I I De reorganisatie ras den Algemeenen Bond. Voornaamste Nieuws m lil Vrijdag 26 Maart 1926 SOste Jaargang No. 16209 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad De Bloembollen. Katholiek onderwijs in het Bisdom Haarlem. Op het Valkenburgerplein werd gisteren door den bouwheer, pastoor Nieuwenhuis, de eerste spade in den grond gestoken voor den bouw der nieuwe R.-K. Kerk. Op bovenstaande foto ziet men den pastoor aan het werk. STADSNIEUWS. Agenda 27 Maart Door den bouw van de nieuwe waterleiding, wordt bovenstaande particuliere „watertoren" van een complex gebouwen te Hillegom over bodig en zal worden afgebroken. De plannen voor een nieuwe R.-K. kerk te Bloemendaal. De Rijksstraatweg Haarlem- Ben,nebroek. VAN ONZE RECHTBANK. Commissie van Scheidslieden. Noord-Hollandsche Hockeybond BEVERWIJK. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht De abonnementsprijs oearaagt voor Haarlem en Agentschappen: Ter kwartaal 3,25 Per week 0.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: 'NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No, 5970. Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden medcdeeling, 60 ct per regel; op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: fSOflf! - Lev?nsIan£e gèheele ongeschiktheid tot werken 'door bij een ongeval met f O.;ft bij verlies van een hand, ffOC bij verlies van een fCH bij n breuk vanfjn bij vernety.een AWUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: I <J v.^doodelijken afloop: li'üSJi een voet of een oog: I I^v»" duim of wijsvinger: vü. been of arxnr ltu' «naere vinger. De „Algemeene Bond," dat is natuurlijk de „Algemeene Bond van R. K. Rijkskies- kringorganisaties in Nederland" Men herin nert zich het conflict van den leider van St. Michael, prof. Veraart, met den vorigen bondsvoorzitter, baron van Wijnbergen, het welk bijna was uitgeloopen op een nieuwe scheuring (naast N. K. P. en R. K. Volks partij) in de R. K. Staatspartij. Prof. Aenge- nent werd toen bereid gevonden om een modus vivendi voor St. Michaël te vinden, wiens bemoeiingen ten slotte leidden tot het bekende accoord Aengencnt-Veraart, waarin de basis werd gelegd vopr een compromis tusschen den Bond van R. K. Rijkskieskring- organisaties en'het toen nog bestaande ver bond St Michaël. Het accoord werd vastge legd in een communiqué, hetwelk wij om het belang der zaak nog eens afdrukken. Het communiqué luidde: „Eenstemmig kwam men tot den wenseh, dat de Algemeene Bond van R. K. Rijkskies- kringorganisaties tot een ware Staatspartij zal. worden omgevormd Prof. Aengenent nam op zich de volgende, in samenspreking met het Hoofdbestuur van het Verbond ver kregen, grondslagen aan het Bestuur van den \lgem. Bond kenbaar te maken en voor het Bondsbestuur en de Bondsvergadering te be pleiten Er wordt gevormd een centraal lichaam, •vaarin alle belangrijke politieke vraagstuk ken, onder waarborg van vrijheid van uiting der verschillende meeningen, worden behan deld. Dit lichaam vergadert jaarlijks ten minste twee dagen en komt verder zoo dik wijls bijeen, als door het voorhanden zijn actueele vraagstukken geboden is. Het wordt samengesteld door de Rijkskiesk.ringorgani- saties op den grondslag van evenredig kies recht, waarbij elke rijkskieskring recht heeft op een aantal afgevaardigden, in verhouding tot hei aantal stemmen, hij de voorafgaande verkiezingen der Tweede Kamer in den Rijkskieskring op de lijst dar R. K. Staats partij uitgebracht. Alleen de leden der R. K Kiesvereenigingen kunnen aan de verkiezing der bedoelde afgevaardigden meewerken. De leden van .de Katholieke fracties der Eerste en Tweede Kamer maken rechtens deel uit van dit centraal lichaam. Bij de samenstelling van het centraal lichaam wordt rekening gehouden met 'd,e wenschelijkheid van vertegenwoordiging van deskundigen op wetenschappelijk en practisch terrein, zooals sociologen, economisten, juristen, personen met ervaring op het gebied van landbouw, industrie en handel enz. Tot de bevoegdheid van hei centraal lichaam zal behooren het bijeenroepen van politieke landdagen." De A!g. Bondsvergadering van 30 Januari '1925 bekiachtigde aan de hand hiervan een besluit van hel Bondsbestuur tot instelffng eener commissie om een organisatie als in •het communiqué bedoeld te bestudeeren en de resultaten van die studie in een ontwerp advies vast te leggen. De commissie werd als volgt samengesteld: Voorzitter, mr. dr D. A. P. N. Kooien, des tijds voorzitter der Tweede Kamer; prof. Aengenent; prof mr. dr. van der Grinten, van de Nijmeegsche Universiteit; mr. dr. van Rijckevorsel, lid der Tweede Kamer; mr. Leesberg te Alkmaar en de Michaëlisten prof. Veraart én de beer Bon. Toen mr, Kpolen als minister in het kabinet-Colijn trad bedankte deze als lid ,der commissie; in zijn plaats werd toen voorzitter jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, de tegenwoordige Bondspresident. De commissie heeft voorspoedig gewerkt Op 6 Februari zond zij haar rapport aan het Bondsbestuur, dat zich met uitzondering van enkele ondergeschikte punten, waaromtrent inmiddels nog overeenstemming werd ver kregen, geheel vereenigde. Het rapport is nu gereed en wordt van daag door het Bondsbestuur gepubliceerd Het is voorzien van 'een inleiding en een uit eenzetting van de hoofdgedachte der voor gestelde reorganisatie, waarna het eigenlijke „ontwerp-reglement van de R. K. Staats partij" volgt Dat concept-reglement publi- ceeren wij elders in dit nummer in zijn ge heel. Het dient van heden af door de ledei, der R K. Staatspartij in studie te worden genomen en dezen zomer zal de Bondsver gadering het al of niet gewijzigd dienen vast te stellen. De ieiden.de gedachte, welke bij de com missie heeft voorgezeten, is niet minder ge weest dan een hoog ideaal. Gelijk uit de toe lichting blijkt, heeft de commissie er zich rekenschap van gegeven, dat de R. K- Staatspartij de geheele evolutie van het be perkte tot het algemeene mannen- en vrou wenkiesrecht heeft meegemaakt; dat dit laatste een versterking van den invloed der kiezers binnen het partijverband meebrengt en dat het doen aanvaarden van het partij program door iederen aangesloten kiezer een behoorlijke organisatie vereischt. Wel blijven er altijd een aantal punten, waarover onder Katholieke kiezers een stemmigheid van gevoelen bestaat, maar om trent een aantal bijzondere vraagstukken van staatkundigen en sociaal-economischen aard openbaart zich uiteraard in den boezem van een uit alle elementen der maatschappij samengestelde partij verschil van inzicht. Deze verschillen hebben altijd bestaan, maar bij de wijziging van het kiesstelsel en uit- breidiitg van het kiesrecht drongen zij veel meer naar voren, wat gemakkelijk de zoo noodigt eenheid kon schaden. Ook viel maar al te vaak meer de aandacht op hetgeen ver deelt dan op hetgeen moet samenbinden. De oorzaak hiervan is. naar het oordeel der Commissie,- voor een niet gering deel te zoeken in de historisch zeer wel te verklaren leemten in de structuur der Katholieke Staatspartij. Het zich openbarend verschil van inzicht immers ten opzichte van vraagstukken, ver band houdende met het partijprogram, kon in de latere jaren vooral daarom niet steeds op een voor allen aannemelijke wijze tot op lossing worden gebracht omdat de staatkun dige orgahisatie van de Katholieke kiezers al lereerst en in hoofdzaak slechts was een ver kiezingsorganisme. een Bond van Rijkskies- kringorgapisaties. De Bond van kieskrïngorganisaties zal daarom moeten worden eh dit is ook de Grondgedachte van het accoord Aengenent- Veraart 'n wezenliike doelmatig georgani seerde STAATSPARTIJ-, 'n partij dus, waar van- ieder Katholiek kiezer kap ep ook moet deel uitmaken en die organen bezit, welke zooveel mogelijk waarborgen bieden, dat de politieke en sociale vraagstukken, waarvoor zij zich 'gesteld ziet, op een voor allen bevre digende wijze worden behandeld en tot op lossing gebracht. Het ideaal is dus scherp en juist gesteld. Hoe heeft de Commissie nu getracht dit te verwezenlijken? Op tweeërlei wijze: 1ste, door te pogen in de kiesvereeniging alle belet selen weg te nemen, welke speciale groepen zouden kunnen afschrikken; 2de door het in voeren van het klachteninstituut, waardoor alle bezwaren aan het oordeel van een hoo- gere instantie kunnen worden onderworpen en 3de 't instellen van éen hoogste instantie boven de reeds bestaande, u.m. een Partij raad. Is hierdoor volkomen recht- gedaan aan het accoord AengenentVeraart? Wij hopen het van harte en tot vertrouwen stemt het zeker, dat het rapport eenstemmig en zonder voorbehoud door alle commissieleden, dus ook door de heeren Veraart en Bon is ge- leekend. Dit wil echter nog niet zeggen, dat aan alle in het bovenstaande communiqué geuite wenschen is voldaan. Zoo is, gelijk we later zullen zien, het gevraagde centrale lichaam niet precies het instituut geworden, als in het communiqué omschreven; en is ook de invoering van een evenredig kiesrecht in le partij onmogelijk gebleken. Het klachten-instituut zal inmiddels zeker velen bevredigen, terwijl wij voor ons van groote beteekenis achten de bepaling, dat voortaan naast de kiesvereeniging geen af zonderlijke clubs meer mogen bestaan. Wel worden studieclubs binnen het verband der kiesvereeniging toegelaten, mits zij voor iederen georganiseerden Roomschen kiezer loegankelijk zijn, hun reglementen aan het bestuur der kiesvereeniging of Rijkskies- kringorganisatie onderwerpen, geen afzon derlijken naam dragen en een door het be- atuur der kiesvereeniging (of Rijkskieskring- organisatie) aan te wijzen lid met advisee- rènde stem op alle vergaderingen toelaten. Wordt dit aanvaard, dan is het verbond St. Michaël, zoals dit nu bestaat in de partij opgelost. Over deze oplossing kunnen wij ons zeker verheugen in hst vertrouwen dat de be staande clubs prof. Veraart ten deze zullen volgen. Eén opmerking willen wij bij de bespreking Ier organisatie van de kiezers nog maken. O. i. is te weinig aandacht gewijd aan de r.iet-georganiseerden. Reeds meermalen heb ben wij vroeger betoogd, dat de groote or ganisatie der R. K. Staatspartij van onderen moet worden opgebouwd. En' nu ontbreekt aan den onderbouw, vooral boven den Moer dijk, nog schrikbarend vepl. In. het Zuiden gaat het redelijk wel; daar is verreweg het grootste deel der R. K. kiezers bij de kies vereeniging aangesloten. Maar in het Noorden, vooral in de steden, is maar al te vaak nog geen 10 procent geor ganiseerd. Dit is niet voor het grootste deel te wijten aan ontevredenheid, maar aan onverschil ligheid bij den kiezer en aan laksheid ot onmacht bij het bestuur der kiesvereeniging. Soms nog aan erger. Het komt voor, da' voormannen van bepaalde stroomingen in de kiesvereeniging zorgen, dat er zooveel moge lijk aanhangers van hun denkbeelden in de kiesvereeniging komen en tegenstanders zoo veel mogelijk geweerd. Bij die concurrentie wordt de groote massa vergeten en kan men jaren en jaren in een stad wonen, zonder ooit aangespoord te zijn om lid der kiesvereeni ging te worden. Aan dien toestand moe(t een einde komen, wil de R. K. Staatspartij wer kelijk de allen omvattende Katholieke partij zijn. Daarom hadden wij zoo graag gezien, dat voortaan die noodzakelijke organisatie var uit het centraal bestuur met kracht zal wor den ter hqpd genomen. De gelegenheid is voor, in het, in de toelichting schuchter gi- noemde partijbureau, met een bezoldigde secretaris. Wij weten, dat wij hier veel vra gen en dat het zoo zeer gewenschte parti: bureau door gebrek aan financiën slechts langzaam zal kunnen groeien, tenzij er ir onze kringen een frissche politieke oplevin komt en het centraal bestuur daarin aan! ding vindt de organisatie stevig aan te pak ken. Laat daarom deze wensch verder wot den uitgedragen! Een volgenden keer een en ander over d Partijraad Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- cisctis Liefdewerk. Zoetestraat 11 ken Donderdag var 6--9'/4 uur. R K Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit ,St. Bavo", Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half I uur 's-middags 'van 35 uur. 's-avonds van half 8half 9 uur s Zaterdags alleen van 9'-4 12 uur R -K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.tn 1012 uur des middags van 24 uur en s avonds van 8—9 uur behalve Zaterdag avond. Tel 11671 A hfcidsbeuis voor R.-K ZiekenvefHecgsterf (uifgaande ve-n den Ned R--K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan bet Bu reau BI weg 309 Overveen fdr C Roschl R.-K. Leeszaal en Uifleenbtbüothec's Jansstraat 49 Eiker, dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur he halve des Msandagso'chtends en op Zon en Feestdagen. Uit'eenen van boek»n van 2 tot 5 uur en van 7—9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging, Bloemhofstraai 1 Zondags en Woensdags van 8—-10 uut nm gezellig samenzijn voor HoUandsch^ meisjes die hier «JeeD tehuis hebben Te! 1167! R -K Bevolbingsburean. Gebouw Sint Bavo Smedestraal 23 van 8—10 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag Si. Elisabeth's Vereeniging Jausstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maar. dags van 2—3 uur Donderdags van 1—2 R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St Franciscus Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Cocbergh Ged Oude Gracht 71 des Dinsdags van 23 uur Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverb.-.adl Centrale post Tel. 15151 en verder bij de leden te kennen aan hel zwart schild met wit kruis aan der. huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen ver stikking. electriciteitsongevallen Tel 10231 Roode Krufs Eerste Hu!p bij Ongeïukk,'r Telefoon 12685 (bij geen geboot 10392) DE VERKOOP IN SCANDINAVIË. De meeste reizigers zijn teruggekeerd van hun reis uit Scandinavië en Denemarken, meldt het „Kweekersblad". Over het algemeen is de toestand daar goed te noemen, hoewel de prijzen voor de bloemen ook daar niet waren in overeen stemming van de verhoogde vraagprijs v ooi- de bollen De broeiers kochten mondjesmaat, zoodat het niet gemakkelijk viel nieuw werk te boeken. De ingevoerde firma's hebben hun zelfde orders weer geboekt, doch van uitbreiding dezer orders was geen sprake. De verhoogde prijzen voor eerste soqfrt hyacinthen deed den broeicr besluiten r.ajjr tweede soort te koopen. Dit durft meri hu beter doen, omdat tegenwoordig in de klei nere bollen bijna even groote bloemen zit ten als in de groote bollen. Zoo lang het prijsverschil niet aanzienlijk was, stond men er op aleen eerste soort te betrekken, doch nu ziet men op tegen de hooge prijzen. Over het algemeen wordt door de reizi gers uit het Noorden niet geklaagd over den verkoop, doch hun vroeg terugkeeren wijst er wel op, dat juist is wat hierboven gezegd is, dat nieuw werk niet best te vin den is. Door de lage aanbiedingen zijn in het Noorden wel meer narcissen besteld. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot lid van het bestuur der Ver- eeuiging tot bevordering van het Katholiek Onderwijs in het Bisdom Haarlem, als op volger van wijlen Mgr. P. C. Wijtenburg, den Zeereerw. heer J. M.. Lucassen, Deken en Pastoor te Bevèrwijk. Wij 'aden belangstellenden aan het out werp-reglement uit te knippen en te be waren. Sociëteit „Sint Bavo" Vioolonderwijs 3 uur Geel Wit 5 uur Postzegel- beurs half 2 uur Gewone zittingen 7 uur. St. Jozefgezellengebouw. Geopend van 8—10 uur „Utile Dulci" 8 uur. ieine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spreekuur; Dins dag en Vriidatf van 34 uur, Tempelier straat 36 EEN CONFERENTIE. Ongeveer een 50-tal parochianen nad gis teravond gehoor gegeven aan de uitnoodiging van den ZeerEerw. heer pastoor L. J. Wil- lenborg te Bloemendaal tot het bijwonen van een conferentie om de mogelijkheid van de stichting eener nieuwe R. K. Kerk te Bloemendaal te bespreken. Het was zeker een voorrecht, hetwelk de genen, die ter conferentie waren gekomen, genoten, dat de begaafde declamatrice, mevr. Ellen Russe zicb bereid had verklaard, baar talenten ter beschikking te stellen bij deze samenkomst. Waar deze conferentie samenviel met het feest van Maria Boodschap, had mevr. Ellen Russe tot onderwerp gekozen het drama „Maria Boodschap" van den Franschen schrijver Claudel. Niemand der aanwezigen kon zich ont trekken aan de verheven schoonheidsbeko- ring, die de dictie van dit werk maakte, In een korte .pauze deed de ZeerEerw. heer pastoor eenige mededeelingen omtrent .het mogelijke van een nieuwe R. K. kerk. Reeds was van een der parochianen een gift van 1000 ingekomen. Echter zal een vee! grooter bedrag bijeen gébracht dienen te worden Verschillende wijzen van bijeenbrenging der benoodigde gelden werden besproken. De conclusie was, dat met gemeenschappe lijk overleg al het mogelijke gedaan zal wor den om de stichting te verwezenlijken, ter wijl de Zee.rEerw. heer pastoor daaraan de verzekering toevoegde, dat de nieuwe R. K. kerk er zal komen en dat haar bestaan door de parochie Bloemendaal zeer zeker zal ge dragen kunnen worden. De drukke en voorheen zoo gevaarlijke verkeersweg ondergaat thans een goede verbetering. Bijna langs den geheelen Noordwester kant is de weg flink verbreed en is reeds voor een gedeelte gereed. Even voorbij de Bennebroekerlaan tot aan het Café „Oud Berg en Dal", is een mooi rijwielpad van legelsteenen aangelegd, en tusschen de straatweg en dit rijwielpad, is voldoende gelegenheid voor voetgangers. Jammer is echter, dat die ruimte niet met schelpen of iets anders is bestrooid, inplaats van met sintels. Nu is men ook aan den anderen kant begonnen. De gevaarlijke bocht aan de groote Sparrelaan moet verdwijnen om het uitzicht te verbeteren. Dezer dagen is men klaar gekomen met het sloopen van het hout, terwijl men nu bezig is het overtollige zand weg te halen'. Voorbij de Bennebroeker laan, zal nu spoedig de Rijksstraatweg een breede veilige verkeersweg worden. In de gisterenmiddag voortgezette zitting werd het eerst behandeld de zaak tegen den 23-jarigen J. G. van Koog a/d. Zaan, die be schuldigd werd ten nadeele van de firma Wildschut en Co. te Wormerveer, waar hij als kantoorbediende-reiziger in betrekking was, gelden had verduisterd tot een bedrag van ongeveer 4800. Beklaagde bekende. Hij moest herhaaldelijk geld innen voor de firma, dat hij ten eigen bate had aangewend. Hen gedeelte had hij gebruikt om huisraad te koopen (hij was yadoofd en wilde spoedig ouwen), een andi|S#gedeeKe had hij naar de spaarbank gebracht. Nadat de verduistering aan Ket licht ge komen was, had hij ongeveer 1225 van het ontvreemde geld terugbetaald. Als eenige getuige werd gehoord een fir mant der benadeelde firma, die in een om standig relaas uiteenzette, dat J. G. sinds einde 1923 van het in hem gestelde vertrou wen misbruik had gemaakt op bovenge noemde wijze. Behalve de rechtstreeks ver duisterde gelden, had hij, door goederen on der den prijs te verkoopen (waarvan beklaag de zelf geen geldelijk voordeel had), de drma indirect benadeeld voor ongeveer 9700. Tot dusver had een' onderzoek der boeken ruim 900 posten aangewezen, waarmede be laagde geknoeid had. Het O. M. achtte het ten laste gelegde een riiitig feit en vroeg, de jeugd van beklaagde in aanmerking genomen, een gevangenisstraf ■van 4. maanden. De verdediger betfon zijn pleidooi met te constateeren dat 2 O. M.'s gepoogd hadden de schuld van bekl. zoo groot mogelijk voor te stellen; de Officier van Justitie en de ge- uige. Pleiter oordeelde dat alle termen voor eeh voorwaardelijke veroordeeling aanwezig varen. Bekl. werden steeds groote bedragen toevertrouwd, terwijl er hoegenaamd geen -ontrole op hem werd uitgeoefend, boven den verkeerde hij als penningmeester van schillende vereenigingen in geldelijke oeiüjkheden, zijn verloofde, die aandrong y een spoedig huwelijk, had hem, tegen i.r wil, tot, de betreurenswaardige daad (i gezet. Wegens de jeugd van bekl. riep ->!eiter de clementie der rechtbank in. Uitspraak Donderdag 1 April. a.s. Diefstal van een jas. S. v. d. V.,-wiens zaak 's morgens was be handeld, werd wegens diefstal van een jas, veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. Trouw tot. op 't nippertje. Een zekere A. G. van Zaandam was gear resteerd als verdacht van diefstal van een heeren- en een damesrijwiel; voor den rech- ter-commissaris had hij een volledige beken tenis afgelegd. Voor de rechtbank beriep hij echter zijn bekentenis. Hij had gezegd den diefstal te hebban gepleegd, om zijn vriend H. K. (dit 's morgens voor een dergelijk feit had terecht gestaan) uit de gevangenis te houden. Die reden was nu vervallen, omdat deze H. K. nu toch veroordeeld zou worden. De president herinnerde H. K„ als getuige opgeroepen, er aan, dat hij, na een eventueele bekentenis niet vervolgd zou worden, maar hij ontkende alles en haalde, onverschillig zijn schouders op over de vermeende edel moedigheid van A. G. Beklaagde bleef bij zijn ontkentenis. Eisch: 6 weken gevangenisstraf. De verdediger, Mr. v. Dam, wees op tegen strijdige verklaringen van getuige K„ achtte het wettig en overtuigend bewijs niet gele verd en vroeg dien overeenkomstig vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling. Over het laatste* verzoek ging de rechtbank in raad kamer, het werd verworpen. Uitspraak Donderdag 1 April a.s. Naar Indië. De hoofdgetuige in de volgende zaak, J. K. te Haarlem, had een ingewikkeld en uitvoe rig verhaal te vertellen. Een oude vriend van hem, J. v. S„ die evenals hij in moeilijke om standigheden verkeerde, zou in onderhande ling zijn met een firma Blitz in Soerabaja, bij wie hij chef zou worden. De onderhande laar der firma hier tc lande was B„ met wien S. de eerste samenkomst had in het Leger des Heils S. had, naar hij zeide, de bevoegd heid personeel aan te nemen, van welke be voegdheid hij geburik maakte om zijn vriend K. als staf-employé aan te stellen. S. had echter geld noodig voor reizen, correspon dentie, etc., de bedragen die K. hiertoe aan S. leende, liepen op tot ruim 500. K. was vol vertrouwen, verheugde zich reeds op zijn toekomstige betrekking en gaf zijn laatste geld af; E. zou alles terugbetalen, als hij van zijn principalen 2400 zou ontvangen, voor passage naar Indië op de J. P. Coen. Ten laatste bleek het K .dat S. alles verzonnen had, dat deze hem dus had opgelicht. Be klaagde hield, tegen vier van de vijf opgeroe pen getuigen vol, dat hij de toezegging had inkregen bij B. in Soerabaja chef te worden, doch ontkende, behalve enkele kleine be dragen, geld van K. te hebben ontvangen. Als er onkosten gemaakt werden, betaalde K„ die de posten noteerde voor latere afre kening, doch S. zelf kreeg nooit geld in han den. De getuige B. vertelde S. in het L. des H. ontmoet te hebben, waar zij samen min of meer gepocht hadden over de prachtige posities in Indië, hij had S. niets beloofd, had zelfs nooit van een firma B. in Soerabaja ge hoord. Het O. M. vroeg wegens opftchting gevan genisstraf van 4 maanden. In zijn pleidooi deed de verdediger, Mr. A. Cohen uitkomen, dat de zaak feitelijk hier op neerkwam, eenige menschen, wien het de laatste jaren maatschappelijk zeer slecht ging, ontmoeten elkaar in het L. des H„ zwetsen onder elkaar over betrekkingen in Indië. Zij laten zich zóó door hun fantasie meeslepen, dat v. S. ten slotte alles gelooft en op zijn beurt K. een schitterende toekomst voorspiegelt. Pleiter meende echter dat juri disch hier van geen oplichting gesproken kan worden, tegen bekl. kan alleen een civiele actie gevoerd worden wegens niet tijdig vol doen van een schuldbekentenis, zoodat hij vrijspraak verzocht. Uitspraak Donderdag 1 April a.s. Uitspraken van Donderdag 25 Maart 1926. J. L. P., koopman, wonende te Haarlem, vrijgesproken. A. M„ smid, wonende te Haar lem, art. 248bis W. v. S„ drie maanden gev. straf voorw., proeftijd 2 jaren. J. H. C. R koopman, wonende te Schoten, vrijgespro ken. A. J H„ stoffeerder, wonende te Zaan dam, thans gedetineerd, diefstal, zes maan den gev. straf met aftrek pr. hecht; o.v. H. J. U., koopman, gedomicilieerd te Amsterdam, thans gedetineerd, diefstal, zes maanden gev straf met aftrek pr. hecht. o.v. A. W. v. H.. blokwachter, wonende te Zaandam, appèl overtreding Spoorwegwet, ontslagen van rechtsvervolging. C. v. B„ koopman tt Har- dinxveld, appèl overtr. art. 425 2e lid W. v S„ vonnis kantonrechter Haarlemmermeer bevestigd. Bij besluit van den Minister van Arbeid is ingetrokken de aanwijzing als plaatsvervan gend arbeiderlid van de commissie van scheidslieden te Amsterdam van A. van Vliet, te Hillëom, en J. Kinv'ma, te Lisse, en als zoodanig o.m. aangewezen L. Heiningen, te Haarlem, Saenredamstraat 48rood. Het wedstrijdprogramma voor Zaterdag en Zondag a.s. luidt: Zaterdag le klas. H. B. S. I—K S. C. 1 Kampioenschap 2e klas Hilversum 3— H. B. S. 2 Zondag Promotie degradatiewedstrijd. M. H. C. 3Kampioen 2e klas. EEN SCHOONHEIDSCOMMISSIE. Donderdagavond werd ten raadhuize een vergadering gehouden door' burgemeester en wethouders, alsook de raadsleden. Tevens waren uitgenoodigd de architecten en aan nemers alhier, terwijl ook de Gezondheids commissie tegenwoordig was, om besprekin gen te houden met de commissie van advies, of liever zooals hier beter bekend de Schoonheidscommissie. Deze vergadering was belegd om ver schillende bezwaren, welke tegen deze con- migsie bestonden, zoo goed mogelijk op te lossen, ook al omdat eerstdaags bij den raad een voorstel, omtrent deze commissie zal behandeld worden. De burgemeester als voorzitter opende deze vergadering met een kort woord. Het ontwerp-reglement tot reorganisatie van de R.K, Staatspartij verschenen. Agen» de van den Aigem. Bond. Nederland neemt deel aan de intern. parL HandeLsconferentie, De bestrijding der hoenderpest De pensioenen der havenarbeiders te Rotterdam. Belangrijke beslissing door den Hoogen Raad. Jos. Oreilo overleden. Eerste steenlegging der eerste R.-K. Land en Tninbocwhnishondschool in het bisdom Haarlem. De Amerikaansche Senator Borah over de eischen tot schadevergoeding aan Engeland. De Braziliaansche minister van Bniten- landsche Zaken over de houding van Bra. zilïë te Genève, De Griekschc politieke partijen stellen één candidaat voor de a-s. presidentsver. kiezing. In verband met een eventueele mijnwer- kersstaking in Engeland op 1 Mei a.s. moe ten reeds de meest uitgebreide maatreg'e. len zijn genomen. Chamberlain eerebnrger van Londen. Zijn rede over Locarno en Genève. De Fransche Kamer neemt de wet op d» middelen aan. In Columbië (Zuid-Amerika) wordt de stad Manizales gedeeltelijk door brand ver. woest. Zie verder ook Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Vooruit. Licht op. De lantaarn» moeten morgen worden opgestoken om 6.52. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 26 Maart. Hoogste Barometerstand 768.9 m.M. te Wisby." Laagste Barometerstand 748.5 m.M. te Vardoe. Verwachting van den avond van 26 tot den avond van 27 Maart. Zwakke tot matigen noordoostelijke tot zuidoostelijken wind, half tot zwaarbewolkt weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur Het bleek al spoedig, dat veel bezwaren werden geopperd. De heer Kerkhof, vroeger gemeente archi tect, zeide, dat de teekeningen als regel werden gewijzigd of soms nog erger, bijna geheel werden afgekeurd. Dat er een te lan gen tijd noodig was voor dat deze keuring was afgeloopen en dat alle veranderingen door den architect moesten betaald worden, zoodat deze te veel van zijn honorarium moest afstaan. Dan had spreker nog dit be zwaar, dat bouwwerken, volgens advies van deze commissie gebouwd, niet voldeden* Volgens spreker is deze commissie niet in gesteld van h-oger band, maar heeft zij zich zelf gevormd. Hij keurt advies van Sen com missie goed, als zij zich alleen bepaalt tot het geven van adviezen Verschillende andere heeren voprden nog het woord, en werden hierna beantwoord door den heer Boeii ga. Deze stelde den werkkring van de com missie in een beel ander standpunt. Volgens vaste lijnen kan niet gewerkt worden, omdat er op het oogenblik niet op kunst gelet wordt. Er wordt getracht om dit weder in rechte banen te brengen en alzoo een beter geheel en plaatselijk meer verfraaiing te krijgen. De commissie geeft daarom alleea advies uit bouwkundig oogpunt. Met vale bouwondernemers wordt al reeds prettig samengewe. t en spr. hoopt ook in de toe komst op prettige samenwerking met den heer Kerkhof te mogen rekenen. De voorzitter van de bouwcommissi© sprak over de groote kosten, waarover ge klaagd wordt en verklaarde waar deze voor noodig zijn. Subsidie ontvangt de commissie niet meer en toch moet de arbeid betaald worden. Gaarne zou de commissie het gratis doen, doch dit is niet mogelijk. De heer Maters achtte it niet in orde, omdat dan de architect gedupeerd wordt, wat voorkomen dient te worden. Na nog vele besprekingen bleek ten sloi- ten, dat nog veel te verbeteren is en dat de advies-commissie wil medewerken om tot een goede oplossing te komen en zich het vertrouwen van den raad van Beverwijk, zoo wel als van den bouwondernemer waar dig te maken. Tot slot van de vergaderng werd een serie lichtbeelden vertoond, ook van Beverwijk, waarop werd aangetoond de verbeteringen door en met overleg van de commissie tot stand gekomen. De burgemeester sloot dan met een dank woord de vergadering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1