EM6D—i jjfiEUWS Binnenlandsch Nieuws. De stoute streken van Boefie en Foefie, de rattenoengeis. De werken van Chiniqui. Sprekers in onzen Senaat Een pluim voor den Hollandschen boer. Journalistiek. Vervoer van diamant per vliegtuig. Prins Hendrik in Tessino. Het dijkbeheer in Gelderland. Belasting op hengelen. Voorlcopig geen betalingen. Het NederlandschBelgisch Verdrag. EERSTE KAMER. Een persoonlijk feit. Nederland en Guatemala. Katholieke Radio-raad. FINANCIËN. Kerkelijke leening. Een lastige rossinant. De man, die zijn kous uitwrong. De overstrooming van het land van Maas en Waal. Stakende meisjes. Om Bussem's uiterlijk schoon. Twee moedige jongelui. Onze molens. Meer licht in de zaak tegen Verschoor. Spelletje bij het water. De „Silvanus" naar New Orleans gesleept. Duur bekochte onvoorzich tigheid. Op zee verdwaald? KUNST EN KENNIS Prof. Dr. J. Huizinga. MARKTNIEUWS. VlSSCHERIJ. Gelijk bekend, hebben eenige Protes- tantsche tijdschriften zich den laatsten tijd moeite gegeven om de Nederlandsche ver taling van een van Chiniqui's werken aan te prijzen als duchtig materiaal tegen Rome Hoewel van verschillende zijden ook van Prorestantsche is gewezen op het gehalte de onbetrouwbaarheid en de onwetenschap pelijkheid van den priester-renegaat Chini qui en niemand, tenzii hij 't met de waarheid en de obiectiviteit op een accoordje wil go i- en, zijn minderwaardige geestesproducten ernstig neemt, heeft de recensent van de „N. R. Ct." het toch aangedurfd om „Vijftr laren in de Kerk van Rome" door ex-pater Chiniqui, aan te bevelen als „leerzame en onderhoudende lectuur", die nog „geens zins verouderd is". Inderdaad, leerzaam «is deze lectuur. Men kan er n.l. van leeren hoe men over de Katholieke Kerk en hare leer rustig, zonder al te groot gevaar van tegen spraak in eigen kamp, alles kan beweren bewijzen hoeft niet de groote massa slikt het toch wel. Heeft Voltaire niet gezegd „lieg er maar op los, er blijft altijd wat van hangen" Leerzaam is het ook viest hier de toepassing te vinden van den bekenden regel „het doel heiligt de middelen", een regel, die, hoewel den Jezuieten toegeschre ven, ondanks alle afkeer van die orde, ge trouw door onze tegenstanders wordt toe gepast, wanneer het gaaf tegen Rome. „Niet verouderd" meende de recensent, wij zijn zoo vrij hier van meening te verschillen en bevelen hem ten zeerste aan, alvorens der- gelijken ouden kost meer dan dertig jaar geleden bij zijn lezers aan te prijzen, ook eens na te gaan wat daaromtrent werd ge schreven in „Het Schild", apologetisch maandblad der Petrus Canisius Vereenring, afl. No. 10, April 1926. Een der medewer-~ kers F. K. uit Trömsö, verstrekt de volgende gegevens.: Vóór dertig jaar meende een Noorsch domiué de vertaling van Chiniqui's werken, door een theologisch student bezorgd, in een godsdienstig tijdschrift te mogen aanbevelen ziezoo, dan wist men meteen eens goed, welke ongerechtigheden door Rome bedreven werden. De vorige Bisschop van Noorwegent Mgr. Fallizé, antwoordde op den aanval me, twee brochures, één werd in 1892 en één in 1893 uitgegeven. In „Dans kirketidende" waarschuwt de protestantsche redactie tegen den z.g. „vier den hervormer van het Westen" „den tweeden Luther" omdat deze zich aan op lichterij op groote schaal had schuldig ge maakt, en aan erger Een Deensch protestantsche geestelijke, U. Birkedal, schreef, dat men wel ter eere van het Christendom zich overtuigd kon houden dat de onthullingen van dezen afvallige op teugen en bedrog berustten. Chiniqui, die nadat de Noord-Ameri- kaansche pers en daarna de Europeesche openlijk tegen hem gewaarschuwd had niet meer naar Europa durfde komen, gelijk vroeger, om voor liefdadige werken, waarbij de liefde eerst bijzijn eigen beurs begon, geld in te zamelen, leefde achtereenvolgens op kosten van verschillende protestantsche sekten, waarvan hij gelden verduisterde of geld kreeg om tegen Rome te ageeren En nu de Noorsche pers over hem. Wij kunnen alleen niet-katholieke en protestant sche bladen citeeren, omdat er in het Pro testantsche Noorwegen geen andere zijn. „Morgenbladet" schreef in 1892 Pastor U. Birkendal schrijft omtrent het boek van Chiniqui „Ik kan niet anders dan betreuren dat men van p otestantsche zijde naar allerlei vuile dingen grijpt, die tegen de Katholieke Kerk in omloop worden gebrachtWij onderschrijven dit en betreuren het met name ten opzichte van de vertaling van dit boek in onze taal." „Norske Intelligenssedler" (9 Tan. 1893) „Het boek, door een Noorsch theoloog ver taald en door een Noorsch dominé aanbe volen,. houdt de grofste beschuldigingen in tegen de Katholieke Kerk en priesterschap. Chiniqui blijkt weinig betrouwbaar te zijn en er behoort waarachtig niet weinig lichtz nnig- heid toe om zoo'n man te verheerlijken als eender beste protestantsche kampioenen. Wij hebben noch ter verdediging noch ter verontschuldiging van vertaler en aanbe- veler een woord over 1" „Verdens gang" yan 12 Jan. 1892 „Waar om het noodig was dit gemeen en schandelijk product in het Noorsch te vertalen, is moeilijk te begrijpen." Noch moeilijker echter is het o.i. te be grijpen hoe men dergelijke boeken in onze Nederlandsche pers kan aanprijzen zonder zich te compromitteeren Maar misschien wil het Rotterdamsche orgaan wel zoo eerlijk zijn haar lezers het hierboven geciteerde voor te leggen, opdat zij met kennis van zaken kunnen oordeelen. Tot de beste redenaars van de Eerste Kamer behoort ongetwijfeld de Anti-revo lutionaire heer Anema, zijn redevoeringen, aldus „Tribunist" in de „Limb, K zijn vrij wel steeds logisch van opbouw uitermate helder in de ontwikkeling der inhoudrijke gedachten. De redevoeringen van dezen afgevaardig de zouden echter nog aanmerkelijk fraaier zijn, als dq spreker zijn uitspraak wat beter wilde verzo gen. De manier, waarin hij nu het Hollandsch uitspreekt, is bepaald op vallend leelijk. Er klinkt akelig veel Am- sterdamsch in door. 't ls echter ook weer geen zuiver Amslerdamsch, wat de heer Anema spreekt. Dan zou zijn spreken ook nog^wel heel leelijk zijn (Amsterdamsch is leelijk), maar dan zou dat leelijke altijd toch nog eenigermate wo den verzacht door het sneuige van het hoofdstedelijk dialect. Zeer waarschijnlijk houdt het allesbehal ve fraaie spraakje van den afgevaardigde verband met de slordigheid, welke hem eigen is, althans ten opzichte van uiterlijk heden. Want een indruk van slordigheid maakt de heer Anema ongetwijfeld. Zijn uiterlijk is nu niet bepaald buitengewoon goed verzorgd. Zijn kleeren zitten niet aan zijn lichaam gegoten, maken veeleer den indruk „op den groei" gemaakt te zijn. Zijn ongewoon groote knevel hangt onsymetrisch cn verward neer langs de kin (de afgevaar digde moet op het stuk van den knevel eens een voorbeeld nemen aan den voorzitter, lie een niet minder geweldige snorrebaard is, maar zijn bovenlipversierse] altijd uiterst keurig in vorm heeft) en let men daarbij op den meestal zeer verwarden toestand van zijn hoofdhaar, dan zal men moeten erkennen, dat de perstribune geen ongelijk had, toen zij den Koogg'deerden senato vergeleek bij den beroemden rooveriioofd- man Rinaido Rinridini. En zelfs de manier, waarop de heer Anema zijn pen hanteert, wekt een indruk van zekere onverschillige slordigheid. Evenwel, dit zij hem graag vergeven, want de heer Anema is een geestig en gevat man niet een benijdenswaardig redenaarstalent. En zijn redevoeringen zijn veelal een ver ademing bij veel middelmatig goed gerede neer. En ondanks zijn minder goed verzorgde uitspraak, hooren we hem toch altijd nog heel veel liever dan den keurigen heer Rink, die even preciesjes spreekt als zijn uiterlijk is. Ieder woord van een rede van den aanvoerder van den Vrijheidsbond in de Eerste Kamer zit even precies op zijn plaats als ieder onderdeel van zijn kleeding, is even correct als ieder detail van de onbe rispelijke gebaren van dezen afg'-vaard'gde, En dat zijn betoogen goed zijn gebouwd valt niet te ontkennen. Maar de spreektrant van den heer Rink is weer te precies. Alles is zoo uiterst zorgvuldig op zijn plaats ge zet, dat het ensemble daardoor ietwat vlak en eentonig wordt. Waarbij nog komt, dat het monotone wordt verhoogd door de iet- wal krakende en eenigermate slepende stem van den spreker. We kunnen ons voorstellen, dat een re devoering van den heer Rink zou kunnen wo~den geprezen als het model voor een Nutslezing. Maar den tijd, dat de Nuts lezingen glorifieerden, zijn we voorbij. On ze tijd wil iets anders. Daarom bevallen ons beter de redevoe ringen, van den heer Van Lanschot, die bij de Regeeringsverklaringsdebatten het woord voerde voor de Katholieken, of van den heer Mendels, die het woord deed voor de S. D. A. P. De heer Van Lanschot spreekt ook keurig. Maar er is wat meer leven .in, wat afwisseling. Zijn betoogtrant is niet eentonig, ofschoon misschien wat al te „deftig". En, al wint de heer Anema het van hem wat den bouw der redevoeringen en de oorspronkelijkheid der beelden be treft, een rede van den heer Van Lanschot weet te boeien en de belangstelling gaande te houden. Wat den heer Mendels aangaat, al be- zond'gt hij zich' wel eens aan een „geestig heid", die niet meer is dan een leuke aar digheid, over het geheel getuigen zijn be toogen van sprankelend vernuft. Daarbij worden ze met de grootste levendigheid en met een allerduidelijkst illustreerende mi miek voorgedfagen. En daarom ziet men graag over het hoofd, dat de spreker nog al eens van den hak op den tak springt en zich soms bedenkelijk ver op zijwegen be geeft, waarvan hij slechts met moeite den hoofdweg weet terug te vinden. Holland, klein als het is, wordt in het bui tenland wel eens als voorbeeld aangehaald. Onlangs verscheen in de „Manchester Guardian" een beknopt artikel over Hoi landsche boerderijen, waaruit bleek, dat de Hoilandsche boer trotsch mag zijn op zijn werken. In de volgênde bewoordingen, ver taalt het „Hbl.", zong de correspondent on zen lof „Onze tocht naar Groningen was zeer in teressant. Wij zagen de hooge zee-dijken, die het vruchtbare bouwland, dat tegen on geveer drie gulden per M2 verkocht wordt, beschermen. Wie die goed verzorgde lande rijen ziet, voelt zich diep beschaamd over den landbouw in 't eigen land. Daar, in dat vlakke, lage landje staan de boerderijen dicht op elkaar zooals bij ons de zomerhuizen in een villa-dorp. Het voorhuis is keurig netjes gehouden en vrij comfortabel, aan de achter zijde vindt men een grooten stal, waar 't vee 's winters wordt ondergebracht en waar alle voorraden liggen opgeslagen. Ieder huis heeft een electrische leiding, de boeren zijn meestal bezitters van het land, dat zij bewerken en gaan coöperatief te werk wat den verkoop van zuivelproducten betreft. Ook gebeurt het wel, dat, door samenwerking verschillende industrieën tot bloei geraken. Er bestaan kartonfabrieken en scheepswerven, die door de coöperatie van de bewoners van de streek toi stand zijn gekomen. Het is waar, dat het landleven met gemak kelijk is en buitengewoon veel energie en in spanning vraagt. Maar de Hoilandsche boe ren zijn minder geïsoleerd'dan hun overzee- sche collega's bovendien brengt de gehuurde hulp in het drukke seizoen altijd nieuw leven in de brouwerij. Het boerenbedrijf in Holland berust op wetenschappelijke basis en al moge dan niet dlles even rooskleurig lijken, het contrast van den Hollnndschen met den Engelschen landbouw was, ondanks den sfeer van het harde zwoegen, die den landbouwer in Hol land omgeeft, sprekend en fel...." De heer Kaller, hoofdredacteur van het „Dagblad van Noord-Brabant" te Breda, is door de directie der Uitgevers Mij. „Neer- landia" te Utrecht van deze functie eer vol ontheven en benoemd tot hoofdredac teur der geïllustreerde uitgaven dezer Mij. te Utrecht. Bij de commissie voor algemeene han delsbelangen van dr Beurs voor den Dia manthandel te Amsterdam is het verzoek ingekomen om stappen te doen bij een luchtvaartmaatschappij om Antwerpen als landingsplaats in haar route op te nemen. De commissie zal zich in verband hiermede tot de K. L M. wenden teneinde de mogelijkheid van diamantzendingen per vliegtuig naar Antwerpen te overwegen. Prins Hendrik, die, zooals bekend is, een'gen tijd te I-ugano vertoeft heeft gis teren een bezoek gebracht aan het regee- ringsgebouw van het kanton Tessino te Bellinzona, waar de president der kanto nale regee ing hem ontvangen en in naam der autoriteiten van het kanton Tessiono verwelkomd heeft. Daarna is Prins Hendrik naar Locarno gegaan, waar hij de historisch geworden zaal van de vredesconferentie van Locarno bezocht heeft. Een commissie van onderzoek ingesteld. In verband met de bij den jongsten hoo- gen waterstand opgedane ^rvaringen heb ben Gedeputeerde Staten een commissie ingsteld, om o.m. de gebreken of leemten te onderzoeken in de administratieve rege ling van het beheer der Gelderschc Rijn-, Waal- en Maasbandijken bezuiden den Rijn, speciaal wat betreft het systeem der be- stuu'rsindeeling, heeft aangetoond. In deze commissie zijn benoemd tot voor zitter mr S. baron Van Heemstra, Commis saris der Koningin in Gelderland en tot le den de beeren A D. P. V. van Löbcn Seis en W. B. Kronenburg, leden van Ged. Sta ten en Gecommitteerden tot den Water staat, ir. H. Seydenzaal. hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat van Gelder land, mr. J. J. L. van Heert, referendaris ter Provinciale Griffie van Gelde land en de dijkgraven van het waterschap van de Lin- ge-uilwatering, van het polder-district Ne- der-Bctuwe, van het polderdistrict De Marsch, Lede en Oudewaard, van het pol derdistrict Tielerwaard, van het polderdis- trict Buren, van het polderdistrict Rijk van Nijmegen, van het polderdistrict Maas i en Waal, van het polderdistrict Bommeler- waard boven den Meidijk en beneden den j Meidijk, die bij eventueele ontstentenis zul len worden vervangen door de heemraden. Als secretaris is toegevoegd mr. I. Ba- rends, commies ter provinciale griffie van Gelderland, Wijziging van de Visscherijwet. Naar de Tel. verneemt, is een wijziging van de Visscherijwet in voorbereiding, waar van de bedoeling is om, naast enkele kleine technische verbeteringen, eenige beperkende bepalingen ten aanzien van de hengelsport in het leven te roepen. Daartoe zullen de prijzen van de visch- acten verhoogd worden. Het ligt in de be doeling om den prijs van een vischacte gel dig voor de binnenwaleren en rivieren te bepalen op 7,50 per jaar en van een visch acte voor de rivi'e-en op 2.50. Verder zou een gewone hengelacte worden ingevoerd, waarvan de prijs J 0.50 per jaar zal bedragen, zoodat liet dus niet meer mo gelijk zal zijn kosteloos te hengelen. Daar een en ander nog in een stadium van voorbereiding verkeert, kan het nog wel eenigen tijd duren, alvorens deze wetswijzi ging bij de Staten-Generaal aanhangig zal worden gemaakt. De burgemeester van Emraen heeft, naar men aan de „N. R. Crt." meldt, aan den gemeente-ontvanger last gegeven, in ver band met den toestand van de gemeente- financiën, voorloopig de betalingen ten laste van de gemeente te staken. Volgens de Libre Belgique heeft de Bel gische gezant, prins de Ligne in Den Haag, Dinsdagochtend een langdurg onderhoud te Brussel gehad 'met minister Vandervelde over het Nederlandsch-Belgisch Verdrag, betreffende het Schelde-regime. De gezant heeft Vandervelde den indruk gelaten, dat de ratificatie van het Verdrag door de beide Kamers in Nederland zeker is, behalve van de soc.-dem. fractie, welke van de haven- arbeidersvereenigingen in Rotterdam last hebben. De Eerste Kamer is Dinsdagmiddag te 2 uur weder in openbare vergadering bijeen gekomen. De eenige spreker was de heer De Vos van Steenwijk die het woord had gevraagd voor een persoonlijk feit. Hij had de verga- gering j.l. Vrijdag verlaten en kwam nu terug op hetgeen de heer Van Embden dien dag had gezegd. In d^ Vrijzinnig-Democraat van 17 Sept. j.l, is een artikel, geteekend M., op genomen over De Troonrede waarin staat dat d^ coalitie een verbond van partijen is welks doel het is ministersportefeuilles te veroveren. In de Zwolsche Crt. staat een verslag van een lezing van den heer Marchant, waarin iets dergelijks stkat. Van die zijde moet men dus niet te teergevoelig zijn. Spr. zegt dat voorbeeld niet te willen volgen. Als hij dat mocht hebben gedaan, bood hij de Kamer, niet den heer Van Embden, zijn verontschuldiging aan. De voorzitter verzocht de leden daarop in de afdeeling te gaan en verdaagde de ver gadering tot Dinsdag 27 April des nam. 4 uur. Onze gezant te Mexico, die ook bij de regeering van Guatemala geaccrediteerd is, heeft ter gelegenheid van een dienstreis naar dat land een verdrag onderteekend, waarbij de handels- en scheepsvaartbetrek kingen tusschen Nederland en Guatemala op basis van wederzijdsche meest begunstiging worden vastgelegd. In de Maandag te Utrecht gehouden ver gadering van vertegenwoordigers van ver schillende organisaties, bijeengeroepen ter bespreking van den Katholieken radio- omroep op breedere basis, traden de genoo- digde organisaties toe. Tot voorzitter werd gekozen pastoor L. H. Perquin O.P. te Am sterdam (Centr.) De Spaarnebank te Haarlem, Amsterdam en Beverwijk, bericht de uitgifte eener 5 proc. obiigatjèleening, groot 220.000, in stukken van 1000, 500 en 100 ten laste van de nieuw te stichten Parochie van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart te Heemslede (bij Haarlem) tegen een koers van uitgifte van 9914 procent. De intcekening op deze leening is van af 19 April opengesteld bij De Spaarnebank te Haarlem, Amsterdam en Beverwijk, als ook bij alle H.H. Bankifers en Comissionairs in Effecten. Toen de kornet Van S. wonende Pr ns Mauritslaan n Den Haag, Zondagm'dda<! on een gehuurd paard reed, w erp de vier voeter zijn berijder op den grom De jonge man bleef bewusteloos 1 ggen. tij moes door den G. G. D. naar den Cer.tralen Pos! vervoerd worden. Een juist passeerend hu zaar, L„ die het ongeval gezien had, wilde z'ch met het wegbrengen van het paard belasten. Hij besteeg het.... en werd op zijn beurt er afgeworpen bij de Badhu s- straat. Met een gebroken been werd de huzaar naar het mi'itaire hospitaal over- geb-acht. Het paard werd door een agent van.poüte aan den teugel naar de manége teruggeleid, hetgeen verder zonder onge valllen geschiedde. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l bevonden zich tw ee surve Ilee-enrie politie agenten in de nabijihe d van het kerkhof in de Van Edenstraat te Eindhoven, toen zi daar het was toen half twee iemand zagen staan, d:e zijn kous Uitwrong. Nader bij komende, herkenden zij -n hem een zekeren J„ wonende te Woersri d e bij de politie minder gunstns bekend staat. Op de vraag, wat hij daar urivoerde, gaf de man een ontwijkend antwoord, doch daar hij n'ets bi; z'ch had, Peten de agenten hem verder gaan Toen zij echter een emdje doorliepen zagen zij plotse'mg rook opstijven achter de wo- n'ng van do wed. TeVenburg op den Groo ten Berg Onm ddel'iik werd de brandweer -Tea'armeerd. Het bleek, dat een sta'letje achter bedce'de won'ng v'am had gevat. De brandweer was den brand spoed meester. Toen het dag werd bleek, dat er voet sporen liersen ever de akkers m de richt'ng van den brand. Deze voetsporen waren 133. Daar stapte juffrouw Kikakelu al trotsch over 't koord en de toeschouwers gaapten het wonder met ontzetting aan. Hoe was het ter wereld mogelijk, dat een kip zóóveel durfde. Gewoon niet te gelooven! 134. Maar Boefie en Foefie riepen: Is dat alles, wat u kan? Wij doen het veel mooier! Wacht maar eens even, dan komen we bij u..,. En ze be gonnen snel in één der palen te klimmen om juffrouw Kikakelu gezelschap te houden. 135. Het publiek protesteerde luidkeels. Wil je 't wel eens laten, leelijke rekels! riep Langebakkes, de ezel, die een warme bewondering koeslerde voor juffrouw Kikakelu. Maar Boefie en Foefie trokken zich er niets van aan. 136. Nu was juffrouw Kika kelu niet bang van koorddansen, maar ze was wel bang van rat ten. En toen ze Boefie en Foefie zag naderen vloog ze, luid kake lend, naar beneden. Dat gaf een consternatie in het circus! afkomstig van een man, die schoenen met gumm zolen moest gedragen hebben. Ook bleek, dat iemand 'n een sloot was gespron gen. In verband met een en ander Is J. cp last van den commissaris van politie aangehouden, Vastgeste'd werd, dat hij d en nacht schoenen met gumm'zolen had ge dragen. J. ontkent echter, den brand te hebben gest.cht. 1 Wij vernemen, dat gisteren het verkeer over den Maasdijk tusschen Dreumel en Alphen, in welken de genie bij den jongsten watersnood twee gaten had gemaakt, om Het water uit het land van Maas en Waal te doen wegstroomen, is hersteld. Alle b n- nenwefen :n het 'and van Maas en Waal zijn eveneens weder bereidbaar. Zaterdag is door de Schtedamsche polit e assistentie verleend in een cartonagefabriek in de Boterstraat aldaar, waar een dert g- tal meisjes in staking waren gegaan. De meisjes waren de fabriek 'ngegaan, voor gevende te "willen werken, doch toen zii eenmaal binnen waren g'ngen zij met ho d en mantel gek'eed, aan de werktafels zitten, zonder den arbeid te hervatten. Daa- zij op last van den chef de fabriek niet wi'-'en verlaten, werd de politie g-alarmee^ «die haar zulks gelastte, waaraan toen gevolg werd gegeven. Na een g beraad hebben zi) het werk weer hervat.. Lieve fietsenhuurder. Bij den rijwielverhuurder T. in de Korte Wagenstraat te Rotterdam, kwamen Zon dagmiddag drie jongens van 11, 12 en 14 jaar om fietsen te huren. Ze kregen ze me de onder conditie, dat ze na een uur terug zouden zijn.. Te zes uur 's avonds had T. het drietal echter nog niet gezien en hij be sloot eens de stad door te fietsen, in de hoop, de jongens te ontmoeten. Na een half uur rijden had hij succes. In de Oppert werd hij ze gewaar, maar ook de jongens hadden hem opgemerkt. Ze sprongen van de fiet sen, wierpen die tegen den grond en gingen aan den haal. T. ging hen achterna en hij slaagde er in den jongste, den ll-jarigen H. B. te grijpen. Zijn fietsen verkeerden in een treurigen toestand, verschillende onderdee- len waren er afgehaald en van twee bleken de belastingplaatjes verdwenen. Eén der plaatjes had de jongen echter in zijn zak. Hij werd naar het politiebureau overgebracht en daar beweerde hij, dat vreemde jongens de karretjes zoo hadden toegetakeld. Spoe dig evenwel kwam het uit, dat ze een en ander met z'n drieën bedreven hadden. Op zijn aanwijzing werden de twee anderen 's avonds in de ouderlijke woning gearres teerd. Geen winkels op den 's-Graven- landschen weg. Volgens de Bussumsche bouwverorde ning moet het uiterlijk der gebouwen en der terreinafscheidingen door muren, hekken en dergelijke zoodanig zijn, dat het noch op zichzelf noch in verband met de omgeving, uit ee.i oogpunt van welstand aanstoot geeft. B. en W. zijn bevoegd te dien aanzien na dere eischente stellen met betrekking tot den vorm en de samenstellign van gebou wen en terreinafscheidingen. Toen onlangs iemand vergunning vroeg voor den verbouw van een perceel aan den 's-Gravelandschen weg tqt winkelhuis, wei gerden B. en W. deze vergunning omdat zij .van oordeel waren, dat het vestigen van een winkelhuis in bedoeld perceel her karakter van den zoo belangrijken 's-Gravelandschen weg ten zeerste zou schaden. In beroep ver- eenigde de gemeenteraad zich met deze op vatting. Thans heeft ook de Kroon zich op dit standpunt geplaatst door afwijzend op het verzoek van belanghebbende om de beslui ten van het gemeentebestuur te vernietigen wegens strijd met de wet of met het algemeen belang. Maandagmiddag gerarkte te Leeuwarden het 6-jarig zoontje van de Jong uit de Kalk- steeg in de stadsgracht bij de Oldehove te water en dreef naar het midden van de geacht. Het ongeval werd o. a. opgemerkt door Albert R. Reitsma, en door den burge meester en zijn zoon, den 18-jarigen Ulrich van Beijma, die per auto de plaats van het ongeval possee den. OogenbÜkkelijk sprong de j'ongeheer van Beijma uit den auto, trok eenige kleeding- stukken uit en sprong in de gracht. Het zelfde had de jongeheer Reitsma gedaan. Zoodat twee flinke jongelui een poging tot redding waagden Met ,'orsche slagen schoot de jongeheer van Beijma zijn mederedder voorbij en smaakte 't genoegen het nog drijvende kind te pakken en naar den wal te brengen aan den kant van de Oldehove Het knaapje bleek letsel te hebben bekomen. De burgemeester was inmiddels met zijn auto omgereden, nam de jongelui in den wagen en bracht, nadat hij weer aan de andere zijde de kleeren had opgehaald, eerst Reitsma en daarna zijn zoon naar huls (Lw. Ct.) Volgens het Dev. Dbl. wordt in Gelderland aan de molenaars, die hun bedrijf electrisr'- willen inrichten, de eisch gesteld: eerst de wieken van uw molens verwijderen en dan kunt u op het electrisch net worden aange sloten. Het blad noemt dit een eisch, welke niet alleen inbreuk maakt op het eigendoms. en „zelfbeschikking"-recht der molenaars, maar die bovendien lijnrecht ingaat tegen het toch pok door de overheid begunstigde streven om de karakteristieke schoonheden van ons vaderlandschc landschap zooveel mogelijk intact te houden. Het wettig bewijs vermoedelijk te construeeren. Uit Rotterdam wordt gemeld: Bijna iedere post brengt aan de politie en justitie alhier bundels brieven van landgenooten, die per postwissel geld inzonden aan den heer Verschoor, penningmeester van hejt Comité voor de Drentsche Venen. Daarbij zijn be dragen van 50, zoodat de opgaven van ontvangsten door den heer Verschoor ge daan hij gaf op 40 a 50 per maand aan postwissels ontvangen te hebben onjuist zijn en het wettige bewijs vermoe delijk nu wel geconstrueerd kan worden. Een moeilijkheid is nog, dat Verschoor voorgeeft, bij het laatst gestorte bedrag van f 3000, ook de postwissels van 1926 te hebben verantwoord, hoewel in zijn boeken geen maandelijksche ontvangsten meer te vinden zijn. Het is dus zaak, dat politie en justitie zooveel mogelijk opgaven ontvan gen van per postwissel gezonden bedragen. Hun, die tot dusver geen mededeeling de den, wordt verzocht dit alsnog te doen. Merkwaardiger is, dat uit de reeds inge komen opgaven bleek, hoe veel personen in Maart van dit jaar nog gelden per postwis sel opzonden, hoewel de „eindverantwoor ding" toen reeds verschenen was. De heer Verschoor heeft ook deze bedra gen „ten bate der noodlijdenden" geïncas seerd. Maandag heeft in de Residentie een ware epidemie geheerscht van „spelenderwijs te water geraakte kinderen." Niet minder dan vijf gevallen deden zich voor. De 12-jarige v. d. Z. uit de West straat geraakte in de Suezkade0hij werd door een voorbijganger bewusteloos opge haald en daarop door den G. G, D. naar het ziekenhuis vervoerd. Hetzelfde geschiedde met den 6-jarigen T.'die in de Koningskade viel en door een schipper gered werd. De jongen bekwam inwendige kneuzingen. De 11-jarige v. M geraakte bij de Zeesluizen in het water De stroom sloeg den jongen tegen een ba saltblok. Door het toewerpen van een red dingsboei slaagde zekere T. erin, den knaap, te redden. De G. G. D. vervoerde hem naar zijn woning. Van de vermisten nog geen spoor. Volgens een telegram, dat de Ned. Ind. Tank-Stoombootmaatschappij in Den Haag, Dinsdag ontving,, wordt de „Silvanus" naar New Orieans gesleept. Kapitein Visser zal binnen enkele dagen bet hospitaal verlaten. De vierde stuurman, de heer Alders, is daur. uit reeds ontslagen. Van de vermisten werd nog niets gehoord. Onge'uk in een drogisterij. In de drogisterij van den heer L. Brom aan den Wetzeedijk no 5 te Rotterdam, werd Dinsdagmorgen was gesmolten. De 17-jarige L. v. B. beging de onvoorzichtigheid, om, ter wijl ziin oudere broer even in den winkel bediende, in de heete massa te roeren, met het gevolg, dat de pot kantelde en de was vlam vatte. De kleeren van den jongen vlogen in brand. In angst liep hij de st-aat op. Zijn broer gelukte het. den iongen, door de brandende werkjas van het lijf te trek ken en hem met jassen over den g-ond te rollen, de vlammen te smoren. Met ernstige brandwonden is de jonden toen naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Toen Zaterdagmorgen de heer Kroon, zoo schrijft men van Vlieland, aan de Leeuw Ct., zijn zoon wilde wekken, omdat deze naar Hariingen zou gaan, om voor de militie ge keurd te wo-den, bemerkte hij, dat de jonrfen niet aanwezig was. Het bed was c«Seslapen. Na 's avonds 11 uur moet hij door een raam de woning hebben verlaten. Bij verder on der onderzoek bleek een klein zeilbootje uit de haven verdwenen. Van een nabijliggende visschersschuit ontbreekt bet kompas. Ver moed wordt, dat de jonge Kroon in den nacht met z'n zeilbootje de reis naar Hariin gen beeft willen ondernemen. Hij is daar intusschen niet aangekomen. Tot op heden heeft men nóch van hem zelf nóch van zijn vaartuigje eenig spoor gevonden. Prof. dr J. Huizinga. hoogleeraar in di zlgemeene geschiedenis en de politische aardrijkskunde, te Leiden, is Zaterdag, met verlof van twee maanden, naar Amerika vertrokken Deze reis houdt verband met 'n do4or prof. Huizinga ontvangen uitnoodiging van bet Laura Suelman Rockefeller Memorial, een stichting in Amerika, welken ten doel stelt de bevordering der sociale wetenschappen; economie, staatswetenschap, sdcilogie, ge schiedenis, enz. Deze stichting heeft in ver schillende Europeesche landen haar verte genwoordigers. Voor ons land is dit prof. Hui zinga. Het doel van deze reis is, zich door een bezoek aan de voornaamste universitei ten op de hoogte te stellen van hetgeen in Amerika op het gebied van de studie in ge noemde wetenschappen geschiedt. PURMEREND, Maandag 12 April. - „Afslagvereeniging Beemster Purmerend en Omstreken". Witlof 0.17—0.20 p K.G., Bloemkool 2122; Roode kool 1.50 10.50 p. 100; Spinazie 0.250.51 p. 5 K.G.; Sla 112.10 p. 100 krop; Radijs 5.70 p. 100 bos; Raapstelen f 2.403.20; Rabarber 3.90—12.40; Prei f 5—5.20 p. 10C bos. GRONINGEN, 13 April. Kalf- en melkkoeien f 425430, f 340—'375 kalf- vaarzen f 325350, f 210260 vare koeien f 250—280, f 180—200 stieren t 0.84— 0.88, f 0.70—0.76 slachtvee f 1.02—1.04. f 0.940.96 vette kalveren f 1.20—1.25, f 1.051.10 weideschapen f 3538, f 25 28 vette lammeren f 2831 vette schapet f 44—48, f 35—38 biggen f 15—20, f 2.50 3 in de week vette varkens 7980, 74 76 ct., Londensche varkens 8086 ct., Zou ters 8082 ct. De aanvoer bestond uit 298 vette koeien 597 kalveren, 1185 kalf- eri melkkoeien, 49 ^tieren, 272 schapen, 316 lammeren, 808 vette en Londensche varkens, 435 ma gere varkens en biggen. Het kalf- en melkvee werd traag en nau welijks prijshoudend verhandeld. Voor het slachtvee, stieren, vette en nuchtere kalveret. liepen de prijzen bij minder vlugeen hande! terug. De laatsten brachten van f 610 op. De wolveehandel verliep in alle soortet zeer traag, met teruggaande prijzen. Vette varkens lager. Zouters ruim prijshoudend. Londensche varkens hooger. GRONINGEN, 13 April Eieren iets vaster. In den groothandel f 4.505.12)i per 100 st. in den kleinhandel f 1.20 p. 20 st. HOOGEVEEN, 13 April. Eieren. Aan voer 450.000 stuks f 55.75. Handel vlug. ROOSENDAAL, 13 April. Boter. Aan voer 37.500 hg. Prijzen hoogste f 1.95, mid den f 1.90, laagste f 1.79 VEENENDAAL, 13 Aprü. (Weekmarkt.) Eieren f 56 per 100. Aanvoer 210.000 stuks Handel stationair. Biggen f 2030 per stpk. Aanvoer 260 stuks. Handel trager. IJMUIDEN, 13 April. Heden kwamen aan de Rijksvischafslag 11 stoomtreilers, 2 log gers. De prijzen waren als volgt tarbot 1.30 1, tongen 2.75—1.90 per kg griet 43 21 gr. schol 2518, md. schol 2623, zet- schol 31—21, kl. schol 1 12—8—4—1.60, scharren f 62 pei 50 kg roggen 2013 per hoop vleet 1.50 per stuk makreel 2215, pieterman en poon 9.5,07.50, gr. scheivisch 3526, md. id. 3425, kl md. id. 17—8, kl. id. 10—6—6.50—3.10, kabeljauw 3722, gr. gullen 117.50, kl. id. 53, wijting 3.600.80 per 50 kg. IJMUIDEN, 13 April. De van IJsland teruggekomen stoomtreiler IJ.M. 16 (Bergen) besomde voor zijn aangevoerde versche viscb ƒ5519. IJMUIDEN, 13 April. In de week van 6 tot en met 12 dezer werd door 22 Duitsche en 92 Nederlandsche stoomtreilers, 10 zeil- loggers, 47 motor- en 2 zeil kustvaartuigen alsmede 2 open booten tezamen 1.059.790 kilogram treilvisch ter waarde van 184.989 aangevoerd. Van de beugvisscherij arriveer den tien stoombeugers met een aanvoer van 35.695 kilogram en met eene opbrengst van 11.737. Van de IJslandvaart kwam binner 1 Nederlandsche stoomtreiler met een aan voer van 15.870 kilogram versche visch, waarvan de opbrengst 4781 bedroeg. De 61 van elders aangevoerde consignatiezerdin gen brachten 3043 op. De totaal-omzet be droeg deze verslagweek 204.550 tegen |/150.550 in de daaraan voorafgaands weck.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7