De Partijraad. ©ngeöausöe Ernstig traniongelnk te Sassenheim. Knaapje overreden. Verkeersongevallen Voornaamste Nieuws Plaatseijk Nieuws. Amsterdsmsche Anthraciet Mij. d^naam PRISM IMIACIf!, VER2EGIIDE ZAKKEN Maandag 29 Maart 1926*^ 50ste Jaargang No. 16211 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad De heer J. H. M. Balvers 25 jaar gemeenteraadslid van Hillegom. Maatregelen ter bestrijding van bet geelziek der hyacinthen. De neger-oplichter Inzameling voor Blinden. Woningbouwvereeniging voor gemeente-personeel. Ook te Amsterdam - Leiden - Bussum - Haarden LAATSTE NIEUWS. Rentelooze voorschotten met levensverzekering. in dit nummer. De malversaties aan de Raad van Arbeid te Maastricht. Vader en kind verdronken. Tusschentijdsche verkiezing tweede sector van Parijs. De Prins van Wales geopereerd. S» J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht Mgr. For bes. t De tusschentijdsche verkiezing. Teraardebestelling Koningin Moeder van Denemarken. Stoomschi p met pelgrims vergaan. De ontslag-aanvrage van den Griékschen president. De 7de verjaardag van het fascisme. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE COURANT Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeèling, 60 ct per regel; op de le pagina's 75 cf per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen i f9Rnn Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cf) bij een ongeval met f9 Tl bij verlies van een hand, f JOK bij_ verlies jan een f Cfl f I üllUll." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 1 ^U.'doodelijken afloop: 1 VdUS een voet of een oog: 1 duim of wijsvinger: bij 'n breuk van f fl bij verlies v. een been of anni andere vinger. Na een algemeene beschouwing over het ontwerp tot reorganisatie der R.-K. Staats partij, willen wij nog een afzonderlijk woord wijden aan den Partijraad. De kiesvereeniging blijft, zooals wij gezien Lebben, het fundament, waarop de partij moet rusten. Wanneer we er nu maar toe kunnen komen om niet, zooals nu het geval is, -veertig, maar tachtig, zoo mogelijk hon derd procent der Roomsche kiezers te orga- niseeren in de kiesvereeniging, dan zijn wij al een heel eind op weg. Zoover we wezen er den vorigen keer al op zijn we nog lang niet. Er zijn steden, waar geen duizend Katholieke kiezers georganiseerd zijn en waar tienduizend en meer stemmen op de Roomsche lijst worden uitgebracht. Daar ontbreekt zelfs de rudimentaire vorm om de kiezers op te vangen, b.v, een parochiale in deeling en men zou er geen raad weten, wan- aeer plotseling het aantal leden der kiesver- 2eniging, zooals het behoort, vertienvoudigd werd. Maar stappen we hiervan af. Theoretisch is de bouw der R.-K. Staatspartij door de reor ganisatiecommissie logisch gedacht: de kies vereeniging, de afgevaardigden daarvan in de Rijkskieskringorganisatie en daarboven de bondsvergadering, bestaande uit afgevaar digden uit de Rijkskieskringorganisaties. Juist dus, zooals de bestaande toetand is, met dit verschil, dat er meer dan tot nu toe een organisch geheel komt, omdat de ver schillende instanties niet enkel meer dienst moeten doen als colleges om het politiek ad vies samen te stellen, dus de afgevaardigden aan te wijzen, maar ook meer dan tot op he den gebeurde, zullen meewerken aan de sa menstelling van een partij- en verkiezings program. Verder zullen zij klachten moeten behandelen, reglementen moeten keuren; in één woord de partij moeten vormen. De commissie heeft ingezien, dat we er hiermee nog niet zijn. Immers, de afgevaar digden der Rijkskieskringorganisaties geven in een groot lichaam als de R.-K. Staatspartij niet voldoenden waarborg, dat alle Katho lieke belangen volledig worden overzien en alle richtingen en stroomingen in de partij tot haar recht komen. Wel is in een der ar tikelen bepaald", dat bij de wijze van ver kiezing der afgevaardigden der Rijkskies kring-organisaties naar „een veelzijdige sa menstelling" behoort te worden gestreefd, maar de practijk met het college voor sa menstelling van het politiek advies, waar- zoor dezelfde regeling geldt, heeft geleerd, lat men zulke eischen gemakkelijker op oapier kan zetten dan uitvoeren.... Daarom is in theorie het idee prijzens waardig en verdient het alle toejuiching om boven de bondsvergadering nog een hoogste instantie te stellen. Deze is genoemd partij raad. Maar ook hierbij is' weer gebleken, hoe moeilijk het is, een mooi idee tot een levende werkelijkheid te maken. Logisch in het orga nisch geheel moet de partijraad het sluitstuk zijn, het hoogste college, waar het laatste woord wordt gesproken, de beslissing in hoogste instantie valt, de uitspraak onherroe pelijk wordt. Bij de samenstelling van dien partijraad is de commissie zeer gelukkig ge veest. Zij noemt als president den voorzitter Ier R.-K. Tweede Kamer-fractie. Hierdoor vordt een eind gemaakt aan den onzuiveren :oestand van thans, dat er een R.-K. Tweede Kamerfractie met eigen bestuur en eigen leiding is naast een R.-K. Staatspartij met ook een eigen zelfstandige leiding. Dat zal dan uit zijn. Aan den leider der Kamerfractie wordt bij reglement aangezegd, dat hij ook tot de R.-K. Staatspartij behoort en dat hij voorzitter zal zijn van het hoogste college, den Partijraad. Prachtig! Verder worden in den Raad opgenomen de afgevaardigden der Rijkskieskringorganisa ties; de leden der R.-K. Eerste en Tweede Kamer-fracties, het bestuur van de R.-K. Staatspartij, enz. Men heeft kunnen lezen, welk een groot aantal gedelegeerden uit al lerlei groote Katholieke organisaties op het gebied van onderwijs, wetenschap, charitas, handel en nijverheid tot den Raad gerekend worden. Men kan er misschien over twisten of er eenige personen van de lijst moeten worden afgevoerd of er aan worden toege voegd. Dat is détail-kritiek. Hoofdzaak is, dat hier heel georganiseerd Katholiek Ne derland, meer nog, al wat meespreekt bij of invloed heeft op de Roomsche cultuur, verte genwoordigd is. Zeer gelukkig is -de vondst om alle R.-K. leden en plaatsvervangende leden van den Hoogen Raad van Arbeid in den Partijraad op te nemen. Zoodoende wordt de strijd over de directe vertegenwoordiging der groote stands- en vakorganisatie in 'n po litiek college vermeden en vindt men er niet temin de beste kenners van de belangen der arbeiders, boeren^ middenstanders en werk gevers bijeen. Alles te zamen dus in theorie een model-instituut. Toch ontveinzen wij ons niet, dat wordt deze gedachte doorgevoerd ideaal en werkelijkheid elkaar niet geheel zullen dekken. Toen immers de samenstelling van den Partijraad klaar was, stond de com missie voor de netelige vraag: wat nu? Als hoogste instantie in de partij komt aan den partijraad logisch toe beslissingen te nemen over alle aangelegenheden, welke aan zijn oordeel worden onderworpen. Maar men stuit dan aanstonds op een groote moeilijk heid, Men kan de R.-K. leden der Staten- Generaa! en de talrijke afgevaardigden van de godsdienstige-, onderwijs-, charitatieve ver- eenig'-ngen enz. toch moeilijk laten stem- menin dit politieke college. Dat strijdt met alle juiste begrippen der democratie. Een Kamerlid, afgevaardigde, gekozene der kie zers, zou zoodoende kunnen stemmen in eigen zaak; een Vincentiaan, een apologeet, de presidente van den Vrouwenbond zou stemmen over politieke vraagstukken in een zuiver politiek college. Men gevoelt, dat dit niet gaat. Wij veronderstellen zelfs, dat de meeste genoemde R.-K. organisaties zouden weigeren gedelegeerden naar den Partijraad te zenden, wanneer deze daar politieke b e- s 1 i s s i n g e n moesten nemen. Iets anders is het, wanneer het gaat om advies; daarte gen kan niemand bezwaar hebben. Integen deel, iedere R.-K. landelijke organisatie, ieder Katholiek van invloed, zal het op prijs stellen, wanneer hij de R.-K. Staatspartij met raad ter zijde kan staan. Zoo is de commis sie er toe gekomen, om alle leden van den partijraad dan ook slechts een adviseerende stem te geven en beslissingen slechts te doen nemen door de afgevaardigden der Rijkskies kringorganisaties. Feitelijk blijft dus de toe stand zooals nu, dat de Bondsvergadering in hoogste instantie beslist; alleen zullen de be langrijke onderwerpen in een eollege van kundige adviseurs besproken worden. Bo vendien kunnen de fracties der Eerste en Tweede Kamer en vijftien andere advisee rende leden een partijraad bijeenroepen. Maar in wezen blijft toch de bondsvergade ring en niet de partijraad de hoogste m»cht, hoezeer de commissie ook beproefd heeft den partijraad boven de bondsvergadering te stel len. De loop van zaken is n.m. als volgt: de bondsvergadering houdt of wel zelfstandig een bijeenkomst en besluit buiten den partij raad om, óf wel en dit zal bij alle belang rijke kwesties geschieden brengt haar ge nomen beslissingen in den partijraad, óf wel de Partijraad komt op een eigen agenda bij een, zonder voorafgaande bijeenkomst van de bondsvergadering. Welnu, in al die gevallen beslissen toch alleen de afgevaardigden der Rijkskieskring-organisaties; want zij alleen hebben stemrecht; de andere leden van den Partijraad geven slechts advies. Nu staat er wel in het laatste lid van het artikel, dal over den Partijraad handelt: „de besluiten der Bondsvergadering kunnen door den Par tijraad worden vernietigd of gewijzigd" Maar practisch heeft dat weinig zin. Het kan hoogstens dit beteekenen: wanneer de Bondsvergadering een beslissing genomen heeft en bij een bespreking in den Partijraad blijkt haar, dat dit besluit foutief is, dan kan zij hierop terugkomen en een ander besluit nemen. Maar dan is ook de uitdrukking: „de Partijraad vernieitgt of wijzigt de besluiten der Bondsvergadering" onjuist. Zij moet lui den: de s t e m g e r e c h t i g d e leden i h den Partijraad kunnen de besluiten der bondsvergadering vernietigen of wijzigen, ge hoord het advies hunner niet-siemgerechtigde mede-raadsleden. Immers die stemgerechtig de raadsleden en de Bondsvergadering., zijn dezelfde personen1! Waarom dan deze min of meer gekunstelde vorm gekozen is? De commissie wil een hoog ste instantie boven de," Bondsvergadering om een organisch geheel te behouden. Daarom schuwt zij de realiteit, welke deze is: de Bondsvergadering beslist voortaan niet meer over belangrijke onderwerpen dan na een nieuw in te stellen college van advies ge hoord te hebben. Wij voor ons zien geen be zwaar, om deze logische en geheel met de werkelijkheid overeenkomende vorm te kie zen. En het zou ons dan ook niet verwonde ren, wanneer er door de behandeling van het rapport in de kiesvereenigingen ten slotte in dezen eenigszins gekunstelden Partijraad nog verandering kwam. Overigens hebben wij alle lof voor den door de commissie en speciaal door haar se cretaris, prof. van der Grinten, geleverden arbeid. Wanneer ons Roomsche volk dit werk weet te waardeeren, dan zal onze Staatspartij al weder een stap vooruit zetten op den moeilijken weg naar een volmaakte organi satie. moeten behartigen, dan kunnen wij hel vol gend wel typeerend trekje geven. Sinds zijn 25-jarig raadslidmaatschap, en als de gezondheid den heer Balvers daartoe in staat stelt, zal hij in September a.s. van zijn geheele „raadsperiode" van een kwart eeuw, slechts,tweemaal een raadsvergade ring verzuimd hebben. En dit tweemalig verzuim geschiedden nog om een zeer gegronde redenen. Eenmaal was de heer Balvers zoozeer ongesteld dat voor zijn leven gevreesd werd, een tweede maal belettte een zeer belangrijke ver gadering van de Provinciale Staten van Zuid-Holland waarvan de heer Balvers eveneens lid is, hem, den gemeenteraad bij te wonen. "»nr\u,EK.if\c DE R00KENDF MOOR In September a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. H. M. Balvers te Hille gom gekozen werd tot lid van den Hillegom- schen gemeenteraad. Zooals men weet is de heer Balvers sinds verscheidene jaren ook wethouder en in die functie in zijn gemeente en ook daarbuiten een zeer geziene en ge waardeerde persoonlijkheid Wij weten reeds bij voorbaat, dat wethou der Balvers, en vooral in tegenwoordige om standigheden, die betrekking hebben op zijn familieleven, waar hem nog kort ge leden een zware slag trof door het verlies van zijn echtgenoote, niet gesteld is op lof redenen en bewierooking, doch evenzeer als wij daarvan overtuigd zijn, evenzeer zijn wij ér ook van overtuigd dat wij het gevoelen van zeer velen met ons uiten, indien wij over den persoon van den heer Balvers in waardeerende bewoordingen onze mee ning zeggen. Gedurende de 25 jaar van zijn raadslid maatschap heeft de heer Balvers zich doen kennen als een vurig verdediger van de ware belangen, niet alleen van de R. K. Staats partij, maar ook van de waarachtige be Waar ook, steeds kwam hij voor zijn ware meening onverschrokken uit en die open eerlijkheid en oprechtheid, gepaard aan een nauwgezette plichtsbetrachting was en is het juist, wat de sympathie voor de persoonlijkheid van den heer Balvers op wekt. Een man uit één stuk, een man van ware plichtsvervulling. En nu mag 't ook wel eens gezegd, op welke wijze het raadslid en thans wethouder Balvers zijn plichtsvervulling beschouwde. Wil men een enkel voorbeeld ervan, hoe de heer Balvers zijn taak, hem ais lid van het gemeentebestuur opgelegd, meende te liet .-en van zulk een enr.ul ;„if teekent den beer Balvers reeds volkomen, als een man met een hoogc opvatting van wat hem plicht is. Wat de heer Balvers in al de jaren, dat hij van Hillegoms gemeentebestuur deel uit maakte, voor goeds heeft gedaan, zal men vragen. Wij zelf, die hem onlangs bezochten, stel den die vraag. En wat was 't antwoord? „Och, wat niet openbaar, voor bet oog der wereld geschiedde, is zoo moeilijk te vermelden en daar past geen loftuiting op, en wat ik in 't openbaar deed, was niet mcei dan doen, wat mijn plicht was." Ja, ongetwijfeld is het veel, wat de heer Balvers uit hoofde van zijn ambt moest doen en wat niet in het openbaar bekend kon worden en slechts zij, die in die handelingen ingewijd zijn, zullen kunnen beseften, wat d? heer Balvers voor alles, wat aan zijn zor gen werd toevertrouwd, deed, al kan daar door in het openbaar geen loftuiting gésprc- ken worden. De heer Balvers heeft het lief en leed zijner gemeente medegemaakt en haar in de jaren van zijn raadslidmaatschap zien groeien van kleine onbeduidende gemeente van nauwelijks 5000 zielen tot een belangrijke centrum der bloembollencultuur én export met een inwonerstal van ruim 10.000. In hoeverre de heer Balvers aan dien op bloei van Hillegom zijn krachtdadige mede werking verleende, past ons niet uit te zoe ken, zeker is, dat, wanneer de heer Balvers in September a.s. zijn zilveren feest als medebestuurder van Hillegom herdenkt, de algemeene waardeering en sympathiebetui gingen hem 't overtuigend bewijs zullen leve ren, dat, wat hij deed in het waarachtig be lang zijner gemeente, hem ook tot volko men eer kan strekken." Hedenmorgen heeft te Sasseuheim een ernstig ongeluk met de stoomtram plaats gehad. Nabij het woonhuis „West-End" werd het 14-jarige knechtje van de fa, C, v. Goeverden, A, Essenveld geheeten, door een auto aangereden en juist voor de uit Leiden naderende stoomtram geworpen. De tram ging den ongelukkigen jongen over beide beenen. Een voet werd hem bijna geheel af gereden, terwijl de andere voet ernstig ge wond werd. Dr. Quant verleende de eerste hulp, waar na het ventje naar het St. Bernardushuis te Sassenheim werd overgebracht. Zijn toe stand is hoogst ernstig. Steek voorzichtig de straat ovet De 8-jarige Piet Willemse. wonende hend- jespoortstraat 3. liep Zaterdagmorgen om streeks 12 uur in de Groote Houtstraat/Zijn zusje, die aan den overkant liep. riep hem. Teen bet ventje de straat overstak, werd het door een automobiel overreden. De' chauffeur reed langzaam en remde krach op den hoek van de Amstclstraat, een doch ter van den heer K aangereden door den Renault-autobus. Door krachtig remmen wist de chauffeur erger te voorkomen. Het meisje werd bij een familielid binnengebracht. Prof. v. Slogteren schrijft in het „Week blad voor Bloembollencultuur. In dc brochure, verspreid van wege het Bestuur van de vereeniging „de Hyacinth" hebben we den raad gegeven om in de eerste plaats de, verspreiding der piekte zooveel mogelijk te beperken door het zoo snel moge lijk onschadelijk maken van de planten, die met een besmet gedeelte boven den grond komen. We hebben gemeend om hiervoor zoo veel mogelijk het gebruik van potten te moe ten aanraden, omdat hierdoor de kans gerin ger is, dat door de bestrijdingsmaatregelen zelf de ziekte wordt verspreid. Dit berust op de overweging dat, voor Zoover we kunnen beoordeelen de verspreiding van de ziekte rnder den grond van geen beteekenis is ui daarom zullen naar onze meening de .blinde gaten", dus de bollen, die geheel lijder den grond blijven, voor de versprei-I ing van de ziekte geen gevaar opleveren^ We Jiebben verder aangeraden om in par- ■ijen, waarin het aantal dit toeliet, veilig- si'dShalvè ook' op de blinde gaten een pot .- plaatsen. Nu'ziet men echter kweekers, die begonnen zijn op alle gaten een pót te plaatsen, en r.u het aantal te groot blijkt, gr tóe overgaan, om toch nog alle gaten uit te kokeren. 'We tnednèn, dat dit kokeren, indien dit niet door zeer Bekwaam en zeer voorzichtig wérkend betrouwbaar personeel geschiedt, gevaarlijk is en dat het beter is deze bollen in de partijen te laten tot na het rooien van de geheele partij. Eventueel kan men de gaten met een stokje merken om later deze bollen terug te kunnen vinden. Indien men vreest, dat enkele van deze bollen toch nog een gevaar voor verspreiding van de ziekten zullen opleveren, doordat ze later nog boven den grond komen of een zieke klister nog een blad levert, dan is het meer aan te bevelen om op al deze gaten een oplossing te gieten, die zooveel mogelijk dit gevaar voorkomt. Zoolang de ervaring niet grooter is, moet het blijven bij een aansporing tot beproeving van een der volgende oplossingen le. 5 a 10 oplossing van „oplosbare car- bolinepm": 2e. 5 oplossing van formaline. 3e. een oplossing van sublimaat tebe reiden door op 1 Liter water 2 gram sublimaat op te lossen. Van één dezer oplossingen giete men een weinig op de plaats, waar de bol had moeten opkomen. Elk dezer oplossingen heeft wel een voordeel, maar de ervaring moet leeren, welke 't beste zal zijn. Men bedenke vooral dat de sublimaat-oplossing hoogst vergif tig is en dat hiermee uiterst voorzichtig moet worden omgegaan. Naar aanleiding van de in ons blad opge nomen mededeelingen betreffende den ne ger-oplichter, die zich baron Otto de Guric noemde, en die een treffende gelijkenis zou toonen met zijn rasgenoot Georges Carter, kort geleden in de strafgevangenis opgeslo ten, deelt een bestuurslid van de afdeeling Haarlem van het Nederl. Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen aan de „N. R. Crt." mee, dat in cel 141 van de strafgevangenis te Haarlem inderdaad ver toeft de neger Georges Carter, door de recht bank te Amsterdam veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens oplichting, welke straf hij in Augustus a.s. zal hebben uitge zeten. Hij staat daar ingeschreven als jockey. Het bedoelde bestuurslid heeft hij meegedeeld dat hij twee renpaarden bezit in Maisono Lafitte en dat hij vóór zijn veroordeeling (hij is natuurlijk onschuldig veroordeeld) staljockey was van den heer Brugmann te Brussel. Vóór den oorlog had hij die functie bekleed bij baron Edmond de Rothschild te Parijs. Zijn verloofde woont op een „kas teel" in België. Vermoedelijk is dit de com- tesse de Makowsky, met wie hij in Nizza ge weest zou zijn. Van het Belgische kasteel heeft hij een prentbriefkaart laten zien. In bedoel den brief wordt er op gewezen, dat wel ver ondersteld mag worden, dat deze beminde, zoo zij al een kasteel bewoont, dit dan toch wel in de hoedanigheid van keukenmeisje of iets dergelijks doen zal. Carter blijkt een beminnelijke fantasie te bezitten en smaak te hebben voor roman- Haarlem en Omstreken dergelijke maat schappijen werken, achten wij het raadzaam onze lezers op deze practijken attent te maken. Bijvele Haarlemmers zal het „Instituut iet Onderwijs van Blinden", Vossiusstraat 56 te Amsterdam, geen onbekende instelling zijn. Van betrouwbare zijde wordt ons mede gedeeld, dat naast dit instituut te Amster dam en elders een andere vereeniging werkt, nl. de Vereemg'ng „Werkverschaffing en Ondersteuning aan Blinden en andere Hulp behoevenden", Dc Armenraad te Amsterdam heeft her haaldelijk in de pers tegen deze vereeni ging gewaarschuwd, waarop even zoo vaak verontwaardigde protesten volgden, Het is waar, dat wel- eens blinden gesteund worden, doch de prestaties op het gebied der wel dadigheid staan m geen verhouding tot de opbrengst der inzamelingen, contributies enz. Op advies van de pclitie is aan de Vereeniging de hoedan gheid van rechts persoon niet verleend. Dat er reden is voor wantrouwen blijkt uit mededeelingen bij de inzameling in de omgeving van Haarlem ver strekt en is meermalen op andere wijze ge bleken. Het wordt* raadzaam geacht geen steun, aan deze vereeniging te verstrekken. Eenigen tijd terug werden door ons een aantal foto's in óns blad opgenomen over den woningbouw in het Slachthuiskwartier waarbij tevens één van het Hof van Egmond was. De woningen aan het Hof van Egmond en aan de daar om heen liggende straten, zijn gebouwd geworden voor de hierbovenge- noemde bouwvereeniging, in totaal 154 met een 4-tal winkelhuizen, De bovenbouw ge schiedde dooi de Gebr. Oostdijk, terwijl-de onderbouw, die uit betonnen fundeering be staat werd uitgevoerd door dè firma Jonker en Herwaarden. Deze woningen, waarvan de'laatste de vol gende week bewoond zullen worden,wer den Zaterdagmiddag officieel in gebruik ge nomen, waartoe naast het gemeentebestuur verder nog verschillende personen waren uitgenoodigd geworden in een der nog on bewoond zijnde woningen in de Pladelle- straat. Door den voorzitter der woningbouwver eeniging werd een overzicht gegeven van de grooté moeilijkheden waarmede het bestuur te kampen heeft, gehadj alvorens met den bouw kon worden begonnen. Dank zij even wel de hulp vanwege het gemeentebestuur en bouw- en woningtoezicht ondervon den, zijn deze moeilijkheden alle opgelost geworden en. kwamen de buitengewoon so lide-en-estetisch hoog staande woningen tot stand, waarvoor namens de woningbouw- vereenigipg aan de heeren aannemers en aan den architect, den heer Roeteling, hulde werd gebracht. De. heer Reinalda, sprekende namens het Gemeentebestuur bracht eveneens hul de aan de heeren aannemers en aan den architect en ook aan het bestuur der vereeni ging die op zulke als de verkregen woningen trotsch mag zijn. Den heer Onderwater, die wegens ont stentenis van den Directeur van bouw- en woningtoezicht, het woord voerde feliciteer de de vereeniging met het verkregen succes, doch bovendien de heeren aannemers en architect met welke de dienst van bouw- en woningtoezicht op uitstekende aangename wijze heeft kunnen werken. Ook de archi tect sprak nog eenige welgekozen woorden Jot het bestuur en tevens tot de aannemers en de opzichters door wiens medewerking het werk hem aanmerkelijk was verlicht ge worden. Hierop werden de woningen bezichtigd, waarna allen nog een korten tijd gezellig bijeen bleven. Alleen GR. HOUTSTR. 187, Telef. 12504 tig, doch kon niet voorkomen dat het rech- terwiel over het knaapje ging. Bij onderzoek in de Mariastichting bleek, dat de wervel- tische namen en verwikkelingen, kolom gekneusd en het bekken gewond was' Er bestaat geen levensgevaar. Hedenmorgen Toch is de groote vraag, of George Carter was de toestand van het patientje goed. Motor-ongeluk te Zandvoort. Omstreeks elf uur werd gisteren door een auto-bestuurder gemeld, dat op der. Zee boulevard nabij de tennisbanen een ernstig motor-ongeluk had plaats gehad. Direct spoedde de politie zich met den brancard naar den boulevard. Ook werden autoriteiten en doktoren gewaarschuwd. Het bleek, dat van een motorrijwiel een achterband was gesprongen. De bestuurder had toen geen macht meer over de machine, reed tegen den rand van hef trottoir op, waardoor de motor om sloeg. Zoowel de bestuurder als de passagier, die op de duo dezelfde is als baron Otto de Guric. Het Haar- lemsche bestuurslid wijst er terecht op, dat i negers en Chineezen in hun uiterlijk voor I Europeesche oogen zeer veel op elkaar gelij ken. Na twee jaar zulk een heerschap als de hooggeboren heer de Guric te kunnen Jier- kennen, lijkt twijfelachtig. Nog altijd komen er klachten over zoo- g'enaamde levensverzekeringmaatschappijen, die rentelooze voorschotten verstrekken, onder verplichting een levensverzekering te sluiten. Personen, die zulke voorschotten, welke varieeren tusschen f 25.en 300. nemen, zijn verplicht bij de genoemde maatschappij een levensverzekering te zat, werden tegen den grond geslingerd Bij slulten bedragen, die tot het voorschot dien val werden ze ernstig gewond, vooral de bestuurder, die een gapende wonde aan het been opliep. Dr. Willemse was het eerst ter plaatse en legde een noodverband aan. Per auto werden beide gewonden, de duo rijder had een wond aan den arm bekomen, naar de apotheek van Dr. Willemse vervoerd, waar een nieuw verband werd gelegd. Per auto zijn zij toen naar hun woning Am sterdam vervoerd. Aangereden. Gistermorgen werd aan het Willemsplein, in geenerlei redelijke verhouding staan, b.v van 1700.tot 3000.De vcorschot- nemers, die dikwijls al in financieele moei lijkheden verkeeren, krijgen nu een hooge premie te betalen, terwijl de vruchten der verzekering hun in den regel zullen ont gaan, doordat zij na afossing van het voor schot de opgedrongen verzekering in de meeste gevallen zullen opzeggen. Zij worden daarbij contractueel en door cessie van loon van den agent afhankelijk- Waar het niet onmogelijk is, dat ook m MAASTRICHT, 29 Maart. In verband met de berichten omtrent malversaties bij den Raad van Arbeid te Maastricht, vernemen wij, dat de afwezigheid van den voorzitter van dien Raad in verband met het bezoek aan de tentoonstelling v. verkeerswezen en met de malversaties aldaar, niet te maken heeft. SLIEDRECHT, 29 Maart. Gistermiddag zou de schipper T. Blokland, liggende met zijn schip aan de machine-fabriek Holland te Waddinsveen, met zijn kind op den arm aan boord gaan, toen de loopplank plotse? ling brak. Het gevolg was, dat vader en kind te water raakten en verdronken. Het lijk van den vader is hedenmorgen opge- vischt. PARIJS, 29 Maart. Gisteren had de tusschentijdsche verkiezing plaats in den tweeden sector van Parijs voor 2 Kamer zetels. Zooals gemeld, had de verkiezing voor 14 dagen een herstemming noodzake lijk gemaakt. De uitslag der gisteren ge houden stemming luidt: de communisten Ducro en Fournier kregen respectievelijk 63437 en 63139, terwijl ap 2 candidaten van het Nationaal Blok Renaux en de Kérilis, respectievelijk 21703 en 61533 wer den uitgebracht. De communisten zijn dus gekozen. Op de radicale dissidenten Dumoat en De la Four werden nog 7037 en 693 stemmen uitgebracht. LONDEN, 29 Maart. De Prins van Wales heeft heden morgen vroeg een oor operatie ondergaan, die goed geslaagd is, Veiligheid in het Huisgezin, Gevaren van gas en electriciteit. De Justitie op den R,«d Tan Arbeid t« Maastricht. Opheiiing der Huurcommissiewet met 1 October? Staking in de Venen te Nieuw-Weerdinge. Het Nederl, sa „Jobshaven" bij Cuba gestrand. Opdracht aan Fokker voor een passagier) vliegtuig voor 40 personen. Congres der R.-K .Volkspartij, Ernstig tramongeluk te Sassenheim. Nederland wint met 50 den voetbal wedstrijd tegen Zwitserland. De douane-autoriteiten te Hamburg heb ben eene suikersmokkelarij op groot* schaal ontdekt. Het Roemeensche Kabinet treedt ai, Het offensief in Marokko hervat. Houghton, de Amerikaansche gezant te Londen, keert terug. De' 7e verjaardag van het fascisme is gis. teren in Italië gevierd. Overleden te Parijs Mgr. Forbes, coadju tor van Oeganda, tengevolge van een slant genbeet. Zie verder ook Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 750. Achteruit Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.58. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt, Naar waarnemingen in den morgen van 29 Maart. Hoogste Barometerstand 762.0 m.M. te Ingoe. Laagste Barometerstand 732.5 m.M. te Thorshavn, Verwachting van den avond van 29 tot den avond van 30 Maart. Zwakke tot matigen wind uit zuidelijke richtingen, nevelig tot gedeeltelijk bewolkt» mogelijk eenige regen, iets zachter. PARIJS. 29 Maart. Mgr. Forbes, coadju tor van Oeganda, is te Parijs overleden, ten gevolge van een beet van een giftige slang in Afrika. PARIJS, 29 Maart. De rechtsche pers is ontsteld over de verkiezing der communis ten in de tweede sector van Parijs. De Kar tel-pers noemt deze verkiezing met een overwinning van het Communisme doch eea nederlaag van het fascisme. KOPENHAGEN, 29 Maart. De Koningin- Moeder is gisteren onder ontzaglijke b#« langstelling ter aarde besteld. PARIJS, 29 Maart. Uit New-York wordt gemeld, dat een s.s. aan boord waarvan zich vele pelgrims bevonden, vergaan is. Alle pel grims zijn verdronken. De plaats van de ca tastrophe en 't aantal slachtofers zijn nog niet bekend. PARIJS, 29 Maart. De ..Petit Parisien'' meldt uit Rio de Janeiro, dat e enschip, aan boord waarvan zich toeristen bevonden, vergaan is. 30 opvarenden verdronk en. Waar schijnlijk is hiermede het schip bedoeld, dat met de heele bemanning, bestaande uit pelgrims, vergaan is. ATHENE. 29 Maart. De vroegere voorzit ter der Kamer Sooelos en de oud-minister Tsirimikos hebben een bezoek gebracht aan Kondoeriotis te Hutna om hem te verzoeken tiekken. Deze heeft verklaard dat hii daar toe bereid is. als alle partijen dit wenschen. ROME, 29 Maart. Bij den 7en verjaardag van het fascisme hadden overal demonstra ties plaats. Mussolini hield een rede, waar in hij het parlementarisme aanviel en zeidc dat de Itadianen de roede zullen nemen, ipdien dit noodig wordk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1