HF A ANSI.AG OP MUSSOLINI. - STADSJEUGD NAAR BUITEN. - HET A.S. BADSEIZOEN TE ZANDV00RT. UIT DE PERS. Katholiek Nederland en Chicago. De toestand in Atjeh. KUNST EN KENNIS. Diep duiken. mm UIT ONZE OOST. jHw**j>0*aim «~TS!ÖS!SS58W5 riet Internationaal Eucharis tisch Congres te Chicago be doelt te zijn, zooals de Con gressen te Amsterdam, Wee- nen en al van andere hoofd steden zijn geweest een open bare hulde van alle landen en volken aan het Allerheiligste Sacrament, de kern van de ratholieke geloofsleer. Hiermee is gezegd, driestart net „Huisgezin'', dat, al treft het niemand in het bijzonder of persoonlijk, Nederland bij deze huldebetooging aanwezig moet zijn en aanwezig met een vertegenwoordiging, die in ver houding staat tot het cijfer der katholieken en hun diepen eer bied voor de H. Eucharistie. Daarna gaat het Bossche or gaan voort: ■In een geval als dit moet men niet te zakelijk- en te nuchter zijn. Wij kunnen allen ons levens doel bereiken zonder dat een onzer het Congres van Chicago bijwoont, en de godsdienstzin der Nederlandsche kaholieken behoeft er niet minder om te zijn. Toegestemd: toch is en blijft een Internationaal Eucharis tisch Congres een grootsche en openbare, een katholieke, wijl internationale betooging voor het hoogste geheim van onzen godsdienst. En wie zich den luister van Amsterdam herinnert, maar meer nog dan den luister de in nigheid, het zich één voelen van allerlei landaard en taal, zegt, dat Nederland dezen zo mer te Chicago moet zijn om mee te getuigen en mee het stortbad te ondergaan van he- melsche genaden. Wie gisterenavond het voor recht hebben gehad, hier ter stede professor Steger als apos tel meer dan als propagandist voor het Congres te Chicago hooren hebben zich gaarne en volkomen gewonnen gegeven: Nederland moet op dat Congres verschijnen in overeenstemming met zijn katholieken „stand". Eén denkbeeld heeft ons bij zonder getroffen, dat, maar even geopperd misschien is zelfs dit woord nog te sterk een groote beköring moet hebben voor onze katholieke gemeen- meenschap. Met een reis naar Chicago is een betrekkelijk aanzienlijk be drag gemoeid, niet grooter intusschen dan vele landgenoo- ien besteden, die in Zwitser- 'and of Noorwegen hun vacan- tie plegen door te brengen. De kleinen onder ons, de fi nancieel niet krachtigen kunnen alleen in den geest het Congres volgen tenzijtenzij de pa rochie, de kleinste maar ook in nigste katholieke gemeenschap, samenwerkt om wat men zou kunnen noemen een vertegen woordiger van die parochie naar Chicago af te vaardigen. Hoevele parochies zouden, indien men dezen w'eg wilde volgen, het Eucharistisch Con gres kunnen bijwonen. Niet uitsluitend katholieke personen zouden daar dan zijn, maar de heele katholieke ge meenschap van Nederland zou men er vinden in haar mooiste en zuiverste uitdrukking. Waar wil men het denkbeeld overwegen en, want de tijd dringt, spoedig toepassen?" Het blad stelt ten slotte de vraag: Zou de Nederlandsche vertegenwoordiging, zóó samen gesteld niet de voorbeeldigste zijn van alle landen? De Indische bladen staan vol -ommentaar over Atjeh. Zeer uiteenloopend zijn de oordeel vellingen over de gebeurtenis sen ter Westkust. Opmerkelijk is, dat blijkens door enkele bla den aangehaalde particuliere brieven van officieren in Atjeh, naar aanleiding van de feiten van '24 en '25 geschreven, in militaire kringen al de verwach ting van nieuwe overvallen leefde. Het heet dat de garni zoenen weder evenzeer op hun hoede zijn als in den ouden Atjeh-tijd. Ook wordt, opnieuw, geklaagd over troepen tekort op Atjeh. Wij lazen dat de uitbrei ding met twee bateljons noodig zou wezen. Algemeen betreurt men het ontbreken van de oude ervaren Atjeh-mannen van voorheen. In dit verband mag het wel merkwaardig heeten dat men geen partij heeft ge trokken van de Atjeh-ervaring van den oud-officier Schmidt, destijds overgegaan bij het bur gerlijk bestuur en kortelings be- ooemd tot resident van.Me- nado. De schuldvraag wordt na tuurlijk ook gesteld. Een over plaatsing van den controleur van Tapa Toean wordt in ver band gebracht met de jongste gebeurtenissen in zijn afdeeling. Enkele dagbladen geven den gewezen gouverneur Hens de schuld en dit oordeel schijnt dan vooral te berusten op diens uitlating dat in Atjeh de gewone bestuursmethoden moesten worden toegepast, een uitdruk king, waaraan veel verder strekking wordt gegeven dan ze blijkens het verband waarin ze gebezigd is had. Van militaire zijde wordt het B. B. beschul digd allerlei fouten te hebben gemaakt. Kortom, men zoekt naar den zon debok. Hiermee zij men nu voorzichtig. Re putaties worden gemakkelijk genoeg aange rand. Terecht heet de Java Bode er op ge wezen dat dit voor een oogenblik zekere be vrediging geeft aan het publiek. Maar men lost daarmee geen moeilijke vraagstukken op. Het is zelden „één man'', die voor een toestand aansprakelijk kan worden gesteld Zoo simplistisch laten zich Atjeh-zaken meestal niet verklaren. Ook wanneer uit de mededeelingen van gouverneur Goedhart de Medansche pers is gebleken dat in twc« der laatste gevallen gepasseerde zelf- GROOTE BRAND TE AMSTERDAM. Aan den Overtoom is een ingebouwde timmerloods achter perceel 2 en 4, door een feilen brand geheel verwoest. MUSSOLINI NA DEN AANSLAG, met pas verbon den neus, omringd door zijn opgewonden land- genooten. HET GEVALLEN PAARD. Een typisch Amster- damsch straattooneeltje. Een sleeperspaard in de Leidschestraat op het asphalt. DE BERGING VAN DE „HINDENBURG". De werkzaamheden aan den gezonken torpedojager „Hindenburg" zijn weer be gonnen. 4nze foto toont het voorstuk van het schip, van boven af gekiekt. GROOTE SCHOONMAAK. Een kijkje op 't stand, beeld van Herman Boerhave aan den Stationsweg te Leiden, dat grondig wordt schoongemaakt. bestuurders een bende hadden gevormd, be wijst dit nog niet dat men overvallen zou kunnen voorkomen door, gelijk de Deli Crt. wil voortaan alle gepasseerde zelfbestuur- ders uit hun streek te verwijderen. Men heeft zich af te vragen, hoe het komt dat de gepasseerde zelfbestuurders zoo ge makkelijk aanhang kan vinden. En dan zal men ook de economische toe standen in aanmerking moeten nemen Te onderstrepen vallen overigens nog enkele desiderata van gouverneur Goedhart: meer contact tusschen bestuursambtenaren eener- zijds, hoofden en bevolking anderzijds; goe de wegen; vermindering van bureauwerk voor de bestuursambtenaren waardoor zij weder „het terrein in" kunnen gaan; open stelling van het land voor cultures. Terecht merkt de Deli crt. nog op dat het ter be vordering van het contract tusschen bestuur en bevolking noodig is dat de ambtenaar dan ook lang genoeg op zijn standplaats wordt gelaten. Men weet, dat duiken op groote diepte een gevaarlijk werk is; bij het aan de opper vlakte komen loopen de duikers gevaar, om ernstig ziek te worden, als ze te plotseling van de diepte naar boven zijn gekomen. Zij krijgen dan dezelfde verschijnselen, als ook bij caissonarbeid is waargenomen, waarbij de arbeiders eveneens werken onder ver hoogden luchtdruk. Sinds men echter de omstandigheden van de caisson- en duikerzieke kent kan men er tegen waken, door de arbeiders heel lang zaam te decompresseeren en door ze bij zie kelijke afwijkingen direct weer in een kamer 1 met overdruk te brengen. In het „Journal of Hygiene" deelt cap tain Dumont zijn ervaring mede over duik- werk op de „Laurentic", die op de Donegal- kust in 1917 gezonken was met zestig mil- lioen gulden goud. Meer dan 98 van dit goud is teruggekregen, hoewel de kruiser uit elkaar was geslagen en 120 voet (p.l.m. 42 m) diep lag. In het geheel is er 5000 keer gedoken; tót een luchtdruk van 4 kg. per cm 2 (4 atmosmeeren). Daarbij zijn slechts 31 gevallen van ziek- zijn voorgekomen, die allen weer door re- compressie genazen. In het algemeen bleek echter dat het verstandig was tijd tus schen twee afdalingen lang te nemen, zelfs als men dezen tijd vier uur lang nam, dan was de tweede afdaling toch nog gevaar lijker dan de eerste. Verder bleek het ver standig, dat de mannen, bij het ophalen zich sterk bewogen, flink in en uitademden en bovengekomen zuurstof inademen, dan verdween de te veel opgeloste stikstof het snelst uit de weefsels. HET A.S. BADSEIZOEN TE ZANDVOORT, De groote houten trap aan het strand zal door een betonnen trap vervangen worden. Rechts: Het volstorten van de betonvormen. Op den achtergrond ziet men de Noordzee. STADSJEUGD NAAR BUITEN. Links: Een groepje kinderen voor het vertrek naar het vacantie-kinderhuis te Nunspeet. Rechts: De gelukkige kinderen wuiven ouders en yriendjes vaarwel toe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8