IO PEN OoGEN Sociaal Leven f De Belgische Congovliegers. UIT ONZE OOST. Nieuwe Klewangoverval in West-Atjeh. R. K. Werkliedenverbond. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Inval in een nachthuis. Stand der woningmarkt. Gasverbruik. GEMENGD NIEUWS. Brand te Eindhoven Doodelijk ongeluk. Inbreker aangehouden. Moord te Enschedé? Een echtpaar onder de tram. Opheldering van den moord te Culemborg? Na den brand in de electrische centrale te Domburg. Bosch- en heidebranden. Begin van brand in het Leidsche Ziekenhuis. Het grensverkeer. De juweelendiefstal te Utrecht. Kind verdronken. Een audiëntie op het strand. De inbraken te De Bilt. Brand in een steenkolenhoop. De eerste zwaluw. Zijn portefeuille kwijt. AND Onder de Radio-berichten; Het financieele ontwerp is door de Fransche Kamer en Senaat in zijn geheel aangenomen. De Duitsche groot-indu strieel August Thijssen overleden. De uitslag der presidentsverkiezingen in Griekenland. De financieele crisis in Frankrijk. Kardinaal Ceretti. August Thyssen. t De valschemunterszaak. het kabinet Pasiitsj afgetreden. De presidentsverkiezingen in Griekenland. De oorlog in Marokko. Een zware brand. De botsing tusschen Hindoet en Mohammedanen. moet ge hobbon en hoildon voor hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT MARKTNIEUWS. Uit Heliopolis wordt gemeld: De Belgische Congovliegers, die op de lerugtocht zijn van Kinshasa naar Brussel, egden heden in buitengewoon snel tempo le vierde étappe tot hier af. Het bleek, dat tij met een snelheid van gemiddeld 205 K.M. per uur hadden gevlogen. Dinsdag zet ten zij hun tocht voort en steken dan de Middellandsche Zee over. Kapitein J. Paris gesneuveld. Aan onze zijde zes dooden en acht gewonden. Een nieuwe klewangaanval op de pa trouille onder den kapitein der Infanterie J. Paris, had, naar Aneta uit Kota-Radja verneemt, plaats nabij kampong Sape, Bo- ven-Kandang, in het landschap Kloeët, on- derafdeeling Tapatoean, W.kust van Atjeh. Gesneuveld zijn kapitein Paris en vijf maré- chaussées, een ziekenverpleger en twee dwangarbeiders. Licht gewond werden zes maréchaussées. De vijand had negentien dooden. Er zijn geen karabijnen verloren geraakt. Het stof- ïelijk overschot van kapitein Paris is te Ta patoean begraven. De „Loc." geeft de volgende lijst van de .onaangename incidenten" welke zich ge durende de laatste bestuurspefiode hebben voorgedaan, nadat in de nog meer „ouder- A-etsche periode-Van Sluys geen enkele aanval van dien aard plaats had: April 1924, landschap Daja; overval op kampement Lam Nf op het allerlaatste oogenblik verijdeld. Mei 1924, Baba Patjikan; 17 Atjehers be sluipen een brigade; de samenzweerders vluchten. Juni 1924. bivak Kroeëng Lawet overval len; een Inlandsch sergeant gesneuveld, twee minderen gewond. September 1924, Simpang Bqrat; een peu- toeha roept zich uit tot Mahdi, wordt met een volgeling gedood; Seuneu'am:aanval door bende op de patrouille van luit. Dorp. Begin 1925, Madjeng, aanslag op pa trouille. Augustus 1925. Tapa Toean, overval op ie patrouille-De Jager. 20 October 1925, klewangaanval op pa- frouille-Wiarda. 23 October, Sigli, kapitein Van der Sluys V eer gedood, twee%gewonden. 23 October 1925, Tapa Toean, tweede aanslag op patrouille-Wiarda, twee dooden, zes zwaar gewonden, drie licht gewonden; later bij de stafexpeditie één doode, tien gewonden. 1 Maart 1926, Troemon, overval, twaalf dooden, waaronder alle kader, een Euro- peesch sergeant, negen minderen, twee cwangarbeiders; de karabijnen verloren. Dezer ^dagen vergaderde het bestuur van het R.-K. Werkliedenverbond. Besproken werd o.m. de -organisatie van de arbeiders in de kunstzijde-industrie, de organisatie van de propaganda, de actie in de steeninustrie„ Ter kennis van de vergadering werd ge bracht het antwoord van de directie der Ned. Spoorwegen op het schrijven inzake de ver laging der reizigerstarieven. Besloten werd in een schrijven aan de directie een blijkbaar bij haar bestaand misverstand weg te nemen. Besloten werd te bevoegder plaatse inlich tingen te vragen omtrent de berichten be treffende mishandeling van inlandsche 'arbei ders in Ned. Oost-Indië, weike In den laat- sten tijd weer in de pers voorkomen en bij iventueele bevestiging ervan legen derge lijke schandelijke practijken op te treden. Meegedeeld werd. dat reeds bericht is in gekomen uit 100 plaatsen, welke willen deel nemen aan het op 30 Mei te houden con gres. dat de deelnamen van dien aard is dat in dit opzicht het succes reed9 verze kerd is Wegens verandering van maatschappelijke positie, nam de heer J. van Rijzewijk ont slag als Verbondsbestuurder. Besloten werd in de e.v. Vakbondsvergadering in de vaca ture te voorzien. astgesteld werd een instructie voor de Redactie van het tijdschrift „Leering en Lei ding", Van de daartoe ingestelde commissies wa ren ingekomen: èen rapport omtrent de jeugdorganisatie, een omtrent de vrouwen organisatie en en omtrent de in te richten rechtskundigen dienst. Het bestuur kon zich over het algemeen met den inhoud der rapporten vereenigen en besloot ze met de bestuursconclusies aan de besturen der aangesloten Bonden over te leggen ter bespreking in de a.s Verbondsvergadering Voorts werd vastgesteld de agenda voor de a.s. Verbonds- en Yakbondsvergadering. Ten slotte werd besloten in een volgende vergadering te bespreken het rapport in zake de reorganisatie der R.-K. Staatspartij, een en ander voor zoover dit van belang is voor het Verbond en de arbeiders. n den nacht van Zondag op Maandag be gaf een inspecteur van politie van de afdee- iing Controle zich in gezelschap van een brigadier naar het nachthuis dat den naam draagt van „Chez D." en dat gelegen is in de 2e Jan Steenstraat 108. Omstreeks drie uur gingen zij er binnen, ten einde te con troleeren of de bepalingen van de Drank wet werden nageleefd. Dit bleek niet het geval te zijn, zoodat tegen den houder van de gelegenheid proces-verbaal werd opge maakt. Toen dit gebeurd was. wilden de politie mannen weggaan, doch bemerkten, dat de voordeur gesloten was. Ze konden het huis niet verlaten en eyrst na heel wat strubbe ling en nadat politiebeambten van de sec tie waarin het huis gelegen is, hadden in gegrepen en van de wapens gebruik hadden gemaakt, konden de inspecteur en de bri gadier de straat weer bereiken. De houder, een vrouw en een helper wer den gearresteerd en overgebracht naar het bureau Stadhouderskade. Een tweede pro- ces-verbaal ter zake van vrijheidsberooving werd opgemaakt. Op 1 Januari van dit jaar bedroeg het aantal woningen 179772 op 1 Februari jj. was het gestegen tot 180.193. In de maanden Jan. en Febr. vermeerderde het aantal woningen door vereenigings- en gemeentebouw met 498 en door particulieren bouw met 690 woningen (voor de maand Febr. waren deze cijfers resp. 335 en 432), zoodat, aangezien geen woningen door sloo ping o.a. verdwenen, het totaal aantal op het eind van Februari 180.960 bedroeg. Het aan tal gezinnen vermeerderde in de twee eerste maanden van dit jaar met 375. Op het eind van Februari waren nog in aan bouw 9655 woningen verdeeld als volgt Vereenigingsbouw arbeiderswoningen 411 middenstandswoningen 72gemeentelijke woningbouw tuindorp Nieuwendam 934, nabij Postjeswetering en stadion 504, Aster- weg en Zeeburgerpad 128; particuliere wo ningbouw- bouw: zonder eenigen Overheids steun 2309, met rijkspremie 2989, met toegezegde 2e hypotheek 2308. Vermeerdering in het eerste kwartaal van 1.354.590 M3. De directie der Gemeente Gasfabrieken meldt dat in het eerste kwartaal 1926 door de Gem. Gasfabrieken van Amsterdam werd afgeleverd 23.680.060 M3. tegen 22.325.470 M3. in het eerste kwartaal van 1925, een vermeerdering dus van 1.354.590 M3. De aflevering bedroeg in 1924 1925 1926 M3. M3. M3. Jan7.177,296 7.592.890 8.148.060 Febr6.655.555 6.964.970 7.324.180 Maart 7.147.672 7.767.610 8.207.820 Eerst in de tweede helft van 1924 is het goedkoope tarief voor kamerverwarming in gevoerd, zoodat, naast de toename van het gasverbruik voor de industrie, de meerdere aflevering voor een groot deel kan worden toegeschreven aan de steeds meer in gesnik komende gashaarden. Zondagavond ontstond brand in hel meu belmagazijn van den heer P. Lodewijks aan den Stratumschen Dijk te Eindhoven. Door het vlugge optreden der brandweer werd de brand beperkt tot het bovengedeelte der woning. Dit deel brandde echter totaal uit: de meubelen konden bijtijds in veiligheid gebracht worden. Assurantie dekt de schade Zaterdagmiddag ging het 5-jarig zoontje van den heer de J. te Purmerend op de treeplank van een vrachtauto zitten. Toen de chauffeur, die zulks niet gezien had, weg reed, raakte het ventje onder de achterwie len en werd zwaar inwendig gekneusd op genomen. De dood trad spoedig daarna in. Zondagavond tijdens afwezigheid der be woners is bij den aannemer Sannes in de Pyrmontstraat te Enschedé ingebroken Door de terugkeerende familieleden gestoord, nam de inbreker de vlucht. Hij werd achtervolgd, gegrepen en aan de politie overgeleverd. De aangehoudene J. W„ handelsagent, geboor tig uit Zwolle, in wiens bezit een bos sleu tels en loopers werd gevonden, heeft be kend. De buit was gering. Uit Enschedé wordt gemeld: In den nacht van Maandag op Dinsdag is onder Lonneker op den spoordijk naar 01- denzaal het lijk gevonden van een zekeren Grashof. die vermoedelijk in beschonken toestand van de kermis komende is dood gereden. Nader wordt gemeld: De doodsoorzaak van Grashof is onbe kend. Mogelijkheid bestaat dat hij vermoord is. Dinsdagmiddag komt het parket ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Zondagavond ongeveer half negen is tus schen het echtpaar H„ dat liep te wandelen in de Huygensstraat te Rotterdam, hoogloo- pende ruzie ontstaan. Ter hoogte van de P. C. Hooftstraat kwam toen een motorwagen van lijn 15 in volle vaart aanrijden, op weg naar het eindpunt van die lijn in Sprangen. Plotseling is de vrouw toen voor den motorwagen gespron gen. De man wilde haar nog terugtrekken, doch kwam met de vrouw onder de tram. De vrouw was onmiddellijk dood, terwijl de maft met ernstige kneuzingen naar het zie kenhuis aan den Coolsingel werd vervoerd Het echtpaar woonde in de Spiegelstraa nr. 14 en heeft zeven kinderen. De man heeft nog 'verklaard dat den be^ stuurder absoluut geen schuld treft. Nadat de tram was opgevijzeld en de beide slachtoffers er onder vandaan warer gehaald, bleek de bestuurder echter nergen te vinden. Deze was blijkbaar onder den in druk van het ongeval van zijn wagen ge vlucht. De conducteur heeft toen den waged langzaam naar het eindpunt gereden. GROOTE OPSCHUDDING IN HET STADJE. Het onderzoek naar de daders uit de Cu- lenborgsche moordzaak is, naar de „Tel." verneemt, den laatsten tijd zeer scherp voort gezet. Wij herinneren er aan, dat in den nacht van 23 op 24 December 1923 in hun wonig aan den Achterweg vermoord werd gevonden de 76-jarige Thomas van Wiggen en zwaar gewond zijn zuster Gerritje. Uit alles bleek, dat diefstal opzet der misdaad was. De oudjes zaten er warm bij. f 1820.werd dadelijk onder het bed gevonden. Later vond de po litie nog een bedrag. Echter bleef een som van naar schatting f 5000.zoek. De Justitie nam kort daarna eenige perso nen in arrest, waarvan er zes gevangen ble ven. Na het ontslag van dezen verscneen van de hand van den heer O. de Beus een reeks artikelen in „de Arbeid", waarin de gewezen rechercheur van politie, Haveman, als de dader en A. Blok, commissaris van politie, als medeplichtige werden aangewezen, In verband hiermede werd de rechercheur op 25 Juli 1924 aangehouden. Hij onttrok zich evenwel door zelfmoord te plegen aan verder onderzoek. De Beus zette zijn artikelen voort tot voor drie weken, toen hij aankondigde, in verband met het hernieuwde onderzoek der justitie, zijn mededeelingen te zullen sta ken daar hij deze niet wilde beïnvloeden. Zoo bleek de belangstelling der ingezetenen van Culemborg gespannen. Het bleef daan ook niet onopgemerkt, toen drie vreemdelingen aanhoudend heen en weer liepen, zooals Vrijdagmorgen in de omgeving van het po litiebureau het geval was. Later bleken de surveilleerden te zijn de heeren van Stobbe, Onnes en Kuyper van de Centrale Recherche te Amsterdam. Toen om half tien de com missaris van politie Blok nog niet op zijn bureau verschenen was, gingen twee hunner naar de woning van den commissaris, waar zij hem arresteerden. Begeleid door de drie rechercheurs vertrok deze met <den trein van 10.46 naar Tiel. Omstanders merkten op, dat de commissaris geen kaartje behoefde te ne men, waaruit de Culemborgsche ingezetenen concludeerden, dat hij reeds was gearres teerd. Deze arrestatie had echter eerst, na langdurig verhoor om half zes plaats. Om 4.47 kwamen de rechercheurs uit Tiel terug en kort daarop deelden zij den heer De Beus mede, dat deze als getuige zou worden op- geroepen.Een bulletin wekte groote opschud ding in het stadje. Zooals reeds gemeld, is de vrouw van Have man Donderdag 25 Maart uit Assen, waar zij na den dood van haar man vertoefde, naar Tiel overgebracht. Herhaaldelijk is zij ver hoord met het gevolg, dat de commissaris is gearresteerd, terwijl zij voorloopig op vrije voeten werd gesteld. Voor wij Culemborg bezochten, hebben wij te Tricht een onderhoud gehad met den burgemeester dier gemeente, baron Van de Borch van Terwolide. Hoe welwillend de ontvangst ook was, toch weigerde deze elke inlichting. Wij hebben foen ons licht elders opgestoken. De reeds eerder gearresteerde Vroege is 68 jaar oud en gehuwd. Hij heeft een zeer groote straflijst. Het meisje, dat ge noemd wordt als degene, wier uitlatingen aan leiding tot onderzoekingen van de Centrale Recherche gaven, is vroeger dienstbode ge weest bij Vroege. De gearresteerde man is de 30-jarige ongehuwde Melis de Smale. Hij onderging sinds eenige dagen een straf van 4 maanden, wegens verduistering van een rij wiel, terwijl hij verschillende straffen voor andere overtredingen en misdrijven achter dén rug heeft. De schade valt mee. De schade aangericht door den brand in de electrische centrale te Domburg blijkt niet zoo groot te zijn als aanvankelijk werd gevreesd. Toch zal eerst een noodinstallatie moeten worden gemaakt. die men binnen korten tijd hoopt te kunnen inrichten. Het gemeentebestuur ondervind grooten steun van den technischen dienst der tele grafie, de directie van de Electrische Cen trale te Vlissingen en die van het gemeente lijk electriseh bedrijf te Middelburg, terwijl de directie der Vlissingsche gasfabriek, die ook te Domburg gas levert, een motor en een dynamo in bruikleen aanbood. Onder de gemeente Maasheeze heeft een felle bosch- en heidebrand gewoed. Een groote oppervlakte bosch en heide grooten- deels toebehoorende aan de gemeente Maas heeze, is kaal gebrand. Ook is een bosschage, ioeb^hoorende aan de N. V. Philips' Gloeilampenfabriek en staande aan den „IJzeren Man" ter grootte van ongever 1 H. A., totaal afgebrand. Zaterdag ontstond, vermoedelijk door het wegwerpen van een brandenden sigaar, cp de Hilversumsche heide brand, die slechts met groote moeite door politie, brandweer en een aantal burgers werd bedwongen. Ongeveer 600 M2. brandden af. Vrijdagavond ontstond in de kinderzieken zaal op de tweede verdieping van 'het Academisch Ziekenhuis te Leiden een begin van brand, dat aankwam in den schoorsteen Hqewel de brandweer was aangerukt, be hoefde zij geen. dienst te doen, omdat het personeel der. ISrand reeds met eigen mid delen had gebluscht. Jje schade is gering, maar het geval ver wekte uiteraard veel consternatie in de zaal. Men meldt aan het „Vad." uit Enschdé: Naar de Duitsche grensbladen vernemen, zal binnenkort een wijziging in de bepalin gen voor het grensverkeer worden aange bracht. Tot dusver was het alleen voor bewoners van de grensstreken in Nederland en Duitschland binnen een gebied van 30 K.M. van de grens af geoorloofd op een Grenzaus- weis (voor Duitschers) of ee® bewijs van Nederlanderschap de grens te overschrijden. Binnenkort zal deze strook van 30 K. M. worden uitgebreid tot 65 K.M., hetgeen dan, in dit deel van het land, ongeveer het gebied tusschen Deventer en Munster zou omvatten. De 29-jarige Duitscher, die te Utrecht was gearresteerd als verdacht van het ple gen van inbraak in het hulppostkantoor aan de Biltstraat aldaar en wiens vingerafdruk ken hel vermoeden wekten dat hij eveneens de dader was van den inbraak in het Wil- helmina-park waarbij voor meer dan 30.000 gulden aan juweelen werd gestolen, heeft thans aan den rechter-commissaris een vol ledige bekentenis afgelegd De familie WolfkaSip, wonende aan de Vechtbrug te Ommen, had wegens de druk ke huiselijke bezigheden voor de a.s. feest dagen, haar zes kinderen naar buiten ge stuurd om te spelen. Toen er later maar vijf naar huis terugkwamen, vroeg de moeder waar het 134-jarig broertje gebleven was. De kinderen zeiden dit niet te weten. Toen erd onmiddellijk een onderzoek ingesteld doch meer dan een uur zoeken leverde geen resultaat op. De kinderen werden nogmaals ondervraagd en toen bleek dat het kleintje aan de Vecht gespeeld had en in het water was geraakt. Men heeft de rivier afgezocht doch tot nu toe zonder resultaat. Een 40-jarige juffrouw uit Amersfoort had reeds herhaalde malen over belastingzaken enz. gereque^treerd. Echter steeds tever geefs. Ten einde zekerheid te hebben, dat thans haar adres in handen der Koningin kwam, reisde ze van Ter Schuur naar Den Haag. Zij ontdekte de Koningin op een wan deling langs het strand in gezelschap van den Prins, Mej. S. uit Amersfoort stapte bedeesd op H. M. toe en overhandigde haar adres, dat door de Koningin onder dankzeg ging werd aanvaard. Een tweetal agenten dat het geval zag, geleidde daarop mej. S. naar het hoofdbureau van politie, vanwaar ze de terugreis aanvaardde. EEN GOEDE VONDST. Een landbouwer te Westkapelle vond bij het spitten op zijn land een halve gouden rijder uit het jaar 1760. De munt was nog geheel gaaf. De daders in België aangehouden. In de maand Februari van dit jaar werd te de Bilt ingebroken in een tijdelijk onbe woond staande villa aan de De Genestet- laan. Er werden o.m. ontvreemd een vloer kleed, een divankleed en een tafelkleed. Eenige nachten later werd ingebroken in de sigarettenfabriek aan de Spoorlaan in de Bilt. Omtrent de daders miste men ieder spoor. Kort daarna werden in Leuven (Bel gië) twee jongens aangehouden, minderjarige knapen van 18 en 19 jaar afkomstig uit Utrecht; een dezer jongens werd door de Leuvensche politie in arrest gehouden, de ander werd naar Nederland gezonden en verscheen gistermorgen voor den burge meester van de Bilt. Hij bekende met zijn kameraad, die nu nog in Leuven zit, de in braak in de onbewoonde villa te hebben ge pleegd, doch de inbraak in de sigarettenfa briek alleen te -hebben uitgevoerd. De jongen werd na deze bekentenis ter beschikking van de justitie in Utrecht gesteld, meldt het „U. D." Te Wageningen is in den nacht van Zater dag op Zondag op de steenfabriek de Koe- bonderd brand uitgebroken in den steenko lenhoop, groot pl.m, 300 ton. Het vuur is vermoedelijk ontstaan doordat een hoop vetkolen voor een der monden van den ring- oven in brand is geraakt. De overkapping van den hoop is geheel verbrand. In den loop van den dag is de kolenhoop door de brand weer geblucht. Verzekering dekt de schade. Bij Weesp is de eerste zwaluw aangeko men, ongeveer veertien dagen eerder dan deze voorbode zich gewoonlijk vertoont. Of hij desondanks nu toch de lente zal „maken"? Een inwoner van Maarsen die Vrijdagmor gen de reis van Utrecht naar Maarssen per autobus van de fa. Oskamp maakte, vermiste toen hij te Maarssen uitstapte, zijn porte feuille met een aanzienlijk bedrag aan geld. De ondernemer was zoo welwillend een Fordje ter beschikking te stellen teneinde de autobus te achterhalen. De bus was echter al te B'reukelen aangekomen, en de reizigers uitgestapt. Tot zijn groote blijdschap mocht de reizi ger het genoegen smaken, de portefeuille in ongerepten toestand op de plaats waar hij had gezeten, aan te treffen. (U. D.) De Kamer, die dc beraadslaging over het uit den Senaat teruggekeerde financieele ontwerp hervatte, verwierp met 330 tegen 230 stemmen de uitschakeling van het mo nopolie op petroleum van het ontwerp, doch sprak zich vóór uitschakeling van het mo nopolie op suiker met 295 tegen 152 stem men. De Kamer nam met 365 tegen 145 stem men het ontwerp inzake de verhooging der douanerechten aan, met de door den Se naat aangebrachte wijzigingen. Tusschen Kamer en Senaat is definitieve overeenstemming ten opzichte van het fi- nanceele ontwerp bereikt, daar de Kamer den tekst van den Senaat aanvaardde wat de prijzen van tabak en de belasting op suiker en pharmaceuti'sche producten betreft, en den Senaat niet langer aan de belasting op koffie vasthield. De Kamer heeft met 300 tegen 155 stem men het financieele ontwerp definitief aan genomen. De Senaat keurde den transactioneelen tekst van de Kamer van het artikel inzake hef monopolie op den invoer van petro leum goed, en nam het geheele ontwerp met 222 Jégen 16 stemmen aan. Mgr. Ceretti, die tot kardinaal verheven pauselijke nuntius te Parijs, heeft de Fran sche hoofdstad verlaten en is naar Rome teruggekeerd. De groot-industrieel Augus* Thyssen is te Miihlheim a. Ruhr overleden. Het stoffelijk overschot van August Thys sen zal Woensdagmiddag van het kasteel Landsberg uit te Kettwig ter aarde worden besteld. Volgens de „Az Eest" is bij verordening van het ministerie van binnenl. zaken den journalisten de vrije toegang tot de prefec tuur van politie verboden. Als reden wordt opgegeven, dat er herhaaldelijk tenden tieuze berichten nopens de valschemunters- affaire in de bladen zijn verschenen, welke de belangen van Hongarije hebben bena deeld. Een politie-ambtenaar is speciaal aan gewezen voor het verstrekken van inlichtin gen aan de pers. Szcortsey, de directeur der Nationale Unie, is met het oog op zijn gezondheidstoe stand in zijn woning onder bewaking gesteld. Voor de kosten daarvan is een cautie van 10 millioen gesteld. Pasjitsj heeft den koning de ontslagaan vraag van het kabinet overhandigd. De verkiezing van een president der repu bliek, welke heden in 12 departementen plaats vond (in 23 andere departementen zijn ze wegens technische moeilijkheden tot 11 April uitgesteld), geschiedde in de grootste kalmte. Er had geen enkel incident plaats. De verkiezing van Pangalos schijnt verze kerd. Het verluidt, dat hij, wanneer hij de func tie van president der republiek aanvaardt,' die van president van den ministerraad zal behouden. Daar de regeering de voornaamste eischen der politieke partijen met betrekking tot de procedure der verkiezingen had verworpen, besloten de partijen niet aan de verkiezin gen deel te nemen en eensgezind te blijven tot aan het herstel van een wettig regiem. Generaal Pangalos heeft 90 pet. van de stemmen op zich vereenigd in de Zondag gehouden presidentsverkiezingen in twaalf departementen. Uit Tanger wordt aan het „Journal" ge meld dat Caid Haddon Lekhal, die deel uit maakt van den generalen staf van Abd el Krim het Rilfgebied heeft verlaten met be stemming naar Rabat. Hij zou belast zijn met het openen van vredesonderhandelin gen met het departement van den resident generaal. Van Zaterdagnacht tot Zondagmorgen heeft een felle brand in de omgeving van Tantah (Egypte) gewoed. Tot dusver zijn 32 personen gedood, 612 woningen ver woest, waardoor 4000 mensc.hen dakloos zijn. De toestand is aanmerkelijk verbeterd. De aanwezigheid der militairen heeft een heilzame uitwerking gehad. De meeste win kels zijn heden heropend. Er zijn 44 Mohammedanen gearresteerd wegens het plegen van een aanslag op een politie-commissaris, Zondag j.l. Het totaal aantal arrestaties bedraagt nu ongeveer 300. Er zijn nog zes lijken door de poliie gebor gen. Tot dusver zijn 23 personen bij de onge regeldheden gedood, onder wie een Indisch politie-agent, en 48 gewond. Zij zijn naar het hospitaal overgebracht. Zondag werd hier en daar nog gevochten en werden 22 gewonden naar het hospitaal getransporteerd. Een aantal Mohammedaan- sche winkels werd geplunderd. Een vergadering van vertegenwoordigers van alle partijen in Indië, behalve de extre misten, heeft besloten een Indische natio nalistische partij te vormen met het doel met alle vreedzame middelen en status bin nen het Britsche rijk te erlangen, gelijk de Britsche dominions. brengt U het spoedigst met ALllE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte ALKMAAR, 3 April. Eieren (N.V. Eier- veiling voor Hollands Noorderkwartier). Aanvoer 183.000 kipeieren; 50/60 Kg. f5.80 —5.70; 60/64 Kg. f 5.50—6.50; bruine f6 6.50 per 100 stuks; aanvoer 45.000 eend eieren f 5.105.30 per 100 stuks. HOORN, 3 April. Vee. Aanvoer 72 nuch tere kalveren f818; 6 zeugen f150180 51 schrammen f3050; 155 biggen f22 30; 156 schapen f4050; id.vette f30 38; 5 paarden f 160250. Handel goed. ALKMAAR, 3 April. Vee. Aanvoer 35 paarden f 150400; 42 koeien f 270450; 202 nuchtere kalveren f 1236; 187 scha pen f 2845; 3 lammeren f29 magere varkens f 32—50; 111 biggen f 1832; 11 bokken en geiten f 418; kleine id. id f 0.751.50 per stuk. Boter f 0.801.05 per Kg. Eieren f 4.75—5.75 per 100 stuks. HOORN, 3 April. Granen. (Beurs Park zaal). Rogge f 10 y2; tarwe f 1316; gerst f 12; haver f 1112% per 100 Kg.; grauwe erwten f34; bruine boonen f 1623; witte boonen f 27 per Hl. mosterdzaad f 3739 per 70 Kg.; karwijzaad f 11maanzaad f 28 31 per 50 Kg. AMSTERDAM, 3 April. Aardappelen. (Bericht v.d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte f 3.704, id. Blauwe f 3.103.60, id.# Eigenheimers f 2.252.75, id. Bravo's f 3.50 3.75, id. Roode Star f 2.502.75 Friesche Borgers f 2.102.50, id. Rood Star f 2.75 2.90 Noord-Hollandsche Blauwe f 22.50 Zeeuwsche Eigenheimer poters f 1.601.70, id. blauwe poters f 1.501.60, id. bonte poters f 1.501.60 Anna Paulowna Zand- aardappelen f 4.50 Drentsche Eigenheimers f 1.501.60 p. hl. Winter Malta-aardappe len f 1112 per 100 kg. DELFT, 3 April. Kaas. Ter markt waren 3 stapels komijnekaas. Prijzen 5260 ct. per kg. Handel vlug. LEIDEN, 3 April. Boter. Aanvoer groot. Prima fabrieks- f 1.952.05, dito boeren- boter f 1.902, goede f 1.701.80. Turf. Aanvoer 29 Maart3 April 120.000 lange. Prijs f 89. UTRECHT, 3 April. Vee. Aangevoerd waren 1000 stuks. Handel matig. Prijzen waren stieren f 150320, kalfvaarzen f 190 300, pinken f 100170, melkkoeien f 230 410, kalfkoeien f 250430, vaarskoeien f 140300, magere kalveren f nuchtere kalveren f 11 magere varkens f 2658, biggen f 1126, magere schapen f 2836 lammeren f Boter f 1.101.25 per kg. Eieren f 56.50. „Ik ga naar Lekno terug," zei hij op ze keren dag tot zijn ordonnans, die zijn kapi tein niet alleen wilde laten, en blijk gaf van groote slimheid. „En ik kapitein?" „Gij moet hier blijven. Wat ik nu ga doen, is al te gevaarlijk en ik durf de verantwoording niet langer op mij te ne men, voor de gevolgen, die deze expeditie voor u zou kunnen hebben. Ik ga mij als werkman vermommen en werk zoeken in de mijnen van Yalka. Men heeft daar altijd behoefte aan werklieden en als ik daar eenmaal ben dan zal ik wel dingen hooren, die voor mij van groot belang zijn." „En als ik u vergezel, kapitein, dan zult u nog beter slagen. Heb ik u dan tot nu toe niet goed gediend?" „Ja zeker, beste jongen, maar altijd zou ik mijzelven verwijten, als ik u in het ver derf had gestort." „Maar ik zal het u nooit verwijten, ka pitein, dat beloof ik u plechtig." Eindelijk gaf Maurice de Prévannes aan den wensch van den braven Justin Bréjon gehoor. Maar hoe zouden zij het aanleggen? Maurice de Prévannes sprak de Duitsche taal bijna even goed als zijne moedertaal. Maar Justin Bréjon verstond geen woord Duitsch. „Gij moet de rol van een stomme spe len," zei Maurice de Prévannes tot zijn or donnans. ..Dat zal ie wel moeilijk vallen, beste jongen, maar het moet geschieden, anders zoudt ge uzelven dadelijk verraden en dan waren wij beiden verloren" „Maar hoe moet het gaan met onze reis- passen, kapitein?" „Wij nemen geen reispassen. Als men ons onze reispassen mocht vragen, dan zul len wij wel zien, hoe wij ons redden, In elk geval moet gij nooit antwoorden, als men je iets vraagt. Is dat niet gemakke lijk?" „Ik zal doen, wat u beveelt, kapitein." En zoo begaven beiden zich dan per spoortrein naar Koningsberg, om vandaar naar Bromberg te gaan, vanwaar zij te voet hun weg vervolgden. Met hun lange baarden en lange haren en hunne mijnwerkersgereedschappen op den schouder, kwam bij niemand het ver moeden op, dat dc beide reizigers iets an ders dan gewone werklieden konden zijn. Maurice de Prévannes gaf zorgvuldig acht op zijne bewegingen. Hij liep met gebogen rug, en met wanke lende schreden, alsof de last, dien hij droeg te zwaar was voor zijne schouders. En Justin deed de grootste moeite, om zijn kapitein in alles na te volgen. Toen zij te Bromberg waren aangekomen maakten zij geheel den indruk van twee mijnwerkers, die gekomen waren, om werk te zoeken. Den eersten avond, dat beiden in deze tameliik groote stad, die ongeveer veertig duizend inwoners telt, doorbrachten, be zochten zij een herberg, waar zij ook voor nemens waren te overnachten. Terwijl Maurice de Prévannes rustig een glas bier zat te drinken, nam hij als 't ware instinctmatig een locaal dagblad ter hand. En na verstrooid eenige kolommen van dal blad te hebben nagezien, werd opeens zijn aandacht door een kort bericht ge-' troffen. Hij verbleekte, wierp het blad op de ta fel en kon een kreet van ontroering niet onderdrukken. Zijn ordonnans had zijn rol bijna vergeten. Maar zijn kapitein weerhield hem nog intijds, hem vragen te. stellen, door hem in het oor te fluisteren, dat men hem be spiedde. Spoedig betaalde hij zijne vertering. En toen vroeg hij den waard, hem eene kamer als nachtverblijf te willen aanwijzen. Hij gaf Justin Bréjon een wenk, hem te volgen. Toen de deur achter beiden gesloten was 1 en zij zich ervan hadden overtuigd, dat niemand hun gesprek kon afluisteren, kon Justin zijn ongeduld niet langer be dwingen. „Wat is er gebeurd, kapitein?" vroeg hij. „Fabienne", stamelde Maurice de Pré vannes. Meer kon hij de eerste oogenblikken niet uitbrengen. „Maar kapitein, wat is er toch gebeurd?' vroeg Justin nog eens. ,,U ziét er uit als een lijk. Wat kan ik voor u doen?" „Fabienne.... leeft." Justin Bréjon moest zich met geweld be dwingen, om een kreet van blijdschap te rug te houden. „Maar waarom verbleekt u dan, kapi tein?" vroeg hij. „Is dat dan geen geluks- tijding?" Maurice de Prévannes ontvouwde het dagblad, dat hij in zijn zak verborg rn had gehouden, en las zijn ordonnans het vol gende voor: 'Men schrijft ons uit Steinburg het vol gende: „Gisteren vingen de kinderen van het dorp een zwaluw, die slechts met moeite kón vliegen, en groot was hun verwonde ring, toen zij bemerkten, dat aan een der ploten van dien vogel een gouden ring was bevestigd, waarin de letter F was gegra veerd. Men verdiept zich in allerhande gissingen omtrent de herkomst van dien ring." Toen hij dit korte bericht had voorge lezen, kon hij zijne tranen niet langer be dwingen. „Maar is dat dan een reden om te wee- nén, kapitein? Nu zijt u er immers zeker van, dat uw verloofde nog leeft. Maar als dat zoo is, dan moeten wij haar vroeger of later toch eindelijk vinden. Anders zou den wij den, eerenaam van Fransch soldaat onwaardig zijn." Maurice de Prévannes antwoordde niet. Het was, alsof hij niet gehoord had, wat Justin Bréjon zeide. Hij las en herlas het bericht, dat den vo- rigen dag in het blad „Der Tag" was ver schenen Neen, er was geen twijfel mogelijk! Fabienne leefde. Zij moest het zijn, die met eigen hand haar ring aan den poot van dien vogel had bevestigd. De stem van zijn ordonnans deed hem uit zijn overpeinzingen ontwaken. „Steinburg moet niet ver van hier zijn, kapitein" zoo zei hij „en wij moeten dade lijk daarheen gaan." De nacht viel Maurice de Prévannes ont zettend lang. En zoodra de dag aanbrak, wekte hij zijn ordonnans, die nog rustig sliep. „Komaan Justin, wij moeten dadelijk op weg naar Steinburg." „Maar moeten wij dan niet eerst ontbij ten, kapitein? Men zal denken, dat wij misdadigers zijn, die de vlucht nemen." „Zwijg, Justin. Vergeet je ról niet. Enuu vooruit!" Hij haalde een landkaart van den mili tairen staf te voorschijn, om zich te oriën- teeren. Twintig mijlen afstand was er tusschen Bromberg en Steinburg oen klein dorp, aan een riviertje gelegen. „Kunt gij mij de richting van Yalka aan wijzen?" vroeg Maurice de Prévannes een ouden man, die voor den deur van zijn hut bezig was hout te hakken. „Gij volgt de verkeerde richting" ant woordde de man „en gij zijt nog ver van daar." „Wij zijn dan verdwaald" zei Maurice de Prévannes, terwijl hij zijn stok op den grond liet vallen, en eene groote vermoeid heid veinsde, „ik kan niet meer, Eerst zul len wij een stuk brood eten.,.. En waar zijn wij hier?" „Te Steinburg" luidde het antwoord. „Het is maar een klein dorp. Wanneer gij binnen wilt komen, kunt gij beiden wat uitrusten, en wij hebben nog warme spijs en drank voor u." „O, wij danken u, gij zijt wel goed, maar wij hebben zelf nog brood." Beiden gingen de hut binnen, whar zich niemand anders bevond, daar de vrouw op het veld arbeidde. Hij knoopte met den gastheer een ge sprek aan. Maar hoe brandend van verlangen hij ook was, iets te vernemen omtrent het voorval, dat hem hierheen had gevoerd, toch was hij voorzichtig en roerde eerst na veel omwegen het bedoelde onderwerp aan, om geen vet moedens op te wekken. (Wordt. vervolgtLi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8