Onze - C r a t i sOng elukken -Verzekering ZEVEN HONDERD VIJFTIG GOLDEN R.adio-Omroep. uitgekeerd. NIEUWE Derde Blad HAARLEMSCHE COURANT Zaterdag 3 April 1926 Communistische agitatie in en om Parijs. De vrijmetselarij en de katholieke kerk in Portugal. Onder de Radio-berichten: Verklaringen van den Belgischen minister van Financiën over den ïinanciëelen toestand. Heden komt de Fransche Senaat bijeen ter behandeling der financiëele wetsontwerpen. GEM. BUITENL. BERICHTEN. INBREKERSBENDE GEARRESTEERD. De financieele toestand van België. De financieele crisis in Frankrijk. Prinses Victoria. De verhouding van Polen tot Tsjecho-Slowakije. Uit Syrië. De Jouvenel naar Syrië terug. Uit Indië. Art. 123 en de linkerzijde. internationaal Juweliers congres te Amsterdam. Heden werd aan Mej. de Wed. P. P. Houkes-van den Heuvel, Spaarndam- merweg 10 g rood ie Haarlem, wegens een aan haar echtgenoot overkomen ongeval met doodelijken afloop, een bedrag van uitgel De Administratie. De verlaging der spoorweg tarieven. Leerzaam. Parijs „Radio-Paris," 1750 M. 1250 Concert Lucien Paris (piano-viool-ctllo' 2.05 Nieuws. 5.05 Solisten-concert. 8-35 Engelsche les, koersen en Havaspersber 9.05 Orkestconcert. RECHTZAKEN, V rouwenhandel. FEUILLETON. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. Het was midden in het bosch, op den weg tusschen Yalka en Pachos, dat hij op den Communisme in Frankrijk. Na de successen, die kartel en gouverne ment aan de communisten bezorgden, ste ken die weer veel geduchter den kop op en verdubbelen hun propaganda. Zij brengen op het oogenblik vooral groote beroering in de industrie en in sommige openbare diensten. Zoo langzamerhand gaat het naar een groote actie in de posterijen toe, te meer, daar de postbeambten' zeer teleurge steld zijn door het kartel. In de industrie zijn thans verschillende Ioonsbewegingen op touw gezet en vooral in de metaalnijverheid dreigt het elk oogen blik tot conflicten te komen. Gisteren heeft zelfs de metaalnijverheid te Parijs en in de baniieu stil gelegen. Bii het Hispona Suiza waren de werk willigen onvoldoende beschermd, doch bij de Citroen, Renault, Dalage, Belville, Pan- hard en Levassor automobielenfabrieken konden de talrijke werkwilligen door de politie-bescherming aan het werk blijven. In de vliegtuig-industrie zijn allen op hun post, doch in de metaalfbarieken van Seine et Oise staken 8000 op de 18.000 man. De Engelsche mijnindustrie. In verband met de crisis, die ontstaan is door de mislukte onderhandelingen tus- schcr. de mijneigenaren en de mijnwerkers hebben de mijnwerkers een algemeene con ferentie van gedelegeerden bijeengeroepen. Donderdag a.s. heeft een conferentie plaats tusschen de mijnwerkers en de vak- vereenigingsleiders. Men verwacht dat het voorstel tot aan vaarding van het kolenrapport van de hand zal worden gewezen. De premier Baldwin heeft bekend ge maakt, dat de regeering comité's benoemd heeft, ter nadere bestudeering van zekere belangrijke details van het 'rapport der ko- lencommissie. De Bismarck-feesten. er gelegenheid van het Bismarckfeest deeft Stresemann te Annaberg een rede ge houden waarin hij o. a. betoogde: Twee fac toren beheerschen thans den politieken toe stand in de wereld. Een daarvan is het ver langen der volkeren naar vrede. Zij erken nen. dat de wereldoorlog ook den overwin- nenden Staten geen duurzaam geluk heeft geschonken, maar het economische leven der wereld bijna tot een chaos heeft ge maakt. Daaruit vloeit voort het tweede punt: de taak om het uit zijn voegen gerukte econo mische leven der wereld te herstllen, het geen zonder Duitschland's medewerking on mogelijk is. Dientengevolge is het noodzakelijk, dat Duitschland met de andere volken samen werkt op den grondslag van gelijkgerech tigdheid. Deze politiek voerde ons van Londen over Locarno naar Genève. De crisis in het ver vergadering aan het licht is getreden,, werkt hier nog na. Of wij naar Genève kunnen terugkeeren hangt af van de omstandigheid, of zij. die het vredeswerk van Locarno met de volkenbondsgedachte hebben verbonden, voor Duitschland een weg naar den Volken bond weten vrij te maken, dien het kan bewandelen. Generaal Pies tiras. Naar gemeld wordt is generaal Piastiras via Ragusa naar Elbasan vertrokken. Men vermoedt, dat hij zich van Albanië naar Turksch gebied zal begeven. Rechtspersoonlijkheid der Kath. Kerk in Portugal. Sinds eenigen tijd hadden de afgevaar digden van het Centro Catolica een initia tief-voorstel bij het Portugeesche parle ment ingediend,waarmede beoogd werd, aan de Katholieke kerk in Portugal rechts persoonlijkheid toe te kennen binnen de grenzen door de Portugeesche grondwet ge steld. Toen dit wetsontwerp bij het parlement in bespreking zou komen, maakte de voor zitter der Kamer van Afgevaardigden, sr. Daniel Rodrigues, bezwaren, om het aan de orde te stellen, zich hierbij beroepende op zijn eigen interpellatie van de Travo-wet. Bij de hierop volgende discussie hand haafde de voorzitter zijn sectarisch stand punt, wat bij de afgevaardigden van het Centro Catolico zulk een verontwaardiging teweeg bracht, dat zij hun toevlucht na men tot luidruchtige obstructie. De Katholieke afgevaardigde Lino Neto verweet den voorzitter der Kamer, dat hij in het parlement bij het bekleede/i van den voorzitterszetel een anticlericale partijdig heid toonde alsof hij de vrijmetselaars-loge Acacia presideerde. Nadat de parlementszitting eenigen tijd geschorst was, stelde de Kamer bij herope ning de Katholieke afgevaardigden in het gelijk, zoodat de behandeling van het wets ontwerp een aanvang kon nemen. Ook nu handhaafde de voorzitter der Kamer zijn sectarische houding. In de liberale pers wordt een systema tische propaganda tegen de „dreigende ge varen van het clericalisme" gevoerd. De kopstukken der vrijmetselarij te Lissabon roeren zich daarbij geduchtig. De Angola-zaak. Bij het voortgezet onderzoek inzake de vervaardiging der valsche bankbiljetten van 500 escudos, is thans gebleken, dat de hoofdschuldige Alves dos Reis bij het aan- knoopen zijner handels-relaties steeds ge bruik maakte van een valsch ingenieurs-di ploma van de universiteit van Oxford, Op het voeren "an dien ingenieurstitel had hij geen enkel recht. Amerika en het Int. Hof. Het schrijven van den Volkenbond, ge richt aan alle leden van het Hof van Inter-, nationale Justitie, met betrekking tot de kwestie van de toetreding van Amerika tot het Hof, heeft in Washington verbazing en ongerustheid verwekt. Men gelooft dat de kans, dat Amerika aan de voorgenomen conferentie zal deel nemen, eer' verminderd dan toegenomen is. De Mexicaansche petroleumwetten Volgens bericht uit Washington heeft de Mexicaansche ambassade bekend gemaakt, dat de nieuwe Mexicaansche landwetten niet van terugwerkende kracht zijn. AUTO-ONGELUKKEN. Naar uit Maulborn (Wiirttenberg) wordt gemeld, is een van Frankfurt komende met vier personen bezette auto op den weg van Maulbronn naar Lienzingen bij een scherpe bocht in een sloot terecht gekomen. De auto sloeg om. De 23-jarige dochter van den eigenaar der auto was op slag dood. Haar vader en moeder werden levens gevaarlijk gewond. Te Stralsund reed een auto, waarin twee personen gezeten waren midden tusschen een op het trottoir staande menigte, die van een vergadering kwam Vijf personen geraakten onder den 'wagen en moesten met zware wonden naar het ziekenhuis gebracht worden. Van de ge kwetsten is er intusschen één gestorven. De_ chauffeur had de 'auto door een on bevoegde laten besturen en werd dadelijk op de plaats des onjieils gearresteerd. FABRIEKSBRANDEN. In de fabriek Rosengard te Parijs, welkt carosserie- en andere auto-onderdeelen voor de autofabriek Peugeot levert, heeft een brand gewoed, die in de oliën, lakken, hout voorraden enz. rijk voedsel vond zoodat ei niets meer te redden viel. De fabriek brandde volkomen uit. Te Bialystok (Polen) is de weeffabriek Ku- linski geheel in asch gelegd. De brandweer kon zich er slechts toe bepalen, het over slaan van den brand op naburige gebouwen te beletten. De schade bedraagt 250.000 dollar. Van een machinefabriek te Cariowitz bij Breslau is een deel der gebouwen door brand vernield. De nraterieele schade is aanzienlijk, daar door neerstortende balken sommige ma chines volkomen onbruikbaar werden In Wiener-Neustadt is een uil tien leden bestaande inbrekersbende gearresteerd, die daar in de omgeving sinds zeven jaren ge huisd had en waartoe ook vermogende za kenlieden en een vrouw als aanvoerder be hoorden. De gearresteerden hebben reeds een be kentenis afgelegd. Tot nu toe zijn 70 inbraken en diefstallen en 5 brand' lichtingen ten laste gelegd en 2 moordpogi: n. De misdadigers waren steeds tot de tan den gewapend en maakten bij iedere gele genheid van haar schietwapens gebruik. Behalve tegen hen, is nog tegen 25 per sonen een klacht ingediend wegens ver voering van de diefstallen, GROOTE OVERSTROOMING IN TURKESTAN. Tengevolge van een plotselinge over- slrooming van de Amoe Darja is Turkestan door een groote catastrofe geteisterd. Tot nu toe zijn 26 dorpen volkomen onder wa ter gezet, waarbij een groot aantai perso nen zijn omgekomen. •De minister van Financiën ontving gis teren vóór zijn vertrek naar Londen de journalisten, wien hij verklaarde, dat de alarmeerende geruchten betreffende de pa piercirculatie en de schatkistobligaties op geen enkelen grond berustten. Sedert een jaar had het voorschot van de Nationale Bank aan den Staat geen verhooging on dergaan. De tegenwaarde in Belgische fran ken van een deel van het ruilcrediet was intact. De Nationale Bank had een speciale rekening, die nooit het voorwerp was ge weest van overboeking ten gunste van de schatkist. De regeering had nog nooit haar toevlucht genomen tot inflatie. De minister toonde uit de cijfers aan dat het groote pu bliek vertrouwen had in de kleine coupures der schatkistobligaties. De minister voegde hieraan toe, ;dat door de tegenwoordige re geering sedert 30 Juni geen enkele nieuwe leening was aangegaan, en zij zich had be paald tot het hernieuwen en het aflossen van de vervallende schatkist-obligaties, waardoor zij er in was geslaagd aan alle schatkistuitgaven uit de normale begroo- tingsuitgaven het hoofd te beiden. De schat kist moest een' groot bedrag aan groote coupures, in handen van financieele instel lingen. aflossen, Deze instellingen hadden om aflossing gevraagd tengevolge van de vermindering hunner gelden sedert het be gin var; de daling van den Franschen franc, ieneinde het hoofd te bieden aan aanzien lijke betalingen. De regeering had de helft der noodige kapitalen in het buitenland ge kregen. De minister verklaarde, dat het evenwicht van de schatkist voor een groot deel te danken was aan achterstallige belastingen. De regeering moet een stabilisatie tot stand brengen om het evenwicht van de begroo ting te handhaven. Er was nog niets essen tieels overeengekomen wat betreft het slui ten van een buitenlandsche leening. De re geering zou eerst op de markt interveniee- ren, wanneer een buitenlandsche leening zou zijn gesloten, waarna de stabilisatie, die België wenscht, zoo spoedig mogelijk zou kunnen plaats hebben. De tegenwoor dige wisselkoersen waren buitensporige koersen. De minister verklaarde dat hij naar Lon den ging om de onderhandelingen voort te zetten en voor enkele andere financieele operaties, zooals de consolidatie van de Belgische schuld aan Engeland. De minister voegde hieraan toe, dat men zich geen illu sies moest maken, daar hij niet zou terug keeren met een geteekende overeenkomst. Hij zou trachten de standpunten tot elkaar te brengen. De Belgen moesten aan het bui tenland toonen, dat zij elkaar de hand reik ten, daar pessimisme geen nut had. België was niet arm, het bezat een rijk gebied. De minister verklaarde, dat bij zijn bespre kingen en onderhandelingen met de buiten landsche kapitalisten nooit sprake is ge weest Vein den Kongo. De commissie van financiën uit den Senaat hield zitting tot negen uur. Zij begon met de bespreking van het wetsontwerp, de creatie van de nieuwe fiscale middelen behelzend, die gisterenmorgen door de Kamer werden aangenomen. De commissie zal hedenochtend de discussies voortzetten. Zij rekent er op, dat zij den Senaat in staat zal kunnen stel len Zaterdagmorgen met de openbare be sprekingen te beginnen. De commissie van financiën uit den Senaat nam den tekst der Kamer betreffende Je „taxe civique" aan. De minister van Landbouw diende bij den Senaat het wetsontwerp in tot het creëe- ren van nieuwe fiscale middelen. Chéron, de algemeene rapporteur, diénde een rapport in blanco over dit ontwerp in. De Senaat be sloot morgenochtend bijeen te komen. Een bulletin nopens den gezondheidstoe stand van prinses Victoria zegt, dat de toe stand van haar longen verbetert, doch de beproeving van haar krachten groot is. Naar verluidt zal de Poolsche minister van buitenl. zaken tussc,hen 10 en 20 April een bezoek aan Praag brengen. In officieele en diplomatieke kringen alhier hecht men groote politieke beteekenis aan dit bezoek en men verwacht, dat er verstrekkende over eenkomsten op buitenlandsch politiek ge bied zullen worden gesloten. De Zuid-Slavi sche minister van buitenl. zaken Ninisjitsj zou hier tegelijkertijd aanwezig zijn. Uit Beiroeth wordt aan de bladen ge meld, dat de vorderingen, die Donderdag morgen in den Zuidelijken Libanon werden gemaakt onder goede omstandigheden wor den voortgezet. De Droezen, die krachtig werden aangev.. vluchten in wanorde, waar bij zij velen dooden achterlaten De actie duurt voort. Een ander deel der Fransche troepen had een ernstig gevecht met een bende re bellen, die met aanzienlijke verliezen wer den teruggeworpen. De Jouvenel, de Fransche hooge commis saris in Syrië, die een bezoek heeft ge bracht aan lord Plumer, is gisteren weer naar Syrië vertrokken Voor de moskee te Calcutta hadden ern stige onlusten plaats tusschen Hindoes en Mohamedanen. Gemeld wordt dat honderd personen werden gewond. B' ■jSffij Het is nu wel duidelijk, dat een initia tief-voorstel uit de rechterzijde tot schrap ping van artikel 123 van het Indisch-Regee- rings-reglement op steun van links geen kans maakt. In de dagen van Olim, toen men daar uit alle drie de groepen speculeerde op de gunst der Katholieken, die men bij een vu rig gewenschte nieuwe partij-groepeering aan "zijn kant wenschte, hoorde men de heeren met een stelligheid, welke bijna ge loofwaardig scheen, verzekeren, dat hun vrijzinnig beginsel zoo iets als het muilban den van het Katholicisme niet gedoogde. En bijna leek het soms, of ze werkelijk hun anti-papisme van ouds hun liberalisme de baas, hadden afgezworen 't Komt nu echter wel heel kras tol ui ting, welke waarde aan zulke verzekeringen viel' te hechten. Dc één voor, de ander na .toch nemen nu de kans op samenwerking beneden nul is gedaald de voorvechters der godsdienstvrijheid hun draai. Er valt uit dien hoek voor de ontvoogding der Katho lieke missie niet op eenigen steun te reke nen, minderwaardige politieke speculatie verspert de hooggeroemde liberaliteit den v*eg. Zeer ter sr.ede weet „Het Centrum deze fiere en beginselvaste houding te hekeien; voor ditmaal in den leider der vrijzinnig democraten den „man van het recht Marchant is de man van het Recht. Daarom kwam hij met zoo hevige kracht op tegen de intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit. Maartoen hij als Kabinets-formateur met een eigen regeeringsprogram voor den dag kwam, loen' stond er het herstel van artikel 40 niet op! Marchant is de man van Recht. Diep voelde hij het onrecht, der Kerk aangedaan, door de belemmering van de Missie-vrijheid in Indië. Dus moest artikel 123 Regeerings-Reglement van Ned.-Indië gewijzigd worden. Dat schreef hij ook in zijn Regeerings program, toen hij daarop de Katholieken zocht mee te krijgen. Maar nu verluidt, dat er een initiatief voorstel tot wijziging van dit onrecht-arti- kel zal worden ingediend, nu laat hij aan stonds weten, dat hij er niet vóór zal stem men. Marchant is de man van Recht. Dat .dachten we tenminste zoo. Maar het blijkt, dat we ons vergist heb ben. Marchant is alleen maar de man van de politiek. Met een héél kleine p. Wat hier van de vrijzinnig-democraten met zoo striemende juistheid wordt gezegd, geldt in gelüke mate van de socialisten en de Vriiheidsbonders, wier hoog-onfwikkeld gevoel voor recht en sterke drang tot eer biediging van iedere godsdienstige overtui ging zich hier wederom van hun smalste zijde doen kennen. Doch wie had het anders verwacht? 19 tot 24 Aprl 1926. Dit eerste Juwelierscongres wekt, naar de Msib. verneemt, in het buitenland zeer veel belangstelling, vijftien landen met 38 vereenigingen zulten aan dit congres deel nemen en ongeveer een honderdtal afge vaardigden, allen vreemdelingen, nemen er aan deel. Ook zullen verschillende Kamers van Koophandel vertegenwoordigd zijn c. a. van Hanau a. M., Pforzheim. Londen enz. en regelmatig komen nog bij het uitvoerend comité verzoeken in voor deelneming. De agenda bevat zeer belangrijke actueele vraagstukken, waarvan wel de voornaam- sten zijn: het gehalte van goud. zilver en platina, de invoer, de propaganda en de mede, de weelde- en omzetbelasting en de verzekering tegen roof en diefstal. Over deze vraagstukken .zijn vele refe raten geleverd, die alle verzameld in een Receuil een lijvig boekdeel van 150 blad zijden drukvormen. Het Amsterdamsche gemeentebestuur zal de congressisten cp het Raadhuis officieel ontvangen, een attentie, die de buitenland sche juweliers zeker op prijs zullen stellen. Amsterdam als diamantstad bij uit nemendheid biedt voor juweliers dan heel bijzondere dingen. Zoo zal een bezoek ge bracht worden aam de diamantslijperij der firma 1. J. Asscher, aan de Beurs voor den Diamanthandel alsmede aan het gebouw van den Alg. Diamantbewerkersbcnd. In Tuschxnsky-theater zullen o.m. speciale propaganda-Llms vertoond worden. 1 ijdens het congres zullen de Amsterdam sche en Haagsche juweliers hun étalages op een» bijzonder smaakvolle wijze verzorgen. Het allernieuwste op het gebied van het byou- en zilverwerk zal door hen worden geëxposeerd, zoodat hieraan reeds ken baar zal zijn, dat er voor het juweliersvak belangrijke zaken aan de orde zijn. Ten slotte zullen nog excursies gemaakt worden naar Haarlem. Leiden en Den Haag. Het Comité, dat met de voorbereiding van dit Congres belast is, bestaat ut de heeren C. J. A- Begeer, Wassenaar: R. Lehmann, 750 gulden j Bern; P. U. Michelsen, Kopenhagen en W. van Russum du Chattel, alg. secretaris te V oorburg. Hernieuwd schrijven van het R.-K, Werkliedenverbond. Het Verbond schreef Vrijdag in vervolg op het antwoord van de directie der Nederland- sche Spoorwegen, dat zij blijkbaar het schrij ven van 17 dezer verkeerd heeft begrepen. Wij, aldus het Verbondsbestuur, vroegen niet in de eerste plaats om verlaging der abonnementstarieven, doch verzochten op den voorgrond de gewone 3e klastarieven met hetzelfde percentage te verlagen als de le klas tarieven. Verder verzochten wij ook op de buiten gewone tarieven 3e klasse een verlaging toe te passen. Uw brief spreekt .alleen van de laatste ta rieven en ziet blijkbaar over het hoofd, dat volgens de persberichten deze tarieven in 't geheel niet zouden verlaagd worden. Dit schijnt ons wat anders, dan rekening houden met hei feit, dat de abonnementstarieven en dan zeker van de drie klassen indertijd niet in dezelfde mate verhoogd zijn als de gewone tarieven. Om het nog eens duidelijk te zeggen: onze indruk was. dat de 3e klas over 't algemeen minder goed dreigde te worden bedacht. Waar blijkens uw schrijven niets is beslist, hopen wij, dat u met onzen wenscb alnog rekening zult houden. VERZOEK OM INLICHTINGEN. De Commissaris van Politie te Baarn ver zoekt naar aanleiding van een te Baarn ge beurd ongeval op Zaterdagavond j.l.. om streeks kwart voor acht op den Arosterdam- schen straatweg tusschen den Oranjeboom en de Spoorbrug, den automobilist, die zich over dien weg begaf komende van d^ rich ting Amersfoort en gaande in de richting Amsterdam zich in zijn eigen belang aan te melden op het Politiebureau te Baarn, tot het verstrekken van inlichtingen. Bedoelde auomobilist moet een autobus en een mo torrijwiel gepasseerd zijn. welke zich bega ven van de richting Amsterdam in de rich ting Amersfoort. Eveneens wordt de bestuurder van de roode autobus, die even te voren bij het hotel Groeneveld te Baarn heeft stilgestaan, verzocht mede te deelen of hij «ets heeft be merkt van het ongeval, een motorrijder overkomen Dezer dagen, aldus de Limb, correspon dent van de „Msb.", verscheen in ons blad een bericht omtrent bezoek van Ukraini- sche Sovjet-autoriteiten aan ons mijngebied. De heeren waren op studiereis, vernamen we daaruit om te ervaren, hoe ze het best de woningellende in hun heilstaat konden verhelpen.... naar voorbeelden uit landen, die nog niet dc zaligheden van het bolsje wistische regime hadden ondergaan, niette genstaande de dure pogingen door het schar laken bolsjewistische groot-kapitaal aan gewend. Onze communisten togen rond door het tand van Heerlen. Ze aanschouwden de dui zenden arbeidershuizen, ruime één-gezins woningen met tuintje meestal, en de vele vereenigingslokalen. gezellenhuizen. enz ge sticht door onze katholieke sociale orga nisaties. Deze communisten moesten erkennen, dat ze hier voor oogen zagen het beste, wat op gebied van volkshuisvesting was bereikt. Deze erkenning van de zijde van echte Russische Sovjet-mannen, staat niet alleen. Vóór het bezoek dezer Ukrainers wat en er al anderen geweest, ook uit de groote Ra denrepubliek. die aan dit machtig stuk grootendeels katholiek-sociaal werk hun hoogen lof niet konden onthouden. Natuur lijk werden er „maartjes" gemaakt; hoe mooi het ook was. feitelijk deugde het niet. want.... het was niet communistisch. Er schuilt iets zeer leerzaams in derge lijke gevallen. Zonneklaar blijkt immers daaruit, dat we hier in het Westen metter daad onder sociaal welzijn veel verder zijn dan in het communistische Oosten Zóó ver. DINSDAG 6 APRIL. Hilversum 1050 M Dinsdag 6 April. 12 uur en 7.30 uur, Politieberichten; 6.30 7,30 uur, Engelsche les door den heer Fred. Fry; 7.45 en 10 uur persberichten; 810 uur R. K. Radio-Omroep; Het K. R 0.-kwartet, leden van het concertge bouw-orkest. Mej. Louise Wijngaarden, viool, mej. Mia Tibbe, piano, de heer Hen ri Tibbe, viool en Jan Wagemaker, cello Spreker: de WelEd. Gestr Heer J P. J Asselbergs, industrieel te Bergen-op- Zoom. Onderwerp: „Vereenigt U". 1. Trio sonate in C-mol, Boccherini; Al legro-Andante espressio-Allegro con spi- rito (2 violen, cello en piano); 2. Concert voor 2 violen en piano in D-mol, Bach •Vivace-Largo ma non tanto-Allegro; 3. Lezing door den WelEd. Gestr. Heer J. P. ,J. Asselbergs; 4. Pianokwartet, Faure, Allegro molto moderato-Scherzo (Alle gro vivace) Adiago-Allegro molto. Daventry, 1600 M. 11.201.20 Concert door het radiokwartet en solisten (so- praan-bariton-viool). 1.202.20 Tijdsein, lunchmuziek. 4.20 Tijdsein, lezing: Perso nality and clothes. 4.35 Orkestmuziek 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.2( Tijdsein, weerber., nieuws 7.45 Piano solo's van Brahms. 8.00 Lezing: Shanghaied out of Frisco in the nineties. 8.20 Sym- phonieconcert. 9.20 De Messias, Handel (gedeeltelijk), door de koorver. v. d. St Mary kerk 9.35 Welsh programma. Man nenkoor octet en L. Evans-Williams-so- praan. 10.20 Weerber., nieuws. 10.45 12.20 Dansmuziek. Königswuslerhausen, 1300 M. 7.20 „Ehrliche Arbeit," comedie met zang in 5 acten 9.5011.30 Dansmuziek. Brussel, 262 M. 5.20 Orkestconcert 8.20 Orkestconcert. 8.50 Lezing: Les tré- sors d'art de Bruxelles (Les musées). 9.30 Speciaal muziekconcert met medew. van het Russisch Tziganekoor du Samovar 10.20 Nieuws. Munster. 410 M. 12.351.50 Vroolijk concert. Orkest Ch. Schröder-sopraan Werken van Strauss en d'AIberL 5.20. 5.50, 6.20, 6.50 en 7.20 Lezing. 7,50 Concert door de Geyandhaus-Blaser-Vereinigunp Leipzig. Zie ook Pag. 2 Hoofdblad, dat de Russen, ter verbetering van hun deer- niswaardigen heilstaat, hier de middelen komen bestudeeren. En het meest geslaagde op het punt van volkshuisvesting ook op andere gebied kan het Russische proletariaat het Wester- sche volk nog veel benijden! vinden ze in een Christelijke streek. Toch blijven in ons land nog honderden niet alleen arbeiders verblind genoeg cm als ideaal aan te zien een staat, die zijn eigen idealen vindt in onze eigen Wester- sche wereld. Van de geestelijke armoede der atheïs tische Sovjet-republiek zwijgen we nog De procureur-generaal bij het gerechts hof te Leeuwarden heeft Donderdag beves tiging van het vonnis geëischt tegen B K. 45 jaar, colporteur te Almelo, die door de rechtbank te Groningen tot 2Yi jaar ge vangenisstraf is veroordeeld, op grond, dat hij zich in de maand Juli van het vorige jaar le Groningen had schuldig gemaakt aan vrouwenhandel. 56 Hij toonde zijn ondankbaren kamerdienaai iie enveloppe, waarop geschreven stond: Dit is mijn testament. Graaf Frederik Malthen. „Welnu, mijnheer Conrad" zoo zei hij met eene zenuwachtige beweging, „wanneei gij dan aan dit testament niet het minste gewicht hecht, hoewel daarin voor u zulke gunstige bepalingen voorkomen, dan zal ik het maar verscheuren of in het vuur werpen. Dat is het verstandigste wat ik doen kan. nu ik tegenover iemand sta, die niets voor zijn meester wil verduren." De gëheele houding van graaf Malthen, en de blik, dien hij zijn kamerdienaar toe wierp, waren voldoende, Conrad geheel te vernietigen. Hij wierp zich voor zijn meester op de knieën, en wist op voortreffelijke wijze den berouwvollen zondaar te spelen. „Mijn goede meester!" zoo riep hij hui chelend uit. „Ik weet dat, u veel voor mij over hebt en u weet ook, dat u in alle op zichten, in alle omstandigheden, op uw trouwen dienaar Conrad kunt rekenen." Graaf Malthen aarzelde. Wat moest hij van die goed gespeelde co medie denken? Toen was het alsof hij toe gaf aan een gevoel van roedelijden, van zwakheid. „Komaan, zoo zei hij, „ik wil je ditmaal nog eens vergiffenis schenken. Maar bedenk wel, dat het nu de allerlaatste maai is. Voortaan wil ik geen verwijten of bedrei gingen, meer van je afwachten. Anders her roep ik mijn testament dat zulke voordee- lige bepalingen voor je bevat, vergeet dat vooral niet! Ik zal dit schrijfbureau, waarin mijn testament is opgeborgen, naar het kas teel laten overbrengen. Na mijn dood zult gij dat zelf kunnen vinden." ,.^r°ora' ^'s "aa*s'e woorden lei graaf Malthen een bijzonderen nadruk. Toen borg hij het testament weer in de zelfde lade, waaruit hij het had genomen. „Zoodra ik je diensten zal kunnen ontbe ren, en een plaatsvervanger voor dien dom- men Mirko zal kunnen vinden, die op zulk een ongeschikt tijdstip dit aardsche heeft verlaten, zal ik je eene zending opdragen, Conrad," vervolgde graaf Malthen. „Je be grijpt mijn bedoeling wel. Ik zal je behoorlijk Marvoor betalen. ïk zal ie betalen, wat je •'erlangt Ik zal je zelfs het dubbele, het drievoudige betalen. Ben ie nu tevreden?" Graaf Malthen scheen zeer zenuwachtig e zijn Zijn oogen fonkelden, en zijne han den bewogen zich krampachtig. „Je weet wat ik noodig heb," vervolgde hij „en ik ben zeker, dat ik zal slagen. En dan!.... Wat een ontdekking! Wat een roem zal het gevolg daarvan zijn!" Tersluiks sloeg Conrad de zenuwachtige bewegingen van zijn meester gade, toen hij antwoordde: „Ik beweer niet, heer graaf dat het mij onmogelijk zal zijn, te vinden wat u zoekt, maar het zal zeer gevaarlijk zijn. Tot nu toe hebben wij geluk gehad, een zeldzaam ge luk, maar wie waarborgt ons, dat de kans zich nu niet tegen ons zal keeren? Ik ver zoek u, heer graaf, het mij niet kwalijk tq nemen, dat ik zoo openhartig mijne meening zeg, maar in dat geval zou u evengoed als ik in de val loopen." „Laten wij naar Retzow gaan," zei graaf Malthen. „Daar zal ik tenminste gerust zijn. Die Goliath Dahler heeft mij geheel van streek gebracht, en dien schok ben ik nog niet te boven." Toen beiden te Retzow waren aangeko men, stond graaf Malthen tegenover Ruth, die hem tegemoet was gekomen. Hef boosaardig gelaat van die vrouw toonde eene groote verbittering. „Welnu, Ruth, hoe gaat alles hier?" vroeg rraaf Malthen. „O, het kan niet beter, Frederik Malthen" luidde het antwoord. „Gij weet bij onder vinding. dat ik niet met mij laat spelen. Ik weet, hoe ik het moet aanleggen, om te worden gehoorzaamd." „En hoe legt gij dat aan?" „O, dat is mijn geheim, Frederik. Gij hadt niet beter kunnen doen dan mij hier te laten komen. Ik ben degene, die gij noodig hadt." „Maar welke middelen gebruikt gij dan, om u te doen gehoorzamen, oude toover- heks? Wilt gij mij wel eens dadelijk ant woorden op mijn vraag?" zei graaf Malthen op gebiedenden toon. „Die middelen zijn zeer eenvoudig, Frede rik. En het was mij niet moeilijk, om te ont dekken, hoe ik het moet aanleggen." „Ik vraag je nogmaals, welke zijn de middelen, die je gebruikt, om je te doen ge hoorzamen," riep graaf Malthen nu op drei genden toon uit. „Welnu, dan zal ik het zeggen. De groote doet alles wat ik wil, als ik dreig de kleine af te straffen." „Een prachtig middel, inderdaad!" riep graaf Malthen uit. „Maar ik wil niet, dat je beiden kwaad doet. Ik heb beiden noodig voor mijne proeven." „Wees daarom maar niet bevreesd, Fre derik. Als ik die kleine eenige klappen geef, om beiden te doen gehoorzamen, dan laten Jie klappen toch geen sporen achter." De oude Ruth lachte, en liet haar leelijke tanden zien. „Ik heb honger." Deze woorden werden uitgesproken, oi liever gefluisterd, door een ongelukkige, die eruit zag, alsof hij niet lang meer zou leven. Op den straatweg tusschen Packos een klein dorp, en Ralka, was hij op de knieën gevallen. Het was een heerlijke lentedag. De zon scheen helder en de temperatuur was zacht. Die ongelukkige kon zich slechts met moeite bewegen, en de ellende stond op zijn gelaat te lezen. Maar die ongelukkige had overal slechte herinneringen achtergelaten. In zijn goeden tijd was hij voor de armen en ongelukkigen zeer hardvochtig en wreed geweest. En nu gaf men hem hoe langer hoe min der, als men hem langs den weg of langs de deuren der huizen, zag bedelen. Men ging voorbij, zonder acht op hem te slaan, of men joeg hem weg. En hij kon zich nog gelukkig achten, wanneer de straatjongens hem niet met vuil of steenen wierpen, en het geen stoksla gen op zijn mageren rug regende, wanneer de honger hem dwong aan de deuren te kloppen, een een aalmoes of een stuk droog brood te vragen, om zijn honger te stillen. En ook dien dag had hij niets ontvangen. Overal had men hem zelfs een stuk droog brood geweigerd. En waarheen zou bij zich nu wenden? Hij wist het niet. Eindelijk viel hij omver op den grond. Nu wist hij niets anders meer dan dat hij honger had, dat hij leed, en dat hij zijn -■inde nabij voelde. Hij zat daar te klappetanden, en her haalde telkens: „Ik heb honger." grond was neergevallen, uitgeput van ver moeienis En als de nacht was gekomen, dan zouden misschien de wolven komen, om elkaar dat stuk menschelijk wrakhout, dat levend ge raamte te betwisten. Maar nog klampte die ongelukkige aan het leven vast. En eindelijk begon de duisternis te vallen. De schaduwen werden steeds dichter, en de vogels in de bcomen zongen hun avond lied. En steeds herhaalde die ongelukkige: „Ik heb honger „Daar ligt een mensch in een kuil" zoc zei eene jeugdige frissche stem in de Fran sche taal. „Maar spreek dan toch niet," antwoordde eene andere meer forsche stem in dezelfde taal. „Zijt gij dan weer vergeten, dat gij de rol van een stomme moet blijven vervullen? Wanneer gij die rol niet kunt of niet wilt vervullen, dan kunt gij niet beter doen dan op het eerst volgende station* in den trein te stappen, en mij alleen te laten kandelen. Deze vermaning sloot den anderen dade lijk den mond. Hij stelde zich nu ermee tevreden, door levendige gebaren zijn begeleider de plaats te toonen, van waar de klachten van dien ongelukkige kwamen. En die ongelukkige was niemand anders dan Herman Pluck. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9