Verkeersongevallen Een driejarig knaapje doodgereden. De moord met voorhedachten rade In het RozenjTiëel. ^cornaamste Nieuws De moeilijke taak. Stadsnieuws. DMariastictitir te Velsen. De boHen in bloei. Een goedé vangst. A Donderdag 1 April 1926 50ste Jaargang No. 16214 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste biad [Vlet Gen Uotrn sal spoedig een aanvang worden gemaakt. Die niet waagt, die niet wint. De dader der inöraken "m Haarlem en omgeving gepakt. Jubilea. Hinderwet. Besmettelijke ziekte. N.V. Eerste Haarleinsche Auto-Maatschappij. Geen spreekuur. Een Aprilvisch. Verlof Drankwet. De moordenaar voor de Rechtbank. Geëischt wordt een gevangenis straf van S jaar. in dit nummer. J. J WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht Dp abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal 3.25 Per week 0.25 franco per post per,kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. HAARLEMSGHE COURAHT Advertentiën 35 cents per rege! Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel; op de le pagina's 75 ct per regel Vraag- èn aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 cl., bij vooruitbetaling. i a :n™*°P z'in' 'néevolge de verzekeringsvoorwaardëii Ofl (Tl) H Levenslange geneele ongeschiktheid tot werken" dool f 7(TO bij een ongeval met f Ti bij verlies van een hand, tooi een der volgende uitkeeringen: dutJU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen I UUw" Joodelijken afloop- een voet of een oog: legen ongevallen verzekerd f19K bij verlies van een j fjfi I iCtJ.' duim of wijsvinger du. bij 'n breuk var f AR been of arm: bij verlies v. een andere vinger. Er is over den val van het laatste christe lijke kabinet en over het ineenstorten der coalitie heel wat nagekaart. De meeste schrij- vers en sprekers in organen der rechterzijde en op vergaderingen van rechtsche kiezers kwamen in hun nabetrachtingen tot de con clusie. dat het losraken van het verband onder de christelijke partijen te betreuren v as en dat zoo spoedig mogelijk een her nieuwde samenwerking moest worden be reikt. Ook onze beschouwingen zijn in dezen geest geweest. Wij hebben ons niettemin niet verheeld, dat aan de verwezenlijking van die wenschen groote moeilijkheden in den weg staan Te veel is o. i uit het oog ver loren dat de zaak van het gezantschap slechts een aanleiding was om een reeds lang in de coalitie bestaande crisis tot een er iknoopir.g te voeren Niemand heeft dit zóó jujst geschreven als do heer Colijn in het artikel waarmede hij op 8 Maart i.l. weer het hoofdredacteurschap van de Stan daard aanvaardde. Het wegvallen ten onzent van de samen werking der rechtsche partijen zoo schreef hij, en daarmee voorhnnds van demogelijk heid van een normalen toestand op Re- geeringsterrein, roept tot zeer ernstige be zinning. Ik bliif welbewust voorstander van die samenwerking en zal haar dan ook in ens blad naar vermogen bevorderen. Alleen tegen overhaasting waarschuw ik thans reeds Toen ik in 1920 als leider onzer partij optrad, vond jk een toestand, die reeds vee! verschilde van dien van 10 jaren vroeger. Het coalitiegebouw vertoonde onmisken baar ernaUge scheuren. Het jarenlang samengaan van partiien. waarvan de een dit. dc ander gindsch offer had moeten brengen: het tot een goed einde brengen van den strijd om de school; het niet klaar en gaaf gereed zijn met de oplos sing voor allerlei andere vragen waarop Kuvpe- met ziin vragend Wat nu? reeds heengewezen had dat blies was oorzaak.- dat met een uiteenvallen van de Coalitie te eenitfer lijd ernstig gerekend moest worden Wat te duchten viel, is dan nu geschied. Maar nuTnoet dan ook de eenheid weer groeien, Gemaakt marf ze niet! Besinning is noodig. Bij alle drie. Ook hierom, wijl de onmiskenbaar sterke stroomingen van onzen tijd tot ernstige over weging van ons standpunt ter zake nopen. Zóó is het! Wij moeten den geschapen toestand^eerlük onder de oogen durven zien en erkennen, dat de nieuwe basis voor prac- tische samenwerking voor de drie christe lijke partijen er nog niet is. Het voornaam ste, het leidende beginsel is er: zeker- De drang naar samengaan en de overtuiging van de noodzakelijkheid der onderlinge samen werking bestaat eveneens bü de drie rech'- sche groepen Wat echter ontbreekt is één grootê, allen meetrekkende leuze zooals in dertijd de strijd voor het bijzonder onderwijs. De fout of misschien moeten wij zeggen het noodlot der rechtsche partiien is geweest dat zij de laatste jaren zulk een gemeen schappelijk doel hebben gemist. En tocb be hoefde daar waarlijk niet naar te worden ge zocht Een prijzenswaardig en gezond stre ven was "net werken aan de gezondmaking van de buiten evenwicht geraakte financiën Ti ch zou men nog beter gedaan hebben, om krachtiger nog dan gebeurd is, nadruk te leg ger. op 't tijdeliike en kortstondige der poli tieke fase welke ,,de veiligstelling van den gulden werd genoemd. Hoe juist en nood zakelijk toch dit moeilijke en ondankbare werk op zich zelf was. voor de groote massa had het 'n materialistischen klank en scheen zóo slecht te strooken met chris te 1 ij k e staatkunde. Het was dan ook niet onmogeliik geweest om nog bezig met de saneering der financiën en ziende, dat de Rijksmiddelen maand na maand boven verwachting ruim bleven vloeien, een sowaal program uit te stippelen, waarop de drie partiien in de naaste toekomst zouden samengaan met evenveel vuur en élan. als waarmee zii schouder aan schouder voor dc vrije schooi hadden gestreden Wij weten, dat er op dit terrein vele moeilijkheden liggen; maar moeilijkheden zijn er nu eenmaal om overwonnen en niet om uit den weg gegaan te worden. En dat is een beetje een grief, welke men aan de co alitieleiders van de laatste tien iaar mag siellen. dat zij het oin oplossing schreeu wende sociale probleem niet elk voor zich er. vooral niet gezamenlijk voldoende onder de oogen hebben gezien. De Katholieke par tij heeft zich zelf in dat opzicht nog het minst te verwijten; bij haar was de belang stelling voor de oplossing der sociale nooden het grootst Het was clan ook best verklaarbaar dat in de jaren van onvermijd bare sociale bemoeiing een Katholiek socio loog als minister Aalberse. de voortrekker werd. Ma-ar juist in die jaren en nog meer bi' de kentering van het getij, bleek hoe groot het meeningsverschil over sociale .overheidsbemoeiing was, hoe zelfs iedere leidende gedachte voor een program van maatschappelijken opbouw op de basis van christelijke solidariteit ontbrak. En dit toch zal er moeten komen, wil er weer een periode van langdurige en vrucht- Bare samenwerking onder de christelijke par tijen aanbreken. Daarvoor ia! het vooral noodig zijn, dat de protestantsch-christe- 'lijkc partijen het in eigen kring allereerst eens worden over zulk een program; dat zij zich duidelijke en scherpe voorstellingen over sociale politiek maken en met de Katholieke Staatspartij daaromtrent tot overeenstemming komen. Wanneer wij nu de memorie van antwoord van den nieuwen minister van Arbeid, den christeliik-historischen dr. Slotemaker de Bruine lezen en anderzijds de agenda voor de eerst komende algemeene vergadering van de Christelijk-Historischc Unie inzien, dan hebben wij nog geen hooo dat de ver langde en noodzakeliike basis er spoedig zal zijn Het eerste Staatsstuk van den op volger van de ministers Aaiberse en Kooien is alleen toegejuicht in.... de liberale pers. wat nu iuist geen groote verwachtingen wekt. En de eerstvolgende vcigadering der Chr.-Hist Unie zal gewijd ziin aan een be spreking over het pauselijk gezantschap, fs er nu voor christelijke politici niets anders te doen? Wie waarlük hefstel der christe lijke coalitie wil, die zal lot ander inzicht moeten komen; die zal de groote sociale problemen van onzen tijd niet uit -den weg moeten gaan; desnoods moeten afwijzen, wat nog onrijp lijkt; maar ook moeten voorbe reiden en aanvatten, wat op den duur of dadelijk voor verwezenlijking vatbaar is. Wordt het zwaartepunt van de toekomstige coalitiepolitiek niet gelegd naar bet sociale terrein; wordt niet erkend, dat een toekom stige christelijke regeering den plicht heeft te streven naar een maatschappelijke re constructie op de basis van christelijke solidariteit dan zier wij, van een nieuwe coalitie óf wel nooit iets komen óf wel een nieuw samengaan weer spoedig, maar dan smadelijk stranden. Een verhoogde acti viteit op sociaal gebied en een degelijke §tudie der sociale problcihen 'oij de christe lijke partijen ieder voor zich zii daarom een prikkel om elkaar zoó spoedig moge lijk weer te ontmoeten op een 'terrein, waar nog zooveel heilzame arbeid wacht! Sinds geruimen tijd konden de plannen voor den bouw der Mariastichling te. Vel sen nog geen doorgang vinden, daar de Tuchtschool, bestemt! voor het nieuwe zie kenhuis tot nog toe steeds bevolkt was. Np echter opent zich een beter perspec tief De tuchtschool zal na afloop van dit schooljaar veUaten worden, waardoor het gebouw dus geheel vrijkomt. Naar aanleiding daarvan hebben wij te tevoegder plaatse inlichtingen ingewonnen en vernemen wij, dat na afloop van dit schooljaar met den verbouw der tuchtschool een aanvang zal worden gemaakt. Daar uit den aard der zaak. de verbouw- grooten omvang zal aannemen, 'zal de ver bouw langen lijd vorderen. Ofschoon het tijdstip van den aanvang der werkzaamheden dus reeds nadert, zijn definitieve teekeningen van een nieuw zie kenhuis1 nog niet gereed en zijn deze dus ook door de desbetreffende autoriteiten nog niet goedgekeurd kunnen worden. Evenwel hoopt men met de definitieve plannen spoedig gereed te komen, opdat dc verbouwing der tuchtschool zoo spoed;g mogelijk zal ter hand genomen kunnen wor den. Intusschen zal de finpnciëele zijde van het vraagstuk bij het maken van teekenin gen en bestekken een niet onbelangrijke rei 'moeten spelen. GOEDKOOPE TREINEN NA PASCHEN. Eenigen tijd geleden heeft Vreemdelingen verkeer te Haarlem zich gewend tot de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen, met het verzoek, gedurende den bloeitijd der bloembollen, goedkoope treinen naar deze streek te doen rijden. Het moet voor deze vereeniging een groote voldoening zijn, dat dit gelukkig initiatief met succes bekroond is. Wel berichtte de Dienst der Exploitatie van de Spoorwegen dat het onmogelijk was met Paschen speciale goedkoope treinen te doen loopen, doch op Zondag 11 April zullen goedkoope tre'inen uit drie richtingen naar Haarlem, Hillegom, Lisse en Leiden loopen; t. w.: van Kampen. Meppel, Zwolle, enz. via Amersfoort, van Eindhoven, Boxtel, Tilburg, Breda, 's-Hertogenbosch enz. Van Nijmegen. Arnhem, Eist, Geldermaisen enz. Deze treinen komen alle tusschen 9.26 en 10.11 des voormiddags te Haarlem aan en vertrekken uit onze stad tusschen 6.32 en 7.36 des-avonds, zoodat de bezoekers ruim schoots gelegenheid krijgen de bloemen pracht in oogenschouw te nemen. De prijzen zijn zeer laag gesteld, voor de grootste af standen, van Eindhoven en Meppel bedra gen de retourprijzen 2e klasse resp. slechts f 5.2*5 en 5 75, uit Nijmegen 4.75, zoodat verwacht mag worden, dat het bezoek aan de bollenstreek op dien dag zeer belangrijk zal zijn. Het bestuur van Vreemdelingenver keer heeft hierdoor eens te meer getoond, dat het het belang van Haarlem en de na burige gemeenten krachtig nastreeft. Toen de auto van D. uit den IJpolder te Halfweg den Kanaalweg passeerde, liep plotseling een bijna 3-jarig zoontje van den daar wonende v. d. P den weg over, met het noodlottig gevolg, dat het kind door den auto werd overreden en eenigen tijd late- aan de gevolgen is overleden. Den autobe stuurder treft geen schuld. Leelijke val. De omstreeks 60-jarige K. te Haarlem zou een fietstochtje maken langs den Rijks straatweg, doch maakte zich vermoedelijx zenuwachtig over de vele passeerende auto's, althans hij kwam te vallen in di trambaan van de E. S. M. en kwam daarbi; zoo onzacht met de rails in aanraking, dal hij bewusteloos werd opgenomen. Per auto werd de man naar zijn woning .vervoerd en is den anderen dag opgenomen in de Maria- Stichting te Haarlem. Bij den storm op 11 Maart j.l. zonk, .tl het buitenkanaal, te IJmuiden, bij de loods boot, een motor-kustvisschsrsva.ar.tuig, de IJ, M. 302. De eigenaars, bljj dat ze het veëge 'lijf er afgebracht hadden, zagen geen kans het vaartuig te lichten èn besloten tot slooping ter plaatse. Voor eer spotprijsje verkochten zij den motor, die uil het scheepje gehaaid werd, doch verder scho ten zij niet met de sloop op. De vorige week was de Rijkswaterstaat voornemens het wrak in beslag te nemen en op'te ruimen, daar men er hinder van ondervond. Dóch nu kwam een flinke arbeider de eigenaars een paar rijksdaalders, voor het casco bicden en dezen, die dachten aan het spreekwoord: beter een half ei dan een lecge dop, aanvaardden dat bod. Aleer nu de waterstaat zoover was, kwam de nieuwe ei genaar, geholpendoor een paar maats; op een idee. Zij leenden een aantal ledige va ten, sloten die waterdicht af, bonden ze toen bij laag water in het wrak vast en, bij het volgende vloedgetij rees, tengevolge van den weerstand der vaten, het wrak met het wa ter mee. Nu het eenmaal vlot was, was het belangrijkste werk gedaan Met een vlet heeft men het scheepje naar de haring- havpn gesleept en daar op een droge plek, waar men niemand hindert, geborgen De eigenaar gaat thans de naden op nieuw breeuwen, herstelt zelve hetgeen ge broken was en koopt een andere motor. Tengevolge van dit werk is hij dan voor een heel licht prijsje, in het bezit van een zeewaardig scheepje gekomen. Dinsdagmiddag kwam een persoon in een sigarenwinkel te Bennebroek een doos si garetten koopen. Terwijl de winkelierster het artikel uitzocht, haalde de z.g. kooper plotseling een beitel voor, den dag, daarme de de verkoopster dreigend, teneinde zich in het bezit van het geld in de winkellade te stellen. Op het hulpgeroep der vrouw kwamen aanstonds een paar wegwerkers opdagen die" -den aspiraut-roover over- mandelen. -• De politie verscheen spoedig ter plaatse en rekende den man in. Hij gaf voor uit wanhoop over zijn werkloosheid getracht te hebben aan gèld te komen. De rechter zal nu hébben' uit te maken of men met een desperado dan wel met een bi-u talen aanrander te doen heeft. De gearresteerde is de 25-jarige H. C. v. B. wonende te Schoten. Naar later gebleken is, heeft de man nog veel meer op zijn kerfstok. In hem hoopt men den dader te pakken te hebben van de vele diefstallen in Haarlem en omgeving gepleegd. Hedenmorgen is hij naar Schoten over gebracht en bij het onderzoek is gebleken, dat hij schuldig is aah vier diefstallen in Schoten gepleegd, n.l, bij den caféhouder v. W„ op den hoek Schoterweg-Kloosterstraat bij een kapper in de Floresstraat, bij een melkhandelaar in de Mhdoerastraat en bij een sigarenwinkelier aan het Schoterbosch- plein. Verder is hij nog schuldig aan diefstal van een rijwiel in de Atjehstraat. In den loop van den dag zou de gearres- i teerde gehoord worden door de politie te Haarlem en door die te Bloemendaal. Aan den veldwachter te Bennebroek heeft hij gezegd, ook schuldig te zijn aan de dief stallen in Haarlem en Overveen. De heer H. de Bruijn, bevolkingscontro leur, herdacht heden den dag dat hij 25 iaar in dienst der gemeente Haarlem was. HH is eerst agent van politie, daarna- brugwachter en hoofdbrugwachter geweest" en sinds 8 Augustus 1921 is hii bevolkingscontroleur. Van morgen werd hij per auto van zijn woning gehaald en feestelijk ontvangen san het b.evolkingsbureau. De afdeelingschef. de heer W. Fehres, sprak hem in waardeerende j bewoordingen tóe en prees hem als uit stekend ambtenaar en aangenaam collega. Namens het personeel bood hij hem een fraai divankleed en bloemen aan alsmede een mooie teekening, vervaardigd door den heer T uiting, ambtenaar der afdeeiing. welke tee kening voorzien was van de handteekeningen van alle leden van bet personeel. De jubilaris dankte getroffen voor de hem gebrachte hulde. In den loop van den morgen werd hij nog ontvangen ten Stadhuize, waar hem onder aanbieding va» gelukwenschcn het gebruike lijke couvert werd geschonken. De heer R. Preenen vierde heden ziin zil veren jubileum in dienst der firma H. Dames. Zijn patroon feliciteerde hem hedenmorgen in een hartelijk speechje en boor hem een gouden horloge in fraai étui aan. Het ge zamenlijke personeel schonk den jubilaris 'n prachtigen barometer. Het verdere gedeelte van den dag had de jubilaris vrijaf. Ook de firma Holt Straathof in de Gr. Houtstraat, had vandaag een zilveren jubi- lari's in haar midden, n.l, den heer W. Lacet. die 25 jaar kleermaker bij de firma was Hij werd van morgen mat zijn echtgenoote per auto van zijn huis gehaald en naar de zaak gebracht, waar de heer G. Straathof hem toesprak. Deze wees op de zeldzaam heid van het jubileum en herinnerde voorts aan de prettige samenwerking welke steeds tusschen de firma en den jubilaris bestaan had. terwijl hii den wensch uitte, dat die goede verstandhouding nog lange jaren zou mogen voortduren Hij bood hem ten slotte een geschenk on der couvert aan, terwijl twee dochtertjes van den heer Straathof aan de echtgenoote van den jubilaris bloemen offreerden. Voor he aanwezige personeel sprak de heer W. Beke den jubilaris toe en schonk hem eveneens een geschenk ondej* couvert. B. en W. van Haarlem doen te weteu, dat bij hunne beschikking van heden aan de N. V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken vergunning is verleend tot uitbreiding van hare fabriek gevestigd in de gebouwen, ge legen op een terrein aan de Harmenjans- straat no. 2 en aan het .Noorder Buiten Spaarne. kad. sectie E nos. 2284 en 3571, bestaande in de wijziging van een kleedka mer, welke wordt ingericht voor poederka mer met bordes, het verhoogen van een bestaande liftschacht en het bijplaatsen van kracht- en andere werktuigen. DE HUURCOMMISSIE iN HAARLEM. Dezer dagen is een bericht gepubliceerd, dat de Minister van Binnenlandsche Znker, een brief had laten uitzenden naar de Huur- commissies waarin aangedrongen werd op opheffing der Huurcommissies. Zelfs werd als datum der opheffing reeds genoemd 1 Oc tober, We hebben eens bij den secretaris van de Huurcomissie hier ter stede geinformeerd of opheffing alhier reeds mogelijk of zelfs ge- wenscht zou ziin. Deze beantwoordde de gestelde vraag- beslist ontkennend. Integen deel bestaat er volgens hem allé aanleiding tot het coiltinueeren der commissie. De op heffing zou naar ziin meening een ramp be- teekenen 1 althans tenminste aangaande de kwesties betreffende arbeiderswoningen. Omtrent huurverhooging en huuropzeggingen van arbeiderswoningen wordt nog zeer dik wijls de hulp der Huurcommissie ingeroepen. Voor de zaken, welke middenstandswoningen aangaan, zou de Huurcommissie niet meer noodig ziin. In kwesties betreffende die wo ningen behoedt de commissie niet veel meer op te. treden. Hel vorig jaar is de Huurcommissie nog in 861 gevallen opgetreden en het aantal gevallen in de eerste drie maanden van dit jaar ter beoordeeling voorgelegd, is naar verhouding even groot als dat gedurende de laatste zes maanden van 1925, Daar komt nog het groot aantal zaken bii, dal nooit de Huurcommissie bereikt, doch op het secretariaat afgehandeld wordt Dat zijn die. zaken welke ter kennis van het secretariaat worden gebracht en dan door zijn bemiddeling in der minne worden ge schikt. Ook dit is nog een respectabel aan tal dat naar de meening van den secretaris der Huurcommissie het vooralsnog voortbe staan der commissie zeker wettigt, waarbij zich verder nog voegt het preventief wer ken der commissie. In de afgeloopen -week hebben zich alhier voorgedaan 2 gevallen 1 geval 'van diphtheritis. van roodvonk en In de algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. Eerste Haarlemsche Auto-Maatschappij, voorheen J. Inpijn, wer den balans, winst- en verliesrekening goed gekeurd en het dividend bepaald op 10 pCt. (v. j. 8 pCt). Dcburgemeester, de heer C. Maarschalk, >.al morgen niet zijn gewone spreekuur hou den. Men maakt er ons opmerkzaam op, dat in ons bericht omtrent den zetel van Bloem bollencultuur niet vermeld werd, hoe laat de heer Krelage met de afbraak van het Paviljoen zou beginnen. Dat is iuisi Het werd niet vermeld om te voorkomen dat het mooie grasgazon vóór het Paviljoendoor net overgrooie getal nieuwsgierigen zou worden* platgetrapt. Maar erg is het niet dat onze lezers niet heen zijn gegaan, want het blijkt dat de architect van den nieuwen zetel de neer één April, pardon Aprilein, een groote fantast is en de nieuwe zetel van Bóllenculiuur en bok de afbraak van ding is ontstaan, waardoor zii kort daarop isoverleden: althans, dat hij op tijd en plaats als voormeld na in kalm overleg het voernemen te hebben opgevat en het be sluit te hebben genomen zijn vrouw met opzet en geweld met een mes verschillende, althans één steek toe te brengen, haar met opzet en geweld met een mes verschillende steekwonden heeft toegebracht, tengevolge wdarvan zii zoodanige verwondingen heeft bekomen, dat een in- en uitwendige ver bloeding is ontstaan waamn rii kor! daarop is overleden: althans dat hii op tijd en plaats voormeld ziin vrouw. M. de B.. met opzet en geweld met een mes gestoken heeft en haar hierdoor zoodanig gewond heeft, dat een in- en uitwendige verbloeding is ont staan waardoor zii kort daarop is overleden. In deze dagvaarding wordt B. dus ten leste gelegd: moord subsidiair doodsla" sub sidiair zware mishandeling met voorbedach ten rade. den dood tengevolge hebbende of zware mishandeling, den doodi tengevolge hebbende. Als verdediger van bekl trad op Mr. J. A P C ter Bokket. De publieke tribune was overbezet met aandachtige luisteraars. De Rechtbank bestond uit: Jhr Mr. R. de Marees van Swinderen, president: mr. H. van Loghem, dc Josselin de Jong en mr. J H. Smits, rechters; Mr. A.ndrintfa Oficier van Justitie; Mr. A W Baron Sloet. grif fier. Zeven personen waren als getuigen op geroepen De verdediger had 5 getuigen a décharge opgeroepen Bekl. die wordt binnengeleid neemt vol komen kalm in de beklaagdenbank plaats. Op de vragen omtrent naam en ouderdom mtwoordt bekl met een hoofdknikken. Dan leest de Officier van Justitie de dag vaarding voor, die beai. den Officier strak aanziende, aanhoort. Na voorlezing van de lijst der getuigen stelt de president bekl. de vragen. Bekl. vertelt, dat hij 29 jaar gehuwd was met zijn vrouw Hij had vernomen dat zijn vrouw t inet een zekeren O. hield, bij wien zij in dienst was. Op den avond van 2 Februari vroeg hij aan zijn vrouw, of dat zoo was. Zijn vrouw antwoordde bevestigend en zeide er niet aan te denken O. te laten loopen. Den vol genden dag ging de vrouw weer naar O., ondanks al zijn vragen om 't niet te doen. Toen hij haar volgde naar het pakhuis van O. sloeg zij de deur voor hem dicht. Dien dag ging hij naar Wormerveer en Zandvoort in verband met familieraad. In Haarlem kocht hij messen. Vroeger verklaarde hij de messen ge kocht te hebben om zijn vrouw te dooden. Nu echter verzekerde hij dit te hebben gedaan voor den handel. 's Avonds kwam hij met de messen thuis, zijn vrouw "kwam om half negen. Hij vroeg weer zijn vrouw met O.V te breken, maar ze wilde niet, ee lachte hem uit en sarde hem zelfs. Toen werd bekl, woedend, vloog op en liep tot aan de keukendeur in zijn drift. In zijn broekzak had hij de messen; bij greep ze en liep met het geopend mes op zijn vrouw toe. „Met welke bedoeling?" vraagt de pre sident. Bekl. kan niet zeggen welke bedoeling hij ermede had, want hij was in dollen drift, het Paviljoen alleen m zijn brem bestaan. had h;j ef oyer dacht zjjn vrouw We hebben verschrikkelijk hooren moppe- (f> sfplf„n nnnit w;Me> ma3r ren over de geldverspilling, die met den afbraak van het Paviljoengemoeid is, maar die booze bui van velen onzer lezers zal na 1 April dus wel over zijn. B. en W. van Haarlem brengen overeen komstig art. 37 der Drankwet, ter open bare kennis, dat is ingekomen een verzoek schrift van J Brassine. om verlof tot het rerkoopen van alcoholhoudenden drank an- dood te steken, nooit. Hij wilde maar, dat hij nu zijn vrouw nog maar terug kon krij gen. Heeft u uw vrouw in dc borst gestoken? vraagt de president. Ik zal 't wel gedaan hebben, antwoordt bekl., maar ik heb er geen weet van. „Dat is te gek," herneémt de president ,.U wist heel goed wat u deed, dat verklaar de u voor den rechter-commissaris." „Dat deed ik om mij zelf in schuld te ver zwaren, antwoordt bekl. Uit de verdere vragen blijkt dat bekl. deren dan sterken drank.voor gebruik ter sjecj,ts vaag voor de oogen staat, wat er toen plaatse van v.erkoop in het perceel aan den ,igbellrcje j Zijn vrouw riep „moord" en ze geraakten aan 't worstelen. Hij hoorde een val en liep weg naar de politie om zich aan te geven. De griffier leejt bekl's verklaringen voor den rechter-commissaris voor, waaruit blijkt dat bekl. de geheele schuld op zich zelf laadt Hij pleegde volgens zijn verklaringen voor den rechter-commissaris moord met voorbedachten rade, want hij kocht reeds messen om zijn vrouw te dooden. Thans ter terechtzitting ontkent bekl. ge handeld te hebben met voorbedachten rade. Hij hapdelde volgens zijn verklaringen, in dolle drift en kan zich thans geen rekenschap geven van wat hij deed. Op de pertenente vraag van den president ten slotte, verklaart bekl. zijn vrouw met Raamsingel 30zw. Niet bij iedere strafzitting heeft de Haar lemsche Rechtbank een moord met voorbe- Het tekort in de kas bij de Bossche politie Het oud-lid der Tweede Kamer A. H. A. Arts overleden. Conflict bij de „Electrolux" in Den Haag. Vervoer van dienstplichtigen per autobus. Een internationale communistische confe rentie te Amsterdam onder valsche namen. In Dublin wordt een groot munitie-depot ontdekt. Bij een ontplofling in een iabriek van ontplolbare stollen in Carthagena worden negen personen gedood. Turati benoemd tot secretaris-generaal der Fascistische partij, als opvolger van Farinacci. Zie verder Laatste Nieuws. dachten rade te berechten, zooals heden- j,ej mes ;n borst te hebben gestoken, morgen het geval was. Als eerste getuige wordt gehoord de ge- De publieke belangstelling was weer als neesheer dr. Maurits. altijd bij geruchtmakende zaken, onverdeeld. Qp den bewusten dag 's avonds te half Die belangstelling gold de moordgeschie- twaalf werd get. op de plaats des onheils denis, die zich in het begin der maand Fe- ontboden. Hij constateerde den dood van bruari van dit iaar in het Rozenpriëel alhier het siachtoffer. De vrouw had verschillende afspeelde. wonden in de borst, tengevolge van mes- Men zal zich ongetwijfeld nog herinneren „teken, hoe het drama zich toedroeg. Op Donderdag 4 Februari des avonds om streeks half twaalf kwam zich aan het poli- tie-bureau aanmelden de 51-jarige H. M. B. wonende Rozcnprieelstraat 60, die kwam mededeelen, dat hij zijn vrouw vermoord had. De Officier van Justitie, mr. Andringa. de commissaris van politie en de noodige re chercheurs togen direct op onderzoek uit en bij aankomst aan het bewuste perceel had de ontboden geneesheer, dr. Mauritz, reeds den dood van het slachtoffer geconstateerd- Het bleek, dat de vrouw verschillende messteken In de borst, benevens sneden over de armen waren toegebracht. De recherche stelde een nader onderzoek in en het bleek, dat de vrouw in verstand houding leefde met een anderen man, welke verstandhouding B. te weten gekomen was en waarvan hij zijn vrouw met herhaalde vermaningen had trachten af te brengen. Op den bewusten avond omstreeks 11 uur had B. wedèforh een gesprek met ziin vrouw over deze kwestie en de woorden wisseling liep zoo hoog, dat hii zijn vrouw met een mes. dat hij reeds opzettelijk voor dit doel had gekocht, doodstak. Dezen moord met voorbedachten rade had de Haarlemsche Rechtbank hedenmorgen le berechten In de dagvaarding werd B ten laste <le- legd. dat hij, na in kalm overleg het voor nemen te hebben oogevat en het besluit te hebben genomen, zijn vrouw M. de B. op zettelijk van het leven te berooven, haar met opzet en geweld met een mes verschil lende steekwonden in de berst en den lin kerarm had toegebracht, door welke ver wondingen een in- en uitwendige verbloe- Aan den beklaagde worden de twee in- beslag genomen messen getoond, welke bekl. herkent .Met een ervan heeft hij zijn vrouw gestoken. Tweede getuige is G. LI. Wedekind, re chercheur. Get. was op 't burau van politie toen op dien bewusten avond bekl. zich als moordenaar kwam aanmelden. Eerst twijfelde men aan de waarheid van het verhaal omtrent den moord, maar toen men bloed aan de hand van B zag. begreep men dat het waarheid was. wat B. kwam vertellen. Het onderzoek leverde de beves tiging der beweringen. Volgende getuige is J. Posma, agent van politie, die ook op het bureau was. toen B. zich kwam aanmelden. Hij vertelde op dien avond, zijn vrouw te hebben vermoord. Hij had dien dag twee messen gekocht, zeide hij; één voor zich zelf, één voor zijn vrouw Het mes had B. in de binnenzak. Dit gaf hij over. Zijn toestand was kalm. Hij had tot den agent verklaard na zijn vrouw te hebben gestoken niet den moed te hebhen gehad zich zelf van het leven te berooven. De getuige, de inspecteur der recherche T. Swart, ve-klaart de messen in beslag te hebben genomen. Als getuige komt ook voor A. J. S.. win kelier, bij wien bekl. de messen gekocht had. een dolkmes en een knipmes. Hij bad gezegd, iemand een cadeautje te willen geven; daarom nam hij twee messen mede. betaalde ze, onder voorwaarde één der messen te mogen terugbrengen, indien er keus gemaakt wa?. Aanvankelijk had get. gedacht dat B. Barometerstand 9 uur v.m.: 768. Vooruit. Licht op. De lantaarps moeten morgen worden opgestoken om 7.03. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 1 April 1926. Laagste Barometerstand 768.0 inM. te Dresden. Laagste Barometerstand 750.8 m.M. te Blacksod. Verwachting van den avond van 1 tot den avond van 2 April: Zwakke tot matigen, zuidelijke tot zuid- wesFëlijken "wind, licht tot halfbewoTkt droog weer, nachvorst, zelfde temperatuui overdag. handelaar was die iets aan Je messen ver dienen wilde. Ten slotte komt voor als deskundige Dr. J. P. L. »Hulst, die de sectie op het lijk verrichtte. Het deskundig rapport wordt door den griffier voorgelezen, welk rapport get. be vestigt. Hieruit blijkt o. m. dat de wonden met een groot mes en met groote kracht ziin toegebracht; ook het hart werd daarbij ge raakt. Get. verklaart tevens dat de steken mei een der inbeslaggenomen messen zeer ze ker kunnen toegebracht zijn. Dan worden de getuigen a décharge ge- hoord. Het eerst komt voor mej. W. B. dochter van bekl. Get. had van haar zuster ge hoord, dat haar moeder in verstandhouding leefde met O. Omtrent de verhouding in het ouderlijk huis vertelt bekl. dat de verhouding in den laatsten tijd niet rooskleurig was. De verdediger toont get. een geopend mes, hetwelk volgens verklaring van get. gevonden is in de kamer waar de moord gepleegd is en wel geopend. Volgende getuige is J. J. V. Hij heeft Zondags vóór den moord bekl. ontmoet. B. zeide hem, op zoek te zijn naar messen, die hij noodig had voor den handel. Samen hebben ze toen voor verschdlende^étalages naar messen gekeken. Getuige was een zeer goed vriend van B, en ze gingen als broers met eikaar om. Gehoord wordt vervolgens mej. M. B-, dochter van bekl. Get verklaart, dat haar moeder haar ver teld had verschillende bedragen en voor werpen van O. te hebben gekregen. Ook vertelt get. van de slechte verhou ding tusschen vader en moede. Haar moe der kende O. sinds meer dan 5 jaar Ook spreekt zij van verschillende hande lingen waardoor de vrouw van B. haar man het leven onaangenaam maakte. Get. is gehuwd en zij vertelt, dat haar man haar moeder de deur gewezen had. Ook verklaart get. dat ongeveer 3 jaar ge leden een aanslag op bekl. was gepleegd Bekl. werd naar buiten gelokt, doordat een ruit brak. Nauwelijks was hij buiten of hij kreeg een slag op 't hoofd en werd bloedend verwond De politie kreeg de zaak in onderzoek, maar nooit werd eenig licht in deze zaak gebracht. Get. vertelt veel van haar moe der. Haar moeder verdiende geld met werken, doch haar geld versnoepte zij. Volgende getuige is LI. B., zoon van bekl. Hij verklaart zijn vader op de handelin gen van zijn moeder opmerkzaam te hebben gemaakt. Laatste getuige is P. O. wonende te Haar lem. Get. verklaart de vrouw van bekl. ge kend te hebben, hij ging 's avonds wel met haar uit. Hij kwam des morgens om zes uur, het personeel vas het pakhuis om zeven uur. Aan bekl.'s vrouw gaf hij verschillen- re geldswaardige bedragen. Get. ontkent eenige verstandhouding te hebben gehad met de vrpuw Het requisitoir. De Officier van Justitie wijst er op, dat bekl.'s houding nu heel anders is dan bij het eerste verhoor. Dit zal hem echter wei- sig baten, want bekl.'s verklaringen bij het eerste verhoor werden volkomen kalm af gelegd. Het O. M. eischte 8 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1