Uit den Omtrek GLASCULTUUR. DE UITVOERING VAN HET PROVINCIAAL WEGENPLAN. HET VERKEER PER AUTOBUS VOORHEEN EN THANS. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Zaterdag 27 Maart 1926 Een groot warenhuis, onder Wijk aan Duin; een „groententuin onder glas. De „Dwerguil gekiekt bij Velsereud, waar de genoodigden een tea gebruikten. De werkzaamheden aan de verbreeding van den Hoflanderweg. ZANDVOORT. De laatste LUCHTVERKEER. - AmsterdamRotterdam door de lucht. Eerste steenlegging door den Rector van het Pensionaat te Bergen van de R. K. Land- en Tuinbouwschool voor meisjes. De inzegening van den bouw. ■'■w'-v,' EEN LANG GEWENSCHTE VERBETERING. N.V. NEDERLANDSCHE BROCKWAY BUS MAATSCHAPPIJ. dadelijk bereid om zijn meening over deze zaak voor ons uitoen te zetten Allereerst dan achtte de heer Balk het bedrijf, zooals dat hier nog te veel wordt uitgeoefend, te riskant. Immers, bij de hoofdcultuur, die we hier kennen (aardbeien-, erwten-, en boonenteeltj is het succes van het tuindersjaar afhanke lijk van het al of niet gelukken van een dezer hoofdculturen. Is de aardbeienteelt b.v. een mislukking gewórden, dan betee- kent dat voor den tuinder dan ook een mis lukt jaar. Daarbij komt, dat de bedrijven over het algemeen te klein zijn en door splitsing in de toekomst nog kleiner zullen worden De tuinder zal er zich derhalve op hebben toe te leggen, om zooveel mogelijk van. zijn grond te trekken door verschillende teelten ovei het geheele jaar te verdeelen Wanneer een bepaalde cultuur is geoogst, mogen de tuinders niet spreken van den „gemakkelijken tijd," die nu aanbreekt, neen, zij moeten de gelegenheid aangrijpen om den grond onmiddellijk weer voor andere teelten te gebruiken. En die gelegenheid vin den zij in de toepassing van dé glascultuur Een cultuur, die voordeelig is om verschil lende redenen. Namelijk: het bedrijf kan zoodanig worden ingedeeld, dat de grond het geheele jaar door gebruikt wordt. In het begin van het jaar voor de vroege groenten, vervolgens, wanneer die geoogst zijn, voor komkommers en meloenen in den zomer, terwijl in den herfst de bakken gebruikt worden voor het kweeken van cultuurplanten, die in hef voor jaar weer worden uitgeplant en in den bak geoogst. Dit teelt is het best onder z.g. plat glas begonnen, dus in de lage bakken, welke ge dekt zijn met de z.g. „eenruiters Deze soori ramen zijn in het gebruik het voordeeligst en ook het doelmatigst Ze hebben gen spon ningen, die de zonnestralen onderscheppen en in den bak z g. roeden vormen. En wal de bruikbaarheid aangaat, hun benaming van „éénhandsehe" ramen wijst voldoende uit, dat het handig en gemakkelijk te verplaatsen materiaal is. Het is niét noodig, om vaste, cementen bakken te hebben. Losse bakken, met aan den achterkant een plank, en aan den voor kant een rib en gedekt met het raam, zijn het goedkoopst en eenvoudigst en men kan ze dan hier, dan daar neerzetten. Voordeeliger zijn de z.g. tweezijdige bak ken, waarvan de ruiten dus van de kant,en af naar het midden oploopen Deze bieden een grootere teeltruimte en dus ook minder grondverlies. o.m door het vervallen van een paadje Hiertegenover staat, dat zt moeilijker te bewerken zijn Ten allen tijde echter moet de tuinder er op uit zijn, de grootst mogelijke oppervlakte van zijn grond productief te maken. Een schijnbaar onbe- teekenend grondverlies, kan voor een heel jaar van beteekenis worden en het is toch juist in het kleine tuindersbedrijf, waar op de kleintjes dient te worden gelet De glascultuur heeft nog twee groote voor deden. In de eerste plaats wordt vroeger ge oogst, dus krijgt de tuinder de kans om.boo- Noemen we slechts de teelt van stokboo- nen en tomaten En wie kan zeggen welke cultuur er in de toekomst nog in ons land zal worden gebracht. Telen wij' op het oogen- blik geen millioenen tomateneen cul tuur, waaraan men een 15 jaren geleden niet eens dacht. Warenhuizen zijn al heel eenvoudig te be dienen Zij bieden het voordeel, dat men geen ramen behoeft te transporteeren. Dan kan men de producten veel gemakkelijker contro leeren; het oogsten is eenvoudiger, kortom, een warenhuis is een groententuin onder glas. Ziedaar. Nu moet men de teelt onder glas niet gaan beschouwen als een forceering, een opjagen van het product Glascultuur beteekent bescherming der ge- vassen, tegen de 'schadelijke weersinvloe- len, een verzekering 'van den voorspoediger) groei, en de voordeelen neemt men op den koop toe Glascultuur dus als een der belangrijkste middelen ter verkrijging van meerdere be- -taansgelegenheid voor den tuinder. Natuurlijk komen hierbij nog andere vraag stukken naar voren, zooals de bemesting en vooral ook de "watervoorziening, onderwer- Den. waarover kóldrhmeri kunnen gevuld worden Het laatste is zeker wel het in teressantste Immers, de voedingskwestie van de plant is bi) de- toepassing tegenwoordig van de kunstmest, feitelijk tot een rekensom teruggebracht. Anders is het.met .de watervoorziening, te dien aanzien acht de heer Balk irrigatie, dus het in den grond bréngen van drains, de beste oplossing. Goed, zoo zullen vele tuinders uitroe pen dat klinkt alles heel mooimaar het is zeer kostbaar in de aanschaffing en waar moet hef geld vandaan komen Hef spreekt natuurlijk vanzelf dat het niet aangaat om te zeggen: bouwt allen nu waren huizen! Hier is heel wat voor noodig. Maar we hebber ons tuinboiiwonderwijs! Jongeren en volwassenen (en vooral voor deze laatsten is het noodig) kunnen profiteeren van de tuin- boUwcursussen in bemestingsleer, in glascul tuur en nog andere belangrijke zaken. Goe de voorlichting kan den tuinder groote te leurstellingen en nadeelen besparen. De heer Balk kan in zijn praktijk wijzen op grijsaards, die er niet tegen op zagen, een cursüs te volgen en zij waren dankbaar, nog van de gelegenheid te hebben kunnen profiteeren, om. dank zij een juiste voorlichting, de pro ductie in hun bedrijf tot grootere hoogte op 'e voeren Nogmaals, het wijzigen van de cultuur op te manier, als boven is aangegeven, is kost baar Doch hier is dan ook een vruchtbaar arbeidsveld voor de vereenigingen, die er zich voor kunnen spannen, om, eventueel met Rijks- en gemeente-subsidie, deze be langrijke zaak voor den tuinder aan het rol len te brengen. In de gemeente Heemskerk is onder lei ding van den burgemeester, die in alle op zichten met de tuindersbevolking van zijn gemeente toont mede te leven, een regeling De dagen liggen nog niet zoover achter ons, dat we onze veege lijven toevertrouw den aan wakkele Ford-busjes, waarin hst getal zittende en staande passagiers altijd voor vermeerdering vatbaar was. En de illustratiepers, tuk op nieuwtjes, gaf onder haar opnamen zoo om de veertien dagen, een ongeval met die hoog op de ijle wiel tjes staande wagens: in een sloot gere den, de vooras geknakt, een wiel afgeloo- pen, enz. En uit ervaring weten we zoo ongeveer allen, wat al letsel, teleurstelling, risico en wat al niet meer we konden op loopen, door een tochtje per autobus. De autobus raakte in. discrediet; het publiek werd vreesachtig en terecht. Die vrees is thans voor 95 pet. ongewettigd. Want van het hierboven beschreven genre loopt nog maar 'n enkel exemplaar; we hebben in den loop der jaren zwaardere wagens gekregen, doelmatiger gebouwd en uitgerust. Op Donderdag j.l., maakte de plaatselijke ject zoo spoedig mogelijk een half uur dienst in 't leven te roepen, zooals dat reeds het geval is op den dienst HaarlemLeiden. De maatschappij stelt zich voor ook hier het aantal diensten uit te breiden, een lijn naar Noordwijk en eventueel naar Beverwijk. De lijn Noordwijk zal dezen zomer nog niet kunnen worden geëxploiteerd, omdat de weg bij Zilk is opgebroken voor een bitume weg dek. waardoor de maatschappij gedwongen wordt een aansluitenden dienst op Sassen- heim te creëeren; een half uur dienst van Sassenheim, aansluitend op Jen dienst Haar lem Zeer waarschijnlijk zal die dienst 1 Juni a.s. aanvangen. Is te Zilk de weg in orde dan zal het traject vermoedelijk loopen: Julianastraat, Wagenweg, Zandvoortsche laan, viersprong Aerdenhout, langs Vogel zn- zangschen weg over de Zilk. Noordwijker- hout en Noordwijk. Het ligt in de bedoeling van de Ned. Brockway Bus Maatschappij andehc groote pers en enkele autoriteiten op uitnoodiging van de N.V. Nederlandsche Brockway Bus Maatschappij, een tocht mee met de „Dwórguil" op de trajecten, welke deze Mij. hier exploiteert: HaarlemLeiden en HaarlemIJmuiden. Deze maatschappij exploiteert behalve deze ook nog de tra jecten: UtrechtDoorn, UtrechtZeist, UtrechtWijk bij Duurstede, Schiedam Rotterdam en vanaf 1 April a.s., een stads dienst in dt gemeente Tilburg. Er staan nog yerschillende diensten op 't program ma, die wegens gebrek aan wagens nog niet in exploitatie kunnen worden genomen. Het gebrek aan wagens wreekt zich opk elders. De dienst HaarlemIJmuiden roept om wagens. De bedoeling is om op dit tra plaatsen als centrum voor het creëeren van diensten te kiezen. Het succes op den dienst Haarlem—Leiden is zoodanig, dat de maatschappij Genoodzaakt zal zijn op deze lijn, waar zes wagens ioo- pen, tot uitbreiding van den dienst over te gaan. Bevreemdend is dit niet. De Brockway bus is een aangenaam voertuig, waarin men zich even knus gevoelt als in 'n gewone auto. De zittingen zijn ruim en veerend; het in terieur is frisch en keurig verzorgd. Alle bussen hebben een special eachterveering, bestaande uit een dubbel stel half elliptische veeren, waarvan het onderste bij geringe belasting niet functionneert. Bij volle belas ting zakken de bovenste elliptische veeren door en krijgen dan steun van de onderste. De Dwerguil is bovendien nog voorzien van lucht-schokbrekers, die gesteld kunnen wor den op diverse spanningen voor diverse ge wichten der carrosserieëën. De Brockway Bussen hebben een Ame- rikaansch chassis, maar Hollandsch koets werk en werken met Hollandsch kapitaal. De Dwerguil is gemaakt bij de firma Jansen in Schalkwijk. Wij spraken op onzen tocht Donderdag j.l. met een bekende persoonlijkheid uit de bollenstreek, die als onverdacht en onge vraagd getuige een zeer waardeerend oor deel uitsprak over de Brockway Bus diens ten, die- na de jaren van misère, onzeker heid en risico een uitkomst zijn voor de dorpsbewoners, die nu weten, bij ervaring dat hun in de fraaie, comfortabele Brock way wagens, een veilig en snel vervoer ge garandeerd wordt Fn dat is in het inter communaal verkeer een verbetering en vooruitgang, die niet gnocg kunnen gewaar deerd worden. de B. broken weg bleven zitten, waaraan zoo goed als niet gewerkt kon worden. Maar nu is men bezig om den weg zoo spoedig mogelijk (verwacht wordt einde Meil in orde te hebben. Het rijdek is tot bijria 5 meter verbreed en ontvangt een z.g. bitumen bedekking Aan beide kanten blijft er dan een flink rijwielpad over, zoodat de geheele breedte van den nieuwen weg 10 meter be slaat. op het oogenblik in een erbarmelijken toe* stand. In het midden van den weg ligt een hooge „rug" met aan de kanten diepe kuilen. Men verzekerde ons echter, dat, al zou het nog eenigen tijd duren, vooraleer tot asfalteering van dit gedeelte worat over gegaan, toch reeds een voorloopige verbete ring zal worden aangebracht in den vorm van een goede bestrating. Woningbouw-vereeniging. Gedeputeer de Staten dezer Provincie hebben bezwaar gemaakt tegen het raadsbesluit van 30 Sep tember j.l. over verkoop van grond aan de woningbouwvereeniging .en het verleenen. van een hypotheek voor de te bouwen woningen. In hoofdzaak loopt het bezwaar over den termijn van aflossing. Het bouwvoorschöt moet afgelost' worden in ten hoogste 50 ja ren. B en W stellen den Raad voor, aan het verlangen van Gedeputeerde Staten te vol doen. Erfpacht, Bij raadsbesluit van 13 Augus tus 1925 werd aan den heer E. Bluijs alhier, een stukje grond voor perceel Hoogeweg 70 in erfpacht gegeven. Het perceel is echter daarna door den heer Bluijs verkocht aan de N.V. „Trio Daar de akte van uitgifte van den grond in. erfpacht aan den heer Bluijs nog niet is gepasseerd, is verzocht die grond in erfpacht uit te geven aan de N.V. „Trio." B, en W. stellen den raad voor hieraan te voldoen en dezelfde* voorwaarden te hand haven. Verhuur grond. B. en W. stellen den raad voor aan den heer M. Kemp alhier voor den tijd van 3 jaren het geheele perceel Kerkstraat 28 alhier, te verhuren voor een huurprijs van 1000 per jaar. De kosten van onderhoud komen ten laste van den huurder. Aankoop duinreep. B. en W. stellen den raad voor, van de N.V. Zandvoortsche Hotel- en Terrein Maatsch. te koopen voor den prijs van 50.000 de duinreep voor de boulevard Je Fauvage en Barnaart, groot 55285 M2. De 'o.etaling zal geschieden in vijfjaarlijksche ter mijnen van 10.000 per jaar. De eerste te voldoen op 1 Februari 1927 en daarna 1 Fe bruari 1928 en zoo vervolgens. De akte van overdracht moet verleden worden in de 2e helft der maand October 1926. Aankoop duinreep. 7. Uitstellen aanstel len 4e leerkracht school C. 8. Het geven van een naam aan de straat, die parallel zal loopen aan de Haarlemmerstraat. 9. Vast stellen Verordening betreffende inhouding op salaris van Gemeentepersoneel bij particu liere schulden. 10. Wijziging Politieverorde ning. 11. Het verleenen van voorschotten aan bijzondere scholen. 12. Verleenen tegemoet koming aan M Schelvis alhier, in de kosten verbonden aan het bezoeken van eene in richting van Nijverheidsonderwijs te Haar lem door haar pleegzoon. 13. Verhooging cre- diet voor bebossching „Plan Noord". 14. Schoolbouw. 15. Verleenen crediet voor ont vangst der leden van de Algemeene Neder landsche Vereeniging voor Vreemdelingen- Verkeer. 16. Afrastering Voetbalterrein van de Voetbalvereeniging „De eZemeeuwen". 17 Uitbreiding volksbaden en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Gemeenteraad. De burgemeester heeft een openbare vergadering van den Raad der gemeente Zandvoort belegd op Dinsdag 30 Maart 1926, des namiddags 714 uur, ten Raadhuize, ter behandeling van de navol gende agenda: 1, Onderzoek geloofsbrieven J. W. Heintz- berger. 2. Ingekomen stukken. 3. Wijziging raadsbesluit 30 September 1925 betreffende verkoop van grond en bouw van de wonin gen der Woningbouwvereeniging „Eendracht maakt Macht". 4. In erfpacht geven van een gedeelte grond voor perceel Hoogeweg 70 en voor perceel Zandvoortschelaan 10. alhier. 5. Verhuur perceel Kerkstraat 28 alhier. 6.1 Volksbaden. B. en W. stellen den raad voor afwijzend te beschikken op het voor stel van den heer L. L. M. Geers om de volksbaden uit te breiden en aan tijdelijk alhier vertoevenden baden te verstrekken van 15 ct. per bad daar hierdoor uitbreiding van het personeel zal noodig zijn, te veel financiëele offers van de gemeente zal vra gen en schade zal veroorzaken aan de al hier gevestigde badexploitatie. Zij stellen den raad echter voor de baden langer open te stellen en wel van 9 uur v.m. tot 8 uur namiddag. Schoolbouw. B. en W. stellen den raad voor medewerking te verleenen aan het bestuur der Vereeniging tot stichting en in standhouding van Christelijke scholen te Zandvoort bij de stichting van eehe school op een terrein gelegen aan de straat die parallel zal loopen met de Haarlemmer straat. De bouwkosten die eerst geschat waren op f 88.7CO, zijn nu teruggebracht op 75.000. Boven dit bedrag zal niet gegaan worden. Bebossching Plan Noord. B. en W. stel len den raad voor het verleende crediet van 2500 voor de bebossching van Plan Noord te verhoogen met 1000, dit in ver band met den aankoop van planten. Vreemdelingen-verkeer. B. enW. vra gen een crediet van 500 voor den ont vangst van de congressisten van de Alge meene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer welke vereeniging in Juni a.s. alhier hun algemeene vergade ring zal houden. Nu de voormalige tramremise te VelsenWijkeroog verhuurd is aan de rubberfabriek „Holland", worden de laatste oude tramwagens, die van de onderstellen zijn ontdaan, verkocht. Dezer dagen kan men er telkens een zien wegvoeren, een zeer onwaarschijnlijke bestemming tegemoet en een tramwagen ten allen tijde onwaardig! De laatste, de allerlaatste, een gammel wagonnetje, dat nog geen kooper vond, hebben we gefotogra feerd op het terrein vóór de remise, ter herinnering aan de glorieuze dagen van weleer, toen de trammetjes achter den „koffiemolen (den zwarten moordenaar of wat men wil) door Kennemerlaad boemelden. Sic transit...» Verlaging der retourbiljetten. Naar de Koninklijke Luchtvaartmaat- schappij mededeelt, zal met ingang van 19 April, de opening van den Zomerdienst, het tarief voor retourbiljetten AmsterdamRot terdam verlaagd worden tot f 15. gemaakt, waarvoor de heer Balk groote be wondering heeft Men kan gezamenlijk veel doen. In het Westland b.v.'heeft men op som- 'mige plaatsen het verwarmingsvraagstuk evenzeer kostbaar opgelost door centra lisatie: één verwarmingsinrichting voor meerdere bedrijven. Hetzelfde zou hier kun nen v/orden beproefd ten aanzien van de watervoorziening. Ten slotte nog een paar foto's, genomen in tuinen in deze streek, waar de glascultuur reeds in toepassing is. In de omstreken van Beverwijk en in Heemskerk kan men reeds in verschillende tuinen, bij den een meer dan bij den ander, de glascultuur zien beoefenen. Bij sommigen al zeer uitgebreid, zooals een der foto's laat zien. Daar staat een waren huis van 21 „glazen" (kappen) en zooals wij het reeds eerder noemden, dus een groote groententuin onder glas. En de eigenaars verzekeren dat zij over de resultaten meer dan tevreden zijn. Het geheele jaar door is men er aan het werk. In het begin van het jaar de vroege groen ten onder plat glas en in warenhuizen. In den zomer komkommers en meloenen etd., terwijl de warenhuizen dan vol staan met tomaten en stokboonen. In het najaar wordt al weer uitgezaaid, vé^t in het voorjaar ge- olant kan worden. Hierbij zijn nog niet eens alle cultures genoemd. Denken we b.v. maar aan de vroege bloemkool. De tweede foto vertoont het plat glas; men is bezig met de slaplanten, die in den winter zijn gezaaid, uit te trekken om ze elders over te planten. Na de overneming door de Provincie van den Zaanlandschen Communicatieweg is met de uitvoering een begin gemaakt tusschen de gemeenten Beverwijk en Uitgeest. Deze uitvoering brengt een lang gewenscb- tc verbetering. Weliswaar is hier sprake van een z.g. secundairen weg (dus geen hoofd verkeersweg) maar niettemin was de toestand yan het verkeer niet langer houdbaar De rijweg was precies 2.20 Meter breed, met aan beide kanten een smalle berm, zoo dat de voertuigen elkaar nauwelijks konden passeeren. En dat deze weg hier genaamd Hoflanderweg én Tolweg ook door voer tuigen van groote afmetingen wordt gebruikt, toont een van de foto's, die wij hierbij re- produceeren. De kiek is gemaakt op den Tolweg, nabij het slot Assumburg, waar juist een groote vrachtauto den weg over de geheele breedte in beslag neemt. Men kan zich nu voorstellen, hoe een wiel rijder zich gevoelt, wanneer hij, vooral des avonds, zoo'n vehikel op deze hoogte ont moet! In het laatst van het vorige jaar heeft men een gedeelte van dezen weg, den Hoflander weg, onderhanden genomen. Erg voorspoedig is het niet gegaan. De winter maakte het onmogelijk om flinke vorderingen te maken, zoodal we eenige maanden met een opge- De eerste foto geeft een beeld van de werkzaamheden op den Hoflanderweg. Men is bezig met bet inwalsen van de grondlaag Ter vergelijking plaatsen we hierbij een foto van den Tolweg, een ander gedeelte van den Zaanlandschen Communicatieweg. waar de lezers zoo ongeveer een beeld voor oogen hebben van den oorspronkclijken toestand van den Hoflandweg. Wanneer deze laatste gereed is, zal men waarschijnlijk wel spoedig verder gaan. Op het oogenblik worden onderhandelingen ge- voer t met de eigenaren van aanliggende ptrceelen. Voorts is het noodzakelijk, dat de boomen aan den Tolweg verdwijnen. Naar men ons meedeelde, waren pogingen in het werk gestelc^om ze te behouden, roet het oog op het natuurschoon in de omgeving van het slot. Doch zij belemmeren de nood zakelijke wegverbreeding; bovendien is een groot aantal exemplaren ziek of dood, waar om op hun behoud niet zooveel prijs be hoeft te worden gesteld. Trouwens, het ligt in de bedoeling om wanneer de verbreeding eenmaal tot stand gekomen is, voor nieuwen aanplant te zor gen. Met de omgeving wordt voldoende re kening gehouden. De bestrating aan dezen Tolweg verkeert Voor eenige weken hield de heer W. Balk, secretaris van de Provinciale Commissie uit de veilingen in Noord-Holland, voor de (le den van de R. K. Tuinders vereeniging „Ken- nemerland" te Beverwijk een lezing over „Meerdere bestaanszekerheid voor den tuin der." Bij de behandeling van dit belangwek kende onderwerp bracht de her Balk ver schillende punten naar voren die voor bet tuindersbedrijf van groot gewicht zijn. Door verschillende omstandigheden zag de spre ker zich echter genoodzaakt, zijn interes sante lezing te bekorten, zoodat hij de ver schillende vraagstukken, zooals de noodza kelijkheid van Tuinbouwonderwijs, de wa tervoorziening, het bemestingsvraagstuk en voorts de beteekenis van de z.g. glascultuur, slechts vluchtig kon bespreken. Wij hebben onzen lezers destijds een uit voerig verslag van deze lezing voorgelegd Overtuigd als wij zijn, dat deze materie de tuindersbevolking van ons Kennemerland uit den aard der zaak zéér zal interesseeren, hebben wij echter gemeend, nog eens op dit onderwerp te moeten terugkomen, maar dan in het bijzonder op het onderwerp „glas cultuur," door den heer Balk aangewezen als een der voornaamste middelen voor den tuinder, om zich meerdere bestaanszekerheid te verschaffen. Daartoe hebben wij ons tot den heer Balk gewend en deze toonde zich ge prijzen voor zijn producten te winnen. Vervolgens geeft deze cultuur een betere ar- beidsverdeeling. Wanneer de tuin gedurende een zekeren tijd van het jaar ongebruikt ligt, beteekent dat verlies van kapitaal. Hierboven is reeds aangehaald, dat maar al te veel tuinders nog spreken van den „gemakkelijken tijd". Maar zij moesten begrijpen, dat die gemakkelijke tijd na verloop van een paar jaar reeds een groot verlies beteekent, dat had voorkomen kunnen worden, wanneer zij een opvolgende teelt hadden gehad, waarbij de grond steeds bezet bleef en die derhalve den arbeid over het geheele jaar verdeeld had met een groo tere productie als resultaat. De glascultuur brengt uit den aard der zaak met zich mede, dat de tuinder grootere aandacht schenkt aan zijn cultuur. Dit nu kan niet anders dan van groot nut zijn; im mers hiermede groeit vanzelf de liefhebberij, wanneer de tuinder het leven en wezen van de planten intensiever leert kennen. Is er tot nu toe sprake geweest van z. g plat glas, wanneer men hiervan eenmaal de voordeden heèft leeren kennen, komt men vanzelf tot het bouwen van warenhuizen, en deze bieden buitengewone voordeelen. Hier is in het geheel geen sprake van grondver lies en ze zijn besterpd voor het beoefenen van elke cultuur. 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9