Binnenlandsch Nieuws. RECHTZAKEN. MARKTNIEUWS. R.-K. Handelsreizigersvereen. „St. Christoffel". Cursussen in motorkennis voor politie-ambtsnaren. De huurcommissie-wet. Critiek op hei wetsontwerp op de N. V. Het werk aan 's Rijks- muntbedrijf. Ned. R.-R. Middenstandsbond. GEMENGD NIEUWS. 1' eiligheid in het huisgezin. Ds ramp op de Zuiderzee. In Maas en Waal wordt de bodem zichtbaar. Baldadige jongens gearresteerd. Een knoeiwinkel. Rijksarobtsnaar-radro-amateur. Brand te Groesbeek. De treindiefstal in Den Haag. Juweelenroovers gepakt. Ernstig ongeluk. De stationsdiefstallen te Roosendaal. Brand in een bakkerij. De Justitie op den Raad van Arbeid te Maastricht. Daag. Vrouw met een mes gestoken. Noodlottig ongeval te Nijmegen. Een dure broche. En dat tegen Paschen. Rechterlijke uitspraken voor den handel van beteekenis. KERK EN SCHOOL. Em. pastoor F. Th. M. Buhrs. VISSCHERU. De R, K. Handelsreizigersvereeniging „St. Christoffel" houdt dit jaar de algemeene ver gadering op Vrijdag en Zaterdag 23 en 24 April in het Berg-Hotel te Amersfort. Een proefneming op Zeeland. In verband met het toenemend snelver keer. waarbij streng en deskundig politietoe zicht van groot belang fs, worden in overleg met den commissaris der Koningin in Zeeland de districtscommandanten der rijksveldwacht en maréchaussee, den voorzitter en secretaris der vrijwillige verkeersinspectie en de pro vinciale vertegenwoordigers der Kon. Ned. Automobielclub, in de maanden Mei en Juni van dit jaar vanwege de K. N. A. C. op vier plaatsen in Zeeland cursussen in motorkennis gegeven voor politie-ambtenaren. Slaagt de proef, dan zullen in andere pro vinciën zoo mogelijk dergelijke cursussen worden gehouden in de volgende jaren. Opheffing der Huurwetten met 1 October. Naar „Het Volk" verneemt, heeft een al- gemeene maatregel van bestuur tot opheffing van de Huurcomraissiewet het Departement van arbeid verlaten en is om advies naar den Raad van State gegaan. Volgens een bepaling van de huurwetten vervallen zij 6 maanden na den dag, die door de Kroon, den Raad van State geboord, zal zijn bepaald. Volgens het gerucht zou in genoemde be stuursmaatregel de datum van 1 April zijn genoemd, zoodat de Huurwetten 1 October zouden komen te vervallen. De directeur-generaal van de Volksgezond heid, mr. Lietaert Peerbolte, naar aanleiding van bovenstaand gerucht ondervraagd, ant woordde niet gerechtigd te zijn in positieven of in negatieven zin een informatie te ge ven. Zaterdagavond hield Dr. L. G. Kortenhorst voor leden en genoodigaen van oen kring Amsterdam der Alg. R. K. Werkgevers Ver, cn de plaatselijke aid. van den R. K. Borfd van Bouwpatroons een lezing over het wets ontwerp op de N. V. Spr. typeerde het ontwerp als een pro duct van verouderde legislatieve techniek, daar men, tegen de evolutie in, alles tot de details heeft willen regelen. Voorts wordt z.i. de materie uitsluitend bekeken uit het oog punt der aandeelhouders. Het ontwerp, aldus sor,, keert met ruwe hand de verhoudingen in de practij:; om en kent aan het aandeelenbe- zit alle rechten toe. terwijl aan directeur en commissarissen slechts verantwoordelijkhe den worden toebedeeld, zonder voldoende bevoegdheden. Wordt het ontwerp in den huidigen vorm tot wet verheven, dan kunnen teleurstellin gen niet uitblijven; de wet zal op alle ge bieden ontdoken worden. Tenslotte ging spr. op drie punten de con sequenties van den z.i. verkeerden opzet in bet ontwerp na. 1. de te groote wettelijk voorgeschreven ■nacht der vergadering van aandeelhoudes. 2. de te groote verplichte openbaarheid. 3; te uitgebreide wettelijke aanspraken 1 hjkheid van directie en commissarissen. Nog aanmunting van goudgeld. Ingediend is een wetsontwerp tot vast stelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van net Staatsmuntbedrijf voor het dienstjaar 1926. Bij het debat betoogde prof. Brender a Brandis, u.t Delf:, aai easvar..- slaapkamers n:et tfavaarlijker s can v v/arming met brandstoffen. Bij gasverwar- mwg behoeft geen kool-.oxyde te ontstaan, bij verwarm.ng met vaste brandstoffen is dit wel het geval. Vervolgens legde de heer Zaalberg, direc teur-generaal van den Arbeid, er den na druk op, dat ook bij auto's kooloxyde- vergiftiging voorkomt. Voral wilde hij wijzen op het gevaar, als de chauffeurs hun motor laten draaien in een afgesloten garage. De gevaren van eiectr.citeit zijn in het huisgezin met zoo groot als bij de nijverhedi, betoogde de heer Doppler nog, omdat men thuis meestal op een drogen vloer staat of op isoleerend zeil. Bij de beantwoording der sprekers zeide de heer Heijermans, dat het in het algemeen geen aanbeveling verd.ent, een slaapkamer ie verwarmen. Het m.n of meer gevaar lijke karakter van gaskachels werd door hem vastgehouden. Vergadering van het Hoofdbestuur. Gemeld wordt: Dezer dagen hield het bestuur van den Ned. R.K. Middenstandsbond zijn vergade ring te Utrechf, onder leiding van den heer J, G. Struycken. De voorzitter bracht verslag uit van een bijeenkomst der dagelijksche besturen van de drie middenstandsorganisaties, die 't van veel belang achtten, dat de drie bondsbe- sturen met elkander overleg pleegden in za ken, welke van gemeenschappelijk belang waren. De vergadering kon zich met deze opvat ting vereenigen en besloot aan beide ande re bonden te berichien, dat samenwerking tusschen de drie bonden op prijs werd ge steld en dat men zich er mee kon vereeni gen, dat de dagelijksche besturen in zaken van algemeen belang overleg zouden plegen In 1927 zal wederom een congres gehou den worden. Het onderwerp van het con gres werd nog niet vastgesteld, evenmin de plaats waar het gehouden zal worden. Dit zal zijn te Utrecht of Den Bosch. Door den R.K. Bond van Slagefspatroons waren klachten ingediend over het feit, dat in de Kerstweek aan slagerijen was toege staan een arbeidsduur van 44 uur in plaats van 48 uur terwijl door de patroonsbonden 52 uur was gevraagd. Alvorens uitvoering te geven aan het voornemen, cm deze zaak aanhangig te ma ken bij den Middenstandsraad, werd beslo ten eerst nadere inlichtingen over de toe dracht der zaak in te winnen. Gezien de schromelijke ontduiking der speeikaartenbelasting, zeer ten nadeele van den bona-fide handelaar, zal de aandacht van den Middenstandsraad hierop worden gevestigd. Wanneer in aanmerking wordt genomen de zeer lage opbrengst dezer belasting (o/er 1925 nog geen ton) en scherpe toepassing blijkbaar niet plaats kan hebben (althans niet plaats heeft]» lijkt de meest rationeele oplossing wel afschaffing dezer belasting. Het trok de aandacht van het bestuur, dat de Watersnoodcommissie, volgens de desbetreffende berichten, voornemens was een dusdanige regeling voor de schadever goeding te treffen, dat de Middenstanders, door den Watersnood getroffen, vrijwel van iedere vergoeding zouden verstoken blijven Het bestuur had zich onthouden van ie dere propaganda van geldinzameling ten be hoeve van den eigen stand, en dadelijk spe ciale actie ontraden, om cc watersnoodhulp algemeen te maken,-in het vertrouwen dat de hulp ook algemeen zou zijn. Besloten werd hiervoor in verbinding te treden met het R.K. Huisvestingscomit'. Naar in de Memorie vart* Toelichting wordt ..gemerkt zullen de werkzaamheden in 1926 toch nog van eenigszins grooteren omvang zijn, dan bij de indiening van de Staatsb"- grooting werd medegedeeld, zulks in ver band met de aanmunting van goudgeld. Niettemin laat het zich aanzien, dat het munt bedrijf later tot stilstand zal moeten worden gebracht. In verband hiermede is het perso neel reeds ingekrompen. Het verlies, dat aanvankelijk op 205.000 was begroet, is thans tot 67.659 beperkt. Gevaren van gas en electriciteit. Zsierdag j.I. werd op het tc Amsterdam gehouden veiligheidsccngres, de verwarm nd en verlichting .n het huisgezin behandeld. Als eerst* inleider behandelde de heer C. r. H. Tuckermann, voorzitter van de Kon. Ned. Brandweervereen ging, het onder werp; „Brandgevaar en middelen tot voor- koning van brand". Wat een ieder van vuur cn licht behoort te weten, moet een onder werp van voorlichting worden, betoogde rdj. Voor een ieder, van eiken stand, rang en leeftijd. De wetgever moet er voor zorg uragen,dat dit onderwerp in het leerplan van alle onder wijs-inrichtingen worde op genomen. Noodig is het vaststellen van clgemeene regels door den wetgever voor den bouw en inr.chtmg der gebouwen. In het algemeen bepleitte spr. staatsbemoeienis vcor brandbeveiliging. „Vergiftiging door lichtgas." De tweede voordracht betrof „Verg fti- ging door lichtgas", met als inleider de heer L. Heijermans. directeur van den Genees- kund.gen- en Gezondheidsdienst, te Amster dam. Zijn betoog deed vooral uitkomen, dat kool-exyde behoort tot een der gevaarlijk ste vergiften, dat een groot aantal doode- lijke verg-ftjg'ngen veroorzaakt. Niet genoeg kan gewaarschuwd worden tegen het roekeloos omgaan met gas, dat tegenwoordig een hoog percentage, van 20 tot 21 pet. kcoloxyde bevat. In verband hier mede drong hij aan op een voldoende con structie van leidingen en gaskranen en het nemen van afdoende ve.lighcidsmaatregelen, door bet in voorraad hebben door betref fende diensten van vuurstofapparaten enz. De volgende inleider, de heer Th, van Mierlo, directeur der gasfabriek te Tilburg, hield een voordracht ever Voorkoming van ongevallen door gasinstallaties in het huis gezin, waarbij hij uiteenzette, dat het op den weg ligt, het gasverbruikend publiek op objectieve wijze voor te lichten omtrent de gevaren, welke aan onjuiste toepassing van gas verbonden, zijn en een strenge keuring uit te oefenen op nieuw aangelegde of ge wijzigde installaties. Ten slotte sprak de heer Ir. H. Th. Baart de 1a Falie, hoofdingenieur der gemeente lijke elektriciteitswerken te Amsterdam, over: „Voorkoming van ongevallen door electrische toestellen in het huisgezin." Vol gens spr. is het ontstaan van brand door electriciteit, bij gebrul van een huisinstal latie, welke aan de voorschriften voldoet, practisch uitgesloten. Evenmin kan zich hierbij levensgevaar voordoen. Alleen het gebruik van ondeugdelijke of defect geraakte huishoudelijke toestellen kan onder sommige omstandigheden gevaarlijk zijn. EEN LIJK GEBORGEN. Zooals men zich zal herinneren, is bij den jongsten storm op 9 en 10 Maart op de Zui derzee vergaan de klipper „De Onderne ming", schipper G. Bruins van Zwartsluis, welk schip met een lading mest op weg was van Kampen naar Amsterdam. De geheele bemanning, bestaande uit man, vrouw, vier kinderen en een knecht, kwam daarbij om. Donderdag heeft men bij het lichten van het schip aan boord gevonden het lijk van de echtgenoote van Bruins, J. de Graaf, ge boren te Kampen 19 Augustus 1891. Het lijk zat met de haren aan 't want vast, terwijl om het lijf een touw gebonden was, dat aan het schip gehecht was. Het lijk is naar Kampen met een botter vervoerd en naar het ziekenhuis aldaar over gebracht. De teraardebestelling zal Zaterdag op de openbare begraafplaats plaats hebben. Men had verwacht op het schip meer lijken te zullen vinden. Nadat het vaartuig nauw keurig was onderzocht, is het naar Amster dam vervoerd. Spoedige bewerking verwacht. In „Maas en Waal" komt, de boden, ali meer en meer boven water. De verwachting bestaat, dat het bewerken van den grond in de eerste week van April zal kunnen aan vangen. Verlangend wordt wegens den ge- ringen voorraad hooi uitgezien naar het oogenblik, dat het vee kan uitgeschaard worden. Hoewel de betrekkelijk strenge koude van de laatste dagen allerminst goed aan de bloeiende Engelsche krozen en abrikozen gedaan heeft gelooft men niet, dat het er zoo droevig mee voorstaat, als men hoort zeggen. Zij smeten met steenen naar treinen. Eenigen tijd geleden was de opmerkzaam heid van de politie er op gevestigd, dat kort bij bet station Den Haag op rijdende' trei nen werd „gescheten." Thans is de recherche er in geslaagd op heeterdaad een paar jongens van 12 en 13 jaar te betrappen, die met steenen naar trei nen gooiden. Zij bekenden zulks reeds ver schillende malen te hebben gedaan. De jon gens zijn ter beschikking van den Kinder rechter gesteld. In de vergadering van den raad van Jut- pliaas heeft de commissaris van de bouw- vereeniging St Joseph inededeelingen uit het rapport gedaan, naar aanleiding van een verzoek van een raadslid dat in verband met de knoeierijen bij de bouwvereeniging Hoog Raven meende, dat het ook bij de .andere bcuwvereeniging wel niet geheel jn orde zijn zou. Uit deze mededeeüngen bleek, meldt het Utr. Dbl. dat niet de bouw- verceniging maar De Liesbosch als princi paal bij het opgedragen werk was opgetre den, waaroor het den schijn had alsof de fa- briek De Liesbosch optrad aU voorschotbank j 'ier vereenlging. De commissie keurde voorts zeer af wat destijds burgemeester Snellen en de gemeente-secretaris bij den minister hebben gedaan; verschillende kwitanties, waren verbrand en de aanbesteding en het bouwwerk hadden in opdracht van De Lies bosch plaats. In het rapport werd ook van een valsche koopacte gerept, terwijl verschil lende kwitanties werden afgegeven zonder dat ze waren gequiteerd. De gemeente werd aangesproken toen het bestuur niet meer kon of wilde betalen, en verder bleek, dat de koopprijs voor den grond feitelijk nimmer betaald was. De boekhouding was buitenge woon slecht in orde. Van de huurders werd de hupr gewoon van het weekloon afgehou den, dat zij aan De Liesbosch verdienden; het was duister, waaraan deze dit recht ont leende. De kasadministratie was meer dan slordig. Voor het opsporen van een kasver- s'chil liet één der heeren zich bijv. 50 betalen of 20 meer dan hét kasverschil bedroeg en verschillende stortingen werden buiten de boeken gehouden. Dit moet alles op rekening worden geschreven van den ad ministrateur. die wegens frauduleuze hande lingen bij Hoog-Raven reeds is gearresteerd Dank zij de activiteit van het béstuur en den penningmeester is de huurschuld laag. Men zal trachten de 1000. c'ie de gemeente aan St. Jozef heelt voorgeschoten, van het rijk terug te krijgen, daar de woningen met rijks voorschot zijn gebouwd. Een rijksambtenaar, gestatienneerd op een der grensstations, midden op een onmetelijke lieide en een uur gaans van het naaste dorp, greep naar het meer en meer gebruikelijke middel om in verbinding te komen met de buitenwereld. Hij schafte zich een radiotoe stel aan, vroeg aan en verkreeg van den op zichter der Ned. Spoorwegen verlof om een der antennepalen op het spoorwegterrein te slaan en stuurde hiervoor ook de voor den vorm vereischte schriftelijke aanvraag aan de directie. Wie schetst 's mans verbazing, toen hij in plaats van de schriftelijke vergunning een rekening van de directie kreeg voor huur van het door den paal in beslag genomen hand- groote deel der dorre, grenzeniooze heide en van het terrein, waarboven zijn draad zou zweven. De jaarlijksche huur zou met minder be dragen dan 17.25, geen ongeschikte prijs voor een vierkanten decimeter in het cen trum van een wereldstad. Uit de specificatie want de rekening was gespecificeerd bleek, dat men per abuis nog 3.25 te veel gerekend had voer de schaduw, die des amb tenaars radiodraad op zijn eigen tuin wierp. De ambtenaar was een redelijk man en hoewel wetende, dat de meter heidegrond bij aankoop vijf cent, hoogstens een dubbeltje kost, deed hij voor jaarhuur van het honderd ste van een meter, dat hij behoefde, een bod van 2.50. De directie bleek handelbaar en verminder de haar huureisch tot 6 per jaar. Onder meer het zij de vordering wegens huur van draad- schaduw op den ambtenaarstuin vallen. De ambtenaar is nu, naar het „Volk" ver neemt, gegaan tot 3.50. Maar de maatschap pij oordeelt, dat het welletjes is. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft beta ling van de 6 vóór 31 Maart verlangd, zul lende zij anders er toe overgaan den paal op de heide van Baarle-Nassau te sloopen. Boerderij in de asch gelegd. Tc Groesbeek ontstond Vrijdagavond door onbekende oorzaak brand hij den land bouwer G. L. Sanders aan het Lagewald. De brandweer van Wijker stond machte loos tegenover het vuur. Huis en schuur brandden in korten tijd tot den grond toe af. De geheele inboedel, zoomede een paard,' 3 runderen, een geit, kippen en de veldge wassen gingen verloren. Het jongste kind kon slechts met moeite worden gered. Huis en inboedel waren laag verzekerd. Uit Tholen wordt gemeld De beide per sonen, die aangehouden zijn, als verdacht van de berooying in den trein bij het station Den Haag, zijn door vier rechercheurs naar Poortvliet, waar de bestolene woont, over gebracht en bij confrontatie door hem her kend. Van het gestolen bedrag bijna f 300 moet een grcot deel in beslag zijn genomen. Ook de heeren Goudvis en Veerman 'oehooren tot hun slachtoffers. De troep bandieten, die op klaarlichten dag de twee Nederlandsche diamant-hande laren ce heeren Goudvis en Veerman, op den hoek van de 48 th Street en de 5 th Ave nue te New York op 5 Januari j.I. beroofden is thans naar de Tel. verneemt gevangen genomen.' De aanvoerder Whittemore, alias ngerkid heeft verklaard, al zijn misdaden en roofpartijen samen voor meer dan een mil- hoen dollar, te willen opbiechten mits de politie zijn vrouw vrij laat. Een der anderen, Antonio Paladino, heeft vele misdaden be kend, waaronder bovengenoemde berooving. Dc namen der andere gearresteerde boe ven zijn Leo en Jacob Kraemer, twee inter nationale dieven van Russische afkomst, wel bekend bij den handel van gestolen juweelen, en William Unklebach, een berucht heler. De politie zoekt New York af naar meer dia manthelers. Bij het probeeren van een ketel in de ma chinefabriek van de firma Ensink te Hilver sum is Donderdagmiddag door den water druk de deur van het mangat opengevallen. De arbeider Gebbink kreeg de deur ten de massa water tegen het lichaam, waardoor zijn linkerarm werd gekwetst en hem zware in wendig^ kneuzingen werden toegebracht, terwijl hij bovendien een hevigen zenuwschok bekwam. De man werd per rijtuig naar huis vervoerd. Zijn toestand is ^ernstig. Op de vragen van den heer Vos in verband met de in Januari aan het station te Roosen daal ontdekte diefstallen, antwoordde de mi nister van Waterstaat, mede namens den mi nister van Justitie, dat er geen termen zijn gevonden, om ter zake verdere maatregelen te nemen. Veel meel verloren gegaan, In den nacht van Zaterdag op .Zondag te omstreeks drie uur werd brand gesignaleerd in de bakkerij van de firma Henri J. Ca- els, gelegen achter eenige perceelen op de Lauriergracht in de nabijheid van de Ha zenstraat. De brandschel van het tegenover liggende politiebureau werd afgetrokken, waarop de stations Prinsengracht en Rozen gracht met een moiorspuit, een ladderwagen alsmede een koolzuurspuit uitrukten. Toen de brandweer ter plaatse kwam, sloegen de vlammen reeds uit de zijvensters van den meelzolder, welke boven een gedeelte van de uitgstrkte bakkrïj het is een der grootste van de hoofdstad gelegen is. Met het oog op het feit, dat branden in meelvoorraden uiterst gevaarlijk zijn, om dat men daar dikwijls voor snelle uitbrei ding komt te staan en in verband met de omstandigheid, dat de inpandige bakkerij vlak aan de dichtbevolkte huizen van de Hazenstraat en de Lauliergracht grenst, ruk te op een tweede alarm nog de hoofdwacht Nieuwe Achtergracht met een manschap- penwagen uit, He blek, da de brand in de bakkerij zelf niet de beteekenis had als die op den be- wusten meelzolder. Hier toch lag een voor raad van 2500 klio, die op verschillende plaatsen vlam had gevat. Het onderzoek wees uit, dat de brand in de bakkerij ontstaan was. Een metalen af voerpijp van een der nog brandende ovens heeft door de sterke warmteuitstraling het hout van den zolder doen vlam vaten. Zoo doende kwam het vuur in aanraking met den meervoorraad. Doordat de zolder over een vrij groote oppervlakte doorbrandde, ontstonden op drie of vier verschillende punten brandhaarden in den meelopslag. Een volledig omwerken van den voorraad was daarvan bet gevolg. Controle der boeken. De subst.-Officier van Justitie bij de recht bank te Maastricht en een Rijksrechercheur hebben Zaterdag een onderzoek ingesteld op de bureaux van Arbeid aldaar. De voorzitter van den Raad was, aldus deelde de oudste der aanwezige ambtenaren mede, op reis gegaan, van welke reis hij nog niet is teruggekeerd. Bij de controle der boeken werd o. m. een declaratie, ten bedrage van f 285 in beslag ge nomen. Deze declaratie had betrekking op overwerk, hetwelk door verschillende ambte-, naren zou zijn verricht, doch waarvan nader reeds bewezen zou zijn, dat het niet ver richt is. De betrokken ambtenaren hebben verklaard, op de in de declaratie genoemde data geen overwerk te hebben verricht. Men verwacht, dat in verband biermede, nog een arrestatie zal volgen. Een correspondent van „De Tijd'' schrijft; Dinsdagavond ruim 6 uur boden meerdere straten van Zwolle een opzienbarend too- neeltje. Tusschen twee rechercheurs liep een keu rig gekleed spoorwegman. Deze groep werd omringd door een meer dan duizendkoppige menigte. Van alle kanten hoorde men hoonend roe pen in velerlei toonaarden „Daaag 1" en „naar Utrecht". De opdringende menigte, bestaande voor het grootste deel uit werk lieden van de Centrale Werkplaats, moest door een groote politiemacht worden tegen gehouden. De Nieuwe Havenbrug werd af gezet. Ook de Roggenstraat. Het zal voor velen een raadsel zijn ge weest wat de oorzaak was van dit ongewone straattooneel. Onlangs was een zekere Kraak, ploeg baas bij i^e Ned. Sp. van Utrecht naar Zwolle overgeplaatst. Meerdere personen werkten onder zijn toezicht aan de Centrale Werk plaats, Zondag was K. bij zijn,, wandeling een arbeider van zijn ploeg tegengekomen. Inplaats van „bonjour" of „goeden dag" te zeggen had bedoelde arbeider gegroet met een veel gebruikt „daag Ploegbaas K. meende in deze blijkbaar onvoldoende groet een beleediging te zien, en deed beklag hiervan bij zijn superieuren. De betrokken persoon werd hierover door de superieuren onderhouden. Het geval werd in wijden kring bekend en het gevolg van' de 'ontactische handelwijze van K. was, dat hij heel den dag op dc fabriek een spot tend „daaag te hooren kreeg. Men ging zelfs verder en K. werd door meerdere spoorwegbeambten gevolgd. Dinsdagavond werd de politiehuip ingeroepen. Maandagmorgen werd K. onder politie- geleide weer van huis naar de Centrale Werkplaats gebracht. Om 12 uur 's middags hetzelfde liedje. Zeker 12 rechercheurs en politiemannen in tenue en in burger, waren op het Stationsplein aanwezig om zoonoo- dig bijstand te verleenen. K. liep tusschen de rechercheurs Ruitenbeek en Ester in, welk driemanschap door Inspecteur Bannink en meerdere agenten werd gevolgd. Volge lingen waren er niet. 's Middags even vóór half twee was het weer mis. K. tusschen twee rechercheurs, werd weer door een groote groep hoonende menschen gevolgd. K. werd niet naar de Centrale Werkplaats doch naar het politiebureau geleid. De Lom bardstraat werd daarbij afgezet. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks half een is de 38-jarige E. v. B., huisvrouw van J. C. M., wonende Kaapstraat in den Haag, op den hoek van de Lange Beestenmarkt en de Herderinnestraat door haar echtgenoot met een mes in hals en kin gestoken.Twce per fiets passoerende agenten schoten dadelijk toe. De man, die zeer over stuur was, gai zich zonder meer aan de po litie over. Hij legde voor den commissaris een volledige bekentenis af. Het bleek dat oneenigheid de oorzaak van den twist waren J. C. M. die niet ongunstig bekend staat, is in verzekerde bewaring gesteld. Het mes, een gewoon zakmes, werd in beslag genomen. Hoewel de verwondingen van de vrouw vrij ernstig zijn, meenen de doktoren van het Gemeentelijk Ziekenhuis, waarheen de vrouw vervoerd werd, dat direct levensge vaar niet aanwezig is. OVERSTE ROUKENS OVERLEDEN. Zaterdagochtend is ten gevolge van een noodlottig ongeval, vermoedelijk kolendamp vergiftiging, plotseling op 50-jarigen leeftijd overleden de luitenant-kolonel J. D. Rou- kens, commandant van de Koloniale Reserve die kort geleden om. gezondheidsredenen pensioen had aangevraagd. Overste Róukens werd 1 September 1875 geboren op 23 September 1899 werd hij aangesteld tot 2e luitenant van het Oost- Indische leger. Op 14 October 1922 aanvaard de hij als majoor het commando over de ko loniale reserve alhier, na een eervolle loop baan bij het Oost-Indische Leger. Later volgde zijn benoeming tot luitenant kolonel. De juwelier K. te Nijmegen had destijds voor den heer S. te 's Gravenhage een gouden broche met edelgesteenten in reparatie. Bij die reparatie is een smaragd z.g. gegliseerd en daardoor beschadigd en zeer in waarde verminderd. De eigenaar eischte daarvoor schadevergoeding .van den juwelier. De Arn- hemsche rechtbank en het Hof te Arjjhem hebben toen beslist dat de juwelier, bij wier. de broche nog niet lang tevoren was gekocht, koopprijs 4700 moest teruggeven en dc broche behouden inj kon ua.u zelf zien w; hij daarvoor nog maken kon. Met deze ui:- spraak .was echter de Hooge Raad het nie eens en deze besliste dat bij toewijzing ven een eisch tot schadevergoeding de schade ir geld behoorde te worden vastgesteld en daar om vernietigde de Hooge Raad 's Hofs arrest en wees de zaak naar Arnhem terug. Het Gerechtshof te Arnhem heeft nu de zaak opnieuw behandeld en thans de schade becijferd op f 1350 tot betaling, waarvan de juwelier werd veroordeeld. De dagvaarding, waarmede het geding werd ingeluid, ging reeds uit in December 1920, meldf de ,.N. A Cf' Zaterdagmorgen sloeg aan het Noordeinde te Koedijk een bakwagen van den heer C Zeeman te Koedijk doordat het paard schiuk,' over den kop. De inhoud, ongeveer 10 000 eieren, werd nagenoeg geheel vernietigd. Voor den voerman bteekent zulks een schade van bijna 500. Wie zwijgt stemt toe. Spreekwoorden en gezegden worden in het algemeen geacht waarheid in te houden. Het is niet aan ons om daar iets op af te dingen, maar het bovenstaande bevat zijn waarheid toch wel op een eigenaardige ma nier. Stek li voor dat ieder verstandige echt genoot (e), vader of moeder, minister, kamer lid, ka'oinets-formateur, die er in vredes naam het zwijgen maar toe doet, zou toe stemmen Neen, wie dat uit deze wijze, spreuk zou halen, is er glad naast.Wie zwijgt wordt gerekend toe te stemmen. Hef is niet meer dan een maatschappelijke fictie, maar een nuttige. Toen hef ontwerp van de Grond wet van 1815 door de Belgische notabelen was verworpen, werd de Grondwet toch geacht te zijn goedgekeurd en een der middelen om dit resultaat te bereiken, bestond hierin, dat de wegblijvers als voorstander werden ge rekend. Bij het proces in burgerlijke en handels zaken speelt dit beginsel een groote rol. A. dagvaart B. en stelt feiten op grond waar van hij f 1000 van B. te vorderen heeft. Wan neer B. zwijgt, wordt als regel A's vordering toegewezen. Bewijs voor zijn stellingen be hoeft A. alleen dan te leveren, wanneer B. deze bestrijdt. Misschien voelt iemand hier een bezwaaar. Het is dus mogelijk, zal hij zeggen, dat de een of ander het in zijn hoofd krijgt tegen mij een vordering van een paar mille in te stellen op absoluut verzonnen gronden en mij daardoor re verplichten tot verweer, aan gezien hij anders zijn vordering krijgt toege wezen. Dit is inderdaad juist., maar her ge vaar is niet groot. Het verweer is in zoo'n geval niet lastig en de dwaas die u deze klein plagerij aandeed bekoopt het met een ver- oordeeiing in de kosten. Eischte men van den eischer altijd bewijs van zijn stellingen, dan zou het voor chica- neuse gedaagden te gemakkelijk worden ge maakt. Ze zouden in al die gevallen, waarin de eischer niet gemakkelijk bewijs kon leveren het stilzwijgen bewaren, zoo op de manier waarop echte jongens van de vlakte in straf zaken plegen te doen, immers in strafzaken moet het tèn laste gelegde strafbare feit be wezen verklaard worden om een veroordee- lend vonnis te kunnen uitspreken. Zoöals we dus zien is het buitengewoon noodig dat de regel „Wie zwijgt stemt roe" de gedaagden dwingt zich te verweren. Toch is daarmee een behoorlijke partij-positie voor den eischer nog niet gewaarborgd. Vaak wordt een verweer gevoerd dat op een bloot ontkennen van de stellingen van d(en eischer neer komt. In dit verband herinneren we aan een zaak in H.B. van 23 September 1925 opge nomen. Een N.V. verleende aan een gede legeerd commissaris ontslag en deed daar bij toezegging van een levenslange,, jaarlijk-; sche toelage van f 6000, zoolang deze ex-- commissaris de belangen der N.V, niet zou schaden, zulks ter beoordeeling van den Raad van Commissarissen. Een tijdlang werd deze toelage uitbetaald. Op zekeren tijd staakte Tie N.V.'deze uitbetalingen. De voormalige commissaris S. vorderde daar op deze uitbetaling in rechten. De N.V wierp hem tegen dat de Raad van Commis sarissen van oordeel was dat het geval, waar voor het voorbehoud gemaakt was, n.l. dat S. de belangen der N.V. niet zou schaden, aanwezig was. Op het eerste gezicht lijkt dit een verweer, dat wel wat meer inhoudt dan een bloote ontkenning, evenwel bij na dere beschouwing blijft van dat meerdere r.iet veel over. S. vorderde uitbetaling van zijn toelage. Deze toelage was hem onder het gemelde voorbehoud beloofd. Door deze uitbetaling te vorderen, stelde S. dus als het ware dat hij'niet de belangen der N.V. had geschon den. Door het verweer, dat S. naar het oor deel van den Raad van Commissarissen dit wel had gedaan, werd tegen S.' stellingen niets dan een ontkenning zonder meer in gebracht. Aldus de gedachtengang van het Hof te Amsterdam. De Hooge Raad beves tigde het arrest van het Hof omdat de Hoo ge Raad de beslissing, inhoudende dat de ontkenning niet voldoende was gemotiveerd, van feitelijken aard acht. Nu deed zich hier een moeilijkheid voor. Dc N.V. had de toelage toegezegd onder het gemaakte voorbehoud ter beoordeeding van den Raad van Commissarissen. Even wel overeenkomsten moeten ter goeder trouw worden uitgevoerd en zonder nade re gegevens kon de rechter niet beoordee- len of deze Raad van Commissarissen in derdaad te goeder trouw was geweest bij het vaststellen van schade of benadeeling voor de N.V. van de zijde van S. Het Hof besliste nu dat dit niet voldoende gemoti veerd verweer, gelijk staat met geen ver weer of om in de lijn van het „wie zwijgt stemt toe" te blijven, wie onvoldoende spreekt, zwijgt. Een heel duidelijk staaltje van deze be trekkelijk nieuwe richting in de rechtspraak die in 1902 voor het eerst zich duidelijk af- teekende, vinden we in een vonnis van den Hoogen Raad van 7 Jan. j.I. Iemand vroeg ontbinding met schadever goeding wegens niet-levering van gekochte goederen. Als schadevergoeding vroeg hij het verschil tusschen de overeengekomen koopprijs en den marktprijs ten tijde der wanprestatie. De tegenpartij ontkende de gestelde feiten zonder verder commentaar en nu nam het Hof op grond daarvan de juistheid van den gestelden marktprijs aan, omdat het Hof hier het gestelde niet vol doende bestreden achtte. De verkooper had zich ook over denmarktprijs moeten uit laten, immers hij had wel erkend dat er een-' marktprijs was geweest en het Hof nam aan dat hij in staat was, en dus verplicht, et ge gevens over ie verschaffen Door het niet te doen werd hij geacht te zwijgen entoe te stemmen natuurlijk. In verband met onzen aanhef zou men kun nen opmerken dat hier het „Zwijgen" toch geen „goud" was. Maar waarschijnlijk zou voor dezen verkooper het „spreken" over dien marktprijs odk niet bepaald zilver ge weest zijn. Verheugend is het te zien, hoe de recht spraak zich uit het knellende keurslijf var :rt. 1902 Burg. Wetboek losmaakt. Daar staat dat ieder die tot staving van zijn be- veerd recht of tot tegenspraak van eens an- ers recht zich op eenig feit beroept, he: estaan van dat recht of van die feiten moe' -ewijzen. Bepaald in strijd met dit art. is de recht spraak nog r.iet, maar deze eisch van moti veering der onkenning komt toch hier op neer dat den eischer b.v. omvangrijker bewijs voering en vaak juist heel moeilijke) be spaard blijft. Meent de rechter dat een gedaagde mirw der zegt dan hij zou kunnen, dan eistl ae rechter mededeeling van dal meeraere De rechter is uit zijn lijdelijkheid ontwaakt. Niet langer zit hij roe te zien hoe hef toeval de partijen m min of meer gunstige bewijs- situaties plaatst maar hij grijpt my daar, waar hij dit noodig oordeelt Dat hij zich daarbij nooit zal vergissen en dat het niet voor za! kunnen komen dat een naar recht en billijkheid voldoende gemotiveerde ont kenning, tot schade van den gedaagde on voldoende gemotiveerd geacht zal worden, het dient erkend He' is even wei een winst dat met langer de blinde forium maar de geblinddoekte Justitia de Verdeeling der bewijslast bezorgt De partij die slechts ontkent, en daarna met de armen over elkaar gaat zitten wachten tot de i.nder gefaald za) hebben in het le veren van bewijs, dat hij als hef ware in zijn zak heeft, is niet sympathiek en hoe eerder en grondiger zij uit hef rechtsleven ver dwijnt, hoe beter („Handelsbelangen") -«>- -1 1» I «- Hedennacht is in het Sl Bavogesticht te Heemstede, waar hij rustend was, ovcr'eden, de ZeerEerw Heer F. Th. M Buhrs, cm. pastoor van Leiderdorp. Franciscus Theodorus Martinus Buhrs werd geboren te Amsterdam 8 November 1842, priester gewijd 15 Augustus 1871. Achtereenvolgens was hij werkzaam te Hem en Venhuizen, Volendam, Hiilegom, Hoorn en Amsterdam -(O. L. Vr Onbevlekt ont vangen, de Posthoorn). 7 Januari 1884 werd hij Rector van het R. K. Ziekenhuis te 's-Gravenhage en vervolgens Vicaris te Veere. 1 November 18S8 werd hij pastoor te Zoeterwoude aan den Hoogen Rijndijk (Leiderdorp) 15 October 1921 werd hem emeritaat verleend. Daarna woonde hij en kele jaren in de pastorie te Warmond en verbleef het laatste jaar in het St. Bavo- gesticht te Heemstede. ALKMAAR, 27 Maart. Vee. Aanvoer 46 paarden, f 150420, 34 koeien f 270450. 439 nuchtere kalveren, f 1228, 295 scha pen f 2648, 30 magere varkens f 3045, 97 biggen f 1830. Boter per 0.5 Kg. f 0.801.10. Eieren per 100 stuks f 56.25. ALKMAAR, 27 Maart. Eieren, (N. V. EierVeiling voor Hollands Noorderkwar tier) Aanvoer 192.000 kipeieren; 56/60 Kg. f 5.105.60, 60/64 Kg. f 5.406.80, bruine f 5.806.60 per 100 stuks. Aanvoer 40.000 eendeieren f 5.205.30 per 100 stuks. GORINCHEM, 27 Maart. Paarden. Op de Palm-paardenmarkt waren aan de lijn 367 stuks. Men besteedde voor: luxe paar den f 300475, werkpaarden f 200375, 2 U-jarige paarden f250425, 11 /-jarige paarden f 175275, hitten f 100250. Do handel was zeer matig. HOORN, 27 Maart. Vee. Aangevoerd 3 vette koeien f 400450, 5 vette kalveren f4052; 223 nuchtere idem f 1224, 4 zeugen, f 150200; 18 schrammen f 30 50; 168 biggen f 2232; 102 schapen f40 50, lammeren f 3038; 7 paarden f 200 350. Handel vlug. HOORN, 27 Maart. Granen. Rogge f 10 10V2, tarwe f 1316, gerst fll12%, haver "f 11—13 per 100 Kg.; erwten, grauwe f28;36, bruine boonen f 1624, witte id. f 26 per Hl.; mosterdzaad f 40 per 70 Kg.; karwijzaad f 12, maanzaad f 3234 per 50 Ki'oeram. LEIDEN, 27 Maart. Boter. Aanvoer groot. Prima fabrieks- (controle) f 2.102.20; prima boeren- f 1.802 p. 1/4 vat v. 40 kg. Handel vlug. Turf. Aanvoer 560.000 stuks. Prijzen f 9— 10 per 1009 stuks. AMSTERDAM, 27 Maart. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop.) De prijzen bleven heden onveranderd. DELFT, 27 Maart. Kaas. Ter markt waren 2 stapels komijnekaas. Prijs 5055 c. p. kg. UTRECHT, 27 Maart. Vee. Aangevoerd waren 1550 stuks. Handel redelijk. Prijzen waren stieren f 150-320, krlfvaarzen f 190- 300, pinken f 100180, melkkoeien f 240— 420, kalfkoeien f 260440, vaarskoeien f150 320, magere kalveren f nuchtere kal veren f9; 13 magere varkens f 2656, biggen f 1123, magere schapen f 2632, lammeren f Boter f 1.101.20 per kg. Eieren f 56.50. MONNIKENDAM, 26 Maart. In de af- geloopen week is in de rookerijen zeer veel haring omgezet. Vooral van Volendam is veel haring betrokken. De verdiensten waren echter naar evenredigheid van den omzet schraal, en door overgrooten aanvoer op alle markten zijn er wel verliezen geleden ook. De prijs was f 1.603.75, gemiddeld f 2.75 per tal. ENKHUIZEN, 26 Maart. Heden kwamen hier'120 vaartuigen binnen met 800 tot 8400 stuks Zuiderzeeharing per vaartuig. Totaal 2000 tal of 400.000 stuks. Prijs f 1.852.20 per tal. Noordzeeschol, 1000 pond van 1 vaartuig, gold f 910.05 per 50 kg. ENKHUIZEN, 17 Maart. Heden kwamen hier 10 vaartuigen binnen met 800 tot 12.000 stuks Zuiderzeeharing per vaartuig. Totaal 40 last of 400.000 stuks. Prijs f 1.702.15 per tal. Van de Noordzee werd aangevoerd 450 pond schol. Prijs f 8.359.90 per 50 kg. HUIZEN, 27 Maart. Gedurende de af- geloopen week is alhier aangevoerd 1367 tal haring, prijzen f 2.103.30 per tal. IJMUIDEN, 27 Maart. De zeillogger IJM. 202 (Holland) is heden van Great-Yar mouth in de Visschershaven alhier aange komen met een aanvoer van 320 vaten ge zouten haring. Lieden kwamen van de treilvisscherij aan den afslag de stoomtreilers IJM. 196 (Hercu les) met f 4524 IJM. 62 (Concordia) met f 3667 IJM. 189 (Mary) met f 3574 IJM. 354 (Ericn) met f 3461 IJM. 19 (E.T.) met f 2803 IJM. 244 (Delfland) met f 2327 IJM. 47 (Tubantia) met f 2099 IJM. 80 (Hasenkamp) met f 2113 IJM. 176 (Hol land II) met f 2507 IJM. 184 (Plutos) met f 3077 IJM. 161 (Ellie Cbenviere) met f 2532 IJM. 37 (Maria Elisabeth) «et f 3506 IJM. 32 (Zeeleeuw) ,met f 2788 IJM. 70 (Zeehond) met f 2000, en de loggers KW. 16 (Willem Cornelis) met f 227 KW. .110 (Gijsbert Karei van Llogendorp) met f 327 KW. 96 (Bastinana) met i 256 K.W. 155 (Holland II) met f 248 KV»'. 163 (Prin ses Juliana) met f 200 KW. 172 (Jacoba) met f 215 KW. 170 (Willem) Leendert) met f 380 KW. 53 (Jacoba) met f 215 KW. 54 (Annie) met f 295 MA 76 (Johan) met f 147 aan besommihg. IJMUIDEN, 27 Maart. Heden wareti aan. de markt de vangsten van 14 stoomtreilers en 10 loggers. De prijzen waren als volgt arbot f 2.902.10, tongen f 1.501.30 per kg. griet f 09—21, gr. schol f 33—22, md. schol f 343.1, zetsci;ol f 3726, kl. schol 26—18, f 11.30—2.60, scharren f 11.50— 2.70 per 30 kg. roggen f 3716 per hoop vleet f 2.90—1.55 per stuk pieterman en poon f 13£.50, gr. schelvisch f 68M2 nd. scheivisch f 5942, k.md. schelvisch f 8914, kl. schelvisch f 1710, f 126, kabeljauw f 3924, gr. gullen f 1410, kl. gullen f 73.90, wijting f 21.40 per 50 kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10