STADSNIEUWS, a Een vreemd voorstel. V erkeersoiigevallen Voornaamste Nieuws De Huurcommissie. Luchtverkeer. MARKTNIEUWS. Vrijdag 2 April 1926 50ste Jaargang No. 16215 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Agenda 3 April WarmMoedpaardenfokkerij. Naar Borneo. GewetensgeldL Serenade. Interlocale telefoonlijn Halfweg Hoofddorp. De Holiandsche Handelsbank. VAN ONZE RECHTBANK. Kamer-Centrale Haarlem. Kanaalplannen in Noord-Holland. Uitdeeling diploma's aan de Ambachtsschool. Voor de bleekneusjes uit de groote stad- Kind doodgereden te HeHo. DE OPHEFFING DER ZONDAGSBESTELLING. Vreemdelingenverkeer te Zandvoort. Hoe men afval nuttig gebruikt. in dit nummer. J. .1. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. BINNENLANDSCH NIEUWS. Tiende-Diocesane Katholiekendag. Een gevoelig lesje. Een vliegdienst Vlissingen- Ostende. LAATSTE NIEUWS. ELECTRISCHE CENTRALE AFGEBRAND De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Ter kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Aovertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct per regel Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel mee 15 ct.. bij vooruitbetaling. ALe abonne s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7£Zfi bijeen ongeval met f O (1 ,egen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: vlU.^doodelijken afloop: «uU- bij verlies van een hand, f'|DE bij verlies van een f Efi bij n breuk var. een voet of een oog: I duim of wijsvinger' been of arm: bij v erlies v. een andere vinger. Er bestaat hier te lande een „Comité Goede Vrijdag-Herdenking", hetwelk ten doel heeft den dag van vandaag tot een al gemeen christelijken feestdag te maken, zooals b.v. Kerstmis en Hemelvaartsdag. Zelfs in protestantsche kringen bestaat cr verdeeldheid over de juistheid van het stre ven van dit comité. Er zijn er, die, niet geheel ten onrechte vreezen, dat, wanneer de GoedeVrijdag tot „algemeen christelijken feestdag" zou worden verklaard, dit voor zeer velen een vrije uitgaansdag meer zou beteekenen, wat geheel en al in strijd zou zijn met de beteekenis van de herdenking van Christus' dood aan het kruis. Intusschen heeft de Nederlander hét voor het comité opgenomen en het christ.-hist. hoofdorgaan schrijft zelfs, dat „protestanten en Roomsch-Katholieken kunnen samen werken tot bevordering van de plechtige herdenking van dezen dag." Het blad her innert er aan, dat reeds onder den Katho lieken minister Loeff in 1903 van een en ander sprake is geweest. Tot het jaar 1904 werden alleen de Zon dagen beschouwd als vrije dagen, in ver band met de betaling van vervallen wis sels. Artikel 154 van het wetboek van Koophandel schreef vpor: „Indien de be taaldag van eenen op tijd getrokken wis selbrief invalt op eenen Zondag, is dezelve des anderen daags betaalbaar." Minister Loeff stelde voor, bij wetsont werp van 3 Juni 1903, ten deze met den Zondag gelijk te stellen den Nieuwjaarsdag, den tweeden Paasch- en Pinksterdag, den Hemelvaartsdag, de beide Kerstagen en den verjaardag des Konings. Blijkens het Voorloopig verslag van de Tweede Kamer, verschenen 13 September 1903, waren verscheidene leden van oor deel, dat ook de Goede Vrijdag met den Zondag moest worden gelijkgesteld. De Minister van Justitie verklaarde 2 Februari 1904, in zijn Memorie van Ant woord: Dat hij niet zonder aarzeling er toe was overgegaan dien dag in het wetsont werp onvermeld te laten. Aanvankelijk was ook hij geneigd de juistheid te erkennen van de gronden, waarop werd gepleit voor het gelijkstellen, rq^t den Zondag, ook van den Goeden Vrijdag. „Intusschen, na kennis te hebben genomen van de feitelijke toe standen, die ten deze in verschillende stre ken van ens land heerschen, was de Mi nister er van overtuigd geworden, dat eene gelijkstelling van den Goeden Vrijdag met den Zondag tot bedenkelijke consequen- tiën zou leiden." De Minister handhaafde dus zijn oor spronkelijk voorstel. Bij de korte monde linge beraadslaging over het wetsontwerp werd de kwestie van den Goeden Vrijdag niet aangeroerd; en zóó ontstond de Wet van 27 April 1904, Staatsblad no. 83, krach tens welke artikel 154 van het Wetboek van Koophandel thans luidt als volgt: „Indien de betaaldag van eenen op tijd of, op zekeren termijn na zicht getrekken wisselbrief invalt op eenen Zondag of op eenen daarmede gelijkgestelden dag, is de zelve betaalbaar op den eersten daarop- volgenden dag welke geen Zondag noch daarmede gelijkgestelde dag is Met den Zondag worden ten deze gelijk gesteld de Nieuwjaarsdag, de Christelijke tweede Paasch- en Pinksterdagen, de beide Kerstdager., de Hemelvaartsdag en de ver jaardag des Konings." De Nederlander wil er nu op die wijzi ging van 1903 terugkomen. Zoo op het oog zou men zeggen: dit is een vrij onschuldig voorstel: in het wetboek van Koophandel laten vastleggen, dat een op Goeden Vrijdag invallende 'wissel be taalbaar wordt gesteld op den volgenden dag. Maar daarom is het natuurlijk niet te doen. Reeds thans is de Goede Vrijdag voor den geldhandel 'n stille dag. Het gaat er om, alle officieele instellingen te sluiten en aan het openbare léven het karakter van een Zondag te geven. De bedoeling op zich zelf is zeker zeer prijzenswaardig en wij eerbiedigen ten volle het gebruik onder de belijdende protestant sche christenen om den sterfdag des Hee- ren als een Zondag te vieren. Maar wie van de Katholieken een meegaan met dit ge bruik verlangt, begrijpt niets van de Ka tholieke mentaliteit, zooals deze zich in de kerkelijke liturgie van Goeden Vrijdag uit spreekt In de Katholieke kerk heeft iede re dag zijn eigen beteekenis. En vooral de vastentijd, welke het hoogfeest van Paschen vooraf gaat is rijk aan kerkelijke plechtig heden Deze vinden haar hoogtepunt in de Goede Week Op Passie-Zondag, twee we ken voor Paschen, worden reeds alle beel den in de kerken met paarse doeken om wikkeld. En in de laatste dagen der goede week dompelt de kerk zich geheel in rouw en boete. De herdenking van het Laatste Avondmaal op Witten Donderdag houdt de stemming van de lijdensweek. De eigenlijke viering wordt tot later, tot Sacramentsdag, verschoven. En op Goeden Vrijdag heeft de Kerk geheel het stempel van lijden en boe te gedrukt. Dien dag denkt de Katholiek alleen aan den smadelijken dood van den Zaligmaker. De vreugde der verlossing, wel ke hem daardoor werd bereid, komt eerst in de" Paaschmis tot uiting. Er is dus geen sprake van eenige viering van den Goeden Vrijdag zooals dit in protestantsche krin gen Wordt verstaan. En in onze Katholieke provincies zou het dan ook al een heel vreemden indruk maken, wanneer Goede Vrijdag tot officieelen Zondag werd verhe ven. Wij weten niet, welke de motieven zijn geweest, welke in 1903 van de invoering van Goeden Vrijdag in art. 154 van het wet boek van Koophandel hebben doen afzien. Maar het zou ons niet verwonderen, wan neer daarbij de overweging heeft voorgeze ten, dat het proclameeren van Goeden Vrij dag tot algemeen christelijken feestdag niet in overeenstemming is met de gezindheid van het overgroote deel der bevolking. En daarmee heeft de wetgever toch ze ker rekening te houden. Omdat er nu na 1903 ten deze o.i. niets veranderd is, zien wij geen reden, waarom de wet op de verlangde manier gewijzigd dient te worden. Sociëteit „St. Bavo" iPostzegelbeurs half 2 uur Vioolonderwijs 3 uur Geel-Wit 5 uur Gewone zittingen 7 uur. St. Jozef-gezeilengebouw Jansstraat 59 Geopend van 810 uur. Groote of St. Bavo-kerk Generale repeti tie „Matthaus Passion" half twee uur. Theater „De Kroon" „Pauweveeren" „De Spookboerderij" half drie uur 8 uur. Luxor Theater Tom Mix in „De Schrik der woudenhalf 3 uur „De laatste klap" 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempelier straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- riscus Liefdewerk Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89lA uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 1 uur 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uui s Zaterdags alleen van 9 A12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag savond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI.weg 309 Overveen (dr. C. Bosch). St Marthavereeniging, Bloemhoistraat 1, Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau, Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maandags van 2-^-3 uur. Donderdags van 12 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St, Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). SNELVERBAND. Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aa,n bet zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Naar wij vernemen hebben B en W aan de Regeering geadviseerd de huurcommissie in Haarlem niet op te heffen en met klem van argumenten betoogd, dat de woningnood vooral voor huizen van lagere huurwaarde nog zóó groot is, dat de huurcommissie niet gemist kan worden Wel zouden B en W geen bezwaar hebben de werking van de huurcommissie te beperken tot woningen van een bepaalde huurwaarde. De Remontecommissie zal Haarlem mermeer komen bezoeken. Het is bekend, dat de warmbloedpaarden- tokkerij in ons land van regeeringswege wordt gesteund o.m. door het verleenen van een militair certificaat aan daartoe speciaal gekeurde fokmerriën en vaderpaarderi. De van rijkswege verleende geldelijke steun voor het behoud van deze M. C. paarden is met groot, maar kan toch meewerken om te voorkomen dat de fokkers alle energie gaan verliezen, en alle hoop op een betere toe" komst opgeven. Jarenlang is de paardenfok kerij voor vele boeren een belangrijke bron van inkomsten geweest. Bovendien is hierbij een landsbelang be rokken, in zooverre het op deze manier mogelijk wordt in dagen van oorlog of oor logsgevaar uit eigen land de noodige teger- paarden tg verkrijgen, die tof voor korten tijd dleen uit het buitenland werden aangevoerd. De inzichten van de autoriteiten in den Haag zijn tn de laatste jaren ook ten gunste van onze fokkers gewijzigd wel probeerde ook vroeger de z.g. remontecommissie in de voornaamste streken van ons land geschikte paarden aan te koopen, maar in den regel gaf dit voor de paardenfokkers niet veel -esultaat, omdat aan de te koopen paarden vee) te hooge eischen werden gesteld. In den laatsten tijd is dit anders geworden en werden bijv. in de maand September 1925 te Gorcum 6 paarden aangekocht voor het leger en 4 voor de marechaussee. De rijkscommissie voor aankoop van re- nonfen in het buitenland, tevens ïnkoop- :ommissie voor het korps der Koninklijke Marechaussee is voornemens op Dinsdag 13 April a.s dezen polder een bezoek re brengen aan die boerderijen, die zich daar- roe zullen hebben aangemeld. Gezocht wor- len paarden van 58 jaar. Dat het een vlugge ïandel geve moge Father P Groot uit Halfweg, zal 14 April oer s.s „Rotterdam" naar zijn missie op Britsch Noord-Borneo terugkeeren. Ingekomen is bij den inspecteur der directe belastingen le Haarlem, 1ste afdeeling, 100.28 wegens te weinig betaalde Rijksin- komstenbelasting, Verdedigingsbelasting II en gemeentelijke inkomstenbelasting. De muziekkapel van v. d. Broek zal op 3 Mei a.s., des avonds van 8 tot 9 uur 'een serenade brengen aan bet echtpaar J. Ter HorstSmit, Oranjeboomstraat 124, alhier, ter gelegenheid van hun gouden huwelijks feest. Bij de op 31 Maart aan het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie gehouden aan besteding van het vernieuwen van de inter- lccale telefoonlijn tusschen Halfweg" cn Hoofddorp werden de volgende inschrijvin gen ontvangen: firma van Hoorn van den Berg. te Gouda 74(>5; A. v. Dijk, Utrecht 7654; B. v. d. Berg, te Reeuwijk 7833; firma H. van Dijk, te Haitem 8963; C. Slolker. te Bergambacht f 8980; P. v. d. Berg. te Waddinxveen f 9465; H, F. van Essen, te Halfweg 9880; firma Gebr. J. W. Vos, te Amersfoort 9974. Weer opstelling der loketten. Door directie en bewindvoerders der Hol iandsche Handelsbank, wordt thans medege deeld, dat van Dinsdag 6 April 1926 af de lo ketten weder geopend zijn tot het verzilve ren van coupons, ter conversie aannemen van stukken, verschaffen van wissels en vreemde munt, in depot nemen van waarden en gel den en in het algemeen tot uitoefening van het bedrijf der vennootschap. Over van 6 April 1926 af ingebrachte gel den kan conform de voorwaarden van in breng weder regelmatig met een dag, een week, een maand of langere opzegging wor den beschikt. De vóór het aanvragen der surséance loo- pende verplichtingen der vennootschap zijn aan de daarvoor geldende regelen gebonden en worden dus op nader vast te stellen tijd en wijze afgewikkeld. (Zitting van Donderdagmiddag.) Ze waren beiden nog jong, J. G. C. S., 19 jaar en P. J. ter W., 18 jaar en toch moes ten zij reeds met den strafrechter in aan raking komen. Met z'n tweeën zaten ze in 't beklaagden bankje omdat ze ook met z'n tweeën het strafbaar feit hadden beraamd en gepleegd, n.l inbraak in een onbewoonde villa door middel van inklimming. Het was gebeurd op 16 Maart. In Heemstede rondslenterend hadden ze al spoedig bemerkt, dat de villa Heereweg 64 onbewoond was, want de luiken waren gesloten en geen levend wezen was te zien. Niets dus gemakkelijket dan kalm en rus tig in te breken zonder vrees van gestoord te worden. Toch was 't raadzamer dat er één buiten bleef om een wakend oog te houden, want je kon toch nooit weten, wat er gebeurde, 't was zoo aan een grooten verkeersweg en op klaarlichten dag.... Aldus werd besloten; ter W. bleef een oogje in 't zeil houden en S. klom behendig door een dakraam naar binnen. De buit viel nu juist niet bijzonder mede. Dat was eigenlijk wel eenigszins te begrij pen, want als je geruimen tijd in den Haag vertoeft, zooals de bewoonster der villa, dan laat je geen kostbaarheden in een on bewoond buis achter. Maar voor een inbreker, die geen kost baarheden vindt, is ten slotte alles te ge bruiken, wanneer hij op z'n gemak bijeen kan zoeken, wat van zijn gading is. De tocht door de verlaten huizinge had tot resultaat, dat een doos met 22 gramo- foonplaten en een stel dameskleederen kon den worden buitgemaakt. Of er nog meer gestolen was, kon thans moeilijk worden uitgemaakt, want de jeugdige misdadigers lieten begrijpelijkerwijs ter terechtzitting niet meer los, dan dat zij gramofoonplaten en dameskleeren hadden gestolen, De bewoonster der villa, mevr. M. L. H A. F. had bij een vluchtige rondgang door haar woning nog geen andere diefstallen kunnen constaleeren. De inbraak was echter gelukt en toen S. met de buit in een zak gepakt eenmaal bui ten was, werd het gekaapte op een fiets geladen, want 22 gramofoonplaten zijn nogal zwaar, en met bekwamen spoed ging 't naar de woning van ter W. Daar werd de buit aan een nader onder zoek onderworpen en de zuster van ter W die, zooals ze zelf voor de rechtbank onder ecde verklaarde, niet wist, dat de kleeren van diefstal afkomstig waren, zocht een rok en een japon uit, waarvoor ze één gulden aan S. betaalde. Voor de rechtbank hekenden beide be klaagden schuld. Het bleek bovendien, dat S. reeds eerder ter beschikking was gesteld van de regeering. De zorg, aan hem besteed, scheen intusschen niet veel goeds nog in hem uitgewerkt te hebben. Wat ter W, betreft, die was nog nooit eerder met den rechter of met de justitie in aanraking geweest. Hiermede hield de Officier van Justitie in zijn requisitoir rekening. Hij constateer de het wettig en overtuigend bewijs gele verd en eischte tegen S wegens diefstal 8 maanden gevangenisstraf en tegen ter W. wegens medeplichtigheid 6 maanden gevan genisstraf. De uitspraak volgde na afloop der zitting S, werd veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf, ter W. tot 3 maanden voor waardelijke gevangenisstraf, met een proef tijd van 2 jaar. Uitspraken van Donderdag 1 April. H. K., los werkman, wonende te Zaan dam. thans gedetineerd diefstal, vier maan den gev.straf m a. pr. hecht. o. v. H. B. P. den N. schoenmaker wonende te Haarlem, thans gedetineerd diefstal, drie maanden gev straf m, a. prev. hecht. o.v. A M. Kok. gedomiliceerd te Amsterdam, thans gedetineerd. Art. 247 W. v. S. vier maanden gev.straf m. a Dr Jiecht o.v. S. v. d. V-, kleermaker, wonende te Am sterdam diefstal, zes weken gev.straf o.v. C. D„ chocoladebewerker. wonende te Haarlem, heling, acht maanden gev.straf m. a. prev. hecht o.v.. C. W., los werkman, wonende te Am sterdam, Vrijgesproken J G. kantoorbediende, wonende te Zaan dam, verduistering in dienstbetrekking, vier maanden gev.straf o.v. A G.. los werkman wonende te Zaandam, thans gedetineerd, diefstal) tweemaal ge pleegd. vier maanden gev.straf. m. a. prev. hecht. o.v. DE ALGEMEENE JAARVERGADERING. De Algemeene Jaarvergadering van de Kamer-Centrale Haarlem, wordt gehouden Zaterdag 15 Mei 1926, n.m. 2.30 uur in het gebouw „St. Bavo" Smedestraat, Haarlem. De agenda vermeldt: Opening, Notulen, Ingekomen stukken, Jaarverslag van den Secretaris, Rekening en verantwoording van .den Penirngmeesler, Verslag van de Kascommissie, benoeming nieuwe Kascom- missie. 2. Verkiezing Bestuursleden en afge vaardigden, 3. Bespreking Agenda A'ge- meenen Bond van Kieskringen. 4. Behande ling van het rapport der Reorganisatie- Commissie. 5. Rondvraag en Sluiting. In de toelichting op deze agenda wordt gezegd: Adv. 1. De penningmeester stelt voor de contributie voor 1926 weder op 5 cent per lid te bepalen. Adv. 2. Periodiek treden af als bestuurs leden: de heeren G. A. Ve-kade, IJmuiden. J. F. Lucx, Bussum en J. J. Brinkman, Haarlem. Bij het benoemen der afgevaar digden zal óok nu reeds rekerpng gehouden moeten worden, dat deze zelfde afgevaar digden ook in de eerste vergadering van den Partijraad Oct. a. s. (Art. 24 Ontwerp- Reglement) als zoodanig den Rijljskieskr ng Haarlem kunnen vertegenwoordigen. Ook z&l dan tevens een vertegenwoordiger van enzen Kieskring in het Bestuur der R. K. Staatspartij moeten worden benoemd. Adv. 3. Zoo aoodig zal het bestuur om trent de Bondsagenda van advies dienen. Geenmedewerking van het Rijk, Op een adres van het gemeentebestuur van Edam aan den Minister van Water staat gericht, houdende verzoek de ont worden kanaalplannen voor Noord-Holland aan een ernstig onderzoek te willen onder werpen en daarbij de wenschelijkheid te overwegen van een vaarwater van Amster dam over EdamHoorn naar Enkhuizen, geschikt voor vaartuigen van meer dan 600 ton en eene verbinding van dat vaarwater over Edam naar Purmerénd geschikt voor schepen van 600 ton, is door genoemden Minister geantwoord, naar de „Tel." ver neemt, dat- het z.i. niet op den weg van het Rijk ligt, dm in vqrband met de Zui- derzee-drooglegging aan de bestaande wa terwegen kostbare verbeteringen aan te brengen of deze te bevorderen, terwijl, voor zoovee] de aanleg van het gewenschte ka naal Amsterdam-Edam-Hoom-Enkhuizen betreft de Minister van oordeel is, dat de verplichtingen \jan het Rijk niet verder zul len kunnen gaan, dan het voorzien in de door de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee geschade belangen. In een der zalen der Ambachtsschool aan den Kleverparkweg werden gistermiddag aan de leerlingen, die den cursus hadden afgeloopen, de diploma'9 uitgereikt. De directeur, de heer Hengeveld, opende de bijeenkomst met een woord- van welkom, speciaal aan de leden der commissie van Onderwijs, die voltallig aanwezig waren. Spr, wenschte de leerlingen geluk met de bereikte resultaten, en gaf hun den wel- gemeenden raad de studie niet op te geven, maar steeds hun best te doen zich in hun ambacht te bekwamen. Na de uitreiking der diploma's, sprak de heer Van Tiel als vertegenwoordiger van het bestuur. Hij spoorde de leerlingen aan, na het behaald succes op de school, steeds de moeilijkheden van het leven f'ink onder de oogen te zien, en zich niet tC ver gooien aan voetbal en bioscoop, maar het allergrootste deel valt hun tijd te besteden aan den arbed. De heer Zwikker, als leeraar der timmer liedencursus wekte de jongelui op om, be halve een goed vakman, desnoods opzichter of patroon, op de eerste plaats een goed mensch te worden, om hooit den last, maar den lust van den arbeid te voelen. Namens de leerlingen spraken B. Radsma en J. van Deursen, woorden van dank en waardeering tot leeraren en bestuur. In zijn slotwood dankte de directeur nog eens voor de samenwerking van bestuurs leden en leeraren, die allen tot den bloei van school en onderwijs hun beste krachten hadden gegeven, en wenschte den vertrek- kenden leerlingen alle goeds voor hun ver der leven. Daarna namen de leerlingen persoonlijk afscheid van hun leeraren. Zij, die de dagschool hebben gevolgd, henevens enkele cursisten van de avond- vakteekenschool, hebben bij hun rapport een brief meegekregen, met 'verzoek, die na 1 en 2 jaar aan den Directeur te zenden. In dezen brief moeten zij dan verschillende vragen beantwoorden, o. a. of zij in het gekozen vak gebleven zijn, waar zij werken en welk loon zij genieten. Men herinnert zich dat eenigen tijd gele den door den gemeenteraad van Velden, aan de Amsterdamsche vereeniging „Vacan- tie Buiten" toestemming werd verleend tot het bouwen van een houten vacantie-zomer- verblijf, ergens in Velserbeèk. Men is thans bezig dat gebouw te zetten, op een terrein tusschen de spoorbaan en den Zeeweg, even ten Zuiden der nieuwe H. B. S. Het is een flink gebouw, 27 M. lang en 6.50 M. breed, dat er thans reeds ongeveer geheel staat. Woensdagmiddag werd op den Rijksstraat weg het 4-jarig zoontje van den landbouwer J. M. bij het oversteken van den weg door den auto van den heer J., wonende te Cas- tricum, aangereden, met het gevolg, dat het kind zoodanig tegen de straat werd geslin gerd, dat het op de plaats dood bleef. Het pngeluk gebeurde vlak voor de ouderlijke v.roning. De Commissie voor Verketr en Vervoer uit de Kamer van Koophandel adviseert aan de Kamer, om na de gevoerde corresponden tie en gehouden besprekingen, over de op- Keffing der Zondagsbestelling bij de Poste rijen eerst een oordeel uit te spreken, nadat de lijst van „afhalers eenigen tijd in de prac- I ♦ijlt zal hebben gewerkt. Wel wil de Commissie thans reeds uitdruk, ^kelijk vaststsïen, dat het haar gebleken is, dat de voorstellen omtrent de regeling der Z^ndagsbesteiling, opgenomen in het schrij ven van den Inspecteur der Posterijen en Telegrafie d.d. 15 Mei 1925 aan de K.JJ.er, niet worden opgevolgd en daarvan thaite af geweken zal worden, zonder dat de Kamer daarvan behoorlijk op de hoogte is gesteld. Het Bureau der Kamer van Koophandel sttlt voor, geen nieuwe subsidie te verleenen aan de Zandvoortsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, daar zij reeds een jaarlijksch subsidie ontvangt. Men schrijft ons: Reeds herhaaldelijk kwam 't voor dat we de weekboot op Ierland enkele uren voor de hoogovens zagen, om een ge deelte lading in te nemen. Op onze vraag, wat men dan laadde, kregen we steryotiep ten antwoord'ijzer. Onze zegsman was steeds voor die berichten betrouwbaar geble ken en het antwoord was logisch we hebben dat dus nooit verder nagegaan. Tot deze week, door een samenloop van omstandighe den, ons anders bleek'. Het betreft hier een verscheping die, zoowel om het object als om het doel waarmee het geschiedt, interes santer, ofschoon niet zoo waardevol, als een verscheping van ijzer is, daar het zeer duide lijk is dat de hoogovens hun hoofdproduct, ijzer, op alle mogelijke wijzen de wereld in stuurt, dus ook per zeeschip. Daar zal nie mand verbaasd over zijn. We wisten verder dat de hoogovens verschillende nevenpro ducten, briketten, enz. afleverde tot steun van het hoofdproduct. Al deze producten zijn ook hier meermalen besproken. Een ar tikel was er dat we tot heden niet anders dan als vrijwel waardelooze afval hadden gezien. Het was dat deel der slakken dat, in poeder- vorm, dikwijls roodgloeiend, op een terrein achter de fabriek werd neergeworpen, het slakkenzand. In de weinige jaren dat het bedrijf in werking is, verscheen daar bereids een geheele duinkam van. Welnu, van dat slakkenzand worden telkens partijen naar Ierland verscheept, natuurlijk niet om doel loos weggeworpen te worden ergens op het groene eiland. Zooals men weet heeft de bur geroorlog, een paar jaar geleden, groote ver woestingen daar aangerichtdeze verwoesting schijnt zelfs erger te zijn dan wij dikwijls wel vermoedden. Geheele dorpen en straten zijn tot puinhoopen geworden. Doch men is thans op energieke wijze bezig de schade te herstellen en nieuwe huizen, grootendeels van beton, te bouwen. Voor de samenstelling dezer betonspecie schijnt men daar uit stekend van dat slakkenzand te kunnen ge bruiken, waarom telkens die verschepingen plaats vinden. Intusschen is dit niet het eenige gebruik dat men tegenwoordig van die afvalmassa maakt. Het leent zich uitstekend voor het eenigszins beharden van losse zandwegen, zooais men b.v. ook wel van schelpen of rivierzand gebruik maakt. De scherpe, harde korrels en het aanzicht maakt dit zand daartoe uitstekend geschikt en het hooge soortelijk gewicht maakt dat een pad, bedekt met een laag slakkingen, niet zooveel last heeft van verstuiven. Voor dit gebruik zijn er, in den laatsten tijd vrij groote hoeveelheden, naar het gemeente wandelpark Velserbeek gebracht, om er verschillende wandelpaden eenigszins mee te verharden. Men is daar thans druk mee bezig. De droogste maand Maart sinds 1910. Buitengewone haringvangst op de Zuider. zee. Wat de Rijksbemiddelaars in 1925 ver. richtten. De positie der Koninklijke Luchtvaarl- maatschappij. Geen belasting voor bosschen, Dagelijkscbe vliegdienst Viissingen Ostende. De malversaties te Bergen op Zoom. Tiende diocesane Katholiekendag in het Bisdom Haarlem. Een hevige brand op de Philippijnen maakt 3000 menschen dakloos. De beklaagden in de moordzaak-Rosen zijn allen op vrije voeten gesteld. In de a.s. ontwapeningsconferentie zal Lord Cecil voorstellen indienen tot algC- meene ontwapening. Bij een opstootje in Oost-Galicië werden zeven personen door de politie gedood. Zie verder ock Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.; 772. Vooruit. De Tiende Diocesane Katholiekendag in het Bisdom Haarlem zal dit jaar op Woens dag 9 Juni a.s. gehouden worden te Goes, de hoofdplaats van Zuid-Beveland. Het onderwerp der besprekingen zal zijn: HET KIND. In de eerste aldeeling zal behandeld wor den: HET KIND IN DE EERSTE LEVENS JAREN. In de tweede afdeeling zal behandeld wor den: HET KIND OP DE SCHOOL. In de derde afdeeling zal behandeld worden: HET KTND OP WEG NAAR HET VOLLE LEVEN Als spreker in de eerste afdeeling zal op treden Dr. A. VAN ROOIJ, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; in de tweede afdeeling Dr. EM. FRANCKEN, 's-Gravenhage; over de sprekers in de derde afdeeling en in de slotvergadering wordt nog onderhandeld. Een uitgebreid uitvoerend comité wordt gevormd. De ZeerEerw. heer P. G. W. J. van der Aa. deken van Middelburg en pastoor te Viissingen, heeft zich bereid verklaard het eerevoorzitterschap van dat comité op zich te nemen. Het dagélijksch bestuur ervan wordt ge vormd door de heeren: mr. J. H. M. Stieger, voorzitter: A. Verbist, ondervoorzitter; J. W Vienings, secretaris; Jos. Velthuijse, penning meester, allen te Goes. De vermelding van de samenstelling der afdeelingsbesturen enz. volgt later. Z. D, Hoogwaardigheid mgr. A. Callier, Haarlem's beminde bisschop, heeft toege zegd, den Katholiekendag met zijn hooge tegenwoordigheid te zullen opluisteren. Onlangs werd overeenstemming bereikt tusschen de Belgische en de Nederlandsche regeering over nieuwe telegraafregeling. De Franschc tekst van dit verdrag werd, door minister Van Karnebeek in de Kamer ter goedkeuring neergelegd. De „Residentiebode" vernam, dat ten ge volge van een krachtig protest van het Alge meen Nederlandsch Verbond enkele minis ters zijn gaan inzien, dat deze zonde van ge brek aan eerbied voor eigen taal tegenover Nederland en tegenover de Vlamingen ge- nleegd, niet door den beugel kon. Zij heb ben in den laatsten Ministerraad er op aan gedrongen om dezen Franschen tekst terug te nemen, de besprekingen met de Belgische regeering in het Nederlandsch te heropenen en alleen den Nederlandschen tekst als rechtsgeldig aan de Kamer over te leggen. Alzoo werd beslist. Laat ons hopen, dat dit lesje indruk maakt op de ambtenarij, die uit sleur maar steeds <n de besprekingen met een land, waar onze taal een van de twee officieele is, van de andere, ^de Fransche, gebruik blijft maken. Het is al erg genoeg, dat dergelijke lesjes noodig zijn. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.05. Het plan thans definitief vastgesteld. Na een onderhoud dat de burgemeester van Viissingen gehad heeft met vertegen woordigers van de Belgische „Société de navigation aérienne", is thans definitief ko men vast te staan, dat in den komenden zomer een regelmatige dagelijksche vlieg dienst voor personenvervoer tusschen Ostende en Viissingen'zal worden onderhou den. ALKMAAR. Kaasmarkt. Aanvoer 82 sta pels, 118.000 K.G. Fabrieksprijs met merk 44, zonder merk 40. Fabriekscommissie met merk 42.50, boeren kleine met merk 44.50, zonSer merk 40. Boerencommis- sie met merk f 45 Handel vlug. NOORD-SCHARWOUDE Aanvoer 4800 K.G. uien 7.507.80; Grove uien 6.80; Drielingen 7.407.60; 4600 K.G. Peen, 6.707.40; 97.400 Kg. roode kool f 6.60- 11.80; doorschot 5.60—8.60; 16.800 K.G. gele kool f 5.20—8.80. doorschot 4.70; 77.200 Kg. Deensche witte kool 7.90— 11.50; doorschot 7.208. DOMBURG, 2 April Vanmorgen is hier de gemeteliike electrische centrale afge brand. De gemeente is verstoken van licht. Oo-zaak onbekend. Verzekering dekt de schade. DE ENGELSCHE MIJN-INDUSTRIE. LONDEN, 2 April. In verband met de crisis ontstaan door de mislukte onderhan delingen tusscbeq de mijneigenaars en de mijnwerkers, hebben de mijnwerkers een algemeene conferentie van gedelegeerden bijeengeroepen. Donderdag a.s. heeft een» conferentie plaats tusschen de mijnwerkers en de vakvcreenigir.gsleden. Verwacht wordt (fat de aanvaarding van het kolen- rapport van de "hand zal worden gewezen. DE FINANCIEELE CRISIS IN FRANKRIJK PARIJS, 2 April. De Senaat-commis sie van financiën is begonnen met de be spreking van de financiëele voorstellen. Men verwacht dia voo-stellen morgenoch tend in den Senaat ter bespreking te kun nen brengen. HET KABINET-PASJITSJ. BELGRADO, 2 April Het bericht dat het kabinet-Pasjitsj reeds zou zijn afgetre den, is onjuist. Er worden krachtige pogin gen gedaan om Pasjitsch en Kaditsch te verzoenen. TORNADO IN LOUISIANA. NEW-YORK, 2 April. Een tornado heeft de stad Centerville in Louisiana ge heel weggevaagd. TREINVERKEER IN RUSLAND. MOSKOU, 2 April. Wegens het mate riaalgebrek wordt het treinverkeer voor personenvervoer vanaf 15 Mei ingekrom pen. VOORJAARSMESSE IN KIEW. KIEW, 2 April. De voorjaa-smesse bracht een totaal-omzet van 71 millioen roel»el, heigeen 3 maal zooveel is als het vorig ja?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1