Attentie Van 't Hof en Jansen's Woning-Inrichting GIERSTIAATIE 22 24 MODELKAMERS Bluf. Behangerjj Stoffeerderü V erkeersonge vallen Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. HAARLEM Dinsdag 6 April 1926 öösie J&^rgang No. 10^17 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad Agenda 7 April Een flink beestje. DE SCHOTENSCHE INBREKER. Wat hij nog meer op zijn geweten had. Berouwvolle autodieven. Verhuist en Installeert onder volledige garantie en vakkun dige leiding door 't geheele land Begroolingen kosteloos zonder verplichting Beddenmakerij, Reparatie-inrich. BOTERMARKT 12 - HAARLEM BAGIJNESTR. 16 - BEVERWIJK Luxor Theater. TOONEEL. MUZIEK. Opsporing verzocht. Een actie tegen wethouder H. J. Klein? Een aanrijding. De jaarvergadering van „V reemdelingen verkeer". Van de fiets gevallen. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht INGEZONDEN. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. HAARLEMSG Advertentiën 35 cent* per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel: op de le pagina's 75 ct per regel Vraag, en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel mee* 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden fOHOfi Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7 Cf] bij een ongeval metfOIfl bij verlies van een hand, f IOC bij verlies jan een f bÓ n DJcuk tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I JuUU.^ verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: ««."doodelijken afloop: bó\}« een voet of een oog: I duim of wiisvmger. been of arm: m bij verlies v. een andere vinger. De sociaal-democratische arbeiderspartij in Nederland heeft haar dertigste congres gehouden. We zijn zoo gewoon om kortweg van de S D. A. P. te spreken. Maar wan neer men zoo weer eens twee dagen lang een bijeenkomst van de roode partij gevolgd heeft, dan lijkt het bijna oneer biedig om een afkorting te gebruiken. Zoowel voorzitter Vliegen, die jaren lang de partij geleid beeft en thans voor het laatst het Paaschcongres heeft voorgezeten ais de leider van het roode N. V. V. heb ben het Rotterdamsche concertgebouw doen weerklinken van hun fanfares over de macht en de glorie, den groei en de ontwik keling van de socialistische beweging in ons land. Men zou bijna onder den indruk ko men van den lof, welken de heeren hun eigen partij toezwaaien. Voorzitter Vliegen zeide onder meer: Ik geloof te mogen zeggen, dat onze partij en haar bondgenoot, het N.V.V., met elkaar de eenige gave gezonde arbeidersbeweging in ons land vormen De neutrale vakbewe ging, die een korten tijd beteekenis scheen te zullen krijgen, is weer uiteengevallen; er rest alleen nog maar een kreupel ding, zon der eenige toekomst. De Christelijke vakbeweging, Protestant se zoowel als Katholieke, moge in gods dienstig opzicht een krachtig geloof hebben, geloof in haar taak als arbeidersorganisatie, geloof erin dat ze in den kring harer geloofs- genooten slagen zal om tot een solidarisme te komen dat voor de arbeiders een betere toekomst beteekent, van dat geloof is wei nig of niets meer over. En de heer Stenhuis verklaarde bij zijn be groeting van het congres: de S. D. A P. is het eenige politieke machtscentrum der ar beiders in Nederland, zooals het N. V. V. het t enige economische machtscentrum is, dat zij bezitten! 't Is kras gesproken; jammer echter voor de heeren, dat zij het materiaal missen, om hun bewerngen waar te maken. Zelf heb ben zij wel stof aangedragen, om het tegen deel te bewijzen. Dat het den rooden leiders wel eens naar het hoofd stijgt, \#anneer zij \de resultaten zien, welke zij aan de stembus behalen; wanneer zij bekijken, hoe zij in een kwart eeuw met een heel legertje in de Staten Generaal, in de Staten en gemeente raden zijn doorgedrongen, dat is heel ver klaarbaar. Zelfs een buitenstaander komt wel eens onder den indruk van dien snellen groei. Maar de heer Vliegen heeft aan het sfct van zijn openingsrede er onbewust aim herinnerd, dat hier een gsoote wanverhou ding is tusschen partij en vertegenwoordigers en de cretiek op het congres naar voren ge bracht, critiek op den langzamen groei der partij, heeft dit onderstreept. Wij zijn zei de voorzitter bij andere landen van gelijken aard ten achter. Hel is den tegenstanders in ons land tot nu toe naar al te wel gelukt met hun valsche ker kelijke leuzen honderdduizenden arbeiders die bij ons hooren, van ons verre te houden Wilt gij een vergelijking? De ledentallen onzer partijen waren voor het Marseiller congres: In Zweden (6 millioen inwoners) 149.000 In Denemarken (3.2 millioen inw.) 143.000. In België (7.5 mill, inw.) 620.000 (vakbew. inbegrepen.) In Oostenrijk (6.5 mill, inw.) 566.000. Juist; zoo is het. In ons land met zeven millioen inwoners is het luttele beetje van 41.000, dat de S. D. A. P. vormt, een handje vol. En het is eigenlijk belachelijk, dat al de roode Kamerleden, Stalen- en raadsleden maar spreken van; wij, vertegenwoordigers der Nederlandsche sftciaal-democratie. Die 41.000 zijn dan nog met groote moeite en ge weldige propaganda bij elkaar getrommeld. Een jaar geleden was er zelfs een teruggang. Maar onder de Troelstrahulde, de verkie- ..ingsactie en met het geld, dat toen binnen kwam zijn er een 3300 leden bijgemaakt. Maar op een sterke beweging wijst dit toch zeker niet. Hetzelfde geldt voor het N. V. V. dat toch moeilijk in ernst beweren kan de vele honderdduizenden Nederlandsche werk nemers achter zich te hebben. Er is iets, wat de roode leiders vergeten of moedwillig over het hoofd zien, dit n.m., dat zij leven van de ontevredenheid en bij gebrek aan wat anders. Het beteekent toch iets, dat de candidaten der S. D. A. P. bij de stembus een 700,000 stemmen krijgen, maar dat in de partij zelf nog geen zeven procent van al die kiezers georganiseerd zijn Bij een deel mogen contributiebezwaren, bij een ander deel mag laksheid de oorzaak zijn maar voor een zeer groot déél moet de reden voor deze afwezigheid toch ergens anders te vinden zijn. Wanneer het ver schijnsel zich bij een christelijke partij voor deed, zou het veel begrijpelijker zijn. Wie zich om zijn godsdienstige overtuiging aan een staatkundige partij verwant gevoelt, komt er veel gemakkelijker toe om zich niet te organiseeren, doch enkel bij de stembus op den candidaat van zijn partij te stemmen. En toch zijn bij de R. K. Staatspartij een 40 pet. der kiezers georganiseerd. Bij de S, D. A. P. zou men verwachten, dat daar alles te hoop liep om door een krachtige organisatie de macht te veroveren, 't Is trouwens een eerste regel van democratie, dat men zich organiseert om op de keuze zijner vertegenwoordigers invloed uit te oefe nen. Hoe komt het dan, dat bij de S. D. A. P zulk een geweldig verschil tusschen partij en los loopende aanhangers is? Grootendeels natuurlijk hierdoor, dat al die roode kiezers en kiezeressen, welke als „socialisten'' ge boekt worden, heelemaal geen overtuigde aanhangers, geen beginselvaste leden zijn, Van het socialisme zeil hebben zij weinig of geen benul; de S. D. A. P. als organisatie kennen zij niet. Maar de faam gaat nu een maal, dat „de rooden" voor lotsverbetering zijn. En al wat ontevreden is en hoeveel zijn dat er niet in onzen materialistischen tijd zoekt daarom de roode lijsten op. Men heeft het gezien, hoe eenige jaren geleden de verschuiving heel gemakkelijk ging in communistische richting. Maar de collega's van Wijnkoop maakten het al te dol; stelden zch te veel als piassen aan zonder iets te bereiken en de ellende in Rusland, welke ook in „het Volk" trouw werd afgeschilderd, schrikte den' nuchteren Nederlander af. Zoo schoof de massa maar weer naar de S. D A. P. terug. Partij der ontevredenheid: ver zamelaarster van alle mopperende kiezers zonder vast beginsel, zou een juistere titel zijn voor de politieke groep, weike zich in de vertegenwoordigende lichamen sociaal democratische arbeiderspartij noemt. Wij hebben over het 30ste roode Paasch congres nog wel het een en ander te zeg gen, maar volstaan heden met te wijzen op den bluf, welken de partij van 41.000 leden slaat. Wie eenigen kijk heeft op politiek en volksbeweging, die weet, dat er bij een der gelijke wanverhouding tusschen de vaste kerp en de los loopende aanhangers maar wei nig noodig is voor een débacle. En wie dit nog niet wist heeft op dit 30ste congres uit den mond van den heer Stenhuis kunnen vernemen, dat een scheuring in de Neder landsche S D. A. P. lang niet tot de onmo gelijkheden' behoort. Sociëteit „St. Bavo" Professor „Anto- nini" 2 uur. Opvoering revue „Als dat eens waar was'' 8 uur. Bestuur Vrouwenbond 3 uur. Haarlemsche Inkoopcombinatie half 9 uur. Viool- onderwijs 3 uur. Bevolkingsbureau 8 uur. Zangvereeniging Volksbond 8 uur. St. JozeS-gezellengebouw Jansstraat 59 Elftalcommissie R. K. V. Z. 8 uur. Rederijkers - kwart over 8 uur. „Utile Dulci" 8 uur, Luxor-Theater Bioscoopvoorstelling half 3 uur en 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempelier- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89'A uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 1 uur 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van 9'A12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI.weg 309 Overveen (dr. C. Bosch) St. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1, Zondags en Woensdags van 8—10 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel, 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Srnedesjraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E V. Maandags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Fra nciscus. Aanvragen ook voor niet-leaen van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan Het zwart/schild met wil kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, 1 elefoon 12685 (bij geen gehoor 10392) Door den heer A Smit, wonende te Vijf huizen, is een koe verkocht aan den heer Engelenberg, vleeschhouwer, Zijlstraat 68, te Haarlem, welke koe 902 pond woog en 107 pond los vet' had. Naar men ons mede deelde is bet, zoolang het abattoir bestaat, nog nooit voorgekomen, dat een koe met zooveel vet aan het abattoir is aangevoerd Door den directeur is er extra aantevkening van gemaakt Bij den caféhouder P S.. aan den Hille- gommerdijk te Haarlemmermeer, werd Vrij dag 26 Maart j.l door een bezoeker een portemonnaie met een inhoud van f 11 ge stolen De diefstal werd aangegeven en de politie begon haar onderzoek Toen men van den 25-jarigen v. d. B. uit" Schoten hoorde,, die reeds zoovele inbraken en diefstallen had gepleegd, gingen al spoedig de gedachten der poiitie naar d;t jongmensch. Vergezeld van mei. S. ging een agent van politie naar Schoten -en bij confrontatie met v B. herkende mej. S. in hem den dief; v. B bekende de portemonnaie gestolen te hebben. Men vermoedt, dat van B, nog op meerdere plaatsen in de omgeving van Nieuw-Vennep is geweest om zijn slag te slaan, want on langs werd ook bij den heer Th, S. inge broken, waar een rijwiel en een aanzienlijk bedrag in geld is buitgemaakt. Drie ongeveer 20 jaar oude kameraden, waarvan een in militairen dienst is en te Haarlem gedetacheerd, waren reeds geru men tijd werkloos. Desniettemin maakten zij groo te verteringen waardoor zij begrijpelijkerwijs in geldverlegenheid geraakten. Op een avond op het einde van het vorige jaar, liepen de twee Amsterdammers in de Jan Luykenstraat, waar zij een vierpersoons „Aga" auto onbe heerd zagen staan. Zij maakten zich meester van den auto en reden hem naar Haarlem, waar de derde vriend hem in bewaring nam. Deze verkocht hem den volgenden dag door middel van een tusschenpersoon aan een aut o handelaar te IJmuiden voor 650. Dat geld werd onder de drie vrienden verdeeld. Zij werden echter ongerust toen zij in een blad een advertentie zagen staan, waarin de eige naar van den auto 100 belooning beloofde voor hen, die hem weer in het bezit van zijn wagen wist te stellen Zij legden toen hetgeen er van de 650 over was een klein gedeelte was slechts verteerd weer bij elkaar, ten einde den eigenaar schadeloos te stellen Hef drietal werd echter gearresteerd en de twee Amsterdammers stonden terecht voor de Vierde Kamer der Rechtbank. De mili cien zal zich dezer dagen voor den Krijgsraad te verantwoorden hebben. Beiden bekenden. Het O. M. vroeg 5 maanden gevangenisstraf tegen ieder. De heer J. J. v. d. Horst, die Zaterdag 1.1. zijn 40-jarig jubileum in dienst der ia. Van Meeuwen te Heemstede vierde. Als eerste hoofdfilm na Paschen geetr het Luxor Theater een rolprent welke uitstekende gevechten op de vuist te zien geeft. We kunnen begrijpen, dat men 't alge meen de middelmatig, gewone mensch een een zekere antipathie heeft, tegen het hoorei- kletsen, van die harde, somber klinkende stompen op het versche menschenvleesch, totdat zoo'n vleeschklomp als een hoop haché tegen den grond rolt. Bij het zien van een film heeft men gelukkig geen last van deze griezelige meppen aan te hooren, maar ziét men, rustig op zijn stoel gezeten het afmaken van een onbehouden on-aangenamen lummel, door den weibekenden bokserman Georg O. Bried. Een stampvolle zaal zat te genieten van de onhoorbare, daverende klappen, men juichte den held enthousiast roe. H^i slot van „De laatste klap'', bestond uit een schij nend maantje, en koele nacht en twee minnende harten, die elkaar vinden in een woord herkent men zonder moeite George O Bried en in het tneisje de z.g verloren liefde. Al de zeven acres hebben op hun beurt hun spannende momenten zoodar er voor kenners en liefhebbers veel valt te smaken. Vóór de hoofdfilm en de Pauze, komt het „Wereldjournal" en „Hollandsch Nieuws" die beiden veel prettigs bevatten en met ge noegen worden aanschouwd. Een twee-acter Duelt is ei speciaal op in- en afgericht om vroolijke gezichten te verwekken en zij slaagt daarin wonderlijk goed. Over het geheel genomen dus een frisch programma, wat in de frissche Luxorzaal een bezoek ten volle waard is Julius Caesar, van Shakespeare, onder leiding van Eduard Ver kade in den Stadsschouwburg te Amsterdam. Verscheidene omstandigheden hebben er toe medegewerkt, dat de opvoering van Shakespeare's Julius Caesar zoo laat in het seizoen is gekomen, maar nu het werk vol tooid is, kunnen we met zekerheid zeggen, dat we hier te doen hebben met de meest belangrijke tooneel-gebeurtenis van dit sei zoen Niet alleen het breede werk, dat een der eerste plaatsen inneemt in de wereld litteratuur verdient hier de belangstelling, maar ook de interpretatie van den heer Eduard Verkade, die het werk vertaalde en regisseerde. fn samenwerking met den heer Wijdeveld is hij er in geslaagd een werk te scheppen dat uitmunt door gaafheid, en alleen hier en daar inzinkt, omdat sommige ac teurs, of liever de meeste hun taak niet voldoende aan kunnen. Om eenigszins een begrip te vormen van de moeilijke taak van den speler in dit stuk dienen we eerst de aandacht te vestigen op conceptie. Niet het historische feit, de moord van Brutus op zijn vriend Julius Caesar is hier hoofdzaak. Het gaat er hier om. de machten van deze wereld uit te beelden ten opzichte van den menscb Brutus (Alb v Dalsum) is hier het onpractische idealisme, Cassius (Lobo) het verstandelijk utilitarisme, de nuchtere ver- standsmensch. Beide opvattingen absoluut genomen, voeren tot excessen Daarbij komt nog het volk, dat als één lichaam het noodlot in zich sluit, dat de gebeurtenissen regelt, buiten zijn eigen wil, die trouwens stukvalt in de veelheid der aandoeningen. Deze conceptie is door den regisseur den heer Verkade geaccentueerd. Hij heeft het stuk in zijn juiste atmosfeer weten te plaat sen, veelal met behulp van den tooneel- architect den heer Wijdeveld. De ietwat af- tandsche, volgens Cassius schildering, laf hartige Julius Caear wordt gegeven door Henri Eerens. Deze rol bevat vele moeilijk heden De weifelende macht, de sterkte, die alleen in Julius Caesar's verbeelding bestaat, zijn onschendbaarheid die Caesar zichzelf toekent, omdat hij verwend is, ziin, zijzondei moeilijk uit te beelden en leiden er haast vanzelf toe, dat deze figuur niet volkomen kan bevredigen Maar de figuren, die om hem heen staan op het eerste plan zijn meest zeer goed uit gebeeld en schragen dan ook het heele werk. Zoo had de heer Lobo zeer knappe momenten in de schildering van de lafheid van Caesar, die pittig en krachtig door hem werd voorgedragen. Minder gecompliceerd dan de Caesar-figuur, had de heer Lobo hier een zeer dankbare taak, terwijl hij al les mee had. Een zuivere tegenstelling met hem vormt de idealist Brutus, met juistheid gespeeld door den heer van Dalsum Hiernaast zagen we een gave interpreta tie van Marcus Antonius door Eduard Ver- kade, een deemoedige gemalin van Caesar met sobere innigheid gespeeld door Sara Heijblom en "een niet geheel bevredigende Portia van Louise Kooijman. Hans van Meeten gaf een sterk getee- kende ziener en Cees Laseur een pittigen schoenlapper. Van groote kracht was het tafereel van den onheilsnacht, welke zeer bijzondere moeilijkheden had meegebracht tijdens de voorbereidingen Eenige dagen geleden had den we de groote generale repetitie bijge woond en kennis genomen van de zeer bij zondere moeilijkheden, die dat tafereel ver gezelden Toen was steeds de sfeer afwe zig De stemming werd stukgeslagen door een onjuist lichteffect, een verkeerd ge plaatste bliksem, te sterk of te zwak ge donder. of de aanwijzingen van den regis seur. Zoo ook waren de meeste acteurs ver moeid door den langen duur der generale die 's middags één uur begon en eerst diep in den nacht eindigde. Van zeer bijzondere beteekenis zijn de grootsche décors van den heer Wijdeveld. De werkelijke bedoeling van het décor, nl, om een harmonieerende achtergrond te vor men voor het spel, wordt hier volkomen bereikt. Overal wordt gebaar en woord ge schraagd door een décor dat uitmunt door zuiverheid, eenvoud en expressie. In het bij zonder noemen we het interieur bij Caesar, waarin het sj5el tusschen Caesar en Calpur- nia een ongekende krach* bereikte, en de senaat, waar de zetels geplaatst waren op de meest gelukkige wijze, zoodat het spel er flink door gesteund werd De costumes van den heer Wijdeveld zijn zeer goed, maar soms te historisch aange houden, om niet in tegenspraak te komen met het synthetische décor Waarmee we echter niet willen zeggen, dat het werk hierdoor ook maar eenige belangrijke ^cha- de ondervindt De muziek van Alex de Jong paste vol komen in het kader van dit werk. Julius Caesar is de eenige belangrijke tooneeldaad van dit seizoen, maar mag er dan ook in alle opzichten zijn. Matthaus-Passion. Onze inzichten omtrent Bach's muziek zijn sinds een tweetal decennia ongewijzigd, ook wat den oratoriumvorm betreft dien wij alleen daarom kunnen respecteeren, omdat (of zoolang als) deze het Evangeliewoord respecteert n.l. het trouw volgt en er zijn meditatie aan verbindt. Hoe opzichzelf deze vorm als muzikale vorm een onding is toonen wij het best aan, zoo wij in dit ver band herinneren aan het streven der „jong- Russen" (de Camerata) om geheele werken der litteratoren, zoo maar het woord op den voei volgend, in muziek te verklanken welk streven in weerwil van namen als Pouchkine (ei eene, Moussorgsky ter an dere zijde, op mislukking moest uitloopen. Den vorm „oratorium" dan aanvaarden wij enkel en alleen om redenen, hierboven aan- g stipt, geenszins uit overwegingen van muzikaal-compositairen aard. Het blijft ech ter een open vraag of wij den recitatief- vorm nog zouden willen aannemen, zoo Bach in eenige hiervan niet deze momenten van groote ontroering bewerkte, en wij herinneren aan het „Eli, Eli lama sabthari" Mijn God. waarom hebt gij mij verlaten) en zeker ook aan de scène van Petrus' ver loochening, die ons in een sfeer brengen om veel wat wij förmlich niet apprecieeren, wel te aanvaarden. Evenwel dan dient de muziek, deze mo menten inhoudend, ook geheel „ungetriibt" tot ons te komen. Zoo niet, dan zijn wij voor langen tijd als lijdend object gedoemd, de muziek langs ons te laten gaan en onzen kostbaren tijd verloren te weten. Dit pas seerde ons weer bij dezen uitvoering, bij Jezus' uitroep „Eli, lama." Dit was ook ettelijke jaren voorheen het geval, als Mes- schaert ons op deze plaats de momenten van hoogsten schoonheid schonk, en de tenorzanger, die als Evangelist Jezus' woor den vertaalt, en ze een kwart hooger noten getrouw intoneert, dit op vulgair theatrale wijze deed. Die tenorzanger wekte toen op dat oogenblik het medelijden op van elkeen die hem aanhoorde en de gave des onder scheids bezat. En thans Carl Erbs, de hoogst verdienstelijke tenorzanger, deed precies hetzelfde. Dit was vooral hierom zoozeer te betreuren, omdat Max Klaas thans op ont roerend schoone wijze, want geheel ver geestelijkt als voorheen Messchaert, deze stervenswoorden uitte. Hoe hij hier bij de vorige uitvoeringen niet gelukkig was, heb ben wi) telkens gereleveerd. Wij zijn Max Klaas oprecht dankbaar, dar hij ons, sinds zoo lange jaren dat wij de muziek der Mat thaus-Passion hebben gehoord, ons het hoogste heeft gebracht wat de muziek kan geven de ontroering. Het hoogste En het beste Want nu zijn wij bereid, geschikt geworden, om al wat er in Bach's ziel om ging toen hij dezé muziek ontving, onmid dellijk als ons eigendom te bezitten. Carl Erbs bereikte hei beste in de verloo- chenings-scène. Zoo Jac, Cars niet zalvend zingt als tn „Gerne will ich mich bequemen," luisteren wij naai zijn,srem gaarne. Suze Luger was heel veel beter dan vorige malen, en dit werd mogelijk door haar correctere intonatie. Nu kwam ook haar duel met de sopraan-soliste tot haar recht. Als zich tel kens hernieuwende longe Jas straalt het zonnelicht in Mevr Noordewie r's heerlijk resonans, en met deze prachtige stemmid- deien werd haai zingen tot een evocatie. De kleur der longensstemmen was gezond en frisch In 't eerste koot was even de re gistratie minder goed door 't al te plots over gaan van kop- in borststem („trüg' unsrer Sünden schwere Biird'). Onnoodig te zeggen Jat onder Henri Pielage's leiding de intonatie ongerept werd bewaard en de kleine groep longens het tegen het machtige koor en de instrumentale bezetting dapper uithield- In die bezetting waren de obligaten zonder uit zondering in goede handen. Dat men nu trachte, den gemalen leider Evert Cornelis voor Haarlem te behouden Het koor heeft onder zijn studiën een merk baren groei doorgemaakt, waarvan ons de voltooiing nog ongekende heerlijkheden doet verwachten. G.J.K. De Comissaris van Politie te Haarlem ver zoekt namens de ouders bekend te worden gemaakt met de verblijfplaats van de min derjarige Johanna Hendrika Freyer, oud 17 jaar, wonende Nagtzaamstraat 30, die op den 17en Februari 1926 de ouderlijke wo ning heeft verlaten. Zij vertoeft in gezel schap van Hendrik Johannes de Haan, oud 23 jaar, wonende alhier Esschilderstraat 26, die verdacht wordt van schaking. Reeds eerder werd door ons medegedeeld dat men vanwege de afdeeling Schoten der S D.A.P met erg best te spreken was over het feit dat de heer Klein bi) de laatste ver gadering van de Nederl. Vereeniging het voorzitterschap van deze organisatie aan vaardde. Er gaat zelfs een gerucht dat van wege de S.D.A.P. bij den heer Klein moet zijn aangedrongen op het neerleggen van deze functie en zich te houden aan een gemaakte afspraak om tijdens het wethouderschap geen andere functie te aanvaarden. Voorts ontvangen wij de mededeeling dat er regen den heer Klein door een deel der leden van de N.V. een sterke oppositie wordt gevoerd, naar aanleiding van het artikel dat de heer Klein in „De Klassenstrijd" heeft geschreven tegen de letdfng van zijn eigen organisatie betreffende het bekende con flict aan de tram Zutphen-Emmerik, waar- j over reeds eerder in Het Volk op sterke wijze tegen den heer Klein is van leer getrokken De eerstvolgende vergadering van de N V zal dan ook wel een vergadering zijn waar de heer Klein ter verantwoording zal worden geroepen. Omstreeks 11 uur hedenmorgen werd op den hoek Gedempte Oude Gracht en Groote Houtstraat een oude heer door een fietsrijder aangereden en tegen den grond geworpen Hij bekwam een neuswonde Na door twee leden der vereeniging „Snelverband" te zijn geholpen, kon hij naar zijn woning terug- keeren. Het Bureau der Kamer van Koophandel stelt voor, geen subsidie te verleenen aan de Zandvoortsche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer voor de bestrijding van de ontvangkosten. verbonden aan het houden der iaarvergadering der Alg. Ned Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer, welke van 1619 Juni te Zandvuort plaats heeft. Vanmorgen om 10 uur ongeveer had op den hoek van de Leidsche Vaart en Btr.u- wersvsart een ongeluk plaats. De 18-iarige zoon van het gemeenteraadslid, den heer Klein, wonende Lourens Costerstraat, reed daar op zijn rijwiel toen door onbekende oorzaak het rijwiel plotseling weigerde en de berijder over den kop er van viel. Hii bleek bloedende wonden te hebben beko men boven naast en onder, het rechteroog Per atax werd hij naar het gasthuis ver voerd, vanwaar hii later naar zijn woning kon gaan. De eerste hulp werd verleend door de Roode Kruis Transportcolonne en Snelverband. Het congres der S. D. A. P. te Rotterdam. Nieuwe klewangoverval in West-Atjeh. Kapiiein J. Paris gesneuveld. Een uniform fabrieks-ziekenkasreglemem voor de schoenindustrie. Felle brand in een wol-entrepót In d« dokken van Londen, August Thijssen, Duitsch groot-industrieel, overleden. Het financieel ontwerp door Kamer et Senaat in Frankrijk aangenomen. De uitslag der presidentsverkiezingen in Griekenland. Barometerstand 9 uur v.m.: 770 Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.11 Medegedeeld door het Kon. Ned Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 6 April. Hoogste Barometerstand 771.8 m.M. te We en en. Laagste Barometerstand 748.9 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 6 tot der avond van 7 April: Zwakke tot matigen zuidwestelijke wind meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk no| weinig of geen regen, aanvankelijk ieti zachter. Voor den inhoud van deze rubriek stelt a» Redactie zich niet aansprakelijk. SCHOONMAAK. Uitstekend borstelwerk, vervaardigt, door blinden. Dezer dagen zullen padvindsters, met 't oog op het feit, dat iedereen thans op groote schaal bezig is met den schoonmaak, met een volgeladen wagen allerlei borstel- en mandenwerk, aan de deur te koop komen aanbieden Het bestuur van de vereeniging „tot ver betering van het lot der blinden in Neder land en Koloniën, afd. Haarlem en omstreken, verzoekt ons, onzen lezers dringend te raden om, indien zij 't een of ander noodig hebbea of kunnen gebruiken, van onze steeds hulp vaardige padvindsters te koopen. Bestellingenvoor het matten van stoelen kunnen tevens afgegeven worden Zij doen het zeer gaarne want het blin den- werk is deugdelijk, volstrekt niet duurder dan in winkels en de blinden vinden 't zoo heerlijk, als hun werk verkocht, dus gewaar deerd, goed bevonden wordt. Wij hopen en wij gelooven, dat de pad vindsters veel succes zullen hebben. Hef bekende pannekoekenhuisje in het Bloemendaalsche bosch, dat zooals wij reeds eenige dagen geleden meldden, gerestaureerd wordt en zal worden ingericht als ten* toonstellingszaaltje voor Thijsse's Hol,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1