s, 't Geval Stenhuis. Een eigen prise d'eau voor de drinkwatervoorziening van Zandvoort. De 81. Kerk te Halfweg. V erkeersonge vallen Ëen doodelijk ongeluk te Hillegom Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. li Dinsdag 13 Apni 1926 SOsie Jaargang No. f6223 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad De aanlegkosten bedragen f 48.000. Een besparing van f55.000 in 11 jaar tijds. Zang en Vriendschap te Londen. De heer Kuipers, ondervoorzitter van „Z. en V." houdt een toespraak en zal zoo aanstonds een krans neerleggen aan den voet van het monument. Onze Engelsche foto-correspondent schrijft ons over het „famous" Hollandsche zangerskoor. EEN OPZIENBARENDE ARRESTATIE TE IJMUIDEN. TER BEVEILIGING VAN HET VERKEER. Verbetering van den Rijksstraatweg. Een 19-jarig student wordt het slachtoffer van dronken automobilisten. De tweede Hoogoven. Grachtwater, hengelaars en rioleering. Kennisgeving. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Onderlinge Brand woorborgvereeni- ging voor de gemeente Haarlem. 'mms?. ZANG EN VRIENDSCHAP ttfj de Cenotaaf, het Bntsche oorlogsherinneringsmonimient, te Londen, Oe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 {3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct per regel Vraag- en aanbod* advertentiën, 14 regels 60 ct - per plaatsing; elke regel meer 15 ct- bij vooruitbetaling. /-.,1e abonne s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qfl OH Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cft bij een ongeval met PO bij verlies van een hand, flOC M bij tverlies van een f O O bij 'n breuk van f h f| bij ver j ren tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 ÜUuU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen- i wU."^(>odeliiken afloom 1 ttuU." een voet of een oog: 1 I£v. duim of wijsvinger: 1*^ been of arm: ItU» andere vinger. We kunnen nu langzamerhand in de S. A. P. van „een geval Stenhuis" spreken. De wrijving tusschen den voorzitter van riet roode vakverbond, het N. V. V. en het bestuur van de S. D. A. P. bestaat al reeds eenige jaren. Eigenlijk al zoo lang als de heer Stenhuis in de roode vakorganisa tie de leiding heeft. Vroeger, onder Oude- geest, hield de vakbeweging zich zooveel mogelijk op eigen terrein en het heeft het roode partijbestuur heel wat moeite gekost om de leiders der vakbeweging voor po litieke samenwerking wakker te schudden. Het Nederlandsche Vakverbond was toen althans in naam nog neutraal en hoopte alle Hollandsche arbeiders van welke poli tieke of religieuse overtuiging ook, in één verbond te krijgen. Dat gelukte niet, dank ooral de krachtige organisatie der Katho lieke vakvereenigingen en langzaam aan schoof het N. V. V. ook officieel en open lijk naar de S. D. A. P. Tot op een goeden dag de broederschap bezegeld werd en thans zonder omwegen wordt verklaard: het N. V. V staat evenals de S. D. A. P. op den bodem van den klassenstrijd. Wanneer nu de leiders der vakbonden zich hadden bepaald tot het voeren van economischen strijd; wanneer zij zich enkel net stakingen en uitsluitingen bemoeid hadden en de behandeling van het sociale raagstuk verder aan de politieke heeren van de S. D. A. P. hadden overgelaten, dan zou alles prachtig zijn gegaan. Maar toen eenmaal Stenhuis den scepter in den roo- den vakbond begon te zwaaien, tóen tracht te hij de mannen der vakorganisatie al heel spoedig aan het verstand te brengen, dat iet N. V. V. zich niet als bijwagen van de i. D. A. P. moest laten gebruiken. Wan- ïeer het er op aan kwam, dan beleekende de Vakbond veel meer dan de politieke partij. In allerlei toonaarden heeft hij dit lied gezongen, nu eens wijzend op het ge ring getal leden der S. D. A. P. tegenover het groote leger, aangesloten bij net N. V. V.; dan \yeer de onmacht van het parle- nentarisme tegenover de kracht van de akactie stellend. Langzamerhand nam het conflict scherper vormen aan en werd het ook voor den buitenstaander duidelijk, dat er een strijd ging komen om de leiding: noest de politieke partij in de vertegen woordigende lichamen de lijn aangeven voor de sociale wetgeving, voor de overheids taak in staatsbedrijven enz. of moest door de vakbeweging de weg worden gewezen, welken de politieke partij bij de behande ling van sociale vraagstukken in Staten- Gencraal en andere politieke lichamen zou hebben te volgen. Dit meeningsverschil is door Stenhuis scherp toegespitst zóó zelfs, dat men, wanneer men de artikelen van dezen rooden leider in zijn orgaan „de Strijd" en in „Het Volk" las meende met een feilen tegenstander in plaats van een lid van de S. D. A. P. te doen te hebben. In den verkiezingstijd is een wapenstil stand gesloten, maar daarna is de strijd op- rieuw ontbrand. Op het jongste Paasch- congres van dc S. D. A. P. is de stroom weer los gebroken. Andere onderwerpen hebben de laatste dagen onze aandacht bezig gehouden; maar het geval-Stenhuis is wel zóó interessant, dat we er nu nog even. de aandacht voor willen vragen. 't Is voor de Nederlandsche vakbeweging en politiek niet van belang ontbloot, wie bij dezen strijd winnen gaat; Stenhuis. of de tegenwoordige politieke leiding. In onze kringen is altijd het beginsel verdedigd, dat ie vakorganisaties zich vrij moeten houden van politiek. Het voeren van een zuivere cakactie, het leiden van georganiseerde vakgenooten is op zich zelf al moeilijk ge noeg; deze taak te gaan verzwaren en ver troebelen door vakactic en politieken strijd dooreen te mengen lijkt een onverantwoor delijk werk. Het parlementaire stelsel be rust voor het grootste deel op het gebruik, hetwelk de staatsburger van zijn kiesrecht .naakt. Wij welen uit ervaring hoe moeilijk het is den kiezer naar eerlijke overtuiging den candidaat te doen stellen, welke z.i. behoort tot de beste honderd mannen in Nederland, in staat om de wetten te maken 3n de regeering te controleeren. Maar al te gemakkelijk zal hij zich door persoonlijk in plaats van door algemeen belang bij de keuze laten leiden. Wanneer echter dc po litiek in de vakvereenigingen idoordringt, dan varen wij met volle zeilen naar de zuivere belangenpolitiek en wordt het par lement een arena van beroepsvechters, waarvan elk lid optreedt voor een bepaal de groep. Dat is de uiterste consequentie van het drijven van Stenhuis en. het is ge lukkig, dat ook in de S. D. A. P. het verzet tegen dit streven nog krachtig is. Dat Stenhuis het inmiddels zóó ver heeft weten te brengen, dat hij op het jongste partij congres een donderrede hield, waarin de partij met ondergang werd bedreigd, wan neer men hem niet volgde, is te wijten aan de halfslachtige politiek, welke een leiding als die dér S. D. A. P. wel volgen moet. Zij heeft de vakbeweging in de richting van den klassestrijd gedreven. Nu deze zóóver is, vraagt zij haar loon. 't Is immers onmiskenbaar dat het N. V. V. als neutraal lichaam, geheel los van eenige politieke partij, veel meer aantrekkingskracht op de massa zou hebben. Maar de S. D- A. P. neeft tusschen de partij en de moderne vakbeweging vriendschapsbanden geslagen, en deze al nauwer aangehaald. De laatste begint aan de eerste te vragen: maar wat koop ik eigenlijk voor uw vriendschap? Stenhuis heeft op het jongste congres het harde woord gesproken: de politieke lei ders praten den arbeiders maar voor om geloof te hebben in het socialisme, om idealen te hebben. Maar riep hij uit voor geloof en idealisme gaat het kapita lisme niet op zij, wel voor de economische macht der arbeiders. En tegenover het be toog, dat vermenging van vakactie met po litiek zoo gevaarlijk is en dat landen als Engeland en België de moeilijkheden too- nen, welke aan een zoogenaamde „partij van den arbeid" kleven, stelde Stenhuis het dreigement: toegegeven, dat die moei lijkheden er zijn, men doet toch beter ze te trotseeren met een anderen partijvorm, dan de vakbeweging in handen van commu nistische leiders te spelen. Ziedaar het conflict scherp gesteid: de vakbeweging moet met alle middelen, ook met de politieke macht, in staat worden ge steld om een andere maatschappijvorm in het leven te roepen, of zij zal het z inder de hulp "fier politieke partij langs revolu tionairen weg doen. De vraag is nu maar; hoeveel man heeft Stenhuis in de roode vakbeweging achter zich? Tot nog toe heeft het den schijn, dat zijn stem verder draagt dan zijn invloed. Op het congres heeft men hem beleefd in een hoek gezet. Maar hij is er de man niet naar om zich te laten weg duwen. Thans hebben wij met een geval- Stenhuis te doen; zullen wij over een of twee jaar niet een partij Stennuis hebben? Dat is de groote vraag. De agenda der Donderdag a.s. te houden vergadering van den gemeenteraad van Zandvoort bevat een bespreking over het maken van een eigen Prise d'eau met ont- ijzetings- en zuiveringsinrichting nabij het aenjaagst.ition der Zandvoortsche Waterlei ding te Bentveld. Naar aanleiding van de aankondiging dezer bespreking is het ongetwijfeld interessant mede te deelen. hetgeen ons van zeer be voegde zijde daaromtrent werd uiteengezet. Zooals bekend zal zijn, betrekt Zandvoort thans het drinkwater van het Amsterdam- sche Waterleidingbedrijf. Het drinkwater komt van het pompstation Leiduin, wordt aan het aanjaagstation te Bentveld opgestuwd tot boven in den wateroren, vanwaar he ge distribueerd wordt. In de laatste jaren vooral, bij de gestadige uitbreiding van de badplaats, was de drink- wateraanvoer in den zomer, in 't zgn. hoog- seizoen dikwijls ontoereikend, daar de druk op het water vanaf het pompstation Leiduin niet hoog genoeg was om in de behoefte te voorzien. Daarom droegen B, en W. van Zandvoort aan den directeur der gemeentebedrijven op om een onderzoek in te stellen op welke wijze een ruimere drinkwatervoorziening verkregen kan worden. De directeur heeft in dit verband de vol gende vier mogelijkheden onderzocht: 1. Verzwaring of doübleering van de transportleiding LeiduinBentveld. 2. Het bouwen van een zgn. rein water kelder te Bentveld, waarin dan tijdens den nacht het van Leiduin aangevoerde water geborgen zou kunnen worden, terwijl men dan overdag den inhoud van den kelder als reservevoorraad zou kunnen hebben. 3. Een overeenkomst aangaan met Bloe- mendaal tot levering van water uit het be drijf te Bentveld. 4. Het bouwen van een eigen prise d'eau met handhaving van het contract met het Amstcrdamsche Waterleidingbedrijf. De kosten nu van het verzwaren of dou- bleeren der transportleiding LeiduinBent veld zouden ongeveer 30.000 bedragen en bovendien zou dan de prijs van het water met 1 ct. per M3 verhoogd moeten worden. Het bouwen van een reinwaterkelder bleek uit bacteriologisch oogpunt niet aan te be velen. Een contraA met Bloemendaal zou veel te duur kosten. Dus bleef nog over een eigen prise d'eau en dit werd door den directeur der gemeen tebedrijven de juiste oplossing geacht. Bij uitvoering van den bouw van een eigen prise d'eau zou dan per jaar 175.000 M3 water door het eigen bedrijf geleverd kunnen worden, wat een besparing van 10500 per jaar met zich mede zou brengen. Ter nadere oriënteering hebben B. en W. van Zandvoort daarom het advies gevraagd van den hoofdingenieur der Provinciale Wa terstaat, ir. B F v. Nievelt en hem verzocht een rapport over deze kwestie die onge twijfeld voor Zandvoort van zeer groot be lang is, te willen uitbrengen. Dit rapport is inmiddels verschenen en hierin wordt o. m. gezegd. In t hoogseizoen (zomerseizoen) is er een tekort aan drink water. In 1936 eindigt de overeenkomst met het Amsterdamsch Waterleidingbedrijf en het is zeer waarschijnlijk, dat een nieuwe cvereeenkomst met dit bedrijf niet onder dezelfde voorwaarden zal kunnen geschie den als thans het geval is. Berekend wordt, dat het jaarverbruik in 1936 gestegen zal zijn tot een omvang van 320.000 K. M. Heeft men nu de besch.kkmg over een eigen in stallatie, met een vermogen van 50 k. M.3 per uur en een gemiddelden bedrijfsduur van 18 uur per etmaal dan zou 27000 K.M.3 per maand door dc eigen installatie gevoed kunnen worden. Dit is meer dan het ver bruik in 1936 gedurende elk der 9 niet- seizoen-maanden. In dat jaar zal dus 257.000 K.M.3 uit hel eigen bedrijf en 63.000 K.M.3 elders van daan moeten worden betrokken. Op de vraag of de waterbergingsrmmte in den toren te Zandvoort voldoende is op een dag van maximum-verbruik in 1936 het bedrijf gaande té houden, antwoordt hel rapport bevestigend. Ir. Van Nievelt is van oordeel, dat als een eigen waterwin- plaats w%rdt gesticht, d.it zal moeten ge beuren op de wijze, waarop dit door den directeur der gemeentebedrijven is aan gegeven. De vestiging van deze waterwinplaats zal dan bij of op het terrein van het Zandvoort sche aanjaagstafion aan de Zandvoortsche laan kunnen geschieden. Door boringen vanwege het Amsterdamsch en Haarlemsch waterleidingbedrijf uitge voerd, is bekend, dat dit terrein water houdend is. Voor het winnen van 50 ^f.M.3 water per uur zullen 3 putten noodig zijn, die elk 25 K.M.3 per uur bij niet te groote afpom- ping kunnen leveren. In den regel is dan in de seizoenmaanden, Juni Juli en Augustus een suppletoire hoeveelheid water uit Lei duin te betrekken; gedurende de overige maanden is 50 K.M.3 per uur uit een eigen prise d'eau voldoende. In het hoogseizoen zal niet meer dan 60 kub K. M. uit Leiduin betrokken worden en men heeft dan de beschikk'ng over tezamen' 110 K.M.3 per uur. wat voldoende is. De begrooting van kosten beloopt onge- eer 18.000; af te lossen in annuïteiten over 20 jaar, tegen een rentevoet van 5 pet. en 8.03 pet., bedraagt dus jaarlijks 7.550, hetgeen per K.M.3 water berekend, zal bedragen 3.775 A. In 11 jaar zou dan ongeacht dc rente door het eigen prise d'eau 55,000 worden bespaard. Rekent men niet op toeneming van het waterverbruik dan zal deze esparing toch nog 49,000 beloopen. Door de politie te IJmuiden is gearres teerd R. J. A., oud 26 jaar, verblijf houdende te Schoten, doch aldaar zaken doende, wegens herhaalde oplichting. Hoewel dit korte bericht der politie wei nig bij'zonders doet zien, heeft deze arres tatie in grooten kring te IJmuiden veel opzien verwekt, waarhij verschillende ge ruchten omtrent den aard van het delict de ronde doen. A. was een zeer bekende persoonlijkheid in visscherijkringen, factoor en directeur eener reederij. Bovendien werd hij enkele maanden geleden benoemd tot directeur der Nationale Visscherijbank. Nog meer verwondering baart dit, omdat A. tot een gegoede en hoog geachte familie behoort. Nader vernemen wij, dat A„ die onge huwd is, in Schoten veel van zich deed spreken door zijn arrogant optreden, ondanks het feit, dat hij er nog slechts een 14 dagen verblijf hield. Hij lag met een woon-ark in 't Noorder-Buiten-Spaarne, nabij de fabriek der firma Hogenbirk. Hij noemde zich direc teur eener Visscherijbank en van een Tran sito-Agentuur-Mij, Voor zcover bekend, heeft hij te Schoten geen oplichting gepleegd. Nu de Rijksstraatweg HaarlemVelsen is afgesloten, wringt alle motor, en autover keer zich langs de nauwe wegen door Bloe mendaal en Santpoort, die voor zulk een drukte niet berekend zijn. Niet alleen dat de rijweg te smal is op vele plaatsen, gevaarlijke bochten en scherpe hoeken beletten dikwijls voor motor- of autobestuurder het uitzicht volkomen. Een dezer gevaarlijke hoeken bevindt zich nabij Jan Gijzenvaart op den Bloemendaal- schen weg, even vóór het dorp Santpoort. De autoriteiten hebben blijkbaar ingezien, dat den een of anderen dag een ongeluk op deze gevaarlijke plek niet zou uitblijven en om dit te voorkomen, heeft men gistermid dag daar ter plaatse een groote spiegel ter rechterzijde van den weg in den bocht aan gebracht, waardoor motorrijders en auto mobilisten thans een yoldoende vrij uitzicht hebben. In verband met de verplaatsing der R.-K. Kerk. welke met het oog op de verbetering van het verkeer Amsterdam-Haarlem verwij derd moet worden, kanthans worden mede gedeeld dat het kerkgebouw door het Rijk is overgenomen voor de som van 130.049. Het thans bestaande Kerkgebouw is veel te klein, zoodat een ruimer Godshuis zal wor den gebouwd op het daartoe bestemde ter rein bij de R.-K. School. Aanrijding te Hillegom. Zondagavond wandelde de heer P. J. de M. met vrouw en dochter in de Hoofdstraat te Hillegom. Het was bijna half tien. Ter hoogte van het postkantoor snorde met een gang van plm 40 a 50 K.M een luxe auto voorbij die m dezelfde richting ging als de wandelaars, die bovendien rechts aan den Gisteravond is op den Rijksstraatweg Haark-mden Haag een ernstig ongeluk ge beurd, waarbij een 19-jarig student het slachtoffer is geworden van dronken auto mobilisten. Het treurig ongeval heeft zich als volgt toegedragen; Omstreeks 8 uur in den aVond had nabij de Oosteinderbru^ een hevige botsing plaats tusschen een auto, motor en stoomtram. Van de richting Haarlem kwam de auto van Gebr. van Tol uit de Zilk bestuurd door F. Klin kenberg, terwijl KI. v. Tol eveneens in den auto zat Beiden verkeerden onder den invloed van sterken drank. Achter hen kwam de stoom tram gereden. Van de tegenovergestelde richting naderde een motor, bestuur door Jac. Bakker, technisch student te Haarlem, wonende te Hengelo, terwijl op de duozitting de 19-jarige Eduard Rutger Verkade, even eens technisch student aan de Middelbaar Technische School te Haarlem, wonende te den Haag plaats had genomen. Op het critieke moment van het passee- ren, haalde de autobestuurder naar links uit waardoor een hevige botsing volgde. De schok was zoo hevig, dat de duorijder over den motorbestuurder heem loog en op de auto terecht ktwara. De naderende stoomtram greep den auto, duwde deze nog ongeveer 10 Meter verder, waardoor de ongelukkige duorijder weder van den auto werd geslingerd en tegen een der wielen van de stoomtram werd gesmakt, daar bleef hij voor liggen. Wonder boven wonder bekwam de bestuurder van den mo tor geen letsel. Dr. Hanrath, die onmiddellijk ontboden werd en spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood van Ed. Verkade constateeren. Ook de weleerw. heer kapelaan v. Eist kwam op de plaats des onheils, doch gees telijke hulp de toediening van het H. Oliesel vVas niet meer noodig, daar de verongelukte niet katholiek was. Het slachtoffer werd naar het St. Jozef gesticht overgebracht. Des avonds te 11 uur arriveerden nog de ouders uit den Haag, die met de treurige mare in kennis waren ge steld, De autobestuurder en de inzittende v. F. werden niet gewond. De auto werd zwaar beschadigd en door de politie in beslag genomen. Zoowel F. Klinkenberg als KI. v. Tol wer den in arrest gesteld. Hedenmorgen werd K. v. Tol weder vrij gelaten. F. Klinkenberg werd in arrest gehouden. Zooals zeer te begrijpen is, verwekte het treurig ongeluk zeer veel opschudding en ontroering in Hillegom en omgeving. Aanrijding tusschen auto en paard. Zondagmiddag kwam op den Spaarnwou- derweg te Haarlemmermeer een luxe auto, bestuurd door den heer P. uit Haarlem, ver moedelijk door onvoldoend uitwijken, in bot sing met een passeerenden wagen. Het voorgedeelte van den auto werd deer lijk gehavend, terwijl het paard van den wagen een verwonding aan'een der pooten bekwam. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. j mant liepen De heer De M werd gegrepen en tegen den grond geworpen. Zijn rechter been is gebroken De auto reed door, doch gelukkig heeft de politie het nummer zoo dat de eigenaar een straf niet zal ontgaan. De tweede hoogoven, welke tengevolge van het ineen zakken der ops'agkraan ge- doofd moest worden, is gistermorgen we- derom in het bedrijf gebracht In „Leidsch Dbld." schrijft de heer B. F. Krantz over „Grachtwater, hengelaars en rioleering Hij schrijft o.m,: Wanneer men wil nagaan of eenig open baar water voldoet aan redelijke eischen van reinigheid, kan men van verschillende gezichtspunten uitgaan, maar een heel een voudig en afdoend criterium is: de visch- stand c.q. kan er visch in leven het ge heele jaar door of niet? Er zijn grachten hoofdzakelijk in onze binnenstad, waar dit niet mogelijk is en deze grachten zijn de eersten, wier vervuiling zal verlicht worden door een aan te brengen rioleeringssysteem met electrisch oppompen van het riool- vocht tot buiten Leiden met name voor- loopig tot in de Stinksloot benoorden de gasfabriek. Uil het Orgaan van het Cen traal Nederl. Hengelaars Verbond. Eerste Jaargang No. 21, blijkt, dat men zich in hengclaarskringen ongerust maakt, dat bo vengenoemde wijze van doen schade zou kunnen gaan toebrengen aan den toch reeds verminderden vischstand (hoofdzakelijk) ten Noorden van Leiden Hei is moeilijk in deze materie voorspel lingen te doen; de veiligste weg is te be ginnen met het uiteenleggen van de diverse factoren, die op het onderwerp in kwestie inwerken. Gunstig voor den vischstand is: 1. het water van het Waterschap Woerden; 2. dat van den Hol!. IJsel; 3. dat van niet verzoute polders; 4. dat van den zooge- naamden Duinval. Ongunstig is; A. Brakwater (behalve voor paling), binnendringende vanuit het Noordzeekanaal door Spaarndam, Amster dam en Amstelland; B. het boezemwater dichtbij Katwijk aan Zee en Leidschendam C. het stadswater van Leiden (er. ook Haarlem); Gouda wordt bij contract door Rijnland zelf ververscht. Ten slotte schrijft de heer Krantz: Het oppompen, van wat meer rioolvocht plus krachtwater, zal electrischen stroom kosten, welke stroom de Lichtfabrieken zeker over hebben in de slappe uren van het etmaal. Voor Rijnland ontstaat geen last, want het water wordt verplaatst van één punt van den boezem naar een ander punt, dat niet veraf ligt en dus geen stroo ming van eenig belang kan veroorzaken. Men stelt tegenwoordig uithoofde van den zeer snellen bevolkingsaanwas van ruim honderdduizend menschen per jaar veel be lang in de vraagstukken der stadsuitbrei dingen en maakte zeifs zoog. gewestelijke plannen. Het is te hopen, dat daarmede ge lijken tred houdt de belangstelling vóór het water, dat wat er ook gebéuren moge, al tijd een gioot deel van de afvalstoffen der samenleving zal moeten helpen verwijderen en (met medewerking der visschen) om zetten. De aanwezigheid van visch in het water is voor den hengelaar aangenaam maar voor onze samenleving in haar geheel „a natural necessity" om met William Temple te spreken. De Burgemeester van Haarlejn doet te weten, dat de Staat, aanwijzende de uitkom sten van de meting de schatting, de af schrijving van belastbare opbrengst, de ver beteringen en de regeling van den aanvang der termijnen van vrijdom naar de wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad No. 82) betrekkelijk de grondbelasting is ingekomen en met in gang van heden gedurende 30 dagen op de secretarie (4e afdeeling) voor belangheb benden ter inzage is nedergelegd. Belanghebbenden kunnen, ingeval zij be zwaren tegen de gedane meting of schatting hebben, gedurende dien termijn bij een aan Gedeputeerde Staten gericht op ongezegeld papier geschreven verzoekschrift hermeting of herschatting ten koste van ongelijk vorde ren, alsmede hermeting van eigendommen, die vóór het in werking treden van boven gemelde wet onnauwkeurig zijn gemeten. Extra-treinen naar de Betcwe, Fietsen zonder plaatje. Krasse maatrege len tegen de overtreders. Opening luchtpostdiensten van Frankfort a M. naar Amsterdam en Rotterdam. Eiectroiux tegen den Algemeenen Bond. Te 's Bosch is aan 1300 oud-gemobiliseer- den het mobilisaliekruis uitgereikt. Het bezoek der Amerikaansche hotel houders. De Noordpooltocht van Amusdseft De troebelen in Atjeh. De Berlijnsche Untergrundbabn door stad genaast. De voorbereidende ontwapeningsconfe rentie zou worden uitgesteld. De Duitsche rijksminister van Juslitis, Dr. Marx, zal worden gekozen tot voorzitter der Centrumfractie, als opvolger van den onlangs, overleden oud-rijkskanselier dr. Fehrenbach. De lijken der gesneuvelde Duitschcrs op den Balkan zullen naar het vaderland wor den teruggezonden. Zie verder ook Laatste Nieuws, B&roeterstand 9 uur v.m.: 767. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.24. Medegedeeld door het Kon Ned Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 13 Aprii 1926. Hoogste Barometerstand 767,2 m.M. te W e enen. Laagste Barometerstand 747,8 m.M. te Isafjord. Verwachting van den avond van 13 iot den avond van 14 April: Zwakke veranderlijke wind, heider tot lichibewolkt droog weer. waarschijnlijl nachtvorst, iets zachter overdag. De Algemeene Vergadering van deelheb bers wordt gehouden Zaterdagmiddag 1 Mei a.s., des n.m. 3 uur, in de Tuinzaal café Brinkmann, Groote Markt. De Agenda vermeldt Lezing van de notulen der vorige vergade ring. Verslag van den toestand der Veretfniging. Rekening over het jaar 1925 met rapport van de Commissie voor het nazien der reke ning. Verkiezing van een bestuurslid uit het vol gende alphabetisch gestelde vijftal G. A. Brongers, H. M. E. van Dobben, oh. S. Holster, J. W. Stoutjesdijk, J. Vink. Volgens rooster treedt af de heer J. W. Stoutjesdijk. Deze is terstond herkiesbaar. Rondvraag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1