KENNEMERLAND. Doorzittend^ Aan onze Lezers /- BEVERWIJK. Het Hoogovengas- De meerderheid der raadscommissie adviseert gunstig. De officiëele opening van het K. S. A. gebouw. Onmenschelijk optreden. HEEMSKERK. WIJKEROOG. IJMUIDEN. HILLEGOM. NIEUW-VENNEP VOGELENZANG. LIJNDEN. HEEMSTEDE. ZANDVOORT. VAN DE SCHATTEN OP DEN BODEM DER ZEE. MARKTNIEUWS. KUNST EN KENNIS. Spoort ad Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod- advertenties te plaatsen in onze eigen NU uwe Haarlemsche Courant In de raadsvergadering van 15 December 1925 werd een commissie benoemd, met opdracht, om, met medewerking van een nader te benoemen adviseur, den raad van voorlichting te dienen om de vraag, of het wenschelijk is op de basis van de door B. en W. bij hunne voordracht van 8 Decem ber 1925 overgelegde concept-overeenkomst voortaan gas te betrekken van de kooks- ovens der N. V. Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken, dan wel de eigen gasfabriek te blijven exploiteeren. Zooals bekend, heeft de commissie zich èe medewerking van den heer Ir. J. P. Va der, directeur der gemeentelijke lichtbdrij- ven te Zaandam,'verzekerd, welke deskun dige op 16 Februari j.l. een uitvoerig rap port inzond. Dit rapport werd op 5 Maart d.a.v. in de vergadering behandeld en kon de goed keuring van de Commissie wegdragen. Uit het rapport bleek o.a., dat een even- iueele aansluiting bij Hoogovens op de ba sis van de door B. en W. overgelegde con cept-overeenkomst niet mogelijk was, meer speciaal door het in artikel 13 door Hoog ovens gemaakte voorbehoud, dat de over eenkomst te allen tijde kon worden opge zegd bij het stopzetten van het kooksoven- fcedrijf. Een dergelijk voorbehoud kon, naar de meening der commissie niet worden ge accepteerd, aangezien daardoor de moge lijkheid zou kunnen bestaan, dat de fa- brieksbezittingen nog niet geheel zouden zijn afgeschreven, indien b.v. na 5 jaar de kóoksovens door welke oorzaak dan ook werden stopgezet. Zij vond hierin onder meer aanleiding, met de directie van Hoogovens eene be spreking te houden, waarbij behalve het hiervoren genoemde nog werden aangeroerd de navolgende punten: a. Verlenging van den contrjctsduur met 5 jaren, ter keuze van Beverwijk; b. Wijziging van art. 2, in dier voege, dat door Hoogovens de geheele persleiding zal worden gelegd en onderhouden met dien verstande, dat Beverwijk het gedeelte vanaf de grens der gemeente zal terugbetalen, hetzij ineens, hetzij in 15 jaarlijksche an nuïteiten; c. Bepaling van de calorische bovenwaar de op 4200 calorie- en bij 15 gr. C, en 760 m.M. kwikdruk. Deze bespreking had plaats op 19 j.l. en heeft met uitzondering van punt c. tot een gunstig resultaat geleid. Tot een hoogere garantie der calorische waarde bleek de directie van Hoogovens niet bereid, omdat zij van meening was, dat het tot nu toe aan de gemeente Velsen geleverde gas, waarvan de calorische waar de, opgenomen aan het gasbedrijf te Velsen, over de maanden Juli 1925 tot en met Fe bruari 1926 gemiddeld ruim 4200 calorieën bedroeg, een voldoende waarborg is, dat r-ok aan Beverwijk een minstens gelijkwaar dig product zal worden geleverd als bij voortgezet eigen bedrijf. Gedurende de besprekingen bleek, dat Hoogovens nog enkele wijzigingen in de concept-overeenkomst wenschte te zien aangebracht. Art. 5. Hieraan is een bepaling toege voegd, dat het recht om de gemeente met een buisleiding voor het vervoer van gas aan andere verbruikers te kruisen, niet ver valt bij beëindiging der overeenkomst. Artikelen 14 en 15. De boetebepalingen van 125, 40 en 4000 zijn respectieve lijk gebracht op 50, 30 en 3000, aan gezien deze bedragen oorspronkelijk, in vergelijking met Velsen, te hoog waren op genomen. Vervolgens zijn in overleg met Hoogovens in enkele artikelen nog eenige redactie-ver beteringen aangebracht. Op verzoek van genoemde directie ves tigt de commissie er de aandacht van den raad op, dat zij het gewijzigde aanbod slechts gestand kunnen doen tot uiterlijk 1 Mei 1926 en dat zij voor het aangaan der overeenkomst de machtiging behoeven van den Raad van Commissarissen. Nadat de raad ter zake eene beslissing genomen heeft, zal de Directie binnen 3 weken me- dedeelen of de raad van Commissarissen de vereischte machtiging heeft verleend. Tengevolge van de bovengenoemde wijzi gingen, welke in de concept-overeenkomst kunnen worden aangebracht, zal het finan- ciëel voordeel van een eventueele aanslui ting bij Hoogovens bedragen: voor de eerste 11 jaren een bedrag van ten minste 7500 per jaar 1); voor de volgende 4 jaren een bedrag van ten minste 16.000 per jaar 2); voor de resteerende 5 jaren een bedrag van ten minste 28.000 per jaar. Na kennisneming van het vorenstaande heeft de commissie de vraag overwogen of V de aansluiting bij het Hoogovenbédrijf vol doende voordeel biedt om bet eigen bedrijf prijs te geven. Ofschoon aan den anderen kant het veiligheidsgevoel met betrekking tot de gaslevering bij eigen bedrijf moeilijk in cijfers is uit te drukken, is de meerderheid der commissie toch tot de conclusie geko men, dat het gewijzigde aanbod van Hoog ovens door de gemeente, kan worden aan vaard, nu gebleken is: le. dat de zekerheid bestaat, dat de gas levering gedurende ten minste 15 jaren, of, indien Beverwijk dit wenscht, gedurende ten minste 20 jaren zal plaats hebben, ook al zou het Hoogovenbedrijf worden stop gezet; 2e. dat het door Hoogovens tot nu toe geleverde product aan redelijk te stellen eischen zeker voldoet. De minderheid van de Commissie kan zich met deze conclusie niet vereenigen en is van meening, dat het geldelijk voordeel te gering is om daarvoor de bestaande fa briek, welke volgens den adviseur na bijplaatsing van een reserve-overblok aan hooge eischen van economische productie kan voldoen, op te offeren. Op grond van het vorenstaande stelt de meerderheid der Commissie voor te beslui ten: le. de gasfabriek met ingang van den da tum, waarop de gaslevering sub 2e genoemd zal aanvangen, op te heffen; 2e. B. en W. te roachtien om met de N. V. Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken eene overeenkomst aan te gaan nopens de levering van gas, zooals deze overeenkomst in concept bij dit be sluit is gevoegd; 3e. dit besluit, voor zooveel noodig, aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Noordholland te onderwerpen. 1) 28.000 na aftrek van 8500 aan wachtgeld, enz. en 12.000 aan afschrijving op fabrieksbezittingen. 2) 28.000 na aftrek van 12.000 aan afschrijving op fabrieksbezittingen. De ge middelde duur der wachtgeld-uitkeeringen is berekend op 11 jaar. Tentoonstelling Nijverheids-avondschool. Zaterdagavond heeft de burgemeester de tentoonsteling van het werk der leerlingen van de Nijverhetdsavondschocl officieel ge opend. Deze plechtigheid werd bijgewoond door leden van het dagelijksch bestuur en den raad der gemeente; voorts door verschil lende gemeentelijke autoriteiten, directeur en leeraren der school, de leerlingen en vele belangstellenden. De burgemeester, het woord nemende, bracht dank aan directeur en leeraren der school en aan den rkad voor zijn medewer king. Vervolgens sprak hij met waardeering over het werk der afgetreden commissie van toezicht, die onder heel wat minder gunstige omstandigheden gewerkt heeft dan de nieu we commisie. Spr. wenschte bij deze gelegenheid de hoop utt te spreken, dat de jeugdige am bachtslieden, die reeds bij een patroon, werk zaam zijn, allen deze school zullen bezoeken, om er flink wat kennis, vooral theoretische kennis op te doen. Want volgens deskundi gen is dat vooral voor Beverwijk hoog noo dig. Spr. moet erkennen, dat de belangstelling voor dit nijverheids-onderwijs niet aan zijn verwachtingen heeft beantwoord. Dit kan en moet anders worden, Hiertoe riep spr. al ler medewerking in en hij hoopte, dat deze ter.'oonstelling het hare er toe mag bijdragen. Vervolgens wilde spr. niet nalaten, deze gelegenheid aan te grijpen om directeur en leeraren namens B. en W. dank te zeggen voor den ijver en de tact die zij gedurende den gep.-sseerden cursus aan den dag hebben gelegd. Deze dank bracht spr. ook namens de ouders. Met eenige toepasselijke woorden reikte de burgemeester dan aan den heer K. Steyn, die de geheele school doorloopen heeft, het diploma uit. Hij wees er tenslotte nog op, dat hij een stijsende lijn in het bevolkingscijfer, juist het tegenovergestelde moet getuigd worden ten aanzien van het bezoek aan de Nijverheids- kvcndschool. Het is in den loop van vijf cur susjaren teruggeloopen van 60 tot 36. De burgemeester eindigde met een dank woord aan den heer Steyn, voor de verzor ging van het tentoonstellingslokaal. Na deze openingsrede nam de directeur, de heer F. J. Keykoop, het woord, om zijn verhe "enis uit te spreken voor de groote belangstelling die zeker een gunstigen invloed zal uitcefénen op het Nijverheidsonderwijs in deze gemeente. Spr. las hierna de namen voor van hen, die zvorderd z i en richtte zich daarna tot den gediplomeerden leerling, den heer Steyn, tot wien hij eenige woorden van lof richtte, welke woorden vergezeld gingen van de aan bieding van een boekwerk, als aandenken aan de school. Het gezelschap verspreidde zich hierna door de zalen, waar een keur van teekenin- gen was tentoongesteld. In tegenwoordigheid van geestelijke en wereldlijke autoriteiten en een groot aantal afgevaardigden van katholieke vereenigingen on belangstellenden had gistermiddag de of- ficieele opening plaats van de geheel ge restaureerde theaterzaal van het K. S. A- gebouw. Voor katholiek Beverwijk een ge denkwaardig moment, nu het katholiek ver- eenigingsleven zoo'n schitterend tehuis wordt aangeboden en tevens een inrichting van onl spanning, die beantwoordt aan de eischen van onzen tijd. De voorzitter van het Plaatselijk Comité voor Katholieke Sociale Actie, de heer N. J. Out. hield de openingsrede. „Als het getij verloopt, dient men de ba kens te verzetten," zoo ving de heer Out aan. Ook het bestuur van de K.S.A. heeft dit spreekwoord toegepast. Mocht het zich vóór korten tijd in de belangstelling ver heugen, deze hield op toen van andere zijde op dit gebied meer geriefelijkheid werd ge boden en zoo zag het K.S.A.-bestuur zich genoodzaakt haar gebouw om te vormen in een meer moderne inrichting. Daartoe werd overleg gepleegd met den heer Lourijssen, te Heemstede en den archi tect. den heer Langendijk en werd een plan ontworpen, dat de goedkeuring van het be stuur kon wegdragen. Het was toen 4 weken voor Paschen. Ik behoef u niet te zeggen, aldus de heer Out, hoeveel werk er sedert dien is verzet en zie thans het resultaat. Ik meen t® mogen zeggen, dat wij hier ven gelegenheid bezitten, die er zijn mag. En hiermede heeft het K.S.A.-bestuur de ba kens verzet. Spr, bracht dan een woord van hulde en dank aan architect en aannemer en voorts aan allen, die hebben meegewerkt om het restauratiewerk in zulk een korten tijd tot stand te brengen. Een bijzonder woord van dank bracht spr. aan den secretaris, den heer Miermans. Deze is het, die de zaak het eerst in het bestuur ter sprake heeft gebracht, om daar na de plannen uit te werken. Spr. hoopte, dat het den heer Miermans gegeven mocht zijn, in de toekomst de vruchten van zijn werk te plukken. Met het uitspreken van den wensch, dat de belangstelling van hen, die de „K. S. A." ontrouw werden, zal terugkeeren en steeds meer groeien, verklaarde de voorzitter de officieele opening voor geschied. Hierna kwam de heer Jac. van Zutphen ten tooneele, om namens het K.S.A.-bestuur oen speciaal woord van hulde en dank te brengen aan den heer Miermans, die zich vele bemoeiingen en enorm veel werk voor de goede zaak heeft getroost. Dankbaar herinnerde spr. aan de goede samenwerking met den secretaris en hij hoopte, dat nog vele jaren van vruchtbaar samenwerken zul len volgen, in het belang van de K, S. A. Onder luiden bijval van de aanwezigen overhandigde spr. den heer Miermans een prachtig bloemstuk. Na deze welverdiende huldiging werd het woord gevoerd door den HoogEerw. heer Deken Lucassen, die als Deken van Bever wijk. het K.S.A.-bestuur dank bracht voor at de moeiten, die het zich ter wille van de Katholieke Sociale Actie heeft willen ge troosten. Niet alleen ter wille van de K. S. A., maar ook ter wille van zoovele vereeni gingen. De K. S. A. is het middenpunt, waar alles naar toekeert en vanwaar alles uitgaat. Zij is in zekeren zin de motor van alle ver eenigingen.. Vandaar, dat het zeer goed gezien is van haar, om met den tijd mede te gaan en zorg te dragen dat de lokalen, waarin men aan vereenigingen en anderen wil te genieten S geven, in overeenstemming zijn gebracht met de eischen van den tijd. Niemand zal i ons in het ongelijk stellen als we beweren, dat we gerust iedereen, zonder uitzondering, kunnen ontvangen. Zoolang ik hier ben aldus de H.Eerw. spr. was ik getuige van uw werken en bijzonder in de laatste maanden, dat ik als adviseur mocht meewerken. Ik ken uw ijver en uw hart en ik ben ervan verzekerd dat gij aan allen zult geven, wat ze noodig heb ben en wat ze ook met een gerust hart van u mogen vragen. Kat idee „concurrentie'' heeft bij mij niet voorgezeten, aldus dc Deken. Mijn allereer ste gedachte is een gebouw, waar onze ver eenigingen kunnen maar ook gaarne ver gaderen, om daarna die genoegens te ge ven, die onze menschen passen. Wij mogen zeggen, dat datgene, wat te genieten wordt gegeven, zonder onderscheid door eenieder genoten kan worden. Waar de K.S.A, hier toe, door deze zaal medewerkte, dan moet ik daarom van ganscher harte dankbaar zijn. De HoogEerw. spr. bracht hierna namens alle vereenigingen dank aan diegenen, die op den achtergrond bleven, maar zonder wier steun dit werk niet tot stand zou kun nen zijn gebracht. Z.HoogEerw. hoopte ten slotte, dat de afdeeling Beverwijk van de K. S. A., waar van getuigd wordt, dat zij 't ijverigst werkt, ook in de tockost zoo zal blijven werken. Een luid applaus volgde op deze rede. Nadat de heer Miermans met enkele woor den had bedankt voor de hulde, welke hem dezen middag was gebracht, werd begonnen met de afwerking van een aardig en afwis selend programma. Allereerst verscheen mej. M. de Ruiter, uit Amsterdam, voor het voetlicht. Zij speel de een vioolsolo. de sonate in g dur, van J. F. Handel, waarmede zij een dankbaar en welverdiend applaus verwierf. Dan kwam de heer H. J. Trompert met zijn knapenkoor ten tooneele. De klare en heldere jongensstemmen, onder uitstekende leiding van den dirigent geschoold, en de solozang van den jongenheer A. Schaaper, gaven ons oogenblikken van echt muzikaal ger.ot. De jeugdige zangers en hun directeur oogstten luiden bijval. Een paar aanwezige films, uitstekend ge projecteerd, brachten hierna een welkome afwisseling. Na een korte pauze kwam dan tenslotte de heer Larette. „hoftooverkunstenaar", zijn mysterieuze experimenten vertoonen. Deze heer, wiens naam wij in andere programma's wel eens zagen aangekondigd met de niet- dubbelzinnig bedoelde toevoeging', „let op zijn vingers!" heeft ook gistermiddag weer bewonderenswaardige voorbeelden van vin gervlugheid gegeven. Hij bezorgde het gezel schap een prettig half uurtje. Met zijn verdwijnihg van het tooneel (die intusschen niet mysterieus maar heel natuur lijk en onder een dankbaar applausje ge schiedde) was deze welgeslaagde openings voorstelling geëindigd. De voorzitter sprak een dankwoord tot slot. Men verzoekt ons te willen melden, dat de heer Larette ook de volgende avonden met zijn nieuw programma zal optreden. Eenige bengels hielden zich Zaterdag on ledig met het vangen van stekelbaarsjes in een der slooten van den WijkerCroekpolder. Zij waren klaarblijkelijk in de nabijheid van uitstaande vischnetten. De eigenaar daarvan meende terecht of ten onrechte, dat is ons niet bekend, dat de jongens aan zijn eigendommen hadden geraakt en hierover zeer ontstemd greep hij een der knapen, een 12-jarige jongen.... en smeet hem in het water, zich er niet om bekommerende, hoe het den jongen verder zou gaan. De jongen wist zich op het droge te wer ken; doch men kon zich voorstellen, dat hij er in de gegeven omstandigheden de voor keur aan gaf om niet naar huis te gaan, uit een gerechtvaardigde vrees voor een nieuwe bestraffing. Hij koos dan ook in /de nabij heid van den molen een plaatsje uit, om zich in den wind te laten drogen! Na het voorgaande behoeven we niet te zeggen, hoe zulk ten optreden, als van de zen man, afkeuring verdient. De jongen, van nature al niet sterk (hij is prae-tuberculoos) kan er de treurigste ge_volgen van onder vinden. Er zijn nog wel andere, betere middelen om te straffen, wanneer zulks noodig is. Burgerlijke Stand, Geboren; Coenraad Antonius, z, v, A. van Baar en I. Niesten. Hendrika Maria, d. v. Q. Rijke en M. E. Noordermeer. Arnoldus, z. v. W. A. Kem. per en G. Pekel. Wilhelmina Engeltje, d. v. A. de Weerd en M. Knap, Adriana Clasina, d. v. H. Weelage en G. Zonneveld. Cornells Petrus Antonius, z. v. P, Baltus en Chr. E. van der Does. Ondertrouwd: Joh. Beentje en E. M. van Amersfoort. Joh. Steeman en M. C. Rijs, Petr. F. Dijkman en Ant. de Goede. Alb, van Roon en M. A, Eijking. Joh, Castricum en P. G. Punt. Nic. P. P. Blaauw en M. Marg. Smit. Jac. Bruin en Marg Groot. Ger. Joh, Eeltink en Petr. A. R, Graves. Overleden: Corn. M. Willems, 15 jaar. N. Nijman-Welp, 61 jaar. De maximum-snelheid. De politie maakte proces-verbaal op tegen zes chauffeurs, wegens overtreding der maximum snelheid. De vischmarkt.Het was Zaterdag, als uiteraard steeds op den dag voor Paschen, een verbazend ongunstige dag voor de vis- schers, die de visch duur betaald verlangen. Dat werd nog erger, doordat een paar sche pen, met groote vangsten, uit de Noordelijke wateren binnen waren gekomen, die thans daardoor ook hunne groote reizen totaal za gen mislukken. De Wilhelmina, die met 1400 manden versche visch van IJsland kwam, kreeg daarvoor slechts ruim f 3000. De op brengst der zoute visch, die eerst Dinsdag verkocht wordt, moet dus deze reis goed maken. Van de Faröer-eilanden was binnen de Eveline, IJ. M. 15, met 900 manden mooie kabeljauw in 14 dagen gevangen. Deze groote vangst werd slechts beloond met f 2542 De gewone Noordzee-trawlers en loggers maakten natuurlijk veel geringer reizen, zelfs fijne visch-soorten, als tong, enz. brachten maar weinig op. Als gevolg daarvan is dezer dagen de goede visch ook nog wel eens voor burgemansbeurzen te bereiken. Te meer daar het zich laat aanzien dat de lage prijzen nog wel even zullen blijven, doordat er Maandag buitengewoon veel trawlers bin nenkwamen. Buttenlandsche belangstelling. Zater dag vertoefde een aantal leerlingen van de Technische Hoogeschool te Napels onder geleide van den consul van Italië le Am sterdam, den heer P. Loeb, alhier ter be zichtiging van den sluisbouw, waarbij de hoofdingenieur Ringers alle gewenschte technische voorlichting verschafte. Te water. Zaterdagmorgen stond, bij de halkant, J. K., bij het lossen der schepen. Hij werd aangereden door een passeerende stukwagen, waardoor hij in het water te recht kwam. Eenige Katwijker visschers haalden hem weer op het droge. De losregefing aan den kant. Nadat de reeders hadden toegestemd om hun keuze voor volkaannemer te doen uit een voor dracht van 2 personen, had Zaterdagavond een stemming van de havenarbeiders plaats, over de volgorde der voordracht. Er bleken te zijn uitgebracht op: D. F. G. Schilling, aftr., 114 stemmen; C. de Koning 85 stem men en van onaarde 7. De voordracht zal dus worden aangebo den met de namen: D. F. G. Schilling; 2, C. de Koning, Onbestelbaar. Lijst van onbestelbare Brieven en Briefkaarten van welke de al- zenders onbekend zijn. Terugontvangen ïn de 1ste helft der maaijd Maart. Brieven Binnenland. 1. Rijksverzekeringbank, Amsterdam; 2. „Trio", Mineraalwaterfabriek Haag. ■Briefkaarten Binnenland. 3, Bogaard J., L Hafkenscheldt, Santpoort; 5. Kruiswijk G., Den Haag. Brieven Buitenland. 6. Takahisi Karlo, Latvija. Briefkaarten Buitenland. 7. Kuhlins Else, 8. Loden LI. Gent (België)'. Mejuffrouw G. Heemskerk heeft de goede gewoonte van haar voorgangsters, de dames Schoonderbeek en Davidson, voortgezet en vóór Paschen een tentoonstelling gehouden van kleedingstukken door de leerlingen der modevakschool zelf vervaardigd. Het zag er in het tentoonstellingslokaal aan het Kerkplein aardig uit. Er waren allerlei dames- en kinderkleedingstukken te zien en ook fraai en leuk handwerk. De zaal was prachtig versierd met bloemen en planten van de leerlingen zelf en het zag er bijzonder aan trekkelijk uit. De zaal was 's avonds met schemerlampjes verlicht. Bij de openings middag waren er al veel bezoekers en dit bleef zoo tot de sluiting. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd J. Jansen en S. F. Zwaneveld Th. van de Reep en E. Wegmann J. Heeres en A. C. Rolvers. Getrouwd J. Vledder en D. de Jong J. Wisse en C. Walraven. Geboren z. van J. van de Reep-Vreeken d. van A. W. Faas-Hellendoorn z. van'J. C. van Klaveren-Meinema z. van M. Hageman de Jong. Overleden H. Kolk m. 17 dagen M. van de Voort, wed. A. Meskers vr. 75 jr N. M. van der Ploeg vr. 12 weken. Loop der bevolking.Op 31 Dec. 1924 bedroeg het aantal inwoners 9820. Op den zelfden datum 1925 was dit aantal 9917. Ge boren werden 272 kinderen, terwijl er zich vestigden 479 personen. Er stierven dat jaar 72 personen, terwijl uit de gemeente vertrok ken 582 personen. Het aantal gesloten huwe lijken beliep 67. 1 echtscheiding kwam voor. Eigenaardig is, dat er hier ter plaatse 239 meer mannen dan vrouwen zijn. Kiezerslijst.De voorloopig vastgestelde kiezerslijst voor deze gemeente telt 4338 na men, tegen 4202 vorig jaar. Autobussen.Binnenkort zullen hier weder een tweetal nieuwe autobusonderne mingen gevestigd worden. Of een en ander levensvatbaarheid zal hebben, moet de tijd leeren. Portemonnaie verlorenDe knecht van schipper Dijkstra, liggende met een schip mest nabij de Steenfabriek in de Ring vaart bij Lisse, verloor gaande langs den Hillegommerdijk, een portemonnaie met f 25.inhoud. Den eerlijken vinder is een goede belooning toegedacht. Vechtpartij.Zaterdagavond ontstond eèn ernstige vechtpartij bij den heer J. Schoorl café Ceres, Hillegommrtbrug, waarbij J. V. door J. R. en diens zoon, ernstig mishandeld werd. V. heeft aangifte gedaan dat hij door R. is gebeten en mishandeld. Lezing.Morgenavond om 8 uur zal Dr. Francken uit den Haag een lezing houden met lichtbeelden over Italië voor de leden der W St. Jozefgezellenvereeniging met hun dames, en hun ouders, in het Vereeniningsgebouw. Ontwikkelingscursus.Alhier is opge richt een ontwikkelingscursus voor de leden van de St. Jozefgezellenvereeniging. Ook niet ieden kunnen daar aan deelnemen als zij zich spoedig opgeven bij den praeses van de K Jozefgezellen. Een herstelling. Het café van den heer Groeneveld aan den Lijnderdijk, dat verleden jaar door den branfl als het ware met den grond gelijk gemaakt was, wordt thans opnieuw opgebouwd en men is al weer zoo ver met den bouw gevorderd, dat binnen eenige weken de opening zal plaats hebben. Het nieuwe gebouw, is in geheel mo derne stijl opgetrokken. Een jubileum. Zaterdag herdacht de heer J. J. v. d. Horst den dag, dat hij vóór 40 jaren in dienst trad bij den heer G. C. v. Meeuwen. Hiervan was de jubilaris 36 jaren in dienst der oude firma en na het overlijden van den laatsten firmant, den heer F. C. v. Meeuwen, waarna de zaak overgenomen, was door de firma H. de Graaf en Zonen te Lisse, in dienst van dezq. laatste. Om 1 uur werd de jubilaris benevens diens vrouw en dochter, door den chef der zaak te Heemstede, den heer C. Kaptein, per auto van huisgehaald en naar het kantoor aan den Heerenweg gebracht. Daar waren bijeen een der commissarissen, de heer H. v. Til, bene vens hift personeel. De heer C. Kapitein feli citeerde den jubilaris met dit niet-alledaag- sche jubileum. Veel hebt gij in deze zaak medegemaakt, aldus spr., zoowel den bloei als den achter uitgang. Ook hebt gij medegemaakt de ellen dige oorlogsjaren, toen voor ons vak zoo'n tegenslag. Maar de grootste slag is wel ge weest het overlijden van den laatsten fir mant, den heer F. C. v. Meeuwen. Toen wisten wij werkelijk niet, wat gebeu ren zou, maar gelukkig nam de heer v. Til niet alleen de zaak, maar ook al het perso neel ovêr, zoodat wij bij elkander konden blijven. Gij hebt in die 40 jaren gestreden voor uw firma, steeds waart gij paraat voor uw patroons en gij zijt vele jongeren ten voorbeeld geweest. Spr. uitte ten slotte den wensch, dat allen over 10 jaren nog bijeen zouden zijn, om het gouden jubileum te vieren. Als blijk van waardeering bood spr. een enveloppe met in houd aan. Dochtertjes van den heer Kapitein boden mej. v. d. Horst een fraai bloemstuk aan. Namens het personeel sprak de heer C. v. d. Linden, meesterknecht, die den jubilaris prees als een goed werkman en trouw kameraad. Voor het personeel overhandigde de oudste knecht der firma, de heer J. Kotte, hem een ziliveren horloge met inscriptie en zilveren ketting. Zeer onder den indruk dankte de jubilaris zoowel de firmanten als kameraden, die dezen dag voor hem tot een onvergetelijken hadden gemaakt. Badhuis. In het badhuis aan de Post- laan, werden in dc week van 29 Maart3 April, genomen 416 douchebaden en 43 kuip baden. Aan 30 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt, Snelheidscontrole. Bij de gisteren ge houden controle werd tegen tal van snel rijders v/eer proces-verbaal opgemaakt. Op merkelijk was het, dat aan de Boulevard geen overtredingen werden genoteerd. Komt dat door den invloed van de zee, of had het een andere oorzaak? De gecontroleerde snelheidsovertredingen liepen van 40 tot 60 K.M. Paascbdrukte. Wel was het een gezellig verkeer op ons baddorp, maar overdruk kon het niet genoemd worden. Waar echter Paschen dit jaar zo vroeg valt, kon men over de belangstelling voor Zandvoort tevre den zijn. De bollenvelden concurreerden im mers? Vooral het doorgaand verkeer gaf een groofere drukte dan in dezen tijd van het jaar te verwachten was. Aan het strand had de bekende strand- man Jan van Duin reels zij fent geplaatst. Zoo gaa we, met kleine stapjes naar den volllen seizoentijd. Dat die worden mag, zoo als de Paaschdrukte beloofde. Dor de ruft. In Ae Hattestraat viel een persoon door de ruiten van het huis van den heer B. Bij toeval liep de ondernemer geen verwondingen op. Een ijzeren paal in brand. Op het em placement van de tram stond een ijzeren paal „in brand". Dikke rookwolken stegen onder bij den paalvoet omhoog. Dadelijk was er heel wat belangstelling voor dit ge heimzinnige brandje. Vermoedeijk was een lek in de kabelleiding oorzaak, dat het iso latiemateriaal in brand geraakte. Het ver keer ondervond geen hinder. Mkér bij Wielrijders, TU( een door de zon Verschroeide Huid. Schrijnen en Smetten,verzacht en Geneest men met jjj "Bij Apoth.en Drogisten Het verhaal van een duiker. Men schrijft ons uit IJmuiden Zaterdagochtend zagen we onzen ouden vriend, Jan van Drimmelen hier weer loopen. We wisten dat hij eenige weken geleden van hier vertrokken was, naar de Terschellinger gronden en hadden toen reeds het voornemen opgevat, hem te verzoeken, ter bevrediging van de weetgierigheid onzer lezers, nog eens wat te vertellen van zijn, steeds interessante ervaringen. Tot welke mededeelingen hij steeds wel bereid is, als het zakelijk kan. Wie en wat van Dimmelen is Een groot deel der lezers zal het misschien nog weten uit vroegere mededeelingen. Doch terwille van de anderen zullen we hem nog even opnieuw voorstellen. De heer J. van Drimmelen, in de wandeling oude doove Jan genoemd, hoe wel men hem zijn 60 lentes niet aanziet, is de magazijnmeester van de bekende sle^p-en bergingsdienst „Bureau Wijsmuller" afd. IJmuiden. Hij verzorgt de trossen, pompen en alles wat verder in het pakhuis is opgesla gen en is voorts het factotum dat alles weet en regelt voor den vertegenwoordiger. Den redder uit den nood voor den jongsten be diende op het kantoor en voor den ervaren kapitein. Hij vervulde deze functie reeds jaren lang, toen de sleepdienst nog geëxploi teerd werd door de firma Gebr. Zur Mühlen Toch zou deze functie niet voldoende zijn om in de courant zooveel aandacht aan hem te wijden de meeste groote, oude zaken bezit ten zoodanig levend meubilair. De beteekénis van van Drimmelen open baart zich echter eerst in gevallen van den uitersten nood. Als het schip met al wat zich daarop bevind, geheel of ten deele in de gol ven verzonken is. Dan doet van Drimmelen de zware duikersuitrusting aan, krijgt den duikershelm op en verdwijnt in de golven, tot op groote diepte. Hij is den duiker van deze Salvage Company. In die avontuurlijke functie onderzocht hij een groot aantal wrak ken was b.v. aan boord van het goudschip Lutine en onderzocht de vorige maand nog het wrak van een Duitsche lichter, die dezen winter gezonken is. Thans weer was hij ge weest naar het wrak van het, gedurend den oorlog gezonken Amerikaansche stoomschip West Arvada. Dit schip, ongeveer 6000 ton groot, liep even ten Noorden van Terschelling op de mijnen en verdween in de diepte. Het was ge laden met 23 duizend balen katoen, die des tijds per stuk een waarde hadden van 6 a 7 honderd gulden, dus een lading van 13 a 14 millioen. In 1923 had van Drimmelen, voor reke ning der Amerikanen, daar een onderzoek ingesteld. Hij bevond toen dat de boot, bij ruim 3 en 4, dwars door midden gebroken was en al de balen katoen nog aanwezig waren. Na dien is er een Engelsche expeditie ge weest, doch deze slaagde niet buitengewoon goed,E>eze week is van Drimmelen er weer afgedaald. Op het dek aan het voorschip taat 70 voet water, in het ruim komt daar nog wel 15 voet bij en bij het achterschip is het dek 80 voet diep. Het schip is dus achter weggezonken. Thans is het wrak op twee plaatsen gebroken, beide keeren dwars door midden, n.l. bij ruim 2 en op de eerst ook ge rapporteerde plaats. Van de balen is weinig meer te bespeuren, ze zijn weggespoeld. Ver der is, vooral bij de oudste breuk, alles kort en klein geslagen, zoodat er weinig meer te bergen is. Terwijl van Drimmelen ons zoo vertelde over wat vooral voor zijn zaken van het groot ste belang is, waren wij natuurlijk geweldig nieuwsgierig naar een verhaal, hoe het daar eigenlijk in de donkere diepten er wel uit ziet. Het bleek dat deze eigenaardige man, toen we hem daarnaar vroegen, toch meer ziet dan alleen roestige, min of meer gebroken, platen. In de eerste plaats, cyn even op dat woord donkere diepten terug te komen, dit is slechts ten deele waar.Wel is het, onder in het ruim, stikdonliter, doch boven op dek ko hij nog flink van zich af zien. Daarbij kwam een verhaal dat deed denken aan de wonder bare waarnemingen van kapitein Nemo, op de Nautilus, van Jules Verne. „Als je dat zoo ziet, daar is geen voorbeeld van te vormen, het lijkt precies 'n aquarium. Heel de boot is bedekLmet de dikke aangroei- sels, van een hand hoogte en in allerlei kleu ren, de zeeboompjes groeien er tusschen in. De gansche boot schijnt een levend wezen. Een massa dikke, vette kwallen liggen daar te bewegen en krabben', van de grootste soort, loopen op hun gemak daar door heen. Hon derden visschen schieten door de openingen in en uit de boot." Zoo sprak hij nog even door over het wrak van de West-Arvada,, dat vermoedelijk opgegeven wordt. We vroegen hem nog of hij zich thans rustig kon houden, tot het seizoen het werk aan den Duitsch- Argentijnschen lichter toelaat. „Jawel" was het antwoord, „gedurende de paaschdagen rustig in het huisgezin zijn en dan is er weer wat anders." Daarop hoorden wii dat men zal gaan zoeken naar de, dezen winter vergane, loodsschoener van Terschel ling. Daar is een Urker botter binnengeko men, die beoosten Terschelling, op een diepte van 75 voet, zijn vischtuig verspeeld heeft, doordat hij bleef haken. De schipper vermoed nu dat dit het bewuste loodsvaartuig is, om dat daar, op die plaats, anders geen wrakker liggen. Zoo is er steeds iets te zoeken op dei geheimzinnigen bodem der zee. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. 400 vette koeien 1.201.26; 11.20; 801.- 1.30 melk- en kalafkoeien 350550; 41 vette kalaveren 901.05; 7490; 132 nuchtere kalveren 816; 33 schapen 4050; Hol!, varkens 1.051.06; 1.041.05; 430 varkeiy (vette) 11.04; 79 paarden 150300. PURMERENDER MARKTBERICHT, Dinsdag 6 April. Aangevoerd 14 stapels fabriekskaas 41, met merk 44; 121 st. kl, boerenkaas 37; Commissiekaas 46 per 50 kilo. Boler. Aanvoer 860 kilo 22.10 per kilo" Runderen 125 vette 0.801.20 per kilo, handel matig; 504 melk- en gelde 150450 per stuk; 5 sticrén; 31 paarden 100200 per stuk; 13 vette kalveren 1.301.50 per kilo, handel matig; 1076 nuchtere kalveren 1030 per stuk, handel matig; 318 vette varkens 0.850.90 per kilo. handel vlug; zouters 0.35—0.89; 45 magere varkens 2450 per s*tuk; 123 biggen 2030 per stuk; 435 schapen 36—45 per stuk. handel matig; kipcieren 5—5.75; eendeieren 5; 2000 kievitseieren 1822 per 100 stuks; 20 kisten appelen 2—4 per kist; piepkui kens f 1.40—2.10 per stuk. PURMEREND, 6 April. Coöp. Centrale Eierveiling. Aangevoerd 73.368 kippeneieren 5.60—6.90 per 100; 103.718 eendeneieren, 5.10—5.30 per 100 stuks. BODEGRAVEN, 6 April. Kaas. Aange voerd 155 part., 7096 stuks. Eerste kwaliteit 45—49, tweede kwaliteit 3843, zwaar dere Rijksmerk 36, met Rijksmerk 45, Handel matig. DE STENOGRAFEER-SCHRIJFMA- CHINE. In onze dagen begint het woord time money meer en meer imperatieve vormen aan te nemen en het streven der techniek is goeddeels gericht op tijdbesparing als onder deel der efficiency. De gewone schrijfmachine en de gewone stenografie zijn reeds belang rijke schreden op den weg der tijdbesparing geweest. Het schrijven met de machine gaat veel vlugger dam met de pen en heeft daaren boven het voordeel van voor ieder leesbaar te zijn de stenografie heeft mogelijk gemaakt, dat belangrijke redevoeringen woordelijk worden vastgesteld, dat plotseling opkomende gedachten onmiddellijk worden gefixeerd. Maar toch was het een omslachtig proces, dat eerst de stenograaf met zijn blok moest komen, om het dictaat op|te teekenen en dit daarna, soms met vrij veel moeite, moest worden uitgewerkt op de schrijfmachine. Het gebod time is money heeft reeds lang uitvinders doen zoeken naar een mogelijk heid om beide te combineeren. Na lang zoeken is thans, naar het Vad. uit Berlijn verneemt, de heer Otto Autenried te Mannheim er in geslaagd, een steno-schrijf machine te construeeren en dezer dagen heb ik zulk een exemplaar, vervaardigd door de Uranjafabriek, bezichtigd. En ik kwam tot de overtuiging, dat hier inderdaad het pro bleem een flinke stap verder is gekomen, hoewel ik nog niet kan inzien, dat, gelijk iet wat reclame-achtig wordt verteld, de vol ledige oplossing reeds is gevonden. Intusschen, hetgeen bereikt is, kan nu reeds van groot voordeel zijn. De steno schrijfmachine ziet er op het oog uit als een gewone schrijfmachine en is dit tot op zekere hoogte ook. Bij nader toezien bemerkt men, dat de toets uit twee deelen bestaat en ziet men ook een dubbelen omschakelaar, gelijk deze ook bij kleine machines met minder typentoetsen voorkomt (kleine Adler, Ham mond, reismachines). De dubbele voortbe- wegingstoets dient.om verschillende afstanden tusschen de letters te krijgen, de eene om- schakelaar is de gewone voor groote en kleins letters, de tweede dient, om letters lager te kunnen plaatsen. Hier ziet men dus in het mechanisme de eerste zuiver stenografische beginselen groot eren afstand en lager ge plaatste letterteekens. Een hooger stellen is bij dit systeem niet noodig. Bij de typentoet sen zien we dan, dat niet alle kleine letters aanwezig zijn, doch daarvoor combinaties sp, st, sch, ch, nd, md enz. zijn aangebracht, benevens enkele andere teekens. Op de machine kan dus gewoon schrift al leen met hoofdletters worden geschreven j volgens dictaat schrijft de machine daarnaast stenografisch schrift. Want wel staat op de lettertoets, b.v. sch, maar de machine tikt een ander' teeken. Het -voordeel is dus, dat onmiddellijk voor ieder, die het systeem kent, leesbaar stenografisch schrift te voorschijn komt en de individualiteit lees voor ande ren onleesbaarheid van het persoonlijke stenografische handschrift komt te vervallen. Het nadeel bestaat juist in het afzonderlijke stenografie-systeem. Het ideaal is nog niet bereikt, dat stenografisch getikt wordt en gewoon machineschrift te voorschijn komt. Toch hebben we hier een goed begin. Men denke aan een dagblad- of parlementsbedrijf. Het is gemakkelijk een zetter de stenografi sche machineschriftteekens te laten leeren en indien een artikel wordt gedicteerd of een rede wordt gehouden, die met de stenomachi ne wordt opgenomen, is een afzonderlijke uitwerking in gewoon schrift niet meer noo dig, doch kan het stenogram zoo naar de zet terij. worden gezonden. Thans moet eerst worden gewacht tot de parlementsstenograaf zijn stenogram op de machine heeft uitge werkt, eer een paar exemplaren ten hoogste van een rede zijn gefixeerd. Bij invoering van de machinale stenografie kan de rede in denzelfden tijd gedrukt zijn. Op een dag blad kunnen de laatste berichten, die per te lefoon worden opgenomen, door het bij kleine stukjes weghalen uit de machine, haast gezet zijn op het oogenblik dat het telefoonaat is afgeloopen. Ook hier dus besparing aan tijd en aan werkkrachten, daar minder met af lossingen behoeft te worden gewerkt. Summa summarum Een vooruitgang,, die echter nog voor verdere verbetering vatbaar is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6