ff Oogen j LOTTGERING Stadsnieuws. Des avonds GEBRs.BOSSE HET STADSBEELD Aan onze Lezers "l MODERNE LAMPEN Beverwijk: PEH BERICHT" Minister crisis in Zaid-Slavië. Boerderij afgebrand. 1 Spoort al Uw kennissen 8 aan hun vraag- en aanbod- 1 advertenties te plaatsen j in onze eigen NU uwe Haarlemsche Courant UIT DEN OMTREK. Ingezonden mededeelïngen a 60 cents per regel. BEVERWIJK. VELSEN. IJMUIDEN. ZANDVOORT. BENNEBROEK. BLOEMENDAAL. iwsrawrxiRfcJ«at»» Drukwerk is het zaad voor Uw orders De Bijkantoren van de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT zijn als volgt gevestigd: Haarlem: Sigarenmagazijn L. VAN BERKEL Burgwal 115. Boekhandel FIRMA H. COEBERGH Ged. Oude Gracht 74 E. A. J. DOORNBACH Leidschestraat 46 Melkhandel W. P. VAN EEKHOUT Breestraat 30 Voor Bavodor,p en omgeving: J. TH. ELLIGENS Emostraat 1 Assurantie-kantoor W. MOLENKAMP Overton weg 7 Loterijkantoor M. OVERTOOM Assendelverstraat 40 a rood Sigarenmagazijn C. J. PAAUW Koningstraat 11 Sigarenmagazijn L.P. F. VERHOOGD Leidschevaart 144 Melkhandel C. VAN DER VLUGT Pieterkiesstraat 28 Boekhandel FIRMA C. A. ZOMER Gen. Cronjéstraat 99 Heemstede: Sigarenmagazijn P. VAN ODYK Raadhuisstraat 30. BIJKANTOOR VOOR BEVERWIJK EN OMGEVING Peperstraat 33 - Tel. 2213. Voor abonnementen, advertentiën. enz., wende men zich tot bovenge noemde adressen. DE ADMINISTRATIE. KUNST EN KENNIS. Houtworm in oude meubelen. Gebruik de afval! Haarlem's glorie! moet go HobbOfl en houden voor hetgeen om U hoen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT brengt U het spoedigst met ALLE gebeurlenisfeen vol ledig op de hoogte Uien schoonmaken. UIT BOEK EN BLAD. =1 voor m STOOr.-EN EN mÊ VERVEN Qr. Houtstraat 5a - Telefoon 10771 VRAGENBUS. B i,'kens een telegram uit Belgrado aan de „Frankf. Ztg." hebben Raditsj en andere Kroatische leden der regeering bij minister president Pasjits-j hun ontslag, ingediend. EINDHOVEN, 3 April. Te Vechel is gis- ter de boerderij bewoond door H. van Rij broek totaal afgebrand. Het vee en de in boedel konden bijtijds w%rden gered. Verzekering dekt de schade. Een woord, dat in de laatste jaren nog al eens wordt gehoord; laten wij maar zeg gen, dat het figuurlijk gesproken de architecten en in het algemeen de kunste naarswereld al wel bijna een eeuw lang door het hoofd spookt. Een ieit is het, dat men, als er sprake is van een stadsbeeld, onwillekeurig denkt aan onzen Middeleeuwschen stedenbouw. En dit is te beg ijpen. In de laatste 75 jaar is er in onze steden meer verandering geko men, dan in de voorgaande 500 jaar. In het algemeen gesproken altijd, want er zijn na tuurlijk uitzonderingen. Maar zoolang de steden besloten waren in hun vestingwer ken, kón er niet veel wijziging komen in bet stadsbeeld en als de steden dan toch uitgebreid moesten worden, werd de ves tinggordel ook verwijd. Zoo heeft het oude Amsterdam vooral door zijn grooten uitleg in de 17e eeuw zijn halvemaan-vorm gekre gen, die tot in het midden der 19e eeuw het stadsbeeld heeft bepaald. Bovendien moet met in aanmerking nemen, dat de geest van den tijd zich afsoiegelt in het uiterlijk de- steden. In de Middeleeuwen was de maat schappij één geheel en het Katholicisme was de band, die de volken aanéén snoerde Het stadsplan werd dan ook bepaald door de ligging van de kathedraal of hoofdkerk en daarnaar richtte zich het verloop der straten en dit hoofdgebouw bepaalde groo- tendeels het silhouet van de geheele stad. Die eenheid van geest wérd zichtbaa- ge maakt door de éénheid van stijl tot in de kleinste onderdeden, maar die éénheid schaadde niet aan de persoonlijke opvat ting, en nooit is er meer afwisseling geweest bij de grootst mogelijke eenheid dan in den Middeleeuwschen stedenbouw. Deze opvatting heeft nog lang nagewerkt, ook toen de eenheid van geest al lang was verbroken. Toen de Heepen-, Keizers- en Prmseng-achten in Amsterdam waren aan gelegd, was de rijke koopstad een moderne stad geWorden. De grachten en straten wa ren geheel berekend op het verkeer te wa ter en te land en de huizen werden door van Campen, de Keizer, Vingboons en an dere architecten opgetrokken in den nieu wen renaissance-stiil. Maar ieder huis werd afzonderlijk gebouwd naar de behoeften en den smaak van den eigenaar. Revolutie bouw kende men niet en kazernewoningen evenmin. Dat alles was voorbehouden aan de 19e eeuw. het karakter- en stijllooze tijdvak bij uitnemendheid. Men kan dus zegden, dat in de Middel eeuwen, en later ook nog wel iedere stad een scherp begrensd geheel was. besloten in zijn wallen en grachten en alleen in zijn onderdeelen aan enkele verandering onder hevig. Het ontmantelen van de vestingen in de 19e eeuw, vdoral in de eerste helft, heeft hierin een algeheele verandering gebracht en over bet algemeen zeer ten nadeele van het stadsbeeld. Enkele steden zijn om zoo te zeggen als antiquiteiten blijven bestaan, 't zij in hun geheel of ten deele. door het behouden van hun vestingwerken of hun oude kern. De voorbeelden zijn ten minste nu nog bij honderden te noemen. Carcas sonne, Rothenburg. Harzburg en Werni<*e- rode b.v. hebben tal van touristen, alleen omdat zij volmaakt middeleeuwsche stedzn zijn. omgeven door hun muren en wallen en bastions. Niemand zal Frankfort en Mainz bezoeken, zonder het oude centrum door te .dwalen en van Straatsburg, Metz, Gent en Brugge kan men hetzelfde zeggen. Eigenlijk is geen enkele oude stad in zijn geheel ver dwenen Alleen is er een Haussman noodig, om van een middeleeuwsch Parijs een bou- ltvardstad te maken; maar dan moet men een millioen beschouwen als een dubbeltje en lak hebben aan al waf antiek of eer waardig is De tiid staat niet stil en de ideeën even min. Als een stad dus geen doode stad zal worden, moet zij met haar tijd meegaan. Het oude kan niet altiid bewaard worden en moet dus evenals alle menschenwerk, in den loon der jaren verdwijnen.Maar zoo lang het schoone en goede nog krachtig en gezond is. moet het niet noodeloos opge ruimd worden Het droge en stugge utili teitsbeginsel mag niet met bruut geweld hterscben over kunstgevoel en liefde voor het oude en sympathie voor datgene, wat een vroeger geslacht ons heeft nagelaten Dezelfde grondgedachte Vindt men evenzeer in het piëteitvol onderhouden van de ruïne van Brederode als in ongerept laten van een nutteloos, maar schilderachtig grachtie; maar eveneens bij den boer, die zijn ouden waak hond het genadebrood geeft en bij den bui tenman, die een oude linde niet omhakt, om er een lapje bollengrond van te maken. Een welgesteld landbouwer, die zijn oud, trouw werkpaard meedoogenloos aan den ilder verkoopt vóór het nog geheel afge werkt is, is even weinig sympathiek als de oude gemeentebesturen of beheerders van kerkelijke goederen, die voor een appel cn een ei de schoonste monumenten lieten af breken of de middeleeuwsche kunstschatten aan begeerige buitenlanders verkwanselden. Het stadsbeeld vraagt dus ook de zorgen van de overheid. Helaas, alweer de lamlen dige 19de eeuw heeft in deze deerlijk baar plicht verwaarloosd. Veel is onherroepelijk bedorven, maar veel is er toch ook overgeble ven en de geest der 20ste eeuw is gelukkig ruimer en breeder van opvatting dan die van haar voorgangster. Liefdevolle zorg voor het oude is echter niet voldoende; de groote spelbreker is hier de nieuwbouw. Men kan deze natuurlijk niet weren, maar wel zou er toch een beetje meer aandacht gewijd kunnen worden aan de har monie tusschen oud en nieuw. Het spreekt haast vanzelf, dat er geen steden uit één stuk meer bestaan. Oud en nieuw loopen overal loor elkaar. Alleen in Amerika kan men ge heel moderne steden vinden, die als het nieuwe er wat af is -aan het volgende ge- lacht het stadsbeeld kunnen vertoonen van de 20ste eeuw. Zoo kan men ook over eenige tientallen ja ren het werk van onzen architect van Log- chem bestudeeren; de Bolsjewistische stad, lie hij in Siberië zal stichten. Maar dit zijn uitzonderingen. Wij voor ons moeten het doen met onze stedenhutspot en 't is nu maar zaak om het beeld vast te houden 'at de aardappelen, wortels en uien in de •'oede verhouding dooreen gemengd worden. ~)an kan het nog een smakelijk kostje wor den. Ik spreek nu niet van den revolutiebouw van 50, 60' jaar geleden. Daardoor hebben bijna alle groote steden leelijke aanhangsels vefliregen, als het ware vuile puisten op het schoone gelaat. Ik bedoel met nieuwbouw, nieuwe stichtingen in de oude stad en dan nog niet zoozeer de groote doorbraken, die het geheele stadsplan veranderen, als wel °nkele gebouwen of complexen, die te mid den van het oude verrijzen, ook zelfs in dc nieuwe buurten. En wie dan zijn oogen den kost geeft en rekening houdt met zijn eigen natuurlijk schoonheidsgevoel, wordt wel eens ietwat kriebelig, als hij het oude met het nieuwe vergelijkt. In de laatste jaren is er nog al eens afge geven op dc „dobbelsteenen" bij de Hout poort, maar dat zün dan toch nog fraaie monumenten, vergeleken bij de leelijke ku bussen, die overal in massa rondgestrooid worden. Ik heb wel eens hooren beweren, dat veel moderne architecten zich geïnspireerd voe len door de oude Egyptische en Assyrische monumenten, 't Is mogelijk, maar dan is dat een valsche inspiratie. De Egyptische tem pels zijn een uiting van den geest van een volk en van de maatschappelijke toestan den, die in het land der Pharao's heersch- ten. Nu zal wel niemand in de pyramiden kunstwerken willen zien. 't Zijn heel een voudig uitingen van onbeg-ensde macht en van bet willekeurig beschikken over reus achtige massa's arbeiders. En de tempels zijn eveneens niets anders dan voo-tbreng- selen van slavenarbeid, zware, sombere monumenten, die geheel weerspiegelen de tyrannische macht van den Pharao over het land en het volk van Egypte en tevens van den starren godsdienst en de versteende ideeën en canons van de priesterkaste. Cnzc middeleeuwsche kathedralen, oneindig schooner van vorm en ook uit technisch j én constructief oogpunt onvergelijkelijk hooger staand, zijn monumenten, uit het hart van het geheele volk gegrepen. Alle rangen en standen hebben daaraan vrijwil lig meegewerkt en al zijn zij gesticht ter eere van den almachtigen God overal treedt, mèt het menschelijk genie, ook het menschelijk lichaam te voorschijn. Uit alle ve-houdingen blijkt telkens weer, dat het gebouw bestemd is voor menschelijk ge bruik De Egyptische tempels echter en ook de zoo hooggeroemde Grieksche zijn niets anders dan een omhulsel, een bergplaats voor het afgodsbeeld. Verklein alle afme tingen van een grooten Griekschen tempel in dezelfde verhouding en ge krijgt een kleinen tempel; leg een lilliputter-tem peltje onder een vergrootglas en ge krijgt een Parthenon of een Zeus-tempel. Een groot gebouw heeft een groote deur, waar men wel een kudde olifanten door kan ja gen; een kleine tempel heeft een kleine deur, waardoor men man voor man kan binnentreden. Men houdt geen rekening met het menschelijk figuur. De renaissance heeft veel van deze geb-eken overgenomen. De gevel van den St. Pieter in Rome, door een minderwaardig architect tegen het meester stuk van Michel Angelo aangeplakt, staat dan ook ver beneden de facaden van Reims Amiens en andere gotische kathedralen. En de St. Jan van den Bosch, op halve grootte gecopiëerd, zou een onding zijn. Maar om dan terug te kee-en tot de ku bistische neigingen van den tegenwoordigen tijd. Met andere monstruositeiten heeft ook hel platte dak zijn entree gedaan in ons waterig vaderland. Laat ik maar ronduit zeggen: het verwenschte platte dak, een vloek onder onzen Noordschen hemel. Het zal wel duidelijk zijn, dat bouwvor men uit Egypte en andere zuidelijke landen in onze streken niet op hun plaats zijn. Het klimaat is heel anders; evenzoo de atmos feer en dan, om alleen bij de uiterlijke vor men te blijven, de stand der zon en dus de lichtval is geheel verschillend. Om nog te zwijgen van de omgeving, het landschap enz. die voor een groot deel het karakter bepalen. moet men voor het verkijijgen en behouden van een zachte en fraaie huid, de handen en het gelaat «nwrijven met een weinig Doos 30 ct. PU ROL Nu maakt niemand mij wijs, dat het platte dak in ons land een practische afdekking is. Tenzij men het zou maken van steen, beton of eenig ander ondoordringbaar ma teriaal, wat zeker bijna nooit geschiedt. Een houten vloer, bedekt met asphaltpapier of zoo iets, dat is alles. In den zomer veel te heet, in den winte- veel te koud en altijd vochtig. Een klein kind kan toch wel begrijpen dat op zulke daken het water nooit geheel wegloopt, dat sneeuw en hagel er een kalme en ruslige ligplaats vinden, dat al heel gauw stof en doode bladeren en allerlei vuil zich er ophoopen en dat dit alles geregeld doorweekt en het vocht alles doo-dringt. De groote kathedralen en an dere voorname gebouwen (alweer die Mid deleeuwen!) zijn zooveel eeuwen lang be waard gebleven, vooral ook, omdat met minitieuse angstvalligheid is gezorgd voor den afloop van het water, vanaf den nok van het dak tot de laagste onderdeelen. Tegenwoordig schijnt men het er op aan te leggen, om den boel maar zoo gauw moge lijk te laten rotten. Zeer zeker valt er in het eerste kwar taal der 20ste eeuw overal een opleving te constateeren van de bouwkunst, maar ook hierin spiegelt de tijd zich af. Er is veel verwarring van de geesten, veel zoeken en tasten, veel afdwaling van het Eenig Ware en Schoone dus van God en dienten gevolge ook zeer veel verdwazing op kunst gebied. Wel iets goeds zeker maar veel meer middelmatigs en nog meer slcch'ts. Waar de geest geen vasten steun heeft aan den got" 'enst, kap zij ook op kunstgebied niets werkelijks schoons bereiken. In veel opzichten teert de moderne tijd nog op ge gevens en motieven der middeleeuwsche kunst. Heeft de lezer wel eens de wonder lijke en krankzinnige ontwerpen gezien van Bolsjewistische „artisten?" Deze zijn het levend bewijs, waartoe een afgedwaalde geest kan vervallen. Maar laat ik met eenige voorbeelden bijn meening trachten te verduidelijken en wel in onze schoone stad zelf. GOEDKOOPSTE EIX GROOTSTE SORTEERING ORANJESTRAAT-1-TE l: 12628 'T WAS NOG IN DE WITTEBROODSWEKEN. Hij: „Ach, kindje, ik wou dat ik maar niet van die eigengemaakte haringsla gegeten had." Zij: „Toe, mannie, vind je 't dan niet poëtisch, dat we allebei tegelijk hetzelfde voelen?" Het K. S. A. gebouw. Heden werd de laatste hand gelegd aan de verbouwing van het K.S.A.-gebouw. In verband hiermede werden we gisteren in de gelegenheid gesteld om de vernieuwingen en restauraties in oogenschouw te nemen. Bij een overzicht over het geheel ver wondert men zich allereerst bij den aanblik van de veranderingen en verbeteringen, die van zoo ingrijpende aard zijn, dat het zeer moeilijk zal vallen om b.v. de theater zaal van thans in die van voorheen terug te kennen. Vervolgens kan men zich verbazen over den korten tijd, binnen welken de ver bouwing is tot stand gebracht. In vier weken heeft men het voltooid en hetgeen, gezien den omvang van de verbouwing ,wel een record mag heeten. We hebben eenige dagen geleden in enkele regelen over de vorderingen van het werk geschreven en daarbij gewezen op de restau ratie van de koffiekamer, die reeds eenigen tijd in haar nieuwe beschildering prijkt. De harmonische kleuren van de beschilderingen spreken thans overal en maken op den be zoeker een rustigen en voornamen indruk, ook in de hal, waar de fraaie betegeling, het hare er toe bijdraagt. De groote theaterzaal, waarvan vroeger getuigd moest worden dat zij niet juist een gezelügen indruk maakte, is nu zoodanig, omgewerkt, dat zij voor inrichtingen in de steden niet meer hoeft onder te doen. Behalve de magnifieke verlichting welke op zeer bijzondere wijze is aangebracht en van verduisteringsweerstanden voorzien is, draagt hiertoe niet weinig bij de warme be schildering volgens het ontwerp van den heer Dulle een beschildering die ge: eel in olieverf is aangebracht waardoor dils de kleuren ten volle tot hun recht komen. De oploopende vloer, keurige klapstoelen, warme loopers op de vloeren en niet het minst de in moderne kleuren gehouden af scheiding voor den eersten rang, voltooien het geheel. Deze laatste vooral „doet" het uitstekend. Zij schept er een sfeer van intimiteithet publiek zit er rustig en wordt niet afgeleid. Het ventilatievraagstuk, dat nogal inge wikkeld bleek, is op een afdoende manier opgelost, terwijl voorts de centrale verwar ming een groote verbetering beteekent. Hetzelfde moet gezegd worden van de tochtdeuren, welke vóór de entree der groote zaal zijn aangebracht en van de toiletten, die een algeheele verandering hebben ondergaan. Er behoeft niet aan getwijfeld te worden of de trouwe bezoekers van de „K.S.A." zullen de grootste bewondering hebben voor het nieuwe interieur we hebben nu in Be verwijk een mooie inrichting, die zeker een groeiende belangstelling zal genieten. De verbouwing had plaats onder leiding van architect B. J. W. Langendijk, alhier, de geheele beschildering en betegeling, alsmede décors onder artistieke leiding van den heer J. Lourijssen van Heemstede. De uitvoering der zaalbeschilderitig en décors, geschiedde onder leiding van den heer G. Dullé, van Amsterdam. De heer J. P. G. de Vries, te Wijk aan Duin verzorgde het timmer- en metselwerk, terwijl de heer M. de Wolf alhier, het schil derwerk van de koffiekamer verzorgde. De aanleg der centrale verwarming werd uitgevoerd door Gebr. v. d. Berg, te Amster dam het loodgieterswerk door den heer Broekkamp alhier, het stucadoorswerk door de fa. Wed. C. Hienkes, alhier en het stof- feerwerk door den heer J. Wesseling, even eens alhier. De fa. Heijster, te Amsterdam leverde en plaatste de tegels. Jubileum aan het Bureau O. W. Donderdag herdacht de heer F. J. Raad man het feit, dat hij 12% jaar als opzichter bij de Vind jij nu To, dat het in de politiek zoo veel beter gaat als toen er geen vrouwen kiesrecht was? De politieke toestand is nog TTfwrrr IanÊ ge- S/'YÏP I Efij zuiverd. Ze moesten daar voor een mid del kunnen uitvinden. Daar heb je b.v.b. Koen's B, K. reini gingsmiddel. Dat is proba- tum est, en kost slechts 12K ets, per pak- Heb je 't al gebruikt? Niet? Doe dan wat op de reclameplaat staat: „Niet zeggen maar doen, koop NU een pakje B. K. van Koen." gemeente in dienst was. Door zijn collega's werden hem bloemen en, als soiivenir, een zilveren sigarettenkoker aangeboden. „Oud Holland." Oo 16,17 en 18 April zal een zaal van ons R.K. Vereenigingsge- bouw herschapen zijn in „Oud Holland". Reeds nu is men druk bezig met den bouw. We zullen er momenteel niet meer van ver tellen maar binnen enkele dagen volgen uit voeriger mededeelingen. Dit kan er al van gezegd worden, dat het voor IJmuiden iets bizonders zal zijn. IJslandvaart. Gistermorgen kwam bier binnen de stoomtrawler Wilhelmina, ÏJ.M. 365, van een reis naar IJsland. De buit in een reis van 3 weken was 1600 manden versche visch en 170 kantjes zoutevisch. Strand. Aan die strandpachters, die ten volle bun pacht over het vorige iaat betaald hebben is vergunning verleend met de a.s. feestdagen hun stoelen op 't strand te plaatsen op het gedeelte dat vroeger door hen gepacht werd. Een mijn „verstopt". Een bewoner van de Brederodestraat deed aangifte, dat uit zijn tuin een mijn gestolen was Bii onder zoek vond de politie het voorwerp in het duin „verstopt". Jongens hadden waarschijn lijk het voorwerp verrold, maar daar het le zwaar was voor voetbal, het oude Zand- voortsche gebruik in toepassing gebracht. Teekeningen. De tentoonstelling van het teekenwerk der leerlingen van den cursus in het rechtlijnig en handteekenen zal gehouden worden op Dinsdag 6 en Woensdag 7 April a.s.. in het gebouw aan de Groote Krocht 10. alhier. De officieele opening met dasTaan verbon den prijstoekenning zal plaats hebben door den Burgemeester, des Dinsdagsavonds om half 7 uur. Jubileum L. L, M. Geers. Op Dinsdag 6 April a.s. herdenkt de heer L. L. M. Geers. alhier, den dag. waarop hii vóór 20 jaar in dienst trad der E. S. M. De heer Geers is thans haltechef te Zand- voort. Het zal den jubilaris dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Waterleiding. Donderdag heeft dc aan sluiting van de waterleiding voor de Haar lemmermeer, tegenover de Schoollaan plaats gehad, met de in Bennebrosk liggende lei ding.. Bloemendaal's Bloei. Deze vereeni- zing zal op Woensdag 7 April, des avond' 8 uur een algemeene vergadering houden in hótel Vreeburg alhier. Op de agenda komen o<a. voor Jaarverslag van den secretarisVersla" bascommissie Verkiezing 3 bestuursleden De aftredende, mevr. Damaloy-Molière en te heeren A. E. Beekman en H. L. van Beuse- kom, zijn herkiesbaar. Vaststelling begroo ting loopende jaar. Kerkbericht. In het Kerkbericht staal vermeld dat de dienst op het Kerkhof zal olzas hebben op Woensdag. Dit moet zijn: Donderdag. Als de huisvrouw iets met schrikt en be ven ziet verschijnen, dan is 't de houtworm in haar meubelen want als zij er niet tijdig bij is, kan dit kleine insect haarmeubelen totaal ruïnteren en men houdt vermolmd hout ovei. Maai er zijn nog wel middelen, om de vernietiging van meubelen die aan getast zijn, tct staan te brengen; hoogsten zijn zij dan iets in waarde verminderd. De houtworm is een typisch voorbeeld er van, hoe een nietig insect door geduldig werk heel wat bereiken kan al is 't dan slechts vernieling. De kleine houtworm, die men zelf nooit ziet. doorkruist, als men hem zijn gang laat gaan, de meubelen met tal- looze gangen, zoodal men, als men 't hout openbreekt, zich afvraagt, of dat 't werk is van zulk een klein dier Om dat te voorko men, moet men de meubelen geregeld onder zoeken Vooral in 't voorjaar is de worm aan 't werk en bemerkt men al gauw ver sche gaatjes in 't hout en poeder op den grond. Als de mubelen verwaa-loosd wor den, treedt stellig vroeg of laat de hout worm op. Boenwas en terpentijn zijn eigen lijk op zichzelf reeds, middelen ter bestrij ding, dus een goed onderhoud werkt preven tief. Is het hout eenmaal aangetast, dan be staan er verschillende middelen, om den worm te dooden, mits mén hem maar be reikt. 't Eenige is dan, om de gaatjes in te spluiten. Dit kan en doen met petroleum, of met paraffine, waaring wat komfer is opge lost. Men moet geregeld eens per maand de meubelen ophieuw nazien en inspuiten, zoo lang men nog 'n feeken van voortgang ziet. Een ander middel is tenzoline, maar daarbij moet men oppassen voor 't gevaar van vuur, want 't is licht ontvlambaar Is de woim voor goed verdreven, dan maakt men de kaatjes dicht met stopverf en kleurt deze plekken bij in de tint van het betreffende meubelstuk. Menig huisvrouw gooit dagelijks, zonder het te weten vele dingen weg, die zij ge makkelijk gebruiken kan Wie weet bv, dat eierschalen heel handig zijn voor hef schoonmaken van een braad pan? Ge zult spoedig inzien dat ze daar heel geschikt vodr zijn als ge de schalen breekt, "ze boven heete stoom houdt. vervolgens droogt, en er dan de pan zoowel deb innen- als buitenkant flink mee inwrijft. lederen keer, als ge het water in uw bloemenvaas vrverscht. zult ge zien dat de bodem en groene kleur gekregen heeft. Om dit weg te krijgen legge men eenige gebroken eierscha len op den bodem. Hierna gooie men er een weinig water op en schudt de vaas flink heen en weer, Spoedig zal de vaas schoon zijn. De tuinman kan eveneens eierschalen ge bruiken, daar zij een uitstekende bemesting vormen als men ze fijn maakt. Niets is gemakkelijker voor een vuurtje te maken dan gedroogde sinaasappel- of ci troenschillen Zij vlammen dadelijk op. Om ze te drogen moet men ze dicht bij den haard of de kachel leggen. Het stoken van appelschillen is uitmuntend tegen roet-aan- zetting in den schoorsteen. Als ge tijdens dezewintermaanden noten koopt, gooi de doppen dan niet in de aschbak, doch be waar ze vooi het vuur. Met behulp van aardappelschillen kunt ge gemakkelijk serge schoonmaken. Wasch eenige schillen en kook ze in een pan met water. Zoodra zij beginnen te koken, giet ge ht water er af en men laat het koud worden Van de schillen hebt ge nu geen verder nut, zoodat ge ze aan de kippen kunt geven, Doop een borstel in het water zoodra het koud is en borstel de schoon te maken serge terdege af. Hierna strijke men de kleeren met een warm ijzer en een vochtige doek en men zal verrast zijn over het resultaat. EEN BANAAN, DIE ZICH ZELF SCHILT. Een meer of minder aanzienlijke luchtver- dunning kan men verkrijgen door de lucht in een open vat te verwarmen en dit daarop luchtdicht te sluiten; na afkoeling van de verwarmde lucht is de luchtverdunning vol doende, om zeer merkwaardige verschijnse len te doen ontstaan. Bekend is de proef met een hard gekookt ei, dat vanzelf in een flesch gaat, hoewel de hals daarvan nauwer is, dan het ei dik is. Daartoe werpt men een brandend stuk Da- pier in de flesch en sluit den hals luchtdicht met het geheel afgepelde harde ei of met een rauw ei. waarvan men de schaal week heeft gemaakt, door het in azijn te letfgen. Na eenige oogenhlikken ziet men het ei zich uitrekken en dunner worden en in de flesch vallen met een vermakelijken knal, welke veroorzaakt wordt door het toestroo- men van lucht in de flesch. Het volgende is een wijziging van die pioef: men tfiet in een flesch wat alcohol of spiritus, welke men aansteekt door er een brandende lucifer in te werpen; men zet bo ven op den hals eene rijpe banaan en men ziet deze met een klokkend geluid de flesch binnendringen, alsof een gulzigaard h&ar baastig opslokte, wa,t zeer vermakelijk is. Als ge van te voren twee of drie overlang- sche sneden in de schil van de banaan hebt gemaakt, ziet ge deze zich verdeelen in twee of drie strooken, welke om den hals van de flesch blijven zitten. Weer staan we aan den vooravond vait den dag dat heel Nederland, heel de wereld van ons Haarlem zal spreken in woord en beeld over de pracht der bloemenvelden. Vanuit Engeland worden uitstapjes georga- seerd naar Flora's wondere tuinen tusschen Leiden en Haarlem; vanuit Duitschland zijn ook heele groenen te wachten en Nederland's spoorwegen zullen zorgen voor een gestadi- 'en aanvoer van belangstellenden uit Neder land. Het beloven blijft het weer medewerken zooals tot nu toe in deze Goede Week! wondermooie, wonderdrukke Paaschdagen te worden. Ik kan het niet helpen maar in zulke om standigheden de velden op z'n mooist, de Paaschdagen met mooi weer in het vooruit zicht, de jubeling van zulke mooie laatste dagen van de Goede Week in zulke om standigheden krijg ik immer het gevoel lid te zijn van een gezin waar morgen een groot familiefeest wordt gegeven, waarop vele vrienden en kennissen zijn genoodigd en zul len komen. Ik noem den verjaardag van een lieve moeder b.v., of de, gouden bruiloft van een ideaal ouderenpaar of het priesterfeest van een heerbroer of heerzoon, Haarlem maakt zich gereed om op het voorjaarsbloemenfeest weer duizenden en duizenden te nooden en al schenkt Haarlem zelf geen velden en geen bloemen, de glorie der bloemenpracht straalt op Kennemer- land's hoofdstad af, zij is als de gastvrouwe 'n wier woning het grootsche feest wordt "'evierd, zonder dat zij er eigenlijk aandeel in heeft, als de goede dochter in wier woning het gouden feest van pa en moe in pracht en praal wordt uitgejubeld. Wij zullen weer trotsch zijn waarom weten wij eigenlijk niet, want het is toch niet uitsluitend ons werk wij zullen weer trotsch zijn als morgen en overmorgen voetje voor voetje de duizenden en tienduizenden feestgangers zullen schuifelen doo r onze hoofdstraten, we zullen weer een gevoel krij gen van: vinden jelui niet dat wij wat mooi's hunnen laten zien en dat we er toch best zijn mogen met ons kleine, maar mooie Haarlem? Wij leven nu weer midden in de dagen Jat Haarlem's glorie bij voortduring wordt ver kondigd, een eer en praal, die ons in de ge heele wereld wordt benijd. Denken wij, Haarlemmers, daar wel eens aan? Uien moet men in de open lucht bij het vuur schoonmaken. Dit voorkomt het tranen van de oogen Het mes, waarmede en de uien heeft schoongemaakt, moet flink afge wreven worden en dan eenige malen in de aarde worden gestoken; dit neemt de onaan- gename lucht van de uien spoedig weg. Zakwoordenboek Esperanto Nederlandsch bewerkt door A. Blok - Uitgave W. Zwagers, Rotterdam, Nu Esperanto al meer en meer de inter nationale voertaal wordt der gedachten, zal t verschijnen van dit werkje door de vele esperantisten met vreugde begroet worden. Voor hen, die nog niet volledig met espe ranto op de hoogte zijn, zal dit zakwoorden boek een welkome gids zijn. Het bevat 2600 esperanto-stamwoorden met de Nederland- sche vertaling. Vr. Wat is de kortste weg per auto van Haarlem naar Balkbrug te Avereest? Hoe veel K.M. is dit? Antw.: Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Die- merbrug, Muiden, Hakkelaarsbrug, Naarden, Laren, Eemnesbuiten, Eemnesbinnen, Soost- dijk, Soest, Amersfoort, Nijkerk, Putten, Er- -uelo, Tonsel, Harderwijk, Hierden, Nunspeet, Doornspijk, EIburg, Oldebroek, Duivendans, Wezep, Katerveer, Zwolle, Berkummerbrug, de Lichtmis, Balkbrug. Afstand 166.7 K.M. Vr. Ik heb een knecht in vasten dienst, maar nu is hij ziek. Mag ik hem nu ontslaan met 14 dagen loon, daar ik niet langef wachten kan? Antw.: Ja, als hij ten minste per week wordt betaald en u niet bij contract ver bonden bent hem een bepaalden tijd in 'i""st te houden. Vr. Als een abonné in het buitenland zijn brood verdient en hem een ongeluk over komt, bestaat er dan recht op uitkeeringen? Antw. De abonné is verzekerd, zoolang hij binnen de g-enzen blijft van Europa, Vr. Hoe kan ik verfletters uit een zonne scherm verwijderen? Antw. Indien ze met olieverf geschilderd zün. Kunt u ze, zij het met eenige moeite, allicht met-terpentijn of spiritus verwijde ren. Indien andere grondstof voor het ver ven gebruikt is, meldt zulks dan nog even. Abonné's die te klagen hebben ONREGELMATIGE of SLECHTE BEZOR. GING der „N H Courant". Worden DRIN GEND verzocht, dit ONMIDDELLIJK schrif telijk te berichten aan de Administratie of mondeling aan onze Bureaux, NASSAU* LAAN 49. ADMINISTRATIE N. H. COURANT,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2