Het spiritisme voor en achter de schermen. Verkeersongevallen Voornaamste Nieuws Plaatseijk Nieuws. De Zetel van Bloembollencultuur. Woensdag 31 Maart 1926 50stë* -gang No. 16213 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad Gouden Jubel. De houding der vereeniging. De diefstal van 2500 aan de FJaarlemsche Bank, De dader ontdekt. De gronden in „Kweekduin". HEEMSTEDE. HAARLEMMERMEER. HILLEGOM. HEEMSKERK^, SANTPOORT. NIEUW-VENNEP. BEVERWIJK. IJMUIDEN. MONNIKENDAM. in dit nummer. J. J WEBER Sc ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht A x; HALFWEG De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 et. per regel; op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekerings voorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7Cfl bij een ongeval met f j 1 bij verlies van een hand, f IDS bij verlies van een f CJJ verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: *»U»*doodeliiken afloop? «tiüi een voet of een oog, mm of wusvtnger. doodelijken afloop bij 'n breuk var f Ml - bij verlies y. een been of arm: andere vinger. Een van de verderfelijkste middelen, Waarmee de menschen in onzen tijd van God en godsdienst worden .afgehouden is het spiritisme en al wat daarmee samen hangt. Ongelooflijk is de uitbreiding van den invloed van het occultisme tot in de nederigste kringen onzer samenleving. Wie zich evenwel gaaf overgeven aan deze „openbaringen"' van het geestenrijk, begint al spoedig te twijfelen aanalle positieve waarheid en leeft in een soort verdooving, waaruit het heel moeilijk is los te komen. Eenmaal los van den stevigen grond van godskennis en godsdienst, vervalt men in het belachelijkste bijgeloof en Iaat al zijn dóen en laten overheerschen, geeft heel zijn persoonlijkheid en vrijen wil in handen van het medium, dat op duistere bijeenkomsten uitspraken doet of aan de zoogenaamde stemmen, welke men daar uit een andere wereld meent te hooren opklinken. Even hardnekkig echter als het spiritisme zijn propaganda voortzet, even krachtig gaat nu ook de laatste jaren de strijd tegen dit geestesbedrijf, een strijd, die al tot schitterende resultaten heeft geleid en me nig kras bewijs voor het bedrog van de z.g. spiritistische vertooningen heeft geleverd. De onderzoekingen naar de kunstgrepen van de sluwe mediums en hunne helpers hebben er zelfs nu al den Engelschman Arthus Prince toe gebracht om de bedriegerijen te rubri- .ceeren in 127 verschillende soorten, terwijl men er toe overgegaan is, om ook het tril- beeld in dienst van den strijd tegen het spiritisme te stellen. Een Britsche firma heeft 't al ondernomen om de 127 door Prince ontdekte soorten van spiritistisch bedrog aan heel de wereld met een film bekend te maken. Om eenig denkbeeld te geven, hoe het bedrog zoo lang en op zulk een groote schaal mogelijk is geweest, doet men goed kennis te nemen van het volgende relaas van een buitengewone demonstratie, welke in Parijs voor de leden van de Medische Academie en van de Academie van Weten schappen gegeven is. Nadat het voorname gezelschap gezeten was, werden de lichten in de zaal uitgedaan. Opeens hoorde men een zacht, knetterend geluid en in de duis ternis verscheen een spookachtige, lichten de hand, die vrij in de lucht zweefde, lang zaam naar de zoldering omhoog ging, dan weer heel dicht boven de toeschouwers kwam en allen een beklemmend gevoel be zorgde. Eenige aanwezige dames stieten kreten van ontzetting uit. Dan daalde opeens een vurige aarden bol Van den zolder af. Bovendien zag men ,een stralende viool rondvliegen en cirkels be schrijven rondom den kleinen aardbol. Beide voorwerpen hingen in de iucht als door een wonder naar voren getooverd. Daarop ging een lichtgevende bel door de zaal met zulk een akelig geluid, alsof het door de hand van een geest verwekt werd. Tevens waren aan den achterkant de tapij ten met vlammen bedekt, waaruit bloemen opgloeiden. Alle voorwerpen schenen in vlammen te staan, alsof de baarlijke duivel bezit had genomen van de plaats en* de dolste streken uithaalde. Lichtstralen "ielen de zaal binnen en op de tapijten kropen gloeiwormen. De diamanten der dames blik semden onheilspellend in de duisternis. Opeens was dan weer de geheele kamer in een blauwachtigen schemer gedompeld, gelijkend op het maanlicht, waarbij de aan wezigen elkaar duidelijk konden onder scheiden. Maar plotseling omhulde hen weer een dichte duisternis. Van de zoldering re gende het brandende maar niet verterende papieren slangen. Flikkerende strepen zag men langzaan» naar beneden komen en een nieuwe regen van glinsterende loovertjes daalde van de zoldering neer. De toeschou wers gaven luide teekenen van bijval. Maar plotseling waren hun klappende handen als verlamd. Een menschelijke gedaante, ijl en nevelachtig, trad uit de duisternis naar vo ren, deed eenige schreden voorwaarts en bleef staan. Men erkende in de verschij ning een vrouw, met een bleek-blauw ge laat, lichtende haren, maar zonder oogen. Het spook hief den arm op en opende de hand. Van haar vingers gingen vurige stra len uit, welke de duisternis zwak verlicht ten. Dan sloeg de klok. Het spook verdween en de lichten werden weer aangestoken. „Het spel is uit," zeide de leider der de monstratie, „en dit alles heeft noch met spiritisme, noch met occultisme, noch met met eenige buitennatuurlijke dingen ook maar iets te maken; 't zijn niets anders dan X-stralen. De X-stralen, welke voor het oog onzichtbaar zijn, laten glas en kristal in de grootste duisternis stralen als vuur. Het apparaat, dat de X-stralen voortbrengt, ver licht glazen voorwerpen, welke de onzicht bare hand van een helper'in de zaal voor- beweegt. Ook vele andere lichamen, welke bepaalde eigenschappen bezitten, worden door de X-stralen verlicht, terwijl de perso nen terzelfder tijd onzichtbaar blijven. Het spook, dat aan het slot der vertooning op doemde, was een vrouw, wier gezicht en haren met een fosforiseerend poeder van zwavelzuur zink bedekt waren. Omdat de oogen natuurlijk niet daarmee bestrooid waren, kon mep ze ook niet zien. „Ik heb," eindigde de spreker op de bovenbedoelde Parijsche bijeenkomst, de nieuwste vorderingen met X-stralen hier ..vertoond, om een overtuigend bewiis van de macht der ware wetenschap en niet van de „geheime wetenschappen" te geven." Op de bedriegerijen van de z.g. spiritis tische séances kan niet voldoende gewezen worden. Mannen van gezag en wetenschap kunnen nog zoo vaak betoogen, dat al die séances Voor meer dan negentig procent louter bedrog zijn, de geheimzinnigheid van de „geestenwereld" blijft in onzen oneven- wichtigen tijd niettemin hAe bekoring op de massa uitoefenen. Een demonstratie :n een wetenschappelijk milieu, als waarvan wij boven melding maakten, is beter dan wat ook in staat om te doen inzien, dat al de zoogenaamde verschijningen in een donkere zaal, het optreden van „geesten" en trans parante lichamen niets anders is dan be drog en dat al het spookachtige en „boven natuurlijke" langs gewoon natuurlijken weg kan worden verklaard! DE EERWAARDE ZUSTERS VAN LIEFDE 50 JAAR TE BEVERWIJK. Op 30 November van dit jaar zal het 50 jaar geleden zijn, dat de Ecrw. Zusters van Liefde, onder de benoeming van „Dochters van Maria, en Joseph' op verzoek van den HoogEerw. Heer Bathassen de Groot zich kwamen vestigen in de Peperstraat te Be verwijk. Eerst begon men een bewaarschool en naaischool. Ook werden avondlessen gege ven om de vrouwelijke jeugd in handwer ken te bekwamen. In 1881 werd de taal school geopend. Daar het aantal leerlingen steeds toenam moesten de scholen spoedig vergroot worden. De thans bestaande scho len voldoen aan de nieuwste eischen en meer dan 500 leerlingen worden onderwe zen in de vakken van het gewoon lager onderwijs. Bovendien is aan deze school verbonden een costuumschool, waar de leerlingen zich kunnen voorbereiden voor 't examen ter verkrijging van een diploma als costumière en leerares. In den loop van 1925 hebben reeds eenige leerlingen met goed gevolg een examen afgelegd voor het aparaten systeem .In het weekblad der .Algemeone Veree niging voor Bloembollencultuur", geeft de voorzitter, de heer E. H. Krelage, een uit eenzetting van de houding der vereeniging ten opzichte van de vestiging van haar zetel Wij laten deze uiteenzetting hier volgen, doch laten haar geheel voor rekening van den schrijver. Wij zijn het bijv. allerminst eens met hem over zijn opmerking over het niet-uitspelen van gemeenten tegen elkaar door de vereeniging. De heer Krelage schrijft o.m,: Bij de behandeling van de voorstellen be treffende den zetel der vereeniging in den Haarlemschen gemeenteraad is zoowel in dat college als daarbuiten meermalen kri tiek uitgeoefend op de gedragslijn van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur ten opzichte van de gemeente. Dat deze kritiek volkomen ongegrond is en dus blijkbaar een gevolg is van een on voldoenden kennis van den loop van zaken, moge uit het vagend overzicht der feiten worden aangetoond. In December j.l. verwierp de gemeente raad van Haarlem een voorstel van de wet houders Mrs. Bruch en Slingsnberg, waarbij het college van B. en W. werd uitgenoodigd, rapport uit te brengen over de vraag, of het Brongebouw voor den zetel van Bloem bollencultuur in aanmerking zou kunnen komen. Dit voorstel, dat dus een zeer voor- loopig karakter had en den raad tot niets gebonden zou hebben, werd verworpen. 29 December verzochten B. en W. van Haarlem aan het Hoofdbestuur mededee ling of „uw Bestuur bereid is met ons in onderhandeling te treden ten einde te trachten een zoodanige oplossing te vinden, dat de zetel der vereeniging te Haarlem gevestigd kan blijven." Zooals uit dit schrijven duidelijk blijkt, was het dus niet de Algemeene Vereeni ging die eenig verzoek te het gemeentebe stuur richtte, maar waren het Burgemeester en Wethouders, die onderhandelingen wenschten te openen. Het Hoofdbestuur verklaarde zich gaarne hiertoe bereid. De vraag, die bij deze onderhandelingen op den voorgrond trad, was uitteraard deze: wat kan de gemeente Haarlem doen om den zetel van Bloembollencultuur voor Haarlem te behouden? Het antwoord hierop luidde; Er 's een plan aanhangig voor het stichten van een centraal gebouw te Hillegom, dat financieel kans van slagen biedt. Wil Haarlem kans van slagen hebben, dan moet het eventueele Haarlemsche plan vergelijkbaar zijn met het Hillegomsche. Gezien de meermalen geble ken voorkeur onder de leden der vereeni ging voor het Brongebouw, zou Haarlem een goede kans van slagen hebben, indien het Brongebouw met een som gelds kon wor den aangeboden. Andere oplossingen bin nen Haarlem werden op verschillende gronden ongeschikt geacht. Het is duidelijk dat hierbij van tegen el kaar opbieden of uitspelen van de beide gemeenten van de zijde van Bloembollen cultuur in werkelijkheid geen sprake was. De feitelijke toestand was nu eenmaal, dat op het oogenblik, waarop voor 't eerst de gemeente Haarlem den wensch te kennen gaf om te onderhandelen, er een ernstig voorstel van en voor Hillegom aanhangig was, en dat derhalve Haarlem, wilde het kans hebben, daar min of meer tegen op moest biedep, maar daarvoor kan Bloem bollencultuur nooit eenig verwijt treffen. Dit zou slechts dan het geval kunnen zijn indien Bloembollencultuur met het aanbod van Hillegom naar het gemeentebestuur van Haarlem ware gegaan met een aanzoek om er iets tegenover te stellen. Maar dat is thans evenmin gebeurd, als toen het inder tijd de aanbieding van het gemeentebestuur van Heemstede ten opzichte van het Val kenburgerplein gold. Het initiatief is in de zen geheel van het <temeentebestuur van Haarlem uitgegaan, dat zich spontaan tot Bloembollencultuur heeft gewend. Hiermede vervalt dus elke schijn van verwijt betref fende het tegen elkaar uitspelen van de beide gemeenten door Bloembollencultuur. Zooals bekend is,werd het voorstel van B. en W. betreffende het Brongebouw ver worpen, maar nam de Raad een voorstel aan van den heer Loosjes c.s., hierop neer komende dat de gemeente een beorag van ten hoogste 100.000 voor het behoud van den zetel te Haarlem beschikbaar stelt. Gelukkig hebben de voorstellers geen overleg gepleegd met Bloembollencutuur, want het zou uiterst moeilijk zijn geweest in den korten beschikbaren tijd vóór de raadsvergadering hierover een oordeel na mens de vereeniging uit te spreken De Haarlemsche zijde van het zetel- vraagstuk is hierdoor in een geheel nieuw stadium gekomen. Toen er met B. en W. onderhandeld werd, heeft het Hoofdbestuur zich op het standpunt gesteld, dat de ver eeniging indien zij de voorkeur aan Haar lem gaf dit alleen zou willen doen als het Brongebouw werd aangeboden. Het denkbeeld van een aanzienlijke geld som is voor het eerst in het voorstel-Loos- jes geuit, en heeft nooit een punt van be spreking of onderhandeling uitgemaakt. Welk gevolg aan dit voorstel zal kunnen worden gegeven, laat zich eerst na bestu deering van eventueele mogelijkheden over zien. Maar men kan zeker niet zeggen; Bloembollencultuur wilde alléén het Bron gebouw en dus heeft Haarlem geen kans meer. De door de gemeente aangeboden geld som geeft de vereeniging de gelegenheid om oplossingen te overwegen, die zonder dien financieelen steun niet mogelijk zouden zijn geweest, en die daarom tot nu toe niet in aanmerking z gekomen En nu ter. He het verwijt: Had het bloembollenbet ijf niet zelf zijn gebouw moeten en kunnen bekostigen? Laat ik daar op mogen antwoorden, met een ver wijzing naar het spontane aanbod der ge meente Haarlem, nadat reeds vroegereven spontane aanbiedingen uit Heemstede en Hillegom waren ontvangen. Het zou in deze omstandigheden inderdaad moeilijk zijn het aanbod te weerstaan of te weigeren van die gemeente, welke na rijp beraad de uitver korene zal blijken te zijn De recherche heeft den 19-jarigen C. J. M. aangehouden, vroeger kantoorbediende bij de Haarlemsche Bank, die sinds lang verdacht werd van den diefstal van 2500, eenige maanden geleden ten nadeele van de Haarlemsche Bank gepleegd. M. heeft een volledige bekentenis afgelegd, hij is ter be schikking van de justitie gesteld. De aangehoudene was reeds onmiddellijk na de ontdekking van den diefstal er Vc-.n verdacht. Bij het eerste verhoor djur de politie heeft hij steeds entkend en beWiren waren niet tegen hem aan te voeren. Dó I directie der Haarlemsche Bank had echter wel de overtuiging, dat hij de dader moest zijn en om die reden ontsloeg zij dan ook korten tijd na den diefstal den thans '"«ar resteerde. De politie ging geregeld zijn gan gen na en ontdekte daarbij, dat M. meer geld uitgaf dan hij kón uilgeven. Vervolgens werd een onderzoek ingesteld bij de bron nen, waar het geld uitgegeven werd en dit leidde er ten slotte toe,-dat eergisteren M gearresteerd kon worden. De arrestatie ge schiedde op den openbaren weg. Aanvan kelijk bleef M. alles ontkennen, doch ten slotte viel hij dood. de mand en legde een volledige bekentenis af. Van het geld was niets over. Auto in brand. Gisterenmiddag maakte de heer v. d. H. te IJmuiden, een' proefrit met een luxe auto. In de Bloemstraat gekomen sloeg op een moment de vlam in de carburator, waardoor dc m9tor in brand geraakte. De heer v.d, H. sprong uit den auto, maar nam een dekkleed, dat in den wagen lag, mede en wierp dit over de vlammen. Daar dit nog niet voldoende bleek, wierp men er nog eenige emmers water over. Met behulp van een tweede auto werd de verongelukte naar de garage gesleept. Daar de auto nog niet verzekerd was, had de schadepost voor den heer v. d. H. wel eens groot kunnen zijn. Nu had de auto zoo goed als niets ge leden. - ORGELCONCERTEN GROOTE KERK. Met April beginnen weder de wekelijksche orgelbespelingen van den heer George Robert. Deze bespelingen worden gehouden op Dinsdagen van 23 uur, vanaf April tot November; op Donderdagen van 23 uur in de maan den April, September, October; op Donderdagen van 7Vi8Yi u. van Mei tot September. De concerten zijn gratis voor het publiek toegankelijk, De eerste bespeling zal plaats hebben op Donderdag 1 April a.s. van 23 uur. Door een aantal eigenaars en/of gebrui kers van perceelen, gelegen in het z.g.n. „Kweekduin", te Bloemendaal, is aan den raad van Bloemendaal een adres gericht, waarin er op gewezen wordt, dat op hun gronden als erfdienstbaarheden lasten druk ken, waardoor slechts een bepaald woning type op die gronden wordt toegelaten, niet aaneengesloten mag worden gebouwd, en geen fabrieken, ziekenhuizen, werkplaatsen, waarin geraasmakend bedrijf wordt uitge oefend, gevestigd mogen worden, en verder enkele andere verplichtingen nog worden genoemd. Adressanten vestigen er de aandacht op, dat Opheffing dier erfdienstbaarheden op een gedeelte dier gronden aan hen schade en hinder zou berokkenen, waarom zij ver zoeken, die erfdienstbaarheden in vollen omvang op het betreffend perceel gevestigd te laten. R.K. Kiesvereeniging. Gisteravond hield de R.K. Kiesvereeniging „Plicht en Recht" haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental 695 bedraagt. De rekening %pn den penningme^ter sluit met een batig saldo van 253. De aftredende bestuursleden, de heeren H. E, Everard, P. Bottelier en P. Peeper- korn werden herkozen. In da vacature van den heer Jac. Koomen werd de heer Krom hout benoemd. Als plaatsvervangende bestuursleden wer den benoemd de heeren Chr. v. d. Erf en v. 't Hof Hierna hield M. H. E. Scheifer, uit 's-Gra- venhage, een lezing over Annexatie. Het verslag vindt men elders in dit blad. Woonwagens en woonschepen in Haar lemmermeer. Enkele maanden geleden is hier op een voorstel van B. en W. door den gemeenteraad een verordening vastgesteld op woonwagens en woonschepen, volgens welke het verboden is binnen de gemeente een andere standplaats of ligplaats in te ne men, dan door B. en W bij openbare kennis geving is aangegeven. Naar 't schijnt zullen B en W. daarvoor 'weldra twee standplaatsen voor woonwagens aanwijzen en wel één te Nieuw-Vennep aan het einde van de Nieuwstraat en één te Hoofd dorp langs het Modderpad, op een terrein, grenzende aan de gemeentelijke tioodwonin- Sen- •Bij wijze van werkverschaffing zijn de slooten rondom het terrein flink verbreed en een breede dam werd gelegd om een goe den toegang te verkrijgen. Deze oplossing zal zeker minder protest veroorzaken, dan het plan, hetwelk eerst werd overwogen om een soort woonwagen park te vestigen midden in het dorp, aan het einde van de Draverslaan In ieder geval kan worden toegegeven dat de woonwagenbewoners hier allicht minder last en schade zullen veroorzaken en meer j' staan onder het onmiddellijk toezicht van de 1 politie dan vroeger, toen zij aan het einde van 1 het groote concoursterrein vrijwel zonder toezicht door hun dieren groote schade be rokkenden aan verschillende pachters van gemeentegronden Strafbaai is nu het laten losloopen van de dieren (hitten), ook op de standplaats en behalve -voor de eerste veertien al dan niet achtereenvolgensde dagen per kalenderjaar is een staangeld verschuldigd van 25 cent per dag voor eiken dag of gedeelte van een dag. Ook is ieder hoofd van een woonwagen verplicht kennis te geven van zijn aankomst en vertrek aan het hoofd der politie. Ten aanzien van een goede ligplaats voor woonschepen schijnt nog geen goede oplos sing gevonden te zijn Hieromtrent een regeling te treffen is even eens urgent omdat er meermalen woonsche pen uit de gemeente Amsterdam worden weg gevoerd en losgelaten in' de ringvaart van den Haarlemmerpolder, waar zij dan eigendunke lijk in de omgeving van de Sloterbrug lig plaats nemen en veel last veroorzaken aan de omwonenden. De gemeente Haarlemmermeer heeft geen openbaar vaarwater, dat voor ligplaatsen zou kunnen worden aangewezen, zoodat met me dewerking van het bestuur van het water schap den Haarlemmermeerpolder een op lossing zal moeten verkregen door aanwij zing van een gedeelte van zijn openbaar pol derwater. Als we wel zijn ingelicht zijn tusschen de beide besturen over deze zaak reeds onder handelingen gaande, zoodat er reden is op een goede regeling te hopen. Personalia. Tot leidei van de gym nastiekvereniging „Hoofddorp" (heeren- afdeeling) is benoemd de heer G. Brizee, lei der van de vereeniging „D.O.S." te Amster dam, een van de grootste gymnastiekvereni gingen aldaar. De Schutsluizen bij Aalsmeer. Naar wij vernemen is men thans bezig met het ver nieuwen van een der deuren van de schut sluis bij Aalsmeer. De oude deur, die onge veer 18 jaar dienst had gedaan, verkeerde in den laatsten tijd in een zocdanigen desolaten toestand, dat langer gebruik gevaar kon op leveren en het bestuur van den Haarlemmer polder besloot tot vernieuwing over te gaan. Wijl 's nachts werd doorgewerkt heeft het scheepvaartverkeer aldaar weinig vertraging ondervonden. Tuinbouwcursus. Gisteravond is het eerste half jaar van den Tuinbouwcursus besloten met een eindles, bijgewoond door den heer W. F. A. Grimme. als vertegen- woord'ger van den Rijkstumbouwconsulent en de Commissie van Toezicht. De onder wijzers, de heer J. Beumer te Bloemendaal en de heer W. A. van der Wal, alhier, repe teerden een en ander met de leerlingen uit de stof, die dit winterhalijaar was behan deld; scheikunde, plantkunde en bloem bollencultuur. Het bleek dat er van het geleerde vrij veel was onthouden. De heer Grimme besloot deze les met een woord van opwekking, om den komenden herfst opnieuw trouw op te komen, ten einde de practische toepassing te hooren over het geen dezen winter was behandeld. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer J. J. W. van Driel, is als werktuigkundige benoemd bij de Handelsve-eenigng Amster dam in Ned. Oost-Indië. Met Mei denkt de heer Van Dril uit te varen Gunning aanbesteding. Aan de N.V. Aannemers Maatschappij „Noordholland, Dir. Henneman en Mok, is opgedragen het bouwen van een Paviljoen voor de Centrale Vereeniging ter Bescherming van Meisjes te 's-Gravenhage, voor een som van 109.995. Oudersavond, Zondag a.s. le Paasch- dag, wordt er 's avonds om 7L> uur in de K. S. A. een oudersavond gehouden, welke 'n eenigszins feestelijk karakter zal dragen. De Patronaatsfanfare, alsmede de tooneel- club, zullen wel voor eenige aangename uurtjes zorgen. Deze avond is toegankelijk voor de ouders, terwijl er nog 'n 150 plaatsen open zijn voor belangstellenden. De toegang is gratis. We vertrouwen, dat velen van deze uit- noodiging zullen gebruik maken en op die manier hun belangstelling toonen voor 't vaak zoo zware Patronaatswerk. K. S. A. Voor den 2en Paaschdag heeft 't K. S. A. bestuur 'n uitgezocht filmpro gramma Veten samen te stellen, 't Hoofd nummer is getiteld „Blijf liever gezond," deze naam zegt reeds genoeg. Verder een schitterend biiprogramma. De voorstelling vangt aan om half Wsgverbetering. Men is thans bezig met de slechting van den gevaarli:ken boek in den Middenduinerweg. onmiddellijk bij den spooroverweg. Deze bocht gelegen midden in den driesorong. vormde een uiterst ge vaarlijk verkeerspunt, niet alleen om de scherpte van den bocht, maar ook door het stiuikgewas, dat het uitzicht afdoende be lemmerde. Men heeft nu van den hoek een flink stuk afgesneden en. hiermede een groote ver betering tot stand gebracht. V, V. V. Gisteren vergaderde de afd. Santpoort van V. V. V. om te bespreken wat gedaan zal worde» met de kasgelden en de eigendommen dep vereeniging nu deze ;s opgeheven. Het voorstel van een der leden om het geld, ruim 200 beschikbaar te stellen om te komen tot plaatsing van een muziektent werd met 64 stemmen verworpen. Be sloten werd 100 af te dragen aan de afd Santpoort van het Witte Kruis en f 100 voor de T.B.C.-bestrijding in de gemeente Velsen. De borden en banken zull.en aan de gc- meene ten geschenke worden gegeven. De cliché's zullen worden geschonken aan den heer Cornegge, de eenigste drukker :n Santpoort Op hol. Een paard van de Gebr. Vlam werd aangespannen voor een ijzer rolblok. Door het rammelen maakte .het dier zich angstig en ging op hol. Na een paar kilo meters hollen werd het dier gegrepen; het hout van de rol was erg vernield en het paard kreupel en ontveld, Toch liep het zon der verdere ongelukken af en dit op den drukken verkeersweg van de Hoofdvaart De verbouwing van de Witte Bioscoop. In aansluiting op hetgeen we„ gisteren reeds mededeelden, omtrent de verbouwing van de Witte Bioscoop, verzocht men ons nog te melden, dat ter gelegenheid van de heropening, welke op 2en Paaschdag zal plaats vinden, een zeer bijzonder feestpro gramma is samengesteld. „Het Teeken van Zorro", met Douglass Fairbanks in de hoofdrol (dc geweldige succesfilm uit het Tuschinsky-Theater) een buitengewoon aardig bij-programma, Larette, de bekende Hof-Tooverkunstenaar, mej. M. de Ruiter, Violiste en het Knapenkoor onder leiding van den heer H. J. Trompert zullen zeker allen aangenaam bezig kunnen houden. Dit programma zal vertoond worden 5, 6 en 7 April a.s. des avonds 8 uur. De offi- cieele heropening, welke zal plaats heb ben op 5 April des namiddags cm half drie, is uitsluitend toegankelijk voor genoo- digden, De Zomer in 't zicht. Nog slechts een maand en dan sal de R. weer uit de maand zijn verdwenen, met andere woorden, dan zal het zomerhalfjaar weer zijn aangebroken, met de mogelijkheid om van het buiten zijn te genieten. Dus is het thans volop de tijd dat alles gereed gemaakt wordt, om straks de uitvliegende menschheid te ontvangen, voor velen om er iets aan te verdienen. In IJmuiden waar men de laatste jaren zooveel moeite doet om ook een deel van het toeristenverkeer te trekken, welke moeite ook niet geheel zonder succes blijft, is dat gereedmaken voor de zo- merdrukte ook te bemerken. Hotels en andere inrichtingen, die het meest er mee te doen hebben ondergaan thans een schilder en schoonmaakbeurt om dan in frisschen gloed te zijn en pensionhouders knappen de kamers op. De volgende week begint de Amsterdam- sche boot „De Alkmaar Packet", die steeds het leeuwenaandeel heeft in den aanvoer van dagjesmenschen, den dienst uit te breiden, zoodat er dan 6 keer per dag, in plaats van 4 keer, een boot van en naar de hoofdstad gaat Autobuslijnen en spoor maken zich gereed eveneens uit te breiden. Is het wonder dat we eens even rondzagen naar de plaatselijke toe standen, vooral naar wat daar van invloed op is? Daar is weer veel veranderd sinds het vorige jaar. Niet steeds ten goede. Zoo bega ven we ons de vorige week naar Beverwijk. Reeds sinds de hoogovens zich aan de Noord zijde van het kanaal gevestigd hebben, is een groot deel van de aantrekkingskracht, die dit bosch vroeger op de bevolking van IJmui den uitoefende verloren gegaan. Men is daar te veel in fabrieksdrukte gekomen, bovendien zijn de mooie wandelwegen naar Wijk aan Zee door de haven en fabrieken afgesneden. Zoodoende kwamen wij er niet veel meer. Maar zoo dikwijls als we êr kwamen, zoo vaak hebben we 'ons er over verheugd dat de Schulpweg, de oude wandelweg naar Bever wijk vrijwel intact en voor het publiek open gesteld was gebleven. Bovendien was het nog de kortste weg naar Wijk aan Zee, ais men per fiets is. Doch toen we deze week weer die weg, waar vroeger eiken Zondag honderden IJmuidenaars liepen, wilden volgen, bleek ook zij te zijn afgesloten, zoodat men nu wel haast bij den spoorweg VelsenBeverwijk is, eer hét mogelijk blijkt om de hoogovens heen, haar het Noorden te komen. Wij betreuren zeer dat dit, offeren van de natuur aan de cul tuur noodig bleek. Is hier dus een gelegenheid om te genieten verzwaard, we willen thans een vooruitgang noemen. Sinds eenige jaren staat, op den kop van de haven, het schaft lokaal A Zeeuw. Oorspronkelijk daar geplaatst als wacht- en schaftlokaal voor de havenar- j beiders, bleek het weldra ook een gewild I zitje, ook voor burgers en toeristen; door het mooie uitzicht dat men vandaar over de buitenhaven heeft. Thans zal de eigenaar zich daaraan volledig aanpassen, door het aanbouwen van een gesloten waranda, aan de zeezijde, waardoor het werkelijk een pracht- gelegenheid voor een rustig en mooi zitje wordt. Een andere, zeer groote verbetering, die na afloop van het vorige seizoen in orde kwam, is het veer over den havenmond, waar de vletten thans geheel door motorbooten zijn vervangen. Gam. Vischbedrijf. In de afgeloopen week is aangevoerd 324 oond bot. prijs 25 ct.; 49 tal sleepharing. prijs f 2.75—2.15; 83 tal reep-, prijs 2.402.10; 7756 tal fuik- haring, priis 2.051.75 per taL Herziening bezoldigingsbesluit. Op audiën tie bij Minister De Geer. Het Internationaal eucharistisch congres te Chicago. De dnre collecte voor Drente. Wijziging buitenlandsch telegramtarief. Het vliegveld Schiohol in exploitatie bij de gemeente Amsterdam. De debatten over de financiëele plannen van den Franschen minister Pêret zijn be. gonnen. Avaresco is met de vorming van een Roe- meensch kabinet geslaagd. De Kerkvervolging in Mexico, Spoorwegongeluk in Columbia (Z.-Ame- rika), tien personen gedood, twintig ge wond. Zie verder Laatste Nienws, Barometerstand 9 uur v.m764 Vooruit Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.02. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro. logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 31 Maart 1926. Hoogste Baromterstand 764.7 m.M- te Maastricht. Laagste Barometerstand 7440 m.M. te Saerna Verwachting van den avond van 31 Maart tot dei avond van 1 April: Zwakke tot matigen zuidwestelijke tot zuidoostelijken wind, licht tot halfbewolkt, waarschijnlijk nog droog weer, nachtvorst, iets zachter overdag. De heer A. M. v, d. Jagt, gemeentesecretaris van Hillegom, heeft met ingang 1 Juli a.s., ontslag uit zijn functie aangevraagd. Met den heer v. d. Jagt verdwijnt uit Hillegom een bekwaam ambtenaar, die sinds 31 ja*r het gemeentesecretariaat vervulde. In 1881 als volontair ter gemeentesecretarie aange steld, werd hij in 1885 tot gemeenteontvan ger benoemd, waarna in 1894 zijn aanstelling tc: gemeentesecretaris volgde. De heer v. d. Jagt, die op 1 Mei den 65-jarigen leeftijd be reikt, is in zijn gemeente en ook daarbuiten een algemeen geachte persoonlijkheid, die zijn plichten nauwgezet vervulde. Jaarvergadeing Oranje- Vereeniging „Juliana." IJ. Maandagavond hield de Oranje-Vereeniging „Juliana" haar jaarver gadering in Café Kroon, onder geringe be langstelling. Na opening, waarbij de voor zitter de geringe opkomst betreurde, werden de notulen voorgelezen en onveranderlijk goedgekeurd, waarna de penningmeester diens verslag uitbracht In kas was «en saldo van 145.20. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den herkozen de heeren T. Potgieter, secr. en G.A.F. Gardénier, commiss. In de vaca ture van den heer W. Comelisse werd ge kozen de heer A. Bloemer. Enkele huishoudelijke besprekingen volg den, o.m. om te trachten in den loop der maand Augustus wederom eemge feestelijk heden te organiseeren, waarna deze vergade ring onder dankzegging voor de reclame werd gesloten. Korfbalwedstrijd. Bij de alhier gehou den korfbalwedstrijd was de uitslag Korfbalvereeniging HalfwegVooruit— Ulysses te Haarlem 03.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1