STADSNIEUWS. Hoeveel zegels moeten er geplakt worden om bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd recht te hebben op Ouderdomsrente? irssaeaöfKfcj - sKztbC: Drukwerk is het zaad voor Uw orders De Centrale Stedenverwarming. De werkloosheid in de Bouwvakken. Gemeentezaken. De gaslevering aan Bloemendaal. Hinderwet. Gem. Orgelconcert. Jubileum. Tweede Jaarl. Tentoonstelling Pief van Wijngaerdt. Vergadering van Brandstof bewerkers. Tentoonstelling „Het Kinderprentenboek." De Bloembollen. Gevonden dieren en voorwerpen. UIT DEN OMTREK. OVERVEEN. BLOEMENDAAL. Twee steden-wedstrijd HaarlemDen Haag. De bouwplannen voor het nieuwe stadion. Congres I. O. C. Lissabon. SPORT EN WEDSTRIJDEN. De exploitatie van het sportpark te Hilversum. INGEZONDEN. Hoewel door den Raad van Arbeid reeds meermalen bij het toezenden van nieuwe rentekaarten aan verplicht-verzekerden van 55 tot 65 jaar, de aandacht is gevestigd op het feit, dat, wilden zij bij het bereiken van den 65-iarigen leeftijd recht hebben op ouderdomsrente, er ook een aantal zegels geplakt moes" zijn, komt het toch nog dik wijls voor, dat door zulke verzekerden bij het bereiken van den 65-iarigen leeftijd een verzoek om toekenning van ouderdoms rente wordt ingediend, zonder dat het daar voor vereischte aantal zegels ts geplakt Sommige verzekerden, de practijk heeft dat bewezen, verkeeren in de meening, dat wanneer zij maar in het bezit zijn van een rentekaart, waarop zoo nu en dan een ze gel wordt geplakt, zij van zelf bij het berei ken van den 65-jarigen leeftijd in het genot van ouderdomsrente gesteld zullen worden. Dit is geenszins het geval. Wil men recht hebben op ouderdomsrente, dan moet daar voor ook hef vereischte aantal zegels ge plakt worden. Hoeveel zegels moeten er dan wel geplak' worden Volgens artikel 372 der Invaliditeitswet moeten voor verzekerden die op het tijd stip waarop de le ret)tekaart aanving gel dig te zijn, en die reeds 35 jaar of ouder wa ren, minstens 1248 zegels geplakt worden. Dit zon voor hen, die b.v. op 55- of 60-ja- rigen leeftijd verplicht verzekerd zijn ge worden onmogelijk zijn, daar dan gedu rende 24 jaar, onafgebroken, iedere week een zegel geplakt zou moeten worden. Dit bezwaar heeft de wetgevet ondervangen door de berekening in Art. 373, le lid der Invaliditeitswet. De verzekerden die onder de bepalingen van Art. 373, le lid vallen, kunnen worden onderscheiden in twee groepen, n.l. le. de verzekerden die op 3 December 1919 den leeftijd van 60 jaar reeds bereikt hadden 2e. de verzekerden die op 3 December 1919 den leeftijd vant 60 iaar nog niet bereikt hadden Waar de verzekerden, behoorende tot de le groep den leeftijd van 65 jaar reeds over schreden hebben, en voor het grootste ge deelte wel in het genot van ouderdomsrente zal zijn, zullen wij ons voor de berekening van het aantal zegels bepalen tot de verzeker den behoorende tot de 2e groep. De tot deze groep behoorende verzeker den moeten in aanmerking kunnen brengen een aantal premiën (zegels) dat gevonden wordi door het aantal weken verstreken tusschen 3 December 1919 en den dag, waar op zij den leeftijd van 60 jaar hebben be reikt, te vermenigvuldigen met 47/52 en bij de gevonden uitkomst nog 195 premiën (zeaels op te tellen, daar van het 60e tot het 65e jaar gemiddeld 39 zegels per iaar geplakt moeten worden. De berekening schijnt mqeilijk, doch is niettemin eenvoudig. Alvorens een voor beeld te geven, zij er de aandacht op geves tigd. daf voor de berekening een jaar op 52, een kwartaal op 13, een maand, meer dan 28 dagen tellende, op 4, en een gedeelte van een week voor een geheele week wordt be rekend Voorbeeld Verzekerde A. is geboren 8 Mei 1861. Is dus op 8 Mei 1921. 60 jaar geworden, en wordt 8 Mei 1926 65 jaar. Van 3 December 1919 den datum van in werkingt reding der wet tot 8 Mei 1921 is é.én jaar 4- een kwartaal -f- 2 maanden 5 dagen is (52 13 4 4" 4 l) of 64 weken. Deze weken worden nu vermenigvuldigd met 47 52 uitkomst is 66.88. Het vereischte aantal zegels bedraagt dus 66.88 195 5 x 39) van 8 Mei 1921 tot 8 Mei 1926, al- zoo over 5 iaar is 261.88, of naar boven af gerond 262. Verzekerde A. zal dus op 8 Mei 1926, 262 premiën (zegels) in rekening moeten kunnen brengen om voor ouderdomsrente in aanmerking te komen. Kan verzekerde dat niet, dan zal met plakken moeten worden doorgegaan, totdat het vereischte aantal is geplakt, terwijl de rente dan eerst zooveel weken later ingaat als er zegels te weinig zijn gepalkt, wat een schade beteekera van drie galden per week Nu is het door artikel 1 van het K. B. van 23 October 1923 mogelijk geworden, dat op de laatste ingeleverde rentekaart te weinig geplakte zegels nog bijgeplakt kunnen worden. Artikel van genoemd K. B. luidt „Indien binnen een jaar na het verstrij ken van den termijn, voor welken de rente kaart geldt, of, is de rentekaart ingeleverd vóór het verstrijken van den termijn, voor welken zij geldt, binnen een jaar na den dag, waarop de rentekaart bij den Raad van Arbeid is ingeleverd, de verzekerde alsnog premie betaalt over weken, waar over hij niet verplicht was premie te be talen, wordt deze premie voor de toe passing van artikel 234 der Invaliditeits wet beschouwd te zijn verschuldigde pre mie." Voorbeeld Verzekerde A, geboren 8 Mei 1861 moest 262 premiën (zegels) in rekening kunnen brengen om op 8 Mei 1926 in het genot van ouderdomsrente te komen Op de tot 26 April 1925 ingeleverde rentekaarten werden feolakt 188 zegels. Nu kunnen er van.26 April 925 tot 8 Mei 1926 nog 54 zegels geplakt worden, zoddat er op 8 Mei 1926 in totaal zijn geplakt 188 -f54..242. Er zijn das 20 zegels te weinig geplakt Op de rentekaart welke geldig was van 26 April 1924 tot 26 April 1925 werden, door welke omstandigheden dan ook, over een tijdvak van 20 weken geen zegels geplakt. Indien verzekerde deze 20 zegels, die van 25 cent mogen zijn, vóór 26 April 1926 aan den Raad van Arbeid doet toekomen, die dan voor opzending aan de Rijksverzeke ringsbank zorg draagt, dan komt verzekerde op 8 Mei 1926 tn het genot van ouderdoms rente Doet verzekerde dit niet, dan berok kent hij zich zelf een schade van 20x3 gul den rente f 60. Voor hen die eerst na 31 December 1921 verplicht verzekerd zijn geworden, op grond dat hun loon vóór dien datum meer dan 2000 gulden bedroeg, geldt dezelfde berekening als hiervoren is aangegeven met dit verschil echter, dar niet 3 December 1919, maar 24 December 1921 als aanvangsdatum voor de berekening moet worden aangenomen. Voorts willen wij er nog op wijzen, dat voor de-berekening van het aantal premiën (zegels) benoodigd voor ouderdomsrente 4 dagzegels voor 1 weekzegel gelden. Indien dus op een rentekaart 52 dagzegels zijn ge plakt. gelden deze maar voor 13 weekzegels. Verzekerden (b.v werksters) die slechts enkele dagen per week werkzaam zijn, en voor wie dagzegels geplakt moeten worden, doen er goed aan voor eigen rekening zegels bij te plakken Dit voorkomt teleurstelling bij een aanvrage om ouderdomsrente Ten slotte nog dezen raad aan de verzekerden Laat nooit voorlichten door onbevoegden, maar vendt a tot den Raad van Arbeid, die u de inlichtingen welke u in verband met uwe verzekering wenscht, gaarne zal ver strekken Onder den titel „De Stedenverwarming" behandelt de heer F.H. Kilk in een onlangs verschenen brochure het systeem der Centra le Stedenverwarming. Over de techniek der centrale stedenver warming gaven wij reeds eerder uitvoerige mededeelingen. Aan deze populair-weten- schappelijke brochure ontkenen wij over de geschiedenis van het stedenverwarmings- systeem het volgende De gedachte, meerdere gebouwen vanuit één punt te verwarmen, is niet nieuw. Reeds sinds tientallen jaren kennen wij verwar- mingsinstallatiën, waarbij de warmte over vrij grootè afstanden geleid wordt, de zgn. af standsverwarming. Niet altijd was het streven naar betere eco nomie hoofddoel bij den aanleg van zulke installatiën. Herinnerd zij in dit verband aan de warmtecentrale te Dresden, tot welker uitvoering werd overgegaan, omdat de be heerders der Koninklijke musea toentertijd bezwaar hadden tegen de aanwezigheid van stookinrichtingen in deze gebouwen met hun waardevolle kunstschatten. Hier waren het dus uitsluitend veiligheidsredenen, die tot het bouwen van een afstandsverwarming de den besluiten. De eigenlijke stedenverwarming heeft met afstandverwarming slechts gemeen, dat de warmte over grootere afstanden geleid wordt. Terwijl men hiervoor alleen van technische overwegingen behoeft uit te gaan, ligt het zwaartepunt van de stedenverwarming in zuiver commercieele overwegingen, namelijk verkoop van warmte aan eiken willekeurigen consument, zonder vaste omlijning an het distributierayon en capaciteit. Evenals in het overige zakenleven productie en verkoop der goederen bij elkaar behooren, gaat het ook bij de stedenverwarming om de productie van warmte én haar verkoop. Men dient daarom de centrale van een stadsverwarming te be schouwen als een zuiver commercieele on derneming, als een warmtefabriek, die haar product tegen een zoo laag mogelijken prijs en met een zoo gering mogelijk verlies aan afval den verbruikers moet afleveren. Zij moet, evenals elk ander zakelijk opgevat bedrijf, zoodanig opgezet en geëxploiteerd worden, dat zij de noodige baten kan afwerpen voor de opbrengst van bedrijfs- en onderhouds kosten, kapitaalrente en delging van aanleg kosten (amortisatie) De geschiedenis van de stedenverwarming begint in Amerika, omstreeks 1877, in een tijd dat men hier te lande nog nauwelijks aan plaatselijke verwarmingen, laat staan aan af- stands- of stadsverwarmingen, dacht. Van deze eerste stadsverwarmingen verdient ver meld te worden de thans nog bestaande cen trale te Lockport, een stad van ongeveer 20.000 inwoners. Bij de stichting bezat deze centrale 14 warmteconsumenten, n.l. 2 ker ken, 5 winkels en 7 woningen in 1911 was het aantal aansluitingen uitgebreid op 350. Over het aantal van Amerikaansche stadsver warmingen kan men slechts zeggen, dat elke groote stad een dergelijke centrale bezit te New-York bestaan er zelfs vier Het meest uitgebreide leidingnet bezit een centrale te New-York met ongeveer 18.000 meter leidingen in de straten. Deze centrale is ook heden nog de grootste stadsverwarming der wereld. In buizen van 610 m.M. inwendig diameter worden gemiddeld 100 millioen ca lorieën per uur aan de verbruikers geleverd Reeds vóór 1900 bestonden in Duitsch- land enkele centralen, welke warmte aan een reeks van gebouwen, met gebruikmaking van leidingen onder den grond, leverden. Tot deze behoorden b.v. het station te Dresden, de Veeartsenij-Hoogeschool te Hannover, het Rijksdaggebouw te Berlijn e.a. Bijna alge meen ging het hierbij echter steeds om gebou wen, die dezelfde bestemming hadden, en er was wel geen enkel geval waar zooals in Amerika warmte centralen gesticht werden met het doel, de warmte aan eiken willekeu rigen particulieren afnemer te verkoopen. In het jaar 1900 werd in Duitschland een po ging in deze richting gedaan, doordat de warmtecentrale te Dresden, die hierboven reeds even genoemd werd, behalve voor 12 Koninklijke gebouwen ook aan enkele parti culiere verbruikers warmte verstrekte De verder in dezen tijd en ook nog tol 1920 uitgevoerde installation laren geen belangrijke verschillen erkennen ofschoon ook de in den loop dezer 20 iaren nieuw gebouwde cen tralen een grooteren omvang gingen aanne men, toch hadden deze bedrijven slechts ten doel, om groepen van gebouwen met gelijke bestemming to' één centraal verwarmings- bedrijf te vereenigen De verkoop van warmte aan particuliere verbruikers werd voor hef eerst op grootere schaal ingevoerd door de warmrecentralen te Neukölln bij Berlijn Hamburg, Kiel en Bar men. Deze centralen, in de iaren 1921 en 1922 in bedrijf genomen, zijn tn opzet en ex ploitatie ongeveer gelijk aan die der Ameri kaansche stadsverwarmingen, d w.z. de ver koop van warmte geschiedt aan elkeri wille keurigen consument zonder voorafgaande be perking van het distributie-rayon In Nederland bezat of bezit het Acade misch Ziekenhuis te Groningen een warmte centrale, van waaruit een aantal gebouwen centraal verwarmd worden Voor het nieuwe Academisch Ziekenhuis te Leiden dat nog met in gebruik is genomen, is eveneens voor de hiertoe behoorende 23 gebouwen en pa viljoens verwarming van uit één centraal punt geprojecteerd. Ook deze kunnen, na hetgeen^ boven gezegd is, niet onder het be grip „stedenverwarming" gerangschikt wor den zij zijn gewone afsrandsverwarmingen met een begrensd arbeidsveld Te Utrecht heeft in 1923 het Provinciaal en Gemeentelijk Utrechtsch Stroomleve- nngsbedrijf (P.E.G.U.S.) een warmrebedrijf ingericht, dat, hoewe 'hans nog geen stads verwarming, toch we zoodanig opgezet is, dat het dit later kan worden In de afgeloopen bedrijfsjaren heeft deze centrale nog slechts enkele ziekenhuizen w o her gemeentelijk ziekenhuis, op 600 meter van de centrale gelegen, van warmte voorzien Het moet in de bedoeling liggen, om binnenkort de drie Administratiegebouwen der Nedetlandsche Spoorwegen aan den Catharijnensingel en het ■Centraalstation aan te sluiten en in de toe komst ook particuliere verbruikers op te ne men Dat Nederland met de stadsverwarming nog zoo ver bij Duitschland ten achter is, kan niet gezocht worden in den minder snellen groei van onze steden (in verhouding natuur lijk) immers de woningbouw is in Neder,and naar verhouding zeker niet minder van om vang, dan tn het nog steeds onder den kapi- taalnopd gebukt gaande Duitschland Wel za' her feit, dat men .n Duitschland meer hoogbouw toepast dan in ons land, waardoor dus op kleiner oppervlak een grooter warmte- verbruik plaats vindt, invloed gehad hebben en ook in de toekomst blijven hebben op de ontwikkeling van de stadsverwarming in Nederland het is echtgr niet aan te nemen, dat dit de eenige oorzaak is, dat men hier te lande met de centrale voorziening "vam warm te feitelijk nog een begin moet maken Hef is hdaas een feit dat de Hollander voor nieuwe ideeën, en dat is volstrekt niei adeen op het gebied van verwarming met gemakkelijk enthousiast wordt Men iaat, de goede uit zonderingen daargelaten hefsi een ander me' iets nieuws beginnen en leergeld voor even'ueele touten betalen alvorens zeil er toe over re gaan en hoewe. dit in de meeste gevallen voor de geldbeurs de voordeeligste weg is. de meest gewenschte ,n het belang van de cultureele ontwikkeling is hef zeer zeker niet Het is dringend noodig, dat in Nederland het tot op heden in dit opzicht verzuimde wordt ingehaald temeer, waar de uitbreidin gen van onze groote steden en ook de moder ne tuinsteden, flatwoningen en andere ge bouwen-complexen zoo bij uitstek ;ecchik zijn voor de verwarming vanuit centrale pun ten. De Algemeene Ned. Bouwirbeidersbond, afdeeling Haarlem; De Ned. R. K. Bouwvak arbeidersbond, St. Joseph, afd. Haarlem en de Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond, afdee ling Haarlem hebben een adres aan den raad dezer gemeente gericht, waarin zij zeggen: le. Dat: De werkloosheid in de bouwvak ken op het huidige oogenblik nog schrik barend groot is, welke toestaftid al reeds geruimen tijd heeft geduurd en waarvan verbetering in dien toestand in de eerste tijd voorloopig niet is te verwachten. 2e, dat; wat de veiligheidsbepalingen op de bouwwerken aangaat, daar niet altijd de hand aan gehouden wordt, zoodat nogal eens gevaar voor de bouwvakarbeiders ont staat; 3e. dat de voorziening van schaftlokalen, W.C.'s, enz. op de bouwwerken zeer slecht is, of in 't geheel niet plaats vindt. Redenen, waarom zij verzoeken, het daar heen te willen leiden, dat zooveel mogelijk werkverruiming plaats vinde, door van gemeentewege voorgenomen plannen zoo spoedig mogelijk ten uitvoer te brengen, waardoor zeer veel leed en armoede uit de gezinnen der werklooze bouwvakarbeiders gedreven zal worden. Voorts, wat de veiligheid en voorziening van schaftgelegenheid enz. betreft, dat de dienst van „Bouw Woningtoezicht" op dracht verkrijgen, nauwlettender op deze zaken toe te zien, opdat de bescherming welke de wet voor de bouwvakarbeiders biedt en dit tevens Ifer noodzakelijk is, in werkelijkheid in toepassing zal worden ge bracht. Verder uiten zij den wensch, dat in dien bepalingen dienaangaande nog niet zijn opgenomen in de plaatselijke bouwveror dening, opname daarvan bij de eerstvolgende gelegenheid zal geschieden. Dit adres van organisaties in het bouw bedrijf, hetwelk in handen van B. en W. werd gesteld om prae-advies, heeft B. en W. aanleiding gegeven ten aanzien van de aangelegenheid der werkverruiming het ge voelen te vragen van den directeur van den gemeentelijken dienst der werkeloosheids- bestrijding en omtrent de beide overige aan gelegenheden het advies in te winnen van den directeur van het bouw- en woningtoe zicht. Wat het eerste punt aangaat vereenigen B. en W. zich met de zienswijze van den betrokken directeur, dat beperktheid van het grondgebied der gemeente werkverrui ming niet wel mogelijk maakt, dat overigens de uitvoering van werken, van gemeente wege te ondernemen, alreeds zooveel moge lijk wordt bespoedigd en dat de belangen van de Haarlemsche werklieden daarbij steeds zooveel mogelijk worden behartigd- Voor wat betreft het doen opnemen van bepalingen in de gemeentelijke bouwveror dening omtrent schaftlokalen, kan dit zoo als de directeur van het bouw- en woning toezicht voorstelt en overeenkomstig de strekking van het verzoek geschieden, zoo dra een gelegenheid tot wijziging der be trekkelijk verordening zich voordoet. Nog is betreffende de gevraagde hand having der veiligheidsvoorschriften op bouw werken mede te deelen, dat nevens ver scherpt toezicht, de goede werking diei voorschriften zal worden bevorderd, indien de bouwvakarbeiders daaromtrent nader door ons zullen worden voorgelicht. B. en W. stellen voor naar aanleiding van een en ander te volstaan met deze mede- deeling, en het adres voor kennisgeving aan te nemen. B. en W. stellen voor tot een bedrag van 47.000 voor de gemeente in het belang der volkshuisvesting aan te koopen het aan de vereeniging tot bestrijding der Tuberculose te Haarlem toebehoorend lighalterrein onder de gemeente Schoten met opstallen, uitge zonderd het gebouwtje voor arbeids-thera- pie. B. en W. stellen voor, ingevolge art. 100 der Lager Onderwijswet 1920 aan het school bestuur der school Nassauplein 2 een ver goeding toe te kennen van 260.18, B. en W. stellen voor aan P. H. Meijer te verkoopen 246 M2 grond aan de Oostzijde van de Jelgermastraat, tegen den prijs van 15. per M2, voor den bouw van twee woonhuizen. B. en W. stellen voor aan F. L. Oosten broek voor den prijs van 17. per M2 te verkoopen een perceel grond, groot onge veer 1087 M2, gelegen ten Noorden van de Garenkokerskade, hoek Pijntorenstraat, voor den bouw van 9 heerenhuizen. Mej. T. A. M. Corporaal, onderwijzeres aan school 26, alhier, verzocht ontslag uit haar functie met ingang van 16 Juni a.s. B. en W. stellen voo- aan D. A. Appel boom een perceel grond te verkoopen, groot 242 M2 tegen den priis van 15. per M2, ge legen aan de Oostzijde van de Jelgersma- straat, voor den bouw van 2 woonhuizen. B. en W. stellen voor, voor het vergun ningsjaar 1926-1927 te benoemen tot des kundige, belast met de schatting van de huurwaarde van de 'ocaliteiten, waaromtrent bezwaarschriften betreffende net voor die io- caliteiten door B en W. vastgestelde ver gunningsrecht bij den Raad zullen zijn inge diend, den heer H. H. van Asch. De voordracht ter voorziening in de vaca ture Mevr. H. Zwier-Venekamp in de com missie van plaatselijk toezicht op het Lager Onderwijs luidt: 1. Mevr, I. v. d. Sluys-Eys- sen; 2. Mevr. M. Veldt-de Haan. B. en W. stellen voor in de overeenkomst met de gemeente Bloemendaal inzake de levering van gas eenige wijzigingen aan té brengen, waarbij o.m. bepaald wordt: „De door Bloemendaal te betalen ver goeding voor perskosten bedraagt per af geleverde M3 gas: over de eerste 500.000 M3 134 cent per M3.: over de tweede 500.000 M3 1 cent per M3.; en voor alle verdere M3 34 cent per M3. Indien de gasafneming door de gemeente Bloemendaal mocht dalen beneden 1.000.000 M3. per jaar, dan zal Bloemendaal in afwij king van het vorenstaande voor wat de eerste 500.000 M3. betreft als vergoeding voor perskosten betalen 2 cent per afge- leverden M3. „Ten einde het alsdan voor de gemeente Bloemendaal mogelijk te maken voor groot- gasverbruik, den prijs te stellen voor de eerste 5000 M3. gas per jaar op 7 cent per M3. en voor alle verdere M3. per jaar op 6 cent per M3., zal voor het aan die groot verbruikers geleverde gas aan de gemeente Bloemendaal slechts in rekening worden ge bracht den kostprijs van het gas in den gas houder te Haarlem verhoogd per M3. met 34 cent winst en 34 cent voor perskosten. „Bloemendaal verbindt zich per jaar min stens 500.000 M3. gas af te nemen. „Voor iederen M3. die minder wordt af genomen dan 500.000, vergoedt „Bloemen daal aan Haarlem 2 cent per M3. Aan de N.V. de Haarlemsche Melkinrich- t:ng „De Sierkan", is vergunning verleend tot uitbre'dmg en wijziging van de inrichting der fabriek in haar perceel aan den Zijlweg Nrs 100, 102 en 104 en de Ruijchaverstraat Nrs. la en lb, door het daarin bijplaatsen van werktuigen en 3 eleclromotoren met een ge zamenlijk vermogen van 17 P.K. Aan de Coöperatieve Vereeniging ,.Am- sterdamsche Huidenclub", is vergunning ver leend tot oprichting van een inrichting voor het bewaren- en zooveel mogelijk dagelijks verzenden van runderhuiden in het perceel aan de Burretstraat No. 1. De beslissing op het verzoek van de N. V. Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoor wegen J. J. Beijnes, om vergunning tot uit breiding van hare inrichting (fabriek van rijtuigen en Spoorwagens) aan den Ver- spronckweg, is verdaagd. Het laatste der serie Orgelconcerten zal plaats vinden op Vrijdag 23 April a.s in de Gem. Concertzaal. Hierbij zullen medewerking verleenen Bep de Wilde-Ploeg, zang en Cor de Wilde, violoncel. Beiden zijn voor ons Haarlemmers geen onbekenden. Wie dus nog van dit laatste concert ge nieten wil, voorzie zich tijdig van plaats bewijzen. Op 25 April 1926 hoopt de heer W. Las- schuit, Scheepmakersdijk 15rood, te Haar lem, den dag te herdenken, dat hij voor 40 jaren in dienst trad bij den heer G. J. Droste, destijds Banketbakker en Chocolade fabrikant, Groote Houtstraat, thans N. V. Droste's Chocoladefabriek, Harmenjans- weg. Men deelt ons mede, dat de toewijzing der stands op de elecfriciteits- gas- en wa tertentoonstelling in de gemeentelijke con certzaal dezer dagen heeft plaats gehad. Het succes is groot, want de zaal is geheel be zet. Nieuwe aanvragen kunnen niet meer in behandeling genomen worden. Daar de groote firma's in en buiten Haarlem aan de tentoonstelling deelnemen, zal deze zeker tot meer en doelmatiger gebruik van elec- triciteit, gas en water bijdragen. De bezoe kers kunnen dan ook overtuigd zijn, dat zij het nieuwste op dit gebied zullen kunnen zien. In een officieel programmaboek staan ongeveer elf bijdragen van vooraanstaande personen op verschillend gebied. In den Kunsthandel F. H. Smit, Gr. Houtstraat 69 Haarlem, zal van 17 April tot 17 Mei 1926 eene tentoonstelling gehouden worden van bloemstukken en enkele land schappen uit den omtrek van Haarlem (Aer- den hour en Elswout), benevens eene col lectie grafisch werk door den bekenden Am- sterdamsche kunstschilder Piet v. Wijn gaerdt. Gisteravond werd in het ebouw De Cen trale een buitengewoon druk bezochte ver gadering van brandstofwerkers gehouden, welken was uitgeschreven door de afdeeling Haarlem van den Centr. Bond van Trans portarbeiders. Na opening werd het woord verleend aan den heer Mars, die in vogelvlucht een overzicht gaf van de arbeidsvoorwaarden waaronder momenteel de brandstofwerkers werken. Na de met applaus beloonde uiteenzet ting werd overgegaan tot de huishoudelijke vergadering, waartoe evenwel alle aanwe zigen konden bliiven daar de nog ongeorga niseerden zich als lid lieten inschrijven. In deze vergadering is het concept tarief in bespreking geweest en na ruime gedach tewisseling en eenige kleine veranderingen is het ta-ief-voorstel inzake de loonen voor dagloon en tevens de tarieven voor het los sen van schepen en dergelijke met alge- meene stemmen aangenomen. Eveneens werd met algemeene setmmen besloten in geen geval te werken met ongeorganiseerden of met hen, die niet in de Transportarbei dersbonden georganiseerd zijn. Aan het be stuur werd opgedragen de werkgevers met deze genomen besluiten in kennis te stellen en evenepns de diverse coöperaties en in stellingen, die aan hun leden brandstoffen distribueeren. Door het bestuur van den R.K. Transportarbeidersbond werd medegedeeld dat het zich gehéél met de genomen beslui ten kon vereenigen en hier ook eveneens de hand aan zal houden. Ten slotte werd door den spreker mede gedeeld dat de genomen beslissing van groot belang was niet alleen wat betreft de ar beidsvoorwaarden, maar ook voor dc be strijding der werkloosheid, daa- de arbeids dag die op 8 uur gesteld is, alleen bij uit zonderlingen overtreden kan worden. Het genomen besluit zal maken dat er in di verse gezinnen wat minde- armoede zal ko men te heerschen, waarna onder luid ap plaus en een woord van dapk aan den spre ker de vergadering door den voorzitter werd gesloten. In de maand Mei zal een kleine, maar belangwekkende tentoonstelling gehouden kunnen werden betreffende „Het K.nder- prentenboek". Een dergelijke tentoonstelling, door de goede zorgen van de dames mevrouw B. van HoogstratenCrcll en mej, S, Lobo in 's-Gravenhage gehouden, had aldaar een groot succes, b'ijkens een veelvuldig bezoek en een zeer waardeerend oordeel der pers. Een commissie van u tvoering, bestaande uit mevrouw S. P. Brongersma te Bloemen daal, mevrouw Cchen Tervaart te Overveen, mevr. R. C. Venema te Haarlem, mej. M. C. M. Waller, en de heeren H C. Verkruysen te Haarlem en Dr. A. de Vletter te Bloemen daal, hebben het plan opgevat een zelfde tentoonstell'ng voor Haarlem en Omstreken te organ'seeren. Dank zij de medewerk.ng der genoemde Haagjche dames, de l'.rma Le Erven coo's- jes te Haarlem en van het bestuur der vereeniging „Kennemer Lyceum", welk be stuur de aula van het K. L. belangloos voor dat doel afstond, is de commissie daarin geslaagd. Om echter aan de tentoonstelling de nood ge bescherming, steun en bekend heid te verleenen, zou de commissie het zeer op prijs stellen, indien een Com té van Aanbevelyig zcu willen optreden. Met dat doel heeft de commiss e een aantal uit- noodig'ngen, om in dat comté z'tt ng te willen nemen, verzonden aan versch llende "vooraanstaande personen te Bloemendaal, Haarlem e. a. Hebben wij ot dusver boven onze be richten en aankondigingen omtrent de bloemboller, het opschrift geplaatst „De bol len Zondag", ditmaal zouden wij met meer recht kunnen schrijven „De Tulpen Zondag'1. Want na de crocussen, de Narcissen en Hya cinthen. stoffeeren nu de tulpen de velden met hun rood en geel en paars. Het schouw spel is overweldigender en rijker dan ooit, zoodat Zondag a.s. eèn bezoek meer dab de afgeloopen week de reis en moeite loont. Geheel de week hehben vre"P"J'>l:n'ien in grooten geiale de velden bezocht en den •i'kdom van kleuren en schakeering be wonderd en zonder overdrijving mogen wij zeggen, dat het thans op z'n mooist is. Wie werkelijk iets wil zien. veel mooier dan met de Paaschdagen, kome nu naar hier. De groote lenteweelde duurt nog eenigen tijd voort. Terug te bekomen bij: H. Groeneveld, Lourens Costerstraat 9, damesarmbandhor loge; D. Zonneveld, Duvenvoordestraat 34rd„ bril in étui; G. Meyer, Ged. Volders gracht 10 rd., gummi broekje; S. Groot, Rus tenburgerlaan 19, dasspeld; H. Dekkers, Ba- kenessergracht 8, geldstuk; D. v. Leeuwen, Graaf Willemstraat 25, geldstukjes; H. Son- dorp, 2e Zuidpolderst-aat 36, krielhaan; T. v. Waard, Amsterdamstraat 3, herdershond; M. de Vries. Hagestraat 33, gele hond; L. Wijkhuizen, Doelstraat 14, hoepel; J. v. Rui ven, Jansstraat 12, gr. witte poes, Kennel „Fauna"; W. Tikken, Koninginneweg 13, kettinkje; P. Bakker, Oranjeboomst-aat 135e, kaarten (kaartsysteem); M. Nelissen, Gast huissingel 8, oorbelletje; B. Bastiaan, Kolk- traat 12, jongenspet; G. Ames, Oranjeboom straat 160, riiwielbel.merk; Politicbureau Smedestraat, vrijkaart Ned. Spoorw. Terug te bekomen bij: C. I.ahey. Geweer- straat 23. bril in étui; Miedema, Graaf van Wiedstraat 43, bal; H. Huizinga, A. L. Dy- serinckstraat 58, grijze ceintuur; A. Olie, Kla- renbeekstraat 69rood. duimstok; J. Warmer dam. Brouwersplein 6. herdershond; Kaarse- ladeveer, Spaarne 10. Edamme-kaasje: Zuid hoek, Leidschestraal 146, hondenpenning; C Ligtvoet. Olycanstraat 25, portemonnaie met inhoud: A de Kle-k Duvenvoo-dstraat 92, potloodhouder; Pielage L. Veerstr. 20, hee renrijwiel; Politiebureau, Smedestraat, reti cule met foto's, rijwielbel.merken; Doeven- dans. Jansstraat 31, rozenkrans; Teeuwen, Frans Halsstraat 59rood, ring met sleutels; H. Preenen, Gen. Cronjéstraat 96, Scholen, zeildoek. Algemeene vergadering Afd. Bloe mendaal „Witte Kruis". In weerwil van 't op de convocatie gedane verzoek en 't opwekkend krantenbericht, om deze leden vergadering in grooten getale te bezoeken, met 't oog op de bespreking van de aanstaan de herdenking van het 50-jarig bestaan der afdeeling, waren om kwart over 8, toen de voorzitter, Dr. J. Th. Bornwater de verga dering opende, behalve 3 bestuursleden 6 gewone leden aanwezig. Na lezing der notulen en behandeling van eenige ingekomen stukken, leek de se cretaris, de heer A. IJzerman het jaarverslag over 1925 voor. Hieruit memoreeren we het volgende In 1925 leed de afdeeling een groot verlies door het overlijden van het be stuurslid, den heer A. T. Bijvoet. De aftre dende bestuursleden, de heeren van Beu- sekon, Bronwater en IJzerman, werden her kozen. Er werden 3 leden en 3 bestuursver gaderingen gehouden. Op den 28sten Mei werd eindelijk de Koninklijke goedkeuring op de statuten verkregen. De afdeeling nam deel ran de feestelijke herdenking van het 50-jarig bestaan der N.H. Vereeniging het „Witte Kruis". Aan contri buties werd ongeveer ƒ350 meer ontvangen dan in 1924. Bij monde van Mevr. Van Heumen bracht de kascommissie verslag uit over het gehou den beheer van den penningmeester in 1925. Bij afwezigheid van den penningmeester, den heer S. P. Reinierse, deed de voorzitter rekening en verantwoording. Dezelfde kas commissie van hetvorige jaar zal 's penning meesters beheer controleeren. In de vacature A. F. Bijvoet werd voorzien door de verkie zing van den heer H. F. Tillema. Üit het verslag van de commissie voor de Wijkverpleging stippen we dc volgende pun ten aan In 1925 kwam de Wijkverpleging tot ge heele ontplooiing. Zuster Koopman bracht bij 94 patiënten 2214 bezoeken af, zuster Van den Berg bij 107 patiënten 2127 bezoeken. 17 Maal wérd 's nachts hulp verleend en 4 maal werd dienst gedaan bij ziekentran sport. In 11 gezinnen, waar t.b.c. heerschte, werden 114 bezoeken afgelegd. Bij 108 yan de 124 aanvragen werd verplegingsmateriaal in bruikleen fcfgestaan. De verplegingrarti- kelen verkeerden in goeden staat en waren in voldoend aantal aanwezig' In 1925 wer den nieuwe ledikanten en matrassen aange schaft. De oude werden afgestaan aan het Leger des Heils. Naar aanleiding van de aanstaande her denking van het 50-jarig bestaan der afdee ling, deelde het bestuur mede, dat het ge dacht had, deze herdenking te vieren door het vertoonen van de bekende „Malaria film" en daaraan te verbinden een muziek- of zang-programma. Hierover hopen we binnenkort meer te kunnen mededeelen. Na de rondvraag, die geen bizonders op leverde, werd de vergadering gesloten. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij P. Molenkamp, Duin en Krui- bergerweg 33 Santpoort, een rijwielbelas- tingplaatje 1926 Hout, Verbindingsweg 6 Bloemendaal, een kinderschopjeVisser, Platanenlaan 9 Bloemendaal, een net met tennisballen Beekman, Bloemendaalsche- weg 50 Bloemendaal, een rijwielbelasting- plaatje Kuenen, Houtvaart 18 Overveen, een gabardine regenjas J. v. d. Steen, Glip- perweg 7 Heemstede, een pakje fofp's Kagedoorn, Tetteroderweg 14 Overveen, een huissleutelElferink, Rollandslaan 57 Overveen, een pertemonnaie met inhoud Dokter, Midden Duin- en Daalscheweg 25 Bloemendaal, een kinderbeursje met inhcud M. Wesselink, Kamperzijstraat 9 Haarlem, een petBohn, Lange Annastraat 22 Haar lem, een tasch en een klein koffertje J, C, Rocsen, Houtvaart 72, Overveen, een rij - wielbelastingplaatjeBonga, Heerengracht 504 Amsterdam, een gouden'armband hor- lóge in koperen band aan het bureau van politie te Overveen, een bruin kinder- schcentje, een zweep, een dameshandschcen, een omwoelde ketting waaraan hangslot een sabel, een zakverbanddoos, een ring met sleutels, een gummibal, een rijwielbelasting- plaatje. kele malen telkens een jaar is benoemd, geniet een salaris van 3000. B. en W. mee- nen. dat Het werk niet de volle dagtaak van den directeur eischt. De deelnemers. Zooals wij reeds eenigen tijd geleden me dedeelden, wordt het tweede gedeelte van den tweestedenwedstrijd HaarlemDen Haag 21 April a.s. verzwommen in de over dekte bad- en zweminrichting „de Regen tes" te 's-Gravenhage, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van deze inrichting. In de bestuursvergadering van den Haarlem- schen Zwembond is de Haarlemsche ploeg als volgt vastgesteld: No. 1. 50 M. vrije slag adspiranten: 1. S. v d. Meer, D. W. R.; 2. M. Beukenkamp, H. V G. B.; 3. C. Zeeman, D. W. R. No. 2. Estafette 5 X 25 M. vrije slag da mes: 1. M. Doemen, H. P. C.; 2. L. Jansens, Zignea; 3. E. Bouwer, Zignea; 4. H. v. Abs. Zignea; 5: A. v. d. Pol, D. W. R. No. 3. 100 M. rugslag heeren: 1. A. Lie- zenberg, D. W. R.; 2. J. Brandenburg, D. W. R.; 3. A. H. de Bruin, D. W. R. No. 4. 50 M. vrije slag dames: 1. M. Doe men, H. P. C.; 2. E. Bouwer, Zignea; 3. A, v. d. Pol, D. W. R. No. 5. Estafette 5 X 25 M. vrije slag hee ren: 1. H Vettewinkel, H. V. G B.; 2 J Schouw, H. V. G. B.; 3. A. Hoppe, De Delft; 4. P. v. Ommeren, H. V. G. B.; 5. S v. d. Meer, D. W. R. No. 6. Estafette 4 X 25 M. wisselslag da mes: 1. H. v. Abs, Zignea, rugslag; 2. T. Slijper, H. Pc„ schoolslag; 3. M. v. El, D. W. R„ zijslag; 4. A. v. d. Pol, D. W. R., vrije slag No. 7: 100 M. vrije slag heeren: 1. A. Lie- zenberg, D. W. R.; 2. A. Braam, H. P. C.; 3. P. v. Ommeren, H. V. G. B. No 8 Polowedstrijd plaatselijke bonden Zevental vermeldden wij reeds Maandag. No. 9. Schoonsp-ingen dames: 1. T. Slij per, H. P. C.; 2. Mevr. Venema, H. P. C,j 3 M. Doeman, H. P C. No. 10 Schoonspringen heeren: 1. J. C. Veldhof, D. W. R.; 2. S. v. d. Meer, D. W. R.; 3 A. Marseilje, H. P. C. No 11. Estafette wisselslag heeren 4 X 50 M.: 1 A. Liezenberg, D. W R.; 2. C. Vrugt, D. W. R.; 3. A. H. de Bruin, D. W. R.; 4. S. v d. Meer, D. W. R. No. 12. 50 M. schoolslag dames: 1 T. Slij per, H. P. C.; 2. A. Sanberg, D. W. R.; 3, Mevr Venema, H. P. C No 13 100 .M. schoolslag heeren: 1. C. Vrugt, D. W. R.; 2. S. v. d. Meer, D. W. R.; 3. J. Moolenaar, H. P. C. No 14 Polowedstrijd zeventallen Ned. Zwembond. Zooals uit het bovenstaande blijkt, heeft het bestuur van den Haarlemschen Zwem bond terdege de zwakke plekken van den vorigen wedstrijd beschouwd en zoover als het in haar macht was de ploegen versterkt. Alles bij elkaar genomen, gelooven we wel dat het bestuur van dpn Haarlemschen Zwembond er in geslaagd de sterkste ploe gen samen te stellen en bestaat er dus wel kans dat de Haarlemmers met den beker, die geschonken werd door de commissaris van politie, den heer Tenkinck, naar Haar lem zullen terugkeeren. Maar ook in den Haag wordt ijverig aan de voorbereiding van den grooten strijd ge werkt en men zal zijn uiterste best doen om den achterstand van 20 punten in te loopen. Het zal dus de volgende week Woensdag ip de Regentes wel spannen, vooruit Haar lemmers je beste beentje voor en maak da, de beker in onze stad blijft. De teeken n-gen yoor het nieuwe Stadion zijn nu gereed en mogen bijzonder goed ge slaagd worden genoemd. De bestekken zijn nagenoeg klaar en de aanbesteding kan omstreeks Juni verwacht worden. Beha've aan een uiterst doelmatige indeeling van het Stad en. zal ook bij zondere zorg worden besteed aan het decoratieve gedeelte met name aan de Marathon Poort. Wij komen te zijner tijd nog op een en ander terug. Naar wij vernemen, zullen de heeren Mr. A. Baron Scbimmelpenninck van der Oye en kapite n P. W. Scharroo zich einde April als lid van het Internat: onaal Olymp sch Comité naar L ssabon begeven, ten einde aldaar de vergadering van het L O. C. bij te wonen. Deze vergadering zal van 2 tot 7 Mei duren. Een beduidend verlies. Hóewei de definitieve rekening over het exploitatiejaar 1925 van het Sportpark nog niet is opgemaakt, kan toch reeds worden medegedeeld, aldus schrijven B en W .van Hilversum aan den Raad dat het verlies over dat jaar bedraagt 21000. Zii hebben hun ambtgenooten van andere gemeenten waar sportparken zijn inlichtingen gevraagd omtrent de uitkomsten aldaar speciaal ook over de vraag of aan het hoofd van dezen tak van dienst een aHouderlëke Di'-ecteur is geplaatst. Hun is gebleken, dat de kosten van de leidin<i in andere plaatsen beduidend minder zijn dan hier Zij meenen, dat met een salaris van 1200 tot 1800 kan worden volstaan en zii vra gen den Raad machtiging sollicitanten op dit salaris op te roepen. Zij wenschgn de be- noeing voor een jaar te doen geschieden. J De tegenwoordige directeur, die reeds en- Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk „HET BROKKENHUIS," Donkere Spaarne 34. In de afgeloopen 2 weken werd in vrien delijken dank ontvangen van Mevr. V. een partij kleedingstukken van Mej. van E. een wieg met babykleertjes van N.N. klee dingstukken van de firma H. een mooie kachelvan Mevr. M. H. kleedingstukken} van Mevr. F. diverse kleedingstukken van Mej. A. H. een wieg van Mevr. V. een pak kleeding van Mevr. B. beddegoed van N.N. kleedingstukken van Mevr. P. een klok, kleeding en eenig meubilair van N.N, een ledikant1 kinderwagen van de L, eenige kleedingstukken van Mevr. J. t« Bloemendaal, een vloerkleed van N.N. een ledikantvan Mevr. S. diverse goederen van Mevr. S. kleeding van Mevr. H. kin- derkleeding van Mevr. H. trapnaaimachine en kleeding van Mevr. A. de le P. diverse goederen van Mevr. D. kleedingstukken van N.N. springbak met ledikantvan Mevr S. een kachel en eenige kleedingstukken van Mevr. A. een pakje kleeding van Mevr, A. een pakje kleeding; van Mevr. M. diver se voorwerpen van Mevr. T. eenige paren schoenen. Voorts werden nog vele voorwerpen van andere zijden ontvangen. Het Comité belast met de uitdeeling der goederen, zou nog gaarne wat meubilair ontvangen zooals stoelen, tafels e.d. waar aan in vele gezinnen groote behoefte is. Al les is welkom. Ook defecte voorwerpen wor den in dank aanvaard daar deze zooveel mo gelijk hersteld en gerepareerd worden. Goederen die aan het Brokkenhuis wor den afgestaan, worden zoo spoedig moge lijk aan huis afgehaald. Men gelieve dan even een der volgende nummers op te bel len No. (11702) 12998 of 12700 of een brief kaartje te richten aan het adres Donkere Spaarne 34. Ook de gezinnen, die voor hulp van het Brokkenhuis in aanmerking willen komen, kunnen zich schriftelijk tot bovengenoemd adres wenden, daar alvorens hulp wordt verleend, eerst een onderzoek naar de otr standisheden van betrokkene voorafgaat. HET BESTUUR.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10