Praetische werkwijze. Stadsnieuws. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Donderdag 15 April 1926 Uitgebreide kassenbouw te Aalsmeer. Agenda 16 April VELSEN. BEVERWIJK. BLOEMENDAAL. VIJFHUIZEN. IJMUIDEN. VELSEROORD. HILLEGOM. HAARLEMMERLIEDE. BENNEBROEK. ZANDVOORT. HOOFDDORP. SPAARNDAM. ZANDVOORT. NIEUW-VENNEP. HALFWEG SCHOTEN. OVERVEEN. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. D. H. V. B. District Haarlem. Junioren'Competitie." E. D. O. CRICKET. Cricketclub „R. C. M." DAMMEN. WIELRIJDEN. De Bérlij-ische Zesdaagsche. ATHLETIEK. Snelwandelen. BILJARTEN. GEMENGD NIEUWS. Adjunct-inspecteur van politie geschorst Mishandeling op het politiebureau te Baarn, KERK EN SCHOOL. Pater H. Ermann S. J. Wanneer wij het etui niet Nederlandsche Staatswetten op onze schrijftafel bezien, dan vinden wij het wel begrijpelijk dat de ge meentebesturen klagen over de kolossale uitbreiding van hun taak, welke voor een belangrijk deel bestaat in de uitvoering dier wetten. Er wordt dan ook dikwijls geklaagd, dat de gemeentebesturen met werkzaamheden overladen zijn Zelfs vond de Staatscommis sie, die opdracht had om eene herziening der Gemeentewet voor te bereiden, daarin aanleiding, om de taak dier colleges te ver lichten door in grootere gemeenten de ge legenheid tot instelling van commissiën van bestuur open te stellen. Of een zoodanige wetswijziging iets zou uitwerken, is een kwestie, waarover men het niet algemeen eens is; trouwens vluggere afdoening van za ken door de besturende colleges, heeft wei nig resultaat, als niet de administratie en de bestaande diensten in staat zijn, de massa besluiten vlug genoeg te verwerken Vermeer dering van personeel is anders het gevolg en dat is juist iets. waaraan men over 't alge meen wel een broertje dood heeft. Nu gelooven wij wel, dat in evengenoemde klachten eenige overdrijving schuilt. Menig gemeentebestuur maakt zijn taak wel eens noodeloos zwaar, door zich- ook met details te bemoeien, door een minder goed benutten der aanwezige krachten of door een al te zeer opgaan in allerlei politieke geschillen, die met het gemeentebelang weinig te ma ken hebben. Maar dat spruit nu eenmaal voort uit de wijze, waarop het bestuur der gemeente wordt gevormd: zij, die door de kiezers ais vertrouwensmannen in den Raad worden gebracht, en diegenen, die door de raadsleden achter de bestuurstafel worden geplaatst, mogen al voldoen aan de politie ke wenschen van het kie.zerskorps, bestuur ders en organisatoren zijn ze lang niet alle maal. Dat blijkt dikwijls genoeg. En zoo komt het, dat meermalen het bestuur en be heer der gemeenten niet naar de meest orar- tische en doeltreffendste methode is ingericht en er dus veel tijd en moeite besteed wordt, die feitelijk verloren zijn of weinig nut af werpen. Vereenvoudiging in de methode van wer ken. vooral bij de gemeentebesturen als op de bureaux, lijkt ons altijd het beste middel om veel tot stand te brengen met in verhou ding weinig kosten. Want waarlijk, in menige gemeente heeft men er maar niet den slag van om „practisch" te zijn: men blijft aan oude gewoonten gehecht, men werkt zeer omslachtig en vooral (en dit is wel het groot ste euvel) men laat na om wat men onder handen heeft genomen, af te doen. met het gevolg, dat de achterstand al grooter wordt. Wij zouden menige gemeente kunnen aan wijzen, welker dagelijksch bestuur in bijna alle vergaderingen slechts de helft der agen da en soms nog minder afwerkt, met het noodzakelijk gevolg, dat steeds meer zaken op afdoening wachten Slechts de meest dringende zaken worden ter hand genomen, de andere blijven liggen en langzamerhand wordt het aantal punten en stukken uit vorige vergaderingen zóó groot, dat er geen doorkomen meer aan is Toch weten wij uit ervaring, dat dit heel anders kan. ook in tamelijk groote gemeen ten, als er maar met energie wordt aange pakt. Ons is een groote gemeente van nabij bekend (en zoo zullen *er meer ziin), waar in elke vergadering van B. en W. (twee maal per week) de agenda geheel wordt af gehandeld. Dat wil niet zeggen, dat elk punt steeds direct wordt afgedaan, maar elk punt der agenda wordt onder de oogen ge zien en over elke zaak wordt een of andere beslissing genomen eerder gaat men niét naar huis. Wij veronderstellen, dat het den lezers zal interesseeren. hoe in bedoelde gemeente d^ v/ijze van behandeling is, en laten hier daar om een korte beschouwing volgen. De stukken worden daar na opening (door den secretaris of zijn plaatsvervanger), voor zien van een datumstempel, in mappen over de verschillende bureaux verdeeld; alleen de stukken, waarvan de kennisname voor den burgemeester van belang is, worden aan, hem direct na opening ter inzage verstrekt, waarna ze naar de secretarie-afdeelingen gaan. Nu is het bekend, dat van tal van stukken de beschikking daarop niet afhankelijk is van net inzicht van B. en W., maar uit wet, besluit, verordening, voorschrift of regeling vanzelfsprekend voortvloeit; het heeft dus weinig zin om al die stukken ter kennis van B. en W. te brengen; deze stukken worden dan ook niet in de vergadering behandeld, tenzij ze een mededeeling inhouden, die voor het bestuur der gemeente van belang hooren. Ieder bureau maakt zijn eigen agenda gebracht van het bureau, waartoe ze be- hcoren. Ieder bureau maak zijn eigen agenda welke slechts bestaat in een liist van pun ten voor elke vergadering; ze bevat in de Jcrste kolom een gedurende het geheele jaar doorloopend volgnummer, in de tweede ko- lopi de vermelding van dengene, die het stuk heeft ingezonden of de kwestie ter tafel brengt (de voorzitter, de secretaris, een wet houder. de afdeelingschef), den datum en het nummer van het stuk. benevens den zeer korten inhoud; op de volgende blad zijde is plaats voor vermelding van hetgeen wordt besloten. Eischt een punt toelichting, dan voegt de afd.chef een afzonderlijke nota bij het betrokken punt. Alle stukken, die tot den vooravond van de vergadering zijn ontvangen, worden op de agenda geplaatst. De vermelding is heel kort, bijv.: No. 502, Directeur Openbare Werken, 1 October no. 112 Rapporteert omtrent de aanbesteding van baggerwerken in de Nieuwe haven." Acht men het punt niet voor afdoening rijp. dan wordt bijv. ge noteerd: „In handen gesteld van wethou der X'1 of „Aangehouden tot Kan het punt direct worded afgewerkt, dan wordt bijv. in zoon geval aangeteekend: Conform besloten" of iets anders. Deze agenda's worden in triplo getypt; één klad-agenda voor elke afdeeling wordt met de stukken in de vergadering gebracht, na afloop der vergadering bespreekt de se cretaris met iederen afdeelingschef in een kort onderhoud hetgeen besloten is. waar na in de twee „doorslagen" der agenda hier van een korte aanteekening achter elk punt wordt getypt. Eéfl exemplaar wordt in de volgende vergadering vastgesteld en gevoegd bij de in te binden verzameling over het loo- per.de jaar; het tweede exemplaar blijft ter beschikking van de betrokken afdeeling. Het maken der agenda vordert gewoonlijk slechts een uur of minder tijd, het invullen van hetgeen is besloten, nog belangrijk min der. Met uitvoering van de meer omvangrïpce zaken wordt hetgeen ter uitvoering der besluiten van een vergadering moet geschie den. steeds afgedaan vóór den aanvang aer volgende vergadering. Op elk stuk wordt vooraf de datum der vergadering en de letter der afdeeling ge stempeld en het nummer vermeld; heeft het stuk geen verder gevolg of wordt de zaak mondeling afgedaan, zoódat niet uit het ar chiefstuk kan blijken, wat besloten is, dan wordt het besluit in bet kort op het stuk zeif aangeteekend. De stukken worden naar de on derwerpen volgens een decimaal stelsel in dossiers opgeborgen, zoodat omtrent elke kwestie de geschiedenis steeds gemakkelijk is te vinden. Raadpleging van de „notulen" (de agenda met korte aanteekening van het beslotene) heeft dan ook hoogst zelden plaats, omdat de dossiers de geheele behan deling in exienso weergeven. Behalve in de gevallen dat een zaak spoed eischt en direct in handen van het betrok ken lid wordt gesteld, worden dus alle stuk ken zeer vlug onder de- aandacht van hel geheele college van B. en W. gebracht (zij het dan ook niet steeds voorbereid), zoódat elk lid geregeld op de hoogte blijft van al hetgeen tot op den laatsten dag aan de orde is. hetgeen niet het geval is in de gemeen ten waar alle stukken eerst in handen van het betrokken lid van het Dag. Bestuur worden gesteld, die ze eerst in studie neemt. Dit neemt echter niet weg, dat stukken, wel ker spoedige inzage voor een wethouder waarde heeft, aan hem direct na ontvangst ten stadhuize ter lezing worden gegeven. Zooals uit het vorenstaande blijkt, wordt in "het algemeen geen aanteekening van het besprokene gehouden; alleen in bijzondere gevallen geschiedt dit wel en dan óp een afzonderlijk vel papier, dat in het betreffen de dossier wordt gelegd. Een enkele blik in de „notulen" is vol doende om te weten bij welk lid eventueel een zaak, welke niet direct wordt afgedaan, in behandeling is. Klapper en alphabeth zijn onnoodig en worden daarom niet gemaakt. Steeds wor den, wanneer men zich op de hoogte Van de voorgeschiedenis van een zaak wenscht te stellen, niet de „notulen" doch de dos siers geraadpleegd, die zelfs bij uitknipsels uit het raadsverslag de mondelinge behan deling in de raadsvergadering bevatten Een zeer vlugge behandeling der zaken is hierdoor mogelijk en wordt nog bevorderd doof den vasten stelregel om steeds en in elk geval het talrijke „kleingoed" dat slechts een korte behandeling vraagt direct op den zelfden- dag, hoogstens den volgenden mor gen op de bureaux af te doen, ongeacht de omstandigheid, dat ook andere zaken op afdoening wachten; m. a. w., men maakt „ruimte" voor de meer belangrijke zaken; 'n methode die wij intusschen eenieder kun nen aanbevelen, en dus oneindig veel bet-r is dan de gewoonte van velen om eerst ter hand te nemén, wat het meest dringt; het ..kleingoed'' wordt dan tenslotte zoo talrijk, dat er geen doorkomen meer aan is; wie nog tal van kleine zaakjes heeft af te doen, kan onmogelijk ziin volle aandacht bij de 'groote kwesties hebben. Uit het vorenstaande blijkt dus, dat naar onze meening methodisch werken en toe passing door het gemeentebestuur van den stelregel: „stel niet uit tot morgen wat gij heden kunt doen," gepaard aan een vereen voudigde administratie, middelen zijn om de veelbesproken „overlading" tot veel gerin ger proporties terug te brengen. Doch hoeveel vlugger en eenvoudiger zou alles nog kunnen gaart. indien bij alle ge meentebesturen de ernstige wil daartoe aan wezig was. Wij aarzelen niet hier uit te spreken, dat allerlei invloeden nog een efficiënte werk wijze ten zeerste tegenhouden. Zoo zouden tal van zaken van zeer wei nig gewicht door de ambtenaren van den administratieven en technischen dienst zónder eenig bezwaar rechtstreeks kunnen worden afgedaan, ferwiil die thans de be handeling van belangrijke kwesties in. de vé'rgaderingen van B, -en' W ophouden. Zoo hecht men zeer veël gewicht aón het teekenen van allerlei stukken, waarvan de inhoud slechts van administratieve waarde is er. houdt men daarbij stijf vast aan bef voor schrift, dat de Burgemeester alléstukken van B. en W. uitgaande, teekent en de se cretaris ze mede onderteekent: alsof er nooit eer. belangrijker en 'minder verouderde be paling aan de laars werd gelapt!! Een gemeentebestuur, dat over góede en eerlijke ambtenaren beschikt, kan gerust heel wat zaken aan dit personeel ter uit voering overlaten, zonder eigen prestige te schaden. Men spreekt zoo gaarne van een ambte- naarsregeering. maar men vergeet, dat zon der goede ambtenaren niets is te bereiken; ook verliest men uit het oog, dat een ge meentebestuur, hetwelk aan zijn betrouwbaar personeel een groot deel van zijn taak over draagt. en het een groote mate van zelfstan digheid geeft (natuurlijk onder behoorlijke controle) daardoor tiid en gelegenheid ver krijgt. om zich met de groote kwesties van gemeente-politiek btzig te houden. Van groot belang is het, dat dé gemeente besturen over hoofdambtenaren beschikken, die hun positie begrijpen, die weten, dat het ten slotte de beginselen van! hunne superieuren zijn. die dominoeren. Enkele jaren geleden lazen wij een artikel over ditzelfde onderwerp. Het slot van dat artikel willen wij hier overnemen: „Wij zien het dikwijls aan de departemen ten van algemeen bestuur, of in de grootste gemeenten, dat een minister of een wet houder de toepassing van zijn beginselen in den vollen omvang aan zijn hoofdambténaren en adviseurs overlaat, menschen. die vaak van geheel tegenovergestelde politieke rich ting zijn. Die ambtenaren verstaan hun taak. en hunne superieuren bouwen op hen, „In gemeenten van middelgrootte moest men zich daaraan meer spiegelen. Angst vallig vermijdt men daar nog dien „ambtenaar" achter de coulissen weg te halen en hem een rol te laten meespelen; hij mocht zich eens verbeelden, dat hij iets meer is dan een figurant! Want waarlijk, de vrees, dat het puhliek te zeer een kijk zou krijgen op de werkelijke beteekenis die menig ambtenaar in het be stuur der gemeente heeft, is dikwijls de oor sprong van het feit, dat men nalaat die krachten te benutten op de meest economi sche en voordeelige wijze. „Het is onze vaste overtuiging, dat de ijdel- heid en de eerzucht van menig gemeente bestuurder (wij willen de zaak maar bij den juisten naam noemen), en hun streven om naar buiten een bepaalden .indruk te maken, oorzaken zijn van een minder goede en vlugge behandeling van zaken; aan de zoo dikwijls besproken „overlading" zijn de ge meentebesturen dikwijls zelf schuldig; in de eerste plaats omdat ze niet systematisch werken; in de tweede plaats omdat per soonlijke eerzucht beletsel is voor een prae tische opvatting en uitvoering van hun taak." Wij bedoelen met deze beschouwingen en met voormeld citaat niets onvriendelijks je gens bepaalde personen, maar hebben ge meend dat wij niet beter de beletselen eener praetische, meest doeltreffende werkwijze kunnen signaleeren dan door de dingen bij hun waren naam te noemen. KEESTRA, Gedurende de maand Maart werd in Aalsmeer voor een totaal van 33.512 aan broeikassen gebouwd. Voornamelijk betreft dit den bouw van rozenkassen. Sociëteit '„St. Bavo". %Haarlemsch Ge mengd koor 8 uur Feestavond Spaarkas „St, Nicolaas" 8 uur A, R. K. A, 8 uur Propagandaelub Vrouwenbond 8 uur Stucadoors 8 uur Rederijkers 8 uur Amicitia 8 uur R. K. Radiovereeniging 8 uur, St, Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Commissarissenvergadering half 9 uur Kaarten verkrijgbaar voor de jaar feesten. Schouwburg Jansweg „Oordeelt niet" 8 uur. Museum van Kunstnijverheid. Tentoon stelling 104 uur. Waaggebouw, Spaarne Tentoonstelling „K. Z. O, D." - 10-4 uur. Kleine Theresia' Stichting, Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempelier straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89'A uur R.K, Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 1 uur 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van 9%12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m !012 uur des middags van 24 uur en: 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau B! weg 309 Overveen (dr. C Bosch) R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. - .lansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. uitleenen van hoeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken, St. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1, Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandscbe meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E V. Maandags van 2—3 uur. Donderdags van 12 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St, Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh Ged. Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur. St. Vincentiusgefeouw, Nieuwe Groenmarkt 22 Vergadering R.-K. Reclasseerings- vereeniging, afd. Haarlem, eiken Donder dagavond half 9 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Ongeval.Gistermorgen reed een wagen met zand Velserbeek binnen, ten behoeve der kinderspeeltuin, achter het hotel. De wa gen reed in de oprijlaan een lantaarnpaal omver, en veroorzaakte daaraan vrij groote, schade. Gevonden voorwerpen.Een porte- monnaie met inhouddames-taschje met inhoud wollen ceintuur en een knipmes. In lichtingen te bekomen aan den politiepost in Velserbeek. sigarettenkoker 53 dameskop en schotel 1074 tabaksdoos316 schoorsteengarni- tuur 183 zaklantaarn 1183 fietslamp, Java-avond Dinsdag 20 April zal in de zaal der K. S. A, een Java-avond worden gehouden. In een reeks van schitterende lichtbeelden zal men gelegenheid hebben zijn kennis te verdiepen omtrent Java en den arbeid der Roomsch Katholieke Kerk onder het millioenenvolk der Javanen, Onder de lichtbeeldenlezing zal als spre ker optreden Pater W. Keller S. J. Deze le zing welke reeds gehouden werd in steden als Amsterdam, den Haag, Rotterdam, Gro ningen, Nijmegen, Breda, Eindhoven, trok herhaaldelijk stampvolle zalen. Het K. S. A.- bestuur meende daarom nuttig te doen met ook voor Beverwijk een dergelijke Java- avond te organiseeren en vertrouwt dat Roomsch Beverwijk Dinsdag a.s. present zal zijn in de mooie theaterzaal. Aanvang 8 uur precies. Witte Kruis.Hedenavond houdt de afd. Bloemendaal van het „Witte Kruis," een ledenvergadering in „Van ouds het Raad huis," te Overveen. Behalve de verschillende jaarverslagen, zullen aan de orde komen ver kiezing van een bestuurslid in de vacature A. F. Bijvoet. Ook zal een bespreking van de aanstaande herdenking van het 50-jarig be staan der afdeeling plaats hebben. Besmettelijke ziekte. In de afgeloo- pen week heeft zich alhier voorgedaan 1 geval van diptheritis. V Verre reis. In het land van den land bouwer A. P. Stokma in den Spieringweg is door den arbeider N. een ballonnetje gevon den, waaraan een kaartje hing waar op de mededeeling stond, dat het was opgelaten in Londen. Kar te water.Gistermorgen werden scheepsbehoeften aan boord van den stoom trawler Bergen gebracht. Toen de man zich aan boord had begeven, ging de zware wagen, waarmede men proviand, enz, aanvoerd op nieuw in beweging en reed van de kade af in den visschershaven. Het zal een heele karwei zijn, om dezen drenkeling weer te lichten. Verweer tegen een ingestelde rechtsvor dering, 1 December 1925 werd besloten, aan een gedeelte van den Velserduiner- buurtweg den naam „Frans Naerebout- straat" te geven, In de vergadering van 15 Januari 1926 kwam vervolgens een voorstel in, van de heeren C. P. J, Maas c.s., om bovenbe doeld besluit weder in te trekken. Dit voorstel werd in de raadsvergadering van 9 Februari d.a.v, verworpen, zoodat bet in den aanvang bedoelde besluit bleef ge handhaafd. Kort daarna is van gemeentewege 't naam bord v.Velserduinorbuurtweg" vervangen door een met het opschrift „Frans Naerer boutstraat". Onder dagteekening van 20 Maart 1926 echter werd, ten verzoeke van A. J. Her mans, te Velseroord, aan deze gemeente een explo.it beteekend, waarbij genoemde A. J. Hermans in reéhten vergoeding vor dert, wegens schade, naar zijn beweren ge leden, door de te spoedige uitvoering van bovenbedoeld raadsbesluit. In overeenstemming met het terzake in gewonnen rechtskundig advies, stellen B. en W. voor, tegen deze rechtsvordering ver weer te voeren. Bazar „Kunst na arbeid."Dinsdag avond werd de bazar van Kunst na arbeid gesloten. Nadat het, vanaf het ifur der ope ning, Zaterdagmiddag, den geheelen tijd een gezellige drukte was geweest, werden dien avond, omstreeks half negen, alle attracties stop gezet. De waarzeggende geest van Madame Lor- dumand verdween en het hoepla-spel moest eindigen. De verkooping of verloting van alle resteerende artikelen vroeg aller aandacht De drukte was nu niet meer gezellig, zij was benauwend. Wie zich verplaatsen wilde, moest door een compacte menigte heendrin gen. Dat festijn duurde zoo den ganschen avond, tot alles weg was. Toch bleek thans het groote nut van de goede organisatie en scherpecontrole op alles eerst recht. Want reeds gistermorgen wist het bazarcomité ons mee te deelen dat de, aan alle zijden gecon troleerde, bruto opbrengst der bazar was f 1354.93. Als van dat bedrag de uitgaven zijn afgetrokken, zullen er nog wel nieuwe instru menteel voor het korps van overschieten. Sluiting Bazar, De bazar van de Har- monievereeniging is naar onze meening schitterend geslaagd. De Voorzitter kon dan ook niet nalaten, om allen die hun welwil lende medewerking hebben verleend, har telijk te bedanken. De tnaandpendule waar men naar raden kan op welken tijd hij stil blijft staan loopt nog steeds. Nu heeft men dit uurwerk verze geld in de etalage van den heer de Boer op den Zeeweg geplaatst en kan een ieder zich overtuigen op welk tijdstip het zal ophou den te gaan Het aantal bezoekers bedroeg 1501. De totale inkomsten vertegenwoordig den 't bedrag van 1354.93. Van de verloting zijn de prijzen op de volgende nummers ge vallen. Hoofdprijzen 21 pendule met cubs, 571 viool met kist 786 schemerlamp. Troostprijzen717 flesch odeur.; 110^ De vischprijzen meer bevredigend. Het beperken van den aanvoer door trawlers der plaatselijke reederijen heeft, ondanks den overvloedigen toevoer van Duitsche zijde, re sultaten. Waren reeds vanaf Zaterdag de prij zen in de hoogte gegaan, gistermorgen waren ze zoo goed, dat verschillende trawlers een zeer bevredigende besomming maakten, tot aan f 2700 voor een gewone Noordzeereis toe. Er waren trouwens naast 3 Duitsche slechts 6 Hollandsche trawlers voor de kant, wat zeer weinig is voor den Woensdag. Postduivenvereeniging. De Zwa luw hield Zondag haar 2e wedsvlucht vanaf Roosendaal. De duiven werden te 2 uur n.m. in vrijheid gesteld. De eerste duif kwam aan te 3.16,58, eigenaar J. Reeuwijk. Verder kwamen aan 2. Jos. van Etten, 3. Mart. Koek, 4. S. Warmerdam. 5. Gebr. Zwaneveld. Zondag a.s. wordt er gevlogen vanaf Lier (Belgie), afstand 132 K. M. De duiven zuilen vermoedelijk te 8 uur in vrij heid worden gesteld. Met dezen wedstrijd wordt weer begonnen rhet punten. Opbrengst Revue.De opbrengst der Hillegomsche Revue „Daar ken je niet meer af" voor de Zuid-Afrikaansche Missie be draagt na aftrek van alle kosten f 2800. Dit mooie bedrag is aan Pater Van het Westeinde ter hand gesteld. Een woord van welgemeen- den dank verdienen, de ijverige spelers en speelsters en de propagandisten. Gymnastiekvereeniging.Alhier is een Gymnastiekvereniging opgericht voor de leden van de St. Joseph-Gez. Vereeniging en van het Patronaat. De lessen worden gege- door den Heer De Zwager te Haarlem. Gemeenteraad, In de gisteren, gehou den gemeenteraadsvergadering werd behan deld een ingekomen verzoek van caféhou ders te Halfweg, om hun café's in de zo mermaanden op Zaterdag en Zondag in- plaats tot 's avonds elf, tot twaalf uur ge opend te mogen houden. Het verzoek werd, na eenige bespreking, in handen van B. en W, ter afdoening ge steld. B. en W. stelden voor, afwijzend te be schikken op het verzoek van het R.-K. Parochiaal Schoolbestuur in deze gemeente, om beschikbaarstelling van de benoodigde gelden voor den' bouw van een overdekte speelplaats. De heer Stokman wilde het verzoek in gewilligd zien, doch na bespreking werd het voorstel z, h. s. goedgekeurd. Besloten werd tot aanstelling van een assistentie aan 'de openbare lagere school te Halfweg op een salaris van 900. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. tot tegemoetkoming in de betaling van schoolgeld aan de ouders wier kinderen de Avondschool voor Handelsonderwijs bezoe ken. Vastgesteld werden nieuwe eischen waar aan dranklokaliteiten moeten voldoen. Voortaan moet een dergelijke lokaliteit een opervlakte van minstens veertig vierkante M. hebben. De politieverordening werd aangevuld met bepalingen inzake het maken van re clame. Door deze wijziging is het mogelijk geworden, ontsierende reclame tegen te gaan. De raad keurdé goed, flat B. en W„ in dien noodig, krasser zullen optreden in zake de verbetering van woningen. Behandeld werd dan het voorstel van B. en W. tot uitgifte van grond in erfpacht aan de afdeeling Halfweg van de Noord- Hollandsche Vereeniging voor het stichten van een badhuis en tot het verleenen van een jaarlijiksche subsidie gelijk aan een vijf de gedeelte van het financiëele tekort tot een maximum van 150 per jaar. De heer De Graaf zou den grond aan de vereeniging willen schenken. De heer Stokman was van oordeel, dat hét'voorstel van B. en W. ver genoeg ging. De heer Hoogerbeets achtte de vastge stelde badprijzen te hoog. Na verdediging door» den voorzitter werd het voorstel aangenomen. Het perceel Amsterdamschevaart 22 werd onbewoonfcaa- verklaard en ten slotte wer den vastgesteld de kohieren der hondenbe lasting en van de bedrijfsbelasting. Bij de rondvraag klaagde de heer Stok man over onbehoorlijke verlichting der brug te Halfweg. De voorzitter antwoordde, dat hierover gecorrespondeerd is tusschen den Minister van Waterstaat en het gemeentebestuur, doch zonder succes. Daarna wordt de vergadering gesloten. Burg. Stand. Ondertrouwd: J. P. Castien en M .Kromhout. Een dreigende scheiding. Men schrijft ons: We hebben altijd met waardeering ge sproken over het werk van „Onderling Hulp betoon". Een vereeniging, die met haar meer dan tweeduizend leden eenig is in ons land. Toch dreigt er een splitsing. Deze splitsing dreigt niet naar aanleiding van verwerping van het voorstel, gedaan door mej. VersteegKortie als we! door wat zich door plaatselijke bespreking, als we het zoo kunnen aanduiden, daarna bij deze zaak- gemengd heeft. Van R.-K, zijde zijn verschillende confe renties gehouden, waarop besDroken werd een uittreden van „O. H." en het oprichten van een nieuwe vereeniging. waarin zich dan voornamelijk R.-K. leden zouden vereenigen Hoewel op die besprekingen verschillende bezwaren naar voren werden gebracht en grondig besproken, meent men. dat een R.-K. vereeniging van ,0. H."' wel recht van be staan heeft. Het gevolg van de voortgezette actie is, dat thans huisbezoek wordt gedaan Men tracht op die manier te weten te ko men. hoe de algemeene opvatting voor het oprichten van een afzonderlijke vereeniging is. Personalia. Met ingang' van 1 Mei a.s. wordt de stationschef te Aalsmeer, de heer J. H. Pleij, overgeplaatst in gelijke betrek king naar Hoofddorp. Besmettelijke ziekte. In de afgeloopen week is alhier voorgevallen 1 geval van roodvonk. Een magere vangst. Ook te Zandvoort heeft men controle uitgeoefend op de be- lastingplaatjes van de rijwielen. Maar de courantenberichten hadden de belastingver- zakers gewaarschuwd, of de ervaringen van het vorige jaar hebben goed gewerkt. De vangst bestond slechts uit twee karretjes Op het voetpad. De zee-boulevard heeft een mooi betegeld fietspad. Toch ge bruiken wielrijders ook het voetpad als rij wielpad, ja, zelfs auto's gaan over het voetpad. Het schijnt, dat voor dit seizoen eens goed toezicht uitgeoefend wordt. Gis teren werd' proces-verbaal opgemaakt tegen een aantal wielrijders, die het voetpad als fietspad gingen gebruiken. De vechtpartij in café Ceres. Eeni- gen tijd geleden maakten wij melding dat door V. alhier aangifte gedaan werd, dat hij door J. R^bfj een vechtpartij in café Ceres, Hillegommerbrug, is gebeten en mishandeld. Uit Nieuw-Vennep verzoekt men ons thans mede te deelen dat niet J. R. doch V. den ander lastig gevallen zou zijn, waardoor de vechtpartij ontstond. Uit den aard der zaak kunnen wij vanuit Haarlem slechts melding maken van het geen ons medegedeeld wordt, daar wij na tuurlijk bij bedoeld geval niet tegenwoordig Naar Borneo. De Eerw. Father P. Groot, keert in het laatst van deze maand naar zijn Missiepost te Borneo terug. Het vertrek heeft alzoo niet den 14den plaats, zooals eerder absussievelijk is mede gedeeld. Burgerlijke stand. In de week van 4 tot en met 11 April. Geboren d. van G. M. de Haan-Bos d. van H. J. M. van der Horst-Dengering -d. van A. W. Barten- Vlaanderen d. van K. J. Cornelisse van der Klip. Ondertrouwd D. Baarda en E. Meurer. Overleden E. Th. M. Vooges, 3 dagen Wed. C. Dolle geb. G. E. Ceelen, 47 jaar H. van Didden 77 jaar. Gevonden dieren en voorwerpen. Terug te bekomen bij J, v. d. Bijl, Pres. Steijn- straat 96, een gouden ring met steen; T. Copini, Paul Krugerstraat 14.' een rijwiel- belastingmerk; J. de Kok, Plataanstraat 68, een wollen das; D. Hofstede, 2de Hooger- wcerddwarsstraat 38, een hu'ssleutel; R. P. Lipman, Gen, Cronjéstraat 9 een rijwiel- belastlngmerk; A. Jacues, Rijksstraatweg 86, een bos sleutels; C. van Poorten, Wilhelminalaan 22, Overveen, een hals ketting met zilveren slot; Verhage, Banka- straat 1, een huissleutel; Pielage, Ripperda- straait 9, een scheepje (kinderspeelgoed). Aan het Bureau van Politie: een studenten muts, een kinderportemonnaie, een hand- f.etspcmp en een blikkdn bus. Verbetering. In de buitenplaats „Vaart en Duin", nabij de brug over de Brouwersvaart staat thans een rij rood- gekopte piketpaaltjes, in verband met een door het gemeentebestuur gewenschte ver betering van den weg en den overgang over de Brouwersvaart. Indien de betreffende eige naars met dezen afstand van grond accoord mochten gaan, dan zou een zeer noodige verbetering tot stand kunnen komen. En dan zou wellicht ook het verraderlijke prik keldraad langs het hekje, waaraan menigeen zich 's avonds de kleeren openhaalde, ver dwijnen. "'Onderwijs. De heer Th. J. Overmeer te Haarlem is werkzaam gesteld als tijdelijk onderwijzer in de O.L. school te Overveen. Een ijsco-wagentje gekraakt. Gister middag werd een IJsco-wagentje van de „Sierkan", nabij het politiebureau door een achteruitrijdende vrachtauto aangereden, met het gevolg, dat de spaken van een der wie len van het ijsco-karretje bezijden den wagen kwam te liggen, inplaats van er onder te staan. Gelukkig had de Sierkan nog een ongebruikt wiel staan, dat ijlings ontboden werd. De politie zal hebben uit te maken wie voor een nieuw wiel heeft te zorgen. Programma 18 April 1926. AFDEELING A. Vixtrix 3Concordia 3, 2 uur. H. Westbroek AFDEELING B. H.B.C. 5R.K.V.Z. 4, 1 uur, B. Blottè. T.Y.B.B. 5Santpoort 4, 1 uur, Th, Heynen. De wedstrijd T.Y.B.B. 5Santpoort 4, wordt op het Santpoort terrein gespeeld, daar T.Y.B.B. geen terrein meer tot hun beschikking hebben. De Competitieleider, P. P. Smit, Atjebstr, 12, Schoten, A.s. Zondag speelt E. D. O. een vriend- schappelijken wedstrijd tegen Blauw-Wit op haar terrein aan de Kleverlaan. Woensdag 14 April hield de C. C. „R. C. M." haar jaarlijksche ledenvergadering in gebouw Olympia. Uit de verschillende verslagen van secr. en penningmeester mocht blijken, dat de C. C ,.R C, M." zich in een toenemende belangstelling kan verheugen. Wat de fi- nancieele zijde betreft, ook in deze boek ten zij een batig saldo, al zal dit met het oog op de hooge onkosten welke voor de cricketsport moeten worden gemaakt nog aanmerkelijk verbeterd dienen te worden. Na het succes dat de C. C. „R. C. M." ver leden jaar in de 3e klasse van den N.C.B. mocht behalen, hèeft zij gemeend voor dit seizoen in te moeten schrijven voor de 2e klasse, wat nog meer te rechtvaardigen is, doordat het elftal een geduchte versterking zal vinden in de nieuwe spelers R. A. G. Davidson (ex. V. V. VJ en B. Dik (ex. Haarlem). Met veel vertrouwen wordt dan ook het a.s. speelseizoen tegemoet gezien Als bestuursleden werden herkozen de heeren A. Scheen Jr en C. Schefier, ter wijl voor de heer H. de Jong de heer F. Snellens in de plaats werd gekozen. De vergadering had een buitengewoon prettig en snel verloop. Besloten werd o.a. nog om reeds volgende week Woensdag te zorgen dat het terrein in orde komt, zoodat met oefenen en het spelen van eenige oefenwed strijden kan worden aangevangen om niet ge heel onvoorbereid aan de competitie deel te nemen. R. C. M. zij voor dit seizoen weder sue ces toegewenscht ADOLF-KOLPING. Naar wij vernemen heeft Adolf-Kolping te Lisse zich uit den NederL R.-K Dam- bond teruggetrokken. STAND COMPETITIE 2e KLASSE. 1. D. Z. D. 6 5 0 1 10 70 50 2. I. D. O. 6 3 0 3 6 67 53 3. D. J. D. 4 2 0 2 4 40 40 4. Beverw. Damcl. 4 0 0 4.. 0. 23..57 D. J. D. I—BEVERWIJK. De voorloopige uitslag van dezen wed strijd is als volgt: 1. Th. A. KokP. Hoogeboom 20 2. J. SmitJ. v. Zutphen 11 3. R. KokTh Bisschop xx 4. Th. v. Turnhout»Th. Hoogeboom 02 5. C. KokA. Hoogeboom xx 6. J. v. DijkC. Spanjaard xx 7. J. FictoorJ. Thomas 02 8. J. J. KokA Moné 11 9. P. Beelen—P. Vink 20 10. J, v. VeenendaalG. v. Zutphen 02 RECTIFICATIE. D. I. D. KAMPIOEN. We vermeldden gisteren abusievelijk, dat De Jonge Dammer kampioen in de 2de klas geworden was. Dit is echter niet juist en moet zijn: Dammen is Denken, te A'daj» De einduitslag van den BerKjnschen Zes- daagschen Wielerwedstrijd luidt: le. van LouetSergent, die 3657,190 K.M. aflegden en 481 pt. behaalden. Tweeden, waren op één ronde, BeekmanEaton met 468 pnt.; derden GottfriedJunge, 298 p.; vierden LinariBinda, 180 p.; vijfden Frede» riekenLorenz, eveneens 180 p,; zesden KochWiethe, 170 p.; zevenden, op twee ronden, StandaertHahn, 141 p., 8. Debaets Hürigen, 105 p.; negenden, op drie ronden, LongardtBehrendt, 131 punten. Naar wij vernemen is door P. Wesseling een uitdaging gericht aan den looper J. Koop man, voor een wedstrijd op 25 April a.s. op de lange baan Door den heer Moozeman is een fraaie me daille beschikbaar gesteld voer den eerst- aankomende. SCHOTEN'S BEKERTOURNOOI. No's 1. Jac. MarisKrijt op Tijd 10088 Nos. 2. Jac. MarisKrijt op Tijd 10076 Nos. 3. Jac. MarisKrijt op Tijd 98100 Nes. 4. Jac. MarisKrijt op Tijd 91100 389—364 Hedenavond 7 uur spelen D.O.S. (Schoten) en Vriendenkring (Haarlem), voor de klasse B. Een aardige wedstrijd. De jeugdige arbeider H. B. te Baarn, heelt naar „Het Voik" verneemt, bij den officier van justitie een klacht ingediend wegens ernstige mishandeling op het bureau van politie te Baarn door den adjunct-inspec teur. Zondagmorgen werd B. op het politiebu reau ontboden, waar hij door den adjunct- inspecteur G, beschuldigd werd op Vrijdag avond in beschonken toestand een agent te hebben uitgejouwd. Daar B. ,zich van geen kwaad bewust was, ontkende, trachtte de inspecteur hem tot bekentenis tè dwingen. Hij sloeg hem met een gummistojj, waarna B. in een cel werd opgesloten. Ook daar werd hij nog eenige malen bewerkt, zoodat hij een bloedneus en een wonde aan zijn hoold opliep. Nadat hij een paar uur in de cel ver toefd had, werd hij losgelaten. Onder be dreiging werd hem verboden iemand iets van het gebeurde mede te deelen. Het eerste wat B. deed, was geneeskun dige hulp inroepen van dr. Muysken, die hom aanried een aanklacht tegen den ad junct-inspecteur in te dienen. De waarnemende burgemeester van Baarn heeft den adjunct-inspecteur G. voorloopig in de uitoefening zijner functie geschorst. Naar de Msb. verneemt, is de Zeereerw. Pater H. Ermann S.J. te Rotterdam. Dinsdag plotseling ernstig ongesteld geworden. Zijn Eerw. werd naar het St. Ffanciscusgasthuis vervoerd. Nadat hij daar voorzien was van de laatste H.H. Sacramenten, heeft hij een operatie ondergaan, wélke goed geslaagd is. Zijn toestand was daarna naar omstan digheden redelijk we'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5