STADSNIEUWS. m UIT DE PERS - Het bedanken van den heer Bramson als raadslid. De Dr. Gerkestraat. Het verkeer over den Boulevard en de voornaamste doorgaande wegen. Levendige discussie over de aanvrage om schoolbouw. De raad weigert wederom het geld voor den bouw. De volksbaden. ft M m 'IISIIIIIS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Woensdag 31 Maart 1926 De zetel van Bloembollencultuur. GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT. Een onbeholpen minister. W%m Het ontwerp van den zetel van Bloembollencultuur, dat in den Ha arlemmerhout zal worden geplaatst. Eripacht. «nï INDISCHE PERS OVER DEN NIEUWEN GOUVERNEUR-GENRAAL. De Javabode zegt, dat de benoeming van den heer De Graeff bewijst, dat in ieder geval de periode van strenge financieele saineering is afgeloopen. Bij de benoeming is het oog gericht op de internationale po sitie in verband met de binnen eenige ja ren afloopende garanties van Washington. De htier De Graelf is een in alle opzichten internationaal georiënteerd man, die een buitengewoon prettigen indruk in Indië heeft achtergelaten. Het Bat, Nieuwsblad meent, dat de keuze over het algemeen gelukkig kan worden ge noemd. De heer De Graeff aanvaardt het bewind onder heel wat minder moeilijke omstandigheden dan zijn voorganger en zal daardoor meer dan deze zich kunnen ge ven aan het voornaamste deel van zijn taak, de leiding en verdere ontwikkeling van deze gewesten onder de nieuwe bestuursvormen Het Nieuws van den Dag van Ned, Indië schrijft, dat de heer De Graeff als oud-In disch ambtenaar en oud-vice-president van den Raad van Ned. Indië de behandeling van de Indische staatsmachine verstaat. Als bekleeder van twee voorname gezantschaps- posten in de beide landen is hij de aange wezen man, Indië's belangen in internatio naal verband met groote kennis van zaken te behartigen. Het blad verwacht ten aan zien van de revolutionnaire actie een krach tige voortzetting van het regime-Fock. Naar aanleiding van de behandeling van de Hoofdstukken der Staatsbegrooting in de Tweede Kamer, die nu op Paasch-vacantie is, schrijft „Tribunist" in de „Limb. Koerier", dat de Minister van Oorlog en van Marine ad interim, een alles behalve schitterend fi guur bij de behandeling maakte. „En dit niet zoozeer, omdat hij niet over tuigd of niet vlot, of niet in den juisten toon zou spreken, maar.... omdat hij feitelijk niets zegt. De Minister maakte bij de Oor logsdiscussies meermalen een bepaald stum- perigen indruk. Hij zat met zijn antwoord op de betoogen zijner aanvallers verlegen. Argu menten, die toch voor de hand lagen, liet hij ongebruikt; hij liet het maar zoowat over zijn kant gaan. En daar er in de Kamer een oud-Minister van oorlog, de heer J. J. C. van Dijk, aan wezig was, die gemakkelijk spreekt en zeer strijdv. ardig is, duurde het niet zoo heel lang, of de Minister was de leiding kwijt. Hij verdween naar het tweede plan. De heer van Dijk nam zijn taak over. De heer Van Dijk trad op als Minister van Oorlog per procura tie, als Minister van Oorlog ad interim en ad interim van Marine. Hij voerde de argu menten aan, die de Kamer van de Ministers tafel had moeten hooren; hij gaf den Minister in den mond, wat deze had te verklaren, hij liet Z.Exc. alleen over een herhaling van een of eenvoudige aansluiting bij de betoogen van den geachten afgevaardigde. Het is voor den heer Van Royen te ho pen, dat hij zich zal weten te beteren. Hij behoort ontegenzeggelijk tot de zwakke broeders in het Kabinet. En de Kamer houdt nu eenmaal niet van zwakke Ministers. Het kan een poosje goed gaan. Maar er bestaat dan toch iederen dag gevaar, dat de Kamer den Minister een poets bakt, dat de Minister iets krijgt te verduwen, wat een Minister nu eenmaal niet verduwen mag. Zekere mee gaandheid van een minister met de Kamer is prachtig. Doch de Kamer moet vooral niet den indruk krijgen, dat zij met een Mi nister zou kunnen doen wat zij zou willen. Dp Kamer wordt niet graag uit de hoogte behandeld; en een Minister moet vooral niet laten gevoelen, dat de Kamer van het een of het an^er geen verstand zou hebben. Maar zij heeft toch ook weer 't liefst te doen met Ministers, die niet stuurloos staan en haar niet stuurloos laten. Wat kracht en overtui ging maken op haar steeds een goeden in- oruk. Weifeling, slapheid en onbeholpenheid duldt zij niet lang in een bewindsman. De zaak is voor elkaar; de zetel van Bloembollencultuur blijft in Haarlem geves tigd. Dank zij de overbekende en nimmer fa lende welwillendheid van den heer E. H. Krelage tegenover de Pers (de journalisten komen over zijn mededeelzaamheid nimmer uitgepraat) zijn wij in staat een reproductie van het nieuwe gebouw te geven. De lezer zal toegeven dat het er wezen mag! En wat van grooter waarde nog is: de stichting is verzekerd. In een j.l. Zondag in de bovenzalen van Brinkmann gehouden bij eenkomst van de kopstukken uit de Bollen- wereld bleek, dat na de uiteenzetting der bouwplannen door den voorzitter, alle verzet tegen Haarlem als zetel van Bollencultuur was gebroken en een uitbundige ovatie, die de ruiten van de Kroonzaal deed daveren, werd Krelage's welverdiend loon van dit kranig stuk werk. Naar Kleerekoper's trant, die immers Colijn zoo noemde, sprak op die vergadering een der grootste voormalige opposanten het was een hoogwaardigheidsbekleeder uit Hil- legom over den heer E. H. Krelage als van „een kerel", „En Voors is een kereltje'' interrumpeerde een geestig bloembollen- mensch uit Noordwijk wel wat oneerbiedig, maar onder bulderend gelach en instemmend handgeklap van deze zeer geanimeerde ver gadering. Altemaal bewijzen wat 'n algemeene in stemming de nieuw uitgewerkte plannen iu heel de bloemenwereld heeft verwekt! De aanneming der voorstellen door de algemeene vergadering is nog slechts een kwestie van formeelen aard. Evenals voor ons zal voor vele Haarlem mers de plotselinge en zeer gunstige wen ding in deze zaak een verrassing zijn. De begrafenis van Orelio. Te Amsterdam had Maandag de begrafenis plaats van den zoo gevierde zanger Jos, Orelio. Een overzicht van den stoet, accentueeren en in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van Regeering, den be stuurder van „dit gewest'', gemeentelijke autoriteiten en het bestuur van den Ameri- kaanschen Board of Horticultural t' frontis pice van de oude woning van Hope bestijgen om de vlaggènstok naar beneden té halen. Mede zal door hem dan de eerste* pan van het dak genomen worden ten teeken dat de afbraak begonnen is. Tal van Amerikaansche journalisten, waaronder de aardige carica turist van de Saturday Evening Post (onze lezers herinneren zich nog wel zijn guitig prentje dat wij Zaterdag acht dagen geleden n ons blad overnamen) zijn op het oogen- blik de gast van den Haarlemschen Jour nalistenkring om deze gebeurtenis te boek staven in woord en beeld. De architect van het gebouw, de heer A. Prilein, heeft ons dezer dagen te zijnen huize ontvangen, om ons, aan de hand van maquettes, die op verkleinde schaal voor- en zijgevel en verschillende interieuren voorstellen, eenige bijzonderheden over zijn koninklijke schepping mede te deelen. Het bouwwerk is als de bouwmeester zelf: majestueus en eenvoudig, grootsch maar niet te kolossaal, massaal en zuiver gepro- een ieder zal zich wel hebben afgevraagd-^ortionneerd. het ie Aet ,„11, „„„rmo De frontbreedte is 300 M. ten soort op- hoe het mogelijk is dat zulk een enorme onderneming, waarmede zulke ontzaglijke geldsommen gemoeid waren, precies met 50 winst kon sluiten. Hier is de oplossing: de post onvoorzien op de rekening levert nu de fondsen voor 't nieuwe gebouw. Maar ook Haarlem wenschte men in de gelegenheid te stellen mèt de luttele som van 100.000 mede te werken aan de totstandkoming van een gebouw, dat onzen naam voor het nage slacht zal bewaren. Doch terecht zag men in, dat vele raads leden, gezien hun oppositioneelen aard, niet zouden te vinden zijn hun stem te geven aan een voorstel om voor dat doel 100.000 af te staan uit de gemeentekas. Vandaar dat gemanoeuvreer met het Brongebouw en zoo wordt ook duidelijk hoe dit voorstel van den heer Loosjes moest komen. Een en an der was blijkbaar een vooraf beraamd plan tusschen den heer Krelage, den heer Loosjes en ons gemeentebestuur om de Haarlemsche vroedschap op een handige manier er toe te brengen zonder oppositie den naam van Haar lem's gemeentebestuur te verbinden aan de stichting van een prachtig gebouw. Bollen cultuur wenschte dus niets meer of minder dan de eere der stichting met Haarlem te deelen. Zoo dus al het kostenvraagstuk geen moei. lijkheden ter oplossing aanbood, anders stond het met de keuze van een terrein voor den bouw. Haarlem heeft geen bouwgrond. Vooral niet nu aan den Raad was medegedeeld dat het terrein aan den Kinderhuissinge! en aan de Kleverlaan niet in aanmerking kwamen Trouwens het aantrekkelijkste punt van Haarlem is de Haarlemmerhout En daar wenschte Bollencultuür dan ook haar tenten op te slaan. Het beste van het beste dus. Het schitterendste punt van den Hout is echter juist het territoir waar het Paviljoen „Welgelegen" staat. En nu trof het dat juist Minister de Geer er niets voor voelt óm het -it, met aan beide zijden een loge, maar var. Carrara marmer, die, door de kunstwerken van onze jonge beeldhouwers tot een beel dengalerij is geworden, die eenig op de wereld is, voert naar den hoofdingang. De groote, dubbele deuren van gebeeldhouwd ebbenhout, openen op de hal. „In deze vestibule," aldus de architect, ,heb ik het karakter van het geheele ge bouw uitgedrukt," practische bruikbaarheid en schoonheid. Die utiliteits- en aestheti- sche idee heb ik verwerkt tot een harmo nisch geheel, waaruit dit bollenpaleis ont staan is, dat op de eerste plaats een ver- eenigings- en administratiegebouw is en te gelijk de geïncarneerde overwinning van menschelijk vernuft en kunstzin op de doode materie. Ik kan u dat het best de- monstreeren met deze vestibule: de hal is de entree van het huis, hjet gedeelte waar men het gebouw ingaat. Ik wijs u met het oog hierop de flinke, breede trappen, die als 't ware tot binnentreden nooden, op de groote ruimte, waar bij officieele gelegen heden talrijke genoodigden kunnen ontvan gen worden, op de galerij, waar bijv. de pers rustig en ongestoord zit en alles hoo ren en volgen kan; op de drie treden in het achterste gedeelte van de hal, die de be zoekers suggereeren het gebouw zelf binnen te treden. Dan vestig ik uw aandacht op de m.i. vol maakte harmonie tusschen de met eiken hout beschoten zuilen en de zuivere zolde- ring-gewelven, tusschen de rustige tegelbe vloering en de blanke muren, tusschen de eenvoudige hanglampen en het versierings motief der deuren." Door toepassing van deze, ik zou ze wil len noemen: ideale architectonische begin selen zijn alle zalen, kamers en corridors tot juweeltjes van binnen-architectuur gewor den. De notenhouten parketvloer, de wanden van palissanderhout, de streng- deftige armstoelen, het in vierkanten ver deelde plafond (met de glazenlantaarns, waardoor de zaal het licht ontvangt), de tafel van groen teakhout (zoodat het tradi- tioneele groene kleed hier achterwege kan blijven); alles ademt een geest van voor name distinctie, van strenge vastberaden heid, een geest van: hier worden de beslui ten genomen, waarvan het wel en wee van velen afhangen. Zoo is het gansche gebouw, dat de resi dentie zal worden der bollenkoningen, een paleis, dat het geheele land de bloemenstad aan het Spaarne zal benijden. Dinsdagavond vergaderde de raad der tember j.l. over verkoop van grond aan de gemeente Zandvoort, onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer H. v. Al phen. Afwezig de heeren Gunters en v. Voort- huysen. De notulen worden ongewijzigd vastge steld. Het bedanken van den heer Bramson, Alvorens tot behandeling der agenda over te gaan, doet de Voorzitter mededeeling van het schrijven van den heer Bramson waarin deze om gezondheidsredenen als raadslid bedankt. Volgens spr.'s meening verdwijnt met den heer Bramson een bekend figuur uit den Raad. Het motief van den heer Bramson's bedanken is zijn gezondheid. De heer Bram son verblijft thans op de Veluwe, en spr. Wij vernemen daarover het volgende. Reeds vóórdat de gemeenteraad van Haar lem het besluit nam om het Brongebouw aan de Algemeene Vereeniging van Bloem bollencultuur te weigeren, was de heer Kre lage er van overtuigd, dat het Brongebouw nooit zal worden afgestaan aan Bollencultuur, maar de gebeurtenissen vonden den heer Krelage als altijd voorbereid en op zijn post. Eerlijk verklapt, schijnt de Brongebouw- geschiedenis trouwens maar een handig opge zette mise-en-scène te zijn geweest om van Haarlem's gemeenteraad vlotter de 100.000 los te krijgen, die de Haarlemsche raadsleden inders wellicht niet zoo con amore zouden ge geven hebben en ook deze gilt van 100.000 is maar een pionnenzet op het schaakbord van Krelage's plannen geweest, een scha- keltje in een keten van gebeurtenissen die tot eere van Kennemerland's hoofdstad, de bloemenstad Haarlem, belangeloos worden ondernomen door den heer Krelage Het was n.l. niet noodig dat of Haarlem of Hillegom bijdroeg in de stichtingskosten van een nieuw gebouw: de vereeniging wenscht dat zelf te betalen en kan de enorme kosten van het grootsche gebouw gemak kelijk dekken uit het voordeelige saldo dat de Internationale Bloemententoonstelling in Heemstede verleden jaar heeft opgeleverd Weliswaar wees de door ons gepubliceerde winst- en verliesrekening van die tentoon stelling slechts een saldo van 49.80, maar Paviljoen tot Provinciale Griffie te bombar deeren en wel zoo welwillend was om het aan den heer Krelage aan te bieden als ze tel voor Bollencultuur toen deze bij Minister Kan op bezoek was om te pleiten voor de benoeming van een directeur-generaal van den Landbouw. Na deskundig onderzoek bleek het Pavil joen echter te gammel voor zetel en bo vendien lagen de plannen voor een nieuw gebouw gereed. De heer Krelage vroeg en verkreeg daarom van de regeering toestem ming om het Paviljoen af te breken en ter plaatse een nieuw gebouw te doen ver rijzen. De regeering ging tot deze alhoewel zware beslissing over uit waardeering voor de vele rijkdommen die de bollenteelt in Nederland bracht de reclame ook die zij voor Nederland in het buitenland beteskent en uit vrees dat anders de zetel van Bollen cultuur wellicht naar Amerika zou worden verplaatst. De foto van het nieuwe gebouw leert ech ter dat wij het verlies van het Paviljoen niet zullen behoeven te betreuren. Zooals gemeld lagen de plannen al gereed. Om die uit te werken had de heer Kre lage zich in verbinding gesteld met den wereldberoemden bouwkundige A(ntonl Prilein. Met de afbraak van het Paviljoen zal wel dra worden begonnen. Morgen zal de heer Krelage het begin hoopt dat de gezonde dennenlucht den heer Bramson spoedig herstel van krachten zal geven De heer v. d. Plas vraagt den Voorzitter, aan den heer Bramson een schrijven in den geest van het thans gesprokene te doen toekomen. Hiermede vereenigt zich de raad, terwijl de heer v. d. Werf en mevr. Weenink zich ertegen verklaren. Geloofsbrieven. Aan de orde is thans het onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw-benoemd raadslid, den heer J. W. Heintzberger. In de commissie van onderzoek worden benoemd de heeren v. d. Werf, Geers en Zwaan. Namens de commissie verklaart de heer Zwaan, dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden. De heer Heintzberger wordt binnengeleid en legt in handen van den Voorzitter de geloften af, waarna de Voorzitter het nieuw-benoemde raadslid met zijn benoe ming geluk wenscht. De heeren Gunters en v. Voorthuysen ko men ter vergadering. Ingekomen stukken. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De woningen van .Eendracht maakt Macht." Gedeputeerde Staten hebben bezwaar gemaakt tegen het raadsbesluit van 30 Sep- woningbouwvereeniging en het verleenen van een hypotheek voor de te bouwen wo ningen. In hoofdzaak loopt het bezwaar over den termijn van aflossing. Het bouw- voorschot moet afgelost worden in ten hoogste 50 jaren. B. en W. stellen den raad voor, aan het verlangen van Gedepu teerde Staten te voldoen. Aldus wordt besloten. Bij raadsbesluit van 13 Augustus 1925 werd aan den heer E. Bluijs een stukje grond voor perceel Hoogeweg 70 in erf pacht gegeven. Het perceel is echter daar na door den heer Bluijs verkocht aan de N.V. „Trio." Daar de acte van uitgifte van den grond in erfpacht aan den heer Bluijs nog niet is gepasseerd, is verzocht die grond in erfpacht uit te geven aan de N. V. ,,Trio B. en W. stellen den raad voor hier aan te voldoen en dezelfde voorwaarden te handhaven, B. en W. stellen den raad voor aan J. Schelvis, alhier, onder de gewone voor waarden in erfpacht uit te geven een ge deelte grond, groot ongeveer 32 M2., gele gen voor perceel Zandvoortsche laan 10, al hier, tegen een jaarlijkschen canon van 1.27. Deze voorstellen worden aangenomen. Verhuur van grond. B. en W. stellen den raad voor aan den heer M. Kemp, voor den tijd van 3 jaren het geheele perceel Kerkstraat 28, alhier, te verhuren voor een huurprijs van 1000 per jaar. De kosten van onderhoud komen ten laste van de muurder. De heer v. d. WERF vindt een huurprijs van 1000 te laag; een prijs van 1200 zou redelijk zijn. De heer v. d. PLAS meent, dat, waar de aanvrager slechts een mondelinge aanvraag heeft gedaan en een officieele aanvrage ontbreekt, de zaak dient te worden aange houden. Weth, SLEGERS acht de zaak niet zoo formeel. De heer Kemp heeft hem inlich tingen over verlenging van huur gevraagd. Wil men echter de zaak aanhouden, dan is het spr, ook goed. De heer GUNTERS pleit voor afhande len. Evenwel kan spr. zich ook met de mee ning van den heer'v. d. Werf vereenigen, dat de huur bepaald dient te worden op 1200 per jaar. De heer v. d. BOS ondersteunt het voor stel v d. Plas. Het voorstel v. d. Plas tot aanhouding wordt in stemming gebracht en verworpen. Dan wordt gesproken over den huurprijs. Het voorstel v. d. Werf om den huurprijs te bepalen op 1200, wordt met 9 tegen 4 stemmen verworpen, waarna het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Aankoop Duinreep. B en W. stellen den raad voor, van de N.V. Zandvoortsche Hotel- en Terrein Mij. te koopen voor den prijs van 50.000 de duinreep voor de boulevard de Fauvage en Barnaart, groot 55285 M2. De betaling zal geschieden in vijfjaarlijksche termijnen van 10.000 per jaar. De eerste te voldoen op 1 Februari 1927 en daarna 1 Februari 1928 en zoo vervolgens. De akte van overdracht moet verleden worden in de 2e helft der maand October 1926. Dit agendapunt wordt aangehouden ter bespreking in besloten vergadering. De 4e leerkracht voor school C. Daar het uitstellen van een 4e leerkracht aan de U. L. O.-afdeeling van school C alhier, in het belang van het onderwijs wordt geacht, stellen B. en W. den raad voor, dit voorloopig uit te stellen. In dit verband wordt door vesrchillende leden den toestand van het onderwij» op school C. besproken. De heer PADT noemt den toestand de plorabel en in verband met een voorziening van een vacature, vraagt spr. of een derge lijke voorziening met zoo vele formaliteiten gepaard moet gaan. De VOORZITTER geeft de toezegging met den inspecteur van het onderwijs over deze aangelegenheid te zullen overleggen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Straatnaam. B. en W. stellen den raad voor aan de straat, die parallel loopt aan de Haarlem merstraat, den naam te geven van 2e Haar lemmerstraat. Van de toekomstige bewoners der aan te leggen straat is een verzoek ingekomen om de straat den naam te geven van Rem- brandtstraat of Vqndelstraat, De heer ZWAAN oppert het denkbeeld: Dr Gerkestraat. Daartoe wordt met algemeene stemmen besloten. Het gemeente-personeel en particuliere schulden. Aan den raad wordt ter vaststelling aan geboden eene verordening, regelende het verhaal op de bezoldiging van gemeente- personeel bij particuliere schulden In som- mige gevallen was het niet mogelijk beslag '>p de jaarwedde te leggen. Om dit te voor komen wordt de beslaglegging nu geregeld. Het recht van den crediteur moet echter voldoende vaststaan en de vordering moet onbetwistbaar of onbetwist zijn. Van de eerste 1200 en van bezoldigingen die min der bedragen kan 1/5 deel worden ingehou den, van de daarop volgende 1800 ten hoogste Yi en van het gedeelte dat boven de 3000 gaat 1/3 deel. De heer HEINTZBERGER kan het voor stel van B. en W'. ondersteunen. Echter zou spr. gaarne willen, dat deze beslissing op thans loopende vorderingen geen in vloed zal hebben. Weth. MOLENAAR verklaart, dat een datum in de te maken verordening kan worden vastgelegd. De heer GUNTERS meent, dat wel dege lijk oude schulden geïnd moeten kunnen worden. Het voorstel van B. en W. zal in een vol gende vergadering nog ter sprake komen. De politie-verordening. B. en W. stellen den raad voor, in ver band met de regeling van het verkeer, de Algemeene Politie-Verordening zoodanig te wijzigen, dat de Zandvoortsche laan, de Kerkstraat, de Zeestraat tot de Dr. Metzger- straat, de Dr. Metzgersraa, de van Galen- straat. en de Boulevard Barnaart als stra ten zullen worden aangemerkt voor het doorgaand verkeer. Deze straten zullen dan voor het berijden met motorrijtuigen niet afgesloten mogen worden. Verder stellen zij voor het artikel, waarbij het verboden is den Paradijsweg met motorrijtuigen te berijden, in te trekken. Hierdoor zal de veiligheid van het ver keer bevorderd worden, volgens verklaring van den VOORZITTER. Ook zal de ver keerspost bij café Riche kunnen vervallen. Dan zullen ook auto's op den boulevard de Fauvage kunnen blijven silstaan, daar geen verkeer in beid richtingen plaats kan hebben en stilstaande auto's dus geen ge vaar voor het verkeer kunnen opleveren. Deze verordening geldt voor auto's en rijwielen. Op verzoek van den raad zullen ook paarden en wagens, behoudens enkele uitzonderingen, onder deze verordening ge steld worden. Weth. MOLENAAR verzoekt van deze verkeersverordening uit te zonderen het dedeelte Zeestraat tusschen Dr. Johan Metzgerstraat en Boulevard. De VOORZITTER kan dit verzoek niet we» schelijk achten. Dat auto's een be trekkelijk zeer korte weglengte zullen moe ten omrijden zal op geen onoverkomelijke moeilijkheden stuiten, daar Zandvoort geen transito-verkeer heeft, doch een eindpunt van het verkeer is. Verder zet spr, nog den plaatselijken toestand uiteen, waarin hij zijn meening handhaaft. De heer GEERS vraagt ook de aandacht voor de Kleine Krocht. Na enkele bespreking wordt het voor stel van B. en W. aangenomen, met de stem van wethouder Molenaar tegen. Voorschotten aan bijzondere scholen. B. en W. stellen den raad voor, aan het R.K. Parochiaal Kerkbestuur ten behoeve van zijn school een voorschot te geven op de vergoeding over 1926 van 4266.24. Aan het Chr. Schoolbestuur voor de U. L. O.-afdeeling 424.48 en voor de lagere af- deeling 2466.82. Dit voorstel wordt goedgekeurd. Tegemoetkoming in onderwijs kosten. Door mej. M. Schelvisch is verzocht haar een tegemoetkoming te verleenen in de kos ten, verbonden aan het bezoeken van een Ambachtsschool van Nijverheidsonderwijs te Haarlem, door haar pleegzoon. B. en W. stellen den raad voor haar een tegemoetkoming te verleenen van 30. Aldus wordt besloten. De bebossching van „Plan Noord". B. en W. stellen den raad voor het ver leende crediet van 2500 voor de bebos sching van Plan Noord te verhoogen met 1000, dit in verband met den aankoop van planten. Aldus wordt besloten. Schoolbouw. B. en W. stellen den raad voor medewer king te verleenen aan het bestuur der Ver eeniging tot stichting en instandhouding van Christelijke scholen te Zandvoort bij de stichting van eene school op een terrein ge legen aan de straat die parallel zal loopen met de Haarlemmerstraat. De bouwkosten die eerst geschat waren op 88.700, zijn nu teruggebracht op 75.000. Boven dit bedrag zaï niet gegaan worden. De heer PADT zegt zich over de ter visie gelegde stukken weder te hebben verwon derd. De bedragen zijn thans iets minder dan bij het eerste voorstel, maar in principe is de zaak precies dezelfde en het lijkt of er niets is gesproken over deze kwestie. Thans moet spr. er zich weder ten sterkste tegen verklaren en spr. herhaalt in 't kort zijn een vorige maal reeds geuite bezwaren. Volgens een aangenomen geamendeerde motie zou de schoolcommissie gehoord worden; een advies van die commissie is echter niet gekomen. Toen de commissie vergaderde, bleek, dat reeds ydaarvóór ge confereerd was tusschen B. en W. en het betreffende schoolbestuur. Daarom zag de commissie met algemeene stemmen van het geven van advies af. Verder wijst spr. er nog op, hoe B. en W. als 'tware door deze toekenning van een bijdrage voor schoolbouw als hun mee ning in 't openbaar uiten, dat zij geven wat in uiterste instantie maar gevraagd kan worden. Een geheel volledig schoolgebouw met alle lokalen zoo maar te geven voor betrek kelijk weinig leerlingen noemt spr. een enormiteit en dit zou ook een unfaire con currentie doen ontketenen. Van bevoegde zijde weet spr. dat in de conferentie tus schen B. en W. en de schoolcommissie de schoolcommissie genoegen nam met een 4 lokalige school, maar dat van de zijde van B. en W. een complete school werd toege staan. Spr. komt tot de conclusie dat men fair moet handelen met gelijke wapenen in ge lijken strijd. Het lijkt intusschen of B. en W. zich aan de meening van den raad niet hit minste "gelegen laten liggen. De heer ZWAAN verklaart zich ook te- Een schaap verrijkte een dezer dagen den landbouwer A Bos aan den IJweg in Haar lemmermeer met vijf jonge lammeren. Een kiekje van het schapengezin, gen het voorstel van B. en W„ evenals dé hcerer. v. d. Plas en Heintzberger. Weth. MOLENAAR antwoordt de spre kers, waarbij hij het voorstel van B. en W. verdedigt, dat volgens spr. geheel in over eenstemming met artikel 75 2e lid der On derwijswet is, terwijl B. en W. aan eenige unfaire handelingen part noch deel hebben. Spr. ontkent ook, dat unfaire handelingen in deze kwestie zouden geschied zijn. Het betreffende schoolbestuur heeft het recht om een aanvrage te doen om een school te bouwen. De heer PADT repliceert en handhaaft zijn standpunt, terwijl hij er op wijst dat hij steeds de pacificatie van het onderwijs aan vaardt, al meent men, dat dit niet het ge val is De VOORZITTER zet den gang van zaken uiteen en bespreekt ook de gehouden con ferentie. Spr. ontkent dat het schoolbestuur genoegen zou nemen met een 4 klassige school terwijl B. en W. meer zouden willen geven dari gevraagd werd. Nooit is een 4- klassige school ter sprake gebracht. Vol gens het thans door B. en W. ingediende voorstel is op den bouw zooveel mogelijk bezuinigd. Na breede besprekingen stelt de heer Gunters voor aan het betreffende schoolbestuur aan te hieden school A. en B. en W. uit te noodigen zoo spoedig mo gelijk te komen tot bouw van een Mulo- school. De VOORZITTER meent, dat het voor stel van B. en W. in stemming dient te wor den gebracht. Het voorstel van B. en W. wordt dan in stemming gebracht en verworpen met 8 tegen 4 stemmen. Vóór net voorstel van B. en W, stemden: dï heeren Molenaar, v. d. Werf, Siegers en Geers Tegen stemden de heeren: v. Voorthuy. sen, Guniers, Heintzberger, v. d. Plas, Schaap, v. d. Bos, Zwaan en Padt. (Mevr. Weenink had reeds de vergade ring verlaten.) Vreemdelingenverkeer. B. en W. vragen een crediet van 500 voor den ontvangst van de congressisten van de Algemeene Nederlandsche Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer, welke vereeniging in Juni a.s. alhier een alge meene vergadering zal houden. Dit voorstel wordt goedgekeurd. Het voetbalterrein der Zee meeuwen. B. en W. stellen voor 200 beschikbaar te stellen voor afrastering met palen van het voetbalterrein der voetbalvereeniging „De Zeemeeuwen". Verschillende raadsleden spreken zich uit voor inwilliging van het verzoek van de „Zeemeeuwen" om een definitieve afraste ring van hekwerk beschikbaar te stellen, terwijl de afrastering eigendom der gemeen te blijft De heer ZWAAN stelt voor een defini tieve afrastering te doen aanbrengen, welk voorstel met 7 tegen 5 stemmen wordt aan genomen. Uitbreiding volksbaden. B. en W. stellen den raad voor afwijzend te beschikken op het voorstel van den heer L. L. M. Geers om de volksbaden uit te breiden en aan tijdelijk alhier vertoevenden baden te verstrekken van 15 ct. per bad daar hierdoor uitbreiding van het personeel zal noodig zijn, te veel financieele offers van de gemeente zal vragen en schade zal veroorzaken aan de alhier gevestigde bad- exploitatie. Zij stellen den raad echter voor de baden langer open te stellen en wel van 9 uur v.m. tot 8 ur namiddag. Het heeft den heer GEERS verwonderd dat zijn voorstel zoo zonder meer ter tafel is gekomen. Spr.'s bedoeling was aanvanke lijk een bespreking te hebben om tot een voorstel le komen. Spr. zet de bedoeling van zijn voorstel uiteen, dat beoogt onge- wenschle toestanden te doen ophouden en dat geen overtredingen der pol.verordening meer kunnen plaats hebben in dien op zichte. Ook heeft spr. op 't oog een even tueel financieel voordeel voor de gemeente, wat tot belastingverlaging zou kunnen lei den. Spr. kan zich er niet mede vereenigen, dat de gemeente financieel nadeel zou lij den. Ook al mocht dit waar zijn, wat spr. intusschen niet gelooft, dan toch zou het gemeentebestuur dit voorstel moeten aan vaarden, opdat Zandvoorts naam beter zou worden dan deze geWurende de laatste jaren was. Waar zonder voorafgaande bespreking dit voorstel door B. en W. afwijzend is ge- praeadviseerd, wil spr. zijn voorstel terug- nemen en B. en W. uitnoodigen maatregelen te treffen die voor de badplaats gunstig zul len zijn in dit opzicht. De heer v. d. PLAS is het in principe eens met het voorstel van den heer Geers, hoewel spr. in meening verschilt over het vaststellen der tarieven. Weth MOLENAAR verdedigt het afwij zend prae-advies van B. en W. De heer GEERS repliceert. Spr. houdt vast aan zijn meening, niettegenstaande de oppositie van den heer Molenaar. Om de reeds door hem aangegeven redenen wil spr. echter zijn voorstel nu intrekken en in overleg treden met B. en W. over het ne men van maatregelen. D-; heer v. d. BOS zou willen zien, dat B. en W. in een volgende vergadering met nadere voorstellen kwamen. De heer PADT onderschrijft dit. De raad zou een uitnoodiging aan B. en W. kunnen doen om met nadere voorstellen te komen. De heer MOLENAAR ziet geen resultaat in een in studie nemen door B. en W. Het voorstel en het prae-advies is genoegzaam met redenen omkleed. Besloten wordt de zaak in een volgende vergadering te bespreken. De begrooting. De begrooling 1926 der gemeente is van Gedep. Staten teruggekomen met een nota van opmerkingen omtrent punten, welke vertnderd zullen moeten worden, met welke wijzigingen de raad zich kan vereenigen. Rondvraag. De rondvraag levert geen bijzondere be sprekingen op. De heer GEERS wijst er op, dat waar de tegrootmg voor de trappen aan het strand 9000 bedroeg, thans een bedrag van 10100 noodig blijkt. Spr. kan ook niet inzien, dat de trappen juist aan het hoogste gedeelte van de duin reep gebouwd moeten worden. De neer ZWAAN vraagt om meerdere ff ilitcilen in openstelling van nachtelijke telefoonverbinding in noodgevallen, speciaal met het oog op ziekenvervoer, waaromtrent spr eea geval noemt. Na enkele bespreking wordt de openbare vergadering gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5