^flIEUWS sta Binnenlandsch Nieuws. De stoute streken van Boefie en Foefie, de rattenbengels. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vierde Blad Zaterdag 17 April 1926 AND Onder de Radio-berichten: Solidariteit van het Internationale mijn- werkerscomité met de Rritsche mijnwerkers. Overeenstemming be reikt inzake de regeling met de Duitsche vorstenhuizen. Bezoek van Baldwin biï den koning, in verband met de crisis in de Engelsche mijn industrie. De quaestie der onderlinge schulden De Fransche schuld aan Engeland. De Intern. Scheepvaart conferentie. Sensationeele onthullingen. De crisis in de Engelsche mijnindustrie. De a.s. conferenties. De a.s. ontwapeningsconferentie Het intern, mijnwerkers comité. De Fransche marinebegrooting in den Senaat. De schadeloosstelling der Vorstenhuizen. De reis van koning Gustaaf van Zweden. Oostewrijksch-Poolsch arbitrageverdrag. Troepen ontscheept in Somaliland. De a.s. onderhandelingen in Marokko. De strijd om Peking. Centraal Bureau voor de K. S. A. Mexicaansch bezoek. Een ton van het Roode Kruis. Vernietiging van afgekeurd vee en vleesch. H. M. de Koningin winkelt. Rampen Ned. Oorlogsvaartuigen Vriendelijke mededinging. Aanschouwelijke drankellende. De verjaardag van Prins Hendrik. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Nog geen licht in het drama op de Noordermartk. 't Was dun. De Pauselijke legatie in Den Haag. LUCHTVERKEER. Fransch vliegtuig in de Palts neergestort. De Norge te Leningrad. Ongeluk met humor. De haan op zolder. Door een vallenden lucht koker gewond. Aangehouden. Plotseling sterfgeval. Drie duizend tanden gestolen De zaak der Portugeesche bankbiljetten. MARKTNIEUWS. f De „Morning Post" meldt, dat de Fransche minister van Financiën afgezien heeft van zijn reis naar Londen, daar moeilijkheden zijn ontstaan met betrekking tot de regeling der schulden met de Vereenigde Staten. Hierdoor kunnen geen onderhandelingen met Engeland gevoerd worden. Eerwacht werd, dat de Fransche minister van financiën, de heer Péret, eind dezer week een bezoek aan Londen zou brengen oin met den kanselier der schatkist de nog aanhangige punten der Fransche schuldre geling te bespreken. De kanselier, die op 25 April in het pa-lement zijn jaarlijksche be- grootingsrede zal houden, wenschte in staat te zijn in deze rede mededeelingen te doen over deze regeling. Uit Parijs is evenwel om verder uitstel der besprekingen verzocht. De internationale scheepvaartconferentie heeft een resolutie aangenomen inzake den Volkenbond (de Amerikanen onthielden zich), waarin gezegd wordt, dat de confe rentie met groote bezorgdheid de snelle toe- neming en het menigvuldiger worden van internationale organisaties gadeslaat, die een onnoodige bemoeiing meebrengen met dege nen, die ve-antwoordelijk zijn voor de' lei ding van het scheepvaartbedrijf. Verklaard wordt, dat dc conferentie bereid is met den Volkenbond samen te werken voor de ver zekering en handhaving van de vrijheid der verbindingen en van het transitoverkeër en een billijke behandeling van den handel, maar daarbij wordt de .meening geuit, dat de werkzaamheid van den Volkenbond op scheepvaartgebied tot deze doeleinden moet worden beperkt. Met algemeene stemmen werd het rap port der commissie aangenomen, waarbij geadviseerd wo_dt tot een of andere straf bepaling tegen het misbruiken van noodsei nen, De „Westminster Gazette" komt met sen sationeele onthullingen nopens Mussolini's oorlogszuchige plannen om opnieuw een groot Romeinsch Rijk te stichten. Het blad vertelt, dat Italië aan Griekenland gew■■ran en tanks heeft geleverd of zal leveren, welke tanks dan in Thracië tegen de Turken zou den gebruikt worden. Pangalos zou tegen Thracië oprukken en indien de Wester- sche mogendheden het te druk zouden heb ben met andere dingen tegen Konstanti- nopel. Intusscben zou Mussolini dan in KleinAzië zijn slag slaan en er op rekenen, dat Frankrijk, beducht voor Tunis, daar tegen geen bezwaar zou hebben. Men zal goed doen deze mededeelingen van het tegenwoordig niet wars van sensa tie zijnde Engelsche blad met eenig voor behoud te aanvaarden. ,n politieke kringen wordt de toestand ernstig maar niet hopeloos geacht. Baldwin is naar Winsdsor gegaan om den koning in verband met de crisis te bezoeken. Naar de Britsche draadlooze dienst meldt, heeft de minister van arbeid gisteren namens den premier met de mijneigenaars onder- bandeld. Het wordt thans bevestigd dat Lord Cecil of Chelwood de Britsche gedelegeerde zal zijn in de commissie van den Volkenbond voor de studie van de problemen, die ver band houden met de samenstelling, het aan tal en de wijze van verkiezing van de leden vari den Raad van den Volkenbond, die den lOen Mei in Genève zal bijeenkomen. De Britsche regëering zal niet worden vertegenwoordigd op het Int. Congres voor Geestelijke Opvoeding, dat deze maand in Rome zal bijeenkomen. In de paspoortconferentie, welke de vol gende maand onder de auspiciën van den Volkenbond zal bijeenkomen, zal Robert Sperling, de Britsche gezant te Bern, het hoofd der Engelsche delegatie zijn. Voor de conferenties inzake de Russische en Ar- meensche vluchtelingen en de Int. Arbeids- conferentie, die in Mei worden gehouden, is nog geen Britsche vertegenwoordiger ge kozen. Lord Cecil zal in Geneve blijven om En geland te vertegenwoordigen in de voorbe reidende commissie voor de ontwapenings conferentie, die den 18en Mei bijeenkomt. Van bevoegde zijde wordt verzekerd, dat aan geenerlei uitstel van de voorbereidende ontwapeningconferentie op 17 Mei te Genève wordt gedacht. Van d.e zijde wordt ver klaard, dat de betreurenswaardige weige ring der Unie van socialistische sovjetrepu blieken om er aan deel te nemen geehszins de beduchtheid m sommige buitenlandsche kringen wettigt nopens het resultaat van de werkzaamheden der conferentie. Het internationale mijnwerkerscomité te Brussel heeft, in tegenwoordigheid van de afgevaardigden der Engelsche mijnwerkers met algemeene stemmen een motie aange nomen, waarin gezegd wordt, dat de eenige mapier cm een einde te maken aan de internationale crisis in het steenkolenbe- drijf, die tot ernstige sociale conflicten aan leiding geeft, is eeri internationale regeling der productie en de distributie van steen kool te onderzoeken. Het coni.té bevest g- de zijn algeheele solidariteit niet de Engel sche mijnwerkers in hun strijd tegen verlen ging van den werktijd, verlag ng der loo- nen en ve-b-ekin-i der overeenkomsten voor het- gehee'e land en is eventueel bere.d maatregelen te nemen om den u tvoer van steenkool naar Enge'and te verbieden. Veer het geval dat tot een Internat ona e staking zou worden besloten na onderzoek van den testand door de bevoegde organi saties der verschdiende landen, noodigt het internat.onale comité deze organissatles uit de staking n.et te beëindigen vo-cr er een ernstige grondslag voor de hervatting van het werk is gevonden in ieder land, bij den strijd betrokken; het com.té zal alsdan a's stakingscomité optreden, welks instructies voor alle landen bindend zijn. In den Senaat legde de minister van Marine Leygues er den nadruk op dat de mar ne-begrooilng vóór den oorlog 578 mil- 1 oen bedroeg en thans 1400, terwijl zij naar verhouding eigenlijk 350 millioen moest zijn. Hij verdedigde den onderzeeër, d.e cp zich zelf geen deloyaal wapen is, maar wel door het gebruik dat er van werdt gemaakt. Frankrijk moest een marine hebben, stroo- kend met den toestand der koloniën van marine-standpunt beschouwd; .ipr. wenscht, dat er nooit oorlog zal uitbreken en besloot met te zeggen, dat de zee vrij rnoet zijn. Niemand heeft het recht te zeggen: „Die zee is van mij." (Algemeene bijval). De marinebegrooting en die voor de luchtvaart werden aangenomen. Eindelijk is men het dan toch nog eens geworden over de regeling van de schade loosstelling van de vroegere Duitsche vor stenhuizen. De rijkskanselier, dr. Luther, heeft gisteren de besprekingen met de lei ders van de regeeringsparti'en voortgezet en hij is er in geslaagd de juridische'bezwaren, die de Duitsche Volkspartij tegen het door het rijksministerie van justitie uitgewerkte ontwerp hadden, geheel te ontzenuwen. Het schijnt, dat de beide rechts-getinte reg'ee- ringspartijen haar ve-zet tegen dit ontwerp ee~st hebben opgegeven toen hun gebleken was, dat er van de zijde van het Centrum en dc democraten geen verdere concessies te verwachten waren. Maar hoe dit zij men is het volledig eens gewórden. Wij hebben er reeds op gewezen, dat het regeeringsontwerp slechts weinig afwijkt van het compromis-ontwerp, dat de regee- ringspartijen hadden uitgewerkt. Het nieuwe ontwerp is alleen wat scherper geformu leerd, o.a. wordt er in bepaald, dat alle slechts gedeeltelijk geregelde schadeloos stellingen ongedaan kunnen worden gemaakt Ook als deze gedeeltelijke schadeloosstel ling bij rechterlijk vonnis is geregeld, kan het, speciale gerechtshof deze vonnissen ver nietigen, mits er een meerderheid van twee- derde'voor is. Gelfeel geregelde schadeloos stellingen, zooals bijv. in Baden en in Beie ren kunnen alleen opnieuw behandeld wor den als beide partijen, dus zoowel het land als het vorstenhuis dit wenschen. Bepaald blijft, dat het speciale gerechtshof zal bestaan uit vier rechters en vier leeken en dat het gepresideerd zal worden door den president van het gerechtshof te Leip zig. Gisteren toefde de koning van Zweden op de terugreis van Rome naar zijn land te Berlijn. Hij is gisterenavond weer vertrok ken. Daar de koning incognito reisde is hem van de zijde van den Rijkspresident noch van de zijde van de Rijksregeering een ont vangst den deel gevallen. Ramek en Skrzynski hebben hft Oosten- rijksch-Poolsche a-rbitrageverdrag geteekend Een detachement Italiaansche troepen is ontscheept in het gebied van Nogal, in het noordelijk deel van Italiaansc.h Somaliland en heeft dit gebied onder rechtstreeksch Italiaansch gezag gesteld. Bevestigd wordt, dat de generaals Simon en Mougin heden afgezanten van Abd el Krim op een geheim punt van het front zullen ontmoeten. Waarschijnlijk zullen de Riffiinsche vertegenwoordigers Zondag naar Oedjda gaan. De officieele besprekingen zou den Maandag op het Fransche consulaat beginnen. De generaals zullen heden te Peking bij eenkomen ter bespreking van den algemee- nen toestand en in het bijzonder in de toe komst van Peking. De troepen van Tspang Tso Lin zijn nog niet te Peking aangekomen. Na hevige gevechten zijn de troepen van het nationale leger in den pas van Nankou (ten N.W. van Peking) aangekomen, maar zender kanonnen en proviand. Naar het „Centr." verneemt, heeft 't Hoofd bestuur van de K. S. A. besloten, aan den Centralen Raad voor te stellen het Centraal Bureau te Leiden op te heffen omdat de aangesloten organisaties niet bereid blijken, de voor de voortzetting noodzakelijke gelden op te brengen, Om een telkens terugkcerend misverstand te voorkomen, worde opgemerkt, dat het Centraal Bureau van de K. S. A. niets hoe genaamd uitstaande heeft met de N.V. „Fu ture", welker bureau thans te Utrecht ge vestigd is Deze uitgeversmaatschappij zal dus in de toekomst, gelijk in 't verleden de exploitatie voortzetten van verschillende pe riodieken. zooals 't Katholiek Sociaal Week blad, De Voorhoede, De Zaanstreek, De Westerbode De Hanze. De Eem'oode. er.z., benevens de uitgave van brochures en boek werken op godsdienstig, sociaal, economisch en politiek gebied, inzonderheid de reeksen Sociale en Politieke Studiën en Volksbiblio theek. In de laatste dagen van Augustus zal een gezelschap Mexicaansche zakenlieden een bezoek aan ops land brengen. Aan de Watersnood-commissie gezonden. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis h elft wederom een bedrag van 100.000.doen toekompn aan de Alge meene Vereenigde Commissie tot leniging van rampen door watersnood in Nederland, waardoor het totaal der door zijn bemidde ling overgemaakte gelden 300.000 be draagt. Donderdag is te Bergum bij Leeuwarden de eerste Nederlandsche destructor, de thermo-chemische fabriek ter vernietiging van afgekeurd vee en vleesch officieel ge opend. Het is in de Residentie tien uur in den morgen. Op de Groenmarkt het gewone chaotische beeld van auto's, trams en voet- ■langers, welke elkaar den toegang tot de nauwe winkelstraten versperren, Voor de Bonneterie op dit vroege uur nog slechts enkele kijkers naar de laatste modesnufjes, Twee dames volgen met bijzondere belang stelling de verschillende étalages, om ver volgens haar schreden te richten naar de Veenestraat. De aandacht der voorbijgan gers wordt getrokken door een hoflakei in zijn opvallende livrei, die op eenigen af stand achter de dames wandelt. Dan be merkt het publiek eensklaps.... pe Ko ningin is aan het winkelen, vergezeld door een hofdame. Een zelfs voor de Residentie niet alledaagsch verschijnsel. Als H.M. verder wandelt, wordt zij ge volgd door een talrijker schare nieuwsgie rigen. In de Wagenstraat voor het maga zijn der firma Pander bekijkt H.M. opnieuw oplettend de uitstallingen, om even latei naar binnen te gaan en gcruimen tijd op verschillende afdeelingen te vertoeven Een cadeau voor Prins Hendrik op 19 April oppert een toeschouwer, Na een vrjj langdurig bezoek vertrekt Hare Majesteit weer, nu per auto. Aan de Tweede Kamer is gezonden een werd bet luchtschip veilig in de hangar te Gatschina ondergebracht. Het vertrek naar Spitsbergen is voorloopig bepaald op Maandag Grondige proeven met de Norge genomen moeten hebben aangetoond, dat het schip bij zonder sterke is, dat het in staat is de laagste temperaturen te doorstaan en dat 't zeer ge- biel is. gemakkelijk te besturen en snel. In Spitsbergen zal het schip brandstof innemen voor een vlucht van ongeveer 5000 K.M. en voor een snelheid van ongeveer 55 K.M. oer uur. De Voorgenomen route is ongeveer 3300 K.M. lang, zoodat men genoeg brandstof zou over hebben om op te teren, indien men onverhoopt uit den koers zou raken of in dien de wind ongunstig zou zijn. Vrij drukke straat van Rotterdam. Een winkel van koperwerk, oud-uitziend vaat werk, poppetjes van porcelein, enz. enz., zcoiets als de old curiosity shop uit Dicken's Nelly. Drie huizen verder komt een winkel leeg. De nieuwe huurder opent er een zaak in ko perwerk, oud-uitziend vaatwerk poppetjes van porcelein, enz. enz. De twee winkels lijken op elkaar, van binnen en van buiten. Eén van de twee winkeliers hangt een bordje voor de ruit „Vrij Entree". 's Anderen daags doet nummer twee het zelfde. Nummer één stalt een groot bord uit, dat een erg oud voorkomen heeft, en een briefje er bij „Echt? Neen, namaak. Anderen ver- koopen zulke dingen voor echt." Nummer twee legt in zijn uitstallingskast een papier, waarop namaak wordt hier niet voor echt verkocht." Nummer één verkondigt daarna aan wie maar lezen wil „Antikiteitenhandel is meest al zwendel. De Commissaris." Nummer twee verzoekt den voorbijganger zijn oude shawls goed te bekijken. Nummer één hangt een bronzen ding aan de deurpost, voorzien van een briefje.: Godslamp van 1525, het jaartal staat er in. Dit voorwerp is 14 dagen oud. Anderen ver- koopen zulke zaken wel voor echt." Nummer twee peinst op iets anders, dat de vriendelijke mededinging levendig moet hou den. De voorbijgangers lachen, en leeren (Kompas.) Een dezer dagen was er weer, aldus de „Geld" een droef dronkaardstooneel te zien op den Grcesbeekschen weg bij Nijmegen, dicht bij den ingang tot de Meerwijk. Twee jonge, pas getrouwde kerels van den Stek- kenberg lagen daar als beesten te kruipen over den weg en sloegen allerlei gemeene taal uit. Twee jonge dames, die per fiets pas seerden, jnoesten terug, zoo bang waren ze voor de onverlaten En of de dienstdoende ambtenaren al zeiden „gaat u maar door, ze kunnen u niet bereiken," vol afschuw keerden meerdere voorbijgangers terug. Toen kwam de melkauto voor Dekkerswald aan- rijdén deze moest stoppen, want een der het instellen van een openbaar ond naar rampen of ongevallen overkomen aan Nederlandsche oorlogsvaartuigen. op dén De hoofdgetuige nader verhoord. Zooals reeds gemeld, is Donderdag een Amsterdamsch rechercheur in Den Haag aangekomen, om in samenwerking met de laagsche politie een onderzoek in te stel len naar aanleiding van den moord, dezei dagen te Amsterdam in een logement aan de Noordermarkt gepleegd. Deze ambtenaai der Amsterdamsche politie heeft de hoofd getuige in deze zaak, V., wonende aan net Lage Zand in dc Residentie, die zooals men weet de verslagene van vroeger kende en zich reeds bij de politie aangemeld had, een nader verhoor afgenomen. Donderdag avond zijn beide naar Amsterdam vertrok ken, waar V. met het lijk der vrouw ge- cofronteerd is geworden. Aan zijn getuige nis hecht de politie groote waarde. Inzake den moord op Cornelia Wijker is et onderzoek zoover gevorderd, dat de po- 'itie thans weet dat de vrouw laatstelijk beeft samen gewoond met den 27-jarigen W. F. Snelders, die hoogstwaarschijnlijk dc da der is. S. heeft reeds een vonnis wegens poging tot mfcord te zijnen laste. Naar het ,.Vad." verneemt, zal verjaardag van Z. K. H. den Prins der Ne derlanden het Lange Voorhout in den Haag op de gebruikelijke wijze zijn versierd, ter wijl in de aldaar geplaatste muziektent door de Residentie-Harmoniekapel des midaags van half drie tot 5 uur en des avonds van 7 tot 9 uur muziekuitvoeringen zullen w?r_ den gegeven. Ook op bet Frederik Hendrik plein zal van gemeentewege een concert worden gegeven, nl. des avonds van 7 tot 9 uur voor de Harmonie Meyerbeer. Voorts zullen in verschillende kerken vanwege het Haagsch Comité voor Volks feesten concerten worden gegeven, waarbij solisten zullen optreden. Het Friesch Dgbl. schrijft; 't Was toch, welbeschouwd.dun. Al de andere heeren stonden even op. Toen in de Eerste Kamer de voorzitter alsnog een vriendelijk woord wijdde aan t zilveren huwelijksfeest van H. M. de Ko ningin. Niets dan een gewone beleefdheid. Bewezen aan 't Hoofd van den Staat. Maar omdat dat nu bij ons een Koningin is en b.v. niet een President, daarom kon den de sociaal-democraten in de Eerste Kamer 't niet over hun hart verkrijgen, even te gaan staan en bleven zij botweg zitten. Mendels, die toevallig stond: Maastte zich té gaan zitten! Toonènde zuiver te zijn op dc graat. Slechts één ging meê staan, Henri Polaken die ééne werd nu juist gekozen tot voorzitter der Partij! Een voorbarig bericht. Volgens „Petit Journal te 'Parijs, zou mgr. Schioppa, de internuntius te 's-Gra- i venhage, te Parijs opvolger worden van mgr. Cerretti. Een en ander zou dan in ver- j band staan niet opheffing van de internun- j tiaiuur in Den Haag. Aan de internuntiatuur werd naai aan leiding van bovenstaand bericht medege deeld, dat mgr. Schioppa van een en ander niets bekend is. Ook op het ministerie van Buitenlandsche Zaken weet men niets om trent en ventueele opheffing van de pause lijke legatie, waarvan in de mededeeung van het „Petit Journal" sprake is. Beide inzittenden gedood- In de buurt van Spyerdorf in de Palts is een Fransch vliegtuig brandend neergestort. Beide inzittenden werden gedood. IJit Leningrad wordt geseind'. Een groote menigte wachtte te Gatschin bij Leningrad in de reeds ingevallen duister nis de komst van de Norge af. Met de hulp van driehonderd man van het Sovjet-leger terug kwam, lag weer een fiets midden op den weg de chauffeur moest er omheen rij den. Eerst toen hun' vrouwen hen kwamen ophalen, gingen de onverlaten mee naar huis. 't Gebeurde dezer dagen op de Maas te Tegelen, ve-telt „De Volkskrant' Een man zal in een bootje te visschen. Schijnbaar had hij wat veel aan Bacchus ge offerd. Nu schrijft de natuur den mensch van tijd tot tijd wel eens dingen voor, die men niet straffeloos kan nalaten, ook niet als men in een bootje op de Maas zit. Dit echter werd den man noodlottig, hij verliest het evenwicht en valt pardoes voor over in het water. Gelukkig zijn er menschen in de buu-t; één schiet in der haast toe, -pakt den dren keling bij een been.... trekt uit alle macht.... en.... trekt het been in het bootje, maar de man bbjft te water! Een houten been zit nu eenmaal niet zoo vast, als een echt been!.... Men kan begrijpen, dat de toeschouwers veel neiging gevoelden om plat in het gras te vallen en het uit te proesten van het man, die in levensgevaar verkeerde, drong hen ten minste voorloopig de lachspie ren in bedwang te houden De moedige red der van zoo even doet een nieuwen greep, pakt hem ditmaal bij zijn „broek' en trekt hem gelukkig op het droge. Met een kruiwagen werd hij naar huis ver voerd, waar vrouwlief in duizend angsten en.... ongeduldig zit te wachten Want ze moest naar de film in hef Volkshuis De man* wordt te bed gelegd, het ..been op zolder gedeponeerd, zoodat een ontvluch ting voor den man onmogelijk werd, de deur gesloten en vrouwlief ging naar de bioscoop Het „Huisgezin" vertelt als historisch: Kobus had geprijskaar. En ie had geboft. Toen de klok rnet „bietjes" sloeg en ie huis-toe ging naar moeder de vrouw, droeg ie heel voorzichtig in z'n armen een mooien Barnevelder haan, rasecht, 'n exposihe- beestje. Behoedzaam beklom ie den trap,, die naar z'n echtelijk verblijf leidde. Doch waar zou ie met den haan blijven, 't Was nu pas Dinsdagmorgen half vier en de haan zou eerst met eersten Paaschdag als feestgerecht op den middagdisch prijken Daar ging Kobus een licht op. Op zolder stond een groote kist van lat jes, zoo'n soort sinaasappelenkist en daar zou ie den haan in wegstoppen tot z'n tocht naar 't schavot. Toen de terdood veroordeelde veilig ge borgen was, kroop Kobus onder de wol. Tegen zes uur, toen de zon haar eerste stralen schoot door het dakvenster en be neden licht ontstak in buurman's kippenren, begon buurman s haan z n eerste morgen groet te brengen aan de nog slapende buurt. Dat hoorde de terdood veroordeelde Bar nevelder. Hij rekte zich, stak den kop om hoog en beantwoordde vriendelijk de groe ten van den rasgenoot beneden hem. Kobus' wederhelft wordt wakker, wat is dat? Hanengekraai? Zeker weer dat ver velend mormel van buurman, hoorde ze en sloot weer de oogen. Doch daar begon de gepnjskaarte, ras echte Barnevelder opnieuw. V rouw" Kobus richtte zich in bed op. Maar dat geluid kwam van boven, van den zolder. Ze spitste de ooren. Voor de derde maal kulekuude Barneveid. Vrouw Kobus vliegt het bed uit naar-den zolder En jawel, daar ontdekt zij sinjeur. Woedend weer naar beneden. Ze vliegt naar t bed, waarin Kobus, die van den prins geen kwaad weet, zalig te dutten ligt. ge£!t hem een por in de ribben er. nijdigt: „Lam meling, zeg, hoe komt diejen haan op zolder in die" kist? Waor hedde dét beest vandaan gehaalt. 'We herame zoo unnen mérregen wekker nie noodig. Veuruit, oe aangekleed en de deur uit mit dèt mormel. „Jao, mar wèfke, luister nou is. Ik heb um geprijskaart." „Ge hedi nie noodig te prijskaarte Bewaa.t oe cente liever Er uit, zeg ik, er uit! Diejen haan mot de zolder af en naor buiten „Maar laot um ons nou bewaore tot den Zondag en dan soep van kooke. „Schei mar uit mit oew gezanik lk most van jou hapensoep kooke. Witte ut nou, vervelende vent. Kobus het bed uit. Haastig kleedde ie zich aan en ging naar boven den haan halen Om half zeven stond ie al met z n ras echt dier op straat. Uit baloorigheid verkocht ie um aan een vroegen voorbijganger voor zeven stuivers; waarvoor ie 'n paar rolletjes zware pruim kocht. Toen ging ie wee naar binnen. Vrouw Kobus: „En wor is oewen haan nou. Bende um al kwijt. Waor hedde um zó gauw gelaote Kobus zei niks maar toonde alleen z n rolletjes pruimtabak. Maar in zich zelf zwoer hij plechtig: Al prijskaart ik nog honderdmaal, nooit wil ik een haan meer. Op het Engelsche stoomschip „Agapenor" liggende in de IJselhaven, te Rotterdam, is Donderdag een luchtkoker naar beneden ge vallen, welke ongelukkigerwijze den 64-ja- rigen J. de B. trof, die een van de winches stond te bedienen. De man werd met de borst tegen de winch gedrukt, waardoor hij inwendige kneuzingen bekwam. Hij is naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Te Venlo is aangehouden de landbouwer W. O. uit Leuth, vroeger wonende te Swal- men op de Hoeve de Lang, als verdacht van verduistering. Zijn aanhouding werd in 1923 ve-zocht door de Rechtbank te Roermond, Sedert dieri was hij voortvluchtig. ken, Dr. Hermanides constateerde hartver lamming. 't Was om het goud en platina te doen. In den nacht van 15 op 16 April, is met behulp van een valschen sleutel ingebroken bij den tandarts K. aan de Diergaardelaan te Rotterdam. Uit een kast is een geldk stje gestolen met 100. Uit de operatie-kamer zijn niet minder dan 3000 stuks ianden on.- vreemd; 200 tfcnden waren voorz en van een platina st-ft, de overige 2800 van een gou den stift. Verschillende kasten en lessenaars zijn voorts nog opengebroken, doch daaruit wordt niets vermist. Zooals bekend, zit er met veel voortgang in de zaak der Portugeesche bankbiljetten- Het ligt voor de hand. dat men verklarin gen van getu gen uit Po-tugal noodi-s heeft om hier de zaak te kunnen constiueeren. Het schijnt met deze verklaringen niet zoo vlot te loopen als wenschelijk is. In ver band hiermee is. naar bet Vad. verneem;, mr. Baudu n, de officier die de zaak be handelt, naar Portugal vertrokken. Tijdens de gymnastiekles aan de R. K. school voor M.U.L.O. onderwijs te Apel doorn, zakte een der leerlingen, A. van t Erve, plotseling ineen. Toen men hem op- lachèn""doch"de' 7n het water spartelende nam, waren de levensgeesten reeds gewe- LEEUWARDEN, 16 April. Vee. Aange voerd 130 stieren 100—480; ossen; 580 vette koeien 200—450, per K.G. 0.80— 1.10; 2373 melk- en kelfkoeien 200480; 115 vette kalveren 40-85, 322 pinken 75 165, 533 nuchtere kalveren 613, 340 vette schapen 28—45; 193 weideschapen 20—30; 254 lammeren 11—14; 634 vette varkens 60160, per K.G. 0.680.80; 54 magere varkens 3065; 435 vette big gen 13—22; 20 paarden, 42 bokken. De handel in gebruiksvee en weidevee was sleepende; in vette koeien langzaam; in stie„ ren traag; vette kalveren en nuchtere kalve ren lager; zware varkens 'ager; zouters ei Londensche varkens flauwer; wolvee traag Eieren. Aanvoer 52.000 kippen 56.50; 5000 eenden 5.506. UTRECHT, 16 April. Kaas. Aangevoerd 73 partijen, te zamen 20.440 K.G. Prijzen le soort f 42—44. 2e soort 38—41, rijksmeri 42 AMSTERDAM, 16 April. Aardappelen Zeeuwsche bonte 4.254.50, id. blauw- 3.804, id. Eigenheimers 2.702.75, id Roode Star 2.50—2.70. id. roodbonten 3.503.60; Friesche Borgers 2.102.50, id. Roodstar 2.50—2.60, id. Bravo's 3.15— 3.25; Noord-Hollandsche blauwe 2.402.50; Zeeuwsche Eigenheimer poters 1.401 60, id. blauwe poters 1-1.5C'. id. bonte poters 11.50; Anna Paulowna Zandaardappelen 4.50, alles per hl. Winter Malta-aardappe len 1920 per 100 K.G. ALKMAAR, 16 April. Kaas. Ter markt waren 140 stapels, wegende 150.000 K.G, Fabriekskaas, kleine 43/4, commissie 43, middelbare boerenkaas, kleine 45, commissie 45. Handel matig. BUINEN, 15 April. Op de jaarmarkt waren aangevoerd: 521 koeien van 180325, 100 pinken van 150225, 87 kalveren van 41100, 10 geiten van 1020. Handel traag. LEEUWARÖEN, 16 April. Boter. Aanvoer 165/3 en 115/6 v. Mijn hoogste prijs 1.93, middelprijs 1.87, laagste 1.65. Veiling hoogste prijs 1.77, laagste 1.50. notee ring van de commissie 1.89. Commissie Bond van Coöp. Zuivelfabr. 1.91. Kaas. Sleutelkaas 0.270.47, Nagelkaas 0.080.32, Goudsche 0.160.59, Edam mer 0.23—0.81. Aanvoer 44.734 K.G. OUDEWATER. - Spinaz e 6—7 per K.G.; Sla 45 per krop; Boter 8088; Eieren 5.105.90; Eendeieren 5,105.20. Aanvoer 3875 stuks. RIJNZATERWOUDE, 15 April. Aanvoer 4983 kippeneieren, 5.105.75, eenden eieren 1325 stuks, 5.155.60, kalkoen eieren 47 ct. per stuk. Boter 7485 ct. per Vi k.g.; spinazie 1719 ct. per kilo. LEIMUIDEN, 15 April. Aanvoer 2356 kip peneieren, prijs 55.60, 1359 eendeneieren prijs 4.755.05, 10 ganzeneieren 1820 ct. per stuk, krieleieren 2 ct. per stuk; ko nijnen 2.103, jonge konijnen 65 ct. per stuk, weiboter 1.701.75, grasboter 2 2.10, per kilo; Leidsche kaas 5.25, Edam merkaas 2.50, per stuk; Goudsche kaas (Rijksme-k) 9092 ct. per kilo; peen 1618 ct. per bos. GOUDA, 16 April 1926. Coop Tuiniersver. „Gouda en Omstreken". Spinazie 5.40 11.10; Postelein 3944; Zuring 68. alles per 100 K.G. Kropsla le soort 3 7.20; id. 2e soort 0.604; alles per 100 stuks. Rabarher 2.7010.80; Radijs 2.80 4.70; Raapstelen 1.Wortelen 628; Selderie 0.70—2.80; Prei 2.30—4.60: alles per 100 bos. Slavellen 0,190.54. alles per kist. 145. Stil slopen Boefie en Foefie nader enze gooiden ieder een handvol kleine kei steentjes in het kostbare beslag. Wat zouden de gasten van baas Mouton straks lekker eten! 't Werd een goede tijd voor de tandendoklers. 146. In één van de hokjes zaten meneer en mevrouw Fox van Kefferenburg. Zij waren def tige handelaars in beendermeel, maar met de kermis smaakte zoo'n bordje poffertjes toch we! lekker. Ze zagen er werkelijk heerlijk uit. 147. Meneer Fox kauwde op zijn eerste poffertje en er knar ste iets tusschen zijn kiezen. Mfevrouw Fox zoog op haar eerste poffertje en langs haar gehemelte schuurde iets dat scherp en hard was. En wat een vieze moddersmaak kregen ze in hun mond! 148, Heel erg boos snelden ze dadelijk naar juffrouw Schaap. En ze zeiden, dat het een schandaal was om een fat soenlijken bond zcó te tractee- •en. Ze verlangden hun geld erug en zouden de bedriegerij overal bekend maken. l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 13