BK Het beste van 't beste A. Resink Haarlem De Holl. Voorschotbank. I MODERNE LAMPEN GEBRsBOSSE DE SPAARNEBANK voor Uw orders jf HAARLEM. BILJARTEN. R. K. Middenstandsvereeniging. English Association. VOOR DEN POLITIE RECHTER. Verkrijgbaar bij Uw winkelier. In pakjes 12l/s ets. N.V. Handel-Maatschappij van „St. Franciscus van Assisië." Frankfurter Vooriaars-Messe. Tragische dood. De Spaarne-Bank. Faillissement. „Zang en Vriendschap" naar Londen. Aanbesteding. De Voogdijraad. Jubileum. De Spaarbank. De nieuwe R. K. Kerk te Heemstede. Mgr. van Stee. Vereeniging voor School- en Werktuinen, Haarlem en Omstreken. Tram en auto. Teylerfeest in het Stads- Armen- en Ziekenhuis. Silï" ^/2 lüri/R I03i/| •ü'/n 101 *3/, aan onze lezers. indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden ïijt, zégt hot anderen Indien gij in een of ander op- ticht niet tevreden zijt. zeg# het óns. BURGERLIJKE STAND. HEEMSTEDE. Berichten uit onze vorige opia ge. De heer Van Rijzewyk bedankt als bestuurslid van het R. K. Werkliedenverbond. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Een kanaal van Pinks naar Pripet. De nationalisatie der Fransche mijnen. De financieele voorstellen van Péret. Besprekingen over een Balkan-pact. De oorlog in Syrië menschheid, om zich aan den arbeid te ont- p Drukwerk is het zaad I frekken» ea K toch de vruchten van te pluk- DE HAARL. KAMPIOENSCHAPPEN. Donderdagavond werd in caé Dieben, Groote Houtstraat, wederom eenige interssante partijen ges-pee'd om het Plaatselijke Kam- p oenschap. Het snel was over het geheel genomen beter dan den 'aatsten speelavond en de thuisblijvers hebben ditmaal onge- lijk gehad. Eerst werd de afgebroken partij tusschen G.* Metz en W. Verhey.de uitge speeld, De stand was 180159 voor Ver- heyde. Deze scoorde nog kort na het begin 9, 24 en 13 en vergrootte zijn voorsprong tot 50 car. De eindstand werd 197250. G. Metz en J. Metz speelden een middel- mat ge partij. Wel maakte eerstgenoemde eenige fraai gespeelde series ,n1. 45, 22 en 45, doch w sselde die af met minder goed spel. J. Metz was er in het geheel niet m en kwam geen enkele maal boven de 20. G. Metz won ten slotte met 250208 car. Verheyde speelde tegen W. Kobus uit stekend, waardoor deze match één der mooiste van bet tournom werd. Beide spe lers waren er goed in en we noteerden o.a. oor Kobus series van 40, 39. 36, 42 en voor Verhevde series van 13,21, 15 17, 25 en 34. De titelhouder nam na de 14e beurt pas de leiding en wen met 250172 car. Ook de laatste partij was voor Verheyde, die tegen Boerwinkel vooral in het begin uitstekend speelde. Zijn moyenne zakte later echter bedenkelijk. Boerwinkel pres teerde heel wein g en bracht het tot 123 car. De u'tslagen van gisteren zijn: W. H. Verheyde 250 40 24 6.25 G. Metz 197 '40 28 4.93 J. Metz 208 35 18 5.94 G. Metz 250 35 45 7.14 W. Kobus 250 17 40 14.70 W. H. Verheyde 172 16 34 10.75 W. H. Verheyde 250 39 43 6.41 H. Boerwinkel 123 39 10 3.15 De beer Daan Houtkooper stelde nog een bijzonder mooi uitgevoerd, zilveren s'garet- tenkoker in éiui. beschikbaar, u tgevoerd in den vorm van een Chrysler-radiator, van v elke wa-ens deze hee de vertegenwoor diging heeft. De R.-K. Middenstandsvereeniging voor Haarlem e. a. hield Donderdagavond een aigemeene ledenvergadering in café Brink- ir.ann. Na opening op de gebruikelijke wijze, hield de voorzitter, de heer P. J. M. v. Tete- ring, een openingsrede, waarin hij allereerst allen het welkom toeriep, inzonderheid de beide sprekers van den avond. Dan behandelde spr. het raadsbesluit inzake de vestiging van den zetel van Bloem bollencultuur. De zaak waar het om ging, aldus zeide spr. o. m., zij moge een algemeen stads belang zijn, zij raakt zóó in bijzonderheid de belangen van onzen Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand, dat ik er niet over kan en mag zwijgen. Maar dan wil ik toch allereerst hier een woord van warme hulde brengen aan speci- aa onze beide raadsleden Klein Schiphorst en van Liemt, die, hoewel zij wisten voor een verloren zaak te spreken, nochtans met groote warmte en met groote kracht het voorstel van B. en W. verdedigd hebben. Hulde ook aan de overige voorstemmers, inzonderheid aan den heer Klein en aan de met-Katholieke werklieden, vereenigd in .den Chr. Besturenbond. Het Brongebouw is dus voor Bloembollen cultuur definitief van de baan Hoe het met den zoo begeerden zetel verder zal locpen, ik weet het met. Maar waar is, en niemand zal in staat zijn dit tegen te spreken of te ontkennen, dat nier één. maar meer leden uit het Hoofd bestuur der Alg. Vereeniging persoonlijk Maandagavond aan het Bestuur der Midden standscentrale verklaard hebben, met ver zoek dit te publiceeren, dat de aigemeene geest van hetHoofdbestuur is, dat' wanneer het voorstel i. Z. het Brongebouw zou vallen de actie van Hillegom niet meer te stuiten zou zijn en de zetel voor Haarlem zou ver loren gaan. Bovendien werden nog tal van mededee- Iingen gedaan, waardoor de argumenten der tegenstanders te niet gedaan werden. Men verzocht ons dit te publiceeren op den vooravond dus der vergadering, waarin de eindbeslissing zou vallen en wn vragen het, wanneer wij deze belangrijke mededeelingen verzwegen hadden en later zou uitgekomen zijn wat men ons nog tevoren had medege deeld zou men ons niet en met recht van een onverantwoordelijk plichtsverzuim hebben kunnen beschuldigen Intusschen is door hef aangenomen voor stel van 1 ton gouds het contact nog niet heelemaal verbroken, al vreezen wij met groo te vreeze. Toch mogen wij nog blijde zijn ten slotte met deze aanneming, hierdoor toch is de deur nog niet heelemaal gesloten. Wij leggen er den nadruk op, dat onze hoofdactie hierop alleen en uitsluitend ge richt was, dat de zetel in Haarlembleef, zonder meer, waar die gevestigd wordt, dat is een tweede en tegenover het allesbeheer- schende belang, een ondergeschikte kwestie. Ook dient men wel in aanmerking te ne men, dat wij geen stap zouden vgrzet hebben ten faveure der Bollenkweekers, die een en ander dubbel en dwars zelf kunnen betalen, doch dat wij ons alleen en uitsluitend hebben laten leiden door de behartiging van het waar achtige Haariemsche Gemeentebelang. Dat wij gaarne gezien hadden, daarnaast, dat van het Brongebouw, van dat waarde- looze en met gebruikte meubelstuk, bij deze gelegenheid een aantrekkelijkheid voor onze stad was gemaakt geworden, zonder dat het onze gemeente een cent had behoeven te kosten, dat was zeer zeker ook een voorname zaak, doch ten opzichte van de groote kwestie een van den tweeden rang. Dit openingswoord werd met luiden bijval begroet. Na lezing en vaststelling der notulen, volg den eemge mededeelingen. Tot voorzitter der Propaganda-comniissie is in de plaats van den heer Beekman gekozen de heer H. Holt. De commissie bestaat nu uit de heeren H. Holt, Habraken en G. P. Hetem. Nog volgde een groot aantal mededee lingen, hoofzakelijk van huishoudelijken aard, waarna ie Commissie van Controle rapport uitbracht over het onderzoeken van boeken en bescheiden van den penning meester, die onder hartelijke dankzegging werd gedechargeerd. Dan was het woord aan den-heer G. van 't Hek, lid der Kamer van Koophandel te Amsterdam, die het onderwerp behandelde „Overheid en Middenstand." Na een korte inleiding gaf spr. aan, wat hij onder „Overheid" en onder „midden stand" meent te moeten verstaan- Aan de hand van verschillende voorbeel den schetste sor, vervolgens de pogingen der ken. Na den toestand in de eerste eeuwen en in de middeleeuwen uiteengezet te hebben, be sprak spr., hoe de Staat, en hieronder ver staat spr. de regeerende lichamen, zich overal in wil dringen en God wil uitbannen, oir zichzelf tot God te verheffen. Dat is, vol gens spr., de oorzaak, dat de Staat den mid denstand wil uitbannen. Dan behandelde spr. het onderwerp, uit materieel oogpunt bezien. Spr. haalde voor beelden aan van ongehoorden kinderarbeid en overmatigen arbeidsduur van volwassenen in de vorige eeuw en wees er op, dat Paus Leo XIII met „Rerum Novarum" hierin het gun stige keerpunt gebracht had. Vervolgens stipte spr. de bemoeienis van den staat ten opzichte van middenstands aangelegenheden aan, voor 'n groot deel ver oorzaakt door het willen doorvoeren van 't socialistische beginsel. De middenstand mag en moet zich daar tegen verweren. Hij vormt nog steeds den schakel tusschen den rijke en den arbeider. De noodzakelijkheid van verweer is een so ciale plicht. Tot verweer dringt ook het eigen zelfbehoud. In het slot zijner rede spoorde spr. de middenstanders aan, den Christus na te volgen. Opgevolgd moet worden de wensch van den Bisschop dat de R.K. Middenstands- ders zich vereenigen in de R.K. Middenstands vereeniging. Er moet naar gestreefd worden, één te zijn met de groote massa, van wie zoo'n groeten iivled uitgaat. Luid applaus vertolkte den dank der aan wezigen voor het verhandelde, welken dank de voorzitter onder woorden bracht. Vervolgens hield de heer Chris Jansen een verhandeling over het onderwerp „Grond slag en effect onzer contributie." Na de noodzakelijkheid van het betalen van contributie betoogd te hebben, behan delde spr. uitvoerig de vragen Is de cont i- butie op zich zelf te hoog Is zij vergelijken derwijze te hoog Is het effect niet evenredig aan de betaalde contributie De beide eerste vragen beantwoordde spr. ontkennend, terwijl hij de tegenwoordige contributieheffing met afdracht aan het Hoofdbestuur verdedigde en het nuttig ef fect dier betaling aantoonde. Dit effect zal, door een logische samenvoeging van wat de middenstand heeft, in de toekomst nog groo- ter kunnen worden. Ook deze inleiding oogstte veel bijval en een dankwoord van den voorzitter. Een korte gedachtenwisseling volgde nog, waarna de vergadering gesloten werd, Over ,,den groei der steden" sprak Don derdagavond voor de English Association mr. F. J. Adkins, lecturer, in de bovenzaal van „De Kroon" Spreker lichtte zijne vlot uitgesproken en niet van buraor verstoken rede met lichtbeelden toe. Die projecties waren niet uitsluitend foto's van stadsge deelten en interieurs. Zoo nu en dan kwa men er tusschen een serie projecties enkele regel» tekst: een pakkende uitspraak van een of andere figuur uit bet Engelsche po litieke leven of van een bekend schrijver. Zoo schijnt Lloyd George eens te hebben gezegd, sprekende over Engeland en zijn bevolking: een Al rijk, een C3 bevolking". Zooals bekend is worden de schepen bij Lloyds paar kwaliteit en zeewaardigheid in bepaalde groepen geregistreerd: Al sche pen zijn van prima kwaliteit, de groep C3 van minder gehalte. Wat was de zaak? In de Engetscbc fa- briekscentra werden de menschen in som berehuizen gepakt, die zelfs niet aan de allereerste eisehèn van hygiëne voldeden. Overal trof men het één-kamer-systeem aan: slapen, reinigen, maaltijden gebruiken, alles geschiedde in één vertrek. Men zag in, dat door deze slechte wo ningtoestanden, de bevolking, die genoeg verdiende (er heerschte welvaart in de in dustrie-centra) een zonloos, arm bestaan had. Toen is het idee van tuinsteden ontstaan. Uitbouw aan de stad geven zoodanig, dat op een groote oppervlakte een beperkt aan tal huizen kwamen, goed gebouwd, ruim, frisch en licht, met een tuintje. In Duitsch- land had men de oplossing, evenals in Hol land, gezocht in flat-woningen. Die brach ten echter niet de gewenschte verbeterin gen. Cijfers spreken. Van de babies, die in Engeland en Wales geboren worden per jaar sterven er ongeveer 100.000, voor ze één jaar oud zijn. In de tuinsteden is het sterftecijfer onder deze jonge leventjes 50 pet. minder!! De heer Adkins toonde ons het sterfte cijfer onder de bevolking van de groote En gelsche fabriekssteden in een bepaald jaar. Manchester prijkt daaronder met 111 per 1000; voor sommige steden is dit nog on gunstiger en wordt een sterftecijfer bereikt van 152 per 1000. De sprekei heeft ook in bet buitenland rondgekeken, hoe daar de moeilijkheden bij stadsuitbreiding worden opgelost, en toon de ons schitterende projecties van het schil derachtige Nürnberg, den Römerberg in Frankfurt, juweeltjes van bouwkunst uit lang vervlogen dagen. Een zeer interessante lezing, waarin ook voor ons land, waar stadsuitbreiding vaak problemen met zich brengt, veel nuttige wenken in waren opgesloten. De 18-jarige C. B. verscheen met zijn ouders voor den politierechter wegens dief stal van 1.Beklaagde ging onverschil lig in de bank zitten, gaf norsche antwoor den op de vragen van den rechter 6n be kende, of 't niets bijzonders was, dat hij 1 van zijn moeder en J 5 van zijn zuster hac! bestolen; alleen voor het eerste geval were hij vervolgd. Als eerste getuige werd geboord de moe. der van beklaagde. Een half jaar geleder was hij uit de gevangenis ontslagen na 3 maanden straf, eveneens wegens diefstal. Hij werd geholpen door leden van Pro Ju- ventute, maar paste niet goed op. Als hij eenigen tijd als los-werkman had gearbeid, liet hij het werk in den steek. Op een dag, dat alle huisgenooten afwezig waren, was hij door een raam in huis geklommen en had uit een portemonnaie van zijn zuster j 5 en uit een spaarpot van zijn moeder 1 gestolen. De moeder vroeg of opzending naar een gesticht mogelijk was, want zij vreesde dat het met haar zoon van kwaad tot erger zou komen. Eenigen tijd geleden had hij nog zijn zuster met een mes ge dreigd. Beklaagde bleef onder het tragisch verhaal zijner moeder volkomen koud. De vader vroeg eveneens of ter beschik king van de regecring stellen mogelijk was; daarvoor is beklaagde echter te oud. Dc politierechter vroeg getuige of zijn zoon misschien eenigen tijd bij familie onderge. bracht kon worden; wellicht zou een andere omgeving gunstig op hem werken. Hij vrees de dat de omgang met andere gevangenen gedurende beklaagde's vorigen straftijd zeer ongunstig op hem had gewerkt, 'n Gevoelige straf bad bij voor zijn treurig misdrijf zeker verdiend, maar als hij dan weer ontslagen was, zou hetzelfde leven opnieuw beginnen, waarschijnlijk nog erger. Daar er echter GOEDKOOPSTE EIN j GROOTSTE SORTEEFIM6 ORANJESTRAAT-I TE112628 geen andere uitweg was, zou het vonnis wel gevangenisstraf opleggen. Het O. M. meende het ten laste gelegde een ernstig misdrijf, niet zoozeer vanwege het gestolen bedrag, dan wel om het name- looze verdriet dat beklaagde zijn ouders aandeed. Hij vroeg daarom 4 maanden ge vangenisstraf. De politie-echter, na beklaagde ernstig te hebben onderhouden over zijn schandelijk gedrag, veroordeelde hem, zijn jeugd in aanmerking genomen, tot -1 maand gevange nisstraf, als een goede les voor de toekomst die hopelijk gunstigen invloed op zijn ver der leven zou hebben. Verschenen is het verslag van „De Hol- lardsche Voorschotbank''. Het verslag merkt op, dat de resultaten over bet afgeloo'pen boekjaar alleszins be vredigend genoemd kunnen worden. Op 1 Januari 1925 was uitge zet in voorschotten1.273.704.56% Gedurende 1925 werd ver leend 460.533.76% 1.734.238.33 Gedurende '25 werd afgelost 465.457.93 Tocdat einde boekjaar een bedrag van 1.268.780.40 in voorschotten was uitgezet. De winst- en verliesrekening sluit in eind bedrag met 43.593.46, de balans' met f 1.592.522.07. De Vennootschap heeft eene winst gemaakt van 16626.17%, die voorgesteld wordt te verdeelen als volgt; Afschrijving op Dienst der Leening (welke rekeninrf daardoor geheel ver- dwünt) 1540.08 i^em Onroerende Goederen 1000. Dividend- en Tantièmebelasting 813.68 Overschrijven op Nieuwe Reke ning 396.41% 3750.17% Netto winst 12.876 Aandeelhouders 4 (Art. 27 der Statuten) 1776, Geeft een overwinst van 11.100 Dit bedrag volgens de Statuten te ver delen als volgt; Aandeelhouders 4440 Reserverekening 1665. Tantièmes 4995. 11.100_ Voorgesteld wordt het 'dividend te bepa- 'en op 14 Donderdagavond hield de Ned. R..K. Bond van Handels-, Kantoor- en Wlnkelbedien- den, afd. Haarlem, een ledenvergadering, waarbij de opkomst grooter had kunnen zijn. De w.n. voorzitter memoreerde in zijn welkomstwoord de wettelijke regeling van arbeidstijden op kantpren en in winkels en den groei en bloei van de organisatie. Behandeld werd een schrijven van de geestelijke adviseurs in den kring Haarlem, om het dansverbod bij de feestvergaderin- gen der sociale organisatie's zoo krachtig mogelijk te handhaven en bet sluitingsuur te bepalen op 's nacht twaalf uur. De "eestelijke adviseur, die deze vergadering bijwoonde, gaf eenige nadere inlichtingen over het dansverbod. Een nieuw lid werd geïnstalleerd. De heer A. H. F. den Baas werd tot voor zitter van do afd, Haarlem gekozen. Hij werd door den voorzitter geluk gewenscht en dankte voor het in hem gestelde vertrou wen. De bespreking voor het voeren van pro. paganda werd ingeleid door den leider. Het brandpunt^ van de laatste dagen, de „Win kelsluiting", werd uitvoerig besproken, en de vergadering kon zich homogeen verklaren, met de handelwijze van het bestuur bij deze actie. Na een opwekkend woord werd deze vergadering gesloten, onder dankzegging voor de trouwe opkomst. Tijdens de Frankfurter Voorjaars-Messe van 11 tot 14 April a.s., wordt eene tentoon stelling „Geregeld verkeer" gehouden. Zij beoogt een ruim overzicht te geven van alles, wat tot regeling van het moderne stratenverkeer kan bijdragen. Om de ver schillende toepassingen, welke het heden- daagsche verkeer bevorderlijk kunnen zijn, zooveel mogelijk aanschouwelijk voor te stellen, zal een van boven af zichtbaar ont werp gemaakt worden, dat interessante kruispunten van straten en apparaten tot regeling van het verkeer too'nt, De vertoo ningen in dit verkeersregeling-theater ge schieden door voetgangersverkeer en vehikels van alle soort. Uitdrukkelijk zij ge zegd, dat het niet gaat om een model, uilbeelding, maar om demonstraties met be trekking tot de verhoudingen, welke zich in de werkelijkheid voordoen. Hier zal dus ge legenheid zijn, om op overtuigende en aan aanschouwelijkheid niet te overtreffen wijze, de cischen en de werking van een moderne verkeersregeling te leeren kennen en Je be. studeeren. Het Pruisische Ministerie van binnenlandsche zaken, de politie-autoritei- ten van Berlijn en Frankfürt, het stedelijk Verkeerginstjtuut van Frankfort hebben hunne medewerking aan deze tentoonstel- ling toegezegd, terwijl op den steun van ver schillende andere autoriteiten kan worden gerekend. Voor de regeling van het verkeer door apparaten wordt de industrie in deze branche in de gelegenheid gesteld hare arti kelen te exposeeren. Gistermorgen is de nachtwaker der Ver» nisfabriek Savrij en Zn. aan den Schalkwij- kerweg, dood gevonden. De overledene moest in den loop van den nacht pompen bij een werk, uitgevoerd door de firma Weers, Waarschijnlijk is hij op weg naar de pomp, door een hartverlamming getroffen. Het lijk is naar het St. Elisabetbsgasthuis vervoerd. Donderdag hield de Spaarnebank haar jaar vergadering. Aan het jaarverslag ontleenen wij bet volgendel De resultaten in het afgoloopen varslag jaar behaald, mogen bevredigend wordzn genoemd en geven alleszins aanleiding om het vertrouwen in uwe instelling te besten digen. Ook gedurende 1925 heeft het bedrijfs leven zich nog niet kunnen ontworstelen aan den latenten staat van depressie, waarin het na de" beëindiging van den wereldoorlog is komen te vervallen. Moge er van hjt voortbestaan van een crisistoestand wel geen sprake meer zijn, de algemeen# gang van zaken, noodig voor een krachtige op leving van het bankbedrijf, blijft nog steeds te wenschen overlaten. Te zware belastingdruk, en een nog steeds te hoog opgevoerden levensstan daard, blijven hiervoor als de voornaamste oorzaken aan te wijzen. Het spreekt vanzelf, dat een en ander er ons bij voortduring op bedacht deed zijp bij het verleenen van nieuwe credieten met groote omzichtigheid te werk te gaan, niet tegenstaande onze liquide middelen nog steeds een verhooging van ons debiteuren- cijfer wenschelijk maken, Dc door den geschetsten gang van zaken hier te lande braakliggende kapitalen, ge voegd bij de ruime baten, welke onze ko loniale cultuurondernemingen naar .het moe derland deden afvloeien, hebben sterk bij gedragen tot een opvallende verruiming van de geld- en kapitaalmarkt. De gemiddelde prolongatiekoers over de 4 kwartalen van 1925 bedroeg resp. 2.259, 2.746, 2.9959 en 3.5053. Een krachtige opleving van den effecten handel en daarmede gepaard gaande vraag naar beleggingswaarden, is van deze geld- ruimtc het gevolg geweest. De invloed van beide bovengenoemde factoren op onze hieronder volgende ba lans en winst- en verliesrekening valt zeer duidelijk waar te nemen. De teruggang welke het saldo der in terestrekening vertoont, wordt echter ruim schoots vergoed door een daarentegen ver hoogde provisieopbrengst over effecten, emissies, conversie, valuta, incassi etc., zoodat het winstcijfer per saldo een, de tijdsomstandigheden in aanmerking geno men, bevredigenden vooruitgang vertoont. De verhooging welke de onkostenreke- ning beeft ondergaan, komt ten deele voort uit een ruimeren omzet, anderdeels uit.de hoogere exploitatiekosten van ons nieuwe kantoorgebouw, hetwelk in Januari 1925 werd in gebruik genomen. Waar geen enkel risico ons meer aan leiding behoeft te geven tot een bijzondere versterking der bestaande reserven over te gaan en de gekweekte extra reserve onze loopende risico's ruim voldoende dekt, mee- nen wij u te mogen voorstellen, het divi dend over 1925 te bepalen op 6 pet., van het alsdan na de betaling voor belasting resteerende bedrag ad 38.560.29 nog 4.404.97 aan te wenden lot afschrijving op gebouwen, welke dan mét 40.000 zeer conservatief zijn gewaardeerd en het daarna overblijvende ad 34.155.32 over te bren gen naar de onder crediteuren opgenomen extra reserve. De verkorte balans per 31 December 1925 vermeldt: Onder activa: kassa, coupons en vreem de munt 182.624; bankiers en kassiers 248.238; voorchotten tegen effecten 896,713; debiteuren in rekening-courant 3.535.015; interest 8271; inventaris 1; gebouwen 40.000; effecten 15.665; disconto's gegeven 94.498; prolongatie u/g 25.000; onkosten 1026. en onder passiva: aandeelenkapitaal 2.000.000; reserve 421.742; dividend 160; onverdeeld dividend 33; crediteu ren 604.587; deposanten 1.367.806; pro longatie u/g 190.000; bankie-s en kassiers 313.885; onkosten 10.939; interest f 5877; dividend 6 pet. 120.000; belasting 12.022, De verkorte verlies- en winstrekening staat: Debet voor: onkosten 117.858; winst 170.858; en credit voor; interest 200,892; pro visie 87.549. Maria Koning, winkelierster in manufac turen, Gierstraat 44, Haarlem. „Handelsbelangen" no. 1910 bevat de ere. diteurenlijst in bet faillissement Maria Ko ning te Haarlem. Zii telt 23 namen, met een totaal passief van 11.209.32. De baten zijn nog niet volledig bekend. Zooals reeds werd medegedeeld,, zal de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" van 9 tot 13 April een reis naar' Londen maken, Per Batavierlijn gaan 121 man, per Harr wichlijn 40 man. Zondagmiddag 11 April zai de liedertafel te Londen zingen voor de Ra dio, terwijl dien zelfden avond een concert in de Hollandsche kerk wordt gegeven. Het vertrek is bepaald op 9 April des middags te 4.12 uit Haarlem. Men logeeri in het Shaftesbury Hotel te Londen. De terug komst is op Dinsdag 13 April des morgens te 11.18 bepaald. Hedenmorgen werd in het bureel van den Hoofdingenieur-directeur van den Rijkswa terstaat in de directie Noord-Holland, aan besteed: Het ombouwen van de grindverharding van den Rijksweg AlkmaarNieuwediep en het uitvoeren van bijkomende werken on der de gemeente Schoorl en Zijpe. Raming 37.800 Ingekomen waren 6 biljetten. Laagste inschrijfster was: de Mij. „Wegen bouw'' te Utrecht voor 43180 In afwijking van 't bestek werd door de N.V. Ned, Bouw- en Aannemers Mij. te Amsterdam aanbesteed voor 16000, Bij Koninklijk besluit van 24 Maart is be- ncemd tot lid van den Voogdijraad te Haar lem de heer J. P. Guepin wonende te Heem stede. Op Maandag 17 Mei a.s. hoopt de beer D Andreas Az, den dag te herdenken, waar op hij vóór 40 jaar in dienst trad als gra veur bij de firma Job. Enschedé Zonen, op de afd. Gr&veerinrichting Op 27 Maart a.s, hoopt de heer P. H. Becksvoort 25 jaar in dienst te zijn als re mise-beambte der N. Z. H. T. M., Haarlem, remise Schoten. Naar wij vernemen, zijn in de Aigemeene Vergadering van aandeelhouders de balans en verlies en winstrekening over 1925 goed gekeurd en is het dividend vastgesteld op 6 pet. De beer Dr. E, A. M. Droog, commissaris, die volgens rooster aan de beurt van aftre den was, werd met aigemeene stemmen her kozen- Hef dividend is vanaf heden ten kantore der Vennootschap te Haarlem en Amsterdam betaalbaar In de boek- en kunsthandel der firma H Ceebergb. is een maquette geëxposeerd der nieuwe R. K. Kerk te Heemstede, welker feouw dezer dagen is begonnen. De Rector van St. Antoniushoven te Voor burg, Mgr. W. v. Stee, is van de laatste H. Sacramenten der Stervenden voorzien. De werkzaamheden op den tuin aan de Kleverlaan nemen hedenmiddag, 2 uur, een aanvang. Alle kinderen, wien een tuintje is toegewezen, hebben een kaart ontvangen. Zij moeten zorgen op tijd aanwezig te zijn en moeten die kaart meebrengen. Kinderen, die zich hebben opgegeven, doch geen kaart hebben ontvangen, behoeven niet te verschij nen. Zij zijn op de reservelijst geplaatst en krijgen bericht, dat hen een tuintje wordt toegewezen, wanneer er eventueel plaatsen open komen. Het aantal kinderen overtreft verre 't aantal plaatsen. Wel een bewijs, dat de animo onder de jeugd aanwezig is. Op den Schoterweg bij het Julianapark botste Donderdagmiddag 'n vrachtauto der firma Bus tegen een tramwagen. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor; de tramwagen moest wegens zware beschadi ging naar de remise rijden. Het Teylereest 1926 in het Stads- Armen- en Ziekenhuis is hartelijk gevierd geworden. Reeds vroeg werden de vlaggen uitgestoken en het huis met groen en bloemen versierd en ook de Teylerbroodjes bij bet ontbijt toonden aan, dat er feest was. Reeds vroeg in den morgen werd door Haarlem's Harmo niekorps, onder leiding van den heer C, v. d. Broek, feestmuziek ten gehoore gegeven op de binnenplaats, waarbij de oudjes weer jong schenen te worden. Des middags vond een feestmaaltijd plaats en des avonds was er de feestelijke bijeen komst, waarbij als conférencier optrad de heer Herman Smits, directeur van den Schouwburg aan den .Jansweg en een orkest onder leiding van den heer en mevr. J. A. Zwang en „Don t Cry" hun medewerking verleenden. Dat de oudjes dubbel en dwars genoten spreekt wel van zelf De avond ver liep ir. de grootste pret en de voorzitter van het Burgerlijk Armbesuur. mr. J. N. J, E. Hcekens Thijssen, kon in het sluitingswoord terecht getuigen, dat het Teylerfeest 1926 tot de best geslaagde mag gerekend worden en nog lang in aller herinnering zal voortleven. Tevens bracht hij ook dank aan alle mede werkenden, die steeds gaarne belangloos die medewerking verleenen. Mij 5Nederland 1919 6Nederland 192J 4% Nederi 19U 7% N-l 1921 A 6% N-l 1923 D Holl Lloyd Oude Vaart dito Gem Eigend Mij „Nederland' Scheepvaart-Unie Rotferd Lloyd Paketvaojt Oude Boot Holl Stoomboot H. V. A Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Reso dito Phoenix Geconsolideerde Kon Olie U S. Stee) Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Comp- M«rc. Poerworedjo Oude Delj Senembab Deli Batavia A dam Rubber Serbadjadi Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabash Comm. Maxwel Arg. IUIl/8 ■Oil/p -93/i6 'Wl3/16 Iü43/g 42 4^/4 35i/2 171 1671/a 147 'Ö63/4 76 58 r.36 291/a 1D51/j •«0®/8 59 £»61/4 471/j 185 3921/2 1227/8 99/16 Hi3*/8 154,50 4 IC63/4 374 478 4071/2 348 366 196 3031/2 3711/a 110 148 893/4 40*/2 SVie 1043/g 451/4 351/2 170 167 146 196 76 635 330 I t6Va 191 159 147 147 183 1231/a 166 156 4 374 477 408 344 b 365 195 1091/, 148*/; 441/4 Geboren: 24 Maart: J. J. Geuzebroek— Hageman, d. C. C. Middeldorp—Dieben, Z- 25 Maart; P, SchifferHogendoorn, d. A. Heidoorn—v. d. Veld, d. 26 Maart: r. Hoogsteger—Roelse, z. Overieden; 24 Maart: P. Kok—Petersen, 67j„ Barendsestraat 25 Maart: F. Kuiper Edens, 83 j L. Veerstraat. 26 Maart: fj. J. Rietveld, 69 j„ Zuidpolderstraat. IJsvereenlgrirg „Volhard'in.g". - In hotel v. Kee hield bovengenoemde vereenig ng w oensdagavond haar 9e .jaarvergaderng. In tegenstelling met anaere vergaderingen was de opkomst zeer s'echt. Na opening en notulen volgden de jaar- vers agen van penn ngmeester en secretaris. tiet verslag van de penningmeester gaf een voordeelig saldo aan van 33 62, dat zeker te danken is aan de korte ijsperlode, waardoor vele leden zich opgaven. Het 1c- dental was dan ook gestegen van 203 tot 302. Als leden der kascomm ssie werden gekozen de heeren W Verstraten en Lief land. ïn een uitvoerig verslag gaf de se cretaris den gang van zaken weer over het afge.oopen jaar, njerooréert het vele werk der bestuursleden en doet een beroep op de leden om in tijd van nood het bestuur te steunen, vooral in 't beg'n eener ijsperiode a's de baan in orde gemaakt moet worden. Ook betreurt de secretaris dat er d.t jaar geen wedstrijden zijn gehouden en hoopt dat volgend jaar dit wel mogelijk zal blij- ken. Ook is de secretaris niet tevreden met de hu dige ijsbaan en schetst hoe dezen winter in Velsen een keurige ijsbaan is aan gelegd, wat ook hier gewenscht zou zijn. Even wordt in her nnering gebracht het overlijden van Jaap Eeden, de wereld- kampioen. Spr. hoopt ook nog eens te zien, dat „Vc'harding" zulk een kampioen zal leveren. Dankbaar gewaagt het verslag ock, dat een der bestuurs'eden de ver- een:grig 2 ijzeren sneeuwschuivers heeft geschonken. Met een opwekend woord om bet bestuur ter zijde te staan tot bloei der vereeniging, wordt het jaarverslag, waarin ernst en lu.ra elkander afw.sselden, geëindigd. De aftredende voorzitter L. Kooyman en de leden N. J. van der Linden, A. van Bakel, Verzeijlberg en N. Leuven, werden met groote meerderheid herkozen. Door het bestuur wordt medegedeeld, dat stappen worden gedaan om ook hier ;'n Heemstede een model-ijsbaan te krijgen, en dat eene com miss e uit het bestuur is benoemd, om te trachten die p'annen te verwezenlijken. Deze plannen werden met applaus begroet. Contributieverhooging was ook hier een ernst g punt var, bespreking. De penning meester zet uitvoerig uiteen dc noodzake lijkheid eener verbooging, ook aan de hand van oudere gegevens, waaruit bleek, dat het gevaariijk is geen reserves te bezitten. Daarom stplde het bestuur voor, de con- r butie met 50 cen'« te ve hoogen en die a brengen op 1.50 per jaar. Uit de vergadenng g ogen eerst stemmen op tegen d t voorstel, maar de verdedig.ng ook van de vergadering van het voorstel was veel sterker en met aigemeene stemmen werd de verhoog'ng aangenomen. Na de rondvraag/ die weinig belangrijks opleverde, sloot de voorz.tter de vergade ring tggen 11 uur. Naar de Volkskrant verneemt, beeft de heer Van Rijzewijk, lid van het dagelijkseh bestuur van het R. K- Werkliedenverbond bedankt als bestuurslid. Werkzaamheden en bemoeiingen buiten de R. K. Arbeidersbeweging gelegen, heb ben hem tot dit bedanken aoen besluiten. ZWOLLE, 26 Maart. Gistermiddag is bet 2-jarig zoontje van den heer Gras uit De» demsvaart te water geraakt en verdronken. DE KWESTIE—Ds, GEELKERKEN. AMSTERDAM, 26 Maart. Het gerucht loopt als zou Prof. dr. R. H. Woltjer niet meer aan de zijde der groep-Gee'kerken staan. Uit de meest betrouwbare bron is ons bekend, dat dit gerucht geheel ong..grond is en dat prof. dr. Woltjer uitdruktelijk ver» klaart, zich bij die groep te blijven voegen. S. VAN GRONINGEN, f LAREN (N.-H.). 26 Maart. In den ouder dom van 74 jaar overleed hier de heer S. van Groningen, oud-directeur en hooldleeraar in het piano-onderwijs aan de muziekschool der Mij. voor Toonkunst te Leiden. R. K. UNIVERSITEIT. NIJMEGEN, 26 Maart. Geslaagd docto raal examen in klassieke taal en letterkunde de Zeer Eerw. Pater A. de Wit van de Orde van de O S. A., geboren te Utrecht en ge slaagd voor bet candidaats-examen in de rechten de heer Soltens, geb. te Geertruiden- berg. MOSKOU, 26 Maart. De Sovjet-Regee ring is voornemens een kanaal te doen gra ven van Pinks over Pripet naar Kief; 2 Rus sische ingenieurs zijn naar Warschau ver trokken, ten einde de besprekingen ia te leiden. PARIJS, 26 Maart, De Kamercommissie voor de mijnaangelegenheden kwam aister bijeen om over de kwestie der nationalisatie der mijnen te beraadslagen. De Minister van Arbeid de Monzie, verklaarde zich in prin cipe voor een nationalisatie, doch merkte op, dat men momenteel in de allereerste plaats de financieele crisis moet oplossen. PARIJS, 26 Maart. In den loop van den namiddag zijn de vooruitzichten voor de nieuwe financieele voorstellen van Péret minder gunstig geworden. De toestand wordt beheerscht door de houding der socialisten, die met kracht tegen een verhooging der omzetbelasting geprotesteerd hebben. De toestand wordt verward door een reeks te genvoorstellen, die gister in de financieele commissie besproken zijn. Het is zeer de vraag of de minister van financiën, zich voor een dergelijk compromis zal laten vin den. Waarschijnlijk zal Péret heden een verklaring afleggen. ROME, 26 Maart. Vóór de bijeenkomst van de vergadering van den Volkenbond te Ge neve, hebben op initiatief van Italië bespre kingen plaats gehad over een Balkan-pact, waarbij de regeeringen te Belgrado, Parijs en Athene betrokken waren. Deze besprekin gen zijn na de mislukking van de besprekin gen te Genève uitgesteld. Thans wordt ge meld. dat binnen korten tijd overeenkomsten tot stand zullen komen tusschen Italië es Griekenland. BEIROETH, 26 Maart. Aanvallen dei Drusen op Cattana ten Z.W, van Damascus werden afgeslagen. De vijand vluchtte met achterlating van 100 dooden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2