China's intrede in de beschaafde wereld. Schouwburg Jansweg. Geest en letter. Een R.K. MMdelliare Schooi voor Meisjes. V erkeer songe vallen Voornaamste Nieuws Plaatselijk Nieuws OORDEELT NIET" SCHOUWBURG AAN DEN JANSWEG BON.. Woensdag 21 April 1926 50ste Jaargang No. 16230 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad DE BUITENPLAATS „RUSTENBURCH" TE BLOEMENDAAL. Voor 51.000 verkocht. St. Franciscus Liefdewerk. VEREENIGING TOT UITBREIDING VAN DE VERZAMELING VAN KUNST EN OUDHEDEN IN HET FRANSHALS-MUSEUM. EEN LEGAAT VAN DEN HEER GONNET. Castricum aan Zee. De Amsterdammer Boottrein naar Hoek van Holland. Langs de spoorbaan. Haarlemsche Padvindershuis. R. K. Reisvereeniging. Het nieuwe clubgebouw van ,,'t Spaarne." E. A. vt BHderbeek. in dit nummer. i. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht Opgedragen. Verlof Drankwet. morgen (Donderdag-) avond Balcon 1.— Stalles en Frontloge 0.80 Zijloges en Parterre 0.60 Amphitheater0.40 Gaanderij 0.25 PLAATSBEWIJZEN DONDERDAG VAN 10 TOT 3 UUR voor de abonné's op de Nieuwe Haarlemsche Courant. Oordeelt niet' De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per xyeek 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cent» per re gek Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 et per regel; op de le pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod, advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. Alie abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 9001) Levenslange' geheeïe ongeschiktheid tot werken door f7£[\ bij een ongeval met f OTfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: UUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: J wU."doodetijk«n afloop: 1 bij verlies van een hand, f IOC „bij verlies van een f CQ bij 'n breuk van een voet of een oog: 1 duim of wijsvinger: 1 «*U. been of arm: 1 bij verlies v. een andere vinger. D e T ij d heeft het gisterenavond in een uitvoerig artikel opgenomen voor prof. Veraart tegen, wat bet Amsterdamsche blad noemt een „vergissing" onzerzijds. Jammer voor den Delftschen hoogleeraar, dat die verdediging nu eerst, door een dagbladre dactie, moei worden ondernomen en dat daarvoor zooveel ten onderste boven moet-, worden gebaald! Geen beter bewijs voor onze bewering, dat prof. Veraart ver leden Vrijdag een goede gelegenheid heeft laten voorbijgaan. En het is jammer, dat D e T ij d daaraan niet meer aandacht heeft gewijd. Door dezen voornaamsten op zet van ons artikel uit het oog te verliezen, heeft onze collega den strijd aangebonden tegen een betoog, dat wij niet geleverd heb-, ben! Volgens de Tijd zouden wij met de Morgen het gemis aan een evenredigheids stelsel in het reorganisatierapport betreurd hebben; zouden wij dit en dat beweerd hebben, wat door de redactie van het Mi- chaëlistenorgaan verdedigd wordt. En dan volgt daartegen een breed bétoog; dan wordt ons uiteengezet, dat die evenredig heidsgedachte een dwaze illusie is en trou wens volgens den geest van de redactie van „De Morgen" nooit door St. Michaël is be doeld; dat er'voor het treffen van een ac- coord indertijd door „St. Michaël" zeven punten werden vereischt en dat er zes in het reorganisatierapport zijn verwezenlijkt- Prof. Veraart 'had dus het grootste gelijk van de wereld het rapport te onderteeke- nea en wij hadden hem daarover niet ter. verantwoording mogen roepen! Eilieve, het wordt bijna vermakelijk! Van dit alles hebben wij geen woord geschre ven en het spijt ons, dat de Tijd in haar ijver om den spreker op de Amsterdam sche vergadering te verdedigen, zóó slecht gelezen heeft. In do twee artikelen aan het reorganisa tierapport gewijd, hebben wij duidelijk la ten uitkomen, dat wij daarmee accoord gingen; ook met het niet voldoen aan een verlangen naar evenredige vertegenwoordi ging. Ons eenig bezwaar ging tegen den wijdschen titel van een Partijraad, welke niet veel meer is dan een college van advies. Van alle andere Michaëlistiscbe smetten weten wij ons dan ook volkomen vrij. En geen rustig lezer van ons artikel van Maan dag jl. za! er ook maar één in ontdekken Wat wij wilden betoogen was, dat iemand als prof. Veraart, die het vorig jaar zich als leider van de Michaëlisten heeft opgewor pen, de eerste de beste gelegenheid bat' moeten aangrijpen om zich over zijn hou ding publiek te verantwoorden. Daarvoor is hij een openbaar persoon. En nu kan men zooals d e T ij d doet, betoogen, dat prof. Veraart zijn oorspronkelijke wenschen bijna alle vervuld beeft gekregen, maar onder die wenschen behoort dan de instelling van een partijraad; de wijze, waarop deze ver gaderen zal, wie er in zullen zitten enz Maar een }tind kan begrijpen, dat, wanneer die partijraad iets anders is, dan men zich oorspronkelijk had voorgest.eld, er van al die wenschen toch maar bitter weinig over blijft. En nu kan men de letters van het accoord gaan tellen en zeggen: zie 80 pro cent van die letters hebben de Michaëlisten gekregen. Het gaat niet om de letters, h- gaat om den geest. En iedereen in Neder land weet, dat de eischen van prof. Ver aart van een jaar geleden niet gedekt wor den met het nu gepubliceerde reorganisatie plan. Dat behoeft weinig bewijs. Op de zelfde pagina, waarop de Tijd een artikel wijdt aan onze „vergissing" meldt bet blad, dat de St. Michaëlclub te Nijmegen het vertrouwen in prof. Veraart heeft opgezegd. Een dag te voren werd gemeld, dat de St. Michaëlclub in den Haag let wel den Haag bijna eenstemmig zich tegen het door prof. Veraart mede onderteekende reorga- nisatierapport heeft uitgesproken. De rest der clubs zal wel volgen; die verzekering durven wij wel aan. En op een aanstaanden landdag der St. Michaëlcubs zalwel blij ken dat er niet wat de Tijd beweert «en meeningsverschil tusscben den hoofd redacteur van de Morgen en prof. Veraart bestaat, maar dat de St. Michaëlbeweging blijft wat ze was, ondanks prof. Veraart in de Kamer is gekomen, ondanks de leider het rapport heeft onderteekend; de bewe ging blijft, nu zonder prof. Veraart. Trouwens, wanneer dit niet bet geval was, zou de heele R.K. Staatspartij volgens de berekening van de Tijd voor zes zeven de Michaëlistisch worden! Maar dit is niet het geval; prof. Veraart geeft zijn Michaë- lisme op en zijn legerscharen blijven in slag orde tegen de Staatspartij en nu ook tegen prof. Veraart opgesteld. Wij hebben dezen loop van zaken voor zien, omdat wij de houding van den leider van St. Michaël gevolgd hebben, ook nadat hij tot afgevaardigde der R.K. Staatspartij was gepromoveerd. Een jaar geleden was prof. Veraart de toegejuichte woordvoerder der Michaëlisten; de vurigste en de voorste ook in hun rijen. AI spoedig zal hem zoo wel in de Kamer, in de practiscbe politiek en in de commissie voor „reorganisatie" der R.K.- Staatspartij gebleken zijn, dat het ge makkelijker is eischen te formuleeren op «en zelf gemaakte basis, dan beloften in te lossen op een verantwoordelijke plaats. Nogmaals, dat is een veel voorkomend ver schijnsel. Maar wij hadden verwacht, dat prof. Veraart althans de moeite zou nemen zijn oude legerscharen te overtuigen, dat men wat te bard van stapel is geloopen; dat er eigenlijk niets te reorganiseeren valt; dat die oude R.K. Staatspartij nog zoo kwaad niet was, zeker niet in haar regle ment, enz. Wij voor ons meenen, dat een leider van een groep leider moet blijven, ook al wijzigen zich zijn meeningen. Dat brengt de verantwoordelijkheid mee. Over die verantwoordelijkheid nu hebben wij ge schreven; daarover alleen ging ons artikel van jl. Maandag en het spijt ons, dat de Tijd daaraan in het geheel geen aandacht heeft gewijd! Heel gaarne hadden wij met onzen Am- sterdamschen collega gejuicht over het Michaëlistische schaap, dat in den kooi der ééne R.K. Staatspartij was teruggekeerd,- wanneer de 99 andere maar niet buiten wa ren blijven staan. Tot hen had prof. Ver aart moeten gaan, desnoods met het boete kleed aan, hetwelk den man niet ontsiert, om ook hen binnen te leiden. Nu hij dit verzuimt kunnen wij hem moeilijk met de Tijd uitroepen als den apostel die moet gaan prediken, tot hen, die geen bekeering noo- dig hebben! (Herplaatst wegens misstelling.) De bovengenoemde Middelbare Meisjes school wordt geopend 1 September 1926. Ziedaar het belangrijke nieuws, dat de Zusters Franciscanessen aan de vele be langhebbende ouders en kinderen bij dezen te vermelden hebben. Allereerst brengen we hulde aan het wak ker initiatief der Eerwaarde Zusters, die toch deze instelling willen ondernemen, ge heel op eigen risico, zonder gèidelijken steun van Staatswege. Het verlangen van Z. D. Hoogwaardigheid, den Bisschop, uitgesproken bij de inwijding van het R. K. Lyceum te Overveen, gaat hiermede volledig in vervulling. Wat brengt ons deze Middelbare Meisjes school? Deze vraag zullen we beantwoorden na de korte revue van de leervakken: Godsdienstleer én Liturgie, Kerkelijke en Bijbelsche Geschiedenis, Nederlandsche, Fransche, Hocgduitsche en Engelscbe Taal en Letterkunde, Geschiedenis, Staatsinrich ting, Aardrijkskunde, Natuur- en Scheikunde (Warenkennis), Nat. Historie, Gezondheids leer, Handelswetenschappen, Kerklatijn, Kunst geschiedenis, Vrouwelijke handwer ken, Handteekenen en Schilderen, ingen, Lichamelijke oefening (rhytmische bewe ging), Knippen en naaien. Deze vakken worden gedoceerd in de vierde en vijfde klas, terwijl de bestaande Mulo den onderbouw za vórmen vatt de M. M. S. Zoo geeft de inrichting aan ieder meisje, dat Mulo-diploma bezit, toegang tot de hoo- gere klassen, terwijl ook de meisjes, die in •algemeene ontwikkeling hiermee gelijk staan ook het, onderwijs der hoogere klassen kun nen genieten. Uit deze revue blijkt allereerst, dat de Zusters voor diverse vakken leerkrachten zullen noodig hebben, om haar in de uit voering te steunen. Ongetwijfeld zal het leeraren-korps van het Triniteitslyceum te Overveen voor verschillende vakken de ge vraagde hulp bieden. Uit deze revue blijkt vervolgens, dat deze school een krachtige stem zal zijn in het koor der kentering die allervyege opkomt, om het meisje terug te brengen in de ware intellectueeie vrouwelijke sfeer. Deze school is een propaganda voor de idee dat de vrouw haar vrouw-zijn trachte te verheffen met de middelen voor hare natuur geschikt; niet met de middelen, die den man allereerst passen. Hoe welkom moet deze instelling dan ook zijn voor reeds vele Ouders, die de kente ring mede gevoelen, die juist deze ontwik keling voor hunne dochters wenschen met zekerheid van succes, omdat in dit leerplan alle struikelblokken zorgvuldig zijn ge weerd. Aldus zal deze School, onder Gods zegen gediend, een keurkorps vormen, waaruit de intellectueeie jongeman kan kiezen een le vensgezellin, die hem begrijpt en hem tevens aanvult. Toch zullen êr Ouders zijn, die met een zekere reserve deze nieuwe instelling wel kom heeten. Deze school namelijk, hoewel staand onder de inspectie van den Staat geeft gelijk andere gangbare M. M. S. een Schooldiploma en geen Staatsdiploma. Ook hierin zullen de Eerw. Zusters of> ingenieuse wijze voorzien. Met ingang van 1 September stellen n.l. de Zusters een spe- cialen autodienst in van Haarlem op Am sterdam, waar het R.K. Lyceum voor Meis jes, onder leiding van dezelfde Eerw. Zus ters, een sieraad vormt van de Reynier Vin- keleskade. In gezelschap van een Zuster zullen de meisjes den heen- en terugtocht maken, zoodat alle nadeelen verbonden aan het dagelijlcsch heen en weerreizen met tram of trein zijn uitgeschakeld. Het past ons een eeresaluut te brengen aan de Eerw. Zusters Franciscanessen, die op deze dubbele wijze alles bieden wat de R. K. Ouders voor hunne meisjes maar kun nen verlangen. De Rector van het R. K. Lyceum, Overveen. (Van twee zijden was ons omtrent boven staand plan een uiteenzetting toegekomen, welke wij gisterenavond plaatsten. Achteraf blijkt de eerste mededeeling niet juist te zijn. Om verwarring te voorkomen, geven wij de juiste lezing hierboven nogmaals, waaraan betrokkenen zich dus gelieven te houden. Redactie.) Gisteren heeft ten overstaan van notaris mr. J. A. de la Hayze in openbare veiling plaats gehad de toeslag op de buitenplaats „Rustenburch," Bloemendaalscbe weg 2, te Bloemendaal. De buitenplaats werd de vorige week in gezet op 50/400 door H. Smolenaars, te Haarlem, Zij werd thans door denzelfde gemijnd op 600, zoodat zij voor 51.000 door den heer Smolenaars gekpcht werd. <!«>or Dr. ANGELO PALMIERI, te Rome. China, het ontzaglijke land,, met zijn 400 millioen inwoners, maakt op het oogenbük een crisis door, die niet alleen in staatkun dig, maar in elk ander opzicht, hoogst merk waardig en wetenswaardig mag genoemd worden. De voortdurende revoluties en bin- nenlandsche beroerten zijn slechts de uiter lijke onafschijdelijke verschijnselen van een geweldige inwendige omkeering van alle ver houdingen in dit meest uitgestrekte land der wereld. Voor ons. Europeanen, valt er uit de ontwikkelingsgeschiedenis van het „Rijk van 't Midden" wel een en ander te Ieeren. Beschaving en ontwikkeling stonden van oudsher in China in hooge eere. Echter, zij bleef eeuwen lang beperkt tot de kennis der Chineesche klassieken, waarbij kwam, dat die beschaving en ontwikkeling voor slechts een gering getal uitverkorenen bereikbaar waren. Eigenlijke volksscholen waren er zoo goed als niet. Alleen zij, die hun loopbaan als ambtenaar dachten te beginnen, moesten zich aan een examen onderwerpen. Tot dit doel namen deze Chineesche aspirant-amb tenaren hun intrek in reusachtige gebouwen, als kloosters ingericht, waaronder er een was met 29000' cellen. Hierin werden de Chineesche jongelui opgesloten; ieder in één cel. Zij kwamen samen in groote zalen, waarin zij onder begeleidend gezang hun klassieken zaten te bestudeeren, terwijl een oude leeraar, die midden in de zaal gezeten was, rustig zijn pijp rookte en het tofezicht over de studenten uitoefende. Onder de opeenvolgende keizers in China was het voldoende als de, op deze orgirieele wijze studeerende studenten, die later amb tenaar moesten worden, een zeker aantal bladzijden uit de klassieken van buiten kon den opzeggen en de taal der geleerden, zoo goed en zoo kwaad als het ging, lezen en schrijven konden De keizerlijke regeenng nam aan, dat zij, die deze twee dingen on der de knie hadden, ook in staat waren, als ambtenaren mede-bestuurders van 'net Rijk te worden. Nu dient in 't oog gehouden, dat de taal der geleerden in China, een geheel andere taal is dan de Chineesche volkstaa:. wie de taal der geleerden niet kent, kan ook Confu cius, de groote Chineesche godsdienststich ter, niet lezen, fa, zelfs kan men dan met de brieven leeen die men ontvangt. Want het geldt in China voor een groote onbeleefd heid, wanneer men zich bij briefwisseling van een andere taal als die der geleerden be dient. Daardoor zou men voor een onbe schaafd man van gering allooi doorgaan. Wij, Europeanen, meenen veelal, dat Con fucius vooral een godsdienststichter en een wijsgeer was. Eigenlijk was hij vóór alles 'n compilator, een verzamelaar van wijze spreuken, uit de voornaamste klassieke ge schriften ontstaan, ongeveer 500 j. v. Chr. v Dit laatste werd hem als een onschatbare verdienste aangerekend, zoodat hij als de Vader van de Chineesche cultuur vereerd wórdt. Bedoelde klassieke geschriften zijn echter in hoofdzaak van religieuzen aard en zoo komt het dat Confucius algemeen ais de stichter van den Chineeschen godsdienst wordt beschouwd. Eerst in 't begin der 20ste eeuw, na den val van het Keizerrijk, begonnen de ideeën op onderwijs gebied door de leiders der modern-Chineesche beweging voorgestaan, meer en meer veld te winnen. Zij begonnen met de oprichting van een groot aantal scholen, waarop modern onderwijs werd ge geven, geheel in den geest zooals dit in West-Europa geschiedt. Ongelukkig ge raakte men in dien tijd in China juist in een voortdurenden oorlogstoestand; roof, moord en plundering waren aan de orde van den dag en tal van nieuw gebouwde scholen werden aan haar bestemming onttrokken en tot kazernes ingericht. Van de ongeveer 80 millioen leerplichtige kinderen bezoeken tegenwoordig niet meer dan 5 millioen de volksschool; daaronder zijn slechts 200.000 meisjes. Aardig is daarbij te zien, in ver band met den studie-lust der jeugd, den grooten bloei van den handel in brillen. In beschaafde gezelschappen behoort het tot den goeden toon een bril te dragen, niet zoozeer om beter en scherper te kunnen zien, dan wel om den indruk van een ge leerd en belezen persoon te maken. Die brillen zijn meestal van gewoon ven sterglas; dikwijls zit er zelfs in "t geheel geen glas in. Het klassieke, van oudsher gebruikelijke schrift in China, blijft met dit al een be zwaar voor de school en voor de leerboe ken, De woorden van dit schrift bestaan niet uit letters, maar elk begrip heeft zijn speciaal teeken. Zoo zijn er niet minder dan 44,449 verschillende schriftteekens. Natuur lijk zijn al die teekens door niemand, ook niet door de knapste Chineezen in 't ge heugen te prenten; de begaafsten brenger, het zelden boven de 5 êt 6000 teekens. Bovendien zijn de zelfde schriftteekens zeer dikwijls nog voor verschillenden uitleg vatbaar, die bij 't schrijven in den samen hang, bij 't spreken door den toonval wor den aangegeven. Aan het gebruik van zetmachines, zooals wij die in onze drukkerijen kennen, valt in Chin» dan ook niet te denken. Men' tracht daar het Chineesche schrift wel te vereen voudigen, maar daarbij toch zoo veel mo gelijk de oorspronkelijke vormen er van te behouden. Eigenaardig is het, dat de mo derne Chineezen hun best doen; de Euro- peeschè beschaving na te volgen en in hun land in te voeren en tegelijkertijd die be schaving als minderwaardig verachten en zich aan de eigen, oude beschaving vast houden. Hand aan hand met moderniseering van het schoolwezen, is men in China bezig de pers naar Europeesche wijze in te richten. Zooals bekend, werd lang vóór de uitvin ding der boekdrukkunst in Europa, in China reeds een gedrukte krant uitgegeven. De nog bestaande „Pekingsche courant" is het oudste - blad der wereld. Zij werd voor 't eerst in de 8ste eeuw gedrukt. Tien eeuwen lang was zij het ófficieele regeeringsorgaan. Tot 1351 verscheen zij op ongeregelde tij den; maar van af dit jaar, dus van af 1351, kwam de „Pekingsche courant," vier maal in de maand uit. Eerst in den jongsten tijd werd zij tot dagblad gepromoveerd en was tot in 't mid den der vorige eeuw de eenige krant in 't tehéele uitgestrekte Chineesche Rijk. Toen kwam de Amerikaan, Dr. Allen, en richtte een maandblad op. De eerste .moderne krant in de Chinee sche 'taal was de „Schun Pao," die vanaf 1872 in Shangai yerschijnt. Tegenwoordig 2ijn er in Shangai met z'n 1/4 millioen in woners, ongeveer 100 dagbladen. Daaronder bevinden zich slechts weinigen, die in 't Engelsch of in 't Fransch geredigeerd wor den; de meesten verschijnen in de Chinee sche taal. Ook Peking, dat 1.200.000 inwo ners telt, heeft zijn 75 kranten. Meest allen hebben de oude taal der geleerden aan den kant gezet. Er-zijn nog wel bladen, die ge heeïe kolommen in die oude taal drukken, maar daarnaast staat een uiteenzetting in Je vereenvoudigste taal. Al deze kranten zijn sterk nationalistisch getint en den vreemdelingen viiandig gezind. De leus is: „China voor de Chineezen." De invloed die deze pers op het Chinee sche volk uitoefent, kan niet te hoog aan geslagen worden. De kranten dringen tegen woordig door tot in de uiterste hoeken van het reusachtige rijk, waarbij men echter niet moet vergeten, dat slechts 5 tot 10 procent der bevolking ontwikkeld genoeg is- om de krant te kunnen lezen. Maar zij die lezen kunnen, zijn juist daarom de leiders van het volk, dat met ontzag en vereering tot die ontwikkelde landgenooten opziet. Bo vendien staan de Chineesche kranten tegen woordig vol met afbeeldingen, waardoor zij die de kunst van lezen niet verslaan, er toch met graagte naar grijpen. Aan de verbreiding van het Christendom nu, zijn door de moderniseering van China, zoowel voor- als nadeelen verbonden. Als nadeel o.m, is te beschouwen het feit, dat door de invoering eener zuiver technische beschaving en vooruitgang, de Chineesche bevolking* alleen in materiëele welvaart toe neemt, op de zelfde wijze als dit in Japan Geschied is. Een tweede nadeel is, dat de Protestantsche missies, die over veel meer leid kunnen beschikken dan de Katholieke missionarissen, daardoor meer nut dan dezen kunnen trekken uit de moderniseering der scholen en van de pers. Verder zit in het sterk aangewakkerde nationalisme, mei als gevolg, haat tegen de vreemdelingen, een niet te onderschatten gevaar, al dient te worden erkend, dat tot nu toe de Katho lieke missies, niet veel last daarvan hebben ondervonden. Als voordeelen der nieuwe orde van za ken in China voor de verkondiging en ver breiding van 't Katholieke Geloof, mogen worden genoemd, de faciliteiten die daaruit j voor het Katholieke onderwijs voortvloeien, speciaal de vrijheid om de waarheid zoowel in de, school als door de pers tot gemeen goed van allen te kunnen maken, en niet het minst, in het langzame verdwijnen der groote belemmering voor den zegenrijken arbeid onzer missionarissen, n.l. de afschaf fing der ingewikkelde taalverhoudingen. Tot nu toe, was het voor onze missionarissen een uiterst moeilijke taak, om zich in den gewonen omgangstaal duidelijk verstaan baar te maken. Dit zal nu, naar wij hopen, anders en be ter worden. Het zal onzen geloofsverkon digers thans veel gemakkelijker vallen, het Chineesche volk te verstaan en in de Ge loofsleer te onderrichten. Daarom is het van het grootste belang, dat wij Katholieken blijken geven van geloofsijver voor de be keering van China, want de toekomst van het dichtst bevolkte land der geheele we reld, hangt misschien in de eerste tientallen van jaren, daarvan af. Waarschijnlijk hebben de dieven het kistie van uit den trein in de sloot willen werpen Wat langs een stille spoorbaan al niet te vinden is! (Ingezonden.) De helder kleppende „Damiaatjes" van Zaterdagavond zijn er blijkbaar niet in ge slaagd, hun metalen bedelklanken voort te stuwen naar alle hoeken van Katholiek Haarlem. Wèl mochten wij met Franciscaansche dankbaarheid eenige giften ontvangen van stereotiepe, ons trouw gebleven „vrienden in den nood", maar toch hadden wij, te midden der Paaschvreugde over den rouw- moedigen terugkeer naar het Vaderhuis van vele afgedwaalden. meerdere liefdescijnspen- nirigen verwacht, die toch de herkennings teekenen zijn van alle géloovigen. Edoch: wij blijven nog turen naar eenige windstreken van onze goede Spaamëstad. hopelijk met beter resultaat, dan wijlen zus ier Anna. Wij laten den moed nog niet zinken! Onze 23 jongens zullen a.s. Zondag (25 April) hun 1ste H. Communie doen, en we twijfelen er niet aan, of in de dagen, die ons vóór dien datum resten, zullen we nog menig uitgestelde of vergeten gift ontvangen, om alsnog zorg te kunnen dragen voor pas sende kleeding en schoeisel, dien verheven dag waardig. Giften en gaven worden gaarne ingewacht bij: Pater TH. NOORDERMEER. O.F.M. Nieuwe Groenmarkt 12. H. W. M. VAN OS, Ged. Oude Gracht 76. E. C. A. M. SCHLATMANN. Zijlweg 56. F. BEAUFORT. Kinderhuisvest 49. S. MIDDELDORP. Ruychaverstr. 5. F. A. LAMPE, Gierstraat 29. terwijl het St. Franciscus Li.fdewerk aan gesloten is bij den postcheque en giro on der No.98246, De badplaats Castricum treft alle voor zorgen om de strandbezoekers gemakkelijk te ontvangen.Aan diverse aanvragers zijn de voorwaarden verzonden, welke door het gemeentebestuur gesteld zijn, betreffende het verkrijgen van stand- en stopplaatsen voor het onderhouden van autobusdiensten Castricum Station—Castricum aan Zee, Een drietal zal worden toegestaan week om week te rijden, vanaf 31 Mei, terwijl de Zondagsdienst zal worden ingevoerd 13 Mei a.s., Hemelvaartsdag. Een dienstregeling is vastgesteld, terwijl tarieven, enz., eveneens verplichtend worden gesteld. t, Aan een tweetal aanvragers is de gevraag de vergunning geweigerd, terwijl als aanvul lend een vergunning is gegeven op Zondagen te rijden zoodra en zoolang de andere bus sen,, die een geregelden dienst onderhouden, bezet zijn. Eenigen taxi's, is ook vergund stand- en stopplaatsen in te nemen. Echter is de ver- voerprijs hooger gestld dan per bus. Als maatregel van orde is bepaald, dat de bussen elkander niet voorbij mogen rijden en dat aan zee passagiers alleen mogen wor den uit- of ingelaten op de daarvoor aan te wijzen plaatsen. In verband met de invoering van den zo mertijd in Engeland is de loop van den Am sterdammer boottrein naar Hoek van Hol land gedurende het tijdvak van 18 April tot en met 14 Mei ongeveer A uur vervroegd. Te IJmuiden. Gisterochtend deed de ondernemer van 'n aufobusdienst, H., aancufte, dat zijn autobus op de Kanaalkade te IJmuiden was aangere den door den vischauto van M., tengevolge waarvan aan de autobus-schade werd toege bracht. De politie stelde een onderzoek in. Eenige jongens vonden langs den slootkant aan de spoorbaan tusschen Warmond en Voorhout een ijzeren open geldkistje, waar in nog eenige resten van halfvergane polis sen. en effectenrekeningen. Een vakje in het kistje was nog gesloten' en bleek niet te' openen. Na de napierresten er uit te hebben ge nomen. wierpen de iongens het kistje we derom achteloos in de sloot. De vondst kwam de gemeentepolitie ter oore, die, daar zij het niet onmogelijk achtte dat een en ander-wel eens afkomstig kon zijn van diefstal, de gevonden stukken in beslag nam om. de zaak nader te onder zoeken. Pogingen, om het weggeworpen kistje uit de sloot op te dreggen, hadden geen resul taat. Uit het onderzoek bleek later, dat het kistie voor enkele jaren terug is gestolen te Delft. Het gestolen geld en de effecten zijn later teruggevonden, dóch het ijzeren kistje was niet -meer te vinden. De daders van den toén gepleegden dief stal rijn intusschen reeds veroordeeld. In de gisteren gehouden vergadering van leden van bovengemelde vereeniging heeft de voorzitter, de gestorven leden Gonnet en Joh. de Breuk met toepasselijke woorden herdacht. Medegedeeld werd, dat de heer Gonnet 5000 heeft gelegateerd, vrij van succesie- rechten, aan de vereeniging, welke som aan het stamkapitaal zal worden toegevoegd. Tot bestuurslid werd benoemd de heer Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., en tot secretaris-penningmeester de heer Jan Veder. Zaterdag a.s., des middags 3 uur, zal in het voormalig Militair Hospitaal, ingang Kin derhuisstraat, de opening plaats vinden van het Haarlemsche Padvindtrsbuis. J^orgen- Donderdagavond, 8 uur, zal de heer Eug. de By, journalist, voor de R. K. Reisvereeniging een lezing houden met licht beelden in een der zalen van café Centraal, Groote Houtstraat. Onderwerp: „Finland, het land der duizend meren". De avond zal worden opgeluisterd door Finsche muziek De bijeenkomst is voor iedereen toeganke lijk. Reeds geruimen £iid geleden meldden wij. dat bij de Roei- en Zeilvereeniging ,,'t Spaar- ne" plannen bestonden om te komen tot den bouw van een nieuw clubgebouw aan het uider ZBuitenspaame. In de bestuursvcrr gadering. die dezer dagen gehouden werd. is thans definitief tot den bouw besloten. Wegens drukke werkzaamheden heeft de heer E, A. v. Bilderbeek bedankt als lid Wijzigingen in het Visscherijbesloit van 1922. Belangrijke verlaging met 1 Mei van do telegram-tarieven NederlandIndië. Een halve eeuw rijkslandbouwonderwijs. Oud-minister BongaerU lid van den Zm« derzee-raad. De tocht van bet luchtschip „de Norge". De moord aan de Noordermarkt le Am sterdam. Het Britsche kabinet besluit een belasting' op bet wedden voor te stellen. De Tsjecho-Slowaaksche minister van bui- tenlandsche zaken, Benesj, over het nieuwe Duitsch-Rnssische verdrag. 25 April a.s. zal Mgr. van Roey gewijd worden tot aartsbisschop van Mechelen. De voorloopige besprekingen in Marokko, Een nieuw schandaal in de Duitsche za kenwereld. Pallavicint's heftige aasklacht tegen do regeering-Bethlen. Hevige storm op de westkust van Japan. (Zie verder ook Laatste Nieuws). Barometerstand 9 uur v.m.: 740. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.38. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen is den morgen van 21 April. Hoogste Barometerstand 759.5 m. M. te Akureyrn Laagste Barometerstand 740.0 m. M, te Brussel. Verwachting van den avond van 21 April tot den avond van 22 April: Zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regen of hagelbuien, aanvan kelijk kouder. van het hoofdbestuur van de vereeniging „Koninginne dag". De N.V. Algemeene Confectiehandel van C. A. Brenninkmeyer, te Amsterdam, heeft het sloopen en opnieuw bouwen van haar pand Anegang, hoek Frankestraat. te Haarlem, onder architctuur van K. Sickler, te Amsterdam, opgedragen aan -den heer J. Vtrheus, aannemer, te Amsterdam. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen overeenkomstig art. 37 der Drank wet, ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van H. A. van Emmerik, om verlof, tot het verkoopen van alcoholhou denden drank anderen dan 'sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer van het perceel aan de Berck- heijdestraat 13. De opvoering van 3 acten, spel van menscheniwee in HERMAN SMITS, welke te 8 u. 15 min. gegeven wordt in den zal volgens onze overeenkomst met de Schouwburgdirectie, voor onze abonné's toe gankelijk zijn tegen gehalveerde prijzen, na melijk: waarbij geen andere kosten komen, dan alleen 10 ets. per persoon voor het bespre ken der plaatsen, In ons nummer van Zaterdag j.l. heeft men eene uitvoerige bespreking kunnen vinden van dit aangrijpend drama, waarin het leven der gevangenen, in dé eenzame cel en na hun terugkeer in de maatschappij, op boeiende wijze wordt weergegeven. Zoo wel om de belangrijkheid vap het stuk, als om het treffende spel en de verrassende décors, kunnen wij onzen lezers het bijwo nen van deze uitvoering ten zeerste aanbe velen. Om van de genoemde reductie (voor 4 plaatsen) te kunnen profiteeren, moet door onze abonné's, bij het nemen der en het bespreken der plaatsen, waarvoor aan den Schouwburg gelegenheid bestaat, onderstaande bon worden overgelegd. Op vertoon van dezen bon kunnen onze abonné's voor de voorstelling van op DONDERDAGAVOND 22 APRIL 1926, 's avonds te 8% ure in den Schouwburg aan den Jansweg te Haar lem 4 plaatsbewijzen verkrijgen tegen de gereduceerde prijzen van: Balcon 1.Stalles en Frontloge 80 ct; Zijloges en Parterre 60 ct.; Amphi theater 40 ct.; Gaanderij 25 ct. Waarbij geen andere kosten komen dan alleen 10 ets. per persoon voor het hespreken der plaatsen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1