GEMEENTERAAD VAN HAARLEM. Het voorstel van de meerderheid van B. en W., om het Brongebouw af te staan aan Bloembollencultuur, met 1815 stemmen verworpen. Het voorstelLoosjes c.s„ om een bijdrage te verleenen in de kosten van een eventueel nieuw gebouw, aangenomen met 28-^5 stemmen. De kwestie van „Eigen Woning". Een oefenschool voor de Brandweer. Een kinderhuis in bet Stads-Armen- en Ziekenhuis. Nog geen overbrenging van den dienst der Werkloosheidsbestrijding. De zetel van Bloem- bollencuituur. De Rijksweg Haarlem—Amsterdam. Railing grond. B. en W. stellen voor, ruiling van grond aan te gaan met Gebr. Van Rijswijk, welke grond gelegen is aan de Leidschevaart. De heer JOOSTEN gaat de kwestie van «Eigen Woning' na en vraagt, of het aan bod van 75 000 door B. en W. is gedaan of door het betrokken lid van B. en W alleen en in welke functie. In beide gevall len 'ocht spr. dit toch niet de juiste hou ding en hij vraagt, hoe deze wijze van koop manschap dorr B. en W. verdedigd wordt De heer JOH, VISSER (C.-H.) me-kt op, dat de wethouder van Openbare Werken toezeggingen aan „Eigen Woning" heelt gedaan, weike tot nu toe nog niet zijn na gekomen.' Spr. stelt enkele vragen aan B. en W., a.m. of B. en W, zicb niet verplicht achten, de vereeniging alsnog te helpen. De heer WOLZAK begrijpt de moeilijk heid van B en W„ om met een voorstel tot schadeloosstelling aan de vereeniging te komen. Die menschen hebben een langen lijdensweg gehad, voor een groot deel door eigen schuld Hun bouwkundige heeft niet den juisten weg bewandeld. Daarna hebben zij zich gewend tot den wethouder der Volkshuisvesting, die hulp toezegde. Spr. merkt op. dat gezegd is, dat de grond eerst gemeente-eigendom moest worden, waarna hij in "eripaebt uitgegeven zou worden. Dat heelt de vereeniging ten slotte aanvaard. Daarna kwamen B en W. met een voor stel tot onteigening van den grond. Over den prijs {er ward 3 per M2 gevraagd) zou echter nog wel te praten zijn geweest. De grond werd op 63000 waarde geschat. Na verdere besprekingen verklaarden de eigenaren, zich bereid, den grond te ver- koopen na schatting door drie deskundi gen. Door de gemeente werd als deskundi ge aangewezen de heer Dumont, directeur van O. W. Daarmede konden de eigenaren zich, niet vereenigen, omdat zij den direc teur ais partijman, als den dienaar van B eng W beschouwden Daarenboven had juist deze den grond op 63.000 geschat. Gevraagd werd, een makelaar aan te wij- en. Toen is de zaak doodgeloop en. De wethouder heeft medegedeeld, dat „Eigen Woning' den grond zou krijgen, hetzij ia erfpacht, hetzij in eigendom. Spr beeft ar den wethouder indertijd op gewe zen dat bij koop van den grpnd door een bouwer de motieven tot onteigening zou den verdwijnen Dat heeft de wethouder betwist en juist daardoor hebben de men schen op het college van B. en W. ver trouwd De grond is door een bouwer ge kocht en nu zijn de menschen gedupeerd Op een vraag van denheer GERRITSZ, de bemiddeling verleend heeft bij den ouw, antwoordt de heer WOLZAK, dat hij dit niet weet, maar lat dit er minder toe doet. De grond stond te koop en ieder een kon hem koopen Indien de mogelijkheid bes||pd, zou spr. gaarne schadeloosstelling vmrleenen aan „Eigen Woning De heer GERRITSZ vraagt, door welker notaris de laatste transactie van verkoop van den grond heeft plaats gehad. Wethouder REINALDA beantwoordt allereerst de vraag omtrent het doen van een bod van 75.000. Dat bod is gedaan door notaris mr. Slinger berg namens eer cliënt, die dien grond wenschte te koopen Aan B en W. is niet. bekend geweest, wie de transporteur was van de overdracht van den grond Dc heer WOLZAK: „Zeg bet maar. Dat her. ik geweest." Wethouder REINALDA wil dan via den heer Wolzak raededeelen, dat deze het was. Door den raad is indertijd besloten tot aankoop van den grond, waarop de ver eeniging hem in erfpacht zou kunnen krij gen. Het bestuur had zonder kennis van zaken een contract geteekend, om den grond voor 83.000 te koopen en een cau tie gestort van 3.000, welke zij kwijt is. Maar dan behoeft de gemeente toch nog niet te veel te betalen. Dan is onteigening rationeel. Wat de aanwijzing van deskundigen be treft, de Erven van den Berg hadden vol komen bet recht, een taxateur aan te wii- zen, maar dat recht hadden ook B. en W De deskundigheid van den directeur van Openbare Werken is niet te wraken. Spr acht het onjuist, dat dc eigenaren dien deskundige niet wenschten. Spr. acht het eenmaal ingenomen stand punt betreffende den grond nog steeds juist Nu is de vraag, wat et moet gebeuren Er is de schade, welke „Eigen Woning ge leden heeft buiten het gemeentebestuur om en verder is er dc vraag, of de menschen aan een woning geholpen moeten worden B. en W staan afwijzend tegenover de vraag, of de gemeente financieel moet bij springen in het nadeel, ontstaan door de verkeerde gestie der vereeniging. Reeds 2 jaar geleden heeft spr. de vereenigmg oan- geraden, een civiele actie te openen tegen den bouwkundige, die haar er in heeft la ten tippelen. Wat het verstrekken vaa een woning be treft, de mepsche» moeken in de gelegen heid worden gesteld, door middel van een andere vereeniging een woning te krijgen. Wethouder SLINGENBERG merkt op, dat leden van B en W. 'en niet alleen de zen) voor moeilijkheden kunnen komen te „taan bij kwesties in bet particuliere za kenleven. Spr. is van oordeel, dat aller eerst dc betrokkenen met hun geweten te rade moeten gaan. De raad kan verder oordeelen, of de leden van B. en \vzijn te ver gegaan Spr is bereid,^hecn te als wethouder, als men dit wensen. Hp ambieert dit wethouderschap niet, maar zal zich na ontheffing uit die functié meer kun nen wijden aan het notariaat en zijn g-zin De heer JOOSTEN heeft gevraagd, wat B en W over die kwestie denken. Spr. acht het niet in het belang van de financiën van Haarlem dat een notaris-wethouder een bod gedaan hoeft boven dat der gemeente. De notaris zal zicL niet los kunnen maken van de wetenschap welke bod de gemeente ge daan heeft Ook de heer Wolzak zou. jrolgens spr beter gedaan hebben, moien hij deze zaak zijn deui had laten voorbij gaan De heei VAN LfE-MT begrijpt het ver keerde niet. wat de heeren Slimtenberg ar Wolzak zouder. öebbeo gedaan. Door de ??e- mcente is een bod van 63 000 gedaan. Een cliënt van notaris Slingenberx biedt J 25000 Stuurt notaris Slinbenberg dien cliënt naar n ander, dan heeit d' rnak toch hetzelfde ver loop. Het gaat niet om de namen. Zouden er eventueel anderen zijn geweest.... De heei VAN DE KAMP: Bijv. Jooster en Gerritsz De heer VAN LIEMT:.... dan zou de zaak hetzelide zijn geweest ^ls men een hond wil slaan kan men wel een stok vinden Spr erkent, dat de menschen van „Eiger. Woning" gedupeerd zijn geworden en gehol pen moeten worden, als het mogelijk is. De nevenkwestie moet er echter buiten blijven. Spr. ziet niet in dat iets laakbaars geschied is- De heer GERRITSZ herinnert aan een soortgelijk geval waarbij spr gezegd heeft, 3at het een kwestie van smaak is. Niemand kan met zekerheid zeggen hoe men in de oekomst handelen zal Maar spr. gelooft niet, dat bij zoo zou gehandeld hebben, als hij in de plaats van de heeren Slingenberg en Wolzak zou geweest zijn. Waar de heer Wolzak kennis droeg van de onteigenings kwestie en er verschil bestond tusschen hen en den wethouder over het gemeentebelang, had de goede smaak geëischt, dat de heer Wolzak de zaak zijn deur voorbij had laten gaan. Ditzelfde geldt ook voor mr. Slingen berg. De heer WOLZAK merkt op,' dat het om plichtsvervulling gaat Volgens de Notaris- wet was hij verplicht, ook in deze helpend op te treden. Het stuit spr. tegen de borst, zich hier te moeten verantwoorden, maar hij wil verklaren, dat hij zijn best gedaan heeft, den grond in eigendom van de gemeente te doen overgaan en „Eigen Woning'' eveneens te helpen. Na den verkoop aan Gebr. Van Rijs wijk, welke buiten spr. om is gegaan, heeft hij nog getracht, de belangen van „Eigen Woning" tc vereenigen met die van dien kooper W ethouder REINALDA merkt op, dat bijv. via Centraal Woningbeheer pogingen in het werk gesteld kunnen worden, om de men schen aan een woning té helpen. Hoe B. en W. over de Zaak denken, zal door hen in eigen boezem behandeld worden. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. Aanvaarding grond. B. en W stellen voor van Gebr. Van Rijs wijk gratis over te nemen 1440 M2 grond, gelegen aan de Leidschevaart. Aldus besloten. Afbraak perceel. B. en W. stellen voor: I. Terug te nemen uit het gemeentelijk woningbedrijf tegen de geschatte waarde van J 9500, het perceel aan de Pieter Kies- straat nrs 45 45rood, wordende deze terug neming geacht te zijn geschied met ingang van 15 Februari 1926; II. hen te machtigen om de afbraak van de op het onder I genoemde perceel aan wezige opstallen te verkoopen. Goedgekeurd. Overschrijving hour. B. en W. stellen voor, de huur van 4 M2 grond aan het Stationsplein, waarop een kiosk is geplaatst over te schrijven op naam van M. Timmer. Goedgekeurd. Omzetting scholen. B. en W. stellen voor te bepalen: I. Dat de scholen voor gewoon lager on derwijs Nos 23 en 24 aan de Tetterodestraat No. 66 alhier, van 1 September 1926 af zul len zijn: Scholen voor gewoon lager onder wijs met eenen leergang van zes jaren; II te bepalen, dat bet onderwijs aan de sub 1 genoemde scholen Nos. 23 en 24, zóó moet zijn ingericht, dat de 6e klasse aan sluit aan de le klasse der alhier beslaande inrichtingen van Idelbaar dag- en voorbe reidend hooger onderwijs; III. hen te machtigen tot het doen ver anderen van twee klasse-lokalen van het gebouw der scholen Nos. 23 en 24 in een gymnastieklokaal. De hr. SCHOLL zoiet niet in de nieuwe om standigheden. welke de omzstting zouden wettigen. Spr. maakt er bezwaar tegen, dat rer is een der scnolen tot Opleidingsschqpi is gemaakt. Spr. kan alsnog niet met het voorste) meegaan en hij vraagt uitstel van behandeling van dit voorstel, opdat de zaak nader kan onderzocht worden en juiste cij fers verschaft kunnen worden. Wethouder BRUCH is tegen uitstek Aan alle bevoegden is advies gevraagd en van allen 'is dit gunstig, behalve van den Ne<j Bond van Onderwijzers. De zaak is dus vol doende voorbereid. Spr schetst den terugloop van het leer- iingentaf uit Schoten op Haarlemsche scho len en merkt op, dat dc hoofden der scholen wel met de belangen der ouders rond hun scholen rekening zullen houden. De buurten in de omgeving der scholen ontwikkelen zich tot een middenstandsklas se en ook daarmede moet rekening gehou den worden Het voorstel-ScholI tot uitstel wordt ver worpen met 2110 stemmen. Vóór, de S.D.A.P., behalve wethouder Reinalda. Het voorstel van B en W. wordt aange nomen met 21(10 stemmer. Tegen de S.D.A.P, behalve wethouder Reinalda. Regeling spraakonderricht B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening tot regeling van 't spraakonder richt van gemeentewege aan de leerlingen van de openbare en bijzondere lagere scholen Vastgesteld. De meerderheid van B. en W. stelt voor, aan de Algcmeene Vereenig.ng voor Bloem bollencultuur, behoudens de nog nader vaat te stellen voorwaarden en bepalingen, den grond van het Brongebouw in voortdurende erfpacht uit te geven tegen een canon van 1 per jaar; de opstallen daarentegen gra tis aan de Vereeniging in eigendom over te dragen, met het recht onder goedkeuring van den raad, deze te verbouwen en in den tuin een bijbouw te maken, doch onder ver plichting, de opstallen, weder gratis aan de gemeente in eigendom over fe dragen, in dien te eeniger tijd de zetel der Vereeni ging mocht worden verplaatst.. De minderheid van B. en W. geeft in overweging, dit voorstel niet aan te nemen. De raadsleden Vincent Loosjes c.s. stel len voor, B. en \V, te machtigen, aan de Algemeene Vereeniging «oor Bloembollen cultuur namens de gemeente Haarlem een som aan te bieden gelijkstaande met 50 pet. van betgeen benoodigd is voor stich ting en inrichting van een gebouw ten be- bo'ere von Bloembollencultuur tot een maxi mum van 100.000, wanneer de zetel van genoemde Vereeniging te Haarlem blijft gevestigd. De heer LOOSJES licht zijn voorstel toe. Verschillende leden hebben bezwaar tegen het voorstel van de meerderheid van B. en W., maar zouden toch iets willen doen. Zij willen ook een offer brt„>en en daarom is het voorstel gedaan. Zij hopen, dat het nieuwe aanbod door Bloembol 1 en cm tuur gunstig zal ontvangen worden. In de ver gadering van Bloembollencultuur zal het niet moeilijk vallen, het voorstel, den zetil in Haarlem te vestigen, aangenomen te krijgen, te meer daar Haarlem nu ook iets I aanbiedt en ook uit historisch oogpunt en 1 om de geografische ligging. De heer CASTRICUM voelt voor 't voor stel-Loosjes meer dan voor dat van B. en W. Maar spr. zou niet willen, dat voor dat geld het Brongebouw gekocht zou kunnen worden. De heer v d. KAMP vraagt, wat gebeu ren zal, als Bloembollencultuur het aan bod Loosjes niet aanvaardt. Spr. heeft een ander voorstel, Hij stelt daarom voor, te verklaren, dat de raad bereid is een offer te brengen voor het behoud van den zetel van Bloembol lencultuur voor Haarlem en B. en W. uit te noodigen, in overleg te treden met het Hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, ten einde te po gen tot een gemeenschappelijke regeling te komen omtrent den vorm en het bedrag der bijdrage van de gemeente Haarlem. De heer VAN LIEMT voelt het meeste voor hel voorstel van B. en W„ maar hij gelooft niet, dat dit kans van slagen heeft. Daarom heeft hij het voorstel-Loosjes ge steund Spr. me-kt op, dat ook voor den aankoop van „Spaar- en Hout" het geld gebruikt zou kunnen worden. Het voorstel-v d. Kamp acht spr te slap en hij kan zich voorstellen, dat Bloem- bollencultuui daarop niet ingaat. De heer KLEIN spreekt een woord van erkentelijkheid en waardeering jegens h'ït gemeentebestuur voor de behandeling de- zr kwestie. Haarlem treedt het meest eer vol uit den strijd betreffende het leuren met deze zaak. De historische zijde is een kwestie van smoak; de geografische zijde is het meest voor de vereeniging. Spr. erkent, dat het komen van de bollenhandelaren in Haar- len voordeel brengt aan den middenstand en aan de gemeente. Het voordeel en het te brengen offer is niet precies onder cij fers te brengen. Indertijd heeft spr. tegen het voorstel- „.ingenberg en Bruch gestemd om de houding der vereeniging en omdat men niet wistt wat er met het Brongebouw zou gebeuren. Spr gelooft nu, dat aan den meest slech ten kant van het gebouw een zaal kan aan gebouwd worden cn als dan de tuin behou- den blijft, zoodat er muziek gegeven kan worden en er meetings gehouden kunnen worden, dan acht spr. de bezwaren over dreven. Men houdt anders de vraag, wat er met het Brongebouw moét worden gedaan en hoe de exploitatie zal geschieden. Spr. ge looft, dat die exploitatie een nadeclige zal zijn. Spr, stelt er prijs op, Bloembollencultuur hier te houden, maar hij weet nog niet, of hij voor het voorstel-Loosjes zal stemmen. De heer WOLZAK verklaart zich voor het voorstel van B. en W. De heer KLEIN SCHIPHORST legt een zelfde verklaring af. Het Brongebouw is al tijd een doorn geweest iu het oog en nu kunnen we er goed af. Het Brongc-bouw zal na overdracht, het eerste gemeente-gebouw zijn, waar geen geld bij hoeft. Bij exploita tie zullen er tonnen mee gemoeid zijn. Spr. a'chi het daarom beter, het gebouw aan Bloembollencultuur over te dragen. De heer MIEZéRUS is ook voor het af staan van het gebouw aan Bloembo'Ien- cultuur. Aan het voorsteJ-Loosjes heeft men leen houvast. De bezwaren tegen afstaan van het Brongebouw kan spr. met begrijpen. De heer WOLZAK heeft het voorstel- Loosjes onderleekend, opdat na eventueele verwerp ng van het voorstel van B. en W„ no* iets overblijft. Spr, begrijpt niet waar de liefde voor het Brongebouw vandaan komt. Spr. gelooft, dat de exp'oilatie van het gebouw groote schatten zal kosten. De heer GERRITSZ merkt op, dat volgens het verschenen communiqué geb'eken is, dat voortdurend onderhandelingen zijn ge voerd met de vereen'g'ng. Dat die ra-slukt zijn, is te wijten aan de vereeniging. Er is jeen enkele partij, die niet een offer wil brengen. Het gaat er om, in welken vorm dil moet zijn. Spr. is onaangenaam getroffen, dat nu eenze'fde voorstel gedaan is door de meerderheid van B. en W„ als bij de begrooPng verworpen is. Spr. gelooft niet, dat Haarlem een plicht heeft m deze, wel echter een be'ang. En daarom w l de S. D. A. P.-raadsfractie zich ook wel een gemeente-offer getroosten. Zij wil echter niet hel Brong:bouw geven. Do&r het toestaan van deze aanvraag, wordt aan bebouwing medegewerkt, waardoor vrije nlaatsen uit Haa-lem weggenomen worden. Want na deze zul'en er meer (andere) aan vragen kunnen komen. Spr. hekelt, dat eerst f 75.000 en later f 25.000 gevraagd is. Door middel van Middenstandsvereenigingen wil men dat ■geld nog geven. De stand ng van Bloem- bollencu'tuur verbetert daar niet mede. De vereen'g'ng weet zelf niet waar zij .haar zetel wil vestigen. Heemstede heeft ook een strop gehaald. Spr. vraagt zich af of het n et beter ware geweest, le zwijgen en den strijd in dc vreenigmg zelf eerst te laten uitvechten. Het voorstel-Loosjes zou spr wat nader willen bekijken. Haarlem heeft Hi'lcgom maar laten b eden ep nu gaan wij ineens ook medebieden. We gaan meedoen aan gemeentelijke concurrentie, wat de raad altijd verkeerd gevonden heeft. Spr. v:ndt het verkeerd, dat over het voorstel-Loosjes geen overleg gep'eegd is met de S. D. A. P., cm zich te beraden over dit voorstel. Spr. zou hetvoorstel-Loosjes al'een als een u tspraak van den raad willen be schouwen en niet reeds als een overeen komst met de vereen gtng De heer ROODENBURG heeft ook het voorstel-Loosjes enderteekend, omdat hij vreest, dat het voorstel van B. en W. ver worpen wordt en hij toch iets wil bereiken Spr. is echter mee', voor het voostel van B, en W. Onbekend is, wat Bloembollen- cu'tuur wil en spr. zcu daarom de beide voorste'len (van B. en W. en Loosjes c.s.) willen comb'neeren. opdat Bloembollen cultuur de keus kan worden'gélaten. De heer KEESEN hennnerl aan de ver worpen voorstellen te dezer zake en itisent. dat 'nedenm ddag de bes'issing moet vallen. Spr. wijst er op, dat men het Brobgebouw wil afsfSan uit een oogpunt van belang voor Haarlem. Maar later kan Bloembollen cultuur met nieuwe eischèn komen, o. m. om den tuin te vragen en spr. vreest, dat van het geven van den v nger het gevolg zal zijn het nemen an de heele hand. Mogelijk is het, dat de ingang aan de achterzijde van het gebouw moet, komen, maar daarmede Ujdt de rust van Den Hout p.og meer. De bestemming van het Bron gebouw verdwijnt dan. Spr. is niet bang voor een nadeeltje exploitatie van het geb~uw. Het -kan bijv verpacht worden. Het Broogebouw is een centrum van cultureel belang vóór Haarlem Voor de H. O. V„ we'ke een cultureel be lang is voor de bevolking, heeft men J 30.000 over en daarom mag men ook wel een offer over hebhen voor de inrichting van het Brcngebouw. De heer JOH. VISSER (C.-H.) acht de houding van Bloembollencultuur onsympa thiek, Spr brengt verder dezelfde bezwaren naar voren, welke door de andere tegen standers reeds aangestipt zijn. Da»hcer JOOSTEN acht het onverstandig, voor het afstaan van het Brongebouw te stemmen. De vraag gaat alleen over de kwes tie.; of Wet Brongebouw geen te zware prijs is voor het behoud van den zetel van Bloem bollencultuur. De verschillende vereenigin- gen welke geadresseerd hebben,treft geen blaam. Het zou beter geweest zijn. als de zaak van den beginne af in het openbaar behandeld was. Indertijd was de raad be reid, een offer le brengen van 100.000, des noods in grond (aan den Kinderhuissingei). Spr merkt op, dat de vereeniging zelf niet zegt wat £ij wil. Het ongure is, dat men officieel gezwegen heeft, maar officieus liet men in dc couranten zeggen: „Geef mij het Brongebouw, of ik ga naar Hillegom" Zelfs al was spr. voor afstand van het Brongebouw dan zou hij onder deze pressie niet be zwijken.' Spr. gaat het optreden van B. en W. na en meent, dat zij ëenige jaren geledpn zelf niet zoo overtuig*4'waren van het belang van 't behoud van den zeted voor Haarlem. Spr. acht de politiek van 't gemeentebestuur niet juist om tot driemaal toe dezelfde zaak in den raad te brengen, De heer KLEIN: .Er is een novum". De heer JOOSTEN: „Uw novum Het is een klein kunstje, een novum tc vinden," Spr. is van oordeel, dat B. en W. de zaak niet geleid hebben, zooals .iet behoorde. Spr. komt nu tot het novum. Het novum is, dat een wethouder ondersteboven geval len is. Geroep: „Dat gebeurt wel meer". De heer JOOSTEN vraagt zich af, of-nu ook de raad er anders over moet denken. Spr. hekelt de passage in het adres van „Vreemdelingenverkeer", Jat de geldhandel, notarissen advocaten e. d. belang hebben bij het behohd van den zetel voor Haarlem. Spr. gaat de voorwaarden na. dat de ter reinen (van het Brongebouw) altijd open moesten zijn voor het publick. Daar is altijd rekening mede gehouden. De heer v d. KAMP: „Niets". De heer JOOSTEN:- „Daarmede wordt thans geen rekening gehouden". Spr. vraagt verder of de gemeente niet eerst de beschik king over het gebouw moet hebben, alvo rens ze het weggeeft Spr. komt tot de bemerkingen van den heer Klein, die het voorstel-Loosjes niet vol ledig noemde, omdat het geen waarborg be vat. Maar ook in het voorstel van B. en W. zijn geen waarborgen vastgelegd. Spr. vraagt zich af, wat de gemeente zou doen om de Centrale Werkplaats in Haar lem te behouden, als ooit het plan rees. haar over te plaatsen naar Utrecht. Voor het be houd zouden we dan wel een millioen moe ten geven. Spr. verklaart ten slotte, voor het voorstel- Loosjes te Zullen stemmen. Hij raadt echter aan, voorzichtig met dergelijke zaken te zijn, te meer. daar het hier betreft een organisa tie, welke zelf het geld op .tafel kan bren gen. De handige kooplui uiten zich. door de gemeenten tegen elkaar te laten uitspelen. Spr. kan zich voorstellen, dat leden dier -ver eeniging door dat spelletje juist afgeschrikt worden, Mej. BERDENIS VAN BERLEKOM vraagt ol Bloembollencultuur het aanbod van B. en W. zou aanvaarden en of de raad nog nader gekend wordt in zake den bijbouw. De VOORZITTER: „Het aanbod geschiedt onder nader te stellen voorwaarden". De heer .GROENENDAAL ziet het belang van het behoud van den zeiel van Bloem bollencultuur voor Haarlem n'ct in. Uit de royaliteiten van Haarlem zou niet blijken, dat Haarlem's financiën zoo slecht zijn. Dr. Kuenen komt ter vergadering- Wethouder REINALDA spreekt heden ten zesde maal over deze kwestie. Van den aan vang af zijn B. en W. bezig geweest de ver eeniging voor Haarlem te behouden. Dat is wenschelijk. Nu is er weer een voorstel, het Bronge bouw af te staan. 'Spr. vraagt zich af. waar om dit een derde maal geschiedt. De ver eeniging weet zelf niet wat zij wil. Er zijn stroomingen in de vereeniging. welke het Brongebouw zonder meer willen aanvaarden. Nu komt Haarlem naast andere gemeenten te staan welke aan het opbieden ziin. Zoo lang de vereeniging zelf het vraagstuk harer huisvesting nog niet heeft opgelost, moet Haarlem over/de wijze van huisvesting dier vereeniging nog niet beslissen. Dat is ook een bezwaar tegen het voorstel-Loosjes. Spr. zal er voof stemmen, maar het is praema- tuur. Dc vereenigi'ng vraagt het het Bron gebouw nog 25 roodc ruggen. De heer DE BRAAL: „Er zijn er maar 11! hier". Wethouder REINALDA 5s van nteening, dat het ter tafel zijnde voorstel slechts in houdt, dat afstand van het Brongebouw ge daan wordt. Spr. wijst op de z.i. juistheid van de argumenten in het adres van den R.-K. Volksbond. Wethouder BRUCH: „Dat zijn zwarte rug gen". Wethouder REINALDA p.cht het argument van den heer Joosten juist, dat ook andere maatschappijen kunnen komen, om steun te vragen voor haar verder verblijf in Haarlem' Dc heer KLEIN SCHIPHORST; „Daar zijn we zelf bij". De heer ROODENBURG steltvoor. Bloem bollencultuur aan te bieden het Brongebouw of 100.000. Wethouder SLINGENBERG acht het plei ten voor een verloren zaak niet opgewekt. Ook spr. spreekt nu wel voor de zesde maal over deze zaak. Dc raad is van oordeel, dat er een offer gebracht moet worden. Spr. wil uit de dis cussies iets elimineeren. n.l. critiek op de gestic van Heemstede en op die van Bloem bollencultuur. Spr. zal de gestie van Bloem bollencultuur niet verdedigen, maar eventu eele fouten moeten we niet nagaan, maar al leen bet belang van Haarlem in het oog houden. Spr. gaat de bezwaren van den heer Joos ten na. Deze wilde hrndhaven de rechten van zelfs vóór de middeleeuwen. Het be roemde handvest van Albrecht van Beie er, geeft B. en W. recht, te doen, wat zij voor stellen. Spr. citeert dat handvest gedeelte ijk. Daaruit blijkt, dat het terrein, bij gratie gegeven is aan de stad Haarlem. De stad Haarlem mag dus te eeniger tijd afstand doen van dc gratie Als dat niet mag, met wien moet men dan p aten als rechtsopvol ger van Albrecht van Beieren? Is dat soms Ruprecht van Beieren? Neen, dat zijn de Prov. Staten van de provincie. Spr. wijst er verder op, dat in strijd met het handvest ook bebouwd is Frederiks- pa k, Kleine Houtweg, Wagenweg. Spr. komt dan tot de juridische bezwaren van den heer Joosten. Het gemeentebestuur heeft het Brongebouw in handen. Als de raad sanctioneert, wat B. en W- voorstel len ,kan de gemeente het Brongebouw tot een zekeren prijs in handen krijgen. Zou eerst het B ongebouw gekocht zijn, dan zouden we met de gebakken peren kunnen zitten. Spr. noemt het niet juist, met eenzelfde voorstel bij den raad te komen in kort tijds bestek, al het reeds tweemaal verworpen is, maar er kunnen omstandigheden ziin, Welke het veroorloven. Die ivn er inder daad. Het novum is, dat een bespreking ge houden is met het Hoofdbestuur van Bloem bollencultuur, dat verklaard heeft, alleen in Haarlem te kunnen blijven, als het Bron- gebouw aangeboden wordt. Dit is geen doordrijven, maar men moet toch aan de ve-eeniging zelf overlaten, waar zij zich wil vestigen. Na deze nieuwe feiten zouden B. cn W. in gebreke zijn gebleven, als zi' niet nogmaals met het voorstel bij den raad gekomen waren Daarom ook is terecht een der wethouders van standpunt veranderd. Wij staan thans voor de kwestie: het Bron gebouw afstaan of vertrek van Bloembol- lencultuu'. Met het voorstel-Loosjes be reikt men, volgens spr., niets, daar Bloem bollencultuur met nieuwbouw vee! duurder uitkomt. Spr. *aat na, wat met het Brongebouw gebeurt. De tuin wordt niet volgeplant met broeikassen en gebouwtjes. De tuin wordt veel mooier; nu is het er een wilde nis. De tuin zal als proeftuin worden ingericht. Die proeftuin is noodig. De tuin zal dan veel en veel mooier worden. Ook congressen en muziekuitvoeringen zullen gegeven kunnen blijven worden. Dal is ook het belang van Bloembollencultuur, die het geld voor verbouwing en verdere onkosten rendabel moet maken. De tuin zal beschikbaar kunnen blijven voor het publiek. De raad kan zich voorbehouden het recht, om te oordeelen over het fe.t, of de aeslhetica geschaad wordt. In plaats van een slecht onderhouden ge bouw kriigt men goede zalen, waar con gressen gehouden zullen kunnen worden. Spr. gelooft echter na dit alles, dat hij niet veel bekeerlingen heeft gemaakt, maar hij heeft nu toch gezegd, wat hij meende te moeten zeggen. Volgens het voorstel-Loosjes zal Bloem bollencultuur voor Haarlem verloren gaan. De VOORZITTER acht het persoonlijk uit den booze, opnieuw een zaak in der raad te brengen, nadat zij na rijp beraad afgestemd is. Spr. ve-dedigt verder het college van B. en W. tegen het verwijt, als zouden B. en W. niet voldoende onderhandeld hebber met Bloembollencultuur. Van de zijde van Bloembollencultuur heeft men echter niet onderhandeld, maar steeds het Brongebouw en anders niet geëischt. Dan kan men toch niet van onderhandelingen spreken. Spr. zou het daarom bet-euren, als het Bronge trouw voor Haarlem verloren ging. Het Brongebouw is te m»ken, zooals men het zelf wil en men kan het zoo voordeel:'' mogelijk exploiteèren. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. wordt verworpen met 1815 stem men. Voor de leden Bruch, Slingenberg, Roo- denburg, Kuenen, J. H, Visser (R. K.), Klein, De Boer, Berdenis van Berlekom,' Klein Schiphorst, Wolzak, v. d. Kamp, v. Liemt, Miezérus, De Braai en Heerkens Tbijssen. De beer VAN LIEMT vraagt zich af, of men n et weet, onder we'ken indruk inder tijd eenzelfde voorstel verworpen is met 2112 stemmen. Spr. verdedigt het recht van het ten derde male indienen van het voorstel. Spr. vraagt of men niet weet, of men de bezwaren van afdeelingen van Bloemftbllen- cultuur n et kent. Er worden bezwaren ingebracht tegen het feit, dat de heer Van Liemt toch weer discussieert. De heer LOOSJES acht het voorstel- Roodenburg nu verval'en. Er moet echter een daad gesteld worden, welke daad het vcorstel-v. d. Kamp n et stelt. Spr. geeft daarom aan zijn eigen voorstel de voorkeur. Spr. vult dit aan met de woorden „onder nader door B.enW. te stellen voorwaarden". De heer v d. KAMP meent, dat zijn voorstel, als zijnde een voorstel van orde, het eerst in stemming gebracht moet wor den. De VOORZITTER bestrijdt dit en zal het voorste'-Loosjes het eerst in stemm.ng moeten brengen. Het voorstel-Loosjes wordt aangenomen met 285 stemmen. Tegen de heeren Keer- wolf, Kingma, Maarschalk Groenendaal en Van Vliet. De andere voorstellen worden inge trokken. Huur lokaliteiten. B. en W. stellen voor, met de Algemeene Vereen ging -voor Bioemboilencultuur een overeenkomst aan te gaan tot wijziging van die, gesloten krachtens raadsbesluit van 21 Maart 1923, waarbij tegen een huur- vermindering van 840.per jaar aan de huur wordt onttrokken het lokaal .n het gebouw der gemeente aan der Lange Begijnestraat, waarin het Secretariaat van genoemde vereeniging .s ondergebracht, en aan de vereen'ging het recht wordt toe gekend op Maandag en te beschikken over het kantoortje links van den grouten .ngang van genoemd gebouw als werkkamer en spreekkamer, alsmede om tn dat kantoortje Je telefooncentrale te plaatsen. De heer VAN LIEMT verwondert zich over de bedragen en vraagt daar nadere in- 1 chtingen over. Hij kan z ch niet begrijpen, dat men maar 18. ontvangt voor het af slaan van de groote zaal per dag. De heer GROENENDAAL is van mee ning, dat ook dit voorstel bewijst, dat de gemeente wat over heeft voor het behoud van Bloembollencultuur in Haarlem. Spr. acht de huur voor deze n.et noodlijdende vereeniging te goedkoop. Wethouder RElNALDA verklaart, dat de gemeente alles wil doen, wat de vereeni ging vraagt. Zoolang de vereenig ng in Haar- -em b ijft, kost zij geld. De geneente moet elk jaar geld bijleggen en nu heeft de ver een ging gevraagd, er 840, af te doen en nu geven B. en W. daar gaarne gehoor aan. De heer VAN "LIEMT had een dergelijk standpunt van de vereeniging niet verwacht. Het voorstel van B. en W. wordt met 1713 stemmen aangenomen. Tegen de' leden Kle.n, Keerwolf, Kingma. Bedenis van Berdekom, Castricum, van Santé, J. Visser (C.H.). Groenendaal. Keesen, v. Looy, Miezérus, Adrian en v. Vliet. StoppFf.atsen autobussen. B. en W. bieden ter vastste'l ng aan een aanvulling der Algemeene Politieverorde ning, waarbij bepaa'd wordt: „Het is aan besfuurders van openbare m ddelen van vervoer (geen tramrijtuigen zijnde) verboden op den openbaren weg reizigers in- of uit te laten of hun tot in- of uitstappen gelegenheid te geven op an dere dan de door B. en W. door m ddel van borden aap*egeven stopplaatsen." De heer JOOSTEN zou liever in het alge meen bepaald willen z.en, dat het verbo den was aan autobusbouders, re zigers in de stad zelfs te laten in- en uitstappen Spr. stelt daarom voor, de woorden te laten vervallen, „op andere dan door B. en W., enz." Het voorstel wordt aangehouden. Overbrenging dienst Werk loosheidsbestrijding. B. en W. stellen voor den gemeentelijken dienst der Werkloosheidsbestrijding over te brengen naar het voormalige- Ch". Lyceum aan de Hoofmanstraat 17. De kosten van verbouwing en inrichting met het aanbren gen van centrale verwarming en een tele- ioon-installatie, benevens de kosten van meubilcering en verhuizing worden geraamd op 15.250. Oefenschool Brandweer. Verder stellen B. en W. voor, in beginsel te besluiten, om het gebouw aan de Ge dempte Oude Gracht nrs. 131 en 1^3, het welk thans in gebruik is bij de Buitengewo ne School voor lager onderwijs en bij den Keuringsdienst voor waren, te bestemmen tot oefenschool c.a. voor de Brandweer, De heer GERRITSZ heeft het advies van de Commissie voor de Werkloosheidsbe strijding gemist en zou dit alsnog willen hooren. De heer v. SANTÉ acht de plaats voor de vestiging der Arbeidsbeurs slecht, daar zij te ver uit het cent mm der stad ligt. Spr. vraagt verder, naar dc plannen be treffende de Brandweer. Wethouder HEERKENS THIJSSEN acht het niet goed, advies te vragen aan de Com missie voor de Werkloosheidsbestrijding, daar hij al zoo dikwijls ondervonden heeft, dat na veel adviezen een zaak mislukt. Dc directeur van den dienst stemt met de over brenging in. Wat het liggen buiten bet centrum be treft, de afstand is niet zoo groot. In Haar lem kan men niet van afstanden spreken. De vraag, waar de concierge onderge bracht moet weden, moet nog nader onder de oogen worden gezien. Voorstellen kun nen later komen. De heer GERRITSZ acht de ligging van bet gebouw voor het doel ongeschikt, maar wil zon meening gaarne ondergeschikt ma ken aan die van belanghebbenden. Daarom zou spr. de Commissie willen hooren, ook omdat daar het Bureau van Bcoepskeuze zal gevestigd worden. Als de Commissie niet gehoord wordt, zou spr. voor het lidmaatschap daarvan be danken. Het blijkt, dat zij met opzet gepas seerd is. Wethouder HEERKENS THIJSSEN heeft geen principieel bezwaar tegen het hoo-en. der Commissie, maar waar de heer Gerritsz de zaak zoo hoog opzet, is het beter de zaak aan te houden. Het voorstel betreffende de oefenschool voor de brandweer wordt aangenomen. Aanschaffing automobiel- motorbrandsnuit. B. en W. vragen een crediet van 23.000 aan voor de aanschaffing van een automo- biel-motorbrandspuit met afneembare me- ch-nische ladder. Het crediet wordt verleend. Inrichting kinderhuis. Burgem. en Wethouders stellen voor, goed te keuren, dat het Burgerlijk Arm bestuur overgaat tot verbouwing van het in eigendom der gemeente toebehoorend per ceel aan den Schote-singel no. 2 (Stads- Armen- en Ziekenhuis), teneinde daarin te stichten, in te richten en te exploitecren een kinderhuis als afdeeling van hét Stads- Armen- en Ziekenhuis, onder voorbehoud dat een en ander tot stand komt overeen komstig de plannen, teekeningen en be grooting, zooals die door het Burgerlijk A-mbestuur bij brief van 29 October 1925 aan B. en W. zijn ingezonden en dat alle daaruit voortvloeiende kosten worden ge dragen door genoemd Armbestuur. Aldus besloten. Nazorg zwakzinnigen, B. en W. vragen machtiging, om met die gemeenten, die dat wenscben. een Overeen, komst aan te gaan, betreffende de nazorg voor .zwakzinnigen. De machtiging wordt verleend- De Stads-Apofheek, B. en W. stellen voor in te trekken bet reglement op het beheer der Stads-Apotheek terwijl zij een nieuw reglement ter vaststel ling aanbieden. Volgens art. 2 wordt bestuur en toezicht over de Stads-Apotheek opgedragen aan het College van Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis onder naam Commissa rissen der Stads-Apotheek. Van de Stads-Apotheek zal aparte admi nistratie gehouden worden. De overbren ging naar 't Groote Gasthuis kan 1 Mei 1926 geschieden. Aldus besloten. Ondersteuning werkloozen, B. en W. stellen voor, uit het raadsbesluit betreffende de opheffing van de Commissie tot Steunverleening de woorden te laten vervallen „zoolang, dat de som van het aan-' tal dagen, dat kasuitkeering wordt ontvan gen en het aantal darten dat steun wordt ge noten, ten hoogste 90 bedraagt". Goedgekeurd, Rondvraag. D? heer VAN LIEMT vraagt, hét resultaat van den Incassodienst te mogen vernemen van voor 1923 en verder het resultaat van de invoering van het huishoud- en winkel- tarief van het gemeentelijk clectriciteits- bedrijf. We.thouder SLINGENBERG wil de gege vens in de eerste vraag verzocht, gaarne verstrekken. De tweede vraag kan beter be- handeld worden bii het inzenden van het verslag. De heer VAN LIEMT zou het gaarne wat eerder willen vernemen, dan eersfr bij het verschijnen van de rekening. Spr. zou gaarne willen weten, of er animo voor bestaat. Wethouder SLINGENBERG zegt toe, dat spoedig een opgaaf van bet aantal aanslui tingen gegeven zal worden. De heer CASTRICUM wijst er op. dat bij de oninbaar gebleken posten een bedrag van f 85.000 voorkomt vobr oninbaar schoolgeld. Spr vraagt, of dit niet te verbeteren is, door de zaak te regelen langs den weg der hoof den van scholen. Wethouder BRUCH antwoordt, dat dit overwogen zal worden. Het beeft echter een bezwaar en wel dit dat door het te veel administratie opdragen aan hoofden van scholen, hun schoolarbeid er onder lijdt. De heer KLEIN informeert naar de toe gezegde voorstellen in zake den gasprijs. Wethouder SLINGENBERG antwoordt, dat de zaak onderzocht is door den directeur van het Gasbedrijf cn eerstdaags zal een voorstel B. en W. en daarna den raad be reiken. De beer GROENENDAAL vraagt, een einde te maken aan den toestand van het bierdrinken aan de Waag. Wethouder HEERKENS THIJSSEN meent, dat de zaak thuis hoort bii het Burgerlijk Armbestuur, waarin die zaak gisteren nog besproken is. Er zullen strenge maatregelen te<'en getroffen worden. De heer GROENENDAAL is van oordeel, dat de zaak beter rteregeld kan worden, door In de Politieverordening een bepaling op te nemen dat de bierbrouwers verplicht zijn, de vaten ledig ter verzending aan te bicden' Wethouder HEERKENS THIJSSEN ant woordt. dezen nieuwen wenk te zullen over wegen, maar het is niet gemakkelijk, „om het onderste uit de vaten te halen.''. Hierna sluiting der vergadering. Met betrekking tot de verbetering van den weg AmsterdamHaarlem deelt de mi nister van Waterstaat in de memorie van Antwoord op zijn begrooting mede, dat het gedeelte SloterdijkHalfweg behoudens de beplanting vermoedelijk in 1926 gereed kan zijn, en dat op het gedeelte Halfweg— Haarlem in dit jaar een nieuw rijwielpad zal worden aangelegd. Voor laatstbedoeld weg- tedeelte zal verbreeding van de rijbaan eerst kunnen geschieden, nadat ook daar even- Is tusschen Sloterdijk en Halfweg het tweede tramspoor van di Zuidzijde naar de Noordzijde van die baan is overgebracht, wat moet wachten op de vernieuwing van de Liedebrug en de Zwetbrug. Wanneer die vernieuwing, waarbij wat de Liedebrug be treft, ook het Departement van Oorlog is be trokken, geen vertraging ondervindt en mits dien de werken in den loop van dit ja~r te- reed zouden kunnen zijn, zou op ve br e- j ding van de rijbaan in 1927 kunnen worden gerekend. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8