Sport- en wedstrijden. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Donderdag 25 Maart 1926 Een Drieste Druif. BILJARTEN. DAMMEN. VOETBAL. UIT DEN OMTREK. BL.OEMENDAAL. HEEMSTEDE. ZANDVOORT. BEVERWIJK. RECHTZAKEN. Een auto-woesteling. KUNST EN KENNIS. Eerste Nederl. Beiaardwedstrijd Kon. Conservatorium voor muziek. Uit Tijdschriften. VERKEER EN POSTERIJEN. Radio in Duitsche treinen. UIT ONZE OOST. W elvaarts-politiek. St. Bureaucratius op Java. Een aardig idee. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Een inbraak opgehelderd! SPORT EN WEDSTRIJDEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Oud-Minister Lambooy burgemeester van Heerlen? GYMNASTIEK. HOCKEY. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Korte inededeelingen van den L.T.B. Wij lezen in de Sportkroniek. In den wedstrijd Voorwaarts-Hercules, ge speeld in November 1925, gingen twee tegen standers zich te buiten aan ruw spel en ze maakten ruzie. De scheidsrechter gaf beiden een waarschuwing en diende een klacht in. De eenvoudige zaak was voor de Strafcom- missie van den N. V. B. zonder meer duide lijk en ze adviseerde het Bondsbestuur aan beide spelers een ernstige berisping wegens onsportief gedrag toe te dienen. Hetgeen geschiedde, met de gebruikelijke waarschu wing „dat bij weder inkomen van klachten, welke bij onderzoek blijken gegrond te zijn, tot strenge straffen zal worden overgegaan." De overtreders kwamen er dus genadig af, doch een van hen, de Hercules-speler Druif, instede van de les gelaten ter harte te nemen, had de driestheid het volgende antwoord te zenden. Utrecht, 8 December '25. Aan de Nederlandsche Voetbal Bond in ca>u vertegenwoordigd door den heer A. Staal, secretaris-penningmeester, te Den Haag. Mijnheer, Naar aanleiding van uw aangeteekende missieve, d.d. 3.12.25, no. 7984, letter Z W d B, gemerktHoofd-Consulaat, wensch ik het volgende onder uw en mede onder de aandacht van het door ti in casu gerepresen teerde lichaam te brengen 1. Reeds eenige jaren geleden zag ik mij tot mijn leedwezen genoodzaakt naar aan leiding van een zeer onjuist optreden van den N. V. B., het bestuur van dit lichaam er op te wijzen, dat de door haar blijkbaar gehuldigde en in praktijk gebrachte opvattingen van recht en rechtvaardigheid helaas beneden het peil van wilden, laat staan van beschaafde menschen stonden. 2. Het spijt mij thans te moeten constatee- fen dat in den loop dier jaren in dezen nog niet de minste verbetering is opgetreden en dat de jurespruoentie van het lichaam, zich noemende de Nederlandsche Voetbal Bond nog steeds van dien aard is, dat de Kaffers er gich voor zouden geneeren 3. Waar nu de N. V. B. zich de verregaande onbeschoftheid aanmatigt, iemands sportieve gedrag te becritiseeren en af te keuren zonder het allereerste en allereenvoudigste rechts beginsel in praktijk te brengen (daarmede tevens ten duidelijkste demonstreerende dat zij zelf van alle sportieve gevoelens ten eene male verstoken is,) moet ik haar ten mijn op zichte ten eenen male het recht van kritiek ontzeggen en kan haar typeerend pamflet dan ook niet accepteeren. 4. Waar de N. V. B. dan bovendien nota bene de brutaliteit heeft, zich te beroepen op het getuigenis van een dergelijke scheidsrech ter als de door hem in dit geval gezondene en die, zooals de N. V. B. zelf zeer goed weet, althans behoorde te* weten absoluut voor elke scheidsrechterlijke- taak ten eene male ongeschikt is als gevolg van volstrekte onken- nis der spelregels en hun toepassingen en eveneens van de plichten van een scheids rechter daar moet ik haar ergop opmerkzaam maken, dat daardoor haar ook zelfs elke schijnrechtsgrond ontvalt. 5. Dat zij absoluut niet het recht heeft te spreken van „Wij verwachten etc." zoolang de spelers van haar blijkbaar geen deskundige betrouwbare en strikt onpartijdige leiders kunnen verwachten en evenmin het recht heeft om van sportief gedrag van anderen iets op te merken als zij zelf door haar eigen aardige handelwijze aantoont met sportiviteit niets gemeen te hebben. 6. Dat wanneer de N. V. B. of een harer ambtenaren nogmaals de onbeschoftheid heeft mij een dergelijk schrijven met laster lijke aantijgingen en volkomen onware be schuldigingen te doen toekomen, ik onmid dellijk tot die stappen zal overgaan die de wet mij voorschrijft. 7. Dat ik er volkomen van overtuigd ben, dat de oorveeg, die ik hierbij hunne HoogMo- genden toedien, wel weer door een nieuwe, eveneens met alle recht en billijkheid in strijd zijnde maatregel zal worden gevolgd, want de N. V. B. heeft er immers de macht toe en naar recht vraagt zij niet, maar dat zulks mij volkomen koud laat, daar het mij voor alles er om te doen is aan te toonen, dat ik niemand en zeker de Nederlandsche Voetbal Bond niet, toesta op een dergelijke schandalige manier, naar aanleiding van een volkomen gephantaseerde en ongemoti veerde „klacht," mijn sportief eergevoel te kwetsen. (w. g.) Druif. Het Bondsbestuur had dezen onbeschaam- den briefschrijver gevoeglijk wegens wange drag gemakkelijk kunnen straffen, doch het heeft wel den waardigsten weg bewandeld door op dit schotschrift niet te reageeren en alleen door publicatie daarvan den schrijver aan de kaak te stellen. De knaap zal zich wellicht daarover nog verkneukelen, doch door deze publicatie is hij thans gesignaleerd als een die in onze voetbalwereld niet langer thuis behoort. Droevig dat deze drieste druif ook redac teur is van het cluborgaan zijner vereeniging. De Herculaan, waarvan de toon soms niet minder ergerlijk is dan die van bovenstaand pamflet. Het bestuur van het oude Hercules zal wèl doen door dezen schotschrift-schrij ver op zijn plaats te zetten, dus buiten de ver eeniging. Tot zoover het off. org. van den N. V. B. Zooals men ziet komt de jongen er nog al genadig af. Alleen nog een kleine opmerking onzerzijds. „Men schijnt in Utrecht en omgeving weinig it teresse te hebben voor de verpleging van zwakzinnigen. DE HAARLEMSCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. Woensdagavond werden de wedstrijden om het le Klas Kampioenschap in café Die ben, Groote Houtstraat, voortgezet. De be langstelling was nog grooter, dan beide vo rige avonden. Jammer dat juist nu over het algemeen slecht werd gespeeld. De partij K. Boerwinkelde Foeljaeger was nog een van de teste. Laatstgenoemde won zijn der de match en neemt daardoor één der bo venste plaatsen op hel ranglijstje in. De titelhouder speelde tegen B. Lubbes, zijn bekende spel en beëindigde de partij in 16 beurten, moyenne 15.63. Zijn partner scoor de nog het behoorliikste totaal van 137. Deze match deed het beste hopen voor de volgende ontmoeting, G, MetzW. Kobus, doch beiden waren er hopeloos uit, hetgeen door het aantal beurten, 43, voldoende ge ïllustreerd wordt. W. Kobus won tenslotte met 250212 car. Ook heden kon de laatste partij niet beëindigd worden. Alhoewel J. Metz de hoogste serie van de avond, 66, scoorde, werd er toch slecht gespeeld. Na 35 beurten was de stand J. Metz 238P. Kobus 189. De uitslagen van gisteren luid den: de Foeljaeger 250 28 32 9.— brt. h ser. moyen. Boerwinkel 104 27 18 3.85 Lubbers 137 16 31 8.69 W. Kobus 250 16 44 15.63 G. Metz 212 43 29 4.93 W. Kobus 250 43 46 5.81 Hedenavond worden de wedstrijden voortgezet. Gisteravond vond onder zeer groote be langstelling de uitreiking plaats van de in den wedstrijd om het kampioenschap van Haarlem en Omstreken behaalde prijzen. Het gezellige clublokaal der „Haarlemsche Damclub" was geheel gevuld toen te 7 uur de 1ste voorzitter der „Haarlemsche Dam club", de heer J. W. van Dartelen, den avond met eenige welgekozen bewoordingen opende Ter gelegenheid van het behalen van het kampioenschap van Haarlem en Omstreken, gaf de nieuwe kampioen, de heer J. W. van Dartelen, eene simultaanseance aan31 bor den. Te ruim 9 uur werd deze seance onder broken voor het uitreiken van de in den kampioenswedstrijd behaalde prijzen. Deze prijzen werden door den voorzitter der Wedstrijdcommissie, den heer H. A. van Abs, uitgereikt. Deze memoreerde dat de Haarlemsche kampioenswedstrijd dit jaar een bijzonder spannend verloop heeft gehad Na een strijd van ruim 4 maanden kwamen de heeren J. W. van Dartleen en H. G. Teunisse met 18 van de 24 te behalen punten op de eerste plaats aan, zoodat een herkamp tus- schen beide heeren noodig was. Deze herkamp werd door den heer van Dartelen gewonnen, waarmede deze beslag legde op der. Haarlemschen kampioenstitel. De vorige titelhouder, mr. P. J. van Dar telen behaalde den derden prijs met 15 pun ten na herkamp met den heer Aebe de Jong. Daarna werden de prijzen met eenige hartelijke woorden uitgereikt. Extra-prijzen werden behaald door de heeren J. W. van Dartelen voor het be haalde kampioenschap J. van Looy voor de korste partij 8. zetten) J. van Looy (na loting met Aebe de Jong) voor het beste resultaat als niet-prijswinnaar tegen de prijs winnaars F. A. Berkemeier (na loting met de heeren G. P. Heek ea Aebe de Jong) voor het beste resultaat als niet-prijswinnaar tegen de niet-prijswinnaars en G. P. Heek voor den mooisten slagzet. Hierna werd de seance voortgezet, welke te kwart voor 11 uur was geëindigd. De simultaanspeler had toen 9 partijen gewonnen, 10 verloren en 12 remise gespeeld. NEDERLANDSCHE DAMBOND. Tot den Nederlandschen Dambond zijn toegetreden de volgende vereenigingen „Rotterdamsch Damgenootschap" te Rot terdam, „Monstersche Damvereeniging" te Monster en de „Naaldwijksche Damver eeniging" te Naaldwijk. „PUNTENJAGERS" EN „GENOEGE- LIJKHEIDSSPELERS." Wanneer men op vergaderingen zijn oor te luisteren legt, vangt men weieens het een en ander op wat een dankbare stof blijkt te Zijn voor een artikeltje. Op een vergadering van een onzer groot ste Damvereenigingen hoorde ik kortelings de uitdrukking bezigen „Wij hebben onder leden „Puntenjagers" en „Genoegelijkheids- spelers Als damspeler voel je uit den aard der zaak direct lust een dergelijke opmerking uitvoe riger te analyseeren en bij analyse ontdekt men dan dikwijls varianten, die voor een oppervlakkigen toehoorder verborgen bleven. „Puntenjagers" en „Genoegelijkheidsspe- lers".wat zou bij analyse het verschil blijken te zijns Een „Genoegelijkheidsspeler" zou dan m.i. iemand moeten zijn die zuiver voor z'n genoe gen een „dammetje" legt. Voor hem geldt dus heC"genoegen in de eerste plaats het resultaat in de tweede plaats Een „Puntenjager" moet dan iemand zijn voor wien het resultaat de hoofdzaak is en het genoegen bijzaak. Goeddit zijn twee stellingen, die elk op zichzelf beschouwd te verdedigen en te respecteeren zijnde twee hoofdvarianten dezer analyse dus Voordat ik nu deze twee hoofdvarianten verder ga ontleden, nemen wij als goede ana- lysaters als voorbeeld de partij, m.a.w. wij plaatsen tegenover elkander voor het bord twee spelers. De een is een „Genoegelijkheidsspeler" (te onderscheiden aan z'n vriendelijk gezicht) de ander een „Puntenjager". Overigens fat soenlijke menschen 1 De Eerste speelt voor zijn genoegen, dus nemen wij aan dat hij de partij gaat spelen omdat hij daar lust toe gevoelt en niet omdat het wedstrij drooster deze partij heeft vastge steld. Veronderstellen wij verder dat wanneer hij dien avond geen lust tot spelen had gehad en b.v. liever was gaan pandoeren, of dien avond misschien toevallig jarig was geweest (elk welopgevoed mensch is toch minstens eens per jaar jarig of last had gehad van z'n eksteroogen, zoodat hem den gang naar 't speellokaal te zwaar viel, hij dan natuurlijk was thuisgebleven en met „genoegen" den „papieren nul" had geïncasseerd Een kwestie van principe 1 Dus.hij speelt.en nog wel met de klok, ook ai omdat hij voor z'n genoegen 30 zetten per uur speelt.... niet omdat het wedstrij reglement zulks voorschrijft 1 Hij drinkt z'n biertje.en laat dit niet omdat dit wellicht storend zou kunnen wer ken op z'n denkvermogen.... het resultaat is voor hem immers bijzaak No. 2, de „Puntenjager", speelt dus niet voor z'n genoegen. Deze heeft b.v. een druk ken arbeidsdag achter den rugmogelijk zelfs is hij dien avond wel jarig (of mag hij zich die weelde niet veroorloven doch voor hem mogen geen excuses gelden. Hij speelt immers niet voor z'n genoegen, doch om de punten Hij bestelt hoogstens een kleintje koffie of drinkt „ranja" (met of zonder rietje), want hij heeft zich vast voorgenomen uit deze partij te halen wat „er in zit." Daarvoor is hij toch een „Puntenjager" Voor hem geldt immers het resultaat l Nemen wij nu verder aan dat de mijnheer „met het vriendelijke gezicht" de partij heeft verloren (natuurlijk deed hem dit genoegen, want als dat niet het geval zou zijn geweest, wat bleef er dan over van z'n principes tot welke conclussie komen wij dan na het be- studeeren dezer beide varianten? Eenvoudig deze.... zonder „puntenja- gen" is succes op wedstrijden absoluut on mogelijk, zoodat „genoeglijkheidspel" in het tegenwoordige kader van ons wedstrijdwe zen niet thuis behoort. Genoegelijkheidsspelers doen dan ook beter zich van het deelnemen aan wedstrijden te onthouden of hunne principes aan den kap stok te hangen, want de consequentie hier van zal toch op den duur een ernstig gevaar moeten opleveren voor hunne principes En waar heeft per slot van rekening een Damvereeniging bij competitiewedstrijden enz. meer aan.... aan een tiental „punten jagers" of aan een tiental „genoegelijkheids spelers" Deze vraag laat ik ter beantwoording over aan een ieder die zich interessêert voor onze mooie sport. ST. JOSEPH I—ONS GENOEGEN I, Gisteravond vond in het clublokaal van St. Joseph aan de Koningsteynstraat boven genoemde competitiewedstrijd plaats. De gedeta.lleerde uitslag is als volgt; St, Joseph I—Ons Genoegen I. 1. H. RumpW. N. Stuifbergen 2. J. van ZiltM. v. d.Pavert 3. D. RumpJ. Stevens 4. J. DolkN. R. van den Berg 0—2 2—0 0—2 0—2 5. L. van KesselW. B. van Gastele 11 0—2 0—2 - 0-2 0—2 0—2 6. M. LeuvenL. C Stevens 7. Jos. Bfterboom— C. Stijnman 8. G, RoelandH, Meure 9. J. J. de GraaffH. van Gastei 10. R. RoderC. van Gastele 3—17 DE SCHOOLCOMPETITIE. Heden had op het H. F. C.-terrein de beslissende match plaats tusschen Gem. LyceumH. B. S. 5 j. Het Gem. Lyceum is de geheele match sterker geweest en had reeds met de rust een 31 voorsprong, Na de hervatting blijft het Gei#. Lyceum in den aanval en scoort nog vijf maal, waartegen door de H. B. S. 5 j. nog twee goals worden ge steld. De eindstand wordt dus 83. Scheids rechter Kotte leidde uitstekend. Na afloop werd de wisselbeker door den heer van Mourik Broekman, Directeur van het Gem. Lyceum, aan captain van den Berg uitgereikt. Bedankt. Dr. S. Brongersma, leider van den cursus in E.H.B.O. aan de Bloe mend. Redd. Brigade, heeft als zoodanig be dankt. Gebrek aan ambitie .bij de leden, om den cursus geregeld te bezoeken, heeft Dr. Brongersma tot dit besluit gebracht. Onderwijs. Voor de betrekking van onderwijzer aan de Openb. Lag. Scholen te Bloemendaal en Överveen, hebben zich slechts een 20-tal sollicitanten voor elke school aangemeld. De bijvoeging in de ad vertentie dat acte voor Fransch tot aanbeve ling zou strekken, zal wel van invloed zijn geweest op dit kleine aantal. Besmettelijke ziekte. In de week van 14—20 Maart hebben zich alhier voorgdaan 2 gevaHen van roodvonk, Gemeentezaken. B. en W. vragen mach tiging, om met den heer B. J. V. v. Hees een overeenkomst aan te gaan betreffende we- derzijdschen afstand van perceelen, in de gemeente gelegen. Aanleg wegen. B. en W. stellen voor, te bekrachtigen de tusschen B. en W. en den heer J.P.G. Kok gesloten akte betreffende het als bouwterrein in exploitatie brengen van terreinen, gelegen noordelijk van de Zand- voortschelaan tusschen Heerenweg en Leidschevaart. De heer Kok is bereid, voor aanleg van straten, demping van slooten, het maken van een betonschoeiing langs de Leidschevaart alsmede voor de kosten van eerste onderhoud een bedrag te betalen van 96.000.-. Ge noemd bedrag is berekend op aanleg der Zandvoorter Allee en de andere wegen met klinkerbestrating en tegel- of bitumentrot- toirs. Wordt echter de rijstraat in de Zand voorter Allee aangelegd als bitumenweg, dan zal nog 3000.- worden bijbetaald. Volgens gemaakte berekeningen door den Gemeente-Opzichter kunnen de noodige werkzaamheden voor het genoemde bedrag van 96.000.- zonder eenig risico voor de gemeente worden uitgevoerd, terwijl hierdoor de zekerheid wordt verkregen, dat weder een groot aantal werklieden uit deze gemeente geruimen tijd aan werk kan geholpen worden. De bedoeling is met de werkzaamheden zoo spoedig mogelijk een aanvang te maken en wèl in combinatie met de overige werk zaamheden voor wegenaanleg in deze om geving. Een aanslag als woontorens. Ged. Staten van Noord-Holland hadden vernie tigd den aanslag als woonforens te Zandvoort van een Amsterdammer, die een hem toebe- hoorende woning had ingebracht in een door hem gestichte naamlooze vennootschap, van welke vennootschap hij groot-aandeelhouder en niet directeur was en welke gemeubileerde woning hij had bewoond of door zijn gezins leden had doen bewonen. Ged. Staten oor deelden, dat hij na den inbreng in de ven nootschap niet meer de vrije beschikking over de gemeubelde woning had behouden. Op het door het gemeentebestuur van Zandvoort ingesteld beroep heeft echter de Kroon den aanslag als woonplaats gehand haafd. Het koninklijke besluit bevat de over weging, dat de aangeslagene, na bedoelde woning in een N.V. te hebben ingebraent, daarin met toestemming van den directeur verblijf heeft gehouden, waaruit volgt, dat hij weder de beschikking over de womng heeft gekregen en haar ten eigen bate heeft gebezigd. Hij heeft derhalve de woning voor zich of zijn gezin beschikbaar gehouden- BRAND. Gisteravond ortgeveer 9 uur werd brand gealarmeerd in een pcceel aan den Alk- maarschen straatweg, bewoond door den heer Frohe. Het bleek, dat de brand in de bovenverdieping van het huis was ontstaan, waar een kleermakerswerkplaats is geves tigd. Aanvankelijk liet de brand zich ern stig aanzien, omdat het vuur in een voor raad stalen en andere goederen gretig voed sel vond. De brandweer was spoedig ter plaatse en slaagde er in, den brand tot de bovenverdieping te beperken. Het boven huis b-andde geheel uit. Het benedenhuis leed groote waterschade. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Voor de Rechtbank te Maastricht, had zich te verantwoorden J. M. N. te Bom (L.) Bekl. had op 9 Juni met 'n vrachtauto op verschillende plaatsen van de stad veel te hard gereden. Hij reed bovendien als iemand, die te veel heeft gedronken, zigzagsgewijze over de straat, In de Smdtle Plankstraat moesten de menschen, die voor hun huizen zaten ijlings in huis vluchten. In de Stok straat ree.d hij tegen een huis aan. In de Groote staat, trachtte een agent hem te doen stoppen. Bekl. ontkende. Het O. M. eischte 2 maal 7 dagen hech tenis en 10 boete subs. 10 (Jagen hech tenis en ontzegging van hst recht om met een motorvoertuig te rijden, voor den tijd van één jaar. Uitspraak 30 Maart. In overleg met den schenker van het be drag, noodig voor de onkosten en na be spreking met het bestuur der Algemeene Klokkenvereeniging. werd door den heer M. A. Brandts Buys bepaald, dat de eerste Ne derlandsche Beiaardwedstrijd zal gehouden worden op 1 en 2 September 1926. Aan de zen wedstrijd kunnen deelnemen alle in Ne derland wonende beiaardiers. De wedstrijd wordt gehouen te ^Utrecht op 1 Sept.. voor hen, die de voorkeur geven aan Hollandsche pedaal en op 2 Sept. te 's-Herlogenbosch voor hen, die geen bezwaar maken tegen het Mechelsche pedaal. Er is een bedrag van 600 beschikbaar voor geldprijzen. Hit programma voor mededingers zal be staan: a. uit een stuk, te kiezen door de jury uit een in te zenden drietal in de zwaarste van het koekoek-praeludium van der Gheyn of een allegro uit een sonate van Val. Nicolai of Pleyel; b. een vrij stuk; c. twee bewerkingen van Nederlandsche volks liederen. Duur van het geheele programma 20 minuten. De jury wordt gevormd uit de heeren Jef Denyn, Mechelen.. A. van Bal- kom, Den Bosch; W. Petri en Jan Wage naar. Utrecht; P. A. van Westerheene, Am- hem, De jury zal de voordrachten becordeelen naar de volgende punten: a. technische vaardigheil; b. muzikaliteit; c dynamiek; d. rhythmiek en maat; e. kennis van instru ment; f. programmakeuze en g. bewerking. Herdenking van het 100-jarig bestaan. Het „Koninklijk Conservatorium voor Mu ziek" in Den Haag herdenkt heden, Donder dag, zijn honderdjarig bestaan. Feitelijk is de officieele herdenkingsdag 7 April 1926, maar omdat men dan volop in de vacantie is. be sloot men het eeuwfeest heden te vieren. Het was op 7 April 1826 dat Koning Wil lem I bij K B. een „muziek- cn zangschool" voor Den Haag stichtte, waarvoor rijk en meente subsidie gaven. De opening geschied de op 1 Januari 1827 in het gebouw aan het Westeinde hoek Vleerstraat. De eerste directeur was de heer J. H. Lübeck de dirigent van de Koninklijke Kapel een Duitscher van geboorte, die zich in de speciale gunst van Koning Willem I mocht verheugen. Bijna 40 jaar vervulde hij het directeurschap tot 1865. Onder zijn leiding kwam de school spoedig tot blcei. Hij werd opgevolgd door W, F. G. Nicolaï, die zich buitengewoon populair wist te ma ken. Tot zijn dood, in 1896, is Nicolaï direc teur gebleven, dus circa 31 jaar. Op 6 Juni 1896 volgde de benoeming van mr. Henri Viotta, tot directeur van de mu ziekschool, waarvan de naam ir. 1900 in het deftiger klinkende „Koninklijk Conservatori um voor Muziek'' veranderd werd. Hij was het, die in 1903 den stoot gaf tot oprichting van het Residentie-Orkest, dat hij tot 19x i als directeur leidde. Op eigen verzoek nam de heer Viotta in 1919 ontslag als direceur. Gedurende zijn bewind was het conservato rium nog z.eer in bloei toegenomen en onder ging verschiller.de uitbreidingen. Zijn opvolger in 1919 werd dr. Joh, w i genaar, onder wiens bekwame leiding deze instelling steeds meer in bcteekenis is gaan toenemen. Huldigingsnummer van „De Kroniek Dit nummer van „De Kroniek Maand blad voor Hof. Diplomatie, Siciëty, Kunst en Letteren, onder redactie van W. baron Snouckaert van Schouburg, Anthony Struys en W. H. ten Horst Parson, heeft, als ver volg op dé eerder verschenen „Jubileum- levering", een geïllustreerd „Huldigings- nummer'' uitgegeven in verband met het zilveren huwelijksfeest van H. M. Koningin Wilhelmina en Z. K. H. Prins Hendrik. Er komen tal van bijdragen in voor, door verschillende autoriteiten voor dit no. af- ^Wc"'treffen er aan: „Woorden van Hulde bij het Zilveren Feest" van minister jhr. mr. D. J de Geer; voorts bijdragen van den voorzitter der I weede Kamer, jhr, mr. Ch. M. J Ruys de Beerenbrouck, van de oud ministers mr. J. Schokking, J. Ai. II, Lam- booy. mr. dr. D. A. P. N. Kooien; van de Commissarissen der Koningin m Zuid-Hol- land. Gelderland, Utrecht en Overijsel, resp. E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh, mr. G baron van Heemstra, dr. H, Th. 's Ja cob en A. E. baron van Voorst tot Voorst; van deii burgemeester van 's-Gravenhage, mr. J. A. N. Patijn; van Z. D. II. aartsbis schop van Utrecht, Mgr. H. van dé Wete ring. De redactie deelt voorts mede, dat wegens overvloedige toezending van huldi- gingsbiidragen een aanzienlijk gedeelte tot de volgende aflevering moet worden uitge steld. Van al deze personen zijn de handtee- keningen onder hun bijdrage gereprodu ceerd. Verschillende nog niet gereproduceerde portretten van leden van het Koninklijk Huis, reproducties van schilderijen en tee- keningen en beeldhouwwerken zijn in ro togravure als hors-tekstplaat op carton ge zet en als autotype in het nummer opgeno- men. O.m. komen ook tal van historische por tretten van het Huis van Oranje in dit num mer voor; Juliana van Stolberg, de Stam- vrouwe van het Huis van Oranje-Nassau, Willem den Zwijger, Willem Frederik, den Stadhouder van Friesland, Albertine Ag nes, Stadhouder-koning Willem III en ko ning Willem III en koningin Mary. 2a! worden de afgetreden Minister lans booy. Er is zoozeer gevraagd, om een bekwaac en krachtig burgemeester voor deze zie' snel uitbreidende gemeente, dat het ongc twijfeld door zeer velen met groote insten raing zou worden begroet, wanneer dei zeer bekwame en krachtige figuur voor du ambt in aanmerking kwam, en hij bereid zou blijken, het te aanvaarden. De „Funk" bericht, dat nu ook het ma ken van installaties voor draadlooze tele fonie in den trein op de lijn Berlijn-Miin- chen is begonnen. De voorbereidingen op deze lijn zijn van bijzonder belang, omdat in het district Halls gelegenheid gegeven wordt, proefondervindelijk vast te stellen, welke invloed de hoogspanningsleiding van de elctrische spoorlijn op de Radio-ont vangst uitoefent. Men hoopt de trein-radio over geheel Duitschland te kunnen uitbreiden. De riiks- spoorwegen hebben voorloopig voor acht tien lijnen vergunning gegeven, waaronder voor het traject Berlijn-Hannover-Löhne- Bentheim, Het zal echter nog wel eenigen tijd du ren, voordat het publiek van een en ander kan profiteeren, Naar het Bat. NbL vernam is aan den heer A. M. Hens, lid van den Raad van Ned. Indië, verzocht, het voorzitterschap op zich te nemen van de commissie voor de wel- vaarts-politiek in de plaats van den heer L. C. Westenenk. Het gebeurde op een van de havenplaat sen van Java, dat in de onmiddellijke nabij heid van het kantoor van den havenmeester iemand te water geraakte, vertelt de „Sui- kerbond". Het watfer was diep en de wal kant was 'steil en de drenkeling verkeerde in levensgevaar. In het Jsantoor van den havenmeester was een reddingsboei, keurig opgeborgen in een kast roet glazen deuren. Nog andere apparaten tot redding van dren kelingen waren in die kast, als in een vitrine op een tentoonstelling geëtaleerd. Wat was Men schrijft ons: Velsen houdt nu geen collecte om de stumperds in Drenthe te helpen, maar van de opbrengst harer belastingcenten zal de burgerij medehelpen om direct hulp te ver kenen. Op haar kosten zal de gemeente Velsen dezen zomer in haar ziekenbarak ken een aantal Drentsche kinderen huis vesten, die zoodoende volop van de lucht en de zee zullen kunnen genieten. Die zie kenbarakken staan daar ongebruikt, wachtend op besmettelijke ziekten, die gelukkig uitblijven en wat 'n kostelijke inval heeft nu dat lid van het dagelijksch bestuur der gemeente Velsen gehad, die de barakken dit jaar voor meer zonneschijn en levensvreugd der Drentsche kleinen wilde bestemmen. Hoe zal Velsen in Drenthe gezegend worden, maar hoe veel meer vreugd zal het in Drenthe geven als andere gemeenten, ieder op eiger. wijze, Velsen's voorbeeld volgen en degelijk hulp in natura gaan vcrleenen. cordia's voorzitter, den beer A.K.P.Vring be antwoord. Mededeeling werd gedaan van vele schriftelijk ingekomen felicitaties o.a. van de Gemeentebesturen van Haarlem en Schoten en van O.S.S. te Zandvoort. De meeste gelukwenschen waren vergezeld van een bloemstuk. De Meisjesafdeeling te Scho ten had eveneens een bloemstuk gezonden. In de schitterend versierde Concertzaal, welke versiering nog verhoogd werd door de vele gezonden bloemstukken der diverse corporaties, had des avonds de eerste jubi leum-uitvoering plaats, welke uitvoering zich wederom kenmerkte door de uitstekende zoo wel technische als administratieve voorbe reiding en regeling. In de keurig uitgevoerde in verband met het jubileum uitgegeven gedenkboekje, sa mengesteld door de heeren K. van Opijnen en A.H.J. Knot, vonden wij diverse bijdragen van officieele personen een geschiedkundig overzicht, het nieuwe Concordia-lied en het programma der uitvoering met een korte toelichting. De leiding berustte bij den heer J. Hop, eenvoudiger dan de kast te openen en den bijgestaan door den heer T. Dekker, Concor- drenkeling een boei toe te werpen? 'dia's jongsten directeur. Klokslag half acht Maar hiermede had men buiten den waard of liever buiten het verantwoordelijkheids gevoel .van den dienstdoenden ambtenaar in het havenkantoor gerekend. Het bleek, dat het niet overeen kwam met de opvattingen van „verantwoording'' van dezen man om ook de keürige kast te openen en een van de kostbare reddingsge reedschappen zoo maar in het water te gooienl De havenmeester was toevallig juist een bad gaan nemen en zoolang die geen orders gaf omtrent het in werking stellen van de reddingsapparaten kon deze mindere god, „vanwege de verantwoording" onmogelijk afwijken van het hem blijkbaar nauwkeurig voorgeschreven wegje zijner ambtenaarlijke plichtbetrachting. Om den lezer uit zijn begrijpelijke span ning te verlossen, willen we hier meteen aan toevoegen, dat, „het particulier initiatief" ingreep, waardoor het leven van den dren keling gelukkig gered werd! Ongeveer veertien dagen geleden werd een inbraak geconstateerd op de Heeren gracht. Aan de achterzijde van bet kantoor gebouw. dat aan een gang grensde, was een ruit verbrijzeld, terwijl de brandkast was opengestoten, en een bedrag van J 5500 werd vermist. Reeds van den aanvang af kwam déze zaak de politie van het bureau Warmoes- straat verdacht voor. Thans is zij er toe overgegaan een 30-jange vrouw, die op het bewuste kantoor werkzaam was, te arres teeren, als verdacht van dezen diefstal. Tevens zijn er vermoedens gerezen dat zij het geval, als inbraak van buitenaf ge- enspeneerd heeft en dat zij het ruitje moedwillig heeft vernield om den indruk te vestigen, dat de daders hierdoor zijn binnen gedrongen. Naar „Het Centr." uit Heerlen verneemt, schijnt er meer en meer zekerheid te ko men, dat tot burgemeester aldaar benoemd 40-JARIG JUBILEUM DER GYMN. EN SCHERMVEREENIGING „CONCOR DIA." Op waardige wijze heeft de Gymnastiek en Schermvereeniging „Concordia" de vie ring van haar 40-jarig bestaan ingezet. Onder zeer groote.belangstelling reripeerde Zaterdagmiddag het Bestuur en Directeuren van de feestvierende vereeniging in een der benedenzalen van het Gemeentelijk Concert gebouw. Door de goede zorgen der Rege- lings-Commissie, welke de leiding van deze receptie voor haar rekening had, was rond om de beide vaandels van „Concordia" een passende versiering aangebracht. De rij van sprekers werd geopend door af gevaardigden van de Haarlemsche Zwem- bond en van de Politie-Spoxtvereeniging, waarna de heer L.J.A. van Ekeren namens het Kon. Ned. Gymn. Verbond en namens het Gewest Noord-Holland de gelukwenschen aanbood. Spreker roemde de krachtige, ad ministratieve en technische leiding der ver eeniging, gevolg een groote bloei, zoodat Con cordia op haar40-jarigfeest de ondersteunende niet mede gerekend, op een na de grootste in dit Gewest is, en bracht woorden van hulde aan Concordia's oudste directeur, den heer J. Hop. De heer E.C. Theinert sprak namens de N.H.A.B., de heer K.B. Mos bood namens den K.T.K. zijne gelukwenschen aan. Na mens de G.V. Olympia te Zaandam, de ver eeniging welke den afgelöopen zomer met Concordia een dualmeet organiseerde, sprak de heer Zoet en bood namens Olympia een fraaien lauwertak aan als prijs voor een è.v. te houden dual-meet te bestemmen voor de heeren of damesafdeeling. Concordia's pen ningmeester, de heer K. van Opijnen, be antwoordde 'deze attentie door 'n zelfden prijs beschikbaar te stellen. De heer W. Versteeg bood namens „Bato" een mooie herinnerings medaille aan, de heer Muller, dubfotograaf, een verzameling Concordia-kieken. De heer Knaap wethouder te Haarlemmermeer com plimenteerde namens G.V. Hoofddorp, waar na de heer H.L. Warnier, Inspecteur der Li chamelijke Opvoeding zijne gelukwenschen kwam aanbieden. De heer J.C. v.d. Scnaar sprak namens de N.A.U.f Verder werd nog het woord gevoerd door de heeren P. Dan- kelman, namens den H.V.B., A. v. Santen na mens een deputatie van Concordia-leden, A. W. Driessen namens T.V.IJmuiden, J. van Balen Blanken, namens de H.A.V., H.H. Kraneveld, Dansclub Concordia, C. Honing, B.G.V. Tumiust, W. Pronk Bl.G.V., W. Or.steus, Vlug ea Lening Wijke»oog, D.C. van Mewijk, Sparta Velsen, P. Brusé, Eere lid en W. Oosterthun oud-voorzitter van Con cordia en door Mevr. Spiers namens Gratia teVelseroord. Alle sprekers werden doorCon- marscheerden alle deelnemenden (ongeveer 380) de zaal binnen en stelden zich in het midden der zaal op. Deze opstelling gaf een duidelijk overzicht van „Concordia's" groot heid en kracht. Na deze opstelling werd eerst door allen der door den heer J.J.P. Hut gedichten Concordia-marsch gezongen, waar na de heer A.K_P. Vring, voorzitter, met har telijke woorden het talrijk opgekomen pu bliek welkom heette. De uitvoering zelf droeg het stempel van vlotheid, van goede voorbereiding en oefe ning van krachtige leiding en heeft zeer ze ker aan hooge eischen voldaan, zoodat alle aanwezigen ten volle hebben kunnen ge nieten en er van deze uitvoering een groote propaganda is uitgegaan. Om het geheele, uit 14 nummers bestaande programma, één voor één te gaan bespreken zou ons te ver voeren genoec te zeggen dat alle nummers zonder uitzondering uitstekend slaagden hetgeen het applaus na elk nummer dan ook ten volle bewees. Vermelden wij nog dat de diverse nummers op uitstekende wijze door Mej. Heesemans op de piano werden begeleid, waarvoor zij een welverdiende hulde in ontvangst had te nemen van den heer J. Hop en den heer Vring namens het bestuur. Ook komt een woord van hulde toe aan de toestelcommissie, want ook zij hebben bijgedragen tot deze vlugge af werking van het programma. a.s. Zaterdag vindt een herhaling van deze uitvoering plaats en wij twijfelen niet of ook deze uitvoering zal velen naar het Gemeente lijk Concertgebouw lokken. Concordia's directeuren kunnen met trots op deze uitvoering terugzien de vruchten van al hun moeite en werk hebben zij Zater dag op een schitterende wijze geoogst, waaraan allen zoowel groot als klein op uitstekende wijze, hebben medegewerkt. Op, waardige wijze heeft Concordia de viering van haar 40-jarig jubileum ingezet INTERNATIONAAL HOCKEY. De Engelsche hockeyclub Hampshire er. Dores Wanderers uit Bournemouth maakt een Paaschtoer door ons land. Op Goeden Vrijdag wordt op het Bloe- mendaal-terrein een wedstrijd gespeeld te gen een sterke combinatie van Bloemen daal en M. H. C.-spelers. Dit elftal is als volgt samengesteld: Kasse. M. H. C. v. Beugen Bik, Bl'daal; Jhr. v. d. Poll M.H.C Muller v. Czemicki, Bl'daal; Jessurun, M. H. C.; Blankevoort, Bl'daal; Kop, Bl'daal; Mingels, M. H. C.; Drijver, Bl'daai: Brand. M. H. C.; Visser 't Hooft. M. H. C. Met 1 April wordt het secretariaat van den L. T. B. verplaatst van Steenschuur 17. Leiden naar Haarlem, Bagijnenstraat 20. Naar aanleiding van een onderzoek door dc drie Centrale Landbouworganisaties be treffende onbewaakte spoorwegen, hebben wij ons .tot de afdelingsbesturen gericht, om indien zich ongewenschte toestanden voordoen, dit dadelijk te willen mededee- kn. De R, K. Dioc, Tuindersbond zal Donder dag 15 April a.s. te Haarlem zijn algemeene ledenvergadering houden. Agenda en nadere oproep zal alsnog aan de afdeelingen worden toegezonden. De R. K. Bond van Melkveehouders hield Zaterdag j.L zijn algemeene vergadering te Leiden Dr. van Eek gaf een zeer interessante lezing over bet melkbesluit. Een en ander zal nog nader worden gepubliceerd. Dit jaar zullen op verzoek van dc afdee- ling Lissc (propagandaclub) 2 retraites wor den gebonden op 27 Februari 1927 voor ge huwden en 58 Maart 1927 voor ongebuw- den. Waarschijnlijk zal deze laatste data nog vervroegd worden, met bet ook op de landbouwwerkzaamheden. Wij verzoeken den geestelijken adviseurs beleefd biermede rekening te willen hou den. opdat beide retraites voltallig worden. Vanaf 1 Maart is als ambtenaar aan on zen Bond verbonden Ir. G. J. Heymever. landb ouw-ingenieur. Er bestaat nog gelegenheid zich als deel nemer op te geven bij bet Centraal Boek- houdkantoor van den L. T. B De condities zijn zeer billijk. „Waarschuwing". Wij raden een ieder in zijn eigen belang dringend aan nimmer tot landverhuizing naar overzeescbe landen te besluiten, zonder eerst inlichtingen en raad te hebben gevraagd aan de Nederlandsche Vereeniging „Landverhuizing", Bezuiden- 'noutscheweg 97, te 's-Gravenhage Deze vereeniging verstrekt alle hare inlichtingen volkomen belangloos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9