Sociaal Leven. Radio-Omroep. Alle leden der Fransche regeering zullen aan de vrijwilige bijdrage tot Jïerstel van den franc deelnemen. Het aftreden van Farinacci zou ver band houden met indiscreties omtrent Mussolini's Vaticaanpolitiek. Heden vertrekt de Fransche delegatie tot het sluiten van vrede met het Rifgebied, De minister van Financiën in Ecuador laat drie banken slui ten, wijl ze weigerden regeeringswissels te honoreeren. Inzake de Fransche schuld aan Amerika is overeenstemming bereikt tusschen Mei- ton en Bérenger. GEM. BUITENL. BERICHTEN. EEN KORT AANGEBONDEN HEER SCHAP. KERK EN SCHOOL. Een eiland dat zich vanzelf bekeert. KUNST EN KENNIS. Byrd's Expeditie naar de Noordpool. HANDEL EN NIJVERHEID. Onze handel met Tarkye. Nederlandsche Jaarbeurs. De arbeidstijd in het Bakkersbedrijf. LANDBOUW EN VISSCHERU. Ned. Landhuishoudkundig Congres. FEUILLETON. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. De Fransche schulden aan Engeland en de Ver. Staten. Uit verklaringen van Péret aan de „Ma an" blijkt, dat de minister niet met Chur chill zal gaan confereeren voor Bérenger het definitief eens is geworden met de Ameri- kaansche Schulden-commissie. De minister hoopt, dat er binnen een week een princi- pieele overeenkomst met Amerika zal kun nen worden geteekend, doch hij gelooft niet vóór het eind der maand naar Engeland te kunnen gaan. Overeenstemming tusschen Mellon en Bérenger. Omtrent de besprekingen tusschen Mel lon en Bérenger, die thans twee maanden ge duurd hebben, wordt gemeld, dat tusschen hen overeenstemming bereikt is die thans echter natuurlijk nog door de oorlogsschul- dencommissie en door de Fransche regee- ringscommissie gesanctionneerd moet wor den. De cijfers zouden veel overeenkomen met het oorspronkelijke aanbod van Cail- laux van verleden jaar herfst. De betalingen gedurende de eerste vijf jaar zouden 25 mil- lioen dollar bedragen, terwijl nu reeds 20 millioen jaarlijks wordt betaald aan rente der handelschuld. De verplichting, die schuld in 1929 geheel af te lossen, zou daarmee weg vallen. Eerst na vijf jaar zouden aanzienlijker betalingen worden gedaan. Péret, de Fransche minister van Finan ciën, zal waarschijnlijk in den loop der volgen de week naar Londen komen om met Win ston Churchill, den Engelschen kanselier van de Schatkist, over het regelen der Fran sche oorlogsschulden te confereeren. Beslag op de salarissen van Fransche Kamerleden. De „Humanité" meldt met verontwaar diging, dat beslag is gelegd op het salaris als parlementslid van de communistische Kamerleden Cachin, Vaillant Couturier en Doriot, die bij verschillende gelegenheden door de rechtbanken tot böeten veroordeeld werden. Cachin is daarvoor alleen in Parijs al een totaal van 25.000 francs schuldig. De „Humanité" vindt dit beslag buitengewoon gemeen, omdat de, afgevaardigden geen bron nen van inkomsten, hebben en met hun ge zin van het salaris moeten leven. Cocaïnesmokkelarij Een Fransche gendarme als chauffeur ge kleed, en een oud-officier der Duitsche ma rine, thans koopman te Mannheim, zijn te Nancy gearresteerd wegens het smokkelen van coca ïne. De gendarnme had 5 3 Kg. cocaïne bij zich ter waarde van 500.000 frs., afkomstig uit Duitschland, hoofdzakelijk uit Darmstadt. Dc financiecle crisis in Frankrijk. De Selves en Herriot hebben elk tiendui zend francs gestort als vrijwillige bijdrage in de Staatskas. De „Temps" meldt dat het kabinet be sloten heeft dat alle leden der regeering aan de vrijwillige bijdrage zullen deelnemen ten behoeve van het herstel van den franc met een storting in de amortisatiekas. De minis ters zullen vijf duizend francs storten, de ondersecretarissen duizend francs. Péret heeft in den ministerraad meege deeld, dat hij voornemens is met den minis ter van justitie samen te werken om het ver spreiden van .valsche beursberichten tegen te gaan. De regeering zal de delinquenten, vervolgen en in geval van betrapping op hee rerdaad tot aanhouding overgaan. De crisis in de Engelsche steenkoolindustrie. De bladen spreken er algemeen hun vol doening over uit, dat de gehouden confe rentie van mijnwerkersgedelegeerden de deur heeft opengehouden voor verdere onderhandelingen. Erkend wordt, dat de industrieele commissie van het Vakverbond een sterk matigenden invloed heeft geoefend De resolutie, die in een gemeenschappelijke bijeenkomst van deze commissie en het mijnwerkersbestuur werd aangenomen en die in de mijnwerkersconferentie werd voor gelezen, heeft, naar men meent, dè onver zoenlijke mijnwerkersgroep geneutraliseerd. Het mijnwerkersbestuur is alleenlijk ver antwoordelijk voor de onderhandelingen, doch het is duidelijk, dat de industrieele commissie van het Vakverbond bereid is, wanneer de onderhandelingen niet glad ver- loopen, een rechtstreekscher aandeel te ne men in"de besprekingen. Haar aanbod tot het verleenen van hulp, in bovenbedoelde resolutie vervat, is van ruimen aard. De commissie is bereid, op elke mogelijke wijze mede te werken tot het verkrijgen van een bevredigende regeling. De industrieele com missie is op het oogenblik in ieder geval een factor van veiligheid. Het bestuur der mijnwerkers zal Dinsdag de mijneigenaars ontmoeten. Dan zal een conferentie van mijneigenaars en het bestuur van de Mijnwerkersfederatie bijeenkomen, in de hoop een nationale mijnwerkersstaking aan het eind der maand af te wenden, als wanneer de regeerings- subsidie aan het mijnbedrijf komt te verval len. De veroordeelde Engel sche communisten vrij gelaten. De demonstratie die de communisten te Londen Zaterdag op touw hadden willen zetten bij de vrijlating van de zes communistische leiders, die destijds werden veroordeeld, is in het water gevallen doordat de gevangenen Zaterdagnamiddag reeds in vrijheid werden gesteld. Slechts enkele aan hangers der communisten wachtten buiten de gevangenispoort zoodat de politie niet behoefde op te treden. De vrijgelaten com munisten verklaarden tot de verslaggevers: „Onze overtuiging is onveranderd gebleven j en wij zullen ons werk voortzetten nu wij on ze handen weer vrij hebben." Onschendbaarheid van re- geeringsschepen. Zaterdagochtend is te Brussel een plech tige zitting gehouden van een maritieme di plomatieke conferentie voor het teekenen1 van de conventie nopens bepaalde regelen van onschendbaarheid van regeeringssche- pen. De conventie werd geteekend door Duitschland, België, Brazilië, Denemarken, Spanje, Estland, Frankrijk, Engeland, Italië, Mexico, Noorwegen, Nederland, Polen, j Roemenië, Zuid-Slavië, en Zweden. Bepaalde j gedelegeerden teekenen ad referendum. De gedelegeerden van Japan konden wegens het ontbreken van voldoende contact met Tokvo niet teekenen, doch zullen waarschijn- j lijk later teekenen. Daarna werd voorlezing gedaan van amendementen op de reeds ge- teekende conventie betreffende de hypo thecaire privilegiën, hetgeen de teekening tot gevolg had door de staten, die op de con ferentie van 1922 vertegenwoordigd waren, te weten Engeland, Italië, Duitschland, en de Scandinavische landen. De voorbereidende ont wapeningsconferentie. In antwoord op de jongste nota van den Volkenbond betreffende de voorbereidende ontwapeningsconferentie, heeft de Sovjet- regeering bevestigd dat haar gedragslijn geen verandering heeft ondergaan. De Russische gedelegeerden, die zijn uit- genoodigd tot de economische conferentie, door den Volkenbond geconvoceerd, hebben geweigerd daaraan deel te nemen, wanneer zij op Zwitsersch grondgebied bijeen komt. Studie-Commissie om trent Raadszetels. Scialoja zal Italië vertegenwoordigen in de commissie ter bestudeering van de quaestie der uitbreiding van den Raad van den Vol kenbond. Dak ingestort* Bij het afbreken van een groot gebouw te Passau stortte plotseling het dak in. Een groot^aantal arbeiders werden onder de puin- hoopen bedolven. Tot nu toe werden twee dooden en een groot aantal gewonden te voorschijn gebracht. Er zijn nog meer slacht offers de werkzaamheden zijn nog niet' geëindigd. Het valschemuntersproces. Het begin van het hoofdproces inzake de bankbiljettenvervalsching is thans definitief vastgesteld op 7 Mei. Het aftreden van Farinacci. De Romeinsche correspondent van de „Westminster Gazette" weet mede te dee- len, dat de ware reden voor het aftreden van signor Farinacci als algemeen secreta ris der Fascistische Partij was, dat hij door onvoorzichtigheid bekend heeft gemaakt, dat Mussolini er naar streeft, met hetVati- caan tot een oplossing te komen van de be kende Romeinsche quaestie. Hij had ont huld, dat Mussolini bereid is, concessies te doen, waartegenover het Vaticaan de bui- tenlandsche en binnenlandsche politiek der fascistische regeering zou ondersteunen. De ze ontijdige indiscreties van Farinacci waren Mussolini zeer -onaangenaam en hij heeft deswege Farinacci genoopt, zijn functie van algemeen secretaris der Fascistische Partij op te geven. De muiterij in Saloniki. Volgens de bladen zijn generaal Panayao- topoelos, oud-gouverneur-generaal van Sa loniki en eenige andere officieren bij wijze van voorzorgsmaatregel gearresteerd. Da oorlog in Marokko, De Fransche bladen melden, dat Painlevé Vrijdag na afloop van den ministerraad ver klaarde, dat de toestand beter wordt en dat er alle hoop is op een smedige verwezenlij king van vrede in Marokko. Frankrijk en ■Spanje zijn het vokomen eens over de aan de Riffijnen te stellen voorwaarden. De Fran sche en Spaansche vertegenwoordigers zul len onverwijld te Parijs confereeren en zul len vervolgens naar Oedjda (in het Oosten van Marokko, bij de grens van Algerië) ver trekken, waar het eerste contact zal plaats, hebben met de vertegenwoordigers der op standige stammen van het Rifgebied. Briand bevestigde den gunstigen indruk van de onderhandelingen, die in nauwe sa menwerking met Spanje worden voortgezet. Verschillende bladen leggen den nadruk op het feit, dat de onderhandelingen, die geopend zullen worden, het resultaat zijn van een verstandige en voorzichtige diplo matie. Zij herinneren er aan, dat in den afge- loopen winter in het kamp van Abd el Krim een groot aantal afvalligen bleken te zijn, terwijl tal van stammen zich aan Frankrijk en Spanje onderwierpen. De „Matin" schrijft, dat Frankrijk en Spanje geheel het geyoelen van Abd el Krim deelen, dat onderhandelingen de voorkeur verdienen boven verplettering. Het blad meldt, dat Abd el Krim drie weken geleden door een Kaïd aan het bureau voor inland- sche zaken naar de vredesvoorwaarden van Frankrijk en .Spanje liet vragen. Deze eerste stap gaf aanleiding tot Fransche-Spaansche besprekingen, welke thans leidden tot het zenden van officieele afgevaardigden naar Oedjda. Het voornaamste beginsel van de onder handelingen met den vertegenwoordiger van Abd el Krim zal zijn, dat deze zich formeel onderwerpt aan den Sultan. Abd el Krim zal alleen worden erkend als Kaid. Van de andere Kaids in het Riff-gebied zal een ge lijke onderwerping worden gevraagd. De wapenstilstandsvoorwaarden zullen inhouden, dat alle rebellen naar hur. respec- i tievelijke gebieden zullen terugkeeren, ter wijl de Fransche troepen de strategische punten aan de grens zullen bezetten en zul len oprukken door de gebieden van Hedzja en Guezna. De Fransche zullen vasthouden aan den eisch van een spoedige beëindiging der on derhandelingen, waarvoor Simon is aange wezen, die het dialect der inboorlingen mach tig is. Officieel wordt tegengesproken, dat de onderhandelingen ook betrekking zullen hebben op het bestuur van Tanger. Het is waarschijnlijk dat de Fransche de- tgatie tot het sluiten van vrede met het Rif-_ gebied hedenavond uit Parijs vertrekt en Donderdag te Bedjda zal aankomen. De overstrooming van de Tigris. Tengevolge van de overstrooming van de Tigris zijn totnogtoe zestig huizen ingestort en 35 personen verdronken. Het water is in de kazernes buiten de Noorderpoort van Bagdad doorgedrongen. De Amerikaansche im- migratiewetten. De immigratie-commissie uit den Senaat heeft bijna twintig wetsontwerpen verwor pen, die de bedoeling hadden de quota's te vergroóten,-krachtens de wet op de be perking der immigratie toegestaan. De wetsontwerpen voorzagen in de toelating van huisbedienden, boerenarbeiders, zoowel aanstaanden als broeders en zuster van Amerikaansche burgers, enz. Het credict van de re geering van Ecuador. De minister van Financiën heeft drie bankinstellingen doen sluiten, die weigerden zijn wissels te honoreeren ten behoeve van legerofficieren. Deze banken zijn de Chim- borazobank, de Boerenhandelsbank en de Italiaansche Bank. De ramp van de „Seal." Het stoomschip'Eagle" heeft Zaterdag- morgen de bemanning van het stoomschip „Seal" gered, welke een toevlucht zocht op de ijsschotsen, toen de „Seal," ten gevolge van een ontploffing in de kruitkamer van patronen voor het schieten van robben, on klaar raakte. De „Seal" is gezonken. Een der opvarenden is overleden, vijf zijn ge- wond. De strijd op Peking. De leiders der Koeo Min Tsjoen verzoch ten Woe Pei Foe naar Peking te komen om orde op de zaken te stellen en stelden Tsao Koen, den ex-president, op vrije voeten. Loe Tsjoeng Lin, bevelhebber van het le ger der Koeo Min Tsjoen, stelde zich onder het bevel van Woe Pei Foe als gevolg van ontevredenheid over de houding van gene raal Feng Joe Hsiang, die afstand deed van het bevel ten gunste van Loe Tsjoeng Ling. Toean Tsji Joei heeft zijn ontslag ingediend. ONTROUW GEMEENTE-ONTVAN GER. De gemeente-ontvanger Jall heeft een aan zienlijk bedrag uit de stedelijke kas van Kaufbeuren verduisterd. Zijn vermogen is in beslag genomen, zoodat de stad gfeen schade lijdt. Jall is te München, waarheen hij was gevlucht, gearresteerd, na een poging tot zelfmoord, waarbij hij zichzelf zwaar verwondde. DE REIS VAN LUTHER. De Beiersche premier heeft tegen Zater dagavond a.s. te München een receptie voor kunstenaars en geleerden op touw gezet, waartoe ook uitnoodigingen zullen worden gezonden aan rijkskaselier Luther die bij deze gelegenheid een rede zal houden minister Külz en minister Reinhold. Bellerstedt, de leider van den Boerenbond te München, die indertijd wegens beleediging van den minister van handel dr. v. Meinel tot vijf maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld, wilde in het rechtsgebouw hier tegen hooger beroep aanteekenen. Toen hem werd medegedeeld, dat de termijn daarvoor reeds was verstreken, wendde hf) zich tot den Landgerichtsdirektor, die hem ant woordde, dat het gerecht aan de wetten ge bonden was. Bellerstedt gaf den rechter daarop een klap in het gezicht en verliet ijlings het gebouw. Er is een vervolging te gen hem ingesteld. EEN ANTI-STAKINGSBETOOGING VAN VROUWEN. Sedert een jaar of zes ageert in Engeland een uit vrouwen bestaande organisatie, die propaganda maakt tegen werkstaking en uit sluiting. Totnogtoe heeft men weinig van deze propaganda gemerkt, omdat zij voor namelijk de provinciesteden als hét terrein van actie koos. Thans lezen wij in de Engel sche bladen, dat de organisatie, die onder leiding staat van mrs. Flora Drummond, 17 April a.s. te Londen een anti-sta kingsop- tocht zal houden, waaraan vrouwen uit alle deelfen van Engeland zullen deelnemen. Ver wacht wordt dat niet minder dan twintig duizend vrouwen zich in dezen optocht zul len scharen. DE ZANGERES JOERJEWSKAJA. Van de overbrenging naar Berlijn van het stoffelijk overschot der bij Andermatt om gekomen zangeres Joerjewskaja heeft men afgezien. De bijzetting heeft Vrijdagmiddag in alle stilte te Andermatt plaats gehad. Zij werd alleen door den echtgenoot der zangeres bijgewoond. EEN PAASCHEI 'MET LEVENDEN INHOUD. Een Argentijrtsche zangeres, die zich op de doorreis te Parijs bevond, kreeg dezer dagen een pakje, bevattende een Paaschei van cho colade, toegezonden blijkens het opschrift was de afzendster een Japansche vriendin van haar, die eveneens in de Fransche hoofdstad vertoefde. Aan een vrienden-maal werd het ei stukgeslagen er kwam een docsje te voor schijn „wat lief van mijn vriendin!" riep de Argentijnsche, een cadeautje verwachtend, uit doch toen zij het doosje opende kro pen er een dozijn Aziatische kakkerlakken uit, die een onaangename lucht verspreidden, mitsgaders een schorpioentje, dat haar in den vinger stak. De zangeres deed aangifte bij de politie, waarbij zij verklaarde, dat iemand van den naam der „lieve vriendin" misbruik had gemaakt. DE JACHT OP HET GOUD. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat de ontdekking van diamant-vindplaatsen op Swartplaats in Transvaal aanleiding heeft gegeven tot een rush. Duizenden en duizen- en zijn er heen getrokken om zich van het delfrecht te verzekeren. Op de vindplaats is een geïmproviseerde stad ontstaan. HET DROEVE EINDE VAN EEN GE- NERAAL. In het Roosevelt Hotel, te New York, is in zeer droevige omstandigheden een vroegere officier der lijfgarde van den tsaar en com mandant van een Russische divisie, generaal Sasja von Stackelberg, aan zijn eind gekomen. Deze generaal werd beschuldigd van dief stal van schatkistbewijzen ten bedrage van bijna 150.000 gulden van een rijke weduwe, in wier huis hij eenigen tijd had ingewoond. De politie vond zijn spoor in het Rooseveldt Hotel. Toen de rechercheurs aan zijn deur klopten, antwoordde hij joviaal dat hij nog niet gekleed was en verzocht hun, onder het aanbieden van een cigarette uit een met ju- weelen bezetten koker, even plaats te nemen tot hij zich in een aangrenzende kamer zou hebben gekleed. Tien minuten later ver scheen hij onberispelijk gekleed, maakte voor de rechercheurs een buiging en nam zelf met gratie plaats. Hij stak een sigarette op, doch een oogenblik later maakte zijn vriendelijke glimlach plaats voor kramp achtige trekkingen en viel de monocle uit zijn oogkas en de sigarette uit zijn mond. De rechercheurs schoten op hem toe en bo den hem hulp aan, en telefoneerden om een dokter. Maar de generaal merkte op „Heusch, doet u maar geen moeite. Ik heb strychnine ingenomen en ik geloof dat ik er geweest zal zijn voor de komst van den dokter." Dit was inderdaad zoo. Twaalf maanden geleden reeds was een bevel tot inhechtenisneming tegen hem uit gevaardigd wegens diefstal op groote schaal ten nadeele van zes mannen, die hij later ech ter wist te overtuigen van zijn onschuld. Zij gaven hem een jaar respijt om het ont brekende geld te fourneeren, doch reeds vóór de ommekomst van het respijt diende de weduwe haar aanklacht in. EEN ERUPTIE OP KAMSJATKA. De vulkaan de Avatsjinsk, op twintig mijlen afstands van Petropawlowsk, op Kamsjatka, is sedert de vorige week in wer king. Dé krater braakt lava uit, waarmede de hellingen van den berg thans bijna geheel bedekt zijn. Boven den krater worden vlam men waargenomen, terwijl reusachtige bran dende projectielen worden uitgestopten, het geen met geweldige knallen gepaard gaat. Ernstige uitbarstingen Van den vulkaan kwamen voor in 1827, 1828, 1854 en 1909. Nader wordt gemeld Sedert 28 Maart is de vulkaan Awatsjins- kaja in de nabijheid van de stad Petropaw lowsk op het schiereiland Kamsjatka onaf gebroken in werking. Vrijdag heeft de eruptie haar hoogtepunt bereikt. Gloeiende lavamassa's stroomen aan alle kanten langs de hellingen van den berg naar beneden en des nachts is de geheele omtrek fantastisch verlicht. Uit den krater stijgen dichte rook wolken en hoog laaiende vlammen op. De geheele omgeving in een omtrek van 900 km is met een dikke aschlaag bedekt. Petro pawlowsk schijnt op het oogenblik gevaar te ioopen. Honderden inwoners zijn de stad reeds ontvlucht. Er heeft gisteren ook een vrij ernstige aardbeving plaats gehad. Tot dusver zijn er nog geen menschenlevens bij deze vulkanische uitbarsting omgekomen. DE ZONDERLING. De jongst-ontvangen „Evening Standard" brengt de oplossing van het mysterie, dat het leven van Brown steeds heeft omgeven. Het was een liefdesgeschiedenis, die hem uit zijn geboortestad en van zijn zaken j wegdreef. Hij had een groote genegenheid op gevat voor een vrouw, doch zijn gevoelens werden, als gevolg van zijn ey.centriciteit, niet beantwoord. Brown heeft al die veertig jaren het portret van zijn aangebedene in een ge heime lade bewaard en placht het van tijd tot tijd voor den dag te halen en er naar te staren. Kort vóór zijn dood, dien hij voelde aanko men hij had eenigen tijd geleden een aan val van beroerte gehad verbrandde hij het sterk-verbleekte portret. De vrouw, die in Brown's leven zoo'n ingrijpende wijziging heeft gebracht, stierf reeds jaren geleden. Brown's lijk zal gebalsemd worden en naar Amerika overgebracht. Dit door ons aan de „Evening Standard" ontleend verhaal over het zonderlinge leven van den dezer dagen overleden Amerikaan- schen millionair Bayard Brown, die een klei ne veertig jaar geleden zijn jacht onder de kust van Essex het anker deed uitwerpen en sedert daar zijn dagen in eenzaamheid sleet, behoeft eenige aanvulling. Uit andere andere bladen blijkt nl. dat tijdens den oor log het jacht naar het droogdok van Wiven- hof moest verhuizen en dat het daar sedert is gebleven, waar het voortdurend in keuri- gen staat is gehouden en schier dagelijks werd geinspecteerd. Behalve de bemanning waren aan boord ook secretaressen en per soonlijke bedienden van den excentrieken man. Ofschoon Brown in afzondering leef de, maakte hij naar buiten steeds een opge- wekten indruk hij, was steeds uitmuntend gekleed, droeg diamanten en andere juwee- len, en scheen, af te gaan op het feit, dat om de week groote voorraden fruit en wijn aan boord werden gebracht, een uitmuntende tafel te voeren. Het lijk van Brown zal vermoedelijk naar Amerika worden overgebracht. Een juist te Rome aangekomen missie overste van de Karolinen heeft een merk waardig bekeeringsgeval verteld van de be volking van een eiland ia Oceanië, die van zelf tot het Christendom is overgegaan. In de bijna eindelooze reeks groote en klei ne eilanden van de Karolinen trekken de missionarissen van eiland tot eiland om de inboorlingen voor het geloof te winnen. Hoe groot nu was zijn verbazing, aldus ver telde de missionaris, „toen zij op een tot nog toe nooit door missionarissen bezocht eiland aankwamen, waar de bevolking, eeni ge honderden gezinnen, reeds voor het groot ste gedeelte katholiek bleek te zijn. Zij kenden de gewone gebeden, de geboden en de voor naamste geloofspunten zeer goed. De bewoners waren zelfs gedoopt. Het doopsel hadden zij weliswaar elkaar doch nauwkeurig volgens de voorschriften toe gediend. Het geheim was spoedig opgelost. Eenige jaren geleden was een christen geworden fa milie uit het gebied van een andere missie op het eiland gekomen. En dit gezin had het voor zijn apostolischen plicht gehouden om langzamerhand ook de andere eilandbe woners tot het christelijk geloof te brengen. Dit is zeer zeker een zeldzaam voorbeeld van leekenapostolaat en doet ons herinneren J aan het bekeeringswerk door sommige Por- tugeezen in onzen Indischen archipel in de zestiende eeuw. Het zal in de komende maanden een ware wedloop naar de Noordpool worden. Amund sen probeert het met een luchtschip, na tot de conclusie te zijn gekomen, dat een vlieg tuig voor dit doel onbruikbaar is. In weerwil hiervan zal Richard E. Byrd, officier der marine van de Vereenigde Staten, thans nog maals beproeven, de geheimen van het Pool gebied met behulp van een vliegtuig te door- vorschen. Maandag jj. vertrok hij van New York naar Spitsbergen met de „Chantier" van de U. S. Shipping Board, die ongeveer 1 Mei in de Koningszaal te Spitsbergen zal aankomen. Van dit punt zal de vliegtocht beginnen. Byrd heeft twee vliegtuigen bij zich een reusachtige Fokker met drie motoren, „Jo- sephine Ford" genaamd naar het driejarige dochtertje van Edsel Ford, die de onderne ming financieel steunt, en een Curtiss Oriole als reserve. Byrd's expeditie omvat twee-en-veertig personen; tweede bevelhebber is Floyd Bennett, de bestuurder van het groote vlieg tuig. Wanneer de tocht door de lucht be- gingt, zal eerst gevlogen worden naar Peary's I Land. voor zoover thans bekend het noor delijkste land ter wereld. Dit zal een étappe zijn van ongeveer 650 K.M., waarover men ongeveer tien uur denkt te doen. Hier zal de basis worden gevestigd voor de vlucht, den tocht naar de Pool. Op dezen tocht zal gebruik worden gemaakt van rookbommen, waarvan de expeditie er tweehonderd mede- voert. Door middel van deze rookbommen zal de koers van het vliegtuig tegen de egaal witte sneeuw en het ijs worden afgeteekend. Er worden ook parachutes medegenomen, waarvan men groote verwachtingen koestert' Zooals gezegd, vertrok de „Chantier" Maandag j.l. uit New York. Tal van schepen deden haar uitgeleide, o.m. ook het jacht van Vincent Astorm aan boord waarvan zich ook John D. Rockefeller Jr. en Edsel Ford bevonden. DINSDAG 13 APRIL. Hilversum 1050 M. 12 u. en 7.30 Politieber. 6.307.30 Engelsche les door den heer (Fred. Frv. 8.en 10.Persber. 8.10 R.K. Radio-Omroep. Mej. Tine Moes, concertzangeres te Haarlem; de heer C. J. G. Struycken, voorz. v. d. Hanzebond van R.K. Ver. v. d. Handeldrijvenden Middenstand te Den Haag en het H.D.O.- orkest. o. 1. van Fr. Lupgens. 1. Ouvertu re „Weihe des Hauses, Beethoven (or kest); 2. Aria der Suzanna uit Figaro's Hochzeit, Mozart. 3. Page aria id. 4. Lar go uit de Klaviersonate op. 7., Beethoven 5. Spreker de heer C. J. G. Struycken. 6. Le rêve du Printannier, Rubinstein. 7. Aria der Penelope, Bruch. 8. Melodie „Pensée d'automne", Massenet. 9. Aria u. d, opera Manfred, Reinecke. 10. Le soir melodie, Thomas. Davenlry 1600 M. 11.20—1.20 Con cert door het radiokwartet en solisten (contra alt-tenor-viool). 1.202.20 Tijd sein, lunchmuziek. 4.20, tijdsein, lezing: suggestions in the education of small chil- deren. 4.35, orkestconcert; 5.35, kinder- uurtie; 6.20, dansmuziek; 7 20, Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws Fransche lezing; 7.45, Piano-sonates van Haydn. 8 uur, lezing: To Canterbury with Cnaucer; 8.20, De Beanos concertpartij; 9.05, causerie: From my window; 9.10, De Beanos con certpartij; 9.20, Orkest v. hotel Majestic, F. Collier, bariton; 10.20, Weerber., nieuws, lezing, Music and the ordinary listener; 10.5012.20, dansmuziek van hotel MetTO- pole. Parijs „Radio-Paris" ,1750 M. 12.50, con cert Lucien Paris (piano, viool, cello); 2.05 Nieuwsber.; 5.05, Solistenconcert 8.35 Engelsche les; 9.05, concert. Königswusterhausen, 1300 M. 7.20 uur, „Schwarzschwanenreich", in 3 acten van S. Wagner, daarna nieuwsber.; 9.50 11.20, dansmuziek. Brussel, 262 M. 5.20, Orkestconcert; 8.20, galaconcert, Melle. M. Frederic, zang; 8.50 lezing; 9.05, hervating van het concert; 10.20, nieuwsber. Munster, 410 M. 12.351.50. Zither-con cert; 3.204.50, Romantische liederen; Voc. concert; 5.20, 5.50, 6 20 en 6.50 le zingen; 7.50, symphonieconcert door ver sterkt orkest, werken van Mendelssohn, Lachner en Tschaikowsky. Zoowel Amundsen, als Byrd ontkennen, dat zij er naar streven, de Pool eerder te bereiken dan een der andere, ongeveer tegelijkertijd vertrokken expedities. Het is evenwel een publiek geheim, dat al hun reis gezellen er anders over denken, en de geheele zaak wel degelijk beschouwen als een race naar de Noordpool. MGR. J. A. S. VAN SCHAK. De toestand van Mgr. J. A. S. van Scbaik, die op het oogenblik in het St. Antonius- gesticht te Utrecht wordt verpleegd, is naar het „Centr." verneemt, iets vooruit gaande. Bij de gewisselde nota's op 11 Februari 1926 tusschen Nederland en Turkije, werd overeengekomen, dat Nederlandsche goede ren bij invoer in Turkije zullen worden be handeld op basis van het tarief van invoer rechten, zooals deze zijn geregeld in het verdrag van Lausanne, hetgeen dus practisch neerkomt op behandeling op voet der meest begunstigde natie, terwijl Turksche goederen bij invoer in Nederland eveneens de behandeling op voet van meest begunsti ging zullen genieten. Tot lid van het Algemeen Bestuur der Nederlandsche Jaarbeurs is benoemd Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, Oud-Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. Te Utrecht heeft een conferentie plaats gehad van arbeidersvertegenwoordigers en bestuurders van de patroonsorganisaties In het bakkersbedrijf. Er namen aan de confe rentie drie patroonsorganisaties deel, terwijl van arbeiderszijde de moderne, christelijks; katholieke en neutrale bond aanwezig waren. De vergadering was belegd naar aanleiding van de uitlating in het voorloopig verslag, waaruit bleek, dat de minister de kleine bakkerijen wilde tegemoet komen' Na langdurige besprekingen besloot men den minister te verzoeken een commissie in het leven te roepen bestaande uit ar beiders- en patroonsvertegenwoordigers, liefst onder leiding van 'n hoofdambtenaar. Deze commissie zal het reebt moeten heb ben, om de geheele paragraaf IV van de Ar beidswet onder de oogen te zien en even tueel wijzigingsvoorstellen bij den minister in te dienen; mits dc minister bereid is met zijn wijzigingen te wachten, tot de commis sie met haar werk gereed is. Naar de-„Tel." vemeenrt, zal het Ned. Landhtiishoudkundit? Congres dit jaar te Alk maar worden gehouden in het Landbouwhuis aldaar en wel op 20, 21 en 22 September. 12 Sedert jaren had hij het zoo goed niet gehad als nu. Niet alleen kreeg hij volop te eten en te drinken, maar ook ontbrak het hem nooit aan geurige tabak. Wat kon hij nog meer verlangen. Het was de dag voor dat men zich naar Yalka terug zou begeven. Maurice nam den ouden Herman Pluck terzijde. „Zoudt gij een brief voor mij op de post willen bezorgen?" vroeg hij hem vriendelijk „Ja zeker, dat heb ik al dikwijls ge daan." „En zoudt gij mij ook een postzegel kun nen verschaffen?'.' „Ja. „Is er te Yalka een brievenbus7 De oude man dacht na. Het was al zoo lang geleden, dat hij een, brief had bezorgd. „Neen, Te Yalka is geen brievenbus. Maar wel is er een postkantoor te Roga- sen" antwoordde hij. „En als ik u geld geef, kunt gij dan voor mij een brief naar RoSasen branden?" De oude man schudde het hoofd. Hij scheen te aarzelen. „Maar ik beloof u wat gij wilt, als gij het voor mij zult doen." „En mag ik dan weer bij u terugkomen?" „Ja, dat beloof ik je." „Welnu, dan zal ik het doen. Rogasen is zoo ver niet. Ik ken die stad goed. Ik ben er vroeger zoo dikwijls gèweest. Ik zal daar den brief op het postkantoor bezorgen." Toen ging Maurice vóór een tafel zitten, om een brief te schrijven. Deze brief werd in een enveloppe gesto ken, waarop hij het volgende adres schreef: Professor Hans Rhumster Hietzing bij Weenen. (Oostenrijk.) Herman Pluck verborg den brief tusschen zijne klecren en begaf zich op weg. Aan niemand deelde Maurice de Prévan- nes den inhoud van den brief mede, Ook niet aan Justin Bréjon. O, hoe brandde hij van ongeduld. Van den brief verwachtte hij zijn heil. Hij had maar al te goed begrepen, dat iemand als graaf Malthen zich geen oogen blik zou bedenken, om bij het eerste ver moeden dadelijk al dc levende sporen van zijne misdaden te doen verdwijnen. Een geleerde, een scheikundige als hij, had immers al de middelen daartoe tot zijne beschikking. Eén enkele ontploffing zou in staat' zijn, het Tan Ro^ouju met al ziin» be woners, in een oogenblik te doen verdwij- - Malthen. Dan verlaten alle werklieden de nen. En dan zou al zijne moeite tevergeefs zijn, want dan zouden Fabienne en de klei ne Martha tegelijk ten g-onde gaan. Maar toch verloor hij den moed niet. Den volgenden Maandag meldde hij zich in den vroegen morgen bij den hoofdingang van dc mijnen. Rudolf Schmerling, de hoofd ingenieur, was daar op dat oogenblik niet aanwezig. Maar hij had met den hoofdopzichter Peter Raysen, een braaf man, die niets lie ver wilde dan met de geheele wereld in goede harmonie te leven, al over de twee nieuwe werklieden, die hij had aangenomen, gesproken. „Ha, zijt gij daarzoo begon hij op vriendelijken toon. „En hoe is uw naam? „Bernard Clam" antwoordde Maurice de Prévannes. „En wat is den naam van uw kameraad, die zooals ik van den hoofdingenieur heb vernomen, stom is? „Dat is mijn broeder Justin Clam» Hij kan niet spreken maar wel hooren, en hij be grijpt zeer goed alles vyat men zegt." De. hoofdopzichter schreef beide namen in een boek. „Gij weet zeker, dat gij nn drie dagen achtereen in dc mijnen moet blijven," zoo zei hij. „Donderdag is het feestdag. Het is dan het patroonsfeest van graaf Frederik mijnen. Zorka had onophoudelijk herhaald, dat zij nu zonder verdediging zou achterblijven, en zeker het slachtoffer van Conrad zou wor den. Daarom had Maurice de Prévannes, om haar gerust te stellen den brief aan Goliath Dahler geschreven. Hij had twee kamers gehuurd, en veer tien dagen huur 'vooruit betaald, Zorka was nu rustig gestemd, en had ge zegd, dat ze de deur zou sluiten, vóórdat hij weer uit de mijnen was teruggekeerd. Nu zij onder de bescherming van de po litie was gesteld begreep zij, dat Conrad zich nog wel eens zou bedenken, alvorens haar aan te vallen. „Wees nu voorzichtig, en spreek niet," zei Maurice de Prévannes tot Justin Bréjon, voordat zij in de mijnen afdaalden. Beneden gekomen, vonden zij een ande ren opzichter, die hen bij de overige werk lieden indeelde. Beiden begonnen nu met hun arbeid. Die arbeid geleek veel op die in de ko lenmijnen. De blokken zout moesten met een bijl worden uitgehouwen. Alle gangen in de mijnen van Yalka waren electrisch verlicht, In de zijgangen waren kamertjes in de wanden gehouwen, die door petroleum-lam- pen werden verlicht Alle mijnwerkers had den een kleine lamp, die «»n hunru» kleede ren was bevestigd. De drie werkdagen gingen zonder eenige bijzondere gebeurtenis voorbij. Maurice de Prévannes sprak maar weinig. En Justin Bréjon bleef in zijne rol van stomme. Gedurende den tijd, dat rust werd gehou den, om de maaltijden te gebruiken, hoor den zij den lof van graaf Malthen verkondi gen, die door spaarkassen, ongevallen-ver zekering, pensioen-regeling en andere maatregelen het stoffelijk welzijn van de mijnwerkers behartigde, en jaarlijks groote verbeteringen in hun toestand aanbracht. „En komt graaf Malthen dikwijls hier, om de mijnen te bezoeken?" vroeg Maurice de Prévannes aan een van zijn kameraden. „Nooit zien wij hem hier," zoo luidde het antwoord. „Hij heeft wel wat anders te doen. Men zegt, dat hij altijd bezig is met zijne studiën. H;: is een g'oot geleerde, een beroemd scheikundige. Hij doet zulke be langrijke en wetenschappelijke ontdekkin gen. De geheele wereld spreekt en schrijft daarover. Nooit neemt hij een enkel oogen blik rust." „En tegen dien man moet ik den strijd op leven en dood aanbinden," dacht Mau rice de Prévannes bij ziehzelven, terwijl hij zijn moed bijna verloor. „Als men kon ver moeden, met welk doel we hier zijn geko men, dan zouden wij deze plaats niet le vend verlaten." Toen Maurice de Pw'anne* cn Justin, Bréjon boven waren gekomen, vonden zij Zorka en ook Herman Pluck, die uit Roga sen was teruggekeerd. Hij had den brief bezorgd. Nu mosten wij nog eenige dagen geduld hebben, vóórdat de beslissende slag wordt geslagen," zei Maurice de Prévannes. Maar ééne zaak bleef hem ernstig ver ontrusten. Zorka bleef hardnekkig bij haar stilzwij gen volharden. Hij begreep, dat het een ern stig geheim was, dat zij niet wilde openba- ren. Wat kon dat geheim toch zijn? Zou hij die vreemde Zigeunerin wel kun nen vertrouwen? Hij wilde haar beter leeren kennen. Hij wilde trachten, zoo diep mogelijk in hare ziel door te dringen. Hij wilde de zekerheid verwerven, dat hij op hare trouw, hare dankbaarheid, hare toe wijding in alle omstandigheden zou kunnen rekenen. Onophoudelijk zag ze Maurice met hare groote oogen aan, waarin eene treurige uit drukking te lezen lag. En van tijd tot tijd greep ze zijne hand om die aan hare lippen te brengen, zooalf ze vroeger ook al gedaan had. En wat Herman Pluck betrof, telkens liet hij raadselachtige woorden aan zijne lippen ontsnapn*"- i IWordt vervolgdj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7