UïTEm Radio-Omroep. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Zaterdag 17 April 1926 De dertien geschorste leden van het Engelsche Lagerhuis. Felle critïek /an Macdonald. Ondanks het vrijwillige nationale fonds is de Fransche franc opnieuw gedaald. Polen heeft diplomatieke stappen bij Frankrijk gedaan naar aanleiding der nieuwe Duitsche en Russische overeenkomst. Mussolini op de terugreis naar Rome. Paniek in Peking. KUNST EN KENNIS. Het Hollandsch Paviljoen op de Jaarbeurs te Milaan. Draadloos overbrengen van beelden. Bond van Nederlandsche componisten. Herdenking Kamerlingh Onnes. Uit het bronzen tijdperk. Een proefneming met kanker. UIT BOEK EN BLAD. Inhoud van tijdschriften. Mannenadel en Vrouweneer. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. De eerste ansjovis. Dahlia-tentoonstelling te Londen. FEUILLETON. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. De schorsing der Lagcrhuisleden. De lawaai-tooneelen herhaalden zich Don- Jerdagavond in het Lagerhuis bij het debat „in committee" (artikelsgewijze behandeling, waarbij de „speaker" door een voorziiter wordt vervangen) over de bezuinigingswet De discussie begon kalm, maar er ontstond tumult, toen de voorzitter toeliet, dat de regeering een motie indiende tot sluiting van het debat over een amendement der Arbeiderspartij, De leden der Arbeiderspartij protesteerden luidruchtig. De motie werd aangenomen. Vervolgens nam het Lager huis de bepaling aan, welke de leden der Arbeiderspartij wilden amendeeren. De oud minister van koloniën Thomas kondigde aan, dat hij een motie van afkeuring tegen den voorzitter zou indienen, dien hij be schuldigt van gebrek aan rechtvaardigheid. Natuurlijk heeft de schorsing van de der tien Labourafgevaardigden uit het Lager huis groote sensatie gewekt in Engeland, Oaar het de eerste maal is dat zulk een schorsing op groote schaal is voorkomen in •en parlement, dat steeds als een voorbeeld Tan orde en tucht wordt aangehaald. De dertien geschorste leden zijn de eer sten, die onder het nieuwe, veertien dagen geleden aangenomen reglement van orde vallen, volgens hetwelk op de eerste in- inbreuk van parlementsleden op de orde een straf van vijf dagen schorsing staat, twintig dagen op een tweede vergrijp, ter wijl het aan het Huis staat om de termijn van schorsing voor verdere vergrijpen vast te stellen. De dertien Labourleden zullen dus na vijf dagen weer in het Huis mogen verschijnen. Het feit dat de recalcitrante leden werden geschorst op voorstel van Neville Chamber lain, den minister van openbare gezondheid, heeit hen in het bijzonder geprikkeld omdat er onder de geschorsten zich twee leden van \y/l voormalige Labour-bewind bevinden, Vheatley, destijds zelf minister van open bare gezondheid, en Lawson, oud-financieel secretaris van het ministerie van oorlog. Er is gesproken van een geheel nieuwe wijze van obstructie, welke de Labourleden m de ongelukkige nachtzitting hebben toege past. Zij bestond hieruit: Bij een stemming m het Lagerhuis zijn er in de „lobbies" twee groepen van stemmentelïers. De leden, die stemmen, moeten eerst de eene groep tel lers passé eren, waar hun naam op een lijst wordt aangestreept; daarna Ioopen zij langa de tweede groep, waar hun naam nogmaals wordt afgeteekend. Wanneer alle leden heb ben gedefileerd worden de stemmen dei beide groepen gecontroleerd en deze moeten natuurlijk kloppen. Nu was het de „aardig heid der obstructievoerende leden om de eerste groep voorbij te gaan pn dan halt te houden, zoodat de beide groepen de cijfers rnet met elkaar konden vergelijken en de werkzaamheden van het Huis geen voort gang konden hebben. Het reglement van orde bevat geen bepalingen, die zulk een actie, onmogelijk maken, en tevergeefs sloe gen de ambtenaren uit het Huis er de reglementen op na. Tal van leden der re- geering begaven zich naar de „lobby" om de Labourmannen te bewegen naar de zaai terug te keeren, doch het mocht niet baten. Nu schijnt het echter niet geheel juist te wezen, dat de methode voor het eerst werd toegepast, daar men zich herinnert dat zij vóór den oorlog, bij de debatten over Ier land, ook r^ds werd gebruikt. De hierbo ven aangeduide wijze van stemmen werd in 1906 ingevoerd. MacDonald, die niet tot de geschorste leden behoort, is in de namiddagzitting, welke aan het comité-generaal vooraf ging, de regeering duchtig te lijf gegaan. Hij zeide dat hij bij het hooren van de verklaringen der regeering zich verbeeldde in een com munistische vergadering te zijn. De argu menten van den minister zijn precies de zelfde als die, welke gehoord worden wan neer het de quaestie van het in beslag ne men van particulier eigendom betreft. De Staat verkeert in nood, en een in nood ver- keerende Staat overheerscht al het andere. De kanselier van de schatkist wil zijn be grooting in evenwicht brengen en hij aan vaardt daarom de beginselen van Lenin! De 1.000.000 pd. st.; welke de regeering aan de reserve van het verzekeringsfonds voor marine, oorlog en luchtvaart wil onttrek- ren, is volgens MacDonald geld, dat haar niet toebehoort. De minister van oorlog, Sir L. Worthing- tonEvans bestreed deze beschuldiging ten heftigste. Hij noemde het partijpolitiek der Arbeiderspartij, welke er op is bere kend wantrouwen onder de rijksambtena ren te wekken. Hyde en Hyde Park. In Londen is aangekomen de heer James Hyde, die verklaart een afstammeling te zijn van de familie Hyde, naar welke het be roemde Londensche Hyde Park is genoemd. Vier eeuwen geleden leefden de Hyde's op om den grond zijner voorvaderen te betre den. Hij is zoolang in Hyde Park afgestapt. De nieuwe daling van den Franschen franc. De nieuwe daling van den Franschen franc doet weer te niet het gunstige resul taat, teweeggebracht door de toenemende vrijwillige inschrijvingen, die bij den minis ter van financiën steeds binnenkomen en waaronder er zijn, die indruk maken door de grootte van het bedrag of treffend zijn door de bescheiden herkomst. De inschrijvingen bij het blad „Eciaireur de Nice" overtref fen reeds het millioen. De Parijsche editie der „Daily Mail" gaf 50.000 en 't blad doet een beroep op alle Engelsche handelslui om aan de inschrijving mede te doen. Dit alles is wel troostrijk, maar het pond stond desniettegenstaande hooger dan 144, terwijl men op de beurs een tegengestelde reactie verwachtte, niet alleen door ae vrijwillige inschrijvingen, maar vooral om dat de balans der „Banque de France" gis teren twee gunstige cijfers aangaf: De bil- jettenomloop was bijna met een half mil liard verminderd en de schatkist had 600 millioen terugbetaald. De reactie op den Franschen franc had den verkoop van francs te Brussel en Rome ten gevolge, om de Bel gische en Italiaansche deviezen te steunen. Men wijst er ook op, dat in Nederland ver koopen van francs werden afgesloten, die de laatste maanden werden verkregen en dat bezitters daarvan ze thans om onbegrijpe lijke redenen verkoopen. Minister Péret heeft den Senaat verzocht om niet al te veel gewicht te hechten aan de schommelingen op de Beurs, want daar buiten zijn er lieden, die deze schomme lingen uitlokken om Frankrijk schade toe te brengen. Hij beloofde op de Beurs tus- schenbeide te komen, wanneer dat nuttig zou zijn om de buitenlandsche speculatiën tegen te werken. Echter geeft men ook toe, dat de Beurs onder den indruk zou kunnen zijn van de buitenlandsche handelsstatistiek, waaruit blijkt, dat over het eerste kwartaal van 1926 de invoer roet anderhalf milliard den uitvoer overtrof. Het nieuwe Duitsch-Russische verdrag. Polen heeft diplomatieke stappen bij Frankrijk gedaan tegen de Duitsch-Russi sche overeenkomst. Het dringt er op aan, dat Frankrijk tegen dat verdrag bezwaar zal maken. Briand tracht echter Polen te kal- meeren. Ook heeft de Poolsche regeering ge tracht om van de regeering te Praag gedaan te krijgen, dat deze zou protesteeren tegen het bederven van den geest van Lócarno door Duitschland. Maar de Tsjecho-Slowaak. sche regeering neemt een gereserveerde houding aan. Het Internationale Studenten- congres te Stuttgart. Het internationaal Studentencongres te Stuttgart, is Donderdagavond plotseling uiteengegaan. De oorzaak hiervan was de eisch der Duitsche studentenorganisaties, dat de Duitsche taal naast het Fransch en het Engelsch als congrestaai zou worden ge bruikt. De Federation Internationale des Etudiants wilde hiervan niets weten en ver wierp ten slotte ook de Duitsche compromis, voorstellen. De kwestie van de geheime genootschappen in Hongarije. Met het oog op de hervatting van den arbeid voor de nationale vergadering, heeft de voorzitter van de Kamer de partijleiders ontboden ter bespreking inzonderheid van de kwestie van de geheime genootschappen. De vertegenwoordigers der fracties van de linkerzijde, die de regeering wantrouwen, waren niet opgekomen.De conferentie stelde een werkprogram vast. Voorloopig is het be langrijkste ontwerp de begrooting 1926/27. •De bespreking van de kwestie der geheime genootschappen is verdaagd tot een confe rentie der partijleiders op 19 April. Een verklaring van Paul Boncour. Paul Boncour heeft alvorens Dantzid te verlaten de pers ontvangen Hij verklaarde naar Dantzig gekomen te zijn om inlichtin gen m te winnen over de problemen, die reeds zoo vaak door den Volkenbnd onder e. j°f>®n zijn gezien. „Ik ben ervan over tuigd^ dat de betrekkingen tusschen Polen en Dantzig zich normaal zullen ontwikke- in,,!n n thnns gevoerde politiek ge handhaafd blijft. De haven van Dantzig be zit alle voorwaarden om een haven van den eersten rang te worden. De Volkenbond is vast besloten om de rechten van deze stad te verdedigen. De Volkenbond is ervan overtuigd, dat de economische betrekkin gen tusschen Polen en Dantzig de normale betrekkingen tusschen beide landen moe van Polen tot den Raad is geen inbreuk op de rechten van Duitschland." Polen en Duitschland. Heden arriveert te Warschau op uitnoo- diging van het genootschap „Poolsche vre- desvrienden" een delegatie van Duitsche pacifistische vereenigingen, waarvan o.a. deel uitmaken generaal Schoenaich, verte genwoordiger van de Duitsche Liga voorde rechten van den mensch; Sello, Berlijnsch rechter; Seeger, secretaris van de Duitsche Vereeniging van Vredesvrienden. De Duit sche en Poolsche pacifisten zullen de kwes tie van de Poolsche en Duitsche minder heden in Duitschland en Polen bespreken. Een door beide delegaties geteekend me morandum zal aan de resp. regeeringen overhandigd worden De Poolsche gezant heeft Stresemann een memorandum overhandigd betreffende de onderhandelingen tusschen Duitschland en Polen voornamelijk inzake de liquidatie der Duitsche goederen in Polen. In het me morandum wordt gezegd, dat Polen steeds bereid is om zich met Duitschland te ver staan op de basis van de reeds gedane voor stellen. Een spoedig antwoord wordt ver zocht. Rusland en Litauwen. Aan de „Voss. Ztg." wordt uit Riga ge meld, dat tusschen Rusland en Litauwen wordt onderhandeld over een buitengewoon belangrijk verdrag, dat veel verder gaat dan het Russische voorstel aan de andere Balti- sche landen. Rusland zou bereid zijn aan Litauen de grens van Wilna tegenover Voien en die van het Memelgebied tegenover Duitschland te garandeeren. De „Voss. Ztg." wijst er op. dat een der gelijk verdrag een flagrante schending van het Volkenbandpact zou zijn. De aanstaande onderhande lingen over Marokko. De Fransche gedelegeerden naar de conie- rentie van Oedjda zün gisterenmorgen te Madrid aangekomen. Zij confereerden ge- ruimen tijd met Primo de Rivera, den Fran schen gezant en ambassadeur en de Spaan- sche gedelegeerden. De Fransche en Spaan- sche gedelegeerden vertrokken nog gisteren avond naar Oedjda. De reis van Mussolini. Mussolini en gouverneur-generaal De Bono bezochten verschillende cancessies tusschen Tripoli en Tadzjoera, waarbij zij door de autoriteiten, de bevolking en de kolonisten werden gehuldigd. De Duce opende daarna het nationale ko Ioniale landbouwcongres, gaf uiting aan zijn groote tevredenheid en zeide, dat de werke lijkheid zijn verwachtingen overtrof. De regeering zal baar program nopens de kolo niale ontwikkeling uitvoeren, zeide hij. Het fascisme heeft reeds tallooze problemen, da- teetende van tientallen jaren her, opgelost en zal even spoedig de koloniale problemen weten op te lossen. Mussolini besloot zijn rede met de woor den: Wij hebben gebied noodig, wij moeten dien grond gebruiken, wij zullen de produc ten van dien grond naar Rome brengen om de Italanen te wijzen op het voorbeeld dezer pioniers en hen uit te noodigen dit na te volgèn. Mussolini werd langdurig toegejuicht. Mussolini is naar Italië teruggekeerd. De overstrooming van de Tigris. De doorgebroken Tigrisdijk is thans her steld en het gevaar voor overstrooming. dat de stad bedreigde, wordt als geweken be schouwd. Men vreest, dat nagenoeg, de helft der koopmansgoederen te Bagdad ter waarde vkh een millioen pond sterling als verloren kan worden beschouwd. De poolstreken geannexeerd. Het Centraal Uitvoerend Comité der Unie van Sovjetrepublieken heeft gisteren de verklaring gepubliceerd, dat alle tot dusver nog niet ontdekte landen en zeeën ten N. van de Russische kust tot aan de Noordpool tot het Russische territoir behooren. een buitenplaats, welke deel uitmaakte van ten bevorderen. De taak van Dantzig is een de drie bezittingen, die tezamen het tegen- te vormen tusschen de Poolsche en Duit- woordige park vormen. sche cultuur. Ik ben v n meening dat Po De heer_ Hyde is een Amerikaansche fi- len en Duitschland tegelijk in den Volkcn- nancier, die nu naar Engeland is gekomen, I bondsraad moeten komen Het tccircden De strijd om Peking. Uit Peking werdt gemeld, dat de ver slagen troepen der Koeo min tsjoen, uit Tceng tsjau kemend, naar Peking toe- strcomen. Men gelooft, dat de algemeene ontruiming van Peking g steravend is beëindigd. De polite zal dan het beheer der stad op zich nemen in samenwerking met een comité uit de burgerij onder Wang sjih tsjen. V. D. meldt^ncg omtrent de demoralisa tie van het nationale leger, da een van de legers van Tsjang tso lin de stad Toeng tsing heeft vermeesterd. Duizenden vluchte lingen trachten Peking binnen te komen. Op he westelijk front heeft Feng dertig anti-bolsjewistische Russen, die in het leger van Tsjang vechten, gevangen genomen. Alle legaties te Peking worden bewaakt. De hotels en hu zen der vreemdelingen zijn vol met gevluchte C'niheezen. Er heerscht in de stad een paniekstemming. De troepen van Tsjang tso lin hebben tot dusver niet getracht de stad binnen te trekken, zcoals werd gevreesd. Het voornaamste gedeelte van het Mand- sjoerijsche leger blijft in Toeng tsau. De Mandsjcerijsche cavalerie patrcilleert in de omgeving en bergt de granaten. Ten gevolge van de u tnemende organisa tie van den generalen staf werden alle strijdkrachten der Kceo min tsjoen naar Kalgan gedirigeerd. In Peking heerscht een paniek. In het zakenkwartier vertoeven tal van ministers, alsmede de Chineesche vertegenwoordigers van de conferentie te Peking. De rijke Chineezen trachten hun bezit in de pak huizen van buitenlandsche f.rma's in veilig heid te brengen. De hotels zijn vol vluchte lingen. Men schrijft ons Het staat, ons Hollandsch huisje Niet zonder veel zorgen is hef het Comité ge lukt gelden bijeen te brengen om een Hol landsch paviljoen te bouwen. Te midden der groote gebouwen die de andere landen deden verrijzen, staan wij wel zeer bescheiden met ons huisje weggedoken achter Duitschland. Maar hef staat er en al zijn we nief ver schenen met zuidelijke bombarie, juist onze eenvoud en keurige netheid zullen ons een goed figuur doen maken. In het Holl. eere comité hebben zitting genomen de Italiaan sche gezant in Den Haag, Mr. van Royen onze gezant te Rome, de Visser, consul te Milaan, Hosang, Consul te Genua en Loeb, Consul van Italië te Amsterdam. Het uitvoerend comité Ir. A. F. Philips, J. F. van Hergel, Dr. J. O. Hartogs, Mr. Dubois en Jhr. P. J. Six. De bouw van het paviljoen, wat volgens ontwerp van Is. D. Roosenburg gemaakt is, is eerst 4 Februari aangevangen. Het is ge bouwd onder de leiding van Ir. de Rouville, die enorme bezwaren heeft moeten trotsee- rén om de Italiaansche werklieden de Hol- landsche soliede bouwwijze bij te brengen. Het paviljoen is lang 20 M. bij een breedte van 7 Meter. Verdeeld in een koepel van ongeveer 6 meter, waar thans het koloniaal Instituut is ondergebracht. Een zaaltje van 11 bij 7 is voor verdere inzendingen ingericht. Deze ruimten werden gescheiden door de gang en een kleine kantoortje. Boven de entree prijkt de Nederlandsche Leeuw, geflankeerd door monumentale lantaarns (kunstsmeedwerk). Het geheel is opgetrokken van Hollandsche baksteen, het dak met Hollandsche roode pannen afgedekt. De verlichting is de op tentoonstellingen steeds meer gebruikelijke indirecte belichting De vloer bestaat uit Mauro-tegels, een nieuwe vloerbedekking van de Delftsche tegel fabriek Met den aanleg van den Hollandschen tuin is men nog druk bezig. De tuin wordt beplant met Hollandsche planten onder leiding van den tuinarchitect Koning. Een muurtje is aangelegd om her Paviljoen hooger en beter te doen uitkomen. Wanneer de strak geknipte haag om het terrein staat, zal hef geheel er keurig Hollandsch net uitzien. Ër wordt de laatste dagen nog hard gewerkt door de Hollanders, Het interieur is toevertrouwd aan de zorg van Mej. Kalff. Mej. Utemark zorgt voor een mooie in zending van het Koloniaal Instituut. Maandag werd het Hollandsche pavil joen bezocht door den hertog van Aosta. Hij werd ontvangen door den oud-minister Treub. Dinsdagavond komt Prins Hendrk een officieus kijkje nemen speciaal om een be zoek te brengen aan het Paviljoen. Dinsdag biedt het Jaarbeurs-comité 'n groot diner aan. Woensdag zal de officieele opening plaats hebben. Voor de zooveelste maal zorgen we weer dat onze naam in het buitenland wordt hoog gehouden. Tusschen New York, Chicago en San Francisco is een regelmatige dienst geopend voor het draadloos overbrengen van portret ten, nadat de gehouden proeven uitstekend zijn geslaagd. Gemiddeld heeft men voor het overbrengen van een portret van 17.80 bij 12.70 cM. 71/, minuut noodig. Reeds zijn Röntgenfoto's van Chicago naar New York overgebracht. Er zijn slechts weinig kosten aan verbonden. Het uitzenden van vingerafdrukken langs draadloozen weg is, naar het oordeel der New Yorksche politie, reeds meermalen van zeer veel nut geweest bij het opsporen van misdadigers. Ook de handel heeft bij dezen nieuwen dienst belang. Zoo slaagde een firma er in haar nieuwe aandeelen nog tijdig genoeg in het Oosten en Westen te doen verschijnen, door de copie draadloos te verzenden naar een drukkerij in San Francisco, toen door allerlei omstandigheden de uitgifte niet op tijd scheen te kunnen geschieden. De jaarvergadering van den „Bond van Nederlandsche Componisten," welke 10 April j.l. in huize Buma bij ontstentenis van den voorzitter Dr. Johan Wagenaar gepresideerd werd door Dr. P. Endt, heeft de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester, alsmede het verslag ovei 1925 aangaande het Ondersteuningsfonds goedgekeurd. Mejuffr. Cath. van Rennes erd als tweede secretaresse herkozen. Voorts hield de vergadering zich in hoofdzaak bezig met het voor „Buma" (het auteursrecht-bureau van den Bond) gunsti ger aspect op het gebied van het nationale en internationale Muziek-auteursrecht. Ook nam de jaarvergadering een motie aan, waarin werd betreurd dat de Organi satie van Toonkunstenaars een enquete, O.a. naar auteursrecht-aangelegenheden heeft ingesteld, zonder alle betrokken partijen te hooren De herdenking van nu wijlen prof. dr. H. Kamerlingh Onnes, vanwege de Nederland sche Vereeniging voor Koeltechniek op Vrijdag 30 dezer in het natuurkundig labo ratorium te Leiden, zal een grootsch, internat onaal - karakter dragen. Uit vrijwel alle landen van Europa, o. a. uit Engeland, Frankrijk, België, Duitschland en Italië, zullen deputaties deze herdenking bijwonen. In het veld te Rooveen onder Wijster [gem. Beilen), waar al eenige oudheden wa ren gevonden, zijn thans arbeiders aan het graven onder toezicht van dr. Van Giffen, directeur van het museum van oudheden, te Assen. Hij heeft - het veld van den eigenaaa gehuurd, en tentje geplaatst en verblijft er dag en nacht. Er zijn 'reeds een zwaard en een degen gevonden, benevens eenige paar- debeenderen en ook een tiental graven is ontdekt. Een en ander dateert uit het brons- tijdperk. Het Persbureau Wolff bericht uit Berlijn dat in de aldaar gehouden bijeenkomst van het Duitsch chirurgisch genootschap dr. Kurtzahn uit Koningsbergen mededeelde, dat hij zich een kankergezwel, ter verwijdering waarvan een patiënte een operatie aan de borst had ondergaan in het been had laten overplanten. Hij had daarmede overtuigend willen bewijzen, dat kanker op deze wijze niet kan worden overgebracht in het gezon de vleesch. Inderdaad stierf het ingebrachte weefsel na eenige dagen reeds af. Tijdschrift voor Ouders en Op voeders, 15 April 1926 8e aflevering. Het Nederlandsche Boekhuis. Tilburg. Deze aflevering begint on'der den titel „Naar aanleiding van 'n recensie'' met eenige inlichtingen en raadgevingen over jeugdlec tuur De schrijver beschouwt als de "beste boeken voor onze jeugd degene, die 't ware leven uitteekenen, deugden'en tekortkomin gen van eenvoudige menschen. gemoedelijk en gezellig verteld. En natuurlijk voor onze Roomsche kinderen het boek, waarin 't ge- zonde, natuurlrke Roomsche kinderleven is uitgebeeld. Hij is tegen boeken waarin uit sluitend over braafheid en heiligheid wordt gesproken, evenzeer als tegen boeken, waar in 't religieuss element totaal wordt ver waarloosd. Uit eigen ondervinding toont de schrijver aan, hoe onvoorzichtig ouders dikwiils zijn met lectuur; hoe ze uit zorgeloosheid boeken aan kmderen in handen gaven, die zoo nood zakelijk de phantasie moeten verontreinigen en misschien nog ergere gevolgen hebben. Anny Berkvens-Hulsmans spreekt op haar lakkende voorstellingswijze ook over lezen. Eerst wordt een meisje geteekend, dat nieuwsgierig bladzij na bladzij doorrent, dat hoeken verslindt, zenuwpatiënte moet wor den, waarvan de verbeelding ongezond wordt overspannen en echte lust tot geestelijken arbeid moet verdwijnen. Dan wordt er raad gegeven, hoe er gelezen móét worden, lang zaam met begrip en oordeel. Doch op die wiize heeft een goed bock n machtige opvoedkundige waarde. Zoo al leen leert men onderscheiden een goed en een slecht karakter, een' laakbare en een edele daad; zóó roept een goed boek de nobelste gevoelens wakker, spoort aan tot navolging en volharding en sterkt de af schuw van 't kwaad. Het vervolgstuk over de „Vreugde in de Opvoeding" wijst op de echte bronnen van vreugde voor 't kind. op de natuur met al haar wisselingen en betooverende schoon heid. op de vreugde die zijn oorsprong vindt in een goed geweten, in werken van naaste liefde, in 't vervullen van plichten. Einde lijk wijst de schrijver op den rijken krans van vreugde die zich slingert om de feesten der Kerk, om de groote Christusfeesten en Mariafeesten, op dat allerrijkste jaar- program van de hoogste vreugde. Door dien zegen van Christelijke blijheid moet 't zand van Gods genade ontkiemen. Aan 't slot van deze aflevering worden de statuten van den Canisiusbond aangegeven, die werd opgericht voor de bekeering der Protestanten, door Pater F, Hendrichs S.J., in Den Haag. v. L. AFL. APRIL 1926. Wederom biedt het tijdschrift in deze af levering veel, dat den aandachtigen lezer tot voordeel kan strékken. Pater Duijnstee wijst in het twintigste zijner artikelen over de leer der Kerk over de kuischheid op de oorzaken welke de kin deren veelal tot onkuischheid brengen en geeft de middelen aan met welke men zulks het best voorkomt. Pater Erens wijdt een beschouwing aan het gevaar der homo- sexualiteit. Pater Stoks prijst een koenen strijder voor de reinheid des huwelijks. Dr Aussens om zijn laatste brochures te gen het N. Malthusianisme. Verder vindt men nog enkele kleinere ar tikelen en dezen keer bijzonder belangrijke gegevens onder de rubriek „Van hier en ginds1'. L. S. HET PATRONAAT, 22e Jaargang. April. I. Vakorganisat e en onze jongens, II, Re dacteur. II. De Vrije Jeugdvorming IV B. H. de '"rnrit I" Hoe b ;:ft er wat van hangen?! L. B. IV. Voor de maande- lijksche conferentie. V. Persoverz.ctit G. D. Z. V. Dinsdag voeren de eerste ansjovisvis- schers van Enkhuizen uit. Het blijkt, dat het vischje veel voorkomt in den meer noordelijken boezem der Zui derzee. De eerste aanvoer was 86 kilo en de tweede 175 kilo, dit varieert dus van 4000 tot 9000 stuks. Voor eerste vangsten mogen dit flinke resultaten genoemd wor den. De Engelsche Dahlia-Vereeniging heeft ZONDAG 18 APRIL. Hilversum, 1050 M. 8.30—9.30 v.m. NecL Christel. Omroep: Morgenwijding. Spreker: de heer W. Slyter uit Driebergen over Joh. 11, 25 en 26, „Christus, de Opstan ding en het leven". Gezongen wordt Psalm 118, 12, 14. Gezang 58: 5, 7. Gezang 16: 1, 2, 9, 14 en 15; Psalm 16: 3, 6. 10,30 Vrijz. Prot. R, O.: Uitzending van den kerkdienst in de Remonstrantsche kerk te Den Haag. Spreker wordt per radio aan gekondigd. 2.30, Vrijz. P. R. O., Concert Albert van Dalsum Dr. L. J. v. Holk, Suze van 't Lindenhout-Tak, viool; Tony van Leeuwen Boomkamp, piano; Ed. Biele, cello; E. D. Spelberg, omroep. 1. Opening door den omroeper; 2a. Larghetto, Handel; 2b. Nocturne, Boulanger, vioolsolo; 3. Dr. J. v. Holk: Drama en Religie; 4a Elegie Faure; 4b, Chant du ménéstrel, Glazou- now, cellosolo; 5. Albert v. Dalsum, De clamatie. a. Proloog van Lucifer: b. Beurt zang van Adam en Eva; c. De Zegen, le bedrijf van Vondels .Adam in balling schap 6. 4e trio B-dur, Beethoven, trio; 7. sluiten. 5.30 uur. N. Chr. Omroep Uit* zending van de kerkdienst in de Geref. kerk aan de T orenlaan te Hilversum. Voorganger: Ds. C. Lindeboom van Am sterdam; votum en zegen. Psalm 95: 1. Geloofsbelijdenis; lezen Psalm 1J6. Gebed. Psalm 42; 1 en 5. Tekst: Lukas 19: 110. Predikatie. Tusschenzang: Psalm 86: 3. Predikatie, Slotzang: 115: 7. Gebed. Ze- £en- 8.10 u.: Concert door het versterk te H. D. O.-orkest, onder leiding van Wil lem v. Warmelo. Soliste: mevr. Johanne Benjaminse, alt. Symphonieconcert. 8 u. Persberichten en Sportuitslagen. Daventry 1600 M. 3.50, Handel-program- ma. R. Radford, bas. Symphonie-orkest en koor Byzantijnsche kerkmuziek tot 5.50. 8.20 u.: Klokkengelui: 8.30 Kerkdienst. 9 uur, S. S. Wesley's kerkmuziek. 9.20, weerber. en nieuws. 9.3510.55, con cert door het Casano octet en V. Lam- belet, sopraan. Parijs „Radio Paris", 1750 M. 12.05, con cert Lucien Paris (piano, viool, cello). 1.05 u. Nieuwsber. 7.50 u. Jazz-band- muziek. Königswusterhausen, 1300 M. 10.50 Mu ziek door de militaire kapel van het 9e inf. reg. 11.4012.30 uur: Max en Paul, humoristen. 7.20 u. „Boccaccio", operat- te in 2 acten van Suppé. Daarna nieuws berichten. 9.5011.20 u. Dansmuziek door de Kermbachkapel. Brussel, 262 M^ 8.35 Concert,Mm. Couclot, zang. 9.05 Causerie: Les évèments de la semaine. 9.20—10.20 Concert. 10.20, nieuwsber. Munster 410 M. 820—9.20 uur Mor genconcert 10.35 uur Weekoverzicht 11.0511.50 uur Literair uur 1.20 uur Les in ëenheidskortschrift 2 uur Madchenkranzchen, van M. Walter 2.35 uur. Uitzending van den voetbal wedstrijd Nederland—Duitschland 4.20 5.50 uur Paardenrennen 6.20, 6.50 en 7.20 uur Lezingen 8 uur„Don Pasquale kom. opera in 3 acten van Donizetti. MAANDAG 19 APRIL. HILVERSUM, 1050 M. 12 en 7.30 Poll- tieber. 56 Kinderuurtje, door Mevr. Ant. v. Dijk. 77.30 Radiopraatje. Lezing over „Het fluiten van ontvangtoe stellen. 8 en 10 Persber. 8.10 Spe ciaal concert; wordt van 9.2010.20 door Daventry her-uitgezonden. Chris de Vos tenor; L. Schmidt, orgel. Het Haagsche strijkkwartet: Sam Swaap, le viool, Adolf Poth, 2e viool, J. Devert, viola, Ch. v. Isterdael, cello. Het H. D. O.- orkest, o. 1. van Fr. Lupgens, Omroepei Fred. Fry. 8.45 Chris de Vos, zang. 8.53 Viool-solo door Sam Swaap. 9. Toespraak door den heer W, P. F. Deventer in de Engelsche taal over Mooi Holland. 9.10 Haagsche strijkkwartet. 9.22 H. D. O.-orkest. 9.26 Sluiting. 10.10 Dansmuziek door de Indian Jazzband, leider Hans Mossel. DAVENTRY. 1660 M. 11.20—1.20 Het radiokwartet en solisten (contra alt, te nor, piano). 1.202.20 Tijdsein, orgel concert. 4.20 Tijdsein, causerie: Per sonality and clothes. 4.35 Orkest-con cert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dans muziek 7.Radio-lezing. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. 7.45 Piano-sonates van Mendelssohn. 8.„St Simeon stylites", van F. Sladen Smith. 8.45 De two jacks-humoristen „Bonita", roman van J. Sayes. 9.20 Her-uitzending van het programma van HILVERSUM, 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws, lezing: Tbe baker's cart. 10.50 Dichterliebe, Schumann, door G. Parker, bariton. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 11.50 Concert Lucien Paris (piano, viool, cello). 1.05 Nieuwsber. 4.05 Orkestconcert. 7.50 „Lakmé", operette van Delibes. Orkest. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. 7.50 Balladen, door W. Buschhoff. decla matie; C. Bronsgeest, bariton. Daarna nieuwsber. 9.5011.20 Dansmuziek door de danskapel. BRUSSEL, 262 M. 8.20 Orkestconcert xylophoonsolo's. 8.50 Voorlezing uit: „La maison sur l'eau". 9.05 Con cert. 10.20 Nieuwsber. MUNSTER, 410 M. 12.351.50 Dansmu ziek. 3.50 Werken van F. Ries, door orkest. 5.20, 5.50, 6.20, 6.40 en 7 20 Lezingen. 8.10 Kamermuziek door trio (piano, viool, cello). Klaviertrio Fis-mol, op. 1, Frank en Klaviertrio A-mol, op. 17, P. Juon. 9.5010.10 Sportlezing. een tentoonstelling van deze populaire plant uitgeschreven, op Woensdag 8 Sep tember a.s. Er zijn 55 prijsvragen; ook voor bloemstukken van Dahlia-bloemen gemaakt kunnen worden ingezonden. Programma's zijn te verkrijken bij den heer W. J. Chit tenden, 2 Dentr. Road, Wandsworth Com mon S. W. 11. 67 Men stapte erover heen, en vervolgde zijn weg. Weer bleef hij stilstaan. Hij wees met de rechterhand in de verte, waar een zwakke lichtschijn zichtbaar was „Daar zijn nog lieden aan het werk," zoo zeide hij. „Misschien doen zij overwerk, om meer te verdienen." Maar bet scheen zeer ver te zijn, want men hoorde geen geluid van spaden of hou- weelen. Het is maar te hopen, dat wij niet op den verkeerden weg geleid worden," zei de in specteur. „Waar zouden onze vrienden kunnen lijn?" vroeg Sophie Lacoste. De oude bedelaar haalde de schouders op „Ik weet het niet," antwoordde hij. „Maar laten wij dan gaan zoeken. Wij moeten her, toch redden." Herman Pluck luisterde. Toen ging hij weer voort. Het was een lange tocht En toen men uit geput van vermoeienis eenige oogenblikken bleef staan, zei Herman Pluck; „Ja, nu weet ik waar ik ben. Daar stroomt weer het water." Toen ging hij plat op den grond liggen. „Luister nu ook, zei hij, terwijl hij weer opstond. „Als ik niet droom, dan heb ik kloppen gehoord Zorka ging-ook liggen, met het oor tegen den grond. „Ja," zei ze. „Hij heeft gelijk. Ik hoor het ook." Toen eenige werklieden op bevel van Conrad de instorting hadden veroorzaakt, waardoor Maurice de Prévannes en zijn or donnans in de nauwe ruimte waren opge sloten, hadden zij er geen het minste ver moeden van tot welke afschuwelijke mis daad zij hunne medewerking hadden ver leend. Werktuigelijk hadden zij gehoorzaamd. De toeleg van Conrad was gelukt. En over zichzelven tevreden ging hij weer met de eerste ploeg werklieden naar boven. Hij begaf zich eerst naar de herberg, waar hij zijn paard had achtergelaten, en reed toen in galop naar Lekno terug. Graaf Malthen wachtte hem in zijn labo- -atorium. „Welnu, hoe is het afgeloopen?" vroeg hij onrustig. „Het kon niet beter" antwoordde Conrad- Van dien kant hebben wij niets meer te vreezen Over een paar honderd jaar kan men hen misschien vinden, als er uitgravin gen worden gedaan in de oude ongebruikte mijngangen. Men zal hen daar nog onge schonden terugvinden. U weet immers nog beter dan ik, heer graaf, dat zout het beste middel is, om vleesch te bewaren." „Het is goed," zei graaf Malthen En met gerust gemoed begaf hij zich weer aan den arbeid, Ja. Conrad had wel gelijk! Het kon niet beter! Al tweemaal was het hem nu gelukt, zich van zijne vijanden te bevrijden! En nu kon hij weer rustig met zijne weten schappelijke onderzoekingen en proeyen doorgaan. „Nog dezen avond zult gij een vorstelijke belooning ontvangen voor de uitstekende diensten, die gij mij bewezen hebt," zoo zei, hij. „En wanneer gij nu nog eens uw medewerking wilt verleenen voor mijn groote wetenschappelijke proef, waarover ik geschrevèn heb, dan zal mijn roem onsterfe lijk zijn, en zal mijn naam eeuwig bij het na geslacht blijven leven." Maar dat alles scheen Conrad tamelijk- onverschillig te laten. Toen hij de deur van het laboratorium achter zich gesloten had, haalde hij de schouders op en mompelde: „Jawel! Als ik zijn zin deed, dan zou hij mij nog aan de galg brengen!" Wij hebben Maurice de Prévannes en Ju stin Bréjon verlaten, op het oogenblik, dat zij door een instorting werden afgesloten. Justin had een angstkreet niet kunnen onderdrukken. „Zijt gij gewond?" vroeg zijn kapitein. „Neen, kapitein, en u?" „Ik ben ook ongedeerd." „Goddank!" zei Justin. Hij bedacht zich een oogenblik, en voeg de erbij: „Maar was het eigenlijk nièt^beter ge weest, dat wij verpletterd waren?" „Waarom?" „Omdat wij nu hier levend begraven zijn, kapitein." „Maurice de Prévannes slaakte een zucht. „Ja, arme jongen, ik had er al een voor gevoel van dat deze* expeditie slecht zou afloopen. En ge weet, hoeveel bezwaar ik er tegen gemaakt heb, dat gij mij zoudt vergezellen. En nu ziet ge, dat ik gelijk had. Wij zijn in de val geloopen." „O, wat een schurk is die Conrad!" riep Justin uit. „Hij deed alsof hij ons niet zag en hij verloor geen enkele van onze bewe gingen uit het oog. En hij is zoo sluw ge wéést, dat hij ons heeft laten terugwijken tot aan het punt, waar hij zijn schurken streek had voorbereid. O, had ik hem naai in mijn macht!" „Helaas! Wij zullen nu nooit meer macht over hem hebben. En hij kan nu in vrede genieten van het resultaat van zijn lafhar tige misdaad." „Ja, kapitein, wij moeten in one lot be rusten." Beiden zwegen eenige minuten. Het was Maurice de Pré va»" es. die bef eerst het stilzwijgen verbrak. „Justin, ik heb ie nog een laatste verzoek te doen."' „Een verzoek, kapitein?" „Ja, beste jongen. Ik wilde je verzoeken om.... mij te vergeven." „U vergeven, kapitein?Waarom?" „Ge moet het mij vergeven, dat ik je hier heb gebracht, arme jongen, en dat ik de oorzaak van je dood ben, van den afgrijse lijken hongerdood, dien wij hier zuilen moe ten ondergaan." „Maar heb ik dat dan zelf niet gewild, kapitein? En was dat dan niet mijn plicht? Wat moet ik u vergeven?'' „Welnu. Justin, geef mij dan de hand," zei Maurice de Prévannes geroerd. „Wij zullen dan ons lot te zamen dragen „Komaan, kapitein, laten wij den moed niet verliezen. En laten wij eerst rustig gaan slapen. Wie weet of ons geen redding wacht. Of misschien krijgen wij een gelukkigen in val." Justin Bréjon ging liggen en was weldra ingeslapen. Maar zijn kapitein kon niet slapen. Duizend gedachten doorkruisten zijn brein en folterden hem. Onophoudelijk verweef jjij het zich, dat hij de oorzaak was van den dood van Justin Bréjon. die zoo rustig bij hem lag te slapen. En Fabienne! Nu was zij zonder var£--'-'.ging aa» hare beulen overgeleverd. Eindelijk kreeg de vermoeienis ook of hem de overhand en hij sliep in. Maar zijn rust werd door benauwende droomen gestoord, die bijna even ontzettend waren als de treurige werkelijkheid Hoe lang duurde die slaap? Justin was de eerste, die ontwaakte. „Hoe laat zou het zijn, kapitein?" vroej hij. toen zijne bewegingen ook Maurice de Prévannes hadden doen ontwaken. Hij stak een lucifer aan. Het was acht uur in den morgen. „Wat zullen wij nu doen?'' vroeg Maurice „Wij gaan arbeiden, kapitein. Wij gaan een opening in den wand maken." „Waarmee?" „Al zou het maar met onze nagels zijn kapitein. Wie weet, of het ons niet gelukt, als wij geduld hebben." „Gij hebt gelijk. Justin. Wij hadden eigen lijk ai vroeger moeten beginnen." Beiden zochten een stuk hard zout, en be gonnen daarmede tegen den wand te beuken Ijverig gingen beiden daarmee voort, ter wijl zij alleen van tijd tot tijd een oogen* blik stil hielden, om adem te scheppen. Justin was de eerste, die den arbeid staakte. ,,Ik kan niet meer, kapitein,'' riep hij uit. „Dat is jammer. Justin." „Ja, kapitein, ik weet het wel." (Wordt vervolgdj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9