Gemengd Nieuws. V De stoute streken van Boefie en Foefie, de rattenbengels. Hoe krijgen' wij Zondags de post thuis? Ontoerekenbare erflaatster. Een vreemd verhaal. Een verrassende vondst. Wegwijzers in de lucht. Turf strooisel als kunstmest. Van een inbreker, die uitbrak. Noodlottige brand. De inbraak met geweldpleging te Nieuwenhagen. Door den trein gegrepen. Machinekamer vernield. Door den trein gegrepen en gedood. Als de wijn is in den man. Verzoek tot opsporing. Veel op z'n geweten. Ongeluk in de bergen bij Lourdes. AMSTERDAMSCH NIEUWS. De moord in een logement op de Noordermarkt. - Brutale inbraak bij de Gooische Stoomtram. Bezwaren van omwonenden tegen den Royaards- Schouwburg. Optochten van werkloozen. Meer treinen naar Amsterdam. RECHTZAKEN. Een lastige wanbetaler. SOCIAAL LEVEN. Wijziging der Arbeidswet betreffende de broodbakkerij. Het aangezegd ontslag bij de Limburgsche tram. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. GEEN PARTICULIERE BESTELLERS OPHELDERENDE WIJZIGING GE- WENSCHT. De Hilversumsche postaffaire heeft, vol- ,ens een correspondentie in de „Tel.", daar sen stofwolkje opgejaagd en de meeningen aangaande de beslissing van den directeur- generaal zijn blijkbaar in tweeën verdeeld. Aan den eenen kant staan zij, die er volstrekt niets onwettigs in kunnen zien, dat men te gen betaling van een vast bedrag per maand iémand machtigt om poststukken op Zondag af te halen. Anderen daarentegen kunnen, gezien het kader van onze Postwet, de wei gering van den directeur-generaal, om zulks toe te staan, wel billijken. En al is dan prac- tisch het geschilpunt voorloopig van de baan, het loont toch de moeite, de argumenten van voor- en tegenstanders tegenover elkaar te Zetten. Wat doet het er toe zoo vragen de eer sten of men een vriend of een welmeenende buurvrouw de Zondagspost laat halen, dan wel een doorloopend gemachtigde, die een gulden per maand van zijn cliënten ontvangt voor zijn moeite Het argument schijnt sterk. Doch zoo mag men vragen zit hier het verschil niet in het officieus karak ter van den arbeid van vriend of buurvrouw, tegenover het officieel cachet, dat de zaak ver krijgt; zoodra iemand van het thuisbezorgen van poststukken zijn bedrijf gaat maken Het mag waar zijn, dat met de aangifte van poststukken aan een gemachtigde het post vervoer eindigt, maar het blijft toch niette min vaststaan, dat een dergelijke wijze van eindigen van postvervoer niet is de normale. Regel is, dat ons de post wordt thuisbezorgd van Staatswege, en al dwingt de practijk tot het toelaten van uitzonderingen, het is niet onbegrijpelijk, dat de directeur-generaal weigert, excepties toe te laten in den Hilver- sumschen vorm. Maar is nu een dergelijke figuur in strijd met het Staatsmonopolie voor brievenver voer, neergelegd als het is in onze Postwet? De verdedigers van den Hilversumschen brievenvervoerder hebben het ontkend. Er is hier zoo betoogen zij van „vervoer tegen genot van' vracht" geen sprake, omdat de adspirant-bezorger niet voor eiken brief een zeker bedrag zou ontvangen, doch een bepaalde som per maand voor zijn werkzaam heden, onverschillig of, en zoo ja hoeveel brieven hij zijn klanten bezorgen zou. Maar is dat dan inderdaad geen „vérvoer tegen ge not van vracht" Wat doet het ertoe, of men per stuk dan wel per maand betaalt? Bij een vast-recht-stelsel, gelijk het in Hilversum was ontworpen, zal men de eene maand als de Zondagspost druk loopt voordee- liger uitkomen, en de andere verlies lijden. Maar dat neemt toch niet weg, dat de beta ling, die men den Zondagsbezorger geeft, niets anders is dan vergoeding voor trans portmoeite, anders gezegd vracht. En ar tikel 2 van de Postwet wil geen brievenver voer tegen genot van vracht, tenzij door den Staat, en behoudens een enkele uitzondering die hier niet terzakfe doet. In elk geval schijnt het, dat binnen het ka der van onze Postwet aanval op en verdedi ging van her standpunt van den directeur- generaal evenzeer mogelijk is. En daarom zou er wellicht iets voor te zeggen zijn, om door een ophelderdende Postwet-wijziging het punt in geschil tot oplossing te brengen. Een jaar of vier geleden overleed te Drach" ten mej. T. D„ die voor een zonderling gold- Bij opening van het testament bleek, dat zij, behoudens enkele kleine legaten aan familie leden, haar geheele vermogen had gelega teerd aan de Geref. kerk en de Geref. school te Drachten, die daardoor in het bezit kwa men van70 k 80.000 gulden. De familie nam hier echter geen genoegen mee. Zij ver klaarde, dat mej. D., toen zij dit testament liet maken, ontoerekenbaar was en het stuk- ongeldig moest worden geacht. De zaak kwam voor de rechtbank te Leeuwarden, die ver scheiden getuigen liet hooren, welke ver klaringen konden afleggen omtrent het doen en laten van mej. D. Naar aanleiding van deze verklaringen hebben prof. Wiersma te Groningen, dr. Westerhuis te Leeuwar den en dr. Engelhart te Franeker een rap port uitgebracht, waarin zij tot de conclusie komen, dat de overledene in den tijd, toen het testament is gemaakt, volkomen ontoereken baar moet zijn geweest. Op grond hiervan is het testament thins vernietigd en de kerk aangezegd alles terug te geven. De Kroon van keizerin Augusta. Rond de kroon van de gestorven keizerin Augusta speelt zich een vreemd verhaal af. Een Duitsch blad meldt het volgende Toen Wilhelm II, de ex-keizer, in 1922 de tweede maal in het huwelijk trad, verdween op wonderbare wijze de kroon, welke zijn eerste gade, keizerin Augusta, had gedragen en welke in het keizerlijk paleis van Berlijn werd bewaard. In den volksmond klonk het dat „de witte vrouw" welke reeds herhaalde lijk in het paleis gezien werd, die kroon had weggehaald en ze in den grafkelder der kei zerin te Potsdam had gedragen. Maar de waarheid is heel anders. Die kroon werd door Wilhelm II toevertrouwd aan een juwelier, om haar passend te maken voor zijn nieuwe echtgenoote. De kroon werd vervolgens naar Holland gezonden en Hermine de Reuss droeg ze op den dag van haar huwelijk. Bij het volk waren die bijzonderheden niet bekend en men hield zich nog steeds bezig met de geheimzinnige verdwijning der kroon. Herman Muller hield hierover zelfs een inter pellatie in den Rijksdag, en de regeering stel de zich tevreden met de plechtige verklaring, dat zij, in die verdwijning de hand niet had gehad. Men denkt, dat de kroon, die een waarde heeft van drie en een half millioen mark, zich nog altijd te Doorn bevindt. Verschillende H. Vaten opgegraven. Dinsdagmiddag werden, naar de Msb. ver leemt, door eenige grondwe-kers, die bezig zijn aan de spoodlijn NijmegenWychen, nabij de Hatertschen Veldweg opgegraven drie zilveren miskelken, drie zilveren olie busjes, een zilveren reliekschrijn en een zilveren theca. Op een der kelken stond ge- gruvee-d „Ludovicus Oppers, met het jaar tal 1752. Bij nader onderzoek bleek dat Lud. Op pers van 1746 tot 1761 pastoor is geweest der Dominicaansche parochie St. Antonius te Neerbosch bij Nijmegen. Bij verdere nasporingen bleek, dat 40 laar geleden in dezelfde kerk in een nacht ran Zaterdag op Zondag een inb'aak is ge pleegd, waarbij alle H. Vaten gestolen wer den. Vermoedelijk vindt men hier thans de gestolen voorwerpen terug. De H. Vaten blijven voorloopig in bewa ring bij den hoofdopzichter der Staatsspoor te Nijmegen. Menigeen zal zich vaak met verwonde ring hebben afgevraagd hoe aviateurs hun weg kunnen vinden, terwijl zii toch niet zooals automobilisten en verdere weggebrui kers kunnen vertrouwen op de overal aan gebrachte wegwijzers en vrijwel alleen moe ten steunen op kompas en eventueele draad- loczc fichtingaanduidingen. In de Vereenigde Staten is dit probleem door de krachtige medewerking van den hepr Edsel B. Ford, die zich zeer sterk voor de luchtvaart interrésseert, op een eenvou dige wijze opgelost, door aan al zijn 10.000 dealers te verzoeken, den naam van hun woonplaats in groote letters op het dak te schilderen, en tevens de Noordpijl aan te geven waaraan vrijwel zonder uitzondering werd voldaan, zoodat thans ook de lucht op een grondige wijze bewegwijzerd is. De burgemeester van Boskoop waarschuwt tegen het aanknoopen van zakenrelaties met de fabriek Laura, die onder dezen firma naam tracht kunstmest te verkoopen, welke echter uit turfstrooisel zou bestaan. Inlichtingen zijn bij genoemden burgemee ster te krijgen. Ontvlucht doch weer gepakt. De zwervende Duitsche bankwerker A. Riede, die in den nacht van 20 op 21 De cember 1924 door middel van braak de villa van den heer G. Swagemakers te Moer gestel (N. B.) was binnengedrongen en zich daar te goed had gedaan aan twee flesschen warme wijn met suiker en fruit, en voorts bij het nachtelijk bezoek aan het kantoor der firma Verhagen van Oorschof te Den Bosch biscuits en sigaren had gekaapt, werd door de Bossche Rechtbank indertijd veroordeeld tot 10 maanden gevangenis straf. 'De gladde vogel wist uit zijn cel te ont vluchten. Hij had n.I. kans gezien met zijn drinkkroes eenige fundamenten uit te gra ven, waardoor hij kon ontsnappen. De Duit sche Justitie heelt hem echter gepakt en nu weer uitgeleverd. Eenige kinderen ernstig gewond. Dinsdag ontstond brand in de woning van den landbouwer A. K., in het gehucht Voor- America (Limburg.) Drie kinderen, die te bed lagen, liepen ernstige brandwonden op, o.a. een zesjarig zoontje, waarvan de toestand nagenoeg hopeloos is. Een ge deelte van de woning, het huisraad en land bouwgereedschappen verbrandde. Eenig vee kwam in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Woensdag zijn gevankelijk naar Maas tricht overgebracht en aldaar aan de Jus titie overgeleverd, de 26-jarige A. G. en de 28-jarige J. D., uit Heerlerheide, die ver dacht worden zich te hebben schuldig ge maakt aan de poging tot inbraak en het bewusteloos slaan van de weduwe R. te Nieuwenhagen, A. G., op wiens jas bloed sporen gevonden werden, heeft reeds een bekentenis afgelegd. De derde aangehou dene T. L., eveneens uit Heerlerheide, was vrijgelaten. Toen op het Centraal-Station te Utrecht, Woensdagmorgen de 50-jarige arbeider A. I,,, werkzaam bij Van Gend en Loos, de rails wilde- oversteken van het eerste naar het tweede perron, werd hij door den Duit schen trein gegrepen en over de rails ge slingerd. Met een hoofdwonde en inwendige kneu zingen werd de man, na voorloopig op het station verbonden tezijn, per ziekenauto naar de Rijksklinieken vervoerd. Zijn toestand is redelijk- Ongeval aan boord van de „Onderneming II". De sleepboot, „Onderneming II", kapitein K. Ileltman, eigenaar de heer Dijkhuizen te Amsterdam, was Woensdagmiddag stoomen- de in het Krabbegat voor Enkhuizen. Plotseling sloeg door een defect de zui ger door den cylinderkop, waardoor een ge heele machinekamer werd vernield. De scha de beloopt enkele duizenden guldens. Het vaartüig is daarna voor anker ge gaan, Persoonlijke ongelukken kwamen niet voori Woensdagmorgen wilde een dienstmeisje uit Bilthoven, de 27-jarige Cornelia Leyding, nabij het Biltsche Meertje de met klaphek ken afgesloten spoorbaan oversteken. Zij werd evenwel door den sneltrein uit Amers foort gegrepen en zwaar verwond. Het meisje werd in een goederenwagen neergelegd en naar Utrecht vervoed, waa- op het station reeds een dokter aanwezig was. Deze kon echter slechts den dood con- stateeren. Het lijk werd ter beschikking van de Biltsche politie gesteld. Op den Schreursweg te Enschedé vond Zaterdagnacht een eenzame wandelaar eenige bovenkleeren, welke blijkens snit en coupe moesten hebben toebehoord aan een lid van het sterke geslacht. Hij deponeerde zijn vondst op het politiebureau, waar de dienstdoende agent jas en broek eens nauw keuriger onderzocht. In een der zakken vond hij een brief, waaruit de naam van den bezitter bleek. Vermoedende dat dezen een ongeluk overkomen was, spoedde men zich naar diens woning, waar men den man echter thuis vond. Nadat men er in ge slaagd was zijn geheugen wat op te frisschen deed hij een omstandig verhaal van een bruiloft, waar hij dien avond geweest was. Met veel moeite wist hij zich te herinne ren, dat hij zich, na afloop van het feest op den Schreursweg wandelende, plotseling thuis waande. Hij had zich gedeeltelijk ont kleed en zich vervolgens midden op den weg neergevleid. Wat later was hij tot de conclusie gekomen, dat hij daar toch niet thuis behoorde. Hij was toen in ziin onwel- voegelijke kleedij naar huis gewandeld, waar hij nog juist op tijd arriveerde om niet door den politieman, die hem nu een zoo belang rijk deel van zijn garderobe bracht, als naaktlooper te worden gearresteerd. De Burgemeester der gemeente Zegwaart verzoekt opsporing van Huiberdina Adriana Timmermans, geb, 12 Juni 1902 te Raams- donk, onderwijzeres te Boskoop, tijdelijk verpleegd in een rusthuis te Driebergen, Boschstraat no. 19. Signalement: haar don kerblond, wenkbrauwen lang zwarl. oogen donkerbruin, puisterig gelaat, lengte pl.m. 1.70 M., gekleed in effen lichtgroene japon met wit katoen kraagje, bruine man'el met bontkraag bruine hoed met bont; wit kora len halssnoer, lichtgrijze kousen met lage bruine schoenen met riempjes. Zij droeg een biezen koffertje H. A. Timmermans. Zij ver trok op Dinsdag 6 April 1926, 10.38 u. voor middags met den sneltrein van Zegwaart naar Utrecht. Vermoedelijk is haar een on geluk overkomen. Dezer dagen heeft zich bij de politic te Rotterdam gemeld de 26-parige D. M. C. uit Amsterdam, die de laatste jaren in Bel gië vertoefde, waarheen hij gevlucht was, wijl hij in verschillende steden hier te lande oplichtingen en verduisteringen had ge pleegd. Omdat zijn geweten begon te spre ken, was hij teruggekomen. Bij onderzo-ik bleek, dat hij gezocht wordt door jen brigade-commandant der marechaussées te Heeze, door de Rotterdamsche politie we gens verduistering van twintig schilderijen en van fietsen door den burgemeester van Abcoude en door den commissaris van po litie te Maastricht ter zake verduistering van 200. De man bekende al die misdrijven, zijn geweten sprak luid, maar nog luiafer sprak zijn vrouw, die bij hem was. Ze ver telde, dat haar lieve man nog veel meer op zijn kerfstok had. Hij is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Een veertienhonderd kinderen bezoeken op het oogenblik, bij wijze van kinderbede, vaart, Lourdes. Eenige begeleiders en grao- i tere knapen hebben gisteren een uitstapje i gemaakt in de bergen en zijn naar de be kende „Pont d'Espagne" gegaan. Eén der begeleiders een Belg, beeft de onvoorzichtigheid begaan, met drie jonge lieden de rotsen te beklimmen en niet den weg, doch een onbekend en gevaarlijk p:,d te volgen. Op een punt, waar de hooge rotsen lood recht afhellen en de steenen bovendien vaak door het water en de smeltende sneeuw zijn losgewr M, is de begeleider uitgegleden en naar beneden gestort. Personen, die over den weg kwamen, vonden, zijn vermorseld lijk. Gelukkig hebben de drie knapen zich niet verder, noch terug gewaagd en zijn zij later door bergbewoners gezocht en teruggeleid. De verslagenheid onder de ieugdige bede vaartgangers over het treurig ongeluk is zeer groot. (Msb.). Omtrent dit verschrikkelijk drama, dat nog met den sluier der geheimzinnigheid is bedekt, vernemen wij, dat door commissaris Thumann van 't bureau Westerstraat, Woens dag een aantal personen in verhoor zijn ge nomen. Zij vernamen in hoofdzaak de wilde geruchten die zich langzamerhand in de buurt begonnen te verspreiden en die ten slotte alle fantastische proporties gingen aannemen. Doch meer dan aan de geruchten werd waaide gehecht aan een paar verklaringen. Zoo vertelde een vrouw, dat zij de vorige week een woordenwisseling op kamer zeven had gehoord, die op fluisterenden toon ge voerd werd. De man voerde namelijk het woord, waarop de vrouw zacht nu en dan antwoordde. Zoo moét zij ongeveer gezegd hebben: Ja. je hebt me ook al van mijn vader vandaan gehaald. Een tweede verklaring lijkt evenmin van belang ontbloot. Vaststaat, dat Maandag j.l te ongeveer twee nur een onbekende man zich aan het logement heeft vervoegd en gevraagd heeft naar Nellie Wijter. Er werd geantwoord, dat deze met haar man uit' was, waarop de onbekende geantwoord zou hebben: Nou, dat is prachtig. Is ze weer bij dien vent? Deze man heeft twee uren op de Noorder markt rondgeloopen en heeft den gaanden en komenden man van het logement voort durend opgenomen. Toen is hij opnieuw naar binnen gegaan en heeft gezegd: Zeg tegen Nellie, dat ik er ben geweest en dat ik weer naar Den Haag terug ga. Nadien werd van dezen man niets meer vernomen. Intusschen werd ijverig naar Gerrit Mel- gers gezocht. Hij werd niet gevonden, zoo dat met vrij groote stelligheid de conclusie mag worden getrokken, mede uit het feit, dat hij in de kamer was geweest, dat hij de dader van dezen moord is. Uit omstan digheden kan overigens worden afgeleid, dat de vrouw vermoedelijk is aangegrepen, Loen zij haar schoenen nit- of aantro'-. Het lijk werd dan ook in het bezit van één schoen aangetroffen. De sleutel van de ka mer wordt wijders vermist, zoodat Melgers d:en moet hebben meegenomen. Niemand van de getuigen heeft verklaard, dat zij den vermoedelijken dader het logement hebben zign verlaten. Nader wordt nog gemeld: Omtrent de daad zelve is de politie tot de conclusie geko men, dat de wurging heeft plaats gehad met een bonten handdoek. Haar handen waren met een stevig touw saamgebonden, daar entegen was een dun touwtje om haar voe ten gewikkeld. Indien het slachtoffer ern stige tegenweer zou hebben geboden, zou dit onsterke touwtje zeker gebroken zijn. Ook heeft men geen zekerheid of de zich noemende Gerrit Melgers, candidaat film operateur is. In de theaters is hij niet be kend. Wel heeft men iets gehoord oml-ent het leven dat het tweetal leidde voor ze in h- t logement arriveerden. Er was herhaal delijk ruzie, waartoe de jaloezie van Mel- gers( dikwijls aanleiding was. In het logement op de Noordermarkt echter is van deze ruzie nie veel geme-kt. Thans wordt gemeld, dat in 't Wilhelmina- gasthuis door dr. Hamnier de autopsie plaats gehad heeft van het slachtoffer, dat dood in een der kamertjes van het logement op de Noordermarkt werd gevonden. Zooals te ver wachten was, bleek afsnijding van de lucht toevoerkanalen, m. a. w. worging, de oor zaak van den dood te zijn. In de bekende zaak Muylwiik werd eenige keeren verklaard, dat bij worging het gelaat steeds donkerblauw is. Op een der laatste zittingen van het Hof deelden eenige pro fessoren mede, dat bij worging ook wel bleekheid van het gelaat werd geconstateerd. Dit laatste werd in dit geval bevestigd, om dat het gezicht van het ongelukkige meisie eer vaalbleeke kleur had. Het slachtofer is door een harer vorige hospita's herkend. Ook de ouders, die later in den middag uit Egmond aan Zee waren gekomen, herkenden hun dochter. De naam, zooals die aanvanke lijk werd medegedeeld,. Cornelia Wijker, is juist; haar leeftijd is 29 jaar. Verder is aan het licht gekomen, dat de map. die zich op de Noordermarkt liet in schrijven onder den naam Melgers. in gezel schap van het meisje op twee adressen in de omgeving van het Sarphatipark heeft ge woond. Verschillende keeren waren die ka mers het tooneel van ruzie. Zij noemde hem Wim en hij moet zich uitgegeven hebben voor Willem Krap of Willem Kraps. Deze persoon is echter nog niet opge spoord. Wel is men wat verder gekomen met den onbekende, die op Maandagmiddag twee uren achtereen op de Noordermarkt heeft staan wachten. Het is gebleken, dat deze persoon, die Bladois (of Fatraz) moet heeten en die een buitenlander is, met de ouders van 't meisie heeft gecorrespondeerd. 137. Directeur Apus Baviaan had dat alles met de grootste ergernis aangezien. Als je niet gauw mijn inrichting verlaat, snauwde hij de ratten toe, dan haal ik de politie. Wat zijn dat voor boevenstreken! 138. Maar Boefie en Foefie voelden zich boven op het kood zeer op hun gemak. Ze maakten een langen neus tegen meneer den Directeur en riepen hem toe, dat hij maar boven moest komen, als hij wat te zeggen had. 139. De Directeur deed wer kelijk wat van hem verlangd werd. Maar toen begonnen Boe fie en Foefie zóó hard aan het touw te trekken, dat Apus Baviaan zijn pogingen weldra moest opgeven. Wat was hij boos! 140. En Boefie en Foefie lie ten zich zegevierend aan hun staarten heen en weer zwabbe ren. Ze lachten den Directeur uit, terwijl de toeschouwers om strijd schreeuwden, dat dadelijk de politie moest gehaald worden. Jü '90 Het signalement klopt vrijwel met hetgeen de getuigen hebben opgegeven. Daar deze persoon in Den Haag moet wonen, heeft de politie van het bureau Westerstraat de z.g. afdeeling C. verzocht haar behulpzaam te zijn. In verband daarmede heeft thans ook de politie in de residentie de opsporing van Bladois (Fatraz) verzocht. Plaats van aan melding aldaar is het bureau Alexanderveld. Tal van goederen gestolen. Merk waardige arrestatie van een der daders In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd in het stationnetje van de Gooische Stoomtram, nabij het Weesperpoortstat.on, een inbraak gepleegd. Een ruit aan de ach terzijde werd ingedrukt waarna de daders zich toegang verschaften tot het buffet van de restauratie. Hier werd nog al een en ander vernield: verschillende kisten sigaren, doosjes sigaretten, chocolade en eenig klein wisselgeld werd medegenomen. Na dit bezoek braken zij in bij de goedc- renafdeeling van hetzelfde gebouw en ont vreemden daar twee transportfietsen en een gewoon heerenrijwiel. Is deze inflbraak, behalve dat het een brutaal stukje is, niet van zoo'n groote beteekenis, merkwaardiger is de wijze, waarop een der daders gearresteerd werd. Om vier uur, dat is naar schatting 2 uur nadat het misdrijf gepleegd was, zag een politiebeambte van het bureau Singel, die cp den Amstel, ter hoogte van de Halve maansteeg surveilleerde, dr.e op rijwielen gezeten mannen, die den rijweg in de ver keerde richting bereden. Hij riep hen aan, doch'het drietal stoorde er zich niet aan. Toevallig kwam een collega van den be ambte van den anderen kant aanloopen. Deze greep een der mannen beet en trok hem van de f.ets. De verdachte slaagde er in zich los te rukken en zette het op een loopen. De agent, die het drietal even te voren had gesommeerd, sprong op het rij wiel en zette den vluchteling achterna. Hij kreeg hem in de St. Anthon;esbreestraat te pakken, floot om assistentie, waarna de man werd overgebracht naar het bureau Singel. Bij fouilleering bleek hij een k st sigaren, sigaretten en chocolade, afkomst g van het buffet van het station in zijn bezit te hebben. Daaromtrent ondervraagd, zei hij, dat hij een en ander van een onbeken de op straat had gekocht. Deze verklaring gaf hem echter zijn vrijheid niet terug en Woensdagmorgen is hij overgebracht naar het bureau Linnaeusslraat, waar men z.ch bezig houdt met de inbraak. De beide mededaders zijn nog niet aange houden. Eigenaars en bewoners van huizen aan de Zieseniskade en de Lijnbaansgracht bij het Kleine Gartmanplantsoen te Amster dam hebben een adres gezonden aan Ged. Staten van Noord Holland waarin zij mede- aeelen, dat zij met leedwezen het Raads besluit vernomen hebben, nopens de voor dracht van B. en W. tot uitgifte in erfpacht van grond aan het Kleine Gartmanplant soen aan de N. V. Dr. Willem Royaards- Schouwburg. Adressanten maken er ernstig bezwaar tegen, dat zij, na den bouw van den schouw burg, achter een muur geplaatst zouden worden. Voorts zijn zij van oordeel, dat het sladsschoon zeer geschaad wordt. Wij wenschen, zeggen de klagers, dr. Royaards zijn kunsttempel v~~ har'e toe, doch niet daar, waar hij schade aanricht aan stadsschoon, particulier bezit, aan ge bouwen van middelbaar en hooger onder wijs en aan het verkeer. Ten slotte wordt aan Ged. Staten ver zocht het raadsbesluit niet goed te keuren. Tweemaal door de politie uiteengedreven. Woensdagmiddag werd door een aantal werkloozen in gebouw De Harmonie op de Rozengracht een vergadering gehouden, waarin bekend werd gemaakt, dat na afloop een optocht zou worden geformeerd. Toen de bezoekers buiten kwamen werden hier toe inderdaad aanstalten gemaakt. Een in specteur van politie vroeg hun of er verlof tot het houden van een optocht was ge geven en zoo ja, waar de werkloozen heen wilden wandelen. Op deze vragen werd geen antwoord gegeven. Hierop werd, toen aan de sommatie om uit elkaar te gaan, geen gevolg werd gegeven, de bijeenkomst met den gummistok uiteengedreven. Een groot gedeelte der betoogers dook plotselii^l op het Spui op en hier werden aanstalten gemaakt om de steenen van het plaveisel in de Voetboogstraat op te breken om, zooals geroepen werd, de ruiten van winkels in de Kalverstraat in te gooien. De oolitie, waarbij o.a. ruiters waren, heeft de ■rioep toen ten tweede male uiteengedre ven en van den gummistok en sabel ge bruik gemaakt. Ook werden onaangenaamheden gevreesd bij een der stempelbureaux op het Kwaker- plein. In allerijl werd een manschappenwa- gen met een detachement politiebeambten derwaarts gezonden, doch hier behoefde niet opgetreden te worden. Hel ligt in de bedoeling van den waar nemend hoofd-commissaris gestreng tegen het houden van ongeoorloofde optochten op te treden. Opnieuw worden pogingen in het werk gesteld, om het aantal treinen, dat de ver binding in stand houdt tusschen Amsterdam (Willemsparkstation) en Amstelveen, uit te breiden. Onderhandelingen tusschen de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen en het gemeentebestuur van Nieuwer-Amstel zijn in vollen gang. De vraag is, of een kwartierdienst ingevoerd kan worden. Er doen zich echter bezwaren voor, daar de duur van den rit AmsterdamAmstelveen pl.m. 15 minuten bedraagt, en er gereden wordt op enkeispoor. De kosten, om voor dit baanvak een dubbel spoor aan te leg- door de directie een onderzoek ingesteld, gen. worden te hoog, Thans wordt nagegaan of het mogelijk en niet te kostbaar is, op ongeveer de helft van de lijn, een eind dub belspoor te doen leggen, waar bij de in voering van een kwartierdienst, de treinen komende uit de richting Amsterdam en Amstelveen, elkaar zouden kunnen passee- rem Dit dubbelspoor zou dan aangebracht dienen te worden in de nabijheid van de nieuwe halte „Amstelveensche Weg." Deurwaarder en 2 agenten mishandeld. Het gebeurde op 12 Februari 1.1.. dat on der Nijmegen een deurwaarder van de be lastingen vergezeld van twee agenten be slag kwam leggen op den inboedel van een wanbetaler. Een en ander bleek echter ge makkelijker gezegd dan gedaan want de deur bleek aan de binnenzijde gebarrica deerd door een dikken paal. En toen ein delijk de „sterke arm" de deur geforceerd bad kwamen de bewoners te voorschijn en dezen gingen de mannen der wet te lijf. Een der agenten kreeg klappen van den vader, terwijl de oudste zoon den deur waarder met een schop te lijf ging en de jongste den anderen agent voor zijn reke ning nam. Ten slotte werden zij toch door de politie overmand met het gevolg, dat zij zich voor de Rechtbank te Arnhem voor deze feiten hadden te verantwoorden. De Officier van Justitie achtte het bewijs geleverd en eischte tegen H. F. Sr. 4 maan den. tegen H. F. Jr. 8 maanden en tegen G. F. 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Vermoedelijk staat zulks in verband met de mogelijkheid van naasting van deze maatschappij door de Nederlandsche Spoor wegen. Wanneer het bedrijf van de L. T. M. in zijn geheel overgaat aan de N. S. waartoe, naar men hoopt, een groote kans bestaat zal het ontslag van voornoemd personeel gehandhaafd blijven en vermoedelijk nog worden uitgebreid. Wordt het bedrijf niet overgenomen, dan bestaat er een goede kans, dat verscheidene reeds aangezegde ontslagen worden ingetrokken. De besturen van organisaties van werk gevers en werknemers in het bakkersbe drijf hebben een ailres gericht tot den mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid, in verband met bet voornemen om in par. 4 der Arbeidswet wijzigingen aan te brengen. Zij verzoeken den minister te mogen ver nemen of hij het op prijs stelt, dat door hun organisaties een commissie in het leven wordt geroepen welke tot taak zal hebben dat deel der Arbeidswet, hetwelk op de broodbakkerij betrekking heeft aan een be spreking ter verbe'ering te onderwerpen. De besturen zouden bij inwilliging van dat verzoelc gaarne zien, dat de minister, aan de commissie een voorzitter en een secre taris toevoegt buiten de vertegenwoordigers der organisaties en dat geen ontwerp tot wijziging van dat deel der Arbeidswet eenig college ter overweging wordt aangeboden, alvorens de ingestelde commissie aan den minister rapport van haar overwegingen zal hebben uitgebracht .Het adres is geteekend namens de Ned. Ver. van Werkgevers in het Bakkersbedrijf j door H. R. He'zei en W. J. van der Meer: I namens den Nederlandschen Bakkersbond door Fred. C, Stable; namens den Ned R.K. Bond van Brood-, Koek- en Banketbakkers patroons door P. J. C. van der Post; namens de Ned. Centr. Bond van Chr. Arbeiders (sters) in de Bedrijven van Voedings- cn Genotmiddelen door A. Hanemaaver; na mens den Ned. R.K. Bond van Bakkers, Cacao-, Chocolade- en Suikerbewerkers door H. J. Sprokop; namens den Neutralen Bond van Personeel in de Voedingsbedrijven door A. Pruyssen; namens den Alg. Ned. Bond van Arbeiders (sters) in het Bakkers- Chocolade- en Suikerbewerkersbedrijf door A. Hillebregt. - Voorloopig opgeschort Naar de Tel. verneemt, is het aangekon digd ontslag aan een gedeelte van het ad ministratief en technisch personeel van de Limburgsche Tramweg MaatschanDÜ voor loopig opgeschort PURMEREND. Woensdag 14 April. ..Afslagvereen.ging Beemster. Purmerend en Omstreken". Witlof 0.15p.20 per K.G. Bloemkool Ut—26 per 100; Roode Kool 1022 per 100; Spinazie 0.250.35 per mand van 5 K.G.; Sla 3.709.10 per 100 krop; Radijs 2.605.30 per 100 bos; Sel derij 3.10—3.50 per 100 bos; Raapstelen 1.702.20 per 100 bos: Rabarber 3-20 10.70 per 1(X) bos; Prei 1.60—2.60 per 100 bos. HOORN, 14 April. Varkens. Aanroer 52 stuks. Vette 8086; Londensche 84 88; zouters 84—86. Handel matig. Eieren. Kippen- wit 56; bruin 5.70 —6.30 per 100 stuks. Aanvoer 44.500 stuks. Eenden 5.195.50 per 100 stuks. Aanvoer 6935 stuks. Kievit 13 ct. per stuk. VOLENDAM, 14 April. Eieren Aan de vieling waren aangevoerd 580.000 eenden eieren 5.405.65 en 9000 kippeneieren 5.65 ALPHEN AAN DEN RIJN. Veüing ran de N.V. Tuinbuwveiling „Alpen aan den Rijn" van 13 April 1926. Spinazie 611. Radijs 4—5.10. Selderij 2 20—250. Ra barber 1002.50, alles per 100 bos. Krop sla I 67.20. Idem II, 44.20 per 100 stuks. GOUDA. 15 ApriL Kaasmarkt. Aanroer 241 wagens; handel matig le kwal. 40— 43; tweede kwal. 3639; met rijksmerk eerste soort 4549: tweade soort 3844. GOUDA, 14 April 1926. Coop. Tuiniers- vereeniging „Gouda en Omstreken". Spi nazie 3.10—6.30; Postelein 4445; alles per 100 K.G. Kropsla le soort 4.10O.90; id. 2e soort 2.805.30; alles per 1000 st. Rabarber 4.106.10; Radijs 2.70—5 20; Raapstelen 0.501.Selderie 1.40—- 3.10; alles per 100 bos. Slavellen 0.31— 0.65 per kist. AMSTERDAM, 14 April. Ter vee» markt waren heden aangevoerd 301 vette kalveren, waarvan de prijzen waren le kwal. 106114 ct., 2e kwal. 94106 ct-, 3e kwal. 8094 ct., mindere 6480 ct. per kilo levend gewicht. 152 nuchtere kal veren f 816 per stuk. 731 varkens. Holl. le kwal. 102103 ct. 2e kw. 101102 ct. Vette varkens 90—96 ct. per kilo slachtge- wicht. MAASTRICHT, 14 April. Boterprijs f 1.84—1.91—1.98 per tólo. WOERDEN, 14 April. Aanvoer 265 stapels Goudda-kaas f 4145. 2e srt. f 38 40, met rijksmerk f 4548. 2e srt. f 40 44. Handel matig. DEVENTER, 13 April. (Deventer Eier- veiling). Aanvoer 308.000 stuks. Prijs f 4.906.60 per 100 stuks. Eendeneieren f 5.205.70 per 100 stuks. AMSTERDAM, 14 April. Zeeuwsche bonten f 3.80—4.40 dito blauwen f 3.75 4.20, dito eigenheimers f 2.602.80, Flakkeesche eigenheimers f 2.602.90, Drentsche eigenheimers f 1.752.25. Red. Star f 2.402.70. Bravo's f 33.50, Blauwe eigenheimers f 2.402.60, 3 ladingen 1460 H.L. IJMUIDEN, 14 April. Heden kwamen van de treilvisscherij aan den afslag de stoom- treilers IJ.M. 271 (Derika XIV) met f 2734 IJ.M. 418 -(Derika V) met f 2731 IJ.M. 253 (Sumatra) met f 1998 IJ.M. 179 (Hol land III) met f 1217 IJM. 153 (Juliana) met f 1245 IJM. 106 (Reiger) met f 863 en de loggers K.W. 22 (Orion) met f 318 K.W. 173 (Minister Ruyper) met f 273 K.W. 60 (Katwijk aan Zee VI) met f 604 K W. 70 (Maria Catbarina) met f 321 K. W. 54 (Annie) met f318; K.W. 89 (Hol land IX) met f 340; K.W. 163 (Prinses Ju liana) met f 264; K.W. 30 (Doggersbank) met f 225 aan besomming. IJMUIDEN, 14 April. Heden waren aan den Rijksvischafslag 9 stoomtrawlers, 8 loggers en .1 beuger. De prijzen waren als volgt Tarbot f 1.251.15, tongen f 2.50 1.70 per Kg,; griet f 5522, gr. schol f 2523, md. schol f 25, zetschol f 3023, kl. schol f2212.50, f9.501.70, schar ren f 103.40 per 50 Kg.; roggen f 19—9 per hoop; vleet f2.501.80 per stuk; ma kreel f 2016, pieterman en poon f 13— 7.50, gr. schelvisch f4218, md. schel visch f3621.50, k.m.d. schelvisch f27 —13.50, kl. schelvisch f 15.50—9, f8—5, kabeljauw f 60—32, gr, gullen £14—12.50 kl. gullen f 83.90. IJMUIDEN, 14 April. Aangevoerd ejt afgeslagen aan de Gemeente Vzschhal De Ruyterkade: schar f 1.101.80, kl. schol f 2.703.70, zetschol f 7.50—10 per kistj tongf 19 per 10 stuks.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7