G1ERSTRAAT1B2224 MODELKAMERS STADSNIEUWS. 1 Het herstel der Coalitie. De' moeilijke rekenkunst. Voornaamste Nieuws Het Bisschoppelijk vermaan over de kleeding. kioalileib TABAK De Bollenzondag. Het verkeersrapport van Haarlem. Maandag 12 April; 1926 SOste Jaargang No. 16222 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Ingezonden mededeeiïngen a 75 cents per regel. HAARLEM in dit nummer. DE VERBETERING VAN DEN RIJKSSTRAATWEG. HAARLEM—AMSTERDAM. Winkelsluiting te Zandvoort. Haarlemsche Kegelbond. Het „pleizierig" einde van een bioscoop-voorstelling. 19011926. Den 25en April hoopt Sr. M. Solina, in Je wereld Mej. Cath. Witte, geb. te Grootebroek, den dag te herden ken, dat zij voor 25 jaar haar intrede heeft gedaan in het klooster van het H. Bloed te Aarle Bictel, waarvan zij er bijna 24 jaar aan het Missiewerk in verschillende plaatsen van Zuid- Afrika heeft gewijd. Op dit oogenblik is zij werkzaam in Centocou Natal. DE TRAM NAAR OUD- SCHOTEN. ONTEIGENING AAN DE HODSONSTRAAT. f Een dezer dagen overleed in den ouderdom van 75 jaar de heer J„ v. d. Berg, oud-zouaaf, Bakker- straat 22, Haarlem. Het plaatsen van een rad van avontuur. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraai III Haarlem. Telegraphisch Weerbericht De heer A. Th. Kroone herdacht gis teren den dag, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de firma 3. v. d. Schoof te Hillegom. De ophooging van den spoordijk vanaf Brouwersvaart tot aan Zand- voortschelaan. Waarom heeft die nu niet plaats? Een motie van het raadslid Klein. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3 25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. HIEIWE HAARLEMSGHE COURANT Advert en tien 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden medèdeeling, 60 et. per regel; op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekerings voorwaarden f Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door 'bij een ongeval met f OTfl bij verlies van een band, f IOC bij verlies van een f Eft 'n htreulc var' f 4Q." bl' tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: U-UU. verlies van beide armen, beide beenen of beide-oógen: 1 doodelijken. afloop: een voet of een oog: duim of wijsvinger: 1 been of anr.: naere ,mger. Ook de'Eerste Kamer heeft zich nu met de regeeringsverklaring van het kabinet-de Geer bezig gehouden en zich begrijpelijker wijze ook verdiept in de oorzaken en gevol gen van de jongste regeeringscrisis. Het debat heeft al weer bijgedragen om nog meer verheldering in den troebelen politieken toestand te brengen, zeker ook bierdoor, omdat in den Senaat geen politieke leiders zitten, die verantwoordelijkheid dragen voor verkiezingsafspraken, stembusleuzen, kabi netsformaties, regeeringsprogramma's enz. Men spreekt daar meer ronduit, met minder hartstocht en ook rfiet minder reserves. Vooral trok de aandacht de rede van den anti-revolutionnairen professor Anema, die wij met veel meer genoegen hebben gelezen, dan die, door den voorzitter der anti-rev. Tweede Kamerfractie, mr. Heemskerk, on langs bij het algemeen politiek debat na de verklaring van den heer de Geer uitgespro ken. Prof. Anema heeft het aandeel in de verantwoordelijkheid, hetwelk de R. K. en de christelijk-historische 2de Kamerfractie ieder voor zich bij de stemming op 11 November te dragen had, op zeer verdienstelijke en objectieve wijze belicht. Alleen zijn ver klaring, waarom de heer Colijn, ondanks de wetenschap van het meeningsverschil over het pauselijk gezantschap, als kabinetsfor mateur is opgetreden, was zeer oppervlakkig en bevredigde niet, omdat hij het voor naamste punt, n.m. het verloop en den uit slag der jongste algemeene verkiezingen geheel buiten bespreking liet en het toch voor het parlementaire stelsel eerste eisch is, dat de kabinetsformatie op de gtembus klopt. Dit nu daargelaten is de conclusie, waar toe prof. Anema kwam, de wijze, waarop hij zijn meening over het vastloopen der coalitie formuleerde en de manier, waarop de samenwerking der christelijke partijen moet worden herkregen, uitnemend als volgt aangeven: De fout nu bij dit alles is de volgende en hoe kan zij worden hersteld? Ik zie de zaak zóó: Na een lange periode van bewindvoe ring eenerzijds en door het ontbreken van een levensvatbare en levensgevaarlijke op positie anderszijds heeft men binnen den kring van het Christelijk bondgenootschap ietwat de onderscheiding tusschen hoofd zaken en bijzaken uit het oog verloren. Daardoor is de spanning van het verant woordelijkheidsbesef verslapt. Daardoor ziet men ook niet meer met helderheid het alles overwegend belang van een krachtig Chris telijk regeerbeleid. .Daardoor zijn de groote handelingsmotieven overwoekerd door de kleine 'grieven en prikkels, die nu eenmaal onvermijdelijk verbonden zijn aan dagelijk- sche samenwerking, met name in een zoo stekelige atmosfeer als de politiek. Het be sef van roeping is verzwakt en de bezieling voor het groote doel is gedoofd. Daarom gaan wij nu rustig en retraite; wij moeten tot ons zelf inkeeren; wij moeten de geschiede nis van de politiek van de laatste halve eeuw eens opfrisschen; wij moeten zien, welke rijke vrucht ons is overgeleverd door den strijd van een vorig geslacht. Indien dit ge beurt, is er m. i. geen, zweem van twijfel mogelijk of spontaan zal het plichtsbesef ons nopen tot een nieuwe samenwerking, want wat men er ook van moge hopen of denken, er is geen sprake van, dat het Christelijk bondgenootschap dood is. Immers er zijn naast deze schaduwzijden toch nog zeer groote lichtpunten. Ik noem als zoodanig in de eerste plaats, dat meer dan ooit door deze crisis uitdrukkelijk is gebleken, hoe de Roomsch-roode combinatie, die de coalitie zou moeten vervangen, in afaienbaren tijd geen levensvatbaarheid heeft en ik begrijp dan ook den zielekreet van den heer Stenhuis op het sociaal-democratisch con gres, toen hij verklaarde van dit polities vooruitzicht niets te hopen of te verwachten. Voorts lette men eens op de redevoerin gen. in de Tweede Kamer gehouden tijdens het crisisdebat. Men heeft niet veel fijnge voeligheid noodig om daar tusschen de regels en soms zelfs in de woorden nu reeds te be luisteren een zekeren toon van heimwee naar herstel van de verbroken samenwer king. Ook zie men eens naar de concessie, die de Roomsch-Katholieken hebben gedaan in zake het gezantschap te Bern, en men lette er eens op, dat hunnerzijds niet is gestemd tegen hoofdstuk III, en dat dezen morgen verklaard is, dat ook hier dit niet zal geschieden. Men denke eens aan de onvermoeide pogingen van dr. de Visser om te trachten een modus vivendi te vinden, die de Chris telijke partijen weer aan het bewind zou helpen. Men weet, hoe tal van vooraanstaande mannen in de Christelijk-historische partij niet instemmen met wat door de Christelijk- historische Tweede Kamerfractie is ge schied. In deze Kamer is het bondgenoot schappelijk gevoelen ten eenenmale onge schokt. De antirevolutionnaire partij is steeds bereid tot samenwerking op gemeen schappelijke solide basis. Dit alles nu zijn even zoovele onmisken bare teekenen, dat wij hier staan voor een lijdelijke inzinking, niet minder, maar ook niet meer dan dat. Spoedig genoeg zal de tfang van zaken in het publieke leven ons weer inscherpen de behoefte aan een krach tig Christelijk bewind, maar ik voeg er bij: men traebte niet die samenwerking te for- ceeren men wachte kalm af den natuurlijken gang van zaken. Laat thans elke groep de hand steken in eigen boezem tijdens dit onverhoopt intermezzo en straks gereed zijn om, zoodra de nood nijpt, te toonen,^dat de rust ons ,goed gedaan heeft cn dat wij weder in staat zijn de Christelijke beginselen op de landpolitiek toe te passen, maar allereerst in eigen kring Wij willen hierin onderstreepen de uit spraak, dat de coalitie vooral is gestrand op een gebrek aan inzicht van een gemeen schappelijke roeping, van de christe lijke partijen gezamenlijk. De kleine mee- ningsverschillen hebben te veel overheerscht de laatste jaren. Met woorden is door de leiders en propaganda wel voor Mie coali tie gestreden, maar men liet Jé practische politiek te veel in kleine kibbelpartijen ver- loopen, omdat een scherp omlijnd gezamen lijk program van actie ontbrak. En hiervoor was toch tijdens, en onmiddellijk na den oorlog vooral, meer dan gereede aanlei ding. Krachtiger nog dan prof. Anema zouden wij daarom nogmaals willen aan dringen op het zoeken naar een basis voor een nieuw christelijk bewind, waarvan het zwaartepunt zal moeten liggen in het sociale probleem, in maatschappelijke» reconstructie naar christelijke beginselen. „Het Volk" is naar aanleiding van een in de Eerste Kamer gehouden redevoering tot de conclusie gekomen, dat 20 percent van de Roomsch Katholieken in Nederland niet meer Roomsch stemt. Van dat verbluffende feit had tot nog toe niemand iets bemerkt en het is daarom wel de moeite waard de juistheid van die becijfering te onderzoeken. Het soc. dem. hoofdorgaan schrijft: De heer v. Embden vestigde er in de Eerste Kamer nog eens de aandacht op, dat, terwijl de Roomschen 35.6 pCt. der bevolking uit maken, de RJK. Staatspartij nog slechts 28.6 pCt. der kiezers op zich weet te doen stem men. Men bedenke hierbij, dat de 35.6 pCt. al diegenen omvat, die zich zelf nog tot de Roomsche kerk rekenen, niet dus de afval ligen en de onverschilligen. Derhalve stemt 20 pCt. van de kiezers leden der Roomsche kerk niet meer Roomsch. Op die wijze houdt de R. K. Staatspartij allengs op, nog als de vertegenwoordiger der Roomschen beschouwd te kunnen worden. Van de 20 pCt. bestaat stellig de groote massa uit arbeiders die sociaaldemokratisch stemmen. Op die wijze wordt allengs, de S. D. A. P. in plaats van de R. K. Staatspartij de ver tegenwoordigster der Roomsche arbeiders. Wel heeft de R, K. Staatspartij het met haar gehechtheid aan de konservatieve koalitiepolitiek heerlijk ver gebracht! Nu zijn cijfers dingen, waartegen men niets kan inbrengen, wanneer zij eenmaal vast staan. Maar er is ook zoo iets als een kunst van cijfergroepeering, waarmee men, met een beetje fantasie, wel bewijzen kan dat twee maal twee vijf is. En dat heeft „het. Volk" gedaan. Op de eerste plaats heeft het blad niet precies geciteerd, wat de heer van Embden in de Eerste Kamer heeft gezegd. Deze zeide n.m. het volgende: „Ten onzent maakt de Katholieke bevolking uit 35,6 pCt. van de bevolking. Bij de stembus bereikt zij echter het percentage van '35 bij lange na niet. Het is in ons land reeds zoo ver, dat zij in 1918 op haar lijsten vereenigde 30 pCt.; in 1922 29 pCt. en in 1925 28,6 pCt." Wat volgt hieruit nu? Dit: dat het niet mogelijk is, om precies te becijferen, hoa groot het verschil is tusschen het getal kies gerechtigde, belijdende Katholieken en het aantal stemmen, dat op de R. K. lijsten wordt uitgebracht. De basis, door „het Volk" genomen is de burgerlijke stand. En dat is al een heel slechte maatstaf. Immers, niet iedereen, die geregistreerd staat als R. K. is helaas practiseerend lidmaat der Kerk. De wanverhouding is bij andere kerkgenoot schappen veel erger dan bij de Katholieken, maar oök de R. K. kerk heeft van geloofsafval dijden. Een veel voornamer factor, door „het Volk" vergeten is echter, dat de R. "K. partij de partij der groote gezinnen is; dat men. wanneer men de cijfers van den burgerlijken stand neemt, alle zuigelingen mee!e!t. En "rij den kiesplicht gaat het alleen om 25-jarigen. Wanneer dus de verhouding tusschen kies gerechtigden en niet-kiezers bij de R. K. ongunstiger is dan bij andere partijen dan is dit juist een compliment voor de Katholie ken, omdat zij van geen kinderbeperking willen weten. De absolute kiezerswinst, welke hiervan het gevolg moet zijn, kan eerst op den langen duur tot uitdrukking komen. Goede cijferaars, welke de propaganda der R. K. Staatspartij bezit, hebben voor de ver kiezingen in 1918 uitgerekend, dat de partij met ruim 30. percent aan haar hoogst be reikbare maximum was. Alles wat dus ge zegd kan worden is, dat de R. K. Staatspartij sinds 1918 1,4 pCt is achteruitgegaan, wat bij een stemmencijfer van 40,000 op de R. K. Volkspartij Verklaarbaar is. Maar dan blijkt uit een en ander wel, hoe de 20 percent van „Het Volk" op zuiver fantasie berust! Gisteren is in alle kerkèn hel volgende schrijven voorgelezen: Reeds in 1914' werd door Ons in de dioce sane Synode bepaald: „Vrouwen en meisjes „mogen in de kerken niet dan zedig gekleed „verschijnen, vooral wanneer zij tot de „H.H. Sacramenten naderen, anders „moeten zij van het ontvangen der H.H. „Sacramenten, in de eerste plaats van de ,,H. Communie, worden geweerd." Door deze bepaling, het spreekt vanzelf, werd geen vrijbrief gegeven, om buiten de kerk of buiten het ontvangen der Sacramen ten onzedig gekleed te zijn, maar alleen ge waarschuwd, dat Wij degenen, de niet meer luisteren naar de voorschriften van onzen H. Godsdienst, althans daar, waar Wij dwin gend kunnen optreden, zullen beletten erge- nis te geven. Evenzeer spreekt het vanzelf, dat Voor het h u w e 1 ij k geen uitzondering kan gemaakt worden. Ook het huwelijk is een Sacrament en wel een Sacrament der levenden, dat in staat van genade, zeker met uitsluiting van alle ergernis, moet ontvangen worden, en wel te meer omdat bij dit Sacrament steeds het gevaar dreigt, dat eer aan wereldsche dan aan geestelijke zaken zal gedacht wor den. Waar dus voor het huwelijk een uitzon dering gemaakt wordt, geschiedt dit zeer ten onrechte. Wij waarschuwen dus bij dezen, dat geen Geestelijke tot een Sacrament ook nietl fot het ontvangen van het Sacrament des huwelijks een vrouw of meisje mag toe laten, wanneer zij niet alleszins zedig is g e k 1 e e d, en dat hij gehouden is, ook bij huwelijksplechtigheden, de bruidsmeisjes en bloed- en aanverwanten uit de kerk ver wijderd te houden, wanneer zij zich in deze iyet aan de wetten der H. Kerk onderwerpen willen. Wanneer men Ons vraagt, wat moet Ver staan worden onder de woorden „zedig g e k 1 e e d," dan meenen Wij ten deze geen betere omschrijving te kunnen geven, dan die welke is opgenomen in het reglement der wereldlijke Derde Orde van den ;H. Francis- cus; De vrouwelijke leden moeten in hare kleeding ten allen tijde zorgvuldig vermijden: a. ontblootingen of daarmede gelijk te stel len gebruik van doorschijnende stoffen, door uitsnijdingen lager dan de hals; b. mouwen, die den bovenarm tot den elleboog niet be dekken of laten doorschijnen; c. doorschij nende vleeschkleurige voering of vleesch- ldeurig belegsel op plaatsen, die bedek^ behooren te blijven; d. rokken, die op welke wijze ook de zedigheid kwetsen. Het is ook de plicht der R. K. School naar best vermogen de kinderopvoeding te bevei ligen tegen een ontzenuwende weelde, tegen alle wuftheid en gevaarlijke zinnelijkheid. Daarom mag de R. K. School vooral in dezen tijd niet onverschillig blijven tegenover het al of niet voegzame der kleeding, waarin de kinderen, zoo jongens als meisjes en de on derwijzeressen ter schole kome. De R. K. School behoort hare leerlingen veeleer te doen verstaan, dat de Christelijke eerbaarheid en voegzaamheid, behalve mis schien bij zeer jeugdige kinderen, niet vol komen betracht worden, indien niet het ge heele lichaam, met uitzondering van hoofd, handen en bovendeel van den hals, volkomen bekleed of bedekt is. 1. Zeer streng eischen Wij daarom, dat onderwijzeressen aan onze katholieke scholen zich houden aarr de kleeding door Ons boven als passend aangegeven en dat zij daarom gekleed zullen gaan in een tot aan den hals gesloten stemmig costuum, af hangende tot ruim over de knieën, terwijl de bovenarmen tenminste tot den elleboog zijn bedekt. 2. Wij schrijven voor, dat ook de meisjes der R. K. Scholen steeds voegzaam en zedig gekleed zullen zijn en verordenen, dat de j meisjes boven de 10 jaren, niet in de school zullen verschijnen dan met lange, niet-door- i schijnende kousen, en in een costuum afhan gende tot over de knieën gesloten tot aan den hals en de bovenarmen tenminste tot den elleboog bedekkend. 3. Ook de jongens zullen ter schole komen in gesloten costuum, met kousen en de bovenbeenen tot over de knieën bedekt. Wij spreken Ons vast vertrouwen uit, dat Onze Eerw. Geestelijken niet zuilen nalaten bij eenige overtreding de ouders te ver. manen, dat aan deze bepalingen strikt de hand zal gehouden worden, en Wij dragen den Schoolbesturen op, desnoods door weg zending, de trouwe naleving dezer voor schriften te verzekeren, waarop Onze Bis schoppelijke Inspecteurs, en verder iedere Priester die op de resp. Scholen catechis mus-onderricht geeft, streng toezicht heb ben te houden. Tenslotte doen Wij bij deze een ernstig beroep op aile katholieke mannen, Vaders en Echtgenooten, dat zij niet zwijgend toe zien, wanneer hunne dochter of vrouwen de zedigheid in kleeding kwetsen, maar van huflne afkeuring doen blijken, spreken en vermanen om niet alleen in de kerk, maar ook daarbuiten te toonen, dat zij zijn: katholieke meisjes en vrouwen en daarom niet mogen navolgen een meer en meer veldwinnende heidensche mode. En zal dit Ons schrijven telken jare op Beloken Paschen, onder alle H.H. Missen van den kansel worden afgekondigd. Gèdaan te Haarlem, den 15 Maart 1926. X t AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Geen huwelijkstoelage voor tijdelijk perso neel. Vanwege den Rijkswaterstaat wordt steeds ijverig doorgewerkt met den aanvoer van tegels, bestemd voor hqt wandel- en rijwielpad langs den Rijksstraatweg tus schen Haarlem en Halfweg. Vanaf Haarlem tot ongeeer de Vinkebrug te Houtrijk en Polanen zijn deze reeds aangevoerd. Nu is het maar te hopen, dat de be trokken autoriteiten, zoo spoedig mogelijk beginnen met deze tegels op de daarvoor bestemde plaatst te laten, leggen, wat zeer ten gerieve van wandelaars en fietsers zal zijn. Tevens zal dit niet onbelangrijk bijdragen tot het voorkomen van ongelukken m ver band rnet het drukke automobielverkeer langs genoemden weg. Druk .was het bezoek Zondag. Wel was het weer eenigszins dreigend, zelfs drup pelde het in den vroegen morgen, maar het bleef bij dreigen, al was het zonnetje met vacantie. Honderden en duizenden hebben zich door de regenkans echter niet laten afschrikken en zijn naar hier getcgen. Algemeen werd ondervonden, dat de velden veel en veel mooier waren dan gedurende de Paaschdagen, temeer daar de Tulpen velden de Hyacinthen afwisselen. Het ver keer wéfs weder uitmuntend geregeld en van verkeersongevallen vernamen we ge lukkig niets.. Deze geheele week mag nog op veel be zoek gerekend worden en voor a. s. Zon dag niet het minst. Bij een regenbuitje en milde zon zullen de DarwintMpen dan mede van de partij zijn, In alle dorpen hadden de autoriteiten gezorgd voor een, uitmuntende verkeers regeling. In verband met het verzoek van den heer N Padt. om met een ontwerp-voorstel te komen tot winkelsluiting en dit bij den raad in te dienen deelen B. en W. van Zand- voorl mede, dat zijin principe niet voor ge- dwingen winkelsluiting zijn. Toch willen zij aan den wensch van den heer Padt te ge- moet komen en aan den raad een vordering ter vaststelling aanbieden waarbij bepaald zal worden, dat van 1 October af tot 1 April toe de winkels gesloten moeten zijn des avonds na elf uur, uitgezonderd den Za terdag, op welken dag de winkels dan ge sloten moeten zijn om 12 uur s nachts., Van 1 April af tot 1 October toe zullen zij de winkels laten sluiten op 12 uur, behalve weder des Zaterdags en voor dien dag de winkels een uur later openlaten. Des mor gens om zes uur zullen de winkels weder geopend mogen worden. De Haarlemsche Kegelbond is voornemens een nationaal Concours te houden, welke is "oedgekeurd door de Nederlandsche Ke gelbond] van 17 tot 30 Augustus a.s. op 9 banen in het kegelgebouw, Tempelierstraat 35. Deze wedstrijd zal bestaan in korps-, personeel-, vrije baan-, James- en paren wedstrijd. De organisatie dezer wedstrijd zal worden uitgewerkt door de onlanss be noemde wedstrijd-commissie in overleg met het bestuur Voor dit concours zijn reeds eenige prij zen beschikbaar gesteld. De H. K. B. za! niets onbeproefd laten", dezen wedstrijd schitterend te doen slagen. Daar het concours in 1925 door omstan digheden niet kon plaats hebben en Haarlem onder de kegelaars een goede naam ge maakt heeft, zoo is er geen twijfel of hon derden kegelaars zullen daaraan deelnemen. Programma's zullen in Juli aan de verschil lende clubs worden toegezonden. Bovengenoemden Bond zal deelnemen aan de te houden bondenwedstrijd, welke zal plaats hebben den 30en Mei a.s. uitge schreven door den Gooi- en Eemlandschen Kegelbond die te Bussum gehouden zal worden. Dezer dagen opende de Witte Bioscoop te Beverwijk met nieuwe stoelen. De zaal zag er keurig uit met splinternieuwe spiegel- glad-rood gebeitste fauteuils, die tot een aangenaam zitje uitnoodigden. Talrijk wsTen degenen, die de voorstelling bijwoonden en zich behagelijk in de nieuwe stoelen vindend, rustig van het gebodene konden genieten. De fauteuils evenwel waren, o schrik, in een minimum van tijd vervaardigd moeten worden en de afwerking was even snel ge schied. zoodat de roode lak nog week. on der het gewicht der zittenden bezweek en zich vasthechtte aan de respectievelijke kleederen, zoodat het eind der voorstelling was, dat ieder ^en vuurrood aandenken medekreeg. wat begrijpelijkerwijze zeer ont stemmend werkte. Thans verzoekt de directie der Witte Bioscoop ons mede te deelen, dat het rood af geven der nieuwe stoelen in de Witte Bioscoop thans geheel is verholpen. Door de snelle afwerking der stoelen, die ook in een minimum van tijd vervaardigd zijn, was blijkbaar de was niet geheel ingetrokken, waardoor het euvel werd veroorzaakt. Plannen voor hoogeschool. een medische-Indische Wij hebben eenigen tijd geleden gemeld, dat de „gele tram" zou worden doorgetrok ken tot aan de Jan Gijzenvaart. De tramlijn zou loopen door de Timorstraat en de Hod- sonstraat met waarschijnlijk een lus bij de Jan Gijzenvaart, waardoor een klein ge deelte van den Rijksstraatweg zou worden bereden, maar verder ook voor den terugweg de Hodsonstraat en Timorstraat zou worden gevólgd. Door andere plaatselijke bladen Werd dit nieuws later tegengesproken, maar wij vonden geen aanleiding om wederom te genspraak op deze tegenspraak te leveren. Thans is een raadstuk v.an de gemeente Schoten verschenen, dat onze mededeeiïn gen bevestigt. Het luidt als volgt: Volgens van haar ontvangen stukken ligt het in de bedoeling van de N. Z. H. Tram weg Mij., om de lijn vanaf het Soendaplein door te trekken, door de Timorstraat en Hodsonstraat, tot aan de Jan Gijzenvaart. Tengevolge van de omstandigheid, dat de Hodsonstraat nog niet geheel is aangelegd, kan dit thans niet verder geschieden dan tot even voorbij de Preangerstraat. Overtuigd van het groote nut voor de volkshuisvesting lettende op den zeer be langrijken bouw aan de Noordzijde van de Jan Gijzenvaart van de doortrekking v.n bedoelde tramlijn tot aan genoemde vaart, hebben wij getracht door koop, als anders zins, met de eigenaren van den grond, waarover het nog niet aangelegde straatge deelte zal moeten worden tot stand ge bracht, tot overeenstemming te geraken, op dat bedoelde aanleg reeds dadelijk zou kun nen plaats hebben en het doortrekken van de trambaan door niets zou worden tegenge houden. Met uitzondering van G. Bergman, eige naar van het op bijgaande kaart aangegeven perceel, sectie B. No. 4781, zijn alle betrok ken personen tot een redelijke oplossing be reid mede te werken. Wij meenen, dat door die onwilligheid deze belangrijke daad in het belang van de volks huisvesting niet mag worden opgehouden, resp. tegengehouden. Om de noodige beschikking over de ver- eischte strook gronds, op de kaart in bruin aangegeven, te erlangen, dient daarom o.i. tot onteigening te worden overgegaan. Evenwel niet alleen van die strook, doch ook van het daaraan grenzend stuk bouwterrein, hetwelk, bij normale grond-exploitatie tege lijk zou worden verkocht. Alvorens tot de eigenlijke onteigening wordt besloten, moeten belanghebbenden, krachtens art. 80 der Onteigeningswet, in de gelegenheid worden gesteld, hun bezwaren kenbaar te maken. Daarom dient Uw Colle ge het plan van onteigening eerst voorloo- pig goed te keuren. Mitsdien stellen wij U voor aan het bij gevoegd ontwerp-besluit uw voorloopige goedkeuring te hechten. Bij de in begin Maart gehouden IJmuider Jaarbeurs, schreven we er over, hoe het ba- zar-comité gedupeerd werd door een ver schil van opvatting tusschen den burgemees ter en den commissaris van politie. Terwijl eerstgenoemde toestemming had gegeven voor verlotingen door middel van het rad van avontuur verbood de commlsaris het gebruik maken daarvan wijl het volgens hem hazardspel is. Anders zou beslag volgen. We hebben toen gedacht aan verschillen den wetsuitleg van beide autoriteiten, die. nadat op deze wijze de consequnties getrok ken waren^ wel administratif zouden worden opgeruimd. Dit blijkt thans onjuist te zijn. Bij den ba zar te Velseroord, die Zaterdag, geopend werd, deelde de voorzitter mede, dat men van den burgemeester vergunning had ge kregen, voor het plaatsen van het rad doch dat de politie het weer verboden had. Het komt ons toch voor, dat daar een einde Sn gemaakt moet worden, opdat de burgers be hooren te weten aan welke -beslissing men zich heeft te houden. Ongeoorloofd verblijf van Nederlanders in •de Vereenigde Staten. De collecte-zaak voor de Drentsche Venen. Felle brand te Amsterdam. De moordzaak te Culemborg. Commissaris Blok vrijgelaten. v. d. Meulen door ziekte verhinderd tegen Duitschiand mede te spelen. Inzake de Fransche schuld aan de V. S. is o verteenstemming bereikt tusschen Mellon en Bérenger. Door alle leden der Fransche regeering zal een vrijwillige bijdrage gestort worden in het Nationale Fonds. Farinacci's heengaan zou verband honden met indiscreties over Mussolini's Vaticaan- politiek. De minister van Financiën van Ecuador laat drie banken sluiten, die weigerden regeeringswissels te honoreeren. Een poging tot revolutie in Portugal mis lukt. t Zie verder ook Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 766 Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.22. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen m den moraeD ^van 12 April 1926: Hoogste barometerstand 766.5 m.M., te Weenen, Laagste barometerstand 748.8 m.M.. te Vardoe. Verwachting van den avond van 12 toi den avond van 13 April: Zwakke tot matigen, oostelijke tot zuide lijken wind, waarschijnlijk licht tot hall be wolkt. droog weer, nachtvorst, zachter over- dag. SshhkhohS In het belangrijk verkeersrapport, uitge bracht door een commissie, bestaande uit de heeren Slingenberg, Berlage, Cuypers en Gerritsz en dat een oplossing 'trachtte te brengen voor het verkeer naar, van en door Haarlem, werd ook gesproken over de op- hoo^ing van den spoordijk van de lijn Haar lemRotterdam, teneinde het maken van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1