Tolgeld In den Haarieinmerineerpolder. Oud-Wethouder Joh. de Breuk overleden. V erkeersonge vallen Voornaamste Nieuws V erkeersonge vallen Romeinsche Correspondentie. Plaatselijk Nieuws. Donderdag 15 April 1926 50ste Jaargang No. 16225 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad 41»! De Anierikaansche Noordpoolvlucht. Het reusachtige Fokker-vliegtuig, waarmee de vlucht ondernomen /.al worden, gefotografeerd tijdens een proefvlucht, met een snelheid van 125 mijlen in een uur. De Haaclemsche grensregeling. De jackt op eenden in polderwateren. Het gebouw der Roei- en Zeilvereeniging. Ernstige mishandeling en poging'tot berooving. Tentoonstelling van kleederdrachten te Amsterdam. Een Engelsche spotprent uit 1795 op het dragen van de lange broek. Een Oranjevereenigïng in Schoten gesticht. Een scheepsmast en dte electrische geleiding. Waternood tengevolge yan de voortdurende droogte in de Haarlemmermeer. in dit nummer. Bond van Invaliden. Verzekering-Maatschappij „Spaarhuis." J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht St. Joseph's Gezellen-Vereeniging. N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. Diefstal van belastingplaatjes. Conferentie op het Vaticaan. Stormwaarschuwingsdienst. N.V. Mij. „De Eendracht". LAATSTE NIEUWS. De strijd om Peking. De vredesonderhandelingen in Marokko. De Raad voor de Scheepvaart en het Bestuur der Nederl. Ver. van Gezagvoerders bij de Binnenvaart. De abonnementsprijs bedraagt voor Hagrlem en Agentschappen; Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco p^ post per kwartaal bij »ooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 {3 lijnen). Postrekening No. 5970. HAARLEMSE Advertentiën 35 cents pet regel Bij contract belangrijke porting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle a bonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OOfin M Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7CH bij een ongeval met f 0,tkl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: «U UU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 1 «JU."doodelijken afloop: "tin bij verlies van e„pn hand, fiOR bij verlies van een fRO bij 'n breuk van f Afl bij verlies v. een een voet of een oog: 1 ItnJ," duim of wijsvinger: - been of arm: It'U" andere vinger. VAN DE MEXICAANSCHE KERKVER VOLGING. Bij de verdrijving der Eerw. Zusters uit baar klooster in Mexico, heeft zich een treffend voorval afgespeeld. De aan de Ka tholieke Kerk zoo vijandig gezinde regee ring, zond een afdeeling soldaten naar een der kloosters, opdat dit door de bewoon sters ontruimd zou worden. Toen het kloos ter bezet was, verzamelden zich al de zus ters in de kapel. De soldaten doorzochten het klooster en kwamen eindelijk ook in de kapel terecht. Toep geschiedde het treffend gebeuren. De aanvoerder van den soldatentroep knielde voor de moeder-overste neder en verklaarde in naam zijner soldaten, dat zij tegen bun wil, het bevel tot ontruiming van het klooster door de zusters, uitvoerden. •Wanneer zij geweigerd hadden, dan zou den zij doodgeschoten zijn geworden. Daar op knielden al de soldaten neder en vroe gen om den zegen del' Zusters, die daarna onder hun geleide werden weggevoerd. Overal gaat het echter in het ongeluk kige Mexico! niet op deze wijze toe. Er worden ook gevallen vermeld van een on- menschelijke behandeling, die de klooster zusters ondergaan. Dikwijls wordt aan de priesters en de zusters, die verjaagd wor den. niet toegestaan, ook maar het aller- noodigste mee te nemen, zooals bijv. klee deren gebedenboeken of een weinig geld. Het feit, dat het Mexicaansche leger groo- tendeels uit minderwaardige elementen is samengesteld, speelt daarbij een groote rol. Wanneer de huidige regeering soldaten noo- dig heeft, dan zendt zij eenvoudig een amb tenaar naar de gevangenissen, die de tot tuchthuisstraf veroordeelde misdadigers meedeelt, dat zij als soldaten dienst kun nen nemen. Alle straf wordt hun dan kwijt gescholden. Het spreekt van zelf, dat in zoon leger alle krijgstucht ontbreekt. De Katholieken in 't land, die tegen de tyrannieke en onrechtvaardige maatregeeln der Regeering slechts lijdelijk verzet kun nen plegen, klecden zich thans allen in rouw gewaad. Bijna de geheele bevoking gaat in 't zwart gekleed. Ook hangen op vele plaatsen zwarte vlaggen uit. De regeering is daarover in woede ontstoken en heeft alle staats- en gemeente-ambtenaren met ont slag bedreigd, wanneer zij het durven te wagen, eenig teeken van rouw te dragen. Een zekere Tejeda, eertijds daglooner en socialistisch agitator, een ruw en onbe schaafd man, die nu aan 't hoofd staat van het ministerie van binnenlandsche zaken, beeft tegen het openbaar rouwbetoon stren ge politie-verordeningen uitgevaardigd Bij de felle Katholieken-vervolging in Mexico, doet zich het merkwaardige feit voor, dat bij al den haat en de woede waarmee de vervolgers tégen den gods dienst en tegen de kloosterzusters zijn be zield, zij voor het onderwijs aan hun kin ieren, aan de kloosterscholen der zusters ée voorkeur geven. Zoo ontvangt de doch ter van den zooevcn genoemden minister Tejeda, haar opvoeding bij de Zusters. Teekenend is het, dat men tot dusver deze school en het daarbij behoorend klooster ongemoeid heeft gelaten. Ook Calles, de president' der Mexicaansche republiek, die Katholiek gedoopt is en nota bene eenigen tijd lang als protestantsch predikant op trad. liet zijn beide dochters in een kloos terschool haar opvoeding voltooien. Enkele dagen voor dat de kerkvervolging in Mexi co uitbrak, nam hij ze echter van die school af. Het huichelachtige en dubbelzinnige het welk hierin bestaat, dat mén de Zusters openlijk vervolgt, echter van haar diensten als ziekenverpleegsters en van haar scho len profiteert, is overigens niets nieuws. Bekend is het geval van den ouden Clé- menceau. Deze Vrijmetselaar, die ijverig deelgenomen heeft aan de kerkvervolging in zijn vader land, moest zich kort vóór den wereldoor log, aan een operatie onderwerpen. Hij liet zich bij die gelegeenheid door Katholieke zusters verplegen. Toen men hem cr op wees, dat dit toch tegei^ zijn beginselen in- druischte, gaf de oude kerkvervolger het merkwaardige antwoord: „Dat kan mij niets schelen, hoofdzaak is dat ik goed verpleegd wordt." - 1914 het Genootschop stichtte, nam hij met twee jonge studenten als medearbeiders, de zorgen voor de courant van het bisdom, op zich. Daarbij bekleedde hij nog een leer stoel in de Theologie aan het groot-semina rie van Alba. Thans, na 12 jaren, telt Genootschop reeds 13 priesters, 40 studen ten in de Theologie, ongeveer 300 semina risten (van 't klein-seminarie) en zoo wat 300 meisjes en vrouwen, waaronder een aan zienlijk aantal leeraressen. In 't geheel zijn er 600 werkende leden, die hun leven, hun werkkracht en talenten, aan het apostolaat der Katholieke pers wijden. Het Genootschap geeft op den huidigen dag 11 weekbladen en talrijke maandbladen uit. Het verspreidde onder het volk een goedkoops Bijbel-uitgave van niet minder dan 300.000 exemplaren, heeft 650 parochi ale bibliotheken gesticht, voert het beheer over 80 winkels en opslagplaatsen voor godsdienstige lectuur enz. Met politiek bemoeit zich het Genoot schap niet uit beginsel, reeds daarom niet, om te verhinderen dat de werkkracht der leeken op eenigerlei wijze aan banden ge legd wordt. Reeds heeft het zich om dc Pauselijke goedkeuring tot den H. Stoel ge wend WAT IN 'T JAAR O. H. 1926 TE PIBRAC GESCHIEDDE. Men meldt uit Pibrac in Zuid-Frankrijk, dat de liberale gemeenteraad aldaar, met den burgemeester aan 't hoofd, zich van de pastorie wilde meester maken, ten inde deze tot een schoolgebouw voor de libera len in te richten. Het plaatsje heeft n.l. slechts één katholieke volksschool, die ge- hel voor rekening der Katholieken komt. De bevolking is met deze school tevreden. Maar de gemeenteraad was niet tevreden, omdat in de Katholieke school het geloof aan God geleerd wordt. De slimmeling van een burgemeester meende nu twee vliegen in één klap te kunnen slaan. Hiji wilde n.l. een liberale school oprichten en tegelijk den pastoor uit zijn woning verdrijven. Volgens de Fran'sche wet ressorteert het beheer van alle kerkelijke gebouwen onder den ge meenteraad en nu zegde die dappere ge meenteraad van Pibrac den pastoor, de huur op van zijn woning, de pastorie. Maar de pastoor ontving bevel van zijn bisschop, de pastorie in geen geval te ont ruimen en alleen voor wapengeweld te zwichten. De Katholieken van Pibrac schaarden zich natuurlijk aan de zijde van hun pas toor en van den bisschop. Men besloot nu een buitengewone gemeenteraads-vergade- ring uit te schrijven, ten einde deze a~ legenheid te regelen. En tot groote verwon dering der weinige leden van den raad, die- op de vergadering present waren, was noch de burgemeester, noch diens plaatsvervPTi ger daar te zien. Ook het meerendeel der gemeenteraadsleden schitterde door afwe zigheid. Nauwelijks was het noodigc aanwezig, om de vergadering te doen door gaan. Het einde van de zaak was. een scher pe afkeuring door dc weinige aanwezige leden van de handelwijze des burgemees ters, in casu diens onverdraagzaamheid, ge volgd door een motie, waarin hij verzocht werd. zijn ontslag als hoofd der gemeente te nemen. Terwijl men nog bezig was te vergaderen, kwamen de inwoners van Pi brac in grooten getale opdagen en eischten op hun beurt van de aanwezige gemeente raadsleden het indienen van hun ontslag; ze moesten hun baantje maar aan verstan diger menschen overlaten. Dit alles geschiedde in 't jaar 1926 in de gemeente Pibrac in 't Z. van Frankrijk DE GEESTELIJKE ORDEN IN DIENST DER KATHOLIEKE PERS. Het denkbeeld, ook de Katholieke gees telijke orden in dienst der Katholieke pers, in 't bijzonder der zuiver religieuze pers te doen treden, is niet nieuw. Reeds vóór 50 iaren, werd daarmee in Freiburg (Zwitser land) een proef genomen, die goed uitviel Tot op den dag van heden, oefent dit Ge nootschap daar onder den naam van „Hel werk van den H. Paulus" zijn zegenrijken werkkring en invloed uit. Ook in Frankrijk wijden zich Paters en Zusters Assumptio- nisten aan het werk ,de Katholieke pers Het groote „maison de la bonne presse" te Parijs met het dagblad „La Croix" en een aantal tijdschriften staat onder hun be heer. In de groote zetterijen aldaar bedie- aen kloosterzusters gekleed in voor dit doel passende kleeding, de zetmachines. Nu heeft zich in Italië eveneens een gods dienstig genootschap ten doel gesteld, voor de oprichting van een populaire, religieuse pers te zorgen. De oprichter is een priester uit het diocees Alba in NoordJtalië ge naamd Jacob Alberionen. Het Genootschap bestaat uit twee verschillende groepen voor de werkende leden en bovendien uit nog een groep nit-werkende leden Deze laat- sten steuften het werk van 't Genootseh' door hun gebed en door jaarlijksche gelde- lijke bijdragen. Het eigenlijke Genootschap bestaat uit twee afdeelingen, één voor mannen en éen voor vrouwen. Tot de eerste afdeeling be- hooren priesters, seminaristen en leeken- broeders. Een deel van hen ontvangt zijn opleiding tot penvoerder, tot journolist, een ander deel legt zich toe op de zet- en drukkunst Dit zelfde is ook hét geval mej de afdeeling voor vrouwen, terwijl boven dien een aantal vrouwen in deze afdeeling, haar leven wijden aan het godsdienstig-be- schouwend leven en aan de eeuwigdurende Aanbidding tot intentie van den bloei der Katholieke pers. Dit Genootschop heeft eveneens den H Paulw; tot schutspatroon; het draagt zijn naam en werkt reeds ongeveer 10 jaren onder hooge goedkeuring van Z. D. H- den diocesanen bisschop. In Rome bestaat een filiaal-inrichting, die een populair-katholiek tijdschrift drukt en uitgeeft. Op dit nieuwe werk schijnt God's^ zegen te rusten. Toen Don Alberione in t jaar Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is liet niet waarschijnlijk dat de tegenwoordige Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Mr Kan, evenals zijn voorgangers Jhr. Ruys de Beerenbrouck en Jhr. mr. de Geer, een bezoek aan Haarlem en omgeving zal bren gen, om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van het vraagstuk der grenswijziging van Haarlem. Reeds zijn door hem aan verschillende be langhebbende gemeenten nieuwe inlichtingen verzocht, die bereids ziin ingekomen. Er worden drie mogelijkheden overwogen: le. een belangengemeenschap tusschen Haarlem en de omliggende gemeenten; 2, het zoogenaamde groote plan van uitbreiding, waarbij de gemeente Haarlem, Heemstede, Schoten, Spaarndam, het stadsgedeelte van Haarlemmerliede en Bloemendaal (geheel of voor een groot deel) onder één bestuur wor den gebracht; 3 het zoogenaamde kleine ^lan. Voor het laatste schijnt de huidige Mi nister van Binnenlandsche Zaken het minst te gevoelen. Voor het tweede plan 't meest Intusschen kan een definitieve beslissing oas worden verwacht, wanneer de minister het vraagstuk grondig heeft bestudeerd. Tot zoo- ng zijn alle veronderstellingen over een te verwachten beslissing louter speculatief, evenals het noemen van een datum, waarop een eventueele grenswijziging zal ingaan De uitwerking der plannen houdt verhand met vele werkzaamheden aan het departe ment die den voortgang van zaken kunnen remmen. Alleen kan worden gezegd, dat de grensregeling van Haarlem de aandacht heeft van den. minister en zal worden afgewerkt als geen andere werkzaamheden den voor rang hebben. De mogelijkheid, dat dit iaar een oplossing 'wordt verkregen, is echter groot. Een tweetal polderbesturen in Noord-Hol land heeft onlangs bepalingen hij keur vast gesteld. die aan de polderbeambten be voegdb.eid geven om dc in verboden tijd in polderwateren rondzwemmende eenden zonder eenigen vorm van proces dood te schieten Tot dusver werden in verscheidene polders voorschriften gegeven omtrent het opvangen en schutten van in striid met het verbod rondzwemmende eenden, die dan tegen losgeld door de eigenaars konden worden terugbekomen Intusschen bleek menigmaal, dat de onderhoudskosten tiidens het schutten en de kosten van het opvangen niet onbelangrijk te boven gingen het be drag van het losgeld of wel de opbrengst van de eenden, die publiek werden ver kocht als zij niet door de eigenaars werden opgevorderd. Daarom hebben bedoelde pol derbesturen thans gemeend een oplossing te moeten zoeken in het zonder meer dood schieten der eenden. Gedeputeerde Staten van Noord-Hollend hebben hiertegen echter bezwaar gemaakt. Zii vinden dezen maatregel al te kras en te genover dc eendenhouders niet gerechtvaar digd. Wel kunnen losloopende eenden aan de land- en tuinbouwgewassen schade toe- tiengen maar de beide partijen, polderbe stuurders en eendenhouders, dienen in min nelijk overleg en wederziidsche tegemoetko mingen deze bezwaren zoo goed mogelijk te ondervangen. Naar we vernemen hebben Ged. Staten1 van Noord-Holland aan de Regeering een afwijzend advies uitgebra^it inzake het ver zoek van het bestuur van den Haarlemmer- meerpolder. om op de wegen van dien pol der tolgeld te mogen heffen. Natuurlijk moet nu nog de beslissing van de regeering worden afgewacht, maar het advies van Gedeputeerde Staten is in dezen van veel belang Hedenmorgen is plotseling overleden de heer Joh. de Breuk, oud-wethouder van Haarlem. De heer De Breuk had zich hedenmorgen met den trein naar Amsterdam begeven. In den trein werd hij onwel. Men stopte te Halfweg, waar de heer De Breuk in de wachtkamer van het station werd binnen gedragen. Daar overleed hij bijna onmiddellijk. Naar wij vernemen, heeft het gemeente bestuur zich in beginsel bereid verklaard het gebouw van de Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne" van deze vereeniging te koopen. De bedoeling is het gebouw daarna ter beschikking te stellen van een Jeugdorga nisatie. Zooals bekend, wordt een nieuw clubge bouw gesticht aan het Zuider-Buiten Spaarne nabij het Haarlemmerhoutpark, Een Ford-aute in elkaar gereden. De Ford-auto van den heer v. d, V. uit Lisse werd gisteren 'tej hoogte van d Haegsche Schouw dermatg door een woes- ten autorijder aangereden, dat ze niet meer biuikbaar was. De auto van v d. V. stond rechts van den weg te wachten voor een geopende brug. Tegen den woesten autorijder werd pro ces-verbaal opgemaakt. Twee autolasten te water. Dinsdag reden twee met stroo beladeji I auto's van den heer J. langs den Hoofd vaart te Haarlemmermeer. Toen zij nabil de Lijnden den hoek om moesten rijden, schoof van een der auto's de vracht af. die gedeeltelijk in de sloot terecht kwam. Naar men zeide, onderging de andere auto het zelfde lot toen deze bij den heer J, de werf opreed. De koopman D, werd 's avonds op den Lisserweg in de Haarlemmermeer door een of meer personen aangevallen en ernstig mis handeld. Men sloeg hem met een flesch zoodanig op het hoofd, dat hij bewusteloos ineenzakte en maakte zich daarna mees ter van een boekje, dat hij in een der zak ken van zijn jas had geborgen. De man moest onder geneeskundige behandeling ge steld worden. Bij de politie werd van het gebeurde aangifte gedaan. Het bleek, dai D. met eenige personen in een café had zitten drinken, onder den invloed van ster ken drank was geraakt en met groot bank papier had „geschermd" Huiswaarts kee- rende, is hij vermoedelijk door eenige per sonen aan den Lisserweg opgewacht, met de bedoeling om hem z'n geld afhandig te maken, D. kwam later tot de ontdekking, dat zijn aanvallers een verkeerd boekje uit z'n zak hadden gehaald, hij droeg er twee bij zich, want het andere waarin zich het geld bevond was door hen onaangeroerd gelaten. In eene vergadering, daartoe door het voorloopig Comité belegd op Dinsdag 13 dezer in het gebouw „Geko" aan den Spaarndammerweg, is overgegaan tot stich ting van de Oranjevereenigïng te Schoten. De statuten en het huishoudelijk reglement werden na eenige bespreking vastgesteld, en de minimum-contributie bepaald op 1.50 per jaar. Bij acclamate werd de heer De Haas van Dorsser tot voorzitter benoemd en bij stemming de heeren P. M Adriaanse, R. A Baas, D. van Binsbergen, J. Hors- meier, W. F. Jansen, A. J. Loerakker, J. F. H. Pruschen en B. Wiegel, en mevrouw VrcmansRit tot bestuursleden gekozen. Een voorloopige propaganda-commissie werd in het leven geroepen, terwijl docr het bestuur werdt overwogen de Koninklijke goedkeuring aan te vragen. Woensdagavond omstreeks 8 uur, arri veerde te Penningsveer een Friesche tjalk, geladen uiet riet, voor de firma M., aldaar Plotseling kwamen de spandragen van den mast in aanraking met de aldaar boven het water hangende electrische draden van het bcvengrondsche net der gemeente Haarlemmerliede. Op dat oogenblk sloegen geweldige vlammen omhoog .uit mast en draden. De schipper duwde echter onmiddellijk zijn schip van den wal, zoodat de draden vrij kwamen. Het gevolg van één en ander was, dat de straatverlichting gelijktijdig doofde en ver- schillene particulieren zonder licht zaten gedurende den verderen avond. De oorzaak was, dat de stoppen in dc palen door deze kortsluiting waren door gebrand. Bijna iederen dag is het mooi weer. Het lentezonnetje schijnt lekker, maar de felle wind uit het noorden of oosten' houdt de ontwikkeling van boomen en planten en veldgewassen tegen. Het gezaaide komt wel op en de boomen en heesters beginnen groen te worden, doch het gaat langzaam en alles ziet er zoo droog uit! Wat zou een milde regen een geweldige uitwerking hebben! Dan zouden de gezwollen knoppen losbarsten en de bloesems eerst recht heer lijk worden opgemerkt in kleuren en geuren Dit gestadige droge voorjaarsweer duurt nu al een maand of drie voort. Met dit gevolg, dat bijna bij alle ingezetenen in de Haarlemmermeer het drinkwater is ver bruikt. Elke regenbak is leeg of bijna leeg. En men kan ze zien sjouwen mannen en vrou wen en kinderen met emmers en bussen en tonnetjes in de hand en op een kruiwagen en op een karretje of met een juk om wat water te sleepen van de groote regenbak ken bij het dichtbij gelegen fort of uit den kelder van het raadhuis. Vooral in Hoofddorp is de nood heel hoog. De vrouwen moeten de wasch maar zien uit te stellen en omdat 't niet anders kan de groenten spoelen in kanaalwater, uit de Hoofdvaart geschept; enkelen moet dit ook gebruiken voor wasch- en drink- doeleinden. in welke gevallen het koken van dit kanaalwater wel noodzakelijk is, maar soms toch vergeten wordt! Gelukkig dat zij allen leven in de vaste hoop op een betere toekomst. Want de directie der provinciale waterleiding is druk in de weer om haar duinwaterleiding ook in deze gemeente in exploitatie te brengen. In Hoofddorp en omgeving liggen de buizen er al; maar de huisaansluitingen zijn nog niet gereed en de buizen staan nog niet onder druk. Toen een paar weken geleden bekend werd dat men bezig was om langs den IJ- weg een gedeelte van de gelegde waterlei dingsbuis door te spoelen, liep de heele buurt te hoop en kwamen de vrouwen in optocht aanzetten, gewapend met de noe- dige voorwerpen om allen wat van dit heerlijke water machtig te worden. Naar wij, vernemen heeft de directeur hoewel de buizen nog niet voldoende ziin doorgespoeld en daarom door hem voor de deugdelijkheid van het water geen verant woordelijkheid kan worden aanvaard -op verzoek van den burgemeester zijn mede werking verleend, om in Hoofddorp en langs den IJweg (nabij den Vijfhuizerweg) alvast een standpijp te doen aanbrengen, waardoor de omwonenden onder behoorlijk toezicht gedurende een paar uren in den avond gelegenheid verkrijgen om zich van water te voorzien. Een prachtige maatregel, waarvoor bij zondere dank wordt gebracht aan den heer Van Oldenborgh en honderden gezinnen in den ergsten nood zijn geholpen. Maar nog fijner zal 't zijn als onze vrou- weiwstraks in haar eigen woning het kraan tje kunnen Opendraaien en kunnen wasschen en plassen naar hartelust en menschelij- kerwijs gesproken het tijdperk van wa ternood voorgoed zal zijn afgeloopen. De moord in een logement cp de Noorder- markt te Amsterdam, Brutale inbraak bij de Gooische stoom tram. Duitsch-Nederlandsch arbitrageverdrag. De tocht der Fokkers naar Bazel. Verschillende H. Prins Hendrik te Milaan. Een verrassende vondst. Vaten opgegraven. Beurzen voor Muziek- en Zangstadie. Oud-wethouder Joh. de Breuk overleden. In Parijs is een poststaking uitgebroken. Pangalos verleent gratie aan de drie ter dood veroordeelde leiders van de muiterij te Saloniki. Het nieuwe Duitsch-Russische verdrag wekt in Britsche officieele kringen geen ongerustheid. Zie verder ook Laatste Nieuws. Zondag 11 April 1.1. hield de Bond van Invaliden de eerste vergadering van hoofd bestuur en afdeelingsbesturen in het gebouw St. Bavo te Haarlem. De afdeelingen Am sterdam, E)en Haag en Haarlem warén ver tegenwoordigd. Besloten werd de actie om de invaliden in Nederland te nopen als lid van den Bond toe te treden, voort te zetten, en bij de betrok ken autoriteiten aan te dringen op werk verschaffing en verzorging van de invaliden. Het hoofdbestuur is gevestigd te Amster dam secretaris is de heer B. E. Laverman, L Romb. Haagerbeetsstraat 5. Afdeelings-se- cretarissen zijn te Amsterdam de heer W. J. v. Buuren, Verbindingsstraat 1 te Den Haag, de heer W. C. Swaanevelt, Wolmaran- straat 229. De griffier van het gerechtshof te Am sterdam brengt in de Staatscourant ter ken nis, dat bij dè. thans in kracht van gewijsde gegane beschikking der tweede kamer van dit hof van 16/daart 1926 is bevestigd de be schikking der arrondissementsrechtbank te Haarlem van 9 Februari 1926, waarbij de naamlooze vennootschap Verzekering-Maat schappij „Spaarhuis", gevestigd en kantoor houdende te Haarlem is verklaard te ver- keeren in een toestand welke in het belang der gezamenlijke schuldeischers bijzondere voorziening behoeft. De directeur der N. V. deelt in aansluiting daarop mede, dat ten gevolge van de be schikking in hooger beroep van het gerechts hof te Amsterdam, in kracht van gewijsde is gegaan de uitspraak der arrondissements rechtbank te Haarlem d.d. 9 Februari 1926, waarbij werd beschikt A. dat de rechten en verplichtingen, voort vloeiende uit met genoemde naamlooze ven nootschap gesloten spaar-contracten en daar mede samenhangende contraverzekeringen, zoodanig worden gewijzigd, dat voortaan de-verplichting tot uitkeering van een rente van 4 *s jaars op spaarstortingen en op bij komstige verhoogingen der spaarkasuit- keeringen slechts op de vennootschap drukt voor zoover haar activa haar tot die uitkee- j jen avoncj van 15 April: ringen in staat stellen, een en ander op de bij Matige tot krachtigen. zuidelijke tol zuid- genoemde uitspraak vastgestelde voorwaar- westelijken. wind, zwaarbewolkt tot betrok- den 1 ken met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk B. eist dc sedert 1 Januari 19^d gesloten ggnjge re^en. iets kouder, verzekeringen volgens de tarieven, waar- Barometerstand 9 uur v.m.: 762. Achteruit Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.27 Medegedeeld door het Kon. Ned Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Near waarnemingen in den morgen van 15 April 1925. Hoogste barometerstand 767.9 m.M. te München. Laagste, barometerstand 733.7 m. M, te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 15 tot aan geen spaarcontract verbonden is, met ingang van 1 Januari 1926 worden overge- dragen aan de Eerste Nederlandsche Ver zekering Maatschappij op het leven en tegen invaliditeit te 's-Gravenhage, zonder over dracht van activa en zonder dat overigens in den aard der verzekeringen eenige ver andering komt. De jaarfeesten van de St. Joseph's Gezel- len-Vereeniging, Haarlem I, zullen gehouden worden Zondag 18, Maandag 19. Zondag 25, Donderdag 29 April, Zondag 2 en Maandag 3 Mei. in het Gezellenhuis. Jansstraat 59. De Praeses verzoekt ons uitdrukkelijk het volgende te willen vermelden; 1. elke feest avond vangt te half acht PRECIES aan; 2. aan dames kan geen toegang verleend worden tenzij deze verschijnen TN GESLOTEN COSTUUM. (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 6—9 uur n.m. en Zaterdags van 59H uur en in het St. Joseph- gebouw te Halfweg de 2e Dinsdag van iedere maand, van 56Mi uur terug te trekken en zich alleen aan Mand- sjoerije te wijden. Tsjang-tso-lin verwacht dat Peking binnen een week gevallen zal zijn. Een dame, die gisteren haar rijwiel voor een winkel op de Groote Markt had ge plaatst, miste bij terugkomst, haar belas- tingmerk In verband hiermede is aangehouden de 16-jarjge A. O. alhier, die den diefstal heeft bgkend. Hij bekende tevens een belasting- merk te hebben ontvreemd van een rijwiel in den winkel van Vroom en Dreesman in de Lange Veerstraat. Hetzelfde bedrijf heeft hij nog enkele keeren in Haarlem en Heemstede uitgeoefend De exemplaren, die hij gisteren heeft ont- vreemd, werden op hem gevonden, de ove- posten. Weest op uw hoede, rige heeft hij aan hem onbekende personen verkocht. D jongen is in bewaring gesteld. BERLIJN, 15 April. Volgens de bladen worden de diplomatieke buitenlandsche vertegenwoordigers bij het Vaticaan te Rome verwacht, waar een conferentie zal plaats vinden. Geseind van de Bilt 8.30 u. v.m. aan alle In de algemeene vergadering van aandeei- deelhcuders der N. V. Mij. „De Eendracht", Mij. tot Expl. van onroerende goederen, gevestigd te Haarlem, werden winst- en verliesrekening goedgekeurd en tot commis saris herkozen de heer C. Emmer. Onder een wagen. Woensdag werd aan den Arendsweg, al hier een jongen, P. S. genaamd, overreden door een bespannen wagen. Dit ongeluk liep goed af. We! ging het voertuig over het lichaam van den knaap heen, doch het on geval bleef zonder ernstige gevolgen. Het ongeluk gebeurde, doordat de jongen onder het rijden op den wagen wilde sprin gen, wat mislukte. PEKING, 15 April. De hevige gevechten tusschen de verschillende generaals om 't bezit van Peking worden voortgezet. In de stad zijn al de huizen en hotels in de legatie-wijk vol met Chineesche vluchte lingen, waaronder de ministers. Het is on mogelijk voor de vreemdelingen, om in ge val van nood, de stad te verlaten. Uit Moekden wordt gemeld, dat Tsjang-tso-lin na de inneming van Peking, voornemens is de troepen ten N, van den Grooten Muur PARIJS, 15 April. Naar thans bekend wordt, onderhandelt generaal Mougin reeds sedert twee weken met de vertegenwoordi gers van Abd-l-Krim, waardoor -en vaste basis voor 't sluiten van dèn vrede gescha pen is. Naar aanleiding van de uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart in zake de ramp van de .^Nijverheid I" en van andere ernsti ge ongevallen, die den laatsten tijd bij de Binnenvaart hebben plaats gehad, had het bestuur der Nederlandsche Vereen, van Ge zagvoerders bij "de Binnenvaart zich tot den Minister van Waterstaat gewend, met het verzoek aan den Raad voor de Scheepvaart eenige deskundigen op binnenscheepvaart- gebied te kunnen toevoegen. De Minister van W. heeft aan 't bestuur van genoemde vereeniging doen weten, dat geen termen zijn gevonden tot inwilliging van dit verzoek." Het bestuur der Nederl. Vereen, van Gezagvoerders bij de Binnen vaart, heeft zich daarop tot den Minister van W. gericht met een schrijven, waarin verzocht wordt de redenen te vernemen, die den Minister er toe geleid hebben, afwij zend op het verzoek van 't bestuur te be schikken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1