Het Eucharistische Wereldcongres in Chicago, STADSNIEUWS Het pauselijk gezantschap eu de Christ. Hist. Unie, 3000 Priesters zullen hieolit hooren. Voornaamste Nieuws Vrijdag 9 April 1926 50ste Jaargang No. 16220 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad 50.000 Kinderen sullen „de Mis der Engelen" zingen. Kardinaal Mundelein zegt Z.H. den Paus een millioen H. Com munies toe op den dag van de opening van 't Congres. De geniale regeling der huisvesting. Pater H. J. Steenhagen O.F.M. BINNENLANDSCH NIEUWS. R. K. Comité Holland-Tsjecho- Slowakije. De „draadlooze" van Hilversum. Agenda 10 April Gebrejc aan drinkwater in de Haarlemmermeer. Besmettelijke vaccine. Het verdrag met België. Algemeen Belang te Beverwijk. Winkelsluiting op Zandvoort. in dit nummer. j. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht Verkiezing Hoofdingelanden Haarlemmermeerpolder. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3,25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. 4 Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct. per regel Vraag, en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle a bonne s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden fOfinfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: üUUU." Levenslange gehëele ongeschiktheid tot werken door fytfl bij een ongeval met f OSfï bij verlies van een hand, fJOC bij verlies van een f Eft bjj n breuk van? A A «bij veil.es .n 1/Uö.-doodelijken afloop: 1 £ÖU," een voet of een oog: 11^3." duim of wijsvinger: 1 «Jbeen of arm: andere vinger. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: Gisteren is te Utrecht de Algemeens vergadering van de Christelijk Historische Unie gehouden, welke bijeenkomst na de gebeurtenissen van 11 November groote belangstelling trok. Die aandacht was niet onverdiend, want de rede daar door den tegenwoordigen voorzitter der chr. hist. Tweede Kamerfractie, oud-minister dr. De Visser, gehouden, moet als een belangrijke bijdrage tot de politieke historie van den jongsten parlementairen strijd worden beschouwd. Die rede blinkt uit door hel derheid, klaarheid en logischen bouw. Wij hebben haar elders in ons blad nagenoeg volledig opgenomen en raden alle belang stellenden in de Nederlandsche politiek aan haar aandachtig te lezen. Met dezen lof bedoelen wij niet te zeg gen, dat wij het met den inhoud van de rede volkomen eens zijn. Dr, de Visser is als christelijk-historisch politicus geen enge geestverwant van ons, begrijpelijkerwijze staat hij in zaken, welke aan den Katholiek bijzonder dierbaar zijn, op een ander stand punt dan wij. In sommige zaken is hij onze tegenstander. Maar men moet zich voor een juiste oordeelvelling plaatsen op het stand punt van zijn tegenpartij, zich daarin trachten te denken en dan eerst den strijd aanvangen. Zoo iets doet men bij dr. de Visser met genoegen, omdat hij zijn eigen standpunt zoo klaar weet uiteen te zetten en omdat men, eenmaal op dit standpunt staande, de heldere logica van zijn redenee ring ziet. Dit hebben wij tot pu in de houding van de overige leden der chr.-hist. Kamer fractie in zooverre zij zich over het pause lijk gezantschap hebben geuit, gemist, met name van de heeren Snoedlc Henkcmans en Krijger. Ook al ging men een oogenblik op hun standpunt staan, dan nog leek hun hou ding niet logisch, was hun redeneering niet overtuigend. Dit verschil is op de vergade ring van de Unie gisteren wel heel sterk naar voren gekomen. Men leze maar eens hoe glashelder dr. de Visser heeft aange toond, dat een christ.-historicus, die in 1915 vóór de instelling van een tijdelijk gezant schap bij den Paus stemde in 1926 geen geweten sbezwaren tegen een perma nent gezantschap kon aanvoeren. ,,Met het geweten toch mag men nooit marchandee- ren!" Zoo ook heeft dr. de Visser iö voor zijn partijgenooten zoo min mogelijk pijnlijken Vorm, maar op daarom niet minder rake wijze aangetoond, dat het een efnstige po litieke fout van de chr.-hist. Kamerfractie was, om na het dreigement van mr. Mer chant toch voor de motie-Kersten te stem men. Lohman zou zei dr. de Visser in een klemmend betoog op dat oogenblik hebben uitgeroepen: „ik ben tegen het ge zantschap, maar nu het er links om te doen is den boel in de war te sturen ben ik er voor." Met deze woorden uit zulk een ge- zaghebbenden mond is wel het meest ver-' nietigende oordeel over de houding van de chr.-historischen in den nacht van 10 op 11 November uitgesproken, dat tot nog toe gegeven is. En voor heel het land heeft dr. de Visser de enghartige anti-papisten in zijn eigen partij in den hoek gezet, toen hij zeide, dat, wie juichten voor de afstemming van het gezantschap, weldra zouden bemer ken, dat zij een pyrrhus-overwinning had den behaald door een einde te maken aan de christelijke coalitie, welke in belang ook voor protestanisch Nederland verre en verre boven het wegsturen van een pause lijk gezant gaat. Ter vergadering is echter wel gebleken, dat, wanneer men de stemmen telt en niet weegt, de overgroote meerderheid in de 3.-H. Unie aan de zijde van den heer Snoeck denkemans staat. De eigenlijke leiders, de nannen, welke'een politieken naam van be- eekenis in de Chr. Hist. Unie hebben als dr. de Visser, jhr. de Geer, mr. Schokking, prof. Slotemaker, jhr. de Gijselaar zijn het niet eens met de meening, dat de coalitie aan het pauselijk gezantschap moest wor den opgeofferd. Zij missen echter het ge zag en den invloed in hun partij om de meerderheid naar hun inzicht te doen han delen. Daaruit zal ook moeten worden ver klaard, dat mannen als dr. de Visser en mr. Schokking zich telkens in de afgeloopen maanden op critieke momenten terugtrok ken, de mindere goden in hun pjartij lieten begaan en noch de leiding noch de ver antwoordelijkheid wilden nemen bij een be- weging, die naar hun inzien verkeerd ging. Men mag dat gebrek aan kracht en gezag betreuren, wij staan hier voor feiten en partijverhoudingen, waaraan een buiten staander niets veranderen kan. Anderzijds aeeft weer de vergaderig der Unie het grootste respect getoond voor de voorman nen met wie zij het in meerderheid niet eens is; van een gevreesde verkettering van dr. de Visser of de chr.-hist. ministers in het kabinet-de Geer is geen woord ge boord, Zelfs heeft men den raad van mr. Schokking gevolgd en alle moties welke nog maar met eeft woord aan het gezantschap of het gebeurde op 11 November herinnerden, ingetrokken. De toon op de vergadering der Unie moet geprezen worden; er was geen enkele wanklank; men heeft alles verme den, wat de Katholieken zou kunnen kwet sen, terwijl bij velen een oprecht verlan gen voor herstel van de coalitie doorklonk. In zooverre kam deze vergadering er toe bijdragen om de politieke atmosfeer te zui- eren. Op één uitspraak in de rede van dr. de fisser willen wij nog wijzen, hst is deze, dat hij de verklaring, door Mgr. Nolens in den nacht van 11 November afgelegd, een ernstige politieke fout noemde. Wij kunnen deze uitspraak in den gedachtengau;^ van een christelijk historisch staatsman begrij pen, vooral wanneer men let op 't verband, waarin ze werd afgelegd. Dr. de Visser heeft nog eens opnieuw en wel zeer over tuigend betoogd, dat de houding van den leider der katholieke Kamerfractie niet zeer logisch is geweest, gerekend van 1915 af. Men leze er het eerste deel van dr. de Visser's rede maar eens op na. Dit komt geheel in de lijn van wat wij herhaaldelijk over de crisis geschreven hebben, dat men n.m. de historie van 1915 af moet ophalen. Herhaaldelijk hebben wij gevraagd, dat mgr. Nolens nu eens openlijk zou verklaren, of er en zoo ja welke onderhandelingen en ge sprekken er tusschen 1915 en 1920 met jhr. de Savornin Lohman en na 1920, speciaal bij de voorbereiding van de verkiezingen, met de leiders der christelijk-historischen zijn gevoerd en of wel alles is gedaan om de kwestie van het pauselijk gezantschap vooraf en in der minne te regelen, alvorens bij een publieke behandeling de onherroe pelijke breuk moest komen. Na de rede van dr. de Visser vértrouwen wij, dat de leider der R K. Tweede Kamerfractie zich nu ein delijk op dit voorname punt eens zal laten hooren. „Zwijgen is goud," dat is waar, maar zilver is nu eenmaal de gangbare munt, die in ieders bereik ligt! Riemsdijk; P. J Roosegzarde Bisschop; prof. A, A. v. Schelven; F. H. Smit; jhr. F. Teding van Berkhout Sr.; P J. M. van Tetering; L. M. .Weterings. Het plan van actie zal binnenkort bekend gemaakt worden. De ZeerEerw. pater H. J. Steenhagen O. F. M., herdenkt morgen den dag van zijn 40-jarig priesterfeest. Pater Steenhagen werd in 1861 te Am sterdam geboren en in 1886 priester gewijd. Na zijn priesterwijding was hij aanvanke lijk kapelaan te Wychen en te Nijmegen, waarna hij in het klooster der E. E. P. P Franciscanen van 1904 tot 1911 woonde. In 1911 werd hij benoemd tot rector van Men schrijft ons uit Chicago: Kardinaal Mundelein heeft Z. H. Paus Pius XI beloofd, dat eén millioen katholie ken in hef Aartsdiocees van Chicago de H. Communie zullen ontvangen op den dag van de opening van het Congres in Juni a.s. Z. Eminentie richtte een schrijven tot de geloovigen, dat in alle kerken van het aarts diocees is voorgelezen: Bovengenoemd comité vergaderde dezer dagen onder voorzitterschap van Dr. L. Deckers. Overeenkomstig het doel van dit comité zijn er onderhandelingen gevoerd tusSchen de nationale afdeelingen dezer internatio nale vereeniging om tot'uitwisseling van. jongelieden te geraken. Het gevolg hiervan is geweest, dat een zestal Nederlandsche Katholieken zich be reid hebben verklaard, gedurende enkele maanden in Tsjecho-Slowakije te gaan ar beiden, terwijl omgekeerd een vijftal Ka tholieken uit Tsjecho-Slowakije hun wensch te kennen hebben gegeven in Nederland gedurende eenigen tijd ondergebracht te worden. Ofschoon,alle details nog niet zijn gere geld, mag toch verwacht worden, dat dit jaar deze uitwisseling van landgenooten tot stand zal komen. Tot de verdere taak van het comité be hoort de onderlinge uitwisseling van ge gevens omtrent het R. K. cultureele, so ciale en politieke leven in beide landen. Tot voldoening van het comité kon wor den vastgesteld, dat vele organisaties be reid waren gratis tijdschriften en weekbla den ter beschikking van de Tsjecho-Slo- waaksche geloofsgenooten te stellen. Van uit Tsjecho-Slowakije is contact gezocht met de Nederlandsche academici, welk contact naar het oordeel van het Neder landsche comité het best via de „Pax Ro- mana" ware te bereiken. Verder werd met voldoening kennis ge nomen van het voornemen der Katholieke Jonge Werkgevers-Vereeniging om dit jaar een studiereis naar Praag en omgeving te ondernemen, een initiatief dat zeker ertoe zal bijdragen de banden tusschen beide Tblkeren hechter aan te halen. Op het gebied van handelsinformaties be gint zich via het comité reeds een hoop gevend begin te ontwikkelen, dat evenwel nog voor sterke uitbreiding vatbaar is. Dat ook in Tsjecho-Slowakije de zaken goed worden aangepakt moge blijken, uit het feit, dat binnen enkele weken in Praag een groote vergadering zal worden gehou den, waarin de Katholieken zullen -worden vooi gelicht omtrent de emancipatie-bewe ging, zooals die in Nederland op zoo menig gebied met succes is bekroond. Het behoeft wel geen betoog, dat een land als Tsjecho-Slowakije, waar de posi tie der Katholieken door tal van omstan digheden buitengewoon moeilijk is, ten volle zal kunnen rekenen op de sympathie van de Nederlandsche geloofsgenooten, ee,. sympathie die zich vooral zal moeten uiten in het verleenen van moreelen steun aan de pioniers der Katholieke actie in het ver- verwijderd land. Het Comité in Tsjecho-Slawakije be staat uit de heeren: Monseigneur Dr. Hanus, voorzitter. Prins Lobbwitz, vice-voorzitter. Dr. Kucora, secretaris. Pater Klement, vice-secretaris. Dr. Alf. Fisscher, correspondent. Senator Kanos, penningmeester. Het Secretariaat van het Nederlandsch Comité is gevestigd bij Dr. L. G. Korten- horst, Lange Voorhout 19, Den Haag. De proeven met een nieuwen zender. Dezer dagen, tegen middernacht, heeft, naar de Tel. verneemt, de nieuwe zender der Ned. Seintoestelienfabriek te Hilversum voor het eerst op klein vermogen proefge draaid. Alles hield zich uitstekend en luisteraars die toevallig dc proefnemingen volgden, roemden de zuiverheid van modulatie, al bleef een geringe machinetcon nog merk baar. Proeven genomen, terzake van het op sporen van harmonische golven toonden aan, dat alleen energie uitgestraald werd op de werkgolf n.l. 1060 M, De klachten, die over den ouden zender bij Góoische luister aars worden geuit over het aanwezig zijn van uitgestraalde enmgie op andere golven dan de hoofdgolf, zullen dus bij ingebruik neming van den nieuwen zender kunnen ver vallen. Deze energie was een niet te ontkennen bezwaar voor de Gooische luisteraars, die immers zoolang de N. F, S.-zender arbeid de, moeilijk naar buitenlandsche kort-golf- stations konden zoeken, omdat zij steeds Hilversum op tal van korte golven „tegen kwamen." De proeven zullen binnenkort worden voortgezet, nadat de groote antenne een aansluiting gekregen beeft op het nieuwe zendlokaal, - Kardinaal Mundelein. „Wij vertrouwen, dat niemand zal ont breken oir 't Eucharistisch banket op dien dag, en dat niemand zal weigeren persoonlijk God s Zoon op deze wijze te verwelk ome?, niet één zal onibrr.ke^i, wanneer de' heele Katholieke gemeenschap aanzit aan de H Tafel. Hoe gelukkig achten wij ons, inwoners van Chicago, uitverkoren te zijn onder de steden van 't land, ac officieeie gast te zijn van den Zoen van Qod'. de eerste maai :n onze historie.'Welk een voorre.-'u is i-vm ons, Hem le voorschijn te mogen halen' uit de verborgenheden van het Tabernakel en Hem hoog op den troon te plaatsen, ter aanbidding van duizenden, ja millioenen Zijner kinderen, Hem in processie te mogen voertdragen, niet in de afgesloten ruimten onzer kerken, maar buiten, onder het blau we gewelf des hemels, te midden van de geweld:ge aanbiddende menigten, met al de pracht en praal van den meest glorieusen luister, waarvan de wereld ooit getuige was en die alleen de eeuwenoude liturgie der Moederkerk in staat is ten toon te sprei den." Afschriften van dezen brief, gedrukt in 9 talen, werden ten getale van 580.000 ver zonden, waarvan alleen in 't Poclsch. 94000 exemplaren. Meer dan 3000 priesters zullen tien da gen vóór de open.ng van het Congres in Chicago aankomen. Zij zullen de biecht hoeren van de inwoners der stad en de be zoekers van het Congres. Op Maandag 21 Juni. zullen 50.000 kin deren van de 300 parochiale scholen in 't aartsdiocees van Chicago „De Mis der Engelen" zingen te Soldier Field. De kin deren zullen in het wit zijn gekleed en zullen banieren dragen van goud en wit. Een Kardihanl van Rojne zal mede deze Mis ce- lebreer^n. Ten, behoeve der huisvesting heeft men een écht Amerikaansche nieuwigheid be dacht: de drijvende hotels. Zooals bekend :s ligt Chicago aan het groote Michigan-meer, dat dóór groote schepen, waaronder Oce- sanstoemers bevaren wordt. Om nu voor de talloóze deelnemers aan het Congres, die wordend vér wacht, voldoende huisvesting te hebben,-.' is- besloten, het groote scheepspark van het'"Michigan-meer voor deze gelegen heid tot drijvende hotels te, transformeeren. Ruim 200.000 bezoekers uit Detroit en Cle veland alleen, zullen bijna zonder uitzon dering op schepen wonen en eten, waarop zij vanuit hun woonsteden naar Chicago worden vervoerd. Het werk van het Huisvestings-Comité behoort op zich zelf .reeds tot de geweldige dingen, die de voorbereiding van het Con gres voorafgaan. Allereerst heeft men zich tot alle hotels van de stad gewend. Verder werden 750.000 lijsten aan de Katholieken en zelfs aan vele Protestanten van de stad gezonden, die voor het meerendeel in be vestigenden zin zijn beantwoord. In de stadshotels is plaats voer een groot aantal Congressisten, evenzóo in de katho lieke scholen en de kloosters. In de wonin gen der katholieken in de stad kunnen on geveer een millioen menschen onderdak vinden. Daarbij komen dan nog de hotel schepen. Zou het getal deelnemers zóó groot zijn, dgt niet. allen een onderkomen kunnen krijgen, zoo zouden eventueel nog openbare, gebouwen, scholen enz« ter. be schikking kunnen worden gesteld, Zou ook dat niet voldoende blijken, dan zou men nog het vriendelijke aanbod van de vele Protéstantsche families kunnen benutten. Het Voedingscomité schat de benoodigde voeding voor een dergelijke ménschenmas- sa voor 5 dagen op ongeveer 2 millioen k.g, vleesch, 950.000 k.g, brood, 10 millioen eieren, 570.000 k.g. boter, 2^0.000 k.g. kof fie, 800.000 k.g, vet, l'A millioen k.g. aard appelen, A millioen k.g. geconserveerd fruit en 5 millioen sinaasappelen. Dditschland maakt zich op voor een waar dige vertegenwoordiging op het Congres. Twee scheepsladingen pelgrims zulien'het Duitsche contignent vormen, dat naar het Congres gaat, niet medegerekend diegenen die de reis afzonderlijk of m kleine groe pen maken. Voor dit doel zijn bereids twee schepen gecharterd: de Westphalia van de Haniburg- Amenka-lijn en de Lützow, .van de Noord- Dtiitsche Lloyd, die van Bremerhaven zul len vertrekken. Een plechtige pontificale Mis zal vóór de afvaart worden opgedragen. De tocht zal 37 dagen duren, van 1 Juni tot 7 Juli. Prins Alouis von Loewenstein zal de lei der zijn van dezen pelgrimstocht. Het ligt in de bedoeling na afloop van het Congres een bezoek te brengen aan 'Washington, waar het Kapitool, 't Witte Huis en andere bekende punten zullen wor den .bezichtigd. Op den morgen van den 25sten Juni zal het gezelschap per trein naar New-York gaan. Daar zal op den laat- sten avond in Amerika een groote manifes tatie worden gehouden van Amerikaansche en Duitsche Katholieken. Sociëteit ,St. Bavo" Postzegeibeurs half 2 uur -Vioolonderwijs 3 uur Geel-Wit 5 uur Gewone zittingen 7 uur Sigarenveiling 101 uur. St, Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59. Utile D11I91 8 uur. Stadsschouwburg Töoaeelstuk „Daar lie gen .we ons uit" 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis vopr onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempelier straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fian- ciscus Liefdewerk Zoelestraat 11 El- ken Donderdag van 89A uur. RiK. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 1 uur 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uui 's Zaterdags alleen van 9A 12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van tf.m 10—12 uur des middags van 24 uur er> 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI.weg 309 Overveen (dr. C. Bosch) St. Marthavereeniging, Bloemhoistraat 1, Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R.-K, Bevolkingsbureau, Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansslraat Aanvragen om versterkende middcien voor arme zieken der S. E. V. Maandags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor met-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aaa het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel, REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Daar de regen tot nu nog steeds op zich laat wachten, heeft de militaire wachter van het fort Vijfhuizen crie avonden in de week vastgesteld, n.l. Maandag, Woensdag en Vrij dag. om water van het fort te halen en wel van ^es uur tot half zeven 's avonds. Begrijpelijkerwijze wordt van deze gele genheid veel gebruik gemaakt. In het gisteren geplaatste artikel betref fende de verstrekking van schadelijke vac cine „door de Rijksserum-inrichting werd abusievelijk gesproken van besmettelijke nierziekte. Dit moest zijn: besmettelijke uierziekte Gisteravond heeft in café Brinkmann een vergadering plaats gehad van genoodigden, om te geraken tot de oprichting van een afdeeling Plaarlem en Omstreken van het Nationaal Comité van Actie tot wijziging van het verdrag met België. Bereids had zich een voorloopig comité gevormd met den heer A, H. baron van Hardenbroek als' voorzitter en jhr. J. C. Mollerus als secretaris. De heer van Hardenbroek leidde de ver gadering, terwijl mr. J. Luden, voorzitter van het Nationaal Comité een uiteenzetting gaf van den inhoud van het verdrag en het doel van de actie. Nadat ook de voorzitter nog inlichtingen had verstrekt en er eenige discussie had plaats gehad traden de vol gende heeren tot de afdeeling Haarlem toe: A. H. baron van Hardenbroek van Am- merstol, voorzitter; Jhr. J. C. Mollerus. se cretaris; H. M. van Bemmelen; C. ten Boom; C. G. Daniels; A, C. A. baron van Dedem; Wiliem Dyseriück; J, P. Gnépin; dr. A. A. G. Land; jhr. O, van Lennep: N. Levenkamp; W. J. B. van Liemt; mr. T. A. M. A. van Löben Seis; P. Lugt; C. Maar schalk- J. C, Peereboom; jhr, A. W. G, van het St. Franciscusgasthuis te Rotterdam, waar hij ongeveer 7 jaar werkzaam bleef. Daarna was hij nog kapelaan te Maas tricht en na korten tijd in het klooster te Woerden verblijf te hebben gehouden, werd hij in 1921 benoemd tot kapelaan aan de parochiekerk van St. Antonius van Padua aan de Groenmarkt alhier, waar hij thans nog werkzaam is. In zijn priesterlijken loopbaan heeft pa ter Steenhagen zich vooral zeer verdienste lijk gemaakt door het prediken van vele missies, die een groot deel van zijn arbeid vergden. De feestelijke herdenking van dit pries terjubileum zal Zondag 11 April a.s. plaats hebben. De jubilaris zal dan een plechtige hoog mis opdragen en des middags van 3 tot 4 uur zal er gelegenheid zijn den jubilaris te compiimenteeren. V fegin der vorige maand verschenen in ele bladen berichten volgens welke on der een deel der leden van de Cööp. „Al gemeen Belang" groote ontstemming zou bestaan over het beleid van het bestuur. Wij hebben hierover geen mededeelingen gedaan, doch eerst het resultaat van het onderzoek willen afwachten, waarmede de Commissie van Toezicht werd belast. Als gevolg van dit onderzoek werd gis teravond een vergadering gehouden, waar in met meerderheid van stemmen de vol gende motie werd aangenomen: De Coöperatie, enz. gehoord de besprekingen inzake het doen opzeggen van 't vertrouwen in Tiet bestuur; waaromtrent men meende, dat dit in strijd zou hebben gehandeld in het belang der Coöperatie; kennis genomen hebbende van een ge streng onderzoek, ingesteld door de Com missie van Toezicht; geeft hiermede te kennen, dat alle ver moedens, welke aanleiding gaven tot het opzeggen van het vertrouwen ~in het be stuur, ten eenenmale op misverstand berus ten en gaat over tot de orde van den dag Onder voorzitterschap van den heer Brokmeier vergaderde de Zandvoortsche Handelsvereeniging in Bodega „Musteri' aan den Strandweg ter bespreking van bo venstaand onderwerp. Door het bestuur waren voor dezen avond een tweehonderd tal uitnoodigir.gen verzonden; een zeventig tal winkeliers en zakenmenschen hadden aan de uitnoodiging gehoor gegevÉn. Het onderwerp van bespreking was Ver plichte Winkelsluiting en wel naar aanlei ding van een voorstel, dat Ds. Padt bij den raad had ingediend. De heer Brokmeier verkiaart na zijn ope ningswoord, waarom het bestuur gemeend had dezen avond te moeten uitschrijven. Men had n.l. het plan, om aan alle winke liers, ook niet-ieden der Handelsvereeni ging gelegenheid te geven over dit onder werp hun gedachten te laten zeggen. Zoo wel het voor- en het tegen l^on dan eens goed onder de oogen gezien worden. Aan Ds. Padt was gevraagd het door hem ingediende request te mogen voorlezen op deze vergadering, wat door hem bereids werd toegestaan. Waar dit request grootendeels een win kelsluiting verlangde in de zomermaanden, meende de voorzitter niet beter te kunnen doen, dan om voor te stellen, om in dit ge val den raad voor te zijn en een verzoek in te dienen, om het sluitingsuur der win kels te bepalen op hetzelfde uur als het uur van sluiten van de café's. In den win tertijd, meende de voorzitter, weet ieder zijn eigen tijd wel, waarop hij zijn winkel wil of kan sluiten. De voorzitter geeft als nadere toelich ting op het voorstel-Padt, dat het niet de 'bedoeling is alle zaken te sluiten, maar het sluitingsuur in overeenstemming te brengen met dat der café's, zoodat hinder en last 11a het sluiten van restaurants en cabarets in het nachtelijk uur voorkomen wordt. De heer De Leeuw is met die verklaring niet tevreden gesteld en wijst er op, hoe men in Amsterdam met de verplichte win kelsluiting aan het knoeien is. Daarom ver klaart hij zich tegen sluitingsdwang. Meerderen voeren het woord. Ieder naar den aard der zaak zich uitlatend in een voor of tegen. Tevens blijkt uit de bespre kingen, dat de kwestie hoofdzakelijk is ontstaan door een paar zaken, die uit den aard van de door hen verkochte artikelen juist in het nachtuur na het sluiten der café's goede zaken maakten. Deze zaken worden genoemd, maar de eigenaars van deze winkels verdedigen zich. Z^ wijzen er o.a. op, dat een auto garage des nachts ook wel' vracht krijgt e:i dat vertrekkende en komende wagens ook heel wat rumoer veroorzaken ijl de ureu na sluitingstijd. De heer Gunthers vraagt, of de indiener van het voorstel niet aanwezig is. Waar Ds. Padt op denzelfden avond een debat avond had in Zomerlust, kon dal natuurlijk niet. Dit werd betreurd, maar de voorzit- De langdurige droogte in ons land. Het Rotterdamsche collecte-schandaal. Onderzoek naar storingen in de radio wereld. Mgr. J. A. S. van Schalk, president van het Seminarie Culemborg, ernstig ongesteld. Dr. J. Th. de Visser over de crisis en haar oplossing. Bijzonderheden omtrent den aanslag op Mussolini. Zijne rede over de taak van hel fascisme. Hij vertrekt naar Tripolis. Malvya de Fransche minister van binnen landsche zaken, zal toch aftreden. De Koningin van Roemenië gaat over tot het Griekscb-Orthodoxe gelooi. Een rede van President Colidge. Zie verder ook Laatste Nieuws. 1 Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.17. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 9 April 1926. Hoogste barometerstand 767.6 m.M., i( Biarritz. Laagste, baremeterstand 741.2 m.M„ H Ingoe. Vcrjuachting Van den avond van 9 tot den avond van 10 April; Zwakke tot matigen westelijke tol zuide lijken wind, aanvankelijk oplarend, later weer toenemende bewolking, weinig of geen regen, iets zachter. ter legt de verklaring af, dat hij uit bespre kingen met den heer Padt begrepen heeft, dat het slechts tegen enkele zaken gaat. De voorzitter verklaart geen voorstander te zijn van verplichte winkelsluiting. Daar tegenover stelde hij, dat als hij met zeker heid wist, dat een of andere winkel wel aanleiding gaf tot hinder in het nachtelijk uur voor omwonenden, dat hij er dan wei voor zou zijn Hij wijst verder op de stappen, reeds door het bestuur der Z. H. V. gedaan, bij den burgemeester, om te verzoeken, om, als het voorstel-Padt werd aangenomen, de gren zen zoo ruim mogelijk te stellen. Wethouder Molenaar wijst er op, dat van een voorstel-Padt aan den raad eigenlijk nog geen sprake is. Het zijn opmerkingen meer naar aanleiding van eenig waargeno men toestanden. Hij verklaart zich tegen verplichte winkelsluiting en geeft voorbeel den van de werking van beperkingsbepa lingen voor groote zaken uit het geheele land. Hij meent, dat men Zandvoort anders moet beschouwgn. Hier werken man en vrouw en kinderen in den korten tijd van het seizoen met alle krachten, om de finan- cieele^ moeilijkheden des levens te boven te komen. Daar mag en daar moet geen dwang op worden gezet. Hij wijst op verschillende toestanden op het baddorp en wel voornamelijk wat het nachtleven betreft. Ook wijst hij er op, dat de burgemeester alleen hier niets aan kan doen, al begreep hij, dat men zulks dacht. De beslissing over het sluitingsuur der in richtingen berustte volgens art. 70 van de Gemeentewet bij den raad. Ook hij vond, dat de sluitingstijd zoo ruim mogelijk ge steld moest worden. Daartegenover stond, dat men ter wille van een paar zaken geen grooter aantal agenten op de been kon houden. Dat zou tot meerdere uitgaven gaan leiden en de belasting onnoodig ver- hoogen. Dat was volgens spr. niet de weg. Een gelijk sluitingsuur zou zeker het meest aap-te bevelen zijn. Dat de vergadering met de woorden van wethouder Molenaar instemde, bewees het applaus, dat na zijn woorden aan de toe hoorders werd ontlokt. Verschillende andere personen voerden daarna ook nog het woord. Het voorstel werd in stemming gebracht zoodat bepaald zou kunnen worden hoe de Zandvoortsche winkelier ten opzichte van de gedwongen winkelsluiting slaat. Voor gedwongen winkelsluiting verklaar den zich 13 aanwezigen, tegen gedwongen winkelsluiting verklaarden zich 39, terwijl 3 stemmen blanco werden uitgebracht. Waarschijnlijk zal nu worden afgewacht, wat de verdere besluiten van den raad zul len zijn ten opzichte van het adres-Padt. De voorzitter wijst op de winkelweek, die dezen zomer georganiseerd wordt en hoopt op ieders medewerking. De week wordt gehouden van 2 tot 8 Juni. Hierna sluiting. Bij de gisteren plaats gehad hebbende ver. kiezing van hoofdingelanden van den Haar lemmermeerpolder werden herkozen de heeren jhr. mr. D, L. Rutgers van Rozenburg en P. W. Blom en 'gekozen de heeren J. C. Gehrels, te Vijfhuizen en 0. de Kok, le Neuw-Vennep.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1