J Binnenlandsch Nieuws. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vierde Blad Zaterdag 10 April 1926 UIT HET AND- t Onder de Radio-berichten: Durand, als opvolger van Malvy, Fransch minister van binnenlandsche zaken. Vredesonderhandelingen met Abd el Krim zuilen 15 April a.s. te Oedjda beginnen. Spoorwegongeluk op de lijn BoekarestWeenen. Drie dooden, 27 gewonden. Overstrooming van d© Tigris. Het paleis in Bagdad ontruimd. De opvolger van Malvy. Het nationaal fonds. De Fransche schulden aan Engeland en de V. S. Een aanslag op een sneltrein. De communistische agitatie in Duitschland. De regeling met de vorstenhuizen. Een spoorwegongeluk. De oorlog in Marokko. Overstrooming van de Tigris. Een scheepvaartconferentie in Washington. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. De keuring bij den Pensioenraad Suriname's gouverneur naar Nederland. Tabaksverkoop door postambtenaren. Nederlandsche Jaarbeurs. LUCHTVERKEER. Vliegveld Schiphol. De Zwitserschc Luchtvloot. UIT ONZE OOST. De gesneuvelde kapitein Paris. GEMENGD NIEUWS. Door een auto overreden. V erstekelingen. Scheepsramp op de Mississippi. Door den trein vermorzeld. 100-jarige overleden. Schorpioen in een Paasch-ei. 60 Een motorboot gezonken. MARKTNIEUWS. De dubbele moord te Culemborg. Films verbrand. Ombouwing van een schip. Broedertwist. Durand heeft de portefeuille van binnen- andsche zaken aanvaard. De kabinetsraad heeft dgn toestand in Marokko besproken. Als gevolg van een aanbod van een afge zant van Abd el Krim zullen er onverwijld onderhandelingen worden aangeknoopt tus- schen de afvallige Rifstammen en de Fran- sche en Spaansche autoriteiten. De Fran- sche delegatie is gisterenmorgen aange wezen. De besprekingen zullen te Oedjda plaats hebben na een voorbereidende Fransch- Spaansche bijeenkomst te Parijs. Briand heeft den minister van financiën tienduizend francs overhandigd als vrijwil lige bijdrage tot het fonds tot herstel van den franc. In den ministerraad verklaarde Péret, dat hij niet voor het einde der aanstaande week naar Londen zal gaan. De minister wacht vermoedelijk op het rapport betreffende de onderhandelingen te Washington' over de schulden. Gisterenavond is getracht een aanslag te plegen op den BerlijnMünchen express, die om 10.40 te München moet aankomen. Over de rails had men een houten blok gelegd. Het gelukte den machinist den trein bij tijds tot staan te brengen. De raderen der loco motief werden beschadigd. De trein kwam met een vertraging van twee uur te München De Rijksspoorwegdirectie heeft 2000 Mark uitgeloofd daders. voor de aanhouding der Naar de „Rote Fahne" meedeelt, zal de Rote Frontkampferbund gedurende de Pinksterdagen te Berlijn een groote massa meeting. houden. Er zullen ruim 50.000 man uit alle deelen van het Rijk naar Ber lijn komen. Het blad roept de Berlijnsche communisten op in de geheele stad de roode vlag uit te steken en overal thanspa- ranten en schilden met opschriften dwars over de straat te brengen. Het moet een roode Pinksteren" wor den. Het „Berl. Tag." meldt, dat het rijkskabi net volgende week een beslissing zal nemen inzake de regeling met de vorstenhuizen. Omtrent de indiening der beide wetsont werpen, n.l. betreffende het compromis en het plebisciet, zullen in het begin der vol gende week besprekingen worden gevoerd tusschen de regeeringspartijen, waarbij zich beraadslagingen der rijksregeering met de leiders dezer partijen zullen aansluiten. Gisteravond om elf uur is de sneltrein BoekarestWeenen in de nabijheid van Krakau gederailleerd. Het bleek, dat er een paar schroeven van een rail waren losge maakt. Men neemt aan, dat dit met boos opzet geschied is. Bij het spoorwegongeluk kwamen drie reizigers om het leven ter wijl er 27 werden gewond. De locomotief, tender en twee wagons stortten van den dijk, de overige wagons ontspoorden. De drie delegaties, welke aan de onder handelingen te Oedjda zullen deelnemen, zijn samengesteld, zoodat de onderhande lingen den 15en April zullen beginnen. De besprekingen zullen allereerst loopen over de voorwaarden, waaronder een wa penstilstand zou kunnen worden aange gaan. De stad Bagdad wordt ernstig bedreigd door een overstrooming zonder weerga van de Tigris. Bij het koninklijk paleis, dat ont ruimd is, zijn de dijken doorgebroken; het paleis ligt thans te midden van een woeligen stroom. Duizenden lieden werken koorts achtig aan het opwerpen van dammen. Honderdtallen van vluchtelingen kampee ren buiten, daar hun woningen door het water zijn meegevoerd. De Amerikaansche regeering heeft op 8 Juni een conferentie bijeengeroepen van maritieme mogendheden om het probleem van de verontreiniging van bevaarbare wa teren door olie te bespreken. Onder de uitgenoodigde staten zijn Engeland, Duitsch land, Frankrijk en Nederland. Vergadering van Vrijdag 9 ApriL v.m. 11.15 uur. DE REGEERINGSVERKLARING. Voortgegaan wordt met de bespreking van de regeeringsverklaring. De heer MENDELS S.-D. vervolgt zijn rede. Thans een woord over het Kabinet. Hij erkent de oprechtheid van de kreet dien de Minister in de Tweede Kamer liet hoo- ren, nl. dat hij de opdracht niet mocht af wijzen nadat eenige maanden het regee- ringswerk had stilgelegen. Het persoonlijk woord van den Minister gelooft spr. gaar ne. Met belangstelling wacht spr. de be zuinigingen af o.a. ten aanzien van de de fensie-uitgaven. De plannen voor produc tieve werken ziet hij met spanning tege moet. Justitie is karig voor den dag geko men in de regeeringsverklaring; de huwe lijkswetgeving eischt dringend herziening, maar wij lezen er niets ove-.. De Staats commissie-Limburg is reeds gereed met haar arbeid. Wat bedoelt men met nadere wettelijke regeling van het collectief ar beidscontract? Er is geen regeling, hoe kan het dan nader worden geregeld? 'De her ziening der sociale wetten vervult spr. met ongerustheid, met name ten aanzien van de nadere regeling van den bakkersnachtarbeid Nadere inlichtingen vraagt spr. over de slotpassage in de regeeringsverklaring in de Eerste Kamer afgelegd. Na de invoering der Evenredige Vertegenwoordiging is de poli tieke structuur der Eerste Kamer vrijwel gelijk geworden als die der Tweede Kamer. De Minister heeft toch niet het oog gehad op de soort of het gehalte der leden? Spr, kan dat niet aannemen, al is b.v. bij de Christ.-Historische de aard er meer land- jonkerlijk. Nog raadselachtiger is de Pre mier in zijn mededeeling dat de Eerste Ka mer hem zal hebben te wijzen op het eventueele feit dat zich in de Tweede Ka mer een andere constellatie aan het vormen is. Spr. begrijpt daar niets van. Moet de Eerste Kamer de aandacht van den Minis ter vestigen op den groei van iets nieuws in de Tweede Kamer? Hoe moet dat geschie den? Per motie of per brief? Wat is dat voor een meerderheid in de Tweede Kamer waarvoor in de Eerste Kamer de gegevens ontbreken? De heer DE GIJSELAAR C.-H. wijst er op dat de aftreding der Prov. Staten bij zonderen invloed kan hebben op de samen stelling der Eerste Kamer en niet gelijken tred houdt met de wijziging in de Tweede Kamer. De heer MENDELS S.-D. kan niet ge- looven dat dit de bedoeling is maar wacht af. Volgens sprekers der voormalige coali tie is de basis der samenwerking blijven bestaan. Spr. gelooft dit niet en verwacht dat dit Kabinet gehandhaafd blijft tot 1929. Hij wijst o.a. op het congres der Christ.- Hist. Unie, waar wel gebleken is dat men in dien hoek niet tot toenadering bereid is; op de uitlating van dr. de Visser ten aan zien van art. 123 der Grondwet, da,t hij niet gewijzigd wenscht te zien. Hij voorziet dat de Christ.-Historische partij niet geneigd is toe te geven, en dat dus dit Kabinet blijft. Mr. Kan zal dan de Minister van de Olympische Spelen zijn. (Gelach). Spr. wijst op het artikel in Het Vader land; „xn de hand van Monseigneur", en hij komt er tegen op dat de voorstelling ten aanzien van de socialisten volkomen onjuist is. Spr.'s partij is niet gevangene van een andere partij geweest én zal dat ook «ooit worden. Volgens Mr. van Lanschot is de eenheid der Katholieken hun voornaam ste eigenschap. Dat is dan specifiek Neder- landsch, want elders is het anders. Een I gezonde sociale politiek is met die eenheids partij die in werkelijkheid uit tal van vleu- j gels bestaat, niet te voeren, In de Katho- lieke partij zal op den duur wel van zelf j een scheiding komen en zullen de demo- cratische groepen zich zefstandig gaan or- ganiseeren. La question est posée, aan de groote massa der kerkelijke arbeiders en dat is de groote beteekenis van het aanbod der socialisten geweest. Godsdienstige bezwaren heeft spr. van den heer Van Lanschot niet gehoord en dat begrijpt hij volkomen, want de godsdien stige belangen zijn bij de S. D, A. P. allicht veiliger -dan bij de Christ.-Historischen De heer DE VOS VAN STEENWIJK C.-H. zegt dat hij eenige waarheden als I koeien wil zeggen. Er is al veel te veel ge sproken en het wordt tijd zwijgend aan den arbeid te gaan. Het optreden van het Kabinet-Colijn heeft spr. verleden jaar van harte toege juicht. Het Vaderland erkende de overwin ning van rechts bij de verkiezingen en er kende, dat de meerderheid der kiezers zich vóór de coalitie had verklaard, hoezeer de heer Colijn het mikpunt van den aanval der linkerzijde was geweest. Colijn was de in zet der verkiezingen geweest en toen de meerderheid zich vóór hem uitsprak was het alleszins redelijk dat hem de leiding van het Kabinet werd opgedragen. Hem kwam de leidende plaats toe en terecht kan men vragen aan hem, die dat ontkent, wie dan wel de aangewezen man was. Het gelukte Colijn uitnemende mannen bereid te vinden voor zijn Kabinet; lofwaardig was het van hem dat hij den moed der zelfopoffering toonde ondanks het feit dat het zwaard van Damocles boven zijn hoofd zweefde in den vorm van het gezantschap bij den Paus. De verbreking der coalitie-samenwerking betreurt spr. zeer en hij wenscht niets lie ver dan herstel. Hij hoopt dat zij- elkaar zullen terugvinden en met wederzijdsche loyateit zullen samengaan. Schijndood be staat en het zou wel eens kunnen gebeu ren dat de coalitie alleen schijndood is. Men waardeert de coalitie eerst recht nu men ze mist en is onbevredigd met dit ex tra-parlementaire Kabinet. De grond voor de samenwerking is er nog steeds. De erkenning van Gods macht is de basis der coalitie en nimmer zou spr. kunnen sa mengaan met hen die deze erkenning niet bezitten. Handhaving van het parlementaire stelsel acht hij alleen mogelijk door de groepen der rechterzijde. Spr. wijst op de houding der Vrijzinnig-Democraten, die op 11 November tegen het gezantschap stem den en 10 dagen later bereid zijn het toch weer toe te staan. Niemand in die partij mag zich tegen den leider verzetten, Mus solini is er niets bij. De heer MENDELS S.-D.: Schiet hem door zijn neus! De heer DE VOS VAN STEENWIJK C.-H. zegt dat wie in die partij den zin des leiders niet doet, moet er uit. Het is een legertje zonder kader, met eenige gedweëe luitenants en wat soldaten. De heer MENDELS S.-D.; En een. paar marketentsters. (Gelach). De heer DE VOS VAN STEENWIJK C.-H. betoogt dat de Vrijz.-Dem. alles heb ben gedaan om het parlementaire stelsel bij het volk verdacht te maken. Gaarne zegt hij minister De Geer toe dat hij zijn stem aan de handhaving van dit stelsel zal ge ven. Het eenige doel van den heer Mar- chant is uit te vinden langs welken weg hij het snelst tot de ministersportefeuille komt. Dat blijkt o.a. uit zijn draaierij ten opzichte van de nationale ontwapening. De toon is altijd onvriendelijk en ook in de Eerste Kamer heeft dit toon geklonken, overeenkomstig his master's voice. Het heengaan van het kabinet-Colijn heeft spr. zeer diep getroffen. Coliin heeft alle populariteit versmaad, gelijk het Vader land erkende en mr. Rink heeft hem giste ren sympathieke hulde gebracht. Op het prcgram-De Geer gaat spr. niet in: hij wacht de plannen nader af. Er is veel in, dat hem sympath.ek is en dat hij gaarne wil steunen. Wat de samenstelling van het Kabinet betreft, betreurt hij dat de heeren De Geer en 'Slotemaker daarin zitt-ng dan tot eenige andere partij, een gedachte zou kunnen wekken, dat het Kabinet nader staat tot de ChristeUjk-H.storische Partij, dan to eenige andere partij, een gedachte, die aan herstel der samenwerking minder bevorderlijk zou kunnen zijn. Beide heeren zitten daar niet als leden hunner partij en spreker is er dankbaar voor, dat d.t openlijk is gezegd. De Christ.-Hist, fractie dezer Kamer acht zich absoluut los en vrij van deze ministers en van het gansche kabinet. Haar verlangen gaat uit naar een ander Kabinet dan een indifferent Kabinet. Het belet niet, dat spr. beste wenschen het ver gezellen. Niet ministerieel maar gouverne menteel zullen spr. en de zijnen het steunen wanneer het landsbelang het eischt en spr. beginselen het toelaten. Dat is het unanieme oordeel der Chnst.- Hist. fractie. De heer BLOMJOUS (R. K.) betreurt het heengaan van het Kabinet-Colijn en kan slechts hopen, dat het financieele werk van Colijn niet ongedaan wordt gemaakt. Spr. betreurt ook, dat aan het parlementaire stelsel zooveel nadeel is gedaan. Overigens gaat spr. verschillende plaatsen van de crisis na. Verder verheugt hij zich over het mislukken der samenwerking van Katho- l.eken en socialisten. Spr. houdt zijn stand punt van het vorig jaar vast, dat een andere samenwerk.ng dan die der coalitie enge wenscht is. D^ Mnister van Financiën, de heer DE GEER, dankt voor de welwillendhe.d en de vriendelijke critiek. Het debat ging grooten- deels over de Regeer.ng heen en spr, kan dus kort zijn. Over de formatie-Limburg kan spreker n ets meer meedeelen. Op de punten van het regeerrgsprogram zal hij ook niet in gaan; ever het huwelijks-goederenrecht ,s m hoofdstuk IV iets gezegd, men maakt het rapport der commissie-Limburg af. Wat de vraag van den heer Mendels be treffende de slotpassage van de regeer-ngs- verklaring betreft, sluit hij zich aan bij de interruptie van den heer De Gijsela ar. Het andere punt van de „waarschuwing die de Eerste Kamer aan het Kabinet zou moeten geven, is niet diepzinnig. Feitelijk was het een beleefdheidje, nL, dat de Eerste Kamer heeft te toetsen of het Kabnet wel over eenkomstig de poi.tieke constellatie is. Meer niet. De heer Anema vreest, dat politieke fi guren in d t Kabinet in moelijkheden kunnen geraken. D:e kritiek speciaal tegen de hee ren v. d. Vegte en Donner, acht spr, on- gerechtvaard. gd. Bij alerlei formaties zijn antirevolutionnairen uitgenoodigd zitting te nemen, maar zij bedankten om persoonlijke redenen. Niemand bedankte om princ.pieele redenen, en het is dus niet billijk de tegen woordige titularissen iets te verwijten, die ook over vele bezwaren hadden heen te stappen. Deze mmsters moeten princip.eel blijven, zegt de heer Anema, als zij een keuze moeten doen. Dat zal toch moeten zijn om 's lands belang te d-enen, en de heer Anema mag daarover dus zeer verheugd zijn, dat er geen anderen zijn geroepen voor deze functies. Het verwijt tot spr., dat geen politieke figuren m dit Kabinet zitting moesten heb ben, aanvaart spr., omdat het uit zuiveren bren komt. Hij begrijpt het, maar hij heeft uiteengezet, dat hij ten slotte over tal van bezwaren is heengestapt. De Bioscoopwet. Spr erkent niet, dat deize wet een partij- kenmerkende wet is. Maar bovendien is ze vóór de criris aangenomen. Intrekking is niet overeenkomstig de bepaling, dat de zaken blijven in den toestand waar zij in waren. Het ontwerp bij de Eerste Kamer laten liggen, is ook niet onpartijdig, omdat het feitelijk de polit.eke Kamer is gepas seerd. Als de wet hier was afgedaan, maar niet afgekondigd, zou men dan ook uitstel willen? Spr, denkt van niet Bovendien kan de wet met blijven liggen, omdat zij ter mijnen bevat, die verloopen zouden. Dit alles toont aan, dat niet behandelen achter uitstelling beteekent. Als de rood-Roomsche com-bjiatie tot stand ware gekomen, zo-u deze wet stellig zijn behandeld. Het is dus overeenkomstig de regeeringsverklaring, dat deze wet de eerste Kamer passeert. De Bioscoopcommissie was algemeen van oordeel, dat de keuring voor de volwassenen moest worden opgenomen. Het is bo-vend.en geen strijd van levensbeschouwingen en spr. licht nog eens uitvoerig toe, dat het over dreven is van politieke tegenstellingen te spreken bij deze wet. De eindstemming be trof een ontwerp, dat vrijwel onveranderd was. Een antithetisch punt zit er niet w. De gemeentelijke nakeuring is niet vol gens het rapport der commissie, maar spr. komt er tegen op, dat dit een antithetisch punt is. Ten slotte schetst spr. nog eens d enaaro van het Kabinet, dat blijft staan op het standpunt van de verklaring van lti Maart. Dat het langzamerhand een coalitie-Kabinet zou willen worden ontkent spr. ten stellig ste; evenmin als het de bedoeling is de coalitie voor goed het leven onmogelijk te maken. De heer VAN EM-BDEN (V. D.) zegt niet te willen debatteeren met den heer De Vos Van Steenwijik, omdat deze niet wil aan nemen, dat s-pr. en zijn partij het lands belang op het oog hebben, maar wel dat ze uit zijn op winstbejag en portefeuille- jacht. Met wie zoo oordeelt over een ander kan spr. niet debatteeren. De heer RINK (V. B.) betoogt, dat de verdediging van den Minister niet wegneemt, dat de stemming over de Bioscoopwet een partijstemming was. De minister heeft de onderdeelen afzonderlijk behandeld, waar het juist de cumulatie van die onderdeelen is geweest, die tot de stemming leidde. De MINISTER zegt, dat hij dit punt rijp heeft overwogen en dat hij dus geen aan leiding vindt weer te gaan overwegen. Een toezegging zonder zin doet hij niet. De vergadering wordt gesloten. Het Tweede-Kamerlid mej. Groeneweg, heeft de volgende vragen tot den minister van Financiën gericht: Kan de minister mededeelen, of het waar is, dat zonder eenige motiveering alle vrouwelijke artsen geschrapt zijn van de dokterslijst, die voor de keuring van amb tenaren door den Pensioenraad opgemaakt wordt? Indien werkelijk deze schrapping is ge schied, is de minister dan bereid, aan te geven, welke dienstbelangen hierdoor zijn behartigd? Indien het dienstbelang de schrapping niet noodzakelijk maakt, is de minister dan be reid, maatregelen te treffen, ten einde de vrouwelijke artsen weer op de lijst terug te brengen? Een verlof van drie maanden. Aan mr. G. J. J. A. Baron van Heemstra, gouverneur van Suriname, is met ingang van 15 Mei a.s. voor den duur van drie maanden verlof naar Nederland verleend. Op de door het Tweede-Kamerlid, den heer Staalman gestelde vragen betreffende het nemen van maatregelen tegen den ver koop van tabaksartikelen door postambte naren te 's-Gravenhage, heeft minister van der Vegte geantwoord, dat het in deze vra gen bedoelde onderwerp zijn regeling vin it in artikel 20 van het bij Koninklijk besluit vastgesteld D.A.P.T.T. Bij onderzoek is niet gebleken, dat ge noemd artikel door postambtenaren is over treden of dat dienstbelangen zijn geschaad. Onder deze omstandigheden bestaat er voor den minister geen aanleiding tot het nemen van maatregelen. Tot lid van het Algemeen Bestuur der Nederlandsche Jaarbeurs is benoemd Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, Oud-Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. Men meldt uit het Haagsche Aneta Kan toor: Gedurende de maand Maart is het vliegveld Schiphol aangedaan door 178 verkeersvliegtuigen in de vaart op inter nationale luchtroutes en der door 135 mili taire vliegtuigen. De Waalhaven, het vliegveld te Rotter dam werd aangedaan door 111 verkeers vliegtuigen en 43 militaire, terwijl er 77 bij zondere' vluchten plaats hadden. Het aan taal bezoekers uit de Waalhaven bedroeg 134. Gedurende de Paaschdagen was het bezoek aan de vliegvelden bijzonder druk en werd zeer veel gebruik gemaakt van de gewone gelegenheid tot pleziervluchten. Heden, Zaterdag komt van Rotterdam de Bazeler luchtvloot, bestaande uit vijf Fok ker-machines, te Bazel aan. Deze zullen in gebruik genomen worden voor de lijnen BazelFrankfort en BazelGenèveLyon der Bazeler Luchtvaart Maatschappij. Bo vendien bezit Bazel directe luchtverbindin- gen met Amsterdam, Parijs, Londen, als mede via Zürich met München, Weenen, Boedapest, Berlijn en Hamburg. Naar aanleiding van het sneuvelen in Atjeh van kapitein J. Paris, wordt aan de „Haagsche Courant" het volgende geschre ven: „Kapitein J. Paris gesneuveld, gevallen op het veld van eer Het is een 'verpletterende tijding. Hij heeft zijn plicht gedaan, meer dan z'n plicht, ook al werkte men hem tegen, zooals dat in de laatste maanden meermalen ge beurd is. Hij sneuvelde door de hand van den vijand, maar de duistere machten, die admi nistratieve stuurlui-aan-den-wal ontketenen, zijn niet vreemd aan dit tragisch einde van een der dapperste en bekwaamste officieren, die op Atjeh's bodem hebben geopereerd. Hij was van het keurkorps der marechaussees een der meest beminde, een der meest ge achte figuren. Kapitein Paris kwam in 1911 als jong twee- en-twintig-jarig tweede-luitenant der infan terie naar Indië. Reeds als cadet te Breda had hij vele vrienden gemaakt; zijn persoon lijke eigenschappen, openhartigheid, door tastendheid trokken velen aan. Maar deze zelfde eigenschappen, zouden hem in zijn Indische loopbaan groote teleurstellingen brengen; administratieve godheidjes op Inij dischc regeeringsbureaux houden niet var openhartigheid en doortastendheid. Men. schen met deze eigenschappen kunnen la*, tig zijn Slechts één jaar diende luitenant Paris op Java, de rest van zijn diensttijd heeft hij op Atjeh doorgebracht. Twaalf jaar diende hij bij het korps Marechaussees in Atjeh, hij was een kenner van het land als weinigen. Hij sprak even vlot Atjehsch als Neder- landsch en Engelsch kapt. Paris was met een Engelsche vrouw getrouwd en zijn volmaakte kennis van de Atjehsche taal, van de zeden en gewoonten van de Atjehers had als gevolg, dat hij bij alle Atjehsche hoofden in hoog aanzien stond. Dit geeft aan den overval, waarvan hij slachtoffers werd, bij zondere beteekenis. Gedurende zijn diensttijd in Atjeh werd hij voor den tijd van een jaar belast met het civiel bestuur te Meulaboh, maar aangezien hij zich niet kon vereenigen met de inzichten van den assistent-resident daar ter plaatse en omdat hij een meeningsverschil had met den gewestelijken militairen commandant men bedenke, dat dit alles voorviel onder het bestuur van den heer Hens werd hij, in Juli '25 teruggeplaatst naar het wapen der infanterie. Van het keurkorps der mare,- chaussees terug naar de infanterie, het was voor kapitein Paris een degradatie, die hij zich zeer heeft aangetrokken. Zoo goed was de verhouding van hem met de Atjehsche hoofden, dat toen hij terugge plaatst werd, de Atjehsche hoofden reques- treerden'om hem als gezaghebber te Meula boh te mogen behouden. Dit werd niet toe gestaan! Na de aanvallen in Bakongan, kort gele den, werd kapitein Paris met twee brigaden infanterie er op uitgezonden. In het gevecht gedroeg hij zich dapper en voorbeeldig, hij werd zelf gewond en legde elf vijanden neer. Het gebeurde kon hem echter niet in genade bij den militairen commandant terug brengen. Nog enkele weken geleden schreef kapi tein Paris naar Holland brieven, die met be trekking tot den toestand in Atjeh zeer pes simistisch waren. „Als er niet spoedig wordt ingegrepen", zoo schreef deze Atjeh-kenner „dan loopt het ter Westkust mis." Hij heeft goed gezien. De heer Hens sprak van „incidenten," kapitein Paris wist beter. Zijn dood is voor Atjeh een onherstelbaar verlies. De officieren, die onder hem dienden, zijn vol lof over hem, mochten hem als kameraad, bewonderden hem als dapper, doortastend aanvoerder op lange patrouilletochten. Van de officieren uit de oude Atjeh-school was hij een der laatsten. Nu is ook hij gesneuveld op het veld van eer Een nieuwe Atjeh-geschiedenis werd bloedig en dramatisch ingezet." Te Halerburg is de vrouw van den land bouwer W. Seubring wonende te Hoogha len door een achter oprijdende auto over reden, De vrouw reed op haar rijwiel in de richting van Beilen links van den weg en stak in het laatste oogenblik over naar rechts zoodat de aanrijding niet te vermij den was. Met een gebroken been en meer dere verwondingen werd z« naar het zie kenhui» te Assen vervoerd. 27 Maart j.l. is het Amerikaansche stoom schip Innoko van Rotterdam naar New- York vertrokken. Toen het schip een paar dagen op zee was, kwamen drie Italiaan- sche stokers uit de bunkers te voorschijn. Ze vertelden eenigen tijd te voren in Ant werpen afgemonsterd te zijn, waarna zij per trein naar Rotterdam gereisd ziin. Hier hebben zij zich aan boord van het schip ge smokkeld, om als verstekeling de reis naar Amerika te maken. Kort daarop kwam de Innoko het stoom schip Anaconda van dezelfde Mij. tegen, welke op reis naar Rotterdam was. De In noko heeft de Anaconda gepraaid en de verstekelingen overgegeven Vrijdag is de Anaconda hier aangekomen. De drie ver stekelingen zijn aan de politie overgele verd. De Nederlandsche tankboot „Silvanus" ge zonken. Van de equipage zijn 29 man verdronken. Donderdag heeft op de Mississipi. twintig mijl van New-Orleans een aanvaring plaats gehad tusschen het Nederlandsche s.s. Sil vanus". van de te 's Gravenhage gevestigde Nederlandsch-Indische tankstoomboot maat schappij en het Amerikaansche tankschip „Thomas H. Wheeler". Vijf en dertig man van de uit vijftig man bestaande equipage van de „Silvanus'' worden vermist. Laatstgenoemd schip stond geheel in brand en is gezonken. Volgens nadere berichten uit New-Orleans zijn 29 man van de bemanning verdronken. Kapitein Weiser en drie Chineezen werden opgepikt door de Koelboot „Topatopa en 15 anderen onder wie 13 Chineezen, zwom men naar land. de armen en in de zijde bekwam. De vera wonde is naar het hospitaal te Kernrade overgebracht, waarna de dader, L. van N., gearresteerd werd. Het mes, waarmede hij de daad had be dreven,' werd later in een kast gevonden. 'Donderdagmorgen wilde de ruim 30-jarig» arbeider K. Orsel uit Gasselter-Nijveen- Mond den onbewaakten overweg bij de Halte Tweede Dwarsdiep passeeren. Hij wachtte tot de trein uit de richting Stads kanaal voorbij was. stak de dubbele spoor lijn over en werd door den trein, die juist uit de richting Coevorden kwam, vermor zeld. De ongelukkige laat een vrouw met 2 kinderen onverzorgd achter. De oudste inwoonster van Dordrecht, mej. wed. G. Bosman, geb. Jansen, die 12 Ja nuari j.l. haar lOOsten verjaardag vierde, is overleden. De te Parijs woonachtige Argeniijnsche actrice Juliana Hastre ontving, toen ze haar hotel verliet om in een restaurant in de Montparnasse-wijk te gaan dineeren, een pakje, dat een groot chocoladen Paaschei bevatte. Toen ze tijdens het diner het ei open maakte kwam er een schorpioen, gevolgd gered. Er is hoop. dat een gedeelte van de be manning aan boord van andere schepen is, die de brandende „Silvanus" volgden. De aanvaring wordt aan den mist toege schreven De „Silvanus" was bestemd voor Londen. Bij informatie deelde de Nederl.-Indische Tankstoomboot maatschappij mede, dat de equipage uit Chineezen bestond; alleen de officieren van de „Silvanus" zijn Neder landers. De „Silvanus"' werd in 1921 gebouwd. Het schip is 5789 bruto en 3378 netto ton groot. Op 5 April was de „Silvanus" van Blexem bij Bremen te New-Orleans aangekomen Petrus Onel, de tweede machinist van de „Silvanus" deelde omtrent de ramp de volgende bijzonderheden mede: „Ik bevond mij met den eersten en den vijfden machinist in de machinekamer, waar wij verschillende signalen ontvingen, die wij opvolgden Plotseling sloegen de vlammen door het traliewerk boven onze hoofden, alle lichten gingen uit. en het schip begon overstag te gaan. In de duisternis vonden wij een ladder, waarmee we het dek bereik ten. Geheel overdekt met brandende olie sprongen wij overboord en zwommen, ge deeltelijk onder water, zoodat wij bijna stik ten, over een afstand van ongeveer 300 M. naar het strand.'' Toen de „Silvanus" op de Wheelerliep, bevond kapitein Weizer zich op de brug. De derde stuurman J. Fader, de marconist A. Ludowics. en dé Amerikaan Simpson bevonden zich bij hem. De kapitein heeft verklaard, dat het mistige weer het uitzicht belemmerde zoodat hij slechts vaag den omtrek van een schip zag. Plotseling hoorde hij een hevig gekraak, en een geweldige ont ploffing. Het geheele dek van het schip was één vuurzee. De kapitein is daarop van de brug in het water gesprongen, terwijl de vlammen hem in het gelaat sloegen. De „Silvanus" is in tweeën gebroken. Een Reuter-telegram uit New-Orleans meldt nog nader, dat de „Silvanus" met ben zine was geladen waardoor na de aanvaring een hevige ontploffing plaats greep. Eenige minuten later liep de „Silvanus'1 aan den grond, waarbij een tweede, minder ernstige, explosie ontstond. De stroom sleepte het schip elf mijl mee. voordat het geheel in brand stond. Van de bemanning zijn vijftien leden naar New-Orleans gebracht. Door dat de opper vlakte van het water met brandende ben zine was overdekt kon men zich slechts met groot gevaar in veiligheid brengen, doch twaalf van de 35 Chineezen, die zich aan boord bevonden, wisten zich te redden door onder te duiken en onder water te blijven zoolang zij zich in de vlammen-zone be vonden. Verschillende anderen echter, die eveneens overboord waren gesprongen, kwa de hand. Een vr end:n werd, toen het pakje bezorgd werd, als afzendster genoemd, maar men gelooft niet, dat het inderdaad van de genoemde dame afkomstig was De politie stelt een onderzoek in. Schipper en knecht op het droge gebracht. Ter hoogte van de Oude Plantage te Rotterdam is Vrijdag de motorvrachtboot „Trio IV" van Broek op Langendijk, ge zonken. Het was vrij onrustig op de Maas. ter wijl er een tamelijke golfslag stond. Daar door kreeg de „Trio IV" water binnen tengevolge waarvan het vaartuig zonk. Het was geladen met roode en witte kool De Shipper C. van Schoorl van Broek op Langendijk en zijn knecht, de 24-jarige C. Mines, van Noord-Scharwoude geraakten te water. Zij wisten zich drijvende te houden, tot personeel van een der Havendienstbooten hun te hulp kwam, en hen behouden op het droge wist te brengen. De berging van het vaartuig is opgedra gen aan Van der Graaf en Koelman's Ber ging- en Transport-Bedrijf, en zal morgen-" ochtend om TA uur aanvangen. Uit Tiel wordt aan bet „Vad." gemeld, dat Vrijdag den geheelen dag instructie is ge houden; o. a. zijn als getu.gen gehoond de heer A, de Beus uit Culemborg en A. M. Middelkoop, die in 1924 bijna 6 ipaanden n voorloopige hechtenis heeft gezeten, ver dacht van medeplichtigheid. Commissaris Blok zit nog steeds ixf gijzeling. De volgende week loopt de termijn van 12 dagen af en zal de rechtbank moeten beslissen of de gijzeling verlengd zal worden Ofschoon de justitie over tal van aanwij zingen beschikt, welke het vermoeden versterken, dat zij de bedrijvers van het m.sdrijf in handen heeft, vordert het onder zoek slechts iangzaam. De groote moeilijk heid levert de dood van Haveman, waarop verschillende sporen vastloopen. Donderdagavond is in de cabine van Cine ma Americain te Roosendaal brand uitgebro ken. Even voordat de avondvoorstelling be gon, terwijl de reparateur eenige werkzaam heden verrichtte, vatten enkele films plot seling door kortsluiting vlam. Met eenige brandbluschapparate-n poogde de reparateur de vlammen te blusschen, wat hem echter niet gelukte. Inmiddels schoof een dikke rookwolk steeds naar buiten. Op zijn ge roep „brand" snelde de eigenaar van den bi oscoop, de heer Bruglemans, die ziek te bed lag, naar beneden en deze wierp enkele dure Paramount-films, i o.a. de film De Verloren Wereld, uit de cabine. De overige films had den inmiddels reeds allen vlam gevat. De gemeentepolitie kwam met een snel- bluschapparaat en spoedig waren de vlammen gedoofd. De brand is tot de cabine beperkt. De schade is, dank zij het optreden van den eigenaar, beperkt gebleven tot de films van mindere aarde. Een merkwaardige verbouwing is dezer dagen aanbesteed door de N.V. Salomons, Shipping Forwarding Office te Rotter dam. Het betreft den zee-lichter R.A.S.M. III. i Dit schip wordt, volgens tee keningen, onder leiding van het Bureau P. Intveld te Delft, geheel omgebouwd tot motor-zeebootje, ver lengd en voorzien van de noodige dekhuizen, commandobrug, motorkamer, twee diep- tanks, etc., terwijl deze veranderingen zoo danig worden uitgevoerd, dat het vaartuig in dezelfde klasse van den Germ. Lloyd kan blijven als waarin het was, n.l. die der Groote Kustvaart. De voortstuwing van het schip zal geschie den door een compressorlooze Deutz-Diesel motor van 200 P.K. De uitvoering van het werk is gegund aan de Scheepsbouwwerf De Maas, firma N. J. van der Windt te Vlaardingen. Bij een twist tusschen de gebroeders v. N. te Onder-Spekholz (Limb.) heeft de eene, zekere L., zijn broeder J. met een broodmes zoodanig gestoken, dat men voor z'n leven vreest. De pols werd doorgesneden, terwijl hij verschillende steken in het hoofd, AMSTERDAM, 9 April. Aardappelen (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop). De prijzen waren heden onveranderd. LEIDEN, 9 April. Vee. Aangevoerd. 4 stie ren f 160175 373 kalf- en melkkoeien, f 225505 1214 varekoeien f 165325 vette ossen en koeien, f 275610, f 1.10 1.12 per kg. schoon 19 vette kalveren, f 70 165, f 1.15—1.70 per kg. schoon 435 nuchtere kalveren, f 716 460 vette scha pen, f 32—40, t 1.161.38 per kg. schoon 860 weide schapen f 24351016 varkens voor Londen f 3075, f 0.800.88 per kg. schoon 1284 biggen, f 1825. Kaas. Aangevoerd 62 partijen. Prijzen Goudsche le s. f 4447, 2e soort f 40—43 Leidsche le s. f 3338. Handel goed. LEEUWARDEN, 9 April. Vee. Aange voerd 115 stieren f 100—480 ossen 490 vette koeien f 200450 per kg. f0.80 1.10 2015 melk- en kalfkoeien f 200500 98 vette kalveren f 4090, 465 pinken f 75 165, graskalveren 625 nuchtere kal veren f 614 380 vette schapen f 2845 186 weideschapen f 2030 62 lammeren 514 vette varkens f 60160, per kg. f 0.70 0.86 56 magere varkens f 3065; 372 vette biggen f 3565 504 kleine biggen f 1322; 33 paarden, 34 bokken. De handel in gebruiks 1 vee en vette koeien was slepend, voor af wijkende soorten was afloop minder stie ren prijshoudend handel in vette kalve ren behoorlijk nuchtere kalveren lager handel in oude varkens slechtzouters en Londensche varkens prijshoudend (zouters 8284 c., Londensche varkens 86/89 c. per kg.)wolvee stug. Eieren. Aanvoer 50.000 kippen- f 4.50 6.50 6000 eenden- f 56. ALKMAAR, 9 April. Granen. Ter markt waren aangevoerd 946 hl, als: 304 hl tarwe f 14.75—16, 237 hl gerst cheV. f 11.25—11.50, 336 hl haver f 1111.75, 54 hl boonen, paar- denboonen f 1111.50, bruine boonen f 15 22, citroenboonen f 1820, duivenboonen f 16.25, 15 hl erwten, groene erwten (groote) f 4045, vale erwten f 28, alles per 100 kg. ARNHEM, 9 April. (Eierveiling.) Aan voer 2.500.000 stuks. Prijzen kippen- f 5.30 a 6.40, idem kleine f 4.70 a 5.20, eenden- f 5.40 a 5.70, ganzen- f 15 a 18 p. 100 stuks, kalkoenen- 8 c. p. st. 's-HERTOGENBOSCH, 9 April. Boter. (Bericht v/d Coöp. Roomboterfabr.) Aanvoer 41.175 kg, hoogste prijs f 1.88, laagste prijs f 1.70, middel prijs f 1.83. HULST, 8 April. Granen. Betaald werd voor: tarwe f 12.5013.50, rogge f 8.50, haver f 9.75, erwten f 12, bruine boonen f 10. LEEUWARDEN, 9 April. Aardappelen. Borger f 1.701.80, LEEUWARDEN, 9 April. Boter. Aan voer 155/3 en 113/6 v. Mijn hoogste prijs 1.90, middenprijs 1.86, laagste 1.70. Veiling hoogste prijs 1.82, laagste 1.52. Noteering van de commissie 1.92. Com missie (Bond v. Coöp. Zuivelfabr.) 1.88. Kaas. Sleutelkaas 0310.52, Nagelkaas 0.17—0.34, Goudsche 0.12—0.74, Edam mer 0.28—0.80. Aanvoer 40.342 kg. RIJSSEN, 8 April. Veemarkt. Aagevoerd waren 70 vette koeien, 0.801.30 per kg; 175 neurende koeien 170400, 160 guste 160—260, 90 pinken 110—205, 75 kal veren 55125, 58 stieren 50—190. ZWOLLE, 9 April. Boter. Aangevoerd 90/8 v. 20/6 en 150 stukken, samen 20.85 kg. Prijzen per 1/8 v. 36—39 1/2, per kg. 22.10. Vee. Aangevoerd 1009 runderen, 300 graskalveren, 252 nuchtere kalveren, 41 schapen, 43 tammeren, 145 varkens en 1034 biggen. Men besteedde voor vette koeien 0801.03, idem kalveren 1.20 1.60, id. varkens 0.820.84 per kg; scha pen 2248. 9e handel in neurende en verschgekalfde koeien en in aarzen was slecht; in guste koeien redelijk; in guste vaarzen slecht- in vette koeien iets beter; in stieren redelijk, prijzen echter niet boo- ger; handel in kalveren slecht. BEVERWIJK. 9 April 1926. R. K. Coop. Tuindefsvereeniging „Kennemerland". - Witlof 1226 per K.G., Sla 710 per stuk Rabarber 1018, Raapstelen 3—5, Prei 718, Radijs 410, Asperges 801.60, Pie terselie 810, alles per bos.Aardappelen 46 per K.G. Schorseneeren 58 per K.G, Spinazie per kist 751.85. PURMEREND, 9 April 1926. .Afslagver- eeniging Beemster, Purmerend en Omstre ken". Aardappelen 0.50 per zak van 25 K.G.Witlof 0.07—0.27 per K.G. Bloem kool 1323 per 100. Roode Kool 3.30 15.20 per 100. Savoye Kool 13.4015.10 per 100. Spinazie 0.580.79 per 5 K.G. Sla 4.3012i90 per 100 krop. Radijs 2.30 4.20 per 100 bos. Selderij 3.103.70 per 100 bos. Raapstelen 3.104 per 100 bos. Rabarber f 6.6015.10 per 100 bos. Bieten 3.50-5.50 per 1000. Prei 12.60 .13.70 per 100 bos.. v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 13