UÏÜÏïl Binnenlandsch Nieuws. Radio-Omroep, De Poolsche premier in Praag en Weenen. Een Poolsch-Oostenrijksch arbitrage-verdrag. De Fransche troepen in Marokko naar de gevechts linie. Onder de Radio-berichten: In Engeland vreest men geen nadeelige ge volgen van het nieuwe Duitsch-Russische verdrag. Pangalos verleent gratie aan de ter dood veroordeelde leiders van de muiterij te Saloniki. Poststaking te Parijs. AND Het nieuwe verdrag Rusland Duitschland. De muiterij te Saloniki. Het a.s. internationale mijnwerkerscongres. Poststaking te Parijs. De fascistische agitatie in T unis. Nieuwe werkloozenopstootjes in Warschau. Met de conventie gebroken. Een Belgische missie in China verbrand. Centraal V err ekenkantoor voor brandstoffen. DuitschN ederlandsch Arbitrageverdrag. Radio-programma en drank bestrijding. Prins Hendrik te Milaan. Tegenspraak. Het verdrag met België. FEUILLETON. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. Boschbranden in Nederland. Versterking der Maasdijken. LUCHTVERKEER. De Congo-vliegers te Brussel. De tocht der Fokkers naar Baze\ UIT ONZE OOST. Pastoor P. Vertenten. Het huwelijk van dera landvoogd. FINANCIËN. UITLOTINGEN. Dc crisis in dc Engelsche mijnindustrie. Dinsdagavond laat was er nog geen regeling getroffen voor het houden eener conferentie tusschen den eerste-minister en de vertegen woordigers der mijneigenaren en mijnwer kers, niettegenstaande men het er over eens is, dat het tijdstip nabij is, waarop een derge lijke conferentie noodzakelijk is om de lucht te zuiveren van de verschillende misverstan den en onduidelijkheden, die met betrekking foi oe interpretatie van het rapport der kolen- commissie bestaan. De minister van arbeid staat in voortdu rend contact met de beide partijen. Een van de moeilijkhèden eener onmiddellijk tus schen de twee partijen en den eerste-minister te houden conferentie, is, dat vele werkgevers naar de districten terugkeeren om de nieuwe loonschalen vast te stellen en dat Herbert Smith, Cook en andere arbeidersleiders naar Brussel zijn vertrokken om aan de aldaar te houden internationale conferentie deel te nemen. De algemeene indruk van gisterennacht was, dat wanneer in dien tusschentijd de toe stand zich' niet wijzigt, de gemeenschappelijke conferentie in Downingstreet met de regee ring Vrijdag of Zaterdag zal plaats vinden. De Intern. Zeevaartcon ferentie De derde Internationale Zeevaartconferen tie is gisteren in Londen bijeengekomen Dinsdagavond had de Britsche regeering een feestmaal ter eere der gedelegeerden aan gericht. i De Fransche schuld aan Engeland. Omtrent de besprekingen, welke Péret, de Fransche minister van financiën, te Londen zal houden, dat volgens de „Matin" Briand aan Lord Crewe, den Britschen gezant te Parijs, heeft doen weten dat Péret zich bin nen enkele dagen naar Londen zal' begeven. Zijn reis moet slechts worden opgevat als een eerste in contact treden met Churchill. Een voorbeeldige straf. Te Leipzig zijn gisteren twee leden van de Frontbann, die in October 1925 een bom aanslag op een synagoge aldaar hadden be raamd, veroordeeld tot vijf jaar tuchthuis straf. Een Oostenrijksche week te Keulen. Tg Keulen zal binnenkort een Oostenrijk sche „geistige Woche," waartoe reeds gerui- men tijd geleden het plan was gemaakt, wor den gehouden. De hongerkunst. Te Halle kreeg een hongerkunstenaar, die iedert 23 dagen niets had gebruikt, een aan val van razernij, waarbij hij de ruiten van zijn kooi stuksloeg. Een van zijn collega's te Hamburg, die sinds 30 dagen had gevast, werd in beden- kelijken toestand naar het ziekenhuis over gebracht. De veemmoorden. Bij de hervatting van het onderzoek door commissie uit den Pruisischen Landdag toor de veemmoorden heeft de voorzitter voorlezing gedaan van een paar merkwaar dige brieven, die zijn binnengekomen. Allereerst een brief uit Florence. Schrij ver, een zekere Hartmann Ernst Freiherr v. Schottenheim. Deze bericht de commissie, dat hij bewijzen kan te behooren tot de leden der veemgerichten in Thüringen. Hij rekent zich daarom tot de rechters over het Duit- sche volk. „Ik erken," aldus constateert hit, „den huidigen Duitschen staat (republiek) niet en veroordeel de leiders der revolutie. Ik vonnis, niet uw commissie De voorlezing van dit epistel wekte groote vroolijkheid. Vervolgens kwam een brief aan de beurt van den in voorarrest zittenden luitenant Schulz, waarin deze schrijft, over het ver handelde in een vroegere zitting van de com missie. Van democratische zijde werd er naar aanleiding daarvan op gewezen, dat Schulz ook thans nog schijnt te beschikken over bui tengewone betrekkingen, daar hij in staat is in zijn schrijven aan de commissie woor delijk enkele passages aan te halen uit het stenografisch verslag van de zitting, hetwelk de commissieleden eelf pas in correctieproef ontvingen De ontwapeningsconfe rentie. Motta heeft in den Stendenraad verklaard, jat Zwitserland al het mogelijke heeft ge daan om het conflict met Rusland bij te leg gen en dat het niet de schuld van Zwitserland is, dat Rusland heeft geweigerd aan de voor bereidende ontwapeningsconferentiedeel te nemen. Warschau en Weenen. Na zijn bezoek aan Praag, waar o.a. door de onderteekening van een liquidatieverdrag een definitieve regelirig zou worden getroffen voor alle nog hangende quaesties in verband met de verdeeling van het d's riet Teschen, zet de Poolsche premier, graaf Skrynski, morgen zijn reis, die ten doel heeft de be trekkingen tusschen deze drie belangrijke tanden van Midden-Europa te verbeteren, haar Weenen voort. Hier zal een Poolsch-Oostenrijksch arbi trage-verdrag worden geteekend, ongetwij feld tot vreugde van den Tsjecho-Slowaak- schen minister van buitenlandsche zaken Benesj, die warm voorstander is van een po litiek van dergelijke arbitrageregelingen voor Midden-Europa. De valschemuntersaffaire Bij zijn verhoor heeft Pallavicini, de zoon van graaf Andrassy, verklaard, dat de schuld van de Hongaarsche regeering in het valschemuntersschandaal onomstootelij k vaststaat. De reis van Mussolini. Gisteren heeft Mussolini met gevolg zich oer auto naar een aan een Milaneesche maat schappij afgestane concessie begeven, in een dorp op 35 km. van Tripoli, om den eersten steen van den bouw van landbouwerswonin gen te leggen. Bij zijn terugkeer in Tripoli bezocht Mus solini de schenen van het in de haven voor anker liggende eskader. Daarna bracht hij een bezoek aan de Arabische moskee en wijk Overal werd hij geestdriftig ontvangen» De muiterij te Saloniki. De buitengewone krijgsraad, welke de muiterij te Saloniki bericht, heeft een derde doodvonnis geveld luitenant kolonel Ba- kirdjis. De toestand in Marokko. Ponsot, een der gedelegeerden ter confe rentie van Oedja, die gisterenmorgen naar Madrid zou vertrekken, heeft gisterenavond Parijs verlaten. De boodschap, waarbij de afgevaardigden der Rifgtammen worden opgeroepen, moet de betrokkenen thans hebben bereikt. Gene raal Simon zal morgen te Oedja zijn, maar de afgevaardigden der Riffijnen zullen er waar schijnlijk eerst over enkele dagen zijn. De bevelhebber zal vóór de officieele opening der onderhandelingen alle noodige maatre gelen nemen om de zones, tot dusver door Fransche partijgangers bezet, door Fransche troepen te doen bezetten. De troepen wederom voor den strijd gereed. De „Petit Parisien" meldt uit Rabat De troepen, die in de jongste weken naar Fez whren geconcentreerd, waar zij overwinterd hebben, zijn thans over alle wegen en paden naar de frontposten der eerste linie gediri geerd met het oog op de event, hervatting van het offensief. Volgens een telegram uit Tanger aan de „Westminster Gazette" verwacht men, dat de wapenstilstand Vrijdag zal worden afge kondigd. De overeenkomst tusschen de Ver. Staten en Italië. Uit Washington wordt gemeld De po ging der regeering om de aanneming van de schuldregeling met Italië te verzekeren heeft een stroom van redevoeringen in den Senaat tengevolge, welke in hoofdzaak om den per soon van Mussolini draaien. De leider der op positie noemde Mussolini het grootste kwaad, waardoor Italië gedurende de laatste eeuw is bezocht. De koning van Italië is een werk tuig in de hand van Mussolini, en Italië zal krachtens de voorgestelde regeling niet het kapitaal zijner schulden betalen, doch slechts een gedeelte van de interest. Het zou bijkans een misdaad zijn zulk een groot bedrag aan den Italiaanschen despoot te schenken. Vuurtoren vernield. De in 1765 gebouwde historische vuurto ren voor Kaap Henlopen aan den ingang van de Delaware baai is door den storm totaa.' verwoest. De strijd om Peking. De diplomatieke medewerker van de „Dai ly Telegraph" schrijft dat uit de laatste, van twee verschillende personen te Peking ont vangen mededeelingen blijkt dat generaal Loetsjoenglin, de aanvoerder van het eerste leger der Koeoming tsjoen, den jongsten staatsgreep geheel uit eigen initiatief heeft verricht, tenzij hij er op instigatie van den Sovjetgezant Karakhan en het Sovjet-ge zantschap toe is overgegaan. Het feit dat Loetsjoeng lin er op uit was tweedracht onder Woe pei foe en Tsjang tso lin te zaaien, was de reden van zijn bericht dat hij samenwerkte met Woe. Inderdaad zond Loe een telegram naar Woe in Hankow, waarin hij hem om steun vroeg. Woe antwoordde niet op dit telegram, zelfs niet toen bekend werd datLoe pogingen in het werk had gesteld om presi dent Toean, een leider der Anfoe-partij, ge vangen te doen nemen en terecht te doen stelien. Toch schijnen de betrekkingen tusschen Loe en Woe niet volkomen te zijn afgebro ken daar vólgens de „Times" Tien wei tsjin, een van Woe's generaals, in Peking is aangekomen om met Loe te onderhandelen. Intusschen wordt gemeld dat het conflict tusschen China en Sovjet-Rusland inzake den Oosterspoorweg op het punt staat te worden bijgelegd. Ivahow, de voormalige directeur van den Oosterspoorweg, is naar Kharbin teruggekeerd en heeft zijn functies hervat, terwijl echter de feitelijke leiding kn handen van Serebnakov berust, lid van het Russische volkscommissariaat voor het ver keer. Hij bevindt zich nu in Kharbin om over alle nog hangende geschilpunten met de Chineesche vertegenwoordigers te onder handelen. N De strijd tegen het bolsje wisme. Volgens een bericht uit Moekden heeft Tsang tso lin in een interview onlangs ver klaard dat zijn eenig oorlogsdoel is het bolsje wisme in China uit te roeien. Hij zal zich op zijn gebied terugtrekken zoodra dit doel is bereikt. Hij voegde er aan toe dat de quaestie van het presidentschap in China hem geen be- 1 mg inboezemde het land vraagt echter een sterken man. De Britsche draadlooze dienst bevestigt het Dinsdag vermelde bericht van de „Ti mes nopens onderhandelingen voor een conventie tusschen Duitschland en Sovjet- Rusland, waarvan door de Duitsche autori teiten mededeeling is gedaan aan Londer en andere hoofdsteden. De conventie is nog niet gesloten, maar naar gemeld wordt, zal er niets in voorkomen, waardoor de be- t-ekkingen van een van beide partijen met een andere mogendheid of mogendheden worden gewijzigd. Tevens is aan de Brit sche regeering volkomen duidelijk gemaakt, dat Duitschland niet voornemens is öf de bepalingen van het Convenant van der Volkenbond öf zijn verplichtingen ingevolge de te Locarno geteekende documenten te vergeten. Aangenomen kan derhalve wor den, dat de overeenkomsten van Locarno niet hi gevaar geb-acht worden, dat Duitsch- land's standpunt ten aanzien van art. 16 van het Convenant in den Locarno aange geven zin ongewijzigd blijft en dat de quaes tie van een verdrag ^an onbeperkte onzij digheid niet wordt overwogen. Gezien de ontvangen verzekeringen toont men in Britsche officieele kringen geen ge neigdheid om van de be'aamde Russisch- Duitsche conventie nadeelige gevolgen te verwdchten voor de goede betrekkingen in Euiopa. De openhartigheid, waarmee van een en ander mededeeling is gedaan, wordt beschouwd als een gunstige tegenstelling met de procedure tijdens het verdrag van Rapallo gevolgd. Deze wijziging van me thode wordt beschouwd als een verder blijk van de verbeterde betrekkingen tusschen Duitschland en de andere onderteekenaars, te Locamo tot stand gekomen een geest, die later te Genève zoo duidelijk tot uiting kwam toen er een onderteekend communi qué werd gepubliceerd, waarin nog eens de solidariteit der mogendheden van Lo- carno werd bevestigd. Volgens een bericht van de „Vossische Zeitung" uit Athene heeft Pangalos gratie verleend aan de ter dood veroordeelde of ficieren, die de leiders wa-en van den op stand je Saloniki, Pangalos verklaarde, dat zijn regeering zulk een hechten grondslag had, dat geen opstand meer te vreezen was. Het bestuur van de mijnwerkersinternatio- nale is te Brussel bijeen; Frankrijk, Duitsch land, Tsjecho-Slowakije en België zijn ver tegenwoordigd. Het voornaamste punt van de agenda ie Engelsche kolencrisis, kan slechts na de komst der Engelschen worden behandeld. Aangesloten bij de Internationale werden 'e mijnwerkers van Australië, Tasmanië en Queensland, Verder hield men zich bezig met de or- 'anisatie van het a.s. intern, congres te Crakau, terwijl gelukwenschen werden ge zonden aan de Amerikaansche mijnwerker» net het door hen behaalde succes. Gisterenmiddag is een staking uitgebroken bij den besteldienst aan het hoofdkantoor van het post-, telegraaf- en telefoonbedrijf. De brievenbestellers legden het werk neer en versperden den uitgang met postvoer- tuigen. De aideeling bestelling en de tele foondienst worden streng bewaakt. D,e 'ienst aan de loketten is verzekerd. Het communistische Kamerlid voor de Seine, André Berthon, heeft verzocht den oremier te mogen interpclleeren over de fascistische agitatie in Tunis en de poli tieke gevolgen van de reis van Mussolini naar Tripoli. Gisteren hadden opnieuw werkloozenbe- toogingen plaats voor de staatsarbeidsbeur- en, welke ten deele eep stormachtig ver loop hadden. Ca. 1000 werkloozen, waaron der zich gepeupel had gemengd, drongen de voor de werkloozen opgerichte gaarkeu ken binnen en vernielden dc geheele inven taris. Bij- eenige arbeidsbeurzen werden de ruiten ingeworpen. Meer dan 20 personen zijn gearresteerd. Uit Washington wordt gemeld, dat presi dent Cooli'ge oververmoeid is door de vele handdrukken, die hij in den laatsten tijd heeft moeten geven en dat daarom besloten is aan dit gebruik een einde te maken. Verleden jaar moest de president om streeks dezen tijd dagelijks 2000 kinderen de hand drukken en in verband met de vele congressen, die binnenkort te Washington worden gehouden, werd verwacht, dat on geveer 38.000 personen in het Witte Huis zouden komen om den president de hand te drukken. Volgens bericht van een agentschap is de Belgische katholieke missie in Kiansoe dooi roovers aangevallen en in brand gestoken. Uit bet thans verschenen eindverslag van de N.V, Centraal Verrekerkantoor voor brandstoffen in Den Hadg, blijk', dat er een surplus is van 330.059.30, hetwelk aan den Staat zal worden overgedragen. Naar het Vad. verneemt, worden naar aanleiding van het rapport dat de Commis sie van Advies voor Volkenrechtelijke vraagstukken heeft uifgebracht over de ar bitrage-verdragen van Locarno, thans met Duitsche onderhandelaars te 's-Gravenhage nadere besprekingen gevoerd over het Duitsch-Nederlandsche Arbitrageverdrag dat eerlang zal worden "gesloten. Door het federatief bestuur van Sobriëlas wordt op 27 April a.s. een Radio-Propagun- da-avond gehouden in verleg met de R K, Radiovereeniging. Op dien avond zal voor de Radio-omroep te Hilversum de 7eerFerw. a er M. Molenaar uit Sittard een Drankbe- strijders-propagandarede houden. De besturen van den Mariabond en het Kruisverbond meenen nu goed te doen met de aangesloten afdeelingen op deze zeer moderne wijze van propaganda maken at tent te maken en hen in overweging te ge ven om in ondesling overleg te komen tot organisatie van een p'aatselijken Radio- j avond. j Wanneer de Mariavereenigingen en Kruis verbanden plaatselijk konden besluiten om op 27 April in een zaal de rede van Pater Molenaar en het geheele Hilversumsche radioprofam van dien avond, dat voorts uit muziek en zang zal bestaan, op te van gen en door/luidsprekers te doen hooren, zal men een propagandamiddel gevonden hebben dat zeker publiek trekken «zal, mits te voren voldoende propaganda er voor ge maakt is. Het hoofdbestuur van den Mariabond en dat van het Kruisverbond sporen ten krach tigste aan om gezamenlijk op 27 April zulk een radioavond te organiseeren. - Uit M laan wordt gemeld; Prins Hendrik met gevolg heeft, na ontvangen te zijn door het bestuur van de Jaarbeurs, een langdu- r.g bezoek gebracht aan het Nederlandsche Pavdoen. Ir. Philips, 1 d van het Ned. Eere comité zegde hem dank voor zijn belang stelling. Vervolgens heeft de Prns de luchtvaarl af deeling bezocht. Daarna is hij naar Baze] vertrokken. Van officieele zijde wordt te Brussel ca- tegorscb tegengesproken het .n de Neder- landsche bladen vetme'.de bericht van de ,,L bre Be g:pue omtrent een onderhoud met den Belgischen gezant te 's Gravenha- ge met m n ster VanderveMe, inzake het Neder'andsch-Belg.sch verdrag. De nadere besprekingen tusschen ambte naren van de Nederlandsche en Belgische 65 In deze streken, waar de toestand der werklieden over het algemeen genomen zoo treurig is, en de arbeid zoo slecht betaald wordt, kan men zich gemakkelijk voorstel len dat mijnheer Conrad bijna even hoog geacht en gevierd werd als zijn heer en meester. Van alle kanten werd hij onderdanig ge groet. Hij ging de gebroeders Clam voorbij, als of hij hen niet zag, zonder zich met hen te bemoeien of hen met een enkelen blik te verwaardigen. En toen hij zich tot op eenigen afstand bad verwijderd, stonden de geb-oeders Clan- oo, en gingen zij weer naar hun werk. M aar opeens staakte Maurice den arbeid Aan het einde van den gang, waar zij bezig waren, had hij Conrad zien aankomen, die naar alle kanten scheen uit te zien. alsof hij iemand zocht Hij gaf zijn ordonnahs een wenk. ..Laten ii onzen arbeid in den steek en vluchten wij zoo snel mogelijkl" „Maar kapitein. „Zwijg! en zie zelf." „O, die Conrad." Toen gingen zij vooruit langs den gang waarin verschillende kamertjes waren uil- gehouwen. Conrad trad steeds nader, terwijl hij van tijd tot tijd even stilhield, alsof hij het werk wilde inspecteeren. Maurice en zijn ordonnans waren nu in een oud gedeelte van de mijn gekomen, waar sedert eenigen tijd niet meer gewerkt werd En dat gedeeltè werd niet door electrischc lampen verlicht. „Laten wij ons in een van die oude, don kere kamertjes verbergen, kapitein," fluis terde Justin Bréjon, „Daar zal die schurk ons niet kunnen ontdekken. En als hij voor bij is gegaan, dan kunnen wij weer uit die donkere ruimte te voorschijn komen en weer naar onzen arbeid teruggaan." Maurice aarzelde, „Hoe weet hij, dat wij in de mijnen zijn,' ntwoosdde hij „Ja, kapitein En hij zoekt ons." „Dat geloof ik ook." „Welnu, laten wij ons dan hier verber jen, totdat hij voorbij is gegaan. Maurice besloot dien raad op te volgen. Zij verborgei. zich in een hoek van eer. «an die kleine kamertjes, dicht tegen der wand gedrukt. En daa- wachtten zij in angstige spanning hun vijand af, die langzaam vooruitging en zijn oogen onophoudelijk in het rond lie i gaan. Hij ging de sralle opening van het ka mertje voorbij en scheen niets te bemer ken. Onze twee vrienden wachtten eenige oogenblikken. Toen maakten zij aanstalten, hunne schuilplaats voorzichtig te verlaten Maar opeens werden zij opgeschrkit door een dof gedruisch. Een groote massa zout was vóór de smal le opening gevallen en versperde hun der doortocht. Zij waren ingesloten! ministeries van Buitenlandsche Zaken han delen volgens het Hbl., méde over wijziging van het profiel van het kanaal Antwerpen Moerdijk. Naar men weet, is dit kanaal geprojes- teerd op een breedte,* zooals nog geen en kel kanaal ter wereld heeft. Dr.e sleeptrei- nen, bestaande uit Rijnschepen van het grootste type moeten er elkaar te allen tijide kunnen passeeren. Indien België daar'n toestemt is het waar schijnlijk, dat voor dit kanaal een iets m'n- der groote breedte zal worden voorgesteld dan aanvankelijk in de bedoeling lag. BOSCHERANDEN IN NEDERLAND. Het „Tijdschrift der Ned. Heidemaatschap pij" bevat een overzicht van de bosch- en heidebranden, welke in 1925 in ons land heb ben gewoed. De statistieken zijn opgesteld in Samenwerking tusschen de N. H. M., en het Staatsboschbeheer. 1) Kleine, onbeteekende talud-of bermbrandjes langs spoor-en tram wegen zijn niet medegerekend. In 1925 hebben 82 branden plaats gehad waarbij pl.m. 284 ha, dennenbosch van ver schillende leeftijden, pl.m. 4 ha, hakhout en pl.m. 730 ha heide, helm en ruigte verloren gingen de waarde van het door brand ver nielde wordt ongeacht het verlies aan na tuurschoon op pl.m. f 111.600 geschat» De grootste brand was die onder de gemeenten Haaren en Boxtel (nabij de bekende Oister- wijksche vennen,) die 4 dagen (van 20/ 23 Juli) duurde en waarbij ongeveer 250 ha bosch en pl.m. 300 ha beide aan het vuur ten offer vielen de schade van dezen brand werd op f 100.000 geraamd. Wat de oorzaken betreft, 33 daarvan bleven geheel onbekend, terwijl in 14 gevallen de oorzaak met zekerheid en in 30 gevallen met eenige mate van waarschijnlijkheid kon wor den vastgesteld. Zoo moeten vermoedelijk 13 gevallen worden toegeschreven aan on voorzichtigheid met rooken, enz., 7 aan kwaadwilligheid, 6 vermoedelijk aan kwaad willigheid, 3 aan onvoorzichtigheid met vuur. Veilig kan evenwel worden aangenomen, dat ook van de brandén waarvan de oorzaak on- beketicf is, het meerendëel te wijten is aan onvoorzichtigheid met vuur, zoodat mogelijk wel meer dan de helft der branden op reke ning van onachtzaamheid van het publiek komt. (Wij spat.Red.) Vooral op Zon- en feestdagen, als velen naar bosch en heideveld trekken, wordt het gevaar voor brand uiteraard groot. Van de 82 branden kwamen 18 op die dagen voor, d.i. dus bijna 25% van.het totaal aantal. Zo'oals verder wel te begrijpen is, komen in tijdvakken met weinig regen en veel zonneschijn de meeste branden voor. Vele branden hebben weinig uitbreiding ge kregen, daar in den regel spoedig personen ter plaatse waren, die een verderen voort gang van het vuur konden stuiten. Toch zou waarschijnlijk de omvang van tal van branden nog meer beperkt kunnen worden, indien het blusschen beter georganiseerd was en vooral, indien de leiding daarbij min der te wenschen liet dan thans het geval is. Gelukkig wordt dit thans hier en daar be ter ingezien. Een loffelijk voorbeeld in dit op zicht vormt de gemeente Renkum, waar een bcschbrandweer in het leven is geroepen. Bij deze boschbrandweer, welke een onderdeel van de gewone brandweer vormt, zijn de gemeente-boschwachter en zooveel mogelijk de particuliere boschwachters en opzichters van landgoederen en bezittingen in genoemde gemeente ingedeeld. Op bijeenkomsten wor den de leden van dit corps deskundig inge licht betreffende te nemen maatregelen en hulpverleening bij eventueele branden. Ge reedschappen die bij het blusschingswerk noodig zijn, zijn op een centraal punt opge borgen en worden in geval van brand onmid dellijk per steeds gereed staande auto naar het terrein van den brand gebracht. Het goede voorbeeld van Renkum ver dient door alle gemeenten in bosch- en heide- rijke streken te worden nagevolgd Tot slot laten wij hieronder nog een over zicht volgen vu de bosch- en heidebranden in ons land sedert 1921 Aantal Verbr. Verbr. Jaar branden bosch heide Schade 1921 f 300.000 1922 minst 300.000 1923 50.000 1924 34 20 ha. -6.000 1925 82 288 ha. 730 ha. 111.600 1). Een zoo nauwkeurige mogelijke statis tiek van het aantal bosch- en heidebranden wordt zeer gewenscht geacht. In verband daarmede wordt een dringend beroep ge daan op allen, die van een plaats gehad heb bende bcsch-, heide- of duinbrand kennis dragen, daarvan mededeeling te doen, hetzij aan den directeur van het Staatsboschbeheer te Utrecht, hetzij aan den directeur der N. H. M. te Arnhem, voor zooveel mogelijk onder vermelding van die gegevens welke voor de statistiek van belang zijn. Naar „De Msb." verneemt zijn te Cuyk, Katwijk en Oeffeit officieele metingen en onderzoekingen gedaan voor mogelijke uit breiding van het winterbed der Maas. Ook zullen de Maasdijken daar een aanmerke lijke versterking ondergaan, Door den koning van België begroet. De Belgische Aviateurs Coppens, Ve-hae- gen en Medaets hebben hun tocht Brussel Kinshasa v.v. volbracht. Zij kwamen om 2,32 Maandagnamiddag te Evere aan en werden door den koning begroet, terwijl een enthousiaste menigte aanwezig was. Zij VRIJDAG 16 APRIL. Hilversum, 1050 M. 12 en 7.30 Politiebcf 7 45 en 10 Persber. 8.109.10 Lezing vanwege het Nut v. h. Algemeen, door den heer Herman Poort, over; Een overzicht der Nederlandsche literatuur van de Mid deleeuwen tót heden.VIII. Moderne Vlaam- sche letterkunde: Guido Gezelle. Karei v. d. Woesteyne, Wies Moens, Vermevlen, Streuvels, Teirlink, Timmermans 9.10 10.30 Kamermuziek door leden van het H. D. O.-orkest. Fr. Lupgens. viool, Bouberg Wilson alt-viool. R. Brinkman, cello, M. Meyer, contrabas, E.' Veen, piano, mej. Greta. Ter Haar, sopraan. Qaventry 1600 M. 11.20 Concert door het Radiokwartet en solisten (sopraan, bariton, piano) 12,30 Orgelconcert 1.202.20 Lunchmuziek 4.20 Lezing; Housing the lodger 4.3 Concert A. Venning, so praan en J. E. Suttin, liedies a. d. piano 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmuziek 7,10 uittreksel uit de radiobladen 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws 7.45 Pianosonates van Haydn - 8.00 Causerie: My day's work 8.20 „Traviata", opera in 3 acten van Verdi 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. Lezing: Imperial respon sibilities in Hygiene 10.5012.20 Dans muziek v. het New Prince's restaurant. Parijs „Radio-Varis'', 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano, vioal, cello) 2.05 Nieuwsber., 5.05 Orkestconcert 8.35 Engelsche les 9.05 Concert, gewijd aan een Fransche departement. Königswüsterhausen, 1300 M. 7.50 Or kestconcert G. Havemann, viooj en orkest. Daarna nieuwsber. 9.5011.20 Dans muziek. Brussel, 262 M. 8.20 Orkestconcert 8.50 Sportlezing 9.05 Gramöfoonmuziek 9.30 Dansmuziek. Miinster, 410 M. 12.351.50 Werken van Mendelssohn door orkest 3.50 Concert, orkest en koor 5.20 Operetteschlager zang 6.00 Lezing: Das Brot 7.20 Pi anosonates 8.20 Vocaal concert door Julie Röhler. .coloratuurzangeres. Wenken omtrent ons Programma zullen wij Steeds gaarne ontvangen en overnemetv waren hedenmorgen om half 9 uit Belgrad» vertrokken. Men meldt aan het Haagsche Aneta-kan- toor: Omtrent den tocht van de 5 Fokkervlieg tuigen op Zaterdag 10 April van Waalhaven naar Bazel, bevatten de Zwitsersche bladen verschillende bijzonderheden, terwijl de on- dertusschen naar Holland teruggekeerde Ne derlandsche vliegtuigbestuurders, nog enkele bijzonderheden gaven. De toestéllen zijn direct na hun vertrek uit Rotterdam in eskadervorm dus in ten V, naar Keulen gevlogen. De leider, Geys- sendorffer, vloog in het midden, met Sille- vis en Scholte naast zich, en Smirnoff en Duimelaar aan de uiteinden. Dadelijk na het vertrek uit Keulen is deze V-vorm weer aangenomen en volgehouden tot Bazel. Zoo wel in Keulen als in het Rijnland heeft deze machtige formatie van groote ver keersvliegtuigen niet nagelaten een bijzon deren indruk te maken. Het weer op den geheelen tocht wat goed, hoewel de vliegers, eenige hagel-, sneeuw- en regenbuien aan de Duilsch- Zwitsersche grens te doorstaan hadden. De leider van het Basler-vliegveld vloog het eskader tegemoet, dat daarna tweemaal boven de stad Bazel een grooten kring be schreef waarna de formatie der Fokker verkeersvliegtuigen zich boven het vlieg veld oploste. Geyssendorffer landde het _erst, terwijl de andere toestellen d£ een na den ander onder het beschrijven van enkele zeer steile bochten, welke de groote vliegeigenschappen der Fokkerviieg- tuigen duidelijk aantoonden, eveneens op het Vliegveld neerstreken. De bevolking van Bazel was in grooten getale opgakomen om de aankomst der vliegtuigen, die voortaan het luchtverkeer tusschen Bazel en Lyon, BazelZürich, enz. zullen onderhouden, gade te slaan. Ook tal van autoriteiten waren aanwezig, o.a. d» Nederlandsche Consul, de heer Hiissig. Den vliegers werd een zeer hartelijke ontvangst bereid. Kort na aankomst namen de toestel len nog eenige genoodigden van de Balatr mede de lucht in, en werden enkele rond vluchten boven de stad gefcoudea. De ZetrEerw. heer P. Vertenten, de fr». kende missionaris onder Kaja-Kaja, vertoell thans te Hamme in Vlaanderen. Naar ver luidt, zal hij in Mei of Juni ons land be zoeken. Ter gelegenheid van het huwelijk p. p., van den G.-G., had ten Paleize een zeer druk bezochte receptie plaats. De gemeen tenaren van Buitenzorg boden den land voogd te dier gelegenheid als huwelijksge schenk een fraai zilveren theeservies aan. 5PCT. BELGISCHE VERWOESTE GE BIEDEN 1922. Trekking van 10 April. Serie 103366 no. 7 met frs. 250.000, sefle 4960 no. 4 met frs. 100.000, serie 103366 no. 8 met frs. 100.000. De andere nummers der uitgelote series alsmede 174213 zijn betaalbaar met frs. 300. VIJFDE HOOFDSTUK. Het was Zaterdagavond geworden. De klok gaf het sein, dat de werklieder de mijnen zouden Verlaten. In kleine getallen werden zij met de lif naa- boven gebracht, om daar den Zondag van him arbeid uit te rusten en zich Maan dag in den vroegen morgen weer naar hu: werk te begeven. De inspecteur, die nog altijd als oud vrouw was vermomd en Sophie Lacost stonden bij den ingang der mijnen op hu rienden te wachten. Maar wij welen, dat de gebroede-s Cla !ch niet onder het getal der werklied konden bevinden, die met de lift naar bc ven werden gebracht. En toen de laatsten bovep waren geko men, en men de zekerheid had ve kregen, dat geen der mimwerke s nog beneden stond te wachten, fluisterde de inspecteur Sophie acoste in het oor: „Er moet daar beneden een ongeluk ge beurd zijn." Conrad zal de hand in het spel hebbei 1 had," antwoordde Sophie Lacoste, terwijl ae verbleekte. Beiden gingen naar de kleine woning te •ug, waa- Zorka op hen zat te wachten. De Zigeunerin verkeerde nog altijd in de grootsten angst voor Conrad en zijn mees- Ier. Sophie Lacoste deelde haar het treu rig geval mede. „Er is een ongeluk in de mijnen gebeurd" zoo zei ze. „Onze twee vrienden zijn niet boven gekomen." Hetzelfde denkbeeld kwam dadelijk bij 'e oude Zigeunerin op. Dadelijk riep ze uit: Conrad is aan het werk geweest!" „Ja, Conrad, dat hebben wij ook al ge klit. Hij moet het gedaan hebben. Wi vielen er geen oogenbLk aan. Mee armee zin onze vrienden niet gered." „Wat moet er dan gedaan worden?" De inspecteur scheen zich in groote vc 'onheid te bevinden. Wel zag hij e- niet tegen Öp, zijn leve i het spel te zetten. Hij hadnu eenmaal den slrij op leven ei Jood tegen graaf Malthen en zijn helpers opgevat. Maar hij wilde tenminste, dat zijn offer lot heil van anderen zou strekken. En hoe z-ou het mogelijk zijn, zijn beide vrienden daar beneden in de kronkelgangen der mijnen terug te vinden. Was dat niet even moeilijk als het vin* den van een naald in een hooiberg? En had hij niet de vaste overtuiging, dal cr een ongeluk met zijn beste vrienden ge beurd moest zijn? Sophie Lacoste vertolkte zijne gedachten bij Zorka, die geheel door wanhoop over stelpt was. Zij deed niets dan weenen en door onsa menhangende woorden gaf ze uiting aan haar angst en smart. Maar de tijd drong en er moest toch iets gedaan worden. Dat begreep de heer Viaume. Maar hoe moest hij het aanleggen? Opeens kreeg hij een inval. „Zoo ooit, dan moeten wij nu van der ouden Herman Pluck partij trachten tc ukken. Waarom heb ik daar niet eer aar .•dacht?" zoo vroeg hij zichzelven af, ter ijl hij zich voor het voorhoofd sloeg. Toen He man Pluck zijn overheerlijker. a ltijd had gebruikt, had hij zich op hel as tegen den muur van de woning uitge- ckt, terwijl hij een prp rookte. Hij lag daar met halfgesloten oogen als- ;f hij een aangenamen droom had. De inspecteur vatte hem bij den arm en liet hem door Sophie Lacoste mededeelen dat zij hun vrienden tevergeefs bij den uit gang der mijnen hadden gewacht. De oude bedelaar sprong op. „Zij zijn nog niet terug?" vroeg hij lang zaam. „En toch hadden zij het beloofd. Dat is een slecht teeken." De inspecteur zag hem aan en zei met veelbeleekenenden blik: „Conrad." „Ja, Conrad moet het gedaan hebben," zei Herman Plück. „Conrad is slecht.... maar de andere ook," „Kent gij de mijnen goed?" liet de in specteur hem door Sophie Lacoste vragen. Herman Pluck lichtte zich hoog op en antwoordde: „Ja, ik ken al de mijnen en al de gangen. V-oeger was ik de opzichter. Toen was ik rijker dan Conrad. En Conrad was toen niets." „Luister nu eens, Herman Pluck. Wan neer gij -mij in de mijnen laat afdalen, en mij den weg wijst, geef ik u een flesch heerlij ken brandewijn Een glans van genoegen kwam op hel gelaat van den ouden bedelaar. Die brandewijn bezat de toovermacht, hem spraakzaam te makel}. ,,ln de mijnen afdalen.... hm.... dat is niet gemakkeli,k,zoo zei hij. ,Maar zoudt gij dan niet gaarne een flesch heerlijken brandewijn hebben?.,.. Ik wil er zelfs twee geven." {Wordt vervolgd}

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6