F 1 foe rte ba k I Mij smaakt alléén leen BROCHES cigareti STADSNIEUWS m l rt c Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder bet geïllustreerd Zondagsblad In acht bladzijden. Leekepreeken. De bloeiende Bloembollen. ^oornaamste Nieuws De waterleiding voor Hillegom, Lisse, Sassenhelm en Warmond. 'OOI Verstrekt Handelscredieten tegen zakelijke en persoonlijke zekerheid 30ct.per half ons Zaterdag 27 Maart 1926 50ste Jaargang No. 16210 Bureaux: NASSAULAAN 49, Haarlem Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening Nummer 5970 ®®®®®®ss®®®®®®®®®®@®® lïl (ïl lil fïl til (SI fil STADSNIEUWS. Agenda 28 Maart Agenda 29 Maart De Bibliotheken der St. Vincen- tiusvereeniging zijn geopend BLOEMBOLLENVELDEN. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. BINNENLANDSCH NIEUWS. De nieuwe Gouverneur-generaal van Ned. Indië. De heer A. M. v. d. Jagt bedankt als gemeente-secretaris van Hillegom. is het gehalte van het water minder goed Nieuwe groote onkosten worden gevreesd. uf •Y i- p*. - VACANT Üe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentscnappen Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post bij vooruitbetaling 3.58 Vraag- en aanood-advf-tentien van 14 regels 60 cents per plaatsing elke regel "mi 15 cents. bi) vooruitbetaling Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke kor ting Advertentiën tusschen den tekst ah ingezonden mede- deeling 60 cents per regel, op de le Pagina's 75 cents per regel 133. KUNNEN WlT HET DANSVERMAAK LEIDEN? In onze vorige beschouwing is, naar ik hoop, één ding komen vast staan, dat men n.m, de Kerk en de Kerkelijke Overheid bui ten het dansen moet laten, tenzij om tegen de gevaren daaraan verbonden, ie waarschu wen. En wie deze uitspraak van mij, een leek, wat erg manhaftig vindt, dien wil ik verwij zen naar niemand minder dan den grooten Kerkleeraar Franciscus van Sales, die zelf in zijn jeugd dansles had genoten en door zijn omgang in de voorname kringen volmaakt van dit vermaak op de hoogte was. In zijn tijd was het dansen nog beschaafd en was er geen aanleiding om bijzonder streng tegen het dansen op te treden, In zijn beroemd boekje ..Inleiding tot het godvruchtig leven" nu, noemt ook hij den dans een onverschillige zaak, maar waarschuwt tevens tegen de ge varen daaraan verbonden. En toen hij ver nam, dat een vroom kloosterling zich aan die uitdrukking „onverschillige zaak" had gestooten, en daarom zijn boekje had ver scheurd, wees hij er op, dat alle godgeleer den over het karakter van den dans een stemmig zijn Wij mogen dus aannemen, dat de dans op zich zelf een onverschillig iets, noch goed noch kwaad is en slechts door een verkeerde toepassing zondig wordt. En in ons vorig ar tikel hebben wij betoogd, dat het dansen, gelijk we dit tegenwoordig als een mode kwaal, een volkshartstocht kennen, door al lerlei bijkomstige omstandigheden (heiden- sche dansfiguren, zeer luchtige vrouwen- kleeding, enz.) door zeer veel levenservaren menschen als een gevaar voor de kuisch- heid Wordt beschouwd. Rest nog de vraag: is het mogelijk en zoo ja, aanbevelenswaar dig, om te trachten het dansvermaak te ver edelen en in betere banen te leiden? De bedoeling van die vraag is lofwaardig: maar ik wil er toch op wijzen, dat zij nauw ver want is aan den raad van meer gemakzuch- tigen, die zeggen: laat de jongelui toch be gaan; ge houdt ze toch niet tegen; zorgt er alleen voor, dat zij als Katholieken onder elkaar blijveti, anders werkt ge de gemeng de huwelijken nog yi de hand, want' dansen doen ze toch!" Zie, met dergelijke redeneeringen gaat tnen het kwaad uit den weg in plaats van te on derzoeken of het niet veeleer noodig is het te bestrijden. Een dergelijke houding is zeker niet naar Roomschen geest! Toen de boven genoemde heilige, Franciscus v. Sales, tot bisschop van Genève benoemd was, vond hij in Annecy een eigenaardig volksgebruik. Op 14 Februari, feest van St. Valentijn, kwamen alle jongens en meisjes van de plaats bij elkaar. Men schreef de namen van alle aan wezigen op papiertjes, welke in twee vazen werden gedaan. Uit de vazen werden dan om beurten een naam van een jongen en een meisje getrokken. Deze twee behoorden het geheele jaar bij elkaar; Valentijn en Valen tine. Hij moest haar dienaar zijn, haar bege leiden op bals en partijen, haar geschenken geven, enz. Spoedig gaf dit gebruik aanlei ding tot groote misbruiken; ook de getrouw de deden deden er aan mee en het werd oorzaak van allerlei ongeoorloofde verhou dingen. Franciscus, in 1602 tot Bisschop benoemd, begon reeds in Januari 1603 met zijn be roemde welsprekendheid tegen het Valentijn- vieren op te trekken. Dat verwekte tegen stand en-verzet, want het gebruik was oud en diep ingeworteld. Maar de Bisschop liet zich niet uit het veld slaan. Tegen dat 14 Februari naderde vaardigde hij bij herder- lijk schrijven een verbod van Valentijnvieren uit en riep daarbij wat in die dagen nog mogelijk was de hulp der wereldlijke Qverneid in.. En de niet minder geestige dan krachtige Bisschop zorgde voor nieuwe Va- lentijntjes. Hij liet briefjes drukken en deze bij alle inwoners van Annecy bezorgen. Daar op stond de naam van een heilige met een of ander pakkend woord uit de H, Schrift, Van die briefjes moest ieder lid van het huisgezin er een trekken: en een ieder had zijn Valentijn of Valentine! Men kan hierom nu glimlachen, als om een geslacht uit den pruikentijd. Maar bedenk: er was toen wel geloofsverdeeldheid, doch niet het totale ongeloof, het moderne heidendom van thans, dat niet nalaat om ook onze chris ten kringen te infecteéren. Ik wil met deze historische herinnering geenszins zeggen, dat een kerkelijk dansver- bod in onzen tijd gewenscht zou zijn. Maar wel, dat het altijd de geest van de kerk is geweest het kwaad te bestrijden en niet te neggen: laat het maar begaan, anders wordt het missehien nog erger! Wanneer wij dus eenmaal overtuigd zijn, dat in de moderne dansen, met de zeer luchtige dameskleeding en het gemis aan toezicht en controle groote gevaren schuilen, dan wordt het heel moei lijk om daartegenover een toegeeflijke hou ding afin te nemen. Veeleer zal op den nu toe gevolgden weg van strenge waarschu wing moeten worden voortgegaan. Ik weet, dat velen het hoofd blijven schudden en den ontembaren lust naar dan sen van onze tegenwoordige jeugd kennende, zeggen: gij waarschuwt vergeefs en wanneer gij zelf niets doet woekert het kwaad, dat gij bestrijden wilt, rustig voort. Mijn meerge noemde briefschrijver laat zich daaromtrent in een zijner opstellen aldus uit; In zeer vele gezelschappen wordt uitslui tend nog de „goede" dans beoefend; onge twijfeld is daar ook niets, wat aanstoot geeft. Er zijn dansleeraars, conscientieuse pae- dagogen, die een sterk verantwoordelijk heids-besef bezitten, en daarnaar bij hun on derricht ook handelen. Maar er is ook ontzaglijk veel verwording en ontaarding, die op onze jonge menschen illerverderfelijkst inwerkt. Daartegen moet onze strijd gaan. Wij moe ten handelen, daden stellen, vóór ons de teugels voor goed ontglippen. Handelen, niet' praten en hoofd- chuadend wachten op eene onwisse reactie. Onder onze „goede" dansen (daaronder begrijpende die, welke op zich zelf volko men toelaatbaar zijn) is voor onze jonge men schen keuze te over. Die moeten worden populair gemaakt. Toezicht en tactvolle leiding blijven na- tuu.lijk steeds gewenscht: ook 't op zich zelf geoorloofde kan door het bijkomstige be zoedeld worden: het onzedelijke van een mode schuilt nie^ uitsluitend in de „bedek king", maar hangt ook samen met snit en kleur; de zedelijke gevaren van het dans vermaak zijn niet alleen gelegen in de „be wegingen", maar schuilen ook in zooveel bij komstigs; de statigste menuet, in onvoeg zame kleeding uitgevoerd, de meest aesthe- tische wals, waarbij de intenties der dan senden niet zuiver zijn, wordt „een gruwel voor het aangezicht des Heeren." Wij hebben verder onze sierlijke, en, uit een folkloristisch oogpunt bekeken, belang rijke en waardevolle z.g. „Volksdansen" (Friesche, Zeeuwsche, enz.), die alle een zeer onschuldig karakter dragen en waarvan de beoefening den zin voor 't schoone ontwik kelt en 't gevoel voor -inaat en rythme in hooge mate bevordert. Onze S. D. A. P.'sche jeugdleiders heb ben de groote vormende waarde dezer stijl volle Volksdansen helder ingezien, en po gen, door deze stelselmatig te doen beoefe nen, hunne jonge discipelen te ontrukken aan de verderfelijke spheer van minder hoogstaande vermaken Er is dus keuze in overvloed. Maar of 't ons gelukkèn zal, het dansver maak te veredelen tot eene voor Christenen alkszins voegzame ontspanning? Veel is reeds besmeurd. Maar de-verwoes ting is nog niet voltrokken. -Nog -is her stelling mogelijk. hunner convocatiebiljetten kunnen plaatsen. De verantwoordelijkheid voor den geestelijk adviseur is zonder dat al zwaar genoeg! Ziedaar in het kort mijn meéning over het dansen. Ik weet. dat ze niet erg modern is en velen niet naar den smaak. Maar dat is ook de vraag niet. Wie meent een beter gefundeerde opinie le hebben, hij of zij zegge het in volle vrij heid. Maar het zij dan een betoog, waaraan houvast zit: geen gevoelsargumenten, maar een logische redeneering, welke steek houdt, D i e wacht ik gaarne af! HOMO SAPIENS. RIME IMK Ik zou het gaarne met hem-eens zijn, maar -vrees, dat hij idealiseert. Wie er op rekent onze jongelui voor dé gevaren van de bal zaal te behoeden door ze een Frieschen dans of een oude menuet te laten instudeeren, die bereikt evenveel als hij, die tegenover de onzedelijke kleederdracht propaganda maakt voor de sleepjurk van onze grootmoe ders. En dat voorbeeld van de socialistische jeugdorganisatie schrikt eer af dan het aan trekt. Wie dat vrije verkeer van de zestien en zeventienjarige jongelui, dansend op bloote voeten bij een boschpartij wel eens gade heeft geslagen, die voelt als Katholiek dat het daar zeker niet heen moet. Dus allen dans verbieden? Neen; éen der gelijke raad zou onverstandig zijn. Maar la ten wij er van afzien een algemeenen regel te stellen of voorschriften te geven, welke voor ieder bruikbaar zijn, als dit ééne: Weest voorzichtig en kent uw verantwoorde lijkheid! Dit geldt voornamelijk voor ouders en opvoeders. Zij hebben hier tegenover God en hun geweten een zware verantwoor delijkheid, welke zij op niemand moeten trachten af te wentelen. Zij dienen te we ten de waarschuwingen klinken luide genoeg dat in de publieke dansgelegen heden geen plaats is voor Katholieken, ze St. Jozeisgezellengebouw, Jansstraat 59. Geopend van 12-2 uur en van half 6 10 uur. Installatie van den nieuwen Praeses. Gem, Concertgebouw. half 3 uur H. O. V. Concert. Sociëteit „St. Bavo". Kijkdag Postzegel- beurs, 7 uur. Haarlemsch Gemengd koor Euterpe", 8 uur. Zang- vereeniging Volksbond, Tooneeiclub Jon ge Vrouwenbond, Bovolkingsbureau, 8 u. St. Jozefgezellengebouw, Jansstraat 59. Cursusavond, 8 uur. Gem, Concertgebouw. Lezing Karako- rum Ph. C. Visser, 8 uur. iHaarlemsche Kegelbond. Vergadering, 8 uur. R.-K Leeszaal eu Uitleen bibliotheek' Jausstraat 49 Eiken dag geopend ra® 1012, van 25 en van 710 uur be halve des Maandagsochtends eD op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uui en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen vad kinderboeken St, Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1 Zondags en Woensdags van 8—10 uur n in gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R.-K Bevolkingsbureao. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag- St. Elisabeth's Vereeoiging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 2 —3 uur. Donderdags vaD 12 R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St Franciscus - Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh Ged. Oude Gracht 74 des Dinsdags van 23 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken iSnelverbandl Centrale post Tel. 15151 en verder bij de leden te kennen aan bet zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen r- ver stikking. electriciteltsongevallen Tel 10231 ker niet voor jonge Roomsche menschen, jRoode Kruis Eerste Hulp bij Ongelukken Telvfoor» 12685 fbij geen gehoor 103921 omdat daar de gevaren niet te overzien zijn. Zij hebben verder in ieder voorkomend ge val en naar den aard van ieder hunner kinderen te oordeelen of en wanneer zij ver lof tot dansen kunnen geven. De samenstel ling van het gezelschap, de leiding, het toe zicht, de zekerheid, dat na afloop den rechten en snelsten weg van de danszaal naar huis wordt genomen, deze en dergelijke fac toren zullen hier beslissend zijn. Aan de verantwoordelijkheid der ouders en opvoeders moeten wij dus de beslissing „of er gedanst zal worden" overlaten, geestelijken en anderen kunnen slechts voor lichten omtrent de gevaren, waarschuwen en tot groote voorzichtigheid aanmanen; de verantwoordelijkheid der ouders en der dan sers tegenover zich zelf, kunnen zij niet over nemen! Uit dit alles volgt tevens, dat men op moet houden met den roep om R.-K. dansclubs te vormen of de gelegenheid open te stellen aan bijeenkomsten van R.-K. vereenigingen dansavonden te verbinden. Hei zal uu wel duidelijk zijn, dat de geestelijke overheid daaraan nooit kan meewerken. Wij bedoelen natuurlijk niet een bepaald geval, waar plaatselijke omstandigheden het den pastoor raadzaam kunnen doen voorkomen zijn paro chianen in carnavalstijd bijeen te houden door zich niet te verzetten tegen een ge- zelligen avond van Roomschen, welke met een fatsoenlijk dansje besloten wordt Wij spreken niet over uitzonderingen, maar óver den algemeenen regel. En wie het gangbare begrip „Roomsch Katholieke vereeniging" kent, die moet begrijpen, dat er géén Roomsch-Katholieke dansclubs kunnen wor den opgericht) Katholieke ouders kunnen alleen onder eigen verantwoordelijkheid en toezicht hun grootere kinderen toelaten te dansen. Maar voor dit vermaak vormt men geen vereeniging met het toch al te veel misbruikte praedicaat „R.-K." Hieruit volgt tevens dat de officieele R.-K. vereenigingen het „bal" moeilijk als punt op de agenda fnoo< De i volgende apotheken zijn deze week des ..nachts en Zondags geopend; Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisslraat: Park- Apotheek. Kleverparkweg 13. Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdag- en Vrijdagavond van 7ES9 uur. Hagestraat 49: Woensdag- en Vrijdagavond van 7Yi9 uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van 7 'A 9 uur. en Vrijdagavond van 8 tot 9 uur Gen. de la Reystraat 2 (Schoten): Dinsdag Velen hebben in de afgeloopen. week, met den vinnigen N.-Ooslen wind en de felle vorst, ongetwijfeld met angst en vreeze aan de beroemde bollenvelden gedacht. Gelukkig is die vrees ongegronl geweest. Al was het weer de laatste dagen meer in December dan in Maart op zijn plaats ge weest, ai hebben nog deze week enkele Bloemendalers de sensatie gekend in medio Maart op het ijs te staan, de koude heeft de bollen geen schade gedaan. Uit de be richten, die voor en na, u't de verschillen de bloemen-dorpen binnen komen, blijkt wei dat, vooral door de omstandigheid, dat het droog weer was, de gure naproefjes van den winter, den rijkdom en pracht van het jaarlijks weerkeerende bloemenfeest ons niet zullen ontnemen. De berichten, die wij hieronder laten volgen, stellen onze lezers in staat zich een juist denkbeeld van den stand der ver schillende gewassen te vormen. Te Heemstede. Nu Heemstede vrijwel geheel door bouw ondernemers wordt ingepalmd, zullen wij hier tijdens de bloemendagen nog maar in hoofd zaak zien de bloemenliefhebbers, die van Haarlem naar het Zuiden trekken. Neen, die leuke bloemendag is voor ons verloren. Wat konden wij vroeger een stroom van menschen zien, die vanuit Haarlem wan delde langs Binnenweg, om langs Kdedief- laan, Kerklaan, v, Merlenlaan of Prinsenlaan langs den Heerenweg naar Haarlem terug te wandelen/Toch hebben wij nog zoo hier en daar een stukje „bollenland" waarop de bou wers voorloópig geen beslag kunnen leggen, en waar de wandelaars in de komende we ken nog volop kunnen genieten. Zoo zien wij langs den Binnenweg, even voorbij de Koedieflaan de eerste tulpen in bloei. Een flinke partij „Scarlet Due" die wij kennen als het Kersttulpjc. staat Zondag in haar volle pracht. Op den hoek BleekersvaartKerklaan, staan de hyacinthen in vollen bloei, en langs den Glipperweg en Kadijk Narcissen er Hyacinthen Dit is vrijwel al wat in Heemstede voor a.s. Zondag te bewonderen zal zijn. Moeten wij het dus voor een groot deel stellen zonder dp bloemenpracht op de vel den, Groenendaal zal ons dat gemis veel doen vergeten. Groenendaal - kqmt wederom in haai bruidstooi. Aan den'ingang bij het Moientn wordt ons oog gestreeld door het zachti groen van de Vogeleukers, die zeker a.s. Zon dag, vooral als hel zachte weer aanhoudt, reeds haar eerste bloemen zal vertoonen. Direct rechts afgaande langs de sloot naai de Leliebrug, zien wij volop groene heesters. En wat Groenendaal vooral dit iaar aan trekkelijk zal maken is de bloemenpracht, een overschot van de tentoonstelling. Waar het vorig jaar de groote afd. was van de firma v. Tubergen uit Haarlem, dus even voor de Leliebrug, begint alles weer in miniatuur op die tentoonstelling te gelijken. Crocussen. Narcissen. Schilla's, Hyacinthen, vertoonen daar haar veelkleurige pracht. Rondom den berg, over de Leliebrug, waar de groote Narcissenafdeeling was, komen deze ook in vollen bloei. Ook het eilandje achter die berg, staat keurig in haar goud geel kleed. Het rotstuintje van den heer Koper is nog geheel intact gebleven. Gelukkig is dit mei prikkeldraad afgezet, zoodat dit eenigszins tegen de vernielzucht beschermd is. De verschillende rotsplahtjes beginnen haai eerste bloempjes te vertoonen. Een lief plekje is verdwenen, n.l. aan het einde van de Lelievijver, Wat kon men daar, staande op de Leliebrug een schitterend uit zicht hebben op dat kleine perkje van hees ters met haar veelkleurige bladeren, met als achtergrond bruine en groene berken. Nu zijn daarvoor hooge Rhododendrons geplaatst zoodat dit schitterende panorama verdwenen is, waarvoor in de plaats gekomen is het harde groen dier planten. Ja. Groenendaal komt in bruidstooi, ge reed om de honderden van het natuurschoon te laten genieten; en waarvoor vele gaarne de bloemenvelden geven, die toch maar van zoo korten duur zijn. Te Bennebroek. In bloei staande bloemboilenvelden zijn op het oogenblik nog maar weinig te vinden. Wel is de stand van het gewas zeer goed en zullen binnen korten tijd verschillende velden in bloei staan. Naar men ons van betrouwbare zijde mededeelt zullen a.s. Zondag eenige velden de mooie kleuren van de Hyacinthen ter tcon spreiden. In de tuinen aan den Kennemerbeekweg zullen de Hyacinthen zeker bloeien, terwijl een wandeling over den Kadijk zeer aan te bevelen is. Langs de Bennebroekerlaan is nog weinig gen wij, dat verschillende velden niet Nar cissen flink beginnen te bloeien. Ook za gen wij hier en daar een enkele hyacinth in bloei komen, o.a. Generaal Pelissier, L'In- nocepce en Grand Maitre. Als het weerzien goed houdt, zal er a.s. Zondag al heel wat te zien zijn en zal een bezoek aan deze- gemeente door liefhebbers best de moeite Iconen, Langs den Kerkweg en den nieuw g< '-onstructeerJen Gooweg is de mooiste wandeling, terwijl ook avn de achterwegen heel wat moois te zien zal zijn. TE L1SSE. Liet het zich enkele weken geleden aan zien, dat de bloemboilenvelden, voorzoover het de Hyacinthen en Narcissen betreft, zich met de Paaschdagen op z'n mooist zouden vertoonen, het scherpe, koude winterweer heeft die verwachting ten eenenmale den bo dem ingeslagen. Hiermede bedoelen we dan den algehee- len bloei der Hyacinthen. Bij enkele kwee kers toch, en dat zijn dan zij, die nog steeds vasthouden aan de verouderde methode om des zomers in de schuur niet of bijna niet te stoken bij de bollen, laten de velden reeds nu haar mooie kleurschakee- ringen zien. Bovendien staan eenige narcis- sensoorten mede in vollen bloei. Nu het koude weer, op het moment dat we dit schrijven, heeft plaats gemaakt voor wat nrilder en zachter weer, meenen we te mogen veronderstellen, dat er vóór Paschen inzake den bloei nog veel gebeuren kan. Voor hen, die reeds morgen, 28 Maart, een reisje naar de bollenstreek wenschen te on dernemen. laten we hier een goed loonende reisroute langs onze velden volgen. Zij, die per stoomtram of autobus 't reisje maken, kunnen we niet beter raden, dan ui te stappen aan „De Nachtegaal"', waar men een mooi zitje en tegelijk een prachtig ge zicht heert op de bollenvelden van de firma Nieuwenhuis. Gaat men tot de wandeling over. dan ra den we aan, direct na het verlaten van „De Nachtegaal" rechtsaf te slaan, de Zwarte Laan op, alwaar ter weerszijden de bollen velden der firma's Veldhuizen, v. Zanten, v. Til, v. d. Mey's Zonen, Pijnacker en Gebr. Driehuizen liggen. Aan 't einde dezer laan gekomen, slaat men links af, den Loosterweg op, tot 't buitengoed „Keukenhof". Langs den Loosterweg liggen de uitgestrekte vel den van den heer van den Rutgert Veldh. v. Zanten en vervolgens van den heer Leo van Grieken. Aan Keukenhof gekomen, ga men links af, waardoor men een mooie wandeling maakt !usschen de bsschen van Keukenhof, langs net bekende „Hoogje", Na een wandeling van vijf minuten, ziet men zich plotseling ge plaatst vooi* de velden van den heer J. W. Lefeber en wel de tuinen „Klein Zandvliet" en „De Wolf'', Hier staan echter twee we gen open: de Stationsweg leidt naar het dorp, dt' andere, rechts, oert door „Keu kenhof" weer naar een ander gedeelte van en Loosterweg. Meer bejaarde bloemenvel- denbezoekers zullen er wellicht de voorkeur aan geven den.Stationsweg te volgen naar 't dorp en na daar de schoonheden als het mooie „Park" op 't Vierkant te hebben be zichtigd even de Bondsstr. inloopen en zich even in 't Bondsgebouw te verfrisschen. Na tuurlijk verzuimen zij, na zich verfrischt te hebben niet om tegelijkertijd de groote ge bouwen, waar jaarlijks voor millioenen gul dens bloembollen worden geveild, in oogen- sthouw té nemen, n.l. op de Haven „Hol lands Bloembollenhuis" en aan den' Gracht- weg en Lischbloemstr. de groote gebouwen van de Veiling vereeniging Lisse en 't Hol lands Bloembollenkweekers Genootschap. Tegelijkertijd kan men dan vanzelf de haven van Lisse met haar mooi havenhoofd be wonderen, We gaan thans weer terug naar de plaats, waar we onze jongere bollenvel den bezoekers hebben verlaten en die er de voorkeur/aa« gaven door Beukenhof zich weer naar den Laarscheweg te begeven. Langs de linkerzijde van dien weg voorbij „Puntenberg" weer mooie velden van ver schillende kweekers van naam. Over „Was sergeest een mooi landgoed komen we op de Esselaan, waarlangs aan beide zijde prachtige bloeiende velden Narcissen te be zichtigen zijn. Aan het einde van die laan staan weer twee wegen open, de eene links, voert rechtstreeks naar Lisse n.l. de Achter weg, terwij! de ander over de Catrijnerlaan, naar den Heerenweg voert. Wij geven de voorkeur aan de eerste, langs welken men tot aan 't dorp aan beide zijden Narcissen en Hyacinthenvelden te bezichtigen krijgt Ge komen aan de Vuursteeg bij de gebouwen der Electriciteitsvoorziening gaat men recht uit naar den Heerenweg en komt dan langs een complex van monumentale Roomsche gebouwen als R.K. Kerk, Jongens en Meis jesscholen. Huize Pius. de Barendstraat in, het Patronaatsgebouw en het Bondsgebouw. Langs de Kanaalstraat be geve men zich naar den Heerenweg, sla rechtsaf en wan- dele zoo vervolgens weer naar het punt van uitgang „De Nachtegaal" waar alles te koop is wat een hongerige maag begeert. Wij ge ven den bloembollenveldenbezoekers de ver zekering dat een bovenomschreven wande ling hen aangenaam zai bezighouden. Zij die er de voorkeur aan geven per rijwiel te komen, kunnen, willen zij deze route per fiets maken, dit even gemakkelijk doen. Ook kunnen zij de rijwielen, zoo ze dit wen- Geei; evenredige vertegenwoordiging bf) N. H. Noorderkwartier. Nederlanders België. en het rechtswezen in Jhr. Mr, A. C. D. De Graeff Nederl. ge zant te Washington, benoemd tot gouver neur-generaal van Ned.-Indië. De zaak Muylwijk voor hel Amsterdara- sche Gerechtshof. Oud-Rijkskanselier den. Fehrenbach overle- Lord d'Abernon blijft voorloopig Britsch ambassadeur te Berlijn. De „Garth Castle" van de Union Castle lijn op een rots geloopen en weer vlot ge komen. De schade is aanzienlijk. Zie verder Laatste Nieuws. 3 Barometerstand 9 uur .v.m.: 752. Achteruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen werden opgestoken om 6.54 en overmorgen om 6.56. Jhr, Mr. A- C. D. de Graeif. Bij Kon., besluit is aan mr D. Fock oj zijn verzoek met dankbetuiging eervol ont slag verleend als Gouverneur-generaal van Ned. Indië en is als zoodanig benoemd jhr. mr. A. C D. de Graeff, Ned. gezant te Washington. De nieuwbenoemde Gouverneur-Generaal van Ned. Indië, Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff, op dit oogenblik Nederlandsch gezant te Washington, werd 7 Augustus 1872 te 's-Gravenhage geboren, is dus 53 jaar. Hij studeerde te Leiden en crtrok in het jaar 1894 naar Nederl. Indië. waar hij werk zaam werd gesteld ter Algemecnc Secre tarie en een groot gedeelte van zijn leven in verschillende rangen heeft doorgebracht, ook als le secretaris, en later als elgemeen secretaris. Jhr. de Graeff was lid cn 'atcr vice-pre sident van den Raad van Ncderlandsch- Indië. Den 13en December 1919 werd hij be noemd tot Harer Majesteits gezant te To kio, welke gezantschapspost hij 16 Novem ber 1922 verwisselde tegen den post in dc Vereenigde Staten van Noord-Amerika. als hoedanig hij, behalve te Washington, tevens geaccrediteerd was bij de Republiek Cuba. Jhr. de Graeff is gehuwd me*, een doch ter van wijlen den gouverneur-generaal i an Ned.-Indië jhr. van der Wijck. De nieuwbenoemde gouverneur-generaal is ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw en officier in de orde van Oranje Nassau. te zien I schen, aan „De Nachtegaal" stallen. Een wandeling voor a.s. Zondag kunnen Ten slotte een gode raad: knip ter v wij als volgt aanbevelen: Vanaf de Bennebroekerlaan gaal men de Schoollaan op, alwaar een mooi overzicht te genieten is van den stand van het gewas, daarna loopt men den Kennemerbeekweg in, vervolgens den Rijksstraatweg tot aan den Kadijk, alwaar ook eenige mooie Hyacinthen velden zijn en tevens eenige akkers met Narcissen hun mooie kleur ten toon sprei den, waarna men lang& den Glipperweg door Groenendaal weer huiswaarts gaat. Te Hillegom. Wat zullen we onzen lezers vertellen? De nu geëindigde week bracht ons voor den tijd van het jaar strenge vorst, die be duidend remmend op de ontluikende velden werkte. Het kleine regenbuitje van Donder dag en Vrijdag bracht reeds kentering, der halve is de groei voortgezet. Lieve plek jes zijn te zien, maar ze zijn schaarsch. Er zal nog eenig geduld moeten worden ge oefend, om volop de Lenteweelde te kun nen smaken. Mooi is het bij Oosteinder- brug, aardige velden, volbloeiende hyacin then aan de Mariastraat. Op de Molenbrug en het'Molenduintje een riik panorama naar dè tuinen van den heer Antoon Goemans. ook naar den Armentuin. Maar alles al- beginnetje, niet volop, toch bezienswaa-d en lokkend en lonkend. We zullen met eer paar daagjes de mooie plekjes en aardigste routes beschrijven. Te Noordwfjkerhout. Nu het weer de laatste dagen wat zach ter is geworden, komt dit zeker ook ten goede aan de bloemboilenvelden. Zoo za- makkelijking deze route uit en bewaar ze goed, zij kan u den geheelen bloeitijd van dienst zijn! Te Castricum. Ten aanzien van den bloei van de bloem bollen is alhier nog niet veel te vermelden. Hier en daar staan wel eenige heel vroege soorten in den knop, die op het springen staan, doch van een mooi gezicht is nog niet veel te merken. We maakten gistermor gen nog een fietstocht naar het naburige Limmen, doch daar was van bloei van tul pen ook nog geen sprake. Bij dit gunstige weer zullen de Paaschdagen wel de aange wezen dagen zijn en dan is een tocht door Kennemerland zeer zeker heel mooi. Vooral de laatste jaren is de teelt van bloembollen overal en niet het minst in Castricum toe genomen. Waar vroeger nog de bosschen van de fa. Gevers langs den Rijsweg waren is thans alles bloemboilenvelden. Een uit gestrektheid van tientallen H.A. alleen langs dien weg zal daar te bewonderen zijn. Ook op de zanderij langs den weg naar het ge sticht „Duin en Bosch" is een wandeling dan zeer mooi. Naar wij vernemen, heeft de heer A, M. v. d. Jagt, gemeente -secretaris van Hille gom, bij het college van B. en W. van Hil legom een aanvrage om ontslag uit zijn functie ingediend. i Naar wij bij geruchte vernemen, zou het water, hetwelk thans door het nieuw ge stichte waterleidingbedrijf voo' de gemeenten Hillegom. Lisse Sassenheim en Warmond wordt geleverd, minder goed van gehalte zijn. Deze mindere qualiteit wordt zeifs gecon stateerd op de plaats der prise d'eau zelf. De oorzaak daarvan zou zijn een nieuwe me thode van zuivering van het water. Dat water wordt thans in de buizen ge perst, met een groot percentage lucht ver mengd. De lucht zou nadeelig op het water inwerken. De Rijkskeuringsdienst heeft het water nu in onderzoek en van den uitslag van dat on derzoek zal afhangen, of en zoo ja welke maatregelen genomen zullen moeten worden. Zou het "it te brengen rapport in ongun- stigen zin uitvallen, waarvoor vrees bestaat, dan zullen nieuwe groote onkosten bet nood zakelijk gevolg moeten zijn, wil men het wa ter voor de consumptie bruikbaar maken. Nieuwe filters, zgn. openlucht-filters zullen dan gebouwd moeten worden om het water onder blootstelling aan de lucht, te zuiveren en een en ander zal groote bedragen met zich brengen, men vreest voor een onkosten van ongeveer 50.000. Intusschen moet het resultaat van het on derzoek door den keuringsdienst nog worden afgewacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1