EttGD gfllElWS Sociaal Leven. MARKTN1EUWS. Gevangene te Rotterdam ontvlucht. De moord te Culemborg. Kerkdiefstal te Baam. Man in brand. Gevaarlijk speelgoed. Ernstige val. In behouden haven. De Griep. lj)e brand in de electrische centrale te Domburg. Simulant aangehouden. Brand in de Groote Kerk te Breda. Bedrog met waardepapier. Doodelijk motorongeluk bij Vaals. Met de buffetlift naar boven. Ergerlijke dierenvervoer. KUNST EN KENNIS. Verduurzamen van vleesch. De Nederl. Toonhunstenaars- vereeniging. UIT BÓEK EN BLAD. Aan de Biesbosch het werk hervat. De staking bij „Electrolux". De veiligheid in de mijnen. Arbeidswet en regeling winkelsluiting. LANDBOUW en visscherij. De vischvangst. VISSCHERIJ. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Brand aan den Amstel. KUNST EN KENNIS. UIT BOEK EN BLAD. UIT DEN OMTREK. HALFWEG IJMUIDEN. BLOEMENDAAL. HILLEGOM. VELSEROORD. De Noordsingel te Rotterdam werd Vrij dagmiddag te 3 /O uur door lacht op een vluch teling in rep en roer gebracht. IJ. Zaterdag was aangehouden de 21-jarige loopknecht F. P. B Deze aanhouding ge schiedde door de marechaussee onder Roo sendaal en Nispen. B. was verdacht f 50 te hebben verduisterd ten nadeele van een Rotterdamsche firma bi) wien hij m dienst was. Men bracht hem naar Rotterdam naar het Huis van Bewaring. Vrijdagmiddag moest hij voor den politierechter verschijnen. Na de zitting wilden rijksveldwachters hem naar den celwagen op de binnenplaats van het Rechtsgebouw leiden, toen hij plotseling door de poort verdween Vele rijksveldwachters zetten hem na. Een hunner loste een tweetal schoten op hem, doch tevergeefs. De jongeling wist ijlings te ontkomen. Naderhand bleek, dat hij naar zijn woning was gevlucht in de Boekhorst- s.traat. Daar heeft hij zich vlug verkleed, waarna hij over het achter zijn woning lig gende spoorwegviaduct der Zuid-Holland- sche Electrische Spoorweg Maatschappij klom en zoo in den polder kwam. Verder raakte men her spoor bijster. Gelukkig h -bben de revolverschoten van den veldwac t;r niemand van het jpubliek geraakt. Na verhoér door de justitie te Tiel is thans de politie-commissaris Blok gearresteerd. in verband met den dubbelen moord te Culemborg in DecAnber 1923 gepleegd, zijn reeds tal van personen gearresteerd. Onlangs deePen wij mede, at de Centrale Recherche van de hoofdstad op verzoek van de justitie nog altijd in het onderzoek gemengd was, zulks in verband o.a. met de politiekwestie te Culemborg, Het is ook reeds eenigen tijd geleden, dat de oud-politiebeambte Haveman gearresteerd werd als verdacht van meer van deze lugu bere zaak al te weten Er werden huiszoe kingen in zijn woning verricht, doch men kon niets vinden Na eenige dagen pleegde Haveman zelfmoord. Doch Donderdag werd eensklaps de vrouw van Haveman door twee Amsterdam- scbe rechercheurs gearresteerd Zij werd naar Tiel overgebracht. De Tel meldt nog, dat aldaar Vrijdag den geheelen dag instructie gehouden is met de verdachten in de moordzaak. De weduwe Haveman werd aan een lang durig verhoor onderworpen. Naar het schijnt, heeft de vrouw belang rijke verklaringen afgelegd De commissaris van poli.ie uit Culemborg, de heer Blok, die mede in verhoor genomen werd, is. volgens het blad, na langdurige ondervraging om half zes 's middags eveneens in het Huis van Bewaring ingesloten De weduwe Haveman is Vrijdagavond voorloopig In vrijheid gesteld. Nog is Vrijdagavond gevankelijk te Tiel binnengebracht de 30-jarige S. uit Tricht, dia eveneens, na een verhoor, naar het Huis van Bewaring gebracht is. Zoo bevinden zich thans in verband niet deM zaak, die al zooveel onrust en beroe ring in deze streek heeft gebracht, niet min der dan vier personen in voorloopige bewa ring, te weten: Zweris, Vroege, Blok en Smaling. Met spanning wordt de ontknooping van het drama in de gansche streek om Tiel en Culemborg tegemoet gezien. In de R. K. kerk te Baarn hebben in brekers hun slag pogen te slaan. Het offer busje van het boekenrekje in het kerkpor taal en een offerbus voor kaarsen werden opengebroken. Het ontvreemde bedrag zal waarschijnlijk enkele guldens beloopen. Van de daders geen spoor. Men meldt uit Leiden: Donderdagavond is vermoedelijk tenge volge van het verstopt zijn van een ven tiel van een olie-toevoer-leiding, brand ont staan in een achter den Lagen Rijndijk va rende motorboot van den expediteur van der Meer. De 24-jarige M. O. uitKatwijk, die in de machinekamer zich bevond, ge raakte in brand en liep daarbij zeer ern stige wonden op aan gelaat en handen Zijn ijlings toegeschoten broeder, die op het dek was, heeft door de toevoerleiding af te slui ten, den brand gebluscht. Donderdagmiddag is de 14-jarige G. van Wijne te Schiedam, door 'n jongen met een windbuks in een been geschoten en ver wond, toen zij speelden op een zandlrein in het Sterrebosch. De buks is door de po litie in beslag genomen en proces-verbaal werd opgemaakt. Donderdagmorgen om kwart over acht is de 26-jarige luchtklinker L. H. van Wijnen, wonende te Krimpen aan de Lek, op de scheepswerf „Nieuwe Waterweg" te Schie dam, van een pl.m. 9 meter hooge stelling gevallen van een in aanbouw zijnd schip. Door het trillen, veroorzaakt door het klin ken, is een plank van een hangende stel- ling weggeschoven, met het gevolg, dqt van W. viel. Hij liep aan het rechter beneden- been een gecompliceerde beenbreuk op en is op last van dr. de Bruijn, die hem ge neeskundige hulp verleende, naar bet ge beente-ziekenhuis te Schiedam vervoerd. Te Lemmer binnengesleept de bijna 700-ton groote sleepkast „Mafvra," kapi tein Nelis uit Rotterdam, op reis met een lading kunstmest van België naar Lemmer Dit vaartuig was veertien da^en geleden, doordat het te diep was geladen en toen buiten de vaargeul raakte, ten Oosten van de haven bij Lemmer aan den grond ge loop en. In het dorp Urmond aan de Maas heerscht de griep zoo hevig, dat huis aan huis men- schen lijden aan deze tot nu toe echter niet kwaadaardige ziekte. Zooals gemeld is door tot nu toe onbe kende oorzaak de electrische centrale te Domburg grootendeels afgebrand. Het oude in 1920 door de Algemeene Zeeuwsche Elec- triciteitsmaatschaappij opgerichte gebouw, dat bij liquidatie dezer N.V. voor 5000 door de gemeente was gekocht, is geheel vernield en de daarin staande motoren ernstig be schadigd, evenals de andere machines Behouden kleef alleen een later o.a. ten dienste ven de telegraafkabel Nederland .Engeland opgericht gebouwtje, waarin een paar dieselmotoren staan. Het staat nu vast, dat in den eersten tijd geen stroom kon wor den gelevérd, hetgeen voor hotels en vele inwoners, die alleen electrisch licht hebben een groote schade en last beteekent. Wel is er ook een gasfabriek,maar velen hebben alleen kookinstallaties van gas. De brand, die half drie ontdekt werd, was men te 5 uur meester. Alles is verzekerd. Onze lezers zullen zioh nog herinneren de Opzienbarende arrestatie te Tilburg van den beruchten oplichter zich noemende Pierre Dits die voor eenige jaren kans heeft gezien door een aan het ongeloofelijke grenzend simuleeren van zenuwziekte en lamheid, honderden personen, tot zelfs autoriteiten voor het lapje te houden. Men herinnert zich nog, hoe hij voorgaf in de mijn gewond te zijn, dat een medelijdende dame hero een rolstoel schonk, hoe hij opereerde te Arn hem, Eindhoven en talrijke andere plaatsen, en hoe tenslotte bleek, dat de „ongelukkige" jaren had gesimuleerd en tenslotte zich voor de rechtbank ontpopte als een normaal man Thans werd door de justitie wederom en dit wel per radio opsporing van dit heerschap verzocht wegens verduistering Het mocht de Kon. Marechaussee te Roo sendaal Donderdag gelukken den oud-simu lant, die met den trein van half vijf uit Ant werpen onbemerkt trachtte te arriveeren, aan te houden. Blijkbaar was men in België niet op „mon sieur" gesteld, daar de gendarmerie hem zonder vorm van proces over de grens zeft^ meldt het „D. v. N. B Vrijdagmiddag te kwart voor vier is door abcker. e ooraak brand ontstaan in de Groote Kerk te Breda Het vuur bleek ont staan te zijn In de consistoriebanken en hulde het geheele gebouw dra in een on- doordringbaren rook De brandweer vatte het vuur met een motorspuit en twee slangen op de water leiding aan en was het na tien minuten meester. De schade is niet aanzienlijk Eenige banken en een lambrizeering zijn bescha digd. De koster is tijdens het blusschingswerk in zwijm gevallen. Bankemployé gearresteerd. De recherche te Nijmegen heeft Donder dagavond in zijn woning gearresteerd zeke ren B„ leider van de emissie-afdeeling van een bank te Amsterdam. De aangehoudene zou zich schuldig gemaakt hebben aan valschheid in geschrifte. Hij is 42 jaar oud, gehuwd en vader. B had van een buitenman, zekeren J. in Haps, een stuk Nederlandsche Werkelijke Schuld, ter waarde van f 1000, ontvangen om dit te verkoopen en voor het te ontvan gen bedrag een certificaat te koopen van een klooster in Limburg. Dit laats'e leverde hij echter niet, maar wel een schuldbewijs van een R K kerk te Groesbeek, ten name van J. Dit schuldbewijs nu was door B val- schelijk opgemaakt. De brt-okkere vertrouwde de zaak niet en zond het stuk op naar den pastoor van de kerk te Groesbeek, die hem mededeelde, dat het stuk vervalscht was Hierna begaf de bedrogene zich naar een bank in Nijmegen om raad te vragen Daar op is de recherche aldaar in de zaak ge moeid, die B. arresteerde. Hij zal Zaterdag voor de justitie geleid worden. Inmiddels heeft hij bekend. Donderdagavond tegen tien uur kwamen twee motorrijders, van wie een met zijspan- wagen, met zeer groote snelheid van Aken naar Vaals. Vlak bij de grens remde een hunner. De ander wist niet zoo gauw te stoppen en reed den eerste aan. Deze viel, maar bekwam geen letsel. De tweede slingerde verder en viel juist voor het douanekantoor. Zwaar gewond werd hij onder zijn motor vandaan gehaald en bin nengedragen. Door een geneesheer werd hij voor'oopig verbonden en vervolgens in nog steeds bewusteloozen toestand naar hel hospitaal te Aken vervoerd, 's Ochtends is hij daar overleden. Uit de kasregisters 225 gestolen. In den nacht van 1 op 2 April, is in het danslokaal „Libelle'" aan de Gedempte Vest te Rotterdam ingebroken. De Inbrekers zijn binnengekomen door een zijdeur, waar na zij zich in den kelder hebben laten zakken om vervolgens door de consumptielift bij het buffet te komen. Zij hebben twee electrische kasregisters opengebroken en een bedrag van ongeveer 225 gestolen. De politie heeft tegen verschillende vrachtautobestuurders proces-verbaal opge maakt wegens he wreede vervoer van kal veren. De dieren lagen in de wagens letter- ijk op een hoop gesmeten. Een nieuwe buitengewoon eenvoudige methode om vleesch voor den uitvoer ge durende langen tijd goed te houden heeft Rees in Johannesburg ontdekt, zoo meldt de „Engineer." Het vleesch wordt in een heete vloeistof gedoopt, die aan de lucht snel droogt en een luchtdichte, guinmi- achtige, voor bederf en stof ondoordring baar huidje op het vleesch vormt. De samenstelling dezer vloeistof wordt nog geheim gehouden. Het huidje laat zich, nadat men een snede gemaakt heeft, ge makkelijk verwijderen. Na 50 dagen is bij deze op 't eerste gehoor weinig smakelijk klinkende methode het vleesscb nog geheel inbedorven, zooals proeven hebben uitge maakt. H.M. de Koningin heeft aan de Neder landsche Toonkunstenaarsvereeniging de onderscheiding toegekend, het praedicaat „Koninklijk" te mogen voeren. Boekzaal der geheele Wereld, April, 4e aflevering. Het Neder landsche Boekhuis, Tilburg. Abonnementsprijs per jaar 4. Al hebben sommige jongeren veel van wat toch waar is en mooi trachten stuk te slaan in jeugdige overmoed en soms in een onvergeeflijke bandeloosheid, toch mag dit vanzelfsprekend geen aanleiding zijn hun (en zeker niet aan de besten onder hen) waardeering te onthouden, wanneer zij deze verdienen. In de April-aflevering van Boekzaal stelt de redactie zich blijk- i baar op dit standpunt. Dr. H. van de Mark geeft in een waardeerend artikel een uitvoerige bespreking van Jan Nieuwen- huis' Wendende Wegen, waarop echter ook critiek wordt uitgeoefend en in Uit Boek en Blad wordt veel geciteerd uit het merkwaardig artikel Kunst en Kunstenaar van Henri Bruning in Roeping. De bewering van Bruning: „Kunst is bij zaak, ornament van géén essentieele waar de: nóg voor den mensch om adem te ha len, nóch in den strijd om Europa's be houd" en zijn verklaring: „propagandist (te zijn) van de kunst der volkomen katholieke getuigenis" doen wel zoo vreemd aan, dat, alhoewel nadere beschouwing, waarheid wel vinden laat, een waarschuwing: „Bru ning hoede zich.... voor fanatieke over drijving" niet misplaats is. We vinden nog een résumé van eeD uitstekende lezing van Jan Nieuwenhuis over J K. Huysmans. Ed. Serrarens schrijft over de mooie, maar eigenaardige roman: Het Wassende Water van Herman de Man, misschien wel 'n beetje overdreven als hij noemt: „het boek zoo Hollandsch, zoo specifiek Hol- landsch, als de Camera dat is of de Pas torij van Mastland." De Sovjet-Russische Kroniek is weer scherp en juist als altijd en duidt aan hel der en klaar, dat wat leeft in een volk ook is in de geest der kunstenaars, kinde ren van hun tijd. Dan volgen 136 besprekingen, waaruit ten overvloede blijkt, zeker bij de romans, de dringende noodzakelijkheid van 'n blad als Boekzaal Het is dan ook niet te ver wonderen dat het Doorluchtig Episcopaat in deze aflevering Boekzaal hartelijk aan prijst en aanmoedigt, Van de 46 romans werden er 27 minstens gekeurd! Verder de gewone rubrieken. Bij Verscheidenheden 'n aardig sonnet op de Veertig Onsterfelijken. Portretten en Roman-prijsvragen verleenen wederom 'n prettige afwisseling. Er zit méér in die prijsvragen dan amusement alleen en kans op prijzen in geld of boeken. Zij dwingen meer bewust en aandachtig te lezen, steu nen de memorie bij 't onthouden van schrij vers en titels, leeren zelf 'n oordeel vor men en behoorlijk formuleeren. Een Schitterende reproductie op kunst druk van den Christus van Limpias is de prachtige bijlage van het nummer, dat in de Goede Week verschijnt. W. S J Het ultimatum aan de stakende werk- loozen bij de Biesbosch-inpoldering gesteld: Vrijdag het werk te hervatten of ontslag, heeft zijn uitwerking niet gemist. Op een klein percentage na zijn alle te werk gestel- den gistermorgen weer naar het terrein der werkzaamheden vertrokken, zonder dat hun eisch om een garantieloon is ingewillig Omdat kwestie was gerezen over de waar deering der arbeidsprestatie is een opzich ter, die aller vertrouwen bezit, aangesteld De volgende week zal weer een groote groep werkloozen worden aangewezen, ihans werken er ruim honderd man. Naar het „Volk" meldt, heeft de directie ter „Electrolux" den Alg. Bond in kort ge ding gedagvaard omdat de ass.-vertegen woordigers hun verkooprapporten ter hand hebben gesteld aan den Bond. Voorts wordt geprotesteerd tegen het posten voor het hobfdkantoor. De opheffing hiervan, alsmere een schadevergoeding van 1000 wordt ge vraagd. Uitbreiding van aantal en bevoegdheid der arbeider-controle. Gezamenlijke actie der vij'f vakbonden. DINSDAG 30 Maart had in de zaal van „Neerlandia" te Heerlen een gecombineer de vergadering plaats van de besturen der vijf vakbonden uit de mijnindustrie. Besloten werd namens genoemde orga nisaties 'n adres aan den minister van Water staat te zenden, waarin in aansluiting op reeds voordien door verschillende bonden afzonderlijk verzonden adressen, aange drongen wordt op uitbreiding van aantal en bevoegdheid van de arbeider-controle in de mijnen. Vastgesteld werd, dat het door den.mmis- tei genoemde aantal ongevallen bij de be handeling der Waterstaats-begrootmg af- deeling Mijnwezen absoluut onjuist was, doordat de mijnondernemingen een zeer groot aantal bedrijfsongevallen niet mededeelen aap de R. V.B. Hierop wordt dan ook in het adres gewezen. Ter motiveering waarom op uitbreiding van de bevoegdheid der arbeider-controleurs is aangedrongen, wórdt o.a. medegedeeld in het adres, dat bij één der particuliere mijn ondernemingen in Limburg een levensge vaarlij kq toestand aangetroffen is in een rem- helling, dat de arbeider-controleurs dit bij herhaling zoowel aan de mijnonderneming als aan het Staatstoezicht hebben gerappor teerd, zonder dat verandering in den be- staanden toestand werd aangebracht en dit ofschoon korten tijd te voren eenige doode- lijke ongevallen in remhellingen bij bedoelde onderneming hadden plaats gevonden. Eerst na gedurende anderhalf jaar regel matig klagen en rapporteeren zij de door de arberder-controleurs gewenschte veilig heidsmaatregelen getroffen, doch eerst na dat op bedoelde onderneming weer eenige doodelijke ongelukken hadden plaats ge vonden en misstanden omtrent de veilig heidstoestanden aldaar waren gepubliceerd. De arbeider-controleur, die belast was met het toezicht bij bedeelde onderneming, is plotseling door het Staatstoezicht verzocht om mét zijn collega te verwisselen, .zoodat hij bedeelde onderneming niet meer behoeft te controleeren... In het adres wordt er verder op aan gedrongen, dat ook de rechtspositie der ar beider-controleurs zal worden verbeterd, opdat deze volkomen onafhankelijk zullen zijn. Tenslotte dringt men er bij den minister op aan, dat aan een delegatie der samen werkende bonden ter toelichting der geuite wenschen een onderhoud wordt toegestaan. De Ned. R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië," de Nederlandsche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedien den en de Nationale Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius," hebben zich bij gemotiveerd schrijven tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid geweno inzake de invoering van de arbeidswetge ving voor de bedienden en de tot standko- ming van de Rijkswettelijke regeling op de winkelsluiting, terwijl zij' hierbij om een audiëntie hebben verzocht, ten einde -een en ander toe te lichten. 't Gaat te Lemmer met de haringvangst de laatste dagen naar wensch. Er werd hie'- nu in één week 120 last of 10.000 stuks haring aangevoerd. Met de andere aangevoerde viscb bedroeg de omzet aan de gemeente vischafslag deze week bijna 13.000 Een zoo booge opbrengst komt hier om dezen tijd van het jaar niet veel voor. ALPHEN AAN DEN RIJN, 30 Maart. N. V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn" spinazie f .1823, dunsel f 60, kroe- ten f 3.606.60, Brusselsch witlof f 21, alle: per 100 kg. radijs f 2.806.40 per 100 bos. AMSTERDAM, 31 Maart, Veemarkt. Aanvoer en prijzen waren als volgt 155 vette kalveren le kw. f 1.201.25, 2e kw. f 1,10 1.20, 3e kw. f 0.901.10, mindere soorten 7290 ct. per kg.; levend'; 162 nuchtere kalveren f 1622, 440 varkens, Hollandsche le kw, f 1.051.04, 2e kw. f 1.061.05, vette f 0.991.03. per kg. slachtgewicht. AMSTERDAM, 31 Maart. Aardappelen onveranderd. Aangevoerd 6 ladingen (1533 H.L.). BROEK OP LANGENDIJK, 30 Maart. De prijzen waren heden voor roode kool le srt. f 6.508.70, idem 2e srt. f 2.607.30 gele kool le srt. f 68.60, idem 2e srt. f 35.20, Deensche witte kool f 912.40, uien f 5.608.20, drielingen f 4.60, alles per 100 kg. Aangevoerd 66.000 kg. roode kool, 76.000 kg. gele kool, 8800 kg. Deensche witte kool, 2700 kg. iuien. DELFT, 30 Maart. Delftsche Groenten- veiling. Salade le srt. f 12.4015.60, 2e srt. f 7.30—10.10 per 100 krop, radijs f 5.70 7.10 per 100 bos, selderij 1227 ct. pe: dozijn, spinazie f 0.551.10, dunsel 557C ct. per 6 kg. DEVENTER, 30 Maart. Op de heden ge houden eierveiling waren aangevoerd 300.500 stuks. De prijzen waren f 54.80 per 100 stuks. ZWOLLE, 31 Maart. Boter. Aangevoerd 1175 kg., waarvan 40/8 en 20/14 vaten en 150 stukken van y2 kg. Prijs f 2.202.60 per kg., per y2 vat van 20 kg. f 3461.50, per 1/14 vat van 10 kg. f 1820.50 Handel flauw. Eieren. Aangevoerd 160.000 stuks, prijs t 5.504.50 per 100 stuks. ZWOLLE, 31 Maart. Veemarkt. Aange voerd 1633 stuks, als 542 runderen, 179 kalveren, 33 schapen, 12 lammeren, 81 var kens en 544 biggen. Handel in gust vee en in vet vee kalm. Men besteedde voor neu- -ende en versch gekalfde koeien f 225610, dito vaarzen en schotten f 220260, guste koeien voor de vetweide of stal f 180290, dito vaarzen f 175240, voorjaarskalvende koeien f 200300, 1V2 jarige springstieren f 80160, 1 %-jarige pinken f 80165, jonge fokkalveren f 60105, nuchtere kal veren f 825, vette koeien en ossen aan bou ten f 0.801.06, dito stieren 7488 ct., dito kalveren f 1.201.40 per kg., dito scha pen f 5545, 4-weeksche biggen f 1418, 16-weeksche dito f 1921, drachtige var kens f 115160, magere dito f80120 per -tuk vette dito 8286 ct. per kg. MAASTRICHT, 31 Maart. Botermijn. Hoogste prijs f 2.08, middenprijs f 1.99; laagste prijs f 1.90 per kg. Aanvoer 142.175 kg- NIJMEGEN, 30 Maart. Veiling goud- reinetten extra 4758 ct., idem le srt 3640 ct„ idem 2e srt. 1927 ct., spinazie 2637 ct., witlof le srt. 2127 ct., idem 2e srt. 10—17 ct., alles per kg.; rabarber f 6.80 8.10, radijs f 2.402.70, prei f 4.3012, alles per 100 bos kropsla 2e srt. 612 ct., komkommers 2126 ct., beide per stuk. VEENENDAAL, 30 Maart. Weekmarkt: eieren f 5.756.40 per 100 stuks. Aange voerd 180.000 stuks. Handel vlug. Biggen f 1828 per stuk. Aanvoer 140 stuks. Han del vlug. WOERDEN, 31 Maart. (Bericht van de firma E Ruys). Aangevoerd 128 partijen prijs rijksmerk le soort f 4246, 2e soort f 3842, zwaardere met rijksmerk f 46, zonder rijksmerk f 3844 per 50 kg. Handel matig. IJMUIDEN, 30 Maart'. Trawlvisch 85 kn. tarbot f4195, 20 kn. griet f 1678, 34 kn. gr. schol f 1727, 41 kn. midd. id. f 1829, 89 kn. zet id. f 2637, 486 kn. kl id. f4.60—18, 77 kn. bot f 0.60—1.70, 75 kn. schar f38.50, 6 kn. tongschar f31 42, 41 kn. pieterman poontjes f 47, 49 kn gr. schol f 2943; 45 kn. midd. idem f28—39, 221 kn. klmd. id. f 13—18, 687 kn. kl. id. f2.4012.50. 304 kn. gr. gullen f 3.90-10, 631 kn. kl. id. f 1—4.40, 387 kn wijting f 0.903.20 per 50 Kg. 96 kn. kabeljauw f 1530 per 125 Kg., 36 kn. rog f 1225 per 20 stuks, 5606 st. gr. tong f 1.10 —1.50, 12.519 st. midd. id. f 1.30—1.90, 4623 st. kl. id. f 1.401.70 per Kg. 99 st. vleet f 0.85—2.20, 368 st. leng f 0.75—2.30 99 st. heilbot f 1.5825.08. 1364 st. kool- visch 1180 ct. per stuk. Faroervisch 11 kn. gr. schelv. f 1341, 4 kn. mid. id. f 3637, 7 kn. klmd. id. f 18 19. 6 kn kl. id. f 47.50, 5 kn. tong schar f 42 34 kn. gr. gullen f 4.206.50, 20 kn. kl. id. f 1.70—2.40, per 50 Kg., 136 kn. kabeljouw f 12.5024 per 125 Kg. 6 st. leng f 1.90, 18 st. heilbot f2.67—15.30. 1255 st. koolvisch 1418 ct. per stuk. IJslandsche Zoutevisch: 98 ton kabel jauw f 2847.50 per ton. ENKHUIZEN, 30 Maart. Reepharmg. Aangevoerd door 76 vaartuigen met 1 tot 19, totaal 510 tal. Fuikharing 40 tal A f 1 per tal (200 st.). IJMUIDEN, 30 Maart. In de week van 23 tot en met 29 dezer werd door 9 Duitsche- en 68 Nederlandsche stoomtrawlers, 29 zeil- loggers, 10 zeil- en 98 motorkustvaartuigen alsmede 8 open booten en 1 Deensche motorkotter tezamen 689.275 kg. trawlvisch ter waarde van f 227.729 aangevoerd. Van de beugvisscherij arriveerden vier stoombeugers, welke tezamen 10.350 kg. beugvisch ter waarde van f 4828 aanvoerden. Twee Nederlandsche stoomtrawlers, welke van IJsland binnenliepen, voerden 138.138 kg. versche visch aan, waarvan de opbrengst f 13.850 bedroeg. De 860 van elders aangevoerde consignatie zendingen brachten f 4259 op. De totaal omzet bedroeg deze week f 250.665 tegen f 289.263 in de daaraan vooraf gaande week. Laat geen petroleumstel aan als niemand thuis is. Vrijdagmiddag, kwart voor vijf, is in de achterkamer op de bel-étage van perceel Amstel 131, nabij Carré een brand uitge broken, die zich spoedig dreigde mede te deelen aan het geheele huis Het geschied de ten huize van de faipilie W Klijnman. waarvan niemand zich thuis bevond. In de achterkamer stond een petroleum stel te branden; vermoedelijk heeft het stel ten gevolge van een defect, vlam gevat en een kleerkast, in welker onmiddellijke na bijheid het zicb bevond, in brand gestoken Spoedig stond de geheele achterkamer in lichte laaie, waarop de voorkamer onmid dellijk volgde. Gelukkig wa-en deuren en ramen geslo ten, zoodat er in het begin geen trek in het huis ontstond. De brandweer was. mede dank zij het feit, dat het huis op zeer kor ten afstand gelegen is van de hoofdwacht Nieuwe Achtergracht, dadelijk in actie Zij voerde één slang door den gelijkstraatschen melksalon. en twee stralen door het woon huis, zoodat de brand spoedig onder de knie was De twee kamers brandden totaal uil, in de gang is brandschade. Verzekering dekt deze In den aanvang werd gevreesd, dat een vrouw in de keuken, die naast het vertrek gelegen is waar de brand uitbrak, was ach ter gebleven. De brandweer zocht naar haar, doch gelukkig bleek zij in veiligheid te verkeeren. Tijdschrift voor R.K. Ouders en Opvoeders, April) 7e aflevering. Het Nederlandsche Boekhuis, Til burg. „Niet voor vaders alleen" is een pak kende Paaschopwekking van zeer practi- schen aard om zich niet door 'n prikkelend temperament te laten beheerschen in 't huisgezin en door allerlei onaangename voorvallen 'n blijvende angststemming te veroorzaken. Kinderen hebben behoefte aan zonneschijn om te groeien in blijheid en liefde voor hun ouders. En wanneer ze tel kens onder de buien komen van een prik kelende gejaagdheid, dan zullen ze vader en moeder schuwen inplaats van aanhan gen in eerlijke oprechtheid. In 't zonlicht sterven de bacteriën, daar groeien en bloeien de planten en bloemen, 't zonlicht vermooit de wereld Daarom 't zonnetje in 't huisgezin inplaats van 'n zwarten wol kenhemel! Het artikel van Anny Berkvens Hulsmans „Naast 't kwade ook 't goede" Is 'n uitwerking van 't diepe versje van Beets: „Verbeter, ma&r verbitter niet, Toon goedheid, toon vertrouwen: 'n Oog dat scherp maar zuiver ziet, Kan bij 't kwade dat geschiedt, 't Aanwezig goed aanschou wen." Naast 't kwade, dat verbeterd moet wor den door de opvoeding, moeten we ook 't goede beschouwen om het te sterken en 't minder goede dood te drukken. Wij worden zelf dan veel aangenamere men- schen. En de waardeering van 't goede heft op en helpt ter verbetering, terwijl voortdurende afkeuring verbittert en in 'n verkeerde richting stuurt. Aanhoudende afkeuring ontneemt ook den moed.. Zeker karaktergebreken mogen niet over 't hoofd gezien worden, maar de goede eigenschappen evenmin. Met 'n paar mooi vertelde feiten wordt deze veel vergeten waarheid geïllusteerd 't Derde artikel over „Vreugde in de Op voeding" begint met 'n algemeene beschou wing over gebrek aan levensvreugde in onzen tijd Wij zouden eerder geneigd zijn om 't tegenovergestelde te gelooven bij de woekering van bioscopen en theaters, maar 't woord van een groot denker blijft nu ook nog waar: „De moeder der uitspattin gen is niet de vreugde, maar de vreugde loosheid" In de literatuur, de weerspiege ling van den tijd, vindt men 't beste be wijs voor gemis aan vreugde Bij Emants. Coenen, De Meester eet. vinden wij tel kens zware troosteloosheid, levensmoeheid zielszwakte terugkeeren. Titels van boeken spreken dikwijls al zoo duidelijk. Het Christendom wil echter vreugde, zooals uit de lange lijst van blije Heiligen blijkt, die te midden van hun smarten het den Heraut der levensvreugde nazeiden: „Ik vloei over van vreugde." En onze tijd heeft vreugdemenschen noo- dig die 't lijden niet schuwen, waar de oor sprong van vreugde ligt in God; 't moet 'n eigen inwendige, blijvende stemming dos harten zijn Ouders kunnen daartoe zóó veel bijbrengen door zichzelf en hun kinde ren in de vreugde te oefenen Overal lig gen bronnen van vreugde voor hen, die ze willen ontdekken Sylvain de Rouck be gint 'n artikel over karaktervorming. Er is gebrek aan echt sterke karakters. aar menschen geestelijk en lichamelijk sterk, energiek, voor niemand dan voor de waar heid buigend. Misschien is de overschat ting van verstandsontwikkeling daarvan wel de oorzaak. ..Wat een volheid van echte Roomstht levenswijsheid brengt iedere aflevering van dit tijdschrift. v, L. Bekeurd. Door de politie is bekeurt wegens venten zonder vergunning P. v. K. zonder bekende woon- of verblijfplaats. Voorts is tegen hem verbaal opgemaakt we gens openbare dronkenschap. Bij onderzoek ;leek, dat genoemde persoon nog 4 dagen hechtenis te goed had. Hij werd ter beschik king gesteld van de Justitie. Roomsch Tooneel. De tooneelveree- mging „St. Gerardus Majella" geeft 2en Paaschdag in het St. Josephgebouw een too- neeluitvoering. Kindervoorstelling. 2en Paaschdar zal in café Cornelissen een kindervoorstel ling worden gegeven door William, feestar- angeur te Amsterdam. Kleine Reeders. Donderdag heeft in Hotel No. Eén de Vereeniging van Kleine Reeders in het Visscherijbedrijf haar jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden, onder voorzitterschap van den heer D.C. Hom. Door den secretaris, den heer W. Loendersloot, werd verslag over het afgeloo- pen jaar uitgebracht. Hieruit bleek, o.a., dat het aantal inge schreven schepen thans 17 bedraagt. De dooi den penningmeester gedane rekening en verantwoording werd door eene commissie onderzocht en in orde bevonden. Zeer te vreden was men over de samenwerking met 'e Vereeniging van Reeders van Visschers- aartuigen inzake net tot stand komen van de ïrbeidsovereenkomst. De aftredende bestuursleden, de heerer. D.C. Horn en J.R. Kühn, welke zich hei kiesbaar stelden, werden met algemeene stemmen herkozen. Personalia. Te 's Gravenhage zijn ge slaagd voor het examen van stuurman op stoomzeevisschersvaartuigen de heeren G. A. Smits en J. Granemaker. beiden alhier. De nieuwe motorwals. Dezer dagen is de nieuwe motorwals, welke gebruikt zal worden bij het maken van het nieuw systeem Peko-asphaltwegen, gearriveerd. Enreeds den volgenden dag werd zij op de Mollaan te werk gesteld. Nu hebben we m Bloemendaal al meer walsen aan 't werk gezien, stoomwalsen en motorwalsen. Voor Bloemendalers is 't artikel wals dus geen bizonderheid. Maar door een der ambtenaren van P. W hoorden we deze wals als een zoo'n geperfectionneerd stuk techniek roemen, dat we besloten er eens een loopje aan te wagen en haar eens in haar werk gade e gaan slaan. „Haar" gade te gaan slaan 1 Groote tegenstrijdigheid 1 Want er is aan deze wals niet de minste vrouwelijkheid. Alles getuigt van kracht, van robuste mannelijke kracht, zelfs naar „naam, „Pionier" is er mee in strijd. Nu gelooven we niet, dat de „Pionier" hier veel pioniersarbeid zal te verrichten krijgen, want hierbij denken y/e onwillekeurig aan 't maken van wegen door de .wildernis. En een wildernis is Bloemendaal allerminst. Hoe dit zij, nadat we den „Pionier" aan 't werk hebben gezien, zijn we' 't volkomen eens met den Lof, die bedoelde ambtenaar hem toezwaaide. De wals is van 't type Q 7 en afkom'stis? uit dezelfde fabriek als de klei nere motorwals, die nu al zooveel jaren onze gemeentewegen bewerkt heeft. Dat de ge meente voor de tweede maal bij dezelfde fabriek een bestelling deed, stemt tot na denken Zij weegt 7 ton, maar kan door wa- terballast verzwaard worden tot 8 ton' 't Geheel geeft een allereenvoudigsten, maar tegelijk allerdegelijksten indruk. Men zou 't verslijten voor een massie* blok ijzer, een gevolg van de ijzeren „pantsering", netjes groen gelakt, welke alle edele deelen om sluit. Zelfs van de machtige, zware rollen is niet veel te zien. Een eigenaardige indruk maakt de auto matische besturing. De chauffeur heeft vóór zich een stuurrad, geheel gelijk aan dat van een gewone automobiel. Maar zonder er met een vinger aan te raken, draait dit nu eens naar rechts, dan naar links, alsof 't door een onzichtbare hand bewogen werd, 't Ge heim zit in het handle, dat de bestuurder in een zijner handen "heeft en waarmee de be sturing geregeld wordt. Daar gaat de wals vooruit. Stop 1 En op 't zelfde oogenblik gaat ze, zonder 't over gooien van handles achteruit. Stop 1 En weer op 't zelfde oogenblik vooruit. Bij 't asphal- teeren is dit van groot belang. In de warme asphalt ontstaan nu geen deuken door 't lang blijven staan op één plaats Als boven dien de wals in haar 3de versnelling gaat, kan de warme materie snel bewerkt worden. Dat er hierbij geen tijd verloren gaat voor 't omschakelen is van zeer groot belang. Een sproei-inrichting boven de walsen, waardoor deze öf vochtig, of vettig blijven, voorkomt, dat er specie aan de walsen blijft kleven. We overdrijven dus in geenen deele, als we deze wals een prachtig stukje techniek noe men, waarmee onze gemeente een mooie aanwinst heeft gemaakt. Vermeiden we ten slotte nog dat de wals afkomstig is uit de fabriek van de firma fear- ford and Perking (Eng.) en dat de vertegen woordiger voor Holland is de „Soerabaya- sche Machine Handel," voorheen Becher en Co. te 's-Gravenhage. Burger!, Stand. Geboren: Th. W. War merdamJansen, z. W. J. Bersee Switser, z. M. Dyserinckvan Olden- borgh, d. H. A. BremerKoek, z. Ondertrouwd: ,N. J. Rempt en J. L. H. Dogterom D. Roos en G. van der Kaajj G. Meijer en M, J. G. A. Blom. Getrouwd: P. Vis en M. H. Lubbers, Duivensport. De Postduivenhouders- vereeniging „De Zwaluw" alhier, zal Zondag haar eerste wedvlucht houden vanuit Roozen- daal. Op Zondag 11 dezer wordt dezelfde wedstrijd gehouden. Bij deze beide wedstrij den wordt om speciale eereprijzen gevlogen, welke als aanmoediging voor dit seizoen door een lid der vereeniging beschikbaar zijn ge steld, nl. een fraaie, rijkbioeiende Hortensia. De vereeniging denkt verder het vliegpro- gram voor 1926 van den Ned. Bond van Post- duivenhouders te volgen, waarvan voorzitter is onze oud-plaatsgenoot, de heer J. H. Boon stra, herder is besloten, het puntsysteem in te voeren voor de stations Lier, Ralle, Soig- nies, Noyon, Point St. Mascenge, Corbeil, Rambolet en Orleans. Notaris A. Goldenberg.DeheerGol- denberg, notaris alhier,' is zeer ernstig ziek. Voor enkele dagen vreesde men zelfs het ergste. Gelukkig is momenteel een gunstiger toestand ingetreden, al zal het volledig her stel nog zeer geruimen tijd duren. Keel Hil- legom hoopt, dat de notaris, die nog in den bloei der jaren is, spoedig en geheel moge herstellen. In de korte jaren toch, dat de heèr Goldenberg hier geyestigd is, heeft hij zich door zijn hulpvaardigheid en edel karakter aller vriendschap verworven en hoopt men algemeen, dat hij nog vele jaren zijn notariaat mag bekleeden. De heer C. J. F. Dolk, candidaat-notaris bij den heer Goldenberg is, gemachtigd het werk van den notaris tijdelijk tot d ens herstel over tenemen. Ook wij hopen van harte, dat de notaris spoedig herstellen mag. De stofplaag enz. Ofschoon door de groote droogte en het extra druk autoverkeer overal stof met wolken rond gaat, is onze sproeiwagen nog in rust. Het wordt toch werkelijk hoog tijd, dat hij uit zijn winter slaap ontwaakt. Reeds 2 avonden aaneen branden vanaf de Molenstraat tot boek Wilhelminalaan 4 electrische lantaarns niet. Vooral bij de Kromming is het donker en gevaarlijk. De Stationsweg. Vanaf de brug bij het station is ■men begonnen met het rooien der boomen in verband met de wegverbree- ding daar. Tegelijk wordt de straat er in orde gemaakt. Sinds 2 jaar reeds is er de toestand hopeloos. Aanbesteding. Voor rekening van den heer E. Zoendersloot werd, door: de archi tecten Meijram en ten Broeke te IJmuiden, gisteren aanbesteed het bouwen van een winkelhuis aan den Zeeweg. Ingeschreven was door de heeren Cupido en Dalmeijer te IJmuiden f 12.885 P. Taconis en G. v. d. Pijl té Velseroord f 12.475 W A. Sanders e Velseroord f 12.942 A. en S. Oudshoorn e Velseroord f 12.950 B. van Gek'oi p te IJmuiden f 12.190 C. Henneman te Wijk lan Duin f 12.175. De gunning werd aangehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 16