Uit den Omtrek. Weer wat nieuws onder de zon!!! ;s pct: VOLLE-MELK-REEP NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Maandag 29 Maart 1926 IJMUIDEN. HEEMSKERK. BEVERWIJK. WIJKEROOG. HEEMSKERK. Beter dan Goed: ©E BESTE VELSEROORD. SANTPOORT. NIEUW-VENNEP. VOGELENZANG. HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. SCHOTEN. ZANDVOORT. OVERVEEN. Een goede verbetering te Overveen. GEMENGD NIEUWS. Het S.S. Jobshaven" bij Cuba gestrand. KUNST EN KENNIS. Historisch tijdschrift. Berichten uit onze vorige oplage. Inwijding Mgr. van Roey. De boodschap van Mussolini. Samenwerking op radiogebied. MARKTNIEUWS- Nijverheidsonderwijs. Weer is de cursus ten einde en zijn de resultaten van 'net leerjaar 19251926 bekend. Vandaag en morgen zal - het publiek, zoowel de ouders der leerlingen als zij, die belang stellen in de ontwiickeiing van cnze a. s. vaklieden, op een tentoonstelling in de school aan de Kanaalstraat, de werkstukken kunnen bewonderen. Men zal dan zien, dat het niet alleen de eenvoudige handgrepen zijn, die de jongens geleerd hebben eer ze de wereld in werden gezonden, om als vak lieden hun brood te kunnen verdienen. Ook ingewikkelde constructies zijn er. Men zie maar de verschillende puien van timmer lieden cf de examenstukken der bank werkers. Uiteraard dwingt ook de, atdeelmg voor electro-mcntage tot bewondering. Daar zijn bijv. de fijnste natuurkundige instru menten nocdig voor het onderricht in dat vak, door de leerlingen vervaardigd en op gesteld. Zoo komt deze, nog m het stadium van ontwikkeling verkeerende school in het bezrt van een collectie instrumenten; die menige inrchting van Hcoger- of van Middel baar enderwijs ze kan benijden. Trouwens, bijna alles wat men aan leermiddelen op het scheel noodig heeft, wordt eerst door de leerlingen, al leerende gemaakt. De gereed! schappen en machines, de' gebouwen en meubelen, zelfs thans de brandkast met kunstig slot. We denken dan oök'wei. dat zeer velen, die bij d.e soort van werkzaamheden be trokken zijn, dezer dagen eens een kijkje zullen nemen. De namen van hen, die thans de school met een diploma zullen verlaten zijn: veer het machine-bankwerkcn: C. de Visser, P. Koopman, L. de Vries, J. Kcomen, H. Zwart, G, van der' Nulft. P, Busman, J. Fiets, L. Wilgenburg, C. Visman, F. Koster, P. Stevens, H. Kabel en R. Bloem; voor het timmeren: J. Boet, A. van Pel, P. C. Heere, .1. Bander, L. Bander, L. Jagtenberg, L. Vervelde, F. Th, Verzijl- bergh, R. Hes, H. van der Kolk, J. de Graaf, K. de Reus,. W. Claazing, G. Grootveld, H. 'Stam, D. de Niet, J. Smit, .1. Broek, L. La- voo, H. Handgraaf en J Hamburg; voor electriciens: P. Huyer, M. de Haan, L. Bant, A. Wegman, H, den Ot en J. Piet. De lcsregeling aan de visschershaven. De regeling voor het aannemen van haven arbeiders, die hier in September, bij wijze van proef, voor een half jaar. werd inge voerd door gemeenschappelijk overleg tus- schen de organisaties van reeders en arbei ders, gaf aan een aantal arbeiders nog al eens gelegenheid tot critiek. Daar waren er, die het aan de regeling weten, anderen gaven den aannemer de schuld, die zelfs wel eens bedre gd werd. Daarbij waren er nog, die tegen elke regeling waren en verder die de zaak nu in orde vonden. Tegen 1 Maart, het einde van den proeftijd, bleek echter ook in deze zaak „entiek is ge makkelijk, maar opbouwen moeilijk", en de leden der arbeidersorganisaties bleken in groote meerderhe;d bereid opnieuw een gelijksoortige regeling te aanvaarden en verzocht bestendiging der proef tot de nieuwe regeling in werking kon treden. De besturen traden daarover met de reeders in óverleg, waarbij slechts één principieele verandering werd voorgesteld, om het groot aantal gelijk-berechtigde arbeidskrachten iets meer in overeenstemming met de be hoeften daaraan te brengen: het vormen van een reserve-groep, waarin zij werden opgenomen, die weliswaar op drukke dagen altijd trawlers losten, maar die in anderen arbeid een hoofdbestaan vinden. Terwijl die onderhandelingen voortduurden, werd de acti'e der tegenstanders waarschijnlijk nog heftiger, zoodat men hoorde spreken over doorjagen door de besturen en despo tisme van den aannemer. Daar deze be schuldigingen den bestuurders ook wel ter core' kwamen, besloten die, toen zij met de reeders tot overeenstemming waren ge komen, daar rekening mee te houden. -Zij legden het contract aan hunne ledenver gader.ng voor, elk in eigen kring. Donderdagavond vergaderde de Centrale Bond. Hoewel daar een tijdlang oppositie werd gevoerd door een tegenstander der overeenkomst, bleek deze bij geheime en schriftelijke stemming slechts 19 mede standers te hebben, zcodat- de groote meer derheid zich er vóór verklaarde. Vrijdagavond kwam de Christelijke Bond bijeen. Ook daar werd de zaak aan alle kanten grondig besproken en verklaarde zich, bij schriftelijke stemming, eveneens de over-greote meerderheid er voor. Wat de persoon van den aannemer be treft: het contract eischt, dat aan de reeders een voordracht van minstens 3 candidaten moet worden aangeboden, waaruit dezen dan de keuze deen, De Centrale Bond stelde opnieuw den tejfcuwocrc fan functionaris candidaat, die lid is van den Bönd. De Chr. Bond wees 'n van hare leden aan. Daarbij zal nog wel een naam geplaatst Werden, waarna waarschijn lijk een stemmng onder alle betrokken arbeiders zal plaats vinden over de volg orde, waar:n zij op de lijst zullen voor komen. De eerste zoutevisch aangevoerd. Za terdagmiddag kwam na een reis van 5 we ken de IJslandvaarder „Petten" binnen, hetwelk voor velen een groote geruststel ling was, daar er in de afgeloopen week verschillende onrustbare geruchten de ron de deden. De lading visch, die het schip in- heeft, is groot n.l. 130 kantjes zoutevisch of duidelijker pl.m. 90 gepakte tonnen, en ruim 2000 manden met versche bisch. over uitweiden en zegt dat hij nu de reden niet wil zeggen; Bij stemming werden de beeren M. R. de b uyn en W. v. Tunen gekozen, die hun benoeming aannamen. De heer M, R. de Bruyn werd tot voor zitter gekozen. Punt 6. Rondvraag. De beer H. v. d. Son bracht een woord van dank aan den scheidenden voorzitter en se cretaris. De voorzitter bracht een woord van, dank aan den heer v.d. Son en tevens een woord van welkom aan de nieuwe be stuursleden. Spr. bracht ook een woord van dank aan het bestuur voor de samen werking, welke hij gedurende 2 jaren on dervonden had. Nu ik als voorzitter be dankt heb, aldus spr., wil ik mededeelen waarom ik dat gedaan heb. Toen ik onge veer. 2 jaar geleden in het bestuur k/wam, was er een nadeeiig saldo te boeken van 72.Dat was door krachtig werken van het bestuur in korten tijd teruggebracht op 7.In korten tijd hebben wij het aan tal leden van 47 op 85 gebracht. De vergaderingen, waaraan voorheen, al tijd kosten wa-en verbonden, kosten nu niets meer. Nu hebben wij een we.e-standskas en daar kunnen wij niet buiten en die wordt nu leeggeplunderd om een St. Nico- laasfeest te houden. De secretaris is ook altijd de vereeniging ter wille geweest. Zoolang als Brouwer als secr. gefungeerd heeft, zijn er geen kosten uit de kas get-ok- ken voor schrijfbehoeften en drukwerk. Hij deed zulks belangloos en nu wordt er ge zegd: wij laten ons van die vreemden al les niet zeggen. Maar genoeg, ik kan met een gerust hart den hamer aan den nieuwen voorzitter overdragen en hiermede sluit ik deze vergadering, Raadsvergadering. Zaterdagmiddag vergaderde de raad ondér voorzitterschap van burgemeester Wiegman. Met kennisgeving was afwezig Dr. v. d. Bergh. De notulen werden goedgekeurd. Ingekomen stukken en mededeelingen. Ged. Staten deelen mee, dat de salarissen van burgemeester en secretaris zijn vastge steld volgens de Provinciale regeling. Het protest der raad heeft dus niet gebaat. B. en W. stellen vóór niet in te gaan op het verzoek van de bewoners van het Meule- manslaantje- om genoemd laantje door de gemeente over te nemen, Alle kosten van onderhoud komen dan voor gemeente rekening. Wel zijn B. en W. bereid gezamen lijk met de aanwonenden de weg in 'n betere toestand te brengen. De heer de Wilde is voor overname, vooral uit 't oogpunt van schouw. Thans kan de gemeente daar niet schouwen, wat voor som mige bewoners misschien nadeeiig kan zijn. De heer de Vries vindt met deze overname 'n precedent te scheppen.Nog veel meer z.g. laantjes kan de gemeente dan cadeau krijgen. Dit bezwaar voelden ook B. en W., vandaar hun afwijzend advies. Besloten wordt in den geest van B. en W. te handelen. Inzake 't verzoek van Groot om schouw te leggen op een beek stellen B. en W. even eens vóór afwijzend te beschikken. Na in gesteld onderzoek bleek er weinig van 'n sloot te zien te zijn, terwijl 't achterste stuk onder den polderl^gerekend moet worden, waar de gemeente dus geen zeggingschap over heeft. 't Eerste stuk moet eerst maar opgeknapt worden, dan kon er altijd nog 'schouw op gelegd worden. De heer Henneman beweert, dat de sloot niet onder 't polderbestuur hoort. Weth. Schuyt kan hem niet overtuigen en de heer Henneman belooft alvast 'n degelijk onder zoek te zulleii instellen. De heer de Wilde vindt de zaak te ernstig, dan dat men er zich zoo gemakkelijk af- mag maken. Hij vraagt, nog eens een onderzoek te willen instellen. Besloten wórdt dit te doen en indien de heer Henneihah gelijk heeft er meteen schouw op té leggen. Medegedeeld wordt dat de vergoeding aan den accountant, op verzoek der gemeente, met f 50 verlaagd is. Het rapport van de commissie tot toezicht op het L. O. ligt ter inzage. Bij de gehouden kasopname bleek in kas te zijn een bedrag van f 786.90 terwijl de schuld bij de Bank van Ned. Gemeenten i A s Woensdag komt ei een prijs raadsel voor U waarvan de hoofd prijs is r gouden Dames- of Heeren- Horloge eu 14 andere prijzen Men leze Woensdag aandachtig' de advertentie van PHILIP DE VRIES gierstraat 7 Statuten. De „Staaatscourant" bevat de statuten van de R.K. Coöp, Tuindersveree- riging „Kenncaierland", alhier. Burg. Stand. Ondertrouwd: J. G. Kim men en C. G. Cornelisse. H. A. Siebers en J. E. Kloos. Getrouwd: G. C. Tabak en M. Slotemaker. P. Joor en G. A. Honig. Overleden: G. Sterken. 56 j.. geil. met N. van der Wel. Ze rijden er maar voor bet oprapen. De politie had Zaterdag weer een autoval ge zet. Het resultaat was dat 7 chauffeurs be keurd werden wegens overtreding der maxi mum-snelheid en een, wegens het rijden zonder rij- en nummerbewijs. R. K. Volksbond. Alhier vergaderde de R K. Volksbond in de K. S. A. alhier. De voorzitter, de heer J. Commandeur, heette allen welkom, waarna de notulen der vorige vergadering werdeti voorgelezen en onveranderd goedgekeurd, Mei 139 stemmen werd besloten,'den post van 25 voor het te houden Sint Nicolaasfeest, te verhoogen tot 85 Daarna kwam in behandeling bestuurs verkiezing, wegens bedanken van voorzit ter en secretaris. De heer Bruin vraagt, waarom de voor zitter bedankt, De voorzitter wil hiér niét bedroeg f 45.000. Vaststelling verordening, ingevolge art 178 der ge meentewet. Iedere 5 jaar moet de strafverordening op nieuw worden vastgesteld, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Wijziging schoolgeldheffing. Naar aanleiding van een reeds vroeger ge daan verzoek' van den heer Henneman stellen B. en W. de volgende schoolgeldregeling voor (de bedragen, welke genoemd zijn, zijn die van het bruto-inkomen, zonder kinder aftrek dus etc.) Ie klas 800—1000 2.— per kind 2e 1001—1200 2.50 3e 1201—1500 3.23 4e 1501—1800 4.50 5e „.„-1801—2200,, 6.— 6e 2201—2600 8.— 7e 2601—3000 12.— 8e3001—3500 18.— 9e 3501—4000 24.-- 10e 4001—5000 32.—' - 11e 5000 en hooger 40. Volgens de. oude regeling werd voor in komens van de le klas 2.60 en die der 2e 5.20 betaald. De bepaling, dat, indien er meerdere kin deren uit 't zelfde gezin op school zijn, voor 't tweede 20%, voor 't derde 40%, voor 't vierde 60%, voor 't vijfde 80%'wordt afge trokken, blijft bestaan. Voor 't zesde en de volgende behoeft geen schoolgeld betaald te worden. (Ondienstig is 't misschien niet, hier op te merken, dat met klasse niet bedoeld is het leerjaar, waarin het kind zit, maar Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN enkel een benaming is voor de bepaalde in- inkomens. Den heer Henneman vindt 't schoolgeld voor de inkomens der le klas te hoog, de sprong van f 1200 op f 1500 te groot en nie' billijk. Spreker heeft een andere regeling gemaakt, welke hij gaarne in behandeling zag genomen. De voorzitter kan dat niet aanvaarden, voorsteller had dit plan dan van tevoren moeten indienen. Zoo op 't eerste gezicht, zal de regeling van den heer Henneman te onvoordeelig zijn voor de gemeentekas. Spreker is van 't princiep, dat elke ouder voor 't onderwijs van z'n kinderen moet betalen.. Na nog eenige discusie komt het voorstel van B. en W. in stemming en wordt met de stem van den heer Henneman tegen aange nomen. Vergoeding R. K. School- stuur. B. en W. stellen voor, ingevolge art. 72 der L. O. wet aan genoemd bestuur toe te staan een bedrag van f 700, voor het aan schaffen .van nieuwe banken voor haar Meis jesschool. Wordt toegestaan. Voorstel bestrating Puimveg. Na 'n betreffend raadsbesluit komen B. en W. met 't voorstel tot bestrating van een gedeelte van den Puinweg. De geraamde kosten zijn ruim f 5600. Het stuk is 370 M. lang, terwijl het bestraten gedeelte 4 M. breed wordt. De bedoeling is alles apart aan te beste den. De heer de Wildt is voor totale aanbeste ding. Spreker acht dit voordeeliger. De heer de Vries is van dezelfde meernng en doet-'n voorstel in dien geest. De voorzitter vreest, dat 't voordeel zal uitblijven. Valt het werk mee, dan komt dit den aan nemers ten goede. Blijkt 't dat deze „vee- ren" moet laten, dan wordt 't gezocht in het werk Toezicht den geheelen dag is niet mogelijk. Thans komt 'n mogelijk voordeeltje de meente-kas versterken. Het voorstel de Vries wordt verworpen met 64 stemmen, die van de heereti Been tjes, de Vries, Henneman en Wentink. Hier mee is 't plan van B. en W. aangenomen. Voorstel aangaan van een gelcleening groot 1 10.000. Vóór 'tbestratenvan den Puinweg, 'taanleg- van fietspaden, 't grondig verbeteren van enkele wegen, vragen B. en W machtiging 'n geldleening aan te gaan groot f 10.000. Nadat de heer Beentjes de Molenweg tn de zorgen van B. en W. heeft aanbevolen wordt dit voorstel z.h. st. aangenomen. Voorstel inzake opheffing der O. L. Schoot. Na TT onderhoud met 'n commissie uit de Ged. Staten stellen B. en W. 't Opheffings- besluit zoodanig te veranderen, dat de ophef fing ingaat op 'n door B. en W. nader te be palen datum. Dit in verband met de plannen, die er bestaan tot oprichting van 'n Neutrale school. Wordt goedgevonden. Rondvraag. De heer de' Vries klaagt over de groote hoopen puin op 't z.g. groentje. Vooral uit schoouheidsoogpunf had hij deze graag verwij derd. De voorzitter antwoordt, dat dit puin spoedig gebruikt wordt. De heer de Wilde vraagt inlichtingen over 'f productief maken der gemeente-school. Spreker vraagt of de op te richten Neutrale sthool of 't postkantoor daar niet onderge bracht kunnen worden. De voorzitter zal in deze steeds actief blij ven. De uitslag der conferentie, waarna even eens de heer de Wilde vraagt, wil de voorzit ter bespreken in besloten vergadering. Even eens klaagt de heer de Wilde over 't feit, dat onze hooggeroemde autobus te Beverwijk allerlei moeilijkheden in den weg worden gelegd, wat betreft 't opnemen en uitlaten van re.izigers. De voorzitter antwoordt, dat hij reeds alle pogingen aanwendt hierin verbetering te brengen, tot nu toe zonder resultaat. Hij zal z'n best er voor blijven doen. De heer Henneman vraagt naar 't door B. en W. beloofde voorstel tot splitsing der „autobussubsidie De voorzitter zegt toe, de volgende verga dering met 'n plan te komen. De heer de Wijdt dringt er op aan de werk zaamheden aan 'de wegen zoo vroeg mogelijk te laten verrichten in verband met 't komen de drukke seizoen Desnoods kan meer werkvolk aangenomen worden. De voorzitter belooft voor „de" tijd kfaar te zullen zijn. De .heer Wentink vraagt of 't leggen der speelplaats bij de R. K. Jongensschool niet publiek had moeten worden aanbesteed. Uit "t antwoord blijkt dat dit 'n zaak van 't Schoolbestuur is. De heer Klaassen vraagt, ot er aan de Houtweg enkele verbeteringen kunnen wór den aangebracht. De aanwonenden zijn genegen te helpen. B. en W. zulien dit onderzoeken. Hierna sluiting der openb. vergadering en voortzet ting in besloten zitting.. Gouden Bruiloft. Gisliren vierde het, echtpaar v. d. DoesSnijders, aan den Rijksstraatweg, de "Jouden bruiloft. Het was een gezellige dag. Reeds vroeg in den morgen kwam een ware regen van öelukwenschen. bloemen, enz. de oude menscben overtuigen, dat hun feest niet vergeten was. Later op den mid dag werd het bepaald druk en levendig in de anders tegenwoordig stil geworden Wo ning, toen de talrijke kinderen, gehuwd en kleinkinderen. zooveel mogelijk aanwezig waren, als de kroon van deze 50-jarige echtvereeniging. Hoewel het buiten niet versierd was, toon den de buren hun meeleven, door een ver rassing. Ook de oud-collega's van v. d. Does. de vischhandelaren enz,, uit de hal gaven een zichtbaar bewijs van hunne her innering en belangstelling. Des avonds omstreekshalf zeven kwam het Harmoniekorps ..Kunst na Arbeid", een serenade brengen .welke serenade voor het opgeschoven raam werd aangehoord. Seriewedstrijden. Nu de 3de competi tie haar einde nadert, breekt de tijd der seriewedstrijden aan. Eén der organiseeren- de vereenigingen is o.a, V. S. V. Voor haar seriewedslrijden worden Zondag gespeeld: V. V. I- -Soholen I. Stormvogels IIT. O. G. 1 V. S. V. II—Stormv'eld I. De wedstrijden worden door muziek op- Vreemdelingenverkeer, De vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer voor Santpoort en Omstreken, houdt op Dinsdag 30 Maart in café „De Uileboom' een algemeene' ledenvergadering des avonds 8 uur. 'Naar aanleiding van het besluit der vergadering van 18 Maart 1.1, waarbij de vereeniging wordt ontbonden, zal nu besproken worden wat met eigendom en kasgelden gedaan zal worden. Ledenvergadering R.-Kath. Kiesver- eenlging „Plicht en Recht." De Voor zitter, opènt op de gebruikelijke wijze, be spreekt de cabinets-crisis waardoor het be sluit op 19/3 gewaarmerkt wordt als een don keren bladzijde in de geschiedenis op de centrale vergadering te Haarlem is een scherpe protestmotie aangenomen ter afkeuring van anti-Papistisch gedoe en wil in die zelfde geest hierbij aansluiten., brengt een openbaar woord van hulde aan de Anti Revolutionairen die getoond hebben boven het kleinzielige zich te kunnen stellen, en vertrouwt een opbloei der R.-Kath. Staatapartij. De no tulen van de vorige vergadering worden door P. Laan voorgelezen en ongewijzigd goedgekeurd. In de vacature van vice- voorzitter in het bestuur in hèt bestuur (va cature J. de Jóng) is aangewezen C. Suid- g'eest. Vertrouwt wordt dat hij dit zal aan nemen. Ingekomen stukken op een schrijven van het bestuur der R.-Kath. Kiesvereeniging aan het Kerkbestuur om de propaganda- club ontheffing te verleenen van de ge- eischte f 2.per vergadering was van het Roomsch Kath. Schoolbestuur, om reden dit verzoek niet bij het Kerkbestuur maar bij 't schoolbestuur thuis hoorde, aan den secre taris P. Laan een schrijven gezonden, dat het schoolbestuur niet op haar besluit terug kwam, en de f 2.eisente Was get. A. G. v. d. Berg, Pastoor. De voorzitter deelde mede, dat de Propa- gandaclub haar verzoek om subsidie a f 2.— per vergadering van de R.Kath. Kiesver eeniging terugnam, hiertoe in staat gesteld door dat een particulier niet-lid, f 10.had geschonken ter bestrijding der vergaderings- icosten. De heer de Wildt wilde nog even er op wijzen dat alhoewel hij het zeer respec teerde van die ombekende particulier, het toch niet afdoende is, en hij vreest dat te eeniger tijd het bestuur der propaganda- club zal moeten aankloppen bij de Kies vereeniging en zegt nogmaals dat de pro- pagandaclub een Roomsch belang is, maar kan zich voor heden er bij neer leggen. De heer C. Laan wil een schaalcollecte in de kerk voor de propagandaclub. Die kat er nog wel bij, zegt hij. In de vacature -Mej. Dijt-Boerlage, wordt voorgesteld door de heeren de Wildt en Reekers af te zien van een vrouwelijk bestuurslid en als zoodanig bij stemming tot bestuurslid wordt gekozen de heer A. Reekers, die de benoeming zeer gaarne aannam. Hierna is aan de orde vast stelling nieuw reglement, hetwelk met eenige kleine wijzigingen wordt vastgesteld. Door C. Blokker wordt voorgesteld om loon- verzuim van de afgevaardigde naar de Cen trale- of kringvergaderingen vast te stellen omreden hij meent dat anders een arbeider niet, of moeilijk een verkiezing als afgevaar digde kan aannemen. Be ioten wordt om vast te «stellen f2.voor vergaderingbe- zoek. Een voorstel Blokker om bestuurs leden, die drie achtereenvolgende keeren de vergadering verzuimen bij te wonen, te schorsen of te bedanken, kon geen steur vinden. Besloten werd dat het bestuur de zulken zouden aanschrijven of een wenk to; aftreden zouden geven. De Voorzitter zag, in het voorstel de stok achter de deur zetten, en vint dit wel wat te kras. Bij aanneming var het geheel vastgestelde reglement treedt hef bestuur in zijn geheel af, doch is dadelijk herkiesbaar. Het reglement wordt aange nomen en het bestuur treedt af. Blokker stel' voor het bestuur bij acclamatie te herkiezen. Dit wordt met hoofdelijke stemming aan genomen en treedt het bestuur weer in functie. Hierna sluiting op de gebruikelijke wijze. Graaf Floris V. - De Schietvereeui- ging „Graaf Fjoris V" heeft haar 4de ronde geschoten, voor het kampioenschap en be haalde 934 punten. Hoogste korpsschutter was N. v. Keulen met 96—98 punten, dan volgde H. J. v. Tongeren met een serrie van 9596 punten. Het tweede vijftal behaalde 864 punten, A. v. d. Ploeg v/as hoogste korpsschutter met 9197 punten. Voor de Nationale Competitie behaalde het 1ste vijftal 465 punten, waardoor het nu een totaal van 1859 punten heeft. Een mooi succes voor deze Schietvereeniging. Er zal met Paschen een onderlinge wedstrijd ge houden worden R. K. Volksbond. In de afgeloopen week hield de R. K. Volksbond eeto verga dering. De voorzitter opende met den Chris- telijken groet, te notulen werden met een kleine wijziging goedgekeurd. Besloten werd, dat het vaandel naar Amsterdam gestuurd zal worden op Zondag 13 Juni. Er werden vijf afgevaardigden gekozen, die 13 Juni naar Amsterdam zullen gaan. Het voorstel tot verleenen van een gratificatie aan den pen ningmeester werd aangehouden tot de jaar vergadering. Hierna gaf de voorzitter het woord aan den heer Silvius, die sprak over de a.s. Centrale Raadsvergadering. Spr. hoopte, dat de afd. Vogelenzang mee zal werken, om het belang rijkste punt der agenda te steunen. Besloten werd, dat de voorzitter en se cretaris en ook de geestelijk adviseur naar de vergadering zullen gaan op 3 Mei e.k. De voorzitter dankte den Ijeer Silvius voor zijn gehouden rede. Bij de rondvraag werd medegedeeld dat de heer Vader gratis een vaandel kast heeft gemaakt en gevraagd heeft of de leden het glas betalen. De kosten zijn 10 cent per lid. Aldus werd besloten. Huisvlijttentoonstelling. De afd. Heem stede van den Volksbond tegen Drankmis bruik heeft gisteren een huisviijttentoon- stelling gehouden van. voorwerpen op den voorafgaande cursus vervaardigd. De ver schillende artikelen toonden van de vaar digheid, welke aan den dag was gelegd. Op het Seminarie „Hageveld" was dezen winter hard gewerkt, om een goede collec tie bijeen te krijgen, wat ook werkelijk ge lukt is. Hier was veel schilder- eft tceken- werk bij, hoewel, er ook. keurig snij- en zaagwqrk was. Het R.K. Meisjespatronaat had een fraaie collectie' dameshandwerkén ingezonden. Onder dé vele belangstelling waren o.m, de burgemeester Jbr. J. P. W. van Doorn, wethouder Dr. E. A. M: Droog en enkele raadsleden. Het Seminarie „Hageveld" behaalde on der de collectie inzendingen den eersten prijs, zijnde een verguld zilveren medaille Het R.K. Patronaat verwierf een eervolle vermelding. Badhuis, -p- In het badhuis aan de Post- laan, werden in de week van 22 tot en mei 27 Maart genomen, 361 douchebaden en 34 kuipbaden. Aan 33 kindéren Werd een gratis school- bad verstrekt. Gelegenheid voor kostelooze schoolbaden bestaat op Woensdagmiddag. R.K. Kiesvereeniging. De jaarvergadering wordt gehouden op Dinsdag 30 Maart 1926, 's avonds om half acht in net R.K. Veree- nigingsgebóuw. De agenda vermeldt o.m Jaarverslagen Secretaris en Penningmees ter. Verslag afgevaardigden Bestuursver kiezing, wegens bedanken van den heer Jac Koomen en wegens periodieke aftre ding van de heeren H, E. Everard. P. Botte lier, P Peeperkorn en het plaatsvervangend bestuurslid, den heer Chr. v. d. Erf. De af tredenden zijn herkiesbaar Ook wordt een lezing gehouden door Mr. H. E Schetter, te 's-Gravenhage, over Annexatie Mr. Scheffer heeft zich een speciale studie ge maakt van de annexatie van een gedeelte dezer gemeente, Een fout hersteld. Oude Barend, de oude tuinman uit de „Camera" hebben we inde-tijd zijn cordeel talen uitspreken over de behandeling van de mooie beukenboo- iMen op -de speelplaats van de Chr .Mulo- school alhier. „'En boom," zei hij, ,,'en boom is net als 'en'mensch. Als ik jou, Mijnheer van-Teer smeer, je neus en je mond dicht si^eer met teer, dan kun je emmers ook geen asem halen en dan kun je ommers ook niet in t leven blijven." Heelemaal ongelijk had de ouwe B<u"end niet. Want wat de neus beteeLcn' voor de ademhaling, dat beteekenen de boomwor tels voo"- den boom. En deze wortels wer den 't vorige jaar door onze gemeentewerk lieden, bij 'tin orde brengen van de speel plaats der school knapjesvan de lucht af gesloten door een flink teerlaagje. 't Strekt tot eer van ohze P.'W., dat men naar den ouden Barend geluisterd beeft en dat men diens volgens aan 't we' k is ge gaan, om. den boomen weer gelegenheid te geven, hun voeten ook een lucht- en vocht- bad te verstrekken, door rondom de boo men een flinke ruimte los te maken en om te werken. Burgerlijke Stand. Geboren: A. J. van Walsen -Coops, z. Ondertrouwd: G. A. F. Kwantes en P. Akkerman. Overleden: B. J. W van der* Vliet, 73 jaar. Oranjevereeuiging. Vrijdag 26 Maart 1.1. is in een vergadering van het voorloopig comité „Oranjevereeniging" te Schoten, on der voorzitterschap var. den heer de Haas v. Dorsser besloten tot het houden van de con- siitueerende vergadering ongeveer haif April a.s. Een ontwerp-reglement en statu ten werden besproken en voorloopig vastge steld. Aan ingezetenen van- Schoten zullen uitnoodigingen worden gezonden ter bijwo ning van bovengenoemde stichtingsverga dering. De Zandvoortsche Handelsvereeniging hield Donderdagavond een algemeene ver gadering, die vrij goed bezocht was en waar bijna elk lid deel natn aan de verschillende besprekingen. Deze hadden een vlot verloop en toch was het 12 uur dat de vergadering ge sloten werd. Men besloot o.a. 51) gld. bij te dragen voor de boombeplanting in het Wandelpark. Eveneens een subsidie van 50 gld. te geven aan de V.V.V. voor het in de a.s. Zomer te houden Congres van A.N.V.V. De Secretaris van de V.V.V. deelde de vergadering het voor loopig programma mede, hetwelk zeer be langrijk belooft te worden. Betreffende het geven van cadeau's voor verloting bestoof men krachtiger maatregelen te "nemen. Voor de A.S. te houden winkelweek zal een referendum aan alle leden en ook niet- leden worden gezonden, terwijl een Com missie bestaande uit de H.H. F.C. Roest, D. Vader, J.J. Dijkstra en Albert, de Roode deze leden zal bezoeken. De winkelsluiting had aller aandacht en men zal zoo spoedig mogelijk alle winkeliers bijeen roepen om ook hun advies te vernemen. Het Huishoudelijk reglement werd met een artikel aangevuld betreffende het reglement van leden. Onderwijs. Daar het uitstellen van een 4é leerkracht aan de U.L O.-afdeelinti van school C alhier in het-belantf van het on derwijs wordt geacht stellen B. en W den raad voor dit voorloopig uit te stelten. Erfpacht. B. en W. stellen den raad voor aan .1. Schelvis, alhier ondér de ge wone voorwaarden in erfpacht uit te geven een gedeelte grond, groot ortgeveer 32 M2. gelegen voor perceel Zandvoortsche laan 10, alhier, tegen een jaarlijkschen canon van f' 1-27. - Straatnaam. B. en W, sieHen den raad voor aan de straat, dié parallel loopt aan de Haarlemmerstraat, den naam te geven van 2e Haarlemmerstraat. Personeel. Aan den raad wordt tér vaststelling aangeboden eenc verordening regelende het verhaal op de bezoldiging van gemeente-personeel bü particuliere sphulden Ir, sommige gevallen was het: niet mogetiik beslag op de jaarwedde te leggen. Om dit te voorkomen wordt de beslaglegging nu gere geld.. Het recht van den crediteur moét ech ter voldoende vaststaan en de vordering moet onbetwistbaar of onbetwist zijn. Van de eqrste f 120Ö en van bezoldigingen d'e minder bédragen, kan 1/5 deel worden in gehouden van de daarop volgende 1800 ten hoogste Yk, van het gedeelte dat boven de 300 gaat G deel. Bijzonder Onderwijs. B. en W steller den raad voor. aan het R.-K-. Parochiaal Kerkbestuur ten behoeve van haar school een voorschot te geven 00 de vergoeding over 1.926 van 4266.24. Aan het Christ. Scoolmestuur voor de U L. O.-afdéeling f 424.48 en voor de lagere afdéeling 2466.32 Het verkeer. Door den snellen groei van Zandvoort voldoen vooral de straten in bet oudere gedeelte niet aan de eischen, dit men met het oog op bet drukke autoverkeer mag stellen. Vooral sommige hoeken en kruispunien zijn gevaarlijk. Dit gevaar wordt nog ve*- groot, doordat er geen vaste verkeersrege ling is. Echter heeft Burgemeester Van Alphei, zoo'n regeling ontworpen, die eerstdaags wel publiek bekend gemaakt zal worden. Dat echter de autorijders zelf ook heel veel schuld hebhen aan het veroorzaken var. de onveiligheid van den weg, blijkt wel uit de gecontroleerde snelheden. Gisteren werd -er -weer -tegen een aantal hardrijders proces-verbaal opgemaakt. Bi; de gecontroleerde snelheden waren er. o.a van 72 K.M. ren het gevaar reeds bezworen hulp op de plaats van het dreigei verscheen. '•>eu Politie-verordening. B. en V ste den raad voor,'in verband met de 'tgei van het verkeer, de Algemeene Pol .r- ordening zoodanig te wijzigen, dat c c voortsche laa.n de Kerkstraat: de Z - ti t tot de Dr. Metzgestraat. de Dr. Metzg- si de Van Galenstraat en dc Boulevai B„i- naart als slraten zullen worden aang e- voor het doorgaand verkeer. Deze -t*ai -r zullen dan voor het berijden met moto gen niet afgesloten mogen worden erövr stellen zij voor het artikel, waarbij ht boden is'den Paradijsweg met molorrij te berijden, in te trekken. Onderwijs. Door mej. M. Schellev vi llier is verzocht haar een tegernoetkomi c 'e verleenen in de kosten, verbonden aar 1 t bezoeken van een Ambachtsschool van verheidsonderwijs te Haarlem, door i' -r pleegzoon. B. en W. stellen den raad voor haar ••en tegemoetkoming te verleenen van 3G Oude Mannen- en Vrouwen Gasthuis. De Burgemeester heeft voor de leden va 1 den Raad ter kennisname nedergelegd plannen voor de stichting van een Oi - Mannen en Vrouwen Gasthuis op Plan Noc d Een definitief voorstel van B. en W o: t- breekt, daar het advies van de Gezondhtii - commissie is ingekomen, na de vergaderi van B. en W. Hedenmorgen werd een aanvang ge maakt met de verbreeding van den ingsn I van den Tetterodeweg, waar reeds zoo veel aanrijdingen hebben plaats gehad. Ee. gedeelte van den tuin van het Postkantoo; moest biervoor worden prijs gegeven Ook de- trappen voor dit gebouw worden opge broken. in trottoir veranderd en met te gels bestraat, zoodat de Bloemendaalscbe- weg naar de richting Zeeweg een verande ring ondergaat, welke door het rijdend pu bliek ten zeerste zal worden toegejuicht. Tot heden is er nu gedaan door het ge meentebestuur wat eenigszins mogelijk was. Het blijft echter altijd een gevaarlijke plaats en uitkijken is de boodschap. Het Nederlandsche s.s. „Jobshaven" is, naar een Lloyds bericht meldt, ter hoogte van Sagua la Grande (Cuba) gestrand. De „Jobshaven" is gebouwd in 1916 en 3520 ton groot Eigenaar is de N. V. Gebr. Van Uden's Scheepvaart- en Agentuur maatschappij te Rotterdam Begin van brand.De vredige Zondag, morgenrust werd wreed verstoord door hét gerucht van brand. Gelukkig bleek het niet zoo erg, als het -"emaakte alarm deed vermoeden. In een icrceel aan den Achterweg was omstreeks lf uur, een schoorsteenbrand ontstaan. De brandweer werd dadelijk gewaarschuwd. Ook de slangenwagen van de politie rukte uit. Er behoefde echter niet krachtdadig: inge grepen te worden, daar met behulp van bu- Dr. H. F M. Huybers, secretaris van het Historisch Tijdschrift te Nijmegen schrijft ons: De Redactie van het Historisch Tijdschrift ontving dezer dagen ter bestrijding der ex ploitatiekosten een zeer welkome geldelijke bijdrage uit onbekende, doch milde hand. Mag zij daarin zien een gelukkige toepassing van de beginselen en waarheden, welke op den laatsten Katholiekendag zijn uiteengezet en zoo grooten .bijval mochten vinden? Op dat woord is nu de eerste daad gevolgd; de verwachting is niet ijdel, dat meerderen dit voorbeeld zullen weten te waardeeren. door er zich'bij aan te sluiten. Versterking van de kennis der geschiedenis is voor Katho liek Nederland versterking van zijn ontwik keling. BRUSSEL, 27 Maart. De inwijding van den nieuwen aartsbisschop van Mecbelen, Mgr. van Roey, zal op 21 April a.s. plaats hebben. ROME. 27 Maaft. Mussolini heeft hedenavond een boodschap gericht aan de Zwarthemden ter gelegenheid van den 7den verjaardag van et fase s:ne, die Zendag a. s. gevierd wordt. Dc dictator zegt daarin: Fascisten van geheel Italië; den 7den verjaardag van de'vorming van het strijdend fasc sme, vindt onze partij beter gewapend dan o.oit té voren en waardig op dezen dag met de uitersie discipline te herdenken. Na 7 jaren van bloed gen strijd, schijnt de situatie begrensd binnen zijn fundamenteele gangen. In het land heeft bet volk groot vertrouwen gekregen in de regeering, die de moedijkste problemen heeft opgelost, terwijl de oppositie van eiken aard ver nietigd is. In hét buitenland wordt het fasc.sme óf bemind óf gevreesd, doch overal gerespecteerd, ondanks de onmachtige ma noeuvres van oude politieke machten, welke wij echter gebroken hebben. Zwarthemden, het einde van het 7de jaar bekroont uw glorie, doch het grootste moet nog komen. De moeilijke taak, d.e ons wacht, eischt van ieder uwer de grootste toewijding. Dat wij het land gered hebben uit de aecadentie is een groote zegen; thans moeten wij ons toeleggen op de vergrooting van de moreele en stoffelijke welvaart van Italië, zonder ophouden. In het onverslaanbare symbool van den lictor zullen wij alle binden>alen overwinnen en ons ideaal verwezelijken. D.en eed moet. zij op dezen dag zweren. Op voor de fascistische overwinning! Vertegenwoordigers van 20 Europeesche lenden kwamen heden te Geneve bijeen in een conferentie, georganiseerd door de voor naamste Europeesche organisaties op radio- telëfonisch gebied. De grondbeginselen voor een nieuw plan inzake de verdeeling der golflengten in Europa werden besproken en over het alge meen goedgekeurd. Volgens het plan wor den de radiostations verdeeld in twee cate gorieën, n.l. lo stations, die recht hebben op gebruik van een speciale golflengte, welke :n staat is hun een goede ontvangst te ver zekeren. 'zelxs op een aanzienlijken afstand en 2o stations met een zwak uitzendvermo- gen, slechts geschikt voor uitzending op kor ten afstand, welke moeten werken met de z.g. „gewone" golflengte. Het plan houdt zich niet bezig met golflengten beneden 200 meter. Er zijn drie commissies benoemd om dc middelen na te gaan ter bevordering der belangen van de Europeesche organisaties ip radiogebied ter bestudeering van verschil- énde internationale problemen. Amsterdamsche Veemarkt. 236 nuchtere kalveren 1222; 137 scha pen 4050; 480 varkens Holl. 1.051.06; 1.041.05; énkele bovecnoteering; vette varkens 11.03; 82 paarden 130300.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9