Radio-omroep. De douane-autoriteiten te Hamburg hebben een suikersmokkelarij op groote schaal ontdekt. De nieuwe huisvesting van den Volkenbond. Het Roemeensche kabinet heeft zijn ontslag ingediend. De Amerikaan- sche gezant ir Engeland, Houghton, keert naar Londen terug. Een volks- referendum over het drankverbod in de Vereenigde Staten. GEM. BUITENL. BERICHTEN. EEN GEVECHT IN EEN STERFKAMER. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Landarbeiders voor Frankryk. Nationale pioenententoon stelling te Boskoop. KERK EN SCHOOL. St. Canisius-bond. FEUILLETON. EEN GEHEIMZINNIG! VERDWIJNING. Dc financieele crisis in Frankrijk. De financieele Kamercommissie heeft het totaal van 1385 millioen aan nieuwe inkom sten aangenomen. Met betrekking tot de verhooging van de belasting op het omzetcijfer meent de „Pe tit Parisien" te weten, dat de minister van financiën geneigd zou zijn een transactie te aanvaarden, welke 1502 millioen zou opbrengen. Briand presideerde Zaterdagmorgen den ministerraad, die zich bezighield met de tegen-voorstellen van de begrootingscom- missie. Na afloop der zitting verklaarde de minis ter van financiën Péret, dat de toestand Zeer kritiek is. De kleinste blunder kan een catastrofe ten gevolge hebben. Het kabinet besloot met algemeene stemmen tot ernstige maatregelen om den franc van de ineenstor ting te redden. De regeering zal in de Ka mer de quaestie van vertrouwen stellen. Het pond sterling is buiten de beurs tot 142 gestegen, de dollar is den koers van 30 ge naderd. Toch wordt de politieke toestand als verbeterd beschouwd daar de minister van financiën gezwicht is, afgezien heeft van de verhooging der omzetbelasting en er in toegestemd heeft andere belastingen voorste stellen. Zoo zou dan de mogelijkheid worden geopend eindelijk uit de onvruchtbare dis cussies te geraken. Helaas heeft de financieele commissie zonder te luisteren naar de plechtige aan maningen van den minister om zich te haas ten en gisteren te vergaderen, besloten het onderzoek der nieuwe voorstellen tot Maan dag uit te stellen, daar haar socialistische leden verklaard hebben dat zij gisteren elders bezet waren. Zij moeten in de pro vincie redevoeringen houden. Deze verklaring voor het uitstel wekt ver bijstering, daar Pêret Zaterdagmorgen plech tig verklaarde, dat alles vóór 31 Maart moet beslist zijn met het oog op het heil des lands en dat, waar dit op het spel staat, de huidige toestand niet mag voortduren, daar zij anders verontrustend zou worden. De socialisten erkenden, dat de franc moet worden gered, maar deden opmerken, dat zoo spoedig mogelijk andere belastingen moeten worden voorgesteld zonder hardnek kig vast te houden aan de oorspronkelijke voorstellen. Men 'hoopt dat Briand er op het laatste oogenblik in zal slagen tot een definitieve regeling te komen. De commissie voor de financiën heeft een amendement aangenomen strekkende tot instelling van een petroleum- en suiker monopolie. Gemeld wordt nog, dat het voorstel in zake een petroleum- en suikermonopolie af komstig was van Margaine en met 15 tegen 7 stemmen door de commissie werd aange nomen. Suikersmokkelarij te Ham burg. De douane-autoriteiten zijn volgens de „Hamb. Nachr." een suikersmokkelarij op groote schaal in de vrijhaven alhier op het spoor gekomen. De ontdekking geschiedde reeds maanden geleden. Er zijn ca. 30 per sonen bij betrokken, die een organisatie hadden gevormd de meesten zijn reeds ge arresteerd. Den staat is door deze affaire een schade toegebracht van ca. een millioen mark. De belastingverlaging in Duitschland. De Duitschnationale Rijksdagfractie heeft besloten bij stemming over het ontwerp- belastingverlaging blanco te stemmen. Het lijdt dus geen twijfel of het ontwerp zal worden aangenomen. Steun aan den wijnbouw. De begrootingscommissie uit den Rijks dag heeft besloten den wijngaardeniers on middellijk credieten tot een bedrag van 20 millioen Rijksmark ter beschikking te stellen. De gearresteerde Duit- scher. De berichten omtrent den in Moravisch- Ostrau gearresteerden Duitscher, die uit Breslau afkomstig was en Gruschcyk bleek te heeten, blijven elkaar tegenspreken. De „Nachtausgabe" verneemt vanavond^ dat de hoofdcommissaris van politie te Bres lau geen woord gelooft van de beweringen van Gruschcyk over een voorgenomen aan slag op het leven van minister Severing. Gruschcyk stond te Breslau bekend als een leugenaar eerste klas en men nam aan, dat hij naar Tsjecho-Slowakije was uitgeweken om zich te onttrekken aan een gerechtelijke vervolging in verband met verschillende op lichtingen, die hij gepleegd had. Daarentegen weet het „Berl. Tbl." mee tedeelen, dat Silezische landarbeiders eenige dagen vóór de arrestatie in Moravisch-Os- trau een brief van Gruschcyk aan den lei der van de Organisatie Consul te Breslau hebben gevonden, waarin hij dezen mee deelde, dat hij vergeefs had gewacht op den jongen man uit Westfalen, die te zamen met hem den aanslag zou plegen. Dezen brief hadden de land-arbeiders aan een marechaussee overhandigd en op deze wijze had de Pruisische regeering reeds vóór de arrestatie van Gruschcyk kennis gekregen van den voorgenomen aanslag. De mijnramp bij Ober- hausen. Bij,het ongeluk in de mijn Overhausen zijn niet zes, maar twaalf arbeiders omgekomen. Het aantal zwaargewonden bedraagt drie, maar deze verkeeren allen in levensgevaar. Er zijn negen lichtgewonden. Hindenburg en de com munisten. In den Rijksdag dienden de communisten een voorstel in om het salaris van den rijks president van de begrooting te schrappen. Hun spreker verklaarde, dat een rijkspresi dent, volmaakt overbodig was en betoogde, dat het nu maar eens uit moest zijn met de Hindenburg-politiek. Onmiddellijk sprong de minister van bin- nenlandsche zaken, dr. Külz, op en ver klaarde verontwaardigd, dat de rijksregee- ring voornemens was zoolang zij het heft in handen had Hindenburgpolitiek te voeren, omdat dit een politiek is van plichtsbetrach ting en verantwoordelijkheidsgevoel. (Dav. toej.) Het communistisch voorstel werd ver worpen. Alle andere partijen stemden tegen. De nieuwe bondsgebou- wen te Geneve. De secretaris-generaal van den V.B. heeft een bezitting te Sécheron (bij Genève) aan gekocht. Wanneer nog twee aangrenzende panden zullen zijn gekocht, zal de Bond dc beschikking hebben oven de terreinen, waarop het vergadergebouw der Assemblée en het nieuwe gebouw voor het secretariaat zullen worden opgetrokken. De studiecommissie van den Volkenbond. De Bondsraad besloot tot aanvaarding der uitnoodiging tot deelneming aan de studie commissie inzake de reorganisatie van den Raad van den Volkenbond. Jeugdbescherming. Het comité ter bescherming der jeugd begon Vrijdag j.l. met de discussie nopens de quaesties betreffende het leven en de ge zondheid der zuigelingen en nam een door België ingediende ontwerp-resolutie aan, waarin wordt verzocht de door de commissie voor de hygiëne begonnen studie voort te zetten. Het Roemeensche kabi net afgetreden. Ministerpresident Bratianu heeft na de sluiting der parlementszicting bij den koning het ontslag van het kabinet ingediend. Italië vraagt een eigen spoorlijn naar Abessinië. Tusschen Londen en Rome zijn op het oogenblik besprekingen gaande nopens het verdrag van 1906 betreffende Abessinië. Dit verdrag is onderteekend door Engeland, Ita lië en Frankrijk, zoodat ook de Fransche regcering in de besprekingen moet worden gekend. Te Rapallo heeft Mussolini tegenover Chamberlain dit verdrag ter sprake ge bracht, waarbij werd overeengekomen, dat de departementen van buitenlandsche za' e i van beide landen de kwestie nader zouden onderzoeken. Italië verlangt een concessie voor het aan leggen van een spoorweg van een zijner kolo niale havens, waarschijnlijk van Massowa in Italiaansche Eritrea naar de hoofdstad van Abessinië, Addis Abbaha. Op het oogen- loopt reeds een spoorweg van Djiboeti, de haven in Fransch Somaliland naar Addis Abbada en Italië zou zijn handel in dit ge bied van deze Fransche lijn onafhankelijk willen maken. Engeland is alleen bij de kwestie geïnte resseerd wegens zijn overeenkomst met Abessinië nopens de bevloeiïng van den Soedan. Treedt Kondoeriotls af De Grieksche bladen melden, dat Kon- doeriotis bereid zou zijn als president der republiek af te treden als alle partijen zich hiermede vereenigen. De oorlog te Marokko. Uit Rabat wordt aan het „Journal" ge meld Abd el Krim heeft een zitting van den Oorlogsraad gepresideerd, waarin tot een hervatting der vijandelijkheden werd besloten. Het bombardement van Tetoean door het kanon der rebellen, opgesteld op de hoogten van Targuist, is in de laatste dagen hervat. Het drankverbod. Uit Washington wordt gemeld, dat Sena tor Edge in den Senaat een resolutie heeft voorgesteld,om in November 1928 een volksreferendum over het drankverbod te houden. De wetgevende lichamen van Rhode Island hebben een soortgelijke resolutie aangenomen en verwacht wordt dat ook de wetgevende lichamen van New York en Maryland hetzelfde zullen deen. Houghton naar Londen terug. Telegrammen uit Washington melden, dat HoUghton 3 April uit New York zal ver trekken om zijn functies van gezant te Lon den te hervatten. Hugh Gibson, de Ameri- kaansche gezant te Bern, zal zich waar schijnlijk eveneens naar Europa inschepen. Laatstgenoemde zal de Vereenigde Staten vertegenwoordigen op de voorbereidende ontwapeningsconferentie, die 18 Mei te Genève moet bijeenkomen, indien zij niet opnieuw wordt uitgesteld wegens de moei lijkheid om het Fransche standpunt en dat van Engeland en Amerika betreffende het industrieele en maritieme aspect van het vraagstuk met elkaar te verzoenen. De aanspraken op schade loosstelling. Na een onderhoud met Kellogg heeft se nator Borah verklaard, dat een aantal schade loosstellingen wegens door de blokkade ge leden verliezen betaald zullen worden, ter wijl andere aanspraken door arbitrage zul len worden geregeld. De correspondenten der Engelsche bladen merken hierbij op, dat deze verklaring ten onrechte den indruk wekt alsof de quaestie der schadeloosstellingen op bevredigende wijze tusschen de regeeringen van Engeland en van de Vereenigde Staten zouden zijn ge regeld^ Zij vragen zich af of men in Ame rika de quaestie wellicht zoo gecompliceerd mogelijk willen maken om zoodoende de twijfelachtige aanspraken te combineeren met die, welke wellicht voor inwilliging vat baar zouden zijn. Verder wordt van Britsche zijde opge merkt, dat het zeer moeilijk zal vallen on partijdige arbiters te benoemen omdat zoo wel de vroegere oorlogvoerenden als de neu tralen belanghebbenden zijn bij deze quaestie De strijd om Peking. In een gehouden bijeenkomst besloten de leiders van de Koeo Min Tsjoen krachtige stappen ter verdediging te doen, in plaats van de halfslachtige maatregelen, welke het moreel der troepen vernietigen. Dienten gevolge hebben reeds belangrijke troepen bewegingen plaats gehad. Een lijfwacht van 4000 man troepen van Anfoe houdt streng de wacht over de met zandzakken voorziene toegangswegen naar het verblijf van Toean Sji Joei, het hoofd van het uitvoerend bewind. Een groot aantal niet-officieele bewoners van de Russische ambassade, waaronder ver tegenwoordigers van de Tsjeka, zijn gisteren naar Kalgan vertrokken, waarheen de ver slagen Chineesche bolsjewistische generaal Feng Yoe Hsiang zich reeds heeft begeven. MINISTER MALVY. Zooals men weet is de vraag of Malvy, de minister van binnenlandsche zaken, die na de in de Kamer op hem gerichte aanvallen ziek moest worden weggedragen en met ver lof in het Zuiden vertoeft, nog zal terug- keeren, een twistpunt in de pers geworden. Briand heeft verklaard, dat hij niet de „laagheid" zal hebben Malvy te laten schie ten, maar het heeft er allen schijn van dat Malvy uit zich zelf niet meer terugkomen zal. Nu wordt Briand verweten met opzet de Kamer in het onzekere te houden om aldus geen der partijen tegen zich in te nemen en ze voor de stemming over de financieele voorstellen te winnen. Hetgeen de „Oeuvre" doet opmerken Het lot van Frankrijk is aan dat zijner financiën gebonden. Het lot zijner financiën is gebonden aan de stemming, welke de Kamer over eenige dagen zal uit brengen. Wanneer deze stemming afhangt van de aanwezigheid of afwezigheid van den heer Malvy, moet er dan uit worden gecon cludeerd, dat het lot van Frankrijk aan de gezondheid des heeren Malvy gebonden is? HET BELGISCHE KAMERLID BRUN- FAUT VERVOLGD. Het soc. Kamerlid Brunfaut zal gerechte lijk vervolgd worden. Hij heeft een com missaris van politie, die Zondag bij een be tooging van beambten tegen de pensioenwet net de ordehandhaving belast was, grof be- leedigd. De dagelij ksche kroniek van processen en misdaden in de Fransche bladen is wederom met één misdaad aangevuld. Camille Bracq, een loodgieter te Parijs, die een wanhopige liefde voor Juliette Volin had opgevat, een liefde, die niet beantwoord werd wilde des avonds het cafetje binnendringen in de Rue Tiquetonne, waar zijn geliefde woont. De eigenares hield hem tegen, doch hij bedreigde haar met een revolver, waarop zij de vlucht nam. Een rijwielagent kwam op het lawaai af, sommeerde Bracq zich over te geven, die echter eenige schoten loste en daarna naar boven vluchtte. Toen de agent hem achterna zette, rende hij naar den zolder, klom het dak op, snelde eenige daken over en sprong op het balkon van een nabijzijnd huis. In de kamer brandde een zwak licht. Hij brak de ramen open en drong de kamer binnen. In een bed lag een stervende vrouw. Naast haar zaten haar beide zonen om haar in haar laatste oogenblikken bij te staan. Een der zonen sprong op en greep Bracq beet. Een hevige worsteling aan de zijde van het sterf bed ontstond, waaraan een einde kwam toen de politie, die den misdadiger achtervolgde, eveneens de kamer binnenkwam. Ten slotte werd Bracq met een paar schoten machteloos gemaakt. DE ZIEKTE VAN DEN PRINS VAN WALES. De prins van Wales is nog te Londen, maar gaat goed vooruit. De temperatuur is nor maal. DE GRAVEN AAN DEN YZER. Op 22 Augustus zal de jaarlij ksche bede vaart naar de graven aan den Yzer plaats vinden en dan zal de eerste steen van Vlaan- derens ijzer-gedenkteeken gelegd worden. Men vermoedt dat het monumentale Kruis in 1927 gereed zal zijn. DE ZAAK JüRGENS. De zaak-Jürgens (de vroegere rechter van instructie, thans Landsgerichtsdirektor) neemt steeds grooter omvang aan. Thans wordt ook een onderzoek ingesteld te Kassei, waar rechter Jürgens een tijdlang werkzaam is geweest. EEN SPOORWEGONGELUK. In het hoofdstation te Maagdenburg is Zaterdagmorgen vroeg een locomotief op een personentrein geloopen. De vier achter ste wageqs vierde klasse werden vrijwel to taal vernield31 personen werden gewond, van wie velen ernstig. DE CRISIS BIJ DE D-NATIONALEN. Een merkwaardige kijk achter de scher men vergunt een artikel van de D.-nationale „Schlesische Z." in verband met de Geneef- sche geschiedenis. Met opmerkelijke vrij moedigheid wijst het blad op het wantrou wen in brcede kringen van de Duitsch Na tionale partij tegen de partijleiding en de zuiver agitatorische politiek daarvan. Het blad acht het niet verstandig en juist, indien rechtsgerichte ©rganen thans de Duit- sche delegatie te Genève verwijten doen en daartoe vreemde staatslieden óverdreven lof toezwaaien. In Frankrijk en Enge land heeft men meer korpsgeest, discipline, politieke tact en zin voor politieke tactiek. De Duitsche staatslieden zouden nog ster ker gestaan hebben, indien zij hadden kun nen steunen op een sterke rechterzijde. In de D.-njjionale partij zijn breede krin gen critisch gestemd ten opzichte van de partijleiding. Niet alleen de heer v. Richt- hofen heeft zijn afwijkende meening uitge sproken maar ook leidende figuren, als Dry ander en Strathmann hebben zich op een wijze uitgesproken welke zeer duidelijk wijst in de richting van een actieve mede verantwoordelijkheid." Tenslotte verklaart het blad, dat de frac tieleider, die in plaats van graaf Westarp (tot partijvoorzitter gekozen) zal optreden, iemand moet zijn, die wat de partijpolitieke tactiek betreft, in overeenstemming zal zijn met de wenschen, welke niet alleen in Sile- Zië, maar ook in andere landsdeelen bestaan. TENTOONSTELLING BINNEN SCHEEPVAART EN WATERKRACHT. Als elfde regeering zal Hongarije officieel deelnemen aan de internationale tentoon stelling voor binnenscheepvaart en water kracht, welke te Bazel zal worden gehouden. De verhouding tusschen Duitschland en Italië. Naar aanleiding van de overhandiging van zijn geloofsbrieven door den nieuwen Itali- aanschen gezant te Berlijn en de daarbij gehouden toespraken door den rijkspresi dent en den gezant, merkt het gezaghebbend Italiaansch fascistisch blad „Tribuna" het volgende op De erkenning door beide sprekers, dat „geen der fundamenteele belangentegen stellingen beide volken gescheiden houdt" klopt met de feiten. Een politiek van har telijke overeenstemming" zou goed zijn, op voorwaarde, dat beide partijen behoorlijk rekening mogen houden met hun respec tievelijke belangen. De heer Mussolini is tegenover Duitschland altijd zeer vriend schappelijk gestemd geweest en de Itali aansche pers heeft zich over het algemeen onthouden van een oordeel over een interne aangelegenheid van Duitschland. Dit kan vna de Duitsche pers niet gezegd, worden. De Duitsche partijen en de Duitsche regeering, meent de „Tribuna" verder, treft medeverantwoordelijkheid voor de heftige anti-Italiaansche campagne en de Z.-Tirool- sche propaganda met haar duidelijke irri- dentistische strekking. De fouten van Duitschland na Locarno zijn groot geweest, maar zij kunnen nog hersteld worden. Tenslotte spreekt het fascistisch orgaan de hoop uit, dat de gehouden toespraken bij de audiëntie het begin zullen zijn, van een nieuwe verhouding. De „Tevere" acht het tijdstip aangebroken voor een ommekeer in de Duitsche politiek ten opzichte van Italië. Voor Italië bestaat geen aanleiding om zijn waakzame afwach tingshouding op te geven maar ofschoon de Duitschers van nature niet vlug van be grip zijn, zoo merkt het blad minzaam op, moesten zij toch begrijpen dat het gebied van den Boven-Etsch Italiaansch is en Italiaansch blijft, en dat Oostenrijk een zelfstandige staat moet blijven. EEN MILLIOENEN-PROCES. - Een rumoerig proces is dat om het ver mogen van Levi Leiter, te Chigago, die aan zijn kinderen een in de millioenen loopend vermogen naliet, dat onder het beheer werd gesteld van den zoon, Joseph. De erfgenamen zijn echter geenszins te spreken over de wijze, waarop de zoon, dien zij niet den waren Joseph vinden, zich van zijn taak kwijt. Zij vinden dat hij zakenflair mist en beschuldi gen hem van ongeoorloofde verkwisting, waarom zij eischen dat hij uit het beheer der nalatenschap wordt ontzet. Woensdag had een zitting van de recht bank plaats, waar de eischers de juistheid van hun actie poogden te motiveeren. Na mens hen verscheen een der dochters, Mar guerite, die gehuwd is met den graaf van Suffolk aan de zijde van den gedaagde be vond zich een andere dochter, die met Joseph geassocieerd is, en eveneens gehuwd met een Engelschman, met Colin Campbell. Mar guerite voerde een getuige aan, die o.a. ge tuigde dat hij Joseph een paar jaar geleden gerechtelijk had moeten vervolgen voor een vordering van 250 dollar voor honderd paar sokken, die hij speciaal had laten maken en.... artistiek decoreeren. Of een dergelijk getuigenis voldoende bewijskracht bezit, zal nog moeten blijken, maar uit is het pro ces nog niet. Het proces heeft intusschen zijn grappige, of liever pathetische kant. Marguerite gra vin van Suffolk en mrs. Colin Campbell waren door het proces, dat door de beide partijen met groote verbittering wordt ge voerd, al sedert vijf jaren sterk van elkaar vervreemd, doch in de Woensdag gehou den rechtszitting sprak de stem des bloeds zoo luide, dat toen mrs. Campbell de zaal binnentrad, zij op haar reeds aanwezige zus- fers toeging en haar hartelijk omhelsde, welk bewijs van familiaire teederheid onmiddellijk even hartelijk werd beantwoord. Joseph Lei ter werd door dit inderdaad aandoenlijk fa milietafereeltje zóó geroerd, dat hij zich van zijn plaats verhief, op zijn beide zusters toe snelde en vriendelijk glimlachend beide kuste. Daarna scheidden de zusters weer van elkaar, namen elk haar ver van elkaar ver wijderd staande zetels weer in en haalden borduurwerk voor den dag, waaraan zij,onder de daarop volgende verhooren door, ijverig werkten. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling bericht, dat er thans gelegenheid tot plaatsing is in Elzas Lotharingen van land arbeidersvoor alle werk, die met paarden kunnen omgaan en allerlei veldarbeid kun nen verrichten; bekendheid met de bieten cultuur, zaaien, maaien is veelal gewenscht, zij behoeven echter niet te kunnen melken of ploegen. Het loon is 200 francs per maand met kost en huisvesting. Inlichtingen bij de arbeidsbeurzen, de cor respondenten der arbeidsbemiddeling en, zoo noodig, bij den directeur van den Rijks dienst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling, Bezuidenhout 30, :s-Gra- venhage, doch dan uitsluitend schriftelijk. Vanwege de Nederlandsche vereeniging van pioenenkweekers, en handelaren, ge vestigd te Liden, zal op 15, 16, 17 en 18 Juni a.s. te Boskoop een nationale pioenenten toonstelling gehouden worden. Voor bloemenliefhebbers is het gelijk een goede gelegenheid de Boskoopsche culturen, die dan nog in hun eerste frissche lente groen prijken, te bewonderen, en te ge nieten van andere bloemen, die zullen wor den tentoongesteld of op de kweekerijen t^ bezichtigen zijn. In dezen tijd, dat Boskoop met den schoonsten lentebos getooid is, en men al- lerwege de ontloken pracht van bloem en blad bespeurt en het oog geboeid wordt door het jonge groen van velerlei gewassen, in dezen tijd is een bezoek aan Boskoop met zijn mooie omgeving dubbel de moeite waard. Onder hooge goedkeuring van Z. D. H. Monseigneur Callier, Bisschop van Haar lem, poogt Pater Hendrichs een Bond van gebeden en offers tc stichten voor de be keering van Nederland uit het steeds dieper inzinkend Protestantisme. Enkel Neder landsche bekeerlingen uit het Protestantis me, dit woord in den ruimsten zin geno men: dus óók zij, die wel ongedoopt wa ren, maar zich toch Protestant noemden en voelden, kunnen lid worden van dezen Bond. Gegadigden zenden naam en adres (duidelijk) aan dit adres: Secretariaat H. Canisius-Bond, Laan 27, Den Haag, (zonder den naam van Pater Hendrichs er bij te vermelden). Wij laten hieronder de Statuten van den H. Canisius-Bond volgen: DINSDAG 30* MAART, Hilversum, 1050 M. 12 en 7.30 Politie- ber, 6.307.30 Engelsche les door Mr. Fred. Fry. 7.45 en 10 Persber. 8.10 R. K. Radio-Omroep. Spr.eker de ZeerEerw. Pa ter Th, D. v. d. Geest O.P., Medew. van het Utrechtsch Palestrynsche koor, o.l. van den heer G. v. Kooten (leerling van Joh. Winnubst) en het K. D. O.-orkest, o.l. van Fr. Lupgens. 1. Recordare Jesu, Joh. A. Hasse. 2. O, Sacrum conviviura, M. Haller. 3. Kyrie uit de „Misa Papae Carcelli." Palestrina. 4. Pange lingua (GregoriaanschJ. Jongenskoor. 5. Dies irae, dies ilia, Schu bert (strijkkwartet en orgel). 6. Lijdensrede door den Z.E. Pater Th. v. d. Geest, O.P. 7. Nun komm der Heiden Hieland (Fu- ghetta), Bach. 8. Bènedietus, Palestrina. 9. Tenebrae factae sunt, M. Haller. 10. Ecce quemodo moritur. HandeL 11. Aus Liebe will mein Heiland sterben (Aria uit de Matheuspassion), Bach. Daventry, 1600 M. 1120—1.20 Het ra diokwartet en solisten (contra alt-tenor- viool). 1,202.20 Tijdsein, concert. 4.20 Tijdsein, lezing: How shall we amuse chil dren? 4.35 Concert door Louis Levy's or kest. 5.35 Kinaeruurtje. 6.20 Dansmuziek, 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber. nieuws, 8.00_Lezing: L'étui de Nacre, 8.20 „Kitesh," gewijde opera van Rimsky Korsakoff. Sym- phonie-orkest en koor. 10.20 Tijdsein, weerber. nieuws. 10.5012.20 Dansmuziek door het orkest van Hotel Metropole. Parys „Radio-Paris," 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris, 2.05 Nieuws. 5.09 Solis tenkwartet. 9.05 Engelsche les. 10.05 Cop- cert. Königswusterhausen, 1300 M. 7.50 Se- renaden van Brahms, Tschajkowsky en Braunfels, door orkest. Daarna nieuws. Brnssel 262 M. 5.20 Orkestconcert. 8.20 Concert. Melle Dianel-zang. Mme. Cam- bier-Harp. 8.50 L«zing: La liaison aerrienne Belgique-Congo. Daarna weer concert. 9.50 Lezing: Les tresors dart de Bruxelles (Les rousées) 10.29 Nieuwsber. Munster, 410 M. —12.35—1.50 Vclkt-or- kestconcert. 3.20 Zither-concert. 4.20 Le zing: Traumereien an französischen Kaml- nen. 4.50-6.20 Concert door het Schoen- makerskwartet. 6.40—7.00 Lezing: Para guay- 7.20 Lezing: Kleiderreform und Mode. 7.50 Vroolijke avond. Muziek en voordrachten. Daarna Jazzmuziek. Huversum-aanvulling Dinsdag 30 Maart. V?* mrr- Her-uitzending van da ge deeltelijke programma'» van Berlijn, Londen en Parijs. W oensdag 31 Maart, Her-uitzending van de gedeeltelijke programma's van Berlin, Lenden en Parijs. H. CANISIUS-BOND. 1 Er bestaat, uitsluitend voor Nederland sche bekeerlingen in Nederland, een Bond, genaamd H. Canisius-Bond. 2 De zetel van dezen Bond is gevestigd te "s Gravenhage, R.K. Pastorie, Laan 27. 3 Doel van den Bond is: een groote ge meenschappelijke eenheid van gebeden en offers te vormen van bekeerlingen uit het Protestantisme, in den breedsten genomen, om van God den terugkeer der Protestanten tot de Moederkerk af te smeeken. 4 Lid van den Bond kunnen uitsluitend worden, bekeerlingen uit het Protestan tisme (ruim opgevat), die in Nederland wonen en in Nederland bekeerd zijn tot het R.K. Geloof. 5 De leden verbinden zich om dagelijks minstens te bidden 't gebed dat voor dit doel is goedgekeurd door TL D. H. den Bisschop van Haarlem, alsmede zich in het een of ander te versterven, om aldus van God de bekeering van Nederland te bekomen. 6 De leden, alle bekeerlingen uit het Pro testantisme in welken vorm dan ook, overtuigd, dat zij op de eerste plaats ge roepen zijn hunne arme dwalende bróe. ders door gebed en offers in hun moeilijk bekeeringswerk bij te staan, zullen, in zooverre dit hun met de hulp van Gods genade mogelijk ia, zich beijveren om meer nog dan hetgeen, waartoe zij krach tens hun lidmaatschap van genoemden Bond verplicht zijn, gebeden en offers aan God voor dit Apostolisch doel op te dragen. 7 Het lidmaatschap Is koeteloos. Men is echter vrij een vrijwillige aalmoes te zen den aan het Secretariaat, dat gevestigd is in de R. K. Pastorie te 's Hage, Laan 21. 8 Een gulden boek zal de namen der leden bevatten, welke slechts zullen deelen in de voorrechten, wanneer zij zich als zoo danig hebben opgegeven aan het Secre tariaat en een bewijs van lidmaatschap hebben ontvangen. Gezien en goedge keurd t Augustinus, Josephus, Bisschop van Haarlem. Haarlem, 13 Maart 1926. GEBED. O, God, die in Uwe Goedheid den H. Petrus Canisius hebt uitverkoren, om de dwalenden aan de Moederkerk weer te geven, verhoor het gebed, dat ik, die door diezelfde Goedheid tot de Moederkerk ben teruggekeerd, stort voor mijne dwalen de medebroeders en zusters. Geef Almach tige en Goedertieren God, dat ook hunne oogen mogen geopend worden, opdat zij den weg des lichts en des levens mogen vinden, gelijk ik dien door Uwe genadige Barmhartigheid gevonden heb. Neem mijne smeeking en mijne offers aan en, voor de glorie van Uwen Naam, laat allen, die in ons vaderland afgescheiden van Uwe Kerk le ven, tot die Eene, Ware Kerk terugkeeren. Door O. H. J. C. Amen. Dit gebed is goedgekeurd door Z. D. H. den Bisschop van Haa-lem, die een aflaat van 50 dagen (toties quoties) verleent aan de leden van den H. Canisius-Bond, zoo dik wijls zij dit gebed bidden en ook aan alle andere gebeden en goede werken, dia zij verrichten om het doel in dezen Bond ta bereiken, een aflaat van j0 dagen verleent, alles onder de gewone voorwaarden. t Augustinus Josephus, 51 De tranen kwamen in hare oogen, al deed zij ook nog zooveel moeite, die terug te houden. Het hart van Charles Miniéres klopte nog sneller. Hij durfde bijna niet te begrijpen. Was zulk een onverhoopt geluk dan mo gelijk? Neen, hij kon het niet gelooven. „Maar kan ik dan altijd hier blijven, juf frouw Margaretha?" zoo stamelde hij. „Zou ik dan kunnen hopen...." Hij sprak zich niet uit. Hij kon de juiste woorden niet vinden en nog kon hij aan zijn geluk niet gelooven. „Maar hebt u mij dan niet zeiven gezegd dat u geen andere gevoelens voor mij koes tert dan voor.. een tweeden vader?'' zoo stamelde hij. „En hoe kan ik dan hopèn?" Het groote,woord was er uit. Hii kon niet meer terug. „Heb ik dat werkelijk gezegd?" vroeg Margaretha met ongeveinsde verbazing „Ja zeker. U hebt dat den eersten dag gezegd, slechts weinige oogenblikken na mijne aankomst. En toen bedacht ik dat ik ook zooveel ouder was dan nu, en dat het dwaas van mij was, om te hopen, dat een jong meisje als u wederliefde voor mij zou kunnen koesteren." „Dat was zeer dwaas van u" zef Marga retha ernstig Eindelijk had hij begrepen. Hij kende nu de volle maten van zijn on verhoopt geluk. Mag ik dan uwe hand aan uw vader vra- gèb?'' stamelde hij met eene stem, die van ontroering beefd§, „Natuurlijk!" „En mag ik dan hopen dat gij mij ook be mint?" „Ik heb u al bemind van af het eerste oogenblik, dat u zich voor mij hebt opgeof ferd, en uw eigen leven in de waagschaal hebt gesteld, om het mijne -te redden. Ik was toen zoo zwak, en den dood nabij. En toen kwam de wensch bij mij op, dat de goede God mij in het leven >gou houden, voor mijn ongelukkigen vader en.... voor u." „Waar blijft gij toch, kinderen!" riep de vroolijke stem van den professor, die bejden in den tuin zocht. „Er is al tweemaal geluid voor het diner Moeten de spijzen dan koud worden? Ik ben niet verliefd, vergeet dat niet, en ik kan mijn middagmaal niet ontberen!'' Margaretha snelde heen, onder voorwend sel. dat ze de bloemen, die ze in de hand hield eerst in het water moest gaan zetten. Met zijn hoed in de hand, trad Charles Miniéres op den proffessor toe. „Hooggeachte professor", zoo zei hij op plechtigen toon, „zou het mij geoorloofd rijn een verzoek tot u te richten?" „Een verzoek beste vriend? Wel zeker. Ik weet al vooruit wat ge me te vragen hebt. Gij wilt mij zeggen, dat gij mijne dochter be mint, en dat zij u ook bemint. Maar dat alles wist ik al lang. Zift ge nu tevreden? En nu komt gij mij zeker hare hand vragen, nietwaar? Opperbest. Hoe groot hare bruid schat is, durf ik niet juist te zeggen. Ze be zit de erfenis, die hare moeder haar heeft nagelaten, en later zal ze bet grootste ge deelte van mijn vermogen erven. Maar dat komt eerst na den dood van den ouden pro fessor. waarop ik u zoo lang mogelijk zal laten wachten, omdat ik weet, dat gij beiden mij wel moogt lijden en gij werkelijk om mijn dood zoudt treuren. „O, wat zijt u toch goedl" riep Charles Miniéres vol aandoening uit. „Maar zijt gij dan ook niet Goed? En hebt 'ij mij mijne dochter niet teruggeschonken. En nu schenk ik haar weer aan u. Maar laat 'k u even een klein verwijt doen, waarde vriend. Het zal het eerste en ook het laat ste zijn, dat beloof ik u. Gij hebt er al te veel tijd voor genomen, uwe liefdesverkla ring te doen Maar waarde professor. „Neen, spreek mij niet tegen. Gij hebt mij ongeduldig gemaakt. Ik kon het bijna niet langer meer uithouden. En toch ben ik geen Franschman, zooals gij. En ik kan u wel zeggen, dat mijne overleden vrouw en ik er geen acht dagen voor genomen hebben, om elkaar te vertellen, dat wij elkaar bemin- leAMaar dat is nu eenmaal voorbij, en het is ook geen reden, om ons middagmaal koud te laten worden." Natuurlijk was er nu geen sprake meei van vertrekken. Nog vele dagen brachten Margaretha en Charles Miniéres in eikaars gezelschap door. En professor Rhumster dreef de edelmoe digheid zelfs zóó ver, dat hij zijn jeugdigen collega niet meer uitnoodigde, om bij zijne wetenschappelijke proeven tegenwoordig te zijn, hoe interessant die ook beloofden te zijn. Beide jongelieden hadden nu nog gewich tiger zaken met elkaar te bespreken, en de professor wilde hen daarin niet storen. Op zekeren middag zat Ctfarles Miniéres met zijne verloofde in bet prieel, in druk gesprek Margaretha hield een borduurwerk in de hand, dat maar langzaam vorderde. Beiden werden gestoord door de komst van 'n bediende, die doctor Miniéres kwam mededeelen, dat twee personen hem wenschten te spreken. „Moeten zij mij spreken?" vroeg Charles Miniéres verwonderd. „Mij?.... Maar dat is niet mogelijk: Het moet een misverstand zijn. Ik ken hier niemand. „Toch hebben zij mij duidelijk gezegd, lat zij doctor Charles Miniéres motsten spreken," „Welnu, ik ben nieuwsgierig, dat geheim op te helderen. Zeg hun dan, dat ik zal ko men." „Mag ik u even alleen laten, Margare- .ha?" vroeg hij, terwijl hij opstond. „Ja, zeker. Maar kom toch zoo spoedig mogelijk terug. Ik ben erg nieuwsgierig. Dat is een van mijn vele gebreken," zei Margaretha lachend. Charles Miniéres volgde den bediende laar binnen. In de vestibule stond hij te genover twee vrouwspersonen. De eene daarvan scheen tamelijk oud, en de andere nog jong, hoewel verdriet en diende al die- ne sporen op haar gelaat hadden achter ge laten. De oudere dame, wier gestalte eenigszina gebogen was, gaf den arm aan de jongere. Zij steunde op een stok, en droeg een Irooten blauwen bril. „Doctor Miniéres," zoo begon de jongste in de Fransche taal, „wij hebben gehoord, dat u te Ween en waart." „Ik zou wel eens willen weten van wie u lat gehoord hebt," riep Charles Miniéres verwonderd uit. „Niemand kan weten, dat ik mij te Weenen bevind." .„Pardon, doctor," zei de oudere dame, „toch is het waar, Wij zijn te Saint-Dié ge weest, waar u kamers bebt gehuurd, en daar heeft men ons gezegd, dat u te Weenen bij professor Hans Rhumster moest zijn." „Dan moet mijn huishoudster u dat ge zegd hebben.... Maar ik vraag mijzelven tevergeefs af, hoe zij dat kan weten." „Pardon, doctor. U moet dezer dagen brieven hebben ontvangen. Ik heb u ge schreven, dat ik wist, dat u bij den beroem den professor Hans Rhumster waart, en dat ik gaarne een consult voor roijzelve zou willen." „Ja, doctor," zei de jongste, „het is voor mijne ongelukkige tante die gevaar loopt haar gezichtsvermogen te verliezen." „Ik begrijp er niets meer van," zei doctor Miniéres. „Ik vraag mijzelven af, of ik niet het slachtoffer ben van een misplaatste® scherts." „Maar denkt u dan, doctor, dat het een misplaatste scherts is, wanneer wij zulk een lange reis van Saint-Dié naar Weenen heb ben ondernomen? Dat zult u toch moeilijk kunnen aannemen," zei de oudste der twee dames. „Het is misschien dwaas van mij, maar ik meende, dat ik misschien door de bekwame zorgen van u, en door de behan deling van den beroemden professor Rhum ster het gezichtsvermogen terug zou kunnen bekomen." Doctor Miniéres zweeg. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7