Plaatselijk Nieuws. GRIEP ABDüsYroOP De afgewende inflatie. Verkeersongevallen Een R. K. Middelbare Schooi voor Meisjes. Voornaamste Nieuws WAT ZAL HET SEIZOEN 1926 VOOR ZANDVOORT BRENGEN? Dinsdag 20 April 1926 50ste Jaargang No. 16229 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad Een ernstige aanrijding in Haarlemmermeer. Aanrijding. Drenkelingen. Autobotsing te Hillegom. Vliegtuig gedaald. Rijksbloembollenschoo! te Lisse. Opleiding in het Tuinbouwvak. REEDS IN SEPTEMBER VANGT HET ONDERWIJS AAN. EEN SPECIALE AUTOBUSDIENST NAAR HET R.-K. LYCEUM TE AMSTERDAM. Hier ligt zusje. De bloemenvelden. De staking bii de Bailast Maatschappij. Een knap staaltje. Een patient die niet betalen wilde. DE TOEKOMST VAN ONS GEWEST. Het Naaldenveld. in dit nummer. j. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. TelegTaphisch Weerbe ichf De Hollandsche Handelsbank. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3 25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970 Advertentiës 35 cent* per tsgèl Bij contract belangrijke korting, Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling. 60 ct. per regel: op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag, en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing: elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden fAJfiilfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7C f) bij een ongeval met f O ij bij verlies van een hand, fjOI^ 0 bij verlies van een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: vUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: ^oodeliiken afloop- I een voet of een oog: c c duim of wijsvinger fV bij 'n breuk van f 1|1 bij verlies v. een 1 been of arm: Huandere vinger. Elders in dit nummer hebben wij een in gezonden stuk opgenomen, dat ons aanlei ding geeft om op deze plaats over de daar in gemaakte opmerkingen iets te zeggen. Onze inzender wijst op den achteruitgang van den geldkoers in Frankrijk en België. Terecht wordt hierin een gevaar gezien. Wij voor cns gaan nog verder, niet alleen voor de betrokken landen, ook voor de omliggende staten voor heel beschaafd Eu ropa is die onevenwichtigheid in de Fran sche en Belgische valuta te betreuren. Overal ondervindt men er de nadeelige economische gevolgen van. Want in onzen tijd zijn de -'olkeren internationaal even zeer op elkaar aangewezen als vroeger de steden van één land. Wij begrijpen en waardeeren ook de ver zuchting: gelukkig maar dat wij in Neder land voer de inflatie zijn gespaard gebleven! En bet compliment aan de regeering, voor al aan den minister, die bet evenwicht wist te bereiken, is verdiend. Maar daarbij moet men het dan ook la ten. Het is gevaarlijk om verdere con clusies te trekken; daarvoor is de zaak veel te ingewikkeld. Wanneer het alleen ging om de socialistische anti-Colijn hetze te hekelen, dan waren wij spoedig klaar en het heel gauw met eikaar eens. Immers het heeft er té dik boven op gelegen, dat het den rooden leiders alleen om een stevige verkiezingsleus te doen was. tin de kracht figuur van den heer Colön, die op ambte naarssalarissen en onderwijzersinkomens kortte, was een dankbaar object om de kiezers op té jagen. Maar niet enkel in socialistische krin gen is tegen den heer Colijn geageerd. Het is ons een dankbare aanleiding om nu, in. alle nuchterheid, buiten alle verkiezings- hartstochfen om, nóg eens op de zaak terug te komen. Ook cms is wei eens gevraagd: waarom hebt ge zoo sterk stelling genomen tegen het terugkeeren van den heer Colijn? In het licht van de Fransche en Belgische koersen, welke onze inzender ons onder den neus schuift, willen wij daarop nog één keer ingaan. Wié den tegenstanders van een ministe- rle-Colijn thans triumfeerend toeroept: kijk naar Frankrijk en België! vergeet hei een en ander. Op de eerste plaats moet men een werk niet enkel naar zijn eindresultaat beoordeelen; althans christenen beboeren dit niet te doen. Men kan groote bewonde ring hébben voor de kracht en het doorzet tingsvermogen, waarmee de heer Colijn het budget ih evenwicht bracht, maar de wijze waarop hij zijn weg volgde, de middelen, welke hij aanwendde minder bewonderens waardig achten. Waar zat de fout in ons staatshuishouden? Hierin, dat wij onder zware crisisschulden gebukt gingen en dat de huishouding door de mentaliteit der oor logsjaren veel te veel was uitgedijd. Er moest dus bezuinigd worden. Welke was daarvoor de logische weg? Inkrimpen der staatshuishouding. En welke weg is gevolgd? Het eindcijfer der begrooting is betrekkelijk weinig naar beneden gegaan De inkomsten werden vermeerderd door nieuwe belastingen en de uitgaven vermin derd door verlaging van ambtenaarssalaris sen. Wij hebben al vroeger geschreven, dat wij hierin niets geniaals kunnen zien. Geniaal was een politiek geweest, die het econo mische leven had opgeheven, zoodat de meerdere middelen langs een natuurlijken weg van verhoogde welvaart kwamen; ge niaal ook een hervorming van de staats machine. waardoor de uitgaven aanmerke lijk naar beneden gingen. Geniaal was b.v. indertijd het hervormingswerk van Pierson. En nu moet men niet vragen: maar toon dan eens aan, hoe het anders en beter had moeten worden gedaan! Dat juist is het werk van een genie, dingen te doen, die een gewoon mensch niet kan. De verdienste van den heer Colijn is ge weest, dat hij een heel eenvoudig werk dat ook anderen bekend was, maar waar voor zij huiverden, n.m. nieuwe belastingen en salarisverlaging, aanpakte en met groote kracht doorvoerde. Voor die energie en karaktervastheid voor dat doorzetten van een plan, hetwelk de ontwerper uit volle overtuiging als het beste zag, kan men volle respect hebben. Ook het bereikte resultaat kan men ten slotte als een winst voor heel j de natie loven en aldus redeneeren: hoewel ik gaarne andere middelen had zien aan gewend en desnoods één of twee jaar lan ger over een beter plan had gedaan, toch ben ik blij, dat de sluitende begrooting er is! Uit een en ander volgt nu ook conse quent de houding b.v. door ons blad tijdens en na de verkiezingen aangenomen. Wij herinneren er aan, dat vóór de verkiezin gen door niemand, dan alleen door de anti-revolutionaire partij, reclame is ge maakt voor een ministerie-Colijn. De een liet het. omdat hij er tegen was; een ander uit tactische overwegingen. Maar het leid motief was: op voor een christelijk kabinet met nieuwe, andere ministers! Eenerzijds werd het aftredende ministerie gehuldigd voor het vele goede, dat het verricht had; anderzijds werd een nieuwe koers, voor zen nieuwen tijd gevraagd. Dit zegt toch iets. Was het plan-Colijn een opbouwend bezuinigingsplan geweest, een. dat nieuwe bronnen van welvaart en geniale inkrimping van de staatsmachinerie aanwees, waarom zou de groote meerderheid van het volk daarvoor dan niet in het vuur zijn gegaan? Op wetgevend gebied lokten de praestaties vai^ den heer Colijn echter geenszins uit. Wé behoeven maar te herinneren aan het ontwerp-weeldebelasting, waarvan, het grondbeginsel goed was, maar waarvan de uitwerking allerminst de hand van een knap wetgever verried. Wij blijven er dan ook bij. al zakt de Fransche en Belgische franc tot op één cent, de heer Colijn had beter gedaan in Juli 1925 een benoeming tot ka binetsformateur niet te aanvaarden; hij had het bij de krachtproef van 1924-'25 moeten laten. Voor ons zijn de gebruiken van een parlementairen staat nog wel van eenige waarde. De anti-revolutionaire partij, aan het hoofd van welke lijsten de heer Colijp stond, was met 11 procent bij de verkie zingen achteruit gegaan. En men onder graaft de beginselen van ons parlementair stelsel, wanneer iemand, die zulk een ne derlaag bij de stembus geleden heeft, een opdracht tot kabinetsformatie aanvaardt. Tenzij in een noodgeval; of wanneer alle andere mogelijkheden zijn uitgeput. Maar dit was hier niet het geval. Ten slotte zouden wij allen, die den ge- dachtengang van onzen geachten inzender volgen, er op willen wijzen, geen vergelij kingen tusschen Nederland en Frankrijk en België te maken. Alle punten van vergelij king ontbreken hier. Bij ons geen oorlogs schade, geen verwoeste gebieden; geen oor logsinvaliden, geen oorlogsschuld enz. On geschokt en ongedeerd met enkel wat cri- sisschiild en moreele schade door oor logswinst- zijn wij uit de groote ramp gekomen. Omdat wij de zoo voor de hand lig gende meening, in achterstaand ingezondet stuk tot uiting komend, den laatsten tijd in woord en schrift hier eh daar opvingen meenden wij voor deze al weer oude zaak nog eens de aandacht te mogen vragen. Als rasecht Haarlemsch burger, die een tochtje naar Zandvoort beschouwt als een straatje-om", bezi je natuurlijk Zandvoort niet met dat oog. waarmee de doorsnee Ne derlander of buitenlander de badplaats he- bijkt. Hoe dat komt? Eenvoudig, omdat je verwend bent en 't mets bijzonders meer vindt, een middag of desnoods een heelen dag of een paar dagen aan zee door te brengen. Je woont er fei telijk weer te dicht bij. om 't ware genot er van te smaken. En nu zal misschien iemand bii die uit drukking „genot smaken" minachtend den schouder ophalen en bij zich zelf denken: „dat is bluf: we gelooven wel. dat duizen den, die Zandvoort in den loop der jaren hebben bezocht, er anders over denken. Want een waar genot vonden ze 't. Voor den mensch, die zich nu eenmaal niet de weelde veroorloven kan. een badplaats zoo ongeveer voor 't grijpen te hebben, is t leven aan zee een eldorado en het strand, duin en ze een uitverkoren plekje. Hier geldt ook al weer 't spreekwoord: „Wat men ver haalt, is lekker". Men zal ongetwijfeld weer zeggen, dat Zandvoort niet de mooiste badplaats van den Nederlandschen kust is en we willen er ons ook absoluut niét aan wagen, om dit trach ten waar te maken, want we geven die be wering grif toe; er zijn er ook die met min of meer minachting over Zandvoort praten, er den neus voor ophalen en zich niet ver waardigen zullen, het met een bezoek te „vereeren", een feit is en blijft het toch, dat Zandvoort jarenlang veel pleizier en gezond heid heeft gegeven aan duizenden, die een opbeuring uit de dagelijksche sleur kwamen zoeken. Zandvoort neemt dan ook niet de preten ties aan. de mooiste badplaats van Neder land te zijn en toch mogen nog wel enkele factoren genoemd worden, die haar boven andere badplaatsen den voorkeur doen geven Daar zijn bijv. de schilderachtige omstre ken. Bentveld. Aerdenhout, Naaldenveld. Elswout, enz.^ uitstekende spoor- en tram- verbindingen en ten slótte het achterland Haarlem en Amsterdam. Nu zou men ons misschien gaan verden ken. dat we bezig zijn een lans voor Zand voort te breken. het zou weinig baten bovendien, maar wat wen noemden zijn klare feiten, die ieder onbevooroordeeld mensch kan-en moet zien. Dus alweer lou'ter een opsomming van feiten Dat Zandvoort niet de minste in de rij van haar concurrenten is. heeft het bezoek van badgasten gedurende de laatste jaren wel bewezen, want Zandvoort krijgt er een groot contingent van en dat contingent concen treert zich natuurlijk op de 3 of 4 seizoen maanden van Mei tot September Dat zijn de maanden, die voor een bad plaats een goed of een slecht jaar tot be- teekenis hebben. Van het korte zomerseizoen hangt alles af en daarom zal 't niemand verwonderen, dat de hoop en verwachting van iederen bad plaatsbewoner op den zomer gespitst is. Reeds in 't voorjaar, als de eerste „bestel lingen" van badgasten binnenkomen, worden al gissingen gemaakt, hoe 't worden zal. of de gasten lang zullen blijven of er veel zullen komen, of er buitenlanders op komst zijn enz. Had men over de twee voorgaande jaren niet te klagen, personen, die het weten kun nen en aan wie wij hun opinie daaromtrent vroegen, verzekerden ons, dat indien het sei zoen zich in de zelfde gestadige liin. zonder invloed van schadelijke factoren blijft ont wikkelen Zandvoort een goed iaar tegemoet gaat, De aanvragen voor plaatsen in hotels en pensions vloeien regelmatig binnen; hoewel men thans nog aan 't allereerst begin van 't seizoen staat, mag goede hoop gekoesterd worden, omdat de voorteékenen niet slecht zijn. Het is natuurlijk altijd moeilijk om vóór den afloop van het seizoen reeds een oor deel over zijn hoedanigheid te vellen, doch het geoefend oog van hen. wien het meer bijzonder ter harte gaat. vergist zich niet gemakkelijk De uit den aard der zaak zeer heterogene bevolking, die Zandvoort gedurende het hoogseizoen te gast kriigt. bestaat voor ver reweg het 'meerendeel uit landgenooten. Hoewel men het buitenlandsch bezoek na tuurlijk ten zeerste loprecieert zou men zich toch licht in de beoordeeling van de waarde van dat buitenlandsch bezoek kunnen ver gissen, want zóó hoog als men die schat, is zij toch niet Datrenboven moet men ook voor oogen houden, dat de buitenlanders geen gasten voor het voorseizoen ziin en tevens, dat het buitenlandsch bezoek zich vrijwel beperkt tot dat van Duitscbland en Oostenrijk. Die wee laatste feiten doen natuurlijk het buitenlandsch bezoek wel eenigszins in waarde dalen. Daaruit is hef pok te verklaren, dat, zoo als men ons verzekerde, thans nog vriiwel geen aanvragen uit het buitenland ziin-bin nengekomen Of men dan geen hoop had. op een of andere wijze Engelschen of Franschen te lok ken? vroegen wij Een stille hoop koestert men. vroeg of laat de Engelscher tot bezoekers te kriitfen, wanneer eenmaal de Kennemer Golfclub haa*1 grootsche plannen zal hebben verwe zenlijkt. Wellicht komt er dan Engelsch bezoek naar de golfbanen en tegelijkertijd naar Zandvoort opdagen en voor Zandvoort als bodplaats is het dan tevens een verheugend feit. dat de Engelschen die komen, kapitaal krachtige personen zullen ziin. want zeker is het. dat de golfsport biina uitsluitend door de beter vefortuneerden wordt beoefend. Maar dat is alles nog slechts schoone toe komstmuziek. Voor 't oogenbük dient er nog rekening mede gehouden te worden dat de golfbanen er nog niet zijn. dus van Engelsch bezoek van eenigerlei beteekenis. geen sprake is. Voorloooig heeft men met de buitenlan ders dus nog alleen met Duitschers en Oos tenrijkers te doen en ofs.choon in beide lan den de finaneieele toestanden nu iuist niet rooskleurig ziin. gelooft men toch zeker, dat degenen, die naar Holland wilden, er hun reisje niet aan gegeven zullen hebben. Een eigenaardige categorie van bezoekers vormen ten slottè de zgn. ..dagiesmenschen" welke de tram, trein of autobus op snik- heete zomersche dagen bii duizenden aan voert. In hun bonte mengeling van kleuren en toiletten, met de bedrijvige drukte en leven dige gezelligheid, geven ze aan het strand leven een frissche kleur en als geliefkoosd oord voor de „dagiesmenschen'' staat Zand voort al zeer hoog aangeschreven. Het zou verrassende^ resultaten opleveren, eens na te gaan hoeveel personen op een warmen Zondag naar 't strand kwamen. Geen wonder dat men ze met graagte ziet komen, want ai verteren de één-dag-bezoe kers misschien niet veel. daar ze voor,, meerendeel minder kapitaalkrachtig ziin, wat ze verteren, al is 't weinig, het maakt tezamen toch een groote som. En daarom is hst jammer, dat de Paasch- dagen die zooveel beloofden, ten slotte voor velen toch een teleurstelling bleken, daar 'n koude zeenevel veel kwam bederven en men zich liever niet aan 't strand, waagde. Maar 't eigenlijke seizoen moet nog ko men en de hezo 'kers laten zich niet afschrik ken door zeenevel of iets van dien aard. Resumeerende kunnen we dus zeggen, dat. wanneer het seizoen zich blijft ontwikkelen, zooals thans 't geval is, er menig blij gezicht in Zandvoort de seizoenrekening van 1926 zal afsluiten. Zondagmiddag reed een wielrijdster, een dochter van den arbeider K. alhier op den Sloterweg. Bij 't naderen van een autobus van den lsten Haarlemmermeerschen auto busdienst, die van Sloten kwam, wilde de juffrouw nog gauw den weg oversteken, met het noodlottig gevolg, dat ze werd aangere den en met fiets en al tegen den grond werd geslingerd. Ernstig gekneusd werd ze opge nomen en per auto naar haar woning ge bracht. De ontboden geneesheer constateer de een dubbele beenbreuk. De politie stelt een onderzoek in, Den be stuurder van de autobus treft vermoedelijk geen schuld. Op den Rijksstraatweg nabij Haarlem werd een rijwiel, dat door den eigenaar aan de hand werd geleid, door een achteropkomen den auto aangereden en deerlijk gehavend. De politie stelt een onderzoek in. Een slagersknecht te Halfweg, had het on geluk, doordat hij in aanraking kwam met een wagen, met zijn fiets, waarop een mand met eenig vleesch, kennis te maken met het zilte nat van de Duikersloot aldaar. Een ooggetuige zou den slager behulpzaam zijn bij het klauteren op den wal, doch had het ongeluk uit te glijden en naast den slager terecht te komen. Vervolgens werd het tweetal zonder verdere onheilen met ver eende krachten op het droge' gebracht. Zondagmiddag omstreeks 3 uur kwam een vrachtauto vanuit de Pastoorslaan den Rijks straatweg opgereden, volgens ooggetuigen, zonder dat de chauffeur signalen gaf. Op 't zelfde oogenbük kwam een luxe auto uit de richting Haarlem en een botsing was onvermijdelijk. Een as van den vrachtauto knapte bij het wiel af; het voorstel van den Iuxen auto was geheel ontzet. Het hek voor de woning van den heer C., werd beschadigd. De politie maakte proces verbaal op. Het hek zal ver goed worden. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Maandagmiddag daalde in den IJpoIder op het, land van den heer Roodenburg al daar, een Duitsch vliegtuig, wegens benzine gebrek. Nadat door Schiphol assistentie was verleend, is het vliegtuig, dat op weg was naar Schiphol, weder vertrokken. Ongeluk ken kwamen niet voor. De tuinbouw in Haarlem en omgeving mag er trots op zijn. dat zeer veel wordt gedaan, om de jonge tuinbouwers de noodige vakbekwaamheid aan te brengen. Volop wordt het hun aangeboden door cur sussen b v.Tuinbouwwintercursus, de Tee- kenclirsus cursus in kennis van heesters en boomen (Dendrologie) cursus in bloemschik ken en bmden enz De commissie tot regeling van het Leer lingwezen sluit zich hierbij geheel aan door de jongelieden naast de theoretische kennis die zij op de cursussen leeren ook de prak tijk in groote maten aan te brengen. Deze commissie is samengesteld uit de Heereri onderwijzers der cursussen en prak tische tuinbouwers welke zich geheel be langloos disponibel stellen om de jongelie den naast het weten ook het kunnen aan te brengen en te helpen in alles wat in 't be lang van de leerling kan worden geacht. Indien de leerling 3 jaar onder leiding staat, kan hij het getuigschrift 2de knecht verwerven en na 6 jaar of op 21-jarigen leef tijd het diploma 1ste knecht. Dit laatste diploma is zeer waardevol en is voor bezitter» een pracht-aanbeveling bij eventueele sollicitaties. Donderdag 22 April a s. n.m. 8 uur, in „Spoorzicht" bij het viaduct Kruisweg zal deze commissie wederom vergaderen met de leerlingen en zij stellen het op prijs .indien meerdere belangstelling zal worden getoond. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, hebben dé Eerw. Zusters Franciscanessen van Heythuizen, die thans de Mariaschool aan de Koningstraat, alhier, besturen, het plan opgevat in Haarlem te komen tot de stichting van een R. K. Middelbare School voor meisjes. Deze onderwijsinrichting zal als een soort handelsschool zijn te beschouwen en de leerlingen, welke deze inrichting zullen be zoeken, zullen aan het eind van den cursus zooveel kennis hebben opgedaan, dat zij met succes de vierde klasse van een H. B. S. zullen kunnen volgen. Het ligt in de bedoe ling reeds in September van dit jaar een aanvang met dit onderwijs te maken, dat voorloopig zal gegeven worden in eenige nog ledig zijnde lokalen der bestaande Mariaschool. De stichting van deze school zal dus de tot standkoming beteekenen van de eerste R, K. Middelbare school voor meisjes te Haarlem. De rector van het R. K. Lyceum te Over- veen schrijft ons naar aanleiding van het bovenstaande het volgende; De bovengenoemde Middelbare Meisjes school wordt geopend 1 September 1926. Ziedaar het belangrijke nieuws, dat de Zusters Franciscanessen aan de vele belang hebbende ouders en kinderen bij dezen te vermelden hebben. Allereerst brengen we hulde aan het wak ker initiatief der Eerwaarde Zusters, die toch deze instêlling willen ondernemen, ge heel op eigen risico, zonder geldeüjken steun van Staatswege. Het verlangen van Z. D. Hoogwaardigheid, den Bisschop, uitgesproken bij de inwijding van het R. K. Lyceum te Overveen, gaat hiermede volledig in vervulling. Wat brengt ons deze Middelbare Meisjes school? Deze vraag zullen we beantwoorden na de korte revue van de leervakken: Godsdienstleer en Liturgie, Kerkelijke en Bijbelsche Geschiedenis, Nederlandsche, Fransche, Hoogduitsche en Engelsche Taal en Letterkunde, Geschiedenis, Staatsinrichting, Aardrijkskunde, Natuur- en Scheikunde (Wa renkennis), Nat. Historie, Gezondheidsleer, Handelswetenschappen, Kerklatijn, Kunst ge schiedenis, Vrouwelijke handwerken, Hand- teekenen en Schilderen, Zingen, Lichamelijke oefening (rhytmische beweging), Knippen en naaien. Deze vakken worden gedoceerd in de vierde en vijfde klas, terwijl de bestaande Mulo den onderbouw zal vormen van de M. M. S. Zoo geeft de inrichting aan ieder meisje, dat Mulo-diploma bezit, toegang tot de hoo- gere klassen, terwijl ook de meisjes, die in algemeene ontwikkeling hiermee gelijk staan ook het onderwijs der hoogere klassen kun nen genieten. Uit deze revue blijkt allereerst, dat de Zusters voor diverse vakken leerkrachten zullen noodig'hebben, om haar in de uitvoe ring te steunen. Ongetwijfeld zal het leer- aren-korps van het Triniteitslyceum te Over veen voor verschillende vakken de gevraagde hulp bieden. Uit deze revue blijkt vervolgens, dat deze school een krachtige stem zal zijn in het koor der kentering, die allerwege opkomt, om het meisje terug te brengen in de wtre intellectueele vrouwelijke sfeer. Deze school is een propaganda voor de idee dat de vrouw haar vrouw-zijn trachte te verheffen met de middelen, voor hzTe natuur geschikt; niet met de middelen, die den man allereerst passen. Hoe welkom moet deze instelling dan ook ziin voor reeds vele Ouders, die de kente ring mede gevoelen, die iuist deze ontwik keling voor hunne dochters wenschen. met zekerheid van succes, omdat in dit leerplan alle struikelblokken zorgvuldig zijn geweerd Aldus zal deze School, onder Gods zegen gedijend, een keurkorps vormen, waaruit de intellectueele jongeman kan kiezen een le vensgezellin, die hem begrijpt en hem tevens aanvult. Toch zullen er Ouders zijn. die met een zekere reserve deze nieuwe instelling wel kom hecten. Deze school namelijk, hoewel staand onder de inspectie van den Staat, geeft gelijk andere gangbare M. M. S.. een Schooldiploma en geen Staatsdiploma. Ook hierin zullen de Eerw. Zusters op ingenieuse 'wijze voorzien. Met ingang van 1 September stellen n.l. de Zusters een spe- cialen autodienst in van Haarlem op Am sterdam, waar het R.-K Lyceum voor Meis jes, onder leiding van dezelfde Eerw. Zus ters, een sieraad vormt van de Revnier Vin- keleskade In gezelschap van een Zuster zul len de meisjes den heen- en terugtocht ma ken, zoodat alle nadeelen verbonden aan het dagelijksch heen en weerreizen met tram of trein zijn uitgeschakeld. Het past ons een eeresaluut te brengen aan de Eerw Zusters Franciscanessen, die op deze dubbele wijze alles bieden wat de R. K. Ouders voor hunne meisjes maar kun nen verlangen. Zaterdagmiddag geraakte het 2-jarig dochtertje van den heer Adr. Goemans te Hillegom al spelende te water. Het kind was reeds gehee] onder den modder verdwenen, toen de heer B, voorbijkwam en door een klein broertje opmerkzaam werd gemaakt: „Hier ligt zusje" B. stapte te water en mocht 't geluk smaken, 't kind, dat reeds bewusteloos was weder op het droge te brengen. Iets schitterend moois is de tulpentooi op den Hoftuin. Maar overal is het nog schit terend, terwijl de Darwins ook gaan bloeien Zondag was het weder een gezell ge drukte. De strijd tusschen de arbeiders en de directie der Amsterdamsche Ballast Maat schappij, is gisteren te IJmuiden kalm in gezet, zonder zeer de algemeene aandacht te vragen. Naar ons medegedeeld werd hebben, op de Zondag gehouden vergaderingen voor het varende personeel, in IJmuiden allen, in Amsterdam op drie na allen, voor de staking gestemd. Gisterenmorgen verscheen dan ook, in geen der beide plaatsen, een man voor den arbeid, zoodat de staking algemeen was. Hoewel de Maatschappij de grondwer kers, alhier, de vorige week reeds had op gezegd. moesten ze des morgens komen zien, of alles stil lag. Zij bleven tot des middags 12 uur, doch zijn toen naar huis gegaan. Heden zouden zij nog weer terugkomen, omdat een molen verplaatst moet worden, waarvoor enkelen aan het, werk zuilen ko men. Bedraagt het totaal aantal stakers 80, door deze maatregelen is het aantal derge nen die werkloos ziin geworden, te IJmui den, omstreeks 300. Het juiste aantal slacht offers te Amsterdam is niet bekend. Tntusschen, nu de grenzen van den strijd zich afteekenen, is het zeer zeker ook wel gewenscht, die even na te gaan. Reeds werd in het eerste bericht van den Bond gewezenop de moeilijke positie der maatschappij, omdat de bouw van het nieu we, Amsterdamsche Stadion in het gedrang komt. Zooals men weet zijn, mede tenge volge van het Kamervotum, dé"voorberei dende werkzaamheden voor de Olympische spelen, in 1928, in vollen gang. na eerst veel oponthoud te hebben ondervonden. Het voornaamste deel daarvan is de bouw van een nieuw en groot Stadion. Daarvoor moet een zeer groote hoeveelheid zand wor den neergestort, doch indien men met volle kracht voortwerkte, hoopte men nog juist tijdig genoeg te zijn. Doch deze kans begint nu, met die staking ernstig gevaar te loopen. Als een gevolg daarvan poogde de vorige week, de wethouder van Amsterdam, de heer Jan ter Haar, reeds te interveniëeren, echter tevergeefs. Maar, de Olympische spelen mogen be langrijk zijn en een behoefte aan zand doen ontstaan, nog erger is het met de plaats waar dat zand thans ligt en weggehaald moet worden. Immers het grootste deel der werken voor den nieuwen sluisbouw en de uitbreiding van het Noordzeekanaal, ligt nu stil. Gistermiddag kwam de stoomtrawles Urania K.W, 44, teMJmuiden binnen van een on derbroken reis. De kwadrant van het roer was gebroken, waardoor men vanaf de brug niet meer sturen kon. Doch de schipper vond er wat op. Hij had de vischlijnen op den roerkoning bevestigd en bestuurde door mid del daarvan nu zijn schip, met behulp van ^le winch. Niet alleen dat dit in volle zee wel gelukte, maar ook de haveningang werd met deze hulpinstllatie gepasseerd en, zon der schade aan te richten, kwam de Urania voor den kant. Het gebeurde in Hillegom, Zondagavond omstreeks half zeven. Nabij d^ Pastoorslaan kwam een wiel rijder uit Haarlem gereden. Daar hij vol gens ooggetuigen waarschijnlijk eenigszins beven zijn „thee" was, kwam bij door een verkeerde manoeuvre met zijn fiets te vallen en zoodanig, dat hij in bewusteloozen toe stand en met bloedende wonden aan het hoofd in het café van den heer K. moest worden binnengedragen. Medische hulp was spoedig ter plaatse en dokter T. verbond den patiënt. Teen de ongelukkige weer wat op ver haal gekomen was en de dokter aanstalten maakte om weder heen te gaan, liet hij den Haarlemmer de rekening zien, maar daar wilde deze niets van weten. Hij betaalde niet; met een onverschilligen ruk trok hij het verband van zijn hoofd en stapte het café uit op buis aan, alsof er niets gekeurd was. Men besloot de politie er maar niet bij te halen. Maandagavond heeft in Haarlem een be spreking plaats gevonden tusschen verschil lende belahgstcllenden in het landschaps- schoon in Kennemerland. De algemeen gevoelde behoefte om ons mooie gewest bij de komende uitbreidingen op de beste wijze als woonplaats voor de steeds toenemende bevolking geschikt te maken en die .a. duidelijk gebleken is uit de installatie van en commissie van advies voor Gedep. Stat n voor een Gewestelijk Uitbreidingsplan wordt in steeds breeder la gen der bevolking gedeeld. Er zal getracht worden deze gedachte nog meer te verbrei den en samenwerking tusschen de verschil lende groepen van belanghebbenden en- auto riteiten te verkrijgen. Binnenkort zal een lezing worden gehou den over het Naaldenveld om ook hierdoor te trachten al het mogelijke te doen om een Voordeelen der Invaliditeitswet Verleende Roode-Kruis onderscheidingen, Bosch- en heidebranden in 1925. Borculo's wederopbouw. De Koningin en de Prinses tusschen Kaf* wijk's vrouwen. Het einde van den melkoorlog in d* Hoofdstad in zicht. Een R. K. Middelbare School root meisjes te Haarlem. De onteigening der bezittingen van da Duitsche vorsten tot Juni uitgesteld. Het drankverbod in de V. S,; nienwa regeling over den smokkelhandel lusschsa Engeland en de V. S. Een Pauselijk schrijven over de Mexi- caansche kerkvervolging. (Zie verder ook Laatste Nieuws). 5? litiniKiif Barometerstand 9 uur v.m-: 747. Vooruit. 'Licht op. De lant&ai... cc eten morgen worden opgestoken om 7.37. Medegedeeld door hef Kon. Ned Meteoro logisch Instituut te De Bildi Naar waarnemingen m den morgen vaa 2C April 1926. Hoogste Barometerstand 760.7 m.M. tg Toulouse, Laagste Barometerstand 738.3 m.M. ie Hanstholm (Denemarken). Verwachting van den avond van 20 tot den avond van 21 April: Matige tot krachtige zuidelijke tot weste lijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, regenbuien later opklarend, aanvankelijk iets zachter. Nu moet iedereen een flesch in huis hebben. Vannacht nog kunt gij dat beroemde huismiddel noodig hebben, voor Uzelf of voor Uw kinderen. zoo gunstig mogelijke oplossing voor het daar nog aanwezige natuurschoon te ver krijgen. Onnoodig te zeggen, dat ieder belang stellende in de ontwikkeling van ons gewest daar aanwezig moet zijn. De surseance van betaling toegestaan. De Haarlemsche rechtbank verleende he den surseance van betaling aan de Holland sche Handelsbank. gevestigd te Haarlem, voor den tijd van zes maanden; ingaande 23 Maart 1926. Tot bewindvoerders zijn be noemd Mr. P. Tjeenk Willink, advocaat en procureur te Haarlem en L. J. van Rossem, comm. in effecten te Heemstede. Tot deskun dige werd benoemd E. van Dien, accountant te Amsterdam. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Onderscheidingen uitgereikt. Bij monde van den Kringcommissaris ia den Kring Noord-Holland Zuid, jhr. A.W.G. van Riemsdijk, zijn gisteren op den verjaar dag van den voorzitter van het Nederland sche Roode Kruis, Z.K.H. den Prins der Ne derlanden, o.m. de volgende onderscheidin gen uitgereikt. Het Kruis van Verdienste aan den heer P.J.M. van Tetering te Haarlem. De medaille van verdienste in brons aan de heeren F.J. Rohlfs, helper der transportco lonne te Haarlem D. van Kampen, helpet der transportcolonne te Haarlem, en mej. P.E. SandeyckMeeuwschen te Haarlem en bij bevordering dezelfde medaille in zilver aan den heer A.M. Jochem ploegcommandant der zelfde colonne. Het Hoofdbestuur verleende eveneens het Kruis van verdienste aan jhr. mr. E-HJB. Teding van Berkhout, voorzitter van het Af delingsbestuur HaarlemC.L.W. van IJ- zendijk, penningmeester derzelfde afdeeling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1