Annexatie BRIEVEN UIT FRANKRIJK. Jinnenlandsch Nieuws. NIEUWE HAARLEMSCKE COURANT. Derde Blad Woensdag 31 Maart 1926 MARKTNIEUWS. Belasting op hopropyl-alcohol. -ut obusdiensten. GEMENGD NIEUWS. Inbraak te Apeldoorn. Ernstig ongeluk. Geheime distilleerderij ontdekt. Dominé had zich niet vergist. DOOR ZES HONDEN AANGEVALLEN. VISSCHERIJ. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Schiphol in o^meinie-exploitatie De eerste Lvchtha venmees ter. KUNST EN KENNIS. .„-.n.n 1,11 DE PARIJSCHE REINIGINGSDIENST. De Hollandsche aetheid is in het buiten land spreekwoordelijk. En de bewondering der vreemdelingen die ons land bezoeken, gaat envermijdc'ijik uit naar helder ge- schrobte straaf,es, goed onderhouden ste den en dorpen. Met de postsman.e van onze Hcllandsche huisvrouwen wordt wel eens den gek gestoken, maar „au fond" is daar toch een waardeering in gelegen, voor wat men in het eigen land mist. De uiterlijke reinheid en welverzorgdheid van onze steden en dorpen, die in Frankrijk heel wat te wenschen overlaten. worden menigmaal tot voorbeeld gesteld. Stellen wij daartegenover onzerzijds een bewondering voor de wijze, waarop een millioenenstad als Parijs dagelijks wordt schoongehouden. Het is inderdaad geen kleinigheid een dergelijke wereldstad geregeld in zuik een proper kleed te steken als over het alge meen het geval is. De stadsreiniging heeft dan ook een moeilijke taak te vervullen, waarvan zij zich uitnemend kwijt. Die taak is des te moeilijker, waar de straathandel hier buiten gewoon gróót is en openbare markten in ieder stadsgedeelte aan de orde van den dag zijn. wij waren eenigen tijd geleden in de ge legenheid bij een deskundige ons eenigs- zins van die tak van dienst op de hoogte te stellen. In de laatste jaren is er aanmerke lijke verbetering gekomen in de organisatie en vooral in het materiaal der stads reiniging. Het is nog niet zoo lang geleden, dat primitieve spoeiwagens zich langs de boule vards voortbewogen, waarvan de bestuurder zelf den min of meerderen watertoevloed regelde. Het drukke verkeer liet iets dergelijks niet langer toe. En op het oogenbhk kunnen wij ons moe.lijk meer indenken in dat ver ouderde systeem, waardoor de circulatie zou worden stopgezet. De stad Parijs beschikt thans over 103 bezemauto's en 154 auto's met een gemengd mechanisme voor vegen, sproeien en remi- ging door gumnuschuivers. Het zou te kost baar zijn dagelijks het toilet te maken van geheel de stad, die 1000 kilometer straten- lengten telt. Ieder deel krijgt zijn beurt. Van de groote verkeerswegen, die ongeveer 8.120.000 M2. beslaan, worden dage'ijks 3.600.000 M2. met de mach'ne gerein.gd. De stillere en minder bevolkte straten ondergaan een of tweemaal per week een flinke reinigingS'kuur. Hebben de auto's weliswaar voor het grootste deel het door paarden getrokken materiaal verdrongen, geheel zijn de oude karossen en de v'e-voeters nog niet op non- actief gesteld. 7 d enen echter hoofdzake lijk a's reserve i in geval dat een „lever en inase", o. bij plotselinge leeuwval, noodig is. De I bezit nog 150 net paar den bespannen jinigingsmach'nes en heeft er doorloopend 80 afgestaan aan de Parij- sche trammaatschapij Cm het schoonhouden der rails en trambanen te verzorgen. Meer en ireer echter gaat deze maat- -happij. tot anschaffing van e'gen mate- al over. Een belangrijk onderdeel van den reini- g ngsdienst is het ledigen der vuilnisbakken. Niet minder dan 705 geweldige autófs, die ■eder 5 ton kunnen bevatten, circuleeren daartoe dagelijks door geheel de stad. De mzamel'ng geschiedt in het vroege morgen uur, bcg'nt ha'f zeven en is om half negen beëindigd. Het geslacht der voddenrapers is nog niet uitgestorven. Men kan ze geregeld aan den arbeid zien, zoodra bij het vallen van den avond de vuilnisbakken worden bu.ten gezet. Alles wat eenige waaide heeft, oude lappen, blik, flesschen, zelfs etensresten, werden zorgvuldig uitgezocht, zoodat zelden door den stadsd.enst iets wordt meegevoerd, dat eenige waarde heeft. De stad heeft een 4000 vaste arbeiders voor de reiniging in dienst, aan wier hoofd opzichters, technische controleurs en meerdere ingenieurs zijn gesteld. Behalve het schoonhouden der straten en het ophalen van vuiln.s, zijn zij ook belast met het schoonhouden der duizenden ge bouwtjes, die juist niet den openbaren weg tot sieraad strekken. Zij verven de 8000 banken, die in de hoofdstad staan en besproeien geregeld de 1000.000 booipen, die in felle zomerzon eenige schaduw trachten te geven. Die taak wordt hoe langer hoe meer ondankbaar. De voortdurende opstijgende benzine dampen, het verstikkende asphalt, om riet te spreken van de ondergrondsche métro, die de boomengroei belet, bercoven Parijs steeds meer van die lommerrijke schoon heid, Wel heel kortstondig prijken de hoo rnen in het hartje van de stad met een wel doende bladerentcoi. Nauwelijks is de lente voorbij of reeds dort het groen en wekken de boomen herfstgedachten. De naambordjes der straten ondergaan evenals de al te heimelijk verscholen brievenbussen geregeld een yerfrisschings- kuur, die heel wat arbeid vereischt. En er zou nog een heele lange lijst aan de werk zaamheden van den Parijschen reinig ngs dienst kunnen worden toegevoegd. Belangrijk is een kijkje in de centrale werkplaats van dezen tak van gemeente.ijke overheidszorg. Honderddu'zenden bezems, die jaarlijks nood'g zijn liggen er op ge stapeld, evenals de» 60.000 kilo chemische stoffen, onmisbaar voor reinig ng en des- infectie. Er is steeds werk aan den winkel. Meerdere opslagplaatsen zijn over de stad verdeeld, te zamen ruimte biedend aan 12.000 ton zout en 2000 M3 zand voor de behandel'ng van den openbaren weg De rolbezems door de auto's benut, zijn spoedig verbruikt. Gemiddeld doen zij er vier dagen mee. Een groep van 60 a:briders is dan ook met niets anders belast dan met de vervaardiging van dit materiaal. Hoog zijn de kosten aan een rein'gingsdienst voor een stad als Parijs verbonden. Op de be grooting wordt er jaarlijks een bedrag van 100 mtlüocn voor uitgetrokken, met als eenig tegenwicht de 25 millioen uit de reinigingsbelast'ng geput. Bezuiniging is uitgesloten. Integendeel niet alleen de werklocnen stijgen, evenals de materialen ook de centra van druk verkeer nemen toe en maken veeleer een uitbreiding noodzakelijk. Hoe weinigen denken er aan als zij kuieren lgpgs de goed verzorgde boulevards of onbezorgd voor hun elegant schoeisel door de straten fla- neeren, dat het heel wat hoofdbrekens en vooral belangrijke sommen kost, den open baren weg een zindelijk aanz en te geven. Maar wat een reuzen bezem zou er n et noodig zijn om het Parijsche p.aveisel en de met schandelijke affiches beplakte muur vlakten van alle immoreele ongerechtigheden te re'nigen. Aan de schoon wassching daarvan wordt heel wat minder zorg besteed. En toch.... Mr. P. v. S. Parijs, 24 Maart 1926. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot heffing van belasting van iso- propylalcohol. Memorie van Antwoord. Verschenen is de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de wet wan 23 April 1880 betreffende de openbare middelen van vervoer met uit zondering van de spoorwegdiensten. Daaraan wordt het volgende ontleend: Met voldoeninig vernam de Minister van Waterstaat, dat het wetsvoorstel, waarbij in algemeenen zin gevolg is gegeven aan de denkbeelden, voorgedragen ;n hoofdsttk II van het eerste verslag der commissie-Patijn, met instemming begroet. De beschouwingen in verschillenden zin, welke in het Vcorloopig Versing zijn gewijd aan de vraag, of voor een centrale regeling omtrent schud'verzekering de tijd reeds ge komen is. leiclcn den minister tol de slotsom dat onthouding vooralsnog verkieslijk is, zoodat hij onVtrent deze aangelegenheid van privaatrecht met zijn ambtgenoot van Jusi- tie in overleg is getreden. Opneming in de wet van voorschriften om trent arbeidstijd van bestuurders of van een opdracht aan de Kroon, om daarin bij alge meenen maatregel van bestuur te voorzien, zou onjuist zijn alleen reeds omdat bii de Arbeidswet bereids voorziening is getroffen, en dubbele regeling bij de wet niet in aan merking kan komen. Minder juist is in het Voorloopig Verslag aan het vergunningsstelsel zekere strekking toegeschreven om in de practijk te dienen tot bescherming van tramwegondernemingen te gen concurrentie van autobusdiensten. Het vergunningsstelsel heeft geen andere strek king dan om tusschenkomst der Overheid ook voor het ontstaan van autobusdiensten noodig te maken en daarmede te voorkomen, dat door onjuiste of te ruime voorziening met vervoermiddelen de duurzame verkeers- behoeften worden geschaad. Daaruit zal onder bepaalde omstandighe den kunnen voortvloeien dat zekere autobus dienst, die geen spoor- of tramwegdienst of een andere autobusdienst concurrentie had kunnen aandoen, niet in werking wordt ge bracht, doch dit is dan enkel een der moge lijke gevolgen en met een tegen de autobus sen gericht doel van het stelsel dat beoogt ongebreidelde en op den duur schadelijke concurrentie te voorkomen. Alsnog acht de Minister bet wenschelijk, de bestaande bepaling van artikel II. die eerste lid wordt, aan het slot aan te vullen. In den laatsten tijd doet zich 't verschijnsel voor. dat ondernemers van autobusdiensten de wet van 1880 pogen te ontduiken op de volgende wijze. Door van de zich aanmel dende personen alleen diegenen te vervoeren die, naar het heet. lid zijn van een ter zake coöperatieve vereeniging met nominale con tributie, beoogt men aan het vervoermiddel zijn openbaar karakter in den zin der wet te ontnemen. Daar aldus ook het welslagen van de gewijzigde wet in de waagschaal zou kunnen worden gesteld kan voorziening niet achterwege blijven. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. Naar het „O, D." verneemt is de heer W. A. H. Waanders, eudste lid van de fa. J. M. W. Waanders, te Zwolle, uitgeefster van de iiNed. Katholieke Stemmen", ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van genoemd tijd schrift, door Z. H. Paus Pius XI begiftigd met het kruis pro Ecclesia et Pontifice. Mgr. Schaepman, hoofdredacteur van de „Ned. Katholieke Stemmen," en president van het Seminarie Rijsenburg, Professor de Jong en de ZeerEerw. Pastoor Dr. W. Blom en A. B. Weenink, overhandigden Dinsdag middag de Pauselijke onderscheiding ten Huize van den heer W. A. H, Waanders. Tevens werd overgebracht een gelukwensch van Mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht. Door het uitsnijden van een ruit, waarna het raam kon worden geopend is ingebroken in het kantoor van de Coöperatieve Groen ten- en Fruitveiling Apeldoorn en Omstre ken. De dief of dieven hebben zich met een gering bedrag van 12 a 13 gulden aan keperen pasmunt moeten tevreden stellen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Bij het ^uitgaan der Chr. school te Ter- appel gingen eenige schoolkinderen spelen op een groote mallejan, meldt de „Asser Ct." Plotselng ging de ketting van den boom los (of werd deze door een der kinderen losgehaakt); de zware trekboom vloog met een ruk achterover, met hel droevig ge volg, dat deze op het hoofdje van 't pl.m. 10-jarig zoontje van winkelier Hekman te recht kwam. Het arme ventje bleef be wusteloos op de plaats liggen. Dr. Korthof, die juist in de nabijhed was, verleende de eerste hulp, waarop het jongetje kort daar- pa per auto naar het Ziekenhuis te Gronin gen werd vervoerd. Men vreest 't ergste.1 Dinsdag hebben een paar inspecteurs van de belastingen uit Schedam en Vlaardingen en de gemeentepo! .'e ut Vlaardingen een inval gedaan bij een haringhandelaar te Vlaardingen, omdat men het vermoeden koesterde, dat zich hier een geheime jeneverstokerij bevond. Men ontdekte een geheele nstallatie, waarbij o. a. twee distil- leer-toestellen, en twee af koelers met af voerkanalen. Alles was electrisch ingericht. Behalve de haringhandelaar werd ook gearresteerd een electrcien, die er ook bij was betrokken. Door de politie zal worden onderzocht of hier diefstal van electrici- teit heeft plaats gehad. Alles werd in beslag genomen. „Spie</els" welke boeken bleken te zijn. De onlangs te Kampen overleden ds. Westerbeek van Eerten heeft, zoo vertelt de Tel., bij testamentaire beschikking c.m, vermaakt aan het Tehuis voor Militairen zijn.... spiegels. Met dankbaarhed nam het bestuur der stichting van dit legaat kennis, doch tevens met eenige bevreemd'ng. Bij1 de aanschaffing toch van het meubilair van het Tehuis zijn een'ge spiegels niet vergeten, met welk feit ook de erflater niet onbe kend kon zijn geweest. En al wilde men den jeugdigen krijgers de gelegenheid niet be nemen hun martiale evenbeeld in het glas weerkaatst te zien, nu zou men heusch toch van het goede wat al te veel krijgen. Na eenige bespreking meenden een paar be stuurders een oplossing aan de hand te kun nen doen: zij zouden de aangekochte spie gels tegen den kostprijs overnemen. Natuur lijk werd op dit aanbod met enthousiasme ingegaan en een expediteur ontving al spoe- dit opdracht, de in het gebouw aanwezige spiegels weg te brengen, cm vervolgens het gelegateerde van het sterfhu's te- «aan halen en op te hangen. Maar hoe stonden de heeren te kijken, toen de man terugkeerde met een wagenvrachtboeken. Vanzelf dacht men eerst aan een malie vergissing van de boodschappers, maar na onderzoek bleek, dat dezen han opdracht geheel naar bshooren hadden uitgevoerd: Dom.né blgek aan het Tehuis te hebben vermaakt een aantal net gebonden jaargangen van het tijdschrift „De Sp'ëgel". BLOEDVERGIFTIGING. Te Wehl (Geld.) had de boerenzoon K. zich met een klein mesje aan het been ver wond, tengevolge waarvan bloedvergiftiging ontstond. Gisteren is hij aan de gevolgen overleden. Een knaap te Glasgow die op een muur aan het spelen was, verloor op zeker oogenblik zijn evenwicl*' °n kwam in een hoenderpark terecht. Onmiddellijk renden zes waakhonden op den jongen af en vie len hem aan. Een voorbijganger, die den knaap om hulp hooide roepen, begaf zich binnen de afsluiting en slaagde er na veel moeite in het slachtoffer der honden te bevrijden. De jongen bleek niet minder dan 30 won den te hebben bekomen. F. M. Dellaert, stationschef der K. L. M. en chef van den Vliegdienst der K. L. M., den dienst der K L. M. verlaten; hij wordt in zijn functies opgevolgd door H. Nieu- wenhuis, thans stationschef der K. L. M. te Waalhaven. De heer Dellaert gaat over in dienst der gemeente Amsterdam als bur ger-havenmeester op Schiphol. Het vlieg kamp zal res9orteeren onder den directeur der Gemeentelijke He—'elsinrichtingen. Tot de taak van den burger-havenmeester zal behooren- De exploitatie van het door Amsterdam overgenomen terrein met in richtingen en het sluiten van contracten met de luchtverkeersmaatschappijen, om trent ladings- en stallingsgelden. Tevens zal hij optreden als adviseur der Gemeente in vlieg-technische aangelegenheden bij den verderen uitbouw der luchthaven en het op eerste-rangs peil brengen der outillage, ter wijl hij mede de verantwoordelijkheid draagt voor de goede functionneering der regeüngs-' en veiligheidsorganisaties op Schiphol. Ook zal hij contact houden met de door het Departement van Waterstaat ten behoeve van het bu-g«r-luchtv"rkecr functionneerende diensten als draadloozen verkeers- en weerberichtendienst. ALPHEN d. RIJN. Tuinbouwveiling „Al phen a. d. Rijn". Veiling van 30 MMoort. Spinazie 1823; dunsel 40; kroten t 3.80 4.40; Brusselsch witlof f 21 per 100 Kg.; radijs f 2.804.60 per 1100 bos. BEVERWIJK. R.-K. Coöp. Tuindersver- eeniging „Kennemerland" Priisnoteering van 29 Maart, Witlof 1024 ct.; uien 24 ct sjalotten 8 ct.; wortelen 24~ ct. per Kg.; rabarber 1425 ct.; prei 1220 ct.; selderie 37 ct.; knolselderie 310 ct.; radijs 6 ct. per bos; aardappelen 46 ct. per kilo; spi- nozie 3.053.20 per kist; idem 0.851.20 per kleine kist; boerenkool f 11.10 p. kist. BOVENKARSPEL (Station), 30 Maart. Aardappelen blauwe '.651.80 per baal. Aangevoerd 15 baal. Roode kool 7.209.40 per 100 kg. Aangevoerd 4200 kg. Gele kool 6.309 per 100 kg. Aangevoerd 8600 kg. GRONINGEN, 30 Maart. Eieren. In den groothandel 4.25 a 5 v. 100 st. in den klein handel 1.20 p. 20 st. I 's-HERTOGENBOSCH, 30 Maart. Boter- mijn. Aangevoerd 35.050 kg. Prijzen hoog ste 2.12, laagste 1.95, midden- 2.06 HOOGEVEEN, 3p Maart. Eieren. Aan voer 44000 stuks f 4.855.50 per 100 stuks. Handel kalm. ROOSENDAAL, 30 Maart. Botermijn. Aanvoer 41.050 kg. Prijzen hoogste f 2.C9, midden*2.05, laagste 2.01. VEENENDAAL, 30 Maart. (Weekmarkt). Eieren 5.756.40 per 100 stuks. Aange voerd 180.000 stuks. Handel vlug. Biggen 1828 per stuk. Aanvoer 140 stuks. Handel vlug. WOERDEN, 31 Maart 1926. Kaasmarkt. Aanvoer 128 partijen. Eerste kwaliteit 41 43; tweede kwaliteit 3840; met Rijks- merk 4650; zonder Rijksmerk 4650. Handel matig. IJMUIDEN, 30 Maart. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoomtreilers IJM. 374 (Derika XIII) met 2302 IJM. 124 (Derika XI) met 1992 IJM. 127 (Derika XIII) met 1781 IJM. 175 (Trio) met 2391 IJM. 143 (Balder) met 2977 ,- IJM. 81 (Luitenant-Generaal De Beer van Pootugael) met 2246 IJM. 40 (Calabria) met 1139 IJM. 2 (Christina) met 2163 IJM. 501 (Flora) met 1396 IJM. 482 (Schiedijk) met 2423IJM. 58 Amplitudo) met f 1836 IJM. 290 (Greu- vers) met 1862 IJM. 6 (Eduarda) met 1601 IJM. 201 (J.N. Klein) met 2087 IJM. 110 (Zaanstroom I) met 2359 IJM. 130 (Eendracht I) met 2262 IJM. 418 (Derika V) met 2623 KW- 123 (Robert William) met 2043 en de logger SCH. 405 (Stijntje Cornelia) met 192 aan besomming. De stoomtreiler IJM. 316 (Gerard) keerde heden van de visscherij onder de Schotsche kust alhier terug met een aanvoer versche visch, waarvoor 3579 besomd werd. IJMUIDEN, 30 Maart. Heden waren aan de Rijksvischafslag 23 stoomtreilers, 1 log ger. De prijzen waren als volgt tarbot 1.90 —1.50, tongen 1.90—1.10 per kg., griet 79—25, gr. schol 21—16, md. schol 25— 22, zetschol 3128, kl. schol 1712.50 9—4, scharren 8.50—3.40 per 50 kg., rog gen 2714 per hoop, vleet 2.501 per stuk, pieterman en poon 6.506, gr. schel- visch 4129, md. schelvisch 3728, k. md, schelvisch 12.507.5063.20, ka beljauw 2912.50 gr. gullen 7.503.40, kl. gullen 41, wijting 30.90 per 50 kg. IJMUIDEN, 30 Maart. In de week van 23 tot sn met 29 dezer werd door 9 Duitsche en 68 Nederlandsche stoomtreilers, 29 zeil- loggers, 98 motor- en 10 zeilkustvaartuigen, 9 open booten alsmede 1 (Deensche) motor- kotter tezamen 689.275 kg. treilvisch ter waarde van 227.729 aangevoerd. Van de beugvisscherij arriveerden 4 stoombeugers welke tezamen 101350 kg. beugvisch met een opbrengst van 4828 aanvoerden. Twee Nederlandsche stoomtreilers, welke van IJsland binnenliepen, voerden 138.138 kg. versche visch aan, waarvan de opbrengst 13.850 bedroeg. De 86 van elders aange voerde consignatiezendingen brachten 4.259 op. De totaal-omzet bedroeg deze week 250.665 tegen 289.263 in de daaraan voor afgaande week. RECTIFICATIE. In het artikel over de Gemeente Tram, in het nummer van gisteren is een zetfout geslopen, waardoor een technische onjuist heid is ontstaan. Aan het einde van hel artikel staat; Het roode stoplicht' van den motorwagen wordt automatisch uitgeschakled, als de be stuurder na den laatstuitgestapten passagier de deur electrisch sluit. Men leze voor bet laatste woord: opent. Naar de Tel. verneemt, gaat de heer U. Op uitnoodiging van het bestuur van den R. K. Kiesvereeniging „Plicht en Recht" te Heemstede, hield Mr. H. E. Scheffer, uit 's-Gravenhage gisteravond in het R. K. Ver- eenigingsgebouw aan den Heerenweg een rede over ..Annexatie", een onderwerp, waarvan Mr. Scheffer een speciale studie heeft gemaakt. Na een inleidend woord van den voorzit ter, den heer H. E. Everard, begon Mr. Scheffer zijn rede met te zeggen dat het eenigszins moeilijk is om het annexatievraag- stuk niet ten opzichte van een bepaald geval, met het oog op speciale omstandigheden en toestanden, maar in het algemeen te bespre ken. Toch zou die moeilijl eid jaren geleden grooter zijn geweest dan t; ans. In de eerste plaats omdat; in vroeger dagen bij eenvoudiger verhoudingen het inlijven door een groeiende stad van het aangrenzend gebied van haar na buur minder grocte bezwaren met zich bracht ook op n inder gegrond en deugdelijk ver zet steunde. Een bekend en veel voorkomend geval was b.v. dat een stad zich uitbreidde buiten haar grenzen op het grondgebied van de aangrenzende gemeente. Daar ontstond dan een stadswijk met een stadsbevolking, die ver verwijderd was van de kom van het dorp. Rioleering-, gas- en electriciteitsvoor- ziening, waterleiding, reinigingsdienst, ont braken cf lieten zeer veel te wenschen over. Straataanleg was zeer onvoldoende, politie toezicht uiterst gering, brandweer evenmin voor haar taak berekend. -Immers de platte landsgemeente met eenvoudig dorpsbeheer was niet in staat ook maar eenigszins behoor lijk de belangen van de stadswijk, die plot seling op haar gebied verrezen was, te be hartigen. Waar bovendien de voldoening aan al die stedelijke eischen zooveel lasten voor de gemeente zou meebrengen, was mees tal de annexatie inderdaad de beste oplossing voor de ontstane moeilijkheden. Het verzet tegen die afscheuring van grondgebied was dan ook gewoonlijk met groot. Thans, in onzen tijd, echter is het vraag stuk veel ingewikkelder. De eenvoudige ver houdingen van voorheen zijn voorbij, de ge meentelijke werkzaamheid is alom toegeno men, allerlei maatschappelijke behoeften zijn om voorziening komen vragen, de taak van het gemeentebestuur is uitgebreid op ter reinen en gebieden, waaraan bij het ontwer pen der gemeentewet nooit gedacht is. Ook de verhouding tusschen aangrenzende ge meenten is gewijzigd, er zijn langzamerhand allerlei gemeenschappelijke belangen ont staan en in vele gevallen gemeenschappelijke regelingen ook getroffen. En naarmate de toestanden ingewikkelder zijn geworden, bevredigt de ruwe methode van een centrum gemeente om gedeelten van andere gemeen ten te annexeeren, steeds minder. Men kan een annexatie uit drieërlei oog punt bezien 1ste vanuit een oogpunt van persoonlijk belang 2e vanuit een oogpunt van gemeentebelang en 3e vanuit een oogpunt van algemeen belang. In het eerstgenomen geval wordt meestal voor een beoordeeling de belasting druk het criterium. Onder gemeentebelang valt te verstaan het eenzijdig belang van één gemeene, doch Ged. Staten en de wetgevers, bij wien tenslotte de beslissing rust, hebben zich af te vragen in hoever het belang van de eene gemeente al of niet opweegt tegen dat van de andere, maar of het algemeen belang de grenswijziging dringend eischt. Onder algemeen belang valt dan te verstaan het ge zamenlijk belang van de ingezetenen van de betreffende gemeenten. Het annexatievraagstuk biedt zeer vele kanten. Men kan het beschouwen als een in hoofdzaak financieel vraagstuk, een belas tingkwestie en vooral in Heemstede is deze kant van de zaak herhaaldelijk naar voren geschoven. Men kan het ook zien als een woning vraagstuk of opvatten als een vraagstuk van administratief recht, als een vraagstuk van stedebouw, een moreel vraagstuk soms, zoo als in Rijswijk, waar de bewoners zich tegen annexatie verzetten, omdat zij niet zonder reden daarvan aantasting van de publieke moraliteit in hun dorp vreezen en hun voor malige gemeente het weerloos slachtoffer dreigt te worden van de vele ondeugden en kwadeh van de groote stad. Het is ondoenlijk om al die verschillende zijden en kanten van de annexatie-kwestie in een kort bestek naar voren te brengen en daarom zou spr. zich beperken tot eenige beschouwingen over enkele onderdeelen. Spr. beschouwde dan allereerst de oorzaak van het grenswijzigings-probleem, die in hoofdzaak ligt in de toename van de be volking en dientengevolge de groei van de gemeenten, vooral van de groote steden. Bracht de uitbreiding der stadgrenzen vroe ger niet zoèveel moeilijkheden mee, zooals reeds eerder is besproken, in onze dagen is de toestand lang zoo eenvoudig niet meer, vooral niet in de dicht bevolkte gedeelten van ons land, met name Noord- en Zuid Holland en Utrecht- De enorme ontwikkeling van de moderne verkeersmiddelen heeft de bezwaren voor den afstand opgeheven, de vlucht van de stedelingen naar buiten heeft een geweldige ontwikkeling van het forensenwezen ten gevolge gehad en met de forensen doet de stedelijke invloed zijn intrede in de landelijke buitengemeenten. De dorpsgemeente moet voor de naar buiten gevluchte stedelingen aan allerlei stedelijke eischen gaan voldoen en zoo is de scherpe grens tusschen stad en platteland in vele streken vervallen. Er is een veel nauwer contact tusschen de stad en de omliggende gemeenten ontstaan, voor aller lei belangen hebben zij elkaar wederzijdsch noodig en zijn ee op elkaar aangewezen. En zijn enkele gebieden waar de toestand nog ingewikkelder is. doordat zich daar steden dicht in eikaars nabijheid bevinden en de daartusschen en rondomheen ge legen gemeenten met méér dan een stad een geregeld contact onderhouden. Dit ver schijnsel zier, we b.v. hier in deze omgeving. Haarlem wordt omgeven door de bloeiende villa- en forensendorpen Heemstede,Aer- denhout, Overveen. Bloemendaal, Santpoort enz. maar deze dorpen worden meer door Kaarlemsche forensen, door Amsterdamsche forensen en oud-Amsterdammers bewoond. Spr. wees nog naar andere groote steden. Het is te verwachten dat de onderlinge samenhang van en de dagelij ksche wissel werking tusschen die verschillende ge meenten in de toekomst steeds meer zal toe nemen. In verband met deze verwachting en in dit licht zou spr. het annexatie-vraagstuk willen bezien. Gewoonlijk wordt aldus ge- reneneert iedere stad moet zich uitbreiden en heeft expansie noodig, alles wat feitelijk tot de stad behoort en een geheel temeer uit maakt, behoort ook administratief onder één gemeente gebracht te worden. In de eerste plaats wilde spr. hierbij de op merking maken hoe maakt men uit wat „feitelijk" bij de stad behoor' en wat niet meer. Men zegt het geheele complex waarvan de stad het centrum vormt behoort ook stads rechterlij k met de stad vereenigd te worden. De stad is dan het economisch centrum voor allen die buiten wonen, naar in de stad hun werk hebben, voor allen die hun in- koopen, hun zaken in de stad doen, voor allen die hun kinderen naar scholen in de stad zen den, enz. Alle aangelegenheden die in het belang van het geheele 'complex strekken, zoo redeneert men behooren in hun vol ledigheid door het gemeentebestuur van de stad te kunnen worden voorzien en dat is slechts mogelijk wanneer op zoo ruim mogelij ke schaal het omliggend gebied bij de stad gevoegd wordt. Deze redeneenng is eigenlijk de grondslag van wat wij kunnen noemen „het annexatie- systeem". Maar wanneer op het oogenblik dit systeem logisch en in vollen omvang zou worden toegepast dan zou b.v. Haarlem ver eenigd moeten worden met Heemstede, Bennebroek. Zar.dvoort, Bloemendaal, Vel- sen, Schoten Spaarndam en Haarlemmer- liede, maar Amsterdam zou evengoed aan spraak op dit gebied kunnen doen gelden. Zoo wees spr. nog naar andere streken Dit is natuurlijk toekomstmuziek en op 't oogenblik zouden steden dergelijke eischen niet durven stellen maar is 't niet te verwach ten dat vroeg of laat dergelijke plannen in ernst zullen worden voorgesteld, tenminste, wanneer men op deze wijze blijft doorgaan en de annexatie methode als non plus ultra van staatsmanswijsheid huldigt. Dan wordt nu de hoofdvraag is dat annex atie-systeem nog wel van onzen tijd En wanneer men het niet consequent toepast, maar zich slechts bepaalt tot het aaneenvoegen van enkele stukken hier of daar, komt men dan nie.t evenzeer voor de vraag te staan of dit annexatie-systeem dan nog wel het middel is om de moeilijkheden die ontstaan in de behoeftebevrediging van één groot complex naar behooren op te lossen. Immers, het annexatie-systeem, niet consequent toege past, verwordt tot een schippèrstelsel. Nu zijn er naar het inzien van spr twee uitwegen óf het annexatiesysteem conse quent toepassen, óf in hoofdzaak breken met het annexatiesysteem, maar dan ook overgaan tot het in het leven roepen bij eenvoudige verhoudingen van een deugdelijke samenwer king van gemeenten, bij meer ingewikkelde verhoudingen tot het in het leven roepen van een soort districtsorgaan, een nieuw be stuurslichaam tusschen provincie en gemeen te is om speciale districtsbelangen te behar tigen. Dit alles zijn betrekkelijk nieuwe gedach ten, voor ons land althans. In het buitenland kent men al langen tijd een onderverdeeling in provinciën, districten en gemeenten, maar ook kent men daar een samengaan van ver schillende bestuurslicharhen, met behoud van het zelfstandig voortbestaan van de van ouds bekende gemeenten. Groot Londen be staat b.v. uit 20 gemeenten. Het spreekt van zelf dat wij niet een of ander stelsel uit het buitenland zonder meer over kunnen nemen. Allereerst komt het aan op de beantwoor ding van de hoofdvraag wil men vasthou den aan- of breken met het annexatiesys teem. Spr. achtte zich niet bevoegd een posi tief antwoord op deze vraag te geven. Hij kon slechts verklaren, dat hij er toe neigt, de voorkeur te geven aan de tweede oplos sing, dus aan het breken met het annexatie systeem in zijn vollen omvang en hij gaf dan in het kort de gronden aan waarop die voór- keur berust. Na er op gewezen te hebben dat annexatie een ingrijpende en ruwe maatregel is, waar door aan de basis van den Staat,de gemeenten, geraakt wordt, betoogde spr., dat het toch van een democratische staatsinrichting aller eerst meebrengt, dat er bij' de bevolking be langstelling is voor de publieke zaak, mee leven in de gemeenschapszorgen. In een van ouds bestaande gemeente bestaat die belang stelling vanzelf. Tusschen het gemeentebe stuur en de bevolking, ligt 'een persoonlijke band. Dit is de beste wijze om te waarbor gen dat de gemeente overeenkomstig de wen schen der ingezetenen bestuurd wordt. Dit alles gaat bij een annexatie onher roepelijk verloren. Men wordt opgenomen in een groot geheel, waarbij men van eigen zeggenschap weinig meer merkt, de belang stelling zakt, alles wordt overgelaten aan de ambtenaren. Juist van kleine, gezonde, wel varende gemeenten kan dikwijls een krach tiger initiatief uitgaan en groote algemeene waarden worden voortgebracht Er zijn ook tegen annexatie administra tieve bezwaren aan te voeren. Kan het be zuinigingsmotief, dat dikwijls aangevoerd wordt, tot op zekere hoogte van gemeente bedrijven opgaan(al is voor een goed rende ment van de bedrijven geen annexatie noo dig), allerminst gaat het op bij de gewone gemeentediensten. Voor het dagelijksche secretarie werk, burgerlijke stand, onderwijs, werkloosheidszorg, kunnen kleine admini straties veel goedkooper werken, omdat het overzicht dan blijft bestaan. Hoe grooter de administratie, hoe meer het werk moet wor den onderverdeeld, hoe meer moeten chefs, sous-chefs gemaakt worden. Maar voor dien staat vast dat boven een bepaalde grens, die meestal gesteld wordt op een gemeente van 50.000 inwoners, elke toe name de publieke lasten per hoofd der be volking doet stijgen. Spr. behandelde hierna de beiastingactie wélke vooral bij Heemstede naar voren komt. Snr. betoogde dat er geen sprake is van para siteeren door Heemstede waar wel van een wederzijdsch prcfiteeren door Haarlem en Heemstede. Ontegenzeggelijk ligt er iets on billijks in dat een stad met zijn arbeidersbe volking onder zware lasten te lijden heeft ter wijl de welgestelden en de bezitters van groc; vermogens meer en meer hun woonpla?. buiten de steden vestigen en zich zoodoend aan de zware stadslasten onttrekken. Eer. goed economisch stadsbeheer is slechts da- mogelijk, wanneer alle klassen der maat schappij vertegenwoordigd zijn, zoodat de verdeeling der inkomens op haar gebied zoo danig blijft, dat daaruit de belastingen rede lijker wijze kunnen worden gedragen. Maar men bereikt dat niet. door willekeurig een of ander deel van een naburig gebied, waar toevallig groote inkomsten te vinden zijn, te annexeeren. Aan het recht wordt op deze wijze tekort gedaan en bovendien wordt het doel niet bereikt, omdat het kapitaal weg zal vluchten buiten het bereik van de stadsbe lasting. Een groot practisch bezwaar van annexatie is, verder dit het is een sprong in het duister. De stad vermag geen enkel bewijs te geven dat er een verbetering van èe gemeente- financiën uit voortvloeien zal. Spr. wees er vervolgens op hoe depri- meerend de gedachte aan een eventueele annexatie werkt op de besturen en de inwoners van de gemeenten, die het slachtoffer dreigen te worden. Elke tak van dienst wordt door die dreiging in zijn normale behartiging be lemmerd. Wanneer er dan met een beslissing zoolang gewacht wordt als m Heemstede, dan is het ieder duidelijk hoe door een der gelijke onzekerheid een behoorlijke doelbe wuste ontwikkeling van de betreffende ge meente onmogelijk wordt. Spr. kwam nu nog tot de vraag welke middelen dan wèl aangegrepen moeten wor den om een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, die voortspruiten uit de ont wikkeling en groei van aangrenzende ge meenten het vraagstuk der samenwerking van gemeenten, een vraagstuk, dat in ons land nog in elk opzicht een vraag-stuk is, omdat er geen bevredigende regels voor die samenwerking bestaan. Het wetsontwerp tot herziening der gemeentewet is nog altijd niet in behandeling genomen. En wanneer die samenwerking van gemeenten onher roepelijk samen gekoppeld blijft aan de algeheele herziening van de gemeente wet, dan za! er nog veel geduld noodig zijn. Intusschen is in tal van wetten die samenwer king van gemeenten reeds geregeld voor speciale doeleinden b. v. de warenwet, de vleeschkeuringswet en de onderwijswet. Nu is er een zeer op den voorgrond tredend belang, dat dringend samenwerking van gemeenten eischt nJ. de gemeentelijke uitbreidingsplannen. In gebieden waar de verschillende gemeenten zoo nauw met el kaar samenhangen kan een goed uitbreidings plan het belangrijkste middel om een goede toekomst te verzekeren alleen ont worpen worden in overleg met de naburige gemeenten. Het gevaar bestaat immers dat een gemeente een villapark ergens ont werpt en dat de andere gemeente er vlak naast juist daar industrie-terrein aanbiedt Zoo zijn er vele andere punten die tesamen aanleiding hebben gegeven tot het denkbeeld of het niet wenschelijk zou zijn van een bepaald gewest en -streek,die een eenheid vormt, één gemeenschappelijk uitbreidings plan te ontwerpen, het „gewestelijke uit breidingsplan", waarover in den laatsten tijd reeds veel is geschreven. c/eycs- i 'Scrr-Lfj- .sflZo-ckf/i j ■S-cs-uQ^GJi.ese-r'oi. Ï*£cx&>.n.a42ct züncsi- énti //t Hier ligt de weg om het annexatie-sy steem te vermijden. Op deze wijze zal aan tal van hoofdargumenten, die thans vóór an nexatie geopperd worden, tegemoet worden gekomen op bevredigende wijze. Spr. wees er op, dat aan die plannen een diepe studie zal moeten voorafgaan. Hierna beschouwde spr. de manier, waar op de grenswijzigingen tot stand komen. In de tegenwoordig geldende regeling is geen waarborg te vinden voor een werkelijk on partijdige objectieve beslissing, in de eerste plaats omdat de behandeling van de zaak ge heim is en vervolgems omdat er geen ob jectief eriterium bestaat, waaraan annexatie plannen getoetst kunnen worden. Wé heb ben slechts te kiezen tusschen óf alles bij het oude te laten blijven öf ineens een zeer in grijpende maatregel de annexatie meer dan ooit is thans de tijd rijp om hier veran dering in te brengen. - Nadat de spr. zijn rede beëindigd had, sprak de voorzitter een dankwoord tot Mr. Scheffer en richtte vervolgens eenige woor den van hulde tot den wethouder Dr. Droog, ter vergadering aanwezig, in wien hij wensch- te te huldigen het bestuur der gemeente Heemstede dat steeds actief is, waar het geldt het behoud van Heemstede in zijn tegea- woordigen vorm. DE MEEST LICHTGEVENDE STER. Volgens de publicaties der metingen en waarnemingen door M. Shapley, directeur van het observatorium van Havard College, is de ster S. Dorado aan den Zuidelijken sterrenhemel de meest lichtgevende der tot op heden waa-genomen sterren. Onzicht baar voor bet bloote oog. daar de grootte varieert van de Se tot 9e gr., staat deze zon, in de sterrenhoop No. 1910 v. d, nieuwe cat. Dreiier, gelegen in de groote Magellaen- sche Wolk aan den Zuidelijken sterrenhe mel. Deze ste-renhoop meet ongeveer 1848 trillioen kilom. in diameter en is op ruim 100.000 lichtjaren afstand van ons af gele gen. Magellaen ontdekte op zijn reis om ds wereld in Januari 1521 deze sterrenwolken, die daarom naar hem zijn genoemd. De licbtkracht van deze zon dan staat gelijk aan 690.000 van onze zonnen; het massaverlies door deze ontzettende uitst'a- ling is enorm, en wel 1000 en een hall mil liard ton per seconde. De diameter van dit reuzen zonlichaam, is over de 300 millioen kilom. Als bekend is de diam. van onze zon 1,391.000 kilom. De afstand 100.000 lichtja ren. omgezet in kilometers, is 946.700.000 milliard K.M., van welken afstand, als ge zegd, het licht, dat nu vandaar afgaat, de aarde eerst bereiken kan over 100.000 jaren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9