STADSNIEUWS. t I ■N AwMTjyi lllillllisi! DOET UW SCHOENEN GOED NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Woensdag 14 April 1926 Agenda 15 April ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, R. K. Metaalbewerkers. Werkloosheidszorg. Internationaal Verband. St. Franciscus-Lieïdewerk. «Zang en Vriendschap" terug uit Londen. MmÊKM Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. De Koninklijke zangers bij de Boompjes te Rotterdam, de aanlegplaats van de Batavier, zingen even, na het veriaten van de boot, nog een afscheidslied, onder leiding van Lieven Duvosel. Tienjarig bestaan R. K. Mandoline club „Santa Lucia." UIT DEN OMTREK. HAARLEMMERMEER. ZAND-VOORT. OVERVEEN. LUCHTVERKEER. „Zang en Vriendschap" terug uit Londen. De Noord poolreis van het luchtschip „Norge". LAATSTE NIEUWS. Het drama op de Noordermarkt te Amsterdam. Mannenkoor „Caocilia" PONPTRT vrijdag i6 april a.s. Het Internationaal Eucharistisch Congres in Chicago. De Mexicaansche studie commissie te Berlijn. De reis van Paul Boncour. Mussolini's reis naar Tripoli. DuitschRussische garantieverdrag. Motorschuit overvaren Het statenlid C. Thomassen ongesteld. De Damlantaarn te Amsterdam. W inkelsluiting. SPORT* EN WEDSTRIJDEN. DAMMEN. GEMENGD NIEUWS. Op zoek naar het wrak van de loodsboot. De man zonder geheugen gevonden. Een gevaarlijke dronken passagier. 1—1 G. J. J. D. J. D. Kampioen. Bekerwedstrijden St. Bavo. Arbitrair besliste partijen D. J. D. I—S. D. O. I. VOETBAL. ZWEMMEN. Haarlemsche Zwembond. VÈRKEER EN POSTERIJEN. Radio-verheer met Indië. Sociëteit „St. Bavo." R.-K. Jongevrou- wenbond 8 uur Smedenpatroons 8 uur Vioolonderwijs 6 uur Be stuur Spoor en Trampersoneel 8 uur Esperanto 8 uur Metaalbewer kers 8 uur Tooneelclub „Victoria" 8 uur. St. Jozef sgezellengebouw, Jansstraat 59. Zelatricen half 9 uur Rederijkers 8 uur. Theater „De Kroon". Bioscoopvoorstel ling 8 uur. Bovenzaal „De Kroon". Vergadering der vereeniging tot bestrijding van den woe ker 8 uur. Kringzalen, Jansstraat. Feestavond R.-K. Kring half 9 uur. Schouwburg, Jansweg. Zeeuwsche ver eeniging „Baas Jan" 8 uur. Hotel „Spoorzicht". Vergadering van den Bond van oud-leerlingen der ïuinbouw- cursussen 8 uur. Raadhuis, Heemstede Gemeenteraad 8 uur. Raadhuis, Zandvoort. Gemeenteraad half 9 uur. Museum van Kunstnijverheid. Tentoon stelling 104 uur. Waaggebouw, Spaarne Tentoonstei'ing „K. Z. O. D." 10—4 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempelier straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Lieldewerk Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89'A uur R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 1 uur 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uui 's Zaterdags alleen van 9'A12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl weg 309 Overveen (dr. C. Bosch) R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemnofstraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E V Maandags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. - Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. St. Vincentiusgebouw, Nieuwe Groenmarkt 22 Vergadering R.-K. Reclasscerings- vereeniging, afd. Haarlem, eiken Donder dagavond half 9 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Gisteravond hield de afd. Haarlem van den R.K. Metaalbew. bond „St. Eloy" een ver gadering van het personeel der werf „Conrad" alhier. Nadat de leden hunne afkeuring te kennen hadden gegeven over de houding der directie werejie volgende motie aangenomen De leden v.d. afd. Haarlem van den R.K. Metaalbew. bond en werkzaam aan de werf. „Conrad" in vergadering bijeen in Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23 te Haarlem. Ge hoord het verslag v.d, conferenties tusschen den Directeur van den Metaalbond, alsmede van de Directie der Werf. „Conrad" eener zij ds en de vertegenwoordigers der Metaal bew. Bonden anderzijds vernemende de totale afwijzing der alleszins rechtvaardige verzoeken tot uurloonsverhooging., draagt het Bestuur op met alle ten dienste staande en geoorloofde middelen, propaganda te voe ren, speciaal bij de R.K. arbeiders werkzaam aan genoemde onderneming, zegt het Bestuur toe, hierbij alle mogelijke hulp te verleenen opdat de billijke verzoeken, zoo spoedig mo gelijk verwezenlijkt worden. Besluit deze Motie in de plaatselijke bladen te publiceeren •dsmede in het Dagblad „De Volkskrant". In „De Metaal- en Houtbewerker" schrijft „Re" Ziedaar een mooie naam en een mooi doel, toch ligt er achter dezen schoonklin- kenden daam veel verborgen, wat minder fraai is. Ik wil u daarvan een staaltje geven. Er is in sommige vakken een, zij het tijde lijk, overcompleet van personeel, dat voor zoover het werken kan en werken wil, ten deele is ingeschreven bij de gemeentelijke arbeidsbeurzen. Men zou zoo zeggen, dat de leiders van deze arbeidsbeurzen blij zijn de bij hun bu reau ingeschreven vakmenschen aan werk te kunnefl helpen. Misschien is dat zelfs het geval, maar blijkbaar niet overal, tenminste in Haarlem schijnt dit verlangen onder te moeten doen voor de eischen, die St. Bureau- cratius stelt. Eenige dagen geleden kreeg ik een schrij ven van een fabrikant, die mededeelde een spoedwerk gekregen te hebben en mij ver zocht hem direct in verbinding te brengen met de werknemers, waarvan ik wist, dat ze zonder werk waren. Wat is nu eenvoudiger dan, zooals ik dat in verschillende andere steden deed, de ar beidsbeurs op te bellen, met verzoek even- tueele gegadigden zoo spoedig mogelijk aan te sturen om nader mondeling overleg te plegen, waaraan steeds ik erken het met waardeering, gaarne gevolg gegeven werd. Niet aldus in de industrieele Spaarnestad. „Mijnheer de fabrikant moet zich wenden tot de arbeidsbeurs in zijn district, en dan Zal hij er wel nader van hooren." Dat de fabrikant reeds bij de arbeidsbeurs in zijn district geïnformeerd zou hebben, deed niets ter zake. Wie nu de werking van de arbeidsbeurzen kent, weet dat er wel eens een keer antwoord op een dergelijke aanvrage komt, maar het wanneer doet immers niets ter zake Bij Bureaucratius gaat alles langzaam, en omdat Bureaucratius meent, dat het bij hem niet vlugger gaat, mag het ook in andere bedrij ven vooral niet vlugger De fabrikant zit met een flinke spoed- karwei, de werklieden loopen rond met de handen in de zakken, en de schakel tusschen beide groepen, die belast is met „Werkloos- heidszorg" meent te moeten zor-gen voor, in- plaats van vermijding van werkloosheid Wij hebben hieromtrent inlichtingen in gewonnen bij den directeur van den dienst der Werkloosheidsbestrijding, den heer J. Vader, die ons het volgende mededeelt Inderdaad is liet zooals Re schrijft wij Zijn blij, indien wij de bij ons ingeschrevenen aan werk kunnen helpen, en het is ons stre ven, aanvragen van patroons zoo snel moge lijk, met vermijding van alles, wat naar on- noodigen administratieven rompslomp enz. Zweemt, te behandelen. Alles wat op bureau cratie gelijkt, is ons vreemd, moet ons vreemd zijn, want het zou de dood voor onze instel ling betee kenen. Een instelling, die zoo in het volle leven staat als een arbeidsbeurs, kan eenvoudig niet bureaucratisch werken of zij mist het vertrouwen. Dat dit met ons nog niet het geval is, moge o.m. blijken uit het feit, dat wij in Haarlem in 1925 ruim 5300 aanvragen van patroons noteerden en ruim 3800 plaatsingen. Geen enkele patroon uitte ooit een klacht over bureaucratisch werken van de Arbeidsbeurs. Laat Re be ginnen te informeeren naar onze werkwijze bij de patroons, die van de Arbeidsbeurs ge bruik makende namen dier heeren zal ik hem graag meedeelen en hij zal zien, dat zijn klacht niet te handhaven is, sterker: hij zal ze als onjuist moeten intrekken. Wij mee- nen volstrekt in zelfvoldaanheid niet, dat wij er met de Arbeidsbeurs zijn, maar het laatste wat men ons in de schoenen zal kunnen schui ven is toch wel bureaucratie. In het laatst van het vorig jaar had te Pa rijs een vergadering plaats, de eerste na den oorlog, van afgevaardigden van Patroons- vereenigingen in het Loodgieters-, Zink- werkers-en Leidekkersbedrijf, alsmede voor de aanleggers van water-, gas, en sanitaire- artikelen, uit Frankrijk en België, welke ver gadering ook werd bijgewoon ddoor den heer B. W. Lasschuit, Secretaris van den Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons in Ne derland. Men besloot aldaar tot oprichting van een Internationaal Studielichaam, genaamd Internationale Permanente Technische Com- j missie voor de loodgieters zinkwerkers en lei dekkerspatroons en sanitaire installateurs, wa- terwerk-aanleggers van koud- en warm water. Deze Commissie stelt zich ten doel le het vormen van een band tusschen de Bonden onderling 2e het centraliseeren van alle technische documenten, die betrekking hebben op het vak het uitwisselen van gedachten over technische kwesties of over vakbelangen, di op een Congres zullen worden uitgewerkt. In de 1.1. gehouden Hoofdbestuursvergade ring van den Bond van Loodgieters Fit terspatroons in Nederland werd met groote meerderheid van stemmen besloten, zich -bij het Internationaal Verband aan te slui ten en werd als afgevaardigde benoemd de heer B. W. Lasschuit, Bonds-Secretaris, die bereids benoemd is als Vice-Voorzitter der Internationale Permanente Technische Commissie. De tweede vergadering dezer Commissie zal plaats hebben Zaterdag 17 April a.s. te Lille. De agenda van deze vergadering veoneld o.a. het houden van een Internationaal Con gres op 7, 8 en 9 Juni 1926 te Parijs. In het St. Franciscushuis aan de Zoetestraat had Zondag j.l. eene intiem kerkelijke feest viering plaats voor de pupillen van het St. Franciscus-Liefdewerk. Met smaak was het altaar der eigen kapel versierd, waaraan te 9 uur de Eerw. Directeur van het Liefdewerk Pater Noorderweer, de 2de H. Mis opdroeg, waaronder ongeveer 40 -«J... wem der beschermelingen hunne plechtige Eerste H. Communie ontvingen, na daartoe gerui- men tijd avond aan avond grondig voorbe reid te zijn. Pater Noordermeer sprak de jongens op treffende wijze toe. De geloofsbelijdenis werd afgelegd door Jan Oosterveer, terwijl de eeds formule door allen overluid werd opgezegd. Onder het plechtig Lof, dat 's avonds te 7 uur door de jongens zelf gezongen werd, hield Pater Noordepneer wederom een boeien de toespraak en verrichtte Wim Erberir.k na mens zijn mede-beschermelingen de toewij ding aan Maria. Binnenkort, n.l. op 25 April a.s. zullen weer een aantal pupillen tot de Eerste H. Communie worden toegelaten, waartoe zij door eene novene, die Vrijdag a.s. begint worden voorbereid. Op den dag der plechtigheid zal de kapel gedurende de uitstelling van het Allerhei ligste van half twaalf tot half vier voor het publiek geopend zijn. Een keurig uitgevoerde feestgids ligt vóór ons, omschrijvend het tweede lustrum, dat de welbekende Mandolineclub „Santa Lucia", binnenkort zal vieren. Het boekje bevat drie foto's het portret van den eer e-voorzitter Kapelaan J. A. J. van Rooy, die in de jaren van zijn verblijf te Haarlem met zooveel liefde voor de club ijverde het portret van den directeur, den heer Hakkenberg van Gaasbeek, onder wiens bekwame leiding de club tot een muziekvereeniging van plaat selijke beteekenis is uitgegroeid en een groepsfoto, van bestuur en leden. De tekst van den feestgids is zeker in teressant. In een voorwoord wijzen Bestuur en Feestcomité op het doel en de aspiraties der club de eere-voorzitter geeft een terug blik op de afgeloopen jaren, terwijl ten slotte in een overzicht „Santa Lucia's geschiedenis meer zakelijk wordt geschetst. Uit deze drie artikelen blijkt overduidelijk, dat deze Man dolineclub geen oppervlakkig gezelschap is, maar dat zij bezield wordt door een ernstig streven om goede kunst voort te brengen! Hoe zij hierin slaagt, is door tal van gunstige recensies aangetoond. Het feestprogramma vremeldt twee uit voeringen, die een verschillend karakter dragen. Op 27 April in den Janswegschouw- burg een concertavond, welke alle voor gaande zal overtreffen medewerking van het Haarlemsch strijkkwartet, den heer G. Drogtrop, tenor en den heer Jan Nibbering, begeleiding. Dat de club bij deze gelegen heid zelf goed voor den dag zal komen is wel zeker. Zeer aanlokkelijk is ook de ca baretavond op 4 Mei in gebouw St. Bavo, met medewerking van Haarlem's klein Ca baret, waarbij tevens voor verschillende ver makelijkheden is gezorgd. Als Roomsche vereeniging zet „Santa Lucia" haar feest in met een Generale H. Communie voor de leden. Mogen velen, die haar kunstzinnigen arbeid weten te waar- deeren, meeleven met haar feest en dit too- nen door zich als donateur aan de club te ver binden In het verleden heeft „Santa Lucia" bewezen, dat zij de geldelijke bijdragen niet aanvaardt zonder er iets moois voor terug te geven Jubileum bij de „Automaat." Vandaag was het 25 jaar geleden, dat 3e heer A. Kruithof bij het depot Haarlem der Petro- leummaatschappij „De Automaat" in dienst trad. Hij begon zijn werkzaamheden met den handwagen, dien hij later verving door den paardenwagen. Thans treedt de heer Kruithof sedert 15 jaar op als sub-depot houder der maatschappij te Hoofddorp. De vertegenwoordiger uit Haarlem ging den jubilaris hedenmorgen geluk wenschen en bood hem namens de Mij. de gebruike lijke enveloppe aan. Het kantoorpersoneel uit Haarlem schonk een fraaie foto in lijst. Autobotsing. Op den hoek van Oos- ter en Wester Parkstraat, reed een auto tegen het hekwerk van de woning van den heer van der Mye. De oorzaak was bet breken van den vooras, waardoor de bestuurder den wagon niet in de richting kon houden. De bestuur der beweerde, dat de wagen in een kuil van den weg kwam en door het stooten de as het begaf. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Exploitatie uitzichttoren, B. en W. stellen den raad voor, de exploitatie van den water-uitzichttoren over het jaar 1926 te verpachten onder de daarvoor opge maakte voorwaarden, aan den heer C. de Wid, wonende alhier. Ten Ratestraat 14, voor een pachtsom van 605. Een propaganda-avond van den R.K Volksbond. Tot sluiting van het Winterseizoen, zal de afdeeling Overveen van den R.K. Volks bond nog een zeer mooien avond organiseert n op Donderdag 15 April a.s. Het Bestuur is zoo gelukkkig geweest voor dezen avond beslag te leggen op de mooie en leerzame film van de Reclasseetingsvereeni- ging. Deze film bestaan uit 4 acten en zal van het begin tot het eind, door een explica teur worden toegelicht en verklaard. Ter afwisseling op dezen avond is bereid gevonden de Mandolineclub „Santa Maria". De aanvang is gesteld op 8 uur. De opvoering heeft plaats in de St. Aloysius school. De leden hebben recht hunne dames cf huisgenooten mede te brengen, mits boven de 16 jaar. Het bestuur verwacht voor dezen buiten gewoon mooien avond de zaal tjok vol. De boottocht zal nu definitief plaats hebben op Zondag 27 Juni a.s. naar Schoorl en Schoor dam. „Euphonia" zal den tocht opluisteren. Kaarten zijn reeds in de laatste week van April verkrijgbaar bij de bestuursleden. Er zijn 300 kaarten beschikbaar, waarvan nu reeds een deel is besteld. De boot biedt plaats voor ruim 400 personen, zoodat het niet overvol wordt. Ne<LR.-K.Volksbond, Donderdagavond organiseert de R.-K. Volksbond een zeer mooie avond. Het bestuur heeft voor dezen avond beslag weten tele",'*»tl op de film van cl t R.-K. Reclasseeringsvereenigmg. Deze film bestaat in 4 acten, terwijl de Mandoline club „Sancta Maria'' hare medewerking ver leent. De film zal van het begin tot het einde worden verklaard en toegelicht. Tus schen de verschillende actij zal de Mando lineclub zich laten hooren. Het geheel be looft een genotvollen avond. De toegang -s vrij voor katholieken boVen de 16 jaar. Onze Konmklukfi LiedertaieL gistprenmnr>taa aan Konrd uon de Hsitauier. even vóór hef verlaten van 't schip. Naar wij vernemen, is het luchtschip „Norge", waarmede Amundsen een Noord poolreis zal ondernemen Woensdag te 12 uur uit net Aerdrome van Pulham opgeste gen. Te kwart voor twaalf werd het ge vaarte uit de hangar gehaald en de werk zaamheden hadden een vlot verloop, zoodat het zich een kwartier later reeds in de lucht bevond. De „Norge'", die zich zeer langzaam door het luchtruim beweegt, zet allereerst koers naar Scheveningen en zal later vermoede lijk onafgebroken in Noord-Oostelijke rich ting zijn reis naar Noorwegen voortzetten. Het luchschip is in voortdurende commu nicatie met verschillende radiostations, ter wijl ook op het station Waalhaven geluis terd wordt. De „Norge" wordt voortdurend draad loos .gepeild", zoodat tijdens de geheele reis, de plaats, waar zij zich bevindt, nauw keurig bekend zal Zijn. AMSTERDAM, 14 April. In verband met het hier gepleegde misdrijf, verzoekt de commissaris van politie in de 4de Sectie bekend te worden gemaakt met de verblijf plaats van G. Melchers, oud 47 jaar, Tang 1.60 M„ gezet postuur, klein donkerbruin kneveltje, gekleed in bruine jas en vest; vermoedelijk bruine broek, grijze jockey pet, slappe, blauwe boord. Tevens wordt een persoon circa 40 jaar oud, flink pos tuur, dikke zwarte snor, donker uiterlijk, gekleed in loodgrijs colbertcostuum, aan de vingers verschillende ringen, die op Maan- I dag 12 April circa 2 uur, in 't logement van j v. Kolveschoten, gevestigd Noordermarkt 9, gevraagd heeft naar de logeergast Nelly Wijker, verzocht zich ten spoedigste tot hel geven van inlichtingen te vervoegen aan het politiebureau 4a -ectie. Waterstraat no. 106* uUHUEffll Gemeentel. Concertzaal Kaartverkoop W. Alphenaar. Kruisweg. Te Amsterdam heeft deze maand een krachtige actie plaats, om de belangstel ling voor het internat. Eucharistisch Con gres te Chicago te winnen. Prof. Dr. A. Steger zal o.a. een lezing over Chicago houden, die wordt opge luisterd met lichtbeelden. BERLIJN, 14 April. De Rijksregeering heeft gisteravond voor de Mexicaansche studie-commissie een feestelijke ontvangst georganiseerd, waarbij de Rijksminister voor economische zaken het vroégere be zoek aan Berlijn van pres. Calles herdacht. BERLIJN, 14 April. Volgens bericht uit Moskou aan verschillende bladen, heeft de Sovjet-regeering den Parijschen gezant op dracht gegeven bij de Fransche regeering te protesteeren tegen de werkzaamheden van Paul Boncour, vooral tegen diens rede te Warschau. BERLIJN 14 April. De Vorwar'.s, welk blad met het Belgische ministerie van buitenl zaken in goede betrekking slaat, meldt, dat België de Middellansche zeereis van Mussolini beschouwt als een oorlogs bedreiging voor Turkije. Mussolini zou met zijn vlootdemonstratie beoogen een aanval te doen op Smyrna, terwijl Griekenland nog tegelijkertijd in Turksch-Tracië een in val zou ondernemen. LONDEN, 14 April. De Times meldt, dat de Brilsche en Fransche regeeringen infor maties hebben ontvangen, volgens welke Duitschland met de Sovjet-regeering een nieuw verdrag zal sluiten, dat een soort wcderzijdsch waaiborgverdrag zal beteeke- nen. Dit verdrag zal niet gaan tegen den geest en de verdragen van Locarno. VLAARDINGEN, 14 April. Het uitgaan de s.s. Rotterdam van de HollandAmeri- ka-lijn heeft hedennacht op de hoogte van Vlaardingen de motorschuit de 2 Gebroe ders, schipper P. v. d. Graaff, uit Oud- Beierland overvaren. Direct ging het s.s. Rotterdam voor anker en zette een sloep uit. Ten gevolge van de mist kon deze sloep geen der beide opvarenden van de motorschuit oppikken. De schipper van de motorschuit die onmiddellijk zonk, ver dronk. De 13-jarige scheepsjongen Huisman werd door de bemanning van het uitgaan de s.s. Mataham gered en aan land gezet. De motorschuit was geladen met aardap pelen. Het lid der Staten van de prov. Noord- Holland, de heer C. Thomassen is onge steld geworden. Hem is langdurige rust voorgeschreven. Naar verluidt, zal er van de uitvoering van de vier monumentale Damlantaarns niets komen. Een der jongere architecten van P. W. zal volgens de N. R. Ct. een ander ontwerp maken, met ter zijde stelling van de prijsvraag. Zoo goed als in elke gemeente, waar van wettelijke invoeiing van winkelsluiting spra ke is. ontstaat strijd tusschen de voor- en te genstanders eener dergelijke sluiting, waar bij dan de belangen der verschillende bran ches zoowel als die van het personeel den boventoon voeren.- Zoo'n strijd staat, naar het schijnt, ook op het punt te ontbranden in Zandvoort, de bad plaats, welke den laatsten tijd reeds zooveel van zich heeft doen 'spreken. De heer Padt, gemeenteraadslid, heeft n.L B. en W uitgenoodigd, een voorstel tot in voering eener wettelijke winkelsluiting bij den raad aanhangig te maken. B. en W. hebben daarop een afwijzend antwoord gegeven, maar willen den heer Padt wel ter wille zijn, waar om zij een zalf)e op de wonde der afwijzing doen m den vorm van een voorstel We 'kunnen ons heel goed indenken, dat voor een badplaats als Zandvoort winkelslui ting met direct gewenscht is en zeker met in de zomermaanden, als deseizoendrukte hoog tij viert. Een vergadering van handel drijven- den en winkeliers sprak zich m meerderheid dan ook reeds tegen winkelsluiting uit. Maar aan deze zaak, voor Zandvoort nog nieuw, zitten verschillende kanten en daarom doet het voorstel van B. en W. van Zandvoort ierwat bespottelijk aan, omdat het oogen- schijhlijk alleen den winkeliers gelegenheid wil geven.de winkels open te houden en te verkoopen. Het voorstel toch beoogt, den winkeliers toe te staan, hun zaken in de wintermaanden geopend te houden tot 's avonds elf uur, des Zaterdags tot 12 uur en in het zomerseizoen tot twaalf uur en des Zaterdags tot één uur 's nachts. Op des morgens 6 uur wordt vol gens het voorstel het openingsuur bepaald. Ziedaar het Zandvoortsche voorstel tot winkel.... Ja, moeten we het eigenlijk wel sluiting noemen? Is dit voorstel met een zuivere persiflage dier sluiting Wordt daar mede nu wel verandering gebracht in een bestaanden toestand Blijven de Zand voortsche winkels langer open dan tot twaalf, één uur *s nachts Maar als dat met zoo is, dan beh»eft de bestaande toestand toch niet bij verordening bestendigd te worden. En voorts is in het voorstel geen enkel pogen van 6. en W., om den arbeidstijd van het perso neel wat beter te limiteeren, welke bedoeling toch ook wel voorgezeten zal hebben bij den heer Padt, toen hij zijn voorstel indiende. Neen, zóó is het al te gek. Wenscht men in Zandvoort geen winkelsluiting,wij hebben er gaarne vrede mee en kunnen ons een derge lijk streven best verklaren. Maar dan roepe men ook geen verordeningen in het leven, welke slechts een paskwil zijn en daarom het stempel van belachelijkheid zullen dragen. BEVERWIJK I—D. J. D. L 1 P. HoogenboomTh. A. Kok xx 2 J van ZutphenJ. Smit xx 3 Th. BisschopJ. Kok 20 4 Th. Hoogenboom n. o.N. N. 02 5 A. HoogenboomC. Kok xx 6 C. SpanjaardenJ. van Dijk 20 7 J. ThomasJ. Victoor 20 8 A. HonnéR. Kok 02 9 P. VinkP. Beelen 02 10 G. v. ZutphenJ. Veenendaal 02 Nog niets gevonden. Premie van 500 uitgeloofd. De sleepbooten .Noordsvaarder" en „Neptunus", Zondagmorgen uitgevaren om het wrak van den Terschellinger loodsschoe- ner te zoeken, kwamen Dinsdag in de haven van Terschelling terug. Men heeft nog egen succes gehad. Wel liepen de sleepboolen Dinsdagmiddag dwars van het Pornrif op een diepte van elf vadem met haar sleepdraden ^vast in een wrak. doch een daarna ingesteld duikeronderzoek wees uit, dat het een in tweeën gebroken stoomboot was. Dit wrak was begroeid met een dikke laag mosselen en zeeplanten. Tij dens het binnenhalen van het sleeptoestel liep dit verward in het wrak en geraakte verloren. Woensdagochtend vertrokken de sleep booten weer naar zee, om de kust verder te onderzoeken. Door den minister is aan de gezamenlijke bemanning een bedrag van 500 uitgeloofd, wanneer het wrak van den loodsschoener wordt gevonden. De zadelmaker G. de W. te Middelharnis. die sedert 14 dagen zoek was is thans naar de Msb. verneemt, gevonden. Zooals gemeld is was hij Zaterdag nog weg. Zijn vrouw en kinderen hadden zich naar familie te Rot terdam begeven Een neefje die op straat liep zag de vermiste, zijn oom loopen en waarschuwde 'zijn vader, die den zadelma ker mee naar. huis nam. Hij herkende zijn familie niet. was geheel versuft en zag er vreesclijk haveloos uit. Zijn handen waren ontveld -en zijn voeten stuk geloonen. Hii wist te vertellen, dat hii op een bank in het Park te Rotterdam had gezeten; doch daar door een politieagent was verjaagd! Hij schijnt de reis van Gelderland naar Rotter dam ook weer per fiets te hebben afgelegd Men begriipt de bliidschap van vrouw en kinderen toen zii hem weerzagen, zij het dan ook in dezen hulpeloozen toestand. De familie is thans weer naar Middelharnis te ruggekeerd. Te Ierseke (Zeeland) reeds Maandagavond een auto uit Wemeldinge met een passa gier. die dronken was. Deze man schoof tij- Hens het rijden naar den chauffeur toe er. viel boven op hem, waarbij waarschijnlijk het stuurrad brak, en de chauffeur den auto niet meer meester was. Het gevolg was, dat de wagen in een sloot terecht kwam. en de passagier door de vooruit viel en met een ernstige hoofdwond uit de modder werd gehaald. De chauffeur kwam met den schrik vrij. De auto is door de oolitic beslag genomen. Voorloopige uitslag 68 Totale uitslag wordt vermoedelijk 119 voor D. J. D. D. L D. I—A. D. O. I 1 B. v. Langen HermansP. G. v. Engelen 2 H. HoksbergenG. P. Roet 1—1 3 G. J. BlokdijkW. Hopstaken 2—0 4 Th BlokdijkA. Schicring 2—0 5 H. v. d. HeijG. Rump 0—2 6 de LangenA. v. d. Haak 2-M) 7 A. Diel#Jos. Opdam 1—1 8 L. ZaalJ. Smits 0—2 9 BusseJ. Swart 0—2 10 v. d. HeijG. Jansen 2-0 V Totale uitslag 119 Naar wij vernemen heeft De Jonge Dam mer I het kampioenschap in de tweede klas behaaldl Dit is reeds de derde maal dat deze sterke vereeniging het kampioenschap mach- lig is geworden. O. G. wint den beker. De partij tusschen W. v. Roon en C. van Gastele van den damwedstrijd tusschen St. Bavo en Ons Genoegen is door de arbitrage commissie in Den Haag remise beslist, waar door Ons Genoegen de bewer voor dit jaar heeft gewonnen. J. Klein—W Hopstaken 1—1 J. SmitG. Roet 11 Uitslag 128 voor D. J. D. L AMSTERDAM—DUISBURG. Het Amsterdamsche elftal dat op Zondag 25 April a.s. in het stadion tegen Duisburg uitkomt is als volgt samengesteld Doel Oerlemans (Spartaan) achter Ohm (Spartaan) en Van Kol (Ajax) midden Ferwerda (BI. Wit). Andriesen (Ajax) en Hordijk (Ajax) voor Hamel (Ajax) Vol kers (Ajax), Rutten (Ajax) Kuikens (Spar taan) en Homburg (B. Wit). Reserves zijn Spanjaard V.V.A.) v. As- selt en Lietzen (BI. Wit) en Siebeles (D-E.CJ Stedenwedstrijd Den HaagHaarlem 21 April 1926 in de Regentes te 8 uur. Het Bestuur van den Haarl. Zwembond verzocht ons te willen vermelden, dat zij, die de zwemsters en zwemmers willen ver gezellen naar den Haag, ter bijwoning van bovengenoemden_ wedstrijd zich uiterlijk vóór Zaterdag 17 April gelieve op te geven bij de Vereenigings-secretarissen. De kosten zullen p. m. f 2 bedragen. Verzamelplaats halstation Haarlem 6 uur 21 April 1926. Opbrengst iets meer in het le kwarlaaL Het radio-verkeer Nederfand-Ned. Indie (rechtstreeksch en via Amerika) bracht op, voor zooveel het aan Nederland toekomen- aandeel betreft, over het le kwartaal 1926 rond 237.100, tegen rond 216.-500 over le kwartaal 1923

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5