Brieven uit Rome. STADSNIEUWS V erkeersonge vallen Voornaamste Nieuws Dinsdag 30 Maart 1926 50ste Jaargang No. 16212 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad De spoorbaan HaarlemIJmuideu. Brand in een Sacristie. HAARLEMMERMEER. Ernstig ongeluk. Verkiezing voor leden van het bestuur van den Haarlem- mermeerpolder. Groote uitbreiding van het vliegveld Schiphol. Overtreding der Jachtwet. De „Jonge Landman" behouden. Jaarverslag der R.-K. Reclasseeringsvereenlging afdeeling Haarlem. De zomer in aantocht. Drinkwater in Haarlemmermeer. Past oo uw kinderen. Concurrentiestrijd. Statuten. Bedevaart naar Lisieux. in dit nummer. «iWffiERlWf J. J WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat Ifl Haarlem. Telegrafisch Weerbericht Een verhuizing. Gevonden dieren en voorwerpen. De Nassaulaan. Loos alarm. Verlof Drankwet. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSBHE COURANT Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschec den tekst, als ingezonden mededeeling. 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle abonne s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qflfflfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f WO bij een ongeval met i bij verlies van een hand, f IOC m bij verlies van een f Cf| tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 «ÖUU.^ verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: I wU.'dobdelijken afloop: UviS*" een voet of een oog: t ILO, duim of wijsvinger: wil. bij n breuk van f l fl - bij verlies y. een been of arm: andere vinger. DE H. VASTENTIJD TE ROME. Nergens misschien wordt de H. Vastentijd meer en beter gevierd om niet te spre ken van onderhouden dan in de Eeuwi ge Stad. Voor Rome en de Romeinen be- teekent de veertigdaagsche vasten niet al leen het derven van vleeschspijzen en de onthouding in zekere mate van andere spij zen, maar is tevens een lange vooravond van het Hoogfeest van Paschen, het feest der Opstanding van Christus, na een tijd van versterving, boete en onthouding. 't Is nog zoo heel lang niet geleden, dat in tenminste een vijftigtal kerken calis aan; regelde Paus Honorius de litur gische vasten- en martelaarsstaties. De organisatie in den tegenwoordigen vorm dateert van de tijden van Paus Gregorius den Groote, en het ceremonieboek van dien tijd geeft de volgende bizonderheden De geloovigen werden samengeroepen in een kerk gelegen dicht nabij de kerk der statie. In processie met de geestelijkheid begaf men zich naar de aangewezen kerk, waar ook de Paus kwam met zijne geeste lijkheid Alsdan vormde na gebed zich de processie, die zich onder het zingen der Heiligen-litanie zich naar de statie-kerk Roiné gedurende 'den'Vasten tijd,%anaf Aschl begaf waar de Paus de H. Mis opdroeg. Woensdag tot den tweeden Paaschdag, dag Voor de Comraunle M,s werd dan door aan dag gehouden werden wat men noemt de vastenmeditaties. In de latere jaren zijn deze vastenpreeken verminderd en terug gebracht tot twee of drie in de week. Al vorens dat de predikers van de Vasten, die men in 't Italiaansch een bizonderen naam gegeven heeft en „Quaresimalisti" noemt, hun taak beginnen, worden ze in een plechtige audiëntie aan den H. Vader voorgesteld, door Z.E. den Kardinaal-Vica ris voor het bisdom Rome, dit is de Kar dinaal, die in naam des Pausen het bis dom van Rome bestuurt De Paus houdt dan voor deze vastenpredikers een rede voering en wijst hen op eenige punten die Z. H. gaarne door hen wil behandeld zien. Want in afwijking met hetgeen meestal bij ons geschiedt, wordt in deze vastenpreeken niet slechts over het Lijden van Christus gesproken, dat gewoonlijk slechts in de Pas sieweek herdacht werd, maar over geheei het christelijk leven, dat uitglegd, voorge houden, aanbevolen wordt. Sommige kerken van Rome hebben bij overlevering de beste predikanten. Zoo bijv. gaat de kerk van San Carlo al Corso er steeds groot op gedurende de Vasten steeds de beste predikant van Italië te doen hooren en de toeloop is dan ook zoo groot, dat de groote afmetingen dezer kerk te klein zijn. De Gesukerk der Paters Je- suiten heeft ook steeds een groote toeloop vooral des Zondags na de Mis van half elf waar een Pater Jesuit de katholieke ge loofsleer uitlegt en verdedigt. De Vati- caansche Basiliek van Sint Pieter heeft Vrijdags en Zondags veel toeloop. Daar worden dan de Vastenpreeken gehouden in tegenwoordigheid van den Kardinaal Aarts priester van de Basiliek en der Kanunnik ken in koorgewaad. In de andere kerken worden twee of driemaal in de week de preeken bijge woond door de geloovigen van de parochie of van de buurt. In het Vaticaan wordt voor den H. Vader het College der Kardinalen, voor de Bis schoppen en Prelaten der Curia voor de algemeene Oversten der groote klooster orden, de Procuratores dier Orden en de Penitenciers van Sint Pieter de Vasten- preek gehouden Vrijdag van elke week. Deze geschiedt in de Pauselijke Troonzaal. De troon is verwijderd en heeft plaats ge maakt voor een eenvoudige preekstoel be- _dekt met donker rood fluweel. De predi kant is steeds dezelfde, en steeds een Pa ter Capucijn, die de titel voert van Pre- dicator Apostolicus of Apostolische pre diker. De H. Vader -is bij deze preek on zichtbaar tegenwoordig, ofschoon men went dat Z.H. daar is. In een vierkant voor de preekstoel zijn de kardinalen gezeten, daar achter de Bisschoppen ed Prelaten aan een kant, de Generalen en Procura tores der Orden aan de andere kant, in 't geheel een veertig of vijftig toehoorders. Gewoonlijk behandelt de Apostolische pre diker een onderwerp, dat hij gedurende de geheele Vasten doorzet. Terwijl de H. Vader en de Kardinalen tegenwoordig zijn bij de preek, wordt er voor het personeel van bet Vaticaan en de kamerdienaars der Kardinalen een vasten- preek gehouden in een andere zaal van het Vaticaan. Eindelijk wordt er gedurende den Vastentijd elke week gepreekt in de Ca- pella Paolina of de parochiekerk van het Vaticaan, voor de leeken die in het Vati caan wonen. Maar de Vastentijd gaat te Rome nog met andere plechtigheden gepaard die men de „stationes" of saties no :mt en hun oorsprong hebben in de oudheid en zelfs datceren van uit de katakombcn. Immers de eerste christenen kwamen op sommige martelaarsdagen en andere feest dagen van het kerkelijk jaar te samen met de Bisschoppen en geestelijken, om geza menlijk te bidden en die dagen te vieren. Reeds in 460 zoo geeft het Liber Pontifi- l een subdiaken afgeroepen waar de statie .van den volgenden dag zou zijn. Mat weinig verandering zijr. tegenwoor dig deze plechtigheden neg steeds in ge bruik. Het Romeinsch Misboek geeft eiken dag van den Vastentijd de statie aan van den dag. In de kerk waar deze plaats heeft heeft men dan alle relieken tentoongesteld, de crypte indien aanwezig, en de graven der martelaren zijn toegankelijk voor een ieder. Indien er martelaren begraven zijn in de kerk is de grond bedekt met myrte- takjes. De kerk is feestelijk versierd en het altaar is gewoohlijk geheel vol met re lieken. In den ochtend is er dan plechtige hoogmis en in den namiddag na het zingen van Completen wordt de processie met de gebeden der statie gehouden. De processie begint met het zingen van het Miserere waarna volgt dc Litanie van alle Heiligen, gevolgd door de voorgeschrevene gebeden. Waar zulks mogelijk is gaat de processie de kerk uit, hetgeen alleen mogelijk is bij kerken in afgelegen en niet zeer drukke straten. In 't geheel zijn er tachtig statiekerken, maar in den loop der jaren moesten meedere dezer kerken val len onder de hamer der sloopers om wat meer ruimte te verkrijgen. De namen van deze verdwenen statiekerken worden dan bij een andere statiekerk gevoegd. De eerste statie van de Vasten wordt ge houden op Aschwoensdag in de kerk van de H. Sabina, waar vroeger steeds de Paus tegenwoordig was, de laatste op Zondag beloken Paschen in de kerk van den H. Pancratius op de via Aurelia, waar alsdan de jeugd van Rome tegenwoordig is en ha re doopsbeloften hernieuwt. De vierde Zondag van de Vasten of Zon dag Laetare was de statie steeds in de Ba siliek van het H Kruis van Jevusalem. De Paus kwam dan daar de H. Mis opdragen en hield na het Evangelie 'een predikatie terwijl hij een gouden, met muscus gepar fumeerde, roos in de hand hield. De preek ging over de zinnebeeldige voorstelling ge geven door den vorm, de kleur en geur van een roos. Na de Mis werd deze roos ge schonken aan den Prefekt der Stad. Hier van komt het gebruik nog in zwang van het schenken van een gouden roos, gebal semd met muscus, door den Paus aan ka tholieke vorstinnen, gelijk dit jaar bijv. aan de Koningin van België. Op Witte Donderdag was er statie in Sint Jan van Lateranen. De Paus verrichtte daar de plechtigheden, evenals op Goeden Vrijdag in het H Kruis van Jerusalem waar nu nog in den namiddag van dien dag groo te processie is, in en buiten de kerk, met bet Kruis Ons Heeren en waar men de geestdrift en de godsvrucht van het volk van Rome eens goed kan opnemen. Op Paasch-Zaterdag was de statie in Sint Jan van'Lateranen, waar de Paus de plechtigheden verrichtte, het doopvont wijd de en met het nieuwe water een heiden en een Jood doopte. Tegelijk vond steeds in Sint Jan op dien dag de groote wijding plaats der nieuwe Levieten, hetgeen nu nog geschiedt. In Sint Pieter worden gedurende de laatste dagen Van de Goede Week en op Paschen de groote relieken getoond van het Lijden des Heeren, de zweetdoek van Veronica, het groote stuk van het Kruis des Heeren, de lans die het Hart van den Hei land doorboorde op het Kruis. Een ander Romeinsch gebruik valt op Goeden Vrijdag. De geloovigen begeven zich naar de kerken waar de drie uren doodstrijd van den Zaligmaker herdacht worden door gebed, gezang, predikaties die te samen drie uren duren, ter eere van den doodstrijd van den Zaligmaker. Dit gebruik wordt algemeen gevolgd en zonder wettige reden zal wel bijna niemand zich onthou den tenminste een gedeelte van deze plech tigheid bij te wonen. CIVIS ROMANUS. Er wordt met bijzondere haast gewerkt aan de werken voor de uitbreiding en den ombouw van de spoorlijn naar IJmuiden. Begon men een week geleden met de ei genlijke werkzaamheden voor het leggen van een dubbel spoor, thans is men reeds zoover gevorderd dat het profiel van die tweede baan over het grootste deel van het traject VelsenIJmuiden gereed is en men kan beginnen met het leggen van de lig gers en rails. Dit onderdeel schijnt aldus in waarheid nog voor den zomer gereed te komen. Vrijdagavond, juist na afloop van de lij densmeditatie, ontstond er in de sacristie van de parochiekerk aan den Jisperweg te Beemster een begin van brand. Het lof was bijna ten einde, toen pastoor de Koek me dedeeling daarvan deed aan de in de kerk aanwezige geloovigen. Waar h,et nog slechts een begin van brand betrof, was men spoe dig in' de gelegenheid dit te blusschen met emmers water, die de uit den aard der zaak talrijke aanwezigen met rappe handen aan sjouwden. De mededeeling van derf brand veroor zaakte geen paniek. De geloovigen verlieten kalm de kerk, waarvoor ook bij eventueele uitbreiding van den brand tijd genoeg ware geweest. De oorzaak van den brand is waarschijn lijk gelegen in het feit dat het hout dat vlak bij een der buizen van de centrale ver warming lag door een of andere oorzaak is gaan branden. De aangerichte schade is niet groot. De arbeider G. aan den Sloterweg alhier, had bij het verrichten van werkzaamheden in het land het ongeluk te struikelen en te vallen. Met een gebroken rib en ernstig ge kneusd werd de man opgenomen en onder geneeskundige behandeling gesteld. IN HAARLEMMERMEER. De heer P. reed op z'n motorrijwiel vlak achter een auto. Op den hoek van den Aals- meerderweg en den Kruisweg in Haarlem mermeer week de bestuurder van den auto plotseling naar. rechts uit, met het gevolg, dat de motorrijder met volle kracht tegen het achterspatbord van het motorrijtuig bot ste, over den kop sloeg en tegen den grond werd geslingerd. Als door een wonder kwam de man eg met eenige lichte kwetsuren af. De motor werd ernstig beschadigd, TENTOONSTELLING HOLL. KUNSTENAARSKRING Stedelijk Museum te Amsterdam. Op Donderdag 8 April a.s. zal de verkie zing plaats hebben van twee hoofdingelan den van het waterschap „Haarlerómermeer- polder wegens periodieke aftreding van de heeren Jhr. Mr. Dr. D. L. Rutgers van Rozenburg en P. W. Blom. De vereeniging tot bevordering van de al gemeene belangen van den Haarlemmermeer polder heeft in z'n laatst gehouden verga dering besloten de herverkiezing van deze twee aftredende personen weder te bevor deren. Bovendien zijn er twee buitengewone va catures te vervullen, doordat de heer W. Biesheuvel Heemraad is geworden van den Haarlemmermeerpolder en de heer A. Buur man Hoogheemraad van het waterschap „Rijnland". Ter vervulling van déze plaatsen werden candidaat gesteld de heeren J. C.. Gehrels te Vijfhuizen en O. de Kok te Nieuw-Vennep. De terreinen aangekocht. Naar uit de mededeelingen van 't gemeen tebestuur onlangs gebleken is, heeft de ï*ad Amsterdam groote plannen met de uit breiding van het vliegveld Schiphol en wordt er met bekwamen spoed gewerkt om die plannen te verwezenlijken. Zoo is dezer dagen het voorloopige con- tract geteekend door den eigenaar van de hoeve „Kraaiveld". den heer M. A. Noor- dam, waardoor het eigenlijke terrein, aan den Staat behoorende, maar in medegebruik aan de Stad Amsterdam en thans groot on geveer 71 H.A., wordt vergroot met een op pervlakte van ongeveer 30 H.A. Verder moet het in het voornemen liggen het drukke verkeer in de toekomst in Haar lemmermeer niet meer te laten gaan langs den Ringdijk, maar langs den Sloterweg en Spaarnwouderweg, welke wegen tot dit doel zouden moeten worden verbreed en verbeterd. Ook wordt er verteld dat er onderhande lingen gaande zijn om het oude fort Schiphol te sloopen en daar ter plaatse gebouwen te lichten, welke bestemd zullen worden voor dienstwoningen, alles om het vliegveld te maken tot een eerste klasse wereld-lucht haven. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Ledeboer, heeft geconcludeerd tot vernietiging van het vonnis van de rechtbank te Haarlem, waarbij P. v. d. A. was veroordeeld tot 30 gulden boete, we- ëcns overtreding van de jachtwet, en ver wijzing naar het Hof te Amsterdam. Naar men ons verzekert, zal de molen „De Jonge Landman" bij Vijfhuizen, be houden blijven Dank zij ook de medewer king van „De Hollandsche Molen", zal spoedig met de restauratie begonnen wor den. De roeden zijn reeds aangekocht en als het weer medewerkt, dan zal het niet lang duren of de oude molen draait er weer lustig op los. In bet Stedelijk Museüm te Amsterd—n wordt een tentoonstelling gehouden door de Hollandsche Kunstenaarskring, die in belangrijkheid verre overtreft wat we gedu rende den laatsten tijd ontmoet hebben. Opvallend is het hoe deze groep zich weet te ontworstelen aan een „isme", ku bisme, expressionisme, neo planisme, etc., en in zekeren zin. de Hollandsche traditie eenvoudig voortzetten. De besten onder hen zijn door het kubis me gepuurd en vooral Hynckes, dien we den sterksten en meest zuiveren geest ach ten van deze groep. Zijn sterke composi ties zijn zuiver als klassieken en eenvoudig en waar als Middeleeuwers. Zooals ze daar hangen is hun verschijnen even vanzelfspre kend als een kerktoren in de zon of iets dergelijks. Prettig doen daarnaast de sterk psycho logische kinderportretten van Jan Sluyters, dien we het liefst in dit genre zien, om dat er een groote liefde voor dit onder werp uit spreekf. Lekker staan de figuur tjes in de verf en aanstonds winnen ze onze genegenheid, omdat ze zoo levenswaar, zoo echt en frisch zijn. Lollig is de frissche wol len puntmuts van het jochie. De Vries is blijkens zijn forsch geschil derd Afrikaansch landschap een rasscbil- der, die op een eigen manier de traditie's van de oude signaal-groep voortzet. De roode figuur in zijn landschap doet denken aan een robijn, gemonteerd in diep-blauw fwail Peter Alma, de pionier van een materia- Hstische proletariërsbeweging, voelt zich een beetje benauwd in den raam van het schilderij en hij heeft te weinig warmte om ons te bekoren. Nergens kunnen we in zijn koele composities de liefde ontdekken. Maks zit nog altijd midden in zijn circus- menschen en danseressenen het verwon dert je de verf te ruiken inplaats van de schmink. De Haen is breed van schilderij, maar vooral in zijn violist en pianist is hij fei telijk van de oude romantische school. Toon Kelder zet de oude Hollandsche traditie voort met eenige sappig geschilder de interieurs, die soms alleen synthese, soms een beetje te veel portret zijn. Fr. M. Hieronder laten wij een uittreksel volgen uit hel jaarversla» der R. K. Reclasseerings- vereeniging, afdeeling Haarlem. Laat ons beginnen met te getuigen, dat het afgeloopen jaar voor onze vereeniging is geweest een jaar waarop met voldoening schillende kerkkoren is hier wel van pas. Van 25.tot 30 Augustus werd een retraite gehouden door den Eerw. Pater Jonck bloedt; deze geestelijke oefening had een tastbaar resultaat, 80 procent der gevange nen naderde tot de Heilige Tafel. Er kan nog bijgevoegd worden dat het kapelbezoek aan onze bestuursleden weer is toegestaan, dit wo,rdt door de gevangenen ook zeer ge apprecieerd, zij zien daarin een blijk van medeleven. Een zeer groot voorrecht moch ten wij dit jaar ontvangen; de Geestelijke Adviseur, die ter gelegenheid van het Hei lig Jaar, Rome bezocht en bij Z. H. den Paus in audiëntie werd ontvangen, ontving van den Heiligen Vader voor onze vereeniging en haar leden den Pauselijken Zegen. De schriftelijke bevestiging hiervan prijkt thans in onze vergaderzaal. De nog abnormale tijden maakten het zeer moeilijk arbeid voor de ontslagenen te vin den, doch ookop materieel gebied moeten wij zórgen voor de toekomst, willen wij de goede vruchten niet verloren zien gaan. In dit opzicht moest er door de cel bezoekers hard gewerkt worden, jammer dat ze niet steeds konden slagen. Zij toch zijn door den geregelc'en omgang met de gevan genen hun vertrouwden geworden en zijn met hun nooden bekend, weten daardoor maar 'al le goe, dat bij gebrek aan arbeid ook de behaalde voordeelen op Godsdien stig gebied weder verloren zullen gaan. Laten we hopen dat de algemeene toestand in 1926 beter mag zijn, dit zou ook voor onze gevangenen een voordeel opleveren. Het Dagelijksch Bestuur onzer Vereeni ging is als volgt samengesteld; Dr. P K. J. Tervooren. Mauritsstraat 9, Voorzitter; J. G A. Kléin, Nieuwe Gracht 68, le Secretaris; Rut. Schlatmann, Zijlweg 26, Penningmee ster. In den Reclasseeringsraad is onze Ver eeniging vertegenwoordigd door; Mr. Dr. A. F. H Scheurs en J. G. A. Klein, als'plaats vervangers treden op; Dr. P. K. J. Tervoo ren en H. J. Habraken. Correspondentschappen zijn gevestigd te Bennebroek, Beverwijk, Heemskerk, Heem stede, Hillegom, Krommenie, Lisse, Osdorp, Velseroord, Vogelenzang Vijfhuizen, Zaan dam en Zandvoort. De le Secretaris, de heer A. W. v. d. Linden moest einde Mei ontslag nemen, als zoodanig, zijn gezondheidstoestand noopte hem daartoe, het was een zware slag voor onze afdeeling, daar hij met veel liefde zijn taak ^vervulde en ons allen door zijn werk tot voorbeeld was. Als niéuwe bestuursleden traden toe, de heeren Habraken en Mr. Dr. Scheurs, beiden toonden reeds hun beste krachten te willen schenken aan ons werk. Vertrouwd mag wor den dat de adviezen van Mr. Scheurs ons meermalen van groot nut zullen zijn, hij volgt ook den heer v. d. Linden op in den Reclasseeringsraad. Het instituut der voorwaarlijke veroordee ling, hetwelk dit inpr voor goed werd door gevoerd, werkte veel goeds uit. Ieder die, vooral de le maal, met den strafrechter in aanraking komt, is nog geen misdadiger. De Officier van Justitie vraagt in zulke gevallen meermalen aan onze Vereeniging een rap port over de R.K. verdachten en bij de ver oordeeling wordt in de meeste gevallen ons advies gevolgd. Wij zijn dan ook zeer dank baar voor deze gewaardeerde medewerking. Ei- is dit jaar 31 maal een rapport gevraagd over verdachten, deze rapporten vereischen dikwijls veel tijd daar ze meermalen perso nen betreffenden buiten Haarlem woonach tig. Uit den aard der zaak zijn de meeste delinquenten mannen, het zwakke geslacht komt gelukkig niet zoo vaak in aanraking met den strafrechter, echter het gebeurt en daarom was het gewenscht ook eenige Da mes in ons Bestuur te hebben. Een viertal Dames heeft zich bereid verklaard eventu eele gevallen te behandelen. Eenige malen werd ook gerapporteerd op verzoek van de verdachten zelf, dikwijls met gunstig gevolg. Voor mogelijke voorwaardelijke invrijheid stelling werd 20 maal een rapport opge maakt. We hadden 31 Dec. 1924 het toezichf over: 4 voorw. invrijheidgestelden; in 1925 kwamen er 3 bij, zoodat we het toezicht hadden over 7 voorw. invrijheidgestelden. Hiervan beëindigde 1 zijn proeftijd gun stig, 2 mislukten; we hadden dus 31 Dec. '1925 nog 4 voorw. invrijheidgestelden onder ons. Op 21 Dec, 1924 oefenden we het toezicht uit over: 2 voorw. veroordeelden; in 1925 kwamen er 20 bij, zoodat we het toezicht hadden over 22 voorw. veroordeelden, welk toezicht 31 December 1925 nog het zelfde aantal betrof. Van deze zijn 2 gevallen, die tot aanmer king aanleiding gaven, de anderen verloopen gunstig. Dan zijn er nog 2 gevallen ondeF orfs toe zicht wegens opschorsing van straf, maakt dus een totadl van 4 en 22 en2 of 28 per sonen, die onder ons toezicht staan. Bestuursvergadering werd gehouden le en 3e Donderdag van elke maand, de overige voorstanders van openbaar onderwijs het feit afgekeurd wordt, dat op een dergelijke wijze de belangen van een openbare school vóórgaan bij een algemeen belang als de oplossing van een verkeersprobleem. Overigens gelooven wij dat de critiek op de nieuwe Nassaulaan ongegrond is De vluchtheuvels zijn weliswaar onevenredig breed, maar het verkeer op de Nassaulaan is niet zóó druk, dat dit een bezwaar mag worden genoemd. In alle geval is er wel aanleiding om met deze wijze van verkeers regelen eens een proef te nemen. Toch is de kans ap ongelukken op de Nassaulaan heel wat erger geworden dan vroeger. Want wanneer nu een voertuig stilstaat langs het trottoir blijft er bijna geen plaats ovet voor andere voertuigen om voorbij te rij den. Het is te hopen voor de uitdenkers van de nieuwe terrein-indee'ing op de Nas saulaan dat ongelukken uitblijven. Naar men ons mededeelt zal a.s. Zaterdag weder begonnen worden met de verkoop van roomijs door de bekende firma „Het Beertje." Deze onderneming is echter thans door de H. M. I. De Sierkan overgenomen. Genoemde melkinrichting zal haar verleden jaar begonnen ijsproductie dus belangrijk uitbreiden. Daar het al weer geruimen tijd hoege naamd niet geregend heeft, gaat het er voor veel regenbakken in Haarlemmermeer al weer bedenkelijk uitzien. Sommigen zijn reeds leeg of het scheelt niet veel. Geen wonder dan, dat door vele huismoeders reikhalzend' wordt uitgezien naar de wa terleiding, want als men het water mede moet laten brengen uit de stad. kost dat geld, en als men scurs zoo gelukkig is dat men in de nabüheid woont van een fort. waar men het kan halen, geeft dit zeer veel moeite. Door de politie is aangehouden de 53- jarige S. L. te Haarlem, als verdacht van het plegen van niet nader te noemen hande lingen met minderjarige jongens. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Twee winkeliers in de Anegang. beiden handelende in dezelfde branche, hebben gis terenmiddag op tamelük hardhandige ma nier uiting gegeven aan hun wederzijdsche gevoelens. Een klant, die de prijzen bij een winkelier te hoog vond, werd aangesproken door zijn concur-ent. die hem voordeeliger beloofde te helpen. De eerste oordeelde dat een unfaire manier van zaken doen. Van woorden kwamen woorden en tenslotte vie len er klappen. De kemphanen takelden el kander ernstig toe. Het publiek ^s natuur lik een en al belangstelling. Door de politie is tegen de vechtersbazen proces-verbaal opgemaakt. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Lederhandel Mij. „De Onderneming," alhier. DE PROCEDURE BETREFFENDE HET BRONGEBOUW. De Haarlemsche Rechtbank verleende heden aan mr. Tjeenk Willink, die voor de gemeente optreedt, wederom uitstel tot het dienen van repliek in zake de proce dure tusschen de gemeente Haarlem en de Mij. tot Exploitatie van Staalwaterbronnen betreffende het Brongebouw. Wie kent de kleine H. Teresia van 't Kind je Jezus niet? Wie wordt niet aangetrokken door dit lieftallig kind Alom, ook in onze stad Haarlem en omgeving wordt Teresia vereerd en aangeroepen. Overal ziet men haar beeltenis. Ook in de Kathedraal St Bavo vindt men haar beeld, waarvoor altijd kaarsen branden en zoovelen neerknielen. En zij zij is niet ongevoelig voor die hul de. Zij houdt niet op rozen te strooien op onze dorre aarde. Deze kleine en toch zoo groote Heilige schijnt te spelen met Gods Almacht. Vrije beschikking schijnt zij te hebben over alle schatten des hemels, want zij doet voortdurend rozen' van zegeningen over de aarde nederdalen. Ook in Haarlem hebben velen, zeer velen de macht van hare voorspraak ondervonden. Geen wonder dus dat men gaarne van Te resia hoort spreken, gaarne voor haar beeld nederknielt, maar dat men ook wel eens gaarne de plaats zou willen bezoeken, waar Teresia geleefd heeft, in geur en heiligheid is gestorven, waar haar kostbare reliquien worden bewaard en vereerd en waar in 't klooster van de Zusters Carmelietessen drie van hare zusjes nog leven. Welnu aan dien De nieuwe landvoogd van Ned.-Indn over zijn plannen. Arrestatie van den penningmeester van het Comité voor de Drentsche Venen. De tarieisverlaging bij de spoorwegen. Brutale inbraak te Baarn. De hertog van Orleans, de Fransche troon-" pretendent, te Palermo overleden. De Fransche Kamer neemt een voorstel aan, waarbij de credietën voor Syrië wor den verminderd. Zie verder ook Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 752. Vooruit Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.59. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 30 Maart 1926 Hoogste barometerstand 762.6 m.M.. te Vardoe. Laagste barometerstand 733.0 m.M., te Lerwick. Verwachting van den avond van 30 tot den avond van 31 Maart: Zwakke tot matigen noordwestelijke tot westeliiken wind. gedeeltelijk bewolkt, aan vankelijk waarschijnlijk regenbuien en iets kouder, later weer zachter. Uit goede bron vernemen wij, dat de sinds geruimen tijd ledig staande bierbrou werij aan het Zuider Buiten Spaarne hoek van Marumstraat, waar voor eenigen tijd te rug nog een onderdeel van de firma Cohen en van der Laan in is gevestigd geweest, thans is aangekocht door den Brandstoffen- handelaar Frans Perquin. Het moet in de bedoeling liggen de opslagplaatsen der brandstoffen, welke tot op beden aan de Westergracht gevestigd zijn, naar de nieuw- gekochte terreinen aan het Spaarne over te brengen. Verbeek, Ged. Oude Gracht 18, bal Sweerts, Kleine Houtstraat 1, bril in étui B. Florie, Lange Raamstraat 34, bril in étui v. d. Pigge, Groote Houtstraat 68, zilverbon A. de Klerk, Roosveldstraat 48, boorden P. Wijnands, Zuidpolderstr. 35 zw., cein tuur C. v. Klugt, Oostvest 48 rd., wollen dasSpiekerman Groote Houtstraat 151, glacé dameshandschoen Politie, Overveen, herdershond, (Haerlem) Mej. Wijkhuizen, Reitzstraat 97, idem, idem Politie, Overveen, ruigharige hond, idem Vester, Generaal Bothastr. 78, poes, idem Muller, Zijlweg 21, kater, idem Wilhelminalaan 22, Overveen, poes met iongen, idem A. Dekker, Reitz straat 72. stormlantaarn W. v. Kampen, v. Beeresteynstr. 18, meisjesmuts T. Broers, Donderdagen had een Bureauvergadering wensch kan gevolg gegeven worden, De Pa- 3 e pijnstraat 5, hondenpenmng de Bordes, plaats; 44 pesonen bezochten de vergade- ters Carmelieten organiseeren ook dit jaar ringen om hulp te vragen. Voorjaar 1925 werd te Heemstede een propagandavergadering gehouden en in Oc tober, door bemiddeling der K.S.A. aldaar, weer een bedevaart naar Lisieux en wel van 1721 Mei. Alles, spoor en hotel eerste klasse. De kosten bedragen f 120. Hierbij is 2en Pinksterdag werd in de Gevangeniska pel voor de ingeslotenen van alle religiën een muziek- en zanguitvoering gegeven. Het plan om met Kersmis weder zulk een con cert te geven, ,leed schipbreuk, echter had dit op den 30en December d. a. v. plaats. Uit een en ander moge blijken dat er hard gewerkt wordt om onze gevallen ge- loofsgenooten, wanneer zij maar van goeden wil zijn, weder op den rechten weg te bren gen en te houden Voor zooveel personen moeten ook veel kosten gemaakt worden, zooals óok dit jaar weder is gebleken. Wanneer meerarbeid was te vinden zou .dit anders zijn, nu moet er dikwijls flnan- mag worden teruggezien." Voldaan zijn wij, c>eel geholpen worden bij ontslag, wegens omdat zichtbaar Gods zegen vergezelde de ëeDrek aan werk. Daarom bevelen wij ons pogingen, die wij in het werk stelden om het j |jefdewerk in de voortdurende belangstel de bekende gevangenisfilm vertoond. Op alles inbegrepen, reisbilletten, hotels, vrij doel onzer vereeniging te bereiken. Onze arbeid namelijk, de reclasseering der gevan genen ten doel hebbend, zou zonder dien zegen, slechts povere resultaten hebben op geleverd. Toch mogen we nog niet tevre den zijn; steeds moeten wij trachten meer dere resultaten te bereiken, ook hier zou stilstand achteruitgang zijn. Voldaan kunnen wij zijn over de goede uitkomsten op Gods dienstig gebied waarop onze Geestelijke Ad viseur, de Aalmoezenier der gevangenen, steeds de grootste voorganger is. Zijn Eer waarde spoort de gevangenen tot het 'goede aan, door zijn werken vooral is het dat er vele malen een gezongen Heilige Mis wordt opgedragen, wat er zeker toe bij draagt dc liefde tot onzen Godsdienst te verhoogen. Hoe velen zijn er die in het da gelijks leven hun plichten verzuimden en nu weder tot God terugkeerden! Een woord van dank aan de Heeren Zangers der ver- ling van leden en geloofsgenooten aan en zullen met Gods hulp vol vertrouwen 1926 'ngaan en trachten nog betere resultaten te bereiken dan waarvan dit jaar getuigt. De verbetering van de Nassaulaan is zoo goed als gereed. De rijweg was vroeger door ontelbare kuilen en gaten onbegaan- en onberijdbaar en nu is er een glad wegvlak. De boomen, in het midden der straat ge plant,' zullen ongetwijfeld in den zomer den vveg verfraaien, ofschoon zij den naam Nassaulaan nog niet ten- volle rechtvaardi- len. De steenen heuvelen bieden een ge schikte speelplaats voor de kinderen vóór, tijdens en na schooltijd, maar zij zijn toch hopelijk niet gemaakt om het gemis aan een schoolspeelplaats voor de school aan de Nassaulaan te vergoeden? Wij willen dat niet aannemen, alhoewel ook in kringen van vervoer van station naar hötel en omgekeerd rijtoer te Parijs, en de bezichtiging van be zienswaardigheden enz. per auto. Voor deelname aan deze bedevaart kan men zich uitsluitend opgeven bij een der geestelijke leiders nl. Pater Adr. Peters, Carmelieten klooster te Aalsmeer of Pater A. Koenders, Carmelietenklooster, te Oss die ook gaarne de noodige inlichtingen wil len verstrekken. Mogen velen, zeer velen zich bij die be devaart aansluiten en opgaan naar Lisieux waar God een genadebron heeft doen ont springen en de kleine Heilige Teresia haar rozen uitdeelt. Zaterdagmiddag omstreeks 6 uur werd brand gemeld in de P. Kiesstraat 36 R. De bewoner zag rook uit het dak komen; van brand was echter geen sprake. De staf was aanwezig. B. en W. van Haarlem brengen ter open bare kennis, dat is ingekomen een verzoek schrift van J. Sint om verlof, ingevolge a~t 34 dier wet, tot het verkoopen van alcohol houdenden drank anderen dan sterker drank voor gebruik ter plaatse van verkoor in het perceel aan de Kleine Houtstraat 77. „KINDERVOEDING." De Vereeniging Kindervoeding reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit: Maandag 184; Dinsdag 177; Woensdag 168: Dondrdag 191; Vrijdag 182; Zaterdag 172 Iordensstraat 72, portemónnaie m. t.v. d. Steur, Kleverparkweg 3, idem (postzegels) Politiebureau, Smedestraat, idem (o. a. rozen krans) de Vries, Koudenhorn 72, baal ge droogde pulp R. Ruys, Saenredamstr. 20. rijwielbel. merk E. Cassee, A. L. Dyse- rinckstr. 73, idem H. Hoffeis, Hohs, de Breukstr. 24, idem P. A. Burghoorn. Scho- terboschstr. 22, idem N. Valk, Zuidpolder str. 134.. idem v. d. Linden. Velserstraat 42, rozenkrans Fr. Pfanzer, Prinsen Bolwerk 46, sjaal Mevr. Scheen, Groote Houtstr 147, sigarenkoker H Kleyn, Parklaan 67, rij wielsleutel D. Siegerist, Spaarhovenstr. 3, autosleutel P. v. Marion, Atjehstraat 36, taschje m. i.v. Iperen, Nagtzaamstraat 19, spaarzegelsW. H. Voet, Kruisstraat 39, ijzerzaag. J. Pijnakker, Tuipenstraat 36rood, zak met kranten Fr. Pfanzer, Prinsen Bolwerk 46rd., gebreide doek M. v. Dam, Amster damstraat 70, gele herdershond Fauna A. Buys, Anthoniestraat 70, gele herdershond Fauna J. Steffens, Kerkhofstraat 25, witte doeshond Fauna J. v. Acker, M. v. Heems kerkstraat 14, bruine handschoen B. de Leeuw, L. Vlamingstraat 3, halsketting Alsbach, Jan Haringstraat 19, horloge met ketting A. Lasson, Bellameystraat 37, hon denpenning J. Hut, Slachthuisstraat 19, kip A. Verlaan, Fr. Varkensmarkt 1, gr. witte poes Fauna L. Boer, Gr. Houtstraat 156, grijze poes Fauna; Langeman, Wal- deck-Pyrmontstraat 16, bl. grijze poes Fau na A. de Graaff, Alexanderstraat 24, witte poes Fauna G. Hop, Jan Haringstraat 7, kinderportemonnaie m.i.F. Bouckaert, Rozenstraat Srood, slobkous J. Meyering, Z.B. Spaarne 128, kinderschoen J. v. Span je, Brouwersstraat 4rood, pakje thee J. de Herder, Kleine Houtstraat 90rd., zakpotlood H. Linthout, Aagje Dekenstraat 3, Zqkmes.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1