LOTTGERING Auto-garage „Brinkraarn" Smedestr. Haarlem, Tel. 11025 Verkeersongevallen 2-pers. Coupé f 3150.— Eer van den Sint-Bavo-foren straks de Paaschklok wordt geluid, Kiest, ook dit jaar weer, heel Haarlem zich hei fijnste Paaschbrood uit! Weer wordt elke Franken's Winkel voor hei Paaschbrood druk bezocht Want men weet dat slechts bij Franken t HeerlijkstPaaschbroodwordtgekochl 5-pers. Touring - f 2750,— 5-pers- Coaeii f 3300.— HAARLEM. Tentoonstelling in de Hoofdwacht. Vereeniging „Oost en West." Douchebaden. Het raadslid Peper. Van het dak gevallen. R. K. Mannenzangkoor. Jubileum. De Zwijntjesjagers. Het ongeval bij Het Schouwtje. Personalia. 11 VOOR j||!|S' STOOTTEN EIM «I|!| j VOOR STOOTTEN EN I i!f VERVEN ia Gr. Houtstraat 5a - Telefoon 10771 ininDiiiiMnn^iiiininninuiiiiniiniiniinuitiinfHiiuiiiiinnniiiiijiiiiiiiiiijiiiiiuiiijiEiiiiiijiiiiiiiiiiiiiitiiu Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose. De Holiandsche Voorschotbank. Bouwvereenlging „Sint' Bavo." Tramzaken- Drankbestrijding. Schoolgeldregeling. BILJARTEN. DE HAARLEMSCHE KAM PIOENSCHAPPEN. Verplaatsing van 't Secretariaat van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. De Bloembollenvelden in Uitgeest. Jacht. Noord-Hollandsch Landbouwcrediet. Karakdrum-Lezing. De vergadering van Bloembollen cultuur. Prof. v. Slogteren. Haarlem's aanbod. HEEMSTEDE. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. HILLEGOM. HAARLEMMERMEER. DE GOEDKOOPSTE ZES-CYLÏNDERWAGEN TE53 WERELD Deze ongeëvenaarde wagens zijn te bezichtigen bij de Agente voor Haarlem en Omstreken Alvorens U een wagen koopt, zljt Gij aan U zelf verplicht de Rugby te bekijken en te probeeren. Vraagt ons een proefrit s.v.p. Portretten door den heer Pirscn Gedurende deze dagen houdt de heer Pirsch een tentoonstelling van zijn werken in de Hoofdwacht op de Groote Markt. Meerendeels bestaat deze expositie uit portretten veelal van zeer bekende personen. De coilectie is aangevuld met eenige repro ducties van groote doeken, die thans in par ticuliere salons of in openbare galerijen een plaats hebben gevonden. Het werk van den heer Pirsch is typisch Oostenrijksch hij houdt ervan zijn sujetten te idealiseeren en doet daarom dikwijls den ken aan de groote Engélsche meesters in de portret-kunst. Rustig gaat hij zijn gang en de geheele moderne beweging is eenvoudig langs hem heengegaan. De techniek beheerscht hij volkomen. Niet alleen in vlotheid van schil derwijze of de juistheid in tcekening en ex pressiviteit van de modellen hebben zijn aan dacht, maar zelfs de verfstoffen nemen zijn belangstelling in beslag. Door jarenlange er varing en kundig onderzoek is hij erin ge slaagd die verfstoffen en die bindmiddelen tezamen te brengen, die de duurzaamheid van de doeken belangrijk verzekeren. Zoo zagen we o. a. portretten die 40 en 50 jaren oud zijn en nog niet in het minst nagedon- kerd waren De verschillende geëxposeerde portretten geven een volkomen overzicht van zijn kun nen. We zagen o. a, een fijn en karakteristiek portret van de jeugdige violiste Erna Rubin stein, 'n juist en levendig portretfragment van Z. H. Paus Leo XIII die niet minder dan vier keer door hem geschilderd is en van wien de heer Pirsch vijf maanden lang een atelier in het Vaticaan in gebruik heeft gehad Verder zagen we een typische interpreta tie van een portret van H. K. H. Prinses Juliana, waarvoor Z. K. H. Prins Hendrik dezer dagen een persoonlijk bezoek zal bren gen aan deze tentoonstelling. Interessant was ook het portret van den WelEerw. Pater Germanus 0 Cap., hetwelk frappeert door zuivere teekening en bijzondere gelijkenis. Tot slot noemen we nog een groot doek van de gemalin van den schilder en van zijn dochter. Die van deze portretkunst houden, kunnen we aanbevelen deze tentoonstelling een bezoek te brengen. In den schouwburg aan den Jansweg werd Vrijdagavond voor de vereeniging „Oost en vv est een avond met lichtbeelden gehou den over „de Vulkanen van Java." De voorzitter, de heer H. F Wagenaar— Reisiger, opende de vergadering en heette de aanwezigen, in het bijzonder den spre ker van den avond, welkom. De spreker, de heer Ir. N. J. M. Taverne, leider van den vulcanologischen dienst in Ned. Indië, begon daarna zijn lezing. Spr. gaf eerst een duidelijke uiteenzetting over het wezen van het vulcanisme. Met tee- keningen, door middel van lichtbeelden getoond werd in doorsnee een kijk gegeven op de aardlagen en vorming van een kra ter. De lichibeelden waren voornamelijk van foto's genomen uit vliegtuigen, waar door een volledig overzicht van een krater werd gekregen. Spr. behandelde ook de aard der uitbarsting en de bestanddeelen van de lava, de herkomst van de asch en de giftige gasten. De vloedwolk is een zeer gevreesde ramp. In de geschiedenis van Ja va staan verschillende feiten vermeld, waar uit blijkt, dat vele dorpen verwoest wer den en duizenden slachtoffers werden ge maakt. De aard der lezing was hoofdzakelijk een bespreking van iedere belangrijke vulcaan op zich zelf; hun werking en de aard der werking. Het laatste gedeelte der lezing betrof voornamelijk onderzoekingen over een in werking zijnden vulkaan. Een mooie .serie lichtbeelden gaf duidelijk de verschil- lende stadia aan van een werkenden berg en de verwoestingen die werden aangericht. Na afloop klonk een langdurig en dank baar applaus. In het douchebadhuis aan het Leidsche- plein zijn in de afgeloopen week 828 baden genomen, in dat aan den Schotersingel 1137, nadat aan den Koudenhoorn 405 en in dat an het Hofdijkplëin 749. Wij lezen in ,,Het Volk": Het raadslid Peper is al heel ongelukkig. Toen hij Woensdagmiddag half één voor het eerst mocht probeeren te loopen, natuurlijk met een hulpmiddel als steun, is deze steun weggegleden en is Peper weer zoodanig ge vallen, dat hij een nieuwe breuk bekwam aan hetzelfde dijbeen. Bij informatie vernamen we Zaterdagmorgen, dat de toestand van den heer Peper naar omstandigheden heel goed is. Vrijdagmorgen half elf is de 23-iarige J. Blankwater, wonende Schraveliusstraat al hier van het gebouw der firma Roggeveen aan de Raamsingel, van het dak gevallen. B. was werkzaam in een dakgoot, waar langs een ijzeren stang liep, Het paaltje, waaraan deze was bevestigd, was vergaan, zoodat de man met stang en al naar beneden viel. Gelukkig kwam hij terecht op zijn hie len, en viel daarna op den grond. Hij ge bruikte op het kantoer der firma een kop koffie en werd daarna naar het St. Elisa beths Gasthuis vervoerd. Zijn toestand is naar omstandigheden zeer goed, Vrijdag 19 Maart is het R.K. Mannenzang koor onderafdeeling van den R. K. Volks bond definitief opgericht. Met algemeene stemmen is voor deze mannenzangvereeni- ging de naam „Caecilia" gekozen, terwijl be sloten is het voorlcopig bestuur te machti gen den heer Rooyakkers te verzoeken het directeurschap op zich te nemen. De heer Rooyakkers heeft zich in principe bereid ver klaard de leiding, van het koor op zich te nemen. Maandag 29 Maart wordt een ver gadering gehoudrn in het Bavo gebouw, des avonds te 8 uur preeiesi waar de installatie zal plaats hebben van den heer Rooyakkers. De heer P. A. Beeksvoort, herdacht Zaterdag den dag, waarop hij vóór 25 jaar in d.enst tred van de N. Z. H. T. M. Van de zijde van zijn collega's mocht de jubilaris vele blijken van belangstelling ondervinden. Van de directie ontving de jubilaris de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Voer een winkel in de Ostadestraat is een heerenrijwiel ontvreemd. Naar wij vernemen is de toestand van den 6-jarigen E. A"., d'e Zaterdagmiddag omstreeks een uur het ongeluk had van de in beweging zijnde tram te vallen, vooruit gaande. Tot. voorzitter yan de „Deutsche Verein" te Haarlem, is bencemd ds heer N, Leven- kaïup. üifll llliillllMBffiillllMMmiliilllim In de op 26 Maart gehouden jaarlijksche algemeene ledenvergadering werd het jaar verslag en het finantieel verslag over 1925 vastgesteld. De periodieke alredende leden van den Raad van Bestuur werden herkozen. Op 19 Maart j.l. werd de jaarlijksche ver gadering van den Raad van Bestuur gehou den, waarin de periodiek-aftredende leden van het dagelijksch bestuur, de heeren Adrian, van Hasselt en Ozinga werden her kozen. Dr. Proot had zich voor eene herbe noeming niet meer beschikbaar gesteld. In beide vergaderingen werd mededceling gedaan van de besluiten door het dagelijksch bestuur genomen in zake de de verplaatsing der Lighallen naar het nieuwe terrein der vereeniging te Bloemendaal en een over zicht gegeven van de bouwplannen van nachtverblijf en lighallen aldaar. In de gehouden Algemeene Vergadering van Aandeelhouders werden de Balans- en Winst- en verliesrekening goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 14 pCt.de heer J. J. S. van Hamel, aftredend Commissaris als zoodanig herkozen. Besloten geene 4% pCt. of 6 pCt. Schuldbrieven uit te loten. Vrijdagavond waren de leden uigenoodigd tot het bijwonen van een vergadering in het gebouw „Sint Bavo," ter behandeling van het Rapport der Winkelcommissie. Aangezien er slechts een onvoldoend aan tal leden aanwezig was, om een besluit te nemen, stelde het bestuur voor, deze ver gadering niet te laten doorgaan, en deze uit te stellen tot na Paschen. Het bestuur ver trouwde dat de opkomst van de leden dan grooter zal zijn, opdat een besluit genomen kan worden. Na enkele mededeelingen, sloot de Voorzitter de heer Donsen, deze onvol tallige vergadering, en dankte de aanwezigen voor de opkomst. In de op Vrijdag gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Noord-Zuid-Hollandsche Tramwegmij. werden de voorgestelde statutenwijzigingen met algemeene stemmen aangenomen. Voorts werd goedgekeurd een voor het bestuur te treffen pensioenregeling en een wijziging der met de E. S. M. gesloten ex ploitatie-overeenkomst. In de eveneens Vrijdag gehouden alge meene vergadering van aandeelhouders der Electrische Spoorwegmij. werd met alge meene stemmen de voorgestelde wijziging der met de N. Z. H. T. M. gesloten exploi tatie-overeenkomst goedgekeurd. DE SPAARNEBANK. In ons nummer van gisteren werd abusie velijk boven het verslag van een jaarver gadering gezet: De Spaarbank, dit moest zijn: Dc Spaamcbank. De afdeeling Haarlem der Nationale Christen-Geheelontboudersvereeniging hield een ledenvergadering. De heer A. Mooyman 2e voorzitter, opende deze bijeenkomst en herdacht de jubilea van het echtpaar Mars en den heer G. C. de Bruin, waarna hij den nieuw gekozen voorzitter, den beer W. P. J. Overmeer, inleidde, die sinds een jaar deze functie niet meer waarnam. Laatst- goemde nam na een inleidend woord het presidium over. Medegedeeld werd, dat 8 April een bui tengewone ledenvergadering zal worden ge houden tot het organiseeren van een com missie van huisbezoek en dat op 9 April ds. F. Postma, predikant-directeur van het Diaconessenhuis, voor de nieuwe lidmaten zal spreken over „Vrijheid". Het vocfloopig plan van 't Blauwe Week-comité werd goea gekeurd. In de vacaturen van de heeren T. P. van der Leer en J. Roggeveen werden tot be stuursleden gekozen mej. J. H. A. Montijn en de heer P. Schipper, die beiden hun be noeming aanvaardden. Na de pauze hield de voorzitter een cau serie over alcohol en misdaad, welke be spreking werd toegelicht door een aantal lichtbeelden uit het gevangeniseven, dank zij de goede zorgen van den heer M. Prent. Tot afgevaardigden naar de voorjaars vergadering op 2en Paaschdag van het Dis- tricts-Comité te Amsterdam, werden aan gewezen mej. Berkenkamp en den heer H. J. ten Brink, Men verzoekt ons het volgende te willen publiceeren. Omstreeks 20 April zal te Haarlem de inschrijving plaats hebben voor nieuwe leer lingen op de gemeentelijke scholen voor Middelbaar- en Voorbereidend Hooger On derwijs, t.w.Middelbare school voor Meis-, jes, de Hoogere Burgerschool A met 5-jarigen cursus (Hoogere Handelsschool en Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus met aparte Handelseindklasse), Hoogere Burgerschool B met 5-jarigen cursus, Gemeentelijk Ly ceum en Gymnasium. In verband hiermede wil men vooral de ouders of verzorgers van kinderen in de om liggende gemeenten er op wijzen, dat sinds September 1924 een andere schoolgeldrege ling geldt dan vóór dien tijd. Werden toen veel ouders afgeschrikt hun kinderen voor de Haarlemsche scholen telaten inschrijver, vanwege het hooge schoolgeld, toen voor buitenleerlingen f 700 p. jaar, tegenwoordig behoeft dat niet meer het geval te zijn. De gemeenten Bloemendaal, Heemstede, Zandvoort, Schoten, Beverwijk, Velsen, Hil- legom, Aalsmeer, Haarlemmermeer, Haar- lemmerliede en Spaarnwóude hebben met de gemeente Haarlem een contract gesloten, waarbij is bepaald, dat het schoolgeld voor leerlingen uit die gemeenten zal bedragen f 400. per jaar. Die gemeenten betalen aan Haarlem per leerling f 400 en vorderen dan van de betrokken ouders dit gedeeltelijk of geheel terug. Hoeveel wordt teruggevorderd is in de ver schillende gemeenten verschillend, afhan kelijk van het belastbaar inkomen, dus pro- gessief, en vastgesteld bij plaatselijke retri butieregeling voor schoolgelden. Zoo wordt in Heemstede van ouders met een belastbaar inkomen van beneden f 1600 slechts f 30 per leerling teruggevorderd en het maximum van f 400 eerst bij een belastbaar inkomen boven f 11000. In Bloemendaal varieert de terugvordering tusschen f 60.van belast bare inkomens beneden f 3000.en het maximum f 400, dat eerst bij belastbaar in komen van f 12000 of hooger is verschuldigd. De regeling van Schoten is wel het meest gunstig. Daar wordt teruggevorderd volgens een retributieregeling, die" geheel gelijk is aan de schoolgeldregeling voor inwoners van Haarlem. Het maximum te betalen school geld beiraagt daar, als in Haarlem, f 300. bij belastbaar inkomen van f 12000 of hooger In Haarlem en Schoten wordt niet allee: rekening gehouden met het belastbaar in komen, maar bovendien ook met het aantal minderjarige kinderen. Van lage inkomens wordt geen schoolgeld gevorderd, terwijl het progessief varieert tusschen f 5 en f 300. De wedstrijden om het plaatselijk kampi oenschap werden Vrijdagavond wederom in café Dieben, Groote Houtstraat voorgezet. Alhoewel W. Kobus momenteel onbedreigd aan de spits staat, is de strijd om de 2e, 3e en 4e plaats nog buitengewoon spannend, te meer daar J. Metz Vrijdag onverwachts door Verheijde werd geklopt, 250211. Even te voren leed Boerwinkel zijn 5e nederlaag en behaalde tegen de titelhouder slechts 29 car. P. Kobus speelde tegen G. Metz een goede partij en won met 250237 car. Tenslotte werd de afgebroken match tusschen J Metz en P. Kobus uitgespeeld. Het werd 250 213 voor eerstgenoemde. De uitslagen van gisteren zijn Pnt brt. h.s. gem. H. Boerwinkel 29 18 6 1.61 W. Kobus 250 18 58 13.91 J. Metz 211 28 26 7.54 W H. Verheijde 250 28 35 8.93 G. Metz 173 37 24 4.73 P. Kobus 250 37 30 6.76 J. Metz 250 37 66 6.76 P. Kobus 213 36 30 5.98 De stand der competitie is nu eenigszins gewijzigd en ziet er nu als volgt uit gesp. gew. verl. car. gem. W. Kobus 5 5 0 125011.68 D. A. de Foeljager 4 3 1 964 8.93 J. Metz 6 4 2 1419 7.31 W.H.Verheije 5 3 2 1015 6.81 P. Kobus 5 2 3 1010 6.39 G. Metz 5 2 3 1082 5.80 B. Lubbers 3 0 3 512 5.45 H. Boerwinkel 5 0 5 418 2.80 Ruimtegebrek en andere oorzaken, zoo lezen wij in het „Weekblad voor Bloembol lencultuur". hebben het Hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur er toe genoodzaakt inet de gemeente Haarlem een regeling te treffen ten aanzien van de huur van lokaliteiten in het gebouw Lange Begijnestraat 13 te Haarlem, waar door het mogelijk is dat net Secretariaat elders in de stad wordt gehuisvest. Alleen des Maandags tijdens de beurs, blijft het se cretariaat in het gebouw aanwezig, doch Ie administratie zal in een andere lokaliteit, waarschijnlijk vanaf 1 Mei a.s. worden on dergebracht Hierdoor zal de lokaliteit, waar van thans gebruik wordt gemaakt, weder voor de administratie van het Gemeentelijk Concertgebouw beschikbaar komen Door een en ander is voor beide administraties veel gewonnen en is han.gende de gebouw- quaestie een goede oplossing die uit den aard der zaak tijdelijk is gevonden voor de huisvesting van het Secretariaat van Bloembollencultuur. Waar dit zal worden 6e- vestigd zal spoedig bekend gemaakt kun nen worden. Door 't minder gunstige weer der laatste weken, is de stand onzer bloemenvelden ook minder gunstig, zoo niet achterlijk te noemen. Een pracht van bloemenvelden, zooals men die te genieten krijgt tusschen Haarlem en Leiden, kent men hier niet. Slechts heel spo radisch vindt men hier en in onze onmiddel lijke omgeving een bedje hyacinthen. Door de bloembollenkweekers in onze naaste om geving wordt meer het kweeken van bijge- wassen beoogd, als crocussen, druifjes, ane- men, ranonkels, narcissen en vroege- en late tulpen, enz. De eerste zijn reeds uitgebloeid, narcissen- bedden beginnen te kleuren en zelfs ziet men ook een enkel bed met vroege tulpen in bloei. Doch de meeste gewassen bloeien den eersten tijd nog niet volop en dan op onder scheidene tijdstippen. Vandaar dat men hier 'ook minder goed kan spreken van een alge meene bloemendag, zooals „om de Zuid." Bloeien evenwel eenmaal deze genoemde bij gewassen, dan is voor den vreemdeling eene wandeling door ons dorp, waar de talrijke tuinen tusschen de huizencomplexen ver spreid liggen, zeker de moeite overwaard. Vrachtauto in de Ringvaart. Vrijdagmiddag reed nabij de Cruquisbrug alhier, een met pakken stroo beladen vrachtauto, waarvan de bestuurder ver moedelijk niet bestuurvast genoeg was, in de Ringvaart. De auto kwam op de kop in het water terecht, terwijl de inzittenden. A. Z. uit Haarlem en H. v. d. S- uit Over- veen, zich in \le dichte voorkast bevonden. Met veel moeite is het' hun gelukt een ruit te verbrijzelen, zich naar boven te werken er behouden aan wal te komen. Van den auto, die omgeslagen is, was niet veel meer te zien dan een gedeelte van de lading. Ernstige botsing Donderdagmiddag had de bestuurder van een motorrijwiel op den hoek van den Kruisweg en den Aalsmeerderweg in de Haarlemmermeer het ongeluk in botsing te komen met een passeerenden auto. Ernstig verwond en hevig bloedende werd de man opgenomen en. bij de V. binnengedragen. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk in geroepen. De Burgemeester van Haarlem brengt ter openbare kennis, dat de Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw heeft be paald, dat gedurende den tijd, dat de jacht op gqudplevieren is geopend aan alle hou ders van jachtacten is vergund op den door hen gebruikten grond of op grond in gebruik bij andereu, van wie zij daartoe toestemming hebben verkregen, goudplevieren te vangen door middel van vang- of treknetten, waar van de vleugels eene lengte hebben van meer dan tien meter, gemeten van stijggaren tot stijggaren, zooals het is bevestigd aan den bovenlijn en een breedte van me<r dan twee meter, gemeten volgens de lengte der staven en waarvan de mazen een lengte en breedte hebben van meer dan drie centimeter. In de op 25 dezer gehouden vergadering van Commissarissen dezer instellling is besloten aan de a.s. Algem. Vergadering van aandeelhouders voor te stelleni het divi dend over 1925 op de pref. aandeelen te be palen op 6% (onv.) en aat op de gewone aan deelen eveneens op 6% (onv.) Op de pref. aandeelen werd in mindering hiervan in November 1925 reeds een interim- dividend van 3% betaalbaar gesteld. Meii verzoekt ons nog de aanuacht te vesti gen op de lezing van den heer Ph. C. Visser hedenavond in de Gem, Concertzaal Er zijn nog enkele plaatsen verkrijgbaar. Mer. tate de gelegenheid dus niet voorbij gaan, deze interessante lezing bij te wonen. De vergadering van da Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur, waarin vermoedelijk de vestiging van den zetel zal worden besproken, zal waarschijnlijk om streeks half Mei gehouden worden. Naar het „Weekblad voor Bloembollencul tuur" verneemt, heeft Prof. v Slogteren een uitnoodiging ontvangen op het internationaal Congres op het gebied van Plantenz.ekten, in Augustus a.s. te Itaca (V. S.l te houden, een inleiding te houden over de internatio nale uitwisseling van tuinbouwproducten. De aanleiding tot deze jitnoodiging is. dat prof. v. Slogteren indertijd in Amerokaansche wetenschappelijke kringen zeer de aandacht heeft getrokken door zijn bestrijding der qua rantaine-maatregelen der Fcd.^ Hort. Board. Voor het houden van inleidingen op dit Amerikaansche wetenschappelijke Congres worden alleen bepaalde geleerden uit de ge ilede wereld uiUenooaigd. onder opgave van het onderwerp. Het is voor de kweekers van groot belang dat de mógelijkheid van het behoud van open grenzen voor tuinbouw producten, mits onder deugdelijke en eerlijke controle op de bestrijding der ziekten en plagen, door de mannen der wetenschap in Amerika wordt aanwezig geacht, zooals uit de uitnoodi'ing aan den op dit terrein bij zonder kundigen professor is af te leiden. Uit de wetenschappelijke menschen toch wor den de ambtenaren van den Fed. Hort. Board en de andere regeeringbureaux. die het wel en wee van onzen export naar Amer.ka in handen hebben, gerecruteerd. Het staat overigens nog niet vast, dat Prof. v Slogteren de uitnoodiging zal aan nemen, Zijn wc^-k hier ie lande laat n.l. een onderbreking van eenige weken niet toe. Met alle respect voor de motieven, die Prof, van Slogteren zouden leiden de uitnoodiging niet aan te nemen betreurt het kweekersorgaan het ten zeerste als de hooggeleerde de re's naar Amerika niet zou ondernemen. We zijn er gelukkig zeker van, besluit het blad. dat de banden, die hem hier hinden, sterk ge noeg zijn. om te maken dat hij een „retour- biljet" neemt. Wij lezen in het weekblad voor Bloem bollencultuur. In afwachting van de officieele mededce ling van het Hoofdbestuur aan de leden van het naar aanleiding van het raadsbesluit van Haarlem te verwachten aanbod dezer ge meente, is het onze plicht om te dezer plaatse te vermelden, dat hoe de zaken ook verder verloopen zullen, de geheele vereeniging en het vak met groote waardeering heeft ver nomen, dat het behoud van den zetel der Alg. Vereeniging aan de stad Haarlem zoo veel waard is, als blijkt uit het aanbod van maximaal honderduizend gulden, als bij drage in de stichtingskosten van een Centraal Gebouw, waardoor de gemeente getoond heeft hiervoor een inderdaad royaal offer te willen brengen. Daar het aanbod van de gemeente in dezen vorm voor de vereeniging en haar hoofd bestuur volkomen onverwacht gekomen is, kan op dit oogenblik onmogelijk voorspeld worden, wat de verdere loop van zaken zijn zal. Het spreekt echter vanzelf, dat onver wijld grondig jal worden nagegaan, welke mogelijkheden het aanbod biedt. Aan gissingen zal'het vreezen wij niet ontbreken. Toch zal het verstandig zijn geduld te oefenen, daar de voorbereiding van een weloverwogen besluit, waarover de al gemeene vergadering met kennis van zaken zal kunnen cordeelen, uitteraard eenigen tijd kosten Zal. In verband hiermede moge er nog eens op gewezen worden, dat de vereeniging, noch haar bestuur, verantwoordelijk zijn voor hetgeen van andere zijde soms met groote stelligheid is voorgesteld als de meening van dat bestuur .Indien het hoofdbestuur iets te zeggen heeft, kan men dit veilig aan dat college zelf overlaten en evenmin als het zelf ooit door middel van andere vereenigingen wenschen heeft laten overbrengen of op de gestie van anderen eenigen invloed heeft ge oefend, evenmin is het juist, dat anderen, zij het ook met de beste bedoelingen, maar zonder daartoe gerechtigd te zijn en zonder zelfs de nauwkeurigheid van hunne mede deelingen te kunnen beoordeelen, zich tot tolk meenen te moeten maken van hetgeen naar zij onderstellen „Bloembollencultuur" wenscht. Door dergelijk optreden ontstaat slechts misverstand. „Bloembollencultuur," dat on mogelijk van alles op de hoogte kan zijn wat op deze wijze buiten haar voorkennis en verantwoordelijkheid over haar wordt geweerd, kaïi zich niet verdedigen en komt beheel ten onrechte in een scheeve positie ZEDENMISDRIJF. Door de politie van Boskoop en Alphen is hier ter stede gearresteerd zekere V., stoom bootkapitein, wonende te Heemstede, als verdacht zich te Boskoop te hebben schuldig gemaakt aan een zedenmisdrijf. V. is ter be schikking gesteld van den Officier van Jus titie te 's-Gravenhage. Verkeersverbetering. Zaterdag is men begonnen met het vellen van een rij boomen op den Heerenweg, even voorbij het Wes- terhoutpark. De weg is daar ter plaatse niet overmatig breed, terwijl de boomen, staande aan de Oostzijde van den weg, bovendien een groote ruimte in beslag namen,zoodal h't opruimen van deze zware boomen een .-Langrijke verkeersverbetering van den heerenweg is. 9 MAART tnKólC LA 1tK: KOERv KOER' sKRLIJN t 5< 21/o DARIJS i B b 52 BRUSSEL 9.72 WEEN EN t 35 21 lONDEN i 12 121 /2 STOCKHOLM i t 6b 95 KOPENHAGEN 61 45 OSLO i 53 35 BAZEL B 4b 10 NEW.YORK i 2.41 6/g ROME i i 10'71/a RAAG 9 i 7.<21 /a WARSCHAU i 35.— Burgerlijke Stand. Ondertrouwd S.G. Smit en J.M.M. Hermans. Getrouwd J.H. Beukers en A. de Wagt J Noordbeek en J.E, Schooneveld. Geboren d. van H.E. Klinkenberg- Broerse d. van C.W. Guldemond-van Zan ten d. van J.A. Fransen-Segbers d. van J. A. Peters-Zuiderduin d. van C.A. Vled- der-de Kooker z. van A. Janse-Jongbloed d. van M.C. Klein-Kramer d. van G. Meijer Biesheuvel. Overleden R. van Wijk, Wed. M. de Gelder vr. 70 jaar. Opheffing Burgerwacht. Vrijdag avond hield de Hillegomsche Burgerwacht een ledenvergadering in Flora. Doel was, tot opheffing te besluiten. De opkomst was iets beter dan de vorige maal,, doch evenwel gering. De voorzitter, de heer J.H.M. Balvers opent met een woord van welkom en zette in het kort de redenen uiteen, waarom tot op heffing geadviseerd wordt. Spreker zei, dat het Bestuur gemeend heeft, dat het opzichte lij k gevaar tot bedreiging van het wettig ge zag thans wel van de lucht is, hoewel men toch altijd voor een of anderen vijand voorzichtig moet zijn. Het bestuur is daarom overtuigd, dat mocht er ooit, gevaar dreigen de Ie-, dep, evenals bij de oprichting dezer vereeni ging weder paraat zullen zijn, om met de- zélfde liefde en dezelfde kracht het wettig gezag te beschermen, feen tweede reden waarom tot opheffing moet worden overge gaan is het gemis aan geld. De gemeente geeft niets en het Rijk bijna niets, terwijl er toch geld noodig is voor de te voeren cor respondentie, voor de schietoefeningen en wat dit meer zij. Daar niemand der aanwezi gen het woord verlangde, werd met alge meene stemmen besloten tot opheffing. De Voorzitter zei hierna „Thans behoort de Hillegomsche Burgerwacht tot het ver leden. Op mij rust de plicht, om U allereerst namens het Hoofd der Gemeente een woord van dank te brengen voor uw steun aan het wettig gezag eo in de dagen, dat zulks noodig was, alsmede voor uw langdurig lidmaat schap. Dit geldt in het algemeen en voor allen. Aan den Commandant Pijpers zeg ik bizonder dank voor diens aangename leiding gedurende de oefeningen, aan den penningmeester, den heer Broekes en den Secretaris, C.W. van Maris voor de correctheid, waarmede zij hun ne functie bekleedden, Veel zou ik nog over een en ander kunnen zeggen, doch ik zal sluiten met den wensch, dat Land enGemeen- te van dergelijke onheilen mogen bewaard blijven, doch indien het wettig gezag om welke reden dan ook worde aangevallen, gij wederom zult doen, wat ge eens deedt tot steun van Kerk en Staat, tot heil van God 1" De melkprijs. De prijs van de melk in deze gemeente is wederom met 2 c. per L. verlaagd en bedraagt thans 14 c. De verla ging is weder een voordeeitje voor de huis moeders. Aanbestedingen. Door B. en W. dezer Gemeente zijn de volgende aanbestedingen gehouden A. Het afbreken der houten wal- oeschoeiing aan de Haven en het plaatsen van een Betonwalbeschoeiing over een lengte van 183 M. De uitslag was als volgt C. van der Vegte, Wezep f 18735 J. Splinter, Lei den, bestek A. 7990, massa 18690 C.G. van de Poll, Hiilegom, massa 18500.- R. Beik, Boxtel A. f 11206, B. 6650, massa 16796.- Gebroeders Leendertse, Amster dam, massa 16259.- H. de Weers, Haarlem massa 16200.- C. de Koning, Vijfhuizen A. 9490, B. 6490, massa 15900.- G. Brum- mer, Almelo, massa 15200.- L. van dei- Hoving, Pernis A. 7667, B. 7065, massa 14732.- N.V. De Baan en Co, Maassluis, A. 7962, massa 14595.- Jonker en Her waarden, Haarlem A. 12500.- Dekker en Faas, Hoek van Holland A. 11125.- H.G. van Meer, Oosterhout A, 11974 N.V, Wernink, Leiden, A10200.- Joh. Potman, Haarlemmermeer A. 9900, B. 8076.- A. Peters en J. Nijmeyer, Dordrecht A. 8975, B.f 7090.- Albert van Bodegom Co, Spijkenisse A. 8620.- A. Schoorl, Haarlem B. 7940.- D. Stada Ymuiden, B. 6740.- M.S. van der Voort, Aarlanderveen, B. 5660.-. Aanbesteding B. Het leveren van 10000 basalttinetrottoirtegels franco wal in de Nieuwe Haven. Uitslag per 1000 stuks N.V. Bas, tegelfabriek, R'dam voor heele tegels f 184.50, voor halve 92.25 Betongabriek, Arkel168.25 N.V. Wernink, Leiden 168.— Van Dijk Jr. Alfen (Z.H.) 161,80; N.V. Kool en Wildeboer, Groningen 154,- F. P. Bosch Zn, franco op het werk 150.- N, V. Oosthoek Zn, Den Haag 143.- N.V. Duinker en Vooruit Alfen-Rijn 141.- F.P. Bosch Zn, Alfen-Rijn 140.50, C.G. van de Poll, Hiilegom 140.- De gunningen zijn aangehouden. Offervaardigheid, De bouwcommis sie voor een nieuwe Ger. Kerk alhier heeft bij haar eersten rondgang onder hare leden reeds een toezegging gekregen van 23.500, ■"erwijl alle biljetten nog niet zijn terugont vangen. Het getuigt wel van groote offer vaardigheid en godsdienstzin. Geslaagd. Voor het examen Machine- schrijven slaagde onze plaatsgenoot, de heer C an der Wiel, leerling van den heer F.C. an Lierop Jzn, alhier. Boridsadviseur. - Door Z.D.H. den Bisschop van Haarlem is eervol ontslag ver leend aan den Welfeerw. Heer H.J.M. Nieu- werihuizen te Den Haag als Bondsadviseur vaii den R.K. Prov. Bond van Geitenfv. in Zuid-Holland eri als diens op vol get' b e noê m d de Weléêrw. Heer G.' MörSCh, KajMfêStfi van Sr. Joseph alhier. Chr. landbouwwinterschöol. De z.g openbare eindlessen aan de Christelijke land bouwwinterschool te Hoofddorp werden 's morgens en "s middags 'door vele belang stellenden bijgewoond, Aanwezig waren, oehalve verschillende ouders van leerlingen o.m. Dr. van der Zande, inspecteur van het landbouwonderwijs te 's Gravenhage, Mr. A. Slob als voorzitter van de commissie van oezicht, Joh. Verkuijl Mzn. uit Heemstede en A. Biesheuvel Azn. uit Halfweg als leden van het bestuur der school. De lessen werden legeven door de heeren J. Woldendorp, di recteur en A. v. d. Ploeg en Dr. D. W. Zuij- dam als leeraren. Na afloop daarvan werden door den directeur de verschillende rapporten uitgereikt aan de leerlingen die van het eerste tot het tweede leerjaar konden worden be vorderd dit waren zeventien jongelui, terwijl 4 leerlingen niet konden overgaan. Tot het tweede leerjaar werden toegelaten de navol gende leerlingen: J.H.Biewenga; J.BIom;Th. Bouwman; H. Bulthuis; J. P. Bus; P. D. Dijkhuis; J. C. Gehrels; J. Monster; R. W. Lammerts; A. C. van Nieuwenhuizen; J. C. Petri; A. de Ridder; J. Rip Wzn.; J. Tenzen; M. C. Verkuijl; J. F. Wiergcnga en J. Zuidveld. Daarna werd aan die leerlingen, die met gunstig resultaat de lessen van het tweede leerjaar hadden gevolgd, een diploma uitge reikt. Van de 15 leerlingen konden 14 hier mee worden verblijd n.l. J. van Woerkom te 's Gravenhage; J. H. van Wijk te Uithoorn; J. K. Straatsma te Haarlem; H. J. G. van Leeuwen te Hoofddorp; P. A. Kroon te Abbenes; J. C, Kroon te Abbenes; W. J. Kiers te Ten Boer; A. M. Kiers te Ten Boer; M. J. C. Ingwersen te Watergraafsmeer; G. J. Hesse te Amsterdam; Tj. C. Geertse- ma te Slochteren; S. van Dongen te Amster dam; L. G. v. d. Bijl te Sonnemaire; A. Bies heuvel Azn. te Haarlemmérliede o.a. RUGBY-SIX Uitgevoerd in Ducolak en gemonteerd met Ballonbanden mimiiimimiiimiiiiimmniiniiinunminiiimiiitiiiiitm mMiniiiiiiniinnmmiiiiiiiiiiiiiinmtnüinmiiiiiiiiiniiniimimnmiiuiinniiiniiniimnmim

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2