Binneniandsch Nieu v s. Radio-omroep. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vierde Blad Zaterdag 27 Maart 1926 Verwacht wordt dat de Fransche minister van binnenlandsche zaken, Malvy, zal aftreden. Fransche successen in Syrië. Volgens een ver klaring van Briand bevinden zich geen Fransche militairen in gevangen schap der Droezen. Uit den Amerikaanschen Senaat, GEM. BUITENL. BERICHTEN. Een onderzeeboot via het Panama-kanaal naar Ned.-Indië Bezwaren van evenredige vertegenwoordiging. Het weigeren van toegann tot de Staatsmijnen aan een plaatsverv. lid van den Hooien Raad van Arbeid. KUNST EN KENNIS. De begrafenis van Jos. Orelio. RECHTZAKEN. De zaak Muylwijk voor het Amsterdamsche Gerechtshof. MARKTNIEUWS. Parijs „Rerio Paris, 1750 M 12.50 Concert Lucien Paris (p'ano, viool, cello); 2.05 Nieuwsberichten; 5.05 Orkestconcert; 8.50—10.20 Concert L. Dragen, fluit, Frag menten van Lakmé, Debbes. Königsw;:sterbausen. 1300 M. 12.0Ü Hel rapport der Engelsche Steenkolencommissie, De „Daily Express" meldt, dat in weerwil van het feit, dat de bijzonderheden nog niet vaststaan, de Mijnwerkersfederatie en dc Vereeniging van Mijneigenaars wat de toe komst der steenkoolindustrie betreft, op een fundamenteel punt tot overeenstemming zijn gekomen Men streeft naar een kartel en naar een combinatie, die overeenkomt met de bestaande syndicaten in de metaalindus trie in Duilschiand en Frankrijk. Daarmede zullen de mijnwerkers hun eisch tot nationa lisatie opgeven, terwijl de werkgevers een zekere male van arbeidcrsmedezeggenschap in de mijnen en van districtscommissies zul len toestaan. Het practisch resultaat van deze voorstellen zou zijn. dat de heele steenkool industrie tot een homogenere eenheid zou samensmelten, waarbij de volgende maat regelen zouden worden genomen: Een ingrij pende hergroepeering van de mijnen: de in stelling van een centraal verkoopsagent- sqjiap; de indeeling der kwaliteit van de steenkool volgens standaardelgenschappen, het gemeenschappelijk bezit der wagens; en verder, vermoedelijk, uitschakeling van den tegenwoordigen tusschenhandel. Dc arbeiders zullen verder in de leiding van de industrie medezeggenschap hebben, terwijl bepalingen voor algemeene welvaarlsdoeleinden zullen worden getroffen. Om over de overgangsperiode heen te komen, zal de regeeringssubsidie voor een bepaalden tijd worden voortgezet, om gelel- delijk-aan te verdwijnen, opdat de hervor mingen in de industrie met zoo weinig moge lijk wrijving plaats kan hebben. Voorts bestaat het plan om, zoodra een kartel als waarvan hier sprake is eenmaal gesticht is, een algemeene Europeesche over eenkomst betreffende loonen en werktijden tot stand te brengen. De financieele crisis in Frankrijk. De Senaat uit zijn ontevredenheid over het feit dat de Kamer hem de betfrooting heeft toegestuurd zonder nog de voldoende hulp bronnen te hebben gevonden. Men spreekt over de mogelijkheid van een conflict tus- schen de beide Kamers, daar de Senaat zou weigeren de begrooting te bestudeeren vóór de aanneming der financieele ontwerpen. De Kamercommissie van financiën echter be looft het onderzoek der ontwerpen te be spoedigen, en een overeenstemming met den minister van financiën zou nabij zijn. Intusschen is de parlementaire warboel van dien aard dat de Kamér gisteren on danks de crisis niet kon vergaderen omdat alles is opgeschort. Uit de Fransche Kamercommissies. De Kamercommissies voor mijnaangelegen- heden is gisteren bijeengekomen om over de quaestie der nationalisatie van de mijnen te beraadslagen. De min-sier van Arbeid, De Monzie, ver klaarde zich in principe vóór nationalisatie, doch merkte op, dat men op het oogenbük in de allereerste plaats de financieele crisis moet oplossen. Het stelsel der Senaatsverkiezingen. De Kamercommissie voor het algemeen kiesrecht heeft gisteren een socialistisch voorstel tot wijziging van de verkiezingen voor den Senaat onderzocht. De commissie verklaarde zich vóór het voorstel om de ver kiezingen in de toekomst algemeen te doen houden en den minimumleeftijd der stem gerechtigden op 40 jaar vast te stellen. De houding van Malvy. Het aftreden van Malvy als minister van binnenlandsche zaken wordt verwacht, daar de familie van Malvy zich er tegen zou ver zetten dat hij zijn functie weer hervat. Onder de radicalen echter worden de pro testen tegen Briand steeds heftiger. De ..Quotidien" schrijft dat het opofferen van Malvy een lage intrige zou zijn, waaruit de oppositie verstrekt te voorschijn zou treden. De strijd in Syrië. Volgens de „Times" is de stad Nebk tus- schen Damascus en Homs door de Fransche troepen heroverd. De stad was langen tijd in handen der Droezen, Voor haar verovering hebben zware gevechten plaats gehad, waar bij de Franschen groote verliezen leden. Ten Z. van Damascus is een eskadron Tsjerkessen slaags geraakt met een troep bandieten, die acht man aan dooaen verlo ren. De Tsjerkessen leden geen verliezen. Een Fransch succes. Een talrijke bende Droezen had nabij Katanateri Z.W. van Damascus een aanval gedaan op vier eskadrons cavalerie, het genoemde dorp omsingeld en in brand ge stoken. Zij werden teruggeworoen bij een geslaagden tegenaanval, waarbij de vlieg tuigen krachtigen steun verleenden. De Droezen namen de vlucht met achterlating van meer dan 100 lijken,. Geen Fransche gevangenen in handen der Droezen. Het Kamerlid Simon Reynaud had de vraag tot Briand gericht of het niet ge- wenscht zou zijn over te gaan tot een uit wisseling van gevangenen, die bij den strijd in Syrië in handen van den vijand gevallen zijn. Briand heeft geantwoord dat, zoover hem bekend is, er zich geen Fransche mili tairen in gevangenschap der rebellen be vinden. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Amerika. Zou het mogelijk zijn dat er een nieuwe conferentie in cake de geallieerde schul den bijeenkomt? Men weet dat Washing ton dit denkbeeld van de hand wijst, maar men zal Londen polsen en daar doen uit komen hoe moeilijk het is het probleem door afzonderlijke onderhandelingen op te lossen. Volgens de diplomatieke inlichtingen uit Washington schieten de onderhandelingen, tusschen de Franschen en Amerikanen niets op. Integendeel, in de Ver. Staten be staat de ingewortelde overtuiging dat Frankrijk kan, maar niet wil betalen. De aanvallen van den Brit«chen oud-kanselier Snowden in het Lagerhuis tooncn dat er ook in Engeland een sterke strooming te gen Frankrijk bestaat. Onder d ;ze omstandigheden zou een speciale conferentie den toestand ophelde ren en de onjuistheid van de beschuldigin gen aantoonen. Men spreekt eveneens over bet publiceeren eencr officieele statistiek, waaruit zou blijken het gebrek aan midde len in de schatkist en tevens hoe onjuist het is dat dc Franschen onvoldoende be lastingen zouden betalen. Een Fransch .voorstel lot arbitrage. Pertinax geeft in de „Echo de Paris" in overweging, dat Frankrijk aan Engeland en de Vereenigde Staten arbitrage zal voorstel len inzake de oorlogsschulden. Hij doet dit naar aanleiding van de verklaringen van den Britschen kanselier van de schatkist in het Lagerhuis over de door Caillaux geslo ten overeenkomst tot betaling van 12 millioen pond sterling per jaar, welke ver klaringen in de Fransche pers kritiek heb ben uitgelokt, Pertinax merkt op, dat Churchill zijn woorden op een slecht tijdstip gekozen heeft, nu Frankrijk een financiëele crisis doormaakt en de franc steeds verder daalt. De .Temps" begrijpt niet waarom Enge land zoo krachtig tegen Frankrijk optreedt Uit den Pruisischen Landdag. Vóór de motie van wantrouwen der com munisten stemde ook de fractie der Duit- sche Volkspartij. Dit is te opmerkelijker, wijl de communisten de Pruisische regeering het vertrouwen ontzegden, omdat' zij den Volkenbond en de Locarnopolitiek steunt. De D. V. P. heeft zich dus in den landdag uitgesproken tegen de politiek van haar eigen partijleider. Ook het stemmen der D.-nationalen vóór de motie was een belachelijke komedie: in de motiveering van de motie wordt n.l. de regeering ook verweten, dat zij tot dusver den ex-keizer 50.000 M, per maand heeft uitbetaald. Een rede van minister Nintsjitsj. In een uiteenzetting van den buitenland- schen politieken toestand in het parlement heeft dc ministpr van buitenlandsche zaken Nintsjitsj met nadruk gewezen op de nood zakelijkheid voor de Staten van Europa om goeden wil te tóonen en de noodige zede lijke kracht om het verleden tfe vergeten en met vertrouwen naar de toekomst te zien, teneinde te komen tót internationale soli dariteit. Het rapport van Houghton. In diplomatieke kringen te Washington houdt men zich, zooals te begrijpen valt, nog steeds bezig met het rapport van den Ame- rikaanschen gezant te Londen Houghton. Men vraagt zich af, hoe Coolidge, die nog altijd het stilzwijgen bewaart, fhet rapport opneemt. De vertegenwoordigers der pers hebben den vertegenwoordiger van den pre sident op den jongsten vragendag in het Witte Huis daaromtrent eenige lastige vra gen gesteld, "doch hij heeft ze onbeantwoord gelaten. Hieruit maakt men, volgens den Washingtonschen correspondent van de „Morningpost'' op, dat Coolidge nog steeds achter Houghton staat en het rapport voor zijn rekening neemt. Hetgeen Senator Borah en zijn medestanders, die Europa vijandig gezind zijn, reden geeft tot vreugde. Bij een debat in den Senaat betreffende de Europeesche schulden verklaarde senator Smoot, lid van de commissie voor het con- solideeren der schulden, van meening te zijn, dat Frankrijk geen voorwaarden zou ver krijgen even liberaal als Italië had verkre gen. Hij voegde hieaan toe, dat dit zijn ant woord was aan eenige senators, die hadden voorspeld dat de ratificatie van de consoli datie der Italiaansche schuld soortgelijke voorwaarden voor Frankrijk zou impliceeren. Senator Johnson' antwoordde, dat' hij er de voorkeur aan zou geveh, de Italiaansche schuld geheel prijs te geven liever dan het aan dit land voorgestelde accoord te aan vaarden. De schadevergoedingseischen. Na een conferentie met Kellogg verklaarde senator Borah, dat een gedeelte der vorde ringen van Amerikaansche burgers op Enge land en Frankrijk wegens de inbeslagneming van koopwaren gedurende den oorlog vóór Amerika's deelneming moet en ook zal wor den geregeld, De Mexicaansche pe froleumwetlen. Naar verluidt zijn dc conerenties met dc regeering in zake de buitenlandsche petro- leumbelangen op het doode punt gekomen. De toestand te Kanton. Volgens telegrammen uit Kanton zouden dertien Russen,waarbij drie militaire instruc teurs, 24 dezer aan boord van een Russisch schip zijn gedeporteerd. De regeering van Kanton heeft haar goedkeuring gehecht aan de actie van Tsjang Kai Sjek en is den toe- j stand meester. De strijd om Peking. De spoorwegverbinding tusschen Peking en Tientsin is nog steeds verbroken. In Peking heerscht eenige ongerustheid over het be richt, dat vier legers oo de stad aandikken. Amerikaansche cavalerie is naar Toeng- dsiau, bii Peking, gezonden ter bescherming var. de Amerikaansche zending in het district, waar de troepen van Feng zijn ge concentreerd, DE ONRUST ONDER HET FRANSCHE SPOORWEGPERSONEEL EN DE RIJKS AMBTENAREN. De Fédération Confédérée van spoorweg- lieden houdt op het oogenbük te Parijs haar zevende jaarlijksche congres. Er nemen onge veer 500 gedelegeerden aan deel, het geheele Fransche spoorwegnet vertegenwoordigend, met inbégrip van de kleine maatschappijen in Elzas-Lotharingen en Algiers. Behalve Engeland en België is ook Nederland ver tegenwoordigd, door den heer Moltmaker. Belangrijke vraagstukken zijn er dit jaar niet aan de orde, het meerendeel heeft be trekking tot interne aangelegenheden. Het congres heeft een delegatie opgedra- 'en zich naar minister-president Briand te begeven om hem de eischen voor te leggen 'nzake de loonsverhooging eii het weder in dienst nemen van de in 1920 ontslagen be ambten. Zooals men heeft gelezen heerscht ook onder de rijksambtenaren ontevredenheid over de salarisregeling. Het bestuur van de Nationale Federatie van Amtenarenvereeni- gingen heeft een onderhoud gehad met Briand over het herzien der salarissen vol gens de glijdende loonschaal. Het heeft den minister-president gewezen op de noodzakeT lijkheid om tegemoet te komen aan de bij zonder moeilijke positie der ambtenaren wegens de steeds hoogere kosten van het levensonderhoud. Briand heeft toegezegd 'een ministerraad aan deze quaestie te wijden en in o\ erleg met de Federatie maatregelen te zullen ne men. In verband met dit onderhoud heeft het bestuur met algemeene stemmen besloten om tot na afloop van de bijeenkomst van den ministerraad af te z'en van de betooging, welke hedénmiddag ^'oor hel Kamergebouw zou worden gehouden als protest tegen de weigering der Kamercommissie van finan ciën om de quaestie der glijdende loonschaal te overwegen, FRAUDE DOOR TAXICHAUFFEURS. Tegeij een groot aantal Parijsche taxi chauffeurs is een klacht ingediend wegens fraude. Zij zouden door verandering van hun taximeters hoogere vrachtprijzen voor de rit ten hebben 'berekend, en vóór. dat zij naar de garage reden de taximeters weer in orde hebben gebracht om daar de gewone vrach ten af te dragen. HET VREDESVERDRAG VERKOCHT! Op een veiling van de firma Joseph Gal- tier te Parijs is eergisteren het Vredesver drag van Versailles onder den hamer geko men. D. w. z. het vredesverdrag avant la lettre, het oorspronkelijk manuscript, het kladje met authentieke handteekeningen van Lloyd George en Clemenceau. Het ging ten slotte weg voor 13.100 frs. Aan wien, 'tis niet bekend. EEN ARRESTATIE. Op het station van Moravisch Ostrau is een jeugdige Duitscher aangehouden, die zonder pas of ander legitimatiebewijs over de- grens was gekomen. Bij zijn verhoor verklaarde hij lid te zijn van de beruchte Organisatie Consul. Bij loting zou hij zijn aangewezen een aanslag te plegen op den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken Severing, maar hij was voo*- den moord teruggedeinsd en daar hij vreesde bij een weigering zelf te worden vermoord, had hij maar liever heimelijk het land ver laten. De politie tracht na te gaan in hoeverre de mededeelingen van den aangehoudene op waarheid berusten, DE PRINS VAN WALES ZIEK. De prins van Wales heeft last van zware oorpijn, zoodat hij, ofschoon, zooals men weet, geestdriftig sportsman is, d groote ren nen te Liverpool gisteren niet heeft kunnen bijwonen. DE GEHEIMZINNIGE BRANDEN IN ENGELAND. De raadselachtige branden, die in vier maanden tijds niet winder dan negen min of meer bekende landhuizen vernield of ernstig beschadigd hebben, duren nog steeds voort. Woensdag werd brand vastgesteld in drie op geheel verschillende plaatsen gele gen landhuizen tegelijk, waarvan een zoo goed als vernield werd, de twee andere ernstig beschadigd. Men meent ook hier, geliik bij de andere landhuizen, te doen te hebben met opzettelijke brandstichting, daar een andere oorzaak van deze branden niet bekend is. Het betreurenswaardige van al deze branden is, dat zij niet slechts kost baarheden en kunstwerken hebben vernie tigd of vernield, doch ook tot nog toe reeds drie menschenlevens hebben gekost. DE EERSTE VROUWELIJKE GEZANT. Mevrouw Kollontay, de Russische gezant te Oslo, is door de Sovjet-regeering terug geroepen. Door hare elegance, moderne allures en opzichtige toiletten maakte zij in de N°orscbc hoofdstad veel furore Maar in Moskou scheen men minder over haar ge- stiichi. Eenige tijd geleden waren de eco nomische zaken reeds aan haar onttrokken en aan een special en envoyé overgedragen. Nu is zii geheel ontheven van haar taak. Mevrouw Kollontay heeft echter verklaard, dat zij in diplomatieken dienst blijft, naar verluidt zou zij ais Russisch waarneemster naar Genève gezonden worden. Waarschijn lijk is dit echter meer haar eigen wenscb dan die der Russische Regeering. VERVALSCHING VAN PASSEN. Gistermorgen is te Napels een Amerikaan gearresteerd, die aan het hoofd staat van een bende, welke zich bezig houdl met het vervalschen van Amerikaansche visa. Hij vroeg groote bedragen van emigranten naar Amerika, waa voor hij hun goede p pieren beloofde om in de Vereenigde Stalen te worden toegelaten. Gedurende de laatste vijftien maanden zijn vele Italiaansche emi granten op valsehe papieren in de Vereenig de Staten binnengekomen. ONTVLUCHT. Een draad'oos bericht uit Parijs meldt dat luitenant Macnamara, die dezer dagen te Ousse, in Tunis, tot gevangenisstraf veroor deeld werd wegens poging tot ondermijning van het Fransche gezag in Tunis, over zee ontsnapt is. De autoriteiten zijn niet voor nemens stappen te doen om den erugkeer van Macnamara naar Tunis te verkrijgen. DE HAAT TEGEN DE VREEMDELINGEN IN MEXICO. De haat tegen de vreemdelingen in Mexi co is nog altijd niet geluwd. Hij uit zich den laatsten tijd in het bijzonder tegen de Ame rikanen. Iti den tijd 'van een week zijn Ame rikanen, die in afgelegen deelen van Mexico werkzaam zijn, drie keer door plaatselijke benden aangevallen. Twee Amerikanen heb ben daarbij het leven ingeschoten. Eén de zer, een zekere Joe Hall, werd letterlijk met steenen doodgeslagen. De Amerikaansche gezant heeft de Mexi caansche regeering verzocht, een onderzoek te doen instellen, GOEDE EN ONZEDELIJKE LECTUUR. In de jaarvergadering van de uitgevers der stad New-York verklaarde de beroemde boe- kenkoning Georg Pelmer Putman dat de on zedelijke lectuur in wezen geen goed han delsartikel is. „De slaapkamerstukken en slaapkamerromans trekken niet in die mate, als vaak wordt beweerd," zeide hij. „Van zuiver k'oopmansstandpunt bezien is de be wering. als zou in deze soort lectuur de grootste omzet bereikt worden onjuist. Op den duur hecht het volk meer aan fatsoen lijke, zedelijk goede boeken. Daarop somde Putman een serie volkomen goede, bekende boeken op die ook van koopmansstandpunt het beste succes hebben gehad. Is dat nu alleen in Amerika het ge val, of zou hetzelfde ook voor onze gewesten gelden? Hi\ Ms. onderzeeboot K. 33, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse L. G. L. van der Kun, zal de uitreis naar Ned.-Indië maken via het Panamakanaal. Deze reisroute is gekozen ten einde te vol doen aan het verzoek van de Rijkscommissie voor graadmeting en waterpassing, om de aan boord van Hr. Ms. onderzeebooten K. 2 en K. II uitgevoerde slinger-waarnemingen in de Middellandsche Zee en in den Indi- schen Oceaan, welke waarnemingen een groote wetenschappelijke waarde hebber,, thans voort te zetten in den Atlantischen Oceaan en in den Stillen Oceaan, met een door dr. Vening Meinesz. op grond der ver kregen ondervinding ontworpen toestel, terwijl hierbij tevens ondervinding wordt op gedaan betreffende het uithoudingsvermogen van personeel en materieel van een onder zeeboot op een dergelüke lange reis. De volgende havens zullen worden aange daan: Faval, Las Palinas, Cvrapao, Colon, Panama. Mazallan, San Francisco. Honolulu, Guam, Yap. Manilla en Ambon. Het vertrek uit Nederlnd zal plaats heb ben omstreeks einde Mei; de aankomst in Indië ongeveer December. Geen invoering voorbapds bij „N.-H,'s Noorderkwartier". De algemeene vergadering van het hoog heemraadschap „Noord-Holiands Noorder kwartier'', verklaarde zich on 16 Mei 1923 op voorstel van dijkgraaf en hoogheemraden in beginsel voor invoering van een stelsel van evenredige vertegenwoordiging bij de ver kiezingen van hoofdingelanden. Dijkgraaf en hoogheemraden deelen thans mede, dat de uitwerking van een regeling hiervoor ernstige bezwaren van de evenre dige vertegenwoordigers hebben in het licht gesteld. Zij leidde tot een schema van vele tientallen vaak duistere artikelen. Een schaduwzijde van het tegenwoordige kiesstelsel is zonder twijfel dat het zich kan voordoen, dat eer aanzienlijke minder heid het niet tot vertegenwoordiging in het bestuur zal kunnen brengen Maar toch zim dijkgraaf en hoogheemraden huiverig, reeds thans tot invoering van evénredige vertegen woordiging over te aann. ooi, omdat sederl de uitspraak van 1923 in breeden kring stem men zijn oos'et'aan tegen het hier te land - gekozen stelsel, Zii meenen daarom dat eerst nog enkele jaren de werking van dat stelsel moet worden üanrfezien en stellen daarom thans aan de algemeene vergadering voor, zich niet Aet voorstellen dienaangaande tot Prov. Staten te wenden. Op de vragen van den heer L. L. H. de Visser in verband met de weigering door de directie van de staatsmijnen in Limburg tot het instellen van een onderzoek in bedoel de mijnen door het plaatsvervangend li'" "an den Hoogen Raad van Arbeid, den bée~ Th. J. Dissel, luidt het antwoord v?n dm heer Van der Vegte, minister van Water staat, als volgt: Het is bij onderzoek gebleken, dat eer verzoek van den heer Th. J, Dissel, secre taris van het Nationaal Arbeidssecretariaat en plaatsvervangend lid van den Hoogen Raad van Arbeid, om hem gelegenheid te geven de staatsmijnen zoowel onder- als bovengronds te bezichtigen, door de direc tie is afgewezen. De directie heeft als reden voor die af wijzing opgegeven, dat zij den heer Dissel niet wenschte te steunen in zijn streven „om het verzet te organiseeren en te ont wikkeien", welk streven blijkt uit een door dezen samengesteld en onder de mijnwer kers verspreid vlugschrift. Aangezien de functie van plaatsvervan gend lid van den Hoogen Raad van Arbeid niet het recht geeft om de staatsmijnen te bezoeken, is de directie van de staatsmij nen, door bedoeld bezoek niet toe te staan, niet buiten haar bevoegdheid gegaan. Er bestaat geen aanleiding om de direc tie ten opzichte van het verzoek van den heer Dissel of van soortgelijke verzoeken een andere gedragslijn voor te schrijven. Maandagmorgen zal het stoffelijk over schot per auto van Den Haag naar Am sterdam worden gebracht. Aldaar zal zich te 11 uur v.m. bij het Centraal Station de lijkstoet opstellen. De stoet gaat langs Damrak, Dam, Postkantoor, Raadhuisstraat, Westermarkt, Rozenstraat. Marnixstraat, Stadhouderskade, Amstri dijk naar „Zorg- vlied", waar men te ruim 1 uur zal aanko men. De regeling is geheel in handen van een comité, bestaande uit vrienden van wijlen Orelio, onder leid.ng van een zijner oud- leerlingen. Het Gerechtshof zette Vrijdag voert de zaak te<ien Mariinus Muylwijk, De belangstelling van de zijde van 't pu bliek blijkt weer te zijn opgeleefd. De eer ste getuige-deskundige is prof. Dr. Eindho ven. die zegt van oordeel te zijn. dat het aangrijpen door Muylwijk als de directe doodsoorzaak moet worden beschouwd. Ook prof Van Rijnbeek meent dat hoofdzakelijk aan den greep de doodsoorzaak is toe te schrijven. Dr. J. B. Polak, hart-speciali'.eit schrijft de doodsoorzaak toe aan Kamer- vibralatie, die door de emotie ontstaan kan zijn. Uitgesloten is her niet, dai de vibra- latie door de geweldpleging is opgeheven, ofschoon die ook opgekomen kan zijn onaf hankelijk van den greep. Dr. Kaashoofd eveneens cardioloog, veronderstelt, dat de inleiding tot den dood ontstaan is voordat Busch door Muylwijk is aangegrepen. Het komt get.-deskundige zelfs voor, dat de greep weinig invloed ap den dood heeft gehad. Prof. J. H. Baart de la Faille uit Utrecht meent, dat hier een hartdood heeft plaats gehad. Wat de oorzaak van den hartstilstand is geweest, get.-deskundige gelooft dat die aan een samenloop van omstandigheden is toe te schrijven. Get.-dqskundige meent, dat als de greep niet was gedaan, B. waarschijnlijk niet zou gestorven zijn. Een vriend van Busch aan het woord. Na deze deskundigen is een vriend van 'usch, een zekere C. T. van Overbeek, ,/erkzaam aan een theate--bureau te Rot terdam, aan de beurt. Deze heeft Busch zeer lang gekend. Zij gingen menigmaal sa men zeilen en get. heeft bij die gelegenhe den opgemerkt, dat Busch dikwijls even schrok. Dat gebeurde wanneer plotseling een windstoot het zeilbootje naar één kant wierp. Dan greep Busch naar de hartstreek en werd doodsbleek. De laatste jaren ging Busch achteruit Eén jaar vóór diens dood is hij ten huize van get. in elkaar gezakt Hij had zich boos gemaakt over de maat schappij in het algemeen! Get heeft hem met water bijgekregen. Busch heeft tot getuige gezegd, dat hij ziek was Hij klaagde er verder over, dat zijn vingertoppen dikwijls „sliepen" en dat hij pijn had in den rechterarm. Pres.: Tot dusverre was er iets met zijn linkerarm. Get.: De piin in den rechterarm schreef hij toe aan een val met zijn vliegmachine. Pres.: Sprak hij wel eens over Muylwijk? Get.: Ja, hij noemde hem zijn vriend. Verder verteld hij, dat Busch wel eens booze dingen in den zin had. Wat deze wa ren wil get. niet zeggen. Pres.: Laten we ons dan in deze dingen beperken. Get., nog doorgaande over Busch, ver klaart dat deze geen drinker was, omdat de dokter het hem verboden had. De bult ach ter het oor maakte behandeling noodzake lijk. Busch werd steeds nerveuzer; hij schudde het hoofd, wierp dit achterover en knipte dan met de oogeii. Hij was amech tig. Getuige's woning was via eer. trap met 17 treden te be-eiken en als Busch deze- geklommen had, moest hij op een stoel gaan zitten om op adem te komen.- Pres.; Muylwijk kreeg niet den indruk dat het een min mannetje was en Muylwijk was toch de man die het meest met hem omging. De verklaring van Muylwijk aangaande de gezondheid van Busch wordt voorgele zen. In de middagzitting repl'ceerde de advo caat-Generaal, mr. A. Baren Harinxma thoe SIcoten. Opnieuw stelt hij vast, dat hier dieista' en geen verdu'stering is gepleegd. Daar gelaten of het misdrijf van de 'mishandeling al dan niet heeft plaats gehad. acht spr. den diefstal wettig bewezen en verwerpt bij het betoog van der, verdediger, alsof Muijlwijk de goederen van Busch onder zich had, zcoals de wet dit bedoelt, aan gezien niet de vereischte verhouding be stend tusschen den bezitter van de goede ren en beklaagde. A's de theorie van den verdediger, dat hier verduistering heeft plaats gehad, werd aanvaard, dan zouden gevallen, die be doeld zijn bij art. 138 W. v. S„ n.l. het toe- eigenen van goederen door iemand, die zich na den kantoortijd in een kantoorlokaal heeft laten inslu ten, ook als verduisterings delicten aangemerkt moeten werden. Spr. gelooft met, dat iemand zal betwisten, dat bij zulke gevallen alleen diefstal opgaat- Spr. verwerpt ook het beroep van den verdediger op de aantasting van bet huis recht. Men mag geen strafbaar feit plegen, om een strafbaar feit van een ander tegen, te gaan, tenzij men heeft te verdedigen eens anders lijf, eer en goed. En wat nu de mishandeling betreft, uit het tweede verhoor van de deskundigen heeft spr. den indruk gekregen, dat de pro fessoren Einthoven en van Rijnberg reke- n ng hebben gehouden met de rea'itcit, ter wijl de doktoren de Boer, Kaaskoper en Polak daarentegen zich gehouden/ hebben aan de theorie. Indien het Hof deze theorie zou.aanvaar den, dan zou er nooit meer een doodsoor zaak vastgesteld kunnen worden/Zelfs bij 'n moordgeval, waarbij het slachtoffer door een revolverschot is gedood, zou men dan kunnen zeggen, dat bij het slachtoffer al leen op het zien van den revolver, dus voor dat er geschoten werd, kamerf brel'atie is ingetreden. Spr. kan met geen mogelijk heid de noodlottige toevalligheid, het in treden van de kamerfibrellat.e een secon de vóór het aangrijpen, aannemen. Hij houdt zich aan de voor de hand liggen de doodsoorzaken, die door de hoogleeraren Brouwer, van Rijnbeek en Einthoven zijn ge noemd en hij wenscht zich niet te verdiepen in wat er mogelijkerwijs wel gebeurd kan zijn. Voor hem staat vast, dat de dood van Busch hoe dan ook het gevolg is ge weest van het aangrijpen door Muijlwijk en daarom pessisteert de advocaat-generaal bij zijn aanvankelijke vordering; veroordeeling van Muijlwijk tol zes jaren gevangenisstraf met aftrek van acht maanden preventie!. Daarna was de verdediger, mr. Alfred Levy aan 't woord. Omtrent de mishandeling en "nare gevol gen heeft pleiter met een enkel woord ge wezen op de verklaringen van de deskundi gen, die. hoewel met de allerbeste bedoelin gen bezield zijnde, niets hebben kunnen voorbrengen, wat den rechter zekerheid kan verschaffen. De wetenschap blijkt hier voor een onop gelost raadsel te staan. Z.i kan ook de Advocaat-Generaal geen conclusie gekken op de deskundige verklaringen, PI, zet nogmaals in den breede uiteen, dat hier verduistering en geen diefstal is ge pleegd. Hoe men ook juridisch de feiten zal beoordeelen, men zal toch rekening hebben te houden met de persoonlijkheid van be klaagde. Moreel heeft Muijlwijk misdreven, maar veel heeft hij ook geleden. Onder dankzegging voor de welwillende, scherpzinnige en geordende wijze, waarop de president van het Hof de zaak heeft geleid, besloot mr. Levy zijn pleidooi met het ver zoek om beklaagde verder te laten gaan. Beklaagde Muijlwijk dankte daarop het Hot en in het bijzonder zijn raadsman voor dei- verleenden krachtigen bijstand. De president zeide daarop het onderzoeit in deze zaak niet te kunnen sluiten, üan na dat hij namens het Hof een woord van groote waardeering heeft geuit voor het werk, dat mr. Levy naar hij weet belangloos als raadsman van beklaagde heeft verricht en voor de wijze, waarop hij in deze instantie de zaak heeft behandeld en bepleit. Het onderzoek in de zaak is thans geslo ten en de uitspraak bepaald op rijdag 9 April a.s ZONDAG, 28 Maart. Hilversum, 1050 M. -- 8.30—9.30 K. R. O. morgenwijding. Spreker Dr. J. Kors. hoog leeraar aan de Universiteit te Nijmegen. Onderwerp: Als de tarwekorrel niet sterft (Joës. 12.24) mej. E. Kors zingt: 1. O quam suavis. Aug. Ko's. 2. Liebster j Herr Jesu. Bach. 3. Gij badt op eenen berg alleen, Cath. v. Rennes (Sopraan solo's). De heer Alb. Jensen, tenor, zingt: 1. Ave Maria, Cesar Franck 2. Levens lied, Hendr C. v Oort. Aan de piano, mejuffrouw Anny Kors, 2.30 Sympho nie-namiddagconcert in de Gem. concert zaal te Haarlem. De Haarlemsche orkest- ver- o. 1. v. Nico Gerharz 8 u. Perber. en sportuitslagen 8.10 Gewijde muziek. Soliste Mevr. Annie v. BeekRistjouw, sopraan. Louis de Vries, Voordrachtkun stenaar, die declameert uit de werken van .1. v. d.Vondel, Bilderdijk en Bees. Het H. D. O.-orkest o. 1. v. Fr. Lupgens. D^ventry, 1600 M. 3.20 Mattheus Passion, Bach 4.205.50 Kamermuziek doe het Philharmonisch pianokwartet (viool, vio la, cello, piano) S. Thomas, tenor 8.20 Klokkengelui 8.35 Studio, kerkdienst 9.20 Zang door het kerkkoor v. d. Christuskerk Oxford 9.20 Weerber., nieuws 9.35 Kerkkoor 9.5511.05 Concert door 't orkest uit Hotel Victoria G. Jones, bariton. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello) 2.05 Nieuwsber. 8.35 Sportuitslagen, lezing: La chute des Visceres 8.5011 Jazzmuziek Mario Cazes. König'swüsterhausen, 1300 M. 10.5012.10 Concert door het strijkorkest van de Ber- lijnsche Politie 7.50 „Der Ackermann aus Böbmen", v. Joh. v. Saaz 8.35 Werken van Mozart door orkest. R. Hambrigk, sopraan. Daarna nieuwsber. 9.5011.20 Dansmuziek Brussel, 262 M. 8.35 Concert. Melle B Morga, zang 9.05 Causerie: Les évène- ments de la semaine 9.20 Concert 10.20 Nieuwsber. Minister, 410 M. 8.209.20 Morgen-or kestconcert 9.20 Les in eenheidskort- schrift 10 uur Weekoverzicht 10.35 11.45 Kamermuziek 2.50 Kinderver tellingen 3.20 „De Tooverfluit", opera y. Mozart. 6 uur Lezing: Paraguay 6.20 Schaakles 6.50 en 7.20 Lezing 7.50 Gewijde muziek. Orkest, orgel, alt, sopraan, tenor, bas, koor en dubbelkwar- tet. MAANDAG 29 MAART. Hilversum. 1050 M. 12 en 7.30 Politie bericht 5 tot 6 uur Kinderuurtje door mevr. Ant. van Dijk; 7 tot 7.30 Rad o- praatje door den heer R Swierstra, Onderwerp: De laagfrequentieversterking, Iampkoppeüng-negatieve voo-spann'n» etc 7.45 en 10 uur Persber cht; 8.10 Aans'ui- tmg van de Industrieele Club te Amster dam. Rede van Dr. F. E. Posthuma, oud- Minister van Landbouw, over het onder werp: Verstandige Staasbemoeien s, uit te spreken vcor het departement Amster dam van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel; 9.15 Kamer muziek en zang, Mevr. Betsy van Breemen Schrik, viool, mevr. Fie Tabakspinder, piano, Henk van Wezel, cello, mevr. Fran- cisca Fischer, sapraan. Daventry, 1600 M. 11.201.20 Concert door het radiokwartet en sd sten (sopraan bariton, piano); 1.202.20 Tijdsein orgel concert; 4.20 Tijdsein. Lezing: Jott ng from a Beehive; 4.35 Orkestconcert; 7.20 Big Ben, weerbericht, nieuws; 7.45 P.ano- scnates van Beethoven; 8.20 Concert door het Kneler Hall orkest; 8.40 Liederen van Sir Charles 'S. Eaton, cello, S. Liddie, p ano; 9.25 Kneller Hall orkest. Xy'ophone- duet; 9,40 Gesyncopeerde dansmuziek; nieuws; 10.05 Concert door de Knel'er Hall Rhythic Combination; 10.15: Uitzen ding van den bokswedstrijd om het vlie^- gewicht kampioenschap van Europa; 10-50 Discussie over: What is the right job for my boy?: 11.05—11.20 Concert door de Kneler Hall Rhytm'c combination; 11.20 12.20 Dansmuziek van Hole' Cecil. „Martha", cpera in 4 acten van Flotow. Daarna nieuivs. Brussel 262 M. 8.20 Concert Hr. Noel, xylophone; 9.20 Nieuws; 9.30 Dansmuziek; 10.20 Nieuws. Munster - 410 M. - 12.35-1.50 - Orkest concert Jessei, Siede. Translated; o.cO— 5.20 Werken van Schumann door orkes.; 5.50—6.20 Werkèn van J. H. Nosz- 6.40 Sportlez'ng; 7 uur Lezing: Menschen- kenntnis; 7.20 'ezing: Fr|uf?kle^>^ Gegenwart; 7.50 Gcetbe-Zyklus; 8.-M) Con cert door 'de fluitvirtuoos A. Lichetnste.n. PURMEREND. Veiling van de „Afslagver- enigingeeniging Beemster. Purmerend en Om streken" van Vrijdag 26 Maart. Witlof 1327 et. per K.G. Bloemkool 22 per 100 stuks Roode kool 4.2023.50 per 100 stuks. Gele kool 6.70—18.50 per 100 stuks. Spruitkool f 3.904.10 per 15 K.G. Spinazie 1.95— 2.15 per mand van 5 K.G Radijs j 27.20 oer 100 bos. Selderij 2.406.10 per 100 bos. Raapstelen 4.60 per 100 bos. Rabarber 5 tot 23 per 100 bos. Uien 1—1.45 per 25 K.G. Prei f 6.10—19.30 per 100 bos. AMSTERDAM 26 Maart, Aardappelen Bericht v. d. Mak. Jac. Knoop. Zeeuwsche Bonte 3.403.80, idem Blauwe 33.60; idem Eigenheimers 2.252.60: idem Bra- vo's 3.503.75; idem Roode Star 2 2.60; Friesche Borgers 2.252.50; Zeeuw- sche Eigenheimers poters f 1-301.60; id 65; 460 vette biggen 35—66; 359 kleine biggen 13—22; 37 paarden; 58 bokken. De handel in gebruiksvee was sleoeno. vette koeien le soort vaster, overigens Lauw. stieren minder; vette kalveren duur. zware nuchtere hooger; handel in varkens slecht; in wolvee iets beter. Eieren. Aanvoer 58.000 kippen- 4.50— 6.50; 5500 eenden 26. MIDDELHARNIS. 25 Maart. (Centrale Vei ling.) Uien met U. C. B. merk, gewone 3.08, •drielingen 3. Picklers 5.68, id. zonder L. C. B. merk gewone 1.502.50, drielingen f 2.13, Picklers 5.46, al'es*>er en inciusiet baal. Aanvoer 15.000 K.G. RTJNSATERWOUDE, 26 Maart. (Eiervei- ling) Aanvoer 3613 kippen- 5.405.90; 725 eenden- 5.25—5.55. Handel vlug. UTRECHT, 26 Maart. Kaas. Ter markt wa ren 5 partij.en, te zamen 1050 K.G. Tweede soort f 35—45 ZWOLLE, 26 Maart. Boter. Aangevoerd 60 8 v. 20;6 en 150 stukken, samen 1475 K.G. Prijzen per 1/8 v. 394114, per K.G. J 1.90 —2.10. We Aangevoerd 866 runderen, 259 graskalveren, 193 nuchtere kalveren, 21 scha- I pen, 11 lammeren, 153 varkens er. 690 big gen. Men besteedde voor vette koeien 0.80 1,06, idem kalveren 1.201.60, id. var kens -0.820.84 per K.G.; schapen 1 20 48. De handel in kalf- en melkkoeien was traag; in vet vee, stieren en graskalveren slecht: In nuchtere kalveren beter. LEIDEN. 20 Maart. Vee. Aangevoerd 6 Stieren 230 —390, 361 kalf- en melk koeien 225495, 317 varekoeien 170 340, 242 vette ossen en koeien 275640, f 0.681 per kg. schoon gewicht. 19 vette kalveren 85—165. 1.05—1.70 per kg schoon gewicht, 484 nuchtere kalveren 714, 591 vette schapen 3250, 1.16 1.42 per kg schoon gewicht, 760 weide schapen 243S. 25 lammeren 1175 JjJgt.uiituin.ia i 1v Blauwe poters 1.25—1.50; idem Bonte po- varkens voor Londen J o3—-W, j ters 1.401.70; Anna Paulownazandaard- appelen 4; Drentsche Eigenheimers 1.20 1.50 per H.L.; Winter Malta-aardappelen 11—12 oer 100 Kg. I.EEU W AP DEN, 26 Maart. Vee. Aange voerd 140 stieren 100500; 8 ossen, 374 vette koeien 200»50. per Kg. f 0.801.10; 1478 melk- en kalfkoeien f 200500; 148 vette kalveren 4085; 128 pinken 75 175; 754 nuchtere kalveren 721; 315 vette schanen 2845; 241 weideschapen 2030; 515 vette varkens 60160, per Kg. 0.760.86 45 magere varkens 30 0.82- 0.92 per kg schoon gewicht, 932 biggen 15—27/ Kaas. Aangevoerd 54 partijen. Goudscbe le s. 4651, 2e s. 4045; Leidsche le s. 3845, 2e s. 3036. Handel matig. LEEUWARDEN, 26 Maart. Boter. Aan gevoerd 162 '3 en 150/6 v. Mijn hoogste priN 2.16, middenprijs 2.14, laagste 197 Veiling hoogste prijs 2.02, laagste 1.59. Noteering van de commissie 2.16. Com missie (Bond v. Coöp. Zuivelfabr.) 2.14. Kaas. Sleutelkaas 0.260.50, Nagel kaas 0.200.37, Goudsche 0.200.88, Edammer 0.39—0.83, Aanvoer 30.435 kg,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 13