Backs n Stadsnieuws Griep Bakpoeder MUZIEK. Staking in 't zicht? Gemeentezaken. Een brutaal heer. Feestavond Kinderkoor. „Polyhymnia." Johan de Breuk, f Haarlemsche Voetbalbond. Overzïcnt. INGEZONDEN. Het St. Franciscus Liefdewerk in de Zoetestraat alhier UIT ONZE OOST. Bandiir te Padamen amztreken BISCUITTAART Dr-OeS-ker's - c~ Roemeen te Rotterdam gedood. Mannenkoor „Caecilia". De beteekems van dit concert lag voor ons in de voorbeeldige vertolking van Dresden's „Boerenfeest' Men zou van dit prachtvol toonwerk véél kunnen vertellen en toch wei nig zeggen. Want het is een zpó belangrijk werk, niet in de eerste plaats om technische dingen, maar om de belicnting van Brede- ro's stukje volksleven, dat men er, evenals tot onze Ostade's, telkens naar moet terug- keeren. Ik vond het dan ook heel jammer, dat men het heele werk nog niet eens bisseerde. Dit zou zeker zijn technische bezwaren heb ben gehad, maar bij een koor van krachtige kloeke zangers als van Caecilia waren zij niet onoverkomelijk geweest. Het koor heeft nu voor haar komende concerten de zeker heid, dat het door een herhaling van dit kostelijke werk van Se n Dresden een groote aantrekkingskracht zal oefenen op dat deel van het publiek, dat fijne geestigheid en karaktervolle volkskunst weet te onderschei den van weeïge romantiekerigheid en ge- lredertafel. Want het is ons weer duidelijk gebleken, dat dit publiek de muziek van Bonset de juiste omkleeding vindt voor het goede vers van Nico van Suchtelen. Het heeft niet de barre nonsens gemerkt, die in deze muziek zich wil doen gelden ais door deze verzen waarlijk Geïnspireerd; als bij „overal springen er wemelingen van vreug den, als zingende kinderen, dansend te voren" de muziek maar hupt en springt in een triviaal metrum. Maar 't belachelijkst wordt ze pas, als na al dit dom gedoe „weder om de ernst haar intrede doet." Dan kan men zich stil verkneukelen om 't bewust-zijn hoe de muzikale grappenmaker het gce-pu- bliek koekjes en suikergoed voorzet en dit zich als kleine kinderen een over-verzadiging eet. Die componist toch, die oolijkertDeze man van de prikkellectuur, die aan da voor deuren der volksbuurten reeds lang geen belangstelling meer vindt, hij kiest het terrein der muziek en herovert in de concertzaal, wat hij verloor aan de straatdeur. Wordt het geen tijd, dat onze Jan Veth ook hier zijn gaven in dienst slelt, om door een kiare en sprekende parodie het sullig publiek wakker te maken Macr och, wat zal 't helpen Deed niet reeds Mozart des gelijks, toen hij in zijn „musikalischer Spasz" de instrumentaalmuziek van vele zijner tijd encoten in't ware licht stelde? De successen die onze zangwedstrijden nog steeds beleven, zijn ons door de tegen stelling tusschen beide evencenoemde com posities Dresden's „Boerenfeest" en Bon- set's „Hymne aan den morgen" nu niet meer onverklaarbaar. Het goe-publiek, laat ons het nog maar eens herhalen, mist gewoonweg de gave des onderscheids Dat bleek ons weer bij het spel van den violist, toen hij het concert van Ernst speelde. Op zich zelf is het niet zoo héél erg, als deze muzikale snijkoek nog eens wordt opgedischtmen mag dan eischen dat zij goed doorjakken is. De heer Lody Laguna speelde heel den opzet van dit stuk, zonder te voldoen aan den allereersten eisch, dien men toch ook in Ernst's tijd stelde aan het vioolspel zuiverheid van intonatie. En ik verdac.it hem zeer sterk, dat hij 't zelf niet merkte, hoezeer die zuiverheid in 't ge drang kwam in zijn octaven- en accoorden- spe!. Totdat hij zich in zijn hoogst gelukkig flageoletspel bij Paganini de violist toonde voor wien de juist applicatuur geen probleem is. Hij rekte het programma nog door daar aan toe te voegen drie stukken van de hand zijns partners, Jacob Bijster. Het speet ons, dat hij deze stukken niet met meer calore, wat grooter toewijding voordroeg. Was het all'improvista Hij speelde ze van het blad. Bij „Souvenir" werd zijn spel ontsierd door een zeer kwistig vibrato. Over de heeren Rient van Santen en Van den Sigtenhorst Meyer behoeven wij alleen te zeggen, dat de mooie herinneringen, die ons van vorige concerten zoowel hier te Haarlem als te Amsterdam zijn bijgebleven, weder werden verlevendigd. Hun samenwer king is als altijd een sterk gespannen musi- ceeren. Chausson en Franck waren daar voorbeelden van. Jammer alweer, dat in -de Italiaansche zangen hun greep niet hooger reikte dan de zéér en zéér middelmatige Santoliquido en Zandonai (al had de laatste de verdienstelijke Ada Negri tot dichteres). Beide een imitatie van Tosti-op-zijn-slechtst. Zij hadden een uitbundig succes. De zanger moge zijn Italiaansche vocalen grondig her zien de tusschenklanken tusschen aperto en chiuso onderscheiden zijn Italiaansch ongunstig van zijn zeer zuiver ingesteld Fransch. Met Verhey's Allerzielendag besloot Caeci lia dit goed bezochte concert, waar ook Hoo- gerwerf's „O heilgen" een herhaling vond die getuigde van groote toewijding bij de zangers. G. J. K Joliannes da Breuk, f Het „Wkbld. voor BI. C", orgaan der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur waar van de heer de Breuk vele jaren secretaris penningmeester was schrijft Onverwacht is Donderdagmorgen in den trein van Haa-lem nar Amsterdam over leden de heer Johs. de Breuk. Deze tijding, die ons tijdens het gereedmaken van c'it nummer bereikt, zal m vakkringen met ont steltenis worden ontvangen. Wei was in de laatste jaren zijn gezondheidstoestand niet zoo best meer, toch was de heer De Breuk nog kras voor zijn jaren hij bereikte den 73-jarisen leeftijd en niemand zal een zoo plotseling sterven verwacht hebben, behou dens een enkele, die in den laatsten tijd met hem in aanraking kwam en die wist van de van tijd tot tijd terugkeerende ongesteld heden, waarvan de laatste, hem plotseling hedenmorgen overviel. De oud-alsemeen secreta-is-pennmgmees- ter, het Eereüd der Alg. Vereeniring voor Bloembollencultuur, Johannes d Breuk, heeft het geheele vak gedurende een lange reeks van jaren aan zich verplicht. Reeds in 1878 werd hij in het Hoofdbestuur dezer vereeniging gekozen en aanvaardde hij het penningmeesterschap. *In November 1890 stierf de heer D. Bakker, die vanaf de op richting der vereeniging haar als Secretaris had gediend, en door de Maartvergadering van 1891 werd de heer De Breuk tot alge meen secretaris-penningmeester benoemd. Dit is hij gedurende 20 jaar tot 1 April 1911 gebleven. Ons blad beeft van zijn eerste nummer dat op 5 Juli 1980 verscheen, onder zijn leiding gestaan tot 30 Juli 1911 in welk nummer de heer De Breuk afscheid nam van zijn lerers. Een voile ig bericht over den belang rijken leven loop van dezen man, belangrijk ook onicat hij ten nauwste met cien van c_e ve.eenigin t en het vak is samengeweven, worcie heden niet van ens verwacht. De omvang van den arbeid van den heer De Breuk eischt dat zijn nagedachtenis door ons in eere wordt gehouden wij stellen ons voor in ons volgend nummer onzen lezers zijn persoon en werk in herinnering te brengen en Influenza ka-. men net beste bestrijden door gebruik der Sanapirin Tabletten (Mijnhardt Glazen buisje /5 ct. Bij Apoth. en Drogisten Het plotselinge verscheiden van dezen m vakkringen overbekende en zeer beminde persoonlijkheid en de omstandigheden waar onder hij werd weggenomen, wettigen het volkomen, c!at wij voor heden volstaan met een korten afscheidsgroet. De heer De Breuk genoot in deze stad, het geheele bloem bollendistrict en daarbuiten, algemeene sym pathie en groote waardeering. Een man, die al zijn kracht en toewijding schonk aan de zaak die hij diende en waarbij hij nimmer zichzelf op den voorgrond plaatste. Zijn liefde voor ons vak bleef ievendig tot op het laatst toe, getuige zijn binnenstappen op onze Bloe- menkeuringen van 6 en 12 April j.l. Nimmer verflauwde zijn belangstelling voor den in houd van ons blad en den arbeid onzer ver eeniging. Bij de Amsterdamsche Ballast Maatschap pij werd sedert geruiiren tijd, door de af delingen Amsterdam en IJmuiden, van den Tentralen Bond van Haven- xn Transport arbeiders, waarin vrijwel al het varend per soneel van genoemde maatschappij georga niseerd is, een actie gevoerd voor eenige verbetering in de positie van dat personeel Met name werd gevraagd een regeling hij ziekte, een vacantieregeling en een re geling van ontslag bij vorst De tot heden gevoerde onderhandelingen hebben echter geen resultaat opgeleverd en 'hans is, door de af deelingen een ultima tum gesteld, dat heden afloopt. Als de di- -ectie dus uiterlijk vandaag niet bereid is definitieve toezeggingen te doen, dan is Maandag de staking van het varend perso neel der A. B. M. een feit. Deze actie omvat ongeveer 80 personen waarvan 36 man op het traject IJmuideii- Amsterdam varen en te IJmuiden aange sloten zijn. Voor de distributie door de sfad zorgen 40 a 45 personen, die in de aid. Am sterdam vereanigd zijn. Met het oog op het gereed maken van het nieuwe Stadion'te Amsterdam, kan niet op een langdurige staking gerekend worden B. en W. stellen voor de rekening van inkomsten en uitgaven der goederen van de voormalige corperatiën van neringen, am bachten en bedrijven voed te keuren en het voordeeiig saldo af f 879.38 te doen storten in de gemeentekas. Voo-loooig vast te stellen de balans en ver lies- en winstrekening per 31 December 1925 van den Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haa* lem, sluitend met een batig saldo van f 4.025, 14 J4. De begrooting voor het jaar 1926, betref fende de 44 arbeiderswoningen aan en nabij de Merovingerstraat, voor den bouw waar van bij zijn genoemd besluit aan de Woning- bouwvereeniging „Zorgvliet" financieele steun is toegekend, goed te keuren, zooals deze den 26sten Maart 1926 bij Burgemeester e Wethouders is ingekomen Goed te keuren de rekening en verant woording over 1925 van het le, 2e, 3e en 4e douche-badhuis, ingediend door de Af- deeling Haarlem der Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" en de noo- dige subsidie te verleenen om de rekeningen sluitend te maken. SPAARKAS „ST. NICOLAAS." Gisterenavond hield de spaarkas „St. Nicoiaas" in de groote zaal van „St. Bavo" een grooten propaganda-feestavond. De voorzitter, de heer Castricum, opende te ruim acht uur de bijeenkomst met den christelijken groet. Na een welkomstwoord aan de aanwezigen, in het bijzonder aan Gebr. Boesnach uit Rotterdam, de humoristen van den avond, deelde spr. o. m. mede, dat in de laatste vijf jaren door het bestuur een andere richting is ingeslagen, met het doel een reser vefonds te kweeken, om over te kunnen gaan tot het zelf aankoopen van brandstoffen, Spr. spoorde aan, trouw iedere week de betalingen te doen. Op het oogemblik bezit het reserve fonds f 5000.en is het, door rentekwee- king daarvan, mogelijk 10 pet. van het bedrag der aandeelen te kunnen bijschrijven en daa renboven nog f 2.per aandeel daaraan toe te kunnen voegen, zoodat de aandeelen per lid nu tot circa f 15.gebracht zijn. Dinsdag 20 April zal er eene ledenvergade ring Worden gehouden aan de diverse pun ten nader te behandelen. Met „De Wereldreizigers" traden nu Ge broeders. Boesnach op, waarmede zij veel succes oogstten doch niet minder succes had den zij met de extra coupletten, welke zij daarna gaven, speciaal betrekking hebbend op de Spaarkas, waarbij in het bijzonder werden genoemd de heer Castricum als voorzitter en de heer Spruijt als secreta ris-penningmeester en verder ook de overige bestuursleden. Deze coupletten oogstten een daverend applaus. Ook de overige nummers, welke door het duo werden gegeven, vielen zeer in den smaak en voorzeker mag gezegd worden dat het bestuur van „St. Nicoiaas" door het engageeren van dit duo een zeer gelukkige keus heeft gedaan. Een gezellige jasz-band hield tusschen de diverse voorbrachten de aangename stem ming er in. Met een dankwoord en den chr. groet werd de avond besloten. Tot dusver is de politie er nog niet in geslaagd, den reiziger K. van de N.V. Olie industrie te W'veer. op te sporen, die 'n be drag van circa 18.000 voor genoemde firma had geinezsscerd en met deze aan zienlijke som naar het buitenland is ge vlucht. Het toppunt van brutaliteit is echter wel, dat de voortvluchtige, die ook wel kantoorwerkzaamheden verrichtte, uit het buitenland aan de firma bericht heeft ge zonden, welke wissels hij zich toegeëigend heeft. Als motief voor zijn bericht merkte hij sarcastisch op, dat door deze mededee- ing de boeken der firma, na afschrijving der geïnde wissels, wederom perfect in orde zouden zijn. Donderdagavond werd in gebouw „Olym- éia" de jaarlijksche Feestavond gehouden van het Kinderkoor „Polyhymnia." Nadat de avond was geopend, crad de heer Pref. Antonini op als Goochelaar en deed de kinderen verbaasd staan over zijn verschil lende experimenten. Vooral door de wijze, waarop hij uit de verschillende kleeding- stukken, ja, zelfs uit de haren der kinderen, geldstukken te voorschijn haalde, waren zij ten zeerste verrast. Het hoogetpunt van den avond bereikte Prof. Antonini met zijn sprekende pop „August". Met de meest gespannen aandacht werden de schalksche en ondeugende ant woorden en gezegden van de pop gevolgd en werd daarom hartelijk gelachen, Tot slot vergastte Prof Antonini de kin deren op een zeer goede vertooning van de oud Hcllandsche poppenkast Een herhaald hartelijk applaus bewees, dat Prof. Antonini de harten aller kinderen vol komen gewonnen had. Het optreden van Prof. Antonini werd af gewisseld door het ronddienen van enkele ververschingen en versnaperingen. Naar wij vernemen zal de begrafenis van het stoffelijk overschot van den heer Joh de Breuk plaats hebben op Maandag 19 April a.s., des morgens te 12 uur op de Oude Begraafulaats. ingang Schoterweg. De wedstrijden van den vorigen Zondag waren zeer belangrijk. De demi-finale om den Beker bracht geen, verrassingen. Wel komt de groote 51 overwinning van V. V. H. op Hillegom eenigszins onverwacht, maar de verrassing beperkt zich hier af- leen tot het grooteverschil waarmede het oude V. V. H. wist te winnen Dat het spel van de biauw-wit gestreepten beter is, dan dat van Hillegom, zal wel. niemand willen betwisten. Wat mij den laatsten tijd opvalt is het veelvuldig klagen over het overdre ven forsche spel van de HJlegommers. Eenige jaren geleden had deze zuidelijke club gecn^ al te goede naam wat hetreft haar speelwijze. Destijds is er echter een groote verbetering ingetreden, voornamelijk door toedoen van het bestuur van den H V. B. Laat het bestuur van Hillegom er om denken, dat de goede naam van de laatste jaren gehandhaafd blijft. De tweede Bekerwedstrijd "ging tusschen Haarlem 3 en Zandvoort 2 en zooals ik in mijn vorig overzicht schreef, heeft Haarlem 3 het makkelijk gehad. Met 50 werd van het zwakke Zandvoort 2 gewonnen. Dat het verschil niet grooter werd, was een gevolg van de lusteloosheid der Haarlem-spelers om meer doelpunten te maken. Zoo zullen wij in den eindstrijd dus V. V. H. en Haar lem 3 tegenover elkaar zien. Dit is de eer ste keer dat eerstgenoemde vereeniging het zoover brengt. Voor de promotie-competitie waren alle vier tweede klas kampioenen in actie. Zoo als ik vorige week voorspelde is uitgekomen ook. De strijd tusschen Stormveld en Ken- nemers 2 is zeer spannend geworden, 44 was het eindresultaat. Aurora 2 begon deze competitie het best. Met 2—1 wisten de onthouders van Zandvoort 4 te winnen. Wel is de overwinning klein, maar voor Aurora 2 zijn de 2 punten hoofdzaak en die zijn binnen. Van de 3e klas kampioenen speelden in elke groep 2 elftallen, terwijl in beide wedstrijden de eer werd gedeeld. Voor groep 1 ontmoetten elkaar Blcemen- daal 3 en I. V. O. 3 (uitslag 22) en voor g'ocp 2 bekampten V. O. G. en V. S. V. 3 elkaar met resultaat een 11 uitslag. In afdeeling la speelden E. D. O. 4 en Schoten 2a heide hun laatsten wedstrijd. De E. D, O.'ers beëindigden de competitie zooals zij hem begonnen zijn, n.l. met een overwinning met maar liefst 82 moest Schoten 2a het onderspit delven In IB Won Haarlem 3, zooals hiervoor reeds is vermeld met 50 van Zandvoort 2. De Haarlem-veteranen verloren met 31 van H. F. C. 4 hetgeen gewis een streep door de rekening van genoemde roodbroe- 1 ken beteekent. Door deze overwinning is 1 H. F. C. 4 zoo goed als buiten deg~adatie- gevaar, terwijl de toestand van de Haar lem-Vet. zich ernstig laat aanzien. De wedstrijd E. D. O. 3Bennebroek werd een kwartier voor het einde gestaakt dooi den scheidsrechter met goedvinden van bei de partijen, doordat een E. D. O.-speler een eenigszins ernstige beenverwonding opliep. De stand was 31 voor Bennebroek, maar niettemin zal de heele wedstrijd moe ten worden overgespeeld. Waarschijnlijk was het in bovengenoemd geval beter ge weest den wedstrijd uit te spelen. Het programma voor morgen, in verband met den wedstrijd, tusschen 2 proefelftalleh zijn er noodwendig eenige' van de reeds gepubliceerde wedstrijden uitgesteld moeten worden, In afdeeling 1B gaan de wedstrijden H. F. C. 4Bloemendaal 2 en HillegomE. D. O. door, In beide ontmoetingen zullen de ontvangende elftallen de onvaste kans op de overwinning hebben, ofschoon Bloemen daal 2 wel in staat geacht kan worden 1 puntje te bemachtigen Voor de promotie-competitie van de 2e klassers ontmoeten Aurora 2 en Kennemers 2 elkaar op 't terrein van Bloermndaal. Beide elftallen zijn ernstige candidaten voor de eerste klas. Indien Aurora 2 ook dezen wedstrijd weet te winnen, zullen zij een flink eind gvorderd zijn in de richting van de eerste klas. Ik houd het evenwel op een verdeeling der punten. Van de derde klas-kampioenen ontmoe ten elkaar, in groep I Hillegom 2 en I. V. O. 3 p 't terrein van V. O. G. terwijl'in groep 2 Bloemendaal 4 en V. O. G. elkaar bestrijden op 't. I. V. O.-terrein. Hillegom en V O. 6. lijken mij de waarschijnlijke overwinnaars. Nu iets over den reeds medegedeelden wedstrijd tusschen 2 proef-elftailen van den Haarlemschen Voetbalbond. Zooals eik jaar het geval is, zullen ook dit keer aan het einde van het seizoen door het vertegen woordigend H. V. B.-elftal eenige wedstrij den worden gespeeld. Reeds 25 April zal op het H. F. C.-terrein den bondenwed strijd Haarlemden Haag plaats vinden, terwijl 9 en 16 Mei op twee verschillende plaat-en in Noord-Holland het tournooi om den Bondsbeker zal plaats vinden tusschen den Amsterdamschen V. B., den Noordhol- landschen V. B., den Leidschen V. B. en den Haarlcmschen V. B. Het is de laatste jaren gewoonte geworden dat ons elftal in dergelijke wedstrijden een zeer goed figuur slaat, zoodat wij om teleurstelk'ng te voor komen verplicht zijn met zoo'n sterk moge lijk elftal uit te komen Daarom heeft ds ijve-ige elftal-commissie besloten eerst een wedstri'd te doen spelen tusschen twee proefelftallen, om op deze manier zooveel mogelük goede soelers aan het werk te zien. De samenste'J'ng van deze elftallen gaat lang niet makkeli'k. Elk jaa- hebben wij in dsn paatselijken bond met nieuw ma teriaal te doen, te-wijl in de meeste geval len de spelers welke een vorig jaar in het bonds'elftal uitkwamen, niet meer beschik baar ziin, doordat zij in Sen N. V. B. uit komen. In de gekozen pvoef-elftallen ko men dan ook maar 2 spelers voor, welke het vorig jaar onzen bondseer verdedigden, n.l. M. Buisink van I. V. O. en Ch. Klerk van Haariem, De elftallen zijn als volgt samengesteld: A Saeys, I. V. O. M. Buisink, I. V O,; A..H. Bakker, Benne broek; M de Boer, Stormvogels; V v. d. Li'cke, Haarlem; A, Molenaa-, Haariem; P. Poepe-rnans, Haarlem; TI. Geur's, Schoten; J. v. P I, Sto-mveld; Ch. Klerk, Haarlem; W. Fortgens. Au-o-a. C. Lamp, H, F. C.; A. Pino, H. F C; J de Groot, V. V H.; J. Scheen, R. C. H.; A. Bcelen, Benreb-oek; J v Dijk, Hillego-n; W. Vreeken, I. V. O.; R. Steenken, R. C. H; N. Nagtzaam, Haarlem; B. IT. Wempe, R. C. H.; J. Hoeben, Haarlem. Het lijkt mij dat de commissie een zeer goede keuze heeft gedaan, zoodat er dan ook na den wedstrijd wel een sterk elftal samengesteld zal worden. De wedstrijd tus schen bovengenoemde elftallen wo>-dt ge speeld op het Haarlem-elftal en zal reeds om half elf aanvangen. Het bestuur van den H. V. B. heeft den toegangsprijs zeer laag gestrid n 1. 25 cent. Dat is de eerste plaats de clubgenocHn van de ge'-ozen snele-'s aanwez'g zullen z-':n soree'rt van zelf. maar daa-c-boven zullen neg velen, welke belang stellen in den F. V. B. v-n hun aanwezigheid b'ri'k geven. Dit heeft ons bewezen de wedstriid welke het vorig 'aa- op het Haarlem-veld werd gespeeld; dien ochtend waren een 600-tal bezoekers aan wezig. Nu zal wel op minstens evenveel worden gerekend. ,-D. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. DE WESTELIJKE UITBREIDING VAN HAARLEM. Ket is een verdienste van den heer Klem dat hij als ijverig Raadslid der stad Haarlem, nadat het verkeersrapport was verschenen, er niet bij wil gaan neerzitten, maar dat hij de wenschen daarin vervat, zoo mogelijk in daden wil omzetten. Althans de zaak door middel van zijn motie actueel tracht te hou den. Temeer is het te begrijpen, omdat aan het onderwerp in de motie belichaamd nog een ander gezichtspunt vastzit, n.l. de grenswij ziging van Haarlem, waarvan de heer Klein een groot voorstander is, omdat hij, naar ik wel eens vernomen hej, ook nog eens ver laging van belasting hoopt te krijgen, door het eventueel aanbrengen van Bloe nendaal- sche en Heemsteedsche dubbeltjes. Nadat de motie van den heer Klem dezer dagen bekend geworden was, kwam de Nieuwe Haar!. Courant met een beschouwing over den inhoud. Met die beschouwing is het ernst. Althans ik begrijp, dat het als zoo danig door de redactie is bedoeld en daarom dienen wij de zaak ook ernstig te bekijken. Al wensch ik de zaak dan ook te bekijken van een anderen kant dan de ,;N. H. C." Haarlem uitoreiden naar het westen, ja dat is al reeds lang een wensch. Maar een wensch welke nog maar altijd niet in vervul ling is gegaan. En dan altijd die lamme spoor dijk, waartegen je van den Oostkant altijd op zit te kijken en waar je bovendien tegen op moet klauteren om in het begeerde luilek kerland in casu Bioetr.endaÉ te kijken. Die spoordijk is nog niet zoo erg. Desnoods nog wat hooger. Maar als je dan zoo hier en daar maar enkele gaten krijgt waar je wat doorheen kan werken en waardoor je bij grenswijziging kan aantoonen dat de spoordijk geen beletsel is voor den westelijken groei der stad, omdat je zooveel viaducten in dien dijk hebt. Zoo meet ongeveer wel de gedachtengang ge weest zijn op het redactiebureau van de „N.'H. C." bij de verschijning van de motie- Klein. Haarlem moet alle hens aan dek zetten om dit miljoenenplan werkelijkheid te doen worden. De spoorbaan Haarlem-Rotterdam ver- hoogen. Viaducten aan Pijlslaan, Munters laan en Zandvoortschelaan. Maar nu de dui ten. De Maatschappij niet thuis, komt toch al te kort, kan niet. Denkt er niet over. Haar lem hooge belasting. Daarvoor is de trap veel te groot. We weten zelfs nog niet of het één of vier miljoen zal kosten. Maar dat is voor de redactie minder. Dan moeten er maar voor gespannen worden de gemeenten, die ten westen van de Spoorbaan liggen, n.l. Heemstede en indirect Bloemendaal. En dan maar uitgeput alle vernuft, dat een schijnbaar resultaat zou kunnen benaderen. Haarlem moet met Bloemendaal en Heem stede onderhandelen over een billijke verdee ling der kosten. Maar dan moet mijn inziens toch eerst vast staan dat er voor beide ge meenten belangen bij betrokken zijn. En dan onderhandelen met Haarlem. Daar weten ze in Bloemendaal van. Denk maar eens aan de Kleverlaan, de Hospesbrug enz. Maar gesteld eens, dat beide gemeenten er belang bij hadden, en dat ze een gedeelte van de kosten zouden betalen, dan zou er tóch nog alle kans blijven bestaan dat wan neer de zaak klaar was, de Regeering zou kjlnnen komen én zeggen hier Haarlem, b,ier heb je. uitbreiding van grondgebied, ook aan de Westzijde van de spoorbaan. Bloemendaal en Heemstede hebben wel mee betaald aan de verhooging van den spoordijk en de kostbare viaducten, maar je kunt nu ook in 'dat gedeelte gemakkelijk komen. Die betaling is nu eenmaal niet an ders. De belastingbetalers welke tot die bei de gemeenten blijven behooren zullen het eindje van den last wel dragen. Maar men moet het dan ook die beide gemeenten wat smakelijk maken en dat doet de Redactie ook, Bedenk toch eens wat een groot belang het voor jelui is, die mooie toe gangen tot de groote stad, waardoor de gron den duurder worden. Waardoor er binnen norten tijd honderdtallen van woningen zullen staan Bedenk eens dat Haarlem ook oetaait en dat ze er, zoolang door de grens- burgers in met geringe mate profiteeren van het natuurschoon in Bloemendaal Tonnen gouds zijn er door Bloemendaal en Heemstede besteed. Getuige 61. Bosch, Huis te Bloemendaal, terrein Hooge Duin- endaalsche weg, Groenendaal. Alleen voor de inwoners WeLieen, Deze mogen alleen in den vron van nun belastingen daarvoor rente, aflossing en onderhoud betalen. Daar voor in Hoofdzaak hebben wij '3 miljoen schuld. Door de ophooging van de spoor baan met z'n doorgangen zouden de ter reinen op Hee msteedsch en Bloe mendaalsch gebied in waarde vertienvoudigen Voor eerst komt dit alleen ten goede aan enkele grondeigenaren daar ter plaatse. Maar daar door zou de prijs van der) bouwgrond voor de ge neenschap ontzaglijk hoog worden, terwijl men daar volgens de redactie zou bouwen op de afgegraven zandplaat der duinen, in werkelijkheid nog diep in het pol derland zit, waar men waarschijnlijk even goed met de heimachine moet komen dan aan de oostzijde der spoorbaan. Ik weet niet of men in Haarle n zulke fancy prijzen voor bouwterrein geeft, maar hier in Bloe nendaal geeft men het liefst hee! weinig. Wat echter van beteekenis is voor het Houtvaartkwar- tier is nog niet van belang voor de ge neente in haar geheel. We hebben ons maar af te vragen of het een voordeel was voor de ge meente Schoten en Haarlemmerliede, dat er honderdtallen van woningen verrezen aan de grens dier ge meeaten. In den regel zijn dergeTjke uitwassen een blok aan het been. Het wordt voorgesteld of de geheele op hooging van den spoordijk een belang is voor de gemeente Heemstede en Bloemen daal. Welnu, wat de laatste betreft- zeg ik, laat ons als 't u belieft dien gordel van een spoorbaan, i^e behoede ons juist zoo uit stekend voo®hetgee.i wij vreezen. Het 'zou toch zoo gewenscht zijn, waar Haarlem en Bloemendaal twee gemeenten vormen met de meest uiteeiloopende bebouwing waar hei natuurschoon met veel offers zoo veel mogelijk wordt gespaard, ook door de be woners zelve dat de hooge regeering met de grensregeling van Haarlem daarmede eens, wat meer rekening hield. Dat wat de redactie beschouwde is juist de nachtmerrie voor veel Bloe mendalers, te vreezen dat men van deze gemeente wil maken een verlengstuk van de stad. En daarvoor is dè spoorbaan in dezen toestand vooral de afsluitboom om op dit oogenblik erger te voorkomen. Het is altijd betoogd, de uitbreiding van Haarlem ligt niet in het westen, tenzij men die met miljoenen 'offers wil forceerea. De uitbrei ding van Haarle m ligt geheel in het Oosten. Daar is ook ruimte in overvloed en wordt geen schade toegebracht aan het karakter van een andere bebouwing. Het zal met deze beschouwing wei duidelijk zijn dat ik afgezien nog van den fiantieelen kant der zaak, voor de gedachte van de redactie der H.N.C. niets gevoel. En al zou Bloemendaal bij manier van spreken geld toe krijgen, zou ik het toch nog mosten ont raden. Ik geloof ook, dat de heer Klein, hoe goed ook bedoeld, de meening we! niet zal zijn toegedaan, dat zijn motie ten gevolge zal hebben en hij het beleven zal, dat hij nog eens onder genoemde spoorbaan op de aan geduide plaatsen zal doorwandelen. Overveen J. G. VAN KESSEL. Noot der Redactie Wij hebben dit heele, lange betoog opgenomen, niet omdat liet ons overtuigend toeschijnt, maar omdat nou ja, omdat het de heer J, G. v, Kessel, lid van BloemendaaTs raad is, die het ons toezond. Wij kunnen er echter heusch niet aan beginnen, er op te antwoorden. Wie, zooals de heer v. Kessel, zoozeer be vangen is door annexatie-angst, dat hij in een artikel om een spoordijk op te hoogen, een poging ziet om Bioenjendaal te annexee- ren, ziet de zaken niet zuiver genoeg meer orri een nuchter oordeel te vellen en vervalt in ongerijmdheden. Om maar iets te noemen! De heer v. Kes sel decreteert H'aariem mag zich niet naar het Westen uitbreiden. Haariem moet naar het Oosten bouwen Met welk recht jaagt de heer v. Kessel de Haarlemsche arbeiders de ongezonde, moerassige polders ten Oosten van Haarlem in en houdt hij ze weg van de zooveel vriendelijker en gezonder en in alle geval zooveel mooiere woonplaatsen aan den voet der duinen Waarom zou de heer van Kessel aan den voet der duinen mogen wonen en waarom andere Haarlemmers, waarom andere arbeiders niet Waar het betoog wemelt van dergelijke opvattingen lijkt het ons niet gewenscht er in bijzonderheden op. in te gaan. Zelden is krachtiger pleidooi geleverd vóór de noodzakelijkheid van annexatie als de heer v. Kessel hierboven doet. Het groote argument voor annexatie van Haar lem is altijd geweest dat het door de omlig- Daar zijn wij eer! Onze groote patroon St. Franciscus v. Assisië, arm geworden door vrijwilligen afstand van al zijn bezitin gen, ging, vertrouwend op de Goddelijke Voorzienigheid, van deur tot deur om een aalmoes voor het levensonderhoud van Hem en zijn medebreders Zijn Liefdewerk volgt hem hierin na door van huis tot huis bij Haarlems Katholieken te komen aanklop pen om ondersteuning voor zijn bescherme lingen. Wij hebben uw liefdegaven weer hard noodig! 23 Jongens zullen op Zondag 25 April hun le H. Communie doen. Een vijftal van hen heeft zoo pas het H. Doop sel mogen ontvangen. Wii brengen God hier openlijk dank, dat Hij onze zwakke pogingen zoo gezegend heeft. Wij staan nu echter weer voor financieele moeilijkheden. De ouders dezer gelukkige jongens kunnen of om werkeloosheid of om geringe verdiensten, soms met een groot ge zin, en om andere soortgelijke redenen, hun kind niet een voor dien grooten dag pas sende kleeding verschaffen. De Kas van ons liefdewerk heeft een treffende overeenkomst met de beurs van St Franciscus, ze is vaak leeg; ook nu. Daarom evenals de Armen yan Assisië, vertrouwend, dat de Goede God door milde gaven van weldoeners in onze dringende behoefte zal voorzien, doen wij hoopvol een beroep op de Katholieken van Haarlem, dat Zij ons toezenden een gelde lijk offertje, schoenen of kleederen voor onze le Communicanten. „Wie den Arme geeft, heeft God geleend", zegt het spreekwoord Mogelijk is dit gezeg de voor een onzer geloofs-genooten een be weegreden om een flinke leening met O. L., Heer te sluiten door de jongens geheel of gedeeltelijk te kleeden. Een ander spreekwoord luidt: „Aalmoe zen geven verarmt niet". Welnu elke gift hoe klein ook, in natura of in geld, wordt door ons dankbaar aanvaard en onfeilbaar rijk teruggegeven dor Hem, die door een en kel woord de aalmoes maakte tot een Ko ninklijke gift, den Koning der Koningen ge schonken. „Wat Gij den minste der Mijnen gedaan hebt, dat hebt 'gij aan Mij gedaan." Katholieken dezer stad, Steunt onze Stede lijke Missieactie bij gelegenheid van dit le Communiefeest door een groote of kleine bijdrage! Onze jongens bidden altijd, maar bijzon der op den morgen van 25 April a.s., dat God u loone. Giften kunnen worden bezorgd aan deze adressen Giro 98246. Pater Th. NOORDERMEER, N Groenmarkt 12. H, W, M. VAN OS, Ged. Oude Gracht 76. E, C, A. M. SCHLATMANN, Zijlweg 56 F BEAUFORT, Kinderhuisvest 49. S. MIDDELDORP, Ruychaverstraat 5, F. A. LAMPE, Gierstraat 29. Op Zondag 25 April a.s. zal in onze Kapel in de Zoetestraat het H. Sacrament ter aanbidding zijn uitgesteld van af half 12 tot half 4. Wij noodigen onze weldoeners uit in die uren een bezoek aan onze Kapel te brengen. wijziging deze terreinen niet onder beheer I gende ge meenten in hare vrije ontwikkeling van .haariem komen, ze er niets van terug ontvangen,^ terwijl gij een billijke baat be lasting kunt heffen en de overige belastin gen van al die bewoners zoo in de gemeente kassen vloeien Wanneer je dat alles zoo leest en er niet bij nadenkt, dan zou je in de verleiding komen een motie in te dienen bij den Gemeenteraad van Bloemendaal, om het door de redactie in uitzicht gestélde zoo spoedig mogelijk binnen te halen. Maar hier aan de andere zijde van de spoorbaan kunnen ze ook rekenen. Maar we zijn min der optimist. In tegenspraak met Uw pro fetie, dat iedereen de wenschelijkheid, wel zal toegeven, dat de spoorbaan omhoog moet, verklaart ondergeteekende en velen met mij dat het voor Bloemendaal althans geen nut heeft. Integendeel het behoedt ons voor hetgeen de redactie zou wenschen n.l dat er honderdtallen van woningen bin nen kort zouden verrijzen. Het voorbeeld van den Zijlweg is in dit verband al zeer ten onrechte ge.tozen, Als wij zien hoeveel jaren het goede breede via- düct aan den Zijlweg reeas bestaat en wij zien dat bijvoorbeeld de Hyacintnenlaan 30 jaar heeft noodig genad om bebouwd te worden en te komen in den toestand waar in ze nu is, welke bouw nog dateert van de laatste paar jaren, dan' kan men toch vooral niet spreken dat wanneer er een goede door gang kornt daarmede de bouw verzekerd is. Dat moeten wij in Bloemendaal juist niet hebben. De Kemel beware ons daarvoor. Kier komt mist het tegenstrijdige belang van Haarlem met zijn aaneengeregen wonin gen. en Bloemendaal als fraaie woonge- meente met een open cejouwing zoo duide lijk naar voren. Wil Bloemendaal haar ka rakter behouden dan moet het landelijk worden gehouden Wij moeten hier met heb ben, alles wat wij door een jaren geleden ge nomen raadsbesluit ter onzaliger ure- gekre gen. hebben, aan de viaduct aan de Delft nl. aaneengesloten bouw. Wil dat nu zeggen dat er geen plaats is voor een meer dich tere bebouwing in BI. voor arbeiders en middenstanders Neen, allerminst. Maar deze moeten ko men op de plaatsen waar ze het geheel niet schaden en dienen als stoffeering van de overige beoouwing. Dat Bloemendaal ver der zou .prcfiteeren van de verbeterde toe gangen naar de stad, is in orr.gekeerden z.n ook waar. Zie maareens op Zondagen en in den zomer, waar de-Kaarieapaae burgers, i.eeh trekken. Natuurlijiv de stadspoorten uit naar buiten. En het mag in dit verjano wel eens gezegd worden, waar ons altijd zoo wordt voorgenouden dat Bloemendaal pro fiteert van de stad Haarlem, (wat nu ook. j weer opgeld doet), dat de Haarlemsche wordt belemmerd. Het heele betoog van den heer v. K&ssel is een poging om de natuur lijke, gezonde ontwikkeling van Haarlem te belemmeren. noe jammer dat het gemeentebestuur van Bloemendaal die meening van den heer v. Kessel nimmer openlijk en openhartig zal onderschrijvenDan zou de Minister al spoedig overtuigd zijn dat dit heele gewest van Velsen tot Bennebroek toe onder één bestuur dient te worden gesteld omdat dit de eenige manier is om harmonieuse ontwik keling .van de heele streek mogelijk te ma ken. Wij schrijven dit niet omdat wij meenen dat de ophooging van den spoordijk ook maar iets te maken heeft met de annexatie. Dat de annexatie er met de haren wordt bijgesleept is niet onze schuld, maar de schuld van den heer v. Kessel, die in dat op zicht spoken ziet. Voor ons gold alleen de vraag is het ge wenscht voor Haarlem en voor de heele streek dat de spoordijk Haarlem-Rotter dam naar boven gaat of niet Op deze vraag zal ieder nuchter denkend mensch, hij zij Haarlemmer of niet ant woorden natuurlijk ja. Staat dat vast, dan komt op de tweede plaats de overweging op welke wijze moet dat gebeuren, en wie zal dat betalen? VIER M.ENSCHEN VERDRONKEN. LAAG GEDEELTE DER STAD ONDER WATER. DE SCHADE GETAXEERD OP 2 y2 a 3 TON. Een geweldige bandjir teisterde naar Aneta meldt, in den nacht van 15 op 16 April te Pa- dang, de hoofdplaats van de Residentie op Sumatra's westkust, en omstreken. Wegen, en bruggen werden zwaar beschadigd of ver nield. Het spoorwegverkeer naar de Padang- sche Bovenlanden is gestremd. Er zijij vier personen verdronken en twee huizen wegge spoeld. Onder angstwekkend geraas stortten de van de bergen komende bandjirs zich in zee. Padang werd geheel ia duister gehuld, daar de electriciteitsvoorzie.iiag defect geraakte. Het bandjir-kanaal ko.a het water niet af voeren. Het laag gelegen gedeelte der stad geraakte onder water. Toko's e:a pakhuizen bekwamen waterschade. De Portlandcement fabriek „Indaroeng" en een deel van het waterkanaal zijn "vernield. Talrijke aard stortingen hadden voorts plaats op weg naar den Soebangpas. De schade wordt getaxeerd op 2% a 3 ton, ongerekend de schade, be rokkend aan de wegen en diverse werken. In twaalf uur tijds viel er 370 m.M, water. naar OctkerVRecept, gebakken met een door Dr. Oetker op wetenschappciijken grondslag vervaardigd Bakpoeder, ttackin vervangt de Gist Men gaat onmiddellijk tot bakken over. het deeg rijst onder het bakken. Backin is zuinig in het gebruik en niet, zooals gist, aan bederf onderhevig. 8 eierenf QA& 400 gr. suiker„^.22 Va pakje Dr. Oetker's Vanillesuiker 0 027® 300 gr. tarwebloemO il V8 pakje Dr. Oetker's Backin 0.04 6 eetlepels water.. f 0.87»/, Bereiding Eierdooiers.suiker.Vanillesuiker en water worden tot room geroerd, dan voege men langzamerhand het met Backin vermeng» de meel bij en daarna het.stijfgeklopte eiwit Men vuile een met boter ingewreven spring* vorm met het bereide deeg en bakke deze taart in een mïtig verhitten oven ongeveer a/< uur. Vraagt gratis receptenboekje bij de Eenige Importeurs, E. Qslermann Con A'dam. Te 7 uur Vrij'dajJavond is in een pand aan den Plantageweg. te Rotterdam, een man door een revolverschot gedood. De 35-jari4e Roemeen H„ van meroep han- handelaar in scbeepsbenood.:4dheden, had in zijn pension' aan den Plantagewee het 23- iariS meisje A. B. op bezoek. Met dit meisje had H. den laatsten tijd veel omganiJ gehad. Eerst had men over gewone dingen ge sproken, waarna de Roemeen haar bii een kastje in zijn kamer riep en het meisje een revolver liet zien. „Het is een echte,'1 voegde liii er bij, maar het meisje maakte er een grapje van. „Het is een lor," zeide zii schertsend. „Zeker zoo'n din* van vijf cent." „Absoluut niet," voegde II. hieraan toe, „probeer hern maar eens." Het meisje haalde den haan over (niet in de richting van H.], doch de revolver ging riet af. „Richt nu de revolver hier maar eens op,'1 riep H. haar toe, op zijn slaap wijzend. Zij richtte daarop den revolver op den slaap van H„ trok den haan opnieuw over, en het schot ging af, H. stortte hierop doodelijk gewond neer. Het meisje vluchtte naar de voorkamer, waar ds pensionhouder woonde. Deze had het schot gehoord en toen het meisje "bij hem binnenvluchtte, heeft de man onmiddel lijk den Geneeskundigen Dienst gewaar schuwd. Het meisje werd in verzekerde bewaring gesteld en overgebracht naar het politie bureau. terwijl het lijk van den man werd vervoerd naar het ziekenhuis aan den Cooi- singel. Het meisje wordt niet vervolgd wegens mc*.'rd, maar wegens het veroorzaken van dood door schuld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 14