GROOTE PAASCHVEF-TENTOONSTELLING - NIEUWE DIERENKLINIEK - VLIEGTUIG EN ZEILSCHIP BINNENLANDSCH NIEUWS. Gevaarlijke tactiek. iK::iiiai;L;!ll!!!n!lliiijil!S!!!il!!!:i!i!illii!:ill!IH TWiWil'WIWiMWSTOIIIIilWIIIHillBIIIBWIffillWllhHWWaiWWBfflliKBIIWIfflBIHWSMWWSI De heer J. B. Schepers, leer- aar in de Nederlandsche Taal en Geschiedenis aan 't Gymna sium te Haarlem, schrijft onder bovenstaand opschrift, een ar tikel in 't „Hbld.", dat o.i. be langrijk genoeg is, om het in wijder kring bekend te maken. In 1925 is er een invoerrecht ■van 8 pet vastgesteld voor boe ken in 't Nederlandsch gedrukt, die ait het buitenland dus ko men. Nu werd ik aldus de heer Schepers kort geleden ge steld voor de vraag, of dicht bundels van Wies Moens en Karei van den Oever, een re devoering van Les Picard in 't Vlaamsch óf in 't Nederlandsch geschreven waren. Men behoef de de boekjes nauwelijks in te zien, om vast te stellen dat ze in 't Nederlandsch1 gesteld wa ren, veel minder Vlaamsch dan b.v. werken van Timmermans. Verbluffend even klonk mij toen het antwoord van den Inspec teur der Invoerrechten toe, dat hij het volkomen met mij eens was en dat er dus invoer recht van betaald moest wor den. De twee uitgevers, een Vlaamsche en een Nederland sche, hadden ze blijkbaar voor de goedkoopte in België laten drukken en voerden ze van daar in in Nederland, waar al lerwaarschijnlijkst de meesten wel verkocht moeten worden. Zoo werden dus onze drukkers beschermd tegen lager loonen en buitenlandsche onderkrui perij. Toen ik er bij even door praten goed in thuis raakte, trof mij meteen het groote ge vaar aan deze tactiek verbon den. Niet België, niet Zuid-Afrika niet welk land ook, waar Ne derlanders wonen, voorzien de wereldmarkt van Nederland sche boeken. Dat doen ydj. Te genover een boek, elders ge drukt, staan dunkt me wel honderd hier ter perse gelegd. Maar wat zijn wij dan dwazen, om de gevarenop te roepen die ons op deze wijze bedrei gen I Vooral in België. Het streven van de Vlamingen, om zich in taaiopzicht bij Noord-Neder land aan te sluiten, is natuur lijk de Belgische regeering niet naar den zin: het kan de Vla mingen niet anders dan ver sterken m den strijd voor hun taalrechten. Welnu, kunnen wij haar een mooier wapen in de hand geven tegen die Vlamin gen, dan door tot weerwraak op te wekken, als wij de boe ken, in onze taal practisch alleen in België gedrukt, belasten. De beste schrijvers, Streuvels, Timmermans, Tier- linck e.a. vinden hier hun uit gevers Welnu, men kan die meer-Vlaamsch getinte werken op dezelfde wijze daarginds be zwaren en drommen Fran- sche boeken rukken 'aan om de leemte in leesstof aan te vul len en de eenheidstaal België met Vlaamsch als tweederangs- taal wint veld dank zij onze belastingtactiek. Tot groote schade van onze Nederlandsche evensbehoeften om buiten onze enge grenzen te treden en on ze stamverwanten te naderen. Ons taalgebied in Europa, dat wij hoopten te verdubbelen bijna, beperken wij tot onze grenzen. En met Zuid-Afrika is het niet veel beter; ook daar gooi en wij met onze eigen invoer- rijksdaalders onze eigen glazen in. Het Nederlandsch is er al op weg naar den achtergrond, nu het Afrikaansch, de eigen taal, da-ar grondwettig mee ge lijk gesteld is. Denk eens aan de schade hierdoor geleden! Als nu een Nederlander of Af rikaner daarginds onze taal nog gebruikt en voor 't gemak in Kaapstad een Nederlandsch boek uitgeeft, drukken wij den invoer er van in ons land door er belasting op te leggen. De schrijver zal dus liever het goedkoopere Afrikaansch kie zen. Zijn wij nu gek of niet? Met opzet ons taalgebied ver kleinen! En dat in deze moei lijke tijden met ieder jaar 100.000 Nederlanders meer over den vloer om te voeden, 't Is immers ook een economische kwestie. Wanneer de Zuid-Af- rikaansche regeering nu ook eens zoo redeneert en zegt: „Het proces tusschen onze twee gelijkgerechtigde talen moet zoo snel mogelijk verloo- pen; wij weren dus Nederland sche boeken, wij maken ze ten minste duurder, om de Afri- kaansche 'te bevorderen", wie wordt dan getroffen? Toch ze ker onze drukkers, die mis schien nu in die 8 pet. een rechtstreeks voordeel zien. Of, als zij alleen maar de Afrikaap- sche boeken, die in Nederland gedrukt worden, belasten op dezelfde wijze als wij de Ne derlandsche boeken, die van daarginds naar hier mochten komen, is dan de schadepost van de drukkers, niet vrij wat grooter dan die van de druk kers van enkele boeken in 't Nederlandsch in Zuid-Afrika? Hoe ik het vraagstuk ook bekijk, het is een stumperige angst voor landen met lage va luta om ons heen. Net of Ne derland, dab voor tal van lan den drukt, nu in eens flauw hartig de tanden in -de lippen moet drukken, omdat er een mogelijkheid zou bestaan, dat Nederlandsche uitgevers hun boeken bijv in Frankrijk zogden laten druk ken. Afgezien van de omslachtigheid, hoe gauw zou de noodzaak zich doen gelden van terug te komen naar ons land, waar men onze taal kent. De copie zou immers tjokvol fouten komen! En de kosten, ho maar! Zie, wij hebben nu een nieuwe regeering: laa! deze uit zakelijke overwegingen zoo gauw mogelijk een overeenkomst sluiten met die regeeringen, tot wier zorg het Vlaamsche en het Afrikaansche geesteskind behooren. Wij wenschen het denkbeeld Groot-Nederland zoo ideëel mogelijk opgevat te zien, maar kunnen dan ook daartegen geen grenzen dul den, want wij benadeelen niemand. Ons taal- VAN DE GROOTE PAASCHVEETENTOONSTELLING, le Rot terdam door de Holl. Mij. voor Landbouw gehouden. Links: een overzicht. Hierboven: ram (eig. H. W. Speelman, Bodegra ven), met den lsten prijs bekroond. DE KONINGIN VAN BELGIE TE RIJSSEN. Koningin Elisabeth (links op de toto) gehuldigd, toen zij de plechtige zitting van het Instituut voor sociale wetenschappen kwam presideeren. DE DERDE DIERENKLINIEK van de Nederl. Vereeniging bescherming is te Amsterdam geopend (Pontanusstraatp Op ziet men een kip, die door den consulteerenden dierenarts geholpen wordt. ing voor Dieren- t]? Op deze foto UIT DE DIERENKLINIEK. Foto hierboven: poes laat zich willig behan delen. Hieronder: een slachtoffer van de straatjeugd wordt een kopverband aangelegd. UIT DE DIERENKLINIEK in de Pontanusstraat te A'dam. Een kijkje in de wachtkamer, met dieren-patiënten en hunne geleiders. DE NIEUWE PAROCHIEKERK TE SOESTDIJK door Z. D. H. Mgr. v. d. Wetering geconsacreerd. Op de rechtsche foto ziet men de nieuwe kerk afgebeeld. De linksche foto geeft een moment weer uit de plechtigheden: dat namelijk, waarop Z. D. H. de deur van het kerkgebouw zegent. SYMBOLISCHE ONTMOETING. Een Goliath-vlijgtuig, boven het Kanaal, passeert een volgetuigden ouden viermaster. gebied geknipt ic stukjes met grensjes, aan welker beide kanten douanen liggen te loe ren op onze boeken, we kunnen het niet toe laten. Die douanen, dienaren van een kort zichtig direct winstbejag, ze doen schade aan de geestelijke eenheid van onzen stam. Weg er mee en gauw! Ja, want het oogenblik der wraak kan heel spoedig komen; de zet op het schaakbord moet al voorbereid zijn; dat kan niet anders Wanneer onze kamers eens niet heel erg toeschietlijk blijken ten op zichte van het Nederlandsch-Be'gische trac- taat, dan is er alle gelegenheid om die weer barstige Noorderlingen te treffen tegelijk met de dwarse Vlamingen. En tegelijk krijgt be- op expansie s bewust zijn boe- België den steun tan het luste Frankrijk, dat immers ken als pionnen vooruitschuift. De behande- ling der begrooting van Buitenlandsche Za ken is op handen Er is dus haast bij! Tot besluit van zijn artikel zegt de schrij ver: Wij zijn begonnen:Wij moeten weer het initiatief nemen. Terstond weg met de in voerrechten op Nederlandsche boeken en dan de genoemde onderhandelingen met de Belgische (een Vlaamsche regeering is er niet) en Zuid-Afrikaansche Regeeringen. MINISTER VAN DER VEGTE, De „Zw. Crt." verneemt, dat de Minister van Waterstaat, de heer mr. H. van der Vegte, met ingang van 1 April zich in Den Haag zal gaan vestigen, waar hij een woning heeft gehuurd. Tot nog toe reisde de Minis ter dagelijks tusschen Zwolle en Den Haag heen ,en terug. VERKEERSVEILIGHEID EN SNELHEIDSMAXIMA. Wegverbetering hoofdzaak. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, in zake de Waterstaatsbe- grooting 1926, is het volgende ontleend: De minister meent te mogen verwachten, dat de gevaren, die het moderne verkeer op de wegen veroorzaakt, voor een goed deel zullen kunnen worden gekeerd, als aan die wegen de verbeteringen zullen zijn aange bracht, die in het voornemen liggen. Of van een verder ingrijpen van den wetgever heil is te verwachten, meent hij te moeten be twijfelen. Van het voorschrijven van algemeene snelheidsmaxima verwacht de minister geen noemenswaardige verhooging van verkeers veiligheid. BESCHERMING VAN LANDGOEDEREN EN BOSSCHEN, De Minister van Financiën deelt mede, dat de indiening van een ontwerp van wet, ten doel hebbende de voordeelen van het boschbedrijf (hieronder niet begrepen de exploitatie van hakhout) van de inkomsten belasting vrij te stellen, binnenkort kan worden verwacht. Voorts is een commissie benoemd, om een onderzoek in te stellen naar den aard en den omvang van de geldelijke offers, welke voor den staat zouden zijn gemoeid met de toepassing van een of meer door; den boschraad aanbevolen maatregelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6