Radio-Omroep. Rijksminister Kiilz zet zijn standpunt uiteen over het koloniale vraag stuk. De Nederlandsche delegatie ter voorbereidende ontwapenings conferentie te Genève. De delegatie voor de vredesonderhandelingen in Marokko. Geestdriftige ontvangst van Mussolini in Tripoli. Onder de Radio-berichten: Het antwoord van Tsjitsjerin inzake de ontwapenings-conierentie. De beide leiders van de muiterij te Saloniki ter dood veroordeeld. De Senaat van den staat New-York keurt het oorstel goed om een plebisciet te hoyden over het drankverbod. De Fransche Ministerraad. De muiterij in Saloniki. Ongewensche vreemdelingen. AND De studie-commissie voor den Volkenbond. De betalingen op grond van het plan-Dawes. De toestand van den prins van Wales. Een plebisciet in den staat New York. Nieuwe werkloozenrelletjes in Polen. UIT ONZE OOST. De malaria-uitbarsting te Tegal. Prof. Rodenwalt met zijn staf naar Tegal. De ontwapeningsconferentie. Prauw met Gasoline in brand. Het bezoek van Skrynski. Het drankverbod in de V. S. Het invretend communisme. RECHTZAKEN. Incident in de Rechtzaal. De Haagsche kuitenprikker. KUNST EN KENNIS. Nieuwe uitgaven FEUILLETON. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. rapport over de koloniale problemen zal uitbrengen. Een vergiftiging. Uit Grenoble wordt gemeld, dat een uit zes personen bestaande familie van Italiaan- sche afkomst, vergiftigd is na het eten van slakken, die in een slecht gereinigde koperen pan waren toebereid. Hun toestand is zeer ernstig. Soc.-dem. Internationale. Aan het slot van de werkzaamheden van het bestuur der soc.-dem. Internationale Het koloniale probleem voor Duitschlar.d. In het „Berl. Tageblatt" zet de rijks minister van binnenlandsche zaken Külz (die in de jaren 1907 en 1908 in Duitsch Z. W. Afrika het statuut der autonomie van de gemeenten beeft geregeld en ingevoerd) het Duitsche standpunt ten opzichte van het koloniale probleem uiteen. De heer Külz wijst er op, dat het ver langen van Duitschland naar koloniën niets te maken heeft met imperialisme en milita risme. Duitschland's wederopneming in de rij der koloniale mogendheden is veeleer een kwestie van Duitschland's recht en Duitschland's eer en van economsche en cultureele gelijkstelling. Minister Küls herinnert er voorts aan, dat de verdeeling van de Duitsche kolo niën in strijd is met de door Wilson op gestelde punten, terwijl hij met beslistheid de in de mantelnota van 18 Mei 1919 ver ratte bewering omtrent Duitschland's koloniaal wanbeheer afwijst, zich beroe pende op de uitspraken van Engelsche des kundigen over Duitschland's koloniale be kwaamheid. De schr. constateert ten slotte, dat van het standpunt van gelijkheid onder de rolken onderling, Duitschland een historisch en zedelijk recht heeft een plaats te blijven innemen in 'de rij der volken, die deel heb ben aan de cultureele en economische ont wikkeling van overzeesche landen. Wij weten, aldus minister Külz, dat deze tan# van zaken geen kwestie van 4ieden of norgen is. E«m uitsluiting van het Duitsche volk van deelneming aan die economische en cultureele ontwikkeling van de koloniale gebieden is echter onmogelijk. Deelneming ran de ontwikkeling dier koloniale territoria behoort .tot de economische levensbehoeften van Duitschland en is ook in het belang van een goede oplossing van het vraagstuk van het herstel. De zaak-Janicke. Men herinert zich, dat Jr Janicke, de schoonzoon van rijkspresident Ebert, inder tijd disciplinair is gestraft hij werd ver oordeeld tot 100 M. boete omdat hij in iet vreemdelingenboek van eeiï hotel op Capri naar aanleiding van Hin ienburgs ver kiezing had geschreven: In dit gezellige huis konden wij vergeten, dat een man als Hin denburg tot riikspresident is gekozen. Tegen dit vonnis hebben het dept. van ouitenl. zaken dat het ontslag van Ja nicke als attaché eischte en diens ver dediger hooger beroep aangeteekend. De zaak komt thans voor het Reichsdisziplinar- hol te Leipzig, waarvan de president van het Rijksgerechtshof eveneens president is. De bezette gebieden, k 1 Gisteren arriveerden hier de Pruisische minister van binnenl. zaken Severing en de rijksminister van justitie en de bezette ge bieden dr. Marx voor het voeren van be sprekingen met de vakvereenigingscommis- sie voor de bezette gebieden en met de autoriteiten. Da Economische Conferentie. De Engelsche gedelegeerden, die zullen deelnemen aan den arbeid van de door Gustave Ador te presideeren voorberei dende commissie der Economische Confe rentie, die Vrijdag a.s. te Genève zal wor den geopend, zijn: Sir Hubdbt Llewellyn Smith, van de Board of Trade, Sir Arthur Balfour, Walter Layton, hoofdredacteur van de „Economist" en Arthur Pugh, voorzitter van den Algemeenen Raad van het Vak- ▼ereenigipgscongres. De a.s. voorbereidende ontwapenings conferentie. In de commissie voor de voorbereiding der ontwapeningsconferentie zal Nederland vermoedelijk worden vertegenwoordigd door jhr. Loudon, den gezant in Parijs, luite nant-generaal van Tuinen, militair deskun dige, en schoqt-bij-nacht Surie voor ma rine-^ angel egenheden. Soc.-dem. Congres te Zurich. Uit Zürich wordt aan de „Voss. Ztg." ge meld: In de gisteren gehouden vergadering van het bestuur der soc.-dem. Internatio nale werd het voorstel der onafh. arbei derspartij in Engeland (I. L. P.) om onder handelingen aan te knoopen met de com munistische Internationale over de verecni- ging der beide Internationales met 247 te gen 3 stemmen verworpen. In de motiveering wordt betoogd, dat het voorstel der I. L. P. door de executieve der Derde Internationale reeds is verwor- oen, zoodat bet bestuur der soc.-dem. In ternationale nog slechts de practische on uitvoerbaarheid van het voorstel heeft te constateeren. Aan het congres nemen gedelegeerden van 20 verschillende landen Heel Op voorstel van Vliegen (Nederl.) werd besloten een commissie te benoemen, wel ke op het internationaal congres van 1927 zonder bloedvergieten werd bedwongen. Dit was niet aldus. Terwijl de aan den dictator trouw gebleven troepen met de opstande lingen vochten, -wierpen vliegtuigen bom men op de stad. Er zouden ongeveer 200 dooden en gewonden zijn. De reis van prins Carol. Naar uit Bóccharest wordt gemeld, wordt van officieele zijde categorisch tegenge sproken, dat de gewezen kroonprins Carol per auto over de grens zou zijn gekomen. Verder maakt het telegram melding van een besluit van de regeering, om de hoo- gescholen te heropenen zonder het nemen van sancties tegen de studenten, die ge staakt hebben. Radencongres te Moskou. Blijkens een bericht aan dc „Köln. Ztg." is gisteren in het Kreml te. Moskou het Al- Russische Radencongres gopend. Op de agenda staan o.a.: Maatregelen ter afwending der gevaren, welke de valuta bedreigen; de bestrijding van de economi sche crisis; de beteugeling der toenemen de criminaliteit. «Het particuliere kapitaal in de industrie. Een tegenslag hadden sommigen der reizi gers te boeken vóór dat zij aankwamen in Tripoli. Het vliegtuig dat de onderstaats secretarissen van oorlog en luchtvaart, ge neraal Cavalleio en generaal Bonzani ver voerde, moest een noodlanding doen op zee. De inzittenden werden door een koopvaar der opgepikt en naai Malta gebracht, waar zij op het Britsche s.s „Quaen Elizabeth" overgingen. Daarna kwam het Italiaansche oorlogsschip „Tigre" ze halen om naar Tri poli over te brengen. De oorlog in Marokko. Het Journal" zegt over de a.s. conferen tie in óedjda, dat generaal Simon volkomen door Parijs en Madrid wordt gesteund Hij is voornemens ronduit te spreken en de Riffijnen te sommeeren te bewijzen of zij ja In den ministerraad heeft Briand een uit eenzetting omtrent den huldigen toestand in Marokko en Syrië gegeven. De raad keurde het verbod tot het hou den van de op morgen vastgestelde mani festatie van ambtenaren goed. De buitengewone krijgsraad heeft de lei ders der muiterij te Saloniki, kolonel Dja- velas en kolonel Carakoefas, ter dood ver oordeeld. Zeven andere beklaagden werden tot gevangenisstraf veroordeeld. Uit New York wordt gemeld, dat het immigratie-bureau van het departement van 1 -- lllliuigianv-uui vuu t'-u «-r— of neen voornemens zijn de eenige mogelijke Arbeid een half millioen dollar ter beschik voorwaarden te overwegen. De feitelijke on- king heeft gesteld voor de repatrieeririg derhandelingen zullen pas beginnen wanneer va(l ongewenschte vreemdelingen, die thans de Riffijnen er in toestemmen dat de Fran- ;n a[je Heelen van de yereenigde Staten schen en Spanjaarden de troepenbewegingen uitvoeren, welke bestemd zijn om te verhin- worden opgespoord. Tot dit doel worden de lijsten onderzocht van alle openbare in- P.e °PPers'e raa^ voor het nationale be» Fransche stellingen in de zone van Taza te drijisleven te^Moskou heeft de mogelijkheid verbjnden, hetgeen de omsingeling van het Rifgebied in het Oosten zou voltooien. De Spanjaarden zijn eveneens voornemens hun linie in de richting van Tetoean vooruit te schuiven om Tsjesjean te beheerschen. De vredes-delegatie. Thans is do samenstelling bekend van de Fransche, Spaansche en Riffijnsche delega ties, die denl5en April in Oedjda zullen deren dat v,de wapenstilstand een misleiding stellingen voor steunverieening, van zieken- is. Het betreft hier de Fransche frontlinie, huizen, apotheken enz Op de lijsten der- tot de uiterste grens der Fiansche zone te genen, die voor terugzending naar hun land brengen. Er wordt overwogen de Spaansche jn aanmerking" komen, staan reeds de na- stellingen in de streek van Melilla met de men Van 500 personen. Verleden week heb ben de gerechtshoven opnieuw 500 beve- ingezien om de deelneming te vergemakke lijken voor particulier kapitaal aan de in dustrie door particuliere industrieelen toe te staan, kleine fabrieksondernemingen op te richten, door de pachtcontracten te verlengen van degnen, die getoond hebben de productie goed te organiseeren en door het toestaan van gunstiger voorwaarden aan particuliere industvieclen dan aan par ticuliere kooplieden. Naamlooze vennoot- werd besloten om te protesteeren'tegen het "happen met financieele deelneming van rion c i 1 *n r 7n .vn TAinrnon nnrtnfi/»ni nm ri o ongestraft laten van de moordenaars van Matteo'.ti, en voor dezen een monument op te richten in het Volkshuis te Brussel. Ver volgens word met algemeene stemmen een resolutie aangenomen om instemming te be tuigen met de economische en ontwapenings conferenties. Men sprak zich verder uit ten gunste van een toetreding van Duitschland tot den Volkenbond zonder verder uitstel den staat zullen worden opgericht om de particuliere industrie bedrijfskapitaal te verschaffen. Mnssolini In Tripoli. Het blijft geestdriftig gestemde berichten stroomen over het bezoek van Mussolini aan Tripoli. Overal wordt hij luide toegejuicht en zelfs dragen tal val inlanders boven hun in September a.s, en ten gunste van een burnoë zwarte hemden, omt aldus van hun toewijzing van een Raaaszetei. fascistische gevoelens blijk te geven. Zoowel Mussolini als De Bono de gouver- Het Fransche mandaat over Syrië. neur van Tripoli, droegen zwarte hemden Markies Alberto Theodoli, de voorzitter de gouverneur echter had zich in generaals- van de Mandatencommissie van den Vol- uniform gestoken, terwijl Mussoiini in de kenbond, heeft heden de berichten die te uniform van „korporaal" der fascistische Damascus en Beiroet circuleeren tegenge- militie verscheen. Op ziin zwarte fascisten sproken, volgens welke dc Syrische gedele- baret had hij een vederbos gestoken, zoodat geerden toen zij twee maanden geleden te hij geheel een Oosterschen Indruk maakte Rome waren voor de zittingen der Manda- hetgeen de Arabieren imponeerde, tencommissie, niet ontvangen zouden zijn. Mussolini sprak de menigte in Trippli met Integendeel heeft Markies Theodoli uren j „Italiaansche fascisten van Tripoli'' toe en met hen geconfereerd en hebben zij hem dc* verzekerde nogmaals, dat Italië, hetwelk petities overhandigd, waarin de grieven be- groot was in dc Middellansche Zee dit we- schreven waren tegen het Fransche bestuur derom worden zal. Deze ivoorden wekten van hun land. De Syrische gedelegeerden zulk groot enthousiasme, dal de correspon- zijn niet alleen 'door hem, doch door alle dent van de „Associated Press" naar voren leden der commissie ontvangen. drong en „Sfclve Imperator'' riep, hetgeen Markies Theodoli sprak eveneens tegen „de kleirn korporaal met voldoening aan- dat. Frankrijk voornemens zou zijn wegens vaardde. financieele bezwaren het mandaat over Sy- rië op te geven en dat Italië deze taak zou j overnemen. Italië zou volgens Markies Theo- j doli niet eens gaarne bereid zijn een derge- I lijk mandaat te aanvaarden. Weliswaar heeft I Italië behoefte aan koloniën, doch dit moe- 1 ten gebieden zijn waar het surplus aan land- j bouwers in vrede leven kan. Doch Syrië is hiervoor niet geschikt. Een boek van Farinacci. Farinacci zal binnenkort een boek publi- ceeren, waarin hij zi n loopbaan als secreta ris-generaal dei fascistische partij zal be schrijven. Vertrouwen in den Volkenbond. In antwoord op critiek van de oppositie in het Bulgaarsche parlement heeft de mi nister van buitenlandsche zaken o.a. er op gewezen, dat de politiek van de regeering gericht is op het nauwer toehalen van de banden met de Balkanvolken. In de eerste plaats aldus de mimstei, zetten wij ons vertrouwen op den Volkenbond. Doelende op de door hem te Genève ge houden conferenties inzake de vluchtelin- genkwestie, betoogde de minister de nood zakelijkheid van een leening, welke Bulgarije in staat moet stellen de vluchtelingen onder dak te brengen, waarbij hij de hoop uit sprak, dat daaromtrent een beslissing zal vallen in de a.s. ziting van den Raad van den Volkenbond. Ten slotte verklaarde de minister, dat de Bulgaarsche politiek bedoelt de onafhanke lijkheid en de vrije ontwikkeling van het volk te waarborgen door een nauwe entente met de buurstaten en door zich de sympa thie te verwerven van alle mogendheden. Het valsche muntersschandaal. Bij zijn jongste verhoor verklaarde Palla- vicini geen enkele inlichting te kunnen verstrekken nopens de personen, die de vervalsching der Fransche bankbiljetten heb ben op touw gezet of daaraan hebben me degewerkt. Zijn verklaringen bepalen zich naar hij zeide tot die, welke zijn vervat in het rapport der parlementaire commissie en degene, welke door de bladen zijn ge publiceerd. Hij verklaarde, er nimmer rechtstreeks kennis van te hebben gedra gen, dat de regeering of de minister-presi dent eenig aandeel zouden hebben gehad in de vervalschingsaffaire of dat zij daar van in kennis waren gesteld. Uit Boedapest wordt gemeld, dat alles in gereedheid wordt gebracht voor de be handeling van het proces tegen de valsche Counters. De procureur-generaal heeft de persvertegenwoordigers meegedeeld, dat het nog loopende aanvullende onderzoek de behandeling niet zal beletten, daar de ver schillende nieuwe gegevens, welke daarbij aan het licht zijn gekomen, geen moeilijk heden daaraan in den weg kunnen leggen. De opstand in Saloniki. De „Quotidien" zegt, dai volgens indi recte berichten uit Griekenland de gebeur tenissen der afgcloopen week in Saloniki zeer ernstig waren. Pangalos trachtte te doen gelooven, dat de militaire muiterij dranken zal worden verstaan. len tot repatrieering uitgevaardigd. De algemeene commissaris heeft ver klaard, dat degenen, die buiten de voor de 'mr-irfran'en, voornamelijk zeelieden, in loofde wijze in de Vereenigde Staten zijn gekomen, uit het land zullen worden gezet. Gedurende de laatste twaalf maanden zijn op die wijze ongeveer 20.000 van dergelijke immig-anlen, voornamelijk zeelieden, in Amerika binnengedrongen De grenspa- bijeenkomen om over de voorwaarden tot trouilles hebben in het afgeloooen jaar 4600 den vrfede tusschen Frankrijk Spanje eener- personen wegens ongeoorloofde imtmgratie zijds en de Riffijnen anderzijds te beraadsla- aangehouden. Tegen 2700 is reeds een bevél f 1. - r loriirïil vól". gen. De Fransche delegatie bestaat uit generaal Simon, commandant Duclos als vertegen woordiger van resident-generaal Steeg, en den heer Ponsot, de Spa&nsche uitcomman- dant Aguilar en kapitein Miguel, alsmede den heer Lopez Olivan, directeur van het bureau van oden minister-president in Ma drid; de Marokkaansche s'.ammen zijn ver tegenwoordigd door Si Mohammed Azerkan, minister van buitenlandsche zaken van het Rifgebied; Si Mohammed Hitni en Si Ahmed Sjeddi, deze beide laatsten door de stammen aangewezen. De strijd om Pe'ring. Thans is vastgesteld dat Toean sji joei na zijn staatsgreep Zaterdag j.l. gevlucht is in een handelsgebouw in de wijk der buiten landsche legaties. Hij heeft de regeeringsze- gels met zich meegenomen onder mededee- ling dat hij niet verantwoordelijk is voor de tijdens zijn afwezigheid uitgevaardigde man daten. Er loopen echter tegenstrijdige berichten omtrent het verderle lot van het hoofd van het uitvoerend bewind. Hij zou gevangen genomen zijn door de leiders der Koeo min tsjen, of gevlucht zijn in de Fransche legatie. tot repatrieering uitgevaardigd, terwijl ver scheidene duizenden zonder vorm van pro ces over de grens werden gezet. Bij het Congres zijn thans twee nieuwe deportatie-wetten ingediend, welke be- ■>o<ien de beperking der deportatie van vreemdelingen tot vijf jaar op te heffen en waarin 14 verschillende punten worden vastgesteld, die als reden voor deportatie kunnen gelden. De door de Duitsche vertegenwoordigers te Parijs, Londen, Rome en in andere hoofd steden ingewonnen informaties hebben de Duitsche regeering bevredigd, zoodat zij uitvoering kan geven aan haar plan tot medewerking aam de hervorming van den V. B. Raad. Volgens'het „Berl. T." zal het Duitsche antwoord op de uitnoodiging van het secretariaat dezer dagen worden ver zonden. Na den terugkeer van Stresemann zullen de voorloopige besprekingen met de andere regeeringen worden voortgezet en zal een Duitsch vertegenwoordiger worden aangewezen. Het blad acht de benoeming van Ministerialdirektor Gausa waarschijn lijk. De financieele secretaris van de schat kist Ronald NecNeill deelde in het Lager huis mede, dat de totale som, tusschen 1 Januari en 31 Maart van den agent-gene raal voor de schadevergoedingsbetalingen ontvangen 54.660.000 gouden marken was of 2.735.300 pond sterling. Van deze som vertegenwoordigde 1.715.000 pond sterling het aandeel van Engeland in de schade vergoedingen; het aandeel der andere dee- len van het Britsche Rijk was 258.000 pond sterling. Het overblijvende bedrag vertegen woordigde ontvangsten voor het bezettings leger en de Belgische oorlogsschuld. Vernomen wordt dat d^ prins van Wales Donderdag of Vrijdag naar het vasteland van Europa hoopt te vertrekken. Hij gaat zeer vooruit na de ooroperatie die hij heeft ondergaan. Het is niet bekend of hij zijn oorspronkelijk plan zal uitvoeren 'om naar Biarritz te gaan. De Senaat van den staat New York heeft het wetsontwerp goedgekeurd tot het hou den van een plebisciet in den herfst over het stellen van den eisch aan het congres, dat iederen staat het recht zal worden ver leend te bepalen wat onder alcoholische Gisterenmiddag schoolden h:er voor de Het is inde-daad ontstellend te vernemen hoe verschrikkelijk de malaria te legal heeft huis gehouden, schrijft het Bat. Nbl. Het aantal slachtoffers is groot en in ver gelijking met Ceribon, waar kort geleden dc alarmeereride persberichten de aandacht op den slechten gezondheidstoestand al daar vestigden, is Tegal er al zeer slecht aan toe.. Verschillende desa's in de on middellijke omgeving van Tegal zijn vooral niet gehe 1 en al uitgetorven, niettemin is bevolking zoo achteruitgegaan, dat zij een veriaten en desolaten ind-uk wekken. Er heerscht in de verschillende kampongs een toestand van verwaavloozing, welke alle beschrijving tart, doch even snel en doeltreffend als zulks te Cheribon is ge schied zullen ook hier de noodige verbe teringen worden uitgevoerd. DONDERDAG 15 APRIL, HILVERSUM 1050 M. 12— en 7.30 Polit eber. 3.304.30 Uurtje voor Wees- en Ziekenhuizen, door Mevr. Ant v. Dijk 5.006.30 Vooravondconcert door" het If. D. O.-orkest, o. 1. van Frans Lupgens. Weensch programma. Werken van Strauss, Foci-:, Kreisler en Komzak. 6.307.30 Fransche les vanwege de afd. H. D. O., taa'cursus, door den heer Ch. Miche 7.45 en 10Persber 8.15 Uitzending van het abonnementsconcert u t het Concertgebouw te Amsterdam, (aangeb. door de N.V. Philip s Radio) Het Concertgebouw-orkest, dir. Willem Mengelberg. Soliste: Cecil a Hansen, viool." Sinfonietta, vioolconcert van St. Saëns, door C. Hansen, met orge'begel Pauze. Symphonie Uo. 111 „EroicaBeet hoven. 10.0011.00 Her-utzendjng van de programma's van Londen, Parijs en Berlijn DAVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 Concert door het Radio-kwartet en so listen (alt, tenor, viool) 1.202.20 Gramofoonmuziek. 4.20: Lezing: Some intmate glimpses of Brazil. 4.35 Tro- cadero muz ek 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmuz'ek 7.20 Tijdsein Big Ben weerbcr., nieuws. Lez-if: Heroes of commerce-Lord Rotsch ld - 7.45 Piano sonates van Haydn. 8.00 Lezing: Some ghosts of gold Chelsea 8.20 „The Web drama van Stirl ng Boyd in 3 acten. le acte: Scene 1. Alan Carnegie's v 11a op den avond fan 7 Juni. Scene 2. Twee da- gen later. 2e acte: scene 1. een cel in de gevangenis i, d. maand November van hetzelfde jaar. 2e scene Gereonts-hof 4 dagen later. 3e scene. Hetzelfde tafreel 2 uur later. 3e acte: le scene Alan's villa dr e weken later December. '2e scene Hetzelfde tafreel een paar uur later Januari. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. Lezing: Aeronautical eng neering —10.50—12.20 Dansmuziek v. h. Savoy- hotel. PARIJS „RADIO—PARIS" 1750 M. 12.50 Concert Lucien Par s, piano, viool, cello. 2.05 Nieuwsber. 5.05 Kinderuurtje 835 Esperantoles, boekhoudles, pers ber. 9.05 Concert. KONiNGSWUSTERHAUSEN 1300 M 7.50 „Die Katastrophe", vervolg radio roman v. H. J. Gramatsk. 8.20 Kamer muziek van Schumann door het Have- mannk'wartet (2 violen, viola en cello) Daarna nieuwsber. 9.5011.20 Dans muz'ek. BRUSSEL, 262 M. 5.20 Kndermati- nee. 8.20 Orkest concert. 10.20 Nieuwsber. MUNSTER 410 M 12.35—1.50 Or kestconcert 3.35 Fantasieën uit groote Opera's. 4.20 Lezing, 5.00 Voorle- z:ng: Rheinische Rebellen 6.00 Lezing Re chsgesundheitswoche 6.307 00 Ju- ristische causerie 7.20 Concert u. d. Stadthalle, Daarna her-uitzending bu.tenL stations. PASTOOR VAN RIJCKEVORSEL. Naar de Loc. meldt zal pastoor van Rii- ckevorsel, die verleden jaar om gezond- Het blad verneemt, dat Prof. Rodenwalt heidsredenen naar Europa ging in October met een ganschrn staf van personeel w.o. dr. Wallig en dr .Sosilo en muskietenvan gers naar Tegal i* vertrokken teneinde de onmiddèllijk-noodige verbeteripgsmaatrege- len te treffen, en de uitvoering ervan te leiden. Het plan-Sitzen en Louzada betreffende de verbetering van den assaineeringstoe- stand wordt volgens nadere aanwijzingen gewijzigd, zoodat bij de uitvoering ook be reikt zal worden bestrijding van het mala ria-gevaar. De noodige werken zullen een staatsarbeidsbeurs en het minister e van a"anzienliïke som gêlds kosten, maar de arbeid ca. 1000 werk'oozen samen, die deze toestandeischt dringend hulp, gebouwen poogden b nnen te dr.ngen. De pobtie herstelde de orde en arresteerde meer dan 70 betoogers. Vier agenten wer den gewond. Een stuurman gewond. Uit Semarang wordt door Aneta gemeld, dat het s.s. Robert Dollar Zaterdag 25000 Reeds is medegedeeld, dat het antwoord kisten gasoline vervoerde, bestemd voor de van Rusland op uitnoodiging tot declnem eg Standard Oil Corap. Eer, prauw, inhoudend aan de voorbereidende ontwapeningsconfe- 55800 liter is 's avonds door onbekende rent e bij het secretariaat-generaal van den oorzaak in brand gevlogen. Een ontploffing Volkenbond is ontvangen. Het antwoord van Tsjitserin aan den Vol kenbond wijst in buitengewoon heftige be- woord ngen elke deelneming door Sovjet- Rusland aan Volkenbondsconfere.nties, voor zoover die te Genève worden gehouden, van de hand. Tsjitsjerin verklaart op grond van de door den Zwitserschen Bondsraad tijdens het proces-Worewsky aangenomen 4»ouding niet het minste vertrouwen te hebben in de beloften van Zwitserland om den Sovjet- gedelegeerden gelijke rechten en bescher- m:ng te waarborgen als den gedelegeerden van andere staten. In verband met de keuze van de plaats voor de bijeenkomst der voor bereidende ontwapeningsconferentie, zegt Tsji'sjerin overtu:gd te zijn van het weinig ernstige karakter en het gebrk aan op rechtheid van dit Volkenbondsin t'atief, alsmede van zijn onbevoegdheid en onge- sch ktheid tot het verwezenlijken van een zoo belangrijk werk als de bijeenroep'ng van een universeele ontwapen'ngsconferen tie. Rusland wacht daarom tot het in t'atief zal worden genomen door een speciaal daartoe gevormde commissie ver van dc trad ties en intriges van Genève en die betere waarborgen voor succes kan bieden dan den Volkenbond. De Poolsche minister-president Skrynski, is gisteren te Praag aangekomen. Benesj begroette hem aan het station. Een bijzondere commissie uit het Repre sentantenhuis zal Dinsdag beginnen met een enquête inzake den toestand, voortvloeiend uit het drankverbod. verwondde zwaar den stuurman, die de wacht had. De prauw, als een toorts bran dend, dreef het kanaal rond, waar nog ze ven volle benzine-prauwen gemeerd lagen. Een aantal politic-booten voer uit, alsmede de drijvende brandspuit „Jan van der Hey- den" De Oostenwind dreef de nrauw naar de pier. De „Jan van der Heyden" bracht tegen den morgen een stalen tros uit, zij heeft de prauw weggesleept, welke buiten Semarang aan den wal werd gezet, waar zij nog 36 uuj- doo-brandde. Het havenbeheer van Semarang besloot onverijld maatrege len te nemen ter voorkoming van herhaling. Te Semarang werden v'er pol'.tie-agentcn 'n het bezit gevonden van lidmaaschapkaar- ten van den 'Sarekat Rajat. Bij dit eenigszins verrassende feit zij aan gemerkt dat men hier niet te doen heeft met vier niets-nutters maar ipet zeer goede pl cbsgetrouwe ambtenaren. D» P""'*" kronkel in hun hersens, het eenige hersen- ceiletje dat verkeerd is gevuld, zul.en wij maar zeggen is dat, waarin een dosis com- mun'sme zit opgeborgen. Een van de vier is zelfs een der besten van het gansche korps. Het Dagb'ad schrijft over den inval bij Api te Semarang: Onder de abonné's van evengenoemd communistisch blaadje vond men zeer veel In'andsche bestuursambtenaren. En uit het leger werd een soldaat ont- slagen, die in het bezit moet zijn geweest van br even met instructies uit het commu nistische hoofdkwartier, waarvan het papier was beschreven met een w tte soort inkt, van dit jaar naar Java terugkeeren. Pastoor van Rijckevorsel is weer geheel hersteld. Hij vertoeft thans te Rome. Iemand was geverbaliseerd, terzake vatt openbare schennis der eerbaarheid. Verdachte verscheen in de beklaagden bank voor den Haagschen politierechter en hij bracht zijn advocaat mee. Toen de pol tierechter gezegd had, dat de zaak met gesloten deuren behandeld zou worden, vroeg hij aan verdachte: „Daar heeft U zeker geen bezwaar tegen?" De 'advocaat antwoordde: „Namens ver dachte wil ik daartegen protesteeren." „U wil zeker reclame maken?" vroeg de politierechter, terwijl de offic.er hem bijviel met: „Ja, ja!" „O, neen ik stel er zelfs prijs op, dal mijn naam niet in de krant komt. Ik voel me be leed gd door Uw uitdrukking van reclame maken." „Waarom wilt u dan openbare behande ling van de zaak?" „Omdat ik de zaak zoo ridicuul vind. dat ik me niet kan voorstellen, dat het parket zijn tijd verknoeit met dergelijke zaken." Het antwoord van den rechter wast „Heeft mijnheer de Offic er nog iets te zeggen? Dan wordt de zaak met gesloten deuren behandeld." Tegen den verdachte werd 14 dagen gevapgenisstraf geëischt. Ter beschikking van de Regeering gesteld. De kinderrechter in Den Haag heeft Maandag met gesloten deuren de zaak be handeld tegen den 16-jarigen jongen, be kend als de kuitenprikker. Conform den eisch werd hij ter beschikking van de Re geering gesteld. Gids voor de BADPLAATS HOEK VAN HOLLAND, uitgegeven en KOSTELOOS verspreid met instemming van B; en W van waardoor het aanvarke'ijk geleek dat hij in Rotterdam. Exemplaren verkri'gbaar te in zijn kist slechts blanco schrijfpapier had Hoek van Holland, o a bii A C. Goldschme- bewaard. ding, Bo khandel, Hoek van Holland Zooals gezegd was. liet de otrde Herman Plcck zich spoedig paaien, met een flesch brandewijn en een pak geurige tabak. Maar Zorka zag den inspecteur met wan trouwende oogen aan. En ze bleef zich verschansen achter een hardnekkig stilzwijgen. „Geloqf mij toch, beste yrouw," zei Mau rice de Prévannes voor de laatste maal „Hij is onze vriend, en als gij in gevaar mocht verkeeren, zal hij al het mogelijke doen, om u te redden.'" „Ja, dat beloof ik u plechtig," bevestigde dc inspecteur, „maar ge moet van uw kant ons uwe medewerking verleenqn." Men ging naar Yalka terug, waar het fdest aog in vollen gang was. De inspecteur en Sophie Lacoste gingen zich ter ruste begeven in ieen schuur, die men hun had aangewezen, en de overigen gingen naar de woning, die voor den tijd van veertien dagen was gehuurd. Zoodra de dag aanbrak daalden onze twee mijnwerkers in de mijn af, zooals was af gesproken. En toen ging de inspecteur met Sophie Lacoste naar de woning, waar zij Zorka en Herman Pluck vonden. De oude bedelaar lag nog rustig te slapen. Toen Zorka den inspecteur, die nog altijo als oude vrouw vermomd was, met Soohii Lacoste zag binnenkomen, verschrikte ze. De conversatie was niet bijzonder gémak- ke lijk. De lezer zal zich herinneren, dat de oude politie-man geen tien woorden Duitsch ver stond. Maar gelukkig kon Soohie Lacoste. die van af hare eerste jeugd Duitsch had ge sproken, als tolk dienst doen. De inspecteur verzocht haar, om aan Zor ka de reden te willen vragen, waarom ze de vlucht had genomen van het eiland van Retzow, en waarom Conrad haar had willen vermoorden Duidelijk bracht Sophie Lacoste die'beide vragen aan Zorka over. Maar de oude Zigeunerin antwoordde niet. Ze schudde alleen het hoofd. De inspecteur begreep, dat hij 'oTi die manier niet verder kwam, en dat al zijne pogingen op een onwrikbaar besluit af stieten. Toen besloot hij een anderen weg in te slaan, om indruk te maken op dat half-wilde schepsel. Hij vroeg Sophie Lacoste, om aan de Zi geunerin bekend te willen «naken. zij •de moeder Was van de kleine Martha. Toen zij dat in de Duitsche taal aan Zor ka overbracht verbleekte de oude vrouw. Ze vouwde beide handen en wierp zich voor den inspecteur en voor Sophie Lacoste op de knieën, terwijl ze uitriep: „Vergiffenis! Vergiffenis! Straf mij niet! Dood mij niet!" „Zeg haar, dat wij haar geen kwaad wil len doen, en dat wij hare vrienden zijn," zei de inspecteur tot Sophie Lacoste. Maar Zorka was haar al voor geweest. „O. vraag 'mij toch niets,'' zoo riep ze smeekend uit, „Ik bezweer het u Ik kan niets zeggen. Ik kan niets openbaren. Ik zou daardoor alle denkbare rampen op ons al len tegen ons allen ontketenen.'' Eft toen Sophie Lacoste nog een laatste ooging aanwendde, om haar te overreden, riep ze uit: „Maar wilt ge dan, dat hij allen doodt? Hij zou alles vernietigen. En wilt gij dan ook onzen dood? Neen, vraag het mij niet meer. Anders verlaat ik en dan ga ik weer naar hem terug en dan zal ik hem zeggen: „Neem mijn leven, en doe met mij zooals gij met den ongelukkigen Mirko hebt ge daan." Men begreep, dat het overbodige moeite was ei nog verder op aan te dringen. En de inspecteur was wel genoodzaakt, te bekennen, dat hij met al zijn ondervinding al zi<" «limheid ««'ets vorder was gekomen. Zorka bleef hardnekkig zwijgen. Dien morgen was het beneden in de mijn minder druk dan gewoon. Men gevoelde nog de nawerking van het feest van den voritfen dag. De werklieden gevoelden zich nog af gemat Maar onze broeders Bernard en Justin Clem hadden zich met den meesten ijver aan het werk gezet. Zij hadden den vorigen dag niet druk feest gevierd. En zij hadden ook niet te veel gedronken. Het meest geoefende kennersoog zou her voor echte werklieden hebben aangezien. Justin Clam begon lust te krijgen in dit romantisch avontuur. Hij brandde van ongeduld cn telde de uren die hem nog van den beslissenden slag scheidden. Maurice de Prévannes verkeerde nog in He grootste span-'ug. Tot op het oogenblil dat hij handelend zou optreden, wilde hij aan niemand iets mededeelen omtrent de midde len, die hij voornemens was te gebruiken. En dat wekte de ontevredenheid van zijn ordonnans op. Wanneer de arbeid een oogenblik rustte, om adem le scheppen, dan trachtte hij zijn kaMtein eenige mededeeling tc ontlokken. Maar dan ontving hij een antwoord als van ie-""ind, dia »an den einduitslag twüfelt En dikwijls beschouwde Maurice de Pré vi nnes dan ook het sycccs* als iets bijna onmogelijks. „Doe als ik heb geduld en verlies den moed niet, zei hij dan tot zijn ordonnans Maar dat bevredigde den braven jonger maar ten halve. Peter Raysen, de opzichter, kwam den arbeid der nieuw aangenomen arbeiders iti- spccteeren En hij verklaarde zich daarover zeer vol daan. „Gij hebt goed werk gedaan,'' ze bij tot Justin Bréjon, terwijl hij hem goedkeurend op den schouder klopte. „Als gij wilt, moogt rfij hier langen tijd aan het werk blijven Tk zal met den lioofd-ingenieur over u spre ken." Op dat oorfenblik sloeg de klok. Het was tijd voor den maaltijd. En na den maaltijd zouden zij Peter Ray sen ontmoeten, om een glas met hem te drin ken, zooals de opzichter hun beloofd had. Vóór dc cantine, die uit planken was ge timmerd, stonden verschillende tafeltjes Het electrisch licht verspreidde een ver blindenden schijn, die van alle kanten door !e zout-kristallen wanden werd weerkaatst En evenals den vorigen dag, op de kermis 'ing men daar zitten, om een pijp te rooker en een glas bier te drinken. Nadat Maurice de Prévannes het hem door aen opzichter aangeboden glas had geledigd wilde hij uit beleefdheid, na hem bedankt te hebben, opstaan, toen Justin Brê- ion hem aan den arm trok. cn hem in het oor fluisterde: „Blijf zitten, kapiteinl Ik bezweer het u... Daar zie ik Conrad!" Het was inderdaad Conrad, die met rus tige sch-eden naderde. Op zijn bleek, glad geschoren gelaat 'ag oenc weerzinwekkende uitdrukking te lezen. Wat zou die man daar komen doen? Misschien moest hii wel eenige bevolen van zijn meester'overbrengen Hij was geheel in het zwart gekleed, met hóoge laarzen. In de hand droeg hii eea vtevigen stok, waarmede hij als in verstrant ing speelde. Hij had geheel en al de houding van een groot tieer. Waarschijnlijk was hij le paard uit Lekno gekomen. Men had al opgemerkt, dat Conrad sedert eenige dagen te paard in allerhande richtingen den omtrek doorkruiste. Men had hem gezien te Goratz. te Retzow, -ondom het meer van Retzow en overal w„ar veel werklieden bijeen waren. En overal, waar hij zich vertoonde, om de bevelen van zijn heer en meester over te brengen, had hii voor allen, die hem kenden, een vriendelh'k woord over En ook was hii mild in het geven. (Wordt vcrvolglf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6