In en om Haarlem. V erkeersonge vallen Voornaamste Nieuws Haarlem's uitbreiding naar het Westen. Woensdag 14 April 1926 50ste Jaargang No. 16224 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad DE BROCKWAY-LHN HAARLEM—LEIDEN. Binnenkort een 20-minuten dienst. DE VEILING VAN „RUSTENBURCH" STADSNIEUWS. Faillissementen. TE BLOEMENDAAL. De inzet 50.400. Een propaganda-avqnd van den R. K. Vrouwenbond. De «verbreeding van den Rijksstraatweg onder Heemstede. WEGVERHARDING TE NOORDWIJKERHOUT. Personalia. Auto-controle. Tuinbouw en Plantkunde. Aanrijding te Wijkeroog V. V. Schoten. R.K. Mannenzangkoor „St. Caeciiia." Vliegongeval op Schiphol. Een bloemdielstal te Lisse. Gevonden dieren en voorwerpen. HEEMSTEDE. SOCIAAL LEVEN. Malaise in de mijnindustrie. Overw^rkvergunning in de veenderijen. in dit nummer. J. J. WFBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN nrmr"*lraat 10 Haarlc Telegraphïsch Weerberic' i R. K. Werkliedenverbond in Nederland. INGEZONDEN. pe abonnementsprijs bedraagt voo. Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEIWSCHE COURANT AdVcrieniieu 03 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Acivertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct per regel Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel met 15 ct, bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Q Q O fl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door bij een ongeval met f O f) bij verlies van een hand, f j9C bij verlies van een Rfl bij 'n breuk van f h ft bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen; luVllU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen- «f J." ^oodeliiken afloo": Zr-iC-"' een voet of een oog: duim of wijsvinger: been of arm: 14U» an andere vinger. Het gemeenteraadslid, de heer M. L. A Klein, heeft met zijn motie de aandacht ge vestigd op een belangrijk moment in de ontwikkelingsgeschiedenis van Haarlem. Naar het Noorden, naar het Zuiden, zelfs naar het Oosten breidt onze woonstad zich gestadig en vlot uit, maar aan den West kant is de uitzetting vrijwel tot stilstand gekomen. Het terrein tusschen Pijlslaan' en de kathedraal wordt volgebouwd en dan -zal zoo goed als alle bouwterrein aan dezen kant van de spoorbaan door de huizenzee zijn verzwolgen. Achter de spoorbaan wordt niet gebouwd en daar ligt de zoo bij uitstek voor bouw grond geschikte zandplaat, gevormd door den afgegraven duinrand. De reden dat deze grond niet als bouw terrein wordt benut, ligt in den overlast, die de spoorbaan oplevert. Het is of de spoorbaan de stad als met een gordel af sluit. Niemand woont graag over een spoor baan en inderdaad is het wachten voor de spoorboomen een onaangename geschie denis. Vooral als die spoorboomen liggen in dp nabijheid van een groot station of van sen uitgebreid goederen-emplacement als dat aan de Westergracht. Te verwonderen is het dus niet, dat het verkeersrapport voor Haarlem, samenge steld door mannen als Berlage, Cuypers en Dumont, adviseerden den spoorijkd, die de baan HaarlemRotterdam vormt, in de hoogte te brengen en door middel van viaducten, verbinding met de overzijde van de spoorbaan te geven. Voor de ontwik keling van het Houtvaartkwart-ier zou dit ophoogingswerk van niet te onderschatten beteekenis zijn. Toen het verkeersrapport werd uitge bracht, leek deze ontwikkelingsgang nog verre toekomstmuziek, maar de heer Klein heeft er met zijn motie een actueel vraagstuk van gemaakt. Hij schrijft: „In de bijzondere „raadszitting", indertijd gehouden met de heeren adviseurs Berlage, Cuypers en Dumont, werd onder meer cok besproken het spoorwegverkeer, waarbij 't verplaatsen van het tegenwoordig rangeer terrein en ophooging van den spoordijk en het aanbrengen van viaducten voor het verkeer in het algemeen belang noodzake lijk werden geacht. Op een desbetreffende vraag van onder geteekende, gesteund door den beer Wol zak, antwoordde de Wethouder van Open bare Werken, voorzitter der Verkeerscom- missie, dat de Directie der Nederlanasche Spoorwegen wel bereid zou gevonden wor den met bedoelde plannen rekening te hou den. Het verwonderde ondergeteekende dan ook niet, dat in het rapport der Verkeers- ommissk op pagina 4 het volgende wordt gepubliceerd: „Het is te verwachten, dat binnen een liet lang tijdsverloop de spoorweg Amster damRotterdam geëleclrificeerd zal wor- worden; in welk geval op dien spoorweg een druk snelverkeer zich zal ontwikke len; tengevolge waarvan overwegen „A niveau" onbruikbaar zullen worden. Er dient dus thans reeds te worden gere kend op het brengen op hooger niveau van den spoorweg tol en met de Zandvoortsche laan. Op de noodzakelijke punten als Wes tergracht, Pijlslaan, Munsterslaan en Zand voortsche laan en wellicht andere, kunnen dan viaducten in den spoordam worden in gebouwd. Wordt daarmede rekening gehouden, dan is tevens de ligging van het tegenwoordige rangeerterrein, alsmede van die van het te genwoordige goederenemplacement veroor deeld. Bij de spoorwegmaatschappij bestaan plannen tot uitbreiding van het tegenwoor dige rangeerterrein en het goederenempla cement." Met bovenstaand voor oogen ontwikkel de zich een toekomstig stadskwartier, waar- :.an de stad Haarlem'groote behoefte heeft. Groot was dan ook de verwondering bij ondergeteekende toen hij constateerde, dal de aanleg ten bate der electrificatie reeds zoover gevorderd is, dat zij de stadsgren zen naderde, ja, overschreden heeft. De palen voor de electrische geleiding, plus minus 1.25 M. in het beton gelaten, staan bijna van station tot station, waardoor de ophooging van den spoordam wordt tegen- gegaan, zoo niet onmogelijk gemaakt en waardoor naar de meening van ondergetee kende de ontwikkeling van het beoogde g stadskwartier zoo goed als onmogelijk wordt gemaakt. Misschien is het al reeds te laat. Tot zoover de heer Klein, die met het stellen van de motie den Raad in de gele genheid stelt de vraag te beantwoorden of nu reeds dan wel later aan dé ophooging van den spoordijk zal worden begonnen. Iedereen zal de wenschelijkheid wel toe geven dat de spoorbaan de hoogte in gaat, il houdt ook hier de groote onzekerheid amtrent de annexatie een al te groote voortvarendheid tegen. Vlak achter de spoorbaan immers ligt het grondgebied van Bloemendaal en Heem stede. Gaat de spoorbaan omboog dan zijn het die gemeenten die van het betere ver keer met Haarlem profiteeren. Zelfs zal Haarlem niets te zeggen hebben over de wijze van bebouwing, die daar wordt toegepast, omdat het geen Haarlemsch grondgebied is. De kosten zouden dus voor rekening van Haarlem komen en met de baten, de belastingcenten, zouden Bloe mendaal en Heemstede gaali strijken. Thans wordt er in die omgeving bijna niet ge-, bouwd, maar dan zouden de huizen er bij Honderdtallen verrijzen, zooals bijvoorbeeld aan den Zijlweg het geval js. Ongetwijfeld werkt deze toestand rem mend op Haarlemsche voortvarendheid, maar daar staat tegenover dat, naar alle waarschijnlijkheid en bedriegen met alle voorteekenen, de grensuitbreiding van Taarlem maar een kwestie van eenigen tijd :s. En zelfs is het de vraag of dit niet een choone aangelegenheid is om een® onder- nandelingen te openen tusschen Haarlem, Bloemendaal en Heemstede om te trachten tot een billijke verdeeling te komen van de kosten, die met de ophooging ^an spoorbaan gepaard gaan. Het geldt hier -. en bij uitstek gemeenschappelijk, wil men gewestelijk, belang van de drie gemeenten Haarlem, Bloemendaal en Heemstede, Om die reden zou dus de ophooging van de spoorbaan niet achterwege behoeven le blijven. De kosten, aan het millioenenwerk ver- ponden, zijn natuurlijk een bezwaar. Die zullen zeer hocg worden, want de directie der Spoorwegen heeft bij ophooging van den spoordijk absoluut geen belang, al zal zij waarschijnlijk hare medewerking niet weigeren. De rekening echter van het werk zal door belanghebbenden moeten betaald worden. Wij schreven hierboven reeds dat in die kosten (zoolang de grensuitbreiding van Haarlem nog niet tot stand is gekomen) en Haarlem èn Bloemendaal èn Heemstede zouden kunnen bijdragen. De gemeenten Haarlem, Bloemendaal en Heemstede (en na de annexatie uitsluitend de gemeente Haarlem) zouden een vergoeding van die kosten in de hoogere belastingopbrengst, die de bewoners, van de op het ontsloten bouwterrein te bouwen huizen zullen in brengen, vinden. Verder wil het ons voor komen dat in dit geval allerminst onbillijk zou zijn een baatbelasting te heffen. De gronden achter den spoordijk zullen, na de ophooging, ontzaglijk in waarde stijgen. Sommige terreinen zullen na eenigen tijd in waarde vertiendubbeld zijn. Wij vindei, er niets onbillijks in dat zij, die van deze waardevermeerdering profiteeren, een deel daarvan aan de gemeenschap afstaan, die al de groote kosten gemaakt heeft met als hoofdzakelijk gevolg, de waardevermeerde ring van den bouwgrond. Op deze wijze baatbelasting en rui mer toevloeien van belastingpenningen in de gemeentekas zal beel veel van de groote onkosten weer in de gemeentekas terugvloeien. Met de ophooging van den spoordijk han gen nog andere vraagstukken samen. Wij noemen b.v. de verplaatsing van het goederen-emplacement aan de Wester gracht. Het is bijna ondoenlijk om dat heele rangeerterrein omhoog te brengen. Trou wens een goederen-emplacement en ran geerterrein in een der mooiste woonwijken van de stad is geen ideaal. Het beste is dus wel dat dit terrein verplaatst wordt. Waar heen? Men had gedacht naar Woestduin bij Vogelenzang of naar Santpoort, doch daar voor bedankt de spoorwegdirectie. Ook te gen een rangeerterrein aan de oostzijde der stad heeft zij bezwaar, omdat dan de rangeerende treinen telkens de spoorbrug over het Sp^arne moeten passeeten. Voor dat bezwaar is ook veel te zeggen. Waar het rangeerterrein dan heen moet? Dit zal een gewichtig punt van onderhan deling moeten uitmaken tusschen het ge meentebestuur en de spoorwegdirectie, een punt dat moeilijk tot oplossing te brengen zal zijn. Inderdaad hebben wij al eens gevreesd dat op de moeilijkheden verbonden aan de verplaatsing van het goederen-emplacement de heele verhooging van den spoordijk zou kunnen afstuiten. Wat er dan gedaan moet worden? Wellicht is het dan mogelijk tunnels le graven onder den bestaanden spoordijk door op de wijze, zooals men dat te Rot terdam nabii Beukelsdijk gedaan heeft. Mooi is die oplossing niet. En ook kost baar. Als uiterste noodzaak zou zij echter te aanvaarden zijn. Ten slotte zou, bij verplaatsing van het goederenstation, de Westergracht kunnen gedempt worden. Deze haven heeft trouwens allerminst aan de verwachtingen beantwoord, die er van gehoopt werden toen zij gegraven werd. Het goederenvervoer vanaf het emplace ment gaat in hoofdzaak per as. Vroeger maakte de Haarlemsche Katoenmaatschap pij een vrij druk gebruik van het water voor het vervoer van grondstoffen naar de fa briek en van afgewerkte producten naar het station. Sinds deze fabriek is opgehe ven is het nog in hoofdzaak kolenvervoer, dat door de Westergracht gaat en het is de vraag of het nut van de Westergracbt nog de onkosten aan het onderhoud ver bonden, waard is. Allicht is het practischer, Hok al komt er niets van verplaatsing v^n het goederen-emplacement, de Wester gracht en Spoorweghaven maar te dempen en aan het Noorder-Buiten-Spaarne nabij de gasfabriek een aftakking te maken van de spoorlijn Haarlem-Amsterdam om daar aan de oevers van het Spaarne de per trein aangevoerde goederen te lossen, die dan verder per boot moeten vervoerd worden Bij demping van de Westergracht zou daar ook kostbaar bouwterrein beschikbaar ko men. Wordt de Weslergracht gedempt, dan kan ter plaatse daar ook een aanmerke lijke verbetering worden aangebracht. Ook is het dan mogelijk een korteren verbin dingsweg te maken van Heemstede naar Bloemendaal. Deze verbindingsweg zou dan loopen vanaf het viaduct aan den Zijlweg door de Hoofmanstraat. Over de Brouwers vaart zou een brug gelegd worden. Verder zou de verbinding gevormd worden door de Voorzorgstraat naar de Westergracht en daar aansluiten op de (nu nog in aanleg zijnde) Van Oosten de Bruinstraat, die met een breeden boog zal loopen van de Wes lergracht naar de Schouwtjesbrug. Dit zou het verkeer in de stad ontlasten, omdat het doorgaand verkeer allicht dezen weg za! volgen. Hiermede hebben wij eenige vraagstuk ken belicht, die met de ophooging van den spoordijk verband houden. Wij geven toe dat zij niet eenvoudig op te lossen zijn, maar waar algemeen de doorbraak aan den zuid-westkant. van Haarlem voor onze stad van groot belang wordt geacht, is het van pas dat de zaak bekeken wordt. En dat is in alle geval de verdienste van de motie van den heer Klein, die daarmede dat punt van het verkeersrapport op h<l tapijt brengt. Mr. J. van der Vegt, alhier J. Evers, land bouwersknecht te Haarlemmermeer Zwa- nenburgerdijk 136 curator Mr. C. Blanke voort alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijst van N. Prins, vrachtrijder te Haarlemmermeer, curator Mr. Julius Hoog alhier A. W. op 't Land, motorschipper, eertijds te IJmuideti, thans te Bodegraven, curator Mr. F. A. Bij- voet, alhier K. Frugte, voorheen te Hoof i dorp curator Mr. P. Tideman alhier L. Visser, voorheen kleermaker te Killegom, curator Mr. P. Tideman, alhier. Mr. C. van Sprang te Zaandam werd be noemd als curator in plaats van wijlen Mr. J. F. E. Boele, aldaar, in de navolgende faillissementen 1. L. Klaver te Volendam 2. C. Pot te Westzaan 3. A. Happe, wonende te Zaan dam. Vanaf het oogenblik, dat de Ned. Brock- way-Mij. ook de lijn HaarlemLeiden ex- ploiteert is het reizigersvervoer van dien aard dat het aantal passagiers te groot is j geworden, om met de Brockway-wagens vervoerd te worden. Daarom heeft de directie dfer maatschap pij zich met de gemeentebesturen van Haar lem en Leiden in verbinding gesteld en worden er stappen gedaan, welke er toe zullen leiden, dat zeer binnenkort de 30- minutendienst vervangen za! worden doof een 20-minuten dienst, waardoor men dus. iedere 20 minuten van Haarlem en van Leiden zal kunnen vertrekken. 13 April 1926 werd in staat van faillisse ment verklaard H. A. M. B. Huyboom, koopman te Haarlem, Koudenhorn 80 curator Mr. P. Tideman alhier. 0«?gshev en werden de faillissementen van J. Duin, metselaar te Velseroord, curator Gisteren heeft ten overstaan van notaris mr. J. A. de la Hayze in openbare veiling plaats gehad de inzet op dc buitenplaats „Rustenburch", Bloemendaalsche weg 2. te Bloemendaal, De buitenplaats werd ingezet op 50 400 door H. Smolenaars, te Haarlem, De toeslag vindt plaats Dinsdag 20 April. Gisteravond had in het gebouw „Geko' aan den Spaarndammerweg te Schoten een i propagandavergadering plaats van den R. K Vrouwenbond. Als spreker voor deze buiten- j gewone ledenvergadering was uitgenoodig'S de Zeer Eerw. Heer v. d. Pavoordt, pastoor der St. Liduinakerk. De presidente me j. F. M. Peeters open- j de de bijeenkomst met den Christelijken J groet, waarna „Roomsche Blijdschap" werd gezongen. Het deed de presidente een groot genoegen, heden avond te mogen samenwer- ken met een oud-plaatsgenoot uit Gouda, nl. den Zeereerw. heer pastoor v. d. Pa voordt* die uit Gouda geboortig is. Spr. zet uiteen waarom deze vergadering juist te Schoten wordt gehouden. In de aller eerste plaats om door dezen propaganda- avond leden te winnen voor den vrouwenbond Doch ook omdat booze tongen beweren, dat Schoten een roode kleur heeft. Door het wil- I len en durven van de katholieke vrouwen moet er hier een andere kleur waaien, naast de geel-witte, de rood-witte-blauwe vaan. Verschillende mededeelingen worden nog gedaan, o.m. dat mevrouw Sormani de leid ster van den Vrouwenbond is voor de beide parochies te Schoten. Dan is het woord aan pastoor v. d. Pavoordt. De Zeer Eerw. spreker wil eerst even in gaan op het openingswoord van de presidente. Z. Eerw. brengt dank voor de groote opkomst van hedenavond. Spr. hoopt dan ook, dat het hem heden mag gelukken de lauwen op te wekken om lid te zijn niet alleen, doch om ijverige propagandisten te worden. Spreker stelt de vraag „Waarom moet men lid zijn van den R. K. Vrouwenbond? Spr. antwoordt hierop „Omdat de Kerke- Itjke Overheid het wil." Doch hiermede hedenavond volstaan is niet voldoende en spr. zal hierop dan ook dieper ingaan. De organisatie in het Roomsche leger is er eene bij uitstek. Juist de kerkelijke overheid heeft op al hetgeen wij behoeven, het juiste •inzicht. Het is de uiterste wil van de Over heid, dat thans de katholieke vrouwen 'zich organiseeren. Als dit niet gebeurt, vraagt Z. Eerw. zich af, hoe zal het er dan over vijftig jaren uitzien. Daarna zet spr. uiteen de verplichtingen, die men op zich neemt, doch ook de zeer vele voordeelen, welke men verkrijgt bij het toetreden tot den Vrouwenbond. Als eerste punt behandelt Z. Eerw. het opvoeden .van Roomsche vrouwen en moe ders. Het bijbrengen van meerdere geloofs kennis ec liefde voor het geloof bij hen, die zijn afgedwaald. Het is 'de roeping der vrouw, om Christus' leer te propageeren. Z. Eerw. zet dit met ervkele voorbeelden uiteen. Juist in den Vrouwenbond vindt men voor dit alles zooveel leerstof. Daar leert men en wordt aangekweekt het recht godsdienstige in het dagelijksche leven. Dit in groote af wijking van de moderne meisjes, die zich alleen wijden aan het wufte van de wereld. Ook dwingt direct respect af het werken van de katholieke moeders in hun gezin, ook dit in tegenstelling met de moderne vrouw, die zich alleen ten doel stelt het opeischen van rechten. Dan behandelt Z. Eerw. het j.l. Zondag voorgelezen schrijven van den Bisschop. Laten toch vooral de vrouwen er op letten hun kinderen zedelijk te kleeden. Tot slot geeft Z. Eerw. een lezing uit de oorlogsnovelle van Ernst K aes, v.l. „Moe- derke". Dan wekt Z. Eerw. allen op, toe te treden als lid van den Vrouwenbond. Nieuwe tijden brengfn nieuwe nooden, daarom dus allen medegewerkt tot het groot maken van den Vrouwenbond, opdat het erfdeel onzer vaderen, het heilig geloof, juist door de vrouw moge bewaard blijven. (Luid applaus). Mej. Peters brengt woorden van harte- Jijken dank voor de leerzame rede, door pastoor v. d. Pavoordt gehouden. Verschil- 1 lende mededeelingen werden nog gedaan, waarna na eene korte rondvraag. Met den Christelijken groet werd deze zeer goed be zochte vergadering gesloten. Een gezellig „Spanjaard"-strijkje verhoog de het genot van dezen avond. Totaal gaven zich 10 nieuwe leden op. Eenige weken geleden maakten wij mel ding van hei vellen van een 10-tal zware hoornen op den Heereweg, even voorbij het Westerhoutpark te Heemstede aan de oostzijde van den weg, ter verbreed ng van genoemden weg. Nadien is men verder ge- faan en heeft men even verder aan de Westzijde van den weg, weer 'n tiental zware hoornen neergelegd van de Spruitenbosch- straat tct de Zomerlusxstraat. Vanaf deze straat tot de Spanjaardslaan heeft men een 30-tal hoornen een paar meier Westwaarts verplaatst, zodat dit een belangrijke ver breeding geeft. Vervolgens heeft men van de Spanjaards- laan tot de Oidebarneveldtlaan een begin gemaakt met het dempen der sloot en te vens wordt bij den weg nog 'n strook wei land getrokken, dat eigendom van de ge meente, is ongeveer 5 a 6 Meter breed, zoo dat de Heerenweg hier een belangrijke verbreeding ondergaat.. Door B. en W. van Noordwijkerhout is gisteren aanbesteed het vervangen van de frintverharding met verhard paardenpad door een nieuwe wegverharding, bestaande uit een dek van Topeka met tusschenlaag óp een fundeering van bazaltsteen en een .vak keibestrating op den weg van Wasse naar naar de Noord-Hollandsche grens in de gemeente Noordwijkerhout tusschen het dorp Noordwijkerhout en de buurtschap ,De Ruigenhoek" benevens het vervangen van een vak grintverharding door klinker bestrating aan de zuidzijde. Ingeschreven is door: De Nederl. Bazalt Mij. te Zaandam, per ceel I voor f 163.500, perceeLII 12.700 totaal 176:200.—; De Holl. Mij. tot het maken van werken in Gewapend Beton, te 's-Gravenhage, per ceel I 166.400,» perceel II 11.450, to taal 177.850.—; De N. V. Bitumweg le Utrecht, perceel I 160.000, perceel II 12.000, totaal 172.000. De gunning i$ aangehouden. Als lid van het huishoudelijk bestuur van het Kon. Ned. Aardrijkskundig genootschap is gekozen Dr. P. Tesch, alhier, Door de Motorbrigade is onverwachte controle gehouden op rem- en stuurinrichting van auto's. Bij vijf auto's moest de hand rem bijgesteld worden. De afdeeling Haarlem en omstreken hield 'isterenavond een vergadering in caié .Brinkman. Het diploma van den cursus in Dendrologe werd uitgereikt aan D, v. d, Meulen, A. Volmer, M. Jansen, K. v. d. Belt. Het diploma van den cursus in Tuintce- kenen werd verstrekt aan G J. v. Orden, G. Pool, D. Jacobs, H. Wernsen, K. v. d. Belt, W. v. d Spiegel, E'. J. Vinggink, C. J. Berends, J. W. den Otter, G. Kruyten, J. v. Deventer, G. J. Looijen. Op IS- Mei zal de afdeeling eene excur sie houden naar de stadskweekerijen te Haarlem. Er waren 7 deelnemers bij den wedstrijd in het herkennen van afgesneden takken van heesters. Aanwezig waren een 70-tal genummerde takken, waarvan op een lijst de naam moest ingevuld worden. De uitslag zal later bekend gemaakt worden, daar het nazien en corrigeeren der lijsten te veel werk vereischte, om den uitslag nog den zelfden avond bekend te kunnen maken. Gisteren heeft bij het afrijden van de pont een aanrijding plaats gehad. Een meisje werd met haar rijwiel aangereden door een auto. Het lijwiel werd beschadigd, doch persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Zaterdag 17 April geeft de V. V. Schoten ter gelegenheid van haar 16-jarig bestaan een feestavond in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond in de Tempelier- straat voor haar leden en donateurs. Het belooft een mooien avnod te worden, daar de feestcommissie voor een uitgebreid pro gramma heeft zorg gedragen .en o.a. zich de medewerking heeft verzekerd van het in Haarlem zeer gunstig bekend staande gezel schap van The Follies. Eenige dagen geleden heeft de definitieve oprichtingsvergadering plaats gehad van bo venstaande vereeniging. In het bestuur wer den gekozen de heer#n: J. Wullings. le voorzitter, A, J. Hoonakker, 2e voorzitter, Th. J. A, Vogels, Harmenjansweg 59, le secretaris; A. Vissers, 2e secretaris, H. Hes- seling, penningmeester, E. J, Luddings, bi bliothecaris, H. Leeuw, commissaris. Tot directeur werd gekozen de heer Rooyakkers. De repetitie-avond blijft voorloopig op Woensdag gesteld. Toer, de piloot De Vos gisterenmorgen met een der nieuwste verkeersvliegtuigen van de K, L. M. op het vliegveld Schiphol wilde starten, kon hij zijn toestel niet in een horizontale stand krijgen. De machine verhief zich slechts enkele decimeters van den grond en nam een schuinen stand aan. zoodat een der vleugels over den grond schuurde en gedeeltelijk vernield werd; de :"orap~~werd eveneens ernstig beschadigd. De piloot en de inzittende employe's der K. L. M. bekwamen geen letsel. Maandagavond zijn op de tuin gelegen op de zanderij op Wassergeest te Lisse ter nadeele van den bloembollenkweeker W. F de V. een gedeelte bloemen met kruit en al van E.v.T. Prins v. Oostenrijk bij den grond afgesneden. De heer de V. deed van dit ge val aangifte bij den Rijksveldwachter Boere- ma. Deze toog direct met de V. per 'auto op onderzoek uit, daar hij vermoedde de daders ia Leiden te vinden. Dit bleek 't ge val, want een der daders, een zekere H„ een oud-Engelsch officier, werd daar gear resteerd en te Lisse in het arrestanten- lokaal opgesloten. Gistermiddag is ook de andere dader ge vat, welke de bloemen, 350 stuks, in den Haag voor 7 had verkocht. Een hunner heeft reeds bekend en verklaart den ander voor zijn medeplichtige. J. van Elten, Doelstraat 36,,bankbiiletP. v. Til, Leidscheplein 53, mantelceintuur J. Vogel, Tempeliersstraat (Kiosk) deken J. Boren, Groote Markt 27, grijze poes Fau na de Wilde, Iordensstraat 43, autokussen J. v. Duuren, Westerstraat 43, ketting H. Koops, Hof van Egmond, lorgnet in étui Gem. Reiniging, C. Verdam, melkbus Wen- sinck, Nic. v.d. Laanstraat 7, portemonnair m.i. J.J. v. Pellecom, Timorstraat 51 Scho ten, idem J. de Klerk, Duvenvoordestraat 79, idem S. Mara, Emostraat 21, jongenspet; E.W. Pul, Zocherstraat 21, pyama L. de Konink, Burgwal 55 d., parapluie E. Kraak man, Dusartstraat 4, rozenkrans Politieburea Smedestraat, rijwielbel.merkG. Steffens, L. Vlamingstraat 16, idem J. v.d. Kasteele, Hoofmanstraat 130, heerenring C.H. Jan sen, Oranjeboomstraat 173 B, rijwielbel.merk; N. Bos, Z. Brouwersstraat 9, rijwielbel.merk M. v. Burkum, Groenendaalsteeg 11, rozen krans H. Janus, Kennemerstraat 9 g, da- mesring Politiebureau, Smedestraat, rij wielbel.merkA. Meyland, Z. Schalkwijk, ring sleutels A. Akersloot, Amsterdamstraat 7, kinderschopjes. P. Punt, Emostraat 7, bal F.G. Stadman Haarl. liedestraat 34, damesblouse F. Boe ree, Westergracht 65rd„ beursje H.S. Is raël, Saenredamstraat 92, ceintuurC.J. Jansen, Da Costastraat 5, idem A. Hoender dos, Amsterdamstraat 86, idem (zw. fluweel) Mej. Moser, Groote Houtstraat 159rd„ idem E. v. Scholten, Begynhof 3, idem W. Got- ter, de Keystraat 11, corset; J. Lasones, Leidscheplein 52, foto J. Bosse, Ruychaver- straat 1, films Boot, Burgwal 42, geel hond je Fauna N. Out, Raamsteeg 19rd., bruin hondje Fauna G. Zwart, Oranjeboomstraat 21, br. wit hondje en penning wed. Mes, Jacobstraat 9, grijs wollen handschoen E. Mathys (p.a. Mevr. Gruyters) Admiraal de Ruyterweg 26 II Amsterdam, armbandhor loge W.P. v. Eekhout, Breestraat 30, Kruis Heemskerk, Paoentorenvest 70, grijze poes Fauna H. de Boer, Wagemakers.aan 11, R. K. KerkboekPolitiebureau, Smedestraat, lorgnet (gevonden omstreeks 3 of 4 April j.l.) J. Peek, Kenaustraat 8 G, mandje Beuning, Ged. Oudegracht 17, damesparapluieB. Marchant, Vooruitgangstraat 17, pop J. v. Huis, Oranjestraat 135, rijwielpomp H. v. Hooff, Graaf v. Wiedstraat 18, polijstrollen Stolwijk, Barendsestraat 32rd., pakje goed Th. Smit, Graaf v. Wiedstraat 19, rijwielbel. merk J. Boogaard, Lange Poellaan 16, ro zenkrans in étuiJ. Vissers, Waldezk-Pyr- montstraat 5, rozenkrans C. Kwant, Reitz- straat 2, ring M. Ooms, Korte Lakenstraat 17, rozenkrans N. Rooyen, Duvenvoorde straat 14, damesring M. Stuut, Tetterode straat 77, rijwielbel. merk M. Switser, Rollandstraat 73, kinderspeelgoed C. v. Dantzig, v. O. de Bruynstraat 83, speld J. Rusbach, Adr. Loosjesstraat 1 E, kinder- taschje. Pardoen; v. Eikenstraat 10 Schoten, bal J. Scherpenhuizen, Coltermanstraat 4rood, boek (Latyn) N. v. Duffelen, Amsterdam straat 30, ceintuur A. Kuper, Saenredam straat 9, dasspeld H. Kollaard, J. Nieuwen- huizenstraat "8, defect horloge G. Kuyer, Lange Heerenstraat 36, grijze keeshond Fau na L. Roozen, Adr. Pauwlaan 39, herders hond Fauna Severynse, Kerkhofstraat 17rd., dameshandschoenen J. van Looy, Leid- schestraat 92, lap katoen Dekker, Langen- dijkstraat 28, zwarte poes Fauna J. Jordaan de Witstraat 45, knyptang C. v. Vreeden, P. Kiesstraat 19a, zakmesje v. Straten, Hier. v. Alphenstraat 43 (na des n.m. 6 uur), grijze pet L. Elferink, Rollandslaan 57 te Overveen portemonnaie m.i. Voskuyl, Anslynstraat 18, taschje met rozenkransenHesseling, P. Kiesstraat 73, zweep. Gemeenteraad. VerscheneD is een Suppletoire Agenda; vermeldende 10a Straatnamen (47). Straatnamen. B en W. stellen voor, aan een drietal wegen, gelegen ten Oosten van de Javalaan, waa-aan spoedig bebou- vring wordt verwacht, in aansluiting aan de reeds in deze omgeving bestaande straatnamen de navolgende benaming te geven: Billitonstraat, Madoerastraat en Bankastraat. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor het met de Haarlemsche Football Club gesloten onderhandsche huurcontract be treffende verhuur van weilanden, gelegen ten Zuiden van de Spanjaardslaan, aan te vullen met de bepaling, dat gedurende het tijdvak van dit contract die weilanden, waaromtrent bepaald is, dat zij gedurende de maanden April tot en met Augustus ter beschikking van de gemeente zijn en waar van het grasgewas ten voordeele van de gemeente komt, aan deze Vereeniging in gebruik worden afgestaan en het grasgewas ten haren voordeele zal komen en zulks voor de som van 125 per jaar. Personalia, Voor den Indischen dienst is bestemd dr. A. van Szente, alhier, gou vernementsarts bij den Dienst der Volks gezondheid. 300 arbeiders worden ontslagen. „De Morgen" verneemt, dat op de Doma- niale Mijn niet minder dan 300 mijnwerkers zullen ontslagen worden. De malaise in de mijnindustrie is van dit massa-ontslag de odrzaak. Naar verluidt komen eerst Duit- sche mijnwerkers aan de beurt van ontslag. De Minister van Arbeid, Handel en Nij- verheid heeft tot en met 31 Juli a3s. een De Nederlandsche gedelegeerden op de ontwapenings-conlerentie te Genève. Het dijkbekeer in Gelderland. Meer licht in de zaak-Verschoor. Nederlanders raar de vergadering van bet Internat. Landbouw-Instttuut té Rome. De griep in de Drentsche venen. Belasting op bengelen in ziebt. Onregelmatigheden bij raden van Arbeid. De stichting Kath. radio-omroep opge richt. De gemeente Emmen betaalt voorloopig niet uit. Opzienbarende moord te Amsterdam. De delegaties voor de vredesonderhande lingen met de Riffijnen zijn thans vastge steld. ïsjisjerin over de a.s. ontwapeningscon ferentie. De beide leiders van de muiterij in Salo. niki zijn ter dood veroordeeld. De Senaat van den staat New-York keurt het voorstel goed tot het houden van eet plesbisciet over het drankverbod. Zie verder ook Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m..- 769. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten mor: er worden opgestoken om 7.25. Medegedeeld door het Kon Ned Metcnr i- logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen n 14 April 1926. Hoogste Barometerstand 770.4 m.M. i Coruna. Laagste Barometerstand 738.3 m.M. t Vestmanoer. Verwachting van den avond van 14 tot Jen avond van 15 April: Zwakke, later matige zuidelijke tot zuid- westelijken wind, toenemende bewolking, waarschijnlijk nog droog weer, aanvanke lijk zaqhter. overwerkvergunning verleend voor veende rijen. Aan de agenda der Verbondsvergadering van 19 en 20 Mei a.s, zijn nog twee punten toegevoegd: a. Bespreking van het rapport omtrent de statutenwijziging van H. L. en het daarbij gevoegde ontwerp-statuten (vorige vergade ring aangehouden) Op dat ontwerp zijn ingekomen amende menten van den R.-K .BakkersgezellenbonJ den R.-K. Metaalbewerkersbond en den R.- K. Textielbewerkersbond. Het bestuur adviseert het ontwerp, wat de hoofdpunten betref, in wezen nie te ver anderen, b. Behandeling van bijgaand ontwerp- reglemeni voor „De Centrale Reiskas". Verder deelt het bestuur mede. dat de heer Guit (aftredend) herkiesbaar is. Voor den inhond van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. HAARLEMMERL1EDE. M. de Redacteur sta mii toe een weinig plaatsruimte in Uw veelgelezen blad en bij voorbaatm'n dank. In verband met de thans heerschende waterschaarschte leek het mij niet onver dienstelijk 'net volgende onder de aandacht te brengen van B. en W. van Haarlemmer- liede c. a. Hef zal bekend zijn dat talrijke inwoners van Haarlemmerliede c. a. of ook wel ge noemd Houtrakpolder water halen te Soaarri- dam of volsens memeenteliike indeeling Haarlerrmerliede. Van 't Illand echter, ook behoorende onder voornoemd bestuur, haalt men water van Hourakkerlaan. Nu doet zich dit eigenaardig geval voor, dat op de eetie nlaats'ruim 100 meer betaald rroet wor den dan op de andere, en gezien dat financieel verschil is het op de eene plaats een op- eenhooping van dorstliydenden, terwii! de andere watervoorziening weinig of niets is te doen. Ik vraag het geachte bestuur van Uaarlemmerliede c.a. in 't belang van allen die water moeten halen, kan er mogelijk ook een regeling getroffen worden, dat op beide waterstations, geen prijsverschil bestaat? Een inwoner van Haarlemmerliede c. a.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1