Radio-omroep. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. De beraadslagingen over de financieele plannen van Minister Péret heb ben gisteren in de Fransche Kamer een aanvang genomen. Avareseoe, de Roemeensche leider der Volkspartij, kabinetsformateur. De kerkver volging in Mexico. Onder de Radio-berichten: De positie van liet kabinet-Briand schijnt thans gunstiger. Avaresco is met de vorming van een Roemeensch kabinet gereed gekomen. Spoorwegongeluk in Columbia; 10 personen gedood, twintig gewond. UIT HET Pi ND- De vechtpartij in de Faubourg St. Honoré. Verklaringen van Min. Péret. De positie der regeering. Prinses Victoria. Een schipbreuk. De nieuwe Duitsche koloniale politiek. Het nieuwe Roemeensche kabinet. Een spoorwegongeluk. De veiligheid van Peking. Een Japansch schip gebombardeerd. BINNENLANDSCH NIEUWS. Herziening Bezoldigingsbesluit. Werkloozenkassen van Land' arbeidersbonden. Een mooie onderscheiding. Het Vredespaleis. Het oud-Kamerlid A. H. Arts. Zeerechtconferentie. rc,u u-l. RECHTZAKEN. Maak geen gebbetjes Lastige creaturen. De financieele debatten in de Fransche Kamer. Gistermiddag zijn in de Fransche Kamer de openbare beraadslagingen begonnen over de financieele plannen van minister Péret. Er heerscht in de politieke kringen een ze nuwachtige stemming, die vooral ver scherpt is zoowel door den uitslag der ver kiezing van Zondag met het communistisch cucces, als door den dood van een jeugdig „patriottisch' betooger, gevolg van een botsing met de politie. Aan de rechterzijde zal de regeering dan ook met vijandigheid rekening hebben te houden en aan de linkerzijde heerscht een hopclooze verdeeldheid, die voor haar wei- r.ig gotds voorspelt. Het is waar, dat de heer Péret met geven en nemen in de li- nancieele Kamercommissie ten slotte een meerderheid heeft verkregen. Ten aanzien van de belasting op den omzet heeft hij wat water in zijn wijn gedaan. Hij wil de ver hooging dezer belasting nu slechts beperken tot den groothandel en de grossierderij. In plaats van de 1900 millioen frs. die hij uit deze belasting wilde halen, zal de minister nu slechts op 1300 millioen ongeveer mogen rekenen. De millioenen, die hij aldus mist, hoopt hij zich echter te verzekeren door verhooging van de mutatierechten bij de overdracht van vaste goederen, verhooging van het effectenzegel en van de rechten op minerale wateren e.d. In de financieele commissie heeft Péret, als gezegd, hiervoor een meerderheid gevon den. Maar dat wil daarom nog niet zeggen, dat zijn plannen thans veilig zijn. Zal er ook in de Kamer een meerderheid zijn? Indertijd had ook Doumer succes in de financieele commissie en kwam hij met deze tot een compromis. Niettemin leed hij in de Kamer de nederlaag. Malvy zal zijn functie hervatten. Het „Petit Journal" meent te weten, dat Malvy, de minister van binnenlandsche za ken, geheel is hersteld, en zijn functies he den of morgen zal hervatten. De regeering in Frankrijk be dreigd. Als de omzetbelasting in stemming komt tullen de communisten, socialisten en een deel der radicaal-socialisten tegen de re geering stemmen. Indien ook de groep- Marin tegen het Kabinet stemt is een ne derlaag verzekerd. De radicaal-socialisten zijn in drie groepen uiteengevallen; een deel zal tegen, een ander deel vóór de regeering stemmen terwijl een belangrijke groep zich onthouden zal. De socialisten bonden aan hun afwijzend standpunt vast. Tram contra antobns. Met het oog op de concurrentie, welke de Londensche tram op het traject van Shep herd's Busch naar Southaü ondervindt, van de autobussen had de minister van ver keerswezen gelast, dat de op dat traject loopende bussen haar diensten moesten be perken, Dit gold zoowel voor de officieele bussen, de „Generals" (van de London Ge neral Omnibus Company! als voor de wei eens „piraten" genoemde onafhankelijke bussen. Gisteren ging die maatregel in; de trams reden met opschriften in den wagen „Give the trams fair play" en hadden het vooral tusschen half negen en kwart voor tienen 's-morgens erg druk. En dat in weer wil van het feit. dat de onafhankelijke bus sen het voorschrift van den minister vrijwel geheel genegeerd hadden. Van de 24 dier buseen, waarop het voorschrift sloeg, reden er 22 als gewoonlijk. Volgens de betrokken ondernemers had het publiek van de „rebel len'' een druk gebruik gemaakt. De vraag mag zeker wel gesteld worden, of de tram niet dankbaar moet zijn voor deze rebellie, want als de onafhankelijke bussen zich aan het voorschrift gehouden hadden, zon de tram het allicht te druk hebben gekregen. Met het gevolg, dat het publiek was gaan mopperen over de tram. Jacht op een bankroover. Gistermorgen trad een goed gekleed jong- mensoh een filiaal van Lloyds Bank te Portsmouth binnen en hield den directeur van het filiaal met een revolver in bedwang. De directeur dacht eerst, dat het een grap was, doch toen hij merkte, dat het ernst was. trachtte bij een gesprek met hem aan te knoopen. De man reide; Geel me alles wat je hebt, dit, wijzende op zijn revolver, is geladen. Teen de directeur naar een zij deur ging, dreigde de man door de deur heen te zullen schieten. Daarop nam hij een stapel van 30 biljetten van een pond weg en ging er vandoor, gevolgd door den di recteur, <p wien hij schoot, zonder dezen te raken. Een groot aantal personen nam aan de vervolging deel; de achtervolgde sprong op een rijwiel, dat een werkman had laten staan, en ging er van door. Twee mannen in een auto haalden hem in en reden hem cmver, doch hij bleef ongedeerd en liep weg doch werd ten slotte aangehouden door een agent, die op een voorbijgaanden vrachtauto geklommen was. De Kath. Vlaamsche Landsbond Tn de Zondag te Brussel gehouden ver gadering van den Bond werd de wensch geuit laamsche en Waalsche afeelingen in het leger in te voeren, alsook den zesmaand- schen diensttijd. Verder besloot de vergadering een adres aan den koning te zenden om volledige amnestie en invrijheidsstelling van Borms te verzoeken. Een nieuwe brug te Luik. Eerstdaags wordt te Luik de bouw eener brug over de Maas aanbesteed. Deze brug op enkele meters stroomopwaarts van den bestaanden stuwdam, zal 10 millioen kosten, waarvan 3 millioen ten laste van de stad, drie millioen ten laste van het ministerie van spoorwegen, drie voor den dienst van Bruggen en Wegen en het overblijvende millioen ten laste van de provincie komen. De brug zal een lengte hebben van 140 M. en een breedte van 20 M. Het Int. Instituut voor Intel- lectueele samenwerking. Het bestuur van het Int. Instituut voor Intellectueele samenwerking, dat op gere gelde tijden te Parijs bijeenkomt, heeft zijn vierde zitting gesloten. Behalve prof. Ein stein was ook onze landgenoot prof. Lo- rentz aanwezig. Er is tot de uitgifte van twee publicaties besloten: een bulletin over de internationale wetenschappelijke betrekkingen en een se rie geschriften, gewijd aan de problemen der internationale organisatie van schoone kunsten. Voorts zijn de resultaten ondeT- zocht van verschillende enquêtes, die het Instituut heeft ondernomen, o.a. bij alle bi bliotheken jder wereld met het oog op de stichting van een internationaal centrum van documentatie. De Vereenfgde Stalen van „Groot-Oostenrijk." In het orgaan van de christ.-sociale partij de Weensche „Reichspost" publiceert de gewezen gezant te Parijs, baron Eichhoff, den tekst van het indertijd door den troons- opvolger aartshertog Franz' Ferdinand ont worpen manifest voor het geval van zijn troonsbestijging. Da aartshertog wilde de verschillende gebieden van het oude Oos tenrijk volle autonomie geven en een soort vereenigde staten van Groot-Oostenrijk vormen. De voorbereidingen van de hier toe noodige grondwetswijzigingen waren reeds ver gevorderd. De RoemeenscUe Kabinets crisis- De leider der Volkspartij, generaal Ave- rescoe, is belast met de Kabinets-formatie. De Hertog van Orleans. Het stoffelijk overschot van den Hertog van Orleans zal na een strikt intieme plechtigheid naar het kerkhof der Heilige Ursula worden overgebracht, waar het voorloopig zal worden ter aarde besteld. Bezoek van de Jonvenel. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat de Fran sche hooge commissaris in Syrië, de Jouve- j nel, daar is aangekomen om een bezoek te brengen aan den Britschen hoogen commis saris lord Plumer. De eischen van Amerikaansche burgers tegen Duitschland. Het lid van het Representantenhuis voor New York, Mills, heeft een wetsontwerp bij het congres ingediend, waarin het plan van de schatkist is belichaamd om onmiddellijk recht te doen wedervaren aan de aanspra ken van Amerikaansche burgers tegen Duitschland ten bedrage van 190 millioen dollar en de schadevergoedingssommen voor dit doel te bezigen. Het wetsontwerp regelt alle oorlogsaan spraken tusschen Duitschland en Amerika met inbegrip van het teruggeven van de eigendommen van Duitsche onderdanen, door de beheerders der buitenlandsche eigendommen bewaard. Ernstige ongelukken in Brazilië. Te Rio de Janeiro zijn berichten ontvan gen omtrent twee ernstige ongelukken. Bij Pedro Grande is een trein ontspoord en in de baai van Bahia heeft een schipbreuk plaats gehad. In beide gevallen ging een groot aantal menschenlevens verloren. De trein, een sneltrein, die uit Rio naar het Noorden vertrok, zat vol reizigers. In bergachtig land ontspoorde de trein en stort te in een ravijn van 100 m. diepte. Het aan tal dooden is nog onbekend. Door het vergaan van een pleizierboot in de baai van Bahia met pelgrims op weg naar het eiland Itaparcia zijn dertig personen verdronken. De kerkvervolging in Mexico, De Kerkvervolging in Mexico treedt voortdurend brutaler en lager aan den dag. In Maart j.l. werden 202 katholieke pries ters uit het land gewezen. Daarbij kwam het vaak tot st-aatoproeren, namelijk daar. waar de politie op rsgecringsbcvel de priesters zelfs uit de kerken haalde en onder het plegen van wreedheden dadelijk naar het station sleepte. Op één plaats bood het volk ia de kerk weerstand en daarna op 't kerkplein, zóó hardnekkig, dat de politie 200 man versterking ontbood. Ook riep men de hulp van de brandweer in en trachtte de menschen door geweldige waterstralen uit elkaar te drijven. Het volk echter, meest uit vrouwen bestaande, stelde zich nu nog krachiger te weer. Daarop werd door de soldaten gevuurd. Eerst nu kon de priester worden weggevoerd Overal in het land trachtte men tegen de barbaarsche willekeur der vrijmetselaaars- regeering protestvergaderingen te beleggen, die echter telkens met geweld van wapenen werden belet. Aartsbisschop Curley van Baltimore (V.S.) wekte onlangs de Katholieken van Noord- Amerika op protest tegen de Mexicaansche woestaards aan te teekenen. Daarbij tracht hij de leugens van de buitenlandsche ver tegenwoordigers der Mexicaansche Regee ring ter sprake. „Deze menschen," riep de Aartsbisschop uit, „meenen, dat wij 20 mil lioen Noord-Amerikanen onmond ge kinde ren zijn, die aan zulke naïve verklaringen geloof zouden hechten, De oude diplomatie werd vaak als ,,de fijne kunst om te liegen" te bezitten, opgeschilderd. De grootste diplomaat onder hen was vaak diegene, die vijftig bladzijden kon neerschrijven, zonder ook maar 't geringste te zeggen. De Mexi caansche diplomaten schijnen deze situatie nog te willen onderstrepen. Zij loochenen eenvoudig de feiten. Maar de feiten zijn te schandelijk, om door leugens en ver loochening uit de wereld te kunnen worden geholpen. Het is voldoende, om de grond wet van Mexico van 1917 door te lezen om in te zien, dat de Mexicaansche regee ring geneigd is het katholieke geloof met wortel en tak uit te roeien." Het Argentijnsche Congres uit geschakeld? Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat als er heden in het congres geen voldoend aantal leden aanwezig is, de president Alvaer en 't kabinet voornemens zijn buiten het Congres om de begrooting en het lang uitgestelde vraagstuk van de betrekkingen tuSschen Argentinië en den Volkenbond af te deen. De Mexicaansche vreemdelingen wetten. De wettelijke bepalingen nopens het grondbezit doo rv reemdelingen zijn in de staatscourant gepubliceerd. waarmede zij van kracht zijn geworden. De buitenlandsche zakenlieden spreken er hun oordeel niet over uit, maar wachten een nauwkeurige vertaling en een toelichting door juristen af. De ernstige vechtpartij tusschen de leden der Jeunesses Patriotes en de politie, eer gisteravond in de Faubourg Saint-Honoré te Parijs, heeft ernstige gevolgen gehad; de 18- jarige Maurice Ridard is aan de gevolgen van de hem toegebrachte slagen overleden. Een groep der Jeunesses Patriotes, waar onder de gebroeders Ridard, bevond zich op de Place de l'Opera om de bekendmaking van den uitslag der verkiezingen voor den 2en sector af te wachten. Daarna begaf de kleine stoet, versterkt met een aantal sym- pathiekgezinden, zich door de Rue du Quatre Septembre naar de Rue Saint-Honoré, waar hij, niet ver van het Elysée, door een reeks agenten werd tegengehouden. Er ontstond een hevige botsing, waarbij een inspecteur van politie zich van een vlaggetje van een der manfestanten meester maakte Adrien Ridard verloor zijn broeder Maurice uit het oog, doch vond hem eenige oogenblik- ken later terug, bleek en ontdaan. „De bru ten hebben mij een klap gegeven," zeide hij. Op hetzelfde moment naderde een agent, die op Maurice losstormde; er ontstond een ver woed handgemeen, waarbij Maurice neerviel. Zijn broer schoot te hulp, droeg hem een café in de Rue Boissy-d'Anglas binnen en riep een taxi aan. Hij werd er in gedragen en stierf onderweg. De chauffeur van de taxi bevestigt, voor zoover hem betreft, dit relaas. Hij had reeds eenige jongelieden in zijn wagen, toen hij in de Rue Boissy-d'Anglas aangeroepen werd. Toen zijn passagiers zagen, dat het een ge wonde gold, stapten zij uit en stonden de auto aan de broeders Ridard af. Aan de woning van het slachtoffer, Rue Berzeluis, hielp hij mede den ongelukkige de trap op dragen. Hij was overtuigd, dat hij reeds dood was. Hij wist niet hoe hij heette, hoorde alleen de moeder van het slachtoffer jamme ren: „Mon pauvre petit Maurice, ce n'est pas possible qu'ils me l'aient tué...." De prefectuur van politie heeft een com muniqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd dat geen der agenten tijdens de botsing van hun stok hebben gebruik gemaakt. De Kamer beraadslaagde over de vraag van Taittinger nopens het gebeurde met den jeugdigen betooger. Leval sprak namens de regeering zijn leedwezen uit en beloofde het onderzoek voort te zetten. Het incident was hiermede gesloten. De Fransche Kamer besprak de financi eele wetsontwerpen. Péret verklaarde, dat hij de financieele reorganisatie, een werk van langen adem, eerst zou ondernemen na oplossing der problemen van de schatkist, het evenwicht der begrootinrt en de amor tisatie. Hij zal het grootste offer vragen van hen die hun kapitaal hebben bijeengegaard uit de beurzen der Franschcn zelf, hij zai zijn voorstellen nopens de intergeallieerde schulden handhaven De schuldeischers moe ten Frankrijk een „waarborgclausule" toe staan, opdat het in geen geval meer behoeft te betalen, dan het van Frankrijk ontvangt. De aanneming der gevraagde credieten zal het mogelijk maken aan alle verplichtingen te voldoen en hij voorziet zelfs een over schot van 62 millioen. De Kamer legde eenige tegenvoorstellen strekkende tot vervanging der „taxe civi- aue" door verschillende belastingen, ter zijde en verdaagde de voortzetting der discussie over het financieele ontwerp tot heden. De positie van het kabinet-Briand schijnt thans gunstiger, dan de laatste dagen ver vracht werd. In de wandelgangen van de Ka mer acht men een nieuwe regeeringscrisis niet onvermijdelijk. Gisterenmorgen zijn de meerderheidspartijen bijeengekomen. De so cialisten hebben besloten voor dc meeste voorgestelde belastingen te stemtnen, doch hun stem terten dc verhoortinrt van de om zetbelasting uit te brengen. De meerderheid der radicaal-socialisten heeft echter besloten voor alle belastingen te stemmen. De radi- caal-sbcialisten. die zich verzetten tegen de omzetbelasting, zullen zich onthouden. Over het algemeen verwacht men thans een meer derheid voor de financieele regeeringsvoor- stellen. In den gezondheidstoestand van prinses Victoria die aan longontsteking lijdt, is geen verandering gekomen. Onder de Schotsche kust. in de buurt van Obnn, heeft een trawler schipbreuk geleden. Twee matrozen werden gered; zeven ande ren verdronken. De door den president van den rijksbank, ir. Schacht, dezer dagen ontwikkelde denk beelden over„een nieuwe kol. politiek" hebben al dadelijk in Parijs reactie uitge lokt. Het „Journ. des Débats" geeft in een artikel onder den titel: „Duitschland en de oloniale revanche," een overzicht van het besprokene en merkt dan o:a. op, dat ge makkelijk is te begrijpen hoe dr. Schacht de zaak geregeld zou willen zien. Hij schijnt te gelooven, dat de landen, welke thans de Duitsche kolonies, bijv, Kameroen en Togo besturen, zich gemakkelijker zouden kunnen neerleggen bij een terugkeer van de vroe gere bezitters, wanneer men hun souverei- 'iteitsrechten daarbij onaangetast zou laten, De rede van dr. Schacht toont volgens het Parijschc rechtsche blad duidelijk aan, dat le koloniale revanche vorm aanneemt, Vol gens den correspondent van de „Times" te Berlijn zouJen Britsche financieele en ko- 'oniale kringén het standpunt van dr. Schacht steunen. Dit(acht het „Journal des Débats" wel zeer merkwaardig en het hoopt "■Heen maar, dat die Britsche kringen de Duitsche chartered companies Z.W, en O.- frika en N.-Guinea als doel aanvragen en riet West-Afrika, waar het voor de Euro- oeesche bevolking een ondraaglijk iets zou zijn. Ef is een kabinet gevormd onder presi dentschap van Avaresco. Coga wordt mi nister van Binnenlandsche Zaken, Mitilineu van Buitenlandsche Zaken, Niresoo van Oorlog. Ten gevolge van een botsing van een snel trein, die op weg was van Bogota (Colum bia) naar Garadot, met een goederentrein, werden tien personen gedood en twintig 'ewond. De twee eerste wagens stortten in 'e rivier. De buitenlandsche gezanten stelden het staatshoofd een som van een half millioen dollars ter hand ten einde de salarissen der polit'e en de lijfwacht va" het h- van staat uit te be'a en en ook om de troepen van het derue „er ivoao Tsjoen, die zonder officieren in den omtrek van Peking rondzwerven, af te danken. Het Japansche stoomschj) „Yuienkiang" komende uit Ts;angsjaf is met elf gewonde Chineezen aan boord te Hankow aangeko men, als gevolg van een bombardement door Chineésche troepen, die beweerden, dat het schip militaire leiders der tegen partij vervoerde. Maandag werden de heeren N. van Hinte en F. S. Noordhoff, resp. voorzitter en secretaris van het Comité ter behartiging van de Algemeene Belangen van Overheids personeel (A.C.O.P,) door den Minister- President in audiëntie ontvangen. De delegatie zette tegenover Minister De Geer uiteen, waarom de onlangs plaats gehad hebbende „plooiengladstrijkerii" zoo weinig bevrediging had gebracht en dat niet het ininst om de onleesbaarheid van het Bezoldigingsbesluit een nieuwe technische herziening niet achterwege zou kunnen blijven. Voor tal van groepen, als onderwijzers rijkswerklieden, ambtenaren cp maand- er, weekloon, klerken, enz. is in het geheel niets gedaan, terwiil de invloed der orga nisaties van belanghebbenden bij de vast stelling der salarissen meer en meer word uitgeschakeld. De vroegere chaos op sala- risgebied dreigt weer te zullen ontstaan en van pogingen om in overleg met de organi saties te geraken tot een deugdelijke per soneelsformatie verneemt men niets. De Minister herhaalde wat hij reeds ge schreven had. dat „omtrent bet B. B, na de daarin onlangs aangebrachte wijzigingen thans eenige rust behoort in te treden." In hoeverre er plaats zou kunnen zijn voor een technische herziening van het Bezoldigingsbesluit 1925. waardoor het lees baarder zou kunnen worden, kon de Minis ter thans niet uitmaken. Discussie over deze vraag in de Centrale Commissie zou. meende de Minister in ieder geval vooraf moeten gaan, al moest het A. C. O. P. dit niet als een wenk opvatten. Van de zijde van het Comité werd opge merkt. dat de Centrale Commissie niet kan Eunctionneeren. wijl haar voorzitter, mr. Kan en haar pl.verv. voorzitter, mr. Donner, tot Minister benoemd zijn. Voorziening in deze vacatures zou naar het oordeel der dele gatie geen uitstel mogen lijden. De Minister zegde toe, deze zaak onver wijld ter hand te zullen nemen. Wat de wenschelijkheid eener herziening van het Bezoldigingsbesluit betreft, meen de de delegatie er de voo-keur aan te moeten geven, dat daaro/er vanwege de Regeering het advies der Centrale Commis sie zou worden gevraagd. Een daartoe strekkend verzoek zal door A.C.O.P. nader schriftelijk bij de Regeering worden inge diend. Nog werd gesproken over de wensche lijkheid van samenvoeging der Centrale Commissie en die voor de riikswerk eden, de z.g. Cpmmissie-de Wilde, De kwestie is urgent geworden, wijl de tak der Commis sie-de Wilde uitbreiding heeft ondergaan door de inschakeling der ambtenaren op maand- en weekloon in dc loonregelinrt voor dc rijkswerklieden, zonder dat in de samenstelling der Commissie wijziging is gebracht. De organisaties waarin de groote meerderheid der ambtenaren op maand- en weekloop is opgenomen, hebben n.l. in deze Commissie geen zitting. De Minister gaf te kennen zich hierover nader door zijn adviseurs te zullen laten inlichten. Tenslotte werd gesproken ever blijkbare voornemens om het werk van de samen voeging der „Organisatiebesluiten" voor het dienstvak der Directe Belastingen enz. eener- en dat der Registratie enz. ander zijds op te dragen aan een Commissie, waarin geen vertegenwoordigers der perso neelsorganisaties zouden worden opgenomen teiwijl het hier toch zuivere personeelsaan gelegenheden geldt. De delegatie verzocht den Minister deze Commissie minder eenzijdig samen te stel len. De Minister zegde overweging toe. doch raadde aan het verzoek schriftelijk te her halen. De minister van A, H. en N. heft het rijks subsidie over het tweede halfjaar 1925 voor le werkloozenkassen van de Christel., Ned. „n p v t „r cp 125 pCt. van de bijdragen der leden. Aan den heer Georges Glaser, den Fran- ichen handels-attaché te 's-Hage, is dit jaar té Prix-Flamelle, ten bedrage van frs. 5000, toegekend. Deze prijs is gesticht door wijlen den heer Flamelle en wordt jaarlijks door het Nationaal Comité voor den Buitenland- schen handel van Frankrijk uitgereikt aan -iengene.'die het meest ter bevordering van ten Frapschen buitenlandschen handel heeft gedaan. Het Vredespaleis in Den Haag, voor zoo ver niet in gebruik, is tot nader aankondi ging voor publieke bezichtiging opengesteld van 2 tot 4 uur 's namiddags. Sedert eenigen tijd Is het oud-Kamerlid, le heer A. H. Arts, ernstig ziek. Naar „Het uisgezin" verneemt, is zijn toestand lang zaam achteruitgaande. Tot Nederlandsche gedelegeerden ter in ternationale diplomatieke zeerechtconfe- rentie, welke 6 April a.s. te Brussel een aanvang neemt, zijn, volgens de Tel,, be noemd; jhr. dr. C. G. W. F. van Vreden- burch, gezant te Brussel; mr. B. C. J. Loder te 's-Gravenhage; mr. C. D. Asser Jr. te Amsterdam en mr. G. van Sloten te 's-Gra- ve"harte S3 ,„Ja zeer goed. zei de professor. Toen nam de inspecteur Viaume weer het woord: „Ik meende niet beter te kunnen doen, dan mij als oude vrouw te vermommen, en mij voor de blinde moeder van Sophie La- coste te doen doorgaan," zoo zei hij, „Ik geloof dat wij, indien wij aldus teza men reizen geen argwaan zullen opwekken." „En wat zijn nu uwe plannen?" vroeg Charles Minières. „Wij gaan door Duitschland naar het groothertog Posen, en zetten onze reis voort tot Lekno, Retzow, Yalka. Overal zoeken wij naar graaf Malthen, en wij vol gen hem als eene schaduw, en het zou wel een wonder zijn, als wij eindelijk niet zou den ontdekken, waar het kind van deze arme vrouw en juffrouw Fabienne de Cha- ligny verborgen zijn. Het is mijne vaste overtuiging, dat die ellendeling schuldig is aan beide misdaden," zoo besloot de oude politie-man „Maar waarschuwt u dan niet onmiddel lijk de Puitscb" politie?" vroeg Charles Minières. De heer Viaume haalde minachtend de schouders op. „Wilt u dan soms, dat hij de sporen van zijne misdaden doet verdwijnen?" vóórdat wij den tijd hebben gehad, hem te berei ken?" zoo vroeg hij. „Dat zou een mooie manier zijn, om te slagen!" „Maar hoe wilt u dan handelen?" vroeg Margaretha. „Dat zullen wij wel zien," antwoordde de inspecteur. „Hebt u dan nog geen duidelijk omschre ven plan?" vroeg de professor. „Eigenlijk niet. Wij reizen op goed geluk, en ik moet bekennen, dat ik erop reken, dat de fortuin ons gunstig zal zijn," zei de heer Viaume, „Maar als dat zoo is, dan zou ik u wel willen vergezellen," riep Charles Minières uit. Hij richtte een vragenden bik op zijne verloofde, op wier gelaat te lezen stond, lat zij zijn plan volkomen goedkeurde. En weer haalde de inspecteur minachtend le schouders op. „Uw besluit zou zeker edelmoedig, maai niet verstandig zijn," antwoordde hij. „U zoudt niets anders doen, dan ons in onze be wegingen belemmeren, zonder nog erover te •preken, dat u naar alle waarschijnlijkheid nl zeer spoedig vcor de tweede maal gevan gen zoudt worden genomen. En dan zou men u niet zoo spoedig in vrijheid stellen als Ae eerste maal. En hoe zou u dat vin den, juffrouw Margaretha?" Margareiha werd vuurrood. „Maar op welke wijze zouden wij u dan behulpzaam kunnen zijn, mijnheer Viaume?" vroeg de professor. „Öp verschillende manieren. Vooreerst loor ons van de noodige geldelijke midde len te voorzien." „Maar ik ben u persoonlijk nog geld schuldig, mijnheer Viaume, en mijn vriend Maurice de Prévannes eveneens," zei doc tor Minières. „En ik zou u gaarne dadelijk mijn schuld willen betalen, en u bovendien nog een flink voorschot willen geven." „O, over dat geld spreek ik niet. Dat is mijn honorarium, en dat wil ik niet eerder ontvangen, vóórdat onze expeditie geëin digd is." „Maar, wat bedoelt u dan?" „Ik vraag u alleen het geld, dat noodig is, om den strijd voort te zetten.... En mocht u mij soms niet meer terugzien want als men met dergelijke lieden te doen heeft, is alles mogelijk welnu, dan zal men in mijn bureau, in het hoofdbureau van politie, mijn testament vinden." „Wij zullen u de belooning geven, die u verlangtzei Charles Minières, En de professor en zijn dochter bevestig den die woorden. „Ik ken u allen als brave lieden," zei dc inspecteur, „en ik reken op u. En behal ve geld, zal ik u ook nog iets ander» vragen." „Maar spreek dan toch, mijnheer Viaume! Wij zullen voor u doen, wat u maar wilt," rei ce professor. „Ik weet, dat u te Weenen een man van rooten invloed zijt, waarde professor," antwoordde de inspecteur, „en daarom moet u ons een bewijs van onvermogen be zorgen, waarbij aan mij en mijn dochter bij die woorden wees hij naar Sophie La- coste verlof wordt gegeven om langs de vegen te bedelen. U zult dat van de be treffende autoriteiten gemakkelijk kunnen verkrijgen, en daarmede kunnen wij ons overal toegang verschaffen, zonder arg waan op te wekken." De professor beloofde aan zijn verlangen te voldoen. „En wat kan ik voor u doen?" vroeg Charles Minières. „Kan ik u dan in' geen 'enkel opzicht helpen?" „Ja zeker, doctor," antwoordde de in- pecteur. „U moet wachten, totdat uw vriend Maurice de Prévannes uit de gevan- 'enis wordt ontslagen. Ik ben van gevoe- en, dat dit niet lang meer zal duren. Zijn errestatie heeft groot opzien gebaard. Men legiht nu tot de meening over te hellen, dat 'e fedenen, waarom hij zich naar het Groot- ertpgdom Posen heeft begeven, van ge- ieel particulieren aard zijn. Men heelt geen inkel bewijs tegen hem kunnen vinden, en cdelijkerwijze zal men zijne gevangenschap iet langer kunnen verlengen." En Ban?" „Wanneer het zoover zal zijn, en n hem 'erug zult zien, dan moet u hem weerhouden van onberaden stappen, die het succes van DONDERDAG 1 APRIL. filversum, 1050 M, 12.00 en 7.30 Po» litieber. 3.30—4.30 Uurtje voor weeshui zen en ziekenhuizen, door Mevr. Ant. v„ Dijk. 6.307.40 Fransche les door den heer Ch. Miche. 7.45 en 10.00 Persbe richten. 8.10 Avond van muziek en zang Mevr. Sonja Ten Kate-Kovalefska-zang, Het H D. O.-orkest o.l. van Fr. Lupgens. In het midden van den avond lezing door den heer P. F. J. A. Julien, onderwerp; Iets over de theorie van de fotografische plaat. Daarna strijkkwartet u. h. H. D. O.- orkest en zang. 10.0011.00 Her-uitzen ding van de gedeeltelijke programma's van Berlijn, Londen en Parijs. Daventry, 1600 M. 11.201.20 Het ra diokwartet en solisten (Contra alt-tenor cn cello.) 1.202.20 Tijdsein, gramofoon- muziek 4.20 Tijdsein, causerie; Rollong down to Rio. 4.35 Muziek uit Trocadero. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.00 Radio-praatje. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws, causerie. 7.45 Pianoso nates van Beethoven. 8.20 „Penelope," operette van W. Brough en A Halliday. 9.20 Orkestmuziek. 9.40 „In the fortune's teller's Studio" en „On the link," 2 scènes met dameskoor, orkest en zangsolisten, 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. Lezing: The buc'get 10.50—12.20 Dansmuziek van het Savoyhotel Paris „Radio-Paris," 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano-viool-cello). 2.05 Nicuwsber. 5.05 Kinderuurtje. 8.35 Esperantober., boekhoudles. 9.20 Werken van Beethoven, Weber en Schubert. Königswusterhausen, 1300 M. 7.50 „Das Christusdrama," van W. Nithack-Stahn. Met orkestbegel. Daarna nieuws. ^russel 262 M. 5.20 Kindermatinée, 8.20 Kwartet. Haydn. 8.50 Lezing; En avior de Bruxelles au Congo. 9.05 Or kestconcert. 10.20 Nieuws. Munster, 410 M. 12.35—1.50 Werken van Haydn door orkest. 3.20 Lezing over Bismarck 3.50 „Osterhaschen," kinder- tooneel. 4.50 Lezing vaö Hans Muller „Könige". 5.506.20 Lezing; Der Artzt im Dienste der Schulkinderfiirsorge. 6.30 ".SO Lezing: Der Kaufmann Müller und seine faulen Kunden. 7.20 Lezing. 7,50 Werken van Haydn. De „Bachus" te Amsterdam lag gereed om te vertrekken, toen plotseUhg een der stokers weigerde mee te gaan. Bachus zelf had ditmaal met de desertie niets te maken. De politierechter constateerde het met ge noegen. De zaak was, dat deze reis voor het eerst geen keteljongen meeging, vanwege de be zuiniging en de beklaagde meende, dat een stoker aan boord aan zijn eigen werk meer dan genoeg heeft. Hij had toen hij aanmonsterde 52.50, de halve maandgage, in ontvangst ge nomen en hij beweerde, dat de monsterrol hem niet heelemaal was voorgelezen Ze zeg gen maar enzoovoort en aan boord merk je pas, wat er aan de hand is," betoogde hij. De kapitein van de „Bachus". als getuige gehoord, vertelde dat er wel degelijk over ge sproken was. Hij had nog gezegd „Maak geen gebbetjes om dien keteljongen." Maar de stoker, die zijn pakje al aan had, bleef weigeren. Vandaag eischte Kir. Reilingh 6 weken voor waardelijk tegen hem., met een proeftijd van twee jaar en de bijzondere voorwaarde, dat hij 40 zou terugbetalen aan de maatschappij, die hij benadeeld had Maar de beklaagde deelde mede, dat hij' al aanmerkelijke schade had geleden. Geen enkele maatschappij heeft hem sindsdien willen aannemen. Tenslotte veroordeelde de politierechter den man tot 25 boete of 10 dagen hechtenis Uit het onvolprezen Gooi komen soms lastige creaturen en er is bijna geen zitting van den poütie-rechter, of Naarden-Huizen- Bussum levert een paar strafzaakjes. Ditmaal waren het straatjongens, die een Huizenaar zoo nijdig hadden gemaakt, dat hij, na eenige emmers water doelloos vermorst te hebben, zijn emmer neerzette en de jongens naliep. Twee kreeg hij er te pakken. Hij gaf hun een paar flinke draaien om hun ooren en had zich deswege te verantwoorden we gens mishandeling. Hij betoogde dat z'n moeder ziek was, dat de jongens een helsch lawaai maakten en dat de rijksveldwachter zelf gezegd had, „maak er maar stukken en brokken van," toen men zich bij hem beklaagd had. Verder gooiden den de jongens ruiten in, wierpen met grint enz. De jongens en een juffrouw, die alles ge zien had, kwamen getuigen. Daar de eersten te jong waren om onder eede gehoord te wor den, werd hun op het hart gedrukt de waar heid te zeggen. Ze hadden „heel gewoon gespeeld" zeiden ze en de beklaagde had niets gezegd over z'n moeder De juffrouw zeide, dat beklaagde erg lastig was. De kinderen mochten mets De pölitierechter te Amsterdam veroor deelde den beklaagde ten slotte tot 10 boete en vermaande de jongens nadrukkelijk, geen streken meer uit te halen, die aanleiding tol klachten eeven. nze expeditie in gevaar zouden kunnen 'ire"-*en." „Maar Maurice zal dan ook aan de expe ditie willen deelnemen," zei dokter Minières. „Maar u zult genoeg invloed op hem heb ben, om hem te dwingen, zich kalm te hou den. Ik beschouw graaf Malthen nu als miin persoonlijken tegenstander. Hij en ziin hel pers zijn zeer gevaarlijke lieden, en ik stel er een bijzondere eer in, in dezen strijd te overwinnen. Dat zou een schitterende bekro ning zijn van mijn lange loopbaan als politie man." Natuurlijk bleef de heer Viaume met Sophie Lacoste nog eenige dagen de gast vrijheid van den professor genieten. Margare'ha nam de zorg voor Sophie La coste op zich, en hield haar gezelschap, en ze verstond op voortreffelijke wijze de kunst, om haar te troosten over het verlies van haar kind, en de hoop bij haar levendig te houden. Wanneer de ongelukkige vrouw had kun nen vermoeden, welk een treurig lot haar kind wachtte, dan zou de wanhoop haar mis schien krankzinnig hebben gemaakt. Er verliepen nog twee dagen, vóórdat het irofessor Rhumster gelukt was, zich de ge vraagde papieren te verschaffen, die gesteld waren op naam van een weduwe August El- wig en hare dochter Suzanna. „Wij zullen maar hopen, dat deze papieren u meer succes zullen bezorgen dan de reis- passen, die ik u en uw vriend heb bezorgd," zei de professor. „Dat is het geheim der toekomst," zei de inspecteur. „En zult u ons dikwijls berichten doen toe komen?'' vroeg Margaretha. „Ja, zeker! Dat ontbrak er nog maar aan!" zei de inspecteur op spottenden toon. „Wilt u dan soms. dat de Duitsche politie, of an ders de spionnen, die onze machtige vijan den er natuurlijk wel op na zullen houden, zoo spoedig mogelijk te weten komen, dat de bedelares Augusta Elwig en hare dochter Su zanna correspondentie onderhouden met den beroemden professor Hans Rhumster, uit Weenen? Maar wilt gij dan onzen dood? „O, u hebt gelijk," antwoordde Mar garetha, „maar wij zullen allen in doodelijke ongerustheid verkeeren, omtrent uw lot." „U moet op de Voorzienigheid vertrouwen, juffrouw Rhumster. en voor den goeden uit slag bidden. En als de gelegenheid zich voor doet, zouden wij u misschien wel eens een kort telegram kunnen zfenden. Maar alleen, wanneer dat zonder gevaar kan geschieden." Spoedig vertrokken „Suzanna Elwig en hare dochter'' per sneltrein naar Bronmberg. En vandaar vervolgden beide „bedelvrou wen" te voet haar weg, (Wordt vervolgd.) i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6