BRIEVEN UIT FRANKRIJK. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Donderdag 15 April 1926 Mr. P. v. S. Parijs, 7 April 1926. RECHTZAKEN. Moet een schip den naam van den schipper dragen? Zoontje moest stelen, anders kreeg hij een pak slaag. Het Papsfonds. KUNST EN KENNIS. Beurzen voor muziek' en zangstudie. FINANCIËN. Kerkelijke leening. VRAGENEUS. Vr.: Kunt u mij ook zeggen, waar in Haar lem de mobilisatiekruisen in den handel ziin STOOMVAARTLIJNEN. LAS PALMAS V. 10/4 Wiegand, Z. Afrika LUCHTVERKEER. De „Norge" te Oslo aangekomen. HERADEMING.. MAAR HOE LANG? De Goede Week heeft een zekere her ademing gebracht. Ten lange leste zijn de financieele ontwerpen aangenomen en is de begrooting in evenwicht. Het 9e Kabinet-Briand leeft nog en eindelijk heeft een Minister van Financiën eens een succes te boeken. De persoonlijke eigenschappen van Péret, een handig ma- noavreeren van Briand hebben daarbij zeker een rol gespeeld. Maar vooral het spook beeld van een steeds dieper dalenden franc, waaraan 'n nieuwe ministerieele crisis een genadeslag zou hebben toegebracht. Van eenig enthousiasme is in de Kamer geen sprake geweest, hoogstens van be rusting in het onvermijdelijke. Er moest een meerderheid komen, wilde het parlement het laatste greintje respect in den lande niet verspelen. Woelige tooneelen dienden ver meden. Oogenschijnlijk diende het lands belang op den voorgrond gesteld, al zijn de gedachten der verschillende partijen wel licht nooit meer dan op dit oogenblik op het politieke eigenbelang gevestigd. De herademing zal dan ook van korten duur Zijn. Niemand die er aan twijfelt. Want een definitieve regeling van Frankrijk's financiën is nog geheel iets anders, dan het treffen van enkele maatregelen om een begrooting kloppend te maken. Niemand is feitelijk tevreden. Noch de rechterzijde, waar het wantrouwen in de tegenwoordige Regeering onveranderd voortduurt, noch de linkerzijde, die al te zeer beginselen heeft moeten verloochenen om door eigen schuld veroorzaakte ellende eenigszins goed te maken. Een stemmiftg van lusteloosheid hangt over de kamer en geheel het land. En be trekkelijk gering is de ontspanning door het aannemen der Regeerings-ontwerpen in politieke kringen gebracht. Men gelooft niet dat het huidige Kabinet er nieuwe levenskracht door heeft gekregen. Hoogstens een opflikkering, die ook in het menschelijk leven zoo menigmaal aan den dood vooraf gaat. Was dit wel het geval geweest, de beurs zou sterker hebben gereageerd, de franc zou een gevoelige stijging hebben onder gaan. De vrees, dat binnen enkele maanden een nieuwe crisis zal uitbreken, en dat dan een kartel-regeering, pur sang, het heft in handen zal nemen, is te levendig. Al heeft Herriot nu nog blijk gegeven het regeeren liever aan anderen over te laten, het is geen geheim, dat hij zich zelf binnen afzienbaren tijd den geroepene acht, om orde op zaken te stellen met steun van de socialisten. Zelfverblinding, die het land duur te staan kan komen, en voor het Katho lieke Frankrijk droeve verschieten opent. Dit stemt niet hoopvol, evenmin als de uitspraak van de Kamer over het beginsel van een petroleum- en suiker-monopolie. Deze pleister op de wonde van de linker zijde, waardoor haar het stemmen va t de belasting op den zakelijke» omzet en meerdere indirecte sbelastingen, werd vergemakke lijkt, kon wel eens blijken een kostbare .te zijn,. Zoo kunnen daij ook zelfs de grootste optimisten, indien zij eenige kennis van den stand van zakeh hebben en technisch doordringen in de financieele problemen moeilijk ontkennen, dat het einde van den lijdensweg nog lang niet is bereikt. Het klinkt heel mooi een kloppende begrooting. Maar wie zal zeggen of wat op dit 'oogenblik sluit als een bus, over enkele maanden niet wederom op losse schroeven staat. Meer en meer dringen de ambtenaren op salarisverhooging aan, de prijzen stijgen en de raming van uitgaven biedt geen zekerheid na verloop van eenigen tijd nog met de werkelijkheid overeen te stemmen, terwijl van de inkomsten de opbrengst nog moet worden afgewacht, zoodat de mogelijk heid groot is voor de tweede helft van 1926 het felfde verschijnsel van een uitgeputte schatkist tegemoet te zien, gelijk in 1925 herhaaldelijk het geval is geweest. Deze voorspelling zou alleen te somber zijn, indien dusdanig her vertrouwen bij het Fransche volk was teruggekeerd, dat het niet langer aarzelt zijn spaarduiten op nieuw in staatsbons te beleggen en indien de franc beduidend in waarde stijgt. Hierop valt voorloopig niet te bouwen. Het volk ziet de toekomst duister iri en gevoelt geen houvast aan de tegenwoordige bewindsmannen, die niet schromen bij de verkiezingen hun stem aan communistische oproerstokers te geven. Bovendien eischen de nieuwe belastingen veeleer een opzeggen van geleend kapitaal dan wel een herbelegging in al te onzekere staatspapieren. Wat de stijgingskans betreft van den franc, hierover is een voorloopig zwijgen het allerbeste. Velen immers meenen, dat de Fransche munt niet meer te redden is en dat binnen langer of korter tijd een soort rente-franc dient te worden overgegaan. De thans voor een oogenblik afgewende in flatie staat hoogstwaarschijnlijk weer voor de deur, eer bet jaar 1926 ten einde is Al te lang heeft men gewacht doortastende maatregelen te nemen. Te laat niet alleen is de belastingschroef aangedraaid, oode wijze waarop de fiscus zijn slachtoffèrs weet aan te grijpen is te ondeugdelijk. Groot is het leger van hen, die steeds door de mazen van het net weten heen te kruipen, zelfs vrij uit weten te gaan. Belachelijk klein is het getal personen aan inkomstenbelasting onderhevig, nauwe lijks 1.200 millioen. Parijs alleen, dat 4 millicen inwoners telt, moest een dergelijk aantal belastingplichtigen opleveren. De landbouwers staan als kiezers bij de afgevaar digden in zulk een gunstig blaadje, dat zij er zonder financieele kleerscheuren afkomen. Zeker, het land is rijk genoeg, aan bronnen ontbreekt het niet, maar dit is een schrale troost indien deze niet oordeelkundig wor den aangeboord. Slapende rijkdom brengt weinig profijt. Bovenal politieke vertroebeling dient ver meden. De grenzelooze verwarring en partij twisten, waaraan het land ten prooi is, zijn wel de slechtste middelen om de financieele zorgen te doen ophouden. Binnen- en buitenland hebben het ver trouwen verloren in het huidige regiem van parlementaire onmacht, waaraan een beter inzicht der laatste week niets ver andert, Wij zullen ons niet verdiepen in de bedragen die jaarlijks de rente en aflossing der schulden vereischen en ongeveer de 20 milliard naderen, afgezien van de geallieerde vorderingen, die ijog steeds ongeregeld zijn, maar zeker is, dat machtige srtuurmanskunst noodzakelijk is, om het schip van staat niet te doen stranden. Een enkele klip is in de Goede Week omzeild, maar het Paaschfeest heeft nog allesbehalve gestaan in het teeken der financieele en politieke opstanding. Voor tevredenheid, laat staan voor vol daanheid is nog niet de minste reden. Alleen wie in lapmiddelen redding ziet, kan in het noodgedrongen besluit der Kamer, het gloren van een nieuwen dageraad vermoeden. I Voor den Hoogen Raad is Dinsdag be handeld een cassat ebe'oep van den Offi cier van Justitie te Mddelburg tegen een vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij de sch pper J. W. van 'Straten was onts'agen van rechtsvervolging wegens overtreding van het teglement van politie voor r vie ren en kana'en. Hij had als schepper er niet voor gezorgd, dat op een vast deel van zijn sch'p zijn naam stond, hetgeen is voorge schreven door art. 7 van voornoemd regle ment. De verdediger van verweerder, mr. Post- ma uit Rotterdam betoogde dat op 19 Juni 1923 een besch kking is verschenen van den minister van Waterstaat, waarbij bepaald was, dat, als overgangsmaatregel, geen ver volging zou plaats behoeven te hebben we gens n et nakom ng door sch ppers, van de bepalingen, voorgeschreven in art, 7 yan het reg'ement van politie voo- r vieren en ka na'en. Dit althans was blijkbaar de bedoe ling geweest van den m'n ster, aangezien in de order, die destijds was aangeplakt op de Rotterdamsehe Beurs, stond, dat streng toe- zight op de na'eving van d t artikel niet zou plaats hebben. Mr, Postma betoogde, dat hieruit valt op te maken, dat ook geen proces verbaal zou worden opgemaakt. De m'n ster was daarmee tegemoet gekomen aan bezwaren uit scheepvaartkringen tegen art. 7, dat in de p-aètijk niet na te leven was, aangez en het effic:encysysteem, dat ook bij de schip perij zoo meer en meer wordt toegenast, met ziph meebrengt, dat een sch p telkens verwisselt van schipper.*In Rotterdam heb ben de reederren ze'fs een 3-ploegenstelse1 ingevoerd om de schepen geen half uur on- ge'bru'kt te 'aten 1 ggen. De Rech'bank te M:ddelbu-g had zeer te recht beslist, dat van bet oogenblik af d't genoemde order fvas uiUevaard gd, de sch'ppers gedekt wa-en met het n:et vn». ren van hun naam. De g-:ef van den Off- c'er. dat deze order met kon worden aan geme'kt als een offVeel bevel, ging vo' gems p'eiter niet op. De procureur generaal overwoog dat de door ple'ter bedoelde verklaring van den m'n'ster, slechts aan enke'e beamb'e.n van den Waterstaat is gezonden, terwijl, had zij van k'acht kunnen zijn, dat ook hel geval had moeten ziin aan alle vervolgings- arrbteharen. Waar dit laatste n et gebeurd iwas, achtte de procureur-generaal h:er geen algemeen bevel aanwezig en concludeerde hij tot vernieFgng van het bestreden von nis en rechtdoende ten princ'pale, ver- oordeelng van den sch pper tot 50 cent boete of 1 dag hechtenis. De uitspraak is over 4 weken. vs In den nacht van 9 ou 10 April i.i, werd in een vil'a te Noordw"ke~ho"f inrfeb-.oken en een groote hoeveelheid zi've-en voor werpen gestolen. Een der dieven verkocht het gestolene op 14 April 1.1, aan een be woner der Monnikenstraat voor 50 en op zijn beurt maakte deze het weer voor 125 te gelde. De opkooper stond op 18 December 1.1. voor de Buitengewone Ka- mer der rechtbank alhier terecht wegens heling en hij werd toen op de vordering van het O.M. gevangen genomen op grond van vrees voor herhaling van misdrijf (de man werd cok van een ander misdrijf ver dacht). Op 31 December 1.1. veroordeelde de Rechtbank den beklaagde tot zes maanden gevangenisstraf, terwijl het O. M., één jaar had geëischt. Van dit vonnis wérd hooger beroep aan- geteekend en heden deed het Gerechtshof alhier uitspraak. Het Hof vernietigde het vonnis. Opnieuw rechtdoende, legde bet den beklaagde zes maanden gevangenisstraf op met aftrek van drie maa&den voor arrest. Voor de Rechtbank te Utrecht stond Dinsdag terecht de 38-jarige koopman J. A. N. v. B., wonende te Utrecht, beklaagd zijn 13-jarig zoontje herhaaldelijk te hebben aangezet tot het stelen van rijwielplaatjes. Beklaagde, die reeds negen veroordeelingën had, w.o. zeven wegens diefstal, ontkende ten sterkste, zijn zoontje tot deze diefstallen te hebben aangezet. Hij had wel belasting plaatjes verkocht, doch daar was hij op eer lijke wijze aangekomen'. Het bewuste 13-jarig zoontje werd als ge tuige gehoord terwijl de vader uit de zaal verwijderd was en verklaarde, dat hij vcor zijn vader de rijwielplaatjes meest ste len, en indien hij het niet handig genoeg deed, kreeg hij een pak slaag. In het geheel bad hij 7 plaatjes gestolen. Beklaagde entkende de juistheid van het geen 1 et ventje had medegedeeld. Verscl illende getuigen werden gehoord, die het ventje hadden zien stelen, terwijl daarna eenige getuigen werden gehoord, die van beklaagde rijwielplaatjes hadden ge kocht VQor f 1.50 a f 1.75. Beklaagde ontkende evenwel, dat hij ge stolen plaatjes had verkocht, alles was eer lijk in zijn werk gegaan. De President diende beklaagde een flin ke schrobbeering toe, voor de wijze, waar op hij zijn kinderen opvoedde. Beklaagde meende daarentegen, dat hij zijn kinderen een „reuzen-opvoeding" gaf. De Officier achtte het uitlokken van dief stal door misbruik van gezag, alsmede twee misdrijven van heling bewezen. In verband met het feit, dat beklaagde zijn kind tot mis drijf aanzette en gezien de vorige veroor- ieelin"en eisckte spr. thans een jaar en vier aar.den gevangenisstraf n et aftrek van hei 'O' rzi;rest. Mr. v. d. He.cel achtte het uitlokken tot diefstal niet bewezen, en refereerde ziel. verder aan het oordeel van de Rechtbank. Uitspraak 27 April. De successiebelasting gehandhaafd. De Hooge Raad heeft Woensdag uitspraak gedaan in de procedure betreffende de suc cessiebelasting van het Papafonds. Notaris Bosch had als bestuurder van het fonds bij de Haagsche rechtbank van den Ontvanger der successierechten H. te 's-Gra- venhage teruggevorderd 20 pCt. van het kapitaal als teveel betaalde successiebelasting. De rechtbank ontzegde deze vordering welk vonnis in hooger beroep door het Hof werd bekrachtigd. Thans overwoog de Hooge Raad, dat het Hof terecht heeft beslist dat de stichting niet een algemeen maatschappelijk belang beoogt, aangezien haar doel: „financieeien steun te verleenen, waar het Bestuur zulks noodig oordeelt, de mogelijkheid openlaat, dat hoofdzakelijk andere dan algemeene belangen worden behartigd. De Hooge Raad verwierp derhalve het tegen 's Hofs arrest aangevoerde cassatie- middel. In 1926 zullen van rijkswege beurzen voor muziek- en zangstud e worden be schikbaar gesteld ten behoeve van .on- ol minvermogende jongelieden van Nederland- sche naticnaj teit. en wel: a. twee beurzen, elk groot 1500, voor jongelieden van bu'tengevvonen aanleg, die zich ter voltoo ing hunner studiën naar het buitenland wenschen te begeven; b. twee beurzen, elk groot 750, ten behoeve van hen, die muzikalen aanieg bezitten, ten e.nde hun de gelegenheid te geven te studeeren in eenige groote stad, waar zij ten genoege van den onderge- teekende, een cursus in het door hen ver langde muziek- of zangonderwijs kunnen volgen. Belanghebbenden zullen z'ch aan een examen voor een daartoe ingeste'de com missie hebben te onderwerpen. Sollicitanten voor een beurs, als bedoeld onder b. zul- ien alleen voor d t examen worden opge roepen, indien zij bewijzen kunnen overleg gen, dat hij hebben gestudeerd ender be kwame leiding en reeds een zekere hoogte n de techniek hebben bereikt. Zij, die meenen voor een dergelijke beurs in aanmerk'ng te kunnen komen, behooren hun gezegelde verzoekschrift daartoe vóór 25 April 1926 n te zenden aan het departe ment van onderwijs, K. en W. Het bestuur der St. Auguslinusstichting van de Kanunnikessen van den H. Augusti- nus te Ubbergen bij Nijmegen, bericht de uitgifte van de eerste serie, groot 350.000, van een 5 pCt, Eerste Hypothecaire Obliga- tieleening, groot 700.000 in twee series van ieder,/' 350.000 in stukken van 1000, 500 en 100, tegen een koers van uitgifte van 98 De Orde belast zich met de opvoeding van- en het geven van onderwijs aan meis jes in 'hoofdzaak tegen vergoeding voor ver mogenden, doch worden tevens meisjes van onvermogenden kosteloos opgenomen. De inschrijving op bovengenoemde obliga- tieleening is opengesteld ten kantore der firma Driedonks en Van Eyck te Utreèht (Oude Gracht 53) en verder bij de H.H. Ban kiers en Commissionairs in Effecten, bij wie prospectussen en inschrijvingsbiljetten ver krijgbaar zijn. Vr. 1. Ik heb een zoontje, dat de zes klassen der lagere school met goed gevolg doorloopeu heeft. Het is 12 jaar. Mag ik het nu van school afnemen? 2 Als dit niet mag, kan ik dan voor hem voor 3 maanden tuinbouwverlof krij gen? 3. Welken weg moet ik dan bewande len? Anlw, 1. Neen, hij moet de klasse waar in hij^ 13 jaar wedt geheel doorloopen, 2, Tuinbouwverlof kan worden verleend ■naar voor ten hoogste 2 weken en dan mag uw zoontje niet in loondienst wer ken. Het verlof wordt verleend door den In specteur bij het L, O. 3. Voor het aanvragen van het verlof moet u Yich vervoegen aan de gemeente secretarie, waar formulieren voor het aanvragen verkrijgbaar zijn. De ingevulde formulieren móeten bij den inspecteur van het L. O. ingeleverd worden, wat kan ge schieden door bemiddeling van het hoofc' der school. Vr. Hoe kan ik wagensmeer uit een wollen japon krijgen? De japon heeft een zachte kleur. Antw. Wrijf de plek in met varkensvet, dan voorzichtig inzeepen, laten rusten, met water en te-pentijnolie afwisselend uifwasschen. Dit laatste niet te nat en dikwijls een schoon doekje of watje ne men. Vr. Zijn er, behalve de kleine, vleescb- etende plantjes, die met hun blaadjes mug gen en vliegen vangen, ook grootere plan ten, die grootere lichamen vasthouden? Antw. De grootste, voor zoover wij kun nen nagaan, zijn de planten, die behooren tot het geslacht van de Nepenthes. Het zijn heesters en halfheeste-s, die o.a. voorkomen in Noafd-Australië, Nieuw Ca- ledonië, Madagascar en Malakka. Zij heb ben leerachtige bladeren en paarse krui ken van 60 c.M. lengte. Op Borneo groei en exemplaren met een blad-omvang van 60 c.M. Vr. 1. Welke is de kortste weg van Bo- venke k naar St. Wiilibrord (bij Roosen daal.) Hoeveel K.M. is dit? 2 Welke is de kortste weg van 's Hee- renberg naar St. Wiilibrord. Hoeveel K.M. is dit? Antw. 1: Bovenkerk Amstelveen Kwulcel Vrouwenakker Nieuwvëen Nieuwkoop Zwammerdam Bode graven Nieuwerkerk Kralingen Rotterdam Katendrecht Charlois Goïdschaldoord Klaaswaal Middel- sluis Niemansdorp Willemstad Oude Molen Nieuwe Molen Stam- persgr.t Oud Gastel Roosendaal St. Wiilibrord afstand 123.8 K.M. Antw. 2: 's Heerenberg Oud-Zeve naar P-annerden Bemmel Nijme gen Tcersdijk Neder Asselt Gra ve Heesch 's Hertogenbosch Vlij men Ni,euwkuik Drunen Baa~d- wijk Waalwijk Sprang Vrijhoeve Capcllc Nieuwe Vaart 's Graven moer Oosteind Üosterhout Te- teringen Breda Prinscnhage Etten - St. Wiliibrord afstand 134.3 K.M. Vr. 1 Vat is de ko.tste weg per auto van Haarlem naar Diessen iender Til burg), over Utrecht, fïc'evcel K.M. is dit? 2. Dezelfde reis over Rotterdam. Hoe veel K.M. is deze afstand? Antw. 1. Haarlem Heemstede Hoofddorp Aalsmeer Kudelstaart de Kwakel Uithoorn Mijdrecht Wilnis Oudhuizen Ruwiei Breuke- ien Maarssen Utrecht Houten Schalkwijk Culemborg Buurmalsen Geldermalsen Zait Bommel Hedel 's Hertogenbosch Vught Helvoirt Enschot Tilburg Hilvarenbeek Diessen afstand 144.8 K.M. Antw. 2: Haarlem Bennebreok riiilegom Sassenheim Warmond Leiacn Groenendi,k Hazerswoude Waddinxveen Gouda Haastrecht viist Schoonhoven Nieuwpoort Goudriaan - Slingerend Schelluiuen Uorinchem Woudrichem Rijswijk Giessen Ncerandel Biesheuvel Eethen Drongelen Waalwijk Sprang Loon op Zand Tilburg Hil- va-enheek Diessen afstand 141.8 K.M. Vr.: Ik heb een kind dat 8 maanden in een andere gemeente is geweest en daar ziek geworden is Het was echter aangeslo ten bij het ziekenfonds in eigen gemeente. Heeft nu de behandelende geneesheer in de gemeente, waar het kind ziek werd, recht op honorarium of moet het fonds dit ver goeden? Antw.: Uw vraag kunnen wij niet beant woorden zonder het reglement of de sta turen te kennen. Raadpleeg die of zendt ze ons ter inzage toe. Vr.: Kunt u mij ook zeggen, of ik moet plakken voor een persoon, die werk aan genomen heeft? En als hij niet een ge- heele week komt. moet ik dan toch een volle week voor hem p akken? Antw.s Deze vraag is zonder nadere ge gevens niet te beantwoorden Wendt u per soonlij tot den Raad van Arbeid. Vr.: Ik heb zaad van Narcissen (golden spur), hoe moet ik dat zaaien? In welke maand? Moet ik dat in een potje doen en dan in den grond plaatsen? Of moet ik dat zaad in het zand zaaien? Mag het in den winter buiten in den grond blijven staan? Of moet ik eerst het zaad in een potje in huis laten ontkiemen en dan buiten in den grond doen plaatsen. Hoe diep moet het zaad in het potje of buiten in den grond en welke maand moet dat gedaan om succes er mede te hebben? Waarom worden verschillende planten toe gedekt met een bloempot? Antw.: Het zaad van Narcissen wordt ein de Juli gezaaid in een kistje of pot gevuld met zuiver zand. De zaaidiepte is ka tot 1 cM. De kistjes en potten worden in den vol- ien grond gezel, dadelijk na het zaaien en tegen den winter afgedekt met wat riet of stroo. Is het zaad kiemkrachtig, dan komen het volgend jaar grasachtige sprietjes op, die later afsterven. Men laat de kistjes zoo twee achtereenvolgende jaren staan en zeeft het derde jaar den grond op, waarna men de gevonden bolletjes zorgvuldig in den vollen grond kan uitplanten. Tot aan den zaaitijd moeten de zaden op een droge, koele p aats bewaard worden. U ziet bloempotten zonder bodemgat of glazen klokjes geplaatst over hyacintiien. die aangetast zijn door de bacterie, welke het beruchte ,,Nieuw-ziek" (intusschen al oud) veroorzaakt. Deze zieken zijn besmettings haarden voor de omringende planten en worden daarom geisoleerd. Voora de laatste twee jaar woedt deze ziekte weer hevig. Vr. over een fasant van v. N. Antw.: Ja het is mogelijk, dat de fasant die plant eet. Vr.: 1. Worden de dienstplichtigen van de lichting 1921 tweede ploeg ingedeeld bij het 3e regiment huzaren 3de escadron. te 's Gravenhage. bij de 14-daagsche herha lingsoefeningen in Sept. 1924 ingedeeld bij het 2de regiment, de escadron, dit jaar ook opgeroepen voor de herhalingsoefeningen? 2. Zoo ja in welk tijdvak? Antw.: Voor zoover ons bekend wordt dat korps dit jaar niet voor herhalingsoefenin gen opgeroepen. Vr.: Mijn kat verhaart zoo dat zij kale plekken op haar huid krijgt overigens is zij gezond. Wat zou daar de oorzaak van zijn? Antw.: Uw poes zult u. aan het oordeel van een dierenarts moeten onderwerpen. Er zijn tal van huidziekten, die haaruitval ten gevolge kunnen hebben Vr.: Künt u mij ook zeggen of er dit jaar te Amsterdam gratis gemeentelijke orgelcon certen zijn en zoo ja, waar en wanneer? Antw.: Voor zoover ons bekend worden er te Amsterdam geen gratis gemeentelijke orgelconcerten gegeven. Vr.: 1. Welke maand(en) is(zijn) het meest geschikt om eieren ten broede in te leggen?* 2, Is één flesch waterglas (40 flesch water) de juiste oplossing, die men noodig heeft? Antw.. 1. Beste maanden zijn Mei en Juni. 2. De verhouding is 1 deel waterglas op 9 deelen zuiver koud water, goed vermengd. Vr.: Ik ben 7 maanden in betrekking ge weest (Velseroord-gemeente IJrauiden). Mijn loon was 5 per week Nu heb ik een belastingbiljet in December 1925 ontvan gen. Dit bedroeg 7. Einde Maart heb ik ik een aanmaning gekregen om deze belas ting te voldoen. 1. Is deze aanslag juist? 2. Moet ik ze nu al betalen? 3. Tot wien moet ik mij wenden om le rtcameeren. Antw.: 1. Ja; 2. Ja; 3 U hebt den termijn om. te reclameeren laten voorbijgaan. Die is (zie den achterkant van tiw aanslagbiliet), twee maanden na den datum vermeld op uw aanslagbiljet. Vragen omtrent loten. Antw.; Geen enkele is uitgeloot. Vr.: 1. Kunt u mij ook zeggen, hoe ik een inktvlek uit een vloerkleed moet verwij deren? 2. Hoe ik een olievlek uit een tafelkleed moet verwijderen? 3. Hoe ik een verfvlek uit een bedden- zak moet verwijderen? 4. Kunt u mij ook zeggen, hoe ik aard beien-jam moet maken? 5. Wat is de oorzaak dat augurken schim melen? De azijn en de kruiden die ik er op deed waren goed? Antw.: 1 Het beste is het kleed chemisch te laten reinigen. Is de vlek versch dan kunt u ze verwijderen met gewoon keuken zout. Overigens kunt u het probeeren met zoutzuur, doch alleen wanneer er geen gevaar is voor doorloopen der kleuren. 2. Met tetra-chloor-stof dc vlekken flink maar niet te nat afwrijven. 3. Met terpentijn of spiritus. 4. -De aardbeien afwasschen. kneuzen en met wat water opkoken. Alles goed uitper sen in vruchtenpers en het sap keken met de dubbele hoeveelheid suiker en in potten doen 5. De oorzaak ziin parasieten. Zij worden -gedood door verhitting gedurende enkele minuten tot ICO graden. Vr.: Heyrit de trekking al plaats gehad van de Ülrechtsche Emissiebank? Als dit niet zoo is wanneer zal deze dan plaats hebben? Antw.: Wendt u even met deze vraag tot dc directie der Bank. Ons is het niet he kend. Vr.: Hoe kan ik een vlek, van sap van abrikozen op brandewijn, uit een zacht lila crêpe de chine jurk, verwijderen? Antw.: Doop een schoon watje in spiri tus dilutus, niet te nat, en wrijf daarmede Je vlek voorzichtig uit. Vr.: Iemand is uil zijn betrekking ontsla- gen. Rij vertelt nu overal dat een zeker' persoon daarvan de schuld is. Aangezien dit niet waar is, wilde ik een weg weten, om hem dit te .verbieden? Antw.: Wendt u eens tot de politie. Mis schien is het voldoende als zij de persoon even onder handen neemt. Dien ander«. een aanklacht bij de Justitie in. Vr.: Mijn zuster is weduwe en is met een zoon thuis welke f 27.per week verdient. Nu betaalt mijn zuster f 15.en de zoon 8.belasting. Mijn zuster geniet 2. pensioen van haar man. Er zijn ook nog 2 dochters thuis die in betrekking ziin, maar daar trekt mijn zuster niets ,van. Is die aan slag goed? Antw.: Laat uw zuster eens reclameeren tegen haar aanslag. Zie daarvoor den ach terkant van het aanslagbiliet. Vr.: Hoe krijg ik verfkwasten, die hard geworden zijn door de verf weer soepel en bruikbaar? 2. Hoe ltriig ik de oude verf van een deeur af en hoe moet ik verder handelen om miin deur de gewenschte kleur te geven? 3. Wannprr begint dit jaar de groote va- cantie? (Volgens zeggen zou deze vroeger beginnen dan de andere jaren)? Antw.- 1 U moet de verfkwasten laten weeken in terpentijn of water; 2. Wendt u om dat te leeren tot een vakman: wij kun nen dat in enkele regels schrift niet leeren; 3 Welke vacantie bedoelt u? Vr.: Ik ben in de pers. bel. aangeslagen voor f 6.75 huurwaarde en betaal 2.40 per week huur Is deze aanslag juist? Ik woon in I eimuiden? Antw.: Die aanslag is. zijn uw gegevens juist, iets te hoog. n.l. 50 cent in hoofdsom Antw.: Ons niet bekend Wellicht dat de heer Ellinckhuysen, Anegang u aan het a'Ves kan helpen. Vr.: 1. Kunt u mij 't adres opgeven van de kunstzijde fabrieken te Nijmegen? 2. Welke werkuren heeft men daar? 3. Wat wordt daar door de werksters ver diend? (Men zegt dat daar zulke hooge Iconen verdiend worden). 4. Kan men daar ook thuis voor werken? 5. Znn er in ons land nog meer kunstzijde fabrieken? 6 Waar ziin deze gevestigd? Antw.: 1. Die zijn. naar ons beste weten, niet te Nijmegen, maar te Ede gevestigd. Het adres is: N.V. Nederl. Kunstzijdefabriek te Ede 2, 3. 4 Ons niet hekend; 5 en 6 Handels adressen worden in deze rubriek niet opge geven. Vr.r 1. Wat. is de kortste weg per fiets van Haarlem naar Rotterdam? 2. Wat is de kortste werf per fiets van Rotterdam naar Udenhout (N.-Br.)? 3. Hoeveel K. M. is iedere afstand? 5. Waar kan ik een bewijs krijgen om in geheel N.-Brabant te mogen rijden? Antw.: 1 Haarlem. Bennebroek. Hillegom, Lisse Sassenheim,Warmond, Leiden. Zoeter- vvoude, Stompwijk Zoetermeer, Zegwaard, den Hoorn, Kruisweg. Bleiswijk, Bergschen Hoek, Hillegersberg, Rotterdam. 3. Rotterdam Dordrecht. Gorinchem, Woudrichem, Riiswi'k, Giessen. Neer Andel, Op Andel, Veen Spijk, Wijk Aalburg. Hcusden, Hemt. Haarsteeg, Vlij men, 's Hertogenbosch. Cromvoirt, Helvoirt. Udenhout. 3 HaarlemRotterdam 57.5 K.M.; Rotter damUdenhout 94.3 K.M. 4 Wend u tot de politie in de eerste ge- 'ineente in Noord-Brabant waar u aankomt. Gorinchem. Woudrichem. Rijswijk. Giessen, Vr.: Welke is de mooiste weg van Heem stede naar Bergen (N.-H.j? Hoeveel K.M is dit? Antw,: Heemstede. Haarlem, Bloemen- daal, Santpoort, Driehuizen, Velsen. Bever wijk. Castricum. Egmond-Binnen, Egmond a d. Hoef. Bergen Afstand 43.3 K. M. Vr.: Welke is de kortste weg per auto van Bennebroek naar Westerblokker? Antw.: Bennebroek. Haarlem. Spaarndam, Assendelft, Krommenie, Knollendam. Spij kerboor, de Riip. Schermerhorn. Avenhorn, Grcsthuizen, Scharwoude. Hoorn, Wester- blnkker. Afstand 58.6 K. M. Vr.: Wat is de vlurfstc weg per auto van Medemblik naar Halfweg? Hoeveel K. M. is dit? Antw.: Medemblik, Twisk, Midwoud. Ben- ningbroek. Worfnum, Hoorn. Scharwoude, Ocsthuizen. Purmerend, Wijde Wormer, Zaandam, Westznansche Overtoom, Halfweg. A.fstand 64.5 K. M. - Vr.: Mijn inkomen is 2000.per jaar, waarvoor ig ook steeds ben aangeslagen. 1. Nu ben ik ten onrechte aangeslagen naar een inkomen van 5000, dan zoudt u kinderen, wat moet ik nu betalen aan Rijks verd. en Gem. bel 1925/26? 2. Ik heb gereclameerd en ontving eer. /schrijven „in behandeling genomen'' en toch krijg ik nog boetebriefjes. Waar moet ik me vervoegen om reclames in te dienen? 3 Waar kan ik een bewijs van onvermo gen krijgen, inzake een handelsprocedure? Antw.: 1. Indien u zou^t moeten betalen naar een inkomen van f 5000e dan zoudt u een bedrag van f 397.10 in totaal moeten betalen in Haarlem; 2. Ja. u moet uw aan slag voldoen. Bij eventueele gunstige be- riissinrf op uw reclame wordt u het te veel betaalde terugbetaald: 3. Wendt u tot den ontvanger KI. Heiligland; 4. Ter gemeente secretarie. Rinnenlandsche havens. IJMUIDEN. Aangekomen 13 April British Architect, S. Swansea. Vertr. 13 April. Noord, S. Rotterdam Laverock, S. Londen Derwent, S. Goole Rijnstroom, S. Huil Maasstroom, S. Leith Astarte. S. Bremen Hontestroom, S. Lon den. IJMUIDEN aangek. 13 April Baltic, S. Danzig voor Westzaan August Blume, S. Abo 14 April Aurora, S. Lissabon. Vertr. 14 April Mosel, S. Hamburg. MAASSLUIS aangek. 13 April Doris. S. Kolberg Bruse Jarl. S. Immingham Ba- chi, S. San Raphael Poeldijk, S. Buenos Ayres Winterswijk, S. Bremen (voor ko len) Volendam, S. New York was te 7 uur. 20 nam. binnen Benalder, S. Portland, M. Bodwild, S. Stettin Ardgryfe, S. Fecamp Campania, S. Genua Uruguay, S. Rosario; Noord, S Amsterdam Admiral- l'Hermite, S. Duinkerken. Vertr City ol Lahore, S. Hamburg Sneaton, S. Duinkerken Kedoe, mb. Java via Antwerpen Berwindmoor, S. Cardiff Alt Heidelberg, S. Stettin Kashima Maru, S. Antwerpen Halse, S. Cardiff Hanna Hölcken, S. Grangemouth Mimona, S. Oslo Lieuten Schmidt, S. Londen Grutto, S. idem Isbjorn, S. idem Coral, King's Lynn Velta, S Riga Marienfels, S. Ham burg Nieuwland, S. Leith Newton, S. othenburg Livadia, S. W. Afrika Bata vier III, S. Londen Wharfe, S. Goole Jervaulx Abbey, S. HullLutterworth, S. Grimsby. ENKHUIZEN gepass. 13 April. Azollo, z s., v. Sliedrecht n. Malmö. DELFZIJL, aangek. 12 April, Actief, Bak ker, Bremen Gruno, S. Bremen. Vertr. Aleida, Gr.leukamp, Bremen Se nior, Kr.juiter, Horsens Kunze IX, S. Kan burg Antilope, Eesters, Sonderborg. VLISSiWGEN gep. naar Ant.13 April. Al- garre, S. KopenhagenSt. Joseph, S. Havre Claus Rickiners, S. Schiedam. Gep. van Antw. Fenna, m.s. Londen Kem, S. Bougie Lear.der> S. Bilbao Edtiard, S. Koningenbergen. jNEDERlANDSCHE SCHEPEN. AURORA, 14/4 v. Lissabon te Amst. AFIEiSA, m.b., 12/4 te Londen uitgekl. n. Duinkerken. ADBATROS, z.s., 10/4 v. Plymouth n. Cardifl. APOLLINARIS, m.b., 12/4 v. Remagen te Gravesend. BETSY, m.b., 12/4 te Londen uitgekl. n. Neuss CITO, m.b., 12/4 te Londen uitgekL n. Ca lais. CORMORAN, m.b.. 12/4 v. Ostende te Southend ELLA, m.b. 12/4 te Londen uitgekl. n. Kent. GELDERLAND 12/4 v. Hamburg n. New castle. GOUWESTROOM 10/4 v. Manchester te Plymouth. JAN TIEN A, ms., 10/4 v. Goole n. Nyk- ;öbir.g. JOHANNA, m.b., 12/4 te Londen uitgekl. n. Antwerpen. JUNO 13/4 v. Kilindini n. Zanzibar. KATWIJK 12/4 Lizard gep., v. Antwerper n. Newport. KELBERGEN 12/4 v. Barry n. Genua. MERWEDE 11/4 v. Rumpst te Londen. NEERLANDIA, z.s., 11 4 v Rye n. Duin- kerken. OOSTZEE II, m.b., 12/4 v. Nijmegen te GravesenB. OSCAR, m. b., 12/4 te Londen uitgekl. n. Zwijndrecht. PARKHAVEN 12/4 v. Manchester n. Rott. SCHIELAND 13 4 v. Hamburg n. Newcastle SIRRAH 13/4 v. Rotterdam te Cardiff. STijAD ZWOLLE 12 4 v. Vlaardingen te Civita Vecchia. TANGER 11/4 v. Lissabon te Bremen. TEXELSTROOM 11/4 v. Amst. te Liverp. TROMP, z.s., v. Nieuwpoort te Gravesend. VITA, m.b., 11/4 v. Antwerpen te Grave send. VLIESTROOM 12/4 v. Amst. te Huil. ZEEKOND, m.b.. 10/4 te Tor Bay. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. BINTANG (uitr.) 10/4 te Penang. RADJA (thuisr.) pass. 12/4 Perim. KON. HOLL. LLOYD. GELRIA (uitr.) 13/4 v. Santos. ZEELANDIA (uitr.) 11/4 v. Lissabon. HOLLAND-AMERIKA LIJN. VOLENDAM 13/4 v. Newyork te Rott HOLLAND-AUSTRALIË LIJN. AAGTEKERK (uitr.) 12/4 te Sydney. ALMKERK (uitr.) pass. 13/4 Gibraltar. JAVA BENGALEN LIJN. CEYLON, v. Calcutta n. Batavia 11/4 Belawan. Rotterdamsehe Lloyd. BLITAR (thuisr.) 13/4 v. Marseille. JACATRA werd heden nacht v. Batavia te Rotterdam verwacht. KAWI (uitr.) pass. 13/4 Gibraltar. KEDOE 13/4 v. Rotterdam n. Java via Antw. Rotterd. Zuid-Amerika lijn. ALCOR (uitr.) 12/4 v. Lissabon. ALWAKI (uitr.) 13/4 te Montevideo. POELDIJK 13/4 v. B. Ayres te Rott. Stoomvaart Mij. Oceaan". MACHAON, 10/4 v. Cebu n. Rotterdam. MELAMPUS, v. Batavia n. Amsterdam 13/4 te Suez. PATROCLUS, 12/4 v. Sjanghai n. Rott. TANTALUS. 10/4 v. Kobe n. Rotterdam. Buitenlandsche havens. ADEN V. 12/4 Grelheld, Pondicherry n. Port Said Alps Maru, Japan n. Rott. ALEXANDRIE A. 12/4 Koningsberg, Ja pan n. Rotterdam. BRUNSBUTTEL gep. 13/4 Finland, Dan zig n. Rotterdam. BREMEN A. 11Ó4 H.A. Nolze, Amsterd. Madrid, Buenos Ayres Trave, Rotter dam. 1264 Vega Dakar. DAIREN A. 13/4 Oldenburg, Rotterd. EASTHAM A. 12/4 Jabiru, Rott. ESBJERG A. 10/4 Mermann, Amsterdam. HAMBURG A. 11/4 Trip., N. Orleans n. Rott. HONGKONG V. 12/4 Bremen, Rotterdam n. Shanghae. n. Rotterdam. LAS PALMAS A. 11/4 Wolfram, Loanda n. Hamburg Lili Woermann, W.-Afrika, n. id. V. 11/4 Bruyere, B.-Aires n. Hamburg. LIVERPOOL A. 11/4 Thessaly, Rosario. 12/4 Delware, Houston, John Holt, W. Afrika, Fulmar, Rott. LIVORNO A- U/4 Bratsberg, Rott. LJUSNE V. 12/4 Indra, Amsterdam. MARSEILLE V. 13/4 George M. Embiri- cos, Pondicherry n. Rotterdam. MARSEILLE V. 9/4 D'Artagnan, Japan. 10/4 Kasenga, Japan n. Rott. MADERA A. 13 4 Este, Rotterdam n. W. Afrika. MACASSAR V. 10/4 Harborg Amsterdam. NARVIK V. 10,4 Gottfriel Bueren, Rot terdam. OUESSANT gep. 13/4 GLENLUCE, Raa- bgoon n. Zaandam. PERIM gep. 12 4 Elpenor, Glasgow n. Japan; Fontainebieau, Marseille n. Haiphong. PORT SAID A. 13/4 Benyannoch, Rotter dam n. Japan Vogtland, id. n. is. RF.GGIO A. 8?4 Nerose, Rotterdam. SHANGHAI A. 11/4 Teucer, Japan n. Li verp. V. 10/4 Paul Lecat, Japan n. Marseil le Troilis, Rott. n. Japan. 11/2 Gle- napp, Lond. n. id. SINGAPORE A. 10/4 lxion, Japan n. Liver pool. 11/4 Carl. Legien, Rott. n. Japan Polyphemus, Hamburg n. td. V. 11/4 Ango, Antw. Astyanax, Birma; Bendoran, Lond. n. Japan Cassis, Suez. 12/4 Andes Maru. Bremen n. Japan. SUEZ A. 13/4 Cassel, Java n. Amsterdam, SUEZ A. 12/4 Lima Maru, Japan n. Rotterd. VALENCIA A. 10/4 Si Kiang, Japan n. Hamburg en Rotterdam. Het luchtschip Norge" is Woensdag om 1 uur 25 min. te Oslo aangekomen. Omtrent de „Norge" kan nog worden ge meld, dat het vertrek door c.a. duizend per sonen werd bijgewoond en dat op het laat ste oogenblik nog een nieuwe passagier ver scheen in den person ven kapitin Prestrud, marine- attaché van Noorwegen en een vriend van Amundsen. Daar men cr op moest rekenen, dat op 1000 voet hoog e nog al een groote koude zou heerschen, had de bemanning voor het vertrek reeds de pool-uitrusting aangetrok ken. In een inlervieuw met den correspondent van dc .Daily Telegraph" zeide dc comman dant, dat ingeval van een landing op het ijs, men zich van voedsel kon voorzien door robben te schieten, die in dezen tijd van het jaar zeer talrijk zijn. Mocht landing op zee noodig zijn, dan maakt men gebruik van spe ciaal vervaardigde reddmgbooten, die elk twee man kunnen bevatten. In Oslo wordt opnieuw waterstof ingenomen De afstand van Spitsbergen naar Alaska bedraagt 2.200 mijl en men hoopt, dat de voorvoorraden brandstof en levensmiddelen voldoende zullen zijn, m dezen afstand heen en terug af te leggen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 11