In en om Haarlem. Nog ee s: de geurende wateren in Haarlem BILJARTEN. ELCK WAT WILS TREKJES NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Zaterdag 17 April 1926 De gemeente Lisse heeft het hoekhuis gekocht van R. Molenaar, dat gelegen is JulianaRijksstraatweg, met de bedoeling het voorste huis van de 6, te doen ontruijnen, daar de monding van die straat te nauw is. De rioleering van het met Haarlemscli wintervuilnis gedempte gemeente vaartje te Spaarndam geeft opnieuw voor de omwonenden veel stank. De slaapkamerramen komen op deze vluinisbelt uit, zöoals op de foto te zien is. Smakelijk. „Oud Holland". Gisteravond werd in het R.-K. Vere,enigingsgebouw te IJmuiden de-ker mis „Oud Hollrjkd" geopend. Hierboven een overzicht van de zaal, die met groote kunstvaardigheid in een mooi oud Holiandsch Marktplein herschapen is. VRAGENBUS. RECHTZAKEN. Onbekend maakt onbemind. No. 441. Het is niet de eerste maal, dat wij over slinkende grachten en wateren in Haarlem schrijven. O.m. is door ons een interview gepubli ceerd over dit onderwerp met den heer Hoogenboom, den ingenieur van Rijnland en met een onzer deskundige Haarlemsche ge meente-ambtenaren. Opgelost is de moeilijke kwestie nog al- leiminst. Wel was de toestand verleden jaar nanmerkeliik beter dan andere iaren, dat moet dadelijk worden toegegeven, maar de klachten, die ons gemeentebestuur toch nog bereikten, deed een raadsbesluit groeien, waarin de Regeering werd uitgenoodigd een Staatscommissie te benoemen die den toestand van onze ^adswateren zal be^tu- deeren en zoo mogelijk middelen aangeven om verbetering aan tc brengen. De gedachte aan een Staatscommissie kwam voort uit de overweging, dat verbete ring moeilijk denkbaar was zonder mede werking van Rijnland, terwijl ook de ver ontreiniging van onze stadswateren door de omliggende gemeenten Heemstede en Bloe- mendaal niet onderschat moeten worden. Van de instelling van een Staatscommis sie zal intusschen niets komen. Qe Minister acht die niet noodij omdat het hier een kwestie van plaatselijk karakter betreft, niet algemeen genoeg dus om er de kosten en moeiten van een Staatscommissie aan te besteden. Thans is door de regeering advies ge vraagd van den Inspecteur der Volksge zondheid in dit ressort, den heer Romeijn. Deze zal aan de regeering over deze zaak rapporteeren. maar gereed is het onderzoek nog allerminst. De heer Romeijn vertelde ons. dat hij sinds 1 Januari met verlof is en pas 1 Juli weer in functie zal komen, maar zijn plaats vervanger, de heer de FouW. zet ook het onderzoek voort. Intusschen hokt de zaak. In October i.l. heeft de inspecteur reeds aan het gemeen tebestuur van Haarlem een verzoek om in lichtingen gezonden betreffende een aantal punten, die voor het geven van advies van belang zijn. Antwoord werd verzocht op een viertal vragen. Op één daarvan is een be vredigende missive gekomen, maar het ant woord op de andere drie wordt nog steeds afgewacht. Als Haarlem's gemeentebestuur prijs stelt op een spoedige afwikkeling van deze voor Haarlem toch wel urgente kwes tie, zou dan wat meer spoed in dezen wel aan te bevelen zijn! Of wil men zoo precies met zijn antwoorden zijn? Het is mogelijk, maar laat men ook dat niet over drijven. Als de inspecteur vraagt naar het aantal inwoners dat afval op de grachten afvoert, dan wordt een globale raming ver zocht. Het is dan niet noodig dit aantal pre cies te weten met mededeeling van bet aan tal volwassenen en kinderen, misschien zelfs of zjj zijn van het vrouwelijk of man nelijk geslacht. Dit schijnt men op Haarlem s stadhuis te meenen, maar dan kan de be antwoording nog heel wat tijd vorderen. Voordat het advies van den inspecteur Haarlems gemeentebestuur via den minis ter bereikt, zal er nog wel wat water loor het Spaarne gespuid zijn. En laat men nu dezen zomer, als de grachten geuren, niet maar weer de schuld op anderen schuiven, ant geheel vrijuit gaat ons gemeentebe- 'uur niet, gelijk uit het bovenstaande blijkt Het vraagstuk der waterverontreiniging reiniging is zeer belangrijk, en heeft cds vele pennen in beweging gebracht Edoende oplossingen zijn echter nog niet vonden. Zulk een oplossing zou b.y. een middel zijn, dat in staat stelde het veront reinigde water iri de grachten door een of andere chemische inwerking te reinigen. Wie het betere niet heeft moet het met iets minder goeds doen en zoo kunnen wii de opvatingen voor de verbeering van den toestand der Haarlemsche wateren in twee groepen indeelen. Een er van is een geheel nieuw riolee -ingsstelsel aan te leiden, zoodat geen af valwater en geen fecaliën meer in de stads grachten vloeien. Door een uitgebreid riolen ret zou de afval dan in het Spaarne gevoerd worden op een ount zeer noordelijk van de stad Haarlem, b.v. voorbij de gemeente Schoten nog. Dit denkbeeld zou eenige millioenen gulden kosten, zeker twee a drie millioen. maar het is de vraag of het euvel daarmede afdoende verholpen is. Zal de in het Noorder Buiten Spaarne afgevoerde af val weer niet terugvloeien naar de stad en ''aar weer verpestende stanken versprei den? Een andere vraag is of op den duur de Regeering goed kan blijven vinden, dat voortdurend én door Haarlem én door Zaan dam én door andere gemeenten op het Noordzeekanaal geloosd wordt. Amsterdam loost op het kanaal en ook Haarlem door middel van Spaarne en tot nu toe heeft de regeering zich daar niet tegen verzet. Maar bekend is. dat het Noordzeekanaal zeer verontreinigd wordt en de vraag rijst of de Re geering niet te' eeniger tijd tegen die ver ontreiniging zal opkomen. Vooral wanneer de Zuiderzee eenmaal gedempt zal zijn. Mocht dit het geval zijn, dan zou Haarlem wel eens verplicht kunnen zijn het vuil recht streeks naar de Noordzee door de duinen heen te voeren. Behalve dus dat een geheel nieuw riolee- ringsstelsel zeer duur is, garandeert het al lerminst een al<eheele opheffing van het euvel der kwalijk riekende grachten. Andere deskundigen meenen. dat Haar lcm met een minder kostbare oplossing kan volstaan. Deze oplossing lijkt veel op het beroemde ei van Columbus, waar wanneer deskundigen als de heer Hoogeboom van Rijnland en de heer Dumont, directeur van Openbare Werken te Haarlem, die hoogst simpele methode aanprijzen, dan behoeven leeken zich toch niet te schamen er ook mede voor den dag te komen Die eenvoudige oplossing is: intensief baggeren en spuien, telkens als dat noodig is. Niemand kan eer- zekeren, dat dan de stadswateren nimmer meer zullen geuren, maar stank zullen de grachten uitwasemen, ook als er het beste rioleeringsstcHel in Haarlem zijn zou. dat men kan uitdenken. Bij bepaalde weersge steldheid. b.v, als regen op komst is. zijn alle aan de lucht blootgestelde wateren on welriekend. Dat is niet te voorkomen, doch duurt slechts eenige uren, hoogstens een paar dagen. Intensief baggeren en op tijd spuien geeft echter een groote mate van zekerheid, dat er in Haarlem een dragelijke toestand zal heer- schen. Er was een tijd, dat in Haarlem in geen jare(n gebaggerd was in de grachten. Hier en daar borrelden de kluiten modder boven de wateroppervlakte en toch was men verwon derd dat de grachten stank verspreidden. Met spuien was het niet beter. Er scheen tusschen ons gemeentebestuur en 't bestuur van Rijn land misverstand op misverstand te ontstaan en te heerschen. De eensprak over onwelwil lendheid van den ander; de ander over ver zuimen van den anderen kant. Dat alles is verbeterd. Het spuien geschiedt regelmatig en wordt, voor zoover wij kunnen nagaan, op tijd aangevraagd. Dank zij de goede zor gen van den daarvoor aangestelden hoofd ambtenaar in Haarlem en de medewerking van Rünland is de toestand verleden jaar zomer heel wat dragelijker geweest dan vo rige jaren. Maar ol de grootst mogelijke efficiency wordt betracht bij het schoonhouden onzer stadsgrachten mag worden betwijfeld. Wij schreven, dat er gebaggerd moet wor den, intensief gebaggerd in onze grachten. Hoe is de practijk tot nu toe geweest? Door toevallige omstandigheden kan schrij- /er dezes er over oordeelen. Een jaar of drie geleden is men begonnen met baggeren nabij het Spaarne in den Kam persingel. Regelmatig, maar o, zoo langzaam, werd daarmede voortgegaan Langzaam aan naderde men de Kleine Houtbrug. toen de Groote Houtbrug. Hoe lang is het al weer kan worden met spuien en baggeren. Dit te meer omdat ten slotte dit kun nen wij wel op een briefje verzekeren 4e gemeenteraad toch een keus zal hebben te doen tusschen het aanleggen van een ge heel nieuw rioleeringsstelsel of het besteden van uiterst zorg aan de reinheid van onze grachten. 1) Een ander bewijs, dat aan onze grach ten niet voldoende aandacht gewiid wordt is het feit dat er zoo weinig geschuimd wordt. Door den inspecteur der Volksgezondheid is, om verbetering in den toestand te bren gen, aanbevolen regelmatig het drijvende vuil van het water af te scheppen. Deze rot tende stoffen verspreiden een weeïge lucht. Op den hoek van RaamsingeDracbt en Leidsche Vaart ligt nu al minstens 6 weken lang drijvend vuil, dat is ai dien tijd nog steeds niet afgeschuimd Dat voorbeeld laat geleden, dat de raad een crediet toestond voor vernieuwing van de schoeiing der Rasm- singelgracht, die door het baggeren was ver zakt! Een dezer dagen zagen wij de bagger machine in de Leidsche Vaart nabij de fa briek der firma Cohen v. d. Laan. Nog moeten aan de beurt komen de Nieuwe Gracht, de Schoter- en Kloppersingel en net Spaarne. Als het op dien voet doorgaat, dan zal de „Joh. de Breuk",, onze baggermachine, na een jaar of vijf, zes weer terug zijn !n den Kampersingel, om daar opnieuw te bag geren. Vijf, zes jaar lang laat men het vuil dus bakken in de grachten. Wij kunnen dal onmogelijk intensief baggeren noemen. Wat 'n vuiligheid moet zich ophoopen in vijf -ces jaar tijds in grachten, waarop dag aan dag duizenden bewoners afvalwater loozen! Dit is een toestand, die dringend verbete ring behoeft. 1) Ongetwijfeld zal ons grachtwate r dan ver beteren en dan zullen wij allicht kunnen ontkomen aan de noodzakelijkheid om een duur rioleeringsstelsel hier te bouwen. Als die nieuwe rioleering drie millioen zou kosten, dan zou dat de Haarlemsche belas tingbetalers op een som van per laar 200.000 aan rente en aflossng komen of op ruim 1 op hun belastingbiljet. Het wil ons voorkomen, dat nog wel eens deugdelijk gewikt en gewogen mag worden, alvorens daartoe wordt besloten. Zeker dient een ernstige poging te worden gedaan om op een minder kostbare wijze uit de miserie in Haarlem te komen. Die poging is naar onze meening, tot op heden niet gedaan en er is een goede gelegenheid om. in afwach ting van het advies van den inspecteur der Volksgezondheid, (dat immers nog lang ge noeg zal uitbliivenl te zien wat of bereikt de veronderstelling vrij, dat het in de heele I stad zoo is. En inderdaad, ziet iemand wei ooit een waterschuimer in de Haarlemsche grachten? haakvormige, 1an<tc middendoorn. Bij goede behandeling ziet t en reeds spoedig bii nog jonge olanten de bloemen verschijnen. Deze bereiken een grootte van p a 7 cM. zijn lichtgeel van kleur met rood hart en ver spreiden een heerliiken rfeur, welke veel overeenkomt met dien van kamperfoelie Elke bloam bloeit bij eenitfszins gunstig weer 4,dagen, wat langer is dan bii menig andere soort zooals bii „Cereus grandiflorusde Koningin van den nacht" die slechts wei nige «uren haar pracht ontolooit. Ten slotte notf iets over de grondsoorten en behandeling in den winter. Als aarde neemt men hoofdzakelijk 'iine. •rezeefde bladaavde ongeveer 'K. Het an- de-e kwaTt vult men aan met nagenoeg •«eliike deelen rivierzand en fijngewreven klei Tevens matf men niet ve-geten aan dit meng sel wat fiinge^tooten kMkouin toe te voe gen Ongetwijfeld zullen ze in dit grond- mengsel uitstekend gedren daar het vrij wel overeenkomt met de aarde waarin ze in hun vaderland. Texas groeien. Kan men ze des zomers flink van water voorzien (echter nooit óp de planten zelf gieten, terwi-1 ze in de zon staan, daar dit z.g brandvlekken veroorzaakt welke ont sierend werken1, met het afnemer der warm te gaat men ook minderen met het toedie nen van vocht om dit des winters slechts "ens in de 2 a 3 weken te doen en dan nog -Heen oo de aarde en vooral niet te veel. Ook zorge men er voor dat ze volkomen vo-stvrü staan, daar deze zoo uiterst sap- riike olanten dan sooedig tot rotting over gaan Zoo ook zorge men voor niet te veel warmte gedurende den winter De cactussen ..rusten'' dan en mogen niet aan den groei -aken. waardoor ze den gedrongen —orrn verl ezen eri sp'chtig gaan opgroeien. Daar entegen zorge men. dat ze ook in den don. keren tiid zooveel mogeli'k licht en zon ontvangen Houdt men zich hieraan, dan kan men verzekerd ziin van gezonde en riik bloeiende olanten. die ons nog menig genot vol uur zullen verschaffen Best Acht Woensel Eindhoven Stratum Geldrop Zesgehuchten Heeze Sterksel Maarheeze Husho- ven Weert Tungelrooy Hunsel Wessem Maasbracht Echt Susteren Sitiard Geleen Spanbroek Schimmert St. Gerlach Valkenburg Afstand 235.4 K.M. Antw 2. Bodegraven Nieuwerbrug de Roskam Woerden Harmeien dc Meern Ut-echt de Bildt Soesterberg Amersfoort Nijkerk Putten Er- melo Tonsel Harderwijk Hierder. Nnnspeet Doornspijk EIburg Oldebroek Duivendans Wezep Ka terveer Zwolle Hasselt Zwartslui Afstand 140 K.M. Vr. Kunt u mij ook zeggen, hoe ik eer zwart geteerde muur grijs kan schilderen zonder dat de teer er door te voorschiji komt? Antw. U doet het best het teer er eers, zooveel mogelijk af te wasschen met terpen tijnolie of benzine. Vr. Kent u een middel om geel gebrande vingers, door het rooken van sigaretten ont slaan. weer schoon te krijgen? Antw. De vingers vóór het naar bed gaan insmeren met gelijke deelen glycerine en ci troensap en overdag eenige keeren na de har.den gewasschen te hebben met citroen sap alleen insmeren. Na twee minuten weer afwasschen. Vr. Zoudt u het adres van de Vereenigde Zuivelinrichting of haar directie willen of kunnen opgeven? Antw. Indien u ons even nader aan duidt wat precies uw bedoeling is. zuilen wij trachten u te heioen. In Haarlem is ons een dergelijke fabriek niet bekend. Vr. Ik ben voor 3.Rijks ink. bel. aan geslagen en voor 13.4- gem. bel. Is deze aanslag juist? Ik ben ongehuwd en verdien f 18.- per week. Ik woon in den Haarlem mermeer. Antw. Ja, dis aanslag is juist. Vr. Kunt u mii ook het volledige adres opgeven van De Erven F. Bohn, te Haarlem? Antw. De Erven F Bohn. uitgevers Fran- kestraat 42. Haarlem. Vr. 1. Welke is de beste weg per auto van Hillegom naar Maastricht? 1. Van Bodegraven naar Zwartsluis? Antw. 1. Hillegom Hoofddorp Aals meer Kudelslaart de Kwakel Uit hoorn Mijdrecht Wilnis Oulhuizen Ruwiel Breukelen Maarssen Utrecht Houten Schalkwijk Culem- borg Geldermalsen Waardenburg Zalt Bommel Hedel 's Hertogenbosch Vucht Voorburg Esch Boxtel SCHOTEN'S BEKERTOURNOO*. Gisteravond werd eerst de afgebroken match tusschen de heeren v. d. Krofi (D.O.S.; en Samson (Vrjendenknng) uit gespeeld welke door laatstgenoemde wen gewonnen. De B.V ..Vriendenkring" plaats! zich daardoor m de finale voor de klasse B In den match tusschen D.V.S. (Velser oord) en „Vriendenkring" voor de C-klas se wonnen de Velseroorders de beide laat ste partijen met flink verschil, waardoor ze met een voorsprong van 39 car zegevierden De uitslagen van de gisteren gespeelder partijen zijn No.'s I Vriendenkr. 70 car. D.V.S. 75 car 2 5 49 3 36 75 „4 54 75 Totaal 235 274 Zondagavond 6 uur worden de wedstrijden voortgezet D.O.S. (Schoten) en D.E.S. (Haarlem ontmoetten elkaar dan voor- de klasse C. De wedstrijden worden gehouden in café v. Trigt, Soendaplein EEN GEVAL VAN DOORTRAPT BEDROG Door iemand te Nijmegen was met een Grintmaatschappij, aldaar, een overeen komst aangegaan, waarbij hij voor een aan tal jaren aan de Maatschppij voor 38.000 afstond een stuk land, teneinde te worden ontgrint. Vooraf werden proefboringen ge daan en de gronde.genaar heeft bij die ho ringen m het geheim grint laten mengen in den bij de boring bovengekomen grond, waardoor hij den schijn wekte, dat het stuk land zeer rijk aan grint was. Het con tract bleek voor de Grintmaaschappij eer. tegenvaller te zijn. Het contract dagteeken- de reeds van 1910; jaren later liet iemand, die van het bedrog w.st, zich daarover in een café uit. Een proces volgde en het Ge rechtshof te Arnhem verklaarde het con tract, op grond van bedrog, ontbonden. De grondeigenaar werd tot schadevergoe ding veroordeeld Inmiddels overleed deze en de erfgenamen konden het met de Gr nt- maatschappij niet eens worden over het be drag der schadevergoeding. Hierover is op nieuw geprocedeerd en het Gerechtshof te Arnhem heeft de te betalen schadevergoe ding op ongeveer 100.000 vastgesteld. Onder de tot heden toe nog weinig be kende planten behooren zeker wel de cac tussen gerangschikt te worden, hoewel er tegenwoordig een strooming in ons land komt, die ten doel heeft deze, zoo schitte rend bloeiende planten weer in haar ouden eer te herstellen. Getuige hiervan is de in 1918 opgerichte vereeniging ..Succulenta", die ten deel heeft de liefhebberij tot ver zamelen en Kweeken van cactussen en vet- planten t2 bevorderen en uit te breiden. Deze vereeniging mag zich verheugen in een steeds toenemend aantal leden. Een voorbeeld van een zeur mooien, bloei- enden cactus is de hierbij afgebeelde bloei ende bolvormige Echinocactus Setispinus. Volstrekt geen zeldzame en onder bijna ieders bere'k liggende soort en wat het voor naamste is. nogal vrij gemakkelijk in kweek- v-ijze. Als standplaats geve men deze een tamelijk zonnig plekje. Beschikt men over *n z.g. kamerkastje, dan verkrijgt men daar mede nog beter resultaten. Een schuin al- loopend kistje, gedekt door een ruit. doet ook al goede diensten. In zoo'n kastje <^f bakje, dan heeft men altijd een hoogere tem peratuur en men voorkomt dat kamorstof op de planten komt. wat zeer nadeelig op den groei en bloei *werkt. Eirferaardi'i bii E.-Setisninus is de visch- Waarom ('A Fantasie). De man, die door de wereld trok, om te vorschen naar het Waarom, had een sombere blik en zijn trekken waren hard, zonder 'n enkele reactie. Dat men het hoofd schudde, hem vroeg of .lij te helpen was, als hij daar zoo donker voortging, hij stoorde zich er niet aan. Hij bemoeide zich met niemand, verlangde ;een raad, geen steun. Hij wilde geheel op eigen beenen staan daartoe moest de mensch in staat zijn, vond hij. De wind speelde met zijn lange baard en haren en deed de wijde, grijze mantel rond zijn lijf wapperen. De man liep langs de velden en wegen en zijn koude oogen dwaalden van links naar rechts. Hij zag een arbeider op het land, die zeer zwaar werk verrichtte en het zweet van zijn gelaat wischte „Voor wie werkt ge vroeg de man j „Voor de heer uit gindsch kasteel", zei de zwoeger. „Daar rijdt hij in zijn auto en ver teert in één uur meer, dan hij mij in een week betaalt. Is dat geen gruwelijke onrechtvaar digheid Waarom is dat zoo Waarom dat verschil, dat hemelsbreede verschil Weet u het dan ook niet „Datzelfde wilde ik vragen aan u" zei de vreemde man. Zijn trekken werden nog harder en hij ver liet zwijgend de arbeider. Honderd meter verder stond een andere arbeider te zwoegen. „Voor wie werkt ge vroeg de vreem deling. „Voor de heer uit gindsch kasteel" zei de werkman „Daar rijdt hij in zijn auto." „Hij is rijk, nietwaar?" „Hij is zeer rijk." „En gij zijt arm. Is dat rechtvaardig?" „Als het niet rechtvaardig is" sprak de arbeider „dan zal hij dat later zelf moeten bezuren." „Gelooft ge dan aan een vergelding in het hiernamaals „Als ik dat niet geloofde, dan zou ik een ongelukkig mensch zijn." „Waarom gelooft ge het?" De werkman keek hem aan en zei „Waar om gelooft gij het niet V' „Ik zoek naar het waarom.... en als ik dat gevonden heb zal ik gelooven." „Dan zult ge nooit gelooven" zei de ar beider en keerde hem de rug toe. De man, die vorschend door de wereld trok, ging verder. Hij kwam op een plaats, waar een groote ramp had gewoed, waar de menschen als waanzinnig ronddoolden, zonder dak. zon der voedsel, hun bezit was vernietigd. „Waarom vertrok bitter zijn mond en hij ging haastig weg van die plaats. Dan zag hij verderop de schandelijkste on gerechtigheden plegen, die ongestraft bleven, omdat de bedrijvers van het kwaad vernuf tige menschen waren „Waarom stormde het in zijn hart en hij sloot de oogen, om het niet meer te zien. Hij ontmoette een oude vrouw, die zwaar gebukt ging onder een last brandhout. Hij hield haar staande en stelde de vragen van altijd. „Val mij daarmee niet 'astic-" weerde de oude vrouw af „ik ben tevreden en zal voor u bidden." „Dat hoeft nietzei de man norsch en zette zijn tocht voort. Hij vloekte, omdat die vrouw tevreden was en hij het niet kon zijn. Hij trok verder kwam in andere landen, andere werelddeelen en overal moest hij mom pelen dat woord „waarom dat machtige woord, dat zielen en harten brak, dat ontel- baren in vertwijfeling deed neerzinken, ter wijl zij in hun wanhoop dat woord honderd maal uitschreeuwden. Hier, daar, overal het wreede woord, dat duizend angstige vragen onbeantwoord liet en spotte met menschelijk vernuft en ver stand.... het woord, dat neersloeg, verplet terde in zijn stomme macht en kracht. Hij hoorde het van de domme, van dp ont wikkelde, van de groote wijze, ieder had op zijn beurt en op zijn wijze dat woord op de lippen en ieder zocht zich, evenals hij, de hersens moe naar het antwoord, dat niet kwam Hij zag, hoe duizenden en nog eens duizen den, koppig als hij, maar dat zag hij niet, al langer hoe meer in het moeras raakten, om dat het antwoord wegbleef Van de dommen hoorde hij dat woord het meest, doch hij sloeg er weinig acht op, omdat ze maar dom waren. Ook van de ontwikkelden hoorde hij het, die dachten, dat zij het recht wel hadden een antwoord op die vraag te ontvangen.. en het daarom brutaal opeischten. Maar het was blaffen tegen de maan Ook van de wijzen, die al veel van het waarom hadden opgelost, zooals zij meenden, doch steeds meer raadsels vonden en zoch ten. totdat ze er zelf in verward raakten. Nog verder trok hij, verwoed vasthoudend zijn princiep, trotseerend de last der onder scheidene klimaten. Maar overal was het eender. n"eral die pijnigende; "taae W»«rom ik arm en hij rijk Ik van de vroege morgen tot de late avond slavenen hij zich baden in weelde, zonder zich te bekommeren, om mijn vermoeidheid en mijn gebrek? Waarom ik die ziekte, die tegenspoed, dat ongeluk, dat verdriet? Waarom iken hij 'n leven zonder zorgen, zonder zich een enkel genot te behoeven ontzeggen Waarom wordt die man geëerd, geprezen, geacht, terwijl hij in 't geheim de schandelijk ste daden pleegt en honderden bedriegt Waarom ben ik genoodzaakt mijn heil te Zoeken in de vlucht, omdat men mij van alle kanten belaagt en belastert om een nie tigheiden kan hij openlijk voortgaan met lage praktijken, tartend wet en recht, terwijl men hem met onderscheiding behan delt? Ieder had het waarom van zijn eigen leven en denken. En hoe verder de man reisde, hoe grooter het aantal waaroms, dat van alle kanten op hem afkwam, elk uur, elke minuut, hard, spijtig, dringend, wild. Moe en morrend zonk hij op 'n avond neer aan de berm van een weg en stak in machte- looze drift zijn vuist op naar de wereld en het leven. Een pelgrim, een eerbiedwaardig man, zet te zich naast hem neer en vroeg wat hem kwel de. „Ik zoek het waarom en ik vind het met" zei norsch de man „Zoek niet verder" sprak de pelgrim „dat is vergeefsche moeite, zoor.ls al uw vorig zoeken vruchteloos is geweest." „Waarom „Omdat ge niet meer en niet minder zijt, dan alle andere menschen." „Ik heb meer geleerd en gezien, dan ge denkt." „Toch zijt ge niet méér mensch, dan de anderen. Ge zijt zelfs arm en rh-m met al <*w geleedheid." „Waarom „Om het woord wat ge thans spreekt. Met honderdmaal minder geleerdheid zult ge rijk en gelukkig zijn als ge het hoofd buigt voor het onbereikbare waarom." „Dat kan ik niet." „Dat is de heele geschiedenis. Ge zijt te trotsch." „En zal ik dan nooit het waarom achterha len „Dat zult ge, als ge geduld hebt." „Hoelang „De duur van uw leven, dat kort is, en dat niet verknoeid moet worden met vruchteloos gezoek en gevraag." „En komt het antwoord als mijn leven uit zal zijn? „Dan komt het, groot en ontzagwekkend." „Van wie „Van de Eene, Die alléén het geven kan." „Kan ik die eene nu niet vinden „Dat kunt ge, als ge slechts, trots alles, het hoofd buigt en nederig wordt." „Waarom moet dat juist „Omdat Die Eene het wil." „Ik wil hem zien en spreken." „Dat zal u weinig baten, want gc wilt Hem zien en spreken, om uw ongeregelde nieuws gierigheid te bevredigen." De pelgrim nam ziin staf op, schudde me delijdend het hoofd en ging zijn %veg vervol gen- 'De man zocht rust voor de nacht, maar kon niet slapen, want hij moest aldoor denken aan die pelgrim. Wild richtte hij zich op en liep.... liep uren lang.... hij verwondde zijn voeten en werd veneerd door een brandende dorst, maar het maakte hem driftiger en hij wilde van geen rusten weten. Hij liep een berg op. Daar zag hij drie kruisen staan, aan elk waarvan een man hing. «aakt. Moedend. e®- kneus<* De middelste gekruisigde worstelde met de dood. Zijn oogen waren twee vlammen van liefde, en zochten de man, die daar beneden stond,. Maar deze voelde niet de weldadige warm te, die van de liefdevlammen uitging. „Dit is hij, wie ge zoekt" spotte de ge kruisigde ter rechterzijde en trachtte zijn pij nen in vloeken te smotren. „Is dat die Eene vroeg de man onge- loovig. „En waarom hangt hij daar?" „Men zegt, dat hij het zelf zoo heeft ge wild. Men zegt ook, dat hij almachtig is en wonderen kan doen Gelooft ge dat* Het ts om te lachen, nietwaar? Waarom verlost hij zichzelf dan niet Waarom doet hij dan tham geen wonder Waarom verlost hij ons niet 1 Is dat liefde Akelig klonk zijn lach door de stilte er die lach werd gevolgd door nieuwe vloeken De gekruisigde ter linkerzijde van de man die zocht, keek verwijtend naar zijn lotge noot en riep „Zwijg Staak die Godslaste ringen Wij hebben deze dood verdiend, om onze slechte daden, maar deze. hij lijdt on schuldig." „Hij is almachtig, zegt hij schreeuwde de andere „hij behoeft dus niet zoo te lij den. Dat hij zich losmake als het de waarheid is 1" „Waarom dit alles?" vroeg de man. die stond. „Om u" spraken, o zoo zacht, de ster vende lippen van de man in het midden. De gekruisigde van rechts lachte smadelijl en wendde het grauwe gelaat af „Begrijpt ge zooiets vroeg hii aan d man, die stond. „Inderdaad, dat begrijp ik met' sprak deze koud. „Als dat nu die Eene moet zijn dan zoek ik liever verder." En hij ging heen. En zocht, totdat hij de dood vond. Met het antwoord» G- *5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5