irffiMEtf- R.adio-Omroep. De Fransche financieele voorstellen in den Senaat. De Grieksche pre sidentsverkiezing gedeeltelijk uitgesteld. Wantrouwen in Frankrijk tegen Abd-el-Krim. HEVIGE TORNADO IN BENGALEN. Die goede meneer Boerzwasie. Het congres der S. D. A. P. te Rotterdam. FEUILLETON. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. f aan' Onze tulpen en hyacinthen in Jerusalem. Het mijnveld Vlodrop. LUCHTVERKEER. De vlucht Madrid-Manilla. De financieele crisis in Frankrijk. De Fransche Senaat heeft Zaterdag den /eheelen dag vergaderd. De Kamer is om 2ws uur voor niets bijeengekomen en tot ne gen uur verdaagd om te wachten tot de Se naat gereed is. Men hoopte de debatten dan te bespoedigen, ten einde een Paaschnacht- zitting te vermijden. De socialisten toonen zich onhandelbaar met betrekking tot het petroleummonopolie, doch het is de algemeene wensch een trans actie te aanvaarden in den vorm van een verdaging en zich intusschen tevreden te stellen met formules, welke de vrijheid la ten om later nog te discuteeren. De „Temps" zelf beveelt verzoeningsgezindheid aan, maar spoort de regeering aan om zich niet door de socialisten te laten intimideeren en bij de gematigden steun te zoeken. Zij kan aldus met een stabièler en hechter meerderheid leven. Het „Journal des Débats" daaren tegen acht het onmogelijk optimistisch te zijn, daar de regeering niet in staat is, een duurzaam werk te verrichten. De Senaat heeft volgens latere berichten, de „taxe civique" aangenomen en zich met 189 tegen 103 stemmen voor uitschakeling van het artikel inzake het petroleummono polie uitgesproken. De door den Senaat aangenomen uitscha keling van het artikel inzake het petroleum monopolie komt neer op het in overweging nemen daarvan, daar een speciale commis sie het probleem grondig zal bestudeeren. De Senaat heeft zich voorts voor uitscha keling van het artikel inzake het monopolie op den invoer van suiker uitgesproken, doch zonder het in overweging te nemen. Met 232 tegen 12 stemmen nam hij het gewijzigde voorstel aan, dat de Kamer Za terdagavond zou onderzoeken. De Senaat aanvaardde ten slotte het ge heel der artikelen inzake de verhoóging der douanerechten met 30 met uitzondering van courantenpapier, papierpulp en cellu lose. Hij verwierp echter de door de Kamer goedgekeurde uitzondering voor afzonder lijke deelen van landbouwmachines, graan, koffie, cacao en suiker. De presidentsverkiezin gen in Griekenland. Reuter meldt uit Athene dat, ingevolge het feit dat de voorbereidingen der presi dentsverkiezing nog niet geheel gereed zijn, niet in negen, doch in tien districten de ver kiezing tpt 11 April is uitgesteld. (Pelopo- nesis, de eilanden en in Thracië). De politieke partijen hebben tegen dit be sluit geprotesteerd en een week uitstel van alle verkiezingen geëischt. In Griekenland is de verkiezingscampagne in vollen gang. Zooals te verwachten was, na de verklaringen van generaal Pangalos, waar van we onlangs hebben melding gemaakt, treedt Pangalos zelf als candidaat voor het presidentschap op. Hoe hieraan nog twijfel had kunnen bestaan, nu het juist de bedoe ling van Pangalos was om de machtsbevoegd heden van den Griekschen staatspresident belangrijk te vergrooten, is niet duidelijk. Wie zou kunnen veronderstellen, dat Pan galos de constitutioneele wijzingen, die hij in den zin heeft, ten behoeve van een ander zou willen aanbrengen In een eenige dagen geleden in de „Neue Freie Presse" verschenen artikel, heeft Pan- alos de bedoelingen van de dictatuur in jriekenland uiteengezet. Hij betoogde in dit artikel, dat de werkzaamheid van de ko ninklijke familie in Griekenland over het al gemeen verderfelijk is geweest, dat dus te recht de republiek werd ingevoerd, maar dat de politici, die bij deze uitvoering zich aan de spits bevonden, niet doordrongen waren van de hooge plichten, die op hen rustten. De opeenvolgende regeeringen brachten èn de republiek èn het parlemen tarisme groote schade toe. Dat was de schuld van de partijen en hun leiders. De beweging van Juni 1925 had nu ten doel verbetering in den toestand te brengen. „Wij hebben," zegt Pangalos, „in deze be weging het initiatief genomen, niet om het parlementarisme te bestrijden, maar om het te zuiveren en op beteren grondslag te her stellen". Het' doel der beweging is om de republiek krachtiger te maken en weerbaar tegen eiken aanval. Want men moet wel be denken, dat er in Griekenland lieden zijn weinigen weliswaar die van een verande ring van regime nog altijd droomen. Pangalos zet dan uiteen, dat zijn regee ring reeds met succes heeft gestreefd naar betere organisatie van den openbaren dienst en naar oplossing van de economische vraag stukken. De Grieksche dictator is dan ook vol optimisme over de toekomst van Grie kenland, „waar weldra geen spoor meer zal zijn te vinden van den grooten oorlog en het nationale ongeluk van voor vier jaren." „Wij zullen den Grieken een vrij, maar verstandig politiek leven waarborgen, dat in geen enkel opzicht aan het valsche parle mentarisme van het verleden zal herinneren. Wij zullen de republiek van alle materieele middelen voorzien, waarmee zij zich zal kun nen oprichten". Én aldus volgt Pangalos „Ik ben vastbesloten, dit werk ten einde te voeren, welke hindernissen zich ook op mijn weg zullen voordoen, en vanwaar deze óok mogen komen". Dat is zeker duidelijk genoeg gezegd. Pan galos zal het werk niet uit handen geven.i goedschiks. Ten slotte belooft Pangalos, dat Grieken land op den Balkan een elemant van rust en vrede zal zijn. Het zal met kracht streven naar de consolideering van den status quo, met alle buren leven in vriendschappelijke betrekkingen en met hen samenwerken ter bevestiging van den vrede. Zoo is het program van Pangalos die daaraan behoeft men nauwelijks të twijfelen daar hij op het oogenblik de macht in han den heeft als president zal worden gekozen. Nuchter plaatst de „Neue Freie Presse" boven het artikel van den Griekschen dicta tor de opmerking „wij achten het slechtste parlementarisme nog altijd beter en recht vaardiger, dan zelfs een welmeenende mili taire dictatuur, die zonder verantwoorde lijkheid en controle werkt". Ministercrisis in Yougo- Slavië. Blijkens een telegram uit Belgrado aan de „Frankf. Ztg." hebben Raditsj en de andere Kroatische leden der Zuid-Slavische re geering bij minister-president Pasjitsj hun ontslag ingediend. De oorlog in Marokko. Met resident-generaal Steeg wordt te Parijs de laatste dagen druk overlegd aangaande de houding, welke moet worden aangenomen tegenover Abd'-el-Krim, die verschillende voorstellen voor een wapenstilstand door Caïds heeft doen overbrengen. Men wan trouwt de oprechtheid daarvan in hooge mate. Anderzijds leiden de aandrang der uiterste linkerzijde en de financieele toestand tot den wensch geen aannemelijke vredes- kansen te laten voorbijgaan. In dit verband is de nieuwe aanwezigheid te Parijs van Gordon Canning, den Britschen vertrouwde van Krim, van beteekenis, al wordt hij ook niet door. Briand ontvangen. In ieder geval zullen van Abd el-Krim, indien op zijn voor stel tot onderhandelen wordt ingegaan, alle mogelijke waarborgen worden geëischt. De beslissing zal genomen worden in nauw over leg met Spanje, en waarschijnlijk neerkomen op het afwachten wat de tegenstander aan biedt, terwijl onderwijl niet verzuimd wordt om weerstand te bieden tegen het nieuwe offensief, waarvan men eigenlijk denkt dat deze voorstellen slechts de bedriegelijke in leiding zijn. De Fransche bladen leggen den nadruk op de noodzakelijkheid om met uiterst voorbehoud de vredesgeruchten uit Marok ko te aanvaarden, die op het oogenblik de ronde doen, meer dan ooit zegt de „Petit Parisian", zijn groote voorzorgen ten op zichte van Abd el Krim noodig. Deze af wachtende houding heeft waarschijnlijk het onderwerp van bespreking uitgemaakt tus schen de vier personen, welke de vorige week tweemaal over de Marokkaansche kwestie hebben beraadslaagd. Het blad meent te weten, dat Madrid volkomen met dit standpunt accoord gaat. Indien ten slotte vredesonderhandelingen worden geopend zal Madrid er met dezelfde dispositie aan deelnemen De „Exelsior" wijst er met na druk op, dat de Fransche thesis trouw blijft aan de Fransch-Spaansche solidariteit, welke de „Nouveau Siècle" een onvermijdelijke voorwaarde voor het eindsucces acht. De „Matin" meldt uit Rabat, dat Myron T. Herrick, de Amerikaansche gezant te Pa rijs, die in Noord-Afrika vertoeft, in een interview zijn bewondering heeft uitgespro ken voor het door Frankrijk in Marokko verrichte beschavingswerk tusschen de in landers en de Fransche autoriteiten. duidelijk, dat zij van den huidfgen toestand gebruik trachten te maken om den oorlog aan de mijnwerkers te verklaren en om hen door uitsluiting te dwingen hun voorwaar den aan te nemen. Ik zeg zonder overdrij ving, doch met nadruk dat dit een ernstige crisis beteekent, Baldwin waagt het niet te gen te spreken, dat de mijnwerkers een loo ontvangen, waarvan zij bij den tegenwoor- digen levensstandaard onmogelijk kunnen leven en de mijneigenaars stellen ons voor waarden, die nog slechter zijn dan die van hèt vorige jaar. Zij moeten thans eens en voor al weten dat de werktijden niet ver lengd en de loonen niet-verlaagd kunnen worden. ERNSTIGE BRAND. Een brand heeft een wol-entrepöt in de Londensche dokken vernield. Driehonderd brandweerlieden bestreden het vuur. De schade is enorm. NIEUWE ONLUSTEN IN CALCUTTA. Opnieuw hebben te Calcutta ernstige on geregeldheden tusschen Hindoes en Musel- mannen plaats gehad. De menigte plunderde magazijnen en ontwijdde verschillende mos keeën en tempels. Twaalf personen werden gedood, een hon derdtal gewond. De politie herstelde de orde. Volgens de „Daily Telegraph" is de bot sing de ergste geweest, die sedert jaren in de Indische wijk van Calcutta is voorgeko men. Het conflict onstond naar aanleiding van een processie van Hindoes, welke mu ziek ten gehoore bracht vlak voor een mos kee. Dit wekte toorn bij de Mohammedanen. Het kwam tot een botsing en tot straatge vechten, die elke beschrijving, te boven gaan. Te middernacht duurden de gevrechten nog voort, ondanks de aanwezigheid van honder den politie-beambten. De laatste botsing tusschen Hindoes en Mohammedanen had in Juli 1.1. plaats, toen 38 Mohammedanen werden gewond. De Indische wijk toont den aanblik van een verlaten stad. De politie patrouilleert door de straten, De schouwburgen en Hin doe-winkels zijn gesloten. De Arya Samajis- ten, wier actie tot de onlusten leidde, vor men een Hindoesche secte, die door E)arje- nano Sarawasti werd gesticht. Zij is in voort durend conflict met de Mohammedanen. LINKS- TEGEN RECHTS-RADICAAL. De nationaal-socialisten hielden Woensdag avond te München een vergadering, waar een voormalig Russisch hoogleeraar, dr. Gre- gor, over den toestand in Rusland sprak,. Deze ging heftig tegen het bolsjewieksche regiem te keer en deed persoonlijke aanvallen op Trotzki, Radek en wijlen Lenin. De tal rijke communisten in de zaal begonnen naar aanleiding daarvan een geweldig lawaai te maken en er ontstond een kloppartij, waar bij bierkannen en zelfs stoelen door de zaal vlogen. De politie herstelde de orde en ver wijderde de communisten. Hitier sprak eenige kalmeerende woorden, waarop Gregor zijn voordracht beëindigde. Zeventien personen werden in het ge vecht gekwetst, waaronder vier ernstig. RECHTSRADICALE MANOEUVRES IN DUITSCHLAND. De „Rote Fahne" verzekert uit betrouw bare bron te hebben vernomen, dat van vijf tot negen April in Midden-Duitschland ma noeuvres zullen worden gehouden door de rechtsradicale organisatie „Stahlhelm." Op de Düberner heide zullen marsch- en ge vechtsoefeningen worden gehouden door acht a negen duizend man onder bevel van overste Düsterberg. Voor de oefeningen moeten vijf vliegtuigen gehuurd zijn. Een aantal vracht auto's is ingedeeld als gepantserde auto's, terwijl wagens door paarden getrokken als „tanks" worden beschouwd. Volgens het communistische blad zijn de vrachtauto's geleend door de „Technische Nothhilfe." EEN MISDADIGERSBENDE GEVAT. In Wiener-Neustadt is een inbrekersbende van tien personen gearresteerd, die daar sinds een jaar of zeven werkt. De chef van de bende is een vrouw. De gearresteerden hebben bekend. Tot dusver zijn niet minder dan 70 inbraken en diefstallen benevens vijf brandstichtingen aan het licht gekomen, evenals twee moordpogingen. De misdadi gers waren steeds tot de tanden gewapend en zagen er allerminst tegen op van hun wapens gebruik te maken. Verder zijn nog vervolgingen ingesteld tegen 25 helers en medeplichtigen. DE STRIJD OM PEKING. Zaterdagmorgen werden boven Peking bombardementsvliegtuigen der verbonden troepen van Tsjang en Woe opgemerkt, wier doel blijkbaar was het hoofdkwartier der Koeo Min Tsjoen te treffen. Vier bommen GEM. BUITENL. BERICHTEN. van 60 pond met verstikkende gassen vielen I op het terrein van het Winterpaleis, nabij de Fransche missie en de kathedraal van Pai- tang. Er zijn geen slachtoffers. PRINSES VICTORIA. Het bulletin omtrent den gezondheids toestand van prinses Victoria zegt, dat de longontsteking beter gaat, doch dat het hart zeer vermoeid is. DE CRISIS IN DE BRITSCHE MIJN INDUSTRIE. Zaterdag is de tekst van de voorstellen der Britsche tnijneigenaars gepubliceerd. Daarin wordt gezegd, dat de mijneigenaars bereid zijn de voorstellen van de kolencommissie onder bepaalde voorwaarden te aanvaar den. Zooals reeds werd gemeld, vat het be stuur der mijnwerkersfederatie het voorstel der mijneigenaars op als een weigering om een nationale regeling voor minimum-loon te treffen en als een vasthouden aan den eisch tot regeling der loonen volgens de dis tricten. De secretaris der mijnwerkersfederatie Cook zeiae in een rede te Pontefrakt: In dien men bedenkt, dat de mijneigenaars wei geren een reorganisatie in overweging te ne men en dat zij niet willen onderhandelen over een nationale loonregeling, dan is het Vogens later berichten zijn er Zaterdag morgen nog vier bommen gevallen in de Chineesche wijk, waardoor verscheiden hui zen beschadigd «verden. Een Chineesche bruid in een bruiloftstoet werd door een bom gedood. Vijftig personen zijn gedood en meer dan honderd gewond door een tornado, welke zeven dorpen in het district Madaripoer van Bengalen heeft verwoest. ONGELUK IN EEN BIOSCOOPTHEA TER. Vijf personen «fjn gedood en 92 mannen, vrouwen en kinderen gewond, waarvan ver scheidene doodelijk, door het instorten van een dichtbezette galerij van een bioscoop te Mexico-City, die op de toeschouwers viel. EEN GRENSGEVECHT. Vrijdagmorgen zijn Britsche pantser auto's en vliegtuigen in actie gekomen aan de grens tusschen Irak en Syrië, waar een sterke troep Syriërs en Arabieren een aanval deed op een troep uit Irak, die een grenspost verdedigde. De vijand overschreed de grens met 2000 man. De pantserauto's brachten hem zwafe ver liezen toe en toen de vliegtuigen verschenen vluchtte hij met achterlating van 45 dooden en een verlies van een onbekend aantal ge wonden. Vóór het gevecht hadden de Britsche offi cieren instructie om te Voorkomen, dat de troep uit Irak onder sjeik Halil de vijande lijkheden zou openen en de vijand over de grens zou vervolgen. De „Arnhemsche Courant" schrijft: „Dc man, die het op het léven van mijn heer Boerzwasie gemunt had, meende dat er nu einde'ijk eens een eind aan moest ko men, Hij kocht een kaartje eerste klas naar de woonplaats van mijnheer Boerzwasie, na eerst telegrafisch een paar vrienden daar ter plaatse van zijn komst verwittigd te heb ben, In de station-restauratiezaal had de ontmoeting der heeren plaats. Onder het genot van een fijne flesch werd een voor- loopig plan de campagne opgemaakt. Een der heeren bracht verslag uit van de dage- lijksche gewoonten van den heer Boerzwa sie, die hij in zijn doen en laten eenige we ken had bespied. No. 2 legde een platte grond. over van de woning van den heer Boerzwasie, welke hij machtig was gewor den, dank zij zekere intieme relaties met des heeren Boerzwasie's keukenmeid en na dat alle omstandigheden uitvoerig werden besproken, werd besloten den heer Boer zwasie door middel van een dolkstoot in den rug onder het linkerschouderblad, uit zijn lijden te verlossen. Dit aldus bepaald zijnde, besloten de hee ren zich naar een wapenwinkel te begeven om daar het wapen te koopen, hetwelk on der des heeren Boerzwasie's linkerschou derblad zou worden geplant. Vervolgens re kenden zij af met den kellner, stonden op werden ingepikt door de politie, die de lucht van het snoode plan had gekregen? Weineen, een van het drietal begaf zich naar de telefooncel, belde den heer Boer zwasie op deelde dezen mede, wat te zij nen aanzien was besloten en verzocht hem even een auto te zenden, opdat de heeren het wapen zouden kunnen koopen (natuur lijk voor rekening van den heer Boerzwa sie], waarmede de operatie voltrokken zou worden. Gekkenwerk, zegt u? Welneen, zuivere waarhied, luister u maar naar het bericht van den Beriijnschen correspondent van het „Hibld." meegedeeld: „Gedurende de Paaschdagen zal te Am sterdam een internationale communisti sche conferentie worden gehouden, waar aan vertegenwoordigers van de commu nistische partijen in Nederland, Zweden, Noorwegen, Denemarken, België en Frankrijk zullen deelnemen. Er zijn op het ocgenblik reeds 9 gedelegeerden van buitenlandsche communistische partijen te Amsterdam aangekomen, onder wie Schroder uit Zweden en Jörgensen uit Denemarken. Dopot zal van deze conferentie in op dracht van de Executieve een overzicht van de internationale situatie geven en de bezwaren, die in de butenlandsche secties van de Derde Internationale veelal tegen den nieuwen koers bestaan, trachten te ontzenuwen. Voorts zal er een plan de campagne voor de groote propaganda- actie ontwikkeld worden. De bedoelde conferentie zou aanvanke lijk te Rotterdam worden gehouden, maar werd destijds uitgesteld. Dopot, Ullrich en Kagan bevinden zich op het oogenblik te Amsterdam. Groga is scheep gegaan naar Ned. Indië, om daar te lande de propa- panda-campagne te organiseeren. Hij be geeft zich eerst na Medan, waar eind April een conferentie met de leiders van het Indische communisme wordt gehouden. In begin Maart zijn reeds eenige andere leden van de bolsjewistische propaganda- central», onder valsche namen en voorzien van een belangrijke som gelds men dceng vertrokken, dat 't centrum van de spreekt van 100.000 dollar naar Ban- bolsjewistische propaganda in onze koloniën schijnt te zijn." Ja, ja, die goeie meneer Boerzvéasie hè! Of liever, de lamlendige meneer Boerzwa sie, dat we de heeren Dopot, Ullrich, Kagan, Groga en hoe de vrinden verder niogen heeten, of zich noemen, op eenigszins hard handige wijze te verstaan geven, dat zij voor hun samenzwering tegen meneer Boerzwasie een andere vergaderplaats moeten zoeken dan ons Amsterdam? Een politioneele hak van een laars,, volgens alle regelen der kunst geplaatst tegen zeker lichaamsdeel van genoemde heeren bij hun komst over onze grens zou in deze wonderen verrichten. In het Zaterdag en Zondag te Rotterdam gehouden congres der S. D. A. P., heeft de partij-voorzitter Vliegen het Bolsjewisme behandeld. Waar komen de kwade dingen over Rusland vandaan? vroeg spr. Van de bolsjewistische pers, want een andere is cr niet, mag er niet zijn. Is het nu eenzijdig, de bolsjewistische pers te citeeren? Men kan zelfs veronderstellen, dat zij geen 100 der kwade dingen publiceeren. Elke vrijheid in Rusland wordt verstikt. Nooit kan de soc.-democratie haar stem la ten hooren. Onze beste menschen zitten er in de gevangenis. Wat wij van de bolsjewiki te wachten hebben is, dat zij onze partij kapot willen maken. Wij moeten ze dus be schouwen, zooals men vijanden bezidt. Het verwijt van Amsterdam over de or ganisatie van het P.B. wordt al weerlegd door de mededeeling dat reorganisatie wordt voorgesteld, maar spr. berijpt niet, dat de federatie Amsterdam hier met zooveel ver wijten komt, de federatie Amsterdam, die niet in staat blijkt haar ledenzl op ie voeren, De vert, van Amsterdam: Dat is de schuld van het Partijbestuur. De heer Vliegen: Wat kan het P.B. daar aan doen? Het P.B. beeft geen leden tot zijn beschiking om er op uit te sturen. Wij hebben het niet in de hand dingen te doen, die ons tonnen gouds kunnen kosten. Men verwijte het P.B. dus niet. dat het geen onmogelijke dingen tot stand brengt. Wat de benoeming van een bezoldigd voor zitter betreft, dit punt zal op het congres nader worden oegelicht en) de beslissing berust toch bij het congres. Namens de Kamerfractie sprak dan ir. J. W. Albarda. Het belangrijkste achtte spr. de afwezigheid van crilick op de handelin gen van de.Kamerfractie. Zèlden zijn Kamer fractie en P.B. geroepen tot handelingen van zooveel gewicht als tijdens de gedwon gen vdcantie. Mén was gedoepen uit te voe ren de resolutie in zake kabinetsvorming. Deze uitvoering was een moeilijk en gevaar lijk werk. Spr, is verheugd, dat op dat werk geen woord van critiek is uitgesproken. De burgerlijke pers meende te moeten conclu- deeren, dat er meeningsverschil tusschen ons heerschte. Men maakte dat op uit een tweetal artikelen in het pcpulatre bijblad. Het uitblijven van critiek wijst er op, dat Kamerfractie en P.B. de partij in haar geheci achter zich hadden. Het besluit van het ministerie-Colijn, om het salaris der ministers met 1000 te ver- hoogen, achtte spr. een daad van slechten smaak. Doch deze behoorde niet te niet te worden gedaan, toen een ministerie optrad, dat aan deze verhooging part noch deel had. Deelnemen aan een actie, als de heer Braat wilde, zou demagogische politiek zijn. Een verzetactie achtte spr. daarom niet op haar plaats. In de Zondag voortgezette congreszitting hield Ir. Albarda een rede over de „poli tieke situatie", waarin hij constateerde dat 30 jaar geleden politieke strijd beteekende: strijd van burgerlijke partijen onderling en nu beteekent het voor ons: op welke wijze de S. D. A. P. haar aandeel kan nemen in de regeering van het land., Uitvoerig behandelde spr. daarna de po litieke gebeurtenissen van de laatste maan den. „Wij moesten", zei spr., „toen de cri sis er was, trachten, de vruchten te pluk ken van de Juli-verkiezing en wij hadden het recht daarbij te denken aan de R.K. Staaaspartij. Deze had reeds meermalen het vraagstuk van samenwerking met ons, on der de oogen gezien en in het buitenland was hier en daar dat samengaan al tot stand gekomen. Evenals de S. D. A. P., maakt de R.K. Partij deel uit van een in ternationale beweging. Haar beginselen worden overal op dezelfde wijze beleden en op dezelfde wijze in toepassing gebracht. Aan duurzame samenwerking is door ons niet gedacht, daarvoor loopen beginselen en doeleinden te zeer uiteen, maar wij hadden een eindweegs willen samengaan, in een richting en over een afstand dien 'wij samen hadden kunnen bepalen, b.v. voor den duur van één parlementaire periode, met een goed omlijnd program en met behoud van zooveel mogelijke vrijheid voor ieders be ginsel. Welnu door haar weigering heeft de R.K. Staatspartij z.i. het parlementaire stelsel in gevaar gebracht, want het doel daarvan is het vormen van een regeering overeenkomstig de samenstelling van het parlement. De R.K. echter kunnen niet meer samengaan met hun ex-coalitiegenoo- ten en zij durven niet samengaan met de S. D. A. P. De mogelijkheid van een democratisch be wind was er dus en de schuld, dat dit er niet is gekomen, ligt bij de R.K. Staats partij, maar vooral bij de katholieke de mocraten. Voor medezeggenschap en ontwapening zullen wij in de naaste toekomst hier te lande te strijden hebben. Binnenkort zullen wij in de Kamer het goed recht van de de mocratie in de economie gaen verdedigen en wat de ontwapening betreft, al denkt men ook dat dit ,,een leuze is, er is geen punt van het program, dat ons zoo lief is en dat zoo in het hart grijpt van het volk als dit. Al weten wij nu reeds, dat de Ka mer in meerderheid tegen ons voorstel is, wij zullen de verwerping er van zoo moei lijk mogelijk maken. De vervulling van onze idealen is onmogelijk als wij er niet in sla gen de menschheid te bewaren voor de ram pen van een nieuwen oorlog. Ten slotte waarschuwde de heer Albarda ernstig tegen de bewijzen van geringschat ting ten opzichte van den Volkenbond, die ■bij vaak in eigen kring gehoord heeft. Wie de wapens wil neerleggen, aldus spr., moet zorgen da^Éandere wegen gebaand zijn voor de oplossing van nog altijd opkomende ge schillen. Juist in Nederland, waar wij ont wapening bepleiten, onafhankelijk van wat in andere landen geschiedt, moeten wij doen wat wij kunnen om den Vokenbond zoo groot en zoo sterk mogelijk te maken- Ten slotte ontkende spr., dat het idealisme der S. D. A. P. is verbleekt. Dit idealisme is als de zon. Het zag erg rood toen het op kwam Maar als de zon hooger stijgt, wor den haar stralen warmer, al lijkt zij te ver- bleeken. Zoo is het ook met ons idealisme. Na de rede van den heer Albarda, had de bestuursverkiezing plaats. Herkozen werden de heeren Wibaut, Kleerekoper en Werkhoven; gekozen werden mej. S. Groe- newgen en de heeren Albarda, Bergmeyer, v. Eek, v. d, Kieft, Sannes, Schaper en Vlieger. De heer Henri Polak werd als opvolger van den heer Vliegen tot partijvoorzitter gekozen. De beide reizigers, die op dit late uur nog te voet door het bosch gingen, waren bei den nog jong. Ze waren als werklieden gekleed. En op de schouders droegen ze gereed schappen van mijnwerkers, een spade, een houweel, en een zak, waarin levensmiddelen waren geborgen. Slappe vilte hoeden vervolledigden hun costuum. En onder die hoofddeksels kwa- men lange haren en baarden te voorschijn. Hij, die op bevelenden toon den anderen het zwijgen had bevolen, Was den rand van den kuil genaderd. En als 't ware instinctmatig herhaalde de bedelaar nogmaals: „Ik heb honger „En alsof hij tot zichzelven sprak, voegde hij erbij: „Moet ik dan hier eenzaam sterven?" „Moed gevat," werd hem geantwoord. „Er is hier geen sprake van sterven, maar van leven." N Toen boog de spreker zich over den onge lukkige heen, richtte ziin hoofd on. en bracht een lederen flesch aan zijne lippen, terwijl hij zeide: „Komaan, drink nu eens een teug, en dan zullen wij zien, of wij eenige versterkende spijs voor u kunnen vinden." Die teug brandewijn had dadelijk eene gunstige uitwerking. Het was, alsof de arme bedelaar her leefde. Zijne oogen begonnen te schitteren, en en weer herhaalde hij: „Ik heb honger." Maar nu was zijne stem al veel krachti ger. De als werkman gekleede reiziger haalde toen uit zijn zak een stuk brood en een stuk worst te voorschijn, en een flesch die ver sterkenden wijn bevatte. Hij bood dat alles den ongelukkigen bede laar aan, en trachtte hem tegelijk door eenige hartelijke woorden moed in te spre ken. „Komaan, beste man, eet en drink nu naar hartelust, en als ge alles op hebt gebruikt, zal ik eens zien, of ik nog meer voor u heb." Door zijne velerhande ontberingen was het in den beginne alsof het eten hem zoo gemakkelijk niet afging. Maar toen hij eenmaal goed aan den gang was, begon hij hetgeen htm aangeboden werd als 't ware te verslinden. Een groote hoeveelheid brood en worst verdwenen in zijn maag, en ook den wijn bet hii z;ch voortreffelijk cmaken. Zichtbaar geroerd zag de werkman dat „Ik geloof, dat het hoog tijd was," fluister de hij zijn medereiziger in het oor, die doot eenige gebaren toonde, dat hij het geheel daarmee eens was. De oude Herman Pluck herleefde hoe lan ger hoe meer. En hij toonde, dat hij nog weinig lust ge voelde, om dood te gaan. „O, geef mij nog wat! Het smaakt zoo heerlijk!" zei hij op smeekenden toon. Zijn redder haalde nog een anderen zak te voorschijn, en haalde daar weer een nieu wen voorraad spijs en drank uit, die weer dcnzelfden weg opging a's de eerste. En toen hij alles had opgebruikt, richtte de oude bedelaar zich op, en zei op bitte ren toon: „Vroeger leed ik geen armoede. Ik had zooveel geld als ik maar wildeMaar al les heeft hij mij ontnomenAlles heeft hij mij ontroofd.... En nu ben ik een arme krankzinnige." Een uitdrukking van feilen haat glinster de in zijne oogen, toen hij vervolgde: „Ja, ik ben nu een arme krankzinnige. Maar.... er zijn nog andere krankzinnigen." „Wie is dan die andere krankzinnige?" vroeg de werkman. De oude bedelaar zag hem wantrouwend aan. „Dat mag ik niet zeggen," stamelde hij. „Neen, ik wil het niet zeggen. Hij zou mij nog verder veriagen..,, omdat.... Hij i* zoo wreed." „Wie is zoo wreed?" „Hij.... Maar ik ben ook wreed.... mis schien. Ik ben wreed geweest.... Maar nu ben ik het niet meer.... Neen, nu ben ik niet wreed meer. „Maar wie is dan wreed?" „Een ander.... een ander, die ook krank zinnig is," zei de ongelukkige, terwijl hij het hoofd schudde. „Maar zijn naam zal ik n niet zeggen.... Neen, nooit zal ik dat doen." Het was nacht geworden, want het had lang geduurd, voordat de arme bedelaar zijn krachten had versterkt, en het was bij zijn redder niet opgekomen, hem bij zijn maal tijd te storen, of hem tot spoed aan te ma nen. En nu haalde Herman Pluck uit zijn zak een korte, zwarte pijp te voorschijn. Een droevige uitdrukking kwam op zijn gelaat. Hij had geen tabak meer. En hoe hij ook in zijn zakken zocht,,niets kon hij vinden. Toen reikte de werkman hem een zakje 'oe, dat met geurige tabak gevuld was. Gretig nam de bedelaar het aan. Hij vulde zijn pijp en stak die aan. „O, wat zijt gij goed!" mompelde hij, toen de geurige rookwolken hem omringden. Hij scheen zijn geheugen te raadplegen. „Ja, gij zijt het," mompelde hij. „Lang ge leden.een goudstuk.... Retzow Neen ik vergis mij niet...." „Ja, gij vergist u, goede man," antwoord de de werkman. „Nooit ben ik in dit land geweest." Maar de Oude man schudde ongeloovig het hoofd. Voor de tweede maal stopte hij zijn pijp. „O, wat zijt gij goed," mompelde hij voor de tweede maal. „Ja, ik herken u wel." „Gij vergist u. Nooit ben ik hier geweest. Ik ben mijnwerker, én ben hierheen geko men, om werk te zoeken." Maar weer schudde de bedelaar ongeloo vig het hoofd. De werkman naderde zijn reismakker, en fluisterde hem in het oor: „Wanneer de anderen ons even spoedig herkennen als hij, niettegenstaande onze vermomming, dan zal het gevaarlijk voor ons worden." De andere schudde het hoofd, en gaf door zijn gebaren te kennen, dat hij niet daarvoor vreesde. „Maar ik vind het toch verontrustend," zei de werkman, terwijl hij zijn hoed nog dieper over de oogen trok. De andere gaf hem een wenk, hem te vol gen, en toen beiden op eenigen afstand wa ren gekomen, zei hij fluisterend: „Ik zou gaarne willen, kapitein, dat u mij toestaat, eenige woorden met u te spreken. Ik kan dat alles in gebaren niet uitdrukken, en ik wilde het u toch zeggen." „Spreek dan, maar doe het fluisterend, en spoedig." „Welnu, kapitein, ik ben van gevoelen, WOENSDAG 7 APRIL. Hilversum, 10.50 M. 12.00 en 7.30 Po- litieber. 5.006.30 Concert door het H. D, O.-orkest. Fransche muziek. 6.307.30 Duitsche les vanwege de afd. Taalcursus sen v. d. H. D. O. Les door den heer fcd- gar Grün. 7.45 en 10.00 Persberichten. 8.10 Christ. Omroepavond. Sprekers: Mr. J. W. Tysma uit Leeuwarden. Dr. H. A. Mun- nik uit Zwolle. Muzik. ged.: Mandoline ensemble ,,Con Amore," uit Nijkerk, plm. 25 leden. Dir. D. de Jong. 1. Psalm 150. 2. Lof zij den Heer. 3. Ds. H. A. Munnik, over: De verschijning van Zijne Majesteit de Koning. (Ie ged.i. 4. Frühlingsklange, Ritter. 5. Mouiin Joli, caprice imitaticf, Dalmais, 6. Rede Ds. H. A. Munnik (2e ged.) 7. Wilt heden nu treden. 8. De boe renbruiloft-karakterschets, H. Smits Jr. 9. Rede van Mr. J. W. Tysma, over: Een en ander over verlovingen en huwelijken in vroeger dagen 10. Wij willen Holland houen. 11. Merck toch hot sterek. 12. An dante grazioso, Kok. 13. Marcia jubilante, Polman. Daventry, 1600 M. 11.201.20 Concert door het radiokwartet en solisten (contra alt-tenor-piano). 1.202.20 Tijdsein, or kestconcert. 4.20 Tijdsein, lezing: Out of doors. 4.35 Orgelconcert, 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Dansmuziek. 1.13 Tuinpraatje. 7.20 Tijdsein, weerber.. nieuws. Lezing: Through unknown New Guinea, The Sepik river expedition, 7.45 Pianosolo's van Brahms. 8.00 Causerie: My day's work, door „Nippy." 8.20 Kamermuziek door het Philharmonisch trio. 9.20 Concert door het stedelijk orkest van Eastbourne. 10.20 Weerber., nieuws. 10.50 Liedjes van Les lie Stuart. 11.2012.20 Dansmuziek van de Ciro-club. Parijs „Radio-Paris," 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano-viool-cello). 2.05 Nieuws. 5.05 Orkestconcert. 8.50 Con cert. Concours opera femmes. Königswusterhausen, 1300 M, 7.50 Bon te avond. F. S. Bruinier-piano. F. v. Szpa- nowski-viool. J. Berger-cello. F. Taeger- bazuin. F. Neumann en F. Drewitz-pic- colo-fluitisten. A. Braun-declamatie. 9.50 11.20 Dansmuziek. Brussel 262 M. 8.20 Errste acte en eer ste tableau van de tweede acte van Lohengrin, Wagner. Munster, 410 M. 12.351.50 Orkest concert. 3.204.05 Lezing: Unterhaltungs- stunde für die reifene Jugend. 4.205.20 Concert. Orkest. H. Munk-guitaar en L. Stoll-declamatie. 5.305.50 Lezing. 7.20 Bonte avond. Orkest en solisten (Kunst- 'pijperm en celle-guitaar.) Men schrijft ons uit Jerusalem: In den namiddag van den 24sten en 25sten Maart heeft, naar de Msb. uit Jeru salem verneemt, onze Consul aldaar, de heer Kann zijn, met veel smaak aangelegden tuin voor genoodigden en voornaam publiek opengesteld, om gelegenheid te geven zijn prachtige Nederlandsche tulpen en hyacin then te bewonderen. Onder de bezoekers was behalve de steeds in Jerusalem ver blijvende Nederlanders nog een groep Nederlandsche toeristen, waaronder Prof. Dr. A. Noordtzij, Dr. R. van Arkel en Dr. G. Marang. Verder de Hooge Commissaris, Lord Plummer met lady Plummer, Consuls van andere landen en vooraanstaande le den van de verschillende Europeesche ko lonies. Een zomerhuisje was smaakvol rond om met vlaggedoek in Nederlandsche kleu ren versierd. Er werden thee en verfris- schend» dranken rondgediend door Neder landsche meisjes in Volendamsche dracht. Dat kleurig geheel van bloemen en vlaggen overschenen door de uitbundige Palestijn- sche zon maakte een feestelijken indruk. Tegelijk bestond er gelegenheid iets af te diagen voor de slachtoffers van den wa tersnood. Inderdaad is dit een intelligente en sympathieke manier, om -Nederland in den vreemde bekend te maken. Met de borinnswerken begonnen. De machines van den eersten boortoren, in het mijnveld Vloddrop zijn goedgekeurd. Met de boringswerken is Zaterdag een aan vang genomen. De tocht, welke 3 Spaansche vliegers van Madrid naar Manilla (Philippijnen) zullen maken, zal geschieden met drie Bréguet 19A2-machines,voorzien van Lorraine-Diel- rich-motoren van 450 P.K. elk, denzelfden motor, welke Pinedo zulke goede diensten heeft bewezen op zijn vlucht naar Austra lië. De drie machines zullen bestuurd wor den door de kapiteins Loriga, Estevez en Galarza, terwijl ieder nog een mecanicien als passagier medevoert. Men zal „de klas sieke luchtweg van het verre Oosten" vol gen, d.w.z. via Bagdad en Karachi; plaats namen, welke thans iedereen kent uit elke vlucht naar China, Japan, Indië of Au stralië. Van Karachi of zullen de Spanjaar den via Agra, Rangoon en Bangkok naar Hongkong vliegen, om van hieruit de Zuid- Chineesche zee over te steken naar de Phi- lippijn. Aangezien dit traject in rechte lijn nog 900 K.M. bedraagt, en de vliegers over gewone landvliegtuigen beschikken, is deze overtocht niet zonder gevaar. De Spaansche officieren, blijkbaar aangemoe digd door het succes van hun collega Fran co, willen nu trachten den naam van de Spaansche aviatiek over de geheele wereld definitief te vestigen. dat het een onverhoopt geluk is, dat wij dien bedelaar op onzen weg hebben gevonden. Hij schijnt mij zeer slim te zijn, en hij moet dit land wel beter kennen dan wie ook. De lezer heeft al begrepen, wie deze twee reizigers waren. Ja, het waren inderdaad kapitein Maurice de Prévannes en zijn ordonnans Justin Bréjou. Maar hoe geheel veranderd zagen zij er uit: En hoeveel moeite had het hun gekost deze plaats te bereiken! Wij zullen dat alles zoo kort mogelijk verhalen. De krijgsraad had tegen kapitein Maurice de Prévannes en zijn trouwe ordonnans niets anders kunnen bewijzen, dan dat zij onder valsche namen hadden gereisd, met een reispas, die hun niet toebehoorde. En wat de beschuldiging van spionr.age betrof, geen enkel bewijs kon daarvoor wor den aangevoerd. Beiden waren dan ook met onderschei ding behandeld, en na-twee maanden in d< vesting Danzig te rijn opgesloten, werden zij in vrijheid gesteld. Dadelijk namen beide plaats in den snel trein, om naar Parijs terug te gaan. Nadat Maurice de Prévannes zijn chef rekenschap had gegeven van hetgeen bera was wedervaren, vroeg hij verlof, zijne na» sporingen te mogen voortzetten. En nadat hem dit welwillend was toege staan, dacht hij over zijne plannen aa.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5