Liberale beduchtheid. De waterleiding voor Hiilegom, Lisse, Sassenlielm en Warmond. De grachten van Haarlem- Verkeersongevallen Voornaamste Nieuws f5 Plaatselijk Nieuws. y&mm'K-soft Vrijdag April 1926 50ste Jaargang No 16226 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. HET VERDRAG NEDERLAND—BELGIË. Het wèter is minder goed van gehalte. HET DQODELIJK ONGELUK TE HILLEGOM. De begrafenis van het slachtoffer. Hongaarsche kinderen. Vergadering van het Haarlentsch Comité op 12 Mei. Prov. Bond van Dilettanten. Een waakzame machinist. De Chr. School te Wijkeroog. HET VOLTOOIEN DER R.-K. KERK TE DE ZILK. Rijnland is tegen elke demping. Zuigelingenzorg. Gas of Electriciteit. Leden en plaatsvervangende leden Hoofdstembureau. Alliance Fran?aise. Voorjaarsvacantie. Feestavond Dames-Toonselclub Victoria. Een nieuw dieren-asyl te Haarlem. Benoemd. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken. Roode Kruislied. Kinderkoor „Polyhymnia." Nationale vereeniging tot bestrijding van den woeker en vereeniging van vertegenw. van Verzek. Maatschap pijen en Ziekenfondsen „Onderling Trouw." in dit nummer. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3 25 Franco per post per kwartaal bij VGoruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advert en tiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct, per regel: op de le pagina's 75 ct. per regel Vraag- en aanbod» advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel md^r 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7l!f1 bij een ongeval metf^ verlies van beide armen, beide beenen of beide oo^en tf ^oodetiiken aPo-on; I bij verlies van een hand, een voet of een oori mC bij verlies van een *-• duim of wijsvinger: pir» bij 'n breuk van f A fl - bi> verlies v' een been of arm: ftU- andere vinger. Den 26sten April zal de Hooge Raad van Arbeid te s-Gravenhage te zanion komen om zijn advies vast te stellen over het voor-ontwerp van wet tot opening van de mogelijkheid om tot verbindendverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten te geraken. Dit feit geeft de Nieuwe Rott. Ct. aan leiding tot een feilen aanval op het streven om te komen tot wettelijke sanctie op de collectieve contracten Allereerst noemt het liberale orgaan hei betreurenswaardig, dat de Hooge Raad een rapport van een zijner subcommissies (commissie XII) zal behandelen, zonder dat het rapport te vo ren is gepubliceerd. Nu zijn wij groote voorstanders van pu blieke behandeling van zaken van algemeen belang. Maar de liefde van bet Rotterdam- sche Flad voor openbaarheid in deze zaak lijkt ons toch een beetje verdacht. Immers al meermalen zijn en dikwijls op on rechtmatige wijze rapporten openbaar gemaakt, welke nog maar in vóór-studie bij commissies of organisaties waren en de eigenlijke hoofdvergadering nog niet hadden bereikt. Zulke openbaarmakingen van nog onrijp werk kunnen slechts verwarring scheppen en dat daaraan paal en perk is gesteld is alleszins toe te juichen. Dit geldt te meer to een geval als waar het hier om gaat. Bovendien is de Hooge Raad van Ar beid nog altijd een adviseerend lichaam Een wetsontwerp van sociale strekking gaat niet van den Raad, maar van de regeering uit. Maar dan is er zeker geen aanleiding om een raport openbaar te maken, dat be doeld is als advies aan het adviseerend lichaam, den Hoogen Raad van Arbeid. De liefde voor de publiciteit bij de N R. Ct. moet dan in dit geval hierin gezocht worden, dat het blad den Hoogen Raad gaarne tegen het rapport van „commissie XII" zou hebben ingenomen, maar bij gebrek aan kennis van den inhoud van dat rapport daartoe niet "bij machte is. Intusschen waagt het liberale orgaan het er maar op ook zonder deze publicatie een advies te geven, een raad. die meer een waarschuwing, een dreigement is. Voor bin dendverklaring van de collectieve arbeids overeenkomst ontbreekt tot nu iedere rechtsgrond, zegt het blad. De vroegere minister, schrijft de N. R. Ct., heeft zelfs niet gepoogd, een juridi sche rechtvaardiging van de nieuwe ge dachte te geven, en van de tegenstanders kan toch niet verwacht worden, dat zij den rechtsgrond, die vermoedelijk aan den nieuw gedachten wettelijken maatregel ten grondslag ligt, zullen gaan opsporen, om dezen daarna aan een verder onderzoek te onderwerpen. Wie een wettelijke regeling van de verbindendverklaring voorstaat, moet beginnen met de gewettigdheid van een dergelijke Hervorming ook op rechts gronden aannemelijk te maken. Ons nu in teresseert het, te weten of in commissie XII naar den rechtsgrond der verbindend verklaring is gevraagd en wat de voorstan ders in antwoord daarop naar voren hebben gebracht. Wij hebben eens een Leidsch Hoogleeraar den spot hooren drijven met de zucht om bij alles en nog wat te roepen om „een rechtsgrond". Dat is een mooie kapstok om ongewenschte dingen aan op te hangen. Hoe is het gegaan zouden wij willen vragen met de plaatselijke verordenin gen op de winkelsluiting? De tegenstanders riepen: maar dat is een zaak, welke de winkeliers zelf moeten regelen! Dit was, speciaal in Amsterdam, op allerlei wijzen beproefd. Maar steeds stuitte men op een enkeling, die een heele wijk dwong, om 's avonds tot 10 of 11 uur en Zaterdags lot middernacht open te blijven. Toen kwam, de plaatselijke overheid en regelde de wet telijke winkelsluiting buiten de betrokkenen om. Hoeveel geroep is er toen niet over den rechtsgrond geweest! Maar in hoogste instantie is de Amsterdamsche verordening goedgekeurd en zijn vele andere gemeenten gevolgd. Wat nu bij de bindendverklaring der collectieve arbeidsovereenkomst wordt ge vraagd gaat lang zoo ver niet. Hief wordt niets van boven af gedwongen of opge legd; hier wordt alleen geëischt, dat, wan neer in een of ander bedrijf langs organi- satorischen weg overeenkomst omtrent loo- nen en arbeidsvoorwaarden is verkregen, deze voorwaarden voor alle bedrijfsgenoo- ten zullen gelden. Niet de wetgever regelt dus hier de zaken; de geïnteresseerden bij het bedrijf houden zelf de regeling in de hand mits zij zich langs den gebruikelijken weg nrganiseeren. Alleen de ongeorgani seerden zullen, wordt deze opiet wet. ge dwongen worden hun wilde concurrentie op te geven. De voorstanders van deze rege ling vragen dus niets anders dan wettelijk vast te leggen, wat nu langzamerhand in de vrije maatschappij j volgroeid is. Dit toch mag men nu wel van het collectief con tract zeggen. En bet is dan ook wel erg oud liberaal, om het nu nog voor de onge organiseerden op te nemen. De N. Rott. Ct. die zich als kampioen voor de ongebreidelde concurrentie op werpt, tracht van de bindendverklaring van het collectief contract af te schrikken door het spook van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie op te roepen. Die bindend verklaring heeft alleen zin, zegt het libe rale orgaan, wanneer men haar ziet in het kader der bedrijfsorganisatie. De socialis ten voelen er dan ook niets voor, maar stemmen er alleen voor omdat zij in het één een stap naar het andere zien, zegt de N. R- Ct. Met dit roode spook moeten de voorstanders van de bindendverklaring van de collectieve arbeidscontracten worden afgeschrikt. Of het baten zal? Neen; elk verstandig mensch ziet de maatschappelijke evolutie zich langs en in de organisatie der bedrijven voltrekken. Dat die g-oei van maatschappelijke organisatie nog niet zóó ver gevorderd is. dat de moderne gilden zelf kunnen optreden als publiekrechtelijke lichamen, geeft iedereen toe, die dan nieu wen maatschappijvorm wil laten groeien en niet wil forceeren Nu mogen er socialisten en ook wel christelijk democraten zijn, die den nieuwen vorm van boven af willen op leggen. zij vormen een minderheid. Men kan er pal tegen staan zonder er voor in de schulp ta kruipen. De ware democratie staat hier als altijd tusschen twee uitersten, tusscben de mannen van den geforceerden opmarsch, die met staatsmacht willen op- j leggen, wat nog niet rijp is, en tusschen i de oud liberale leer der staatsonthouding, die werkeloos wil blijven, omdat zij de oogen sluit voor wat groeit en zich ontwik- 1 kelt in de maatschappij. De strijd tegen de bindendverklaring der collectieve arbeids overeenkomst is nog eens een bewijs, dat 1 de liberale economie naast de socialistische een taai leven heeft. g't boden worden, kinderen tot later te doen achterblijven. Wanneer kinderen niet met den aange geven trein vertrekken, acht het Comité zich van alle verplichtingen ontslagen. Hiervan zal aan de pleegouders mededeeling worden gedaan Het Comité beschikt over geen la tere reisgelegenheid meer. De kosten van verbetering ongeveer 30.000 Eenige weken geleden hebben wii gemeld, dat het water, hetwelk thans door het nieuw gestichte waterleidingbedrijf voor de ge meenten Hiilegom, Lisse, Sassenheim en Warmond wordt geleverd, minder goed van gehalte was. Deze mindere qualiteit werd zelfs gecon stateerd op de plaats der prise d'eau zelf. De oorzaak daarvan zou ziin een niemve methode van zuivering van het water. Het water wordt thans in de buizen ge perst, met een groot percentage lucht ver mengd. De lucht zou nadeelig op het water inwerken. De Rijkskeuringsdienst kreeg het water in onderzoek en van den uitslag van dat on derzoek zou afhangen, of en zoo ia welke i maatregelen genomen zouden worden. Waarschijnlijk zouden dan. zooals wii ook i reeds meldden, nieuwe filters, zgn. open- lucht-tilters gebouwd worden, om het Water onder blootstelling aan de lucht, te zuive ren. Een en ander zou groote enkosten met zich brengen. Thans vernemen wij, dat de Rijkskeu- tingsdienst met het onderzoek gereed is ge komen. Wat vermoed werd. is iuist geble ken. Het traject der waterleiding is voor de nieuwe methode van zuivering van het water te lang en de lucht in de buizen bederft daardoor, waardoor ook de kwali teit van het water bedorven wordt. Gead viseerd wordt tot het bouwen van zgn. openlucht-filters, waarmede een bedrag van 25.000 a 30.000 geknoeid zal zijn. Onder zeer groote belangstelling is gister middag op Nieuw Eik en Duinen te Den Haag, ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Ward Verkade, die door een motoronge luk te Hiilegom zoo noodlottig kwam te overlijden. Met de familie waren aanwezig alle klassegenooten van den overledene, van de Middelbaar Technische School te Haar lem, directeur de heer Hofstede, de leerling J. Bakker, die de motor bestuurde en verder een groot aantal belangstellende vrienden der familie o.w. de heeren Jalink, mr. dr. S. Bakels, Willem Andriessen, Arthur Orobio de Castro en mr. Nijpels. Toen de kist de ontvangzaal werd binnen gedragen speelde de heer Gravelotte op het orgel de treurmarsch uit de Eroica van Beethoven. Nadat allen zich om de baar hadden ge schaard, herinnerde het Tweede Kamerlid mr. A. M. Joekes, een oom van den over ledene, aan het korie, onzelfzuchtige leven, dat zoo plotseling had opgehouden. Ward Verkade was alles voor zijn moeder geweest en daarna, toen hij om studieredenen in Haarlem was gaan wonen, al even bemind bij zijn pleegouders aldaar. De heer Hofstede, directeur der school, kenschetste den jongen Verkade als een goed vertrouwend iemand, bijna nog een kind. Zoo vertrouwde hij in de menschheid. Ten bewijze hoe gezien hij in de school was moge dienen, dat ziin geheele klas spontaan zijn teraardebestelling heeft willen meemaker. Namens leeraren en leerlingen riep spreker den overledene een laatste vaarwel toe. Vervolgens droegen klasgenooten Ward naar ziin laatste rustplaats, waar zijn broer een woord van dank sprak. Onder de kransen waren er van directeur en leeraren en één van de leerlingen der Middelbare Technische School te Haarlem. De kinderactie wordt stop gezet op ver zoek uit Hongarije zelf.Vermoedeliik in twee tremen zullen de nog in ons land vertoe vende kinderen worden teruggevoerd. De eerste vertrekt 14 Juni, de tweede waar- sch: nli-k te^en September, Voor elk dezer beide treinen zal met het oog oo de hooge reiskosten een bepaalde streek van het land worden aangewezen, waaruit de kinderen moeten terugkeeren. Er zal geen gelegenheid De groote vergadering van het Comité NederiandBelgië zal gehouden worden op 12 Mei a.s., in den Stadsschouwbugr aan het Wilsonsplein. Zonda<s 25 April a.s zullen in gebouw ..De Unie", Voorstraat. Alkmaar, 's morgens 10!i uur, de priizen uitgereikt worden van den in het afgeloopen seizoen gehouden tooneel- wedstriid. Na de prijsuitreiking zal Drs Am. Saal- born. te Bussum. een causerie houden over het dilettantisme Toen trein 223 uit de richting Haarlem te 4.37 's middags te Leiden binnenstoomde, was door een nalatigheid van den spoorweg wachter verzuimd de atrluitboomen van den overweg Stationsweg-Rijnsburgerweg af te sluiten. Juist waren twee rangeerende locomotie ven den spoorweg gepasseerd, waarna de beambte de boomen omhoog haalde, ten einde den wachtenden gelegenheid te geven over te steken. Hij dacht daarbij niet aan den trein, die ieder oogenblik uit Haarlem kon arrivee-cn. Gelukkig voor hem en voor de voorbijgangers keek de machinist, die dezen trein reed, goed uit cn slaagde er in den {rein nog vóór den overweg tot stil stand te brengen, zoodat dit incident, dank zij de waakzaamheid van den machinist nog goed afliep. Bij avond zouden wellicht ongelukken niet uitgebleven zijn. Door het gemeentebestuur van Vëlscn is thans bericht ontvangen dat bij Koninklijk Besluit, onder afwijzing van de daartegen door een aantal ingezetenen ingediende be zwaren, is bevestigd de beslissing in hoogor beroep, van Ged. Staten, dat medewerking moet worden verleend voor de stichting van een school voor Chr. Nationaal Onderwijs, te Wijkeroog, nabij de woningen voor het personeel der hoogovens. De school, waarvan de stichting thans door een besluit in hoogste instantie is verzekerd, heeft zeer veel strijd gekost ln 1924 werd zij aangevraagd, met het motief dat de snelle uitbreiding van dat deel der gemeente de toepassing der onderwijs- bezuinigingswet ongewenscht maakte. De raad vereenigde zich daar niet mee en wei gerde hare medewerking. Wel ging het schoolbestuur in hooger beroep, doch Ged. Staten stelden den raad in het gelijk. In 1925 kwam de aanvrage opnieuw en weer weigerde de raad medewerking, thans op grond dat een aantal kinderen, door wier ouders op de lijst geteekend was, nog geen 5/4 jaar oud was. Opnieuw ging het bestuur in beroep, thans met succes. Ged. Staten beslisten dat die namen ten on rechte buiten beschouwing waren gelaten. Wel besloot de raad niet tegen deze be slissing in beroep te gaan, doch nu waren een aantal onruststokers tegen bijzondere scholen, vooral aanhangers van de in dil opzicht befaamde vereeniging tot „bescher ming" der openbare schooi daartoe we! bereid. Het hierboven vermeldde besluit der Kroon was daarvan het resultaat. Maar in zoover hebben de tegenstanders succes gehad dat zij de totstandkoming der school een tijdlang gesaboteerd hebben. Misschien .was het hun ook daarom vooral te doen. Wat ook al weer een strijdraethode is. Hedenmorgen is namens het R. K. Paro chiaal Ke-kbestuur van het Allerheiligst Hart ven Jezus te De Zilk bij Hiilegom aan besteed: het voltooien der R. K. kerk te De Zilk en het bouwen van een patronaatszaal met bewaarschoollokalen aldaar. Laagste inschrijver: Thunnissen en Van Sambeek, te Heemstede, voor 101.908. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Reeds mee-malen is er sprake geweest van de mogelijkheid de een of andere gracht in Haarlem te dempen. O.m. werd gespro ken over demping van de Bakenessergracht en zelfs over demping van zoo goed als alle grachten als eenig middel om van den stank overlast af te komen. Daar zal echter niets van komen, omdat Rijnland zich verklaa-d heeft tegen demping van welke gracht in Haarlem ook. Rijnland beweert voor de spuiing van water geen enkele gracht in Haarlem meer te kunnen missen. De circulatie in Haarlem is tot een minimum teruggebracht. Van demping van een of andere gracht zal dus voorloopig niets komen. Aanrijdingen. Bij de Liebrug werd een beladen vracht auto in den nacht van 13 op 14 aangereden door een luxe auto. De chauffeur had de vrachtauto niet gezien, door de mist en om dat deze geen achterlicht had branden. Ter hoogte van de Israëlietische beg-aaf- plaats werd een luxe auto aangereden door een vrachtauto, doordat deze laatste plot seling naar links uitweek. Aan het zeventiende jaarverslag van dé vereen'ging Zuigelingenzorg over het jaar 1925, ontleenen wij het volgende: De belangrijkste gebeurtenissen gedurende 1925 was we) de opening van het derde consultatiebureau. Hierdoor is nu oik voor de bev/oners van het Amsterdamsche kwar tier en van het daaraan grenzende gedeelte van Haarlemmerliede de gelegenheid tot het verkrijgen van hu'p veel gemakkelijker ge werden. Het laat zich n:et aanzien, dat het aantal consultat ebureaux de eerstvolgende jaren nog uitbreiding behoeft. Het totaal aantal ingeschreven kinderen bedroeg 480. Van deze zu'gelingen werden ingeschreven: Aan het consultatiebureau Jacobijnéstraat 212; aan het consultatiebureau Amsterdam straat 102, aan het consultatiebureau Soendapleln 166. Het aantal adviezen bedroeg in totaal 5805. In de bestuursfuncties kwam gedurende 1925 geen verandering. Het aantal donateurs bedroeg 22 (22), het aantal leden 208 (221), het aantal be gunstigers 46 (46). Het sticht.ngsfcnds be draagt 991.47. De balans over 1925 sluit in totaal op 10853.24, met een nadeelig saldo van 745.06. Als gevolg van de hooge stroomprijzen van het P.Ë.N. en het vervallen' van een oude overeenkomst, waarbij het Prov nci- aal Bedrijf het monopolie had voor sommige bouwblokken, gaan vele inwoners van Vel- sen er toe over hun woningen met gas in- plaats van met electriciteit te verlichten. Als tegenmaatregel heeft het P. E. N. thans aan versch.l'ende bouwondernemers een premie toegekend van 15.per woning welke wordt voorzien van electrisch licht. Ook voor de straatverlichting zal bij wijze van proef in sommige straten gas worden gebezigd. Dinsdagavond had de eerste of- fic eeie proefneming p'aats, welke werd bl'gewoond door het geheele gemeentebe stuur. D* gasverlichting deed voor de elec- trische n.et onder en is daarbii veel goed- kooper. Het is te verwachten, dat de proef op grootere schaal zal worden voortgezet. Uit een en ander blijkt duidelijk, dat in deze snelgroe'ende gemeente het gemeen telijk gasbedrijf een goede toekomst tege moet gaat DE HEER JOH. DE BREUK, oud-wethouder van Haarlem, gisteren plot seling overleden. Bij Koninklijk besluit van 12 April zijn voor het tijdperk van 16 April 1926 tot 15 April 1930, benoemd buiten den voorzitter, aangewezen in artikel 33, derde lid, der Kieswet; bij het Hoofdstembureau ter ver kiezing van de leden van de Tweede Ka nier der Staten-Generaal, in Kieskring X: tot Hd: W. Biersteker, deurwaarder bij de Ar rondissementsrechtbank te Alkmaar en het kantongerecht te Helder: C. Heyblok, lid van den raad der gemeente Helder; J. Kamman, secretaris der gemeente Helder; M. W. Hor ning. tijdelijk inspecteur der directe belas tingen te Helder; tot plaatsvervangend lid: dr. C. H. Ketner, lttraar aan de Rijkshoogereburgerschooi, te Helder: F. Dekker, te Helder; D. Bakker, commies-chef te uemeentesecretari t Helder. In Kieskring XI: tot lid: Vincent Loosjes, lid van den raad der gemeente Haarlem; mr. J. N. J. E Heerkens Thijssen. wethouder en w-aarnemend burgemeester der gemeente Schoten; W. Koppen, lid van den raad der gemeente Haarlem; P. Kalbleiscb, referen daris ter gemeentesecretarie te Haarlem; tot plaatsvervangend lid: G. Wolzak Hzn., lid van den raad der gemeente Haarlem; mr. J. H. J. Simons, advocaat en procureur, te Haarlem; S. Heyblok, te Haarlem. Woensdag 21 April a.s., zal voor de leden van de Alliance Franqaise alhier, in een der zalen van het gemeentelijk concertgebouw, des avonds te half negen optreden de heer Louis Vuillemin van de Opera comique. Het Le behandelen onderwerp is: Gabriel Fauré en zijn werk. Op 1 Mei a.s. zal de Fransche romanschrij ver, M. Ed. Estaunié te Amsterdam spreken over: „La Province dans le Roman franpais." Door het bestuur van de Haarlemsche Orkestvcreeniging, is aan de musici van het korps een voorjaarsvacantie verleend van Vrijdag 16 tot en met Dinsdag 27 April a.s. Gisteravond hield de Dames-tooneelclub Victoria, in de groote zaal van „St. Bavo" een feestavond en herdacht tevens haar 5-jarig bestaan. De heer A. M, Droste sprak enkele woor den over het Afstaan en doel der vereeni ging, die op initiatief van den heer J. H. Govers Sr. in 1921 werd opgericht. Opgevoerd werd: „Het Nest ontvlucht," tooneelstuk in drie bedrijven. Er werd door de dames uitstekend spel te zien gegeven, vooral mej. M. v. d. Veldt en mej. A. Rijbroek speelden heel goed. Na afloop van dit tooneelstuk bood het dochtertje van den heer Droste een bloem-v hulde aan „Victoria", die door mej. T. Govers in ontvangst werd genomen. Hierna kregen we nog een kort blijspel „Tante Toosie" hetgeen de lachtspieren danig in beweging bracht. „Victoria" kan op een welgeslaagden avond terugzien. Men schrijft ons: Zaterdag 10 A.pril j.l. is alhier opgericht de stichting „Dieren-asyl voor Haarlem en Omstreken," Deze stichting, opgericht op initiatief van de Vereeniging tegen het Mishandelen van Dieren voor Haarlem en Omstreken, stelt zich ten doel de opsporing, opneming, tijde lijke verpleging en zoo mogelijk plaatsing van onbeheerde dieren, zoomede het tijde lijk in bewaring en/of verpleging nemen van dieren ten verzoeke en voor rekening van hunne eigenaren. Tevens zal de mogelijkheid bestaan om onbeheerd aangetroffen dieren, na overleg met een dierenarts, wegens ziekte nf om andere reden, als b.v. de onmogelijkheid om een goed tehuis te vinden, pijnloos te dood en. De bedoeling is een asyl in te richten, dat aan de allerhoogste eischen van hvgiëne voldoet en waarin de moderne opvattingen van dierenverplering geheel tot hun recht komen, voorwaarden, waaraan een pariicu- cier, ofschoon met de beste bedoelingen bezield, om financ'eele redenen haast nim mer geheel kan voldoen. Als beriuurderen treden op ihr. mr. W. van der Goes van Niters, de heeren H. C. A, Sickesz. J. D. Dnvts, mevrouw Deutz van Lennepgehcen Teding van Berkhout en de heer P. J. Vermeulen, resnectieveliik voorzitter, secretaris, bestuursl'd en leden van de Vereeniring tegen het Mishandelen van D'eren voor Faariem en Omstreken De benoodigde gelden hoopt men te vin den door het plaatsen van rentelooze voor schotten cn het aanwerven van donateurs er contribuanten. Waar aan een inrichting als hier beoogd, 'n onze stad een werkelrk groote behoefte bestaat, meenen wij thans reeds goed te doen allen aan te sporen te zijner li'd naar krachten bii te dragen, opdat Haarlem, waar zooveel gpdaan wordt voor humane en sociale doeleinden, ook in dit opzicht niet achter sta bii andere steden van ns land, die reeds in het bezit zijn van een up-to- date dieren-asvl. Men geve dus gul, bedenkende dat een ■*oede dierenverzorging een fraai getuigenis geeft omtrent de cultureele waarde eener stad/ Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tct geestelb'k adviseur van de nar. Prop.club. albicr (H. Ha.ril den WelEerw. Pater J. F. M. Dekkers O. F.M. Voor een groot aantal artikelen heeft ver hooring van invoerrechten in de Unie v§n Zrid-Afriha plaats gehad. In het bijzonder is voor Nederland van belang de verhooging van invoerrechten op de navolgende artikelen: gist, parfumeriën, toiletartikelen, kleeding, katoenen manufac turen. machine-onderdeelen. bootmotoren, constructiestaai. transformatoren, electrische batterijen, papieren zakken, onbedrek papier, zakboeken, reclamemonsters, prijslijsten, ca talogi. vilt. rubberroid, Heden werd door den heer Nico Hooger- werf, directeur van het Mannenkoor „Cae- cllia" en Haarlem's Klein a Cappelle Koor, de laatste hand gelegd aan een compositie, „Het Roode Kruislied" genaamd, naar woorden van onzen stadgenoot Dr, N. J. M. Faqée Schaeffer. Dit lied is opgedragen aan Zijn Konink lijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, als voorzitter van het Ned. Roode Kruis Z. K. H. heeft bereids den opdracht aan vaard. Door bovengemeld Kinderkoor werd gis teravond de jaarlijksche feestavond gege ven in gebouw „Olympia", alhier. De heer Prof. Antonini trad daarbij op als goochelaar met zijn sprekende pop „August", terwijl door hem tevens de Oud- Hollandsche Poppenkast werd vertoond. In de gecombineerde vergadering van bovenstaande vereenigingen op Donderdag j.l. in de bovenzaal van „De Kroon" trad als eerste spreker op, de heer B. K. Schafer, nadat mr. J. D. Pasteur met een kort woord de vergadering heeft geopend, waaruit wij vernemen, dat deze bijeenkomst in overleg met den plaatselijken armenraad is georga niseerd, welke instelling den omvang van den woeker kan beoordeelen. De heer Schafer, redacteur Maandblad Bond van vertegenwoordigers van Verze kering-Maatschappijen en Ziekenfondsen in Nederland, zet uiteen hoe de begrippen Levensverzekering en woeker gecombineerd zijn. De woekeraars combineeren hunne voorschotten met een verplichte verzekering Levensverzekering de zorg voor de toe komst, gekoppeld aan woeker het zorge- looze. Spr. licht met voorbeelden nog andere vormen van woeker toe (zilvervcssen-teelt) en zet uiteen, waarom juist de levensver zekering door de woekeraars te baat wordt genomen ter uitoefening van hun obscuur bedrijf, waarvoor nog altijd maatschappijen te vinden zijn, die zich daartoe leenen. De heer Schafer behandelt daarna de practische werkwijze van het levensverzekeringsbedrijf. Het bedrijf der woekeraars is oorzaak dat tevens verzekeringen, gesloten bij een betrouwbare instelling moeten plaats maken voer een soort verzekeringen, die in wezen verkeerd zijn. De woekerplant kan niet tegen zonlicht, aldus besluit de heer Schafer en dringt aan publiciteit te geven aan elk geval van woeker, als het krachtigste middel ter bestrijding van dit maatschappelijk euvel. Hierna komt aan het woord de heer R. van den Duys Jr., chef der afd. Alg, Zaken bij den Armenraad te Amsterdam. De heer Duys deelt mede, hoe de publici teit geholpen heeft om een massa gevallen van woeker aan het licht te brengen. Het wcekerbedrijf is economisch te split sen in een klein en een groot bedrijf Tot het kleine bedrijf wordt gerekend de leen vrouw, tot het groote 'de voorschotbanken. Spr. schetst het bedrijf van de leenvrouw, die soms heele buurten tct haar clientele heb ben en door haar hartelboze praktijken zelf moord, gezinscntwrichting en dergelijke onheilen over haar slachtoffers afroept. Het grootbedrijf werkt met voorschotten, gecombineerd met een verplichte verzeke ring. Deze instellingen werken met een winst van 5080 en soms nog hooger. Het eenige middel om van dat woekerbe- drijf af te komen is hei instellen van gemeen telijke voorschotbanken. De „Norge" van Oslo naar Leningrad in den mist- Verschoor's hechtenis verlengd. Het drama te Amsterdam. De Griet spreekt Een tooneel-cataslrophe in Indië. De verlaging der spoorwegtarieven op f Juli- a.s. De oud-minister Mr. Dr. D. A. P. N« Kooien, lid van den Raad van State, Veenbranden bij Emmen. De Maasbrug-kwestie te Maastricht. D# Regzering grijpt in. De gewestelijke uitbreidingsplannen. Com missie tot bestudeering ingesteld. Uitbreiding van den luchtpostdienst Duitschland's antwoord inzake deelne ming aan de Studiecommissie voor des Volkenbond. Heftige incidenten in het Engelsche Le gerbuis. Rusland stelt voor een non-agressie-pact te sluiten met Finland en de Baltische lan den. Minister Vandervelde door fascisten ge molesteerd. Opnieuw een Poolsch-Litausch grensinci dent. Zie verder ook Laatste Nienws. BcTometerstand 9 uur v.m.: 758. Achteruit Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.29. Medegedeeld door het Kon Ned Meteoro logisch Institaut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 16 April 1926. Hoogste barometerstand 768.8 m.M. te Coruna. Laagste barometerstand 734.3 m.M. te Seydisfjord. Verwachting van den avond van 16 tot den avond van 17 April: Meest matige tot krachtigen tot zuidelijken j of westelijke wind, afwisselende bewolking, I waarschijnlijk enkele regenbuien, iets i kouder. De betere standen gaan niet naar de leen vrouw, maar komen bij de banken van lee- rung. I Spr. toont met talrijke voorbeelden aan, I hoe het leen-en voorschot bedrijf, het afbe- talings-systeem in breede kringen der maat- schappij funeste gevolgen te voorschijn roept: i financieele moeilijkheden van het eene jaar op 't andere, van de eene generatie op de andere. Groote denkers hebben zich alle eeuwen door met het vraagstuk van het credietwezen (waarvan-de woeker een onderdeel is) bezig gehouden. Spr. beveelt een ernstige bestu deering van 't vraagstuk van den woeker aan, wenscht het lichtvaardig leenen tegen te gaan, acht het noodzakelijk nauwkeurig op de hoog te te zijn, van wat er in de praktijk omgaat ea dat mdividueele gevallen wereldkundig wor den gemaakt. Verruiming van de gelegenheid is een uitstekend middel tegen den woeker. Naast Armenzorg kan de pers een groote steun zijn en is dit reeds. Sommige bladen weigeren reeds de advertenties van voor schotbanken. Spr. acht dit een belangrijke schrede in de goede richting. Het is merkwaardig, hoe weinigen uit den grooten stroom van hulpzoekenden, werkelijk hulp nocdig hebben. Een zeer groote catego rie heeft zich vergrepen aan de kasgelden van den patroon. Het verstrekken van voorschotten met borgen is ter oorzake van de malaise moeilij ker dan voorheen. De borgen hebben aan credietwaardigheid ingeboet. Spr. behandelt verschillende vormen van crediet-verleemng. (borgstellings-fondsen, leenfondsen.) Als de voorzitter, de bijeenkomst zal gaan sluiten, vraagt iemand uit de vergadering het woord, die blijkt tot het gilde der woekeraars te behooren en critisch spreekt over hetgeen in den loop van den avond is behandeld. De vo rzitter interrumpeertde avond is niet bestemd voor debat en allerminst voor critiek. De man verzoekt den voorzitter te gelegener tijd inlichtingen te mogen verstrekken, wan neer een comié van actie tegen den woeke wordt ingesteld. De heer Heerkens Thyssen had gaarne ge zien, dat de heer van der Duys het afbeta- lings-systeem wat uitvoeriger had behandeld. De heer van der Duys deelt mede, wat hen» hieromtrent bekend is. Nadat de heer de Wit nog een enkel woord heeft gesproken namens „Onderlinge Trouw" sluit de voorzitter de vergadering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1